17th Annual Black History Month Swim Meet
University of the District of Columbia
Washington, DC
February 15-16, 2003
This meet was swum in a 25 meter course.
Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Maynard, Mercedes 10 CUBU-PV 34.41 34.99
2 Bennett, Jordan 10 NCA-NC 34.76 35.16
3 Carter, Kelsey 10 CUBU-PV 35.64 35.64
4 Booker, Katherine 10 NPR-SE 39.73 36.50
5 Duncan, Chardonne O 10 LDSC-MI 37.27 36.57
6 Hutchinson, Kyra 9 NCA-NC 38.85 36.70
7 Brown, Danica 10 MVYWD-MR 35.73 36.82
8 Baker, Danielle S 10 "the Wave"-PV 37.40 37.10
9 McGovern, Bianca 10 Wolf-MR 34.64 37.47
10 Davis, Shakira 10 Angels-FL 51.99 38.01
11 Morris, Ashley 10 YWCAS-MA 39.83 38.20
12 Knight, Kamillah 9 YWCAS-MA 41.82 38.36
13 Motolina, Nicole 10 Wolf-MR 35.76 38.52
14 Nava, Stephanie 10 Wolf-MR 38.93 39.48
15 Stanfield, Amanda I 10 Atlanta Dolphins-GA 38.86 39.88
16 Trozzi, Grace 10 Wolf-MR 50.96 39.91
17 Samuels, Mikia 10 YWCAS-MA 42.56 40.11
18 King, Shayla O 10 Atlanta Dolphins-GA 40.20 40.78
19 Williams, Greer C 9 Atlanta Dolphins-GA 40.13 41.52
20 Cummings, Brianna 10 TSST-MI 42.31 41.53
21 Nkululeko, Nkosazana 10 ONDA-CA 40.70 41.61
22 Chunn, Tava 10 ASC-MI 36.50 42.12
23 Rubiano, Solange 9 Wolf-MR 42.56 42.31
24 Green, Taylor A 9 Bcsc-MD 52.10 42.67
25 Moore, Olivia 10 CUBU-PV 45.83 43.37
26 Compton, Tyler T 9 TSST-MI 44.53 44.50
27 Coleman, Chelsea 10 ASC-MI 41.79 44.74
28 Washington, Lyndsey M 10 "the Wave"-PV 41.86 44.76
29 Franze, Kayla M 9 Bcsc-MD NT 45.31
30 Sanguinetti, Whitney 9 MVYWD-MR 39.93 45.36
31 Fuller, Jamika 10 Angels-FL 44.40 46.29
32 Gunn, Shanoui 10 YWCAS-MA 51.33 46.46
33 Williams, Clarissa 10 Angels-FL 49.32 46.80
34 Gaskins, Asmera R 9 PDR-MA NT 47.62
35 Geiger, Tiarra 9 CUBU-PV 43.35 47.65
36 Hackett, Maya 9 YWCAS-MA 50.02 47.99
37 MC David, Aeisha 9 MVYWD-MR 42.14 48.68
38 Lewis, LaShona N 9 PDR-MA NT 49.61
39 Wright, Tatiana 10 YWCAS-MA 46.94 49.68
40 Hobbs, Tamara B 9 "the Wave"-PV 41.55 50.19
41 Isaac, Naldine 9 Wolf-MR 54.75 50.73
42 Coleman, Lyndsay 10 ASC-MI 43.23 50.92
43 Coleman, Zaynah J 9 PDR-MA NT 51.08
44 Bernstein, Laura N 9 Wolf-MR NT 51.56
45 White, Sarah A 9 PDR-MA NT 52.29
46 Stevenson, Awnya 9 Angels-FL 59.20 52.77
47 Evans, Sunae 10 MVYWD-MR 58.56 54.30
48 Quander, Astyn A 10 "the Wave"-PV 56.43 56.88
49 Delaney, Breanna 9 TSST-MI NT 57.84
-- Quammie, Kemeta S 9 Bcsc-MD 46.53 NS
-- Francis, Taylor 10 NCA-NC 42.35 NS
-- Moshe, Alyse F 9 Wolf-MR 45.96 NS
-- Griswold, Justina 10 ACAC-NJ 50.73 NS
-- Anderson, Bria 10 ACAC-NJ 43.07 NS
-- Viera, Natasha 10 ACAC-NJ 52.03 NS
-- Harris-Swails, Jordan 9 TESC-PV NT NS
-- Hunter, Alexis 9 ASC-MI NT NS
-- Livingstone, Davae 10 MVYWD-MR 1:04.59 NS
-- Russell, Gabrielle 9 "the Wave"-PV 46.14 NS
-- Phillips, Samantha 10 MVYWD-MR 37.17 NS
-- Best, Alexis S 10 NCA-NC 44.49 NS
-- Redd, Mallory L 9 Bcsc-MD NT SCR
-- Harris, Jamani 9 SHARK-NE NT SCR
-- Sobers, Mandisa 9 SHARK-NE NT SCR
-- Green, Amber 9 SHARK-NE NT SCR
-- Livingstone, Dianne 9 MVYWD-MR 56.56 SCR
-- Tucker, Shanice 10 TESC-PV 1:03.99 SCR
-- Ferrara, Arianna 9 SHARK-NE NT SCR
-- Goodin, Jessica 9 SHARK-NE NT SCR
-- Selby, Fayzohn 9 SHARK-NE NT SCR
-- Jones, Aliya 9 SHARK-NE NT SCR
-- Lewis, Jaclyn 10 SHARK-NE NT SCR
Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gentry, Marissa 10 RMSC-MD 1:13.18 1:10.89
2 Carter, Kelsey 10 CUBU-PV 1:19.09 1:16.94
3 Maynard, Mercedes 10 CUBU-PV 1:20.31 1:17.64
4 Booker, Katherine 10 NPR-SE 1:28.66 1:19.45
42.65 1:19.45
5 Brown, Christina-Lin 9 NCA-NC 1:21.87 1:20.26
33.31 1:20.26
6 Redden, Erika Y 10 DST-MA 1:35.98 1:21.82
39.38 1:21.82
7 Duncan, Chardonne O 10 LDSC-MI 1:36.76 1:25.54
37.99 1:25.54
8 Bennett, Jordan 10 NCA-NC 1:21.34 1:26.54
9 McFarlane, Kieara 9 Angels-FL 1:28.80 1:27.67
37.43 1:27.67
10 Stanfield, Amanda I 10 Atlanta Dolphins-GA 1:33.89 1:28.53
39.39 1:28.53
11 Riley, Katie 10 ASC-MI 1:35.70 1:28.94
42.13 1:28.94
12 Williams, Greer C 9 Atlanta Dolphins-GA 1:33.37 1:29.35
38.12 1:29.35
13 Coulson, Rachel 10 Angels-FL 1:19.67 1:30.46
14 Davis, Shakira 10 Angels-FL 1:17.70 1:31.13
15 King, Shayla O 10 Atlanta Dolphins-GA 1:26.55 1:33.96
36.37 1:33.96
16 Moore, Olivia 10 CUBU-PV 1:40.82 1:36.22
45.30 1:36.22
17 Washington, Lyndsey M 10 "the Wave"-PV 1:23.18 1:36.40
42.64 1:36.40
18 Green, Taylor A 9 Bcsc-MD NT 1:40.84
47.46 1:40.84
19 Thomas, Alexandria E 9 Atlanta Dolphins-GA 1:41.58 1:40.91
47.09 1:40.91
20 Geiger, Tiarra 9 CUBU-PV 1:44.45 1:44.06
48.48 1:44.06
21 Coleman, Lyndsay 10 ASC-MI 1:39.78 1:49.20
1:51.61 1:49.20
-- Griswold, Justina 10 ACAC-NJ 2:01.53 NS
-- Quammie, Kemeta S 9 Bcsc-MD 2:05.81 NS
-- Anderson, Bria 10 ACAC-NJ 1:48.90 NS
-- Hunter, Alexis 9 ASC-MI NT NS
-- Russell, Gabrielle 9 "the Wave"-PV NT NS
-- Viera, Natasha 10 ACAC-NJ 2:04.44 SCR
Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gentry, Marissa 10 RMSC-MD 39.44 37.30
2 McGovern, Bianca 10 Wolf-MR 36.99 42.59
3 Duncan, Chardonne O 10 LDSC-MI 44.53 42.63
4 Motolina, Nicole 10 Wolf-MR 38.00 44.48
5 Redden, Erika Y 10 DST-MA 45.29 45.22
6 Knight, Kamillah 9 YWCAS-MA 49.78 45.70
7 Booker, Katherine 10 NPR-SE 48.95 46.86
8 Stanfield, Amanda I 10 Atlanta Dolphins-GA 53.02 48.62
9 Trozzi, Grace 10 Wolf-MR 51.81 48.67
10 Chunn, Tava 10 ASC-MI 44.90 49.19
11 Reyes, Sarah-Josephine 9 Wolf-MR 52.09 49.70
12 Cummings, Brianna 10 TSST-MI 51.77 50.09
13 Nava, Stephanie 10 Wolf-MR 41.36 53.59
14 Hackett, Maya 9 YWCAS-MA 1:04.49 54.60
15 Gunn, Shanoui 10 YWCAS-MA 1:07.28 54.68
16 Sanguinetti, Whitney 9 MVYWD-MR 50.07 56.43
17 Isaac, Naldine 9 Wolf-MR 1:08.05 58.22
18 Hobbs, Tamara B 9 "the Wave"-PV 50.08 58.33
19 Franze, Kayla M 9 Bcsc-MD NT 58.64
20 Williams, Clarissa 10 Angels-FL 56.78 59.06
21 Lewis, LaShona N 9 PDR-MA NT 59.82
22 Stevenson, Awnya 9 Angels-FL 1:09.55 1:01.58
23 Livingstone, Davae 10 MVYWD-MR 1:14.66 1:01.78
24 Bernstein, Laura N 9 Wolf-MR NT 1:02.63
25 Evans, Sunae 10 MVYWD-MR 1:10.94 1:02.82
26 MC David, Aeisha 9 MVYWD-MR 45.80 1:03.98
27 Coleman, Zaynah J 9 PDR-MA NT 1:04.77
28 Delaney, Breanna 9 TSST-MI NT 1:11.58
29 Quander, Astyn A 10 "the Wave"-PV NT 1:15.40
-- White, Sarah A 9 PDR-MA NT DQ
-- Green, Taylor A 9 Bcsc-MD 59.74 DQ
-- Morris, Ashley 10 YWCAS-MA 46.90 DQ
-- Viera, Natasha 10 ACAC-NJ 1:04.12 NS
-- Griswold, Justina 10 ACAC-NJ 1:05.34 NS
-- Anderson, Bria 10 ACAC-NJ 1:00.42 NS
-- Hunter, Alexis 9 ASC-MI NT NS
-- Moshe, Alyse F 9 Wolf-MR 50.32 NS
-- Best, Alexis S 10 NCA-NC 53.31 NS
-- Harris-Swails, Jordan 9 TESC-PV NT NS
-- Tucker, Shanice 10 TESC-PV 1:34.41 NS
-- Russell, Gabrielle 9 "the Wave"-PV NT NS
-- Livingstone, Dianne 9 MVYWD-MR 1:11.04 NS
-- Redd, Mallory L 9 Bcsc-MD NT NS
-- Francis, Taylor 10 NCA-NC 50.49 NS
-- Phillips, Samantha 10 MVYWD-MR 45.02 NS
-- Quammie, Kemeta S 9 Bcsc-MD 1:06.62 NS
-- Lewis, Jaclyn 10 SHARK-NE NT SCR
-- Jones, Aliya 9 SHARK-NE NT SCR
-- Ferrara, Arianna 9 SHARK-NE NT SCR
Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Samuels, Mikia 10 YWCAS-MA 50.02 45.66
2 Knight, Kamillah 9 YWCAS-MA 53.00 46.35
3 McGovern, Bianca 10 Wolf-MR 43.61 49.21
4 Bennett, Jordan 10 NCA-NC 47.17 49.34
5 Compton, Tyler T 9 TSST-MI 52.82 49.70
6 Williams, Greer C 9 Atlanta Dolphins-GA 54.71 50.09
7 Tanner, Chelsea J 9 Atlanta Dolphins-GA 56.08 50.37
8 Reyes, Sarah-Josephine 9 Wolf-MR 58.30 50.38
9 Hutchinson, Kyra 9 NCA-NC 51.06 50.78
10 Redden, Erika Y 10 DST-MA 51.64 50.88
11 Trozzi, Grace 10 Wolf-MR 58.58 51.85
12 Gaskins, Asmera R 9 PDR-MA NT 52.31
13 Coleman, Lyndsay 10 ASC-MI 50.06 52.43
14 King, Shayla O 10 Atlanta Dolphins-GA 50.49 53.70
15 MC David, Aeisha 9 MVYWD-MR 50.40 54.15
16 Baker, Danielle S 10 "the Wave"-PV 45.19 55.01
17 Fuller, Jamika 10 Angels-FL 1:05.95 55.36
18 Sparks, Khiry 9 ASC-MI 56.52 55.47
19 Thomas, Alexandria E 9 Atlanta Dolphins-GA 58.50 55.93
20 Hackett, Maya 9 YWCAS-MA 1:03.50 58.81
21 Blunt, Kierre K 9 TSST-MI 58.07 59.44
22 Coleman, Chelsea 10 ASC-MI 57.83 1:01.05
23 Stevenson, Awnya 9 Angels-FL 1:27.05 1:02.20
24 Sanguinetti, Whitney 9 MVYWD-MR 52.48 1:03.45
25 Isaac, Naldine 9 Wolf-MR 1:09.26 1:04.30
26 Hobbs, Tamara B 9 "the Wave"-PV 1:02.86 1:05.61
27 Bernstein, Laura N 9 Wolf-MR NT 1:09.43
28 Coleman, Zaynah J 9 PDR-MA NT 1:11.39
29 Wright, Tatiana 10 YWCAS-MA 1:26.79 1:12.60
30 White, Sarah A 9 PDR-MA NT 1:18.99
31 Livingstone, Dianne 9 MVYWD-MR 1:15.74 1:19.78
-- Rubiano, Solange 9 Wolf-MR 58.38 DQ
-- Geiger, Tiarra 9 CUBU-PV 1:02.51 DQ
-- Lewis, LaShona N 9 PDR-MA NT DQ
-- Delaney, Breanna 9 TSST-MI NT DQ
-- Gunn, Shanoui 10 YWCAS-MA NT DQ
-- Harris-Swails, Jordan 9 TESC-PV NT NS
-- Francis, Taylor 10 NCA-NC 54.39 NS
-- Coulson, Rachel 10 Angels-FL 48.84 NS
-- Best, Alexis S 10 NCA-NC 1:02.03 NS
-- Harris, Jamani 9 SHARK-NE NT SCR
-- Sobers, Mandisa 9 SHARK-NE NT SCR
Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gentry, Marissa 10 RMSC-MD 36.99 37.37
2 Maynard, Mercedes 10 CUBU-PV 40.27 39.89
3 Brown, Christina-Lin 9 NCA-NC 43.88 39.98
4 Nkululeko, Nkosazana 10 ONDA-CA 50.53 43.36
5 McFarlane, Kieara 9 Angels-FL 51.09 45.56
6 Motolina, Nicole 10 Wolf-MR 42.49 45.73
7 Chunn, Tava 10 ASC-MI 42.20 45.94
8 Rubiano, Solange 9 Wolf-MR 49.22 46.89
9 Brown, Danica 10 MVYWD-MR NT 47.55
10 Nava, Stephanie 10 Wolf-MR 49.10 49.79
11 Tanner, Chelsea J 9 Atlanta Dolphins-GA 47.37 50.06
12 Cummings, Brianna 10 TSST-MI 50.30 51.68
13 Moore, Olivia 10 CUBU-PV 1:08.18 51.83
14 Sparks, Khiry 9 ASC-MI 50.06 52.02
15 Washington, Lyndsey M 10 "the Wave"-PV 50.53 52.64
16 Reyes, Sarah-Josephine 9 Wolf-MR 59.90 54.66
17 Baker, Danielle S 10 "the Wave"-PV 49.53 55.20
18 Coleman, Chelsea 10 ASC-MI 53.05 55.80
19 Riley, Katie 10 ASC-MI 53.89 57.58
20 Gaskins, Asmera R 9 PDR-MA NT 57.98
21 Franze, Kayla M 9 Bcsc-MD NT 1:06.87
-- Wright, Tatiana 10 YWCAS-MA 1:09.30 DQ
-- Redd, Mallory L 9 Bcsc-MD NT NS
-- Moshe, Alyse F 9 Wolf-MR 54.71 NS
-- Blunt, Kierre K 9 TSST-MI 1:13.39 NS
-- Tucker, Shanice 10 TESC-PV 2:06.16 NS
-- Goodin, Jessica 9 SHARK-NE NT SCR
-- Green, Amber 9 SHARK-NE NT SCR
-- Selby, Fayzohn 9 SHARK-NE NT SCR
Girls 9-10 100 SC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brown, Christina-Lin 9 NCA-NC 1:38.47 1:30.53
41.03 1:30.53
2 Brown, Danica 10 MVYWD-MR 1:31.61 1:32.23
43.25 1:32.23
3 Carter, Kelsey 10 CUBU-PV 1:42.12 1:37.70
47.06 1:37.70
4 Hutchinson, Kyra 9 NCA-NC 1:42.12 1:41.68
48.65 1:41.68
5 Sparks, Khiry 9 ASC-MI 1:50.33 1:44.42
50.75 1:44.42
6 Samuels, Mikia 10 YWCAS-MA 1:51.56 1:44.99
48.45 1:44.99
7 Tanner, Chelsea J 9 Atlanta Dolphins-GA 1:46.44 1:45.15
48.79 1:45.15
8 Morris, Ashley 10 YWCAS-MA 1:46.88 1:45.24
49.68 1:45.24
9 Riley, Katie 10 ASC-MI 1:57.70 1:48.46
51.45 1:48.46
10 Nkululeko, Nkosazana 10 ONDA-CA NT 1:50.84
50.40 1:50.84
11 Compton, Tyler T 9 TSST-MI 2:00.63 1:59.14
58.02 1:59.14
12 Blunt, Kierre K 9 TSST-MI 2:04.76 2:05.32
58.31 2:05.32
-- Thomas, Alexandria E 9 Atlanta Dolphins-GA 1:52.42 DQ
54.58 DQ
-- Williams, Clarissa 10 Angels-FL 2:59.17 NS
-- Coulson, Rachel 10 Angels-FL 1:38.12 NS
-- McFarlane, Kieara 9 Angels-FL 1:38.19 NS
-- Davis, Shakira 10 Angels-FL 1:50.08 NS
-- Fuller, Jamika 10 Angels-FL 1:57.17 NS
-- Selby, Fayzohn 9 SHARK-NE NT SCR
-- Green, Amber 9 SHARK-NE NT SCR