PVS October Open Meet
October 14- 16, 2005
Lee District Recreation Center
Hosted by Potomac Marlins
Psych Sheet - Friday Evening Session
Event 1 Girls 13 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team
===============================================================================
1 Hough, Jordan E 14 OCCS-PV 28.81
2 Soniak, Mackenzie L 14 OCCS-PV 28.97
3 Kavanaugh, Kelly F 14 MAKO-PV 30.04
4 Higdon, Britany J 13 OCCS-PV 31.26
5 Pendergraft, Kelsey A 13 OCCS-PV 31.27
6 Nowak, Haley A 13 OCCS-PV 31.40
7 Duesterhaus, Emily R 13 MAKO-PV 34.01
8 Ratcliff, Virginia B 14 Machine-PV 34.52
9 Blevins, Katie O 14 OCCS-PV 35.61
10 Proper, Sarah F 13 OCCS-PV 48.40
11 Dunne, Courtney E 16 OCCS-PV NT
12 Kuligoski, Jean L 14 PM-PV NT
13 Balek, Emma J 13 YORK-PV NT
14 Lauer, Kristen A 13 MAKO-PV NT
Event 2 Boys 13 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team
===============================================================================
1 Stronko, Jake M 14 OCCS-PV 28.92
2 Jaeger, Marck F 14 OCCS-PV 30.70
3 Shifflett, Chris D 13 Machine-PV 31.68
4 Kreitler, Robert M 17 PM-PV 31.97
5 Banks, David G 13 PM-PV 32.43
6 Trampert, Paul J 17 PM-PV 1:00.26
7 Babcock, Mike R 15 MAKO-PV NT
Event 3 Girls 9-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team
===============================================================================
1 Cudahy, Molly K 12 HACC-PV 2:29.40
2 Murphy, Briana 12 OCCS-PV 2:37.48
3 Hough, Kendall R 11 OCCS-PV 2:37.60
4 Rodgers, Maggie M 11 Machine-PV 2:43.53
5 Rice, Carolyn A 12 HACC-PV 3:26.05
6 Lescher, Dale C 11 FBST-PV NT
7 Jaeger, Michelle K 10 OCCS-PV NT
8 Leong, Samantha B 10 OCCS-PV NT
9 Fan, Betty 11 PM-PV NT
10 Shifflett, Kimberly C 9 PM-PV NT
11 Clymer, Elisabeth L 11 SDS-PV NT
12 Kristin, Lauren E 11 SDS-PV NT
Event 4 Boys 9-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team
===============================================================================
1 Putnam, Charlie M 12 Machine-PV 2:14.06
2 Ratcliff, Kurtis M 12 Machine-PV 2:23.68
3 Dunne, Ryan C 12 OCCS-PV 2:28.21
4 Seliskar, Stephen M 11 YORK-PV 2:38.92
5 Smith, Bryan 12 OCCS-PV 2:39.37
6 Gyenis, Andrew I 11 Unattached MACH-PV 2:46.90
7 Jordan, Michael V 12 SDS-PV 2:57.83
8 Lescher, Billy K 10 FBST-PV NT
9 Porter, Brandt B 10 FBST-PV NT
10 Franklin, Andrew T 10 OCCS-PV NT
11 Keightley, Dylan M 11 PM-PV NT
12 Jordan, Brandon W 10 SDS-PV NT
13 Longmire, Craig L 12 SDS-PV NT
14 Seliskar, Andrew H 9 YORK-PV NT
15 Saffran, Alex D 11 MAKO-PV NT
Event 5 Girls 9-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team
===============================================================================
1 Cudahy, Molly K 12 HACC-PV 5:46.90
2 Rice, Carolyn A 12 HACC-PV 5:58.66
3 Bracaglia, Katie F 12 HACC-PV 6:27.71
4 Vincent, Taylor M 10 OCCS-PV 6:31.94
5 Ferris, Brenna M 11 PM-PV 6:34.57
6 Gallardy, Kayla M 12 OCCS-PV 6:47.57
7 Troncoso, Alessandra S 11 SDS-PV 6:54.78
8 Shiner, Kelsy E 12 OCCS-PV 6:58.72
9 Bergen, Rachel E 11 PM-PV 6:59.60
10 Bergen, Sarah J 10 PM-PV 7:05.21
11 Rider, Caitlin B 12 Machine-PV 7:14.19
12 Johannes, Anna F 12 PM-PV 7:17.58
13 Gallagher, Kaylyn M 12 Machine-PV 7:25.72
14 Cullather, Maggie C 11 YORK-PV 7:33.16
15 Patalita, Elizabeth A 12 PM-PV 7:34.52
16 Layne, Amy E 9 YORK-PV 7:37.45
17 Fortman, Erin E 11 SDS-PV 7:37.77
18 Fan, Betty 11 PM-PV 7:44.64
19 Murphy, Moira 10 OCCS-PV 7:44.85
20 Schwindt, Katie M 10 MAKO-PV 8:00.60
21 Staniszewski, Dylan K 10 YORK-PV 8:05.69
22 Gallagher, Meaghan E 10 Machine-PV 8:31.43
23 Pawlik, Cara M 12 SDS-PV 8:58.79
24 Colligan, Chloe A 9 MAKO-PV 9:33.49
25 Lescher, Dale C 11 FBST-PV NT
26 Ratcliff, Carolina J 9 Machine-PV NT
27 Havrilla, Kristen N 12 Machine-PV NT
28 Gallardy, Danielle A 9 OCCS-PV NT
29 Martin, Natalie A 11 OCCS-PV NT
30 Doonis, Alexandra A 11 OCCS-PV NT
31 Bodmer, Allyson E 10 OCCS-PV NT
32 Smith, Caroline 10 OCCS-PV NT
33 Carinci, Madeline J 12 PM-PV NT
34 Symmes, Lauren E 12 PM-PV NT
35 Hopler, Michelle A 11 SDS-PV NT
36 Pawlik, Cris L 10 SDS-PV NT
37 Dobrenz, Beverly G 12 YORK-PV NT
38 Freeman, Julia R 12 MAKO-PV NT
39 Thorpe, Sydney M 9 MAKO-PV NT
Event 6 Boys 9-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team
===============================================================================
1 Dunne, Ryan C 12 OCCS-PV 5:39.10
2 Basinger, David M 12 OCCS-PV 5:51.62
3 Tomajczyk, Drew M 12 Machine-PV 5:58.45
4 Zumbaugh, Chuckie A 12 OCCS-PV 6:30.72
5 Ilgenfritz, Robert B 11 Machine-PV 6:44.82
6 Hardimon, Madison C 11 PM-PV 6:51.49
7 Seliskar, Stephen M 11 YORK-PV 7:03.59
8 Nowak, Andrew J 12 SDS-PV 7:15.02
9 Stronko, Samuel J 10 OCCS-PV 7:43.72
10 Rider, Alexander S 10 Machine-PV 7:52.86
11 Williams, Grayson E 12 Machine-PV 8:03.49
12 Litts, DJ B 10 FBST-PV NT
13 Lescher, Billy K 10 FBST-PV NT
14 Martin, Joey M 10 FBST-PV NT
15 Young, Cameron D 9 OCCS-PV NT
16 Fannon, Jake T 12 PM-PV NT
17 Crow, Joshua R 12 PM-PV NT
18 Duesterhaus, Andrew J 10 MAKO-PV NT
19 Kintzing, James R 12 MAKO-PV NT
20 Hathaway, Sean P 11 MAKO-PV NT
Event 7 Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team
===============================================================================
1 Burnett, Rachael E 13 PM-PV 10:48.66
2 Vincent, Mandy L 13 OCCS-PV 11:08.09
3 Soniak, Mackenzie L 14 OCCS-PV 11:28.38
4 Nowak, Haley A 13 OCCS-PV 11:36.72
5 Schlatter, Stasia A 14 Machine-PV 11:38.39
6 Rice, Rebecca M 14 HACC-PV 11:39.78
7 Hess, Frani E 16 PM-PV 11:40.45
8 Levine, Sarah R 15 MAKO-PV 11:43.71
9 Higdon, Britany J 13 OCCS-PV 11:52.57
10 Ferguson, Emily A 15 PM-PV 11:59.92
11 Gregg, Lindsey N 14 SDS-PV 12:09.81
12 Dang, KC K 15 PM-PV 12:15.62
13 Fleming, Amy J 16 PM-PV 12:23.67
14 Ratcliff, Virginia B 14 Machine-PV 12:25.22
15 Murphy, Briana 12 OCCS-PV 12:29.33
16 Young, Carmen A 12 OCCS-PV 12:33.72
17 Dang, Hillary H 15 PM-PV 12:46.38
18 Hough, Jordan E 14 OCCS-PV 12:55.72
19 Gully, Kendra L 13 OCCS-PV 13:38.86
20 Blevins, Katie O 14 OCCS-PV 13:54.72
21 Lund, Rachel A 13 OCCS-PV 15:29.18
22 Ratcliff, Georgia K 10 Machine-PV NT
23 Bruno, Maria E 13 OCCS-PV NT
24 Goff, Laura A 13 PM-PV NT
25 Jessen, Annika M 13 PM-PV NT
26 Kuligoski, Jean L 14 PM-PV NT
Event 8 Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team
===============================================================================
1 Nichols, Dan C 16 PM-PV 10:21.25
2 Morres, Alexander 14 OCCS-PV 10:27.33
3 Tuben, Benjamin P 15 PM-PV 10:38.85
4 Siren, Patrick P 17 PM-PV 10:42.10
5 Kreitler, Robert M 17 PM-PV 10:46.97
6 Maxwell, Tom J 16 OCCS-PV 10:52.54
7 Stronko, Jake M 14 OCCS-PV 10:53.17
8 Chestnut, Doug E 40 MAKO-PV 10:57.62
9 Nichols, Quyen A 15 PM-PV 10:58.09
10 Wong, Brian W 16 PM-PV 11:07.78
11 Shen, David Z 15 PM-PV 11:09.90
12 Tomajczyk, Ryan M 16 Machine-PV 11:12.40
13 Bruno, Joseph M 16 OCCS-PV 11:13.14
14 Chestnut, Michael G 14 MAKO-PV 11:16.19
15 Phillips, Mitch J 14 MAKO-PV 11:17.80
16 Bui, Derek H 15 PM-PV 11:22.76
17 Eshelman, Jake W 16 PM-PV 11:23.99
18 Jaeger, Marck F 14 OCCS-PV 11:26.25
19 Shifflett, Chris D 13 Machine-PV 11:49.47
20 Ratcliff, Kurtis M 12 Machine-PV 11:51.07
21 Schumacher, John W 17 PM-PV 11:52.07
22 Kapaldo, Nathaniel O 13 MAKO-PV 12:21.44
23 Banks, David G 13 PM-PV 12:57.90
24 Brown, Nathan R 12 OCCS-PV 14:47.67
25 Smith, Sean P 13 YORK-PV NT
26 Levine, Brian M 13 MAKO-PV NT