Swim & Rock Invitational
Oak Marr Recreation Center
November 19-21, 2004
PVI-05-09
Meet Results - Yards
Girls 11-12 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Yost, Rebecca M 11 Fish-PV NT 13:12.92 20
2 Hauptle, Emily C 11 FBST-PV NT 15:56.09 17
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Murphy, Briana 11 OCCS-PV NT 5:47.61
2 Crider, Lara K 11 OCCS-PV NT 5:56.87
3 Le, Lamvy T 12 Fish-PV NT 6:01.31
4 VanBuskirk, Carrie G 11 OCCS-PV NT 6:07.64
5 Storch, Sally 12 Fish-PV NT 6:13.01
6 Wu, Lennifer L 12 Fish-PV NT 6:13.19
7 Gully, Kendra L 12 OCCS-PV 7:13.22 6:16.21
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 O'Malley, Kayla E 13 Snow-PV 5:15.37 5:11.47 20
2 Danner, Ashley K 14 SDS-PV 5:19.46 5:25.44 17
3 Democker, Tracy M 14 SDS-PV 5:37.11 5:33.85 16
4 Psaris, Alex H 13 Snow-PV 5:37.42 5:39.02 15
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
4 O'Malley, Kayla E 13 Snow-PV 5:18.48 5:15.37
5 Danner, Ashley K 14 SDS-PV 5:25.00 5:19.46
7 Kendall, Amanda E 13 MAKO-PV 5:40.16 5:35.13
10 Democker, Tracy M 14 SDS-PV 5:37.60 5:37.11
11 Psaris, Alex H 13 Snow-PV 5:40.56 5:37.42
13 Hynson, Jackie K 14 Raiders-MD 5:46.71 5:43.27
16 Tamberrino, Lucy D 13 Fish-PV 5:47.81 5:45.77
17 Olechnowicz, Cheryl A 13 FBST-PV 5:48.20 5:45.88
-------------------------------------------------------------------------
18 Boone, Brittany A 13 AST-PV 5:48.60 5:46.46
20 Levine, Sarah R 14 MAKO-PV 5:49.24 5:47.45
-------------------------------------------------------------------------
25 Rice, Rebecca M 13 HACC-PV 5:51.34 5:54.87
26 White, Brianna L 14 FBST-PV 6:20.55 5:55.12
29 Dang, K.C. K 14 MAKO-PV 5:59.21 5:56.95
30 Kim, Catherine J 14 Fish-PV 5:40.23 5:57.07
31 Harvey, Theresa A 13 MAKO-PV NT 5:57.43
32 Shaak, Becky 13 Fish-PV 6:23.59 6:00.64
35 Atkinson, Kelsey M 13 Snow-PV NT 6:07.13
36 Hamby, Justinn N 14 SDS-PV 6:12.85 6:07.60
37 Lyon, Kathleen A 13 Raiders-MD 6:08.80 6:07.74
38 Dang, Hillary H 14 MAKO-PV 6:24.71 6:09.03
39 Nelson, Katie R 14 Fish-PV 6:28.15 6:10.64
41 Gutermann, Elizabeth A 13 SDS-PV NT 6:13.24
42 Cawley, Kara T 13 SDS-PV NT 6:15.09
44 Catlow, Hannah L 14 SDS-PV 6:15.68 6:15.60
45 Shaw, Allison E 14 MAKO-PV 6:27.22 6:15.74
48 Wright, Nicole A 14 Snow-PV 6:12.49 6:19.70
51 Smith, Rachel A 13 YORK-PV 6:30.00 6:26.00
52 Tate, Caylyn M 13 Fish-PV NT 6:26.54
53 Hwang, Jessica 14 SDS-PV 7:17.73 6:26.65
54 Woodward, Simone L 13 AST-PV NT 6:27.42
56 Bosch, Allison D 13 Fish-PV 6:34.26 6:28.70
57 Portare, Erin A 14 SDS-PV 6:33.24 6:29.69
58 Baldino, Julia C 14 MAKO-PV NT 6:32.30
59 Fraser, Hope M 13 Fish-PV 7:23.51 6:32.48
60 Standish, Dorsey E 14 SDS-PV 6:34.93 6:36.00
61 Robinson, Valerie M 14 Raiders-MD 6:29.79 6:40.34
62 Pao, Stephanie A 13 Fish-PV 6:44.08 6:42.00
66 Blevins, Katie O 13 OCCS-PV 6:53.81 6:44.37
67 Balogh, Sofi N 13 Fish-PV 7:22.99 6:44.39
68 Zhang, Leilei L 13 SDS-PV 6:51.45 6:44.86
69 Broadhurst, Melanie 13 SDS-PV NT 6:46.45
70 Hoisington, Lorin E 13 AST-PV 6:58.00 6:52.04
71 Choudhury, Monica J 13 YORK-PV 7:00.00 6:54.03
72 Meikle, Grace K 13 OCCS-PV 7:52.00 6:55.26
73 Kenna, Mary Kate K 13 MAKO-PV NT 6:59.68
74 Timreck, Sarah A 13 Fish-PV NT 7:17.23
75 Hart, Katherine L 13 Fish-PV NT 7:27.36
77 Gregory, Amy C 14 YORK-PV 6:30.00 7:46.49
78 Darjuan, Karina N 13 Fish-PV NT 7:53.49
Girls 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Democker, Tracy M 14 SDS-PV 11:36.14 11:19.81 20
2 Levine, Sarah R 14 MAKO-PV 11:46.61 11:49.44 17
3 Olechnowicz, Cheryl A 13 FBST-PV NT 11:53.16 16
4 VanBuskirk, Erin P 13 OCCS-PV 13:03.88 12:07.31 15
5 Richards, Katherine R 14 SDS-PV 12:33.64 12:36.67 14
6 Bannister, Elizabeth L 13 OCCS-PV 14:23.52 12:50.97 13
7 Wright, Rebecca L 14 Raiders-MD NT 13:18.86 12
8 Balogh, Sofi N 13 Fish-PV NT 14:23.59 11
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Democker, Tracy M 14 SDS-PV 5:02.86 5:00.00 20
2 Hynson, Jackie K 14 Raiders-MD 5:02.78 5:00.49 17
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Hynson, Jackie K 14 Raiders-MD 5:05.17 5:02.78
2 Democker, Tracy M 14 SDS-PV 5:03.78 5:02.86
3 Matheny, Natalie L 14 MAKO-PV 5:15.21 5:09.93
4 Psaris, Alex H 13 Snow-PV 5:14.55 5:11.16
5 Tamberrino, Lucy D 13 Fish-PV 5:18.37 5:13.64
6 Cormier, Allison M 14 MAKO-PV NT 5:17.24
7 Crowley, Julia H 13 Snow-PV 5:19.34 5:19.47
8 Rice, Rebecca M 13 HACC-PV NT 5:20.39
-------------------------------------------------------------------------
9 Diener, Emily C 13 Fish-PV 5:14.99 5:20.76
10 Richards, Katherine R 14 SDS-PV 5:37.75 5:23.64
-------------------------------------------------------------------------
11 Henry, Caitlin E 13 OCCS-PV NT 5:25.06
12 Lyon, Kathleen A 13 Raiders-MD NT 5:25.21
13 Smith, Rachel A 13 YORK-PV 6:30.00 5:36.48
14 Fielding, Rebecca A 13 HACC-PV NT 5:49.23
15 Pao, Stephanie A 13 Fish-PV NT 5:51.17
16 Tate, Caylyn M 13 Fish-PV NT 5:59.02
17 Poirier, Veronica 13 HACC-PV NT 6:06.32
18 Blevins, Katie O 13 OCCS-PV NT 6:08.51
19 Balogh, Sofi N 13 Fish-PV NT 6:41.92
-- Gregg, Lindsey N 13 SDS-PV NT DQ
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Case, Kimberly E 16 SDS-PV 5:02.06 5:00.42 20
2 Psaris, Leigh C 16 Snow-PV 5:13.95 5:11.89 17
3 Kelly, Emily C 17 Snow-PV 5:12.28 5:14.07 16
4 Reynolds, Melissa P 16 SDS-PV 5:24.76 5:19.22 15
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Case, Kimberly E 16 SDS-PV 5:00.69 5:02.06
2 Kelly, Emily C 17 Snow-PV 4:59.88 5:12.28
3 Psaris, Leigh C 16 Snow-PV 5:03.00 5:13.95
6 Reynolds, Melissa P 16 SDS-PV 5:23.77 5:24.76
8 Henderson, Kelly B 16 MAKO-PV 5:31.68 5:35.89
9 Boland, Mary Teresa T 16 Snow-PV 5:32.11 5:36.93
12 Dunsmore, Debbie F 15 SDS-PV NT 5:38.99
14 Giangi, Calie M 15 Snow-PV 5:32.11 5:44.06
-------------------------------------------------------------------------
15 Campbell, Emily A 17 YORK-PV 5:40.34 5:45.17
19 Bailey, Christina C 15 SDS-PV 5:54.57 5:47.32
-------------------------------------------------------------------------
21 Donohoe, Colleen V 17 SDS-PV 5:45.16 5:47.79
22 Clark, Megan S 15 YORK-PV 5:58.47 5:49.09
23 O'Brien, Kelley A 17 SDS-PV 5:34.38 5:50.05
24 Jakabcin, Ana G 16 YORK-PV 5:49.25 5:52.64
27 Nelson, Chrissie E 17 Fish-PV 5:46.03 5:56.14
28 Pride, Mikey M 17 Raiders-MD 6:06.20 5:56.27
33 Obarowski, Sarah N 15 MAKO-PV 5:55.59 6:01.24
34 Bostwick, Brooke C 15 AST-PV 6:17.08 6:06.98
40 Bargery, Sarah C 15 SDS-PV 6:26.34 6:12.27
43 Halsey, Caitlin S 15 Snow-PV 6:24.03 6:15.48
46 Hall, Ellie M 16 SDS-PV 6:16.47 6:15.82
47 Meyer, Jenna L 16 YORK-PV 6:12.86 6:16.62
49 Hancox, Christina N 15 AST-PV NT 6:21.55
50 Denecke, Julienne R 16 MAKO-PV NT 6:22.90
55 Shaw, Rebecca L 15 HACC-PV 6:34.89 6:28.41
63 Heath, Emily B 17 YORK-PV 6:39.00 6:42.39
64 Doernhoefer, Caroline 15 YORK-PV 6:17.00 6:42.98
65 Draggeim, Sasha V 15 SDS-PV 6:41.16 6:44.18
76 Weill, Daisy A 16 Fish-PV NT 7:40.63
Girls 15 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cook, Lauren A 16 MAKO-PV 11:15.81 11:16.53 20
2 Giangi, Calie M 15 Snow-PV 11:15.03 11:32.91 17
3 Wright, Jessica A 17 Raiders-MD 11:58.63 11:38.09 16
4 O'Brien, Kelley A 17 SDS-PV 11:46.09 11:42.82 15
5 Verser, Jennifer E 23 HACC-PV 12:30.02 11:49.57 14
6 Campbell, Emily A 17 YORK-PV 12:04.69 11:54.20 13
7 Manley, Elizabeth I 16 YORK-PV 12:09.89 12:09.08 12
8 VanBuskirk, Amy R 15 OCCS-PV 12:58.75 12:13.13 11
9 Pride, Mikey M 17 Raiders-MD NT 12:19.93 9
10 Leake, Lindsey M 16 MAKO-PV NT 13:18.93 7
11 Siegfried, Sjrsten K 15 MAKO-PV 15:27.89 13:38.77 6
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Basel, Jenny E 17 AST-PV 4:33.02 4:32.04 20
2 Psaris, Leigh C 16 Snow-PV 4:43.42 4:37.37 17
3 Kelly, Emily C 17 Snow-PV 4:42.02 4:40.44 16
4 Reynolds, Melissa P 16 SDS-PV 4:55.16 4:48.28 15
5 Cook, Courtney A 16 MAKO-PV 4:56.17 4:54.29 14
6 Wright, Jessica A 17 Raiders-MD 5:03.77 4:57.24 13
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Basel, Jenny E 17 AST-PV 4:27.34 4:33.02
2 Kelly, Emily C 17 Snow-PV 4:35.84 4:42.02
3 Psaris, Leigh C 16 Snow-PV 4:41.02 4:43.42
4 Reynolds, Melissa P 16 SDS-PV 4:57.88 4:55.16
5 Cook, Courtney A 16 MAKO-PV 4:55.03 4:56.17
6 Wright, Jessica A 17 Raiders-MD 5:02.13 5:03.77
7 Donohoe, Colleen V 17 SDS-PV 5:10.67 5:17.26
8 Rubin, Meredith F 16 SDS-PV 5:09.90 5:18.70
-------------------------------------------------------------------------
9 Kim, Jessica J 16 Fish-PV 5:06.14 5:21.53
10 Grimes, Leslie M 15 Fish-PV 5:26.96 5:21.94
-------------------------------------------------------------------------
11 Shields, MACHI T 16 SDS-PV NT 6:19.27