|
|
|
PVS 2010 Junior Olympic Championships |
|
|
|
3/17/2010 |
|
|
|
Fairland Aquatics Center |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Officials Roster |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Thursday |
Session 1 Boys |
|
Thursday |
Session 1B Girls |
|
|
|
|
|
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
|
|
|
|
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
|
|
|
|
|
Don Riedlinger (ass't) |
|
Elizabeth Jester (ass't) |
|
|
|
|
|
|
Referee, Deck |
Jim Garner |
|
Referee, Deck |
Steed Edwards |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Starter |
|
|
Starter |
Sergio Nirenberg* |
|
|
|
|
|
|
Steve Bajorek* |
|
|
|
|
|
|
|
|
Chief Judge |
Dan Seliskar |
|
Chief Judge |
|
|
|
|
|
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
|
|
|
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
|
|
|
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
|
|
|
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
|
|
|
|
|
Electronic Timing System Operator |
Naomi Lynch |
|
Electronic Timing System Operator |
Mike Oehler |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results Computer Operator |
Leigh Broadhurst |
|
Results Computer Operator |
Scott Witkin |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
|
|
|
|
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
|
|
|
|
|
|
Mary Parker* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Scott Robinson** |
|
|
Lindsey Harvey |
|
|
|
|
|
|
|
Bob Caverly |
|
|
Lisa Groves |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Robert Stevens* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lynn Gerlach* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Friday AM 13-14 |
Girls (2B) |
|
Friday 11-12 |
Girls (3B) |
|
Friday PM 10& Under |
Girls Session 4B |
|
Friday Finals |
Session 5 |
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Pam Starke-Reed |
Leigh Broadhurst (Ass't) |
|
Leigh Broadhurst (Ass't) |
|
|
|
|
Referee, Deck |
Mike Rubin ** |
|
Referee, Deck |
Mike Rubin ** |
|
Referee, Deck |
John Hirschmann |
|
Referee, Deck |
Mike Rubin ** |
|
|
|
|
|
|
|
Starter |
|
|
Starter |
Scott Robinson * |
|
Starter |
David Merkin* |
|
Starter |
Scott Robinson * |
Sergio Nirenberg* |
|
|
|
|
|
Steve Bajorek* |
Chief Judge |
Barb Ship |
|
Chief Judge |
Barb Ship |
|
Chief Judge |
Karl Nyberg |
|
Chief Judge |
Dan Seliskar |
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
Chief Judge Turn |
Vince Cleary |
|
Chief Judge Turn |
Charles Lundy |
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
Al Meilus |
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
Electronic Timing System Operator |
|
|
Electronic Timing System Operator |
Barbara Cooke |
|
Electronic Timing System Operator |
Stewart Gordon |
|
Electronic Timing System Operator |
Naomi Lynch |
Cherylynn Venit |
|
|
|
|
|
|
Results Computer Operator |
Steed Edwards |
|
Results Computer Operator |
Suey Nordberg |
|
Results Computer Operator |
|
|
Results Computer Operator |
Suey Nordberg |
|
|
|
|
Lu Ryan |
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
Karl Nyberg |
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
Stroke & Turn Judges |
Hope Mao Oehler |
|
Stroke & Turn Judges |
Hope Mao Oehler |
|
Stroke & Turn Judges |
Jayne Biafore |
|
Stroke & Turn Judges |
Ellen Colket |
Cheryl Lindstrom |
Tim McIlmail |
|
|
|
|
|
Guiping Fu |
|
Bonnie Lechten |
Anthony Rongione* |
Peter Gribbin |
Robert Stevens* |
|
Peter Gribbin |
Robert Stevens* |
|
|
Ai-Mei Chang |
|
Jayne Biafore |
Lindsey Harvey |
Leisa Branton |
Bing Sun |
|
Susan Schlemmer |
Bing Sun |
|
|
Anthony Rongione* |
|
Guiping Fu |
Andrew Scott |
Helene Clayton-Jeter* |
Lisa Groves |
|
|
|
|
|
|
|
|
Tim McIlmail |
Randy Bowman |
|
|
Carla Yegher |
Lindsey Harvey |
|
|
Lynn Gerlach* |
|
|
Marcia Smith* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Friday AM 13-14 |
Boys (2) |
|
Friday 11-12 |
Boys (3) |
|
Friday PM 10& Under |
Boys Session 4 |
|
|
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
|
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
|
|
Don Riedlinger (ass't) |
|
Don Riedlinger (ass't) |
|
|
|
|
|
Referee, Deck |
Ron Whalen |
|
Referee, Deck |
Steed Edwards |
|
Referee, Deck |
Mike Rubin ** |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Starter |
|
|
Starter |
Scott Witkin * |
|
Starter |
|
|
|
|
Steve Bajorek* |
|
|
|
Tara Gyenis |
|
|
|
Chief Judge |
Dan Seliskar |
|
Chief Judge |
Dan Seliskar |
|
Chief Judge |
|
|
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
|
|
Chief Judge Turn |
Scott Witkin |
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
|
|
Electronic Timing System Operator |
|
|
Electronic Timing System Operator |
|
|
Electronic Timing System Operator |
|
|
|
|
|
|
Cherylynn Venit |
|
|
|
|
|
Results Computer Operator |
Kay Jones |
|
Results Computer Operator |
Sergio Nirenberg* |
|
Results Computer Operator |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
|
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
|
|
|
Bonnie Lechten |
|
|
Bonnie Lechten |
|
|
Karl Vilbig |
|
|
|
|
Mary Parker* |
|
|
|
|
|
Marcia Smith* |
|
|
|
|
Ellen Colket |
|
Izumi Horikawa |
|
|
|
|
|
|
|
Bob Caverly |
Michael Miller* |
|
|
Michael Miller* |
|
|
David Deitch |
|
|
|
|
Andrew Scott |
|
|
Andrew Scott |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saturday AM 13-14 |
Girls (6B) |
|
Saturday 11-12 |
Girls (7) |
|
Saturday PM 10 & Under |
Girls Session 8 |
|
Saturday Finals |
Session 9 |
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Pam Starke-Reed |
Barb Ship (Ass't) |
|
Barb Ship (Ass't) |
|
Elizabeth Jester (ass't) |
|
|
Referee, Deck |
Mike Rubin ** |
|
Referee, Deck |
Mike Rubin ** |
|
Referee, Deck |
John Hirschmann |
|
Referee, Deck |
Ron Whalen |
|
|
|
|
|
|
|
Starter |
|
|
Starter |
Scott Robinson * |
|
Starter |
David Merkin* |
|
Starter |
|
Kurt Ilgenfritz* |
|
|
|
|
|
Kurt Ilgenfritz* |
Chief Judge |
Leigh Broadhurst |
|
Chief Judge |
Leigh Broadhurst |
|
Chief Judge |
Al Meilus |
|
Chief Judge |
Al Meilus |
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
Steve Bajorek |
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
Chief Judge Turn |
Mark Owen |
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
Stewart Gordon |
|
Chief Judge Turn |
David Merkin |
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
Kurt Ilgenfritz* |
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
Electronic Timing System Operator |
|
|
Electronic Timing System Operator |
Lauri Garrett |
|
Electronic Timing System Operator |
Karl Nyberg |
|
Electronic Timing System Operator |
Amy Hsu |
Cherylynn Venit |
|
|
|
|
|
|
Results Computer Operator |
|
|
Results Computer Operator |
|
|
Results Computer Operator |
Laura Offut |
|
Results Computer Operator |
Suey Nordberg |
Laura Offut |
|
Suey Nordberg |
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
Suey Nordberg |
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
Jim Thompson |
Stroke & Turn Judges |
|
|
Stroke & Turn Judges |
Hope Mao Oehler |
|
Stroke & Turn Judges |
Hope Mao Oehler |
|
Stroke & Turn Judges |
Ellen Colket |
|
|
|
Eric Gentsch |
Carla Yegher |
|
|
Jayne Biafore |
|
|
Anthony Rongione* |
Peter Gribbin |
Robert Stevens* |
|
|
Robert Stevens* |
|
|
Guiping Fu |
|
Helene Clayton-Jeter* |
Mary Parker* |
Helene Clayton-Jeter* |
Bing Sun |
|
Izumi Horikawa |
Bing Sun |
|
|
Anthony Rongione* |
|
Bonnie Lechten |
Lindsey Harvey |
Leisa Branton |
Lisa Groves |
|
|
|
|
|
Marie Baker |
|
Marc Goldstein |
Michael Miller* |
Randy Bowman |
Cheryl Lindstrom |
|
|
Lindsey Harvey |
|
|
Ai-Mei Chang |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saturday AM 13-14 |
Boys (6) |
|
Saturday 11-12 |
Boys (7B) |
|
Saturday PM 10 & Under |
Boys Session 8B |
|
|
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
|
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
|
|
Don Riedlinger (ass't) |
|
Don Riedlinger (ass't) |
|
|
|
|
|
Referee, Deck |
Sergio Nirenberg |
|
Referee, Deck |
Sergio Nirenberg |
|
Referee, Deck |
Mike Rubin ** |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Starter |
Scott Witkin * |
|
Starter |
Scott Witkin * |
|
Starter |
Tara Gyenis |
|
|
|
Ellen Colket (observe for PVS) |
|
|
|
|
|
|
|
Chief Judge |
Ben Holly* |
|
Chief Judge |
Elizabeth Jester |
|
Chief Judge |
Ben Holly* |
|
|
|
Chief Judge Start |
Steve Bajorek |
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
|
|
Chief Judge Turn |
Dan Seliskar |
|
Chief Judge Turn |
Dan Seliskar |
|
Chief Judge Turn |
Kurt Ilgenfritz |
|
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
|
|
Electronic Timing System Operator |
Bob Caverly |
|
Electronic Timing System Operator |
Cherylynn Venit |
|
Electronic Timing System Operator |
Amy Hsu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results Computer Operator |
Brian Pawlowicz |
|
Results Computer Operator |
Ben Holly |
|
Results Computer Operator |
Jim Thompson |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
|
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
|
|
|
Bonnie Lechten |
|
|
Bonnie Lechten |
|
|
|
|
|
|
|
Michael Miller* |
|
Marc Goldstein |
Michael Miller* |
|
|
Karl Vilbig |
|
|
|
Brian Baker |
Mary Parker* |
|
Izumi Horikawa |
Kay jones |
|
|
|
|
|
|
Marcia Smith* |
Andrew Scott |
|
Tami Henneman |
Andrew Scott |
|
|
Marcia Smith* |
|
|
|
Marie Baker |
Lynn Gerlach* |
|
|
|
|
|
David Deitch |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sunday AM 13-14 |
Girls (10B) |
|
Sunday 11-12 |
Girls (11B) |
|
Sunday PM 10 & Under |
Girls Session 12 B |
|
Sunday Finals |
Session 13 |
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Pam Starke-Reed |
Barb Ship (Ass't) |
|
Barb Ship (Ass't) |
|
Elizabeth Jester (ass't) |
|
|
Referee, Deck |
|
|
Referee, Deck |
|
|
Referee, Deck |
Ron Whalen |
|
Referee, Deck |
|
Scott Robinson |
|
Elizabeth Jester |
|
|
|
Jim Garner |
Starter |
|
|
Starter |
|
|
Starter |
David Merkin* |
|
Starter |
David Merkin* |
Kurt Ilgenfritz* |
|
Rita Page |
|
|
|
|
Chief Judge |
Mark Owen |
|
Chief Judge |
|
|
Chief Judge |
Al Meilus |
|
Chief Judge |
Al Meilus |
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
Karl Nyberg |
|
Chief Judge Turn |
Dan Seliskar |
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
Electronic Timing System Operator |
Cherylynn Venit |
|
Electronic Timing System Operator |
Lynn Gerlach |
|
Electronic Timing System Operator |
Mike Oehler |
|
Electronic Timing System Operator |
Steve Bajorek |
|
|
|
|
|
|
|
Results Computer Operator |
Sergio Nirenberg |
|
Results Computer Operator |
Suey Nordberg |
|
Results Computer Operator |
Lu Ryan |
|
Results Computer Operator |
Jim Thompson |
|
|
|
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
Stroke & Turn Judges |
Jayne Biafore |
|
Stroke & Turn Judges |
Anthony Rongione* |
Tim McIlmail* |
Robert Stevens* |
|
|
Robert Stevens* |
|
|
Stewart Gordon |
|
|
Lindsey Harvey |
Peter Gribbin |
Bing Sun |
|
Tad Asbury |
Bing Sun |
|
Guiping Fu |
Jonallen Riggins* |
|
|
Andrew Scott |
Leisa Branton |
Jonallen Riggins* |
|
Izumi Horikawa |
Jonallen Riggins* |
|
Hope Mao Oehler |
Anthony Rongione* |
|
|
Marc Goldstein |
Helene Clayton-Jeter* |
Randy Bowman |
|
Susan Schlemmer |
Lindsey Harvey |
|
|
Marie Baker |
|
|
Tim McIlmail |
Lisa Groves |
Lynn Gerlach* |
|
|
|
|
|
Ai-Mei Chang |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sunday AM 13-14 |
Boys (10) |
|
Sunday 11-12 |
Boys (11) |
|
Sunday PM 10 & Under |
Boys Session 12 |
|
|
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Starke-Reed |
|
|
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
Referee, Administrative |
Tim Husson |
|
|
|
Leigh Broadhurst (Ass't) |
|
Leigh Broadhurst (Ass't) |
|
|
|
|
|
Referee, Deck |
Jack Neill |
|
Referee, Deck |
Jack Neill |
|
Referee, Deck |
Steed Edwards |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Starter |
Scott Witkin * |
|
Starter |
|
|
Starter |
David Merkin* |
|
|
|
|
|
Sergio Nirenberg* |
|
|
|
|
|
Chief Judge |
Ben Holly* |
|
Chief Judge |
Ben Holly* |
|
Chief Judge |
Ben Holly* |
|
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
Chief Judge Start |
|
|
|
|
Chief Judge Turn |
Steve Bajorek* |
|
Chief Judge Turn |
Dan Seliskar |
|
Chief Judge Turn |
|
|
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
Chief Judge Turn |
|
|
|
|
Electronic Timing System Operator |
Bob Caverly |
|
Electronic Timing System Operator |
Cherylynn Venit |
|
Electronic Timing System Operator |
Rita Page |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results Computer Operator |
Brian Pawlowicz |
|
Results Computer Operator |
Scott Robinson |
|
Results Computer Operator |
Jim Thompson |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
|
|
Stroke & Turn Judges |
Dan Seliskar |
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
Stroke & Turn Judges |
|
|
|
|
Marie Baker |
Bonnie Lechten |
|
|
Bonnie Lechten |
|
|
Karl Vilbig |
|
|
|
|
Michael Miller* |
|
Marc Goldstein |
Michael Miller* |
|
|
Tara Gyenis |
|
|
|
Brian Baker |
Andrew Scott |
|
Izumi Horikawa |
Andrew Scott |
|
|
|
|
|
|
|
Marc Goldstein |
|
Marcia Smith* |
Marc Goldstein |
|
|
Marcia Smith* |
|
|
|
|
|
|
|
Tami Henneman |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* Observation Requested |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
** Recert |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|