18th Annual Black History Month Swim Meet
University of the District of Columbia
Washington, DC
February 14-15, 2004
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Griffin, Alexandra 10 PWAC-MA 32.09 30.84 5
2 Johnson, Sandra E 9 ASC-MI 31.30 30.92 3
3 MC David, Aeisha 10 MVYWD-MR 31.00 30.96 1
4 Hutchinson, Kyra C 10 NC Aquablazers-NC 35.00 31.19
5 Brown, Tayler R 9 Aasc-MI 36.30 31.54
6 McFarlane, Kieara 10 Angels 32.23 31.65
7 Williams, Greer C 10 Atlanta Dolphins-GA 31.71 31.72
8 McNab, Jena 9 CITY-VA 34.36 33.23
9 Rouse, Zenzile 9 MVYWD-MR 31.00 33.66
10 Hill, Jade A 10 MPSC-MD NT 33.81
11 Gaskins, Asmera R 10 PDR-MA 34.19 33.86
12 Walker, Kenya N 10 Atlanta Dolphins-GA 34.19 34.06
13 Shabazz, Khadijah M 9 Seals-MI 35.81 34.10
14 Geiger, Tiarra D 10 CUBU-PV 35.38 34.50
15 Compton, Tyler T 10 Tiger Sharks-MI 35.33 34.88
16 Rivera, Nathalie J 9 DORC-NJ 35.56 35.15
17 Thompson, Trina D 9 ASC-MI 38.27 35.27
18 Russell, Gabby J 10 DC-PV 37.74 35.56
19 Lewis, LaShona N 10 PDR-MA 37.59 35.66
20 Fiku, Xhoana 10 DORC-NJ 37.62 35.96
21 Green, Taylor A 10 Bcsc-MD 35.53 36.07
22 Franze, Kayla M 10 Bcsc-MD 39.15 36.86
23 Jackson, Carlee M 9 ASC-MI 40.80 37.00
24 Davies, Shannon 9 NPR-SE 42.12 37.14
25 Redd, Mallory L 10 Bcsc-MD 40.93 37.49
26 Blunt, Kierre K 10 Tiger Sharks-MI 36.62 37.84
27 Favors, Alaia D 9 Atlanta Dolphins-GA 41.01 37.92
28 Schoppa, Isabelle 9 CITY-VA 47.88 38.53
29 Wang, Linda 10 CITY-VA 41.02 38.64
30 Hayes, Kelcy E 9 CUBU-PV 45.84 38.97
31 Shannon, Rachel O 9 Racers-VA 41.32 39.18
32 Lasmith, Torri N 9 Wave Runners-MA 40.05 39.61
33 Chavis, Shani 10 Stingrays-NJ 43.68 39.92
34 Cooley, Corrine 9 Racers-VA 41.87 40.97
35 Knight, Mikayla D 10 Bcsc-MD NT 41.43
36 Frank, Julia E 9 Atlantic City-MA 45.05 42.31
37 Williams, Chelsea M 9 Bcsc-MD 47.79 42.99
38 Napoleon, Shanelle 9 Tiger Sharks-MI 43.48 43.18
39 McKENZIE, Micheai C 9 Tiger Sharks-MI 47.40 43.44
40 Carroll, Julia T 10 CUBU-PV NT 45.10
41 Perfetti, Giannella B 9 DORC-NJ 44.56 45.11
42 Sassa, Avery 9 Wave Runners-MA 45.97 45.37
43 Wilkins, Diamond M 9 Bcsc-MD 1:05.38 45.71
44 Young, Jamira M 10 Atlantic City-MA NT 45.76
45 Robertson, Olivia K 10 CITY-VA NT 48.06
46 Kahn, Nikia 9 MVYWD-MR 50.73 49.64
47 Tanis, Chloe I 10 Stingrays-NJ 54.41 50.67
48 Hendricks, Ivy 9 CITY-VA NT 53.39
49 Thomas, Sydney 9 CITY-VA 58.52 54.72
50 McCray, Tynetta B 10 Atlantic City-MA NT 54.73
51 Pittman, Charae C 10 CUBU-PV NT 55.62
52 Dasilva, Stella M 9 DORC-NJ 57.96 56.18
53 Moss, Lyric A 9 Tiger Sharks-MI 1:25.28 56.26
54 Pegram, Brittany C 9 Team Elite-PV NT 56.31
55 Stewart, Summer N 9 Bcsc-MD NT 56.53
56 Woodall, Rashonna R 10 Atlantic City-MA NT 59.78
57 Garnes, Nylah K 9 DC-PV 1:10.11 1:03.13
58 Moore, Karyn R 10 ASC-MI 1:20.98 1:03.26
59 Justiniano, Jarixsa M 9 Atlantic City-MA NT 1:03.88
60 Adams, Jade B 10 Seals-MI 1:31.90 1:08.90
61 Waters, Kelsey 10 CITY-VA NT 1:15.05
-- Bendana, Katherine G 10 DC-PV 39.05 NS
-- Bowers, Brianna 10 Racers-VA 36.42 NS
-- Jennings, Lacy E 10 Racers-VA 33.00 NS
-- Koonce, Lanae N 9 Bcsc-MD 39.12 NS
-- Richardson, Kelcey 9 CITY-VA NT NS
-- Hughes, Kyra R 9 Stingrays-NJ 53.71 NS
-- Sanguinetti, Whitney 10 MVYWD-MR 36.35 NS
-- Jones, Keyana 10 CITY-VA 47.56 NS
-- Stewart, Elizabeth 10 CITY-VA 1:06.03 NS
-- Smash, Acacia 9 MVYWD-MR 47.50 NS
-- McGee, Shayna 9 MVYWD-MR 33.01 NS
-- T'Ofori-Aha, Akosua A 10 Atlanta Dolphins-GA 35.54 SCR
-- Gallop, Zoe 10 CITY-VA NT SCR
-- Lee, Anita C 10 Atlanta Dolphins-GA 41.16 SCR
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Griffin, Alexandra 10 PWAC-MA 1:01.00 1:08.25 5
32.79 1:08.25 (35.46)
2 Johnson, Sandra E 9 ASC-MI 1:09.34 1:08.95 3
32.68 1:08.95 (36.27)
3 Hutchinson, Kyra C 10 NC Aquablazers-NC 1:28.00 1:11.62 1
4 Williams, Greer C 10 Atlanta Dolphins-GA 1:16.42 1:12.68
34.07 1:12.68 (38.61)
5 Sparks, Khiry L 10 ASC-MI 1:12.18 1:12.89
33.64 1:12.89 (39.25)
6 Shabazz, Khadijah M 9 Seals-MI 1:20.96 1:16.75
35.02 1:16.75 (41.73)
7 Walker, Kenya N 10 Atlanta Dolphins-GA 1:21.92 1:17.26
8 Thomas, Alexandria E 10 Atlanta Dolphins-GA 1:20.41 1:17.82
37.22 1:17.82 (40.60)
9 Geiger, Tiarra D 10 CUBU-PV 1:25.03 1:18.65
29.29 1:18.65 (49.36)
10 Knight, Mikayla D 10 Bcsc-MD NT 1:33.64
11 Delaney, Breanna L 10 Tiger Sharks-MI 1:44.01 1:36.13
43.84 1:36.13 (52.29)
12 Favors, Alaia D 9 Atlanta Dolphins-GA 1:32.03 1:38.37
13 Hayes, Kelcy E 9 CUBU-PV 1:41.92 1:40.62
14 Williams, Chelsea M 9 Bcsc-MD 1:50.01 1:43.59
47.36 1:43.59 (56.23)
15 Young, Jamira M 10 Atlantic City-MA NT 1:47.45
47.63 1:47.45 (59.82)
16 Pittman, Charae C 10 CUBU-PV NT 2:08.12
57.19 2:08.12 (1:10.93)
17 Stewart, Summer N 9 Bcsc-MD NT 2:11.54
1:02.16 2:11.54 (1:09.38)
18 Garnes, Nylah K 9 DC-PV NT 2:28.37
1:06.39 2:28.37 (1:21.98)
-- Sassa, Avery 9 Wave Runners-MA NT DQ
45.29 DQ (55.53)
-- Jones, Keyana 10 CITY-VA 1:27.03 NS
27.75
-- T'Ofori-Aha, Akosua A 10 Atlanta Dolphins-GA 1:27.45 SCR
-- Lee, Anita C 10 Atlanta Dolphins-GA 1:32.68 SCR
-- Hunter, Kemeisha 10 Racers-VA 1:33.23 SCR
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brown, Christina M 10 NC Aquablazers-NC 34.39 35.22 5
2 Johnson, Sandra E 9 ASC-MI 39.59 39.03 3
3 Gordon, Cecily I 9 DST-MA 39.44 39.70 1
4 Carrington, Aarica 9 Bcsc-MD 41.42 40.38
5 Crawford, Milon S 10 ASC-MI 43.04 40.98
6 Shabazz, Khadijah M 9 Seals-MI 46.80 41.03
7 Green, Taylor A 10 Bcsc-MD 41.20 41.45
8 Thomas, Alexandria E 10 Atlanta Dolphins-GA 42.03 41.54
9 Wang, Linda 10 CITY-VA 43.07 43.26
10 Thompson, Trina D 9 ASC-MI 47.56 43.38
11 Lewis, LaShona N 10 PDR-MA 50.34 43.78
12 Lasmith, Torri N 9 Wave Runners-MA 48.63 44.02
13 Shannon, Rachel O 9 Racers-VA 48.81 45.40
14 Davies, Shannon 9 NPR-SE 46.11 45.76
15 Frank, Julia E 9 Atlantic City-MA 52.45 46.29
16 Bowers, Brianna 10 Racers-VA 45.33 46.39
17 Fiku, Xhoana 10 DORC-NJ 46.54 46.59
18 Russell, Gabby J 10 DC-PV 48.38 46.81
19 Schoppa, Isabelle 9 CITY-VA 49.86 46.84
20 Robertson, Olivia K 10 CITY-VA NT 51.15
21 Hayes, Kelcy E 9 CUBU-PV 53.94 51.51
22 Tanis, Chloe I 10 Stingrays-NJ 55.91 52.50
23 Chavis, Shani 10 Stingrays-NJ 58.43 52.99
24 Favors, Alaia D 9 Atlanta Dolphins-GA 57.79 54.40
25 McKENZIE, Micheai C 9 Tiger Sharks-MI 53.12 54.63
26 Williams, Chelsea M 9 Bcsc-MD NT 55.44
27 Napoleon, Shanelle 9 Tiger Sharks-MI 55.66 55.61
28 Hendricks, Ivy 9 CITY-VA NT 55.81
29 Carroll, Julia T 10 CUBU-PV NT 56.41
30 Young, Jamira M 10 Atlantic City-MA NT 57.45
31 Sassa, Avery 9 Wave Runners-MA NT 58.68
32 Thomas, Sydney 9 CITY-VA NT 58.84
33 Perfetti, Giannella B 9 DORC-NJ 1:22.42 59.04
34 Knight, Mikayla D 10 Bcsc-MD NT 1:00.78
35 Dasilva, Stella M 9 DORC-NJ 1:01.06 1:00.83
36 Woodall, Rashonna R 10 Atlantic City-MA NT 1:01.73
37 Pegram, Brittany C 9 Team Elite-PV NT 1:03.78
38 Justiniano, Jarixsa M 9 Atlantic City-MA NT 1:06.44
39 Kahn, Nikia 9 MVYWD-MR 1:05.61 1:06.79
40 Waters, Kelsey 10 CITY-VA NT 1:07.83
41 Adams, Jade B 10 Seals-MI 1:40.73 1:08.68
42 Pittman, Charae C 10 CUBU-PV NT 1:10.43
43 Garnes, Nylah K 9 DC-PV 1:24.90 1:17.68
44 McCray, Tynetta B 10 Atlantic City-MA NT 1:17.91
-- Stewart, Summer N 9 Bcsc-MD NT DQ
-- Sanguinetti, Whitney 10 MVYWD-MR 44.62 NS
-- Smash, Acacia 9 MVYWD-MR 1:00.09 NS
-- Hughes, Kyra R 9 Stingrays-NJ 1:05.68 NS
-- Stewart, Elizabeth 10 CITY-VA NT NS
-- Koonce, Lanae N 9 Bcsc-MD 44.10 NS
-- Brown, Tayler R 9 Aasc-MI 42.79 NS
-- Gallop, Zoe 10 CITY-VA NT NS
-- Richardson, Kelcey 9 CITY-VA NT NS
-- Jones, Keyana 10 CITY-VA 56.02 NS
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 MC David, Aeisha 10 MVYWD-MR 38.63 38.27 5
2 Hill, Jade A 10 MPSC-MD NT 38.84 3
3 Compton, Tyler T 10 Tiger Sharks-MI 43.15 39.28 1
4 Gaskins, Asmera R 10 PDR-MA 42.79 40.02
5 Williams, Greer C 10 Atlanta Dolphins-GA 42.95 43.33
6 Griffin, Alexandra 10 PWAC-MA 42.00 43.45
7 Hutchinson, Kyra C 10 NC Aquablazers-NC 47.00 44.64
8 Tanner, Chelsea J 10 Atlanta Dolphins-GA 45.61 45.00
9 Wang, Linda 10 CITY-VA 53.56 45.12
10 Geiger, Tiarra D 10 CUBU-PV 49.33 46.28
11 Davies, Shannon 9 NPR-SE 49.19 46.47
12 Rivera, Nathalie J 9 DORC-NJ 46.34 46.59
13 McNab, Jena 9 CITY-VA 49.02 46.84
14 Jefferson, Kyra M 9 Seals-MI 55.30 47.15
15 Redd, Mallory L 10 Bcsc-MD 59.63 47.24
16 Chavis, Shani 10 Stingrays-NJ 56.87 47.47
17 Bowers, Brianna 10 Racers-VA 44.13 48.32
18 Blunt, Kierre K 10 Tiger Sharks-MI 47.83 48.44
19 Franze, Kayla M 10 Bcsc-MD 52.75 48.64
20 Walker, Kenya N 10 Atlanta Dolphins-GA 53.49 50.91
21 Schoppa, Isabelle 9 CITY-VA 53.52 51.80
22 Shannon, Rachel O 9 Racers-VA 54.42 52.28
23 Cooley, Corrine 9 Racers-VA 57.00 55.11
24 Wilkins, Diamond M 9 Bcsc-MD 1:13.44 57.20
25 Jackson, Carlee M 9 ASC-MI 53.00 58.05
26 Lasmith, Torri N 9 Wave Runners-MA 59.69 58.40
27 Perfetti, Giannella B 9 DORC-NJ 1:08.34 1:02.91
28 Moore, Karyn R 10 ASC-MI 2:00.01 1:13.56
29 Gallop, Zoe 10 CITY-VA NT 1:16.48
30 Sanguinetti, Whitney 10 MVYWD-MR 43.21 1:23.00
31 Jennings, Lacy E 10 Racers-VA 39.13 1:33.14
-- McKENZIE, Micheai C 9 Tiger Sharks-MI NT DQ
-- Moss, Lyric A 9 Tiger Sharks-MI NT DQ
-- Tanis, Chloe I 10 Stingrays-NJ 1:01.38 DQ
-- Waters, Kelsey 10 CITY-VA NT DQ
-- Kahn, Nikia 9 MVYWD-MR NT NS
-- Napoleon, Shanelle 9 Tiger Sharks-MI NT NS
-- Bendana, Katherine G 10 DC-PV NT NS
-- Hendricks, Ivy 9 CITY-VA NT NS
-- Stewart, Elizabeth 10 CITY-VA NT NS
-- T'Ofori-Aha, Akosua A 10 Atlanta Dolphins-GA 47.39 SCR
-- Hunter, Kemeisha 10 Racers-VA 52.15 SCR
-- Lee, Anita C 10 Atlanta Dolphins-GA 52.66 SCR
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brown, Christina M 10 NC Aquablazers-NC 33.27 33.51 5
2 McFarlane, Kieara 10 Angels 36.79 36.97 3
3 Rouse, Zenzile 9 MVYWD-MR 40.03 38.12 1
4 Sparks, Khiry L 10 ASC-MI 37.13 38.46
5 Crawford, Milon S 10 ASC-MI 42.38 38.58
6 Russell, Gabby J 10 DC-PV 43.56 39.41
7 Carrington, Aarica 9 Bcsc-MD 39.40 39.71
8 Rivera, Nathalie J 9 DORC-NJ 41.37 40.14
9 Gordon, Cecily I 9 DST-MA 39.28 40.25
10 Tanner, Chelsea J 10 Atlanta Dolphins-GA 42.68 41.15
11 Compton, Tyler T 10 Tiger Sharks-MI 39.51 41.75
12 Lewis, LaShona N 10 PDR-MA 46.47 42.54
13 Fiku, Xhoana 10 DORC-NJ 47.16 43.31
14 Thompson, Trina D 9 ASC-MI 45.22 43.34
15 Delaney, Breanna L 10 Tiger Sharks-MI 49.81 43.52
16 Jefferson, Kyra M 9 Seals-MI 54.52 46.06
17 Blunt, Kierre K 10 Tiger Sharks-MI 45.66 49.68
18 Cooley, Corrine 9 Racers-VA 51.00 50.95
19 Moore, Karyn R 10 ASC-MI 1:55.69 1:17.23
20 Moss, Lyric A 9 Tiger Sharks-MI NT 1:24.64
-- Pegram, Brittany C 9 Team Elite-PV NT DQ
-- Bendana, Katherine G 10 DC-PV 48.71 NS
-- McGee, Shayna 9 MVYWD-MR 44.06 NS
-- Brown, Tayler R 9 Aasc-MI 48.90 NS
-- Hunter, Kemeisha 10 Racers-VA 48.24 SCR
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brown, Christina M 10 NC Aquablazers-NC 1:15.23 1:16.11 5
35.08 1:16.11 (41.03)
2 Hill, Jade A 10 MPSC-MD NT 1:18.61 3
36.33 1:18.61 (42.28)
3 MC David, Aeisha 10 MVYWD-MR 1:24.01 1:20.51 1
37.10 1:20.51 (43.41)
4 Sparks, Khiry L 10 ASC-MI 1:24.88 1:24.85
40.43 1:24.85 (44.42)
5 Gordon, Cecily I 9 DST-MA 1:24.91 1:26.29
41.03 1:26.29 (45.26)
6 Rouse, Zenzile 9 MVYWD-MR 1:25.23 1:26.49
1:27.13 1:26.49 ( )
7 Gaskins, Asmera R 10 PDR-MA 1:32.99 1:27.16
38.81 1:27.16 (48.35)
8 McNab, Jena 9 CITY-VA 1:19.02 1:28.02
40.82 1:28.02 (47.20)
9 Tanner, Chelsea J 10 Atlanta Dolphins-GA 1:30.21 1:30.00
44.42 1:30.00 (45.58)
10 Thomas, Alexandria E 10 Atlanta Dolphins-GA 1:31.87 1:30.17
42.50 1:30.17 (47.67)
11 Crawford, Milon S 10 ASC-MI 1:36.04 1:30.84
40.91 1:30.84 (49.93)
12 Green, Taylor A 10 Bcsc-MD 1:43.73 1:31.27
40.84 1:31.27 (50.43)
13 Carrington, Aarica 9 Bcsc-MD 1:48.98 1:32.93
42.52 1:32.93 (50.41)
14 Jefferson, Kyra M 9 Seals-MI 1:49.75 1:38.43
45.11 1:38.43 (53.32)
15 Jackson, Carlee M 9 ASC-MI 1:42.96 1:39.78
48.13 1:39.78 (51.65)
16 Redd, Mallory L 10 Bcsc-MD 1:58.57 1:42.74
49.25 1:42.74 (53.49)
17 Franze, Kayla M 10 Bcsc-MD 1:47.32 1:43.81
48.99 1:43.81 (54.82)
18 Delaney, Breanna L 10 Tiger Sharks-MI 2:15.13 1:44.50
47.33 1:44.50 (57.17)
19 Frank, Julia E 9 Atlantic City-MA 1:55.85 1:51.94
48.76 1:51.94 (1:03.18)
20 Napoleon, Shanelle 9 Tiger Sharks-MI NT 1:57.51
54.79 1:57.51 (1:02.72)
21 Wilkins, Diamond M 9 Bcsc-MD NT 2:05.16
1:00.66 2:05.16 (1:04.50)
-- McFarlane, Kieara 10 Angels 1:20.00 DQ
37.19 DQ (46.49)
-- Carroll, Julia T 10 CUBU-PV NT DQ
59.62 DQ (1:11.66)
-- McGee, Shayna 9 MVYWD-MR 1:41.26 NS
-- Koonce, Lanae N 9 Bcsc-MD 1:45.51 NS
-- Jennings, Lacy E 10 Racers-VA 1:25.00 NS
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Aquaneers Swim Club-MI 'A' 2:14.98 2:09.70
1) Thompson, Trina D 9 2) Crawford, Milon S 10
3) Sparks, Khiry L 10 4) Johnson, Sandra E 9
34.27 1:09.14 (34.87) 1:40.19 (31.05) 2:09.70 (29.51)
2 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 2:17.73 2:13.31
34.71 1:08.29 (33.58) 1:42.01 (33.72) 2:13.31 (31.30)
3 Dorca Dolphins-NJ 'A' 2:34.08 2:31.04
1) Rivera, Nathalie J 9 2) Knight, Basira A 8
3) Fiku, Xhoana 10 4) Perfetti, Giannella B 9
37.49 1:22.58 (45.09) 1:57.15 (34.57) 2:31.04 (33.89)
4 City OF Charlottesville Rec.-VA 'A' 2:39.17 2:35.50
51.81 1:26.05 (34.24) 2:35.44 (1:09.39) 2:35.50 (0.06)
5 Tiger Sharks Swim Team-MI 'A' 2:34.72 2:35.74
1) Compton, Tyler T 10 2) Blunt, Kierre K 10
3) Delaney, Breanna L 10 4) McCoy, Porscha C 7
34.69 1:14.50 (39.81) 1:57.09 (42.59) 2:35.74 (38.65)
6 Pdr Swim Team-MA 'A' 2:35.37 2:42.06
33.35 1:09.43 (36.08) 1:57.07 (47.64) 2:42.06 (44.99)
7 Baltimore City Swim Club-MD 'B' 3:23.50 2:48.84
1) Redd, Mallory L 10 2) Williams, Chelsea M 9
3) Knight, Mikayla D 10 4) Wilkins, Diamond M 9
37.65 1:24.99 (47.34) 2:05.23 (40.24) 2:48.84 (43.61)
8 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 2:01.16 2:50.34
54.08 1:44.56 (50.48) 2:16.94 (32.38) 2:50.34 (33.40)
9 Aquaneers Swim Club-MI 'B' 3:06.92 3:09.38
1) Potts, Camille C 8 2) Jackson, Carlee M 9
3) Robinson, Jameelah A 8 4)
45.13 1:44.96 (59.83) 2:35.72 (50.76) 3:09.38 (33.66)
10 Richmond Racers-VA 'A' NT 3:10.26
1) Shannon, Rachel O 9 2) Hunter, Kemeisha 10
3) Cooley, Corrine 9 4) Jennings, Lacy E 10
11 City OF Charlottesville Rec.-VA 'B' NT 3:18.75
12 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'B' NT 3:21.45
13 Atlantic City Aquatic Club-MA 'A' 3:33.33 3:31.80
1) Young, Jamira M 10 2) McCray, Tynetta B 10
3) Justiniano, Jarixsa M 9 4) Johnson, Kennedy N 7
43.70 1:47.11 (1:03.41) 2:47.51 (1:00.40) 3:31.80 (44.29)
14 Tiger Sharks Swim Team-MI 'B' 3:36.74 3:38.59
1) Napoleon, Shanelle 9 2) McKENZIE, Micheai C 9
3) Walker-Bundles, Cerrita A 7 4) Robinson, BreBre L 6
41.65 1:29.01 (47.36) 2:43.68 (1:14.67) 3:38.59 (54.91)
15 DC Parks&Recreation-PV 'A' 2:29.88 3:49.00
1) Russell, Gabby J 10 2) Exum, Aliyah I 7
3) Harper-Dixon, Sydney A 8 4) Hobbs, Tamara B 10
50.52 2:07.01 (1:16.49) 3:02.99 (55.98) 3:49.00 (46.01)
16 Leroy Dues Swim Club-MI 'B' 5:10.87 4:34.68
1) Tucker, Kizzy O 5 2) Kaplan, KaSandra N 6
3) Hill, Kiara C 6 4) Shabazz, Akia R 5
59.13 2:08.35 (1:09.22) 4:35.32 (2:26.97) 4:34.68 ( )
17 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'A' NT 4:38.54
-- Ywca Orange Stingrays-NJ 'A' NT DQ
1) Chavis, Shani 10 2) Duncan, Rachel S 8
3) Hughes, Kyra R 9 4) Williams, Bri-Bri D 7
-- Leroy Dues Swim Club-MI 'A' 3:15.57 DQ
1) Jefferson, Kyra M 9 2) Barmore-Hicks, Destinee J 7
3) Adams, Jade B 10 4) Shabazz, Khadijah M 9
38.05 1:19.09 (41.04) 2:25.84 (1:06.75) DQ (31.58)
-- North Carolina Aquablazers-NC 'A' 2:25.54 NS
1) Brown, Christina M 10 2) Hutchinson, Kyra C 10
3) Hutchinson, Katie L 7 4) Francis, Taylor B 10
-- Baltimore City Swim Club-MD 'A' 2:30.39 NS
1) Green, Taylor A 10 2) Carrington, Aarica 9
3) Koonce, Lanae N 9 4) Franze, Kayla M 10
-- Ywca Orange Stingrays-NJ 'B' NT NS
1) Tanis, Chloe I 10 2) Foster, Gabrielle E 7
3) Grant, Alexia 8 4) Rhoden, Senait P 7
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Aquaneers Swim Club-MI 'A' NT 2:32.71
43.89 1:23.98 (40.09) 2:02.78 (38.80) 2:32.71 (29.93)
2 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 2:42.86 2:36.31
40.82 1:23.56 (42.74) 2:05.07 (41.51) 2:36.31 (31.24)
3 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'A' NT 2:47.60
49.61 1:28.78 (39.17) 2:11.16 (42.38) 2:47.60 (36.44)
4 Baltimore City Swim Club-MD 'B' 4:09.37 2:51.35
1) Knight, Mikayla D 10 2) Wilkins, Diamond M 9
3) Redd, Mallory L 10 4) Williams, Chelsea M 9
41.88 1:31.30 (49.42) 2:14.45 (43.15) 2:51.35 (36.90)
5 Tiger Sharks Swim Team-MI 'A' 2:59.31 2:57.06
1) Blunt, Kierre K 10 2) Compton, Tyler T 10
3) Delaney, Breanna L 10 4) McCoy, Porscha C 7
47.74 1:30.33 (42.59) 2:14.38 (44.05) 2:57.06 (42.68)
6 Pdr Swim Team-MA 'A' 3:12.26 3:04.43
48.99 1:27.43 (38.44) 2:15.84 (48.41) 3:04.43 (48.59)
7 Leroy Dues Swim Club-MI 'A' 3:05.57 3:35.90
1) Barmore-Hicks, Destinee J 7 2) Shabazz, Khadijah M 9
3) Jefferson, Kyra M 9 4) Adams, Jade B 10
55.47 1:43.50 (48.03) 2:40.52 (57.02) 3:35.90 (55.38)
8 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 2:20.12 3:36.53
1:35.06 2:46.74 (1:11.68) 3:41.43 (54.69) 3:36.53 ( )
9 City OF Charlottesville Rec.-VA 'B' NT 3:41.88
57.57 1:58.71 (1:01.14) 3:41.97 (1:43.26) 3:41.88 ( )
10 Atlantic City Aquatic Club-MA 'A' 3:51.23 3:48.72
1) Johnson, Kennedy N 7 2) Frank, Julia E 9
3) McCray, Tynetta B 10 4) Young, Jamira M 10
59.01 1:55.18 (56.17) 2:48.42 (53.24) 3:48.72 (1:00.30)
11 Ywca Orange Stingrays-NJ 'A' NT 3:49.79
1) Tanis, Chloe I 10 2) Duncan, Rachel S 8
3) Williams, Bri-Bri D 7 4) Chavis, Shani 10
1:53.03 3:04.39 (1:11.36) 3:54.38 (49.99) 3:49.79 ( )
12 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'B' NT 4:31.18
1:02.21 2:16.88 (1:14.67) 3:35.82 (1:18.94) 4:31.18 (55.36)
13 Tiger Sharks Swim Team-MI 'B' 3:56.89 4:32.82
1) Moss, Lyric A 9 2) Robinson, BreBre L 6
3) Walker-Bundles, Cerrita A 7 4) Napoleon, Shanelle 9
53.23 1:59.15 (1:05.92) 3:17.30 (1:18.15) 4:32.82 (1:15.52)
-- Leroy Dues Swim Club-MI 'B' 5:34.56 DQ
1) Tucker, Kizzy O 5 2) Kaplan, KaSandra N 6
3) Shabazz, Akia R 5 4) Hill, Kiara C 6
1:08.14 1:56.50 (48.36) 2:46.69 (50.19) DQ (36.17)
-- DC Parks&Recreation-PV 'A' 2:55.57 DQ
1) Harper-Dixon, Sydney A 8 2) Hobbs, Tamara B 10
3) Russell, Gabby J 10 4) Exum, Aliyah I 7
1:30.97 2:40.34 (1:09.37) 3:45.75 (1:05.41) DQ (51.10)
-- Dorca Dolphins-NJ 'A' 3:01.20 DQ
1) Fiku, Xhoana 10 2) Knight, Basira A 8
3) Rivera, Nathalie J 9 4) Perfetti, Giannella B 9
48.11 1:39.06 (50.95) 2:16.80 (37.74) DQ (44.20)
-- City OF Charlottesville Rec.-VA 'A' NT DQ
1:15.68 2:34.66 (1:18.98) 3:35.44 (1:00.78) DQ (1:11.17)
-- Baltimore City Swim Club-MD 'A' 2:51.78 NS
1) Koonce, Lanae N 9 2) Franze, Kayla M 10
3) Carrington, Aarica 9 4) Green, Taylor A 10
-- Ywca Orange Stingrays-NJ 'B' NT NS
1) Foster, Gabrielle E 7 2) Grant, Alexia 8
3) Hughes, Kyra R 9 4) Rhoden, Senait P 7
-- Richmond Racers-VA 'A' NT NS
1) Shannon, Rachel O 9 2) Jennings, Lacy E 10
3) Hunter, Kemeisha 10 4) Nelsen, Elizabeth B 8
-- North Carolina Aquablazers-NC 'A' 2:48.30 SCR
1) Brown, Christina M 10 2) Francis, Taylor B 10
3) Hutchinson, Katie L 7 4) Hutchinson, Kyra C 10