Potomac Valley Short Course Senior Championships
Oak Marr Swim Center March 12-15, 1998
Psych Sheets for Session 4 - Saturday Morning Preliminaries
Event 13 Women Senior 200 Breast
SR: ------ 2:36.99
RK Meet ID Name Age Team Seed Time Prelims PL
-------------------------------------------------------------------------------
1 1283 ERTTER, LINDSEY 15 TCSD PV 2:16.78 SR ______ ___
2 1119 MARTENS, JORDAN 18 RMSC PV 2:20.24 SR ______ ___
3 1306 BUCK, C0C0 15 YORK PV 2:21.47 SR ______ ___
4 1314 WOODWORTH, LOLA 14 YORK PV 2:22.53 SR ______ ___
5 1048 SCHAFFNER, RACHAEL 15 CUBU 2:22.66 SR ______ ___
6 1045 COOPER, ELIZABETH 16 CUBU 2:23.57 SR ______ ___
7 1091 KOFF, TARA 16 CUBU 2:24.59 SR ______ ___
8 1164 BURKE, RACHAEL 14 RMSC PV 2:25.36 SR ______ ___
9 1059 MARUM, STEPHANIE 16 CUBU 2:25.83 SR ______ ___
10 1078 MILLER, JESSICA 15 CUBU 2:26.66 SR ______ ___
11 1250 BURKE, KELLY 14 SOLO PV 2:27.12 SR ______ ___
12 1332 SCHERER, JESSICA 17 CUBU 2:27.12 SR ______ ___
13 1060 MOLINA, TAMARA 15 CUBU 2:27.88 SR ______ ___
14 1211 SHIPKO, KATIE 13 OCCS PV 2:28.28 SR ______ ___
15 1010 SHAY, ALICE 13 AAC PV 2:28.61 SR ______ ___
16 1047 KIRKMAN, LAURA 18 CUBU 2:28.74 SR ______ ___
17 1296 HANSEN, DIANNA 19 UNVSCPV 2:29.08 SR ______ ___
18 1345 SMITH, RUTH 15 UNPM 2:29.31 SR ______ ___
19 1166 DONELAN, MOLLY 14 RMSC PV 2:29.33 SR ______ ___
20 1083 SMITH, ERIN 17 CUBU 2:29.65 SR ______ ___
21 1084 QUINN, KELLY 14 CUBU 2:30.28 SR ______ ___
22 1317 SHARP, MARY 16 YORK PV 2:30.69 SR ______ ___
23 1057 CERWENSKY, KATE 13 CUBU 2:30.72 SR ______ ___
24 1021 DABKOWSKI, MARY 16 AVST PV 2:31.57 SR ______ ___
25 1172 BARTLETT, MELISSA 16 RMSC PV 2:32.16 SR ______ ___
26 1305 BARKER, KATIE 14 YORK PV 2:32.26 SR ______ ___
27 1068 GREENE, EMILY 15 CUBU 2:32.32 SR ______ ___
28 1267 NEILL, ERIN 12 SOLO PV 2:32.48 SR ______ ___
29 1302 TSUCHITANI, SARA 17 YORK PV 2:32.91 SR ______ ___
30 1049 YOST, MAURA 15 CUBU 2:33.01 SR ______ ___
31 1123 HARRIS, KRISTELLE 15 RMSC PV 2:33.79 SR ______ ___
32 1086 FRANSEN, JENNIFER 15 CUBU 2:33.79 SR ______ ___
33 1188 TRAVAGLINI, JENNIFER 17 RMSC PV 2:33.85 SR ______ ___
34 1361 KEARNEY, PATTI 15 YORK PV 2:34.00 SR ______ ___
35 1246 BAILOR, LEANNA 16 SOLO PV 2:34.19 SR ______ ___
36 1308 BETSOLD, AMANDA 17 YORK PV 2:34.22 SR ______ ___
37 1151 OSTRANDER, SARAH 14 RMSC PV 2:34.45 SR ______ ___
38 1103 LYNCH, KATHERINE 16 FBST PV 2:34.91 SR ______ ___
39 1095 FOUT, MARY K 16 UCUBU 2:34.99 SR ______ ___
40 1106 CALAWAY, ADRIANE 14 FISH PV 2:35.07 SR ______ ___
41 1295 BLAKNEY, ROBIN 16 VSC PV 2:35.52 SR ______ ___
42 1112 GRZEDA, KIMBERLY 15 HACC PV 2:35.54 SR ______ ___
43 1329 AUER, SARAH 16 CUBU 2:35.55 SR ______ ___
44 1202 CAREY, DEVIN 13 RMSC PV 2:35.90 SR ______ ___
45 1343 BRIX-RAYBUCK, DANIELLE 14 JFD 2:36.08 SR ______ ___
46 1126 PETAK, ASHLEY 13 RMSC PV 2:36.20 SR ______ ___
47 1025 KEMP, ERIN 14 CUBU 2:36.23 SR ______ ___
48 1310 CAMPBELL, CATHERINE 18 YORK PV 2:36.26 SR ______ ___
49 1257 JENNINGS, MARGARET 14 SOLO PV 2:36.55 SR ______ ___
50 1044 ZAROU, VANESSA 13 CUBU 2:36.83 SR ______ ___
51 1249 BURKE, FIONA 17 SOLO PV 2:36.85 SR ______ ___
Event 14 Men Senior 200 Breast
SR: ------ 2:22.79
RK Meet ID Name Age Team Seed Time Prelims PL
-------------------------------------------------------------------------------
1 1236 HENDRICKS, G. KYLE 15 PDR MA 2:04.93 SR ______ ___
2 1251 CHADSEY, IAN 17 SOLO PV 2:06.24 SR ______ ___
3 1094 MOSES, ED 17 CUBU 2:10.45 SR ______ ___
4 1028 HVIID, FRED 23 CUBU 2:10.67 SR ______ ___
5 1173 PIEKARSKI, JOEY 15 RMSC PV 2:10.78 SR ______ ___
6 1338 CONSTINTINE, JIMMY 16 CUBU 2:11.46 SR ______ ___
7 1159 EMILIO, LUIS 18 RMSC PV 2:11.48 SR ______ ___
8 1300 KEANEY, MATTHEW 17 YORK PV 2:13.04 SR ______ ___
9 1241 POWELL, CEDRIC 17 PDR MA 2:13.23 SR ______ ___
10 1309 PETERS, IAN 18 YORK PV 2:13.49 SR ______ ___
11 1265 LONG, GREG 16 SOLO PV 2:13.70 SR ______ ___
12 1325 DEWEESE, PETER 19 ATC 2:13.81 SR ______ ___
13 1022 BASSETT, ETHAN 17 CUBU 2:13.93 SR ______ ___
14 1341 POLIGNANO, MICHAEL 18 CUBU 2:15.52 SR ______ ___
15 1125 VELEZ, DANIEL 14 RMSC PV 2:15.71 SR ______ ___
16 1017 DOAN, QUAN 16 AVST PV 2:15.81 SR ______ ___
17 1144 WARD, JUSTIN 16 RMSC PV 2:15.95 SR ______ ___
18 1208 BROWN, SHAUN 17 OCCS PV 2:16.00 SR ______ ___
19 1340 FIKE, JAMES 16 CUBU 2:16.33 SR ______ ___
20 1140 HOFFMAN, MICHAEL 16 RMSC PV 2:16.57 SR ______ ___
21 1177 DILLON, JEFF 17 RMSC PV 2:17.17 SR ______ ___
22 1293 BROFFT, ROBERT 14 VSC PV 2:18.39 SR ______ ___
23 1388 DUDLEY, MICHAEL 17 CUBU 2:19.09 SR ______ ___
24 1282 EMORY, MICHAEL 14 TCSD PV 2:19.59 SR ______ ___
25 1114 PITSCH, DUSTIN 17 HACC PV 2:19.68 SR ______ ___
26 1276 WEBB, ALAN 15 SOLO PV 2:19.72 SR ______ ___
27 1273 TAN, JOSEPH 14 SOLO PV 2:19.78 SR ______ ___
28 1169 CRISCIO, RUBEN 15 RMSC PV 2:20.73 SR ______ ___
29 1231 NORMAN, MATT 17 PM PV 2:20.84 SR ______ ___
30 1072 BUCKHAM, RYAN 18 CUBU 2:21.09 SR ______ ___
31 1301 KINNEY, DAVID 15 YORK PV 2:21.55 SR ______ ___
32 1354 SCHAEFFER, KEVIN 15 FBST PV 2:21.66 SR ______ ___
33 1115 SIHLER, MICHAEL 15 HACC PV 2:22.18 SR ______ ___
34 1390 FURLONG, KEVIN 14 CUBU 2:22.18 SR ______ ___
35 1004 NATOLI, CHRIS 17 AAC PV 2:22.18 SR ______ ___
36 1335 DAVIS, STEVEN 14 CUBU 2:22.24 SR ______ ___
37 1372 OTT, MICHAEL 13 SOLO PV 2:22.29 SR ______ ___
38 1093 MCMAHON, ROB 18 CUBU 2:22.49 SR ______ ___
39 1260 KOVAL, FRANK 37 SOLO PV 2:22.53 SR ______ ___
40 1195 HARDY, DAVID 15 RMSC PV 2:22.74 SR ______ ___
41 1359 LEAR, MATTHEW 15 HACC PV 2:22.79 SR ______ ___
Event 15 Women Senior 50 Free
SR: ------ 25.69
RK Meet ID Name Age Team Seed Time Prelims PL
-------------------------------------------------------------------------------
1 1031 GREEN, KIM 16 CUBU 23.84 SR ______ ___
2 1394 RANKIN, TRACEY 21 CUBU 23.96 SR ______ ___
3 1049 YOST, MAURA 15 CUBU 24.38 SR ______ ___
4 1228 BARRAR, ANNE 14 PM PV 24.42 SR ______ ___
5 1274 ULLRICH, LAURA 14 SOLO PV 24.45 SR ______ ___
6 1222 MCADOO, KATHERINE 15 PM PV 24.50 SR ______ ___
7 1283 ERTTER, LINDSEY 15 TCSD PV 24.51 SR ______ ___
8 1245 WOOD, MIA 17 PDR MA 24.56 SR ______ ___
9 1229 SMITH, MARSHI 13 PM PV 24.60 SR ______ ___
10 1165 BROSCH, JESSICA 14 RMSC PV 24.61 SR ______ ___
11 1240 WHITE, BRIELLE 14 PDR MA 24.64 SR ______ ___
12 1005 MAYNARD, KELLY 17 AAC PV 24.69 SR ______ ___
13 1139 SHIH, TINA 17 RMSC PV 24.70 SR ______ ___
14 1019 PAWLOWSKI, KRISTIN 14 AVST PV 24.74 SR ______ ___
15 1255 HIDER, PATRICIA 18 SOLO PV 24.83 SR ______ ___
16 1262 KRISO, MONICA 14 SOLO PV 24.84 SR ______ ___
17 1322 CAMERON, ALLISON 13 ATC 24.91 SR ______ ___
18 1286 LIPSKY, ALYSON 16 TCSD PV 24.93 SR ______ ___
19 1237 NATALI, GIANA 18 PDR MA 24.93 SR ______ ___
20 1182 FAIN, EMILY 17 RMSC PV 24.94 SR ______ ___
21 1259 KEITH, JENNIFER 16 SOLO PV 24.95 SR ______ ___
22 1168 ANDERSON, CHRISTINE 14 RMSC PV 24.99 SR ______ ___
23 1011 LENGLE, ALYSSA 15 AAC PV 25.00 SR ______ ___
24 1327 TAYLOR, LIZZY 17 CUBU 25.01 SR ______ ___
25 1269 ROLLER, CYNTHIA 15 SOLO PV 25.02 SR ______ ___
26 1161 RAI, VANESSA 15 RMSC PV 25.08 SR ______ ___
27 1194 ANTONIAK, PERLA 16 RMSC PV 25.08 SR ______ ___
28 1315 MONAGHAN, MARIE 15 YORK PV 25.15 SR ______ ___
29 1192 PRANGLEY, DIANNA 17 RMSC PV 25.16 SR ______ ___
30 1068 GREENE, EMILY 15 CUBU 25.20 SR ______ ___
31 1063 FURLONG, KELLY 16 CUBU 25.20 SR ______ ___
32 1252 CORNET, LAUREN 15 SOLO PV 25.20 SR ______ ___
33 1299 GANDY, KATE-ALDEN 16 YORK PV 25.25 SR ______ ___
34 1346 KAUFFMAN, DORI 29 PM PV 25.28 SR ______ ___
35 1048 SCHAFFNER, RACHAEL 15 CUBU 25.32 SR ______ ___
36 1362 MOONEY, KATHERINE 16 YORK PV 25.33 SR ______ ___
37 1344 LINDBERG, BETHANY 17 OCCS PV 25.34 SR ______ ___
38 1174 WALKER, KATE 16 RMSC PV 25.38 SR ______ ___
39 1029 SCHINNERER, KIM 16 CUBU 25.39 SR ______ ___
40 1230 MALLON, BRIDGET 17 PM PV 25.40 SR ______ ___
41 1323 BENEDICT, KELLY 16 ATC 25.41 SR ______ ___
42 1092 WRINKLE, SHANDRA 17 CUBU 25.42 SR ______ ___
43 1082 TRAHAN, KATIE 14 CUBU 25.43 SR ______ ___
44 1170 EYNON, SARAH 16 RMSC PV 25.44 SR ______ ___
45 1279 WISHNER, RACHEL 15 SOLO PV 25.48 SR ______ ___
46 1319 GRIMALDI, CORINNE 17 YORK PV 25.49 SR ______ ___
47 1290 WHYTE, LINDSEY 17 TCSD PV 25.49 SR ______ ___
48 1209 DOGGETT, KATIE 14 OCCS PV 25.49 SR ______ ___
49 1224 FIMIAN, ASHLEY 14 PM PV 25.50 SR ______ ___
50 1218 COUSINS, CHRISTY 15 OCCS PV 25.55 SR ______ ___
51 1284 HOWARD, JULIA 13 TCSD PV 25.55 SR ______ ___
52 1197 KEMEZYS, ASHLEY 16 RMSC PV 25.56 SR ______ ___
53 1313 FILAK, CHRISTINE 14 YORK PV 25.57 SR ______ ___
54 1130 PARKER, MEGAN 18 RMSC PV 25.60 SR ______ ___
55 1285 JOHNSON, MERRITT 16 TCSD PV 25.63 SR ______ ___
56 1172 BARTLETT, MELISSA 16 RMSC PV 25.67 SR ______ ___
57 1291 DELQUADRO, LYNDSAY 15 TCSD PV 25.67 SR ______ ___
58 1175 ARNOLD, JACKIE 16 RMSC PV 25.67 SR ______ ___
59 1328 MACFARLANE, LISA 17 CUBU 25.68 SR ______ ___
60 1157 SMITH, LAUREN 16 RMSC PV 25.69 SR ______ ___
61 1053 MCLAUGHLIN, JENN 17 CUBU 25.69 SR ______ ___
62 1263 LEE, ANNYA 14 SOLO PV 25.80 ______ ___
*** NON-Conforming Times ***
63 1214 WOOLARD, SHANNON 14 OCCS PV 29.64L ______ ___
Event 16 Men Senior 50 Free
SR: ------ 23.29
RK Meet ID Name Age Team Seed Time Prelims PL
-------------------------------------------------------------------------------
1 1042 RETTERER, BRIAN 25 CUBU 20.06 SR ______ ___
2 1020 BOYLE, NATE 20 AVST PV 21.05 SR ______ ___
3 1071 BRADO, MATT 18 CUBU 21.50 SR ______ ___
4 1099 BROWN, JEFFREY 18 UNAT PV 21.54 SR ______ ___
5 1061 BROWN, ROBERT 17 CUBU 21.57 SR ______ ___
6 1066 BOYD, TIM 27 CUBU 21.57 SR ______ ___
7 1122 HAZZARD, GORDON 17 RMSC PV 21.57 SR ______ ___
8 1008 LENGLE, CHRIS 17 AAC PV 21.62 SR ______ ___
9 1204 DANIELS, BRIAN 19 RMSC PV 21.71 SR ______ ___
10 1232 HEATH, JACK 26 PM PV 21.80 SR ______ ___
11 1117 AMMONS, NNAMNSE 16 MMSC PV 21.86 SR ______ ___
12 1210 LAUDERDALE, LAWRENCE 17 OCCS PV 21.87 SR ______ ___
13 1248 BOYLE, MICHAEL 19 SOLO PV 21.87 SR ______ ___
14 1309 PETERS, IAN 18 YORK PV 21.94 SR ______ ___
15 1137 GAISER, SEAN 18 RMSC PV 22.01 SR ______ ___
16 1120 RADEMACHER, BRENT 18 RMSC PV 22.11 SR ______ ___
17 1111 SEVERIN, MARC 17 HACC PV 22.13 SR ______ ___
18 1272 STATEN, CHRISTOPHE 17 SOLO PV 22.17 SR ______ ___
19 1094 MOSES, ED 17 CUBU 22.18 SR ______ ___
20 1062 CROCK, DEVIN 17 CUBU 22.20 SR ______ ___
21 1217 LINDBERG, CHRIS 15 OCCS PV 22.21 SR ______ ___
22 1075 LEVIN, MARK 17 CUBU 22.31 SR ______ ___
23 1270 SHAFER, SCOTT 18 SOLO PV 22.34 SR ______ ___
24 1239 WASHINGTON, CHARLES 17 PDR MA 22.38 SR ______ ___
25 1238 POWELL, ANTHONY 16 PDR MA 22.41 SR ______ ___
26 1337 SCHWAB, JOSH 18 CUBU 22.44 SR ______ ___
27 1138 ST. CLAIR, SCOTT 18 RMSC PV 22.46 SR ______ ___
28 1072 BUCKHAM, RYAN 18 CUBU 22.53 SR ______ ___
29 1266 MARQUART, CHRIS 16 SOLO PV 22.59 SR ______ ___
30 1173 PIEKARSKI, JOEY 15 RMSC PV 22.60 SR ______ ___
31 1287 NISLEY, JAMES 16 TCSD PV 22.65 SR ______ ___
32 1363 NEILSEN, JESSE 17 YORK PV 22.66 SR ______ ___
33 1326 WHITEHILL, BEN 17 ATC 22.74 SR ______ ___
34 1324 APPLER, KEITH 18 ATC 22.78 SR ______ ___
35 1171 LISCINSKY, MARK 16 RMSC PV 22.78 SR ______ ___
36 1351 FELL, MICHAEL 36 PSC 22.80 SR ______ ___
37 1052 GIBSON, CHRIS 14 CUBU 22.82 SR ______ ___
38 1318 GOODMAN, CHRISTOPHE 18 YORK PV 22.82 SR ______ ___
39 1162 CAMPOS, MARIO 18 RMSC PV 22.82 SR ______ ___
40 1208 BROWN, SHAUN 17 OCCS PV 22.85 SR ______ ___
41 1147 READLER, CRAIG 17 RMSC PV 22.85 SR ______ ___
42 1144 WARD, JUSTIN 16 RMSC PV 22.85 SR ______ ___
43 1277 WEBB, STEVEN 17 SOLO PV 22.86 SR ______ ___
44 1158 SCHOPMEYER, MARK 15 RMSC PV 22.87 SR ______ ___
45 1226 WELLINGTON, ERIC 14 PM PV 22.89 SR ______ ___
46 1340 FIKE, JAMES 16 CUBU 22.96 SR ______ ___
47 1159 EMILIO, LUIS 18 RMSC PV 22.96 SR ______ ___
48 1215 WOOLARD, JASON 17 OCCS PV 23.00 SR ______ ___
49 1355 CLARK, JAMES 18 GOLD PV 23.04 SR ______ ___
50 1065 ROGAN, MARKUS 15 CUBU 23.05 SR ______ ___
51 1127 JOHNSON, KEVIN 16 RMSC PV 23.05 SR ______ ___
52 1356 DELPINO, NATHAN 17 GOLD PV 23.06 SR ______ ___
53 1307 BERTERA, JONATHAN 17 YORK PV 23.07 SR ______ ___
54 1156 RAMOS, ARTUR 18 RMSC PV 23.09 SR ______ ___
55 1339 ADKINS, DAVID 18 CUBU 23.10 SR ______ ___
56 1050 KATIGBAK, MICHAEL 16 CUBU 23.12 SR ______ ___
57 1113 MEANS, MICHAEL 16 HACC PV 23.18 SR ______ ___
58 1003 GARVIN, PETER 15 FAST PV 23.19 SR ______ ___
59 1352 MCELHATTAN, DALE 36 PSC 23.20 SR ______ ___
60 1311 DANFORTH, BEN 18 YORK PV 23.21 SR ______ ___
61 1241 POWELL, CEDRIC 17 PDR MA 23.23 SR ______ ___
62 1316 TOZER, STEVE 17 YORK PV 23.25 SR ______ ___
63 1079 RANKIN, TIM 17 CUBU 23.26 SR ______ ___
64 1278 WILLIAMS, JEFFREY 15 SOLO PV 23.29 SR ______ ___
Event 17 Women Senior 100 Back
SR: ------ 1:03.99
RK Meet ID Name Age Team Seed Time Prelims PL
-------------------------------------------------------------------------------
1 1344 LINDBERG, BETHANY 17 OCCS PV 56.80 SR ______ ___
2 1240 WHITE, BRIELLE 14 PDR MA 57.68 SR ______ ___
3 1245 WOOD, MIA 17 PDR MA 58.64 SR ______ ___
4 1291 DELQUADRO, LYNDSAY 15 TCSD PV 58.72 SR ______ ___
5 1229 SMITH, MARSHI 13 PM PV 59.04 SR ______ ___
6 1038 KNEPPER, MEGAN 14 CUBU 59.08 SR ______ ___
7 1005 MAYNARD, KELLY 17 AAC PV 59.25 SR ______ ___
8 1060 MOLINA, TAMARA 15 CUBU 59.31 SR ______ ___
9 1063 FURLONG, KELLY 16 CUBU 59.53 SR ______ ___
10 1174 WALKER, KATE 16 RMSC PV 59.70 SR ______ ___
11 1209 DOGGETT, KATIE 14 OCCS PV 59.75 SR ______ ___
12 1212 VANHORN, AMANDA 16 OCCS PV 59.98 SR ______ ___
13 1290 WHYTE, LINDSEY 17 TCSD PV 1:00.01 SR ______ ___
14 1041 MACMARTIN, ERIN 16 CUBU 1:00.01 SR ______ ___
15 1007 DYSON, CATHERINE 14 AAC PV 1:00.28 SR ______ ___
16 1157 SMITH, LAUREN 16 RMSC PV 1:00.30 SR ______ ___
17 1304 BROOKHISER, ELIZABETH 15 YORK PV 1:00.67 SR ______ ___
18 1035 KUGA, KATIE 16 CUBU 1:00.90 SR ______ ___
19 1184 MUKRI, ERIN 16 RMSC PV 1:00.98 SR ______ ___
20 1097 NORTH, HILARY 15 UNAT PV 1:01.02 SR ______ ___
21 1131 GAISER, LAURA 15 RMSC PV 1:01.17 SR ______ ___
22 1327 TAYLOR, LIZZY 17 CUBU 1:01.29 SR ______ ___
23 1011 LENGLE, ALYSSA 15 AAC PV 1:01.35 SR ______ ___
24 1389 DUFFEY, LAUREN 17 CUBU 1:01.64 SR ______ ___
25 1253 HACKER, ASHLEY 18 SOLO PV 1:01.64 SR ______ ___
26 1322 CAMERON, ALLISON 13 ATC 1:01.84 SR ______ ___
27 1019 PAWLOWSKI, KRISTIN 14 AVST PV 1:01.89 SR ______ ___
28 1192 PRANGLEY, DIANNA 17 RMSC PV 1:01.96 SR ______ ___
29 1110 PAUL, AMANDA 15 HACC PV 1:02.24 SR ______ ___
30 1056 WHALEN, SAMANTHA 17 CUBU 1:02.40 SR ______ ___
31 1271 SHIPP, RACHEL 14 SOLO PV 1:02.43 SR ______ ___
32 1142 MARTIN, MARISSA 13 RMSC PV 1:02.59 SR ______ ___
33 1237 NATALI, GIANA 18 PDR MA 1:02.70 SR ______ ___
34 1043 WALTERS, MARIE 15 CUBU 1:02.72 SR ______ ___
35 1205 MCGIVERN, CHRISTINE 15 RMSC PV 1:02.75 SR ______ ___
36 1302 TSUCHITANI, SARA 17 YORK PV 1:03.03 SR ______ ___
37 1082 TRAHAN, KATIE 14 CUBU 1:03.10 SR ______ ___
38 1168 ANDERSON, CHRISTINE 14 RMSC PV 1:03.13 SR ______ ___
39 1330 BUSCHE, SUSAN 17 CUBU 1:03.16 SR ______ ___
40 1275 URSO, KELLY 14 SOLO PV 1:03.19 SR ______ ___
41 1112 GRZEDA, KIMBERLY 15 HACC PV 1:03.23 SR ______ ___
42 1116 SIMPSON, ERIN 13 HACC PV 1:03.36 SR ______ ___
43 1393 ZOLLER, ERIN 14 CUBU 1:03.48 SR ______ ___
44 1213 VANHORN, MELANIE 13 OCCS PV 1:03.51 SR ______ ___
45 1009 BENNETT, MANDY 18 AAC PV 1:03.53 SR ______ ___
46 1175 ARNOLD, JACKIE 16 RMSC PV 1:03.56 SR ______ ___
47 1135 SOMERS, JENNIFER 17 RMSC PV 1:03.56 SR ______ ___
48 1047 KIRKMAN, LAURA 18 CUBU 1:03.58 SR ______ ___
49 1090 HAVARD, LAUREN 13 CUBU 1:03.62 SR ______ ___
50 1198 RICHARDS, DANA 13 RMSC PV 1:03.73 SR ______ ___
51 1032 KLICH, ARYN 14 CUBU 1:03.78 SR ______ ___
52 1207 HOMAN, KATE 13 RMSC PV 1:03.88 SR ______ ___
53 1104 COLEMAN, JILL 17 FBST PV 1:03.92 SR ______ ___
54 1313 FILAK, CHRISTINE 14 YORK PV 1:03.97 SR ______ ___
55 1006 SOVIK, AMANDA 17 AAC PV 1:03.99 SR ______ ___
*** NON-Conforming Times ***
56 1180 VUKMANIC, JILL 14 RMSC PV 1:12.22L SR ______ ___
57 1001 KADUSHIN, REBECCA 14 FAST PV 1:12.69L ______ ___
Event 18 Men Senior 100 Back
SR: ------ 58.59
RK Meet ID Name Age Team Seed Time Prelims PL
-------------------------------------------------------------------------------
1 1042 RETTERER, BRIAN 25 CUBU 47.48 SR ______ ___
2 1036 WILLHITE, JAMES 16 CUBU 52.11 SR ______ ___
3 1347 BRITT, CLAY 37 PSC 52.90 SR ______ ___
4 1270 SHAFER, SCOTT 18 SOLO PV 52.93 SR ______ ___
5 1321 BEMBENEK, CHRIS 23 UNAT PV 53.02 SR ______ ___
6 1268 ORTON, ADAM 16 SOLO PV 53.53 SR ______ ___
7 1111 SEVERIN, MARC 17 HACC PV 53.59 SR ______ ___
8 1023 VALDIVIESO, JUAN 17 CUBU 53.77 SR ______ ___
9 1062 CROCK, DEVIN 17 CUBU 54.09 SR ______ ___
10 1154 DJINIS, WILLIAM 15 RMSC PV 54.38 SR ______ ___
11 1334 ZARATE, JULIO 16 CUBU 54.39 SR ______ ___
12 1171 LISCINSKY, MARK 16 RMSC PV 54.60 SR ______ ___
13 1138 ST. CLAIR, SCOTT 18 RMSC PV 54.63 SR ______ ___
14 1311 DANFORTH, BEN 18 YORK PV 54.82 SR ______ ___
15 1266 MARQUART, CHRIS 16 SOLO PV 54.89 SR ______ ___
16 1217 LINDBERG, CHRIS 15 OCCS PV 55.23 SR ______ ___
17 1210 LAUDERDALE, LAWRENCE 17 OCCS PV 55.38 SR ______ ___
18 1101 LANDRUM, GREGORY 15 FBST PV 55.47 SR ______ ___
19 1238 POWELL, ANTHONY 16 PDR MA 55.55 SR ______ ___
20 1298 BROSNAN, DENIS 15 YORK PV 55.55 SR ______ ___
21 1277 WEBB, STEVEN 17 SOLO PV 55.68 SR ______ ___
22 1147 READLER, CRAIG 17 RMSC PV 55.88 SR ______ ___
23 1081 BEMIS, CORI 14 CUBU 55.93 SR ______ ___
24 1052 GIBSON, CHRIS 14 CUBU 55.98 SR ______ ___
25 1002 GARVIN, BRENDAN 18 FAST PV 56.10 SR ______ ___
26 1008 LENGLE, CHRIS 17 AAC PV 56.11 SR ______ ___
27 1272 STATEN, CHRISTOPHE 17 SOLO PV 56.35 SR ______ ___
28 1113 MEANS, MICHAEL 16 HACC PV 56.37 SR ______ ___
29 1145 RAS, HANK 14 RMSC PV 56.50 SR ______ ___
30 1258 JENSEN, TIMOTHY 15 SOLO PV 56.64 SR ______ ___
31 1137 GAISER, SEAN 18 RMSC PV 56.72 SR ______ ___
32 1144 WARD, JUSTIN 16 RMSC PV 56.75 SR ______ ___
33 1193 WHITE, RYAN 16 RMSC PV 56.80 SR ______ ___
34 1307 BERTERA, JONATHAN 17 YORK PV 56.88 SR ______ ___
35 1122 HAZZARD, GORDON 17 RMSC PV 56.92 SR ______ ___
36 1287 NISLEY, JAMES 16 TCSD PV 56.93 SR ______ ___
37 1079 RANKIN, TIM 17 CUBU 56.94 SR ______ ___
38 1136 MCCUTCHAN, MICAH 16 RMSC PV 56.94 SR ______ ___
39 1127 JOHNSON, KEVIN 16 RMSC PV 57.08 SR ______ ___
40 1254 HICKS, JEFFREY 15 SOLO PV 57.30 SR ______ ___
41 1375 MCCAWN, BRENDAN 15 TCSD PV 57.47 SR ______ ___
42 1227 BURNHAM, STEPHEN 14 PM PV 57.59 SR ______ ___
43 1225 MCGRAIL, JACOB 15 PM PV 57.67 SR ______ ___
44 1374 BROWNELL, SAM 14 TCSD PV 57.68 SR ______ ___
45 1367 FISHMAN, ALAN 14 AAC PV 57.88 SR ______ ___
46 1152 KELSEY, JEFF 14 RMSC PV 57.98 SR ______ ___
47 1132 ROBART, ALEX 17 RMSC PV 58.03 SR ______ ___
48 1384 PECK, DAVID 14 RMSC PV 58.05 SR ______ ___
49 1117 AMMONS, NNAMNSE 16 MMSC PV 58.11 SR ______ ___
50 1046 DUTTON, STEVE 16 CUBU 58.18 SR ______ ___
51 1324 APPLER, KEITH 18 ATC 58.20 SR ______ ___
52 1235 GALLAS, ALEX 14 PDR MA 58.21 SR ______ ___
53 1303 WOODWORTH, JEFF 17 YORK PV 58.27 SR ______ ___
54 1178 EMERY, MATT 15 RMSC PV 58.29 SR ______ ___
55 1366 COOPER, ALEX 15 AAC PV 58.31 SR ______ ___
56 1050 KATIGBAK, MICHAEL 16 CUBU 58.31 SR ______ ___
57 1004 NATOLI, CHRIS 17 AAC PV 58.37 SR ______ ___
58 1337 SCHWAB, JOSH 18 CUBU 58.40 SR ______ ___
59 1129 RODDY, BRENDAN 18 RMSC PV 58.44 SR ______ ___
60 1015 WOLFF, MATT 14 AAC PV 58.49 SR ______ ___
61 1360 GALINDO, MICHAEL YORK PV 58.50 SR ______ ___
62 1377 PALEH, CHRIS TCSD PV 58.51 SR ______ ___
63 1087 RAYBURN, JEREMY 16 CUBU 58.53 SR ______ ___
Event 19 Women Senior 500 Free
SR: ------ 5:23.99
RK Meet ID Name Age Team Seed Time Prelims PL
-------------------------------------------------------------------------------
1 1037 FREEDMAN, MOLLY 16 CUBU 4:51.32 SR ______ ___
2 1029 SCHINNERER, KIM 16 CUBU 5:02.94 SR ______ ___
3 1074 HAMILTON, ALLYSON 16 CUBU 5:04.99 SR ______ ___
4 1206 LINCOLN, ANNE 16 RMSC PV 5:05.00 SR ______ ___
5 1165 BROSCH, JESSICA 14 RMSC PV 5:06.16 SR ______ ___
6 1134 SOMERS, NICOLE 15 RMSC PV 5:06.97 SR ______ ___
7 1040 MARELLA, KRISTIN 15 CUBU 5:08.85 SR ______ ___
8 1058 AMESBURY, QUINN 16 CUBU 5:09.37 SR ______ ___
9 1091 KOFF, TARA 16 CUBU 5:10.90 SR ______ ___
10 1073 CHAPMAN, ANNE 17 CUBU 5:11.34 SR ______ ___
11 1237 NATALI, GIANA 18 PDR MA 5:11.35 SR ______ ___
12 1148 OSTRANDER, EMILY 15 RMSC PV 5:11.69 SR ______ ___
13 1203 DENNIS, TRICIA 15 RMSC PV 5:11.73 SR ______ ___
14 1076 LIDDELL, MEGAN 16 CUBU 5:12.00 SR ______ ___
15 1187 RIEDLINGER, LINNEAH 15 RMSC PV 5:13.16 SR ______ ___
16 1055 WELDON, KRISTIN 16 CUBU 5:13.62 SR ______ ___
17 1279 WISHNER, RACHEL 15 SOLO PV 5:14.38 SR ______ ___
18 1223 THIEL, MEGHAN 13 PM PV 5:14.46 SR ______ ___
19 1077 LYNCH, MIRIAM 17 CUBU 5:14.72 SR ______ ___
20 1130 PARKER, MEGAN 18 RMSC PV 5:15.31 SR ______ ___
21 1259 KEITH, JENNIFER 16 SOLO PV 5:15.44 SR ______ ___
22 1041 MACMARTIN, ERIN 16 CUBU 5:15.96 SR ______ ___
23 1053 MCLAUGHLIN, JENN 17 CUBU 5:16.04 SR ______ ___
24 1197 KEMEZYS, ASHLEY 16 RMSC PV 5:17.77 SR ______ ___
25 1031 GREEN, KIM 16 CUBU 5:17.93 SR ______ ___
26 1200 MCALLISTER, MARYCOLEEN 14 RMSC PV 5:18.36 SR ______ ___
27 1047 KIRKMAN, LAURA 18 CUBU 5:18.68 SR ______ ___
28 1211 SHIPKO, KATIE 13 OCCS PV 5:18.90 SR ______ ___
29 1160 GUEST, ALISON 17 RMSC PV 5:18.98 SR ______ ___
30 1379 GOLD, KATHERYN 13 RMSC PV 5:19.53 SR ______ ___
31 1051 DUFFY, LAUREN 17 CUBU 5:19.88 SR ______ ___
32 1102 BATTLE, ANN 14 FBST PV 5:20.01 SR ______ ___
33 1112 GRZEDA, KIMBERLY 15 HACC PV 5:20.10 SR ______ ___
34 1213 VANHORN, MELANIE 13 OCCS PV 5:20.16 SR ______ ___
35 1175 ARNOLD, JACKIE 16 RMSC PV 5:20.34 SR ______ ___
36 1163 BURKE, AMANDA 13 RMSC PV 5:20.62 SR ______ ___
37 1035 KUGA, KATIE 16 CUBU 5:20.80 SR ______ ___
38 1054 MILLER, RORY 17 CUBU 5:21.01 SR ______ ___
39 1199 RICHARDS, JULIE 15 RMSC PV 5:21.04 SR ______ ___
40 1006 SOVIK, AMANDA 17 AAC PV 5:21.20 SR ______ ___
41 1151 OSTRANDER, SARAH 14 RMSC PV 5:21.94 SR ______ ___
42 1089 BECKER, AMANDA 19 CUBU 5:21.97 SR ______ ___
43 1188 TRAVAGLINI, JENNIFER 17 RMSC PV 5:22.84 SR ______ ___
44 1271 SHIPP, RACHEL 14 SOLO PV 5:23.06 SR ______ ___
45 1331 HNATH, LILLIAN 14 CUBU 5:23.30 SR ______ ___
46 1256 HURD, MEGAN 13 SOLO PV 5:23.36 SR ______ ___
47 1013 SOLARSKI, LINDSEY 14 AAC PV 5:23.45 SR ______ ___
48 1118 CHENG, JAIME 17 RMSC PV 5:23.54 SR ______ ___
*** NON-Conforming Times ***
49 1105 HEFFERNAN, COURTNEY 16 FBST PV 4:44.27L SR ______ ___
Event 20 Men Senior 500 Free
SR: ------ 4:58.99
RK Meet ID Name Age Team Seed Time Prelims PL
-------------------------------------------------------------------------------
1 1020 BOYLE, NATE 20 AVST PV 4:34.06 SR ______ ___
2 1034 SUGUIYAMA, YURI 15 CUBU 4:34.13 SR ______ ___
3 1216 ZUROWSKI, DANIEL 16 OCCS PV 4:37.41 SR ______ ___
4 1280 BASSLER, CHRISTOPHR 15 TCSD PV 4:39.77 SR ______ ___
5 1220 LEHOSIT, DAVID 17 OCCS PV 4:40.19 SR ______ ___
6 1039 MARTENS, STEUART 15 CUBU 4:42.10 SR ______ ___
7 1181 EDWARDS, J 17 RMSC PV 4:42.50 SR ______ ___
8 1023 VALDIVIESO, JUAN 17 CUBU 4:42.86 SR ______ ___
9 1024 CAREY, TIM 16 CUBU 4:42.95 SR ______ ___
10 1018 HORNING, STEVE 18 AVST PV 4:42.99 SR ______ ___
11 1244 HILDEBRAND, DAVID 17 PDR MA 4:43.18 SR ______ ___
12 1146 RAAB, MICHAEL 15 RMSC PV 4:43.33 SR ______ ___
13 1234 BAGLEY, MARK 14 PDR MA 4:43.63 SR ______ ___
14 1243 COHEN, ERIC 16 PDR MA 4:43.66 SR ______ ___
15 1186 RIEDLINGER, DARREN 17 RMSC PV 4:44.02 SR ______ ___
16 1027 SALCETTI, BRIAN 16 CUBU 4:46.05 SR ______ ___
17 1333 KAMINSKY, JOEY 17 CUBU 4:46.60 SR ______ ___
18 1096 KASLE, ROY 20 UNAT PV 4:46.73 SR ______ ___
19 1191 LYNCH, DAVID 15 RMSC PV 4:48.56 SR ______ ___
20 1239 WASHINGTON, CHARLES 17 PDR MA 4:49.33 SR ______ ___
21 1071 BRADO, MATT 18 CUBU 4:49.41 SR ______ ___
22 1193 WHITE, RYAN 16 RMSC PV 4:50.06 SR ______ ___
23 1026 SMITH, DANIEL 16 CUBU 4:50.21 SR ______ ___
24 1196 HARDY, SHAWN 18 RMSC PV 4:50.58 SR ______ ___
25 1342 NALESZKIEWICZ, KRIS 16 CUBU 4:51.16 SR ______ ___
26 1022 BASSETT, ETHAN 17 CUBU 4:51.26 SR ______ ___
27 1204 DANIELS, BRIAN 19 RMSC PV 4:52.46 SR ______ ___
28 1242 ROBINSON, DANIEL 16 PDR MA 4:52.93 SR ______ ___
29 1070 BLAINE, RAY 18 CUBU 4:53.74 SR ______ ___
30 1276 WEBB, ALAN 15 SOLO PV 4:53.76 SR ______ ___
31 1185 PARK, RONNIE 17 RMSC PV 4:54.88 SR ______ ___
32 1016 BOYLE, MATT 16 AVST PV 4:55.52 SR ______ ___
33 1273 TAN, JOSEPH 14 SOLO PV 4:56.57 SR ______ ___
34 1235 GALLAS, ALEX 14 PDR MA 4:56.96 SR ______ ___
35 1247 BOURGEOIS, DOMENIC 15 SOLO PV 4:57.22 SR ______ ___
36 1268 ORTON, ADAM 16 SOLO PV 4:57.79 SR ______ ___
37 1069 BETTS, JUSTIN 17 CUBU 4:57.89 SR ______ ___
38 1380 HUTCHINSON, TODD 15 RMSC PV 4:57.96 SR ______ ___
39 1124 LINDEN, ERIC 17 RMSC PV 4:58.13 SR ______ ___
40 1129 RODDY, BRENDAN 18 RMSC PV 4:58.21 SR ______ ___
41 1145 RAS, HANK 14 RMSC PV 4:58.37 SR ______ ___
42 1152 KELSEY, JEFF 14 RMSC PV 4:58.50 SR ______ ___
43 1008 LENGLE, CHRIS 17 AAC PV 4:58.53 SR ______ ___
44 1189 GOLD, DAVID 15 RMSC PV 4:58.67 SR ______ ___
45 1236 HENDRICKS, G. KYLE 15 PDR MA 4:58.90 SR ______ ___
46 1258 JENSEN, TIMOTHY 15 SOLO PV 4:58.91 SR ______ ___
47 1046 DUTTON, STEVE 16 CUBU 4:58.99 SR ______ ___
Event 21 Women Senior 200 R-Free
RK Meet ID Name Team Seed Time Finals PL
-------------------------------------------------------------------------------
1 3012 Curl-Burke Swim Club A CUBU 1:38.86 ______ ___
2 3048 Potomac Marlins A PM PV 1:39.13 ______ ___
3 3093 RMSC A RMSC PV 1:40.50 ______ ___
4 3057 The Capitol Sea Devils A TCSD PV 1:40.56 ______ ___
5 3013 Curl-Burke Swim Club B CUBU 1:41.37 ______ ___
6 3094 RMSC B RMSC PV 1:42.00 ______ ___
7 3066 York Swim Club A YORK PV 1:42.21 ______ ___
8 3014 Curl-Burke Swim Club C CUBU 1:43.37 ______ ___
9 3056 The Capitol Sea Devils B TCSD PV 1:44.25 ______ ___
10 3038 Occoquan Swimming A OCCS PV 1:44.75 ______ ___
11 3067 York Swim Club B YORK PV 1:44.81 ______ ___
Event 22 Men Senior 200 R-Free
RK Meet ID Name Team Seed Time Finals PL
-------------------------------------------------------------------------------
1 3015 Curl-Burke Swim Club A CUBU 1:26.12 ______ ___
2 3016 Curl-Burke Swim Club B CUBU 1:29.30 ______ ___
3 3017 Curl-Burke Swim Club C CUBU 1:31.14 ______ ___
4 3083 RMSC A RMSC PV 1:31.50 ______ ___
5 3118 Team Gold A GOLD PV 1:31.64 ______ ___
6 3068 York Swim Club A YORK PV 1:32.21 ______ ___
7 3039 Occoquan Swimming A OCCS PV 1:32.37 ______ ___
8 3101 Aquatic Team Cardinal A ATC 1:32.47 ______ ___
9 3058 The Capitol Sea Devils A TCSD PV 1:32.80 ______ ___
10 3069 York Swim Club B YORK PV 1:32.81 ______ ___
11 3084 RMSC B RMSC PV 1:33.50 ______ ___
12 3001 Fairland Aquatics A FAST PV 1:35.20 ______ ___
13 3049 Potomac Marlins A PM PV 1:36.64 ______ ___