PVS Age Group Championships
February 26-28, 1999
Wakefield Park - Melissa Belote Pool

25 Yards

Meet Results for Session 5 -Trials Day 3

 
 
Event 73  Women 9-10  200  R-Medley 
USS Top 16: * 2:14.39   
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3046     Curl/Burke Swim Club A       CUBU           2:04.68*          
  2     3082     Rockville Montgomery A       RMSC PV        2:06.88*          
  3     3006     Arlington Aquatic Club A     AAC            2:16.37           
  4     3212     The Capitol Sea Devils A     TCSD PV        2:18.41           
  5     3047     Curl/Burke Swim Club B       CUBU           2:19.17           
  6     3083     Rockville Montgomery B       RMSC PV        2:21.24           
  7     3020     AVST A                       AVST PV        2:22.15           
  8     3224     The Capitol Sea Devils B     TCSD PV        2:22.28           
  9     3048     Curl/Burke Swim Club C       CUBU           2:24.65           
 10     3007     Arlington Aquatic Club B     AAC            2:25.02           
 11     3097     the Fish A                   FISH PV        2:25.23           
 12     3244     Aquatic Team Cardinal A      ATC  PV        2:26.75           
 13     3205     Snowbird Aquatics A          SNOW           2:27.44           
 14     3148     TITAN SWIMMING A             TNT  PV        2:27.83           
 15     3084     Rockville Montgomery C       RMSC PV        2:29.42           
 16     3234     VICTOR SWIM CLUB A           VSC            2:30.20           
 17     3192     Potomac Marlins A            PM   PV        2:31.09           
 18     3163     Occoquan Swimming A          OCCS PV        2:33.83           
 19     3193     Potomac Marlins B            PM   PV        2:42.63           
  -     3225     The Capitol Sea Devils C     TCSD PV            NS            
  -     3128     JFD B                        JFD  PV            NS            
  -     3149     TITAN SWIMMING B             TNT  PV            NS            
 
Event 74  Men 9-10  200  R-Medley 
USS Top 16: * 2:14.99   
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3049     Curl/Burke Swim Club A       CUBU           2:12.28*          
  2     3085     Rockville Montgomery A       RMSC PV        2:14.00*          
  3     3164     Occoquan Swimming A          OCCS PV        2:18.41           
  4     3226     The Capitol Sea Devils A     TCSD PV        2:19.38           
  5     3050     Curl/Burke Swim Club B       CUBU           2:19.52           
  6     3098     the Fish A                   FISH PV        2:21.31           
  7     3008     Arlington Aquatic Club A     AAC            2:26.03           
  8     3117     Herndon Aquatic Club A       HACC           2:26.90           
  9     3150     TITAN SWIMMING A             TNT  PV        2:27.12           
 10     3086     Rockville Montgomery B       RMSC PV        2:27.76           
 11     3185     Potomac Marlins A            PM   PV        2:27.90           
 12     3206     Snowbird Aquatics A          SNOW           2:29.26           
 13     3129     JFD C                        JFD  PV        2:29.37           
 14     3235     VICTOR SWIM CLUB A           VSC            2:30.93           
 15     3186     Potomac Marlins B            PM   PV        2:31.21           
 16     3151     TITAN SWIMMING B             TNT  PV        2:37.76           
 17     3087     Rockville Montgomery C       RMSC PV        2:39.47           
 18     3051     Curl/Burke Swim Club C       CUBU           2:40.27           
  -     3207     Snowbird Aquatics B          SNOW               DQ            
  -     3009     Arlington Aquatic Club B     AAC                NS            
  -     3227     The Capitol Sea Devils B     TCSD PV            NS            
 
Event 75  Women 11-12  200  R-Medley 
USS Top 16: * 1:58.89   
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3088     Rockville Montgomery A       RMSC PV        1:57.86*          
  2     3089     Rockville Montgomery B       RMSC PV        2:01.00           
  3     3052     Curl/Burke Swim Club A       CUBU           2:02.05           
  4     3189     Potomac Marlins A            PM   PV        2:06.01           
  5     3053     Curl/Burke Swim Club B       CUBU           2:06.30           
  6     3014     Arlington Aquatic Club A     AAC            2:06.39           
  7     3021     AVST A                       AVST PV        2:06.96           
  8     3165     Occoquan Swimming A          OCCS PV        2:07.49           
  9     3090     Rockville Montgomery C       RMSC PV        2:07.60           
 10     3228     The Capitol Sea Devils A     TCSD PV        2:09.66           
 11     3208     Snowbird Aquatics A          SNOW           2:09.91           
 12     3054     Curl/Burke Swim Club C       CUBU           2:10.42           
 13     3109     the Fish A                   FISH PV        2:11.61           
 14     3190     Potomac Marlins B            PM   PV        2:12.01           
 15     3236     VICTOR SWIM CLUB A           VSC            2:13.22           
 16     3229     The Capitol Sea Devils B     TCSD PV        2:14.74           
 17     3152     TITAN SWIMMING A             TNT  PV        2:14.92           
 18     3241     VICTOR SWIM CLUB B           VSC            2:16.43           
 19     3209     Snowbird Aquatics B          SNOW           2:17.02           
 20     3112     the Fish B                   FISH PV        2:20.08           
 21     3191     Potomac Marlins C            PM   PV        2:21.23           
 22     3248     Aquatic Team Cardinal A      ATC  PV        2:22.18           
  -     3130     JFD B                        JFD  PV            NS            
  -     3118     Herndon Aquatic Club A       HACC               NS            
  -     3153     TITAN SWIMMING B             TNT  PV            NS            
 
Event 76  Men 11-12  200  R-Medley 
USS Top 16: * 1:59.09   
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3055     Curl/Burke Swim Club A       CUBU           1:57.94*          
  2     3091     Rockville Montgomery A       RMSC PV        1:58.44*          
  3     3154     TITAN SWIMMING A             TNT  PV        2:00.90           
  4     3056     Curl/Burke Swim Club B       CUBU           2:02.81           
  5     3187     Potomac Marlins A            PM   PV        2:04.18           
  6     3099     the Fish A                   FISH PV        2:04.81           
  7     3057     Curl/Burke Swim Club C       CUBU           2:04.86           
  8     3230     The Capitol Sea Devils A     TCSD PV        2:08.07           
  9     3092     Rockville Montgomery B       RMSC PV        2:08.42           
 10     3237     VICTOR SWIM CLUB A           VSC            2:09.72           
 11     3093     Rockville Montgomery C       RMSC PV        2:09.86           
 12     3166     Occoquan Swimming A          OCCS PV        2:12.25           
 13     3188     Potomac Marlins B            PM   PV        2:12.51           
 14     3131     JFD B                        JFD  PV        2:12.98           
 15     3155     TITAN SWIMMING B             TNT  PV        2:13.62           
 16     3100     the Fish B                   FISH PV        2:14.15           
 17     3210     Snowbird Aquatics A          SNOW           2:23.39           
  -     3015     Arlington Aquatic Club A     AAC                NS            
  -     3242     VICTOR SWIM CLUB B           VSC                NS            
 
Event 77  Women 9 Yr Olds  100  Back 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1037     BOYLE, KAELEY             9  AVST PV        1:14.03           
  2     1019     MACEDONIA, MAGGIE         9  AAC            1:16.76           
  3     1161     GEMUNDER, CASEY           9  CUBU           1:19.82           
  4     1253     LEE, SANDRA               9  RMSC PV        1:20.46           
  5     1554     KROMER, THEA              9  TCSD PV        1:21.57           
  6     1018     MACEDONIA, ANNA           9  AAC            1:21.86           
  7     1114     MCINTYRE, MARIA           9  CUBU           1:22.32           
  8     1039     MORTENSEN, MICHELLE       9  AVST PV        1:22.41           
  9     1013     FOELBER, KELLY            9  AAC            1:22.71           
 10     1430     MOORES, KRISTEN           9  TNT  PV        1:24.27           
 11     1052     SCHWEE, SUZANNE           9  AVST PV        1:24.39           
 12     1075     HEWITT, HAILEY            9  CUBU           1:24.58           
 13     1651     MUHS, ALEXANDRA           9  YORK           1:25.64           
  -     1329     CLEMENTS, ARIELLE         9  FISH PV            DQ            
 
Event 78  Men 9 Yr Olds  100  Back 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1104     GRIMMETT-NORRIS, ROBERT   9  CUBU           1:17.36           
  2     1484     VANGELDER, SEBASTIEN      9  PM   PV        1:18.46           
  3     1497     SIDMAN, JOHNHOWARD        9  PM   PV        1:19.18           
  4     1525     PLOFCHAN, ANDREW          9  SNOW           1:20.99           
  5     1438     MORELAND, STEPHEN         9  TNT  PV        1:21.64           
  6     1378     LANGLEY, RYAN             9  HACC           1:21.67           
  7     1260     BEUSHAUSEN, MAX           9  RMSC PV        1:26.04           
  8     1231     MANLEY, STEVEN            9  RMSC PV        1:26.15           
  9     1422     TILTON, COOPER            9  TNT  PV        1:26.20           
 10     1198     FRENKEL, JOEL             9  RMSC PV        1:26.31           
 11     1457     PENNING, MATTHEW          9  OCCS PV        1:26.64           
 12     1379     MCLAUGHLIN, CHRISTIAN     9  HACC           1:27.40           
 13     1041     LUCAS, BENJAMIN           9  AVST PV        1:28.09           
 14     1584     COOPER, CHRISTOPHE        9  TCSD PV        1:29.16           
 15     1084     MCCLURE, ALEX             9  CUBU           1:30.88           
 16     1529     STRANGE, JOSEPH           9  SNOW           1:31.55           
 17     1480     DAVIS, ANDERS             9  PM   PV        1:32.59           
 18     1689     ANGLE, DANIEL             9  MSSC PV        1:33.42           
 19     1031     OWEN, JACK                9  ATC  PV        1:34.65           
 20     1023     DUNCAN, MAX               9  AAC            1:35.24           
  -     1159     FELDT, ANDREW             9  CUBU               DQ            
  -     1309     POULOS, ANDREW            9  RMSC PV            DQ            
  -     1306     VUONG, DAVID              9  RMSC PV            NS            
  -     1324     SHENEFELT, BRIAN          9  FISH PV            NS            
 
Event 79  Women 9-10  100  Back 
USS Top 16: * 1:08.09   
USS AAAA:   ! 1:10.49   
USS AAA:    # 1:14.39   
USS AA:     & 1:18.29   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1262     EULL, LAURA              10  RMSC PV        1:05.94*          
  2     1167     KEMP, ELIZABETH          10  CUBU           1:08.61!          
  3     1136     GHOSH, NILASHA           10  CUBU           1:11.07#          
  4     1386     NAKAZAWA, KELLY          10  HACC           1:12.17#          
  5     1221     MARTIN, NINA             10  RMSC PV        1:13.95#          
  6     1208     LIKE-MATHEWS, MARESA     10  RMSC PV        1:14.21#          
  7     1099     CHRISTENSEN, MEI         10  CUBU           1:14.66&          
  8     1082     NICHOLAS, CHRISTY        10  CUBU           1:15.13&          
  9     1575     WELCH, EMMA              10  TCSD PV        1:15.18&          
 10     1372     ZIEGLER, KATE            10  HACC           1:15.77&          
 11     1657     KRAFFT, ALLIE            10  YORK           1:16.13&          
 12     1103     GORDON, KATHERINE        10  CUBU           1:16.30&          
 13     1627     MAZZELLA, HAYLEY         10  VSC            1:17.46&          
 14     1363     COHN, SHAWNEE            10  FSST PV        1:17.68&          
 15     1558     MCNERNEY, MOLLY          10  TCSD PV        1:18.15&          
 16     1066     POUCHER, STEPHANIE       10  CUBU           1:18.27&          
 17     1163     GREEN, MCKENZIE          10  CUBU           1:18.78           
 18     1563     POINDEXTER, ALLISON      10  TCSD PV        1:19.27           
 19     1583     BALINT, ANDREA           10  TCSD PV        1:19.42           
 20     1046     DUTCHER, JESSICA         10  AVST PV        1:19.46           
 21     1071     WEEMS, CLAIRE            10  CUBU           1:19.50           
 22     1601     PETERS, JAMIE            10  UMCY           1:19.65           
 23     1244     FREW, BROOK              10  RMSC PV        1:20.09           
 23     1132     BEIER, ELLIS             10  CUBU           1:20.09           
 25     1684     HANCOCK, WHITNEY         10  FSSC PV        1:20.12           
 26     1201     ALVORD, HEATHER          10  RMSC PV        1:20.14           
 27     1038     MIZELLE, MARGARET        10  AVST PV        1:20.23           
 28     1126     BERNDT, KRISTA           10  CUBU           1:20.53           
 29     1164     HAMILTON, JILLIAN        10  CUBU           1:20.78           
 30     1489     PALMER, EILEEN           10  PM   PV        1:21.12           
 31     1148     NELSON, KATE             10  CUBU           1:22.54           
 32     1451     CONNOLLY, BRIANNE        10  OCCS PV        1:23.85           
 33     1266     BUTZ, MALLORY            10  RMSC PV        1:24.78           
  -     1209     RICHARDS, TARYN          10  RMSC PV            DQ            
  -     1543     BRAGG, DANIELLE          10  TCSD PV            NS            
  -     1137     MOHRWINKEL, KAREN        10  CUBU               NS            
 
Event 80  Men 9-10  100  Back 
USS Top 16: * 1:08.29   
USS AAAA:   ! 1:10.89   
USS AAA:    # 1:14.59   
USS AA:     & 1:18.19   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1380     MCLAUGHLIN, JAMES        10  HACC           1:10.98#          
  2     1342     STEVENS-PALMER, GARRETT  10  FISH PV        1:11.34#          
  3     1224     HAFKIN, JOSHUA           10  RMSC PV        1:12.06#          
  4     1089     RICHARDSON, ANDY         10  CUBU           1:13.36#          
  5     1392     PRESTON, MATTHEW         10  JFD  PV        1:15.34&          
  6     1241     HEPP, CHRIS              10  RMSC PV        1:15.44&          
  7     1337     POLIVKA, ALEX            10  FISH PV        1:17.19&          
  8     1570     RUBIN, JEFFREY           10  TCSD PV        1:17.27&          
  9     1274     JANOS, STEPHEN           10  RMSC PV        1:17.54&          
 10     1105     HUBAL, SCOTT             10  CUBU           1:17.91&          
 11     1067     MURPHY, JOHN             10  CUBU           1:18.22           
 12     1678     FULLER, CAMDEN           10  ARAC PV        1:18.69           
 13     1313     HUMPHRIES, PETER         10  FAST           1:18.77           
 14     1452     RUSSELL, SCOTT           10  OCCS PV        1:18.85           
 15     1582     GILNA, SIMON             10  TCSD PV        1:20.30           
 16     1576     WHIPKEY, SEAN            10  TCSD PV        1:21.08           
 17     1388     WANG, XINRAN             10  HACC           1:22.18           
 18     1156     CURL, PATRICK            10  CUBU           1:23.17           
 19     1500     NICHOLS, DAN             10  PM   PV        1:23.56           
 20     1331     HOCHBERG, DANIEL         10  FISH PV        1:24.75           
 21     1665     MILES, RAYMOND           10  YORK           1:26.27           
  -     1436     VAN PELT-DILLER, BENNET  10  TNT  PV            DQ            
  -     1397     ALLSOPP, DAVID           10  JFD  PV            DQ            
  -     1079     TRAINOR, WILL            10  CUBU               DQ            
 
Event 81  Women 11 Yr Olds  100  Back 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1592     PUGLISI, LAURIE BET      11  TCSD PV        1:09.35           
  2     1072     BROTEN, WHITNEY          11  CUBU           1:09.63           
  3     1348     PARKHURST, MICHELLE      11  FISH PV        1:10.48           
  4     1193     VARNER, HANNAH           11  RMSC PV        1:11.07           
  5     1177     THOMAS, MEGAN            11  CUBU           1:11.45           
  6     1213     APONTE, SAMANTHA         11  RMSC PV        1:11.54           
  7     1365     CONSTANTINO, DANA        11  GOLD           1:12.01           
  8     1503     FINEGAN, KATHERINE       11  PM   PV        1:12.09           
  9     1040     MORTENSEN, DANIELLE      11  AVST PV        1:12.15           
 10     1140     STARK, AMY               11  CUBU           1:12.19           
 11     1299     ZEPP, MEGAN              11  RMSC PV        1:12.56           
 12     1174     SMITH, ASHLEY            11  CUBU           1:12.61           
 13     1238     ROBERTS, REBECCA         11  RMSC PV        1:12.76           
 14     1504     ULLRICH, LYNNE           11  PM   PV        1:12.84           
 15     1603     BROFFT, REBECCA          11  VSC            1:13.49           
 16     1557     MCELWAIN, MARIA          11  TCSD PV        1:13.60           
 17     1301     HUDOCK, KIM              11  RMSC PV        1:14.14           
 18     1207     BOWMAN, CHRISTINA        11  RMSC PV        1:14.29           
 19     1523     MASON, DARCY             11  SNOW           1:14.32           
 20     1602     DE ORNELLAS, ELIZABETH   11  VSC            1:14.48           
 21     1464     BUSH, CARLY              11  OCCS PV        1:14.59           
 22     1609     LONON, ASHLEY            11  VSC            1:15.23           
 23     1255     NEWMAN, EMILY            11  RMSC PV        1:15.59           
 23     1618     DI RENZO, DANA           11  VSC            1:15.59           
 25     1683     GARNER, EMILY            11  FSSC PV        1:16.18           
 26     1688     CARROLL, SHANNON         11  MSSC PV        1:16.20           
 27     1568     ROSENTHAL, KATHERINE     11  TCSD PV        1:16.47           
 28     1160     FLUGER, LAUREN           11  CUBU           1:16.73           
 29     1332     MARKS, KENISHA           11  FISH PV        1:17.63           
 30     1578     HUBBARD, ALEXANDRA       11  TCSD PV        1:18.13           
 31     1674     HAM, CAITLIN             11  AAC            1:18.74           
  -     1088     DE SOSTOA, KELSEY        11  CUBU               NS            
  -     1506     HASKINS, LAURA           11  PM   PV            NS            
 
Event 82  Men 11 Yr Olds  100  Back 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1325     DRAGELIN, JOHN           11  FISH PV        1:07.52           
  2     1269     GORDON, BEN              11  RMSC PV        1:08.70           
  3     1036     FIFER, MATTHEW           11  AVST PV        1:09.53           
  4     1063     CHANDLER, TOMMY          11  CUBU           1:10.07           
  5     1191     CURRAN, JOHN             11  RMSC PV        1:10.27           
  6     1222     REUTERSHAN, JAMIE        11  RMSC PV        1:10.54           
  7     1346     HERRON, THOMAS           11  FISH PV        1:11.52           
  8     1319     KEVIT, CONOR             11  FBST           1:11.58           
  9     1552     HAHN, DAVID              11  TCSD PV        1:11.60           
 10     1459     REED, JOSHUA             11  OCCS PV        1:12.13           
 11     1356     BRADLEY, TYLER           11  FISH PV        1:13.16           
 12     1520     GIANGI, CHRIS            11  SNOW           1:13.34           
 13     1011     REYDAMS, VINCENT         11  AAC            1:14.11           
 14     1587     DIGGS, KEITH             11  TCSD PV        1:15.18           
 15     1340     ROACH, ANDY              11  FISH PV        1:16.82           
 16     1256     ROGERS, LUCAS            11  RMSC PV        1:16.88           
 17     1289     SCHOFER, ERIC            11  RMSC PV        1:17.32           
 18     1358     MURPHY, SAM              11  FISH PV        1:17.64           
 19     1312     TARNER, ZACHARY          11  FAST           1:17.68           
 20     1606     CASE, BRYAN              11  VSC            1:17.93           
 21     1624     JOHNSON, RYAN            11  VSC            1:19.56           
  -     1323     SHENEFELT, MICHAEL       11  FISH PV            NS            
  -     1621     COLLIER, MATTHEW         11  VSC                NS            
  -     1261     HASEMANN, MICHAEL        11  RMSC PV            NS            
  -     1670     TIPPIE, WILLIAM          11  YORK               NS            
 
Event 83  Women 11-12  100  Back 
USS Top 16: * 1:01.69   
USS AAAA:   ! 1:04.39   
USS AAA:    # 1:07.89   
USS AA:     & 1:11.39   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1225     CHANG, LEEANN            12  RMSC PV        1:03.82!          
  2     1290     ZARIN, JORDAN            12  RMSC PV        1:04.33!          
  3     1033     BASEL, JENNIFER          11  AVST PV        1:05.63#          
  4     1577     YURECHKO, CHRISTINE      12  TCSD PV        1:06.39#          
  5     1448     LINDBERG, SARAH          12  OCCS PV        1:07.04#          
  6     1003     FLADER, ELLEN            12  AAC            1:08.03&          
  7     1598     RYDLAND, KRISTIN         12  UMCY           1:08.80&          
  8     1085     MORGAN, LIZZY            12  CUBU           1:10.35&          
  9     1200     EDWARDS, THERESA         12  RMSC PV        1:10.44&          
 10     1028     MOBLEY, BECKY            12  ATC  PV        1:10.57&          
 11     1254     ROGERS, LINDSAY          12  RMSC PV        1:10.61&          
 12     1267     SEAMAN, KARI             12  RMSC PV        1:11.27&          
 13     1376     HOWELLS, JACQUELYN       12  HACC           1:11.50           
 14     1416     KLICH, AVRYL             12  TNT  PV        1:11.51           
 15     1335     PHYSIOC, FELICE          12  FISH PV        1:11.61           
 16     1190     ALBERT, CARYN            12  RMSC PV        1:11.65           
 17     1062     O'SULLIVAN, CAROLINE     12  CUBU           1:11.68           
 18     1110     KILLMON, KELSEY          12  CUBU           1:11.85           
 19     1292     CHASLER, JESSICA         12  RMSC PV        1:11.86           
 19     1004     RAINEY, LAURA            12  AAC            1:11.86           
 21     1629     BROOKHISER, LAURA        12  YORK           1:12.42           
 22     1615     GALWAY, LAURA            12  VSC            1:13.01           
 22     1470     HIGGINS, MARY            12  PM   PV        1:13.01           
 24     1492     HODGES, KATIE            12  PM   PV        1:13.41           
 25     1574     STEPHENS, MELANIE        12  TCSD PV        1:13.92           
 26     1471     KEITH, KENDRA            12  PM   PV        1:14.74           
  -     1546     CARPENTER, CARRIE        12  TCSD PV            NS            
 
Event 84  Men 11-12  100  Back 
USS Top 16: * 1:00.69   
USS AAAA:   ! 1:03.09   
USS AAA:    # 1:06.49   
USS AA:     & 1:09.89   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1034     MIZELLE, DANIEL          12  AVST PV        1:01.43!          
  2     1482     KREITLER, JOHN           12  PM   PV        1:04.01#          
  3     1257     WARD, MATTHEW            12  RMSC PV        1:04.39#          
  4     1086     HUTCHISON, JOHN          12  CUBU           1:05.38#          
  5     1128     YEANY, JOHN              12  CUBU           1:05.85#          
  6     1179     WILLIAMS, CHRISTOPHE     12  CUBU           1:06.05#          
  7     1428     FOLEY, CHRISTOPHR        12  TNT  PV        1:06.27#          
  8     1119     ADLER, JASON             12  CUBU           1:06.85&          
  9     1391     PRESTON, MICHAEL         12  JFD  PV        1:07.04&          
 10     1567     ROHLEDER, DANIEL         12  TCSD PV        1:07.86&          
 11     1100     FAULKNER-HAYES, EVAN     12  CUBU           1:08.96&          
 12     1268     HINZ, STEPHEN            12  RMSC PV        1:09.81&          
 13     1474     SPAGNOLO, ANDREW         12  PM   PV        1:09.99           
 14     1493     BOLEN, NICK              12  PM   PV        1:10.39           
 15     1216     PENA, TRAVIS             12  RMSC PV        1:10.55           
 16     1632     SWANN, RAFI              12  YORK           1:10.61           
 17     1130     WILKINSON, STEVEN        12  CUBU           1:10.86           
 18     1481     KRAFT, DAVID             12  PM   PV        1:10.90           
 19     1374     FLINT, JUSTIN            12  HACC           1:10.94           
 20     1681     PATTERSON, BRADFORD      12  FSSC PV        1:11.36           
 21     1608     BOENECKE, TYLER          12  VSC            1:11.77           
 22     1605     DES ROCHES, ALEC         12  VSC            1:12.03           
 23     1355     YOUNG, RYAN              12  FISH PV        1:14.92           
  -     1387     NAJJOUM, JASON           12  HACC               DQ            
  -     1282     LEONTIEV, ART            12  RMSC PV            NS            
 
Event 85  Women 9 Yr Olds  50  Free 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1427     DINENNA, MAIRID           9  TNT  PV          29.75           
  2     1019     MACEDONIA, MAGGIE         9  AAC              30.54           
  3     1367     HILL, MALLORY             9  GOLD             31.15           
  4     1018     MACEDONIA, ANNA           9  AAC              31.17           
  5     1276     RIBBE, OLIVIA             9  RMSC PV          31.29           
  6     1554     KROMER, THEA              9  TCSD PV          31.56           
  7     1531     SWIGER, LYNN              9  SNOW             31.64           
  8     1162     GIBSON, CARLY             9  CUBU             31.98           
  9     1687     GLASSER, RACHEL           9  MSSC PV          32.02           
 10     1052     SCHWEE, SUZANNE           9  AVST PV          32.13           
 11     1175     SUNDEEN, LISA             9  CUBU             32.31           
 12     1114     MCINTYRE, MARIA           9  CUBU             32.41           
 13     1625     CLARK, ABIGAIL            9  VSC              32.44           
 14     1057     LATIMER, CASIE            9  AVST PV          33.01           
 15     1219     RILEY, SARA               9  RMSC PV          33.23           
 16     1013     FOELBER, KELLY            9  AAC              33.39           
 17     1573     SMITH, ALEXIS             9  TCSD PV          33.46           
 18     1249     CHUANG, CHRISTINE         9  RMSC PV          33.69           
 19     1240     DENGLER, KARA             9  RMSC PV          33.70           
 19     1439     RICHARDSON, HOLLY         9  TNT  PV          33.70           
 21     1055     LAITI, LAURA              9  AVST PV          34.02           
 22     1499     WHELAN, KATHERINE         9  PM   PV          34.09           
 23     1626     PYON, AMANDA              9  VSC              34.11           
 24     1158     ERICKSON, SARAH           9  CUBU             34.16           
 25     1127     DILLON, LAURA             9  CUBU             34.34           
 26     1075     HEWITT, HAILEY            9  CUBU             35.05           
 27     1202     KARANIAN, RACHEL          9  RMSC PV          35.71           
 28     1181     SMITH, DIANA              9  CUBU             36.14           
 29     1654     GURAL, LAUREN             9  YORK             36.15           
 30     1169     LAPORTE, NAOMI            9  CUBU             36.54           
  -     1308     HUGHES, ALYSSA            9  RMSC PV            NS            
  -     1253     LEE, SANDRA               9  RMSC PV            NS            
  -     1486     CASEY, HEATHER            9  PM   PV            NS            
  -     1069     SABO, LAUREN              9  CUBU               NS            
  -     1617     PRATT, AMBER              9  VSC                NS            
 
Event 86  Men 9 Yr Olds  50  Free 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1378     LANGLEY, RYAN             9  HACC             30.32           
  2     1484     VANGELDER, SEBASTIEN      9  PM   PV          31.47           
  3     1198     FRENKEL, JOEL             9  RMSC PV          31.82           
  4     1438     MORELAND, STEPHEN         9  TNT  PV          31.95           
  5     1525     PLOFCHAN, ANDREW          9  SNOW             32.57           
  6     1490     TYBURSKI, MAX             9  PM   PV          32.86           
  7     1309     POULOS, ANDREW            9  RMSC PV          33.12           
  8     1102     GASPARIS, STEVEN          9  CUBU             33.17           
  9     1108     KELLY, CHRIS              9  CUBU             33.18           
 10     1585     COOPER, MATTHEW           9  TCSD PV          33.20           
 11     1015     CAMPANELLA, DAVID         9  AAC              33.22           
 12     1322     OLECHNOWICZ, FRANK        9  FBST             33.24           
 13     1497     SIDMAN, JOHNHOWARD        9  PM   PV          33.34           
 14     1465     MACGREGOR, ROBERT         9  OCCS PV          33.38           
 15     1144     BRESSLER, MATTHEW         9  CUBU             33.63           
 16     1437     FINN, JOSEPH              9  TNT  PV          33.99           
 17     1233     PRAGER, SAMUEL            9  RMSC PV          34.02           
 18     1048     KING, ALEXANDER           9  AVST PV          34.08           
 19     1529     STRANGE, JOSEPH           9  SNOW             34.10           
 20     1528     REPLOGLE, DAVID           9  SNOW             34.56           
 21     1509     BUI, DEREK                9  PM   PV          34.59           
 22     1379     MCLAUGHLIN, CHRISTIAN     9  HACC             35.03           
 23     1547     CAWLEY, MAX               9  TCSD PV          35.13           
 24     1480     DAVIS, ANDERS             9  PM   PV          35.48           
 25     1302     HUDOCK, MATT              9  RMSC PV          35.53           
 26     1251     WANG, ALEXANDER           9  RMSC PV          35.84           
 27     1159     FELDT, ANDREW             9  CUBU             36.11           
 28     1622     HERRMANN, RICHARD         9  VSC              36.14           
 29     1619     ARCHER, CHARLES           9  VSC              36.29           
 30     1403     HARRINGTON, ALLAN         9  JFD  PV          36.51           
 31     1023     DUNCAN, MAX               9  AAC              37.07           
  -     1677     WINCHESTER, BRIAN         8  AAC                NS            
 
Event 87  Women 9-10  50  Free 
USS Top 16: *  27.59   
USS AAAA:   !  28.49   
USS AAA:    #  29.79   
USS AA:     &  31.09   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1262     EULL, LAURA              10  RMSC PV          27.10*          
  2     1167     KEMP, ELIZABETH          10  CUBU             27.60!          
  3     1218     RICHARDSON, BRITNEY      10  RMSC PV          27.92!          
  4     1527     PSARIS, LEIGH            10  SNOW             28.08!          
  5     1372     ZIEGLER, KATE            10  HACC             28.70#          
  6     1221     MARTIN, NINA             10  RMSC PV          29.46#          
  7     1132     BEIER, ELLIS             10  CUBU             29.53#          
  8     1024     HINKLE, KATY             10  AAC              29.57#          
  9     1009     THOMAS, SARAH            10  AAC              29.67#          
 10     1237     DESHIELDS, TYLISHA       10  RMSC PV          29.68#          
 11     1561     NEBINSKI, DANA           10  TCSD PV          29.75#          
 12     1583     BALINT, ANDREA           10  TCSD PV          29.80&          
 13     1596     HOGAN, KELLY             10  UNAT PV          30.13&          
 14     1163     GREEN, MCKENZIE          10  CUBU             30.54&          
 15     1363     COHN, SHAWNEE            10  FSST PV          30.78&          
 16     1096     AVESIAN, CARLY           10  CUBU             30.90&          
 17     1668     REED, BECKY              10  YORK             31.05&          
 18     1082     NICHOLAS, CHRISTY        10  CUBU             31.12           
 19     1489     PALMER, EILEEN           10  PM   PV          31.17           
 20     1515     BOWER, ELLEN             10  SNOW             31.23           
 21     1575     WELCH, EMMA              10  TCSD PV          31.24           
 22     1563     POINDEXTER, ALLISON      10  TCSD PV          31.39           
 23     1558     MCNERNEY, MOLLY          10  TCSD PV          31.51           
 24     1275     HARVEY, KUTURA           10  RMSC PV          31.58           
 25     1451     CONNOLLY, BRIANNE        10  OCCS PV          31.64           
 26     1684     HANCOCK, WHITNEY         10  FSSC PV          31.88           
 27     1244     FREW, BROOK              10  RMSC PV          33.01           
  -     1414     ERDEKY, CALLEN           10  MMSC PV            NS            
  -     1543     BRAGG, DANIELLE          10  TCSD PV            NS            
 
Event 88  Men 9-10  50  Free 
USS Top 16: *  27.49   
USS AAAA:   !  28.29   
USS AAA:    #  29.49   
USS AA:     &  30.69   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1466     MACGREGOR, TIMOTHY       10  OCCS PV          28.11!          
  2     1415     ORELLANA, MIGUEL         10  MMSC PV          28.63#          
  3     1149     BERNSTEIN, ERIC          10  CUBU             28.96#          
  4     1165     HINRICHSEN, SVEN         10  CUBU             29.35#          
  5     1105     HUBAL, SCOTT             10  CUBU             29.41#          
  6     1576     WHIPKEY, SEAN            10  TCSD PV          29.69&          
  7     1241     HEPP, CHRIS              10  RMSC PV          29.84&          
  8     1542     BARRY, DANNY             10  TCSD PV          29.93&          
  9     1536     MARQUART, MATTHEW        10  SNOW             29.99&          
 10     1517     DURAZO, CHARLES          10  SNOW             30.78           
 11     1139     POOL, JONATHAN           10  CUBU             30.86           
 12     1518     FAIRCHILD, KEVIN         10  SNOW             30.93           
 13     1294     MECHAK, BEN              10  RMSC PV          31.11           
 14     1392     PRESTON, MATTHEW         10  JFD  PV          31.80           
 15     1331     HOCHBERG, DANIEL         10  FISH PV          31.92           
 16     1156     CURL, PATRICK            10  CUBU             32.12           
 17     1008     KILLERI, DANNY           10  AAC              32.20           
 18     1582     GILNA, SIMON             10  TCSD PV          32.74           
  -     1611     SULLIVAN, LUIS           10  VSC                NS            
 
Event 89  Women 11 Yr Olds  50  Free 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1286     KUGLER, KASSY            11  RMSC PV          26.16           
  2     1503     FINEGAN, KATHERINE       11  PM   PV          27.06           
  3     1118     SWINLEY, LESLIE          11  CUBU             27.48           
  4     1424     GESUMARIA, ANDREA        11  TNT  PV          27.97           
  5     1530     SWIGER, LEIGH            11  SNOW             27.99           
  6     1555     LAW, COLLEEN             11  TCSD PV          28.01           
  7     1053     NEWELL, MEGAN            11  AVST PV          28.44           
  8     1072     BROTEN, WHITNEY          11  CUBU             28.48           
  9     1487     GARDNER, MARGARET        11  PM   PV          28.56           
 10     1348     PARKHURST, MICHELLE      11  FISH PV          28.70           
 11     1270     LUNG, ISABELLA           11  RMSC PV          28.90           
 12     1207     BOWMAN, CHRISTINA        11  RMSC PV          28.95           
 13     1245     FREW, BRITTNEY           11  RMSC PV          29.07           
 14     1366     HILL, MADALYN            11  GOLD             29.21           
 15     1140     STARK, AMY               11  CUBU             29.26           
 16     1188     GIBEILY, EVELYN          11  RMSC PV          29.33           
 17     1590     HINO, SAYAKA             11  TCSD PV          29.44           
 18     1197     KARANIAN, MEGHAN         11  RMSC PV          29.47           
 19     1580     DONOHOE, COLLEEN         11  TCSD PV          29.81           
 20     1461     SCHOMP, KRISTYN          11  OCCS PV          29.85           
 21     1263     MCCLELLAND, LINDSAY      11  RMSC PV          30.07           
 22     1381     MONTAGUE, KATIE          11  HACC             30.18           
 
Event 90  Men 11 Yr Olds  50  Free 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1220     MENGERING, DANIEL        11  RMSC PV          26.87           
  2     1420     CARPER, MATTHEW          11  TNT  PV          26.93           
  3     1138     POOL, CHRISTOPHE         11  CUBU             27.18           
  4     1552     HAHN, DAVID              11  TCSD PV          27.67           
  5     1326     ANDERSON, HUGH           11  FISH PV          27.83           
  6     1520     GIANGI, CHRIS            11  SNOW             28.23           
  7     1579     BLOOD, AJ                11  TCSD PV          28.45           
  8     1258     KWON, DENNIS             11  RMSC PV          28.51           
  9     1472     DOW, JOSHUA              11  PM   PV          28.65           
 10     1223     STIEF, COLIN             11  RMSC PV          28.66           
 11     1143     CROSS, JASON             11  CUBU             28.95           
 12     1264     HENDERSON, SAM           11  RMSC PV          28.96           
 13     1644     ORR, ADDISON             11  YORK             28.98           
 14     1279     BURNSKY, RYAN            11  RMSC PV          29.56           
 15     1456     DRUPA, MATTHEW           11  OCCS PV          29.59           
 16     1395     ASTIZ, ADRIAN            11  JFD  PV          30.00           
  -     1124     MILLER, BEN              11  CUBU               NS            
  -     1077     KOZLOWSKI, WILLIAM       11  CUBU               NS            
 
Event 91  Women 11-12  50  Free 
USS Top 16: *  25.39   
USS AAAA:   !  26.29   
USS AAA:    #  27.49   
USS AA:     &  28.69   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1316     SULLIVAN, COLLEEN        12  FBST             25.85!          
  2     1254     ROGERS, LINDSAY          12  RMSC PV          27.08#          
  3     1097     BELLIS, CAROLINE         12  CUBU             27.10#          
  4     1631     NADAL, ANDREA            12  YORK             27.11#          
  5     1598     RYDLAND, KRISTIN         12  UMCY             27.35#          
  6     1200     EDWARDS, THERESA         12  RMSC PV          27.38#          
  7     1435     RICHARDSON, LISA         12  TNT  PV          27.45#          
  8     1226     KAREL, EMILY             12  RMSC PV          27.62&          
  9     1532     URSO, KERRY              12  SNOW             27.67&          
 10     1521     KRISO, CAROLYN           12  SNOW             27.70&          
 11     1190     ALBERT, CARYN            12  RMSC PV          27.76&          
 12     1534     WILLINGHAM, KELSEY       12  SNOW             27.84&          
 13     1109     KIGHT, ALLYSON           12  CUBU             27.87&          
 14     1577     YURECHKO, CHRISTINE      12  TCSD PV          27.88&          
 15     1615     GALWAY, LAURA            12  VSC              27.93&          
 16     1344     ZULLO, TARA              12  FISH PV          27.95&          
 17     1062     O'SULLIVAN, CAROLINE     12  CUBU             28.00&          
 18     1623     PYON, NATALIE            12  VSC              28.03&          
 19     1028     MOBLEY, BECKY            12  ATC  PV          28.05&          
 20     1003     FLADER, ELLEN            12  AAC              28.19&          
 21     1448     LINDBERG, SARAH          12  OCCS PV          28.34&          
 22     1642     BOYT, JENNA              12  YORK             28.70           
 23     1628     AKL, STEPHANIE           12  YORK             28.78           
 24     1376     HOWELLS, JACQUELYN       12  HACC             28.95           
 25     1060     RANSOME, JENNIFER        12  DCRP             28.98           
 26     1556     LUNDBLAD, SARA           12  TCSD PV          28.99           
 27     1112     LESTER, KATIE            12  CUBU             29.82           
  -     1382     NASAKAITIS, SAMANTHA     12  HACC               NS            
  -     1122     FORD, REBEKAH            12  CUBU               NS            
 
Event 92  Men 11-12  50  Free 
USS Top 16: *  24.49   
USS AAAA:   !  25.29   
USS AAA:    #  26.49   
USS AA:     &  27.69   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1482     KREITLER, JOHN           12  PM   PV          25.00!          
  2     1567     ROHLEDER, DANIEL         12  TCSD PV          25.61#          
  3     1179     WILLIAMS, CHRISTOPHE     12  CUBU             25.92#          
  4     1320     INGLEE, COREY            12  FBST             26.20#          
  5     1293     MECHAK, JOEY             12  RMSC PV          26.23#          
  6     1425     JACK, BRYAN              12  TNT  PV          26.41#          
  7     1002     LEE, HANK                12  AAC              26.43#          
  8     1281     PEACEMAKER, ANDREW       12  RMSC PV          26.55&          
  9     1257     WARD, MATTHEW            12  RMSC PV          26.59&          
 10     1119     ADLER, JASON             12  CUBU             26.63&          
 11     1146     RICHARDS, TIM            12  CUBU             26.65&          
 12     1234     CARMAN, ROGER            12  RMSC PV          26.66&          
 13     1001     MACEDONIA, NICK          12  AAC              26.74&          
 14     1153     BRETT, BRIAN             12  CUBU             27.12&          
 15     1433     MIDDEL, ALEXANDER        12  TNT  PV          27.52&          
 16     1476     ALLISON, HENRY           12  PM   PV          27.68&          
 17     1604     MC ADOO, BRIAN           12  VSC              27.90           
 18     1402     COE, ANDREW              12  JFD  PV          28.14           
  -     1375     HARDESTY-DYCK, DANIEL    12  HACC               NS            
 
Event 93  Women 9 Yr Olds  100  Fly 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1427     DINENNA, MAIRID           9  TNT  PV        1:16.26           
  2     1687     GLASSER, RACHEL           9  MSSC PV        1:16.88           
  3     1113     LICHTBLAU, JULIA          9  CUBU           1:19.00           
  4     1249     CHUANG, CHRISTINE         9  RMSC PV        1:20.96           
  5     1039     MORTENSEN, MICHELLE       9  AVST PV        1:22.30           
  6     1211     LANNING, MEAGAN           9  RMSC PV        1:23.50           
  7     1240     DENGLER, KARA             9  RMSC PV        1:24.31           
  8     1052     SCHWEE, SUZANNE           9  AVST PV        1:25.00           
  9     1367     HILL, MALLORY             9  GOLD           1:25.54           
 10     1161     GEMUNDER, CASEY           9  CUBU           1:25.63           
 11     1276     RIBBE, OLIVIA             9  RMSC PV        1:26.15           
 12     1430     MOORES, KRISTEN           9  TNT  PV        1:26.97           
 13     1057     LATIMER, CASIE            9  AVST PV        1:28.22           
 14     1169     LAPORTE, NAOMI            9  CUBU           1:28.40           
 15     1181     SMITH, DIANA              9  CUBU           1:28.93           
 16     1423     COKINOS, ALLIE            9  TNT  PV        1:31.41           
 17     1219     RILEY, SARA               9  RMSC PV        1:31.58           
 18     1158     ERICKSON, SARAH           9  CUBU           1:33.18           
 19     1458     PRESCOTT, ASHLEY          9  OCCS PV        1:34.54           
 20     1162     GIBSON, CARLY             9  CUBU           1:34.90           
 21     1014     SHAW, CAITLIN             9  AAC            1:36.66           
 22     1175     SUNDEEN, LISA             9  CUBU           1:40.04           
 23     1426     KAKALEC, MEGHAN           9  TNT  PV        1:40.86           
 24     1252     VIGNOLINI, JESSICA        9  RMSC PV        1:40.99           
 25     1212     CRANFORD, VICTORIA        9  RMSC PV        1:42.34           
  -     1076     KOZLOWSKI, MARY           9  CUBU               NS            
  -     1429     FISHER, HALEY             9  TNT  PV            NS            
  -     1253     LEE, SANDRA               9  RMSC PV            NS            
  -     1588     DOLAN, KOURTNEY           9  TCSD PV            NS            
 
Event 94  Men 9 Yr Olds  100  Fly 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1585     COOPER, MATTHEW           9  TCSD PV        1:23.55           
  2     1104     GRIMMETT-NORRIS, ROBERT   9  CUBU           1:24.59           
  3     1417     ZAROU, JEREMY             9  TNT  PV        1:24.99           
  4     1343     TOMAJCZYK, RYAN           9  FISH PV        1:25.53           
  5     1108     KELLY, CHRIS              9  CUBU           1:32.69           
  6     1251     WANG, ALEXANDER           9  RMSC PV        1:34.22           
  7     1273     YANG, YANG                9  RMSC PV        1:34.74           
  8     1048     KING, ALEXANDER           9  AVST PV        1:35.91           
  9     1231     MANLEY, STEVEN            9  RMSC PV        1:39.24           
 10     1233     PRAGER, SAMUEL            9  RMSC PV        1:40.15           
 11     1445     FRAMPUS, JOSEPH           9  TNT  PV        1:42.37           
 12     1198     FRENKEL, JOEL             9  RMSC PV        1:42.46           
 
Event 95  Women 9-10  100  Fly 
USS Top 16: * 1:08.19   
USS AAAA:   ! 1:11.29   
USS AAA:    # 1:16.49   
USS AA:     & 1:21.59   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1136     GHOSH, NILASHA           10  CUBU           1:08.92!          
  2     1167     KEMP, ELIZABETH          10  CUBU           1:09.83!          
  3     1218     RICHARDSON, BRITNEY      10  RMSC PV        1:10.06!          
  4     1103     GORDON, KATHERINE        10  CUBU           1:12.59#          
  5     1328     LEE, ELIZABETH           10  FISH PV        1:13.64#          
  6     1208     LIKE-MATHEWS, MARESA     10  RMSC PV        1:16.19#          
  7     1372     ZIEGLER, KATE            10  HACC           1:16.30#          
  8     1009     THOMAS, SARAH            10  AAC            1:16.34#          
  9     1096     AVESIAN, CARLY           10  CUBU           1:19.34&          
 10     1443     SZYMCZAK, SONNI          10  TNT  PV        1:19.50&          
 11     1066     POUCHER, STEPHANIE       10  CUBU           1:19.72&          
 12     1164     HAMILTON, JILLIAN        10  CUBU           1:20.99&          
 13     1561     NEBINSKI, DANA           10  TCSD PV        1:21.47&          
 14     1668     REED, BECKY              10  YORK           1:21.65           
 15     1099     CHRISTENSEN, MEI         10  CUBU           1:22.05           
 16     1021     BEALES, KRISTEN          10  AAC            1:22.82           
 17     1024     HINKLE, KATY             10  AAC            1:24.63           
 18     1045     CASEY, MAUREEN           10  AVST PV        1:24.92           
 19     1460     REED, SARA               10  OCCS PV        1:25.46           
 20     1016     VEONI, BROOKE            10  AAC            1:26.30           
 21     1201     ALVORD, HEATHER          10  RMSC PV        1:26.67           
 22     1275     HARVEY, KUTURA           10  RMSC PV        1:27.44           
 23     1601     PETERS, JAMIE            10  UMCY           1:27.70           
 24     1562     PHELPS, CAROLINE         10  TCSD PV        1:29.62           
  -     1148     NELSON, KATE             10  CUBU               NS            
  -     1137     MOHRWINKEL, KAREN        10  CUBU               NS            
  -     1386     NAKAZAWA, KELLY          10  HACC               NS            
  -     1635     STUDLEY, CHELSEA         10  YORK               NS            
  -     1307     CRAIG, AMANDA            10  RMSC PV            NS            
  -     1414     ERDEKY, CALLEN           10  MMSC PV            NS            
  -     1409     CASPER, ARIANE           10  MAKO               NS            
 
Event 96  Men 9-10  100  Fly 
USS Top 16: * 1:07.69   
USS AAAA:   ! 1:10.89   
USS AAA:    # 1:15.89   
USS AA:     & 1:20.79   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1415     ORELLANA, MIGUEL         10  MMSC PV        1:11.98#          
  2     1380     MCLAUGHLIN, JAMES        10  HACC           1:12.54#          
  3     1536     MARQUART, MATTHEW        10  SNOW           1:15.53#          
  4     1139     POOL, JONATHAN           10  CUBU           1:17.03&          
  5     1294     MECHAK, BEN              10  RMSC PV        1:17.05&          
  6     1165     HINRICHSEN, SVEN         10  CUBU           1:17.28&          
  7     1089     RICHARDSON, ANDY         10  CUBU           1:19.49&          
  8     1650     MIMS, HUNTER             10  YORK           1:19.56&          
  9     1570     RUBIN, JEFFREY           10  TCSD PV        1:21.46           
 10     1204     ROSENBERRY, JONATHAN     10  RMSC PV        1:22.35           
 11     1542     BARRY, DANNY             10  TCSD PV        1:22.37           
 12     1454     KENNEY, MICHAEL          10  OCCS PV        1:22.60           
 13     1006     CAMPANELLA, PAUL         10  AAC            1:23.31           
 14     1337     POLIVKA, ALEX            10  FISH PV        1:23.69           
 15     1149     BERNSTEIN, ERIC          10  CUBU           1:24.06           
 16     1022     ALLEN, MICHAEL           10  AAC            1:25.47           
 17     1431     LIPPINCOTT, KEVIN        10  TNT  PV        1:25.55           
 18     1397     ALLSOPP, DAVID           10  JFD  PV        1:26.60           
 19     1067     MURPHY, JOHN             10  CUBU           1:27.46           
 20     1483     TODENHOFT, KARL          10  PM   PV        1:27.73           
 21     1357     MOORE, MARSHALL          10  FISH PV        1:28.07           
 22     1224     HAFKIN, JOSHUA           10  RMSC PV        1:28.10           
 23     1008     KILLERI, DANNY           10  AAC            1:30.36           
 24     1156     CURL, PATRICK            10  CUBU           1:31.38           
 25     1517     DURAZO, CHARLES          10  SNOW           1:31.80           
 26     1079     TRAINOR, WILL            10  CUBU           1:34.04           
  -     1595     ZAKUPOWSKY, ALEX         10  TCSD PV            NS            
  -     1314     ERICKSON, BRYAN          10  FAST               NS            
 
Event 97  Women 11 Yr Olds  100  Fly 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1301     HUDOCK, KIM              11  RMSC PV        1:08.25           
  2     1053     NEWELL, MEGAN            11  AVST PV        1:09.48           
  3     1121     BURNS, ELIZABETH         11  CUBU           1:10.18           
  4     1117     POWELL, KATIE            11  CUBU           1:10.57           
  5     1487     GARDNER, MARGARET        11  PM   PV        1:10.79           
  6     1299     ZEPP, MEGAN              11  RMSC PV        1:10.85           
  7     1365     CONSTANTINO, DANA        11  GOLD           1:11.54           
  8     1603     BROFFT, REBECCA          11  VSC            1:11.87           
  9     1592     PUGLISI, LAURIE BET      11  TCSD PV        1:12.06           
 10     1477     VANGELDER, ZOE           11  PM   PV        1:13.25           
 11     1464     BUSH, CARLY              11  OCCS PV        1:13.46           
 12     1523     MASON, DARCY             11  SNOW           1:13.70           
 13     1674     HAM, CAITLIN             11  AAC            1:13.86           
 14     1383     REAM, ALANNA             11  HACC           1:14.25           
 15     1580     DONOHOE, COLLEEN         11  TCSD PV        1:14.42           
 16     1535     KELLY, EMILY             11  SNOW           1:14.86           
 17     1255     NEWMAN, EMILY            11  RMSC PV        1:15.03           
 18     1238     ROBERTS, REBECCA         11  RMSC PV        1:15.58           
 19     1616     HERRMANN, LAURA          11  VSC            1:15.83           
 20     1174     SMITH, ASHLEY            11  CUBU           1:15.92           
 21     1129     CONROY, ANNE             11  CUBU           1:16.33           
 22     1195     CAREY, RYAN              11  RMSC PV        1:16.58           
 23     1557     MCELWAIN, MARIA          11  TCSD PV        1:16.92           
 24     1338     POULSEN, KELLY           11  FISH PV        1:17.17           
 25     1193     VARNER, HANNAH           11  RMSC PV        1:17.18           
 26     1177     THOMAS, MEGAN            11  CUBU           1:17.47           
 27     1271     LUNG, TIFFANY            11  RMSC PV        1:17.62           
 28     1332     MARKS, KENISHA           11  FISH PV        1:17.82           
 29     1284     SUTHARD, KATIE           11  RMSC PV        1:18.19           
 30     1180     NORTON, ANNIE            11  CUBU           1:18.25           
 31     1424     GESUMARIA, ANDREA        11  TNT  PV        1:18.32           
 32     1366     HILL, MADALYN            11  GOLD           1:18.57           
 33     1461     SCHOMP, KRISTYN          11  OCCS PV        1:19.44           
 34     1235     DESHIELDS, LYSETTE       11  RMSC PV        1:19.78           
 35     1140     STARK, AMY               11  CUBU           1:20.17           
 36     1333     MCNEILL, MEREDITH        11  FISH PV        1:20.57           
 37     1188     GIBEILY, EVELYN          11  RMSC PV        1:21.23           
 38     1135     BECKER, ELIZABETH        11  CUBU           1:21.36           
 39     1507     PAK, DANIELLE            11  PM   PV        1:21.56           
 40     1160     FLUGER, LAUREN           11  CUBU           1:21.89           
 41     1630     COOK, LAUREN             11  YORK           1:23.36           
 42     1227     SANDERSON, KAITLIN       11  RMSC PV        1:23.49           
  -     1555     LAW, COLLEEN             11  TCSD PV            NS            
  -     1551     GENT, LAURA              11  TCSD PV            NS            
 
Event 98  Men 11 Yr Olds  100  Fly 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1138     POOL, CHRISTOPHE         11  CUBU           1:06.84           
  2     1220     MENGERING, DANIEL        11  RMSC PV        1:06.96           
  3     1229     RAITHEL, NICK            11  RMSC PV        1:09.01           
  4     1418     DUPLINSKY, STEVEN        11  TNT  PV        1:09.73           
  5     1472     DOW, JOSHUA              11  PM   PV        1:10.83           
  6     1356     BRADLEY, TYLER           11  FISH PV        1:13.50           
  7     1143     CROSS, JASON             11  CUBU           1:14.26           
  8     1223     STIEF, COLIN             11  RMSC PV        1:14.36           
  9     1327     LANE-ROBERTS, GEORGE     11  FISH PV        1:16.35           
 10     1287     WINGERT, ANDREW          11  RMSC PV        1:16.95           
 11     1346     HERRON, THOMAS           11  FISH PV        1:17.21           
 12     1319     KEVIT, CONOR             11  FBST           1:17.47           
 13     1259     FANCEY, RICHARD          11  RMSC PV        1:18.89           
 14     1111     KUNEC, DANIEL            11  CUBU           1:19.45           
 15     1676     SULLIVAN, FRANK          11  AAC            1:22.42           
 16     1340     ROACH, ANDY              11  FISH PV        1:22.61           
 17     1250     BOWES, MATT              11  RMSC PV        1:23.15           
 18     1434     DOYLE, MICHAEL           11  TNT  PV        1:23.66           
 19     1349     TAKANE, DAN              11  FISH PV        1:24.85           
 20     1606     CASE, BRYAN              11  VSC            1:24.88           
  -     1077     KOZLOWSKI, WILLIAM       11  CUBU               NS            
  -     1011     REYDAMS, VINCENT         11  AAC                NS            
  -     1124     MILLER, BEN              11  CUBU               NS            
 
Event 99  Women 11-12  100  Fly 
USS Top 16: * 1:01.19   
USS AAAA:   ! 1:03.49   
USS AAA:    # 1:07.09   
USS AA:     & 1:10.59   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1217     RICHARDSON, ROXANNE      12  RMSC PV        1:02.98!          
  2     1097     BELLIS, CAROLINE         12  CUBU           1:03.85#          
  3     1290     ZARIN, JORDAN            12  RMSC PV        1:04.99#          
  4     1154     BUKI, ALISON             12  CUBU           1:07.01#          
  5     1629     BROOKHISER, LAURA        12  YORK           1:08.43&          
  6     1471     KEITH, KENDRA            12  PM   PV        1:08.79&          
  7     1028     MOBLEY, BECKY            12  ATC  PV        1:08.91&          
  8     1628     AKL, STEPHANIE           12  YORK           1:10.60           
  9     1043     HSIAO, MINDY             12  AVST PV        1:11.67           
 10     1131     KAMINSKY, JULIE          12  CUBU           1:12.03           
 11     1085     MORGAN, LIZZY            12  CUBU           1:12.65           
 12     1416     KLICH, AVRYL             12  TNT  PV        1:12.84           
 13     1640     KRISTOFF, MADELINE       12  YORK           1:14.06           
 14     1335     PHYSIOC, FELICE          12  FISH PV        1:14.43           
 15     1230     ROBINSON, LISA           12  RMSC PV        1:14.92           
 16     1642     BOYT, JENNA              12  YORK           1:15.53           
  -     1122     FORD, REBEKAH            12  CUBU               NS            
  -     1101     GALLAGHER, KARA          12  CUBU               NS            
 
Event 100  Men 11-12  100  Fly 
USS Top 16: *  59.79   
USS AAAA:   ! 1:01.79   
USS AAA:    # 1:05.39   
USS AA:     & 1:08.99   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1157     DUGAN, MATTHEW           12  CUBU           1:03.97#          
  2     1194     WANG, LUCIEN             12  RMSC PV        1:05.23#          
  3     1086     HUTCHISON, JOHN          12  CUBU           1:07.53&          
  4     1281     PEACEMAKER, ANDREW       12  RMSC PV        1:07.77&          
  5     1428     FOLEY, CHRISTOPHR        12  TNT  PV        1:07.92&          
  6     1391     PRESTON, MICHAEL         12  JFD  PV        1:08.54&          
  7     1178     WANDNER, IAN             12  CUBU           1:09.08           
  8     1671     BARRETT, KYLE            12  YORK           1:09.14           
  9     1553     HELLMANN, DREW           12  TCSD PV        1:10.59           
 10     1605     DES ROCHES, ALEC         12  VSC            1:11.00           
 11     1120     WEBB, ALEC               12  CUBU           1:11.81           
 12     1450     CONNOLLY, ARLEN          12  OCCS PV        1:13.00           
 13     1058     MCCOY, JUSTEN            12  DCRP           1:13.83           
 14     1425     JACK, BRYAN              12  TNT  PV        1:13.91           
 15     1387     NAJJOUM, JASON           12  HACC           1:14.85           
 16     1469     BERNFELD, MATTHEW        12  PM   PV        1:14.96           
 17     1172     MOSKOWITZ, PAUL          12  CUBU           1:15.15           
 18     1681     PATTERSON, BRADFORD      12  FSSC PV        1:17.76           
  -     1098     BRENNEMAN, JEREMY        12  CUBU               NS            
  -     1375     HARDESTY-DYCK, DANIEL    12  HACC               NS            
 
Event 101  Women 11 Yr Olds  500  Free 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1530     SWIGER, LEIGH            11  SNOW           5:53.93           
  2     1477     VANGELDER, ZOE           11  PM   PV        5:59.20           
  3     1129     CONROY, ANNE             11  CUBU           6:04.61           
  4     1040     MORTENSEN, DANIELLE      11  AVST PV        6:04.71           
  5     1117     POWELL, KATIE            11  CUBU           6:04.84           
  6     1245     FREW, BRITTNEY           11  RMSC PV        6:08.45           
  7     1332     MARKS, KENISHA           11  FISH PV        6:12.85           
  8     1599     SOUTH, RAIENNE           11  UMCY           6:18.11           
  9     1523     MASON, DARCY             11  SNOW           6:20.53           
 10     1195     CAREY, RYAN              11  RMSC PV        6:22.74           
 11     1235     DESHIELDS, LYSETTE       11  RMSC PV        6:23.04           
 12     1205     DEAN, KELSEY             11  RMSC PV        6:28.35           
 13     1602     DE ORNELLAS, ELIZABETH   11  VSC            6:39.61           
  -     1286     KUGLER, KASSY            11  RMSC PV            NT            
  -     1118     SWINLEY, LESLIE          11  CUBU               NT            
 
Event 103  Women 11-12  500  Free 
USS Top 16: * 5:15.89   
USS AAAA:   ! 5:23.09   
USS AAA:    # 5:38.49   
USS AA:     & 5:53.89   
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1217     RICHARDSON, ROXANNE      12  RMSC PV        5:38.52&          
  2     1267     SEAMAN, KARI             12  RMSC PV        5:38.66&          
  3     1226     KAREL, EMILY             12  RMSC PV        5:46.83&          
  4     1190     ALBERT, CARYN            12  RMSC PV        5:47.49&          
  5     1168     KERNAN, KAITLIN          12  CUBU           5:53.37&          
  6     1043     HSIAO, MINDY             12  AVST PV        5:54.00           
  7     1297     ALLEN, KARA              12  RMSC PV        5:54.06           
  8     1047     ENDRES, KATHARINE        12  AVST PV        5:55.13           
  9     1232     SMITH, MEGAN             12  RMSC PV        5:55.59           
 10     1311     TARNER, LINDSAY          12  FAST           5:57.02           
 11     1230     ROBINSON, LISA           12  RMSC PV        5:57.83           
 12     1109     KIGHT, ALLYSON           12  CUBU           5:59.42           
 13     1206     LINCOLN, SARAH           12  RMSC PV        6:07.46           
 14     1448     LINDBERG, SARAH          12  OCCS PV        6:07.49           
 15     1470     HIGGINS, MARY            12  PM   PV        6:08.89           
 16     1473     GRAY, CATHERINE          12  PM   PV        6:11.48           
  -     1310     GRIFFIN, KERRECE         12  FAST               NS            
  -     1335     PHYSIOC, FELICE          12  FISH PV            NT            
  -     1316     SULLIVAN, COLLEEN        12  FBST               NT            
  -     1475     TWOMEY, HANNAH           12  PM   PV            NT            
  -     1225     CHANG, LEEANN            12  RMSC PV            NT            
  -     1097     BELLIS, CAROLINE         12  CUBU               NT            
  -     1532     URSO, KERRY              12  SNOW               NT