VSC 10&U Invitational
South Run Recreation Center
March 5-6, 2005
Sanction #PVI-05-27
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 McKelvey, Alyssa A 6 OCCS-PV 21.52 19.65
2 Hietanen, Claire H 6 SDS-PV 22.09 25.90
3 Brown, Allyson M 5 Snow-PV NT 29.84
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 D'Anna, Maura B 6 SDS-PV 23.88 22.17
2 D'Anna, Aly R 5 SDS-PV 33.37 28.85
3 Bodmer, Madison K 6 OCCS-PV 34.93 33.28
4 Urias, Josie H 5 SDS-PV 32.64 33.37
5 Tesorero, Katie N 6 SDS-PV 35.84 34.56
6 Fulop, Hannah K 6 HACC-PV NT 36.97
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 D'Anna, Maura B 6 SDS-PV 22.47 24.12
2 Urias, Josie H 5 SDS-PV 30.48 32.14
3 Bodmer, Madison K 6 OCCS-PV 28.16 33.00
4 D'Anna, Aly R 5 SDS-PV 39.40 33.15
5 Tesorero, Katie N 6 SDS-PV 42.25 44.43
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 McKelvey, Alyssa A 6 OCCS-PV 24.99 23.25
2 Brown, Allyson M 5 Snow-PV 25.74 32.00
3 Hietanen, Claire H 6 SDS-PV 30.03 32.24
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fulop, Hannah K 6 HACC-PV NT 36.91
2 Bodmer, Madison K 6 OCCS-PV NT 44.52
-- D'Anna, Maura B 6 SDS-PV NT DQ
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Hietanen, Claire H 6 SDS-PV NT DQ
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fulop, Hannah K 6 HACC-PV NT 31.61
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 McKelvey, Alyssa A 6 OCCS-PV 22.00 26.34
Girls 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wulff, Christina N 8 SDS-PV 19.75 18.25
2 Laird, Courtney R 8 OCCS-PV 18.33 18.76
3 Mihaley, Zora V 7 SDS-PV 22.31 19.70
4 Fulop, Rebecca S 8 HACC-PV 21.87 20.84
5 Murphy, Siobhan M 7 OCCS-PV 21.04 21.87
6 Worley, Kara M 8 OCCS-PV 25.69 22.68
7 Overton, Sarah K 7 HACC-PV 22.66 22.90
8 Kelsall, Nora C 7 SDS-PV 23.00 25.12
9 MacDonald, Allison L 7 OCCS-PV 25.17 25.37
10 Toole, Nikki M 7 SDS-PV 23.96 26.88
11 Breza, Katie G 7 HACC-PV 33.07 29.16
Girls 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Henry, Kelly B 8 OCCS-PV 17.99 16.81
2 Jeter, Sierra H 8 SDS-PV 17.78 18.37
3 Gustafson, Stasi C 7 SDS-PV 21.03 19.00
4 Hildebrand, Maria Y 7 OCCS-PV 21.62 19.31
5 Pink, Sophie L 8 SDS-PV 19.75 19.46
6 Hopler, Nicole A 8 SDS-PV 18.76 20.10
7 Martin, Lori A 8 Snow-PV NT 21.21
8 Urias, Ariana C 7 SDS-PV 23.14 21.53
9 Karolyi, Emmie E 8 SDS-PV NT 23.03
10 Freeman, Jennifer M 7 HACC-PV NT 23.94
11 Meyer, Casey L 7 Snow-PV NT 23.97
12 Royer, Stephanie M 7 Snow-PV NT 24.36
13 Leong, Kelsey M 8 OCCS-PV NT 25.96
14 Jaeger, Victoria K 8 OCCS-PV 28.08 26.70
15 Keer, Kennedy J 8 SPRC-MD NT 26.78
16 Burke, Molly S 7 SDS-PV 29.66 31.74
17 DiPietropaolo, Anna Mari 7 SDS-PV 31.37 35.60
18 Choe, Avery M 7 SDS-PV 34.74 38.32
Girls 7-8 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jeter, Sierra H 8 SDS-PV 20.45 20.78
2 Sun, Jessica D 8 SDS-PV 22.82 20.88
3 Roy, Scarlett V 8 OCCS-PV 22.06 21.38
4 Ginieczki, Karly R 8 HACC-PV 22.72 21.43
5 Laird, Courtney R 8 OCCS-PV 26.53 21.93
6 Jenkins, Vickie J 8 HACC-PV 26.35 22.59
7 Hopler, Nicole A 8 SDS-PV 25.00 23.15
8 Urias, Ariana C 7 SDS-PV 23.76 23.26
9 Leong, Kelsey M 8 OCCS-PV NT 24.56
10 Mihaley, Zora V 7 SDS-PV 25.44 24.71
11 Karolyi, Emmie E 8 SDS-PV NT 25.12
12 Meyer, Casey L 7 Snow-PV 29.00 25.62
13 Jaeger, Victoria K 8 OCCS-PV 29.29 25.87
14 Royer, Stephanie M 7 Snow-PV 25.67 25.93
15 MacDonald, Allison L 7 OCCS-PV 26.01 26.68
16 Keer, Kennedy J 8 SPRC-MD 29.85 26.84
17 Freeman, Jennifer M 7 HACC-PV 28.02 26.90
18 Hildebrand, Maria Y 7 OCCS-PV 31.37 27.01
19 Tolbert, Sabrina J 7 HACC-PV 27.05 27.29
20 Burke, Molly S 7 SDS-PV 27.59 27.46
21 Martin, Lori A 8 Snow-PV 26.26 27.84
22 Breza, Katie G 7 HACC-PV 37.69 29.87
23 DiPietropaolo, Anna Mari 7 SDS-PV 32.91 35.45
24 Choe, Avery M 7 SDS-PV 44.40 45.50
Girls 7-8 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nordberg, Molly R 8 OCCS-PV 22.44 22.00
2 Gallardy, Danielle A 8 OCCS-PV 24.50 23.25
3 Wyerman, Danielle M 8 SDS-PV NT 23.34
4 Overton, Sarah K 7 HACC-PV NT 23.63
5 Murphy, Siobhan M 7 OCCS-PV 23.43 25.59
6 Parker, Miranda D 7 SDS-PV 27.59 28.57
7 Kelsall, Nora C 7 SDS-PV 30.75 37.56
Girls 7-8 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nordberg, Emily O 7 OCCS-PV 37.79 25.81
2 Hildebrand, Maria Y 7 OCCS-PV NT 26.65
3 Martin, Lori A 8 Snow-PV NT 28.09
4 Mihaley, Zora V 7 SDS-PV 33.71 28.54
5 Karolyi, Emmie E 8 SDS-PV NT 30.46
6 Burke, Molly S 7 SDS-PV 38.68 30.59
7 Freeman, Jennifer M 7 HACC-PV 34.37 32.46
8 DiPietropaolo, Anna Mari 7 SDS-PV NT 42.28
9 Choe, Avery M 7 SDS-PV NT 1:16.21
-- Breza, Katie G 7 HACC-PV NT DQ
Girls 7-8 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wulff, Christina N 8 SDS-PV 23.87 22.28
2 Jordan, Nicole S 7 SDS-PV 24.82 24.46
3 Hopler, Nicole A 8 SDS-PV 26.46 25.88
4 Gettler, Katie C 8 HACC-PV NT 27.03
5 Fulop, Rebecca S 8 HACC-PV NT 27.37
6 Gustafson, Stasi C 7 SDS-PV 33.53 29.16
7 Toole, Nikki M 7 SDS-PV 28.91 29.65
8 Barker, Brittany M 8 OCCS-PV 30.77 30.84
9 Urias, Ariana C 7 SDS-PV 33.15 31.09
10 Kelsall, Nora C 7 SDS-PV 32.90 31.34
11 Mihaley, Zora V 7 SDS-PV 33.71 31.84
12 Parker, Miranda D 7 SDS-PV NT 35.50
13 MacDonald, Allison L 7 OCCS-PV 44.76 36.18
14 Jaeger, Victoria K 8 OCCS-PV NT 37.46
15 Breza, Katie G 7 HACC-PV NT 44.75
Girls 7-8 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Guessford, Emily A 8 Snow-PV NT 20.69
2 Gustafson, Stasi C 7 SDS-PV 26.67 20.77
3 Burke, Brigid M 8 SDS-PV 21.81 21.34
4 Jeter, Sierra H 8 SDS-PV NT 22.84
5 Pink, Sophie L 8 SDS-PV 26.79 25.37
6 Meyer, Casey L 7 Snow-PV NT 27.53
7 Martin, Lori A 8 Snow-PV NT 28.06
8 Jaeger, Victoria K 8 OCCS-PV 34.82 34.56
-- Royer, Stephanie M 7 Snow-PV NT DQ
-- MacDonald, Allison L 7 OCCS-PV NT DQ
Girls 7-8 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robertson, Meg P 8 SDS-PV 18.15 17.56
2 Roy, Scarlett V 8 OCCS-PV 20.30 19.38
3 Wyerman, Danielle M 8 SDS-PV NT 20.13
4 Nordberg, Molly R 8 OCCS-PV 24.55 20.84
5 Greer, Caroline E 8 Snow-PV 26.24 20.95
6 Nordberg, Emily O 7 OCCS-PV 24.26 22.84
7 Laird, Courtney R 8 OCCS-PV 28.73 23.52
8 Hopler, Nicole A 8 SDS-PV 23.94 23.65
9 Wulff, Christina N 8 SDS-PV 23.36 23.89
10 Fulop, Rebecca S 8 HACC-PV 26.63 24.31
11 Worley, Kara M 8 OCCS-PV 25.34 25.02
12 Hildebrand, Maria Y 7 OCCS-PV NT 27.59
12 Tolbert, Sabrina J 7 HACC-PV 30.92 27.59
14 Murphy, Siobhan M 7 OCCS-PV 28.22 28.49
15 Kelsall, Nora C 7 SDS-PV 30.01 32.79
16 Garrett, Danielle C 7 SDS-PV NT 37.39
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robertson, Meg P 8 SDS-PV 37.97 38.81
2 Greer, Caroline E 8 Snow-PV 1:05.01 38.95
3 Jeter, Sierra H 8 SDS-PV 44.19 39.00
4 Gettler, Katie C 8 HACC-PV 39.12 39.44
5 Wyerman, Danielle M 8 SDS-PV 43.18 39.47
6 Nordberg, Molly R 8 OCCS-PV 49.07 40.77
7 Fowler, Caroline K 8 Snow-PV 40.24 40.81
8 Nordberg, Emily O 7 OCCS-PV 48.09 42.05
9 Steele, Melia G 8 OCCS-PV 47.36 42.90
10 Hildebrand, Maria Y 7 OCCS-PV NT 43.23
11 Gustafson, Stasi C 7 SDS-PV 46.74 43.70
12 Gallardy, Danielle A 8 OCCS-PV 46.19 43.91
13 Jenkins, Vickie J 8 HACC-PV 45.24 44.99
14 Hopler, Nicole A 8 SDS-PV 42.15 45.05
15 Adler, Jami R 8 Snow-PV 57.33 45.06
16 Urias, Ariana C 7 SDS-PV 47.73 45.73
17 Jordan, Nicole S 7 SDS-PV 42.59 46.22
18 Parker, Miranda D 7 SDS-PV 54.88 47.10
19 Mihaley, Zora V 7 SDS-PV 58.15 47.20
20 Barker, Brittany M 8 OCCS-PV NT 50.43
20 Garrett, Danielle C 7 SDS-PV 55.34 50.43
22 Tolbert, Sabrina J 7 HACC-PV 50.17 52.54
23 Jaeger, Victoria K 8 OCCS-PV 1:03.38 1:02.56
24 Breza, Katie G 7 HACC-PV NT 1:05.31
25 Choe, Avery M 7 SDS-PV NT 1:29.31
-- Roy, Scarlett V 8 OCCS-PV 43.11 DQ
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Laird, Courtney R 8 OCCS-PV 1:37.78 1:32.75
2 Nordberg, Emily O 7 OCCS-PV NT 1:34.21
3 Ginieczki, Karly R 8 HACC-PV 1:33.97 1:36.06
4 Fowler, Caroline K 8 Snow-PV NT 1:36.49
5 Gallardy, Danielle A 8 OCCS-PV 1:45.71 1:37.52
6 Tolbert, Sabrina J 7 HACC-PV NT 1:52.31
7 Martin, Carly A 7 SDS-PV NT 1:52.33
8 Garrett, Danielle C 7 SDS-PV NT 1:56.35
9 MacDonald, Allison L 7 OCCS-PV NT 2:00.19
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robertson, Meg P 8 SDS-PV 44.72 43.08
2 Fowler, Caroline K 8 Snow-PV NT 46.43
3 Jeter, Sierra H 8 SDS-PV NT 46.69
4 Greer, Caroline E 8 Snow-PV NT 46.92
5 Gettler, Katie C 8 HACC-PV 47.71 47.67
6 Jordan, Nicole S 7 SDS-PV 48.41 49.33
7 Nordberg, Emily O 7 OCCS-PV NT 49.75
8 Ginieczki, Karly R 8 HACC-PV 49.05 51.38
9 Gustafson, Stasi C 7 SDS-PV NT 53.52
10 Hildebrand, Maria Y 7 OCCS-PV NT 53.78
11 Jenkins, Vickie J 8 HACC-PV 51.45 54.09
12 Urias, Ariana C 7 SDS-PV 56.64 54.23
13 Adler, Jami R 8 Snow-PV 1:03.07 54.64
14 Mihaley, Zora V 7 SDS-PV 1:02.56 55.72
15 MacDonald, Allison L 7 OCCS-PV NT 58.01
16 Tolbert, Sabrina J 7 HACC-PV 1:00.56 1:00.94
17 Jaeger, Victoria K 8 OCCS-PV 1:09.59 1:05.61
18 Choe, Avery M 7 SDS-PV NT 1:43.21
-- Worley, Kara M 8 OCCS-PV 59.06 DQ
-- Roy, Scarlett V 8 OCCS-PV 47.53 DQ
Girls 8 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robertson, Meg P 8 SDS-PV 1:35.95 1:32.62
2 Nordberg, Molly R 8 OCCS-PV NT 1:39.06
3 Gallardy, Danielle A 8 OCCS-PV NT 1:41.25
4 Fowler, Caroline K 8 Snow-PV NT 1:50.71
5 Martin, Carly A 7 SDS-PV NT 1:52.62
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wulff, Christina N 8 SDS-PV 52.65 48.50
2 Henry, Kelly B 8 OCCS-PV 51.14 48.54
3 Laird, Courtney R 8 OCCS-PV 56.48 53.03
4 Sun, Jessica D 8 SDS-PV 56.23 53.62
5 Steele, Melia G 8 OCCS-PV 57.65 53.66
6 Burke, Brigid M 8 SDS-PV 55.03 53.80
7 Nordberg, Molly R 8 OCCS-PV 59.53 54.67
8 Jordan, Nicole S 7 SDS-PV 56.82 54.87
9 Jenkins, Vickie J 8 HACC-PV 55.48 55.54
10 Gallardy, Danielle A 8 OCCS-PV 59.41 55.77
11 Fowler, Caroline K 8 Snow-PV 56.84 55.97
12 Guessford, Emily A 8 Snow-PV NT 57.27
13 Martin, Carly A 7 SDS-PV NT 1:01.12
14 Garrett, Danielle C 7 SDS-PV NT 1:04.05
15 Adler, Jami R 8 Snow-PV NT 1:04.56
16 Pink, Sophie L 8 SDS-PV 1:02.74 1:05.23
17 Gustafson, Stasi C 7 SDS-PV NT 1:07.12
18 Tolbert, Sabrina J 7 HACC-PV 1:11.45 1:08.24
Girls 8 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Laird, Courtney R 8 OCCS-PV NT 1:52.06
2 Wyerman, Danielle M 8 SDS-PV 1:56.07 1:53.98
3 Gallardy, Danielle A 8 OCCS-PV NT 2:01.92
4 Fowler, Caroline K 8 Snow-PV NT 2:02.90
5 Jenkins, Vickie J 8 HACC-PV NT 2:08.95
6 Ginieczki, Karly R 8 HACC-PV NT 2:09.06
7 Garrett, Danielle C 7 SDS-PV NT 2:29.81
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robertson, Meg P 8 SDS-PV 45.57 45.75
2 Roy, Scarlett V 8 OCCS-PV 49.63 49.18
3 Nordberg, Emily O 7 OCCS-PV 56.95 50.91
4 Jordan, Nicole S 7 SDS-PV NT 54.16
Girls 8 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Steele, Melia G 8 OCCS-PV NT 2:03.43
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Henry, Kelly B 8 OCCS-PV 1:40.81 1:33.68
2 Robertson, Meg P 8 SDS-PV 1:38.39 1:37.04
3 Guessford, Emily A 8 Snow-PV 1:42.45 1:40.29
4 Sun, Jessica D 8 SDS-PV NT 1:40.75
5 Burke, Brigid M 8 SDS-PV 2:00.89 1:44.37
6 Nordberg, Molly R 8 OCCS-PV 1:52.39 1:46.99
7 Hopler, Nicole A 8 SDS-PV 1:57.01 1:49.84
8 Steele, Melia G 8 OCCS-PV 1:56.90 1:50.27
9 Jordan, Nicole S 7 SDS-PV NT 1:51.09
10 Jenkins, Vickie J 8 HACC-PV NT 1:51.46
11 Wulff, Christina N 8 SDS-PV 1:59.51 1:52.95
12 Ginieczki, Karly R 8 HACC-PV 1:55.87 1:54.61
13 Pink, Sophie L 8 SDS-PV 2:08.31 2:05.75
14 Garrett, Danielle C 7 SDS-PV 2:41.14 2:24.92
-- Roy, Scarlett V 8 OCCS-PV NT DQ
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Occoquan Swimming-PV 'A' NT 2:40.25
1) Nordberg, Molly R 8 2) Laird, Courtney R 8
3) Roy, Scarlett V 8 4) Henry, Kelly B 8
2 Occoquan Swimming-PV 'B' NT 2:51.46
1) McKelvey, Alyssa A 6 2) Gallardy, Danielle A 8
3) Steele, Melia G 8 4) Nordberg, Emily O 7
3 Sea Devil Swimming-PV 'A' NT 2:51.97
1) Jeter, Sierra H 8 2) Mihaley, Zora V 7
3) Martin, Carly A 7 4) Gustafson, Stasi C 7
4 Sea Devil Swimming-PV 'B' NT 2:57.78
1) Burke, Brigid M 8 2) Eule, Kirby D 8
3) Pink, Sophie L 8 4) Robertson, Meg P 8
5 Snowbird Aquatics-PV 'A' NT 3:11.63
6 Herndon Aquatic Club-PV 'A' NT 3:41.50
1) Breza, Katie G 7 2) Freeman, Jennifer M 7
3) Jenkins, Vickie J 8 4) Tolbert, Sabrina J 7
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Occoquan Swimming-PV 'A' NT 3:10.48
1) Nordberg, Molly R 8 2) Laird, Courtney R 8
3) Roy, Scarlett V 8 4) Nordberg, Emily O 7
2 Sea Devil Swimming-PV 'A' NT 3:18.56
1) Gustafson, Stasi C 7 2) Wyerman, Danielle M 8
3) Hopler, Nicole A 8 4) Kelsall, Nora C 7
3 Herndon Aquatic Club-PV 'A' NT 3:26.15
4 Occoquan Swimming-PV 'B' NT 3:33.53
1) Bodmer, Madison K 6 2) Gallardy, Danielle A 8
3) Steele, Melia G 8 4) Murphy, Siobhan M 7
5 Sea Devil Swimming-PV 'B' NT 3:37.84
1) Jordan, Nicole S 7 2) Wulff, Christina N 8
3) Robertson, Meg P 8 4) Toole, Nikki M 7
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Anderson, Megan S 10 OCCS-PV 30.54 30.62
2 Keer, Carley E 10 SPRC-MD 33.69 31.48
3 Queen, Ali C 10 SDS-PV 34.42 32.14
4 Hopler, Michelle A 10 SDS-PV 32.32 32.60
5 Elliott, Mary Liz E 9 SDS-PV 34.37 32.68
6 Nirenberg, Katie E 10 SDS-PV 35.05 33.74
7 Scoggin, Sierra W 10 HACC-PV 35.18 33.75
8 Gray, Margaret K 10 SDS-PV 33.79 34.27
9 Brown, Caitlyn E 9 Snow-PV 34.21 34.30
10 Swanson, Amanda F 10 Snow-PV 35.63 34.47
11 Leong, Samantha B 10 OCCS-PV 35.26 35.19
12 Gilson, Kate M 10 SDS-PV NT 35.86
13 Collins, Virginia E 10 Snow-PV 37.04 35.96
14 Meyer, Alyssa N 10 Snow-PV 34.58 36.23
15 Smith, Caroline 10 OCCS-PV 38.87 36.44
16 Baird, Amanda C 10 SDS-PV 36.48 36.56
17 Russell, Katie 10 Snow-PV 35.75 36.87
18 Bullen, Lucy D 10 SDS-PV 41.64 37.77
19 Ermak, Tania D 10 HACC-PV 36.50 37.97
20 Manser, Grace C 10 Snow-PV 38.26 38.02
21 Von Canon, Ella M 9 SDS-PV 39.38 38.13
22 Anastasio, Denise 10 OCCS-PV 39.27 38.22
23 Jaeger, Michelle K 10 OCCS-PV 35.42 38.48
24 Brown, Sarah E 10 SDS-PV 39.87 38.76
25 Mittan, Liz F 9 Snow-PV 39.20 38.77
26 Mckelvey, Arielle A 10 OCCS-PV 37.87 38.85
27 Gallagher, Michela L 10 HACC-PV NT 38.95
28 Lucas, Cori G 9 SDS-PV NT 39.92
29 Gregoryh, Brenne L 10 HACC-PV NT 40.93
30 Fisher, Carleigh C 9 OCCS-PV 47.57 41.25
31 Urias, Gaby A 10 SDS-PV 43.52 44.13
32 Green, Stephanie C 10 HACC-PV NT 44.47
33 Neuberger, Madeline P 9 SDS-PV 44.09 45.16
34 Garcia, Danielle N 9 SDS-PV 50.79 51.03
35 Martin, Erin E 9 Snow-PV 51.34 51.24
36 Miller Serrano, Marta A 9 SDS-PV 1:29.28 1:07.63
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Anderson, Megan S 10 OCCS-PV 1:09.27 1:07.76
2 Keer, Carley E 10 SPRC-MD 1:14.81 1:09.66
3 Robertson, Katie C 10 SDS-PV 1:10.80 1:11.30
4 Queen, Ali C 10 SDS-PV 1:40.58 1:11.68
5 LE, Michelle L 10 HACC-PV 1:22.77 1:12.50
6 Scoggin, Sierra W 10 HACC-PV 1:18.71 1:17.59
7 Nirenberg, Katie E 10 SDS-PV 1:17.11 1:18.77
8 Collins, Virginia E 10 Snow-PV 1:30.63 1:18.92
9 Smith, Caroline 10 OCCS-PV 1:25.56 1:19.07
10 Dunleavy, Alison A 10 OCCS-PV 1:24.67 1:19.15
11 Palermo, Elena L 9 SDS-PV NT 1:20.15
12 Knowles, Kristin E 9 HACC-PV 1:24.55 1:20.41
13 Milenski, Katie G 10 Snow-PV 1:26.28 1:21.14
14 Gilson, Kate M 10 SDS-PV NT 1:21.27
15 Huynh, Megan M 9 SDS-PV 1:21.89 1:21.52
16 Liu, Lucia 10 HACC-PV 1:28.38 1:23.23
17 Miller, Sarah E 9 SDS-PV NT 1:23.93
18 Caldwell, Mary Elizabeth 10 HACC-PV 1:27.33 1:25.31
19 Walker, Courtney L 9 Snow-PV NT 1:26.05
20 Staffen, Ariana A 9 Snow-PV 1:27.74 1:27.18
21 Walker, Ashleigh P 9 Snow-PV 1:35.74 1:30.65
22 Lucas, Cori G 9 SDS-PV NT 1:31.40
23 Horan, Sarah E 9 SDS-PV NT 1:32.54
24 Gallagher, Michela L 10 HACC-PV NT 1:33.47
25 Overton, Megan T 9 HACC-PV 1:39.49 1:34.12
26 Urias, Gaby A 10 SDS-PV 1:40.94 1:40.81
27 Hagerup, Aisling K 9 HACC-PV 1:47.48 1:58.41
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hough, Kendall R 10 OCCS-PV 2:20.30 2:23.43
2 Anderson, Megan S 10 OCCS-PV 2:35.60 2:36.47
3 Robertson, Katie C 10 SDS-PV 2:51.70 2:41.14
4 Hopler, Michelle A 10 SDS-PV 2:46.41 2:47.35
5 Queen, Ali C 10 SDS-PV NT 2:48.95
6 Dunleavy, Alison A 10 OCCS-PV NT 2:50.94
7 Scoggin, Sierra W 10 HACC-PV 2:48.54 2:51.13
8 Collins, Virginia E 10 Snow-PV NT 2:51.58
9 Smith, Caroline 10 OCCS-PV NT 2:52.00
10 Murphy, Ryan E 9 HACC-PV NT 2:55.16
11 Murphy, Moira 9 OCCS-PV 2:58.21 2:59.80
12 Jaeger, Michelle K 10 OCCS-PV 3:01.81 3:10.24
13 Walker, Ashleigh P 9 Snow-PV NT 3:19.11
14 Donohoe, Clare M 9 OCCS-PV NT 3:27.40
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hough, Kendall R 10 OCCS-PV 33.14 33.83
2 Anderson, Megan S 10 OCCS-PV 37.12 36.74
3 Mihaley, Monika K 10 SDS-PV 37.40 37.77
4 Leong, Samantha B 10 OCCS-PV 37.88 37.98
5 Radolec, Megan C 10 SPRC-MD 38.52 38.12
6 Scoggin, Sierra W 10 HACC-PV 40.39 38.19
7 Gray, Margaret K 10 SDS-PV 39.39 38.80
8 Brown, Caitlyn E 9 Snow-PV 41.40 39.03
9 Swanson, Amanda F 10 Snow-PV 40.17 40.28
10 Collins, Virginia E 10 Snow-PV 41.75 41.12
11 Murphy, Ryan E 9 HACC-PV 41.68 41.84
12 Ermak, Tania D 10 HACC-PV 45.98 42.16
13 Elliott, Mary Liz E 9 SDS-PV 46.25 43.69
14 Baird, Amanda C 10 SDS-PV 43.81 43.74
15 Manser, Grace C 10 Snow-PV 47.04 44.10
16 Hopler, Michelle A 10 SDS-PV 43.74 44.37
17 Smith, Caroline 10 OCCS-PV 48.01 44.41
18 Bodmer, Allyson E 9 OCCS-PV 42.79 44.55
19 Russell, Katie 10 Snow-PV 44.93 45.13
20 Mittan, Liz F 9 Snow-PV 46.35 45.17
21 Fisher, Carleigh C 9 OCCS-PV 53.79 45.25
22 Anastasio, Denise 10 OCCS-PV 46.56 45.51
23 Bullen, Lucy D 10 SDS-PV 46.64 45.92
24 Meyer, Alyssa N 10 Snow-PV 48.49 46.49
25 Kheirandish, Nakysa 10 SDS-PV 46.37 46.57
26 Gregoryh, Brenne L 10 HACC-PV NT 47.21
27 Brown, Sarah E 10 SDS-PV 48.54 47.89
28 Gallagher, Michela L 10 HACC-PV NT 48.66
29 Lucas, Cori G 9 SDS-PV NT 50.61
30 Urias, Gaby A 10 SDS-PV 51.79 53.08
31 Neuberger, Madeline P 9 SDS-PV 59.86 53.62
32 Martin, Erin E 9 Snow-PV 57.04 57.04
33 Garcia, Danielle N 9 SDS-PV 1:03.02 59.64
-- Nirenberg, Katie E 10 SDS-PV 41.12 DQ
-- Green, Stephanie C 10 HACC-PV NT DQ
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Radolec, Megan C 10 SPRC-MD 1:22.49 1:21.45
2 Mihaley, Monika K 10 SDS-PV 1:37.48 1:23.94
3 Scoggin, Sierra W 10 HACC-PV 1:28.14 1:25.40
4 Swanson, Amanda F 10 Snow-PV 1:26.28 1:26.00
5 Lang, Katie 10 HACC-PV 1:55.88 1:26.32
6 Queen, Ali C 10 SDS-PV NT 1:26.83
7 Murphy, Ryan E 9 HACC-PV 1:29.28 1:27.16
8 Nirenberg, Katie E 10 SDS-PV 1:28.34 1:28.43
9 Burger, Alexandra H 10 HACC-PV 1:37.74 1:35.56
10 Freeman, Amy L 9 HACC-PV 1:34.30 1:35.81
11 Jaeger, Michelle K 10 OCCS-PV 1:38.77 1:37.38
12 Huynh, Megan M 9 SDS-PV 1:34.05 1:38.16
13 Palermo, Elena L 9 SDS-PV NT 1:38.35
14 Overton, Megan T 9 HACC-PV 1:46.00 1:39.91
15 Donohoe, Clare M 9 OCCS-PV NT 1:46.98
-- Walker, Courtney L 9 Snow-PV 1:46.37 DQ
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Staffen, Ariana A 9 Snow-PV 42.97 42.74
2 Bodmer, Allyson E 9 OCCS-PV 42.71 43.07
3 Gray, Margaret K 10 SDS-PV 44.43 43.26
4 Swanson, Amanda F 10 Snow-PV 44.06 43.32
5 Leong, Samantha B 10 OCCS-PV 44.26 43.95
6 Nirenberg, Katie E 10 SDS-PV 44.93 44.92
7 LE, Michelle L 10 HACC-PV 45.13 45.14
8 Palermo, Elena L 9 SDS-PV NT 45.46
9 Gilson, Kate M 10 SDS-PV NT 47.38
10 Mihaley, Monika K 10 SDS-PV 49.44 47.63
11 Huynh, Megan M 9 SDS-PV 47.03 48.11
12 Chittenden, Kaitlin A 10 HACC-PV NT 48.89
13 Baird, Amanda C 10 SDS-PV 49.08 49.10
14 Walker, Courtney L 9 Snow-PV 55.03 49.38
15 Ulrich, Mj J 9 SDS-PV 51.60 49.59
16 Donohoe, Clare M 9 OCCS-PV 51.47 49.78
17 Kheirandish, Nakysa 10 SDS-PV 51.05 50.03
18 Burger, Alexandra H 10 HACC-PV 51.72 50.36
19 Walker, Ashleigh P 9 Snow-PV 52.65 51.38
20 Freeman, Amy L 9 HACC-PV 52.50 52.00
21 Horan, Sarah E 9 SDS-PV 53.46 52.01
22 Fisher, Carleigh C 9 OCCS-PV 55.84 53.30
23 Lucas, Cori G 9 SDS-PV NT 54.45
24 Urias, Gaby A 10 SDS-PV 53.56 55.77
25 Gallagher, Michela L 10 HACC-PV NT 1:03.11
26 Hagerup, Aisling K 9 HACC-PV 1:02.78 1:07.07
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Queen, Ali C 10 SDS-PV 1:24.37 1:22.93
2 Swanson, Amanda F 10 Snow-PV 1:34.41 1:31.19
3 Gray, Margaret K 10 SDS-PV 1:41.77 1:33.42
4 Scoggin, Sierra W 10 HACC-PV 1:40.05 1:34.62
5 Bodmer, Allyson E 9 OCCS-PV 1:33.39 1:34.87
6 Ermak, Tania D 10 HACC-PV 1:41.28 1:39.82
7 Nirenberg, Katie E 10 SDS-PV 1:47.93 1:42.04
8 Anastasio, Denise 10 OCCS-PV NT 1:43.11
9 Gilson, Kate M 10 SDS-PV NT 1:44.07
10 Bullen, Lucy D 10 SDS-PV 1:48.66 1:45.07
11 Gregoryh, Brenne L 10 HACC-PV NT 1:45.55
12 Meyer, Alyssa N 10 Snow-PV NT 1:45.62
13 Mittan, Liz F 9 Snow-PV NT 1:46.58
14 Baird, Amanda C 10 SDS-PV 1:48.83 1:46.95
15 Kheirandish, Nakysa 10 SDS-PV 1:50.87 1:48.65
16 Von Canon, Ella M 9 SDS-PV 1:59.60 1:48.99
17 Brown, Sarah E 10 SDS-PV 1:57.11 1:50.53
18 Mckelvey, Arielle A 10 OCCS-PV 1:56.45 1:55.73
19 Urias, Gaby A 10 SDS-PV 1:58.57 1:56.92
20 Lucas, Cori G 9 SDS-PV NT 1:59.42
21 Manser, Grace C 10 Snow-PV 2:03.70 2:02.48
22 Neuberger, Madeline P 9 SDS-PV 2:29.91 2:15.09
23 Miller Serrano, Marta A 9 SDS-PV NT 2:37.12
-- Martin, Erin E 9 Snow-PV 2:02.25 DQ
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 LeFaive, Samantha J 10 SPRC-MD 39.15 36.70
2 LE, Michelle L 10 HACC-PV 38.58 37.28
3 Leong, Samantha B 10 OCCS-PV 38.97 37.49
4 Collins, Virginia E 10 Snow-PV 47.46 41.18
5 Knowles, Kristin E 9 HACC-PV 40.66 41.36
6 Chittenden, Kaitlin A 10 HACC-PV 43.50 44.40
7 Liu, Lucia 10 HACC-PV 54.95 44.56
8 Caldwell, Mary Elizabeth 10 HACC-PV 44.98 44.97
9 Hopler, Michelle A 10 SDS-PV 46.64 45.73
10 Miller, Sarah E 9 SDS-PV NT 46.12
11 Murphy, Moira 9 OCCS-PV 41.82 46.24
12 Kheirandish, Nakysa 10 SDS-PV 45.96 47.43
13 Lang, Katie 10 HACC-PV 52.83 47.54
14 Ulrich, Mj J 9 SDS-PV NT 49.00
15 Jaeger, Michelle K 10 OCCS-PV 47.46 49.04
16 Overton, Megan T 9 HACC-PV 55.02 49.50
17 Baird, Amanda C 10 SDS-PV 50.81 49.75
18 Bodmer, Allyson E 9 OCCS-PV 48.92 51.74
19 Von Canon, Ella M 9 SDS-PV 57.75 53.20
20 Milenski, Katie G 10 Snow-PV 53.91 53.62
-- Horan, Sarah E 9 SDS-PV 56.34 DQ
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 LeFaive, Samantha J 10 SPRC-MD 1:29.27 1:23.83
2 Leong, Samantha B 10 OCCS-PV NT 1:31.36
3 Jaeger, Michelle K 10 OCCS-PV 2:02.42 1:42.42
4 Murphy, Ryan E 9 HACC-PV NT 1:48.11
5 Mckelvey, Arielle A 10 OCCS-PV 2:06.70 1:56.19
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hough, Kendall R 10 OCCS-PV 1:16.62 1:16.66
2 Anderson, Megan S 10 OCCS-PV 1:22.00 1:21.31
3 Swanson, Amanda F 10 Snow-PV 1:27.24 1:23.83
4 Robertson, Katie C 10 SDS-PV 1:27.92 1:24.92
5 Leong, Samantha B 10 OCCS-PV 1:28.91 1:26.37
6 Hopler, Michelle A 10 SDS-PV 1:36.99 1:26.73
7 Gray, Margaret K 10 SDS-PV 1:26.90 1:27.60
8 Murphy, Ryan E 9 HACC-PV 1:31.53 1:27.80
9 Lang, Katie 10 HACC-PV 1:41.15 1:30.50
10 Murphy, Moira 9 OCCS-PV 1:30.45 1:31.95
11 Bodmer, Allyson E 9 OCCS-PV 1:31.71 1:33.00
12 Dunleavy, Alison A 10 OCCS-PV 1:37.28 1:33.02
13 Chittenden, Kaitlin A 10 HACC-PV NT 1:33.67
14 Baird, Amanda C 10 SDS-PV 1:38.22 1:34.25
14 Knowles, Kristin E 9 HACC-PV 1:35.00 1:34.25
16 Staffen, Ariana A 9 Snow-PV 1:32.95 1:34.72
17 Liu, Lucia 10 HACC-PV 1:40.99 1:35.67
18 Ulrich, Mj J 9 SDS-PV NT 1:36.08
19 Freeman, Amy L 9 HACC-PV 1:38.41 1:36.99
20 Caldwell, Mary Elizabeth 10 HACC-PV 1:34.07 1:39.21
21 Smith, Caroline 10 OCCS-PV 1:42.08 1:40.46
22 Burger, Alexandra H 10 HACC-PV 1:45.92 1:42.27
23 Milenski, Katie G 10 Snow-PV 1:47.06 1:42.54
24 Von Canon, Ella M 9 SDS-PV 1:44.01 1:43.30
25 Fisher, Carleigh C 9 OCCS-PV 1:48.95 1:44.10
26 Lucas, Cori G 9 SDS-PV NT 1:44.74
27 Urias, Gaby A 10 SDS-PV 1:50.36 1:56.31
-- Hagerup, Aisling K 9 HACC-PV NT DQ
-- Miller, Sarah E 9 SDS-PV NT DQ
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hough, Kendall R 10 OCCS-PV NT 2:42.73
2 Anderson, Megan S 10 OCCS-PV 3:05.49 2:56.23
3 Queen, Ali C 10 SDS-PV 2:59.75 3:00.18
4 Hopler, Michelle A 10 SDS-PV NT 3:15.10
5 Collins, Virginia E 10 Snow-PV NT 3:15.55
6 Murphy, Ryan E 9 HACC-PV 3:24.39 3:20.65
7 Bodmer, Allyson E 9 OCCS-PV 3:17.45 3:24.91
8 Jaeger, Michelle K 10 OCCS-PV 3:34.30 3:43.40
-- Mihaley, Monika K 10 SDS-PV NT DQ
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Occoquan Swimming-PV 'A' NT 2:11.07
1) Anderson, Megan S 10 2) Leong, Samantha B 10
3) Jaeger, Michelle K 10 4) Hough, Kendall R 10
2 Snowbird Aquatics-PV 'B' NT 2:16.79
1) Collins, Virginia E 10 2) Brown, Caitlyn E 9
3) Swanson, Amanda F 10 4) Meyer, Alyssa N 10
3 Sea Devil Swimming-PV 'D' NT 2:19.50
1) Elliott, Mary Liz E 9 2) Lucas, Cori G 9
3) Mihaley, Monika K 10 4) Queen, Ali C 10
4 Sea Devil Swimming-PV 'A' NT 2:20.51
1) Brown, Sarah E 10 2) Hopler, Michelle A 10
3) Kheirandish, Nakysa 10 4) Gray, Margaret K 10
5 Herndon Aquatic Club-PV 'A' NT 2:29.72
1) Gregoryh, Brenne L 10 2) Murphy, Ryan E 9
3) Ermak, Tania D 10 4) Scoggin, Sierra W 10
6 Occoquan Swimming-PV 'B' NT 2:30.04
1) Bodmer, Allyson E 9 2) Smith, Caroline 10
3) Anastasio, Denise 10 4) Mckelvey, Arielle A 10
7 Sea Devil Swimming-PV 'B' NT 2:38.47
1) Neuberger, Madeline P 9 2) Urias, Gaby A 10
3) Bullen, Lucy D 10 4) Baird, Amanda C 10
8 Snowbird Aquatics-PV 'A' NT 2:40.03
1) Mittan, Liz F 9 2) Russell, Katie 10
3) Martin, Erin E 9 4) Manser, Grace C 10
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Occoquan Swimming-PV 'A' NT 2:27.71
1) Hough, Kendall R 10 2) Bodmer, Allyson E 9
3) Anderson, Megan S 10 4) Leong, Samantha B 10
2 Snowbird Aquatics-PV 'A' NT 2:38.61
1) Swanson, Amanda F 10 2) Staffen, Ariana A 9
3) Collins, Virginia E 10 4) Walker, Courtney L 9
3 Sea Devil Swimming-PV 'A' NT 2:44.44
1) Horan, Sarah E 9 2) Baird, Amanda C 10
3) Gray, Margaret K 10 4)
4 Sea Devil Swimming-PV 'B' NT 2:53.37
1) Neuberger, Madeline P 9 2) Hopler, Michelle A 10
3) Huynh, Megan M 9 4) Kheirandish, Nakysa 10
5 Herndon Aquatic Club-PV 'A' NT 2:53.95
1) Freeman, Amy L 9 2) Caldwell, Mary Elizabeth E 10
3) Murphy, Ryan E 9 4) Gallagher, Michela L 10
6 Herndon Aquatic Club-PV 'B' NT 2:54.20
1) Liu, Lucia 10 2) Burger, Alexandra H 10
3) LE, Michelle L 10 4) Scoggin, Sierra W 10
7 Occoquan Swimming-PV 'B' NT 3:02.44
1) Smith, Caroline 10 2) Murphy, Moira 9
3) Donohoe, Clare M 9 4) Jaeger, Michelle K 10
8 Snowbird Aquatics-PV 'B' NT 3:10.66
1) Greer, Caroline E 8 2) Walker, Ashleigh P 9
3) Fowler, Caroline K 8 4) Milenski, Katie G 10
-- Sea Devil Swimming-PV 'C' NT DQ
1) Ulrich, Mj J 9 2) Queen, Ali C 10
3) Lucas, Cori G 9 4) Robertson, Katie C 10