SEVA Senior and 14 & Younger "A" Meet
Fort Eustis, VA
January 16-18, 2004
VA Sanction #VS-04-29
Results
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
12 Havarilla, Kristen N 10 Machine-PV 31.20 31.01 5
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
9 Havarilla, Kristen N 10 Machine-PV 1:07.13 1:08.40 9
32.67 1:08.40 (35.73)
16 Stonerock, Lauren E 10 Machine-PV 1:14.70 1:12.47 1
34.86 1:12.47 (37.61)
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
16 Stonerock, Lauren E 10 Machine-PV 2:40.65 2:37.15 1
36.73 1:18.28 (41.55) 1:59.97 (41.69) 2:37.15 (37.18)
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
16 Stonerock, Lauren E 10 Machine-PV 7:12.13 6:53.21 1
36.34 1:17.67 (41.33) 2:00.58 (42.91) 2:42.95 (42.37)
4:08.65 ( ) 4:51.80 (43.15) 5:34.19 (42.39)
6:15.96 (41.77) 6:53.21 (37.25)
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
34 Havarilla, Kristen N 10 Machine-PV 38.66 39.06
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Havarilla, Kristen N 10 Machine-PV 1:24.26 NS
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Havarilla, Kristen N 10 Machine-PV 40.07 40.12 17
6 Stonerock, Lauren E 10 Machine-PV 42.15 41.65 13
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Havarilla, Kristen N 10 Machine-PV 1:28.67 1:28.68 13
41.90 1:28.68 (46.78)
16 Stonerock, Lauren E 10 Machine-PV 1:32.10 1:32.22 1
44.55 1:32.22 (47.67)
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
24 Stonerock, Lauren E 10 Machine-PV 39.31 36.68
35 Havarilla, Kristen N 10 Machine-PV 38.73 38.90
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
20 Stonerock, Lauren E 10 Machine-PV 1:28.84 1:26.30
39.58 1:26.30 (46.72)
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
10 Havarilla, Kristen N 10 Machine-PV 1:20.14 1:18.99 6.5
36.99 1:18.99 (42.00)
31 Stonerock, Lauren E 10 Machine-PV 1:27.30 1:22.06
38.17 1:22.06 (43.89)
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
9 Stonerock, Lauren E 10 Machine-PV 2:57.65 2:51.55 9
40.98 1:24.45 (43.47) 2:14.43 (49.98) 2:51.55 (37.12)
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
18 Schlatter, Stasia A 12 Machine-PV 28.87 28.87
27 Moriarty, Maggie A 12 Machine-PV 28.58 29.24
41 Wolla, Kaitlin A 11 Machine-PV 31.67 30.29
42 Walden, Hannah E 11 Machine-PV 31.21 30.33
46 Youngblood, Devon N 12 Machine-PV 31.48 30.66
48 Katis, Jayme C 11 Machine-PV 29.87 30.85
50 Ratcliff, Virginia B 12 Machine-PV 32.49 31.41
-- O'Reilly, Katarina A 11 Machine-PV 28.90 NS
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
12 Schlatter, Stasia A 12 Machine-PV 1:00.89 1:02.82 5
30.17 1:02.82 (32.65)
16 Moriarty, Maggie A 12 Machine-PV 1:06.41 1:03.25 1
30.09 1:03.25 (33.16)
26 O'Reilly, Katarina A 11 Machine-PV 1:03.41 1:05.21
31.51 1:05.21 (33.70)
37 Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV 1:07.39 1:07.12
32.81 1:07.12 (34.31)
46 Katis, Jayme C 11 Machine-PV 1:06.09 1:10.32
47 Ratcliff, Virginia B 12 Machine-PV 1:10.11 1:10.34
33.39 1:10.34 (36.95)
49 Walden, Hannah E 11 Machine-PV 1:10.03 1:10.63
33.49 1:10.63 (37.14)
50 Wolla, Kaitlin A 11 Machine-PV 1:11.80 1:11.08
34.03 1:11.08 (37.05)
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
13 Schlatter, Stasia A 12 Machine-PV 2:12.84 2:15.77 4
31.26 1:05.57 (34.31) 1:41.10 (35.53) 2:15.77 (34.67)
34 Moriarty, Maggie A 12 Machine-PV 2:23.26 2:22.57
32.70 1:09.28 (36.58) 1:46.75 (37.47) 2:22.57 (35.82)
40 Ortmayer, Abigail R 11 Machine-PV 2:24.00 2:24.09
32.65 2:24.09 (1:51.44)
51 Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV 2:22.55 2:27.50
33.90 1:12.57 (38.67) 1:50.68 (38.11) 2:27.50 (36.82)
59 Youngblood, Devon N 12 Machine-PV NT 2:36.15
35.36 1:16.77 (41.41) 1:58.61 (41.84) 2:36.15 (37.54)
62 Ratcliff, Virginia B 12 Machine-PV 2:28.77 2:37.29
34.99 2:37.29 (2:02.30)
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Schlatter, Stasia A 12 Machine-PV 6:07.29 5:53.13 15
32.26 1:07.45 (35.19) 1:44.15 (36.70) 2:19.66 (35.51)
3:31.58 ( ) 4:08.03 (36.45) 4:44.36 (36.33)
5:20.59 (36.23) 5:53.13 (32.54)
18 Ratcliff, Virginia B 12 Machine-PV 6:25.06 6:14.74
1:10.70 ( )
3:44.17 ( )
5:39.38 ( ) 6:14.74 (35.36)
25 Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV NT 6:19.59
33.11 1:09.91 (36.80) 1:47.80 (37.89) 2:26.78 (38.98)
3:05.78 (39.00) 3:44.99 (39.21) 4:24.57 (39.58) 5:03.81 (39.24)
5:43.68 (39.87) 6:19.59 (35.91)
28 Ortmayer, Abigail R 11 Machine-PV 6:42.93 6:22.44
33.59 1:11.91 (38.32) 1:51.29 (39.38) 2:30.68 (39.39)
3:09.68 (39.00) 3:49.31 (39.63) 4:29.26 (39.95) 5:09.31 (40.05)
5:49.08 (39.77) 6:22.44 (33.36)
29 Moriarty, Maggie A 12 Machine-PV NT 6:26.22
33.84 1:12.11 (38.27) 1:51.71 (39.60) 2:31.80 (40.09)
3:11.80 (40.00) 3:51.74 (39.94) 4:31.42 (39.68) 5:11.26 (39.84)
5:49.66 (38.40) 6:26.22 (36.56)
33 Youngblood, Devon N 12 Machine-PV 6:55.69 6:35.73
34.17 1:14.06 (39.89) 1:55.02 (40.96) 2:36.06 (41.04)
3:17.41 (41.35) 3:58.13 (40.72) 4:38.80 (40.67) 5:19.14 (40.34)
5:58.82 (39.68) 6:35.73 (36.91)
34 Wolla, Kaitlin A 11 Machine-PV 7:02.46 6:35.77
33.85 1:13.05 (39.20) 1:53.00 (39.95)
3:57.08 ( )
5:58.14 ( ) 6:35.77 (37.63)
40 Walden, Hannah E 11 Machine-PV NT 7:05.62
35.02 1:14.91 (39.89) 1:57.32 (42.41) 2:40.11 (42.79)
3:23.87 (43.76) 4:08.49 (44.62) 4:52.77 ( )
6:22.63 (1:29.86) 7:05.62 (42.99)
-- Spinnenweber, Julia I 11 Machine-PV NT SCR
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
20 Schlatter, Stasia A 12 Machine-PV 33.95 34.00
39 Moriarty, Maggie A 12 Machine-PV 35.89 34.94
40 Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV 33.33 34.98
47 Wolla, Kaitlin A 11 Machine-PV 33.91 35.62
48 Walden, Hannah E 11 Machine-PV 39.22 35.64
51 O'Reilly, Katarina A 11 Machine-PV 36.15 35.74
57 Ratcliff, Virginia B 12 Machine-PV 35.50 36.37
61 Katis, Jayme C 11 Machine-PV 36.27 36.90
67 Spinnenweber, Julia I 11 Machine-PV 37.02 37.43
69 Youngblood, Devon N 12 Machine-PV 40.61 38.42
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
15 Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV 1:10.39 1:12.68 2
35.75 1:12.68 (36.93)
21 Schlatter, Stasia A 12 Machine-PV 1:11.05 1:13.65
30 Moriarty, Maggie A 12 Machine-PV 1:15.89 1:15.09
36.80 1:15.09 (38.29)
37 Wolla, Kaitlin A 11 Machine-PV 1:19.66 1:15.67
37.30 1:15.67 (38.37)
38 Ratcliff, Virginia B 12 Machine-PV 1:15.13 1:15.71
41 Ortmayer, Abigail R 11 Machine-PV 1:20.45 1:15.76
36.87 1:15.76 (38.89)
52 Katis, Jayme C 11 Machine-PV 1:19.50 1:22.55
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
18 Schlatter, Stasia A 12 Machine-PV 2:32.50 2:33.97
36.56 2:33.97 (1:57.41)
31 Ratcliff, Virginia B 12 Machine-PV 2:37.35 2:36.62
1:16.36 1:57.02 (40.66) 2:36.62 (39.60)
38 Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV NT 2:38.82
38.38 1:19.09 (40.71) 2:00.92 (41.83) 2:38.82 (37.90)
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Ortmayer, Abigail R 11 Machine-PV 34.57 35.88 16
10 Walden, Hannah E 11 Machine-PV 36.63 37.51 7
21 Youngblood, Devon N 12 Machine-PV 38.13 38.36
22 O'Reilly, Katarina A 11 Machine-PV 38.17 38.38
28 Spinnenweber, Julia I 11 Machine-PV 40.28 39.67
40 Katis, Jayme C 11 Machine-PV 45.84 44.47
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
10 Ortmayer, Abigail R 11 Machine-PV 1:16.02 1:20.72 7
37.77 1:20.72 (42.95)
18 Walden, Hannah E 11 Machine-PV 1:21.06 1:22.15
39.00 1:22.15 (43.15)
25 Youngblood, Devon N 12 Machine-PV 1:24.08 1:23.72
38.90 1:23.72 (44.82)
42 Spinnenweber, Julia I 11 Machine-PV 1:28.85 1:27.23
41.47 1:27.23 (45.76)
51 Wolla, Kaitlin A 11 Machine-PV 1:45.28 1:31.41
43.75 1:31.41 (47.66)
55 Katis, Jayme C 11 Machine-PV NT 1:35.47
45.36 1:35.47 (50.11)
-- O'Reilly, Katarina A 11 Machine-PV 1:26.94 DQ
41.51 DQ (46.43)
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
14 Ortmayer, Abigail R 11 Machine-PV 2:50.41 2:55.19 3
39.40 1:24.54 (45.14) 2:10.65 (46.11) 2:55.19 (44.54)
19 Youngblood, Devon N 12 Machine-PV 2:58.55 2:57.90
41.46 1:26.83 (45.37) 2:12.90 (46.07) 2:57.90 (45.00)
20 Walden, Hannah E 11 Machine-PV NT 2:58.14
39.59 1:24.40 (44.81) 2:11.11 (46.71) 2:58.14 (47.03)
25 Spinnenweber, Julia I 11 Machine-PV NT 3:03.37
41.71 1:28.91 (47.20) 2:17.67 (48.76) 3:03.37 (45.70)
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
22 O'Reilly, Katarina A 11 Machine-PV 32.02 32.70
36 Ortmayer, Abigail R 11 Machine-PV 32.08 33.68
39 Schlatter, Stasia A 12 Machine-PV 34.07 33.90
47 Moriarty, Maggie A 12 Machine-PV 33.50 34.61
54 Wolla, Kaitlin A 11 Machine-PV 35.33 35.29
57 Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV 37.22 36.09
59 Walden, Hannah E 11 Machine-PV 38.09 37.95
62 Katis, Jayme C 11 Machine-PV 39.06 39.13
-- Spinnenweber, Julia I 11 Machine-PV 32.29 DQ
-- Ratcliff, Virginia B 12 Machine-PV 38.75 NS
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
21 Spinnenweber, Julia I 11 Machine-PV 1:12.85 1:14.73
33.89 1:14.73 (40.84)
22 O'Reilly, Katarina A 11 Machine-PV 1:21.50 1:14.94
34.31 1:14.94 (40.63)
26 Ortmayer, Abigail R 11 Machine-PV 1:30.01 1:16.77
35.74 1:16.77 (41.03)
33 Moriarty, Maggie A 12 Machine-PV 1:18.01 1:19.79
35.97 1:19.79 (43.82)
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Spinnenweber, Julia I 11 Machine-PV 2:48.31 NS
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
32 Schlatter, Stasia A 12 Machine-PV 1:13.69 1:13.48
33.41 1:13.48 (40.07)
34 Ortmayer, Abigail R 11 Machine-PV 1:13.31 1:13.70
34.81 1:13.70 (38.89)
53 O'Reilly, Katarina A 11 Machine-PV 1:17.94 1:15.71
35.52 1:15.71 (40.19)
70 Youngblood, Devon N 12 Machine-PV 1:20.47 1:18.59
38.02 1:18.59 (40.57)
71 Walden, Hannah E 11 Machine-PV 1:17.25 1:18.61
37.38 1:18.61 (41.23)
73 Katis, Jayme C 11 Machine-PV 1:19.61 1:19.70
36.96 1:19.70 (42.74)
76 Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV 1:16.82 1:19.96
36.91 1:19.96 (43.05)
79 Wolla, Kaitlin A 11 Machine-PV 1:16.88 1:21.15
36.85 1:21.15 (44.30)
80 Ratcliff, Virginia B 12 Machine-PV 1:21.08 1:21.34
38.57 1:21.34 (42.77)
-- Moriarty, Maggie A 12 Machine-PV 1:15.80 DQ
34.59 DQ (42.12)
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
39 Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV 2:38.47 2:43.65
37.30 1:18.07 (40.77) 2:08.30 (50.23) 2:43.65 (35.35)
42 Spinnenweber, Julia I 11 Machine-PV 2:52.21 2:44.90
34.83 1:18.89 (44.06) 2:06.90 (48.01) 2:44.90 (38.00)
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Machine Aquatics-PV 'A' 1:54.65 1:54.15 26
1) Ortmayer, Abigail R 11 2) Moriarty, Maggie A 12
3) O'Reilly, Katarina A 11 4) Schlatter, Stasia A 12
29.08 57.56 (28.48) 1:26.14 (28.58) 1:54.15 (28.01)
15 Machine Aquatics-PV 'B' NT 2:04.26 4
1) Ratcliff, Virginia B 12 2) Mottola, Lindsay A 11
3) Katis, Jayme C 11 4) Wolla, Kaitlin A 11
31.28 1:01.86 (30.58) 1:33.49 (31.63) 2:04.26 (30.77)
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Machine Aquatics-PV 'A' 2:07.79 2:09.88 30
1) Schlatter, Stasia A 12 2) Ortmayer, Abigail R 11
3) O'Reilly, Katarina A 11 4) Moriarty, Maggie A 12
33.17 1:09.26 (36.09) 1:41.66 (32.40) 2:09.88 (28.22)
14 Machine Aquatics-PV 'B' NT 2:16.86 6
1) Mottola, Lindsay A 11 2) Walden, Hannah E 11
3) Wolla, Kaitlin A 11 4) Ratcliff, Virginia B 12
35.73 1:12.70 (36.97) 1:45.49 (32.79) 2:16.86 (31.37)
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Munch, Ricky W 10 Machine-PV 29.76 29.44 15
11 Germanis, Johnny W 10 Machine-PV 29.51 30.38 6
14 McGuire, Andrew S 9 Machine-PV 32.00 31.48 3
15 McJunkin, Matthew R 9 Machine-PV 31.18 31.69 2
-- Furst, Dean A 10 Machine-PV 31.47 NS
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Munch, Ricky W 10 Machine-PV 1:03.08 1:04.73 16
30.56 1:04.73 (34.17)
5 Ratcliff, Kurtis M 10 Machine-PV 1:05.40 1:06.70 14
33.26 1:06.70 (33.44)
11 McJunkin, Matthew R 9 Machine-PV 1:11.91 1:11.74 6
17 McGuire, Andrew S 9 Machine-PV 1:20.29 1:13.74
-- Furst, Dean A 10 Machine-PV 1:09.75 NS
-- Germanis, Johnny W 10 Machine-PV 1:08.62 NS
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Ratcliff, Kurtis M 10 Machine-PV 2:19.08 2:22.40 16
33.96 1:11.21 (37.25) 1:48.68 (37.47) 2:22.40 (33.72)
4 Tomajczyk, Drew M 10 Machine-PV 2:26.26 2:22.76 15
32.81 1:09.89 (37.08) 1:47.30 (37.41) 2:22.76 (35.46)
5 Munch, Ricky W 10 Machine-PV 2:33.85 2:25.91 14
32.43 1:10.69 (38.26) 1:49.24 (38.55) 2:25.91 (36.67)
14 McJunkin, Matthew R 9 Machine-PV NT 2:40.44 3
2:40.44 ( ) 2:40.44 ( )
-- Germanis, Johnny W 10 Machine-PV 2:44.97 NS
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Ratcliff, Kurtis M 10 Machine-PV 6:11.02 5:59.11 17
32.68 1:08.83 (36.15) 1:45.03 (36.20) 2:21.48 (36.45)
2:58.06 (36.58) 3:34.82 (36.76) 4:11.64 (36.82) 4:49.04 (37.40)
5:26.13 (37.09) 5:59.11 (32.98)
4 Tomajczyk, Drew M 10 Machine-PV 6:20.50 6:13.67 15
32.63 1:10.08 (37.45) 1:47.55 (37.47) 2:25.24 (37.69)
3:03.27 (38.03) 3:41.48 (38.21) 4:20.37 (38.89) 4:58.73 (38.36)
5:37.42 (38.69) 6:13.67 (36.25)
-- McJunkin, Matthew R 9 Machine-PV 7:04.80 SCR
-- Germanis, Johnny W 10 Machine-PV NT SCR
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Germanis, Johnny W 10 Machine-PV 32.18 33.27 17
12 Tomajczyk, Drew M 10 Machine-PV 37.55 36.86 5
20 McJunkin, Matthew R 9 Machine-PV 38.65 38.17
25 McGuire, Andrew S 9 Machine-PV 41.48 39.16
-- Furst, Dean A 10 Machine-PV 38.30 NS
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Tomajczyk, Drew M 10 Machine-PV 1:16.92 1:14.81 15
36.66 1:14.81 (38.15)
5 Ratcliff, Kurtis M 10 Machine-PV 1:15.12 1:16.49 14
6 Munch, Ricky W 10 Machine-PV NT 1:18.09 13
37.47 1:18.09 (40.62)
20 McGuire, Andrew S 9 Machine-PV NT 1:24.74
-- Furst, Dean A 10 Machine-PV NT NS
-- Germanis, Johnny W 10 Machine-PV 1:13.35 NS
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Munch, Ricky W 10 Machine-PV 38.86 40.27 12
11 Tomajczyk, Drew M 10 Machine-PV 41.40 41.66 6
12 McGuire, Andrew S 9 Machine-PV 41.53 42.07 5
-- Furst, Dean A 10 Machine-PV 43.57 NS
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Ratcliff, Kurtis M 10 Machine-PV 1:32.52 1:28.21 13
42.52 1:28.21 (45.69)
9 Tomajczyk, Drew M 10 Machine-PV 1:28.18 1:29.61 9
42.79 1:29.61 (46.82)
11 Munch, Ricky W 10 Machine-PV 1:25.55 1:29.82 6
41.97 1:29.82 (47.85)
16 McGuire, Andrew S 9 Machine-PV 1:30.36 1:33.28 1
42.59 1:33.28 (50.69)
-- Furst, Dean A 10 Machine-PV NT NS
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Germanis, Johnny W 10 Machine-PV 32.29 33.52 14
9 McJunkin, Matthew R 9 Machine-PV 34.45 34.54 9
11 Ratcliff, Kurtis M 10 Machine-PV 33.24 34.73 6
23 Munch, Ricky W 10 Machine-PV 36.99 37.12
28 McGuire, Andrew S 9 Machine-PV 40.95 38.72
-- Furst, Dean A 10 Machine-PV 37.65 NS
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Ratcliff, Kurtis M 10 Machine-PV 1:13.50 1:14.73 16
34.71 1:14.73 (40.02)
8 Germanis, Johnny W 10 Machine-PV 1:15.77 1:18.56 11
35.66 1:18.56 (42.90)
12 Tomajczyk, Drew M 10 Machine-PV 1:25.77 1:21.80 5
37.80 1:21.80 (44.00)
13 McJunkin, Matthew R 9 Machine-PV 1:22.08 1:23.57 4
37.87 1:23.57 (45.70)
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Munch, Ricky W 10 Machine-PV 1:14.71 1:16.62 12
35.93 1:16.62 (40.69)
9 Tomajczyk, Drew M 10 Machine-PV 1:18.75 1:17.31 9
36.13 1:17.31 (41.18)
11 Ratcliff, Kurtis M 10 Machine-PV 1:16.41 1:17.49 6
37.43 1:17.49 (40.06)
12 Germanis, Johnny W 10 Machine-PV 1:14.96 1:18.07 4.5
34.72 1:18.07 (43.35)
18 McJunkin, Matthew R 9 Machine-PV 1:21.31 1:20.23
36.45 1:20.23 (43.78)
-- McGuire, Andrew S 9 Machine-PV 1:21.33 DQ
36.73 DQ (43.91)
-- Furst, Dean A 10 Machine-PV 1:20.33 NS
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Ratcliff, Kurtis M 10 Machine-PV 2:39.59 2:38.14 16
35.71 1:16.90 (41.19) 2:04.40 (47.50) 2:38.14 (33.74)
5 Tomajczyk, Drew M 10 Machine-PV 2:45.20 2:43.94 14
38.50 1:18.53 (40.03) 2:07.67 (49.14) 2:43.94 (36.27)
11 McJunkin, Matthew R 9 Machine-PV 2:54.09 2:53.61 6
36.89 1:20.68 (43.79) 1:53.67 (32.99) 2:53.61 (59.94)
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Machine Aquatics-PV 'A' 1:56.95 1:59.31 34
1) Germanis, Johnny W 10 2) Munch, Ricky W 10
3) McJunkin, Matthew R 9 4) Ratcliff, Kurtis M 10
30.06 59.90 (29.84) 1:30.63 (30.73) 1:59.31 (28.68)
-- Machine Aquatics-PV 'B' NT SCR
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Machine Aquatics-PV 'A' 2:15.46 2:17.77 34
1) Germanis, Johnny W 10 2) Munch, Ricky W 10
3) McJunkin, Matthew R 9 4) Ratcliff, Kurtis M 10
34.08 1:13.36 (39.28) 1:47.50 (34.14) 2:17.77 (30.27)
-- Machine Aquatics-PV 'B' NT SCR
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
16 Munch, Robbie C 12 Machine-PV 27.99 28.06 1
18 Collier, CB B 11 Machine-PV 27.71 28.12
28 Katis, Charles C 11 Machine-PV 29.18 28.86
32 Flannery, Kevin J 12 Machine-PV 29.28 29.15
-- Murphy, Brian D 12 Machine-PV 28.09 NS
-- Vest, Kevin M 12 Machine-PV 28.60 NS
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
23 Munch, Robbie C 12 Machine-PV 1:01.17 1:03.50
30.76 1:03.50 (32.74)
26 Katis, Charles C 11 Machine-PV 1:02.88 1:05.30
30.74 1:05.30 (34.56)
31 Flannery, Kevin J 12 Machine-PV 1:04.80 1:06.39
-- Collier, CB B 11 Machine-PV 1:02.39 DQ
30.32 DQ (35.04)
-- Murphy, Brian D 12 Machine-PV 1:01.09 NS
-- Vest, Kevin M 12 Machine-PV 1:05.96 NS
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
10 Putnam, Charlie M 11 Machine-PV 2:12.39 2:12.45 7
30.96 1:05.05 (34.09) 1:40.39 (35.34) 2:12.45 (32.06)
18 Munch, Robbie C 12 Machine-PV 2:23.93 2:19.68
32.19 1:08.88 (36.69) 1:46.44 (37.56) 2:19.68 (33.24)
24 Collier, CB B 11 Machine-PV 2:22.88 2:25.99
1:09.72 ( ) 2:25.99 (1:16.27)
-- Murphy, Brian D 12 Machine-PV 2:11.87 NS
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
12 Collier, CB B 11 Machine-PV 6:34.19 6:32.91 5
31.79 1:08.78 (36.99) 1:47.79 (39.01) 2:27.55 (39.76)
3:07.69 (40.14) 4:29.39 ( ) 5:11.47 (42.08)
5:53.24 (41.77) 6:32.91 (39.67)
-- Murphy, Brian D 12 Machine-PV 5:49.59 SCR
-- Putnam, Charlie M 11 Machine-PV 5:52.40 SCR
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
8 Putnam, Charlie M 11 Machine-PV 30.65 32.37 11
20 Munch, Robbie C 12 Machine-PV 33.43 33.68
25 Collier, CB B 11 Machine-PV 36.54 34.04
38 Katis, Charles C 11 Machine-PV 34.11 36.31
-- Flannery, Kevin J 12 Machine-PV 33.92 NS
-- Vest, Kevin M 12 Machine-PV 35.40 NS
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Putnam, Charlie M 11 Machine-PV 1:05.05 1:08.22 12
32.94 1:08.22 (35.28)
19 Munch, Robbie C 12 Machine-PV NT 1:13.99
22 Collier, CB B 11 Machine-PV 1:13.72 1:15.06
36.01 1:15.06 (39.05)
23 Flannery, Kevin J 12 Machine-PV 1:24.93 1:15.67
-- Katis, Charles C 11 Machine-PV 1:21.21 NS
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Putnam, Charlie M 11 Machine-PV 2:21.21 2:24.49 14
33.94 1:10.70 (36.76) 1:48.51 (37.81) 2:24.49 (35.98)
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Putnam, Charlie M 11 Machine-PV 35.85 36.93 15
5 Munch, Robbie C 12 Machine-PV 37.51 37.29 14
10 Katis, Charles C 11 Machine-PV 37.09 38.00 7
13 Flannery, Kevin J 12 Machine-PV 38.03 39.03 3.5
19 Collier, CB B 11 Machine-PV 40.69 41.02
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
10 Putnam, Charlie M 11 Machine-PV 1:17.65 1:21.26 7
38.72 1:21.26 (42.54)
14 Katis, Charles C 11 Machine-PV 1:22.86 1:24.93 3
40.19 1:24.93 (44.74)
22 Collier, CB B 11 Machine-PV 1:37.02 1:27.03
40.74 1:27.03 (46.29)
-- Munch, Robbie C 12 Machine-PV 1:22.37 DQ
39.49 DQ (44.21)
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
8 Putnam, Charlie M 11 Machine-PV NT 2:56.78 11
38.64 1:23.23 (44.59) 2:10.18 (46.95) 2:56.78 (46.60)
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
33 Katis, Charles C 11 Machine-PV 33.79 35.11
-- Murphy, Brian D 12 Machine-PV 31.26 NS
-- Vest, Kevin M 12 Machine-PV 32.00 NS
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Murphy, Brian D 12 Machine-PV 1:12.55 NS
-- Vest, Kevin M 12 Machine-PV 1:20.76 NS
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Murphy, Brian D 12 Machine-PV NT NS
36.15 1:21.95 (45.80) 2:12.03 (50.08)
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
15 Putnam, Charlie M 11 Machine-PV 1:09.15 1:11.11 2
32.64 1:11.11 (38.47)
25 Munch, Robbie C 12 Machine-PV 1:12.43 1:12.35
34.16 1:12.35 (38.19)
29 Collier, CB B 11 Machine-PV 1:13.15 1:13.59
33.59 1:13.59 (40.00)
40 Katis, Charles C 11 Machine-PV 1:16.82 1:16.69
36.23 1:16.69 (40.46)
-- Murphy, Brian D 12 Machine-PV 1:15.57 NS
-- Vest, Kevin M 12 Machine-PV 1:18.66 NS
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Murphy, Brian D 12 Machine-PV 2:47.05 NS
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Machine Aquatics-PV 'A' 1:46.67 1:55.13 28
1) Collier, CB B 11 2) Munch, Robbie C 12
3) Flannery, Kevin J 12 4) Putnam, Charlie M 11
29.82 58.04 (28.22) 1:26.81 (28.77) 1:55.13 (28.32)
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Machine Aquatics-PV 'A' 1:57.63 2:11.00 30
1) Putnam, Charlie M 11 2) Munch, Robbie C 12
3) Collier, CB B 11 4) Katis, Charles C 11
32.42 1:11.70 (39.28) 1:43.16 (31.46) 2:11.00 (27.84)
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Tomajczyk, Ryan M 14 Machine-PV 4:48.54 4:44.67 14
29.71 1:05.03 (35.32) 1:40.45 (35.42) 2:16.20 (35.75)
2:56.66 (40.46) 3:36.73 (40.07) 4:11.58 (34.85) 4:44.67 (33.09)
Boys 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
21 Tomajczyk, Ryan M 14 Machine-PV 1:06.55 1:03.33
30.88 1:03.33 (32.45)
Boys 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
22 Tomajczyk, Ryan M 14 Machine-PV 2:24.75 2:16.40
31.06 1:05.19 (34.13) 1:41.16 (35.97) 2:16.40 (35.24)
Boys 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Tomajczyk, Ryan M 14 Machine-PV 1:09.42 1:09.14 13
32.97 1:09.14 (36.17)
Boys 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Tomajczyk, Ryan M 14 Machine-PV 2:28.31 2:26.37 17
32.65 1:09.87 (37.22) 1:48.46 (38.59) 2:26.37 (37.91)
Boys 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
17 Tomajczyk, Ryan M 14 Machine-PV 1:06.21 1:03.80
29.81 1:03.80 (33.99)
Boys 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
9 Tomajczyk, Ryan M 14 Machine-PV 2:30.37 2:19.32 9
30.23 1:05.27 (35.04) 1:42.50 (37.23) 2:19.32 (36.82)