2003 West Virginia MAC Fall Classic
Morgantown, WV
November 7-9, 2003
Women 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
4 Hemmer, Zoe 7 YORK 1:12.17 48.36
6 Surette, Brenna 7 YORK NT 50.91
10 Layne, Amy 7 YORK 52.42 52.56
12 Gillis, Kiersten 7 YORK NT 55.95
16 Langer-Phenis, Sydney 8 YORK NT 59.81
17 Sanders, Courtney 8 YORK NT 1:03.10
18 Sharer, Grace 7 YORK NT 1:05.61
-- Denney, Grace 8 YORK NT DQ
-- Ross, Kelsey 8 YORK NT SCR
Women 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
5 Hemmer, Zoe 7 YORK NT 1:44.05
48.24 1:44.05 (55.81)
8 Layne, Amy 7 YORK 2:16.11 1:45.33
49.31 1:45.33 (56.02)
9 Surette, Brenna 7 YORK NT 1:46.69
45.28 1:46.69 (1:01.41)
14 Langer-Phenis, Sydney 8 YORK NT 1:54.22
56.12 1:54.22 (58.10)
17 Gillis, Kiersten 7 YORK NT 1:58.78
53.90 1:58.78 (1:04.88)
18 Wright, Laura 8 YORK NT 2:03.21
1:03.17 2:03.21 (1:00.04)
20 Sanders, Courtney 8 YORK NT 2:14.89
1:01.56 2:14.89 (1:13.33)
Women 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Layne, Amy 7 YORK 41.57 38.82
7 Hemmer, Zoe 7 YORK 43.99 39.22
8 Wright, Laura 8 YORK 43.89 39.29
11 Humphrey, Allison 8 YORK 44.44 40.85
19 Langer-Phenis, Sydney 8 YORK 49.15 44.57
20 Condron, Bridget 8 YORK NT 46.04
21 Denney, Grace 8 YORK 59.63 46.56
22 Sanders, Courtney 8 YORK NT 47.95
23 Sharer, Grace 7 YORK NT 49.62
29 Humphrey, Megan 7 YORK NT 58.73
-- Gillis, Kiersten 7 YORK NT DQ
-- Ross, Kelsey 8 YORK NT NS
-- Surette, Marla 8 YORK NT NS
-- Williams, Penny 8 YORK 52.21 NS
Women 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Hemmer, Zoe 7 YORK 1:33.95 1:30.30
41.84 1:30.30 (48.46)
10 Wright, Laura 8 YORK NT 1:34.72
43.44 1:34.72 (51.28)
11 Surette, Brenna 7 YORK NT 1:36.37
43.40 1:36.37 (52.97)
14 Layne, Amy 7 YORK 1:43.20 1:39.01
45.73 1:39.01 (53.28)
16 Humphrey, Allison 8 YORK NT 1:39.66
42.65 1:39.66 (57.01)
18 Langer-Phenis, Sydney 8 YORK 1:46.60 1:45.33
52.51 1:45.33 (52.82)
19 Denney, Grace 8 YORK NT 1:52.28
48.34 1:52.28 (1:03.94)
22 Humphrey, Megan 7 YORK NT 2:26.45
1:04.62 2:26.45 (1:21.83)
-- Williams, Penny 8 YORK NT NS
-- Ross, Kelsey 8 YORK NT NS
Women 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
4 Hemmer, Zoe 7 YORK 55.03 46.15
6 Humphrey, Allison 8 YORK NT 47.93
10 Surette, Brenna 7 YORK NT 48.89
12 Layne, Amy 7 YORK 54.04 52.50
14 Denney, Grace 8 YORK 52.81 52.95
15 Langer-Phenis, Sydney 8 YORK 54.95 53.76
19 Wright, Laura 8 YORK 1:01.87 56.10
21 Humphrey, Megan 7 YORK NT 58.13
22 Sanders, Courtney 8 YORK NT 58.36
-- Ross, Kelsey 8 YORK NT NS
-- Surette, Marla 8 YORK NT NS
-- Sharer, Grace 7 YORK NT NS
-- Williams, Penny 8 YORK NT NS
Women 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
7 Layne, Amy 7 YORK 1:05.22 56.11
11 Gillis, Kiersten 7 YORK NT 58.49
12 Langer-Phenis, Sydney 8 YORK 1:04.80 1:01.21
14 Surette, Brenna 7 YORK NT 1:02.48
15 Wright, Laura 8 YORK 1:02.23 1:02.77
16 Condron, Bridget 8 YORK NT 1:04.75
18 Sanders, Courtney 8 YORK NT 1:09.05
22 Sharer, Grace 7 YORK 1:47.25 1:14.22
-- Ross, Kelsey 8 YORK NT NS
-- Surette, Marla 8 YORK 1:04.14 NS
-- Williams, Penny 8 YORK 1:08.81 NS
Women 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Ross, Kelsey 8 YORK NT NS
-- Sharer, Grace 7 YORK NT NS
Women 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
2 York Swim Club 'A' 2:53.89 2:42.46
1) Hemmer, Zoe 7 2) Wright, Laura 8
3) Surette, Brenna 7 4) Layne, Amy 7
39.27 1:20.74 (41.47) 2:04.71 (43.97) 2:42.46 (37.75)
3 York Swim Club 'B' 3:05.00 2:50.69
1) Gillis, Kiersten 7 2) Condron, Bridget 8
3) Humphrey, Allison 8 4) Langer-Phenis, Sydney 8
48.59 1:28.28 (39.69) 2:07.76 (39.48) 2:50.69 (42.93)
-- York Swim Club 'C' 3:15.00 SCR
Women 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
2 York Swim Club 'A' 3:31.45 3:19.92
1) Wright, Laura 8 2) Langer-Phenis, Sydney 8
3) Hemmer, Zoe 7 4) Layne, Amy 7
51.75 1:49.46 (57.71) 2:41.77 (52.31) 3:19.92 (38.15)
3 York Swim Club 'B' 3:50.00 3:25.13
1) Surette, Brenna 7 2) Condron, Bridget 8
3) Gillis, Kiersten 7 4) Humphrey, Allison 8
48.95 1:50.63 (1:01.68) 2:44.56 (53.93) 3:25.13 (40.57)
-- York Swim Club 'C' 4:05.00 SCR
Women 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
13 Ferrari, Justine 10 YORK 33.79 33.32
16 Aull, Olivia 10 YORK 35.31 33.87
19 Griffin, Ann 10 YORK 36.38 34.71
29 Rooney, Christine 10 YORK NT 37.18
34 Jarmas, Alison 10 YORK 40.90 38.41
36 Skowronski, Allison 9 YORK NT 38.68
37 Botten, Kelly 9 YORK NT 39.68
39 Dooley, Erin 9 YORK 41.82 40.47
41 Suyama, Alina 9 YORK 45.09 41.26
44 Gleason, Colleen 9 YORK 42.23 42.32
47 Mellor, Sarah 9 YORK 43.73 43.78
48 Sanders, Kelly 10 YORK NT 44.19
-- Alonge, Sophia 10 YORK NT NS
-- Fischer, Tayler 9 YORK NT NS
Women 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
15 Ferrari, Justine 10 YORK 1:17.30 1:15.77
35.11 1:15.77 (40.66)
16 Aull, Olivia 10 YORK 1:19.81 1:18.30
36.12 1:18.30 (42.18)
20 Griffin, Ann 10 YORK 1:28.40 1:21.41
38.95 1:21.41 (42.46)
24 Rooney, Christine 10 YORK 1:23.08 1:25.56
38.47 1:25.56 (47.09)
28 Dooley, Erin 9 YORK 1:39.26 1:30.92
42.37 1:30.92 (48.55)
29 Botten, Kelly 9 YORK NT 1:31.42
41.68 1:31.42 (49.74)
31 Jarmas, Alison 10 YORK 1:43.32 1:32.29
41.41 1:32.29 (50.88)
33 Mellor, Sarah 9 YORK 1:36.59 1:35.02
45.80 1:35.02 (49.22)
35 Suyama, Alina 9 YORK 1:39.53 1:37.41
44.41 1:37.41 (53.00)
36 Gleason, Colleen 9 YORK NT 1:38.56
44.88 1:38.56 (53.68)
-- Alonge, Sophia 10 YORK NT NS
-- Fischer, Tayler 9 YORK NT NS
Women 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Aull, Olivia 10 YORK 37.11 37.27
14 Griffin, Ann 10 YORK 44.67 40.62
19 Jarmas, Alison 10 YORK 43.20 41.94
22 Ferrari, Justine 10 YORK 44.33 43.97
23 Skowronski, Allison 9 YORK 43.91 44.91
24 Botten, Kelly 9 YORK NT 44.98
25 Rooney, Christine 10 YORK 42.54 45.12
30 Dooley, Erin 9 YORK 50.59 47.01
33 Mellor, Sarah 9 YORK 53.11 48.99
35 Sanders, Kelly 10 YORK NT 50.34
36 Gleason, Colleen 9 YORK NT 50.96
-- Alonge, Sophia 10 YORK NT NS
-- Fischer, Tayler 9 YORK 49.88 NS
Women 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Aull, Olivia 10 YORK 1:20.37 1:20.81
39.03 1:20.81 (41.78)
24 Jarmas, Alison 10 YORK 1:40.26 1:41.53
48.82 1:41.53 (52.71)
26 Rooney, Christine 10 YORK NT 1:43.45
48.93 1:43.45 (54.52)
27 Botten, Kelly 9 YORK NT 1:44.00
49.04 1:44.00 (54.96)
Women 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
12 Griffin, Ann 10 YORK 47.30 44.69
13 Ferrari, Justine 10 YORK 43.50 44.83
14 Aull, Olivia 10 YORK 46.79 46.22
25 Suyama, Alina 9 YORK 51.58 49.66
28 Skowronski, Allison 9 YORK 53.37 50.97
30 Mellor, Sarah 9 YORK 59.21 51.80
32 Botten, Kelly 9 YORK 55.56 53.97
33 Jarmas, Alison 10 YORK 1:09.03 54.19
35 Dooley, Erin 9 YORK 55.99 55.14
36 Gleason, Colleen 9 YORK 1:00.44 58.56
37 Sanders, Kelly 10 YORK NT 1:01.49
-- Alonge, Sophia 10 YORK NT NS
Women 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Griffin, Ann 10 YORK 1:38.14 1:36.27
45.88 1:36.27 (50.39)
7 Aull, Olivia 10 YORK 1:41.13 1:36.51
46.91 1:36.51 (49.60)
11 Ferrari, Justine 10 YORK 1:36.08 1:40.88
45.24 1:40.88 (55.64)
19 Suyama, Alina 9 YORK 1:54.21 1:46.46
49.32 1:46.46 (57.14)
26 Mellor, Sarah 9 YORK 2:04.21 1:53.63
54.57 1:53.63 (59.06)
27 Skowronski, Allison 9 YORK NT 1:55.22
50.93 1:55.22 (1:04.29)
28 Dooley, Erin 9 YORK NT 1:56.32
55.03 1:56.32 (1:01.29)
31 Botten, Kelly 9 YORK NT 2:05.01
59.44 2:05.01 (1:05.57)
32 Jarmas, Alison 10 YORK NT 2:07.46
59.08 2:07.46 (1:08.38)
33 Gleason, Colleen 9 YORK NT 2:15.90
1:05.87 2:15.90 (1:10.03)
Women 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
13 Jarmas, Alison 10 YORK 1:03.46 41.12
18 Griffin, Ann 10 YORK 39.83 42.65
19 Rooney, Christine 10 YORK NT 44.77
26 Botten, Kelly 9 YORK 52.02 49.58
27 Suyama, Alina 9 YORK 56.10 49.76
29 Skowronski, Allison 9 YORK NT 50.77
31 Mellor, Sarah 9 YORK 1:00.50 53.30
-- Sanders, Kelly 10 YORK NT DQ
-- Dooley, Erin 9 YORK NT DQ
-- Alonge, Sophia 10 YORK NT NS
-- Fischer, Tayler 9 YORK 46.42 NS
Women 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
13 Jarmas, Alison 10 YORK NT 1:49.81
46.95 1:49.81 (1:02.86)
15 Suyama, Alina 9 YORK NT 2:06.06
52.84 2:06.06 (1:13.22)
-- Dooley, Erin 9 YORK NT DQ
54.71 DQ (1:01.12)
Women 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
7 Aull, Olivia 10 YORK 1:26.30 1:24.33
38.81 1:24.33 (45.52)
20 Ferrari, Justine 10 YORK 1:38.66 1:33.30
46.86 1:33.30 (46.44)
29 Dooley, Erin 9 YORK 1:56.53 1:41.32
46.79 1:41.32 (54.53)
31 Rooney, Christine 10 YORK NT 1:44.49
47.10 1:44.49 (57.39)
33 Jarmas, Alison 10 YORK 1:57.72 1:44.89
45.53 1:44.89 (59.36)
37 Suyama, Alina 9 YORK 1:49.39 1:47.20
51.81 1:47.20 (55.39)
39 Skowronski, Allison 9 YORK 1:39.97 1:48.99
50.10 1:48.99 (58.89)
40 Botten, Kelly 9 YORK 1:46.50 1:50.01
52.71 1:50.01 (57.30)
41 Sanders, Kelly 10 YORK NT 1:53.19
52.47 1:53.19 (1:00.72)
42 Gleason, Colleen 9 YORK 1:59.29 1:55.27
52.00 1:55.27 (1:03.27)
-- Alonge, Sophia 10 YORK NT NS
-- Fischer, Tayler 9 YORK 1:43.53 NS
Women 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
2 York Swim Club 'A' 2:26.38 2:17.90
1) Ferrari, Justine 10 2) Aull, Olivia 10
3) Griffin, Ann 10 4) Rooney, Christine 10
34.33 1:09.16 (34.83) 1:43.19 (34.03) 2:17.90 (34.71)
7 York Swim Club 'B' 2:52.87 2:41.75
1) Jarmas, Alison 10 2) Skowronski, Allison 9
3) Botten, Kelly 9 4) Dooley, Erin 9
44.73 1:22.48 (37.75) 2:00.18 (37.70) 2:41.75 (41.57)
9 York Swim Club 'C' 3:00.00 2:48.72
1) Suyama, Alina 9 2) Gleason, Colleen 9
3) Mellor, Sarah 9 4) Sanders, Kelly 10
41.05 1:24.93 (43.88) 1:45.57 (20.64) 2:48.72 (1:03.15)
Women 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
2 York Swim Club 'A' 2:41.18 2:37.90
1) Aull, Olivia 10 2) Ferrari, Justine 10
3) Jarmas, Alison 10 4) Griffin, Ann 10
38.39 1:23.41 (45.02) 2:09.34 (45.93) 2:37.90 (28.56)
7 York Swim Club 'B' 3:02.81 2:55.90
1) Dooley, Erin 9 2) Suyama, Alina 9
3) Mellor, Sarah 9 4) Skowronski, Allison 9
45.63 1:33.70 (48.07) 2:21.31 (47.61) 2:55.90 (34.59)
-- York Swim Club 'C' 3:12.00 SCR
Women 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
11 Hemmer, Zoe 7 YORK NT 3:13.58
43.91 1:35.27 (51.36) 2:27.19 (51.92) 3:13.58 (46.39)
15 Layne, Amy 7 YORK 4:23.53 3:42.79
46.91 1:47.65 (1:00.74) 2:47.89 (1:00.24) 3:42.79 (54.90)
Women 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
18 Clark, Annie 11 YORK 30.11 29.69
24 Jarmas, Melissa 12 YORK NT 30.63
29 Tarkenton, Shelby 12 YORK 32.86 31.54
31 Gentsch, Katie 12 YORK 32.60 31.58
39 Kaye, Chelsea 11 YORK 36.05 32.71
43 Cassens, Tara 12 YORK NT 33.21
44 DE Loach, Kelsey 12 YORK NT 33.35
47 Berg, Stephanie 12 YORK 37.03 34.10
48 Layne, Jessica 11 YORK 34.13 34.16
53 Reda, Emily 12 YORK NT 37.31
Women 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
16 Clark, Annie 11 YORK 1:11.29 1:05.43
30.93 1:05.43 (34.50)
23 Jarmas, Melissa 12 YORK 1:13.89 1:08.71
32.92 1:08.71 (35.79)
31 Tarkenton, Shelby 12 YORK 1:12.82 1:11.40
34.27 1:11.40 (37.13)
34 Kaye, Chelsea 11 YORK 1:14.77 1:11.89
33.61 1:11.89 (38.28)
36 Gentsch, Katie 12 YORK 1:13.30 1:13.01
34.42 1:13.01 (38.59)
44 DE Loach, Kelsey 12 YORK NT 1:16.47
36.64 1:16.47 (39.83)
45 Berg, Stephanie 12 YORK 1:16.39 1:16.78
36.57 1:16.78 (40.21)
46 Layne, Jessica 11 YORK 1:13.55 1:17.08
35.75 1:17.08 (41.33)
-- Reda, Emily 12 YORK 1:18.17 NS
Women 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
22 Kaye, Chelsea 11 YORK 2:42.46 2:35.83
34.62 1:14.81 (40.19) 1:56.09 (41.28) 2:35.83 (39.74)
23 Jarmas, Melissa 12 YORK 2:53.79 2:36.74
34.79 1:15.14 (40.35) 1:57.40 (42.26) 2:36.74 (39.34)
24 Tarkenton, Shelby 12 YORK 2:49.24 2:36.82
36.25 1:17.83 (41.58) 2:00.08 (42.25) 2:36.82 (36.74)
35 Layne, Jessica 11 YORK 2:40.00 2:43.65
35.75 1:18.46 (42.71) 2:02.47 (44.01) 2:43.65 (41.18)
36 Gentsch, Katie 12 YORK 2:53.47 2:43.83
36.76 1:19.44 (42.68) 2:03.34 (43.90) 2:43.83 (40.49)
Women 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
14 Clark, Annie 11 YORK 6:37.39 6:43.89
33.84 1:10.76 (36.92) 1:49.01 (38.25) 2:31.32 (42.31)
3:14.30 (42.98) 3:54.50 (40.20) 4:38.57 (44.07) 5:19.53 (40.96)
6:02.86 (43.33) 6:43.89 (41.03)
22 Layne, Jessica 11 YORK 6:57.82 7:08.80
36.58 1:19.90 (43.32) 2:02.81 (42.91) 2:45.72 (42.91)
3:29.37 (43.65) 4:14.55 (45.18) 4:58.01 (43.46) 5:42.49 (44.48)
6:27.16 (44.67) 7:08.80 (41.64)
Women 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
21 Clark, Annie 11 YORK 36.41 36.43
23 Tarkenton, Shelby 12 YORK 35.68 36.55
25 Jarmas, Melissa 12 YORK 39.02 36.99
28 Berg, Stephanie 12 YORK 37.09 37.99
31 Kaye, Chelsea 11 YORK 37.57 38.23
38 DE Loach, Kelsey 12 YORK NT 38.85
40 Gentsch, Katie 12 YORK 37.73 38.98
47 Cassens, Tara 12 YORK 41.20 40.39
49 Layne, Jessica 11 YORK 38.25 40.58
53 Kilgallin, Elizabeth 11 YORK 48.41 43.42
-- Reda, Emily 12 YORK NT NS
Women 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
19 Kaye, Chelsea 11 YORK 1:22.43 1:20.21
37.92 1:20.21 (42.29)
20 Jarmas, Melissa 12 YORK 1:28.85 1:20.52
38.66 1:20.52 (41.86)
24 Tarkenton, Shelby 12 YORK 1:22.59 1:21.27
39.08 1:21.27 (42.19)
25 Clark, Annie 11 YORK 1:34.02 1:21.31
39.78 1:21.31 (41.53)
32 Berg, Stephanie 12 YORK 1:30.62 1:25.17
41.54 1:25.17 (43.63)
37 DE Loach, Kelsey 12 YORK NT 1:27.18
43.91 1:27.18 (43.27)
-- Gentsch, Katie 12 YORK 1:28.89 DQ
42.58 DQ (45.64)
Women 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
10 Jarmas, Melissa 12 YORK 41.03 38.65
19 Gentsch, Katie 12 YORK 40.16 39.55
26 Tarkenton, Shelby 12 YORK 54.48 42.94
40 Kilgallin, Elizabeth 11 YORK NT 45.52
43 Berg, Stephanie 12 YORK 44.13 46.62
45 Layne, Jessica 11 YORK 46.89 46.82
47 Cassens, Tara 12 YORK 47.68 47.09
50 Kaye, Chelsea 11 YORK 53.77 48.17
51 DE Loach, Kelsey 12 YORK NT 48.28
-- Reda, Emily 12 YORK 45.41 NS
Women 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
14 Jarmas, Melissa 12 YORK 1:31.93 1:26.42
40.70 1:26.42 (45.72)
20 Tarkenton, Shelby 12 YORK 2:00.29 1:32.81
45.44 1:32.81 (47.37)
24 Gentsch, Katie 12 YORK 1:32.48 1:34.30
44.41 1:34.30 (49.89)
38 Cassens, Tara 12 YORK NT 1:42.99
48.25 1:42.99 (54.74)
40 DE Loach, Kelsey 12 YORK NT 1:44.98
48.85 1:44.98 (56.13)
41 Layne, Jessica 11 YORK 1:43.40 1:45.41
45 Berg, Stephanie 12 YORK 1:47.80 1:48.81
-- Reda, Emily 12 YORK NT NS
Women 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
9 Clark, Annie 11 YORK 32.64 32.88
13 Jarmas, Melissa 12 YORK 37.49 33.33
27 Gentsch, Katie 12 YORK 38.90 36.44
29 Tarkenton, Shelby 12 YORK 40.86 37.56
33 DE Loach, Kelsey 12 YORK NT 39.55
35 Layne, Jessica 11 YORK 38.65 39.95
36 Kaye, Chelsea 11 YORK 36.45 40.04
43 Cassens, Tara 12 YORK NT 41.70
45 Berg, Stephanie 12 YORK 46.31 41.84
Women 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
10 Clark, Annie 11 YORK 1:22.26 1:16.61
34.47 1:16.61 (42.14)
14 Jarmas, Melissa 12 YORK 1:36.52 1:19.76
37.91 1:19.76 (41.85)
25 Tarkenton, Shelby 12 YORK 1:29.70 1:26.65
39.61 1:26.65 (47.04)
28 Kaye, Chelsea 11 YORK 1:38.64 1:28.05
41.51 1:28.05 (46.54)
29 Gentsch, Katie 12 YORK 1:39.19 1:31.64
43.76 1:31.64 (47.88)
Women 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
25 Clark, Annie 11 YORK 1:18.78 1:18.64
36.35 1:18.64 (42.29)
26 Jarmas, Melissa 12 YORK 1:25.71 1:19.48
35.45 1:19.48 (44.03)
29 Tarkenton, Shelby 12 YORK NT 1:21.63
37.02 1:21.63 (44.61)
38 Gentsch, Katie 12 YORK 1:26.96 1:25.48
39.90 1:25.48 (45.58)
44 Kaye, Chelsea 11 YORK 1:32.40 1:27.20
41.95 1:27.20 (45.25)
47 Layne, Jessica 11 YORK 1:26.23 1:28.03
41.95 1:28.03 (46.08)
50 Cassens, Tara 12 YORK NT 1:30.00
44.00 1:30.00 (46.00)
51 Berg, Stephanie 12 YORK 1:29.28 1:30.69
41.70 1:30.69 (48.99)
52 DE Loach, Kelsey 12 YORK NT 1:31.77
42.65 1:31.77 (49.12)
53 Kilgallin, Elizabeth 11 YORK NT 1:32.89
43.54 1:32.89 (49.35)
-- Reda, Emily 12 YORK NT NS
Women 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
7 York Swim Club 'A' 2:09.70 2:04.82
1) Clark, Annie 11 2) Gentsch, Katie 12
3) Tarkenton, Shelby 12 4) Jarmas, Melissa 12
29.57 1:02.68 (33.11) 1:34.32 (31.64) 2:04.82 (30.50)
10 York Swim Club 'B' 2:15.00 2:13.36
1) Kaye, Chelsea 11 2) Cassens, Tara 12
3) DE Loach, Kelsey 12 4) Berg, Stephanie 12
32.90 1:06.20 (33.30) 1:39.68 (33.48) 2:13.36 (33.68)
Women 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
4 York Swim Club 'A' 2:21.95 2:18.35
1) Tarkenton, Shelby 12 2) Jarmas, Melissa 12
3) Clark, Annie 11 4) Gentsch, Katie 12
35.17 1:13.73 (38.56) 1:46.39 (32.66) 2:18.35 (31.96)
10 York Swim Club 'B' 2:33.08 2:36.14
1) Berg, Stephanie 12 2) Layne, Jessica 11
3) Kaye, Chelsea 11 4) DE Loach, Kelsey 12
43.47 1:25.40 (41.93) 2:02.71 (37.31) 2:36.14 (33.43)
Women 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
17 Wooddell, Samantha 14 YORK NT 28.19
24 Clark, Megan 14 YORK 29.42 28.77
25 Dalby, Krista 14 YORK 29.30 28.81
26 Witt, Missy 13 YORK 30.22 28.84
29 Aull, Carly 13 YORK 28.76 28.89
32 Glasner, Sammy 13 YORK 29.32 28.97
34 Gleason, Erin 14 YORK 29.19 29.19
36 Williams, Laura 13 YORK 31.02 29.35
40 Sharer, Nicole 13 YORK 30.79 29.58
41 Greenlief, Lauren 13 YORK 29.68 29.73
48 Miller, Hannah 14 YORK NT 30.26
49 Lecos, Caren 13 YORK 29.81 30.30
52 Holly, Melissa 14 YORK 30.00 30.58
53 Griffin, Kristen 14 YORK 29.87 30.72
55 Joyce, Elizabeth 14 YORK 31.03 30.81
60 Obrien, Caitlin 13 YORK NT 31.21
66 Carter, Sara 13 YORK 33.09 31.55
67 Shores, Melissa 13 YORK 32.60 31.75
69 Humphrey, Jessica 13 YORK 31.82 31.87
72 Hyder, Callie 13 YORK NT 32.16
73 Demeri, Alysha 13 YORK 33.39 32.69
77 Steuber, Samantha 14 YORK 33.34 33.90
79 Beddoe, Annie 13 YORK 34.65 34.43
80 Rooney, Elisabeth 13 YORK NT 36.75
Women 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
19 Aull, Carly 13 YORK 1:01.60 1:00.88
29.29 1:00.88 (31.59)
24 Clark, Megan 14 YORK 1:03.25 1:02.20
29.77 1:02.20 (32.43)
31 Glasner, Sammy 13 YORK 1:03.66 1:02.85
30.41 1:02.85 (32.44)
33 Witt, Missy 13 YORK 1:05.32 1:03.20
29.85 1:03.20 (33.35)
34 Dalby, Krista 14 YORK 1:03.44 1:03.48
30.23 1:03.48 (33.25)
38 Gleason, Erin 14 YORK 1:06.21 1:04.63
30.97 1:04.63 (33.66)
40 Williams, Laura 13 YORK 1:10.60 1:05.28
30.91 1:05.28 (34.37)
41 Wooddell, Samantha 14 YORK NT 1:05.86
30.69 1:05.86 (35.17)
49 Joyce, Elizabeth 14 YORK NT 1:07.50
31.58 1:07.50 (35.92)
50 Holly, Melissa 14 YORK 1:05.55 1:07.54
32.14 1:07.54 (35.40)
51 Greenlief, Lauren 13 YORK 1:08.19 1:07.66
31.20 1:07.66 (36.46)
52 Sharer, Nicole 13 YORK 1:13.36 1:07.72
32.03 1:07.72 (35.69)
54 Obrien, Caitlin 13 YORK NT 1:07.91
32.34 1:07.91 (35.57)
56 Carter, Sara 13 YORK 1:12.16 1:08.05
32.25 1:08.05 (35.80)
66 Griffin, Kristen 14 YORK 1:09.58 1:09.67
33.00 1:09.67 (36.67)
68 Lecos, Caren 13 YORK 1:12.33 1:10.02
33.86 1:10.02 (36.16)
71 Humphrey, Jessica 13 YORK 1:11.17 1:11.30
33.71 1:11.30 (37.59)
72 Shores, Melissa 13 YORK 1:12.34 1:11.37
33.95 1:11.37 (37.42)
73 Demeri, Alysha 13 YORK 1:23.35 1:12.38
33.36 1:12.38 (39.02)
77 Beddoe, Annie 13 YORK 1:17.64 1:15.88
34.95 1:15.88 (40.93)
78 Steuber, Samantha 14 YORK 1:16.82 1:16.32
35.74 1:16.32 (40.58)
79 Rooney, Elisabeth 13 YORK 1:22.88 1:24.80
40.14 1:24.80 (44.66)
Women 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
13 Clark, Megan 14 YORK 2:16.62 2:14.24
31.74 1:06.45 (34.71) 1:41.03 (34.58) 2:14.24 (33.21)
18 Glasner, Sammy 13 YORK 2:21.57 2:19.56
31.00 1:05.83 (34.83) 1:42.59 (36.76) 2:19.56 (36.97)
19 Witt, Missy 13 YORK 2:36.05 2:20.04
31.56 1:07.37 (35.81) 1:44.97 (37.60) 2:20.04 (35.07)
22 Holly, Melissa 14 YORK 2:17.55 2:23.41
32.22 1:08.49 (36.27) 1:45.61 (37.12) 2:23.41 (37.80)
24 Dalby, Krista 14 YORK 2:19.54 2:25.15
32.85 1:09.84 (36.99) 1:48.23 (38.39) 2:25.15 (36.92)
25 Gleason, Erin 14 YORK 2:32.14 2:25.26
32.70 1:09.79 (37.09) 1:47.34 (37.55) 2:25.26 (37.92)
33 Humphrey, Jessica 13 YORK 2:35.98 2:34.28
36.30 1:14.34 (38.04) 1:53.45 (39.11) 2:34.28 (40.83)
34 Sharer, Nicole 13 YORK NT 2:34.45
33.87 1:12.39 (38.52) 1:53.78 (41.39) 2:34.45 (40.67)
35 Miller, Hannah 14 YORK NT 2:34.80
35.25 1:15.11 (39.86) 1:54.97 (39.86) 2:34.80 (39.83)
41 Demeri, Alysha 13 YORK 2:50.40 2:42.72
34.23 1:16.04 (41.81) 2:00.54 (44.50) 2:42.72 (42.18)
-- Shores, Melissa 13 YORK 2:38.39 NS
Women 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 Aull, Carly 13 YORK 1:06.68 1:08.12
33.71 1:08.12 (34.41)
15 Clark, Megan 14 YORK 1:10.76 1:10.44
35.03 1:10.44 (35.41)
26 Glasner, Sammy 13 YORK 1:12.10 1:13.09
35.57 1:13.09 (37.52)
28 Griffin, Kristen 14 YORK 1:20.75 1:13.79
36.38 1:13.79 (37.41)
36 Lecos, Caren 13 YORK 1:16.62 1:15.48
38.51 1:15.48 (36.97)
37 Williams, Laura 13 YORK 1:19.71 1:15.70
37.08 1:15.70 (38.62)
38 Greenlief, Lauren 13 YORK 1:14.40 1:15.92
37.33 1:15.92 (38.59)
38 Obrien, Caitlin 13 YORK NT 1:15.92
37.66 1:15.92 (38.26)
43 Carter, Sara 13 YORK NT 1:17.98
37.87 1:17.98 (40.11)
44 Wooddell, Samantha 14 YORK NT 1:18.31
1:18.24 1:18.31 (0.07)
48 Joyce, Elizabeth 14 YORK NT 1:20.36
39.04 1:20.36 (41.32)
50 Demeri, Alysha 13 YORK 1:22.22 1:21.02
38.71 1:21.02 (42.31)
52 Sharer, Nicole 13 YORK 1:25.13 1:22.06
41.22 1:22.06 (40.84)
53 Hyder, Callie 13 YORK NT 1:22.31
40.26 1:22.31 (42.05)
55 Miller, Hannah 14 YORK NT 1:23.62
40.67 1:23.62 (42.95)
57 Beddoe, Annie 13 YORK NT 1:24.87
42.21 1:24.87 (42.66)
62 Humphrey, Jessica 13 YORK 1:31.14 1:28.26
42.80 1:28.26 (45.46)
-- Shores, Melissa 13 YORK NT NS
Women 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
7 Aull, Carly 13 YORK 2:28.06 2:27.04
34.92 1:12.34 (37.42) 1:49.69 (37.35) 2:27.04 (37.35)
13 Clark, Megan 14 YORK 2:31.12 2:29.65
36.65 1:14.11 (37.46) 1:52.54 (38.43) 2:29.65 (37.11)
21 Glasner, Sammy 13 YORK NT 2:35.89
37.77 1:17.87 (40.10) 1:57.08 (39.21) 2:35.89 (38.81)
34 Griffin, Kristen 14 YORK NT 2:44.77
37.89 1:20.95 (43.06) 2:02.21 (41.26) 2:44.77 (42.56)
39 Greenlief, Lauren 13 YORK NT 2:47.28
39.63 1:22.59 (42.96) 2:05.61 (43.02) 2:47.28 (41.67)
45 Miller, Hannah 14 YORK NT 2:56.37
41.68 1:26.53 (44.85) 2:12.35 (45.82) 2:56.37 (44.02)
48 Humphrey, Jessica 13 YORK NT 3:10.65
1:34.71 2:23.21 (48.50) 3:10.65 (47.44)
-- Rooney, Elisabeth 13 YORK NT DQ
2:41.50 DQ (54.90)
Women 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
7 Witt, Missy 13 YORK 1:16.26 1:17.85
35.89 1:17.85 (41.96)
15 Joyce, Elizabeth 14 YORK 1:23.33 1:20.28
37.95 1:20.28 (42.33)
16 Glasner, Sammy 13 YORK 1:20.61 1:20.93
38.74 1:20.93 (42.19)
20 Williams, Laura 13 YORK 1:21.76 1:21.62
38.80 1:21.62 (42.82)
23 Griffin, Kristen 14 YORK 1:20.12 1:22.03
37.99 1:22.03 (44.04)
24 Aull, Carly 13 YORK 1:25.45 1:22.08
39.50 1:22.08 (42.58)
25 Miller, Hannah 14 YORK NT 1:22.35
39.13 1:22.35 (43.22)
29 Greenlief, Lauren 13 YORK 1:22.12 1:23.04
39.18 1:23.04 (43.86)
32 Holly, Melissa 14 YORK 1:19.25 1:24.29
40.41 1:24.29 (43.88)
33 Gleason, Erin 14 YORK 1:22.05 1:24.43
39.93 1:24.43 (44.50)
46 Obrien, Caitlin 13 YORK NT 1:28.44
41.48 1:28.44 (46.96)
48 Steuber, Samantha 14 YORK 1:24.25 1:28.70
41.85 1:28.70 (46.85)
50 Carter, Sara 13 YORK NT 1:29.24
42.43 1:29.24 (46.81)
52 Sharer, Nicole 13 YORK 1:28.15 1:29.86
42.18 1:29.86 (47.68)
55 Shores, Melissa 13 YORK 1:31.33 1:31.16
42.84 1:31.16 (48.32)
57 Humphrey, Jessica 13 YORK 1:44.45 1:31.58
43.48 1:31.58 (48.10)
62 Demeri, Alysha 13 YORK 1:34.00 1:34.09
42.50 1:34.09 (51.59)
64 Beddoe, Annie 13 YORK 1:39.84 1:40.92
46.66 1:40.92 (54.26)
Women 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 Witt, Missy 13 YORK NT 2:48.72
36.76 1:20.57 (43.81) 2:06.40 (45.83) 2:48.72 (42.32)
13 Glasner, Sammy 13 YORK 2:54.22 2:52.22
39.56 1:23.72 (44.16) 2:08.34 (44.62) 2:52.22 (43.88)
17 Holly, Melissa 14 YORK 2:48.99 2:57.20
41.09 1:25.82 (44.73) 2:10.91 (45.09) 2:57.20 (46.29)
18 Griffin, Kristen 14 YORK 2:59.02 2:57.48
39.52 1:26.09 (46.57) 2:13.08 (46.99) 2:57.48 (44.40)
30 Steuber, Samantha 14 YORK 3:07.81 3:10.72
42.91 1:30.86 (47.95) 2:20.34 (49.48) 3:10.72 (50.38)
31 Sharer, Nicole 13 YORK NT 3:11.43
44.14 1:32.33 (48.19) 2:21.60 (49.27) 3:11.43 (49.83)
36 Humphrey, Jessica 13 YORK 3:26.58 3:22.64
47.07 1:39.07 (52.00) 2:30.05 (50.98) 3:22.64 (52.59)
37 Beddoe, Annie 13 YORK NT 3:26.50
47.04 1:38.98 (51.94) 2:30.75 (51.77) 3:26.50 (55.75)
Women 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
13 Aull, Carly 13 YORK 1:16.51 1:09.61
33.09 1:09.61 (36.52)
15 Williams, Laura 13 YORK 1:31.79 1:11.86
32.89 1:11.86 (38.97)
18 Clark, Megan 14 YORK NT 1:13.40
34.41 1:13.40 (38.99)
26 Miller, Hannah 14 YORK NT 1:17.08
35.96 1:17.08 (41.12)
29 Wooddell, Samantha 14 YORK NT 1:18.57
34.13 1:18.57 (44.44)
31 Holly, Melissa 14 YORK 1:18.53 1:20.68
36.47 1:20.68 (44.21)
33 Demeri, Alysha 13 YORK 1:27.36 1:21.49
37.57 1:21.49 (43.92)
36 Carter, Sara 13 YORK NT 1:22.28
35.96 1:22.28 (46.32)
39 Sharer, Nicole 13 YORK NT 1:26.14
39.31 1:26.14 (46.83)
44 Humphrey, Jessica 13 YORK 1:34.23 1:33.04
42.92 1:33.04 (50.12)
47 Beddoe, Annie 13 YORK NT 1:44.53
48.88 1:44.53 (55.65)
-- Griffin, Kristen 14 YORK 1:41.57 NS
-- Dalby, Krista 14 YORK 1:20.14 NS
Women 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
17 Humphrey, Jessica 13 YORK NT 3:14.46
43.29 1:34.44 (51.15) 2:25.47 (51.03) 3:14.46 (48.99)
Women 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
11 Aull, Carly 13 YORK 2:39.11 2:28.91
33.33 1:11.27 (37.94) 1:55.10 (43.83) 2:28.91 (33.81)
15 Clark, Megan 14 YORK 2:38.54 2:30.50
33.59 1:11.41 (37.82) 1:57.40 (45.99) 2:30.50 (33.10)
22 Witt, Missy 13 YORK 2:46.36 2:33.93
34.30 1:15.65 (41.35) 1:57.41 (41.76) 2:33.93 (36.52)
29 Williams, Laura 13 YORK 2:49.61 2:37.23
33.19 1:14.39 (41.20) 2:00.99 (46.60) 2:37.23 (36.24)
30 Glasner, Sammy 13 YORK 2:40.26 2:37.24
36.61 1:14.85 (38.24) 2:00.17 (45.32) 2:37.24 (37.07)
33 Holly, Melissa 14 YORK 2:42.48 2:39.97
36.31 1:18.91 (42.60) 2:03.58 (44.67) 2:39.97 (36.39)
39 Wooddell, Samantha 14 YORK NT 2:45.34
34.18 1:16.77 (42.59) 2:06.49 (49.72) 2:45.34 (38.85)
40 Obrien, Caitlin 13 YORK NT 2:45.38
36.09 1:18.36 (42.27) 2:06.54 (48.18) 2:45.38 (38.84)
44 Miller, Hannah 14 YORK NT 2:47.15
36.14 1:21.35 (45.21) 2:07.84 (46.49) 2:47.15 (39.31)
45 Greenlief, Lauren 13 YORK 3:21.28 2:47.52
34.69 1:17.86 (43.17) 2:05.17 (47.31) 2:47.52 (42.35)
48 Sharer, Nicole 13 YORK NT 2:49.10
37.11 1:22.71 (45.60) 2:10.80 (48.09) 2:49.10 (38.30)
51 Lecos, Caren 13 YORK NT 2:51.02
36.81 1:18.78 (41.97) 2:12.20 (53.42) 2:51.02 (38.82)
53 Griffin, Kristen 14 YORK 2:54.52 2:54.17
40.95 1:26.35 (45.40) 2:13.10 (46.75) 2:54.17 (41.07)
55 Demeri, Alysha 13 YORK 2:56.74 2:56.25
35.74 1:20.64 (44.90) 2:14.61 (53.97) 2:56.25 (41.64)
56 Steuber, Samantha 14 YORK 2:56.51 2:57.07
39.99 1:27.16 (47.17) 2:15.54 (48.38) 2:57.07 (41.53)
57 Shores, Melissa 13 YORK NT 2:59.26
38.48 1:23.03 (44.55) 2:15.29 (52.26) 2:59.26 (43.97)
58 Humphrey, Jessica 13 YORK 3:04.33 2:59.31
40.59 1:25.27 (44.68) 2:19.24 (53.97) 2:59.31 (40.07)
-- Dalby, Krista 14 YORK 2:50.66 NS
Women 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
19 Gleason, Erin 14 YORK NT 5:54.41
38.22 1:24.62 (46.40) 2:09.41 (44.79) 2:53.53 (44.12)
3:43.46 (49.93) 4:35.16 (51.70) 5:16.05 (40.89) 5:54.41 (38.36)
Women 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
5 York Swim Club 'A' 4:11.95 4:10.50
1) Clark, Megan 14 2) Glasner, Sammy 13
3) Witt, Missy 13 4) Aull, Carly 13
29.89 1:01.86 (1:01.86) 1:31.76 (29.90) 2:04.49 (1:02.63)
2:34.73 (30.24) 3:09.54 (1:05.05) 3:38.63 (29.09) 4:10.50 (1:00.96)
9 York Swim Club 'B' 4:25.27 4:19.81
1) Gleason, Erin 14 2) Williams, Laura 13
3) Wooddell, Samantha 14 4) Dalby, Krista 14
31.00 1:04.90 (1:04.90) 1:34.96 (30.06) 2:08.64 (1:03.74)
2:38.60 (29.96) 3:13.82 (1:05.18) 3:44.79 (30.97) 4:19.81 (1:05.99)
10 York Swim Club 'C' 4:43.51 4:32.36
1) Joyce, Elizabeth 14 2) Holly, Melissa 14
3) Greenlief, Lauren 13 4) Obrien, Caitlin 13
32.97 1:10.17 (1:10.17) 1:42.28 (32.11) 2:17.31 (1:07.14)
2:50.19 (32.88) 3:25.19 (1:07.88) 3:57.71 (32.52) 4:32.36 (1:07.17)
12 York Swim Club 'D' 4:54.85 4:39.21
1) Carter, Sara 13 2) Lecos, Caren 13
3) Griffin, Kristen 14 4) Sharer, Nicole 13
33.36 1:10.66 (1:10.66) 1:44.72 (34.06) 2:21.07 (1:10.41)
2:55.13 (34.06) 3:33.27 (1:12.20) 4:03.97 (30.70) 4:39.21 (1:05.94)
Women 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
4 York Swim Club 'A' 4:41.88 4:44.07
1) Aull, Carly 13 2) Witt, Missy 13
3) Griffin, Kristen 14 4) Clark, Megan 14
33.96 1:09.12 (1:09.12) 1:44.29 (35.17) 2:26.14 (1:17.02)
3:00.75 (34.61) 3:39.52 (1:13.38) 4:08.73 (29.21) 4:44.07 (1:04.55)
6 York Swim Club 'B' 4:52.72 5:04.76
1) Obrien, Caitlin 13 2) Glasner, Sammy 13
3) Demeri, Alysha 13 4) Greenlief, Lauren 13
37.58 1:16.05 (1:16.05) 1:53.97 (37.92) 2:36.44 (1:20.39)
3:13.45 (37.01) 3:57.20 (1:20.76) 4:28.58 (31.38) 5:04.76 (1:07.56)
7 York Swim Club 'C' 5:14.70 5:23.93
1) Carter, Sara 13 2) Holly, Melissa 14
3) Sharer, Nicole 13 4) Humphrey, Jessica 13
38.91 1:21.15 (1:21.15) 2:00.85 (39.70) 2:45.22 (1:24.07)
3:23.75 (38.53) 4:12.61 (1:27.39) 4:46.37 (33.76) 5:23.93 (1:11.32)
-- York Swim Club 'D' 5:34.85 SCR
Women 15 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 Jakabcin, Ana 15 YORK 12:25.67 12:32.96
32.31 1:09.11 (36.80) 1:47.17 (38.06) 2:24.71 (37.54)
3:02.31 (37.60) 3:40.39 (38.08) 4:18.04 (37.65) 4:55.92 (37.88)
5:34.25 (38.33) 6:13.40 (39.15) 6:51.88 (38.48) 7:29.69 (37.81)
8:08.09 (38.40) 8:46.37 (38.28) 9:25.42 (39.05) 10:03.08 (37.66)
10:40.67 (37.59) 11:18.47 (37.80) 11:55.92 (37.45) 12:32.96 (37.04)
12 Heath, Emily 16 YORK 13:57.20 14:12.65
35.96 1:16.90 (40.94) 1:59.93 (43.03) 2:43.22 (43.29)
3:26.43 (43.21) 4:09.99 (43.56) 4:53.99 (44.00) 5:37.78 (43.79)
6:21.38 (43.60) 7:05.73 (44.35) 7:49.03 (43.30) 8:32.46 (43.43)
9:16.46 (44.00) 9:59.59 (43.13) 10:42.61 (43.02) 11:25.46 (42.85)
12:08.62 (43.16) 12:51.34 (42.72) 13:32.58 (41.24) 14:12.65 (40.07)
Women Senior 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nadal, Andrea 17 YORK 25.31 25.84
3 Valint, Brittany 17 YORK NT 26.43
7 Campbell, Emily 16 YORK 26.23 26.64
14 Witt, Stephanie 15 YORK 27.77 27.49
20 Jakabcin, Ana 15 YORK 27.52 27.84
27 Soldner, Christine 16 YORK 28.54 28.43
29 Marsallo, Leah 17 YORK 28.44 28.48
34 Gaspard, Rebecca 17 YORK NT 28.81
38 Waldron, Sarah 15 YORK NT 29.15
41 Dawson, Ashley 16 YORK 27.57 29.33
44 Van Erden, Jennifer 15 YORK NT 29.45
48 Collins, Pamela-Jean 15 YORK 29.13 29.83
49 Kaye, Ashleigh 16 YORK 29.76 29.90
51 Klare, Kristy 17 YORK 29.75 30.12
52 Zarzar, Rochelle 16 YORK 30.81 30.21
56 McKinney, Catherine 16 YORK 30.34 30.81
-- Betor, Amy 17 YORK 28.81 NS
-- Addison, Sarah 16 YORK 28.69 NS
-- Choi, Hannah 16 YORK 28.92 NS
Women Senior 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nadal, Andrea 17 YORK 54.69 55.27
26.74 55.27 (28.53)
5 Campbell, Emily 16 YORK 59.47 57.46
27.74 57.46 (29.72)
6 Valint, Brittany 17 YORK NT 57.64
27.90 57.64 (29.74)
30 Witt, Stephanie 15 YORK 1:01.05 1:01.02
29.10 1:01.02 (31.92)
37 Jakabcin, Ana 15 YORK 1:00.19 1:02.00
28.82 1:02.00 (33.18)
38 Marsallo, Leah 17 YORK 1:01.36 1:02.18
29.43 1:02.18 (32.75)
44 Betor, Amy 17 YORK 1:03.66 1:03.18
30.38 1:03.18 (32.80)
45 Soldner, Christine 16 YORK 1:03.54 1:03.27
30.63 1:03.27 (32.64)
47 Dawson, Ashley 16 YORK 1:02.70 1:03.72
30.65 1:03.72 (33.07)
51 Van Erden, Jennifer 15 YORK NT 1:04.89
30.17 1:04.89 (34.72)
52 Klare, Kristy 17 YORK 1:07.01 1:05.07
31.24 1:05.07 (33.83)
53 Gaspard, Rebecca 17 YORK NT 1:05.22
31.45 1:05.22 (33.77)
54 Kaye, Ashleigh 16 YORK 1:06.86 1:05.39
31.19 1:05.39 (34.20)
55 Zarzar, Rochelle 16 YORK 1:06.91 1:05.43
31.21 1:05.43 (34.22)
57 Waldron, Sarah 15 YORK NT 1:06.10
30.54 1:06.10 (35.56)
62 McKinney, Catherine 16 YORK 1:06.13 1:07.23
32.37 1:07.23 (34.86)
63 Collins, Pamela-Jean 15 YORK 1:05.39 1:07.68
30.95 1:07.68 (36.73)
-- Addison, Sarah 16 YORK 1:03.95 NS
-- Choi, Hannah 16 YORK 1:05.09 NS
Women Senior 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Nadal, Andrea 17 YORK 1:56.10 2:01.14
27.33 57.29 (29.96) 1:28.74 (31.45) 2:01.14 (32.40)
8 Valint, Brittany 17 YORK NT 2:06.60
28.35 1:00.56 (32.21) 1:33.60 (33.04) 2:06.60 (33.00)
12 Campbell, Emily 16 YORK 2:03.75 2:08.02
28.87 1:00.67 (31.80) 1:34.53 (33.86) 2:08.02 (33.49)
25 Jakabcin, Ana 15 YORK 2:10.93 2:14.64
29.82 1:03.48 (33.66) 1:38.12 (34.64) 2:14.64 (36.52)
29 Betor, Amy 17 YORK 2:13.99 2:17.27
32.04 1:07.41 (35.37) 1:42.85 (35.44) 2:17.27 (34.42)
31 Dawson, Ashley 16 YORK 2:18.65 2:17.81
31.13 1:06.56 (35.43) 1:43.25 (36.69) 2:17.81 (34.56)
32 Marsallo, Leah 17 YORK 2:14.86 2:17.82
30.15 1:04.09 (33.94) 1:40.84 (36.75) 2:17.82 (36.98)
35 Witt, Stephanie 15 YORK 2:16.63 2:19.50
31.54 1:08.33 (36.79) 1:44.94 (36.61) 2:19.50 (34.56)
36 Klare, Kristy 17 YORK 2:24.47 2:20.35
31.88 1:07.88 (36.00) 1:44.00 (36.12) 2:20.35 (36.35)
38 Soldner, Christine 16 YORK 2:22.06 2:21.67
32.13 1:08.72 (36.59) 1:45.11 (36.39) 2:21.67 (36.56)
41 Zarzar, Rochelle 16 YORK 2:25.92 2:26.75
32.21 1:08.84 (36.63) 1:47.51 (38.67) 2:26.75 (39.24)
44 Waldron, Sarah 15 YORK NT 2:33.00
31.49 1:08.98 (37.49) 1:51.24 (42.26) 2:33.00 (41.76)
-- Collins, Pamela-Jean 15 YORK 2:28.83 SCR
Women Senior 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
4 Nadal, Andrea 17 YORK 1:05.46 1:05.78
31.66 1:05.78 (34.12)
5 Campbell, Emily 16 YORK 1:09.78 1:06.36
32.30 1:06.36 (34.06)
11 Valint, Brittany 17 YORK NT 1:08.27
21 Chapman, Lara 17 YORK NT 1:11.52
34.62 1:11.52 (36.90)
22 Marsallo, Leah 17 YORK 1:10.35 1:11.68
34.07 1:11.68 (37.61)
28 Dawson, Ashley 16 YORK 1:13.09 1:14.34
36.39 1:14.34 (37.95)
32 Gaspard, Rebecca 17 YORK NT 1:15.46
37.26 1:15.46 (38.20)
33 Soldner, Christine 16 YORK 1:15.90 1:15.59
36.43 1:15.59 (39.16)
34 Kaye, Ashleigh 16 YORK 1:14.94 1:15.80
37.17 1:15.80 (38.63)
40 Zarzar, Rochelle 16 YORK 1:24.09 1:17.26
37.85 1:17.26 (39.41)
44 Collins, Pamela-Jean 15 YORK 1:20.56 1:19.80
38.68 1:19.80 (41.12)
45 Waldron, Sarah 15 YORK NT 1:20.18
38.74 1:20.18 (41.44)
-- Addison, Sarah 16 YORK 1:10.58 NS
-- Choi, Hannah 16 YORK 1:22.43 NS
Women Senior 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Nadal, Andrea 17 YORK 2:18.41 2:20.95
32.91 1:07.86 (34.95) 1:44.32 (36.46) 2:20.95 (36.63)
17 Campbell, Emily 16 YORK 2:33.39 2:29.29
34.17 1:11.67 (37.50) 1:51.57 (39.90) 2:29.29 (37.72)
20 Chapman, Lara 17 YORK NT 2:32.67
35.19 1:13.85 (38.66) 1:53.71 (39.86) 2:32.67 (38.96)
29 Marsallo, Leah 17 YORK 2:40.80 2:41.98
36.53 1:17.25 (40.72) 1:58.99 (41.74) 2:41.98 (42.99)
30 Kaye, Ashleigh 16 YORK 2:48.92 2:43.20
37.98 1:19.17 (41.19) 2:01.88 (42.71) 2:43.20 (41.32)
-- Addison, Sarah 16 YORK 2:38.57 NS
Women Senior 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Nadal, Andrea 17 YORK 1:10.49 1:12.05
33.89 1:12.05 (38.16)
6 Witt, Stephanie 15 YORK 1:15.67 1:15.37
34.69 1:15.37 (40.68)
12 Klare, Kristy 17 YORK 1:19.70 1:17.04
36.80 1:17.04 (40.24)
16 Campbell, Emily 16 YORK 1:17.67 1:18.22
35.76 1:18.22 (42.46)
18 Soldner, Christine 16 YORK 1:18.93 1:18.42
37.10 1:18.42 (41.32)
26 Chapman, Lara 17 YORK NT 1:20.33
38.19 1:20.33 (42.14)
27 Van Erden, Jennifer 15 YORK NT 1:20.37
37.26 1:20.37 (43.11)
32 McKinney, Catherine 16 YORK 1:22.34 1:21.80
39.06 1:21.80 (42.74)
39 Waldron, Sarah 15 YORK NT 1:25.95
40.50 1:25.95 (45.45)
42 Collins, Pamela-Jean 15 YORK 1:25.17 1:26.38
40.57 1:26.38 (45.81)
48 Kaye, Ashleigh 16 YORK 1:31.12 1:29.49
42.49 1:29.49 (47.00)
50 Dawson, Ashley 16 YORK 1:35.31 1:30.32
42.94 1:30.32 (47.38)
51 Heath, Emily 16 YORK 1:29.39 1:31.33
43.19 1:31.33 (48.14)
-- Addison, Sarah 16 YORK 1:21.44 SCR
43.23
Women Senior 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Nadal, Andrea 17 YORK 2:28.58 2:33.63
34.41 1:12.20 (37.79) 1:52.07 (39.87) 2:33.63 (41.56)
6 Witt, Stephanie 15 YORK 2:40.13 2:43.98
35.88 1:17.95 (42.07) 2:00.84 (42.89) 2:43.98 (43.14)
11 Klare, Kristy 17 YORK 2:50.68 2:46.58
38.60 1:20.49 (41.89) 2:02.93 (42.44) 2:46.58 (43.65)
15 Chapman, Lara 17 YORK NT 2:49.62
38.50 1:20.99 (42.49) 2:05.10 (44.11) 2:49.62 (44.52)
16 Soldner, Christine 16 YORK 2:48.18 2:51.94
39.50 1:23.99 (44.49) 2:08.19 (44.20) 2:51.94 (43.75)
23 Van Erden, Jennifer 15 YORK NT 2:56.74
38.22 1:21.97 (43.75) 2:09.02 (47.05) 2:56.74 (47.72)
Women Senior 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
5 Betor, Amy 17 YORK 1:04.94 1:04.48
30.11 1:04.48 (34.37)
6 Nadal, Andrea 17 YORK NT 1:04.76
30.01 1:04.76 (34.75)
11 Valint, Brittany 17 YORK NT 1:08.24
31.37 1:08.24 (36.87)
12 Campbell, Emily 16 YORK 1:10.48 1:09.55
32.20 1:09.55 (37.35)
31 Witt, Stephanie 15 YORK 1:18.01 1:15.56
35.23 1:15.56 (40.33)
-- Marsallo, Leah 17 YORK 1:10.92 NS
-- Addison, Sarah 16 YORK 1:18.12 NS
-- Choi, Hannah 16 YORK 1:14.89 NS
-- Zarzar, Rochelle 16 YORK NT NS
Women Senior 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
9 Betor, Amy 17 YORK 2:25.73 2:32.09
30.48 1:05.44 (34.96) 1:47.85 (42.41) 2:32.09 (44.24)
Women Senior 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Nadal, Andrea 17 YORK 2:14.95 2:17.01
29.49 1:04.62 (35.13) 1:44.69 (40.07) 2:17.01 (32.32)
13 Campbell, Emily 16 YORK 2:28.65 2:27.64
31.36 1:09.18 (37.82) 1:53.62 (44.44) 2:27.64 (34.02)
18 Valint, Brittany 17 YORK NT 2:29.04
30.37 1:08.10 (37.73) 1:55.62 (47.52) 2:29.04 (33.42)
20 Betor, Amy 17 YORK 2:35.13 2:30.41
30.99 1:10.15 (39.16) 1:55.03 (44.88) 2:30.41 (35.38)
21 Witt, Stephanie 15 YORK 2:34.88 2:30.62
33.02 1:12.14 (39.12) 1:55.05 (42.91) 2:30.62 (35.57)
22 Chapman, Lara 17 YORK NT 2:31.28
32.79 1:10.76 (37.97) 1:55.79 (45.03) 2:31.28 (35.49)
25 Marsallo, Leah 17 YORK 2:30.74 2:32.85
32.14 1:11.38 (39.24) 1:56.47 (45.09) 2:32.85 (36.38)
34 Jakabcin, Ana 15 YORK 2:31.88 2:37.76
32.36 1:11.31 (38.95) 2:00.42 (49.11) 2:37.76 (37.34)
38 Klare, Kristy 17 YORK 2:47.63 2:40.11
35.68 1:18.83 (43.15) 2:02.39 (43.56) 2:40.11 (37.72)
40 Soldner, Christine 16 YORK 2:39.61 2:40.73
36.41 1:17.93 (41.52) 2:02.69 (44.76) 2:40.73 (38.04)
41 Dawson, Ashley 16 YORK 2:36.39 2:40.79
34.58 1:13.42 (38.84) 2:04.76 (51.34) 2:40.79 (36.03)
48 Kaye, Ashleigh 16 YORK 2:53.73 2:46.05
38.54 1:18.44 (39.90) 2:09.35 (50.91) 2:46.05 (36.70)
53 Collins, Pamela-Jean 15 YORK 2:46.87 2:51.44
35.36 1:18.01 (42.65) 2:08.66 (50.65) 2:51.44 (42.78)
-- Addison, Sarah 16 YORK 2:36.98 NS
Women Senior 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Nadal, Andrea 17 YORK 4:45.96 4:53.70
30.29 1:04.71 (34.42) 1:41.39 (36.68) 2:18.96 (37.57)
3:01.33 (42.37) 3:45.12 (43.79) 4:20.00 (34.88) 4:53.70 (33.70)
Women Senior 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
3 York Swim Club 'A' 3:55.40 3:53.82
1) Campbell, Emily 16 2) Chapman, Lara 17
3) Valint, Brittany 17 4) Nadal, Andrea 17
28.65 1:00.09 (1:00.09) 1:28.62 (28.53) 2:01.57 (1:01.48)
2:28.90 (27.33) 2:58.26 (56.69) 3:24.34 (26.08) 3:53.82 (55.56)
7 York Swim Club 'B' 4:08.91 4:10.84
1) Jakabcin, Ana 15 2) Betor, Amy 17
3) Marsallo, Leah 17 4) Witt, Stephanie 15
30.03 1:03.64 (1:03.64) 1:33.89 (30.25) 2:07.43 (1:03.79)
2:37.11 (29.68) 3:10.20 (1:02.77) 3:38.97 (28.77) 4:10.84 (1:00.64)
12 York Swim Club 'D' 4:19.75 4:20.94
1) Kaye, Ashleigh 16 2) Waldron, Sarah 15
3) Zarzar, Rochelle 16 4) Gaspard, Rebecca 17
30.79 1:04.66 (1:04.66) 1:35.94 (31.28) 2:10.66 (1:06.00)
2:42.08 (31.42) 3:16.70 (1:06.04) 3:47.48 (30.78) 4:20.94 (1:04.24)
13 York Swim Club 'C' 4:14.30 4:22.84
1) Dawson, Ashley 16 2) Van Erden, Jennifer 15
3) Klare, Kristy 17 4) Soldner, Christine 16
31.61 1:06.07 (1:06.07) 1:36.13 (30.06) 2:11.76 (1:05.69)
2:43.55 (31.79) 3:17.55 (1:05.79) 3:48.42 (30.87) 4:22.84 (1:05.29)
Women Senior 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
3 York Swim Club 'A' 4:21.58 4:24.60
1) Campbell, Emily 16 2) Nadal, Andrea 17
3) Betor, Amy 17 4) Valint, Brittany 17
34.05 1:10.53 (1:10.53) 1:44.21 (33.68) 2:22.56 (1:12.03)
2:52.33 (29.77) 3:26.92 (1:04.36) 3:54.53 (27.61) 4:24.60 (57.68)
6 York Swim Club 'B' 4:37.36 4:46.14
1) Marsallo, Leah 17 2) Klare, Kristy 17
3) Jakabcin, Ana 15 4) Dawson, Ashley 16
34.48 1:12.56 (1:12.56) 1:49.50 (36.94) 2:30.11 (1:17.55)
3:01.72 (31.61) 3:41.86 (1:11.75) 4:12.85 (30.99) 4:46.14 (1:04.28)
8 York Swim Club 'C' 4:44.61 4:48.09
1) Chapman, Lara 17 2) Soldner, Christine 16
3) Witt, Stephanie 15 4) Van Erden, Jennifer 15
34.50 1:11.60 (1:11.60) 1:47.72 (36.12) 2:30.27 (1:18.67)
3:03.37 (33.10) 3:42.88 (1:12.61) 4:12.68 (29.80) 4:48.09 (1:05.21)
-- York Swim Club 'D' 4:52.00 SCR