18th Annual Black History Month Swim Meet
University of the District of Columbia
Washington, DC
February 14-15, 2004
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stegall, Desmond M 10 Atlanta Dolphins-GA 30.28 29.07 5
2 Toulson, Wali K 10 Atlantic City-MA 33.26 32.01 3
3 Thompson, Phillip 10 MVYWD-MR 29.22 32.23 1
4 Hope, Jalen D 9 ASC-MI 35.56 32.91
5 Stegall, Dominic S 9 Atlanta Dolphins-GA 34.08 32.98
6 Yarberough, Darnell T 9 Bcsc-MD 34.41 33.04
7 Haden, Eli 10 CITY-VA 33.96 33.15
8 Bland, Thomas L 10 Bcsc-MD 34.84 33.38
9 Moore, Cameron 9 Racers-VA 33.47 33.52
10 Shepperson, Joshua C 10 Racers-VA 33.32 34.55
11 Compton, Taylor D 10 Tiger Sharks-MI 34.96 34.99
12 King, Fredrick S 9 Atlanta Dolphins-GA 33.92 35.56
13 Johnson, Brimsley 9 MVYWD-MR 37.16 36.82
14 McCOY, Nate C 9 Tiger Sharks-MI 38.07 37.18
15 Hunter, Nigel 10 Stingrays-NJ 37.57 37.32
16 Savage, Michael J 9 PDR-MA 37.06 37.33
17 Underwood, Drew 10 Atlanta Dolphins-GA 42.61 37.85
18 Goode, VJ A 10 DC-PV 40.57 38.16
19 Cobbs, Matthew I 10 CITY-VA NT 38.25
20 Roach, Derrick S 9 DORC-NJ 37.87 38.28
21 Wilson, Sandy 10 Racers-VA 34.09 38.41
21 Evans, Charles N 10 Stingrays-NJ 41.59 38.41
23 Baynham, Deandre 10 NPR-SE 44.59 38.78
24 Randolph, Raemon 9 NPR-SE 44.43 40.84
25 Johnson, Austin H 9 Atlantic City-MA 38.44 41.66
26 Bryant, Jacob 9 CITY-VA 48.04 41.82
27 Cooper Jr, CJ T 9 PDR-MA 41.77 43.45
28 Brown, Donel 10 Wave Runners-MA 42.08 43.70
29 Figuerora, Emmanuel 10 Atlantic City-MA NT 43.87
30 Blunt, Duoquan C 10 Tiger Sharks-MI 43.78 44.36
31 Walls, Keith F 9 Tiger Sharks-MI NT 45.57
32 Kaplan, Troy R 10 Seals-MI 53.35 45.66
33 Wilson, Armand 10 Wave Runners-MA 43.92 46.40
34 Vaughn, David 9 CITY-VA 49.57 48.89
35 Bolton, Cortez J 9 Seals-MI 1:39.76 48.96
36 Wan, Jonathan K 10 DORC-NJ 47.23 50.94
37 Clarke, Landon 10 CITY-VA NT 52.05
38 Branch, Namir C 9 CUBU-PV NT 53.41
39 Walker, Tyler 9 CITY-VA 57.56 56.62
40 Jones, Jeffrey T 10 Bcsc-MD NT 59.89
41 Holly, Leutrell T 9 DC-PV NT 1:20.12
-- Lucas, Vincent 10 MVYWD-MR 32.67 DQ
-- Stewart, Gary E 9 CUBU-PV 40.41 NS
-- Davis, Fred S 10 DORC-NJ 50.71 NS
-- Leon, Arsidez R 10 Atlanta Dolphins-GA 36.66 NS
-- McCoy, Corey D 10 Tiger Sharks-MI 45.14 NS
-- McCoy, DaMekio D 9 Tiger Sharks-MI 38.16 NS
-- Cox, Anthony R 10 Atlantic City-MA 31.77 NS
-- Adams, Demonte 10 MVYWD-MR 39.84 NS
-- Buckley, Charlie W 9 Atlantic City-MA NT NS
-- Nelson, Jerame 10 PDR-MA NT NS
-- Basset, Henry L 9 Racers-VA 32.89 SCR
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stegall, Desmond M 10 Atlanta Dolphins-GA 1:09.86 1:06.41 5
30.86 1:06.41 (35.55)
2 Boatwright, Samuel J 9 Atlanta Dolphins-GA 1:11.87 1:10.68 3
33.38 1:10.68 (37.30)
3 Toulson, Wali K 10 Atlantic City-MA 1:17.38 1:11.89 1
33.46 1:11.89 (38.43)
4 King, Fredrick S 9 Atlanta Dolphins-GA 1:17.91 1:19.32
37.40 1:19.32 (41.92)
5 Stegall, Dominic S 9 Atlanta Dolphins-GA 1:21.16 1:19.82
35.36 1:19.82 (44.46)
6 Cobbs, Matthew I 10 CITY-VA NT 1:21.98
37.42 1:21.98 (44.56)
7 Leon, Arsidez R 10 Atlanta Dolphins-GA 1:26.97 1:22.90
8 Randolph, Raemon 9 NPR-SE 1:40.02 1:32.58
41.68 1:32.58 (50.90)
9 Johnson, Austin H 9 Atlantic City-MA 1:34.38 1:33.51
41.99 1:33.51 (51.52)
10 Kaplan, Troy R 10 Seals-MI 1:43.36 1:40.53
11 Walls, Keith F 9 Tiger Sharks-MI NT 1:42.03
44.19 1:42.03 (57.84)
12 Branch, Namir C 9 CUBU-PV 2:03.34 1:58.18
49.64 1:58.18 (1:08.54)
13 Jones, Jeffrey T 10 Bcsc-MD NT 2:15.67
1:01.41 2:15.67 (1:14.26)
-- Flynn, Jeffrey N 10 Atlantic City-MA 1:09.13 NS
-- Stewart, Gary E 9 CUBU-PV 1:28.39 NS
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Long, Matthew 9 NC Aquablazers-NC 39.52 36.38 5
2 Boatwright, Samuel J 9 Atlanta Dolphins-GA 38.33 37.67 2
2 Moore, Cameron 9 Racers-VA 43.00 37.67 2
4 Walker, Jonathan D 10 ASC-MI 38.02 38.24
5 Thompson, Phillip 10 MVYWD-MR 36.47 38.58
6 Newton-Grant, Lucas 10 CITY-VA 47.51 40.67
7 Underwood, Drew 10 Atlanta Dolphins-GA 44.62 40.81
8 Lucas, Vincent 10 MVYWD-MR 46.29 41.46
9 Leon, Arsidez R 10 Atlanta Dolphins-GA 45.91 42.60
10 Hunter, Nigel 10 Stingrays-NJ 43.56 43.58
11 Baynham, Deandre 10 NPR-SE 53.00 44.31
12 Randolph, Raemon 9 NPR-SE 53.16 45.39
13 Roach, Derrick S 9 DORC-NJ 44.27 45.77
14 Johnson, Austin H 9 Atlantic City-MA 47.55 46.91
15 McCOY, Nate C 9 Tiger Sharks-MI 46.84 47.38
16 Cobbs, Matthew I 10 CITY-VA NT 47.96
17 Figuerora, Emmanuel 10 Atlantic City-MA NT 51.72
18 Vaughn, David 9 CITY-VA 52.02 53.76
19 Bryant, Jacob 9 CITY-VA 58.41 54.14
20 Clarke, Landon 10 CITY-VA NT 56.91
21 Bolton, Cortez J 9 Seals-MI 1:22.30 1:01.38
22 Kaplan, Troy R 10 Seals-MI 1:06.84 1:01.64
23 Branch, Namir C 9 CUBU-PV NT 1:02.51
24 Wan, Jonathan K 10 DORC-NJ 1:04.47 1:03.51
25 Brown, Donel 10 Wave Runners-MA 53.72 1:06.66
26 Walker, Tyler 9 CITY-VA NT 1:08.63
27 Jones, Jeffrey T 10 Bcsc-MD NT 1:08.87
28 Holly, Leutrell T 9 DC-PV NT 1:13.90
-- Evans, Charles N 10 Stingrays-NJ 50.21 DQ
-- Buckley, Charlie W 9 Atlantic City-MA NT NS
-- Blunt, Duoquan C 10 Tiger Sharks-MI NT NS
-- Nelson, Jerame 10 PDR-MA NT NS
-- Wilson, Armand 10 Wave Runners-MA 52.81 NS
-- Davis, Fred S 10 DORC-NJ 56.84 NS
-- Adams, Demonte 10 MVYWD-MR 48.27 NS
-- Flynn, Patrick J 9 Atlantic City-MA 39.24 NS
-- Shepperson, Joshua C 10 Racers-VA NT SCR
-- Simpson, Jonathan 9 Tiger Sharks-MI 50.00 SCR
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stegall, Desmond M 10 Atlanta Dolphins-GA 38.87 37.66 5
2 Compton, Taylor D 10 Tiger Sharks-MI 42.62 41.35 3
3 Bland, Thomas L 10 Bcsc-MD 44.07 41.88 1
4 Haden, Eli 10 CITY-VA 45.49 42.14
5 Thompson, Phillip 10 MVYWD-MR 41.25 42.18
6 King, Fredrick S 9 Atlanta Dolphins-GA 44.70 43.35
7 Newton-Grant, Lucas 10 CITY-VA 46.82 43.68
8 Hunter, Nigel 10 Stingrays-NJ 46.85 44.70
9 Shepperson, Joshua C 10 Racers-VA 49.00 45.06
10 Yarberough, Darnell T 9 Bcsc-MD 48.25 45.40
11 Hope, Jalen D 9 ASC-MI 48.95 45.41
12 Lucas, Vincent 10 MVYWD-MR 47.22 45.52
13 Roach, Derrick S 9 DORC-NJ 47.65 45.54
14 Savage, Michael J 9 PDR-MA 50.02 46.59
15 Evans, Charles N 10 Stingrays-NJ 55.72 48.59
16 Blunt, Duoquan C 10 Tiger Sharks-MI 54.01 50.49
17 Baynham, Deandre 10 NPR-SE 55.00 51.40
18 Bryant, Jacob 9 CITY-VA 53.56 52.08
19 Goode, VJ A 10 DC-PV 51.15 52.31
20 Wilson, Sandy 10 Racers-VA 44.91 53.49
21 Clarke, Landon 10 CITY-VA NT 56.55
22 Walker, Tyler 9 CITY-VA NT 59.18
23 Vaughn, David 9 CITY-VA 58.07 1:00.65
24 Walls, Keith F 9 Tiger Sharks-MI NT 1:11.45
-- Wan, Jonathan K 10 DORC-NJ 1:22.73 DQ
-- McCoy, Corey D 10 Tiger Sharks-MI 50.29 NS
-- McCoy, DaMekio D 9 Tiger Sharks-MI 49.85 NS
-- Davis, Fred S 10 DORC-NJ 59.74 NS
-- Nelson, Jerame 10 PDR-MA NT NS
-- Cox, Anthony R 10 Atlantic City-MA 43.72 NS
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walker, Jonathan D 10 ASC-MI 37.81 35.82 5
2 Toulson, Wali K 10 Atlantic City-MA 44.43 38.82 3
3 Moore, Cameron 9 Racers-VA 39.69 39.02 1
4 Shepperson, Joshua C 10 Racers-VA 42.75 39.55
5 Stegall, Dominic S 9 Atlanta Dolphins-GA 43.03 39.82
6 Long, Matthew 9 NC Aquablazers-NC 41.40 40.66
7 Johnson, Brimsley 9 MVYWD-MR 43.56 42.74
8 Compton, Taylor D 10 Tiger Sharks-MI 39.29 43.66
9 Goode, VJ A 10 DC-PV 52.80 50.61
10 Cooper Jr, CJ T 9 PDR-MA 57.46 54.53
11 Simpson, Jonathan 9 Tiger Sharks-MI NT 54.79
-- McCoy, DaMekio D 9 Tiger Sharks-MI 52.42 NS
-- Flynn, Jeffrey N 10 Atlantic City-MA 37.25 NS
-- Flynn, Patrick J 9 Atlantic City-MA 39.66 NS
-- Basset, Henry L 9 Racers-VA 38.00 SCR
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Boatwright, Samuel J 9 Atlanta Dolphins-GA 1:24.18 1:20.02 5
37.29 1:20.02 (42.73)
2 Walker, Jonathan D 10 ASC-MI 1:27.30 1:24.48 3
37.77 1:24.48 (46.71)
3 Yarberough, Darnell T 9 Bcsc-MD 1:29.94 1:24.74 1
38.58 1:24.74 (46.16)
4 Long, Matthew 9 NC Aquablazers-NC 1:28.22 1:24.84
37.74 1:24.84 (47.10)
5 Haden, Eli 10 CITY-VA 1:18.02 1:27.56
38.83 1:27.56 (48.73)
6 Newton-Grant, Lucas 10 CITY-VA 1:21.02 1:31.12
41.67 1:31.12 (49.45)
7 Lucas, Vincent 10 MVYWD-MR NT 1:33.38
8 Savage, Michael J 9 PDR-MA 1:43.29 1:35.57
43.19 1:35.57 (52.38)
9 Hope, Jalen D 9 ASC-MI 1:49.58 1:37.39
40.52 1:37.39 (56.87)
10 Bland, Thomas L 10 Bcsc-MD NT 1:37.81
50.52 1:37.81 (47.29)
11 Johnson, Brimsley 9 MVYWD-MR 1:39.62 1:40.87
45.86 1:40.87 (55.01)
12 McCOY, Nate C 9 Tiger Sharks-MI 1:48.08 1:45.08
1:45.19 1:45.08 ( )
13 Cooper Jr, CJ T 9 PDR-MA 1:58.44 2:02.06
1:00.15 2:02.06 (1:01.91)
-- Stewart, Gary E 9 CUBU-PV 1:47.91 NS
-- Flynn, Patrick J 9 Atlantic City-MA 1:24.83 NS
-- Flynn, Jeffrey N 10 Atlantic City-MA 1:18.53 NS
-- Wilson, Sandy 10 Racers-VA NT NS
-- Cox, Anthony R 10 Atlantic City-MA 1:22.02 NS
-- Basset, Henry L 9 Racers-VA 1:29.79 SCR
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 2:11.97 2:09.74
1) Stegall, Desmond M 10 2) Boatwright, Samuel J 9
3) King, Fredrick S 9 4) Stegall, Dominic S 9
29.20 1:01.96 (32.76) 1:35.72 (33.76) 2:09.74 (34.02)
2 Atlantic City Aquatic Club-MA 'A' 2:07.39 2:20.49
1) 2) Cox, Anthony R 10
3) Flynn, Jeffrey N 10 4)
31.84 1:12.27 (40.43) 1:49.42 (37.15) 2:20.49 (31.07)
3 City OF Charlottesville Rec.-VA 'A' 2:40.01 2:25.04
41.00 1:17.06 (36.06) 1:54.11 (37.05) 2:25.04 (30.93)
4 Baltimore City Swim Club-MD 'A' 2:06.77 2:28.44
1) Yarberough, Darnell T 9 2) Bland, Thomas L 10
3) Yarberough, Deionn J 7 4) Jones, Jeffrey T 10
33.47 1:12.95 (39.48) 1:57.07 (44.12) 2:28.44 (31.37)
5 Pdr Swim Team-MA 'A' 2:14.21 2:28.89
32.91 1:10.33 (37.42) 1:50.29 (39.96) 2:28.89 (38.60)
6 Tiger Sharks Swim Team-MI 'A' 2:34.97 2:40.32
1) Compton, Taylor D 10 2) McCOY, Nate C 9
3) McCoy, DaMekio D 9 4) Blunt, Duoquan C 10
35.59 1:20.01 (44.42) 2:02.89 (42.88) 2:40.32 (37.43)
7 Ywca Orange Stingrays-NJ 'A' NT 2:45.73
1) Evans, Charles N 10 2) Hunter, Nigel 10
3) Hunter, Randolph 8 4) McDonald, Donovan R 8
37.93 1:17.45 (39.52) 2:11.46 (54.01) 2:45.73 (34.27)
8 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'A' NT 2:52.05
38.86 1:27.21 (48.35) 2:16.74 (49.53) 2:52.05 (35.31)
9 Dorca Dolphins-NJ 'A' 2:36.19 2:52.43
1) Seara, Didac 7 2) Roach, Derrick S 9
3) Henry, Nile H 8 4)
38.30 1:26.51 (48.21) 2:15.46 (48.95) 2:52.43 (36.97)
10 Tiger Sharks Swim Team-MI 'B' 3:13.93 3:12.33
1) McCoy, Corey D 10 2) Harris, Raymond S 8
3) Robinson, Brandon L 8 4) McCOY, Jason A 7
42.77 1:27.28 (44.51) 2:27.01 (59.73) 3:12.33 (45.32)
11 City OF Charlottesville Rec.-VA 'B' NT 3:15.32
55.66 1:43.46 (47.80) 2:32.62 (49.16) 3:15.32 (42.70)
12 DC Parks&Recreation-PV 'A' 2:23.60 3:36.33
1) Goode, VJ A 10 2) Miller, Jared J 8
3) Goode, Joel P 8 4) Epps, Kahlil H 7
37.25 1:32.49 (55.24) 3:00.43 (1:27.94) 3:36.33 (35.90)
13 Leroy Dues Swim Club-MI 'A' 4:46.37 3:59.49
1) Oliver lll, Robert L 6 2) Jackson, Darrez A 6
3) Abdur-Rahim, Rassul K 6 4) Greene II, Terry A 7
58.24 2:09.54 (1:11.30) 3:12.44 (1:02.90) 3:59.49 (47.05)
-- Aquaneers Swim Club-MI 'A' NT DQ
1) Hope, Jalen D 9 2) Hope, Jeremiah J 6
38.38 1:36.27 (57.89) 2:03.99 (27.72) DQ (33.01)
-- Richmond Racers-VA 'A' NT NS
1) Shepperson, Joshua C 10 2) Moore, Cameron 9
3) Weissend, Grey G 8 4) Bassett, John C 7
-- Dorca Dolphins-NJ 'B' 3:17.71 NS
1) Wan, Jonathan K 10 2) Vazquez, Nandi 8
3) 4) Alarcon, Israel F 8
-- Atlantic City Aquatic Club-MA 'B' 3:15.15 NS
1) Cassidy, Quinn A 8 2) Jackson, Isaiah R 7
3) Johnson, Austin H 9 4) Toulson, Wali K 10
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 2:35.21 2:31.62
1) Boatwright, Samuel J 9 2) Stegall, Desmond M 10
3) Stegall, Dominic S 9 4) King, Fredrick S 9
39.01 1:17.37 (38.36) 1:58.31 (40.94) 2:31.62 (33.31)
2 Atlantic City Aquatic Club-MA 'A' 2:31.91 2:49.41
1) Huyhn, Patrick J 7 2) Toulson, Wali K 10
3) Jackson, Isaiah R 7 4) Cassidy, Quinn A 8
1:32.24 2:08.85 (36.61) 2:49.45 (40.60) 2:49.41 ( )
3 Aquaneers Swim Club-MI 'A' NT 3:03.75
38.09 1:27.77 (49.68) 2:04.38 (36.61) 3:03.75 (59.37)
4 Ywca Orange Stingrays-NJ 'A' NT 3:09.60
1) Evans, Charles N 10 2) Hunter, Nigel 10
3) Hunter, Randolph 8 4) McDonald, Donovan R 8
53.13 1:40.22 (47.09) 2:30.56 (50.34) 3:09.60 (39.04)
5 Tiger Sharks Swim Team-MI 'A' 2:54.58 3:14.95
1) McCOY, Nate C 9 2) McCoy, Corey D 10
3) Compton, Taylor D 10 4) McCoy, DaMekio D 9
43.48 1:37.72 (54.24) 2:31.34 (53.62) 3:14.95 (43.61)
6 City OF Charlottesville Rec.-VA 'A' NT 3:19.85
55.45 1:51.72 (56.27) 2:35.00 (43.28) 3:19.85 (44.85)
7 Dorca Dolphins-NJ 'B' 3:55.78 3:30.90
1) Vazquez, Nandi 8 2) Wan, Jonathan K 10
3) Alarcon, Israel F 8 4)
1:01.10 2:04.26 (1:03.16) 2:46.30 (42.04) 3:30.90 (44.60)
8 DC Parks&Recreation-PV 'A' 2:41.45 3:48.96
1) Miller, Jared J 8 2) Goode, Joel P 8
3) Goode, VJ A 10 4) Epps, Kahlil H 7
1:28.11 2:20.14 (52.03) 3:00.48 (40.34) 3:48.96 (48.48)
9 Dorca Dolphins-NJ 'A' 3:05.54 4:34.28
1) 2) Seara, Didac 7
3) Roach, Derrick S 9 4) Henry, Nile H 8
1:02.66 2:25.86 (1:23.20) 3:26.54 (1:00.68) 4:34.28 (1:07.74)
10 Leroy Dues Swim Club-MI 'A' 3:42.87 4:41.16
1) Oliver lll, Robert L 6 2) Greene II, Terry A 7
3) Kaplan, Troy R 10 4) Bolton, Cortez J 9
1:03.77 2:40.29 (1:36.52) 3:42.08 (1:01.79) 4:41.16 (59.08)
-- Tiger Sharks Swim Team-MI 'B' 3:57.25 DQ
1) Robinson, Brandon L 8 2) McCOY, Markis K 5
3) Harris, Raymond S 8 4) Walls, Keith F 9
56.01 1:51.73 (55.72) 3:39.77 (1:48.04) DQ (45.09)
-- Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'A' NT DQ
57.56 1:50.16 (52.60) 2:36.71 (46.55) DQ (45.66)
-- Baltimore City Swim Club-MD 'A' 2:32.41 DQ
1) Bland, Thomas L 10 2) Jones, Jeffrey T 10
3) Yarberough, Darnell T 9 4) Yarberough, Deionn J 7
50.23 1:30.33 (40.10) 2:09.53 (39.20) DQ (40.90)
-- Pdr Swim Team-MA 'A' 2:25.31 DQ
43.43 1:32.73 (49.30) 2:21.88 (49.15) DQ (42.75)
-- Atlantic City Aquatic Club-MA 'B' NT NS
-- Richmond Racers-VA 'A' NT NS
1) Basset, Henry L 9 2) Shepperson, Joshua C 10
3) Moore, Cameron 9 4) Weissend, Grey G 8