2003 Thanksgiving A/BB/C Meet
Gloucester County Institatue of Technology
Sewall, NJ
November 22-23, 2003
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Lynch, Sarah 12 CUBU 26.79 26.42
22 Walsh, Courtney 11 CUBU 29.49 29.65
BB - Division
42 Pfannenstein, Ashley 11 CUBU 31.44 31.93
44 Hall, Alina 11 CUBU 31.68 31.98
45 Sbardella, Cole 12 CUBU 32.08 31.99
51 McCormick, Megan 11 CUBU 32.26 32.51
-- Underwood, Audrey 12 CUBU 29.90 NS
C - Division
9 Poore, Lauren 11 CUBU 32.62 31.43
15 Moody, Rachel 11 CUBU 33.09 32.19
36 Erickson, Melissa 11 CUBU 34.39 33.38
41 Finelli, Laura 11 CUBU 32.98 33.65
48 Laporta, Megan 12 CUBU 34.07 34.04
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Lynch, Sarah 12 CUBU 57.12 55.92
27.24 55.92 (28.68)
BB - Division
34 Velez, Gabriela 12 CUBU 1:08.59 1:07.67
32.39 1:07.67 (35.28)
C - Division
7 Laporta, Megan 12 CUBU 1:10.64 1:08.71
31.35 1:08.71 (37.36)
15 Sbardella, Cole 12 CUBU 1:11.27 1:09.64
32.75 1:09.64 (36.89)
22 Pfannenstein, Ashley 11 CUBU 1:12.54 1:11.21
33.11 1:11.21 (38.10)
25 Hall, Alina 11 CUBU 1:17.46 1:11.66
33.72 1:11.66 (37.94)
46 Erickson, Melissa 11 CUBU 1:17.45 1:15.44
34.76 1:15.44 (40.68)
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
3 Lynch, Sarah 12 CUBU 2:12.62 2:03.27
28.30 59.71 (31.41) 1:32.03 (32.32) 2:03.27 (31.24)
BB - Division
21 Laporta, Megan 12 CUBU 2:29.99 2:39.04
34.29 1:12.89 (38.60) 1:54.61 (41.72) 2:39.04 (44.43)
C - Division
13 Poore, Lauren 11 CUBU 2:33.64 2:31.04
34.21 1:13.31 (39.10) 1:52.86 (39.55) 2:31.04 (38.18)
21 Finelli, Laura 11 CUBU 2:33.76 2:33.90
35.88 1:16.62 (40.74) 1:55.92 (39.30) 2:33.90 (37.98)
23 Moody, Rachel 11 CUBU 2:56.11 2:34.15
34.52 1:13.66 (39.14) 1:53.79 (40.13) 2:34.15 (40.36)
25 McCormick, Megan 11 CUBU 2:49.75 2:34.90
35.27 1:15.47 (40.20) 1:55.39 (39.92) 2:34.90 (39.51)
27 Velez, Gabriela 12 CUBU 2:49.85 2:35.60
36.38 1:15.42 (39.04) 1:56.63 (41.21) 2:35.60 (38.97)
28 Sbardella, Cole 12 CUBU 2:43.78 2:37.23
35.73 1:16.29 (40.56) 1:57.85 (41.56) 2:37.23 (39.38)
29 Pfannenstein, Ashley 11 CUBU 2:38.83 2:37.41
35.68 1:15.15 (39.47) 1:56.03 (40.88) 2:37.41 (41.38)
-- Underwood, Audrey 12 CUBU 2:55.12 SCR
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Talwar, Kylee 12 CUBU 5:53.46 5:36.41
30.91 1:05.28 (34.37) 1:39.97 (34.69) 2:13.86 (33.89)
2:48.01 (34.15) 3:22.34 (34.33) 3:56.96 (34.62) 4:31.09 (34.13)
5:04.75 (33.66) 5:36.41 (31.66)
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
11 Poore, Lauren 11 CUBU 36.18 35.75
-- Underwood, Audrey 12 CUBU 34.33 NS
C - Division
8 Walsh, Courtney 11 CUBU 37.43 36.56
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Talwar, Kylee 12 CUBU 1:07.21 1:07.12
32.87 1:07.12 (34.25)
BB - Division
17 Poore, Lauren 11 CUBU 1:15.99 1:16.18
37.02 1:16.18 (39.16)
35 Finelli, Laura 11 CUBU 1:17.01 1:18.30
38.19 1:18.30 (40.11)
40 Pfannenstein, Ashley 11 CUBU 1:19.73 1:20.47
37.85 1:20.47 (42.62)
-- Underwood, Audrey 12 CUBU 1:20.19 NS
C - Division
2 Walsh, Courtney 11 CUBU 1:24.99 1:17.27
37.46 1:17.27 (39.81)
7 Moody, Rachel 11 CUBU 1:25.28 1:19.86
38.67 1:19.86 (41.19)
29 Sbardella, Cole 12 CUBU 1:30.34 1:24.55
41.95 1:24.55 (42.60)
33 Velez, Gabriela 12 CUBU 1:25.72 1:25.41
41.73 1:25.41 (43.68)
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
3 Talwar, Kylee 12 CUBU 2:28.89 2:24.88
34.02 1:11.60 (37.58) 1:48.97 (37.37) 2:24.88 (35.91)
C - Division
8 Finelli, Laura 11 CUBU 3:07.99 2:46.75
41.39 1:24.28 (42.89) 2:06.33 (42.05) 2:46.75 (40.42)
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Lynch, Sarah 12 CUBU 32.10 32.05
BB - Division
9 Laporta, Megan 12 CUBU 39.13 39.42
C - Division
18 Pfannenstein, Ashley 11 CUBU 42.12 41.73
24 Hall, Alina 11 CUBU 43.09 42.48
53 Erickson, Melissa 11 CUBU 44.99 44.57
54 Velez, Gabriela 12 CUBU 43.10 44.81
76 McCormick, Megan 11 CUBU 46.89 48.50
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Lynch, Sarah 12 CUBU 1:10.83 1:09.44
33.13 1:09.44 (36.31)
-- Underwood, Audrey 12 CUBU 1:19.27 NS
C - Division
6 Laporta, Megan 12 CUBU 1:35.57 1:26.46
40.81 1:26.46 (45.65)
19 Hall, Alina 11 CUBU 1:38.12 1:32.01
44.01 1:32.01 (48.00)
23 Moody, Rachel 11 CUBU 1:46.10 1:33.32
44.59 1:33.32 (48.73)
42 Erickson, Melissa 11 CUBU 1:44.51 1:45.38
50.37 1:45.38 (55.01)
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Talwar, Kylee 12 CUBU 2:32.95 2:31.89
34.23 1:13.70 (39.47) 1:53.51 (39.81) 2:31.89 (38.38)
C - Division
10 Sbardella, Cole 12 CUBU 3:37.99 3:28.77
48.09 1:41.92 (53.83) 2:36.18 (54.26) 3:28.77 (52.59)
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Walsh, Courtney 11 CUBU 39.99 33.46
19 Hall, Alina 11 CUBU 35.83 35.79
24 Poore, Lauren 11 CUBU 37.48 36.73
25 McCormick, Megan 11 CUBU 40.59 36.81
47 Finelli, Laura 11 CUBU 40.08 39.64
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Talwar, Kylee 12 CUBU 2:27.54 2:32.19
32.43 1:12.36 (39.93) 1:52.79 (40.43) 2:32.19 (39.40)
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
7 Walsh, Courtney 11 CUBU 1:18.67 1:14.11
35.38 1:14.11 (38.73)
C - Division
14 Pfannenstein, Ashley 11 CUBU 1:20.69 1:19.45
36.83 1:19.45 (42.62)
22 Hall, Alina 11 CUBU 1:24.74 1:20.84
37.11 1:20.84 (43.73)
34 Sbardella, Cole 12 CUBU 1:24.06 1:22.11
38.15 1:22.11 (43.96)
38 Velez, Gabriela 12 CUBU 1:21.83 1:22.60
38.52 1:22.60 (44.08)
42 Moody, Rachel 11 CUBU 1:22.02 1:22.95
39.62 1:22.95 (43.33)
56 McCormick, Megan 11 CUBU 1:26.10 1:27.27
39.52 1:27.27 (47.75)
61 Erickson, Melissa 11 CUBU 1:31.17 1:28.51
40.89 1:28.51 (47.62)
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Lynch, Sarah 12 CUBU 2:18.69 2:18.61
30.99 1:06.15 (35.16) 1:46.21 (40.06) 2:18.61 (32.40)
BB - Division
13 Walsh, Courtney 11 CUBU 2:46.32 2:42.77
36.31 1:18.73 (42.42) 2:05.84 (47.11) 2:42.77 (36.93)
C - Division
18 Poore, Lauren 11 CUBU 2:54.48 2:51.50
38.99 1:20.95 (41.96) 2:13.49 (52.54) 2:51.50 (38.01)
20 Finelli, Laura 11 CUBU 3:05.55 2:52.61
43.94 1:25.33 (41.39) 2:15.83 (50.50) 2:52.61 (36.78)
24 Moody, Rachel 11 CUBU 3:03.18 2:54.14
41.77 1:25.66 (43.89) 2:16.87 (51.21) 2:54.14 (37.27)
32 Laporta, Megan 12 CUBU 3:13.99 2:56.05
39.09 1:22.32 (43.23) 2:11.91 (49.59) 2:56.05 (44.14)
36 Velez, Gabriela 12 CUBU 2:57.64 2:58.94
41.73 1:25.87 (44.14) 2:20.79 (54.92) 2:58.94 (38.15)
42 McCormick, Megan 11 CUBU 3:05.99 3:02.92
40.89 1:27.62 (46.73) 2:23.04 (55.42) 3:02.92 (39.88)
55 Erickson, Melissa 11 CUBU 3:10.30 3:13.24
1:33.18 ( ) 2:30.89 (57.71) 3:13.24 (42.35)
-- Underwood, Audrey 12 CUBU 2:35.51 SCR
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Talwar, Kylee 12 CUBU 5:01.95 4:47.43
31.78 1:08.70 (36.92) 1:45.39 (36.69) 2:22.88 (37.49)
3:02.66 (39.78) 3:41.77 (39.11) 4:15.20 (33.43) 4:47.43 (32.23)
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
14 Marchand, Lindsey 13 CUBU 28.19 26.88
25 Benevento, Laura 13 CUBU 27.69 27.73
31 McCrone, Collette 13 CUBU 28.67 27.93
-- McHale, Caitlin 14 CUBU 28.59 NS
BB - Division
29 Levy, Danielle 14 CUBU 29.58 30.15
31 Velez, Bianca 14 CUBU 29.83 30.32
38 Owens, Emily 13 CUBU 30.87 31.03
C - Division
7 Bell, Julie 13 CUBU 31.56 30.00
16 Degner-Lopez, Alyssa 14 CUBU 31.28 31.44
18 Ali, Emily 13 CUBU 31.97 31.56
23 Dicesare, Elyse 13 CUBU 31.24 31.85
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
31 McCrone, Collette 13 CUBU 1:01.99 1:01.50
29.30 1:01.50 (32.20)
-- McHale, Caitlin 14 CUBU 1:00.99 NS
BB - Division
6 Schade, Morganne 13 CUBU 1:05.09 1:01.99
29.50 1:01.99 (32.49)
40 Velez, Bianca 14 CUBU 1:04.55 1:06.51
31.98 1:06.51 (34.53)
C - Division
1 Bell, Julie 13 CUBU 1:08.00 1:04.15
30.55 1:04.15 (33.60)
6 Ganssle, Tess 13 CUBU 1:09.80 1:07.06
32.50 1:07.06 (34.56)
12 Degner-Lopez, Alyssa 14 CUBU 1:10.32 1:07.96
31.99 1:07.96 (35.97)
14 Dicesare, Elyse 13 CUBU 1:11.17 1:08.53
33.15 1:08.53 (35.38)
23 Ali, Emily 13 CUBU 1:11.99 1:11.44
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
8 Benevento, Laura 13 CUBU 2:07.42 2:05.87
28.65 1:00.86 (32.21) 1:33.91 (33.05) 2:05.87 (31.96)
15 McCrone, Collette 13 CUBU 2:13.42 2:11.88
29.54 1:02.78 (33.24) 1:37.79 (35.01) 2:11.88 (34.09)
BB - Division
31 Gagarin, Hannah 13 CUBU 2:25.03 2:30.65
33.45 1:11.01 (37.56) 1:49.98 (38.97) 2:30.65 (40.67)
C - Division
8 Velez, Bianca 14 CUBU 2:26.36 2:21.92
32.56 1:08.92 (36.36) 1:45.96 (37.04) 2:21.92 (35.96)
9 Bell, Julie 13 CUBU 2:25.70 2:22.04
31.18 1:07.22 (36.04) 1:45.28 (38.06) 2:22.04 (36.76)
15 Dicesare, Elyse 13 CUBU 2:32.94 2:28.50
35.51 1:14.41 (38.90) 1:52.28 (37.87) 2:28.50 (36.22)
18 Degner-Lopez, Alyssa 14 CUBU 2:26.95 2:29.91
33.20 1:10.85 (37.65) 1:49.17 (38.32) 2:29.91 (40.74)
27 Ali, Emily 13 CUBU 2:33.99 2:36.25
36.19 1:16.30 (40.11) 1:56.87 (40.57) 2:36.25 (39.38)
32 Owens, Emily 13 CUBU 2:55.35 2:39.62
33.76 1:13.32 (39.56) 1:55.81 (42.49) 2:39.62 (43.81)
-- McHale, Caitlin 14 CUBU 2:16.25 SCR
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
2 McCrone, Collette 13 CUBU 5:54.15 5:35.24
29.96 1:03.31 (33.35) 1:37.60 (34.29) 2:11.53 (33.93)
2:45.70 (34.17) 3:19.84 (34.14) 3:54.13 (34.29) 4:28.00 (33.87)
5:01.66 (33.66) 5:35.24 (33.58)
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
7 Benevento, Laura 13 CUBU 1:04.58 1:06.61
32.26 1:06.61 (34.35)
11 Schade, Morganne 13 CUBU 1:07.98 1:07.52
32.66 1:07.52 (34.86)
25 Bell, Julie 13 CUBU 1:09.00 1:11.96
34.20 1:11.96 (37.76)
BB - Division
29 Velez, Bianca 14 CUBU 1:14.44 1:15.69
36.22 1:15.69 (39.47)
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
6 Marchand, Lindsey 13 CUBU 2:24.10 2:21.85
33.19 1:09.00 (35.81) 1:45.68 (36.68) 2:21.85 (36.17)
7 Benevento, Laura 13 CUBU 2:23.66 2:22.66
33.47 1:09.41 (35.94) 1:46.20 (36.79) 2:22.66 (36.46)
9 Schade, Morganne 13 CUBU 2:28.23 2:23.72
31.74 1:08.15 (36.41) 1:46.91 (38.76) 2:23.72 (36.81)
BB - Division
17 Levy, Danielle 14 CUBU 2:40.79 2:51.00
41.01 1:24.73 (43.72) 2:08.59 (43.86) 2:51.00 (42.41)
C - Division
3 Bell, Julie 13 CUBU 2:49.00 2:33.87
34.72 1:12.75 (38.03) 1:53.56 (40.81) 2:33.87 (40.31)
12 Velez, Bianca 14 CUBU 2:46.44 2:42.33
37.18 1:17.88 (40.70) 2:00.18 (42.30) 2:42.33 (42.15)
17 Gagarin, Hannah 13 CUBU 3:16.99 2:54.36
39.40 1:23.26 (43.86) 2:09.22 (45.96) 2:54.36 (45.14)
18 Owens, Emily 13 CUBU 3:05.99 2:54.86
38.63 1:23.05 (44.42) 2:09.65 (46.60) 2:54.86 (45.21)
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
8 Ganssle, Tess 13 CUBU 1:17.41 1:15.67
35.85 1:15.67 (39.82)
12 Levy, Danielle 14 CUBU 1:13.26 1:16.69
37.78 1:16.69 (38.91)
13 Dicesare, Elyse 13 CUBU 1:15.89 1:17.68
37.37 1:17.68 (40.31)
19 Degner-Lopez, Alyssa 14 CUBU 1:17.69 1:22.08
39.05 1:22.08 (43.03)
-- McHale, Caitlin 14 CUBU 1:11.75 NS
36.04
BB - Division
13 Schade, Morganne 13 CUBU 1:23.50 1:23.73
40.35 1:23.73 (43.38)
17 Gagarin, Hannah 13 CUBU 1:21.17 1:25.86
40.43 1:25.86 (45.43)
C - Division
10 Ali, Emily 13 CUBU 1:29.07 1:26.61
41.24 1:26.61 (45.37)
25 Owens, Emily 13 CUBU 1:25.21 1:33.26
44.36 1:33.26 (48.90)
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
6 Marchand, Lindsey 13 CUBU 2:37.12 2:36.99
37.08 1:57.32 ( ) 2:36.99 (39.67)
11 Levy, Danielle 14 CUBU 2:42.47 2:41.24
37.05 1:18.59 (41.54) 1:59.58 (40.99) 2:41.24 (41.66)
12 Ganssle, Tess 13 CUBU 2:42.60 2:41.57
36.53 1:17.84 (41.31) 1:59.54 (41.70) 2:41.57 (42.03)
16 Dicesare, Elyse 13 CUBU 2:41.49 2:48.21
38.57 1:21.93 (43.36) 2:04.49 (42.56) 2:48.21 (43.72)
-- McHale, Caitlin 14 CUBU 2:36.31 NS
BB - Division
16 Degner-Lopez, Alyssa 14 CUBU 2:50.45 3:00.62
38.67 1:24.49 (45.82) 2:12.29 (47.80) 3:00.62 (48.33)
18 Gagarin, Hannah 13 CUBU 2:56.99 3:07.79
42.40 1:29.63 (47.23) 2:20.09 (50.46) 3:07.79 (47.70)
C - Division
14 Ali, Emily 13 CUBU 3:21.99 3:05.92
41.93 1:29.71 (47.78) 2:18.47 (48.76) 3:05.92 (47.45)
21 Owens, Emily 13 CUBU 3:15.99 3:21.23
45.40 1:35.29 (49.89) 2:27.83 (52.54) 3:21.23 (53.40)
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
5 Benevento, Laura 13 CUBU 1:03.91 1:03.72
29.95 1:03.72 (33.77)
18 Schade, Morganne 13 CUBU 1:06.02 1:09.16
30.98 1:09.16 (38.18)
BB - Division
-- McHale, Caitlin 14 CUBU 1:10.21 NS
C - Division
4 Ganssle, Tess 13 CUBU 1:15.13 1:14.13
35.10 1:14.13 (39.03)
6 Bell, Julie 13 CUBU 1:21.00 1:14.92
33.84 1:14.92 (41.08)
26 Gagarin, Hannah 13 CUBU 1:20.99 1:26.52
38.64 1:26.52 (47.88)
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Benevento, Laura 13 CUBU 2:22.54 2:19.29
30.32 1:05.18 (34.86) 1:41.32 (36.14) 2:19.29 (37.97)
BB - Division
1 Marchand, Lindsey 13 CUBU 2:32.40 2:16.75
30.04 1:04.80 (34.76) 1:40.18 (35.38) 2:16.75 (36.57)
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
3 Marchand, Lindsey 13 CUBU 2:27.95 2:18.07
29.40 1:05.37 (35.97) 1:45.87 (40.50) 2:18.07 (32.20)
14 Schade, Morganne 13 CUBU 2:20.99 2:31.91
30.51 1:08.09 (37.58) 1:55.44 (47.35) 2:31.91 (36.47)
19 Levy, Danielle 14 CUBU 2:30.48 2:35.51
33.65 1:17.86 (44.21) 1:59.29 (41.43) 2:35.51 (36.22)
BB - Division
21 Ganssle, Tess 13 CUBU 2:38.68 2:38.48
36.95 1:19.05 (42.10) 2:02.08 (43.03) 2:38.48 (36.40)
28 McCrone, Collette 13 CUBU 2:42.49 2:40.39
35.82 1:17.49 (41.67) 2:06.06 (48.57) 2:40.39 (34.33)
33 Degner-Lopez, Alyssa 14 CUBU 2:40.39 2:43.15
37.27 1:19.77 (42.50) 2:03.50 (43.73) 2:43.15 (39.65)
35 Velez, Bianca 14 CUBU 2:43.07 2:44.64
37.19 1:18.53 (41.34) 2:06.65 (48.12) 2:44.64 (37.99)
C - Division
4 Dicesare, Elyse 13 CUBU 2:50.67 2:42.54
38.88 1:20.53 (41.65) 2:04.61 (44.08) 2:42.54 (37.93)
15 Gagarin, Hannah 13 CUBU 2:48.70 2:48.49
38.21 1:20.72 (42.51) 2:08.78 (48.06) 2:48.49 (39.71)
23 Ali, Emily 13 CUBU 2:58.99 2:52.36
37.09 1:23.56 (46.47) 2:11.62 (48.06) 2:52.36 (40.74)
27 Owens, Emily 13 CUBU 2:50.01 2:58.86
37.36 1:21.39 (44.03) 2:15.10 (53.71) 2:58.86 (43.76)
-- McHale, Caitlin 14 CUBU 2:29.04 SCR
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Marchand, Lindsey 13 CUBU 5:03.99 4:46.70
31.34 1:06.92 (35.58) 1:43.79 (36.87) 2:19.85 (36.06)
2:59.89 (40.04) 3:41.24 (41.35) 4:14.37 (33.13) 4:46.70 (32.33)
8 Levy, Danielle 14 CUBU 5:05.99 5:28.91
34.03 1:12.51 (38.48) 1:59.04 (46.53) 2:43.70 (44.66)
3:27.83 (44.13) 4:12.52 (44.69) 4:51.40 (38.88) 5:28.91 (37.51)
BB - Division
9 Ganssle, Tess 13 CUBU 5:31.99 5:28.39
36.79 1:17.56 (40.77) 2:01.55 (43.99) 2:45.15 (43.60)
3:29.15 (44.00) 4:12.97 (43.82) 4:51.78 (38.81) 5:28.39 (36.61)
10 McCrone, Collette 13 CUBU 5:26.30 5:29.88
35.80 1:19.24 (43.44) 2:02.56 (43.32) 2:45.39 (42.83)
3:32.64 (47.25) 4:20.78 (48.14) 4:55.46 (34.68) 5:29.88 (34.42)
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Tollefson, Henry 12 CUBU 26.24 26.63
4 Jones, Daniel 12 CUBU 28.27 27.18
5 Smith, Zachary 11 CUBU 28.52 27.85
6 Phillips, Bradley 11 CUBU 28.05 29.10
BB - Division
11 Tollefson, Andrew 11 CUBU 29.37 29.51
15 Cooke, Owen 11 CUBU 30.42 29.73
17 Kutlucinar, Atley 11 CUBU 30.35 30.24
19 Curl, Tyler 11 CUBU 30.61 30.49
-- Stevens-Palmer, Quinn 12 CUBU 28.77 NS
C - Division
4 Simmons, Tucker 11 CUBU 31.17 30.45
19 Schwartz, Jason 11 CUBU 33.03 32.55
21 Zajic, Ben 11 CUBU 35.22 32.94
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Tollefson, Henry 12 CUBU 57.55 58.73
27.58 58.73 (31.15)
3 Jones, Daniel 12 CUBU 1:02.39 1:01.79
28.71 1:01.79 (33.08)
BB - Division
11 Cooke, Owen 11 CUBU 1:05.21 1:04.76
30.80 1:04.76 (33.96)
19 Curl, Tyler 11 CUBU 1:06.81 1:07.33
31.86 1:07.33 (35.47)
C - Division
13 Simmons, Tucker 11 CUBU 1:12.32 1:09.96
33.65 1:09.96 (36.31)
20 Koons, Andrew 11 CUBU 1:14.62 1:12.36
34.52 1:12.36 (37.84)
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Tollefson, Henry 12 CUBU 2:08.88 2:11.39
28.95 1:01.84 (32.89) 1:36.08 (34.24) 2:11.39 (35.31)
3 Wojciechowski, John 11 CUBU 2:12.46 2:14.04
30.62 1:04.91 (34.29) 1:40.37 (35.46) 2:14.04 (33.67)
BB - Division
4 Jones, Daniel 12 CUBU 2:18.71 2:17.23
30.00 1:05.58 (35.58) 1:42.45 (36.87) 2:17.23 (34.78)
7 Tollefson, Andrew 11 CUBU 2:25.44 2:22.59
32.46 1:10.06 (37.60) 1:47.67 (37.61) 2:22.59 (34.92)
9 Curl, Tyler 11 CUBU 2:25.27 2:25.02
33.03 1:10.91 (37.88) 1:48.98 (38.07) 2:25.02 (36.04)
C - Division
7 Cooke, Owen 11 CUBU 2:29.21 2:26.17
32.36 1:09.74 (37.38) 1:48.55 (38.81) 2:26.17 (37.62)
17 Simmons, Tucker 11 CUBU 2:29.99 2:38.16
34.80 1:14.05 (39.25) 1:55.22 (41.17) 2:38.16 (42.94)
19 Koons, Andrew 11 CUBU 2:45.82 2:43.82
36.63 1:18.01 (41.38) 2:00.76 (42.75) 2:43.82 (43.06)
-- Stevens-Palmer, Quinn 12 CUBU 2:08.76 SCR
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
2 Curl, Tyler 11 CUBU 6:26.85 6:22.59
33.93 1:12.22 (38.29) 1:51.72 (39.50) 2:30.91 (39.19)
3:10.50 (39.59) 3:49.62 (39.12) 4:29.85 (40.23) 5:08.68 (38.83)
5:47.33 (38.65) 6:22.59 (35.26)
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Tollefson, Andrew 11 CUBU 35.75 35.91
14 Kutlucinar, Atley 11 CUBU 36.47 37.16
C - Division
6 Schwartz, Jason 11 CUBU 38.03 38.20
9 Simmons, Tucker 11 CUBU 38.33 38.87
14 Zajic, Ben 11 CUBU 41.22 40.53
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
3 Wojciechowski, John 11 CUBU 1:09.35 1:09.95
34.98 1:09.95 (34.97)
-- Stevens-Palmer, Quinn 12 CUBU 1:06.00 NS
BB - Division
15 Tollefson, Andrew 11 CUBU 1:17.17 1:17.06
37.85 1:17.06 (39.21)
19 Cooke, Owen 11 CUBU 1:18.79 1:18.13
39.02 1:18.13 (39.11)
C - Division
13 Kutlucinar, Atley 11 CUBU 1:26.44 1:23.25
40.41 1:23.25 (42.84)
15 Simmons, Tucker 11 CUBU 1:28.86 1:23.48
41.05 1:23.48 (42.43)
20 Koons, Andrew 11 CUBU 1:29.67 1:25.10
41.23 1:25.10 (43.87)
22 Schwartz, Jason 11 CUBU 1:23.20 1:26.42
40.48 1:26.42 (45.94)
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Tollefson, Henry 12 CUBU 35.30 33.75
2 Jones, Daniel 12 CUBU 37.48 34.91
3 Smith, Zachary 11 CUBU 36.42 36.32
BB - Division
2 Phillips, Bradley 11 CUBU 37.63 38.17
8 Wojciechowski, John 11 CUBU 39.38 39.33
9 Schwartz, Jason 11 CUBU 39.57 39.84
C - Division
11 Zajic, Ben 11 CUBU 42.78 41.92
17 Koons, Andrew 11 CUBU 43.27 43.16
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Smith, Zachary 11 CUBU 1:20.03 1:17.94
36.74 1:17.94 (41.20)
5 Phillips, Bradley 11 CUBU 1:20.25 1:24.13
40.33 1:24.13 (43.80)
-- Jones, Daniel 12 CUBU 1:20.80 NS
C - Division
4 Schwartz, Jason 11 CUBU 1:29.71 1:31.70
41.65 1:31.70 (50.05)
6 Zajic, Ben 11 CUBU 1:38.18 1:33.17
44.57 1:33.17 (48.60)
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Phillips, Bradley 11 CUBU 30.02 30.38
2 Smith, Zachary 11 CUBU 30.47 30.50
-- Stevens-Palmer, Quinn 12 CUBU 30.07 NS
C - Division
4 Curl, Tyler 11 CUBU 37.92 34.83
11 Kutlucinar, Atley 11 CUBU 38.45 37.53
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
2 Wojciechowski, John 11 CUBU 1:06.96 1:06.48
31.45 1:06.48 (35.03)
4 Smith, Zachary 11 CUBU 1:09.58 1:10.36
31.76 1:10.36 (38.60)
5 Phillips, Bradley 11 CUBU 1:08.99 1:14.24
33.79 1:14.24 (40.45)
C - Division
6 Curl, Tyler 11 CUBU 1:24.95 1:21.16
37.22 1:21.16 (43.94)
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
2 Wojciechowski, John 11 CUBU 2:44.99 2:34.75
32.14 1:10.67 (38.53) 1:53.77 (43.10) 2:34.75 (40.98)
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
1 Tollefson, Henry 12 CUBU 1:06.24 1:06.50
31.20 1:06.50 (35.30)
2 Wojciechowski, John 11 CUBU 1:09.43 1:09.09
31.10 1:09.09 (37.99)
5 Phillips, Bradley 11 CUBU 1:08.37 1:10.60
31.89 1:10.60 (38.71)
6 Smith, Zachary 11 CUBU 1:11.16 1:11.01
33.80 1:11.01 (37.21)
-- Stevens-Palmer, Quinn 12 CUBU 1:09.54 NS
BB - Division
5 Tollefson, Andrew 11 CUBU 1:15.96 1:13.37
36.02 1:13.37 (37.35)
C - Division
3 Cooke, Owen 11 CUBU 1:21.14 1:16.79
35.88 1:16.79 (40.91)
10 Kutlucinar, Atley 11 CUBU 1:26.07 1:20.71
36.62 1:20.71 (44.09)
18 Schwartz, Jason 11 CUBU 1:23.73 1:23.28
38.96 1:23.28 (44.32)
22 Koons, Andrew 11 CUBU 1:27.61 1:25.13
41.82 1:25.13 (43.31)
23 Zajic, Ben 11 CUBU 1:34.33 1:25.27
39.61 1:25.27 (45.66)
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
3 Jones, Daniel 12 CUBU 2:33.48 2:28.28
32.55 1:11.36 (38.81) 1:54.32 (42.96) 2:28.28 (33.96)
4 Tollefson, Henry 12 CUBU 2:24.12 2:28.35
34.13 1:11.46 (37.33) 1:54.81 (43.35) 2:28.35 (33.54)
BB - Division
4 Tollefson, Andrew 11 CUBU 2:37.95 2:39.25
37.71 1:20.67 (42.96) 2:02.53 (41.86) 2:39.25 (36.72)
11 Cooke, Owen 11 CUBU 2:47.05 2:49.06
38.59 1:21.20 (42.61) 2:10.67 (49.47) 2:49.06 (38.39)
C - Division
11 Zajic, Ben 11 CUBU 3:17.47 2:56.87
43.05 1:29.32 (46.27) 2:19.10 (49.78) 2:56.87 (37.77)
15 Kutlucinar, Atley 11 CUBU 3:12.78 3:00.16
38.95 1:26.25 (47.30) 2:22.78 (56.53) 3:00.16 (37.38)
19 Koons, Andrew 11 CUBU 3:25.00 3:08.09
47.56 1:34.17 (46.61) 2:28.31 (54.14) 3:08.09 (39.78)
20 Simmons, Tucker 11 CUBU 3:28.00 3:12.76
46.18 1:32.09 (45.91) 2:29.59 (57.50) 3:12.76 (43.17)
-- Stevens-Palmer, Quinn 12 CUBU 2:27.08 SCR
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
17 Mintz, Bomani 13 CUBU 26.50 26.91
BB - Division
10 Connor, Joey 13 CUBU 28.79 27.61
C - Division
27 Kenny, Grant 13 CUBU 34.03 31.80
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
3 Tollefson, Ross 13 CUBU 59.13 56.67
26.68 56.67 (29.99)
12 Rawles, Stephan 13 CUBU 1:02.52 58.45
28.24 58.45 (30.21)
17 Mintz, Bomani 13 CUBU 59.65 59.39
27.98 59.39 (31.41)
19 Connor, Joey 13 CUBU 1:01.82 59.73
28.67 59.73 (31.06)
C - Division
14 MC Cormick, Patrick 13 CUBU 1:03.88 1:04.15
31.29 1:04.15 (32.86)
23 Kenny, Grant 13 CUBU 1:10.08 1:09.61
33.20 1:09.61 (36.41)
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
10 Connor, Joey 13 CUBU 2:10.71 2:10.22
29.56 1:02.59 (33.03) 1:36.84 (34.25) 2:10.22 (33.38)
12 Rawles, Stephan 13 CUBU 2:15.46 2:10.67
30.64 1:04.20 (33.56) 1:37.87 (33.67) 2:10.67 (32.80)
17 Mintz, Bomani 13 CUBU 2:12.21 2:13.12
30.25 1:04.49 (34.24) 1:39.50 (35.01) 2:13.12 (33.62)
C - Division
17 Kenny, Grant 13 CUBU 2:31.66 2:34.60
34.94 1:15.63 (40.69) 1:56.39 (40.76) 2:34.60 (38.21)
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Tollefson, Ross 13 CUBU 5:36.91 5:45.92
31.06 1:05.32 (34.26) 1:40.37 (35.05) 2:15.09 (34.72)
2:50.37 (35.28) 3:25.91 (35.54) 4:01.97 (36.06) 4:36.57 (34.60)
5:11.20 (34.63) 5:45.92 (34.72)
BB - Division
5 Connor, Joey 13 CUBU 5:58.81 5:47.97
30.03 1:04.22 (34.19) 1:39.48 (35.26) 2:14.71 (35.23)
2:50.28 (35.57) 3:26.44 (36.16) 4:02.03 (35.59) 4:38.74 (36.71)
5:15.27 (36.53) 5:47.97 (32.70)
C - Division
7 MC Cormick, Patrick 13 CUBU 6:30.99 6:16.67
32.10 1:09.44 (37.34) 1:47.27 (37.83) 2:25.10 (37.83)
3:04.04 (38.94) 3:42.68 (38.64) 4:22.63 (39.95) 5:02.17 (39.54)
5:41.17 (39.00) 6:16.67 (35.50)
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
8 Connor, Joey 13 CUBU 1:08.14 1:08.55
33.03 1:08.55 (35.52)
13 MC Cormick, Patrick 13 CUBU 1:09.44 1:09.95
33.55 1:09.95 (36.40)
C - Division
6 Rawles, Stephan 13 CUBU 1:14.52 1:10.65
34.61 1:10.65 (36.04)
16 Mintz, Bomani 13 CUBU 1:15.54 1:14.90
37.29 1:14.90 (37.61)
21 Kenny, Grant 13 CUBU 1:19.56 1:18.78
38.05 1:18.78 (40.73)
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
8 Connor, Joey 13 CUBU 2:28.82 2:24.80
32.82 1:09.63 (36.81) 1:47.81 (38.18) 2:24.80 (36.99)
13 MC Cormick, Patrick 13 CUBU 2:28.25 2:29.90
34.46 1:12.21 (37.75) 1:50.83 (38.62) 2:29.90 (39.07)
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Tollefson, Ross 13 CUBU 1:08.06 1:10.66
33.09 1:10.66 (37.57)
BB - Division
10 Mintz, Bomani 13 CUBU 1:18.06 1:19.58
38.30 1:19.58 (41.28)
C - Division
30 Kenny, Grant 13 CUBU 1:46.53 1:40.33
46.91 1:40.33 (53.42)
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
A - Division
4 Tollefson, Ross 13 CUBU 2:29.75 2:37.86
35.69 1:15.85 (40.16) 1:57.71 (41.86) 2:37.86 (40.15)
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
9 Rawles, Stephan 13 CUBU 1:09.06 1:12.84
33.52 1:12.84 (39.32)
C - Division
15 Mintz, Bomani 13 CUBU 1:14.65 1:13.32
32.96 1:13.32 (40.36)
17 Kenny, Grant 13 CUBU 1:36.11 1:21.72
36.55 1:21.72 (45.17)
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rawles, Stephan 13 CUBU 2:47.18 2:38.05
35.00 1:16.43 (41.43) 1:54.35 (37.92) 2:38.05 (43.70)
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
4 Tollefson, Ross 13 CUBU 2:23.27 2:21.36
32.11 1:09.45 (37.34) 1:50.07 (40.62) 2:21.36 (31.29)
18 Rawles, Stephan 13 CUBU 2:32.51 2:30.67
33.75 1:12.86 (39.11) 1:58.88 (46.02) 2:30.67 (31.79)
C - Division
5 MC Cormick, Patrick 13 CUBU 2:36.30 2:35.55
35.12 1:13.03 (37.91) 2:00.31 (47.28) 2:35.55 (35.24)
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
BB - Division
4 Tollefson, Ross 13 CUBU 5:16.40 5:06.26
33.32 1:13.64 (40.32) 1:53.01 (39.37) 2:30.95 (37.94)
3:13.77 (42.82) 3:57.30 (43.53) 4:32.78 (35.48) 5:06.26 (33.48)
9 MC Cormick, Patrick 13 CUBU 5:25.99 5:34.64
35.27 1:19.32 (44.05) 2:00.37 (41.05) 2:40.08 (39.71)
3:29.65 (49.57) 4:18.23 (48.58) 4:57.33 (39.10) 5:34.64 (37.31)