Swim & Rock Invitational
Oak Marr Recreation Center
November 19-21, 2004
PVI-05-09
Meet Results - Yards
Boys 11-12 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dunne, Ryan C 11 OCCS-PV 14:08.65 12:28.14 20
Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Pennington, Adam S 12 Fish-PV NT 5:41.20
2 Diener, Zachary M 11 Fish-PV NT 6:28.03
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Lawson, Callum T 14 Snow-PV 5:21.93 5:19.90 20
2 Mai, Erik M 14 MAKO-PV 5:20.63 5:28.47 17
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
8 Mai, Erik M 14 MAKO-PV 5:28.78 5:20.63
11 Lawson, Callum T 14 Snow-PV 5:58.73 5:21.93
12 Whipkey, Brendan S 14 SDS-PV 5:39.53 5:22.78
18 Durazo, Danny M 13 Snow-PV 5:40.41 5:29.38
19 Loweth, Ryan T 14 Snow-PV 5:54.93 5:29.50
21 Wingert, Tim J 14 MAKO-PV 5:54.12 5:32.33
22 Phillips, Mitch J 13 MAKO-PV 5:42.56 5:32.57
24 Bryant, Coy H 13 MAKO-PV 5:21.25 5:34.90
-------------------------------------------------------------------------
27 Fay, Stephen G 14 HACC-PV 5:53.72 5:40.59
29 Des Roches, Jake J 14 SDS-PV 6:10.40 5:43.81
-------------------------------------------------------------------------
31 Chestnut, Michael G 13 MAKO-PV 5:59.76 5:45.12
32 Severin, Marshall A 14 HACC-PV 7:38.07 5:45.52
33 Megaw, Matt 13 MAKO-PV NT 5:45.64
34 Metge, Jed V 13 SDS-PV 5:50.36 5:46.35
35 Huether, Stephen B 14 MAKO-PV 5:54.20 5:49.89
36 Miller, Alex O 14 Fish-PV 5:49.60 5:50.97
38 Cho, Kevin S 14 Fish-PV NT 5:59.41
39 Jamison, Cole C 13 Snow-PV NT 5:59.44
45 Sung, Nick J 14 SDS-PV 6:23.66 6:11.72
46 Thompson, Kevin J 14 Snow-PV NT 6:11.74
47 Rieling, Ray R 14 HACC-PV 6:33.32 6:20.92
50 Swanson, Brent R 13 Snow-PV NT 6:27.70
51 Brumas, Will M 14 SDS-PV 6:26.55 6:28.31
52 Fetzner, Zak T 13 SDS-PV NT 6:33.83
53 Capp, Paul D 14 Fish-PV 6:48.95 6:34.51
55 Blair, Alex G 13 Fish-PV NT 6:42.20
57 Albert, Curt C 13 Raiders-MD 6:52.09 6:47.82
58 Grimes, Kevin S 13 Fish-PV NT 6:55.88
59 Hagy, Aaron M 14 SDS-PV 7:08.11 6:59.08
60 Greene, Will K 13 YORK-PV 8:10.17 7:01.02
61 Heath, Thejs A 14 YORK-PV 6:18.73 7:02.98
62 Xu, Tim 14 Fish-PV 6:56.35 7:08.62
63 Handy, Tyler F 13 HACC-PV NT 7:15.74
64 Shin, Peter 14 Fish-PV NT 7:29.23
65 Choo, Jonathan D 13 Fish-PV NT 7:42.98
Boys 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Des Roches, Jake J 14 SDS-PV 12:14.19 11:45.55 20
2 Chestnut, Michael G 13 MAKO-PV 12:43.35 11:46.19 17
3 Kapaldo, Nathaniel O 13 MAKO-PV 13:06.35 12:22.38 16
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Mai, Erik M 14 MAKO-PV 4:47.47 4:53.33 20
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Mai, Erik M 14 MAKO-PV 4:49.96 4:47.47
2 Bowers, Devin J 13 Snow-PV 4:57.33 4:57.46
3 Tram, Andrew R 13 AST-PV 5:04.23 5:05.19
4 Sexton, Jamie A 14 SDS-PV NT 5:16.22
5 Sung, Nick J 14 SDS-PV 5:47.27 5:20.76
6 Contag, Alec G 13 Fish-PV NT 5:36.64
7 Albert, Curt C 13 Raiders-MD NT 5:59.89
8 Xu, Tim 14 Fish-PV NT 6:06.04
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McLean, Matt B 16 Snow-PV 4:47.47 4:41.52 20
2 Diggs, Keith E 17 SDS-PV 4:49.47 4:48.79 17
3 Mears, Andy S 15 AST-PV 5:08.40 4:49.79 16
4 Setter, Andrew J 16 MAKO-PV 5:11.47 5:10.93 15
5 Rubin, Jared S 16 SDS-PV 5:14.92 5:13.05 14
6 Posner, Max I 16 SDS-PV 5:24.44 5:19.17 13
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McLean, Matt B 16 Snow-PV 4:48.16 4:47.47
2 Diggs, Keith E 17 SDS-PV 4:42.09 4:49.47
3 Spring, Jonathan L 17 SDS-PV 5:04.67 4:59.82
4 Mears, Andy S 15 AST-PV 4:52.07 5:08.40
5 Setter, Andrew J 16 MAKO-PV 5:13.29 5:11.47
6 Rubin, Jared S 16 SDS-PV 5:08.89 5:14.92
7 Domenech, Ellis M 17 AST-PV 5:15.01 5:15.71
9 Leonelli, Steve J 18 SDS-PV 5:28.32 5:20.86
-------------------------------------------------------------------------
10 Kapaldo, Michael I 17 MAKO-PV 5:11.44 5:21.81
13 Mastapeter, John A 16 AST-PV 5:17.72 5:23.40
-------------------------------------------------------------------------
14 Whipkey, Sean P 16 SDS-PV 5:29.55 5:23.95
15 Posner, Max I 16 SDS-PV 5:27.69 5:24.44
16 Rice, Cam J 17 Raiders-MD 5:24.66 5:25.49
17 Hoisington, Steven A 15 AST-PV 5:27.61 5:27.46
20 Anderson, Justin A 17 YORK-PV 6:30.00 5:31.03
23 Olechnowicz, Frank D 15 FBST-PV 5:38.70 5:32.74
25 Martocci, Joe P 17 SDS-PV 5:35.79 5:37.04
26 Hagy, Trey E 16 SDS-PV 5:43.13 5:39.69
28 Fay, Christopher J 15 HACC-PV 5:37.60 5:42.27
30 Park, Chan J 15 YORK-PV 6:14.08 5:43.97
37 Cook, Jeffrey J 16 YORK-PV 6:00.00 5:54.53
40 Marquet, Michael M 17 HACC-PV NT 6:01.59
41 O'Bryan, Scott S 18 YORK-PV 5:57.75 6:01.86
42 Evans, Dylan C 25 HACC-PV 6:00.02 6:03.14
43 Miller, Josh L 16 HACC-PV 5:53.77 6:03.57
44 Dulaney, David T 15 SDS-PV 6:46.92 6:05.87
48 Schalk, Joshua R 15 HACC-PV 6:18.65 6:22.89
49 Cobb, Lane T 15 FBST-PV 6:43.16 6:24.17
54 Kapaldo, James E 15 MAKO-PV 6:55.20 6:41.66
56 Gagen, Matthew M 16 Fish-PV 6:47.63 6:43.95
Boys 15 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mears, Andy S 15 AST-PV 10:11.83 10:01.18 20
2 Mastapeter, John A 16 AST-PV 10:54.39 10:48.46 17
3 Kapaldo, Michael I 17 MAKO-PV 10:34.81 11:01.10 16
4 Posner, Max I 16 SDS-PV 11:32.20 11:08.53 15
5 Butt, Spencer A 17 AST-PV NT 11:11.10 14
6 Schwindt, Chris F 17 MAKO-PV 10:56.00 11:20.02 13
7 Hoisington, Steven A 15 AST-PV NT 11:31.11 12
8 Olechnowicz, Frank D 15 FBST-PV 13:32.26 11:32.94 11
9 Anderson, Justin A 17 YORK-PV 13:00.00 11:33.58 9
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McLean, Matt B 16 Snow-PV 4:22.70 4:11.06 20
2 Diggs, Keith E 17 SDS-PV 4:20.08 4:15.38 17
3 Durazo, Bryan B 16 Snow-PV 4:26.85 4:23.57 16
4 Marquart, Matt R 16 Snow-PV 4:33.86 4:32.81 15
5 Clendenin, Stephen A 16 AST-PV 4:38.11 4:37.17 14
6 Schwindt, Chris F 17 MAKO-PV 4:44.58 4:38.61 13
7 Kapaldo, Michael I 17 MAKO-PV 4:50.14 4:48.74 12
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Diggs, Keith E 17 SDS-PV 4:11.39 4:20.08
2 McLean, Matt B 16 Snow-PV 4:28.33 4:22.70
3 Durazo, Bryan B 16 Snow-PV 4:28.25 4:26.85
4 Marquart, Matt R 16 Snow-PV 5:00.18 4:33.86
5 Spring, Jonathan L 17 SDS-PV 4:37.18 4:35.30
6 Clendenin, Stephen A 16 AST-PV 4:46.00 4:38.11
7 Schwindt, Chris F 17 MAKO-PV 4:37.73 4:44.58
8 Kapaldo, Michael I 17 MAKO-PV 4:37.48 4:50.14
-------------------------------------------------------------------------
9 Leonelli, Steve J 18 SDS-PV NT 4:51.02
10 Faulds, Matt W 16 Raiders-MD 5:20.15 4:51.50
-------------------------------------------------------------------------
11 Gustafson, Max J 15 SDS-PV NT 4:53.21
12 Huger, Josh A 15 Raiders-MD 4:57.14 4:54.49
13 Posner, Max I 16 SDS-PV 5:29.64 4:54.53
14 Goodfellow, Jacob P 15 OCCS-PV 5:08.56 5:00.30
15 Park, Chan J 15 YORK-PV 5:55.00 5:00.69
16 Brooks, Matthew G 17 Fish-PV NT 5:01.25