2000 Retriever Classic Invitational
University of Maryland, Baltimore County
Catonsville, MD
January 14-17, 2000
Complete Meet Results-Yards
Women 10 & Under 50 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1318 Kelly2, Emily 10 RMSC PV 28.08 28.01
3 1313 Harvey, Kutura 10 RMSC PV 29.55 29.71
4 1314 Ribbe, Olivia 10 RMSC PV 30.02 29.75
5 1273 Riley, Sara 10 RMSC PV 30.57 30.31
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1383 Dengler, Kara 10 RMSC PV 31.08
11 1343 Orman, Jackie 10 RMSC PV 31.90
12 1297 Lee, Sandra 10 RMSC PV 32.56
13 1274 Sheerin, Cate 10 RMSC PV 32.62
23 1267 Cranford, Tori 10 RMSC PV 34.57
Women 10 & Under 100 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1318 Kelly2, Emily 10 RMSC PV 1:03.28 1:02.38
3 1273 Riley, Sara 10 RMSC PV 1:05.62 1:05.66
4 1314 Ribbe, Olivia 10 RMSC PV 1:05.53 1:05.97
5 1313 Harvey, Kutura 10 RMSC PV 1:04.92 1:06.05
6 1393 Chuang, Christine 10 RMSC PV 1:07.32 1:07.50
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
12 1344 Kyle, Kelli 9 RMSC PV 1:10.45
13 1297 Lee, Sandra 10 RMSC PV 1:10.54
19 1274 Sheerin, Cate 10 RMSC PV 1:12.75
20 1267 Cranford, Tori 10 RMSC PV 1:13.37
21 1401 Astiz, Ana 10 RMSC PV 1:13.78
23 1310 Floria, Charlotte 10 RMSC PV 1:14.91
Women 10 & Under 200 Free
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1318 Kelly2, Emily 10 RMSC PV 2:13.74
2 1313 Harvey, Kutura 10 RMSC PV 2:13.95
4 1314 Ribbe, Olivia 10 RMSC PV 2:26.54
6 1273 Riley, Sara 10 RMSC PV 2:26.72
6 1297 Lee, Sandra 10 RMSC PV 2:26.72
11 1393 Chuang, Christine 10 RMSC PV 2:28.68
13 1344 Kyle, Kelli 9 RMSC PV 2:30.26
19 1383 Dengler, Kara 10 RMSC PV 2:35.36
21 1267 Cranford, Tori 10 RMSC PV 2:36.65
22 1274 Sheerin, Cate 10 RMSC PV 2:37.71
23 1310 Floria, Charlotte 10 RMSC PV 2:38.77
24 1341 Zepp, Erin 9 RMSC PV 2:39.01
Women 10 & Under 50 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1318 Kelly2, Emily 10 RMSC PV 33.39 32.73
2 1273 Riley, Sara 10 RMSC PV 34.29 33.61
4 1344 Kyle, Kelli 9 RMSC PV 35.36 34.39
7 1314 Ribbe, Olivia 10 RMSC PV 35.65 36.33
8 1313 Harvey, Kutura 10 RMSC PV 35.50 37.00
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
10 1341 Zepp, Erin 9 RMSC PV 35.77
14 1401 Astiz, Ana 10 RMSC PV 36.58
15 1383 Dengler, Kara 10 RMSC PV 36.70
16 1310 Floria, Charlotte 10 RMSC PV 37.06
- 1267 Cranford, Tori 10 RMSC PV DQ
Women 10 & Under 100 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1318 Kelly2, Emily 10 RMSC PV 1:12.17 1:10.54
2 1273 Riley, Sara 10 RMSC PV 1:15.07 1:13.84
5 1344 Kyle, Kelli 9 RMSC PV 1:14.45 1:15.58
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1310 Floria, Charlotte 10 RMSC PV 1:17.78
11 1341 Zepp, Erin 9 RMSC PV 1:18.57
18 1401 Astiz, Ana 10 RMSC PV 1:21.88
- 1267 Cranford, Tori 10 RMSC PV DQ
Women 10 & Under 50 Breast
Sponsor: The Baust Family
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
7 1343 Orman, Jackie 10 RMSC PV 40.26 40.17
8 1314 Ribbe, Olivia 10 RMSC PV 41.13 42.02
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
- 1310 Floria, Charlotte 10 RMSC PV DQ
Women 10 & Under 100 Breast
Sponsor: The Baust Family
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
5 1297 Lee, Sandra 10 RMSC PV 1:26.52
Women 10 & Under 50 Fly
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
2 1393 Chuang, Christine 10 RMSC PV 32.23 31.87
5 1314 Ribbe, Olivia 10 RMSC PV 34.54 34.12
6 1313 Harvey, Kutura 10 RMSC PV 34.53 34.63
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
11 1274 Sheerin, Cate 10 RMSC PV 35.01
12 1273 Riley, Sara 10 RMSC PV 35.29
13 1383 Dengler, Kara 10 RMSC PV 35.73
17 1267 Cranford, Tori 10 RMSC PV 37.50
22 1401 Astiz, Ana 10 RMSC PV 38.47
23 1341 Zepp, Erin 9 RMSC PV 38.63
Women 10 & Under 100 Fly
Sponsor: Subway of Arbutus
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1318 Kelly2, Emily 10 RMSC PV 1:10.89 1:09.48
2 1393 Chuang, Christine 10 RMSC PV 1:10.51 1:12.45
8 1313 Harvey, Kutura 10 RMSC PV 1:18.54 1:21.11
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1274 Sheerin, Cate 10 RMSC PV 1:19.15
13 1297 Lee, Sandra 10 RMSC PV 1:20.89
14 1383 Dengler, Kara 10 RMSC PV 1:21.14
16 1341 Zepp, Erin 9 RMSC PV 1:26.42
19 1401 Astiz, Ana 10 RMSC PV 1:29.59
Women 10 & Under 100 IM
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1393 Chuang, Christine 10 RMSC PV 1:17.23 1:15.77
4 1297 Lee, Sandra 10 RMSC PV 1:18.07 1:16.12
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
10 1383 Dengler, Kara 10 RMSC PV 1:20.10
12 1343 Orman, Jackie 10 RMSC PV 1:21.10
17 1274 Sheerin, Cate 10 RMSC PV 1:22.16
19 1267 Cranford, Tori 10 RMSC PV 1:23.35
Women 10 & Under 200 IM
Sponsor: The Baust Family
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1318 Kelly2, Emily 10 RMSC PV 2:34.53 2:30.84
4 1393 Chuang, Christine 10 RMSC PV 2:45.36 2:41.04
7 1313 Harvey, Kutura 10 RMSC PV 2:45.08 2:46.28
8 1297 Lee, Sandra 10 RMSC PV 2:45.63 2:47.38
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
15 1383 Dengler, Kara 10 RMSC PV 2:54.88
17 1310 Floria, Charlotte 10 RMSC PV 2:56.39
22 1401 Astiz, Ana 10 RMSC PV 3:02.09
- 1344 Kyle, Kelli 9 RMSC PV DQ
Women 10 & Under 200 R-Free
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3028 Rockville Montgomery A RMSC PV 1:58.77
Women 10 & Under 200 R-Medley
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3032 Rockville Montgomery A RMSC PV 2:12.91
Women 11-12 50 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1301 Eull, Laura 11 RMSC PV 26.41 26.22
5 1272 Richardson, Britney 11 RMSC PV 27.38 27.27
8 1346 Ghosh, Nilasha 11 RMSC PV 27.27 27.44
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
10 1379 Deshields, Lysette 12 RMSC PV 27.55
14 1308 Lung, Isabella 12 RMSC PV 27.84
15 1276 Ogletree, Dominique 12 RMSC PV 27.91
19 1309 Lung, Tiffany 12 RMSC PV 28.20
21 1347 Quinn, Norah 11 RMSC PV 28.66
25 1380 Deshields, Tylisha 11 RMSC PV 28.80
28 1338 Hudock, Kim 12 RMSC PV 29.18
31 1381 Roberts, Becky 12 RMSC PV 29.33
32 1262 Shepherd, Rachel 11 RMSC PV 29.34
34 1336 Macdonald, Kaitlin 12 RMSC PV 29.64
39 1266 Like-Mathews, Maresa 11 RMSC PV 29.78
43 1263 Dean, Kelsey 12 RMSC PV 30.05
46 1304 Butz, Mallory 11 RMSC PV 30.54
Women 11-12 100 Free
Sponsor: Subway of Arbutus
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1272 Richardson, Britney 11 RMSC PV 57.37 57.54
4 1265 Bowman, Christina 11 RMSC PV 58.95 58.68
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
15 1379 Deshields, Lysette 12 RMSC PV 1:00.23
18 1309 Lung, Tiffany 12 RMSC PV 1:00.60
19 1360 Martin, Nina 11 RMSC PV 1:00.61
21 1308 Lung, Isabella 12 RMSC PV 1:00.77
28 1268 Aponte, Sammy 12 RMSC PV 1:02.43
29 1347 Quinn, Norah 11 RMSC PV 1:02.62
31 1276 Ogletree, Dominique 12 RMSC PV 1:02.89
33 1338 Hudock, Kim 12 RMSC PV 1:02.98
34 1266 Like-Mathews, Maresa 11 RMSC PV 1:03.13
36 1380 Deshields, Tylisha 11 RMSC PV 1:03.31
37 1262 Shepherd, Rachel 11 RMSC PV 1:03.33
39 1258 Varner, Hannah 12 RMSC PV 1:03.39
49 1381 Roberts, Becky 12 RMSC PV 1:04.19
55 1304 Butz, Mallory 11 RMSC PV 1:05.86
59 1336 Macdonald, Kaitlin 12 RMSC PV 1:06.58
Women 11-12 200 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
2 1272 Richardson, Britney 11 RMSC PV 2:05.19 2:02.02
5 1301 Eull, Laura 11 RMSC PV 2:04.28 2:04.69
6 1265 Bowman, Christina 11 RMSC PV 2:09.76 2:07.77
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
12 1360 Martin, Nina 11 RMSC PV 2:11.05
13 1308 Lung, Isabella 12 RMSC PV 2:11.32
17 1268 Aponte, Sammy 12 RMSC PV 2:12.46
29 1335 Zepp, Megan 12 RMSC PV 2:18.25
30 1263 Dean, Kelsey 12 RMSC PV 2:18.52
32 1252 Smith, Amilee 11 RMSC PV 2:18.80
35 1304 Butz, Mallory 11 RMSC PV 2:22.01
36 1348 Carey, Ryan 12 RMSC PV 2:22.55
Women 11-12 500 Free
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1301 Eull, Laura 11 RMSC PV 5:32.30
5 1346 Ghosh, Nilasha 11 RMSC PV 5:32.35
7 1265 Bowman, Christina 11 RMSC PV 5:35.88
10 1360 Martin, Nina 11 RMSC PV 5:41.17
11 1268 Aponte, Sammy 12 RMSC PV 5:44.33
16 1308 Lung, Isabella 12 RMSC PV 5:48.76
23 1266 Like-Mathews, Maresa 11 RMSC PV 5:56.75
26 1252 Smith, Amilee 11 RMSC PV 5:58.25
27 1263 Dean, Kelsey 12 RMSC PV 5:59.20
30 1309 Lung, Tiffany 12 RMSC PV 6:01.65
35 1348 Carey, Ryan 12 RMSC PV 6:13.89
Women 11-12 50 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1301 Eull, Laura 11 RMSC PV 30.05 29.58
6 1346 Ghosh, Nilasha 11 RMSC PV 30.67 30.99
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
11 1262 Shepherd, Rachel 11 RMSC PV 32.19
15 1381 Roberts, Becky 12 RMSC PV 32.68
18 1349 Porter, Ashley 12 RMSC PV 33.02
20 1309 Lung, Tiffany 12 RMSC PV 33.16
23 1308 Lung, Isabella 12 RMSC PV 33.23
28 1379 Deshields, Lysette 12 RMSC PV 34.24
- 1325 Kugler, Kassy 12 RMSC PV NS
Women 11-12 100 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1346 Ghosh, Nilasha 11 RMSC PV 1:05.93 1:05.51
5 1272 Richardson, Britney 11 RMSC PV 1:04.78 1:07.03
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
13 1265 Bowman, Christina 11 RMSC PV 1:08.57
15 1381 Roberts, Becky 12 RMSC PV 1:09.30
16 1258 Varner, Hannah 12 RMSC PV 1:09.65
20 1308 Lung, Isabella 12 RMSC PV 1:09.92
22 1268 Aponte, Sammy 12 RMSC PV 1:09.97
28 1262 Shepherd, Rachel 11 RMSC PV 1:11.06
30 1379 Deshields, Lysette 12 RMSC PV 1:11.18
31 1266 Like-Mathews, Maresa 11 RMSC PV 1:11.19
33 1349 Porter, Ashley 12 RMSC PV 1:11.47
38 1309 Lung, Tiffany 12 RMSC PV 1:13.36
Women 11-12 50 Breast
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1346 Ghosh, Nilasha 11 RMSC PV 35.16 35.19
5 1258 Varner, Hannah 12 RMSC PV 35.04 35.41
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1380 Deshields, Tylisha 11 RMSC PV 36.81
10 1276 Ogletree, Dominique 12 RMSC PV 37.26
13 1323 Suthard, Katie 12 RMSC PV 37.62
18 1338 Hudock, Kim 12 RMSC PV 38.44
20 1382 Steinnagel, Sara 11 RMSC PV 39.03
21 1252 Smith, Amilee 11 RMSC PV 39.22
22 1304 Butz, Mallory 11 RMSC PV 39.35
Women 11-12 100 Breast
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
6 1258 Varner, Hannah 12 RMSC PV 1:16.70 1:17.81
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1380 Deshields, Tylisha 11 RMSC PV 1:20.44
14 1276 Ogletree, Dominique 12 RMSC PV 1:21.75
15 1323 Suthard, Katie 12 RMSC PV 1:22.12
16 1252 Smith, Amilee 11 RMSC PV 1:22.13
18 1263 Dean, Kelsey 12 RMSC PV 1:24.06
20 1398 Diamond, Gerri 12 RMSC PV 1:25.85
21 1304 Butz, Mallory 11 RMSC PV 1:26.22
22 1382 Steinnagel, Sara 11 RMSC PV 1:27.49
- 1325 Kugler, Kassy 12 RMSC PV DQ
Women 11-12 50 Fly
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1301 Eull, Laura 11 RMSC PV 28.30 28.07
5 1338 Hudock, Kim 12 RMSC PV 29.78 30.11
5 1272 Richardson, Britney 11 RMSC PV 29.75 30.11
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
2 1325 Kugler, Kassy 12 RMSC PV 29.31
16 1308 Lung, Isabella 12 RMSC PV 31.47
17 1335 Zepp, Megan 12 RMSC PV 31.54
20 1309 Lung, Tiffany 12 RMSC PV 31.75
24 1262 Shepherd, Rachel 11 RMSC PV 32.68
Women 11-12 100 Fly
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1325 Kugler, Kassy 12 RMSC PV 1:03.99 1:03.71
3 1338 Hudock, Kim 12 RMSC PV 1:05.27 1:04.78
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
13 1301 Eull, Laura 11 RMSC PV 1:07.73
14 1272 Richardson, Britney 11 RMSC PV 1:07.97
18 1309 Lung, Tiffany 12 RMSC PV 1:09.32
21 1268 Aponte, Sammy 12 RMSC PV 1:10.02
23 1308 Lung, Isabella 12 RMSC PV 1:10.80
24 1335 Zepp, Megan 12 RMSC PV 1:10.97
25 1258 Varner, Hannah 12 RMSC PV 1:11.11
29 1266 Like-Mathews, Maresa 11 RMSC PV 1:12.46
31 1336 Macdonald, Kaitlin 12 RMSC PV 1:15.38
35 1252 Smith, Amilee 11 RMSC PV 1:19.75
Women 11-12 100 IM
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
10 1265 Bowman, Christina 11 RMSC PV 1:10.03
11 1360 Martin, Nina 11 RMSC PV 1:10.07
19 1380 Deshields, Tylisha 11 RMSC PV 1:11.40
21 1379 Deshields, Lysette 12 RMSC PV 1:11.69
24 1276 Ogletree, Dominique 12 RMSC PV 1:12.22
27 1381 Roberts, Becky 12 RMSC PV 1:13.12
29 1266 Like-Mathews, Maresa 11 RMSC PV 1:13.46
33 1262 Shepherd, Rachel 11 RMSC PV 1:14.07
38 1323 Suthard, Katie 12 RMSC PV 1:14.76
39 1263 Dean, Kelsey 12 RMSC PV 1:15.02
Women 11-12 200 IM
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
2 1301 Eull, Laura 11 RMSC PV 2:25.34 2:21.78
5 1338 Hudock, Kim 12 RMSC PV 2:27.67 2:26.41
7 1258 Varner, Hannah 12 RMSC PV 2:27.79 2:28.34
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1268 Aponte, Sammy 12 RMSC PV 2:28.07
11 1265 Bowman, Christina 11 RMSC PV 2:28.33
23 1379 Deshields, Lysette 12 RMSC PV 2:34.60
29 1252 Smith, Amilee 11 RMSC PV 2:37.91
31 1335 Zepp, Megan 12 RMSC PV 2:38.31
33 1380 Deshields, Tylisha 11 RMSC PV 2:39.03
34 1368 Sanderson, Kaitlin 11 RMSC PV 2:39.50
38 1336 Macdonald, Kaitlin 12 RMSC PV 2:41.19
39 1324 Suthard, Kelly 12 RMSC PV 2:41.29
39 1381 Roberts, Becky 12 RMSC PV 2:41.29
42 1263 Dean, Kelsey 12 RMSC PV 2:42.30
43 1304 Butz, Mallory 11 RMSC PV 2:43.77
44 1398 Diamond, Gerri 12 RMSC PV 2:43.79
Women 11-12 200 R-Free
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3030 Rockville Montgomery A RMSC PV 1:46.79
Women 11-12 200 R-Medley
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3034 Rockville Montgomery A RMSC PV 2:02.18
Women 13-14 50 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
7 1271 Richardson, Roxanne 13 RMSC PV 26.48 26.45
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1364 Chang, Leeann 13 RMSC PV 26.45
13 1367 Karel, Emily 13 RMSC PV 26.87
16 1391 Olivos, Maegan 14 RMSC PV 27.08
20 1260 Edwards, Theresa 13 RMSC PV 27.35
22 1298 Rogers, Lindsay 13 RMSC PV 27.44
33 1264 Lincoln, Sal 13 RMSC PV 27.82
36 1350 Parker, Rachel 14 RMSC PV 27.83
43 1316 Scibek, Debbie 13 RMSC PV 27.96
47 1329 Chasler, Jessica 13 RMSC PV 28.14
55 1372 Robinson, Lisa 13 RMSC PV 28.43
57 1257 Alvord, Ashley 13 RMSC PV 28.86
58 1354 Martin, Jennifer 14 RMSC PV 29.05
60 1340 Nelson, Courtney 13 RMSC PV 29.20
Women 13-14 100 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
2 1271 Richardson, Roxanne 13 RMSC PV 56.57 55.87
7 1260 Edwards, Theresa 13 RMSC PV 57.49 57.80
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
1 1364 Chang, Leeann 13 RMSC PV 55.75
11 1328 Zarin, Jordan 13 RMSC PV 57.86
15 1391 Olivos, Maegan 14 RMSC PV 58.56
17 1253 Albert, Caryn 13 RMSC PV 58.65
21 1250 Berberich, Sara 14 RMSC PV 58.98
23 1367 Karel, Emily 13 RMSC PV 59.01
33 1298 Rogers, Lindsay 13 RMSC PV 59.94
34 1372 Robinson, Lisa 13 RMSC PV 59.97
36 1334 Allen, Kara 13 RMSC PV 1:00.09
46 1269 Erickson, Lindsay 13 RMSC PV 1:01.26
49 1350 Parker, Rachel 14 RMSC PV 1:01.71
51 1329 Chasler, Jessica 13 RMSC PV 1:01.96
52 1264 Lincoln, Sal 13 RMSC PV 1:01.97
53 1340 Nelson, Courtney 13 RMSC PV 1:02.09
54 1257 Alvord, Ashley 13 RMSC PV 1:02.10
55 1354 Martin, Jennifer 14 RMSC PV 1:02.20
56 1277 St Claire, Ally 13 RMSC PV 1:02.38
58 1316 Scibek, Debbie 13 RMSC PV 1:02.54
59 1351 Hudock, Teresa 14 RMSC PV 1:02.55
Women 13-14 200 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
7 1253 Albert, Caryn 13 RMSC PV 2:06.09 2:06.20
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1250 Berberich, Sara 14 RMSC PV 2:05.34
12 1260 Edwards, Theresa 13 RMSC PV 2:06.31
22 1328 Zarin, Jordan 13 RMSC PV 2:07.66
24 1391 Olivos, Maegan 14 RMSC PV 2:08.58
28 1334 Allen, Kara 13 RMSC PV 2:09.47
31 1298 Rogers, Lindsay 13 RMSC PV 2:10.50
32 1257 Alvord, Ashley 13 RMSC PV 2:10.93
33 1316 Scibek, Debbie 13 RMSC PV 2:10.97
35 1367 Karel, Emily 13 RMSC PV 2:11.05
41 1372 Robinson, Lisa 13 RMSC PV 2:11.82
42 1249 Dunne, Stephanie 14 RMSC PV 2:12.11
44 1354 Martin, Jennifer 14 RMSC PV 2:12.23
48 1256 McAllister, Moira 14 RMSC PV 2:13.17
55 1269 Erickson, Lindsay 13 RMSC PV 2:15.14
60 1264 Lincoln, Sal 13 RMSC PV 2:16.73
63 1277 St Claire, Ally 13 RMSC PV 2:18.38
Women 13-14 500 Free
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
6 1328 Zarin, Jordan 13 RMSC PV 5:27.97
11 1253 Albert, Caryn 13 RMSC PV 5:33.59
12 1298 Rogers, Lindsay 13 RMSC PV 5:35.13
23 1256 McAllister, Moira 14 RMSC PV 5:45.46
24 1354 Martin, Jennifer 14 RMSC PV 5:45.56
27 1372 Robinson, Lisa 13 RMSC PV 5:46.60
29 1257 Alvord, Ashley 13 RMSC PV 5:47.78
30 1334 Allen, Kara 13 RMSC PV 5:48.38
31 1367 Karel, Emily 13 RMSC PV 5:51.88
Women 13-14 100 Back
Sponsor: Subway of Arbutus
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1350 Parker, Rachel 14 RMSC PV 1:03.26 1:02.58
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
19 1277 St Claire, Ally 13 RMSC PV 1:07.82
20 1298 Rogers, Lindsay 13 RMSC PV 1:07.84
27 1340 Nelson, Courtney 13 RMSC PV 1:08.56
35 1260 Edwards, Theresa 13 RMSC PV 1:09.85
36 1316 Scibek, Debbie 13 RMSC PV 1:10.06
37 1257 Alvord, Ashley 13 RMSC PV 1:10.49
39 1249 Dunne, Stephanie 14 RMSC PV 1:10.64
Women 13-14 200 Back
Sponsor: Subway of Arbutus
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
3 1364 Chang, Leeann 13 RMSC PV 2:13.26
6 1328 Zarin, Jordan 13 RMSC PV 2:17.07
12 1253 Albert, Caryn 13 RMSC PV 2:24.42
16 1277 St Claire, Ally 13 RMSC PV 2:26.61
20 1249 Dunne, Stephanie 14 RMSC PV 2:27.75
25 1257 Alvord, Ashley 13 RMSC PV 2:30.54
- 1340 Nelson, Courtney 13 RMSC PV DQ
- 1350 Parker, Rachel 14 RMSC PV DQ
Women 13-14 100 Breast
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1298 Rogers, Lindsay 13 RMSC PV 1:12.08 1:10.10
7 1351 Hudock, Teresa 14 RMSC PV 1:13.64 1:13.11
8 1264 Lincoln, Sal 13 RMSC PV 1:13.12 1:13.75
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
1 1373 Zhao, Lindsey 14 RMSC PV 1:09.11
13 1374 Smith, Megan 13 RMSC PV 1:15.08
15 1269 Erickson, Lindsay 13 RMSC PV 1:15.73
23 1334 Allen, Kara 13 RMSC PV 1:19.00
Women 13-14 200 Breast
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
2 1298 Rogers, Lindsay 13 RMSC PV 2:34.98 2:31.64
6 1264 Lincoln, Sal 13 RMSC PV 2:37.25 2:39.03
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1269 Erickson, Lindsay 13 RMSC PV 2:41.45
11 1256 McAllister, Moira 14 RMSC PV 2:43.55
14 1374 Smith, Megan 13 RMSC PV 2:44.86
Women 13-14 100 Fly
Sponsor: Go RAC
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
2 1271 Richardson, Roxanne 13 RMSC PV 1:03.81 1:01.80
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
5 1364 Chang, Leeann 13 RMSC PV 1:02.90
6 1250 Berberich, Sara 14 RMSC PV 1:03.80
12 1260 Edwards, Theresa 13 RMSC PV 1:05.93
13 1350 Parker, Rachel 14 RMSC PV 1:06.17
19 1391 Olivos, Maegan 14 RMSC PV 1:08.31
20 1316 Scibek, Debbie 13 RMSC PV 1:08.80
Women 13-14 200 Fly
Sponsor: Fly My Pretties
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1271 Richardson, Roxanne 13 RMSC PV 2:17.35 2:15.66
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
1 1364 Chang, Leeann 13 RMSC PV 2:12.18
10 1350 Parker, Rachel 14 RMSC PV 2:24.11
15 1256 McAllister, Moira 14 RMSC PV 2:36.48
Women 13-14 200 IM
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
5 1328 Zarin, Jordan 13 RMSC PV 2:20.22 2:18.89
7 1271 Richardson, Roxanne 13 RMSC PV 2:20.76 2:20.16
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
2 1373 Zhao, Lindsey 14 RMSC PV 2:16.96
13 1250 Berberich, Sara 14 RMSC PV 2:23.87
14 1316 Scibek, Debbie 13 RMSC PV 2:24.91
17 1253 Albert, Caryn 13 RMSC PV 2:25.12
29 1391 Olivos, Maegan 14 RMSC PV 2:27.11
30 1260 Edwards, Theresa 13 RMSC PV 2:27.28
39 1374 Smith, Megan 13 RMSC PV 2:28.95
46 1269 Erickson, Lindsay 13 RMSC PV 2:30.41
47 1249 Dunne, Stephanie 14 RMSC PV 2:30.76
49 1256 McAllister, Moira 14 RMSC PV 2:31.00
52 1277 St Claire, Ally 13 RMSC PV 2:31.94
56 1367 Karel, Emily 13 RMSC PV 2:42.38
Women 13-14 400 IM
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
7 1271 Richardson, Roxanne 13 RMSC PV 4:53.29
8 1250 Berberich, Sara 14 RMSC PV 4:56.97
9 1350 Parker, Rachel 14 RMSC PV 5:01.77
19 1269 Erickson, Lindsay 13 RMSC PV 5:10.78
20 1374 Smith, Megan 13 RMSC PV 5:10.82
22 1249 Dunne, Stephanie 14 RMSC PV 5:11.69
24 1256 McAllister, Moira 14 RMSC PV 5:13.40
28 1264 Lincoln, Sal 13 RMSC PV 5:19.91
30 1277 St Claire, Ally 13 RMSC PV 5:22.14
Women Open 50 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Consolations
12 1253 Albert, Caryn 13 RMSC PV 27.17 27.03
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
5 1315 Scibek, Rachel 15 RMSC PV 26.03
9 1251 Kemezys, Ashley 17 RMSC PV 26.71
18 1378 Carman, Sidra 15 RMSC PV 27.23
28 1255 McAllister, Marycolleen16 RMSC PV 27.77
Women Open 100 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
5 1251 Kemezys, Ashley 17 RMSC PV 56.84 56.32
* Consolations
13 1248 White, Samantha 15 RMSC PV 58.10 57.82
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
2 1315 Scibek, Rachel 15 RMSC PV 55.50
4 1396 Homan, Kate 15 RMSC PV 55.92
13 1399 Gold, Kathryn 15 RMSC PV 57.43
15 1388 Connor, Casey 16 RMSC PV 57.88
27 1378 Carman, Sidra 15 RMSC PV 58.61
39 1255 McAllister, Marycolleen16 RMSC PV 59.45
Women Open 200 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
3 1251 Kemezys, Ashley 17 RMSC PV 2:00.54
9 1248 White, Samantha 15 RMSC PV 2:03.88
13 1255 McAllister, Marycolleen16 RMSC PV 2:04.65
Women Open 1650 Free
Sponsor: Bank of America
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1248 White, Samantha 15 RMSC PV 18:02.85
Women Open 100 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Consolations
11 1248 White, Samantha 15 RMSC PV 1:05.82 1:05.15
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1315 Scibek, Rachel 15 RMSC PV 1:03.55
10 1396 Homan, Kate 15 RMSC PV 1:04.31
- 1251 Kemezys, Ashley 17 RMSC PV DQ
Women Open 200 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
5 1248 White, Samantha 15 RMSC PV 2:17.45
Women Open 100 Breast
Sponsor: Subway of Arbutus
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1384 Brosch, Jessica 16 RMSC PV 1:10.25
Women Open 100 Fly
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1315 Scibek, Rachel 15 RMSC PV 1:02.53
10 1255 McAllister, Marycolleen16 RMSC PV 1:04.42
Women Open 200 Fly
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
5 1255 McAllister, Marycolleen16 RMSC PV 2:16.69 2:14.06
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1399 Gold, Kathryn 15 RMSC PV 2:15.92
Women Open 200 IM
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
5 1384 Brosch, Jessica 16 RMSC PV 2:15.96
6 1315 Scibek, Rachel 15 RMSC PV 2:16.61
15 1396 Homan, Kate 15 RMSC PV 2:20.71
19 1399 Gold, Kathryn 15 RMSC PV 2:21.66
25 1255 McAllister, Marycolleen16 RMSC PV 2:22.39
26 1248 White, Samantha 15 RMSC PV 2:23.05
36 1388 Connor, Casey 16 RMSC PV 2:25.32
Men 10 & Under 50 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1303 Stewart, Sean 9 RMSC PV 29.99 30.40
5 1400 Knecht, Josef 10 RMSC PV 30.28 30.82
6 1342 Pfister, Greg 9 RMSC PV 30.58 30.89
8 1345 Fox, Brady 9 RMSC PV 31.06 32.07
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1375 Prager, Samuel 10 RMSC PV 31.20
12 1305 Pham, Chris 9 RMSC PV 32.24
15 1307 Gordon, Jonathan 9 RMSC PV 33.93
Men 10 & Under 100 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1311 Yang, Yang 10 RMSC PV 1:06.29 1:06.44
6 1303 Stewart, Sean 9 RMSC PV 1:07.74 1:08.39
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1370 Zarou, Jeremy 10 RMSC PV 1:08.35
11 1305 Pham, Chris 9 RMSC PV 1:10.35
14 1342 Pfister, Greg 9 RMSC PV 1:10.50
16 1307 Gordon, Jonathan 9 RMSC PV 1:12.76
Men 10 & Under 200 Free
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1303 Stewart, Sean 9 RMSC PV 2:22.85
6 1311 Yang, Yang 10 RMSC PV 2:25.61
8 1370 Zarou, Jeremy 10 RMSC PV 2:26.82
9 1375 Prager, Samuel 10 RMSC PV 2:27.27
12 1305 Pham, Chris 9 RMSC PV 2:32.99
14 1261 Mackenzie, Doug 9 RMSC PV 2:36.88
15 1307 Gordon, Jonathan 9 RMSC PV 2:39.26
Men 10 & Under 50 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1303 Stewart, Sean 9 RMSC PV 35.04 35.19
5 1311 Yang, Yang 10 RMSC PV 35.61 35.72
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1370 Zarou, Jeremy 10 RMSC PV 37.44
11 1342 Pfister, Greg 9 RMSC PV 37.82
16 1307 Gordon, Jonathan 9 RMSC PV 38.47
- 1395 Vita, Frank 9 RMSC PV NS
Men 10 & Under 100 Back
Sponsor: Bank of America
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
5 1311 Yang, Yang 10 RMSC PV 1:16.40 1:17.23
6 1303 Stewart, Sean 9 RMSC PV 1:15.80 1:17.80
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1307 Gordon, Jonathan 9 RMSC PV 1:20.14
11 1342 Pfister, Greg 9 RMSC PV 1:22.93
Men 10 & Under 50 Breast
Sponsor: Bank of America
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1275 Brown, Cole 10 RMSC PV 37.97 37.79
4 1375 Prager, Samuel 10 RMSC PV 38.34 38.69
8 1400 Knecht, Josef 10 RMSC PV 38.87 40.66
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
10 1370 Zarou, Jeremy 10 RMSC PV 40.00
11 1305 Pham, Chris 9 RMSC PV 40.80
- 1386 Friedland, Eric 9 RMSC PV NS
Men 10 & Under 100 Breast
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1375 Prager, Samuel 10 RMSC PV 1:22.84 1:24.81
6 1400 Knecht, Josef 10 RMSC PV 1:26.79 1:29.35
- 1275 Brown, Cole 10 RMSC PV 1:22.58 DQ
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1370 Zarou, Jeremy 10 RMSC PV 1:24.97
11 1305 Pham, Chris 9 RMSC PV 1:27.38
15 1339 Hudock, Matt 10 RMSC PV 1:34.34
17 1333 Relihan, Andrew 9 RMSC PV 1:37.41
Men 10 & Under 50 Fly
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1400 Knecht, Josef 10 RMSC PV 32.24 32.56
2 1303 Stewart, Sean 9 RMSC PV 33.68 32.99
3 1375 Prager, Samuel 10 RMSC PV 33.58 33.27
5 1345 Fox, Brady 9 RMSC PV 33.95 33.46
8 1311 Yang, Yang 10 RMSC PV 34.17 34.32
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
10 1370 Zarou, Jeremy 10 RMSC PV 35.50
15 1275 Brown, Cole 10 RMSC PV 37.33
Men 10 & Under 100 Fly
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1303 Stewart, Sean 9 RMSC PV 1:15.03 1:13.98
2 1400 Knecht, Josef 10 RMSC PV 1:13.91 1:14.00
6 1375 Prager, Samuel 10 RMSC PV 1:22.98 1:21.76
- 1345 Fox, Brady 9 RMSC PV 1:20.19 DQ
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
10 1275 Brown, Cole 10 RMSC PV 1:28.22
Men 10 & Under 100 IM
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1311 Yang, Yang 10 RMSC PV 1:14.56 1:15.30
5 1400 Knecht, Josef 10 RMSC PV 1:16.99 1:16.65
7 1375 Prager, Samuel 10 RMSC PV 1:17.80 1:17.98
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
14 1275 Brown, Cole 10 RMSC PV 1:22.08
16 1345 Fox, Brady 9 RMSC PV 1:22.54
23 1307 Gordon, Jonathan 9 RMSC PV 1:28.41
Men 10 & Under 200 IM
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1311 Yang, Yang 10 RMSC PV 2:39.94 2:40.79
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
7 1370 Zarou, Jeremy 10 RMSC PV 2:43.65
13 1305 Pham, Chris 9 RMSC PV 2:55.35
14 1275 Brown, Cole 10 RMSC PV 2:57.07
15 1307 Gordon, Jonathan 9 RMSC PV 3:02.44
Men 10 & Under 200 R-Free
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3029 Rockville Montgomery A RMSC PV 2:02.06
Men 10 & Under 200 R-Medley
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3033 Rockville Montgomery A RMSC PV 2:19.17
Men 11-12 50 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
2 1300 Kwon, Dennis 12 RMSC PV 25.49 25.85
8 1385 Hepp, Chris 11 RMSC PV 26.95 27.38
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1302 Henderson, Sam 12 RMSC PV 27.54
12 1362 Stief, Colin 12 RMSC PV 28.01
13 1394 Bowes, Matt 12 RMSC PV 28.20
17 1317 Cross, Jason 12 RMSC PV 28.48
18 1306 Gordon, Ben 12 RMSC PV 28.60
21 1363 Hafkin, Joshua 11 RMSC PV 29.40
23 1312 Janos, Stephen 11 RMSC PV 29.86
23 1299 Rogers, Lucas 11 RMSC PV 29.86
Men 11-12 100 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
2 1300 Kwon, Dennis 12 RMSC PV 55.34 55.94
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
11 1385 Hepp, Chris 11 RMSC PV 59.97
12 1362 Stief, Colin 12 RMSC PV 1:00.42
16 1326 Wingert, Andrew 12 RMSC PV 1:01.66
19 1254 Curran, Jack 12 RMSC PV 1:01.89
20 1302 Henderson, Sam 12 RMSC PV 1:02.09
22 1306 Gordon, Ben 12 RMSC PV 1:02.90
24 1394 Bowes, Matt 12 RMSC PV 1:03.76
25 1317 Cross, Jason 12 RMSC PV 1:03.89
27 1299 Rogers, Lucas 11 RMSC PV 1:04.93
28 1312 Janos, Stephen 11 RMSC PV 1:05.51
Men 11-12 200 Free
Sponsor: Bank of America
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1300 Kwon, Dennis 12 RMSC PV 2:01.01 2:01.09
7 1385 Hepp, Chris 11 RMSC PV 2:09.57 2:08.60
8 1362 Stief, Colin 12 RMSC PV 2:09.72 2:10.02
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
10 1254 Curran, Jack 12 RMSC PV 2:09.91
14 1326 Wingert, Andrew 12 RMSC PV 2:11.44
15 1306 Gordon, Ben 12 RMSC PV 2:13.56
20 1302 Henderson, Sam 12 RMSC PV 2:18.55
21 1299 Rogers, Lucas 11 RMSC PV 2:18.75
- 1327 Schofer, Eric 12 RMSC PV NS
- 1369 Raithel, Nick 12 RMSC PV NS
- 1403 Astiz, Adrian 12 RMSC PV NS
- 1389 Vita, Nick 12 RMSC PV NS
- 1361 Reutershan, Jamie 12 RMSC PV NS
- 1359 Mengering, Daniel 12 RMSC PV NS
Men 11-12 500 Free
Sponsor: Bank of America
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1300 Kwon, Dennis 12 RMSC PV 5:24.19
7 1385 Hepp, Chris 11 RMSC PV 5:36.32
10 1254 Curran, Jack 12 RMSC PV 5:38.30
17 1362 Stief, Colin 12 RMSC PV 5:55.77
18 1306 Gordon, Ben 12 RMSC PV 5:56.58
21 1299 Rogers, Lucas 11 RMSC PV 6:12.25
- 1327 Schofer, Eric 12 RMSC PV NS
Men 11-12 50 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
6 1394 Bowes, Matt 12 RMSC PV 32.48 32.43
7 1363 Hafkin, Joshua 11 RMSC PV 32.51 33.50
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1312 Janos, Stephen 11 RMSC PV 33.40
10 1317 Cross, Jason 12 RMSC PV 33.57
11 1331 Mechak, Ben 11 RMSC PV 33.86
13 1299 Rogers, Lucas 11 RMSC PV 35.34
Men 11-12 100 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1306 Gordon, Ben 12 RMSC PV 1:05.01 1:04.29
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
11 1254 Curran, Jack 12 RMSC PV 1:09.05
14 1394 Bowes, Matt 12 RMSC PV 1:11.06
15 1363 Hafkin, Joshua 11 RMSC PV 1:11.48
18 1312 Janos, Stephen 11 RMSC PV 1:13.64
20 1331 Mechak, Ben 11 RMSC PV 1:14.23
21 1317 Cross, Jason 12 RMSC PV 1:14.81
22 1299 Rogers, Lucas 11 RMSC PV 1:18.85
- 1385 Hepp, Chris 11 RMSC PV DQ
Men 11-12 50 Breast
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1362 Stief, Colin 12 RMSC PV 34.55 34.52
2 1300 Kwon, Dennis 12 RMSC PV 34.80 35.00
4 1588 Wyche, Jason 12 RMSC PV 36.81 36.40
7 1332 Trigonoplos, Mark 12 RMSC PV 38.27 37.55
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1320 Wisor, Kyle 12 RMSC PV 37.16
Men 11-12 100 Breast
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1300 Kwon, Dennis 12 RMSC PV 1:14.00 1:14.00
2 1362 Stief, Colin 12 RMSC PV 1:16.38 1:15.40
4 1588 Wyche, Jason 12 RMSC PV 1:18.97 1:17.40
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
4 1320 Wisor, Kyle 12 RMSC PV 1:17.47
Men 11-12 50 Fly
Sponsor: Subway of Arbutus
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
11 1317 Cross, Jason 12 RMSC PV 30.52
15 1326 Wingert, Andrew 12 RMSC PV 31.59
17 1363 Hafkin, Joshua 11 RMSC PV 32.02
19 1394 Bowes, Matt 12 RMSC PV 32.68
Men 11-12 100 Fly
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
13 1331 Mechak, Ben 11 RMSC PV 1:11.63
14 1317 Cross, Jason 12 RMSC PV 1:12.08
15 1394 Bowes, Matt 12 RMSC PV 1:12.63
16 1363 Hafkin, Joshua 11 RMSC PV 1:13.09
17 1302 Henderson, Sam 12 RMSC PV 1:14.44
18 1254 Curran, Jack 12 RMSC PV 1:15.40
Men 11-12 100 IM
Sponsor: Bank of America
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
11 1363 Hafkin, Joshua 11 RMSC PV 1:15.91
12 1312 Janos, Stephen 11 RMSC PV 1:16.16
Men 11-12 200 IM
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1300 Kwon, Dennis 12 RMSC PV 2:25.84 2:22.30
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
12 1326 Wingert, Andrew 12 RMSC PV 2:28.27
13 1362 Stief, Colin 12 RMSC PV 2:28.47
14 1254 Curran, Jack 12 RMSC PV 2:30.38
17 1306 Gordon, Ben 12 RMSC PV 2:32.90
21 1302 Henderson, Sam 12 RMSC PV 2:37.88
25 1299 Rogers, Lucas 11 RMSC PV 2:46.36
26 1312 Janos, Stephen 11 RMSC PV 2:46.54
Men 11-12 200 R-Free
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
2 3031 Rockville Montgomery A RMSC PV 1:47.66
Men 11-12 200 R-Medley
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
2 3035 Rockville Montgomery A RMSC PV 2:02.11
Men 13-14 50 Free
Sponsor: Bank of America
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
6 1377 Carman, Roger 13 RMSC PV 25.51 25.47
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1357 Redmond, Thomas 14 RMSC PV 25.32
7 1390 Hardy, Ryan 14 RMSC PV 25.40
14 1330 Mechak, Joey 13 RMSC PV 25.79
16 1365 Sanderson, Cory 14 RMSC PV 25.94
16 1321 Peacemaker, Andrew 13 RMSC PV 25.94
Men 13-14 100 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1330 Mechak, Joey 13 RMSC PV 53.78 53.96
5 1377 Carman, Roger 13 RMSC PV 54.69 54.04
7 1357 Redmond, Thomas 14 RMSC PV 55.26 55.11
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
4 1390 Hardy, Ryan 14 RMSC PV 53.56
13 1259 Wang, Luke 13 RMSC PV 56.37
19 1365 Sanderson, Cory 14 RMSC PV 57.41
21 1321 Peacemaker, Andrew 13 RMSC PV 58.10
Men 13-14 200 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1377 Carman, Roger 13 RMSC PV 2:00.01 1:59.41
5 1259 Wang, Luke 13 RMSC PV 2:00.25 2:00.49
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1357 Redmond, Thomas 14 RMSC PV 1:58.82
18 1365 Sanderson, Cory 14 RMSC PV 2:04.28
22 1270 Pena, Travis 13 RMSC PV 2:08.10
Men 13-14 500 Free
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
6 1377 Carman, Roger 13 RMSC PV 5:18.10
14 1270 Pena, Travis 13 RMSC PV 5:31.94
17 1392 Stein, Jeff 13 RMSC PV 5:37.67
Men 13-14 100 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1357 Redmond, Thomas 14 RMSC PV 1:00.46 1:00.77
3 1365 Sanderson, Cory 14 RMSC PV 1:02.49 1:02.41
Men 13-14 200 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
5 1270 Pena, Travis 13 RMSC PV 2:22.57 2:24.78
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
3 1357 Redmond, Thomas 14 RMSC PV 2:10.07
6 1390 Hardy, Ryan 14 RMSC PV 2:18.95
Men 13-14 100 Breast
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
5 1392 Stein, Jeff 13 RMSC PV 1:12.77 1:13.24
Men 13-14 200 Breast
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1365 Sanderson, Cory 14 RMSC PV 2:32.86 2:28.82
Men 13-14 100 Fly
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1259 Wang, Luke 13 RMSC PV 1:02.15 1:02.24
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1390 Hardy, Ryan 14 RMSC PV 1:03.00
11 1330 Mechak, Joey 13 RMSC PV 1:06.62
Men 13-14 200 Fly
Sponsor: Bank of America
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
4 1259 Wang, Luke 13 RMSC PV 2:18.68 2:16.37
Men 13-14 200 IM
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
3 1365 Sanderson, Cory 14 RMSC PV 2:14.44 2:12.27
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
4 1390 Hardy, Ryan 14 RMSC PV 2:13.82
12 1259 Wang, Luke 13 RMSC PV 2:19.35
16 1330 Mechak, Joey 13 RMSC PV 2:20.35
19 1270 Pena, Travis 13 RMSC PV 2:22.60
22 1377 Carman, Roger 13 RMSC PV 2:24.72
Men 13-14 400 IM
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
8 1259 Wang, Luke 13 RMSC PV 4:49.82
11 1270 Pena, Travis 13 RMSC PV 5:01.37
Men Open 50 Free
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
8 1397 Benedick, Matt 16 RMSC PV 23.25
Men Open 100 Free
Sponsor: Bank of America
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
1 1353 Raab, Michael 17 RMSC PV 48.14
10 1371 Emilio, Luis 16 RMSC PV 50.78
11 1356 Mengering, Jonathan 15 RMSC PV 51.33
32 1366 Kapit, Jason 15 RMSC PV 54.26
Men Open 100 Back
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1353 Raab, Michael 17 RMSC PV 58.14
18 1366 Kapit, Jason 15 RMSC PV 1:00.71
Men Open 100 Breast
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
2 1397 Benedick, Matt 16 RMSC PV 1:02.30
5 1355 Kaufman, Jonathan 15 RMSC PV 1:04.90
Men Open 200 Breast
Sponsor: Subway of Arbutus
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
1 1397 Benedick, Matt 16 RMSC PV 2:18.32
3 1355 Kaufman, Jonathan 15 RMSC PV 2:22.48
Men Open 100 Fly
Sponsor: Bank of America
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
3 1397 Benedick, Matt 16 RMSC PV 55.81
Men Open 200 IM
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
1 1353 Raab, Michael 17 RMSC PV 1:58.82
9 1356 Mengering, Jonathan 15 RMSC PV 2:08.48
28 1366 Kapit, Jason 15 RMSC PV 2:16.76