19th Annual Black History Month Swim Meet
Takoma Aquatic Center
Washington, DC
February 19-20, 2005
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Murphy, Nzingha N 17 Atlanta Dolphins-GA 54.31 53.46
25.73 53.46 (27.73)
2 Freeland, Jessica A 15 PDR-MA 54.77 55.34
26.96 55.34 (28.38)
3 Murphy, Aminah I 17 Atlanta Dolphins-GA 55.82 56.08
27.17 56.08 (28.91)
4 Sheridan, Rachel E 17 PDR-MA 54.62 57.04
27.21 57.04 (29.83)
5 Welch, Amanda J 15 Clippers-MD 57.54 57.13
27.66 57.13 (29.47)
6 Edwards, Polo L 16 RMSC-MD 57.01 57.43
27.47 57.43 (29.96)
7 Wright, Czamille R 16 Bass 56.25 58.61
28.08 58.61 (30.53)
8 Wynn, Vineate M 16 Atlanta Dolphins-GA 58.19 59.17
27.87 59.17 (31.30)
9 Campbell, Donielle M 17 Atlanta Dolphins-GA 1:01.57 59.23
28.69 59.23 (30.54)
10 Ingram, Bridget C 17 PDR-MA 56.09 59.43
28.34 59.43 (31.09)
11 Cain, Nikitia 17 Bass 57.00 59.56
28.22 59.56 (31.34)
12 Risper, Meghan 15 NBAC-MD 59.15 1:00.70
29.31 1:00.70 (31.39)
13 Gokarn, Anjali C 15 Atlanta Dolphins-GA 1:01.57 1:01.60
29.57 1:01.60 (32.03)
14 White, Cheryl C 17 EST-MD 1:01.00 1:01.94
29.36 1:01.94 (32.58)
15 Brown, Catharine D 16 PDR-MA 1:01.33 1:02.69
30.10 1:02.69 (32.59)
16 Robinson, Ariana A 15 PDR-MA 1:03.94 1:03.35
29.56 1:03.35 (33.79)
17 Crite, Kimberly A 15 ARSC-MD 1:03.57 1:03.76
29.68 1:03.76 (34.08)
18 Robertson-Rivas, Krystal 16 Team Elite-PV NT 1:05.14
30.91 1:05.14 (34.23)
19 Deal, Ashley 17 Bass NT 1:07.16
30.76 1:07.16 (36.40)
20 Coleman, Ezhaun S 15 CUBU-PV 1:09.50 1:07.55
31.70 1:07.55 (35.85)
21 Yarberough, Kiara S 17 Bcsc-MD 1:10.13 1:08.69
32.83 1:08.69 (35.86)
22 Shepperson, Vanessa R 16 Racers-VA 1:09.14 1:09.15
33.05 1:09.15 (36.10)
23 Greene, Kylene 17 YWCAS-MA 1:12.63 1:09.22
32.34 1:09.22 (36.88)
24 Jones, Kirsten 15 City-VA 1:10.29 1:11.71
33.64 1:11.71 (38.07)
25 Jones, Keyonna L 17 Bcsc-MD 1:10.61 1:12.55
33.44 1:12.55 (39.11)
26 Ponton, Tiffany D 17 Bcsc-MD 1:02.49 1:12.93
33.86 1:12.93 (39.07)
27 Brown, Prentice 15 City-VA 1:12.97 1:14.14
34.80 1:14.14 (39.34)
28 Kheperu, Oyah N 15 Seals-MI 1:30.85 1:17.70
35.48 1:17.70 (42.22)
29 Griffin, Audrey 18 DRSC-MI 1:23.20 1:23.72
37.73 1:23.72 (45.99)
30 Cox, Victoria E 16 Bcsc-MD NT 1:23.76
38.38 1:23.76 (45.38)
31 Peden, Amber 15 DRSC-MI 1:11.90 1:25.37
38.66 1:25.37 (46.71)
32 Louderback, Chloe 15 City-VA 1:28.32 1:25.60
39.66 1:25.60 (45.94)
33 Durrette, Corinne 15 City-VA NT 1:32.83
41.98 1:32.83 (50.85)
34 Laues, Ariel 15 DST-MI 1:29.15 1:56.20
45.25 1:56.20 (1:10.95)
35 Brown, Yvonne 15 DST-MI 1:38.45 2:27.87
1:04.42 2:27.87 (1:23.45)
-- Davis, Jessica 15 DRSC-MI 1:16.30 DQ
30.56 DQ (33.95)
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Murphy, Nzingha N 17 Atlanta Dolphins-GA 2:00.99 2:00.96
26.99 56.49 (29.50) 1:27.80 (31.31) 2:00.96 (33.16)
2 Freeland, Jessica A 15 PDR-MA 1:58.82 2:00.98
28.23 59.34 (31.11) 1:29.79 (30.45) 2:00.98 (31.19)
3 Sheridan, Rachel E 17 PDR-MA 1:58.13 2:03.32
28.15 58.95 (30.80) 1:31.28 (32.33) 2:03.32 (32.04)
4 Edwards, Polo L 16 RMSC-MD 2:01.29 2:06.46
28.58 ( ) 1:32.85 (1:04.27) 2:06.46 (33.61)
5 Wright, Czamille R 16 Bass 2:09.07 2:08.22
29.15 1:01.53 (32.38) 1:35.28 (33.75) 2:08.22 (32.94)
6 Risper, Meghan 15 NBAC-MD 2:06.15 2:11.24
29.28 1:01.96 (32.68) 1:36.56 (34.60) 2:11.24 (34.68)
7 Ingram, Bridget C 17 PDR-MA 2:02.49 2:13.41
29.93 1:03.17 (33.24) 1:38.18 (35.01) 2:13.41 (35.23)
8 Cain, Nikitia 17 Bass 2:08.00 2:15.01
29.00 1:01.27 (32.27) 1:36.98 (35.71) 2:15.01 (38.03)
9 Brown, Catharine D 16 PDR-MA 2:10.44 2:15.20
31.07 1:05.29 (34.22) 1:40.47 (35.18) 2:15.20 (34.73)
10 White, Cheryl C 17 EST-MD 2:10.00 2:15.89
30.77 1:04.46 (33.69) 1:39.55 (35.09) 2:15.89 (36.34)
11 Davis, Tia 17 UNAT-ZZ 2:25.61 2:20.66
31.87 1:06.68 (34.81) 1:43.27 (36.59) 2:20.66 (37.39)
12 Robinson, Ariana A 15 PDR-MA 2:25.43 2:23.14
31.01 1:06.37 (35.36) 1:44.45 (38.08) 2:23.14 (38.69)
13 Davis, Jessica 15 DRSC-MI 2:39.40 2:27.96
31.11 1:08.91 (37.80) 1:50.46 (41.55) 2:27.96 (37.50)
14 Crite, Kimberly A 15 ARSC-MD 2:42.00 2:31.32
30.18 1:05.74 (35.56) 1:47.23 (41.49) 2:31.32 (44.09)
15 Yarberough, Kiara S 17 Bcsc-MD 1:39.90 2:36.45
33.63 1:13.05 (39.42) 1:54.81 (41.76) 2:36.45 (41.64)
16 Coleman, Ezhaun S 15 CUBU-PV 2:50.11 2:39.74
33.24 1:11.60 (38.36) 1:54.21 (42.61) 2:39.74 (45.53)
17 Kheperu, Oyah N 15 Seals-MI 2:56.10 3:00.44
36.22 1:21.43 (45.21) 2:11.37 (49.94) 3:00.44 (49.07)
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Murphy, Nzingha N 17 Atlanta Dolphins-GA 1:04.19 1:05.38
31.81 1:05.38 (33.57)
2 Cain, Nikitia 17 Bass 1:09.00 1:08.11
32.76 1:08.11 (35.35)
3 Wright, Czamille R 16 Bass 1:08.61 1:08.82
34.15 1:08.82 (34.67)
4 Edwards, Polo L 16 RMSC-MD 1:08.85 1:09.34
33.95 1:09.34 (35.39)
5 Robertson-Rivas, Krystal 16 Team Elite-PV NT 1:10.61
1:11.19 1:10.61 ( )
6 Campbell, Donielle M 17 Atlanta Dolphins-GA 1:13.23 1:12.07
35.52 1:12.07 (36.55)
7 Shepperson, Vanessa R 16 Racers-VA 1:13.69 1:12.99
36.06 1:12.99 (36.93)
8 Kerns, Marg 15 DST-MI 1:14.61 1:13.81
35.50 1:13.81 (38.31)
9 Gokarn, Anjali C 15 Atlanta Dolphins-GA 1:13.79 1:14.26
37.17 1:14.26 (37.09)
10 Davis, Tia 17 UNAT-ZZ 1:13.18 1:14.31
36.69 1:14.31 (37.62)
11 Ponton, Tiffany D 17 Bcsc-MD 1:20.33 1:17.87
12 Jones, Keyonna L 17 Bcsc-MD 1:17.61 1:19.50
37.94 1:19.50 (41.56)
13 Brown, Catharine D 16 PDR-MA 1:16.03 1:19.90
39.31 1:19.90 (40.59)
14 Brown, Prentice 15 City-VA 1:24.02 1:24.24
15 Williams, Ciara 15 YWCAS-MA 1:23.43 1:25.17
40.39 1:25.17 (44.78)
16 Greene, Kylene 17 YWCAS-MA 1:23.21 1:25.72
39.22 1:25.72 (46.50)
17 Jones, Kirsten 15 City-VA 1:25.02 1:27.22
42.76 1:27.22 (44.46)
18 Clark, Amanda 15 DRSC-MI 1:14.20 1:33.63
44.08 1:33.63 (49.55)
19 Cox, Victoria E 16 Bcsc-MD NT 1:36.81
46.18 1:36.81 (50.63)
20 Louderback, Chloe 15 City-VA NT 1:45.53
48.24 1:45.53 (57.29)
21 Durrette, Corinne 15 City-VA NT 1:48.07
48.90 1:48.07 (59.17)
-- Peden, Amber 15 DRSC-MI 1:12.30 DQ
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Murphy, Aminah I 17 Atlanta Dolphins-GA 1:13.64 1:10.74
32.80 1:10.74 (37.94)
2 Sheridan, Rachel E 17 PDR-MA 1:09.64 1:12.59
34.47 1:12.59 (38.12)
3 Welch, Amanda J 15 Clippers-MD 1:12.69 1:13.32
34.95 1:13.32 (38.37)
4 Campbell, Donielle M 17 Atlanta Dolphins-GA 1:16.20 1:15.10
35.24 1:15.10 (39.86)
5 Wynn, Vineate M 16 Atlanta Dolphins-GA 1:16.48 1:18.00
36.16 1:18.00 (41.84)
6 Chapman, Karla 15 Atlanta Dolphins-GA 1:19.23 1:18.26
37.19 1:18.26 (41.07)
7 Gokarn, Anjali C 15 Atlanta Dolphins-GA 1:18.93 1:19.05
37.42 1:19.05 (41.63)
8 Robertson-Rivas, Krystal 16 Team Elite-PV NT 1:20.91
37.72 1:20.91 (43.19)
9 Jones, Kirsten 15 City-VA 1:28.00 1:23.80
40.11 1:23.80 (43.69)
10 Williams, Tiffany L 17 Bass 1:24.00 1:23.87
38.47 1:23.87 (45.40)
11 Shepperson, Vanessa R 16 Racers-VA 1:23.59 1:24.34
38.60 1:24.34 (45.74)
12 Yarberough, Kiara S 17 Bcsc-MD 1:28.61 1:25.50
39.30 1:25.50 (46.20)
13 Deal, Ashley 17 Bass NT 1:28.80
40.59 1:28.80 (48.21)
14 Williams, Ciara 15 YWCAS-MA 2:44.35 1:29.47
41.44 1:29.47 (48.03)
15 Davis, Jessica 15 DRSC-MI 1:14.60 1:30.17
41.27 1:30.17 (48.90)
16 Brown, Prentice 15 City-VA 1:31.54 1:30.30
41.88 1:30.30 (48.42)
17 Coleman, Ezhaun S 15 CUBU-PV 1:38.16 1:32.32
43.18 1:32.32 (49.14)
18 Durrette, Corinne 15 City-VA 1:28.51 1:33.43
43.14 1:33.43 (50.29)
19 Louderback, Chloe 15 City-VA 1:28.48 1:36.70
44.12 1:36.70 (52.58)
20 Clark, Amanda 15 DRSC-MI 1:12.20 1:39.31
44.82 1:39.31 (54.49)
21 Cox, Victoria E 16 Bcsc-MD NT 1:58.45
51.71 1:58.45 (1:06.74)
-- Robinson, Ariana A 15 PDR-MA 1:23.37 DQ
37.39 DQ (41.66)
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Murphy, Aminah I 17 Atlanta Dolphins-GA 1:02.19 1:03.10
28.29 1:03.10 (34.81)
2 Ingram, Bridget C 17 PDR-MA 1:01.47 1:04.23
29.59 1:04.23 (34.64)
3 Risper, Meghan 15 NBAC-MD 1:05.22 1:06.96
31.04 1:06.96 (35.92)
4 Wynn, Vineate M 16 Atlanta Dolphins-GA 1:08.76 1:10.38
30.80 1:10.38 (39.58)
5 White, Cheryl C 17 EST-MD 1:04.50 1:11.67
33.19 1:11.67 (38.48)
6 Chapman, Karla 15 Atlanta Dolphins-GA 1:13.81 1:13.03
32.84 1:13.03 (40.19)
7 Crite, Kimberly A 15 ARSC-MD 1:26.04 1:16.53
35.04 1:16.53 (41.49)
8 Kerns, Marg 15 DST-MI 1:19.89 1:17.52
33.83 1:17.52 (43.69)
9 Deal, Ashley 17 Bass NT 1:19.46
33.89 1:19.46 (45.57)
10 Jones, Keyonna L 17 Bcsc-MD 1:18.48 1:21.04
36.07 1:21.04 (44.97)
11 Williams, Tiffany L 17 Bass 1:27.10 1:23.63
36.55 1:23.63 (47.08)
12 Ponton, Tiffany D 17 Bcsc-MD 1:27.07 1:28.13
38.95 1:28.13 (49.18)
-- Kheperu, Oyah N 15 Seals-MI 1:29.99 DQ
41.34 DQ (53.42)
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Welch, Amanda J 15 Clippers-MD 2:18.83 2:19.09
31.19 1:07.47 (36.28) 1:47.73 (40.26) 2:19.09 (31.36)
2 Freeland, Jessica A 15 PDR-MA 2:17.92 2:22.07
30.29 1:07.96 (37.67) 1:50.70 (42.74) 2:22.07 (31.37)
3 Chapman, Karla 15 Atlanta Dolphins-GA 2:32.30 2:34.77
32.93 1:12.29 (39.36) 1:57.58 (45.29) 2:34.77 (37.19)
4 Davis, Tia 17 UNAT-ZZ 2:39.04 2:39.35
34.05 1:13.77 (39.72) 2:00.51 (46.74) 2:39.35 (38.84)
5 Williams, Tiffany L 17 Bass 2:48.89 2:45.60
35.92 1:20.09 (44.17) 2:06.28 (46.19) 2:45.60 (39.32)
6 Kerns, Marg 15 DST-MI 2:50.12 2:47.21
35.36 1:18.24 (42.88) 2:11.91 (53.67) 2:47.21 (35.30)
7 Williams, Ciara 15 YWCAS-MA 2:59.42 3:04.14
36.07 1:20.53 (44.46) 2:18.19 (57.66) 3:04.14 (45.95)
Girls 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pdr Swim Team-MA 'A' 3:47.44 3:44.21
1) Freeland, Jessica A 15 2) Andrews, Chelsea B 14
3) Sheridan, Rachel E 17 4) Ingram, Bridget C 17
26.63 55.90 (55.90) 1:21.97 (26.07) 1:50.85 (54.95)
2:17.72 (26.87) 2:47.08 (56.23) 3:14.06 (26.98) 3:44.21 (57.13)
2 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 3:42.21 3:48.01
25.63 54.37 (54.37) 1:20.30 (25.93) 1:49.59 (55.22)
2:15.69 (26.10) 2:49.04 (59.45) 3:16.35 (27.31) 3:48.01 (58.97)
3 Ft. Lauderdale Bass Park 'A' NT 4:11.90
1) Wright, Czamille R 16 2) Cain, Nikitia 17
3) Deal, Ashley 17 4) Williams, Tiffany L 17
27.26 57.67 (57.67) 1:25.18 (27.51) 1:57.34 (59.67)
2:27.30 (29.96) 3:04.40 (1:07.06) 3:35.37 (30.97) 4:11.90 (1:07.50)
4 Baltimore City Swim Club-MD 'A' NT 4:31.02
1) Ponton, Tiffany D 17 2) Yarberough, Kiara S 17
3) Cox, Victoria E 16 4) Jones, Keyonna L 17
30.08 1:04.23 (1:04.23) 1:34.32 (30.09) 2:09.32 (1:05.09)
2:42.04 (32.72) 3:18.32 (1:09.00) 3:50.61 (32.29) 4:31.02 (1:12.70)
5 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' NT 4:40.24
31.73 1:09.23 (1:09.23) 1:40.32 (31.09) 2:16.32 (1:07.09)
2:53.26 (36.94) 3:33.40 (1:17.08) 4:04.54 (31.14) 4:40.24 (1:06.84)
Girls 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 4:14.78 4:23.11
31.74 1:05.04 (1:05.04) 1:39.84 (34.80) 2:21.12 (1:16.08)
2:50.11 (28.99) 3:24.54 (1:03.42) 3:52.78 (28.24) 4:23.11 (58.57)
2 Pdr Swim Team-MA 'A' 4:21.14 4:29.88
1) Robinson, Ariana A 15 2) Sheridan, Rachel E 17
3) Ingram, Bridget C 17 4) Cherry-Cary, Cynara A 13
32.64 1:07.05 (1:07.05) 1:43.55 (36.50) 2:25.35 (1:18.30)
2:54.34 (28.99) 3:28.36 (1:03.01) 3:44.03 (15.67) 4:29.88 (1:01.52)
3 Ft. Lauderdale Bass Park 'A' NT 4:33.08
1) Wright, Czamille R 16 2) Williams, Tiffany L 17
3) Cain, Nikitia 17 4) Deal, Ashley 17
33.01 1:08.46 (1:08.46) 1:41.03 (32.57) 2:17.36 (1:08.90)
2:48.72 (31.36) 3:26.20 (1:08.84) 3:57.28 (31.08) 4:33.08 (1:06.88)
4 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' NT 5:22.96
1:31.34 (1:31.34) 2:10.28 (38.94) 2:56.81 (1:25.47)
3:35.09 (38.28) 4:24.65 (1:27.84) 4:51.66 (27.01) 5:22.96 (58.31)
5 Baltimore City Swim Club-MD 'A' NT 5:30.64
1) Cox, Victoria E 16 2) Jones, Keyonna L 17
3) Ponton, Tiffany D 17 4) Yarberough, Kiara S 17
37.76 1:18.88 (1:18.88) 1:58.37 (39.49) 2:44.93 (1:26.05)
3:21.29 (36.36) 4:09.26 (1:24.33) 4:46.81 (37.55) 5:30.64 (1:21.38)