MAKO Fall Invitational

George Mason University
October 5-6, 2012

Sanction # PVI-13-03

 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carchia, Kevin             8 MAKO                   16.88      16.56        
  2 Taft, Kai                  8 MAKO                   20.09      17.01        
  3 Dunne, Steven              8 TIBU                   17.69      17.23        
  4 Kneeland, Andrew           8 PM                     19.65      17.35        
  5 Crowe, Tripp               8 MAKO                   21.03      18.31        
  6 Hunter, Matt               7 MAKO                      NT      18.81        
  7 Ahern, Matthew             8 MAKO                      NT      19.20        
  8 Davis, Nathan              8 OCCS                      NT      19.22        
  9 Murugavel, Mugi            7 UN-OC                     NT      19.32        
 10 Kruthoff, Paul             8 MAKO                   24.66      19.49        
 11 Franklin, Victor           8 MAKO                   19.93      20.87        
 12 Hamluk, Nathaniel          7 MAKO                   25.41      20.89        
 13 Lussier, Alexander         6 OCCS                   27.02      20.94        
 14 Gerber, Matthew            8 OCCS                   22.51      21.10        
 15 Sexter, Will               8 TIBU                      NT      21.18        
 16 Tran, Aison                8 PM                     26.18      21.39        
 17 Dembicki, Adam             7 MAKO                      NT      21.54        
 18 Kate, Adam                 8 OCCS                   29.40      22.47        
 19 Gray, Natan-MaŽl           6 OCCS                      NT      22.84        
 20 Donovan, Sean              7 MAKO                      NT      23.20        
 21 Kim, Carter                6 MAKO                      NT      23.55        
 22 Sumrell, Nicholas          8 OCCS                      NT      23.86        
 23 Codding, George            7 MAKO                   29.55      25.15        
 24 Byrnes, Marco              8 MAKO                      NT      25.62        
 25 Black, Daniel              8 OCCS                      NT      26.00        
 26 Donovan, Bryce             7 MAKO                      NT      26.52        
 27 Krstolic, Ashton           7 MAKO                      NT      26.69        
 28 Carbonell, Luis            8 OCCS                      NT      26.73        
 29 Egan, Brady                7 UN-OC                     NT      27.64        
 30 Jensen, Trevor             7 OCCS                      NT      27.93        
 31 Harpring, Carter           6 MAKO                      NT      30.20        
 32 Lacy, Dominic              8 OCCS                      NT      30.85        
 33 Szeto, Ben                 8 MAKO                      NT      32.99        
 34 Forcey, Jack               8 TIBU                      NT      33.31        
 35 Jones, Haydn               6 OCCS                      NT      38.52        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kneeland, Andrew           8 PM                     49.06      38.46        
  2 Dunne, Steven              8 TIBU                   40.05      38.99        
  3 Bolz, Andrew               7 OCCS                      NT      40.01        
  4 Goltry, Mikey              8 OCCS                      NT      41.98        
  5 Hartshorn, Matthew         8 MAKO                      NT      42.67        
  6 Ahern, Matthew             8 MAKO                      NT      42.84        
  7 Crowe, Tripp               8 MAKO                   46.09      43.57        
  8 Kruthoff, Paul             8 MAKO                      NT      44.10        
  9 Boyd, Tristan              8 OCCS                      NT      44.79        
 10 Egan, Christian            8 UN-OC                     NT      45.38        
 11 Ice, Edward                8 MAKO                      NT      46.05        
 12 Beamon, Charlie            6 MAKO                      NT      46.42        
 13 Witte, Jake                8 MAKO                      NT      47.05        
 14 Nguyen, Andrew             7 MAKO                      NT      48.52        
 15 Lussier, Alexander         6 OCCS                 1:11.88      50.31        
 16 Hession, Patrick           7 MAKO                      NT    1:00.51        
 17 Codding, George            7 MAKO                 1:00.53    1:01.43        
 18 Egan, Brady                7 UN-OC                     NT    1:06.53        
 19 Jones, Haydn               6 OCCS                      NT    1:23.51        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carchia, Kevin             8 MAKO                      NT    1:19.93        
                  36.59     1:19.93 (43.34)                                        
  2 Dunne, Steven              8 TIBU                 1:32.43    1:26.91        
                  39.14     1:26.91 (47.77)                                        
  3 Bolz, Andrew               7 OCCS                      NT    1:33.76        
                  44.13     1:33.76 (49.63)                                        
  4 Kneeland, Andrew           8 PM                   1:56.91    1:34.57        
                  41.79     1:34.57 (52.78)                                        
  5 Thliveris, Nicholas        8 MAKO                      NT    1:39.19        
                  43.41     1:39.19 (55.78)                                        
  6 Boyd, Tristan              8 OCCS                      NT    1:40.71        
                  44.29     1:40.71 (56.42)                                        
  7 Murugavel, Mugi            7 UN-OC                     NT    1:42.88        
                  47.34     1:42.88 (55.54)                                        
  8 Egan, Christian            8 UN-OC                1:52.81    1:43.45        
                  46.41     1:43.45 (57.04)                                        
  9 Lussier, Alexander         6 OCCS                      NT    1:52.51        
                  48.29   1:52.51 (1:04.22)                                        
 10 Nguyen, Andrew             7 MAKO                      NT    1:53.83        
                  51.87   1:53.83 (1:01.96)                                        
 11 Ahern, Matthew             8 MAKO                      NT    2:03.50        
                  56.27   2:03.50 (1:07.23)                                        
 12 Jensen, Trevor             7 OCCS                      NT    2:08.67        
 13 Egan, Brady                7 UN-OC                     NT    2:27.59        
                1:10.49   2:27.59 (1:17.10)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carchia, Kevin             8 MAKO                   19.72      19.27        
  2 Crowe, Tripp               8 MAKO                   22.76      20.91        
  3 Taft, Kai                  8 MAKO                   24.25      21.65        
  4 Bolz, Andrew               7 OCCS                   23.16      21.78        
  5 Hunter, Matt               7 MAKO                      NT      21.85        
  6 Kruthoff, Paul             8 MAKO                   23.09      22.68        
  7 Kneeland, Andrew           8 PM                     23.63      22.69        
  8 Gerber, Matthew            8 OCCS                   25.44      23.13        
  9 Franklin, Victor           8 MAKO                   26.47      23.29        
 10 Davis, Nathan              8 OCCS                      NT      23.56        
 11 Lussier, Alexander         6 OCCS                   28.34      23.75        
 12 Sexter, Will               8 TIBU                      NT      23.83        
 13 Tran, Aison                8 PM                     29.45      25.15        
 14 Hamluk, Nathaniel          7 MAKO                   30.27      25.38        
 15 Codding, George            7 MAKO                   29.32      26.10        
 16 Krstolic, Ashton           7 MAKO                      NT      26.30        
 17 Boyd, Tristan              8 OCCS                      NT      26.31        
 18 Dembicki, Adam             7 MAKO                      NT      26.43        
 19 Byrnes, Marco              8 MAKO                      NT      26.96        
 20 Murugavel, Mugi            7 UN-OC                     NT      27.14        
 21 Sumrell, Nicholas          8 OCCS                      NT      27.98        
 22 Kate, Adam                 8 OCCS                   28.05      28.40        
 23 Harpring, Carter           6 MAKO                      NT      29.47        
 24 Kim, Carter                6 MAKO                      NT      29.88        
 25 Black, Daniel              8 OCCS                      NT      30.93        
 26 Jensen, Trevor             7 OCCS                      NT      31.07        
 27 Gray, Natan-MaŽl           6 OCCS                      NT      32.04        
 28 Egan, Brady                7 UN-OC                     NT      32.38        
 29 Donovan, Sean              7 MAKO                      NT      33.37        
 30 Carbonell, Luis            8 OCCS                      NT      34.86        
 31 Forcey, Jack               8 TIBU                      NT      41.02        
 32 Jones, Haydn               6 OCCS                      NT      43.83        
 33 Lacy, Dominic              8 OCCS                      NT      45.61        
 -- Donovan, Bryce             7 MAKO                      NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cappellini, Charlie        7 OCCS                      NT      49.03        
  2 Lussier, Alexander         6 OCCS                      NT      51.38        
  3 Egan, Christian            8 UN-OC                  56.66      53.95        
  4 Kruthoff, Paul             8 MAKO                      NT      53.99        
  5 Franklin, Victor           8 MAKO                 1:09.89      54.02        
  6 Boyd, Tristan              8 OCCS                      NT      55.46        
  7 Codding, George            7 MAKO                      NT      57.42        
  8 Nguyen, Andrew             7 MAKO                      NT    1:00.41        
  9 Egan, Brady                7 UN-OC                1:06.55    1:09.40        
 10 Goltry, Jake               7 OCCS                      NT    1:17.21        
 11 Jones, Haydn               6 OCCS                      NT    1:35.23        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romano, Kyle               8 OCCS                   26.17      23.34        
  2 Gerber, Matthew            8 OCCS                   25.86      23.62        
  3 Dunne, Steven              8 TIBU                   24.86      23.75        
  4 Thliveris, Nicholas        8 MAKO                      NT      24.08        
  5 Taft, Kai                  8 MAKO                   33.42      24.09        
  6 Goltry, Mikey              8 OCCS                      NT      25.60        
  7 Ahern, Matthew             8 MAKO                      NT      25.95        
  8 Bolz, Andrew               7 OCCS                   29.80      26.49        
  9 Franklin, Victor           8 MAKO                      NT      26.65        
 10 Crowe, Tripp               8 MAKO                   26.16      27.18        
 11 Ice, Edward                8 MAKO                      NT      27.46        
 12 Krstolic, Ashton           7 MAKO                      NT      28.14        
 13 Hunter, Matt               7 MAKO                      NT      28.48        
 14 Byrnes, Marco              8 MAKO                      NT      28.52        
 15 Beamon, Charlie            6 MAKO                      NT      33.83        
 16 Witte, Jake                8 MAKO                      NT      35.96        
 17 Hession, Patrick           7 MAKO                      NT      38.84        
 18 Goltry, Jake               7 OCCS                      NT      41.89        
 -- Forcey, Jack               8 TIBU                      NT         DQ        
      One hand touch
 -- Carchia, Kevin             8 MAKO                   25.61         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Boyd, Tristan              8 OCCS                      NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Gray, Natan-MaŽl           6 OCCS                      NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunne, Steven              8 TIBU                   55.96      52.46        
  2 Thliveris, Nicholas        8 MAKO                      NT      52.67        
  3 Hartshorn, Matthew         8 MAKO                      NT      55.57        
  4 Gerber, Matthew            8 OCCS                   57.43      55.75        
  5 Franklin, Victor           8 MAKO                      NT      57.92        
  6 Crowe, Tripp               8 MAKO                 1:01.75      58.55        
  7 Ahern, Matthew             8 MAKO                      NT    1:00.91        
  8 Byrnes, Marco              8 MAKO                      NT    1:00.96        
  9 Kruthoff, Paul             8 MAKO                 1:16.36    1:02.00        
 10 Egan, Christian            8 UN-OC                1:16.46    1:05.16        
 -- Boyd, Tristan              8 OCCS                      NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Krstolic, Ashton           7 MAKO                      NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carchia, Kevin             8 MAKO                   19.25      19.22        
  2 Romano, Kyle               8 OCCS                   22.57      19.28        
  3 Taft, Kai                  8 MAKO                      NT      19.70        
  4 Dunne, Steven              8 TIBU                   21.13      19.97        
  5 Goltry, Mikey              8 OCCS                      NT      21.23        
  6 Hunter, Matt               7 MAKO                      NT      21.42        
  7 Kneeland, Andrew           8 PM                     30.76      22.26        
  8 Ice, Edward                8 MAKO                      NT      22.45        
  9 Ahern, Matthew             8 MAKO                      NT      22.56        
 10 Cappellini, Charlie        7 OCCS                   25.62      22.66        
 11 Kruthoff, Paul             8 MAKO                      NT      23.06        
 12 Hamluk, Nathaniel          7 MAKO                   35.83      25.44        
 13 Thliveris, Nicholas        8 MAKO                      NT      25.80        
 14 Lussier, Alexander         6 OCCS                   31.81      26.61        
 15 Franklin, Victor           8 MAKO                   28.89      26.71        
 16 Gerber, Matthew            8 OCCS                      NT      26.81        
 17 Krstolic, Ashton           7 MAKO                      NT      28.42        
 18 Witte, Jake                8 MAKO                      NT      30.08        
 19 Gray, Natan-MaŽl           6 OCCS                      NT      31.86        
 20 Egan, Brady                7 UN-OC                1:14.70      35.01        
 21 Donovan, Sean              7 MAKO                      NT      37.60        
 -- Goltry, Jake               7 OCCS                      NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Codding, George            7 MAKO                   39.94         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Nathan              8 OCCS                      NT      53.08        
  2 Egan, Christian            8 UN-OC                1:11.90      58.70        
  3 Thliveris, Nicholas        8 MAKO                      NT      59.53        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carchia, Kevin             8 MAKO                 1:36.85    1:34.24        
                  42.57     1:34.24 (51.67)                                        
  2 Romano, Kyle               8 OCCS                 1:52.76    1:40.00        
                  43.98     1:40.00 (56.02)                                        
  3 Bolz, Andrew               7 OCCS                      NT    1:46.23        
                  48.32     1:46.23 (57.91)                                        
  4 Kneeland, Andrew           8 PM                   2:09.83    1:49.60        
                  50.55     1:49.60 (59.05)                                        
  5 Thliveris, Nicholas        8 MAKO                      NT    1:50.82        
                  53.56     1:50.82 (57.26)                                        
  6 Egan, Christian            8 UN-OC                     NT    1:51.29        
                  49.03   1:51.29 (1:02.26)                                        
  7 Hunter, Matt               7 MAKO                      NT    1:53.03        
                  54.02     1:53.03 (59.01)                                        
  8 Cappellini, Charlie        7 OCCS                 2:10.82    1:53.51        
                  51.18   1:53.51 (1:02.33)                                        
 -- Crowe, Tripp               8 MAKO                      NT         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                  53.41        DQ (1:01.83)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Anthony            10 MAKO                   29.12      29.51        
  2 Makin, Peter              10 MAKO                   34.40      31.79        
  3 Gray, Romain-Olivier       9 OCCS                   33.23      31.84        
  4 Ronderos, Pablo           10 MAKO                   33.75      32.47        
  5 Major, Dylan              10 PM                     35.36      34.01        
  6 Robinette, Jakob          10 MAKO                   36.58      34.14        
  7 Brady, Justin             10 MAKO                   37.14      34.78        
  8 Kikis, Pete               10 MAKO                   34.84      35.56        
  9 Ortega, Justin            10 MAKO                   36.73      35.75        
 10 Yoon, Steven              10 PM                     36.82      35.82        
 11 Williams, Michael          9 TIBU                   40.37      35.86        
 12 Sutton, Seth               9 OCCS                   41.19      36.21        
 13 Nicolai, Mitchell          9 OCCS                   37.94      36.43        
 13 Rodriguez, Martin          9 TIBU                      NT      36.43        
 15 Dailey, Max                9 PM                     39.46      36.64        
 16 Muldoon, Michael          10 MAKO                   38.01      36.90        
 17 Johnson, Jordan           10 PM                     37.99      37.16        
 18 Singletary, Justin         9 MAKO                      NT      37.27        
 19 Fisher, Sam                9 MAKO                   40.66      38.29        
 20 Foster, Kyle               9 TIBU                      NT      38.86        
 21 Byrnes, Luca               9 MAKO                   40.51      39.99        
 22 Quantrille, Gabe           9 OCCS                   39.83      40.02        
 23 Jiang, Michael             9 OCCS                      NT      40.15        
 24 Donovan, Ryan              9 MAKO                      NT      40.19        
 25 Carlson, Eric             10 TIBU                   41.85      40.40        
 26 Firtag, Benny              9 OCCS                   44.70      41.23        
 27 Nerantzis, Jesse           9 TIBU                      NT      42.05        
 28 Stevenson, Logan          10 OCCS                   46.14      42.30        
 29 Romano, Mark               9 OCCS                   44.46      42.69        
 30 Boyle, Andrew              9 PM                        NT      43.26        
 31 Minsk, Oren                9 TIBU                   47.70      44.20        
 32 Watson, Andrew             9 PM                        NT      44.30        
 33 Evers, Graham              9 MAKO                   43.80      44.71        
 34 Parrott, Evan              9 MAKO                   49.87      44.94        
 35 Rim, Alex                  9 PM                        NT      49.12        
 36 Chmielenski, Ryan          9 OCCS                 1:02.43      49.13        
 37 Facciola, James            9 OCCS                   55.94      49.29        
 38 Aquino, Christopher        9 UN-OC                     NT      49.69        
 39 Hamluk, Aleksander         9 MAKO                   47.52      50.62        
 40 Yeh, Timothy               9 MAKO                      NT      51.24        
 41 Templin, Dawson            9 OCCS                 1:12.51      51.30        
 42 Carson, Hunter            10 OCCS                      NT      54.11        
 43 Black, Ethan              10 OCCS                      NT      56.53        
 44 Jones, Kahle               9 OCCS                      NT    1:12.82        
 45 Lacy, Nicholas             9 OCCS                      NT    1:16.61        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dzierski, Matt            10 Shark Tank           1:10.01    1:10.22        
                  33.13     1:10.22 (37.09)                                        
  2 Gray, Romain-Olivier       9 OCCS                 1:14.82    1:13.54        
                  34.48     1:13.54 (39.06)                                        
  3 Stankovich, ben            9 OCCS                      NT    1:24.47        
  4 Muresan, Alex              9 TIBU                      NT    1:26.01        
                  40.82     1:26.01 (45.19)                                        
  5 Flanagan, Gavin           10 PM                   1:18.72    1:26.24        
                  39.20     1:26.24 (47.04)                                        
  6 Dailey, Max                9 PM                   1:42.07    1:26.31        
                  39.09     1:26.31 (47.22)                                        
  7 Tanaka, Riki               9 OCCS                 1:34.57    1:28.19        
                  39.38     1:28.19 (48.81)                                        
  8 Stevenson, Logan          10 OCCS                 1:41.47    1:28.80        
                  41.16     1:28.80 (47.64)                                        
  9 Wagner, Mark              10 PM                   1:43.67    1:29.82        
                  41.70     1:29.82 (48.12)                                        
 10 Luffred, Michael          10 PM                   1:34.56    1:31.48        
                  42.32     1:31.48 (49.16)                                        
 11 Byrnes, Luca               9 MAKO                 1:31.99    1:32.11        
                  42.39     1:32.11 (49.72)                                        
 12 Ogden, Jacob               9 OCCS                 1:33.08    1:32.42        
                  17.73   1:32.42 (1:14.69)                                        
 13 Nguyen, Benjamin           9 PM                        NT    1:34.49        
                  45.56     1:34.49 (48.93)                                        
 14 Firtag, Benny              9 OCCS                      NT    1:37.58        
                  44.69     1:37.58 (52.89)                                        
 15 DeVere, Randy              9 OCCS                      NT    1:38.45        
                  45.90     1:38.45 (52.55)                                        
 16 Magnell, Ian               9 OCCS                      NT    1:38.98        
                  45.28     1:38.98 (53.70)                                        
 17 Boyle, Andrew              9 PM                        NT    1:43.11        
 18 Minsk, Oren                9 TIBU                 1:50.91    1:46.44        
                  46.27   1:46.44 (1:00.17)                                        
 19 Watson, Andrew             9 PM                        NT    1:56.39        
                  48.87   1:56.39 (1:07.52)                                        
 -- Jones, Kahle               9 OCCS                      NT         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makin, Peter              10 MAKO                      NT    2:32.31        
                  35.04     1:14.40 (39.36)     1:54.84 (40.44)     2:32.31 (37.47)
  2 Gray, Romain-Olivier       9 OCCS                 2:39.73    2:35.48        
                  34.02     1:13.61 (39.59)     1:55.46 (41.85)     2:35.48 (40.02)
  3 Major, Dylan              10 PM                   2:43.13    2:36.73        
                  36.70     1:15.98 (39.28)     1:56.94 (40.96)     2:36.73 (39.79)
  4 Soderquist, Glen          10 OCCS                 3:00.93    2:37.00        
                  33.64     1:12.29 (38.65)     1:54.79 (42.50)     2:37.00 (42.21)
  5 Brady, Justin             10 MAKO                      NT    2:44.04        
                  37.37     1:22.06 (44.69)     2:05.93 (43.87)     2:44.04 (38.11)
  6 Littlepage, Harrison      10 PM                        NT    2:47.37        
                  37.54     1:19.72 (42.18)     2:04.97 (45.25)     2:47.37 (42.40)
  7 Robinette, Jakob          10 MAKO                      NT    2:55.95        
                  39.37     1:24.44 (45.07)     2:11.37 (46.93)     2:55.95 (44.58)
  8 Ronderos, Pablo           10 MAKO                 2:57.45    2:57.65        
                  39.45     1:24.29 (44.84)     2:11.70 (47.41)     2:57.65 (45.95)
  9 Stamper, John Henry       10 PM                   3:09.30    2:58.79        
                  39.28     1:24.95 (45.67)     2:14.57 (49.62)     2:58.79 (44.22)
 10 Nicolai, Mitchell          9 OCCS                      NT    3:00.01        
                  38.11     1:23.23 (45.12)     2:11.17 (47.94)     3:00.01 (48.84)
 11 Kikis, Pete               10 MAKO                 3:08.17    3:01.12        
                  39.58     1:24.82 (45.24)     2:12.96 (48.14)     3:01.12 (48.16)
 12 Flanagan, Gavin           10 PM                   2:45.09    3:03.94        
                  40.25   2:17.10 (1:36.85)     3:03.94 (46.84)                    
 13 Boisvert, Joshua          10 OCCS                      NT    3:07.61        
                  39.34     1:27.84 (48.50)     2:17.98 (50.14)     3:07.61 (49.63)
 14 Stevenson, Logan          10 OCCS                 3:27.27    3:12.59        
                  41.92     1:30.99 (49.07)   3:12.59 (1:41.60)                    
 15 Carlson, Eric             10 TIBU                 3:31.39    3:25.04        
                  40.77     1:37.39 (56.62)     2:33.98 (56.59)     3:25.04 (51.06)
 16 Romano, Mark               9 OCCS                 3:39.37    3:29.90        
                  42.57     1:39.79 (57.22)     2:34.75 (54.96)     3:29.90 (55.15)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Anthony            10 MAKO                   32.35      31.83        
  2 Major, Dylan              10 PM                     41.91      38.03        
  3 Soderquist, Glen          10 OCCS                   39.05      38.18        
  4 Gray, Romain-Olivier       9 OCCS                   39.91      38.59        
  5 Ronderos, Pablo           10 MAKO                   40.81      39.64        
  6 Ortega, Justin            10 MAKO                   41.41      40.66        
  7 Robinette, Jakob          10 MAKO                   41.83      40.76        
  8 Johnson, Jordan           10 PM                     42.91      41.38        
  9 Muldoon, Michael          10 MAKO                   45.60      42.37        
 10 Foster, Kyle               9 TIBU                      NT      42.60        
 11 Fisher, Sam                9 MAKO                   55.90      42.66        
 12 Frazee, Allen             10 MAKO                   46.54      42.86        
 13 Rodriguez, Martin          9 TIBU                      NT      43.21        
 14 Byrnes, Luca               9 MAKO                   45.02      43.76        
 15 Quantrille, Gabe           9 OCCS                      NT      43.90        
 16 Nicolai, Mitchell          9 OCCS                   47.21      43.96        
 17 Williams, Michael          9 TIBU                      NT      44.75        
 18 Pastva, Benjamin          10 MAKO                   44.68      45.32        
 19 Stamper, John Henry       10 PM                     48.48      45.33        
 20 Jiang, Michael             9 OCCS                      NT      45.69        
 21 Donovan, Ryan              9 MAKO                      NT      46.90        
 22 Firtag, Benny              9 OCCS                      NT      47.36        
 23 Romano, Mark               9 OCCS                   51.84      48.72        
 24 Dailey, Max                9 PM                   1:05.40      48.95        
 25 Evers, Graham              9 MAKO                      NT      49.83        
 26 Chmielenski, Ryan          9 OCCS                      NT      51.17        
 27 Carlson, Eric             10 TIBU                   51.97      51.20        
 28 Yeh, Timothy               9 MAKO                      NT      52.59        
 29 Minsk, Oren                9 TIBU                 1:03.22      52.94        
 30 Stevenson, Logan          10 OCCS                   53.91      53.42        
 31 Parrott, Evan              9 MAKO                      NT      53.54        
 32 Carson, Hunter            10 OCCS                      NT      54.82        
 33 Rim, Alex                  9 PM                        NT      55.70        
 34 Hamluk, Aleksander         9 MAKO                   57.22      56.32        
 35 Templin, Dawson            9 OCCS                      NT      56.63        
 36 Facciola, Charlie          9 OCCS                 1:53.31    1:15.45        
 37 Lacy, Nicholas             9 OCCS                      NT    1:34.76        
 -- Aquino, Christopher        9 UN-OC                     NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Nguyen, Benjamin           9 PM                        NT         DQ        
      Not on back off wall
 -- Singletary, Justin         9 MAKO                      NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Nerantzis, Jesse           9 TIBU                      NT         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
 -- Black, Ethan              10 OCCS                      NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makin, Peter              10 MAKO                      NT    1:23.18        
                  40.00     1:23.18 (43.18)                                        
  2 Brady, Justin             10 MAKO                 1:23.14    1:24.66        
                  42.45     1:24.66 (42.21)                                        
  3 Littlepage, Harrison      10 PM                        NT    1:26.27        
                  42.20     1:26.27 (44.07)                                        
  4 Ronderos, Pablo           10 MAKO                 1:33.81    1:27.07        
                  41.98     1:27.07 (45.09)                                        
  5 Graham, Dan               10 Shark Tank           1:35.62    1:33.14        
                  44.15     1:33.14 (48.99)                                        
  6 Luffred, Michael          10 PM                   1:49.15    1:38.61        
                  45.73     1:38.61 (52.88)                                        
  7 Flanagan, Gavin           10 PM                   1:40.86    1:39.91        
                  48.41     1:39.91 (51.50)                                        
  8 Ferguson, Thomas          10 PM                        NT    1:43.26        
                  50.55     1:43.26 (52.71)                                        
  9 Ogden, Jacob               9 OCCS                 1:50.82    1:44.30        
 10 Romano, Mark               9 OCCS                 1:54.67    1:45.79        
                  51.34     1:45.79 (54.45)                                        
 11 Wagner, Mark              10 PM                   1:56.59    1:47.38        
                  52.50     1:47.38 (54.88)                                        
 12 Watson, Andrew             9 PM                        NT    1:50.97        
 -- Foster, Kyle               9 TIBU                      NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Anthony            10 MAKO                   40.58      39.90        
  2 Beima, Pierce             10 MAKO                   46.51      43.23        
  3 Dzierski, Matt            10 Shark Tank             49.36      44.59        
  4 Pommer, Charlie            9 Shark Tank             47.51      44.80        
  5 Major, Dylan              10 PM                     49.49      45.40        
  6 Kikis, Pete               10 MAKO                   46.75      45.97        
  7 Ortega, Justin            10 MAKO                   46.01      47.62        
  8 Shahin, Nick               9 Shark Tank             51.79      47.75        
  9 Graham, Dan               10 Shark Tank             49.69      48.13        
 10 Tanaka, Riki               9 OCCS                   51.35      48.54        
 11 Rodriguez, Martin          9 TIBU                      NT      48.87        
 12 Muldoon, Michael          10 MAKO                   51.15      49.04        
 13 Franco, Rafael            10 OCCS                   54.96      49.75        
 14 Sutton, Seth               9 OCCS                   57.86      51.18        
 15 Stankovich, ben            9 OCCS                      NT      51.93        
 16 Byrnes, Luca               9 MAKO                   52.87      52.33        
 17 Muresan, Alex              9 TIBU                      NT      54.37        
 18 Ogden, Jacob               9 OCCS                   54.36      55.80        
 19 Romano, Mark               9 OCCS                 1:00.71      56.67        
 20 Magnell, Ian               9 OCCS                      NT      56.72        
 21 Dailey, Max                9 PM                   1:07.95      56.91        
 22 Foster, Kyle               9 TIBU                      NT      57.13        
 23 Williamson, Bobby         10 PM                   1:05.29      57.41        
 24 DeVere, Randy              9 OCCS                      NT      58.25        
 25 Evers, Graham              9 MAKO                   58.39      59.72        
 26 Boyle, Andrew              9 PM                        NT    1:00.36        
 27 Minsk, Oren                9 TIBU                 1:02.15    1:01.78        
 28 Firtag, Benny              9 OCCS                      NT    1:02.73        
 29 Stevenson, Logan          10 OCCS                 1:04.38    1:03.76        
 30 Pandi, Neeraj              9 OCCS                      NT    1:10.17        
 -- Ferguson, Thomas          10 PM                        NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Singletary, Justin         9 MAKO                      NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Carlson, Eric             10 TIBU                 1:02.92         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Anthony            10 MAKO                 1:29.53    1:26.73        
  2 Kikis, Pete               10 MAKO                 1:43.77    1:37.15        
                  45.81     1:37.15 (51.34)                                        
  3 Johnson, Jordan           10 PM                   1:49.79    1:42.33        
                  48.38     1:42.33 (53.95)                                        
  4 Williams, Michael          9 TIBU                      NT    1:45.67        
                  49.03     1:45.67 (56.64)                                        
  5 Yoon, Steven              10 PM                   1:53.97    1:47.81        
                  51.55     1:47.81 (56.26)                                        
  6 Muldoon, Michael          10 MAKO                 1:54.42    1:49.59        
                  49.66     1:49.59 (59.93)                                        
  7 Pastva, Benjamin          10 MAKO                 1:48.23    1:50.10        
                  51.84     1:50.10 (58.26)                                        
  8 Littlepage, Harrison      10 PM                   1:54.70    1:53.35        
                  55.25     1:53.35 (58.10)                                        
  9 Sutton, Seth               9 OCCS                      NT    1:55.57        
 10 Boisvert, Joshua          10 OCCS                 1:58.73    1:58.38        
 11 Parrott, Evan              9 MAKO                      NT    2:03.77        
                  58.62   2:03.77 (1:05.15)                                        
 12 Flanagan, Gavin           10 PM                   2:08.35    2:03.82        
                  57.27   2:03.82 (1:06.55)                                        
 13 Watson, Andrew             9 PM                        NT    2:05.86        
                  58.02   2:05.86 (1:07.84)                                        
 14 Boyle, Andrew              9 PM                        NT    2:06.07        
                  58.17   2:06.07 (1:07.90)                                        
 15 Facciola, James            9 OCCS                      NT    2:08.37        
                  57.51   2:08.37 (1:10.86)                                        
 16 Minsk, Oren                9 TIBU                      NT    2:13.65        
                1:03.90   2:13.65 (1:09.75)                                        
 17 Firtag, Benny              9 OCCS                      NT    2:16.16        
                1:00.89   2:16.16 (1:15.27)                                        
 -- Facciola, Charlie          9 OCCS                      NT         DQ        
      One hand touch
                1:15.17        DQ (1:22.79)                                        
 -- Byrnes, Luca               9 MAKO                      NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Chmielenski, Ryan          9 OCCS                      NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                1:03.82        DQ (1:13.53)                                        
 -- Yeh, Timothy               9 MAKO                      NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Anthony            10 MAKO                   30.80      31.23        
  2 Dzierski, Matt            10 Shark Tank             36.34      34.92        
  3 Major, Dylan              10 PM                     35.17      35.56        
  4 Kikis, Pete               10 MAKO                   39.71      37.34        
  5 Ronderos, Pablo           10 MAKO                   39.44      38.43        
  6 Ortega, Justin            10 MAKO                   40.22      41.48        
  7 Pommer, Charlie            9 Shark Tank             43.43      41.62        
  8 Graham, Dan               10 Shark Tank             43.91      41.71        
  9 Gray, Romain-Olivier       9 OCCS                   45.56      42.59        
 10 Shahin, Nick               9 Shark Tank             44.10      43.08        
 11 Sutton, Seth               9 OCCS                      NT      43.30        
 12 Rodriguez, Martin          9 TIBU                      NT      43.76        
 13 Johnson, Jordan           10 PM                     46.29      44.53        
 14 Stankovich, ben            9 OCCS                      NT      44.60        
 15 Byrnes, Luca               9 MAKO                      NT      48.36        
 16 Luffred, Michael          10 PM                        NT      49.89        
 17 Carlson, Eric             10 TIBU                 1:04.51      50.39        
 18 Evers, Graham              9 MAKO                      NT    1:00.57        
 -- Singletary, Justin         9 MAKO                      NT         DQ        
      One hand touch
 -- Williamson, Bobby         10 PM                        NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Pandi, Neeraj              9 OCCS                      NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Wagner, Mark              10 PM                   1:06.09         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soderquist, Glen          10 OCCS                 1:24.08    1:24.88        
                  37.73     1:24.88 (47.15)                                        
  2 Yoon, Steven              10 PM                   1:50.87    1:47.27        
                  50.85     1:47.27 (56.42)                                        
  3 Sutton, Seth               9 OCCS                      NT    1:51.64        
                  45.78   1:51.64 (1:05.86)                                        
  4 Flanagan, Gavin           10 PM                   1:44.57    1:58.44        
                  53.51   1:58.44 (1:04.93)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Anthony            10 MAKO                 1:13.31    1:12.42        
                  32.19     1:12.42 (40.23)                                        
  2 Makin, Peter              10 MAKO                 1:25.16    1:22.04        
                  37.80     1:22.04 (44.24)                                        
  3 Gray, Romain-Olivier       9 OCCS                 1:28.55    1:25.38        
                  38.91     1:25.38 (46.47)                                        
  4 Pommer, Charlie            9 Shark Tank           1:29.63    1:26.00        
                  39.28     1:26.00 (46.72)                                        
  5 Ortega, Justin            10 MAKO                 1:28.39    1:29.35        
                  39.52     1:29.35 (49.83)                                        
  6 Johnson, Jordan           10 PM                   1:34.77    1:29.75        
                  41.11     1:29.75 (48.64)                                        
  7 Brady, Justin             10 MAKO                 1:38.48    1:31.00        
                  42.95     1:31.00 (48.05)                                        
  8 Beima, Pierce             10 MAKO                 1:43.39    1:31.71        
                  43.40     1:31.71 (48.31)                                        
  9 Shahin, Nick               9 Shark Tank           1:38.51    1:32.99        
                  43.32     1:32.99 (49.67)                                        
 10 Rodriguez, Martin          9 TIBU                      NT    1:33.47        
                  42.54     1:33.47 (50.93)                                        
 11 Muldoon, Michael          10 MAKO                 1:41.74    1:35.36        
                  41.79     1:35.36 (53.57)                                        
 12 Tanaka, Riki               9 OCCS                 1:50.96    1:36.46        
                  43.81     1:36.46 (52.65)                                        
 13 Franco, Rafael            10 OCCS                 1:44.88    1:36.62        
                  45.82     1:36.62 (50.80)                                        
 14 Foster, Kyle               9 TIBU                      NT    1:41.73        
                  47.00     1:41.73 (54.73)                                        
 15 Muresan, Alex              9 TIBU                      NT    1:43.12        
                  51.35     1:43.12 (51.77)                                        
 16 Firtag, Benny              9 OCCS                 1:50.55    1:45.03        
                  44.89   1:45.03 (1:00.14)                                        
 17 Dailey, Max                9 PM                        NT    1:45.35        
                  48.35     1:45.35 (57.00)                                        
 18 Romano, Mark               9 OCCS                 1:53.63    1:45.64        
                  49.67     1:45.64 (55.97)                                        
 19 Williamson, Bobby         10 PM                        NT    1:46.72        
                  51.34     1:46.72 (55.38)                                        
 20 Magnell, Ian               9 OCCS                 2:10.40    1:48.10        
                  50.20     1:48.10 (57.90)                                        
 21 Evers, Graham              9 MAKO                      NT    1:52.47        
                  53.79     1:52.47 (58.68)                                        
 22 Watson, Andrew             9 PM                        NT    1:52.66        
                  54.61     1:52.66 (58.05)                                        
 23 Boyle, Andrew              9 PM                        NT    1:53.24        
                  54.96     1:53.24 (58.28)                                        
 24 Pandi, Neeraj              9 OCCS                      NT    1:58.07        
 25 Minsk, Oren                9 TIBU                 2:02.00    2:04.62        
                1:01.42   2:04.62 (1:03.20)                                        
 -- Ferguson, Thomas          10 PM                        NT         DQ        
      One hand touch - fly
                1:00.58          DQ (58.43)                                        
 -- Nguyen, Benjamin           9 PM                        NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                  53.96          DQ (55.86)                                        
 -- Carlson, Eric             10 TIBU                 2:04.51         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                  46.34          DQ (52.67)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Major, Dylan              10 PM                   2:57.52    2:59.59        
                  37.51     1:21.87 (44.36)     2:17.55 (55.68)     2:59.59 (42.04)
  2 Littlepage, Harrison      10 PM                        NT    3:11.49        
                  45.31   2:31.36 (1:46.05)     3:11.49 (40.13)                    
  3 Kikis, Pete               10 MAKO                      NT    3:13.44        
                  40.12     1:31.55 (51.43)     2:26.33 (54.78)     3:13.44 (47.11)
  4 Ronderos, Pablo           10 MAKO                 3:38.41    3:15.93        
                  42.83     1:33.31 (50.48)   2:34.78 (1:01.47)     3:15.93 (41.15)
  5 Brady, Justin             10 MAKO                      NT    3:27.01        
                  52.76     1:40.59 (47.83)   2:42.92 (1:02.33)     3:27.01 (44.09)
  6 Franco, Rafael            10 OCCS                      NT    3:28.74        
                  48.48     1:39.59 (51.11)   2:40.85 (1:01.26)     3:28.74 (47.89)
  7 Flanagan, Gavin           10 PM                   3:34.72    3:39.42        
                  51.51     1:46.36 (54.85)   2:52.25 (1:05.89)     3:39.42 (47.17)
  8 Stevenson, Logan          10 OCCS                      NT    4:09.75        
                1:02.94   2:07.18 (1:04.24)   3:20.77 (1:13.59)     4:09.75 (48.98)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollock, Jonathan         12 PM                     25.38      25.30        
  2 Chang, Hyung Tae          12 PM                     26.84      26.97        
  3 David, Nick               11 MAKO                   39.44      27.11        
  4 Shepard, Corey            12 OCCS                   29.21      27.18        
  5 Barborek, Decker          12 MAKO                   28.89      28.24        
  6 Maahs, Carl               12 MAKO                   28.98      28.67        
  7 Butler, Steven            11 OCCS                   29.36      28.75        
  8 Meyer, Mitchell           11 OCCS                   29.18      28.86        
  9 Nowak, Matt               12 OCCS                   30.38      29.12        
 10 Tansill, Ian              11 OCCS                   29.68      29.60        
 11 Scher, Kevin              11 TIBU                   30.89      29.76        
 12 Abruzzo, Jake             12 PM                     32.18      29.81        
 13 Codding, Kent             11 MAKO                   31.09      30.03        
 14 Swanson, James            12 PM                        NT      30.11        
 15 Kapp, Brendan             12 MAKO                   31.14      30.20        
 15 Bartolome, Allan          11 PM                     33.32      30.20        
 17 Yates, Grant              12 UN-OC                  29.91      30.61        
 18 Wang, Michael             12 PM                        NT      30.70        
 19 Breiseth, Warren          12 PM                     32.14      31.13        
 20 Henry, Brandon            11 MAKO                   30.83      31.16        
 21 Aung, Alex                11 MAKO                   31.81      31.28        
 22 Luo, Oliver               12 MAKO                   41.29      31.29        
 23 Downs, Garrett            12 PM                     33.10      31.53        
 24 Mwebaze, Jordan           12 TIBU                   31.20      31.64        
 25 Bourdelais, Kevin         11 MAKO                   31.56      32.05        
 26 Knouse, Jackson           11 MAKO                   34.70      32.18        
 27 Bookstein, Ryan           11 OCCS                   32.29      32.60        
 28 Morris, CT                12 MAKO                      NT      32.79        
 29 Janardhanan, Sid          12 OCCS                   34.49      33.12        
 30 Gardner, Devin            12 MAKO                   32.78      33.17        
 31 Allee, Daniel             11 PM                        NT      33.68        
 32 McMurrer, Noah            12 OCCS                      NT      33.70        
 33 Fisher, Charles           11 MAKO                   35.96      34.12        
 34 Silva, Nicholas           11 PM                        NT      34.30        
 35 McCabe, Isaac             11 TIBU                      NT      34.55        
 36 Zhang, Owen               11 PM                        NT      35.21        
 37 Turner, James             12 OCCS                      NT      35.28        
 38 Lee, Paul                 11 MAKO                   35.47      35.75        
 39 Monsell, Charlie          11 UN-OC                  35.11      36.72        
 40 Puxley, Samuel            11 MAKO                   39.10      36.96        
 41 Sidestam, Charlie         11 OCCS                      NT      36.97        
 42 Woodard, Harrison         11 PM                        NT      37.02        
 43 Kaznachey, Lenny          11 MAKO                   38.69      37.58        
 43 Wharff, Michael           12 MAKO                   37.78      37.58        
 45 Mun, Aaron                11 PM                     42.13      37.94        
 46 Babbar, Anav              12 TIBU                      NT      37.97        
 47 Black, Landon             12 OCCS                      NT      38.08        
 48 Morris, Maximillian       12 MAKO                   38.70      38.15        
 49 Puxley, Ryan              11 MAKO                   39.65      39.04        
 50 Blackman, Eric            11 TIBU                   39.86      39.11        
 51 Collins, Ryan             11 PM                        NT      39.80        
 52 Zanotti, Michael          11 PM                        NT      40.41        
 53 Tello, JT                 11 OCCS                   41.64      41.00        
 54 Parente, Nick             12 OCCS                      NT      42.58        
 55 Montenegro, Jonathan      12 MAKO                   44.84      45.65        
 56 Das, Siddahnt             11 OCCS                      NT      48.59        
 57 Fahler, Jarod             11 OCCS                      NT      57.06        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollock, Jonathan         12 PM                     56.91      56.17        
                  26.97       56.17 (29.20)                                        
  2 Shepard, Corey            12 OCCS                 1:06.77      59.77        
                  28.19       59.77 (31.58)                                        
  3 Barborek, Decker          12 MAKO                 1:08.00    1:01.98        
                  29.93     1:01.98 (32.05)                                        
  4 Nowak, Matt               12 OCCS                 1:05.22    1:04.77        
                  30.51     1:04.77 (34.26)                                        
  5 Mwebaze, Jordan           12 TIBU                 1:11.43    1:05.42        
                  31.83     1:05.42 (33.59)                                        
  6 McLaughlin, Evan          11 TIBU                 1:08.72    1:06.27        
                  31.79     1:06.27 (34.48)                                        
  7 Aung, Alex                11 MAKO                 1:17.26    1:08.40        
                  32.88     1:08.40 (35.52)                                        
  8 Downs, Garrett            12 PM                   1:12.84    1:08.46        
                  32.36     1:08.46 (36.10)                                        
  9 Codding, Kent             11 MAKO                 1:07.60    1:08.52        
                  32.18     1:08.52 (36.34)                                        
 10 McLaughlin, Ryan          12 PM                   1:09.54    1:08.60        
                  32.15     1:08.60 (36.45)                                        
 11 Houser, Jack              12 OCCS                 1:17.52    1:09.36        
                  32.55     1:09.36 (36.81)                                        
 12 Knouse, Jackson           11 MAKO                 1:16.36    1:09.49        
                  33.89     1:09.49 (35.60)                                        
 13 Henry, Brandon            11 MAKO                 1:13.38    1:09.53        
                  34.58     1:09.53 (34.95)                                        
 14 Swanson, James            12 PM                        NT    1:09.68        
                  33.17     1:09.68 (36.51)                                        
 15 Beima, Phillip            12 MAKO                 1:19.63    1:10.77        
                  32.40     1:10.77 (38.37)                                        
 16 Muresan, Mika             11 TIBU                 1:12.26    1:14.24        
                  34.90     1:14.24 (39.34)                                        
 17 Ronderos, Mateo           12 MAKO                 1:13.57    1:14.55        
                  34.99     1:14.55 (39.56)                                        
 18 Brocato, Tyler            11 MAKO                 1:21.06    1:14.71        
                  34.55     1:14.71 (40.16)                                        
 19 Allee, Daniel             11 PM                        NT    1:15.27        
                  36.18     1:15.27 (39.09)                                        
 20 Gardner, Devin            12 MAKO                 1:19.20    1:15.62        
                  35.54     1:15.62 (40.08)                                        
 21 Yung, Ian                 11 OCCS                 1:22.95    1:15.73        
                  35.35     1:15.73 (40.38)                                        
 22 Bracewell, Ryan           11 PM                   1:37.90    1:21.25        
                  37.93     1:21.25 (43.32)                                        
 23 Cummins, Tommy            12 UN-OC                     NT    1:22.57        
                  37.36     1:22.57 (45.21)                                        
 24 Puxley, Samuel            11 MAKO                 1:27.28    1:23.32        
                  37.99     1:23.32 (45.33)                                        
 25 Tanaka, Yuta              11 OCCS                 1:28.88    1:23.70        
 26 Almelor, Renzo            11 OCCS                 1:49.61    1:24.41        
                  39.76     1:24.41 (44.65)                                        
 27 Blackman, Eric            11 TIBU                 1:25.84    1:24.45        
                  40.61     1:24.45 (43.84)                                        
 28 Morris, Maximillian       12 MAKO                 1:29.19    1:24.64        
                  39.03     1:24.64 (45.61)                                        
 29 Wharff, Michael           12 MAKO                 1:22.88    1:24.88        
                  40.94     1:24.88 (43.94)                                        
 30 Collins, Ryan             11 PM                        NT    1:28.05        
                  41.27     1:28.05 (46.78)                                        
 31 Puxley, Ryan              11 MAKO                 1:42.27    1:28.17        
                  40.19     1:28.17 (47.98)                                        
 32 Magnell, Lucas            11 OCCS                      NT    1:36.96        
                  42.42     1:36.96 (54.54)                                        
 33 Montenegro, Jonathan      12 MAKO                 1:44.70    1:43.36        
                  48.62     1:43.36 (54.74)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollock, Jonathan         12 PM                   2:04.39    2:03.02        
                  26.84       57.89 (31.05)     1:31.54 (33.65)     2:03.02 (31.48)
  2 Chang, Hyung Tae          12 PM                   2:05.59    2:09.56        
                  28.84     1:01.11 (32.27)     1:35.23 (34.12)     2:09.56 (34.33)
  3 Shepard, Corey            12 OCCS                 2:35.40    2:17.45        
                  30.74     1:05.59 (34.85)     1:41.77 (36.18)     2:17.45 (35.68)
  4 Scher, Kevin              11 TIBU                 2:22.04    2:19.96        
                  32.23     1:07.79 (35.56)     1:45.09 (37.30)     2:19.96 (34.87)
  5 Dunne, Bryan              11 TIBU                 2:26.91    2:20.39        
                  31.96     1:07.92 (35.96)     1:45.58 (37.66)     2:20.39 (34.81)
  6 Nowak, Matt               12 OCCS                 2:33.79    2:20.52        
                  31.56     1:07.65 (36.09)     1:44.43 (36.78)     2:20.52 (36.09)
  7 Cappellini, Andrew        12 OCCS                 2:18.28    2:20.78        
                  32.33     1:08.75 (36.42)     1:45.29 (36.54)     2:20.78 (35.49)
  8 Arcomona, Anthony         11 PM                   2:29.54    2:22.78        
                  31.60     1:07.61 (36.01)     1:44.83 (37.22)     2:22.78 (37.95)
  9 Butler, Steven            11 OCCS                 2:25.34    2:23.61        
                  33.23     1:10.94 (37.71)     1:48.50 (37.56)     2:23.61 (35.11)
 10 Tansill, Ian              11 OCCS                 2:21.79    2:25.58        
                  33.00     1:10.64 (37.64)     1:49.07 (38.43)     2:25.58 (36.51)
 11 Mwebaze, Jordan           12 TIBU                 2:45.74    2:28.76        
                  32.03     1:08.59 (36.56)     1:48.46 (39.87)     2:28.76 (40.30)
 12 Henry, Brandon            11 MAKO                 2:46.13    2:32.70        
                  35.37     1:15.17 (39.80)     1:55.56 (40.39)     2:32.70 (37.14)
 13 Houser, Jack              12 OCCS                 2:46.07    2:34.68        
                  34.05     1:13.41 (39.36)     1:55.14 (41.73)     2:34.68 (39.54)
 14 Knouse, Jackson           11 MAKO                 2:46.47    2:35.02        
                  33.61     1:14.01 (40.40)     1:54.17 (40.16)     2:35.02 (40.85)
 15 Gardner, Devin            12 MAKO                 2:43.31    2:36.64        
                  34.66     1:14.34 (39.68)     1:56.11 (41.77)     2:36.64 (40.53)
 16 Muresan, Mika             11 TIBU                 2:33.53    2:36.80        
                  34.91     1:15.55 (40.64)     1:57.27 (41.72)     2:36.80 (39.53)
 17 Beima, Phillip            12 MAKO                      NT    2:38.74        
                  34.99     1:15.81 (40.82)     1:55.70 (39.89)     2:38.74 (43.04)
 18 Deegan, Kenta             11 MAKO                      NT    2:48.05        
                  36.74     1:20.37 (43.63)     2:05.43 (45.06)     2:48.05 (42.62)
 19 Allee, Daniel             11 PM                        NT    2:48.84        
                  37.55     1:21.18 (43.63)     2:07.07 (45.89)     2:48.84 (41.77)
 20 Bruni, Ryan               11 PM                        NT    2:52.77        
                  35.16     1:18.67 (43.51)   2:52.77 (1:34.10)                    
 21 Blackman, Eric            11 TIBU                 3:18.17    2:52.97        
                  39.68     1:23.77 (44.09)     2:10.52 (46.75)     2:52.97 (42.45)
 22 Nguyen, Ethan             11 PM                   3:00.57    2:53.50        
                  39.58     1:23.91 (44.33)     2:09.95 (46.04)     2:53.50 (43.55)
 23 Silva, Nicholas           11 PM                        NT    2:57.39        
                  37.43     1:22.16 (44.73)     2:11.15 (48.99)     2:57.39 (46.24)
 24 Tolar, Jack               11 OCCS                      NT    2:57.83        
                  40.98     1:25.99 (45.01)     2:14.04 (48.05)     2:57.83 (43.79)
 25 Burke, Noah               11 PM                   3:39.54    3:07.97        
                  42.50     1:32.08 (49.58)     2:22.91 (50.83)     3:07.97 (45.06)
 26 Padheriya, Nandin         12 MAKO                 3:45.73    3:09.71        
                  39.86     1:26.92 (47.06)     2:20.85 (53.93)     3:09.71 (48.86)
 27 Schlatter, Harold         11 PM                        NT    3:16.66        
                  42.92     1:32.98 (50.06)     2:24.83 (51.85)     3:16.66 (51.83)
 28 Schlatter, Samuel         11 PM                        NT    3:25.17        
                  45.84     1:37.53 (51.69)     2:30.86 (53.33)     3:25.17 (54.31)
 29 Hamilton, Hunter          11 OCCS                      NT    3:43.10        
                  44.57     1:42.48 (57.91)   2:45.11 (1:02.63)     3:43.10 (57.99)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Hyung Tae          12 PM                     32.34      31.98        
  2 Barborek, Decker          12 MAKO                   34.22      32.45        
  3 Cappellini, Andrew        12 OCCS                   33.38      32.77        
  4 Rodriguez, Alejandro      12 Shark Tank             34.90      33.37        
  5 Salvatori, Michael        11 Shark Tank             34.55      33.49        
  6 Nowak, Matt               12 OCCS                   35.47      33.89        
  7 Shepard, Corey            12 OCCS                   37.60      34.15        
  8 Lagouit, Samir            11 Shark Tank             39.07      35.17        
  9 Houser, Jack              12 OCCS                   39.47      35.34        
 10 Bold, Brett               12 Shark Tank             42.88      35.54        
 11 Summers, Matthew          11 Shark Tank             40.87      35.66        
 12 Codding, Kent             11 MAKO                   36.68      35.93        
 13 Mwebaze, Jordan           12 TIBU                   38.91      36.06        
 14 Tansill, Ian              11 OCCS                   36.31      36.13        
 15 Myers, Richard            11 MAKO                   35.06      36.23        
 16 Aung, Alex                11 MAKO                   36.54      36.40        
 17 Downs, Garrett            12 PM                     38.82      36.45        
 18 Henry, Brandon            11 MAKO                   39.54      37.37        
 19 Pyle, Will                11 Shark Tank             37.04      37.90        
 20 Swanson, James            12 PM                        NT      39.45        
 21 Knouse, Jackson           11 MAKO                   41.40      39.48        
 22 Yung, Ian                 11 OCCS                   46.66      39.88        
 23 Cummins, Tommy            12 UN-OC                     NT      40.12        
 24 Gardner, Devin            12 MAKO                   37.69      40.78        
 25 Silva, Nicholas           11 PM                        NT      40.95        
 26 Allee, Daniel             11 PM                        NT      41.69        
 27 Brocato, Tyler            11 MAKO                   44.44      42.19        
 28 Puxley, Ryan              11 MAKO                   48.25      43.48        
 29 Tanaka, Yuta              11 OCCS                      NT      44.02        
 30 Puxley, Samuel            11 MAKO                   46.17      44.28        
 31 Wharff, Michael           12 MAKO                   45.99      44.93        
 32 Almelor, Renzo            11 OCCS                   51.61      45.14        
 33 Tolar, Jack               11 OCCS                      NT      45.84        
 34 Magnell, Lucas            11 OCCS                   51.64      47.45        
 35 Montenegro, Jonathan      12 MAKO                   51.66      49.46        
 36 Collins, Ryan             11 PM                        NT      55.84        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Hyung Tae          12 PM                   1:08.03    1:07.65        
                  32.79     1:07.65 (34.86)                                        
  2 Kuranda, Max              11 PM                   1:22.11    1:10.61        
                  33.94     1:10.61 (36.67)                                        
  3 Abruzzo, Jake             12 PM                   1:15.71    1:11.39        
                  35.50     1:11.39 (35.89)                                        
  4 Yates, Grant              12 UN-OC                1:11.70    1:11.96        
                  34.85     1:11.96 (37.11)                                        
  5 Nowak, Matt               12 OCCS                 1:15.69    1:12.44        
                  35.07     1:12.44 (37.37)                                        
  6 Shepard, Corey            12 OCCS                 1:21.94    1:13.57        
                  35.01     1:13.57 (38.56)                                        
  7 Cappellini, Andrew        12 OCCS                 1:12.52    1:13.60        
                  34.00     1:13.60 (39.60)                                        
  8 Dunne, Bryan              11 TIBU                 1:13.10    1:13.62        
                  35.76     1:13.62 (37.86)                                        
  9 Meyer, Mitchell           11 OCCS                 1:20.78    1:14.85        
                  35.96     1:14.85 (38.89)                                        
 10 Breiseth, Warren          12 PM                   1:16.73    1:14.89        
                  36.38     1:14.89 (38.51)                                        
 11 Barbee, Ben               12 PM                   1:16.74    1:14.99        
                  36.36     1:14.99 (38.63)                                        
 12 Jansen, Sean              11 PM                   1:24.86    1:15.14        
                  36.32     1:15.14 (38.82)                                        
 13 Arcomona, Anthony         11 PM                   1:22.27    1:16.06        
                  36.87     1:16.06 (39.19)                                        
 14 Worthington, Matthew      12 UN-PM                1:15.76    1:16.34        
                  36.48     1:16.34 (39.86)                                        
 15 McLaughlin, Ryan          12 PM                   1:20.12    1:16.42        
                  36.73     1:16.42 (39.69)                                        
 16 Codding, Kent             11 MAKO                 1:21.87    1:17.24        
                  37.10     1:17.24 (40.14)                                        
 17 Beamon, Thomas            12 PM                   1:23.34    1:19.66        
                  37.50     1:19.66 (42.16)                                        
 18 Downs, Garrett            12 PM                   1:21.56    1:19.91        
                  38.16     1:19.91 (41.75)                                        
 19 Scher, Kevin              11 TIBU                 1:17.76    1:20.23        
                  38.36     1:20.23 (41.87)                                        
 20 Aung, Alex                11 MAKO                 1:21.14    1:20.36        
                  38.80     1:20.36 (41.56)                                        
 21 Da Cruz, Joao             11 OCCS                 1:25.73    1:20.71        
                  38.46     1:20.71 (42.25)                                        
 22 Knouse, Jackson           11 MAKO                 1:30.96    1:23.10        
                  40.35     1:23.10 (42.75)                                        
 23 Bourdelais, Kevin         11 MAKO                      NT    1:23.80        
                  40.57     1:23.80 (43.23)                                        
 24 Gardner, Devin            12 MAKO                 1:28.07    1:26.15        
                  40.50     1:26.15 (45.65)                                        
 25 Bruni, Ryan               11 PM                        NT    1:27.69        
                  42.04     1:27.69 (45.65)                                        
 26 Murphy, Sean              11 PM                   1:25.50    1:28.40        
                  42.26     1:28.40 (46.14)                                        
 27 Deegan, Kenta             11 MAKO                      NT    1:29.33        
                  42.16     1:29.33 (47.17)                                        
 28 Allee, Daniel             11 PM                        NT    1:30.75        
 29 Padheriya, Nandin         12 MAKO                      NT    1:31.47        
                  44.53     1:31.47 (46.94)                                        
 30 Blackman, Eric            11 TIBU                 1:37.16    1:31.71        
                  45.12     1:31.71 (46.59)                                        
 31 Schlatter, Harold         11 PM                        NT    1:36.71        
                  46.75     1:36.71 (49.96)                                        
 32 Burke, Noah               11 PM                   1:45.52    1:37.25        
                  48.28     1:37.25 (48.97)                                        
 33 Schlatter, Samuel         11 PM                        NT    1:43.23        
                  50.71     1:43.23 (52.52)                                        
 34 Montenegro, Jonathan      12 MAKO                 1:51.22    1:45.70        
 35 Bracewell, Ryan           11 PM                        NT    1:47.44        
 36 Parente, Nick             12 OCCS                      NT    1:54.36        
 37 Das, Siddahnt             11 OCCS                      NT    2:04.61        
                  57.35   2:04.61 (1:07.26)                                        
 -- Collins, Ryan             11 PM                        NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Zhang, Owen               11 PM                        NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Babbar, Anav              12 TIBU                      NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Nguyen, Ethan             11 PM                   1:35.47         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  43.46          DQ (47.96)                                        
 -- Monsell, Charlie          11 UN-OC                1:35.03         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- McMurrer, Noah            12 OCCS                      NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  39.47          DQ (43.25)                                        
 -- Black, Landon             12 OCCS                      NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassidy, Kyle             12 MAKO                   34.07      31.98        
  2 Pollock, Jonathan         12 PM                     33.21      33.19        
  3 Barborek, Decker          12 MAKO                   36.80      36.11        
  4 Bartolome, Allan          11 PM                     37.77      36.29        
  5 Maahs, Carl               12 MAKO                   39.87      38.52        
  6 Mwebaze, Jordan           12 TIBU                   43.19      39.32        
  7 McCabe, Isaac             11 TIBU                      NT      41.10        
  8 Kuranda, Max              11 PM                     46.66      41.23        
  9 Janardhanan, Sid          12 OCCS                   45.91      42.35        
 10 Bookstein, Ryan           11 OCCS                   43.56      42.50        
 11 Abruzzo, Jake             12 PM                     44.17      42.58        
 12 Da Cruz, Joao             11 OCCS                   47.77      42.60        
 13 Bracewell, Ryan           11 PM                     44.50      44.39        
 14 Luo, Oliver               12 MAKO                      NT      44.41        
 15 Lee, Paul                 11 MAKO                   46.78      44.68        
 16 Bourdelais, Kevin         11 MAKO                   46.54      45.23        
 17 Sidestam, Charlie         11 OCCS                      NT      45.75        
 18 Blackman, Eric            11 TIBU                   48.78      46.24        
 19 Turner, James             12 OCCS                      NT      46.26        
 20 Zhang, Owen               11 PM                        NT      46.95        
 21 Murphy, Sean              11 PM                     47.42      46.96        
 22 Padheriya, Nandin         12 MAKO                   52.49      47.02        
 23 McMurrer, Noah            12 OCCS                      NT      47.26        
 24 Babbar, Anav              12 TIBU                      NT      47.36        
 25 Wharff, Michael           12 MAKO                   47.61      47.37        
 26 Fisher, Charles           11 MAKO                   57.04      47.47        
 27 Puxley, Samuel            11 MAKO                   49.77      47.49        
 28 Puxley, Ryan              11 MAKO                   44.63      47.80        
 29 Woodard, Harrison         11 PM                        NT      48.64        
 30 Morris, Maximillian       12 MAKO                   53.00      51.37        
 31 Kaznachey, Lenny          11 MAKO                   51.97      52.44        
 32 Burke, Noah               11 PM                     55.67      52.57        
 33 Tello, JT                 11 OCCS                      NT      53.45        
 34 Montenegro, Jonathan      12 MAKO                   53.68      54.52        
 35 Parente, Nick             12 OCCS                      NT      54.68        
 36 Allee, Daniel             11 PM                        NT      56.40        
 37 Collins, Ryan             11 PM                        NT    1:00.84        
 38 Schlatter, Samuel         11 PM                        NT    1:02.43        
 39 Das, Siddahnt             11 OCCS                      NT    1:13.64        
 -- Monsell, Charlie          11 UN-OC                  46.08         DQ        
      Alternating Kick
 -- Swanson, James            12 PM                        NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassidy, Kyle             12 MAKO                 1:19.27    1:11.04        
                  33.23     1:11.04 (37.81)                                        
  2 Pollock, Jonathan         12 PM                   1:13.43    1:14.05        
                  34.64     1:14.05 (39.41)                                        
  3 Rodriguez, Alejandro      12 Shark Tank           1:23.26    1:18.52        
                  37.43     1:18.52 (41.09)                                        
  4 Chang, Hyung Tae          12 PM                   1:22.44    1:20.34        
                  38.41     1:20.34 (41.93)                                        
  5 Barborek, Decker          12 MAKO                 1:21.76    1:21.25        
                  38.40     1:21.25 (42.85)                                        
  6 Scher, Kevin              11 TIBU                 1:23.65    1:21.93        
                  39.41     1:21.93 (42.52)                                        
  7 Cappellini, Andrew        12 OCCS                 1:22.64    1:25.32        
                  40.65     1:25.32 (44.67)                                        
  8 McLaughlin, Evan          11 TIBU                 1:35.06    1:25.35        
                  41.18     1:25.35 (44.17)                                        
  9 Beima, Phillip            12 MAKO                 1:35.43    1:25.97        
                  41.09     1:25.97 (44.88)                                        
 10 Cummins, Tommy            12 UN-OC                     NT    1:29.25        
                  41.03     1:29.25 (48.22)                                        
 11 McLaughlin, Ryan          12 PM                   1:34.96    1:29.95        
                  41.93     1:29.95 (48.02)                                        
 12 Dunne, Bryan              11 TIBU                 1:31.83    1:30.04        
                  42.51     1:30.04 (47.53)                                        
 13 Bold, Brett               12 Shark Tank           1:36.51    1:31.03        
                  42.26     1:31.03 (48.77)                                        
 14 Pyle, Will                11 Shark Tank           1:45.97    1:32.33        
                  44.79     1:32.33 (47.54)                                        
 15 Arcomona, Anthony         11 PM                   1:42.35    1:32.53        
                  44.70     1:32.53 (47.83)                                        
 16 Brocato, Tyler            11 MAKO                 1:36.55    1:36.52        
                  44.97     1:36.52 (51.55)                                        
 17 Summers, Matthew          11 Shark Tank                NT    1:36.73        
                  44.93     1:36.73 (51.80)                                        
 18 Myers, Richard            11 MAKO                      NT    1:37.08        
                  45.27     1:37.08 (51.81)                                        
 19 Bracewell, Ryan           11 PM                   1:41.57    1:37.71        
                  46.71     1:37.71 (51.00)                                        
 20 Almelor, Renzo            11 OCCS                 1:48.48    1:38.22        
 21 Yung, Ian                 11 OCCS                 1:51.22    1:38.39        
                  46.97     1:38.39 (51.42)                                        
 22 Muresan, Mika             11 TIBU                 1:37.68    1:38.64        
                  46.53     1:38.64 (52.11)                                        
 23 Puxley, Ryan              11 MAKO                 1:39.15    1:42.25        
                  48.25     1:42.25 (54.00)                                        
 24 Lagouit, Samir            11 Shark Tank                NT    1:42.39        
                  47.79     1:42.39 (54.60)                                        
 25 Wharff, Michael           12 MAKO                 1:43.96    1:42.71        
                  49.45     1:42.71 (53.26)                                        
 26 Ronderos, Mateo           12 MAKO                 1:43.57    1:43.12        
                  49.78     1:43.12 (53.34)                                        
 27 Woodard, Harrison         11 PM                        NT    1:44.22        
                  49.14     1:44.22 (55.08)                                        
 28 Tanaka, Yuta              11 OCCS                 1:50.34    1:45.05        
 29 Bruni, Ryan               11 PM                        NT    1:45.72        
                  48.50     1:45.72 (57.22)                                        
 30 Hamilton, Hunter          11 OCCS                      NT    1:46.57        
                  49.49     1:46.57 (57.08)                                        
 31 Puxley, Samuel            11 MAKO                 1:51.46    1:46.74        
                  48.66     1:46.74 (58.08)                                        
 32 Silva, Nicholas           11 PM                        NT    1:50.28        
                  50.49     1:50.28 (59.79)                                        
 33 Morris, Maximillian       12 MAKO                 1:52.12    1:50.36        
                  51.44     1:50.36 (58.92)                                        
 34 Magnell, Lucas            11 OCCS                      NT    1:51.46        
                  52.53     1:51.46 (58.93)                                        
 35 Tolar, Jack               11 OCCS                      NT    1:57.16        
                  54.31   1:57.16 (1:02.85)                                        
 36 Montenegro, Jonathan      12 MAKO                 1:58.44    1:58.13        
                  55.38   1:58.13 (1:02.75)                                        
 37 Collins, Ryan             11 PM                        NT    2:22.09        
                1:03.45   2:22.09 (1:18.64)                                        
 -- Salvatori, Michael        11 Shark Tank           1:43.29         DQ        
      One hand touch
                  43.35          DQ (48.56)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassidy, Kyle             12 MAKO                   30.47      29.04        
  2 Butler, Steven            11 OCCS                   30.87      30.38        
  3 David, Nick               11 MAKO                   43.13      30.99        
  4 Tansill, Ian              11 OCCS                   33.72      32.63        
  4 McLaughlin, Evan          11 TIBU                   34.08      32.63        
  6 Cappellini, Andrew        12 OCCS                   42.06      32.67        
  7 Barborek, Decker          12 MAKO                   32.89      32.70        
  8 McLaughlin, Ryan          12 PM                     33.94      33.57        
  9 Mwebaze, Jordan           12 TIBU                   34.88      33.77        
 10 Dunne, Bryan              11 TIBU                   37.75      33.94        
 11 Arcomona, Anthony         11 PM                     36.83      34.08        
 12 Scher, Kevin              11 TIBU                   37.80      34.09        
 13 Codding, Kent             11 MAKO                   35.38      34.39        
 14 Henry, Brandon            11 MAKO                   32.55      34.86        
 15 Beamon, Thomas            12 PM                     34.46      35.05        
 16 Kuranda, Max              11 PM                     40.21      35.30        
 17 Da Cruz, Joao             11 OCCS                   38.88      35.98        
 18 Wang, Michael             12 PM                        NT      36.73        
 19 Bartolome, Allan          11 PM                     37.29      36.78        
 20 Aung, Alex                11 MAKO                   38.75      36.95        
 21 Knouse, Jackson           11 MAKO                   44.24      38.21        
 22 Morris, CT                12 MAKO                   42.88      39.20        
 23 Jansen, Sean              11 PM                     39.54      39.26        
 24 Janardhanan, Sid          12 OCCS                   45.97      40.00        
 25 Turner, James             12 OCCS                      NT      40.39        
 26 Padheriya, Nandin         12 MAKO                   45.77      40.79        
 27 Wharff, Michael           12 MAKO                   40.13      40.85        
 28 Worthington, Matthew      12 UN-PM                  40.73      42.42        
 29 Luo, Oliver               12 MAKO                   53.30      42.71        
 30 Schlatter, Harold         11 PM                        NT      43.07        
 31 Silva, Nicholas           11 PM                        NT      44.96        
 32 Puxley, Samuel            11 MAKO                   49.31      45.74        
 33 Morris, Maximillian       12 MAKO                   49.47      46.48        
 34 Sidestam, Charlie         11 OCCS                      NT      46.85        
 35 Zanotti, Michael          11 PM                        NT      47.46        
 36 Puxley, Ryan              11 MAKO                   48.73      48.29        
 37 Kaznachey, Lenny          11 MAKO                   51.40      50.55        
 38 Tello, JT                 11 OCCS                      NT      51.14        
 -- Mun, Aaron                11 PM                        NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bruni, Ryan               11 PM                        NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bold, Brett               12 Shark Tank                NT    1:15.24        
                  35.50     1:15.24 (39.74)                                        
  2 McLaughlin, Ryan          12 PM                   1:21.25    1:15.95        
                  34.41     1:15.95 (41.54)                                        
  3 Scher, Kevin              11 TIBU                 1:19.58    1:17.82        
                  34.82     1:17.82 (43.00)                                        
  4 Pyle, Will                11 Shark Tank           1:24.71    1:18.17        
                  34.42     1:18.17 (43.75)                                        
  5 McLaughlin, Evan          11 TIBU                 1:24.83    1:18.26        
                  35.45     1:18.26 (42.81)                                        
  6 Codding, Kent             11 MAKO                 1:23.39    1:21.01        
                  37.53     1:21.01 (43.48)                                        
  7 Rodriguez, Alejandro      12 Shark Tank           1:26.50    1:24.83        
                  35.99     1:24.83 (48.84)                                        
  8 Ronderos, Mateo           12 MAKO                 1:35.68    1:32.09        
                  41.88     1:32.09 (50.21)                                        
  9 Blackman, Eric            11 TIBU                      NT    1:38.14        
                  44.32     1:38.14 (53.82)                                        
 10 Bracewell, Ryan           11 PM                        NT    1:42.27        
                  47.07     1:42.27 (55.20)                                        
 11 Nguyen, Ethan             11 PM                   1:45.02    1:52.89        
                  49.53   1:52.89 (1:03.36)                                        
 -- Burke, Noah               11 PM                        NT         DQ        
      Arms underwater recovery
                  58.08        DQ (1:06.21)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollock, Jonathan         12 PM                   2:28.63    2:20.27        
                  31.26     1:07.56 (36.30)     1:48.60 (41.04)     2:20.27 (31.67)
  2 Butler, Steven            11 OCCS                 2:50.28    2:38.08        
                  33.45     1:13.59 (40.14)     2:01.26 (47.67)     2:38.08 (36.82)
  3 Maahs, Carl               12 MAKO                 2:42.50    2:38.27        
                  34.79     1:18.00 (43.21)     2:04.84 (46.84)     2:38.27 (33.43)
  4 Barbee, Ben               12 PM                   2:38.52    2:38.45        
                  34.94     1:16.82 (41.88)     2:04.10 (47.28)     2:38.45 (34.35)
  5 Meyer, Mitchell           11 OCCS                 2:44.59    2:38.71        
                  34.86     1:15.05 (40.19)     2:03.93 (48.88)     2:38.71 (34.78)
  6 Nowak, Matt               12 OCCS                 2:40.65    2:39.40        
                  36.02     1:16.80 (40.78)     2:03.89 (47.09)     2:39.40 (35.51)
  7 Cappellini, Andrew        12 OCCS                 2:34.26    2:39.64        
                  35.21     1:16.19 (40.98)     2:03.90 (47.71)     2:39.64 (35.74)
  8 Shepard, Corey            12 OCCS                 3:04.86    2:43.22        
                  34.14     1:15.51 (41.37)     2:07.30 (51.79)     2:43.22 (35.92)
  9 Dunne, Bryan              11 TIBU                 2:44.77    2:43.99        
                  35.99     1:16.35 (40.36)     2:06.92 (50.57)     2:43.99 (37.07)
 10 Yates, Grant              12 UN-OC                3:07.73    2:44.89        
                  37.47     1:17.91 (40.44)     2:09.39 (51.48)     2:44.89 (35.50)
 11 McLaughlin, Evan          11 TIBU                      NT    2:44.93        
                  35.86     1:18.89 (43.03)     2:07.40 (48.51)     2:44.93 (37.53)
 12 Jansen, Sean              11 PM                   3:02.82    2:44.98        
                  39.93     1:20.56 (40.63)     2:07.82 (47.26)     2:44.98 (37.16)
 13 Tansill, Ian              11 OCCS                 2:47.38    2:45.31        
                  35.82     1:18.08 (42.26)     2:08.96 (50.88)     2:45.31 (36.35)
 14 Arcomona, Anthony         11 PM                   2:58.07    2:45.99        
                  36.71     1:18.04 (41.33)     2:11.06 (53.02)     2:45.99 (34.93)
 15 Kapp, Brendan             12 MAKO                      NT    2:48.35        
                  38.86     1:21.73 (42.87)     2:10.43 (48.70)     2:48.35 (37.92)
 16 McCabe, Isaac             11 TIBU                      NT    2:52.94        
                  38.12     1:22.35 (44.23)     2:11.52 (49.17)     2:52.94 (41.42)
 17 Henry, Brandon            11 MAKO                 2:53.61    2:55.03        
                  38.14     1:24.18 (46.04)     2:16.83 (52.65)     2:55.03 (38.20)
 18 Bookstein, Ryan           11 OCCS                 3:16.84    2:55.70        
                  37.60     1:23.46 (45.86)     2:17.64 (54.18)     2:55.70 (38.06)
 19 Worthington, Matthew      12 UN-PM                3:09.25    2:56.12        
                  45.76     1:26.90 (41.14)     2:19.34 (52.44)     2:56.12 (36.78)
 20 Gardner, Devin            12 MAKO                 3:37.72    2:58.47        
                  40.79     1:26.40 (45.61)     2:22.34 (55.94)     2:58.47 (36.13)
 21 Morris, CT                12 MAKO                 3:18.53    3:02.78        
                  39.37     1:25.02 (45.65)     2:21.22 (56.20)     3:02.78 (41.56)
 22 Deegan, Kenta             11 MAKO                      NT    3:08.72        
                  41.67     1:31.07 (49.40)     2:25.39 (54.32)     3:08.72 (43.33)
 23 Ronderos, Mateo           12 MAKO                 3:21.85    3:14.12        
                  42.29     1:35.54 (53.25)     2:31.67 (56.13)     3:14.12 (42.45)
 24 Silva, Nicholas           11 PM                        NT    3:17.79        
                  41.80     1:31.14 (49.34)   2:31.49 (1:00.35)     3:17.79 (46.30)
 25 Murphy, Sean              11 PM                        NT    3:19.42        
                  42.93     1:34.01 (51.08)   2:35.93 (1:01.92)     3:19.42 (43.49)
 26 Nguyen, Ethan             11 PM                   3:20.33    3:22.36        
                  48.45                             2:38.88 ( )     3:22.36 (43.48)
 27 Bracewell, Ryan           11 PM                        NT    3:29.81        
                  49.41   1:49.61 (1:00.20)     2:43.04 (53.43)     3:29.81 (46.77)
 28 Burke, Noah               11 PM                        NT    3:40.75        
                1:00.36     1:52.15 (51.79)   2:54.01 (1:01.86)     3:40.75 (46.74)
 29 Zanotti, Michael          11 PM                        NT    3:57.58        
                  49.43   1:57.77 (1:08.34)   3:03.16 (1:05.39)     3:57.58 (54.42)
 -- McLaughlin, Ryan          12 PM                   2:50.31         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  36.34     1:19.30 (42.96)     2:11.47 (52.17)          DQ (36.37)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailar, Jinwon            14 NCAP                   24.08      23.29        
  2 WU, Timothy               13 NCAP                   23.95      23.41        
  3 Sun, Lucky                14 TIBU                   24.20      23.84        
  4 Nguyen, Andrew            14 NCAP                   24.97      24.36        
  5 Dixon, Christian          14 FAST                   24.92      24.98        
  6 Nguyen, Justin            14 NCAP                   24.43      25.08        
  7 Perry, Christopher        14 UN-NC                  24.91      25.17        
  8 Marron, Paul              14 UN-OC                  25.10      25.23        
  9 Guill, Jean-Claude        14 NCAP                   26.00      25.24        
 10 Healey, Matthew           14 OCCS                   25.30      25.41        
 11 Eggert, Kris              14 OCCS                   28.63      25.62        
 12 Bechtle, William          14 NCAP                   25.02      25.66        
 13 Myles, Jordan             14 NCAP                   26.82      25.69        
 14 Pham-Ton, Jet             13 MAKO                   27.63      26.04        
 15 McGann, Malachy           13 NCAP                   26.83      26.26        
 16 Weese, Jonathan           14 NCAP                   29.59      26.72        
 17 Gill, James               14 UN-NC                  26.76      26.79        
 18 Muldowney, Thomas         13 OCCS                   27.92      26.91        
 19 McIntyre, Micah           14 PM                        NT      26.93        
 20 Lucas, Ryan               14 NCAP                   26.92      26.94        
 21 You, Michael              14 PM                     28.86      27.21        
 22 Hanson, Anders            13 OCCS                   29.12      27.24        
 23 Brown, Chase              13 NCAP                   28.22      27.34        
 23 Walrath, Brycen           14 PM                        NT      27.34        
 25 Tefft, Cameron            13 OCCS                   29.38      27.39        
 26 Stern, Nick               14 MAKO                      NT      27.99        
 27 Gormsen, Wyatt            13 NCAP                   30.28      28.25        
 28 Loveng, Brendan           14 PM                        NT      28.38        
 29 Swanekamp, Zachary        14 NCAP                   27.59      28.39        
 30 Paulson, Carl             14 TIBU                   27.01      28.41        
 31 Ogden, Josh               14 OCCS                   34.65      28.53        
 32 Haregot, Naod             14 PM                     34.17      28.59        
 33 Levine, Noah              13 OCCS                   32.49      28.73        
 34 Stevenson, Grisham        13 OCCS                   32.89      29.03        
 35 Bergstrom, Luke           13 NCAP                   32.19      29.09        
 36 Li, Alan                  14 TIBU                   31.01      29.16        
 37 Turdukulov, Aktan         14 PM                     31.09      29.35        
 38 Major, Kyle               13 PM                     28.42      29.37        
 39 Caprio, Benjamin          13 NCAP                   29.05      29.45        
 40 Prosser, Conner           14 OCCS                      NT      29.56        
 41 McCabe, Eli               14 TIBU                   31.69      30.10        
 42 Cryblskey, Addison        13 PM                     30.85      30.93        
 43 pan, Ming                 14 TIBU                   30.71      31.37        
 44 Shah, Adit                13 NCAP                   31.96      31.44        
 45 DeGroodt, Ethan           13 OCCS                   48.79      31.53        
 46 Ningcharoen, Ken          13 OCCS                   31.82      31.96        
 47 Sidestam, Ricky           13 OCCS                      NT      32.32        
 48 Downey, Thomas            13 OCCS                      NT      32.93        
 49 Deane, Jonathan           14 OCCS                   37.42      34.02        
 50 Woodard, Greyson          13 PM                        NT      34.45        
 51 Koch, Zachary             13 OCCS                      NT      35.52        
 -- Kent, Colin               13 PM                     27.02         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Timothy               13 NCAP                   51.45      50.76        
                  24.58       50.76 (26.18)                                        
  2 Sun, Lucky                14 TIBU                   53.10      53.44        
                  25.55       53.44 (27.89)                                        
  3 Larsen, Jacob             14 AAC                    54.13      53.49        
                  25.63       53.49 (27.86)                                        
  4 Jones, Luke               14 MAKO                   53.13      53.90        
                  25.21       53.90 (28.69)                                        
  5 Nguyen, Justin            14 NCAP                   54.57      55.49        
                  26.46       55.49 (29.03)                                        
  6 Chen, Nelson              14 NCAP                   58.58      56.23        
                  26.97       56.23 (29.26)                                        
  7 Perry, Christopher        14 UN-NC                  55.78      56.33        
                  26.92       56.33 (29.41)                                        
  8 Marron, Paul              14 UN-OC                  58.51      56.51        
                  26.90       56.51 (29.61)                                        
  9 Kent, Colin               13 PM                   1:02.08      56.55        
                  27.06       56.55 (29.49)                                        
 10 Bechtle, William          14 NCAP                 1:02.00      56.65        
                  27.35       56.65 (29.30)                                        
 11 Auerbach, Jacob           14 NCAP                   58.05      57.04        
                  27.41       57.04 (29.63)                                        
 12 Pham-Ton, Jet             13 MAKO                 1:01.08      57.68        
                  27.33       57.68 (30.35)                                        
 13 McClorey, John            13 NCAP                   57.80      57.91        
                  27.44       57.91 (30.47)                                        
 13 Myles, Jordan             14 NCAP                 1:01.13      57.91        
                  27.59       57.91 (30.32)                                        
 15 Muldowney, Thomas         13 OCCS                 1:02.83      58.74        
                  28.19       58.74 (30.55)                                        
 16 Oldfield, Harry           14 MAKO                   58.67      59.23        
                  27.90       59.23 (31.33)                                        
 17 Jackmore, Samuel          13 MAKO                 1:05.92      59.36        
                  27.89       59.36 (31.47)                                        
 18 Gill, James               14 UN-NC                     NT      59.62        
                  27.87       59.62 (31.75)                                        
 19 You, Michael              14 PM                   1:06.68      59.66        
                  29.59       59.66 (30.07)                                        
 20 Paulson, Carl             14 TIBU                   59.49      59.68        
                  28.48       59.68 (31.20)                                        
 21 Hanson, Anders            13 OCCS                 1:06.49    1:00.04        
                  29.10     1:00.04 (30.94)                                        
 22 Weese, Jonathan           14 NCAP                 1:07.43    1:00.11        
                  28.88     1:00.11 (31.23)                                        
 23 Tefft, Cameron            13 OCCS                 1:05.38    1:00.18        
                  29.04     1:00.18 (31.14)                                        
 24 Walrath, Brycen           14 PM                        NT    1:01.73        
                  29.27     1:01.73 (32.46)                                        
 25 Ross, AJ                  13 OCCS                 1:06.04    1:02.32        
                  30.48     1:02.32 (31.84)                                        
 26 Levine, Noah              13 OCCS                 1:07.67    1:02.50        
                  29.90     1:02.50 (32.60)                                        
 27 Trax, Matthew             13 NCAP                 1:09.66    1:02.96        
                  30.29     1:02.96 (32.67)                                        
 28 Veatch, Christopher       13 MAKO                 1:04.30    1:03.02        
                  29.24     1:03.02 (33.78)                                        
 29 Bass, Nathan              13 PM                   1:02.26    1:03.73        
                  30.72     1:03.73 (33.01)                                        
 30 Loane, Alex               13 TIBU                 1:06.65    1:03.78        
                  31.47     1:03.78 (32.31)                                        
 31 Li, Alan                  14 TIBU                 1:07.49    1:04.41        
                  30.76     1:04.41 (33.65)                                        
 32 Haregot, Naod             14 PM                   1:11.68    1:04.42        
                  31.46     1:04.42 (32.96)                                        
 33 Caprio, Benjamin          13 NCAP                 1:04.75    1:05.37        
                  30.93     1:05.37 (34.44)                                        
 34 Sun, Alex                 13 NCAP                 1:11.29    1:05.44        
                  30.49     1:05.44 (34.95)                                        
 35 pan, Ming                 14 TIBU                 1:08.20    1:05.82        
                  31.45     1:05.82 (34.37)                                        
 36 Ogden, Josh               14 OCCS                 1:08.61    1:06.46        
                  32.52     1:06.46 (33.94)                                        
 37 Yang, Andrew              13 MAKO                 1:10.14    1:06.60        
                  32.29     1:06.60 (34.31)                                        
 38 Lee, Michael              13 MAKO                 1:11.30    1:07.65        
                  32.34     1:07.65 (35.31)                                        
 39 Shah, Adit                13 NCAP                 1:11.73    1:09.47        
                  32.43     1:09.47 (37.04)                                        
 40 Rothleder, Eli            13 PM                        NT    1:10.06        
                  32.58     1:10.06 (37.48)                                        
 41 DeGroodt, Ethan           13 OCCS                 1:51.48    1:12.28        
                  34.25     1:12.28 (38.03)                                        
 42 Downey, Thomas            13 OCCS                      NT    1:15.58        
                  34.27     1:15.58 (41.31)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Timothy               13 NCAP                 1:52.19    1:48.45        
                  25.16       52.75 (27.59)     1:21.07 (28.32)     1:48.45 (27.38)
  2 Baker, Ryan               14 UN-AC                1:58.20    1:49.94        
                  25.04       52.99 (27.95)     1:21.84 (28.85)     1:49.94 (28.10)
  3 Lai, Dennis               14 NCAP                 1:49.54    1:51.45        
                  25.65       53.69 (28.04)     1:22.37 (28.68)     1:51.45 (29.08)
  4 Sison, Emilio             13 NCAP                 1:55.76    1:53.54        
                  26.22       54.84 (28.62)     1:24.45 (29.61)     1:53.54 (29.09)
  5 Truong, Devin             13 UN-NC                1:54.51    1:55.43        
                  26.18       54.97 (28.79)     1:24.87 (29.90)     1:55.43 (30.56)
  6 Nguyen, Andrew            14 NCAP                 2:00.63    1:55.90        
                  26.35       55.71 (29.36)     1:25.79 (30.08)     1:55.90 (30.11)
  7 Bailar, Jinwon            14 NCAP                 1:54.92    1:57.06        
                  26.03       55.67 (29.64)     1:26.47 (30.80)     1:57.06 (30.59)
  8 Carpenter, Noah           14 MAKO                 2:00.42    1:59.97        
                  27.10       57.86 (30.76)     1:29.11 (31.25)     1:59.97 (30.86)
  9 Larsen, Jacob             14 AAC                  2:06.04    2:00.59        
                  26.76       57.13 (30.37)     1:29.75 (32.62)     2:00.59 (30.84)
 10 Gryski, Ben               13 PM                   2:10.72    2:01.44        
                  28.17       59.44 (31.27)     1:31.71 (32.27)     2:01.44 (29.73)
 11 McGann, Malachy           13 NCAP                 1:59.68    2:02.27        
                  27.86       58.66 (30.80)     1:30.61 (31.95)     2:02.27 (31.66)
 12 Bechtle, William          14 NCAP                 2:24.66    2:03.10        
                  27.89       59.74 (31.85)     1:32.14 (32.40)     2:03.10 (30.96)
 13 Marron, Paul              14 UN-OC                2:09.55    2:08.50        
                  28.88     1:00.86 (31.98)     1:34.45 (33.59)     2:08.50 (34.05)
 14 Auerbach, Jacob           14 NCAP                 2:09.13    2:08.96        
                  28.34     1:00.73 (32.39)     1:34.89 (34.16)     2:08.96 (34.07)
 15 Brandt, Evan              13 UN-OC                2:12.76    2:09.96        
                  30.19     1:02.77 (32.58)     1:36.90 (34.13)     2:09.96 (33.06)
 16 Kent, Colin               13 PM                   2:32.95    2:11.33        
                  27.79     1:00.48 (32.69)     1:35.44 (34.96)     2:11.33 (35.89)
 17 Bergmann, Sean            14 NCAP                 2:27.09    2:12.96        
                  29.15     1:02.92 (33.77)     1:38.30 (35.38)     2:12.96 (34.66)
 18 Trax, Matthew             13 NCAP                 2:35.96    2:14.57        
                  30.79     1:04.79 (34.00)     1:39.80 (35.01)     2:14.57 (34.77)
 19 Weese, Jonathan           14 NCAP                      NT    2:15.06        
                  28.86     1:02.94 (34.08)     1:38.00 (35.06)     2:15.06 (37.06)
 20 You, Michael              14 PM                   2:31.97    2:16.11        
                  31.67     1:06.00 (34.33)     1:40.24 (34.24)     2:16.11 (35.87)
 21 Bass, Nathan              13 PM                   2:16.31    2:16.92        
                  30.87     1:04.88 (34.01)     1:40.63 (35.75)     2:16.92 (36.29)
 22 Jackmore, Samuel          13 MAKO                      NT    2:17.64        
                  30.05     1:05.06 (35.01)     1:42.14 (37.08)     2:17.64 (35.50)
 23 Ross, AJ                  13 OCCS                 2:22.98    2:17.90        
                  30.45     1:04.43 (33.98)     1:40.74 (36.31)     2:17.90 (37.16)
 24 Phan, Kevin               14 PM                   2:21.49    2:18.88        
                  32.20     1:07.32 (35.12)     1:43.28 (35.96)     2:18.88 (35.60)
 25 Walrath, Brycen           14 PM                        NT    2:19.14        
                  30.12     1:04.87 (34.75)     1:42.11 (37.24)     2:19.14 (37.03)
 26 Stevenson, Grisham        13 OCCS                 2:47.52    2:28.24        
                  32.56     1:10.58 (38.02)     1:50.50 (39.92)     2:28.24 (37.74)
 27 Yang, Andrew              13 MAKO                 2:40.86    2:29.09        
                  32.99     1:11.78 (38.79)     1:51.81 (40.03)     2:29.09 (37.28)
 28 Ogden, Josh               14 OCCS                 2:35.15    2:30.07        
                  33.17     1:12.88 (39.71)     1:52.07 (39.19)     2:30.07 (38.00)
 29 Ganesh, RJ                13 PM                   2:52.93    2:31.08        
                  33.24     1:11.76 (38.52)     1:53.02 (41.26)     2:31.08 (38.06)
 30 Shah, Adit                13 NCAP                 2:37.58    2:36.41        
                  33.21     1:11.88 (38.67)   2:36.41 (1:24.53)                    
 31 Atwell, Alek              13 OCCS                      NT    2:40.24        
                  33.14     1:13.99 (40.85)     1:58.11 (44.12)     2:40.24 (42.13)
 32 Collins, Joey             13 PM                        NT    2:43.85        
                  35.18     1:16.13 (40.95)     2:00.12 (43.99)     2:43.85 (43.73)
 33 Sienkiewicz, Connor       13 OCCS                      NT    2:45.58        
                  35.38     1:17.16 (41.78)   2:45.58 (1:28.42)                    
 34 Koch, Zachary             13 OCCS                      NT    2:57.17        
                  38.05     1:23.99 (45.94)     2:11.98 (47.99)     2:57.17 (45.19)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailar, Jinwon            14 NCAP                   54.97      55.24        
                  26.78       55.24 (28.46)                                        
  2 Baker, Ryan               14 UN-AC                  56.66      55.58        
                  27.23       55.58 (28.35)                                        
  3 Lai, Dennis               14 NCAP                   54.36      56.83        
                  27.36       56.83 (29.47)                                        
  4 Truong, Devin             13 UN-NC                  56.53      58.35        
                  27.54       58.35 (30.81)                                        
  5 Surette, Miller           14 NCAP                   58.38      58.61        
                  28.77       58.61 (29.84)                                        
  6 Guill, Jean-Claude        14 NCAP                 1:00.77      59.51        
                  28.81       59.51 (30.70)                                        
  7 Sun, Lucky                14 TIBU                 1:00.79      59.78        
                  29.35       59.78 (30.43)                                        
  8 Sison, Emilio             13 NCAP                 1:02.01    1:00.15        
                  29.20     1:00.15 (30.95)                                        
  9 Larsen, Jacob             14 AAC                  1:03.01    1:00.54        
                  29.58     1:00.54 (30.96)                                        
 10 WU, Timothy               13 NCAP                 1:01.04    1:00.81        
                  30.29     1:00.81 (30.52)                                        
 11 Nguyen, Andrew            14 NCAP                 1:02.11    1:00.90        
                  29.59     1:00.90 (31.31)                                        
 12 Gu, Han                   14 PM                   1:01.82    1:02.43        
                  29.73     1:02.43 (32.70)                                        
 13 Bechtle, William          14 NCAP                 1:05.22    1:02.77        
                  30.77     1:02.77 (32.00)                                        
 14 Anderson, Garrett         14 PM                   1:04.91    1:03.04        
 15 Wen, Jonathan             13 PM                   1:03.69    1:03.19        
                  30.38     1:03.19 (32.81)                                        
 16 McGann, Malachy           13 NCAP                 1:04.97    1:04.90        
                  31.88     1:04.90 (33.02)                                        
 17 Gill, James               14 UN-NC                1:05.30    1:05.22        
                  31.13     1:05.22 (34.09)                                        
 17 McClorey, John            13 NCAP                 1:05.31    1:05.22        
                  31.19     1:05.22 (34.03)                                        
 19 Bergmann, Sean            14 NCAP                 1:12.12    1:05.59        
                  31.60     1:05.59 (33.99)                                        
 20 Nguyen, Justin            14 NCAP                 1:07.03    1:05.67        
                  31.54     1:05.67 (34.13)                                        
 21 Perry, Christopher        14 UN-NC                1:04.24    1:05.69        
                  32.41     1:05.69 (33.28)                                        
 22 Myles, Jordan             14 NCAP                 1:09.79    1:05.70        
                  31.55     1:05.70 (34.15)                                        
 23 Pham-Ton, Jet             13 MAKO                 1:09.98    1:06.04        
                  31.79     1:06.04 (34.25)                                        
 24 Healey, Matthew           14 OCCS                 1:06.62    1:06.65        
                  32.48     1:06.65 (34.17)                                        
 25 Hanson, Anders            13 OCCS                 1:14.07    1:07.97        
                  33.10     1:07.97 (34.87)                                        
 26 Brandt, Evan              13 UN-OC                1:07.98    1:08.42        
                  33.22     1:08.42 (35.20)                                        
 27 Lucas, Ryan               14 NCAP                 1:15.42    1:08.74        
                  33.57     1:08.74 (35.17)                                        
 28 Muldowney, Thomas         13 OCCS                 1:11.20    1:08.82        
                  33.31     1:08.82 (35.51)                                        
 29 Phan, Kevin               14 PM                   1:11.97    1:08.92        
                  33.39     1:08.92 (35.53)                                        
 30 Brown, Chase              13 NCAP                 1:08.86    1:09.66        
                  33.42     1:09.66 (36.24)                                        
 31 Weese, Jonathan           14 NCAP                 1:15.70    1:10.04        
                  33.65     1:10.04 (36.39)                                        
 32 Oldfield, Harry           14 MAKO                 1:11.83    1:10.92        
                  34.37     1:10.92 (36.55)                                        
 33 Bass, Nathan              13 PM                   1:09.72    1:11.07        
                  34.08     1:11.07 (36.99)                                        
 34 Major, Kyle               13 PM                   1:10.10    1:11.87        
                  34.14     1:11.87 (37.73)                                        
 35 Swanekamp, Zachary        14 NCAP                 1:09.05    1:12.15        
                  34.41     1:12.15 (37.74)                                        
 36 Kent, Colin               13 PM                   1:20.51    1:12.30        
                  34.41     1:12.30 (37.89)                                        
 37 Prosser, Conner           14 OCCS                      NT    1:12.51        
                  34.19     1:12.51 (38.32)                                        
 38 Levine, Noah              13 OCCS                 1:20.98    1:12.53        
                  35.17     1:12.53 (37.36)                                        
 39 Tefft, Cameron            13 OCCS                 1:21.37    1:12.77        
                  34.94     1:12.77 (37.83)                                        
 40 Paulson, Carl             14 TIBU                 1:10.40    1:12.90        
                  36.22     1:12.90 (36.68)                                        
 41 Ganesh, RJ                13 PM                   1:13.05    1:13.00        
                  35.47     1:13.00 (37.53)                                        
 42 Turdukulov, Aktan         14 PM                   1:19.38    1:13.64        
                  35.83     1:13.64 (37.81)                                        
 43 Peny, Jack                13 OCCS                 1:19.14    1:14.66        
                  36.69     1:14.66 (37.97)                                        
 44 pan, Ming                 14 TIBU                 1:21.26    1:15.29        
                  36.30     1:15.29 (38.99)                                        
 45 Caprio, Benjamin          13 NCAP                 1:17.36    1:15.38        
                  36.03     1:15.38 (39.35)                                        
 46 Bergstrom, Luke           13 NCAP                      NT    1:15.94        
                  37.31     1:15.94 (38.63)                                        
 47 Lee, Michael              13 MAKO                 1:17.39    1:16.76        
                  36.86     1:16.76 (39.90)                                        
 48 Li, Alan                  14 TIBU                 1:21.16    1:17.24        
                  36.27     1:17.24 (40.97)                                        
 49 Corcoran, Liam            14 MAKO                 1:21.48    1:17.54        
                  37.68     1:17.54 (39.86)                                        
 50 Shah, Adit                13 NCAP                 1:21.89    1:17.74        
                  36.95     1:17.74 (40.79)                                        
 51 McCabe, Eli               14 TIBU                 1:25.22    1:18.77        
                  37.98     1:18.77 (40.79)                                        
 52 Stevenson, Grisham        13 OCCS                 1:27.32    1:19.86        
                  38.97     1:19.86 (40.89)                                        
 53 Cryblskey, Addison        13 PM                   1:25.32    1:19.89        
                  39.12     1:19.89 (40.77)                                        
 54 Loane, Alex               13 TIBU                 1:29.06    1:19.93        
                  39.22     1:19.93 (40.71)                                        
 55 You, Michael              14 PM                        NT    1:21.41        
                  39.24     1:21.41 (42.17)                                        
 56 Ningcharoen, Ken          13 OCCS                      NT    1:22.61        
                  41.08     1:22.61 (41.53)                                        
 57 Deane, Jonathan           14 OCCS                 1:35.28    1:28.61        
                  42.83     1:28.61 (45.78)                                        
 58 Koch, Zachary             13 OCCS                      NT    1:33.15        
 59 Sidestam, Ricky           13 OCCS                      NT    1:40.85        
 -- Collins, Joey             13 PM                        NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  41.99          DQ (47.08)                                        
 -- Downey, Thomas            13 OCCS                      NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Gormsen, Wyatt            13 NCAP                      NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  38.14          DQ (54.60)                                        
 -- Loveng, Brendan           14 PM                        NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  37.20          DQ (41.81)                                        
 -- DeGroodt, Ethan           13 OCCS                      NT         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Truong, Devin             13 UN-NC                1:01.55    1:04.67        
                  30.90     1:04.67 (33.77)                                        
  2 Sison, Emilio             13 NCAP                 1:07.53    1:05.04        
                  31.13     1:05.04 (33.91)                                        
  3 Sun, Lucky                14 TIBU                 1:07.72    1:06.97        
                  31.33     1:06.97 (35.64)                                        
  4 Nguyen, Andrew            14 NCAP                 1:07.58    1:07.56        
                  32.30     1:07.56 (35.26)                                        
  5 Guill, Jean-Claude        14 NCAP                 1:11.87    1:10.19        
                  33.23     1:10.19 (36.96)                                        
  6 Wen, Jonathan             13 PM                   1:14.87    1:11.25        
                  33.67     1:11.25 (37.58)                                        
  7 Jones, Luke               14 MAKO                 1:09.28    1:11.95        
                  33.61     1:11.95 (38.34)                                        
  8 Chen, Nelson              14 NCAP                 1:14.25    1:13.59        
                  34.18     1:13.59 (39.41)                                        
  9 Baker, Ryan               14 UN-AC                1:26.82    1:14.03        
                  34.26     1:14.03 (39.77)                                        
 10 Nguyen, Justin            14 NCAP                 1:14.32    1:14.32        
                  35.11     1:14.32 (39.21)                                        
 11 Myles, Jordan             14 NCAP                 1:23.22    1:15.36        
                  34.05     1:15.36 (41.31)                                        
 12 Oldfield, Harry           14 MAKO                 1:13.86    1:15.52        
                  35.11     1:15.52 (40.41)                                        
 13 Marron, Paul              14 UN-OC                1:17.88    1:15.63        
                  34.81     1:15.63 (40.82)                                        
 14 Jackmore, Samuel          13 MAKO                 1:20.91    1:15.64        
                  35.51     1:15.64 (40.13)                                        
 15 Pham-Ton, Jet             13 MAKO                 1:23.76    1:15.87        
                  36.56     1:15.87 (39.31)                                        
 16 Bergmann, Sean            14 NCAP                 1:22.35    1:17.39        
                  36.88     1:17.39 (40.51)                                        
 17 Levine, Noah              13 OCCS                 1:22.24    1:18.35        
                  36.58     1:18.35 (41.77)                                        
 18 Hanson, Anders            13 OCCS                 1:25.43    1:18.60        
                  37.16     1:18.60 (41.44)                                        
 19 You, Michael              14 PM                   1:33.46    1:19.31        
                  38.35     1:19.31 (40.96)                                        
 20 Tefft, Cameron            13 OCCS                 1:30.59    1:20.30        
                  37.65     1:20.30 (42.65)                                        
 21 McClorey, John            13 NCAP                 1:20.29    1:21.30        
                  38.62     1:21.30 (42.68)                                        
 22 Loane, Alex               13 TIBU                 1:22.93    1:21.34        
                  38.90     1:21.34 (42.44)                                        
 23 Paulson, Carl             14 TIBU                 1:19.57    1:23.66        
                  39.33     1:23.66 (44.33)                                        
 24 Kelly, Michael            13 Shark Tank           1:34.14    1:24.45        
                  39.74     1:24.45 (44.71)                                        
 25 Major, Kyle               13 PM                   1:23.59    1:25.03        
                  39.97     1:25.03 (45.06)                                        
 26 Sun, Alex                 13 NCAP                 1:33.48    1:25.12        
                  39.24     1:25.12 (45.88)                                        
 27 Haregot, Naod             14 PM                        NT    1:25.28        
                  40.31     1:25.28 (44.97)                                        
 28 Li, Alan                  14 TIBU                 1:26.60    1:26.17        
                  40.64     1:26.17 (45.53)                                        
 29 Ogden, Josh               14 OCCS                 1:29.10    1:26.73        
                  40.28     1:26.73 (46.45)                                        
 30 Yang, Andrew              13 MAKO                 1:35.47    1:26.83        
                  41.70     1:26.83 (45.13)                                        
 31 Shah, Adit                13 NCAP                 1:32.47    1:27.76        
                  41.81     1:27.76 (45.95)                                        
 32 Caprio, Benjamin          13 NCAP                 1:29.27    1:27.83        
                  41.54     1:27.83 (46.29)                                        
 33 Cryblskey, Addison        13 PM                   1:31.88    1:28.66        
                  43.21     1:28.66 (45.45)                                        
 34 Stevenson, Grisham        13 OCCS                 1:34.53    1:29.00        
                  42.28     1:29.00 (46.72)                                        
 35 Atwell, Alek              13 OCCS                      NT    1:29.26        
                  41.37     1:29.26 (47.89)                                        
 36 Sienkiewicz, Connor       13 OCCS                 1:28.13    1:29.52        
                  42.22     1:29.52 (47.30)                                        
 37 pan, Ming                 14 TIBU                 1:37.19    1:31.64        
                  43.37     1:31.64 (48.27)                                        
 38 Woodard, Greyson          13 PM                        NT    1:41.94        
                  46.26     1:41.94 (55.68)                                        
 39 Koch, Zachary             13 OCCS                      NT    1:45.31        
                  49.65     1:45.31 (55.66)                                        
 40 DeGroodt, Ethan           13 OCCS                      NT    1:46.00        
                  48.45     1:46.00 (57.55)                                        
 41 Collins, Joey             13 PM                        NT    1:48.53        
                  51.32     1:48.53 (57.21)                                        
 42 Downey, Thomas            13 OCCS                      NT    1:50.32        
                  50.93     1:50.32 (59.39)                                        
 -- Lee, Michael              13 MAKO                 1:25.57         DQ        
                  39.75          DQ (44.63)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lai, Dennis               14 NCAP                   54.95      55.19        
                  25.78       55.19 (29.41)                                        
  2 Truong, Devin             13 UN-NC                  55.45      56.63        
                  25.90       56.63 (30.73)                                        
  3 Bailar, Jinwon            14 NCAP                   55.09      57.63        
                  26.29       57.63 (31.34)                                        
  4 Sun, Lucky                14 TIBU                 1:01.28      58.10        
                  27.01       58.10 (31.09)                                        
  5 Perry, Christopher        14 UN-NC                1:02.74    1:02.17        
                  28.62     1:02.17 (33.55)                                        
  6 WU, Timothy               13 NCAP                 1:02.49    1:02.18        
                  29.03     1:02.18 (33.15)                                        
  7 Carpenter, Noah           14 MAKO                 1:07.08    1:02.55        
                  29.22     1:02.55 (33.33)                                        
  8 Nguyen, Justin            14 NCAP                 1:02.69    1:02.64        
                  28.61     1:02.64 (34.03)                                        
  9 Chen, Nelson              14 NCAP                 1:05.36    1:04.17        
                  30.10     1:04.17 (34.07)                                        
 10 Guill, Jean-Claude        14 NCAP                 1:05.61    1:04.32        
                  29.41     1:04.32 (34.91)                                        
 11 Pham-Ton, Jet             13 MAKO                 1:09.52    1:04.52        
                  30.01     1:04.52 (34.51)                                        
 12 Gryski, Ben               13 PM                   1:08.53    1:04.81        
                  29.53     1:04.81 (35.28)                                        
 13 Brandt, Evan              13 UN-OC                1:09.81    1:06.47        
                  30.67     1:06.47 (35.80)                                        
 14 Tefft, Cameron            13 OCCS                 1:19.24    1:07.76        
                  32.27     1:07.76 (35.49)                                        
 15 Kent, Colin               13 PM                        NT    1:08.53        
                  31.38     1:08.53 (37.15)                                        
 16 Gill, James               14 UN-NC                1:08.25    1:08.62        
                  31.21     1:08.62 (37.41)                                        
 17 Muldowney, Thomas         13 OCCS                 1:26.96    1:08.82        
                  31.57     1:08.82 (37.25)                                        
 18 Auerbach, Jacob           14 NCAP                 1:10.17    1:09.44        
                  32.05     1:09.44 (37.39)                                        
 19 Hanson, Anders            13 OCCS                 1:21.12    1:10.36        
                  33.78     1:10.36 (36.58)                                        
 20 Caprio, Benjamin          13 NCAP                 1:15.61    1:13.36        
                  34.29     1:13.36 (39.07)                                        
 21 Walrath, Brycen           14 PM                        NT    1:13.58        
                  33.33     1:13.58 (40.25)                                        
 22 Loane, Alex               13 TIBU                 1:17.08    1:14.50        
                  34.23     1:14.50 (40.27)                                        
 23 pan, Ming                 14 TIBU                      NT    1:14.80        
                  34.18     1:14.80 (40.62)                                        
 24 Kelly, Michael            13 Shark Tank           1:29.55    1:14.84        
                  33.56     1:14.84 (41.28)                                        
 25 Do, Derrick               14 PM                   1:21.16    1:16.00        
                  34.68     1:16.00 (41.32)                                        
 26 Li, Alan                  14 TIBU                 1:20.24    1:18.56        
                  35.44     1:18.56 (43.12)                                        
 27 Bass, Nathan              13 PM                   1:20.94    1:18.83        
                  33.71     1:18.83 (45.12)                                        
 28 Haregot, Naod             14 PM                        NT    1:19.51        
                  35.36     1:19.51 (44.15)                                        
 29 Rothleder, Eli            13 PM                        NT    1:19.97        
 30 Phan, Kevin               14 PM                   1:18.80    1:20.89        
                  35.42     1:20.89 (45.47)                                        
 31 Stevenson, Grisham        13 OCCS                 1:24.73    1:25.84        
                  38.60     1:25.84 (47.24)                                        
 32 DeGroodt, Ethan           13 OCCS                      NT    1:32.48        
                  40.04     1:32.48 (52.44)                                        
 33 Cryblskey, Addison        13 PM                   1:49.30    1:33.69        
                  42.34     1:33.69 (51.35)                                        
 34 Downey, Thomas            13 OCCS                      NT    1:36.22        
                  44.38     1:36.22 (51.84)                                        
 35 Koch, Zachary             13 OCCS                      NT    1:37.72        
                  45.89     1:37.72 (51.83)                                        
 36 Sienkiewicz, Connor       13 OCCS                 1:58.05    1:38.37        
                  41.73     1:38.37 (56.64)                                        
 -- Collins, Joey             13 PM                        NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lai, Dennis               14 NCAP                 1:59.97    2:02.82        
                  26.87       58.67 (31.80)     1:34.37 (35.70)     2:02.82 (28.45)
  2 Surette, Miller           14 NCAP                 2:03.59    2:03.53        
                  26.63       57.93 (31.30)     1:35.08 (37.15)     2:03.53 (28.45)
  3 Truong, Devin             13 UN-NC                1:59.69    2:04.48        
                  26.77       58.51 (31.74)     1:34.84 (36.33)     2:04.48 (29.64)
  4 WU, Timothy               13 NCAP                 2:09.07    2:07.01        
                  29.01     1:02.14 (33.13)     1:37.65 (35.51)     2:07.01 (29.36)
  5 Sison, Emilio             13 NCAP                 2:10.41    2:09.17        
                  29.09     1:01.47 (32.38)     1:39.03 (37.56)     2:09.17 (30.14)
  6 Bailar, Jinwon            14 NCAP                 2:14.59    2:09.61        
                  26.70       59.08 (32.38)     1:38.68 (39.60)     2:09.61 (30.93)
  7 Eggert, Kris              14 OCCS                 2:16.06    2:12.25        
                  29.88     1:04.73 (34.85)     1:41.77 (37.04)     2:12.25 (30.48)
  8 Nguyen, Andrew            14 NCAP                 2:12.04    2:13.11        
                  29.32     1:03.68 (34.36)     1:41.94 (38.26)     2:13.11 (31.17)
  9 Sun, Lucky                14 TIBU                 2:14.02    2:14.90        
                  28.66     1:03.00 (34.34)     1:42.92 (39.92)     2:14.90 (31.98)
 10 Larsen, Jacob             14 AAC                  2:26.58    2:16.99        
                1:46.07     2:17.09 (31.02)         2:16.99 ( )                    
 11 Moyer, Peter              14 FAST                 2:17.40    2:18.00        
                  28.80     1:05.16 (36.36)     1:45.73 (40.57)     2:18.00 (32.27)
 12 Dixon, Christian          14 FAST                 2:19.41    2:18.59        
                  28.72     1:04.05 (35.33)     1:46.80 (42.75)     2:18.59 (31.79)
 13 Anderson, Garrett         14 PM                   2:24.61    2:18.92        
                1:46.43     2:18.92 (32.49)                                        
 14 Perry, Christopher        14 UN-NC                2:24.68    2:19.45        
                1:48.84     2:19.45 (30.61)                                        
 15 Chen, Nelson              14 NCAP                 2:29.20    2:21.38        
                1:48.91     2:21.38 (32.47)                                        
 16 McClorey, John            13 NCAP                 2:20.51    2:21.90        
                  30.72     1:04.70 (33.98)     1:50.68 (45.98)     2:21.90 (31.22)
 17 McGann, Malachy           13 NCAP                 2:17.86    2:21.92        
                  32.96     1:08.11 (35.15)     1:50.98 (42.87)     2:21.92 (30.94)
 18 Wen, Jonathan             13 PM                   2:23.50    2:22.16        
                  30.28     1:05.20 (34.92)     1:50.01 (44.81)     2:22.16 (32.15)
 19 Nguyen, Justin            14 NCAP                 2:22.17    2:23.34        
                  28.77     1:07.12 (38.35)     1:50.69 (43.57)     2:23.34 (32.65)
 20 Pham-Ton, Jet             13 MAKO                 2:32.74    2:23.71        
                  29.89     1:06.60 (36.71)     1:51.60 (45.00)     2:23.71 (32.11)
 21 Gu, Han                   14 PM                   2:22.20    2:24.13        
                  31.44     1:07.14 (35.70)     1:50.38 (43.24)     2:24.13 (33.75)
 22 Bergmann, Sean            14 NCAP                 2:36.70    2:26.63        
                  32.69     1:08.77 (36.08)     1:52.14 (43.37)     2:26.63 (34.49)
 23 Brandt, Evan              13 UN-OC                2:32.31    2:26.78        
                1:55.74     2:26.78 (31.04)                                        
 24 Tefft, Cameron            13 OCCS                 2:45.44    2:30.28        
                  31.47     1:09.20 (37.73)     1:56.53 (47.33)     2:30.28 (33.75)
 25 Brown, Chase              13 NCAP                 2:32.66    2:31.12        
                  33.39     1:10.55 (37.16)     1:55.42 (44.87)     2:31.12 (35.70)
 26 Healey, Matthew           14 OCCS                 2:30.36    2:31.13        
                1:54.59     2:31.13 (36.54)                                        
 27 Oldfield, Harry           14 MAKO                 2:29.56    2:32.64        
                1:58.06     2:32.64 (34.58)                                        
 28 Gill, James               14 UN-NC                2:28.88    2:33.23        
                1:58.85     2:33.23 (34.38)                                        
 29 Muldowney, Thomas         13 OCCS                 2:45.49    2:33.30        
                  32.53     1:10.98 (38.45)     1:59.16 (48.18)     2:33.30 (34.14)
 30 Kent, Colin               13 PM                   2:52.07    2:33.32        
                  30.79     1:09.77 (38.98)     1:58.04 (48.27)     2:33.32 (35.28)
 31 Weese, Jonathan           14 NCAP                      NT    2:33.38        
                  31.90     1:10.37 (38.47)     1:56.97 (46.60)     2:33.38 (36.41)
 32 Levine, Noah              13 OCCS                      NT    2:36.81        
                  35.03     1:15.87 (40.84)     2:00.57 (44.70)     2:36.81 (36.24)
 33 Paulson, Carl             14 TIBU                 2:32.85    2:38.28        
                  36.68     1:19.23 (42.55)     2:04.26 (45.03)     2:38.28 (34.02)
 34 Caprio, Benjamin          13 NCAP                 2:45.03    2:39.50        
                  33.92     1:14.20 (40.28)     2:02.87 (48.67)     2:39.50 (36.63)
 35 Loane, Alex               13 TIBU                 2:58.68    2:41.28        
                  35.27     1:19.89 (44.62)     2:05.15 (45.26)     2:41.28 (36.13)
 36 You, Michael              14 PM                        NT    2:41.85        
                  35.12     1:18.68 (43.56)     2:05.68 (47.00)     2:41.85 (36.17)
 37 Li, Alan                  14 TIBU                 2:43.19    2:42.77        
                  34.65     1:17.78 (43.13)     2:04.22 (46.44)     2:42.77 (38.55)
 38 pan, Ming                 14 TIBU                 2:51.28    2:43.80        
                  34.95     1:17.94 (42.99)     2:08.30 (50.36)     2:43.80 (35.50)
 39 Walrath, Brycen           14 PM                        NT    2:44.79        
                  31.59     1:12.51 (40.92)     2:01.02 (48.51)     2:44.79 (43.77)
 40 Lee, Michael              13 MAKO                 2:45.77    2:45.50        
                  38.82     1:20.88 (42.06)     2:07.55 (46.67)     2:45.50 (37.95)
 41 Peny, Jack                13 OCCS                 2:52.80    2:46.33        
                  37.05     1:17.20 (40.15)     2:09.18 (51.98)     2:46.33 (37.15)
 42 Swanekamp, Zachary        14 NCAP                 2:54.02    2:46.60        
                  33.23     1:14.54 (41.31)     2:08.66 (54.12)     2:46.60 (37.94)
 43 Stevenson, Grisham        13 OCCS                 2:57.47    2:47.13        
                  37.62     1:21.31 (43.69)     2:11.84 (50.53)     2:47.13 (35.29)
 44 Ogden, Josh               14 OCCS                 3:00.07    2:48.04        
                  39.19     1:22.83 (43.64)     2:13.68 (50.85)     2:48.04 (34.36)
 45 Phan, Kevin               14 PM                   2:50.30    2:49.07        
                  34.86     1:13.79 (38.93)   2:49.07 (1:35.28)                    
 46 Prosser, Conner           14 OCCS                      NT    2:49.60        
                  36.22     1:18.81 (42.59)     2:13.49 (54.68)     2:49.60 (36.11)
 47 Ganesh, RJ                13 PM                   2:46.64    2:50.82        
                  36.20     1:18.29 (42.09)   2:50.82 (1:32.53)                    
 48 Downey, Thomas            13 OCCS                      NT    3:09.96        
                  42.44     1:32.90 (50.46)     2:28.64 (55.74)     3:09.96 (41.32)
 49 Koch, Zachary             13 OCCS                      NT    3:10.84        
                  42.27     1:31.40 (49.13)     2:26.79 (55.39)     3:10.84 (44.05)
 50 Collins, Joey             13 PM                        NT    3:21.06        
                  43.07   3:21.06 (2:37.99)                                        
 -- Hanson, Anders            13 OCCS                 2:43.44         DQ        
      False start - Misc
                  32.59     1:09.40 (36.81)     1:53.79 (44.39)          DQ (32.82)
 -- Stern, Nick               14 MAKO                      NT         DQ        
      False start - Misc
                  32.28     1:12.61 (40.33)     2:02.03 (49.42)          DQ (39.42)
 -- Gormsen, Wyatt            13 NCAP                 2:46.79         DQ        
      False start - Misc
 -- McCabe, Eli               14 TIBU                      NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  38.06     1:21.96 (43.90)     2:13.48 (51.52)          DQ (36.54)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oakley, Miles             17 MAKO                      NT      23.19        
  2 Lin, William              15 NCAP                   23.31      23.23        
  3 Berlin, Andrew            17 MAKO                   23.60      23.33        
  3 Shi, Simon                15 NCAP                   24.18      23.33        
  5 Anderson, Tyler           17 OCCS                   22.39      23.39        
  6 Sogandares, MAC           15 NCAP                   23.45      23.56        
  7 Perdomo, Marco            16 NCAP                   24.04      23.71        
  8 Yoo, Caleb                15 PM                     23.62      23.83        
  9 Macdonald, John           15 MAKO                   23.53      23.92        
 10 Pauling, Ryan             17 FAST                   23.90      24.15        
 11 MACDONALD, Alex           16 OCCS                   23.57      24.32        
 12 Dallstream, Samuel        17 MAKO                   24.69      24.34        
 13 Peirce, David             17 PM                     23.84      24.35        
 14 Nguyen, Alex              16 NCAP                   25.57      24.37        
 15 Javelosa, Martin          15 PM                     24.21      24.43        
 16 Fernandez, Nicky          16 AAC                    24.06      24.57        
 16 Perry, Jonathan           16 UN-NC                  24.26      24.57        
 18 Whitesel, Taylor          15 MAKO                   25.40      24.78        
 19 Regenbogen, Dalton        17 OCCS                   24.13      24.81        
 19 Hawley, Dylan             15 NCAP                   23.90      24.81        
 21 Weeren, Jake              15 MAKO                   31.85      24.96        
 22 Touve, Justin             15 NCAP                   25.05      25.06        
 23 Schwartz, Eric            16 PM                     24.73      25.07        
 24 Wesselhoft, Taylor        15 OCCS                   25.06      25.08        
 25 Ober, Samuel              16 MAKO                   25.56      25.22        
 26 Jordan, Kiernan           15 OCCS                   24.83      25.28        
 27 Nassiri, Navid            16 PM                     25.08      25.30        
 28 Borman, Luke              15 NCAP                   26.82      25.33        
 29 Zermeno, Ricky            16 OCCS                      NT      25.44        
 30 Boon, Alex                17 OCCS                   26.37      25.72        
 31 Moles, Jimmy              15 MAKO                   26.08      25.82        
 32 Medovar, Alex             15 OCCS                   26.80      25.83        
 33 Martin, Bruce             16 TIBU                   25.05      25.99        
 34 Veatch, Ricky             17 MAKO                   26.55      26.44        
 35 Lado, John                15 TIBU                   26.97      26.47        
 36 Rothrock, Derek           15 NCAP                   25.27      26.88        
 37 White, Jared              15 TIBU                   26.63      26.99        
 38 Aguilera, Alex            15 MAKO                   27.63      27.13        
 39 Ide, Michael              15 MAKO                   27.35      27.46        
 40 Sniady, Harrison          18 PM                     26.90      27.70        
 41 Basl, Jonah               15 MAKO                      NT      27.72        
 42 Yung, Alex                15 OCCS                   29.17      27.84        
 43 Bandyopadhyay, Sahil      16 TIBU                   27.09      28.30        
 44 Katz, Michael             16 TIBU                   28.09      28.67        
 45 Kulick, Nick              16 OCCS                      NT      28.98        
 46 Medovar, Anthony          15 OCCS                   29.71      29.43        
 47 Rojas, Gregory            15 OCCS                   28.78      29.45        
 48 Bogren, Riley             15 TIBU                   32.03      32.01        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Outlaw, Chris             15 UN-AC                  56.46      49.77        
                  23.65       49.77 (26.12)                                        
  2 Lin, William              15 NCAP                   50.49      49.88        
                  24.21       49.88 (25.67)                                        
  3 DeLancey, Jay             16 AAC                    49.62      50.62        
                  24.00       50.62 (26.62)                                        
  4 Gorski, Ben               16 AAC                    49.32      50.76        
                  23.97       50.76 (26.79)                                        
  5 Fish, Max                 17 AAC                    48.34      50.84        
                  24.06       50.84 (26.78)                                        
  6 Freck, Jacob              17 NCAP                   50.63      51.01        
                  23.70       51.01 (27.31)                                        
  7 Sogandares, MAC           15 NCAP                   52.18      51.34        
                  24.35       51.34 (26.99)                                        
  8 Kilgallin, Billy          17 AAC                    49.25      51.60        
                  24.42       51.60 (27.18)                                        
  9 Stewart, David            17 MAKO                   51.11      52.06        
                  24.79       52.06 (27.27)                                        
 10 Shi, Simon                15 NCAP                   53.27      52.20        
                  25.30       52.20 (26.90)                                        
 11 Jessen, Daniel            17 AAC                    50.45      52.23        
                  24.94       52.23 (27.29)                                        
 12 Perdomo, Marco            16 NCAP                   53.45      52.43        
                  25.42       52.43 (27.01)                                        
 13 Berlin, Andrew            17 MAKO                   54.51      52.75        
                  25.34       52.75 (27.41)                                        
 14 Rodriguez, Francisco      17 AAC                    53.64      52.81        
                  25.13       52.81 (27.68)                                        
 15 Gore, Dylan               17 AAC                       NT      53.30        
                  26.68       53.30 (26.62)                                        
 16 Touve, Justin             15 NCAP                   54.86      53.41        
                  25.55       53.41 (27.86)                                        
 17 Shackley, Ian             17 AAC                    50.64      53.47        
                  25.70       53.47 (27.77)                                        
 18 Weeren, Jake              15 MAKO                 1:11.72      53.96        
                  25.83       53.96 (28.13)                                        
 19 Whitesel, Taylor          15 MAKO                   55.64      53.99        
                  26.40       53.99 (27.59)                                        
 20 Palfey, William           17 MAKO                   53.67      54.08        
                  25.77       54.08 (28.31)                                        
 21 Peirce, David             17 PM                     53.46      54.11        
                  25.61       54.11 (28.50)                                        
 22 Dallstream, Samuel        17 MAKO                   54.24      54.16        
                  25.50       54.16 (28.66)                                        
 23 Ober, Samuel              16 MAKO                   54.80      54.52        
                  25.92       54.52 (28.60)                                        
 24 Foster, Kyle              16 TIBU                   54.93      54.68        
                  26.17       54.68 (28.51)                                        
 25 Emanuel, Michael          16 AAC                    53.26      54.71        
                  26.01       54.71 (28.70)                                        
 26 Moreno, Matias            15 AAC                    55.20      54.78        
                  25.92       54.78 (28.86)                                        
 27 Huber-Wilker, Kenyon      16 AAC                    56.00      54.81        
                  26.55       54.81 (28.26)                                        
 28 Borman, Luke              15 NCAP                   58.34      54.90        
                  26.88       54.90 (28.02)                                        
 29 Fernandez, Nicky          16 AAC                    52.43      55.09        
                  26.11       55.09 (28.98)                                        
 30 Orlov, Alex               15 MAKO                   54.09      55.26        
                  25.39       55.26 (29.87)                                        
 31 Hawley, Dylan             15 NCAP                   53.00      55.58        
                  26.33       55.58 (29.25)                                        
 32 DeLeon, Ben               15 TIBU                   57.39      55.59        
                  26.83       55.59 (28.76)                                        
 33 Crum, Chuck               15 OCCS                   56.21      56.19        
                  26.75       56.19 (29.44)                                        
 34 Bass, Ben                 17 TIBU                   55.09      56.43        
                  27.14       56.43 (29.29)                                        
 35 Kirkendall, Billy         15 MAKO                      NT      57.02        
                  27.32       57.02 (29.70)                                        
 36 Nassiri, Navid            16 PM                     56.61      57.05        
                  26.66       57.05 (30.39)                                        
 37 Zermeno, Ricky            16 OCCS                      NT      58.08        
                  27.89       58.08 (30.19)                                        
 38 Veatch, Ricky             17 MAKO                   59.12      58.13        
                  27.81       58.13 (30.32)                                        
 39 Perales, John             16 NCAP                   55.34      58.26        
                  27.40       58.26 (30.86)                                        
 40 Vander Ley, Austin        16 AAC                       NT      58.29        
                  27.71       58.29 (30.58)                                        
 41 Tyshing, Miguel           16 TIBU                   59.16      58.33        
                  28.10       58.33 (30.23)                                        
 42 Moles, Jimmy              15 MAKO                   59.04      58.34        
                  27.76       58.34 (30.58)                                        
 43 Mason, Michael            15 MAKO                 1:00.14      58.40        
                  28.28       58.40 (30.12)                                        
 44 Yip, Gordan               16 NCAP                   57.53      58.46        
                  28.43       58.46 (30.03)                                        
 45 White, Jared              15 TIBU                   58.05      58.91        
                  28.18       58.91 (30.73)                                        
 46 Ide, Michael              15 MAKO                 1:01.64    1:00.29        
                  28.98     1:00.29 (31.31)                                        
 47 Aguilera, Alex            15 MAKO                 1:03.87    1:00.38        
                  28.26     1:00.38 (32.12)                                        
 48 Marut, Mark               15 MAKO                 1:01.36    1:00.39        
                  28.36     1:00.39 (32.03)                                        
 49 Basl, Jonah               15 MAKO                      NT    1:01.43        
                  29.42     1:01.43 (32.01)                                        
 50 Katz, Michael             16 TIBU                 1:01.14    1:01.84        
                  29.81     1:01.84 (32.03)                                        
 51 Medovar, Anthony          15 OCCS                 1:04.27    1:04.19        
                  30.68     1:04.19 (33.51)                                        
 52 Bandyopadhyay, Sahil      16 TIBU                 1:01.45    1:05.47        
                  31.12     1:05.47 (34.35)                                        
 53 Kulick, Nick              16 OCCS                      NT    1:05.58        
                  30.43     1:05.58 (35.15)                                        
 54 Cho, Drake                15 NCAP                      NT    1:06.65        
                  30.71     1:06.65 (35.94)                                        
 55 Rojas, Gregory            15 OCCS                 1:03.03    1:07.34        
                  32.56     1:07.34 (34.78)                                        
 56 Bogren, Riley             15 TIBU                 1:09.77    1:11.64        
                  34.33     1:11.64 (37.31)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, William              15 NCAP                 1:48.14    1:47.73        
                  25.75       53.22 (27.47)     1:20.86 (27.64)     1:47.73 (26.87)
  2 Gorski, Ben               16 AAC                  1:47.08    1:51.34        
                  26.67       54.53 (27.86)     1:22.17 (27.64)     1:51.34 (29.17)
  3 Sogandares, MAC           15 NCAP                 1:59.47    1:54.11        
                  25.91       54.65 (28.74)     1:24.71 (30.06)     1:54.11 (29.40)
  4 Shackley, Ian             17 AAC                  1:48.02    1:54.15        
                  27.47       56.60 (29.13)     1:25.54 (28.94)     1:54.15 (28.61)
  5 Freck, Jacob              17 NCAP                 1:54.89    1:54.76        
                  27.17       56.74 (29.57)     1:25.71 (28.97)     1:54.76 (29.05)
  6 Outlaw, Chris             15 UN-AC                2:17.76    1:55.08        
                  25.85       55.05 (29.20)     1:25.38 (30.33)     1:55.08 (29.70)
  7 Oakley, Miles             17 MAKO                 1:56.89    1:55.40        
                  25.77       55.46 (29.69)     1:25.02 (29.56)     1:55.40 (30.38)
  8 DeLancey, Jay             16 AAC                  1:50.64    1:55.48        
                  26.14       54.54 (28.40)     1:24.43 (29.89)     1:55.48 (31.05)
  9 Kilgallin, Billy          17 AAC                  1:47.79    1:56.50        
                  25.49       54.09 (28.60)     1:24.56 (30.47)     1:56.50 (31.94)
 10 Fish, Max                 17 AAC                  1:47.29    1:56.67        
                  26.18       54.95 (28.77)     1:25.22 (30.27)     1:56.67 (31.45)
 11 Weeren, Jake              15 MAKO                 2:43.43    1:56.68        
                  27.21       57.15 (29.94)     1:26.76 (29.61)     1:56.68 (29.92)
 12 Javelosa, Martin          15 PM                   1:54.94    1:56.90        
                  27.58       57.49 (29.91)     1:27.95 (30.46)     1:56.90 (28.95)
 13 Berlin, Andrew            17 MAKO                 2:01.54    1:56.91        
                  27.09       57.32 (30.23)     1:27.29 (29.97)     1:56.91 (29.62)
 14 Emanuel, Michael          16 AAC                  1:51.38    1:57.38        
                  27.04       56.54 (29.50)     1:26.69 (30.15)     1:57.38 (30.69)
 15 Marshall, Kyle            15 PM                        NT    1:57.67        
                  26.98       57.97 (30.99)     1:29.03 (31.06)     1:57.67 (28.64)
 16 Touve, Justin             15 NCAP                 1:57.84    1:57.73        
                  26.40       55.93 (29.53)     1:26.88 (30.95)     1:57.73 (30.85)
 17 Stewart, David            17 MAKO                 1:59.46    1:58.24        
                  26.73       57.30 (30.57)     1:28.37 (31.07)     1:58.24 (29.87)
 18 Nguyen, Alex              16 NCAP                 2:07.05    1:58.42        
                  26.08       56.90 (30.82)     1:27.92 (31.02)     1:58.42 (30.50)
 19 Rodriguez, Francisco      17 AAC                  1:56.20    1:58.64        
                  26.75       57.11 (30.36)     1:28.50 (31.39)     1:58.64 (30.14)
 20 Jessen, Daniel            17 AAC                  1:53.94    1:59.19        
                  26.89       57.03 (30.14)     1:28.47 (31.44)     1:59.19 (30.72)
 21 O'Doherty, Philip         16 AAC                  1:50.17    1:59.51        
                  27.59       57.24 (29.65)     1:27.94 (30.70)     1:59.51 (31.57)
 22 Schwartz, Eric            16 PM                   2:00.04    1:59.55        
                  27.44       57.91 (30.47)     1:29.04 (31.13)     1:59.55 (30.51)
 23 Borman, Luke              15 NCAP                 2:11.89    2:00.49        
                  29.74     1:00.67 (30.93)     1:31.23 (30.56)     2:00.49 (29.26)
 24 McCrone, Bubba            17 PM                   1:52.87    2:01.26        
                  26.72       57.11 (30.39)     1:29.02 (31.91)     2:01.26 (32.24)
 25 Gore, Dylan               17 AAC                       NT    2:01.84        
                  28.46       59.59 (31.13)     1:31.59 (32.00)     2:01.84 (30.25)
 26 Ober, Samuel              16 MAKO                 2:04.52    2:01.99        
                  27.20       58.46 (31.26)     1:31.07 (32.61)     2:01.99 (30.92)
 27 Huber-Wilker, Kenyon      16 AAC                  2:02.62    2:03.02        
                  27.58       58.24 (30.66)     1:30.72 (32.48)     2:03.02 (32.30)
 28 Crum, Chuck               15 OCCS                 2:01.88    2:03.17        
                  27.86       58.93 (31.07)     1:30.69 (31.76)     2:03.17 (32.48)
 29 Moreno, Matias            15 AAC                  2:00.92    2:03.97        
                  28.08       59.92 (31.84)     1:32.99 (33.07)     2:03.97 (30.98)
 30 Bass, Ben                 17 TIBU                 1:58.89    2:04.36        
                  27.98       59.63 (31.65)     1:31.95 (32.32)     2:04.36 (32.41)
 31 Hawley, Dylan             15 NCAP                      NT    2:04.55        
                  27.74       59.82 (32.08)     1:32.38 (32.56)     2:04.55 (32.17)
 32 Perales, John             16 NCAP                 1:59.65    2:07.22        
                  28.52     1:00.54 (32.02)     1:33.83 (33.29)     2:07.22 (33.39)
 33 Peirce, David             17 PM                   2:10.14    2:07.89        
                  27.29     1:00.23 (32.94)     1:34.34 (34.11)     2:07.89 (33.55)
 34 Kirkendall, Billy         15 MAKO                 2:17.83    2:08.11        
                  28.66     1:01.95 (33.29)     1:35.72 (33.77)     2:08.11 (32.39)
 35 White, Jared              15 TIBU                 2:05.66    2:08.35        
                  28.40     1:01.20 (32.80)     1:35.06 (33.86)     2:08.35 (33.29)
 36 Sniady, Harrison          18 PM                   2:06.92    2:09.36        
                  29.43     1:01.63 (32.20)     1:35.51 (33.88)     2:09.36 (33.85)
 37 Vander Ley, Austin        16 AAC                       NT    2:09.77        
                  29.04     1:00.75 (31.71)     1:34.90 (34.15)     2:09.77 (34.87)
 38 Yip, Gordan               16 NCAP                 2:08.66    2:12.07        
                  30.37     1:03.63 (33.26)     1:38.18 (34.55)     2:12.07 (33.89)
 39 Ide, Michael              15 MAKO                 2:37.85    2:15.43        
                  30.05     1:04.39 (34.34)     1:39.91 (35.52)     2:15.43 (35.52)
 40 Rojas, Gregory            15 OCCS                 2:28.22    2:26.53        
                  31.49     1:07.73 (36.24)   2:26.53 (1:18.80)                    
 41 Bogren, Riley             15 TIBU                 2:33.48    2:27.76        
                  34.38     1:12.41 (38.03)     1:49.98 (37.57)     2:27.76 (37.78)
 42 Bandyopadhyay, Sahil      16 TIBU                 2:22.50    2:28.43        
                  33.27     1:10.91 (37.64)     1:50.32 (39.41)     2:28.43 (38.11)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, William              15 NCAP                   56.63      56.03        
                  27.29       56.03 (28.74)                                        
  2 Marshall, Kyle            15 PM                        NT      57.00        
                  27.74       57.00 (29.26)                                        
  3 Outlaw, Chris             15 UN-AC                1:00.30      58.16        
                  27.88       58.16 (30.28)                                        
  4 DeLancey, Jay             16 AAC                    55.16      58.50        
                  28.02       58.50 (30.48)                                        
  5 Whitesel, Taylor          15 MAKO                   59.83      58.61        
                  28.22       58.61 (30.39)                                        
  6 Shi, Simon                15 NCAP                 1:02.49      58.63        
                  28.36       58.63 (30.27)                                        
  7 Gorski, Ben               16 AAC                    56.60      59.87        
                  28.48       59.87 (31.39)                                        
  8 Sogandares, MAC           15 NCAP                 1:00.78    1:00.00        
                  28.85     1:00.00 (31.15)                                        
  9 Oakley, Miles             17 MAKO                   58.64    1:00.71        
                  28.97     1:00.71 (31.74)                                        
 10 Moreno, Matias            15 AAC                  1:00.43    1:01.03        
                  29.40     1:01.03 (31.63)                                        
 11 Weeren, Jake              15 MAKO                 1:24.43    1:01.13        
                  29.78     1:01.13 (31.35)                                        
 12 Foster, Kyle              16 TIBU                 1:03.26    1:01.32        
                  29.86     1:01.32 (31.46)                                        
 13 Dallstream, Samuel        17 MAKO                 1:03.38    1:01.77        
                  29.00     1:01.77 (32.77)                                        
 14 Borman, Luke              15 NCAP                 1:05.67    1:01.87        
                  29.98     1:01.87 (31.89)                                        
 14 Bundy, A.B.               15 PM                   1:03.63    1:01.87        
                  30.26     1:01.87 (31.61)                                        
 16 Mioduski, Eric            16 AAC                  1:02.75    1:01.94        
                  29.13     1:01.94 (32.81)                                        
 17 Nguyen, Alex              16 NCAP                 1:02.74    1:02.00        
                  29.53     1:02.00 (32.47)                                        
 18 Shackley, Ian             17 AAC                  1:04.97    1:02.09        
                  30.46     1:02.09 (31.63)                                        
 19 Javelosa, Martin          15 PM                   1:02.08    1:02.27        
                  29.98     1:02.27 (32.29)                                        
 20 Berlin, Andrew            17 MAKO                      NT    1:02.83        
                  31.15     1:02.83 (31.68)                                        
 21 Ober, Samuel              16 MAKO                 1:04.70    1:03.13        
                  30.64     1:03.13 (32.49)                                        
 22 Yoo, Caleb                15 PM                   1:05.86    1:03.22        
                  30.73     1:03.22 (32.49)                                        
 23 Macdonald, John           15 MAKO                 1:00.03    1:03.44        
                  30.21     1:03.44 (33.23)                                        
 24 Peirce, David             17 PM                   1:02.52    1:03.63        
                  31.15     1:03.63 (32.48)                                        
 25 Perdomo, Marco            16 NCAP                 1:00.53    1:03.66        
                  30.80     1:03.66 (32.86)                                        
 26 Webb, Ryan                15 FAST                 1:05.22    1:04.12        
                  30.62     1:04.12 (33.50)                                        
 27 Crum, Chuck               15 OCCS                 1:05.17    1:04.30        
                  30.89     1:04.30 (33.41)                                        
 28 Pauling, Ryan             17 FAST                 1:05.32    1:04.32        
                  31.86     1:04.32 (32.46)                                        
 29 Schwartz, Eric            16 PM                   1:04.59    1:04.48        
                  31.37     1:04.48 (33.11)                                        
 30 Rodriguez, Francisco      17 AAC                  1:03.34    1:04.56        
                  31.18     1:04.56 (33.38)                                        
 31 Perry, Jonathan           16 UN-NC                1:04.80    1:05.37        
                  30.57     1:05.37 (34.80)                                        
 32 Touve, Justin             15 NCAP                 1:06.33    1:05.53        
                  31.78     1:05.53 (33.75)                                        
 33 Moles, Jimmy              15 MAKO                 1:06.25    1:05.78        
                  31.18     1:05.78 (34.60)                                        
 34 Kost, John                16 PM                   1:10.73    1:06.65        
                  32.38     1:06.65 (34.27)                                        
 35 O'Doherty, Philip         16 AAC                  1:07.53    1:07.39        
                  33.11     1:07.39 (34.28)                                        
 36 Tiernan, Christian        16 AAC                  1:06.27    1:07.97        
                  33.78     1:07.97 (34.19)                                        
 37 Nassiri, Navid            16 PM                   1:07.44    1:08.36        
                  32.73     1:08.36 (35.63)                                        
 38 Huber-Wilker, Kenyon      16 AAC                  1:09.21    1:08.55        
                  33.85     1:08.55 (34.70)                                        
 39 Marut, Mark               15 MAKO                      NT    1:08.58        
 40 White, Jared              15 TIBU                 1:08.80    1:08.83        
                  33.00     1:08.83 (35.83)                                        
 41 Martin, Bruce             16 TIBU                      NT    1:09.27        
                  34.30     1:09.27 (34.97)                                        
 42 Medovar, Anthony          15 OCCS                 1:09.60    1:10.49        
                  34.82     1:10.49 (35.67)                                        
 43 Katz, Michael             16 TIBU                 1:11.50    1:11.46        
                  34.72     1:11.46 (36.74)                                        
 44 Ide, Michael              15 MAKO                 1:11.47    1:11.89        
                  35.14     1:11.89 (36.75)                                        
 45 Zermeno, Ricky            16 OCCS                      NT    1:13.44        
                  34.93     1:13.44 (38.51)                                        
 46 Sniady, Harrison          18 PM                   1:14.61    1:14.82        
                  36.61     1:14.82 (38.21)                                        
 47 Rojas, Gregory            15 OCCS                 1:27.21    1:14.90        
                  35.97     1:14.90 (38.93)                                        
 48 Bandyopadhyay, Sahil      16 TIBU                 1:17.58    1:20.39        
                  38.64     1:20.39 (41.75)                                        
 49 Yung, Alex                15 OCCS                 1:47.20    1:20.73        
                  38.34     1:20.73 (42.39)                                        
 50 Kulick, Nick              16 OCCS                      NT    1:24.96        
                  41.06     1:24.96 (43.90)                                        
 51 Bogren, Riley             15 TIBU                 1:27.49    1:25.63        
                  42.46     1:25.63 (43.17)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, William              15 NCAP                 1:04.67    1:04.62        
                  31.08     1:04.62 (33.54)                                        
  2 Rodriguez, Francisco      17 AAC                  1:03.86    1:05.40        
                  30.85     1:05.40 (34.55)                                        
  3 Stewart, David            17 MAKO                 1:01.47    1:05.77        
                  31.47     1:05.77 (34.30)                                        
  4 Fish, Max                 17 AAC                    59.76    1:06.47        
                  31.25     1:06.47 (35.22)                                        
  5 Oakley, Miles             17 MAKO                 1:05.61    1:06.69        
                  30.99     1:06.69 (35.70)                                        
  6 Gorski, Ben               16 AAC                  1:05.06    1:06.93        
                  31.22     1:06.93 (35.71)                                        
  7 Freck, Jacob              17 NCAP                 1:04.09    1:07.11        
                  31.38     1:07.11 (35.73)                                        
  8 Foster, Kyle              16 TIBU                 1:07.14    1:07.85        
                  32.05     1:07.85 (35.80)                                        
  9 Shi, Simon                15 NCAP                 1:10.96    1:07.92        
                  32.37     1:07.92 (35.55)                                        
 10 Yoo, Caleb                15 PM                   1:10.55    1:08.21        
                  32.17     1:08.21 (36.04)                                        
 11 Huber-Wilker, Kenyon      16 AAC                  1:04.43    1:08.95        
                  32.89     1:08.95 (36.06)                                        
 12 Nguyen, Alex              16 NCAP                 1:11.48    1:09.26        
                  32.85     1:09.26 (36.41)                                        
 13 Salvatori, AJ             16 Shark Tank                NT    1:09.71        
                  32.36     1:09.71 (37.35)                                        
 14 Jones, Matt               16 MAKO                 1:08.12    1:10.02        
                  32.58     1:10.02 (37.44)                                        
 15 Kilgallin, Billy          17 AAC                  1:07.29    1:10.10        
                  32.90     1:10.10 (37.20)                                        
 16 Tyshing, Miguel           16 TIBU                 1:06.90    1:10.41        
                  33.25     1:10.41 (37.16)                                        
 17 Paris, Joe                17 Shark Tank           1:08.74    1:10.43        
                  33.17     1:10.43 (37.26)                                        
 18 Schwartz, Eric            16 PM                   1:08.57    1:11.26        
                  33.94     1:11.26 (37.32)                                        
 19 Orlov, Alex               15 MAKO                 1:12.79    1:12.49        
                  33.18     1:12.49 (39.31)                                        
 20 Veatch, Ricky             17 MAKO                 1:12.27    1:13.91        
                  33.93     1:13.91 (39.98)                                        
 21 Mason, Michael            15 MAKO                 1:18.16    1:14.96        
                  35.21     1:14.96 (39.75)                                        
 22 Mac Kinnon, Connor        16 Shark Tank           1:13.70    1:15.06        
                  34.69     1:15.06 (40.37)                                        
 23 Moles, Jimmy              15 MAKO                 1:17.28    1:15.57        
                  35.07     1:15.57 (40.50)                                        
 24 Vander Ley, Austin        16 AAC                       NT    1:15.62        
                  36.49     1:15.62 (39.13)                                        
 25 Javelosa, Martin          15 PM                   1:20.63    1:16.04        
                  36.33     1:16.04 (39.71)                                        
 26 Sniady, Harrison          18 PM                   1:13.14    1:18.15        
                  37.12     1:18.15 (41.03)                                        
 27 Vu, Binh                  23 Shark Tank           1:19.71    1:20.51        
                  37.22     1:20.51 (43.29)                                        
 27 Katz, Michael             16 TIBU                 1:18.04    1:20.51        
                  37.80     1:20.51 (42.71)                                        
 29 Aguilera, Alex            15 MAKO                 1:30.69    1:21.89        
                  38.76     1:21.89 (43.13)                                        
 30 Basl, Jonah               15 MAKO                      NT    1:22.51        
                  39.81     1:22.51 (42.70)                                        
 31 Medovar, Anthony          15 OCCS                 1:23.14    1:23.70        
                  40.34     1:23.70 (43.36)                                        
 32 Cho, Drake                15 NCAP                      NT    1:25.23        
                  39.98     1:25.23 (45.25)                                        
 33 Zermeno, Ricky            16 OCCS                      NT    1:26.01        
                  39.52     1:26.01 (46.49)                                        
 34 Kulick, Nick              16 OCCS                      NT    1:30.75        
                  43.05     1:30.75 (47.70)                                        
 -- Bryan, William            17 MAKO                 1:02.89         DQ        
      False start
                  29.89          DQ (35.05)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oakley, Miles             17 MAKO                   58.71      56.87        
                  26.49       56.87 (30.38)                                        
  2 Shi, Simon                15 NCAP                 1:02.72      57.22        
                  27.37       57.22 (29.85)                                        
  3 Berlin, Andrew            17 MAKO                   58.90      58.59        
                  27.77       58.59 (30.82)                                        
  4 O'Doherty, Philip         16 AAC                    53.35      58.78        
                  27.02       58.78 (31.76)                                        
  5 Sogandares, MAC           15 NCAP                 1:11.41      59.42        
                  26.82       59.42 (32.60)                                        
  6 Foster, Kyle              16 TIBU                   59.61      59.84        
                  27.88       59.84 (31.96)                                        
  7 Emanuel, Michael          16 AAC                    56.93    1:00.16        
                  28.35     1:00.16 (31.81)                                        
  8 Hawley, Dylan             15 NCAP                 1:01.00    1:00.32        
                  27.44     1:00.32 (32.88)                                        
  9 Whitesel, Taylor          15 MAKO                 1:02.48    1:00.42        
                  28.52     1:00.42 (31.90)                                        
 10 Shackley, Ian             17 AAC                    58.10    1:00.61        
                  28.20     1:00.61 (32.41)                                        
 11 Touve, Justin             15 NCAP                 1:04.53    1:00.74        
                  28.36     1:00.74 (32.38)                                        
 12 Palfey, William           17 MAKO                 1:00.35    1:01.10        
                  27.98     1:01.10 (33.12)                                        
 13 McCrone, Bubba            17 PM                     59.10    1:01.26        
                  27.94     1:01.26 (33.32)                                        
 14 Dallstream, Samuel        17 MAKO                 1:00.39    1:01.35        
                  26.94     1:01.35 (34.41)                                        
 15 Ober, Samuel              16 MAKO                 1:01.81    1:02.03        
                  28.22     1:02.03 (33.81)                                        
 15 Perdomo, Marco            16 NCAP                 1:01.06    1:02.03        
                  28.39     1:02.03 (33.64)                                        
 17 Outlaw, Chris             15 UN-AC                1:38.71    1:02.07        
                  28.70     1:02.07 (33.37)                                        
 18 Bass, Ben                 17 TIBU                 1:04.46    1:02.13        
                  29.27     1:02.13 (32.86)                                        
 18 Paris, Joe                17 Shark Tank             59.96    1:02.13        
                  26.76     1:02.13 (35.37)                                        
 20 Salvatori, AJ             16 Shark Tank                NT    1:02.17        
                  28.50     1:02.17 (33.67)                                        
 20 Fernandez, Nicky          16 AAC                  1:16.00    1:02.17        
                  28.26     1:02.17 (33.91)                                        
 22 DeLeon, Ben               15 TIBU                 1:04.13    1:02.43        
                  29.32     1:02.43 (33.11)                                        
 23 Mac Kinnon, Connor        16 Shark Tank           1:01.34    1:04.19        
                  29.29     1:04.19 (34.90)                                        
 24 Mason, Michael            15 MAKO                 1:07.33    1:06.29        
                  29.92     1:06.29 (36.37)                                        
 25 Borman, Luke              15 NCAP                 1:07.92    1:06.87        
                  30.52     1:06.87 (36.35)                                        
 26 Vu, Binh                  23 Shark Tank           1:05.72    1:06.94        
                  29.75     1:06.94 (37.19)                                        
 27 Yip, Gordan               16 NCAP                 1:09.81    1:07.47        
                  31.14     1:07.47 (36.33)                                        
 28 Perales, John             16 NCAP                 1:04.48    1:07.93        
                  31.30     1:07.93 (36.63)                                        
 29 Nassiri, Navid            16 PM                   1:09.31    1:08.72        
                  29.87     1:08.72 (38.85)                                        
 30 Katz, Michael             16 TIBU                 1:09.67    1:10.05        
                  32.04     1:10.05 (38.01)                                        
 31 Marut, Mark               15 MAKO                      NT    1:10.24        
                  31.54     1:10.24 (38.70)                                        
 32 Moles, Jimmy              15 MAKO                 1:13.69    1:10.64        
                  30.14     1:10.64 (40.50)                                        
 33 Rojas, Gregory            15 OCCS                 1:12.95    1:11.24        
                  33.71     1:11.24 (37.53)                                        
 34 Sniady, Harrison          18 PM                   1:10.50    1:11.74        
 35 Cho, Drake                15 NCAP                      NT    1:17.16        
                  32.14     1:17.16 (45.02)                                        
 36 Kulick, Nick              16 OCCS                      NT    1:21.11        
                  35.40     1:21.11 (45.71)                                        
 37 Bandyopadhyay, Sahil      16 TIBU                 1:26.20    1:37.46        
                  41.61     1:37.46 (55.85)                                        
 -- Zermeno, Ricky            16 OCCS                      NT         DQ        
      One hand touch
                  29.96          DQ (36.64)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, William              15 NCAP                 1:58.91    2:01.51        
                  26.15       57.26 (31.11)     1:33.13 (35.87)     2:01.51 (28.38)
  2 Anderson, Tyler           17 OCCS                 2:05.40    2:06.35        
                  27.58       59.69 (32.11)     1:37.80 (38.11)     2:06.35 (28.55)
  3 Shi, Simon                15 NCAP                 2:07.66    2:07.02        
                  27.41       59.50 (32.09)     1:37.14 (37.64)     2:07.02 (29.88)
  4 Gorski, Ben               16 AAC                  2:01.82    2:08.84        
                  27.62     1:01.26 (33.64)     1:38.11 (36.85)     2:08.84 (30.73)
  5 Sogandares, MAC           15 NCAP                 2:13.12    2:11.01        
                  27.77     1:02.59 (34.82)     1:41.37 (38.78)     2:11.01 (29.64)
  6 Regenbogen, Dalton        17 OCCS                 2:07.09    2:11.65        
                  27.95     1:02.64 (34.69)     1:39.98 (37.34)     2:11.65 (31.67)
  7 Oakley, Miles             17 MAKO                 2:10.71    2:11.73        
                  26.90     1:00.00 (33.10)     1:40.19 (40.19)     2:11.73 (31.54)
  8 Shackley, Ian             17 AAC                  2:14.45    2:12.66        
                  29.32     1:03.89 (34.57)     1:43.52 (39.63)     2:12.66 (29.14)
  9 Marshall, Kyle            15 PM                        NT    2:13.09        
                  28.09     1:00.71 (32.62)     1:42.07 (41.36)     2:13.09 (31.02)
 10 Wesselhoft, Taylor        15 OCCS                 2:11.28    2:13.23        
                  29.38     1:03.51 (34.13)     1:44.55 (41.04)     2:13.23 (28.68)
 11 Outlaw, Chris             15 UN-AC                2:17.63    2:13.30        
                  27.85     1:02.52 (34.67)     1:43.01 (40.49)     2:13.30 (30.29)
 12 Medovar, Alex             15 OCCS                 2:09.89    2:13.40        
                  29.37     1:03.45 (34.08)     1:41.72 (38.27)     2:13.40 (31.68)
 13 Nguyen, Alex              16 NCAP                 2:16.11    2:13.52        
                  28.38     1:02.28 (33.90)     1:42.72 (40.44)     2:13.52 (30.80)
 14 Weeren, Jake              15 MAKO                 2:15.99    2:13.56        
                  30.42     1:02.04 (31.62)     1:42.19 (40.15)     2:13.56 (31.37)
 15 Foster, Kyle              16 TIBU                 2:10.90    2:13.72        
                  28.65     1:03.41 (34.76)     1:43.01 (39.60)     2:13.72 (30.71)
 15 Whitesel, Taylor          15 MAKO                 2:11.53    2:13.72        
                  28.51     1:01.71 (33.20)     1:43.24 (41.53)     2:13.72 (30.48)
 17 Rodriguez, Francisco      17 AAC                  2:12.27    2:13.80        
                  27.29     1:04.33 (37.04)     1:42.19 (37.86)     2:13.80 (31.61)
 18 Mioduski, Eric            16 AAC                  2:02.28    2:14.84        
                  28.39     1:02.58 (34.19)     1:42.20 (39.62)     2:14.84 (32.64)
 19 O'Doherty, Philip         16 AAC                  2:02.78    2:16.94        
                  27.87     1:03.26 (35.39)     1:45.23 (41.97)     2:16.94 (31.71)
 20 Bundy, A.B.               15 PM                   2:23.18    2:17.25        
                  27.65     1:02.13 (34.48)     1:47.70 (45.57)     2:17.25 (29.55)
 21 Webb, Ryan                15 FAST                 2:13.38    2:17.32        
                  28.16     1:03.66 (35.50)     1:47.06 (43.40)     2:17.32 (30.26)
 22 DeLancey, Jay             16 AAC                  2:13.37    2:17.33        
                  29.34     1:05.15 (35.81)     1:45.92 (40.77)     2:17.33 (31.41)
 23 Pauling, Ryan             17 FAST                 2:14.77    2:18.07        
                  30.01     1:07.52 (37.51)     1:47.79 (40.27)     2:18.07 (30.28)
 24 Boon, Alex                17 OCCS                 2:12.92    2:18.47        
                  30.65     1:05.22 (34.57)     1:46.63 (41.41)     2:18.47 (31.84)
 25 Fernandez, Nicky          16 AAC                  2:16.30    2:18.63        
                  28.25     1:02.96 (34.71)     1:46.32 (43.36)     2:18.63 (32.31)
 26 MACDONALD, Alex           16 OCCS                 2:16.00    2:18.86        
                  29.38     1:02.42 (33.04)     1:47.99 (45.57)     2:18.86 (30.87)
 27 Jordan, Kiernan           15 OCCS                 2:16.13    2:19.02        
                  27.62     1:02.78 (35.16)     1:47.47 (44.69)     2:19.02 (31.55)
 28 Huber-Wilker, Kenyon      16 AAC                  2:19.83    2:21.02        
                  30.35     1:07.68 (37.33)     1:47.30 (39.62)     2:21.02 (33.72)
 29 Borman, Luke              15 NCAP                 2:27.07    2:21.05        
                  30.62     1:05.37 (34.75)     1:49.94 (44.57)     2:21.05 (31.11)
 30 Perry, Jonathan           16 UN-NC                2:23.54    2:21.07        
                  28.07     1:05.66 (37.59)     1:47.35 (41.69)     2:21.07 (33.72)
 31 Kost, John                16 PM                   2:18.61    2:21.10        
                  33.46     1:09.65 (36.19)     1:49.28 (39.63)     2:21.10 (31.82)
 32 Ober, Samuel              16 MAKO                 2:25.83    2:21.26        
                  28.62     1:05.00 (36.38)     1:49.17 (44.17)     2:21.26 (32.09)
 33 Dallstream, Samuel        17 MAKO                 2:20.17    2:23.69        
                  27.66     1:01.63 (33.97)     1:46.58 (44.95)     2:23.69 (37.11)
 34 Tyshing, Miguel           16 TIBU                 2:26.62    2:25.15        
                  30.79     1:07.98 (37.19)     1:50.72 (42.74)     2:25.15 (34.43)
 35 Crum, Chuck               15 OCCS                 2:31.26    2:26.33        
                  31.44     1:06.33 (34.89)     1:54.09 (47.76)     2:26.33 (32.24)
 36 Moreno, Matias            15 AAC                  2:14.20    2:28.18        
                  34.31     1:11.76 (37.45)     1:53.19 (41.43)     2:28.18 (34.99)
 37 Veatch, Ricky             17 MAKO                 2:32.80    2:28.41        
                  28.94     1:08.31 (39.37)     1:52.04 (43.73)     2:28.41 (36.37)
 38 Macdonald, John           15 MAKO                 2:13.46    2:29.97        
                  31.96     1:09.35 (37.39)     1:54.25 (44.90)     2:29.97 (35.72)
 39 Sniady, Harrison          18 PM                   2:27.61    2:30.19        
                  33.19     1:14.89 (41.70)     1:56.45 (41.56)     2:30.19 (33.74)
 40 White, Jared              15 TIBU                 2:25.60    2:30.37        
                  34.47     1:11.24 (36.77)     1:57.28 (46.04)     2:30.37 (33.09)
 41 Lado, John                15 TIBU                 2:38.68    2:31.05        
                  31.56     1:13.01 (41.45)     1:57.82 (44.81)     2:31.05 (33.23)
 42 Marut, Mark               15 MAKO                      NT    2:36.22        
                  32.49     1:10.83 (38.34)     1:59.54 (48.71)     2:36.22 (36.68)
 43 Aguilera, Alex            15 MAKO                      NT    2:38.43        
                  30.91     1:11.09 (40.18)     2:00.18 (49.09)     2:38.43 (38.25)
 44 Zermeno, Ricky            16 OCCS                      NT    2:40.50        
                  30.13     1:10.45 (40.32)     2:01.23 (50.78)     2:40.50 (39.27)
 45 Chin, Colin               15 NCAP                      NT    2:40.82        
                  30.63     1:13.79 (43.16)     2:01.91 (48.12)     2:40.82 (38.91)
 46 Yung, Alex                15 OCCS                 2:44.51    2:41.24        
                  35.49     1:18.46 (42.97)   2:41.24 (1:22.78)                    
 47 Rojas, Gregory            15 OCCS                      NT    2:46.85        
                  33.54     1:14.12 (40.58)     2:09.63 (55.51)     2:46.85 (37.22)
 48 Kulick, Nick              16 OCCS                      NT    2:53.27        
                  35.80     1:24.24 (48.44)     2:16.77 (52.53)     2:53.27 (36.50)
 49 Bandyopadhyay, Sahil      16 TIBU                 2:56.34    3:06.98        
                  38.92     1:24.21 (45.29)   2:25.70 (1:01.49)     3:06.98 (41.28)
 -- Hawley, Dylan             15 NCAP                      NT         DQ        
      Not on back off wall - back
                  28.08     1:05.02 (36.94)     1:46.85 (41.83)          DQ (33.07)
 -- Tiernan, Christian        16 AAC                  2:09.82         DQ        
      False start - Misc
 
Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Ryan               14 UN-AC                2:03.29    2:01.29        
                  28.28       59.01 (30.73)     1:30.21 (31.20)     2:01.29 (31.08)
  2 Lai, Dennis               14 NCAP                 1:58.85    2:05.40        
                  29.38     1:01.48 (32.10)     1:33.99 (32.51)     2:05.40 (31.41)
  3 Sison, Emilio             13 NCAP                 2:11.75    2:08.38        
                  29.64     1:02.45 (32.81)     1:36.03 (33.58)     2:08.38 (32.35)
  4 Marshall, Kyle            15 PM                        NT    2:08.61        
                  29.53     1:02.68 (33.15)     1:35.56 (32.88)     2:08.61 (33.05)
  5 Guill, Jean-Claude        14 NCAP                 2:11.66    2:10.06        
                  30.95     1:03.86 (32.91)     1:37.32 (33.46)     2:10.06 (32.74)
  6 Whitesel, Taylor          15 MAKO                 2:08.86    2:10.26        
                  30.72     1:04.27 (33.55)     1:37.41 (33.14)     2:10.26 (32.85)
  7 Moreno, Matias            15 AAC                  2:14.75    2:10.45        
                  31.64     1:05.16 (33.52)     1:38.37 (33.21)     2:10.45 (32.08)
  8 Jessen, Daniel            17 AAC                  2:11.43    2:11.28        
                  30.18     1:03.45 (33.27)     1:37.47 (34.02)     2:11.28 (33.81)
  9 McCrone, Bubba            17 PM                   2:06.30    2:11.36        
                  30.00     1:02.65 (32.65)     1:36.96 (34.31)     2:11.36 (34.40)
 10 Nguyen, Andrew            14 NCAP                 2:13.00    2:11.91        
                  30.38     1:04.00 (33.62)     1:38.31 (34.31)     2:11.91 (33.60)
 11 Larsen, Jacob             14 AAC                  2:17.71    2:12.82        
                  31.19     1:05.36 (34.17)     1:39.93 (34.57)     2:12.82 (32.89)
 12 Carpenter, Noah           14 MAKO                 2:10.27    2:13.41        
                  31.77     1:05.61 (33.84)     1:39.66 (34.05)     2:13.41 (33.75)
 13 DeLancey, Jay             16 AAC                  2:06.07    2:13.58        
                  31.67     1:05.22 (33.55)     1:39.22 (34.00)     2:13.58 (34.36)
 14 Nguyen, Alex              16 NCAP                 2:14.80    2:13.71        
                  30.94     1:05.32 (34.38)     1:39.86 (34.54)     2:13.71 (33.85)
 15 Javelosa, Martin          15 PM                   2:17.40    2:15.76        
                  32.41     1:07.60 (35.19)     1:41.46 (33.86)     2:15.76 (34.30)
 16 Yoo, Caleb                15 PM                   2:25.15    2:16.45        
                  33.29     1:07.84 (34.55)     1:43.17 (35.33)     2:16.45 (33.28)
 17 Gore, Dylan               17 AAC                       NT    2:16.78        
                  32.53     1:07.45 (34.92)     1:42.32 (34.87)     2:16.78 (34.46)
 18 Crum, Chuck               15 OCCS                 2:19.91    2:17.63        
                  32.18     1:06.80 (34.62)     1:42.52 (35.72)     2:17.63 (35.11)
 19 Bechtle, William          14 NCAP                 2:20.29    2:17.75        
                  32.30     1:07.11 (34.81)     1:42.83 (35.72)     2:17.75 (34.92)
 20 Schwartz, Eric            16 PM                   2:14.79    2:18.41        
                  32.90     1:07.60 (34.70)     1:43.24 (35.64)     2:18.41 (35.17)
 21 McGann, Malachy           13 NCAP                 2:17.21    2:18.55        
                  32.91     1:08.32 (35.41)     1:43.90 (35.58)     2:18.55 (34.65)
 22 Mac Kinnon, Connor        16 Shark Tank           2:24.00    2:19.81        
                  31.22     1:07.81 (36.59)     1:45.16 (37.35)     2:19.81 (34.65)
 23 Salvatori, AJ             16 Shark Tank                NT    2:20.81        
                  31.92     1:08.19 (36.27)     1:46.65 (38.46)     2:20.81 (34.16)
 24 Bergmann, Sean            14 NCAP                 2:32.70    2:22.32        
                  33.34     1:09.35 (36.01)     1:46.56 (37.21)     2:22.32 (35.76)
 25 McClorey, John            13 NCAP                 2:17.12    2:23.22        
                  31.97     1:08.39 (36.42)     1:46.24 (37.85)     2:23.22 (36.98)
 26 Tyshing, Miguel           16 TIBU                      NT    2:26.08        
                  35.35     1:11.77 (36.42)     1:48.98 (37.21)     2:26.08 (37.10)
 27 Gill, James               14 UN-NC                2:23.25    2:26.16        
                  33.59     1:10.83 (37.24)     1:48.39 (37.56)     2:26.16 (37.77)
 28 Muldowney, Thomas         13 OCCS                      NT    2:27.82        
                  36.10     1:14.06 (37.96)     1:51.45 (37.39)     2:27.82 (36.37)
 29 Medovar, Anthony          15 OCCS                 2:32.78    2:28.57        
                  35.49     1:13.01 (37.52)     1:51.33 (38.32)     2:28.57 (37.24)
 30 Paris, Joe                17 Shark Tank                NT    2:28.89        
                  35.08     1:12.97 (37.89)     1:52.26 (39.29)     2:28.89 (36.63)
 31 White, Jared              15 TIBU                 2:31.73    2:29.86        
                  35.40     1:12.67 (37.27)     1:51.22 (38.55)     2:29.86 (38.64)
 32 Brandt, Evan              13 UN-OC                2:30.40    2:30.25        
                  35.96     1:13.71 (37.75)     1:52.32 (38.61)     2:30.25 (37.93)
 33 Ross, AJ                  13 OCCS                 2:33.64    2:30.86        
                  35.52     1:13.61 (38.09)     1:53.18 (39.57)     2:30.86 (37.68)
 34 Phan, Kevin               14 PM                        NT    2:32.38        
                  37.18     1:16.36 (39.18)     1:54.61 (38.25)     2:32.38 (37.77)
 35 Major, Kyle               13 PM                   2:33.28    2:33.11        
                  35.39     1:15.31 (39.92)     1:55.50 (40.19)     2:33.11 (37.61)
 36 Dunne, Bryan              11 TIBU                 2:38.94    2:36.23        
                  36.27     1:15.52 (39.25)     1:55.94 (40.42)     2:36.23 (40.29)
 37 Oldfield, Harry           14 MAKO                 2:36.00    2:36.27        
                  35.37     1:15.69 (40.32)     1:57.70 (42.01)     2:36.27 (38.57)
 38 Barbee, Ben               12 PM                   2:45.06    2:37.18        
                  36.97     1:16.90 (39.93)     1:57.43 (40.53)     2:37.18 (39.75)
 39 Trax, Matthew             13 NCAP                 2:48.68    2:37.40        
                  38.22     1:17.91 (39.69)     1:57.71 (39.80)     2:37.40 (39.69)
 40 Kapp, Brendan             12 MAKO                 2:40.57    2:37.59        
                  36.52     1:17.53 (41.01)     1:59.34 (41.81)     2:37.59 (38.25)
 41 Do, Derrick               14 PM                   2:47.36    2:38.63        
                  37.54     1:18.11 (40.57)     1:59.04 (40.93)     2:38.63 (39.59)
 42 Vu, Binh                  23 Shark Tank                NT    2:42.14        
                  38.21     1:18.58 (40.37)   2:42.14 (1:23.56)                    
 43 Ganesh, RJ                13 PM                   2:53.22    2:44.76        
                  36.92     1:17.44 (40.52)     2:01.36 (43.92)     2:44.76 (43.40)
 44 Arcomona, Anthony         11 PM                   3:04.88    2:45.45        
                  38.89     1:21.66 (42.77)     2:05.05 (43.39)     2:45.45 (40.40)
 45 Cryblskey, Addison        13 PM                   3:02.97    2:55.69        
                  42.13     1:26.52 (44.39)     2:10.98 (44.46)     2:55.69 (44.71)
 46 Atwell, Alek              13 OCCS                      NT    3:02.62        
                  41.52     1:27.18 (45.66)   3:02.62 (1:35.44)                    
 47 Bogren, Riley             15 TIBU                 3:04.76    3:05.01        
                  44.80     1:33.03 (48.23)     2:19.39 (46.36)     3:05.01 (45.62)
 
Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Truong, Devin             13 UN-NC                2:15.28    2:16.77        
                  31.65     1:06.69 (35.04)     1:41.81 (35.12)     2:16.77 (34.96)
  2 Eggert, Kris              14 OCCS                 2:20.77    2:24.18        
                  33.99     1:11.20 (37.21)     1:48.32 (37.12)     2:24.18 (35.86)
  3 Mioduski, Eric            16 AAC                  2:16.06    2:25.49        
                  34.64     1:12.70 (38.06)     1:49.47 (36.77)     2:25.49 (36.02)
  4 Gorski, Ben               16 AAC                  2:20.05    2:26.03        
                  33.20     1:09.82 (36.62)     1:47.85 (38.03)     2:26.03 (38.18)
  5 Surette, Miller           14 NCAP                 2:21.91    2:26.73        
                  32.63     1:11.03 (38.40)   2:26.73 (1:15.70)                    
  6 Regenbogen, Dalton        17 OCCS                 2:20.98    2:26.80        
                  33.36     1:10.83 (37.47)     1:48.72 (37.89)     2:26.80 (38.08)
  7 Rodriguez, Francisco      17 AAC                  2:22.65    2:27.23        
                  32.17     1:09.18 (37.01)     1:47.81 (38.63)     2:27.23 (39.42)
  8 Guill, Jean-Claude        14 NCAP                 2:32.61    2:28.36        
                  33.41     1:11.20 (37.79)     1:49.75 (38.55)     2:28.36 (38.61)
  9 Yoo, Caleb                15 PM                   2:32.59    2:29.59        
                  34.74     1:12.96 (38.22)     1:51.39 (38.43)     2:29.59 (38.20)
 10 Foster, Kyle              16 TIBU                 2:26.62    2:31.36        
                  34.24     1:12.32 (38.08)     1:51.40 (39.08)     2:31.36 (39.96)
 11 Huber-Wilker, Kenyon      16 AAC                  2:28.75    2:31.39        
                  34.27     1:13.57 (39.30)     1:53.51 (39.94)     2:31.39 (37.88)
 12 Kost, John                16 PM                   2:20.05    2:31.88        
                  34.18     1:12.68 (38.50)     1:52.11 (39.43)     2:31.88 (39.77)
 13 Medovar, Alex             15 OCCS                 2:24.41    2:32.25        
                  34.71     1:12.48 (37.77)     1:51.45 (38.97)     2:32.25 (40.80)
 14 Marshall, Kyle            15 PM                        NT    2:33.58        
                  34.95     1:14.07 (39.12)     1:54.61 (40.54)     2:33.58 (38.97)
 15 Lucas, Ryan               14 NCAP                 2:33.85    2:33.63        
                  33.80     1:12.67 (38.87)     1:53.07 (40.40)     2:33.63 (40.56)
 16 Touve, Justin             15 NCAP                 2:33.87    2:33.97        
                  33.93     1:12.53 (38.60)     1:53.70 (41.17)     2:33.97 (40.27)
 17 Schwartz, Eric            16 PM                   2:30.94    2:35.66        
                  35.21     1:15.19 (39.98)     1:55.89 (40.70)     2:35.66 (39.77)
 18 Anderson, Tyler           17 OCCS                 2:37.98    2:35.67        
                  35.87     1:15.58 (39.71)     1:56.56 (40.98)     2:35.67 (39.11)
 19 Tyshing, Miguel           16 TIBU                 2:31.97    2:35.74        
                  34.62     1:13.89 (39.27)     1:54.67 (40.78)     2:35.74 (41.07)
 20 Anderson, Garrett         14 PM                   2:36.68    2:35.84        
                  34.93     1:15.64 (40.71)     1:56.07 (40.43)     2:35.84 (39.77)
 21 Baker, Ryan               14 UN-AC                     NT    2:36.47        
                  34.83     1:14.93 (40.10)     1:56.40 (41.47)     2:36.47 (40.07)
 22 Martin, Bruce             16 TIBU                 2:34.56    2:37.54        
                  35.35     1:15.17 (39.82)     1:56.00 (40.83)     2:37.54 (41.54)
 23 Boon, Alex                17 OCCS                 2:39.18    2:39.04        
                  34.79     1:15.40 (40.61)     1:57.49 (42.09)     2:39.04 (41.55)
 24 Moreno, Matias            15 AAC                  2:45.61    2:39.75        
                  35.42     1:16.89 (41.47)     1:59.23 (42.34)     2:39.75 (40.52)
 25 Moyer, Peter              14 FAST                 2:35.21    2:40.39        
                  35.86     1:16.61 (40.75)     1:58.89 (42.28)     2:40.39 (41.50)
 26 Wesselhoft, Taylor        15 OCCS                 2:45.02    2:41.32        
                  37.28     1:19.13 (41.85)     2:01.06 (41.93)     2:41.32 (40.26)
 27 Larsen, Jacob             14 AAC                  2:55.23    2:42.68        
                  35.93     1:17.65 (41.72)     2:01.06 (43.41)     2:42.68 (41.62)
 28 Gu, Han                   14 PM                   2:37.27    2:43.93        
                  37.52     1:17.78 (40.26)     2:00.77 (42.99)     2:43.93 (43.16)
 29 Javelosa, Martin          15 PM                   2:52.02    2:44.30        
                  38.08     1:20.31 (42.23)     2:02.09 (41.78)     2:44.30 (42.21)
 30 Bergmann, Sean            14 NCAP                 2:56.09    2:44.74        
                  37.23     1:19.48 (42.25)     2:02.38 (42.90)     2:44.74 (42.36)
 31 Wen, Jonathan             13 PM                   2:52.17    2:45.20        
                  36.72     1:19.28 (42.56)     2:03.35 (44.07)     2:45.20 (41.85)
 32 Bundy, A.B.               15 PM                   2:54.75    2:45.45        
                  36.82     1:20.24 (43.42)     2:04.53 (44.29)     2:45.45 (40.92)
 33 Oldfield, Harry           14 MAKO                 2:45.25    2:48.52        
                  36.01     1:18.81 (42.80)     2:04.23 (45.42)     2:48.52 (44.29)
 34 Marron, Paul              14 UN-OC                2:53.94    2:49.96        
                  36.83     1:19.56 (42.73)     2:04.68 (45.12)     2:49.96 (45.28)
 35 Lado, John                15 TIBU                      NT    2:50.19        
                  39.62     1:23.38 (43.76)     2:07.45 (44.07)     2:50.19 (42.74)
 36 Ningcharoen, Ken          13 OCCS                      NT    2:53.10        
                  38.04     1:21.29 (43.25)     2:07.20 (45.91)     2:53.10 (45.90)
 37 Chang, Hyung Tae          12 PM                   2:56.54    2:54.08        
                  39.73     1:23.68 (43.95)     2:09.04 (45.36)     2:54.08 (45.04)
 38 Jordan, Kiernan           15 OCCS                      NT    2:54.71        
                  38.76     1:22.50 (43.74)     2:08.13 (45.63)     2:54.71 (46.58)
 39 Loane, Alex               13 TIBU                 3:10.92    2:55.23        
                  39.84     1:24.96 (45.12)     2:10.74 (45.78)     2:55.23 (44.49)
 40 Katz, Michael             16 TIBU                 2:53.08    2:55.63        
                  38.01     1:22.25 (44.24)     2:09.11 (46.86)     2:55.63 (46.52)
 41 Medovar, Anthony          15 OCCS                 2:59.69    2:57.06        
                  41.13     1:27.04 (45.91)     2:13.12 (46.08)     2:57.06 (43.94)
 42 MACDONALD, Alex           16 OCCS                 2:51.28    2:58.66        
                  40.50     1:25.67 (45.17)     2:12.46 (46.79)     2:58.66 (46.20)
 43 Paulson, Carl             14 TIBU                 2:57.40    3:00.22        
                  39.74     1:25.30 (45.56)     2:13.85 (48.55)     3:00.22 (46.37)
 44 Major, Kyle               13 PM                   2:59.03    3:02.27        
                  40.74     1:27.68 (46.94)     2:15.98 (48.30)     3:02.27 (46.29)
 45 Ogden, Josh               14 OCCS                 3:10.58    3:06.41        
                  43.43     1:30.87 (47.44)     2:19.04 (48.17)     3:06.41 (47.37)
 46 McLaughlin, Evan          11 TIBU                      NT    3:06.88        
                  42.04     1:29.32 (47.28)     2:18.37 (49.05)     3:06.88 (48.51)
 47 Peny, Jack                13 OCCS                 3:22.65    3:09.43        
                  43.13     1:31.55 (48.42)     2:20.99 (49.44)     3:09.43 (48.44)
 48 Shah, Adit                13 NCAP                 3:17.12    3:12.01        
                  40.47     1:30.10 (49.63)     2:20.47 (50.37)     3:12.01 (51.54)
 49 Breiseth, Warren          12 PM                        NT    3:15.26        
                  44.41     1:33.21 (48.80)     2:24.04 (50.83)     3:15.26 (51.22)
 50 Prosser, Conner           14 OCCS                      NT    3:17.66        
                  44.02     1:34.99 (50.97)     2:26.79 (51.80)     3:17.66 (50.87)
 51 Deane, Jonathan           14 OCCS                      NT    3:20.39        
                  43.40     1:34.60 (51.20)     2:28.86 (54.26)     3:20.39 (51.53)
 52 Bogren, Riley             15 TIBU                 3:48.67    3:27.29        
                  47.24     1:41.29 (54.05)     2:34.36 (53.07)     3:27.29 (52.93)
 53 Ronderos, Mateo           12 MAKO                      NT    3:34.91        
                  49.08     1:42.98 (53.90)     2:40.30 (57.32)     3:34.91 (54.61)
 54 Johnson, Jordan           10 PM                        NT    3:35.34        
                  48.34     1:41.68 (53.34)     2:40.41 (58.73)     3:35.34 (54.93)
 55 Mun, Aaron                11 PM                        NT    3:35.98        
                  49.46     1:45.37 (55.91)     2:41.74 (56.37)     3:35.98 (54.24)
 56 Collins, Joey             13 PM                        NT    3:49.02        
                  48.80     1:47.22 (58.42)   2:48.34 (1:01.12)   3:49.02 (1:00.68)
 -- Lai, Dennis               14 NCAP                 2:16.88         DQ        
      False start
                  31.63     1:06.47 (34.84)     1:42.05 (35.58)          DQ (34.94)
 -- Wang, Michael             12 PM                        NT         DQ        
      One hand touch
                  43.08     1:32.31 (49.23)     2:26.99 (54.68)          DQ (53.10)
 
Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tiernan, Christian        16 AAC                  2:02.15    2:11.86        
                  28.13     1:01.72 (33.59)     1:36.59 (34.87)     2:11.86 (35.27)
  2 Shackley, Ian             17 AAC                  2:08.17    2:16.50        
                  30.77     1:06.07 (35.30)     1:41.47 (35.40)     2:16.50 (35.03)
  3 Sison, Emilio             13 NCAP                 2:14.45    2:17.45        
                  30.37     1:06.19 (35.82)     1:41.60 (35.41)     2:17.45 (35.85)
  4 Baker, Ryan               14 UN-AC                2:48.44    2:18.95        
                  29.79     1:06.52 (36.73)     1:44.23 (37.71)     2:18.95 (34.72)
  5 Webb, Ryan                15 FAST                 2:12.03    2:20.75        
                  31.71     1:08.07 (36.36)     1:44.65 (36.58)     2:20.75 (36.10)
  6 O'Doherty, Philip         16 AAC                  2:05.26    2:21.88        
                  30.29     1:05.79 (35.50)     1:43.23 (37.44)     2:21.88 (38.65)
  7 DeLancey, Jay             16 AAC                  2:29.51    2:23.64        
                  31.06     1:09.51 (38.45)     1:48.79 (39.28)     2:23.64 (34.85)
  8 Dixon, Christian          14 FAST                 2:27.07    2:24.98        
                  30.75     1:06.98 (36.23)     1:45.17 (38.19)     2:24.98 (39.81)
  9 Chen, Nelson              14 NCAP                 2:33.42    2:26.33        
                  31.19     1:06.81 (35.62)     1:44.63 (37.82)     2:26.33 (41.70)
 10 McClorey, John            13 NCAP                 2:22.40    2:27.44        
                  33.92     1:09.96 (36.04)     1:48.92 (38.96)     2:27.44 (38.52)
 11 Outlaw, Chris             15 UN-AC                     NT    2:33.96        
                  30.50     1:08.43 (37.93)     1:49.91 (41.48)     2:33.96 (44.05)
 12 Marron, Paul              14 UN-OC                2:54.40    2:35.27        
                  32.93     1:12.11 (39.18)     1:53.61 (41.50)     2:35.27 (41.66)
 13 Moyer, Peter              14 FAST                 2:48.40    2:37.18        
                  31.84     1:08.71 (36.87)     1:51.58 (42.87)     2:37.18 (45.60)
 14 Brandt, Evan              13 UN-OC                     NT    2:38.87        
                  32.26     1:12.51 (40.25)     1:55.00 (42.49)     2:38.87 (43.87)
 15 Downs, Garrett            12 PM                        NT    3:22.36        
                  40.38     1:30.87 (50.49)     2:24.97 (54.10)     3:22.36 (57.39)
 -- Stern, Nick               14 MAKO                      NT         DQ        
      Arms underwater recovery
                  33.50     1:15.53 (42.03)     2:03.70 (48.17)          DQ (55.78)
 
Boys Open 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               16 MAKO                 4:49.16    4:31.15        
                  26.72       57.78 (31.06)     1:32.56 (34.78)     2:06.26 (33.70)
        2:47.85 (41.59)     3:28.62 (40.77)     4:00.40 (31.78)     4:31.15 (30.75)
  2 Marshall, Kyle            15 PM                        NT    4:48.11        
                  30.31     1:04.27 (33.96)     1:40.92 (36.65)     2:17.21 (36.29)
        3:00.32 (43.11)     3:43.00 (42.68)     4:16.64 (33.64)     4:48.11 (31.47)
  3 McGann, Malachy           13 NCAP                 4:56.37    4:54.76        
                  33.34     1:12.66 (39.32)     1:49.16 (36.50)     2:25.88 (36.72)
        3:08.44 (42.56)     3:50.93 (42.49)     4:23.79 (32.86)     4:54.76 (30.97)
  4 DeLeon, Ben               15 TIBU                 5:07.95    5:00.83        
                  31.57     1:07.88 (36.31)     1:47.26 (39.38)     2:25.59 (38.33)
        3:09.61 (44.02)     3:53.94 (44.33)   5:00.96 (1:07.02)         5:00.83 ( )
  5 Gryski, Ben               13 PM                        NT    5:03.97        
                  33.98     1:14.35 (40.37)     1:54.16 (39.81)     2:32.43 (38.27)
        3:13.62 (41.19)     3:55.07 (41.45)     4:31.73 (36.66)     5:03.97 (32.24)
  6 Wen, Jonathan             13 PM                        NT    5:05.41        
                  32.65     1:12.78 (40.13)     1:50.61 (37.83)     2:30.39 (39.78)
        3:13.53 (43.14)     3:58.48 (44.95)     4:33.53 (35.05)     5:05.41 (31.88)
  7 Bass, Ben                 17 TIBU                      NT    5:13.70        
                  31.06     1:07.41 (36.35)     1:48.74 (41.33)     2:28.04 (39.30)
        3:17.02 (48.98)     4:06.51 (49.49)     4:40.42 (33.91)     5:13.70 (33.28)
  8 Major, Kyle               13 PM                   5:21.18    5:20.72        
                  33.68     1:12.47 (38.79)     1:54.12 (41.65)     2:34.95 (40.83)
        3:22.35 (47.40)     4:10.05 (47.70)     4:46.23 (36.18)     5:20.72 (34.49)
  9 Barbee, Ben               12 PM                        NT    5:32.71        
                  34.63     1:17.76 (43.13)     1:59.74 (41.98)     2:41.71 (41.97)
        3:29.62 (47.91)     4:18.24 (48.62)     4:55.33 (37.09)     5:32.71 (37.38)
 10 Downs, Garrett            12 PM                        NT    5:51.63        
                  36.93     1:24.36 (47.43)     2:10.20 (45.84)     2:54.79 (44.59)
        3:41.05 (46.26)     4:29.20 (48.15)     5:12.16 (42.96)     5:51.63 (39.47)