|
|
|
|
Junior Olympics |
|
|
|
|
PGSL&C |
|
3/16/2009 |
|
|
|
Officials Roster |
|
|
|
|
Thursday |
Girls Course |
|
Thursday |
Boys Course |
|
Evaluator |
|
|
|
|
|
Referee, Meet |
Scott Robinson |
|
Referee, Meet |
Scott Robinson |
|
Referee,
Administrative |
|
|
Referee, Administrative |
|
|
Tim Husson |
|
Tim Husson |
|
Referee,
Deck |
|
|
Referee, Deck |
|
|
|
|
|
|
Starter |
|
|
Starter |
Steve Bajorek |
|
|
|
|
|
Chief Judge -
Start |
|
|
Chief Judge - Start |
|
|
Chief Judge -
Turn |
|
|
Chief Judge - Turn |
|
|
Electronic Timing System Operator |
Leigh Broadhurst |
|
Electronic
Timing System Operator |
Peggy Martin |
|
|
|
|
|
Results Computer Operator |
|
|
Results
Computer Operator |
|
|
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
Stroke &
Turn Judges |
Randy
Bowman |
|
Stroke & Turn Judges |
Bonnie
Lechten |
|
|
Chris Palmer * |
|
|
|
|
|
Mary Parker |
|
|
|
|
|
Brian Crilly |
|
|
|
|
|
Lori Cuomo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Friday AM 11 & Over |
Girls |
|
Friday PM 10& Under |
Girls |
|
Friday Finals |
|
Evaluator |
Pam Stark Reed |
|
Evaluator |
Pam Stark Reed |
|
Evaluator |
|
Referee, Meet |
Pam Stark Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Stark Reed |
|
Referee, Meet |
|
Referee,
Administrative |
|
|
Referee, Administrative |
|
|
Referee, Administrative |
|
Tim Husson |
|
Tim Husson |
|
Tim Husson |
Referee,
Deck |
|
|
Referee, Deck |
|
|
Referee, Deck |
|
|
|
|
|
|
Starter |
|
|
Starter |
|
|
Starter |
|
Vincent Cleary * |
|
|
|
|
Chief Judge -
Start |
Ben Holly * |
|
Chief Judge - Start |
Ben Holly * |
|
Chief Judge - Start |
|
Chief Judge -
Turn |
Brian Johnson |
|
Chief Judge - Turn |
|
|
Chief Judge - Turn |
Izumi Horikawa |
Electronic Timing System Operator |
|
|
Electronic
Timing System Operator |
|
|
Electronic
Timing System Operator |
|
Cherylynn Venit (could be ETS) |
|
|
|
|
Results Computer Operator |
Ann Dodson |
|
Results
Computer Operator |
|
|
Results
Computer Operator |
|
Suey Nordberg |
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
Stroke &
Turn Judges |
Robert
Schwartz * |
|
Stroke & Turn Judges |
Chris Palmer * |
|
Stroke & Turn Judges |
Robert
Schwartz * |
|
Barbara Ship |
|
|
|
|
|
Chris Palmer * |
|
Chris Palmer * |
|
|
|
|
|
Kurt Ilgenfritz |
|
Joe Humphrey * |
|
|
|
|
|
Mark Von Heeringen |
|
Allan Anderson |
|
|
|
|
|
Helene Clayton-Jeter |
|
Peter Gribbin |
|
|
|
|
|
|
|
Randy Bowman |
|
|
Brad Bennett |
|
|
|
|
Doug Noll |
|
|
|
|
Nina Munck |
|
|
|
|
Helene Clayton-Jeter |
|
|
|
|
|
|
Friday AM 11 & Over |
Boys |
|
Friday PM 10& Under |
Boys |
|
|
Evaluator |
|
|
Evaluator |
|
|
|
Referee, Meet |
Scott Robinson |
|
Referee, Meet |
Scott Robinson |
|
|
Referee,
Administrative |
|
|
Referee, Administrative |
|
|
|
Tim Husson |
|
Tim Husson |
|
|
Referee,
Deck |
|
|
Referee, Deck |
|
|
|
Brian Crilly |
|
|
|
|
Starter |
|
|
Starter |
|
|
|
|
|
|
|
|
Chief Judge -
Start |
|
|
Chief Judge - Start |
Cherylynn Venit (could be ETS) |
|
|
Chief Judge -
Turn |
|
|
Chief Judge - Turn |
|
|
|
Electronic Timing System Operator |
|
|
Electronic
Timing System Operator |
|
|
|
|
|
Luanne Kovalcik |
|
|
Results Computer Operator |
Kay Jones |
|
Results
Computer Operator |
|
|
|
|
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
|
Stroke &
Turn Judges |
Bonnie
Lechten |
|
Stroke & Turn Judges |
David Lewis * |
|
|
|
Scott Witkin * |
|
|
Scott Witkin * |
|
|
|
Paul Speer * |
|
|
Karl Vilbig |
|
|
|
Kurt Ilgenfritz * |
|
|
Nina Munck |
|
|
|
Steve Bajorek |
|
|
|
|
|
|
Mark Von Heeringen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saturday AM 11 & Over |
Girls |
|
Saturday PM 10 & Under |
Girls |
|
Saturday Finals |
|
Evaluator |
Pam Stark Reed |
|
|
Ron Whalen |
|
Evaluator |
Ron Whalen |
Referee, Meet |
Pam Stark Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Stark Reed |
|
Referee, Meet |
|
Referee,
Administrative |
|
|
Referee, Administrative |
|
|
Referee, Administrative |
|
Tim Husson |
|
Tim Husson |
|
Tim Husson |
Referee,
Deck |
|
|
Referee, Deck |
|
|
Referee, Deck |
|
|
|
|
|
|
Starter |
|
|
Starter |
|
|
Starter |
|
Vincent Cleary * |
|
Amy Hsu |
|
|
Chief Judge -
Start |
Amy Hsu |
|
Chief Judge - Start |
|
|
Chief Judge - Start |
|
Chief Judge -
Turn |
Izumi Horikawa |
|
Chief Judge - Turn |
|
|
Chief Judge - Turn |
Izumi Horikawa |
Electronic Timing System Operator |
Peggy Martin |
|
Electronic
Timing System Operator |
|
|
Electronic
Timing System Operator |
|
|
|
|
|
|
Results Computer Operator |
Suey
Nordberg |
|
Results
Computer Operator |
|
|
Results
Computer Operator |
|
|
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
Stroke &
Turn Judges |
Robert
Schwartz * |
|
Stroke & Turn Judges |
David Merkin * |
|
Stroke & Turn Judges |
Robert
Schwartz * |
|
Barbara Ship |
|
|
Doug Greene |
|
|
Kurt Ilgenfritz * |
|
Joe Humphrey * |
|
|
Hope Mao Oehler |
|
|
Mark Von Heeringen |
|
Doug Noll |
|
|
Marie Baker |
|
|
Helene Clayton-Jeter |
|
Kenneth Swinnerton |
|
|
|
|
|
|
|
Allan Anderson |
|
|
|
|
|
|
Cherylynn
Venit (could be ETS) |
Peter Gribbin |
|
|
Brad Bennett |
|
|
|
|
Tom Fay |
|
|
|
|
Helene Clayton-Jeter |
|
|
|
|
|
|
Saturday AM 11 & Over |
Boys |
|
Saturday PM 10 & Under |
Boys |
|
|
Evaluator |
Jim Thompson |
|
Evaluator |
Jim Thompson |
|
|
Referee, Meet |
Scott Robinson |
|
Referee, Meet |
Scott Robinson |
|
|
Referee,
Administrative |
|
|
Referee, Administrative |
|
|
|
Tim Husson |
|
Tim Husson |
|
|
Referee,
Deck |
Jim Thompson |
|
Referee, Deck |
|
|
|
|
|
|
|
|
Starter |
Brian Crilly |
|
Starter |
|
|
|
|
|
|
|
|
Chief Judge -
Start |
|
|
Chief Judge - Start |
Cherylynn Venit (could be ETS) |
|
|
Chief Judge -
Turn |
|
|
Chief Judge - Turn |
|
|
|
Electronic Timing System Operator |
Brian Johnson |
|
Electronic
Timing System Operator |
|
|
|
|
|
Luanne Kovalcik |
|
|
Results Computer Operator |
|
|
Results
Computer Operator |
Jim Thompson |
|
|
Kay Jones |
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
|
Stroke &
Turn Judges |
|
|
Stroke & Turn Judges |
David Lewis * |
|
|
|
Scott Witkin * |
|
|
Charles Lundy |
|
|
|
Daniel Seliskar |
|
|
|
|
|
|
Paul Speer * |
|
|
Karl Vilbig |
|
|
|
Kurt Ilgenfritz * |
|
|
|
|
|
|
Mary Parker |
|
|
|
|
|
|
Brian Baker |
|
|
Rick Clark |
|
|
Mark Von Heeringen |
|
|
|
|
|
|
|
Sunday AM 11 & Over |
Girls |
|
Sunday PM 10 & Under |
Girls |
|
Sunday Finals |
|
Evaluator |
Pam Stark Reed |
|
Evaluator |
Pam Stark Reed |
|
Evaluator |
|
Referee, Meet |
Pam Stark Reed |
|
Referee, Meet |
Pam Stark Reed |
|
Referee, Meet |
|
Referee,
Administrative |
|
|
Referee, Administrative |
|
|
Referee, Administrative |
|
Tim Husson |
|
Tim Husson |
|
Tim Husson |
Referee,
Deck |
|
|
Referee, Deck |
|
|
Referee, Deck |
|
|
|
Bill Stevens |
|
|
Starter |
|
|
Starter |
|
|
Starter |
|
Vincent Cleary * |
|
|
|
|
Chief Judge -
Start |
Ben Holly * |
|
Chief Judge - Start |
Ben Holly * |
|
Chief Judge - Start |
|
Chief Judge -
Turn |
Cherylynn Venit (could be ETS) |
|
Chief Judge - Turn |
|
|
Chief Judge - Turn |
|
Electronic Timing System Operator |
Lynne Gerlach |
|
Electronic
Timing System Operator |
Brian Johnson |
|
Electronic
Timing System Operator |
|
|
|
|
|
|
Results Computer Operator |
Suey
Nordberg |
|
Results
Computer Operator |
|
|
Results
Computer Operator |
|
|
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
Stroke &
Turn Judges |
Barbara Ship |
|
Stroke & Turn Judges |
David Lewis * |
|
Stroke & Turn Judges |
Daniel Seliskar |
|
Joe Humphrey * |
|
|
David Merkin * |
|
|
Kurt Ilgenfritz * |
|
Kenneth Swinnerton |
|
|
Doug Greene |
|
|
|
|
Allan Anderson |
|
|
Hope Mao Oehler |
|
|
|
|
Peter Gribbin |
|
|
Charles Lundy |
|
|
|
|
Brad Bennett |
|
|
Marie Baker |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sunday AM 11 & Over |
Boys |
|
Sunday PM 10 & Under |
Boys |
|
|
Evaluator |
Ron Whalen |
|
|
|
|
|
Referee, Meet |
Scott Robinson |
|
Referee, Meet |
Scott Robinson |
|
|
Referee,
Administrative |
|
|
Referee, Administrative |
|
|
|
Tim Husson |
|
Tim Husson |
|
|
Referee,
Deck |
|
|
Referee, Deck |
|
|
|
Brian Crilly |
|
|
|
|
Starter |
Kurt Ilgenfritz |
|
Starter |
|
|
|
|
|
|
|
|
Chief Judge -
Start |
|
|
Chief Judge - Start |
|
|
|
Chief Judge -
Turn |
|
|
Chief Judge - Turn |
|
|
|
Electronic Timing System Operator |
Leigh Broadhurst |
|
Electronic
Timing System Operator |
Cherylynn Venit (could be ETS) |
|
|
|
|
|
|
|
Results Computer Operator |
|
|
Results
Computer Operator |
Leigh Broadhurst |
|
|
Kay Jones |
|
|
|
|
Timing Judge |
|
|
Timing Judge |
|
|
|
Stroke &
Turn Judges |
Bonnie
Lechten |
|
Stroke & Turn Judges |
Karl Vilbig |
|
|
|
Scott Witkin * |
|
|
|
|
|
|
Daniel Seliskar |
|
|
|
|
|
|
Paul Speer * |
|
|
|
|
|
|
Brian Baker |
|
|
|
|
|
|
Tom Fay |
|
|
|
|
|
|
|
* Observation Requested |
|
|
|
|
|
|
|
|
|