2004 Retriever Classic Invitational
University of Maryland, Baltimore County
Catonsville, MD
January 16-19, 2004
Women 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
3 Bloch, Laurence 10 AquaHoyas 29.46 29.00 16
Women 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
3 Bloch, Laurence 10 AquaHoyas 28.89 29.46
Women 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
2 Bloch, Laurence 10 AquaHoyas 1:02.82 1:02.08 17
30.02 1:02.08 (32.06)
Women 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
2 Bloch, Laurence 10 AquaHoyas 1:02.74 1:02.82
30.11 1:02.82 (32.71)
Women 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
3 Bloch, Laurence 10 AquaHoyas 2:19.05 2:17.63 16
31.63 1:06.31 (34.68) 1:42.19 (35.88) 2:17.63 (35.44)
Women 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
3 Bloch, Laurence 10 AquaHoyas 2:18.53 2:19.05
32.56 1:09.14 (36.58) 1:45.09 (35.95) 2:19.05 (33.96)
Women 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
22 Bloch, Laurence 10 AquaHoyas 37.22 37.42
Women 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
5 Bloch, Laurence 10 AquaHoyas 1:17.58 1:17.26 14
36.54 1:17.26 (40.72)
Women 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
5 Bloch, Laurence 10 AquaHoyas 1:14.35 1:17.58
36.31 1:17.58 (41.27)
Women 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
8 Bloch, Laurence 10 AquaHoyas 1:18.81 1:19.19 11
37.25 1:19.19 (41.94)
Women 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
7 Bloch, Laurence 10 AquaHoyas 1:17.04 1:18.81
35.61 1:18.81 (43.20)
Women 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
3 Bloch, Melanie 12 AquaHoyas 27.31 27.29 16
Women 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
2 Bloch, Melanie 12 AquaHoyas 27.46 27.31
Women 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
10 Bloch, Melanie 12 AquaHoyas 59.84 1:00.60
29.10 1:00.60 (31.50)
Women 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
10 Bloch, Melanie 12 AquaHoyas 36.50 36.92
Women 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
9 Bloch, Melanie 12 AquaHoyas 1:21.75 1:20.47
38.16 1:20.47 (42.31)
Women 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
6 Bloch, Melanie 12 AquaHoyas 2:55.54 2:51.90 13
38.92 1:23.22 (44.30) 2:08.87 (45.65) 2:51.90 (43.03)
Women 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
11 Bloch, Melanie 12 AquaHoyas 2:55.57 2:55.54
39.63 1:24.51 (44.88) 2:11.63 (47.12) 2:55.54 (43.91)
Women 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
14 Bloch, Melanie 12 AquaHoyas 1:11.60 1:13.04
33.61 1:13.04 (39.43)
Women 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
4 McMillan, Mallory 13 AquaHoyas 26.00 26.04 15
Women 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
3 McMillan, Mallory 13 AquaHoyas 25.64 26.00
9 Budner, Meredith 14 AquaHoyas 26.84 26.76
17 Samis, Flora 13 AquaHoyas 27.31 27.61
31 Falcone, Stephanie 13 AquaHoyas 28.61 28.34
Women 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
7 Budner, Meredith 14 AquaHoyas 57.86 57.96 12
27.79 57.96 (30.17)
Women 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
7 Budner, Meredith 14 AquaHoyas 58.37 57.86
27.84 57.86 (30.02)
10 McMillan, Mallory 13 AquaHoyas 57.32 58.28
28.30 58.28 (29.98)
15 Weldon, Lauren 14 AquaHoyas 59.71 59.58
29.09 59.58 (30.49)
27 Samis, Flora 13 AquaHoyas 59.95 1:00.85
29.18 1:00.85 (31.67)
45 Falcone, Stephanie 13 AquaHoyas 1:02.33 1:04.05
30.61 1:04.05 (33.44)
Women 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
11 McMillan, Mallory 13 AquaHoyas 2:04.25 2:05.90
29.44 1:01.63 (32.19) 1:33.86 (32.23) 2:05.90 (32.04)
Women 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
3 Budner, Meredith 14 AquaHoyas 1:04.32 1:03.63 16
31.09 1:03.63 (32.54)
7 Weldon, Lauren 14 AquaHoyas 1:04.72 1:04.71 12
31.41 1:04.71 (33.30)
Women 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
4 Budner, Meredith 14 AquaHoyas 1:05.01 1:04.32
31.65 1:04.32 (32.67)
5 Weldon, Lauren 14 AquaHoyas 1:04.51 1:04.72
31.50 1:04.72 (33.22)
26 Falcone, Stephanie 13 AquaHoyas 1:09.36 1:08.85
33.72 1:08.85 (35.13)
Women 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
12 Budner, Meredith 14 AquaHoyas 2:25.80 2:22.61
33.55 1:10.01 (36.46) 1:46.69 (36.68) 2:22.61 (35.92)
22 Falcone, Stephanie 13 AquaHoyas 2:26.76 2:28.47
34.73 1:11.97 (37.24) 1:50.00 (38.03) 2:28.47 (38.47)
-- Weldon, Lauren 14 AquaHoyas 2:17.49 NS
Women 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
4 McMillan, Mallory 13 AquaHoyas 1:14.24 1:12.07 15
33.92 1:12.07 (38.15)
Women 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
6 McMillan, Mallory 13 AquaHoyas 1:13.07 1:14.24
35.28 1:14.24 (38.96)
Women 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
13 Weldon, Lauren 14 AquaHoyas 1:04.59 1:05.92
31.03 1:05.92 (34.89)
Women 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
-- Weldon, Lauren 14 AquaHoyas 2:26.85 NS
Women 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
13 Weldon, Lauren 14 AquaHoyas 2:21.73 2:25.98
31.69 1:06.59 (34.90) 1:50.85 (44.26) 2:25.98 (35.13)
Women Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
15 Perlman, Jordan 15 AquaHoyas 26.75 27.07 2
Women Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
14 Perlman, Jordan 15 AquaHoyas 26.58 26.75
-- Falcone, Marina 16 AquaHoyas 25.21 NS
Women Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
5 Falcone, Marina 16 AquaHoyas 55.16 54.71 14
26.30 54.71 (28.41)
Women Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
6 Falcone, Marina 16 AquaHoyas 53.86 55.16
26.57 55.16 (28.59)
28 Perlman, Jordan 15 AquaHoyas 58.82 59.83
28.44 59.83 (31.39)
Women Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
2 Falcone, Marina 16 AquaHoyas 1:54.47 1:56.63
27.41 57.18 (29.77) 1:26.95 (29.77) 1:56.63 (29.68)
Women Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Falcone, Marina 16 AquaHoyas 5:11.64 SCR
Women Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
11 Falcone, Marina 16 AquaHoyas 1:04.28 1:02.84 6
30.80 1:02.84 (32.04)
Women Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
14 Falcone, Marina 16 AquaHoyas 1:01.92 1:04.28
31.27 1:04.28 (33.01)
Women Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
7 Sokolove, Sofia 15 AquaHoyas 2:35.71 2:34.24 12
34.69 1:13.29 (38.60) 1:53.71 (40.42) 2:34.24 (40.53)
Women Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
11 Sokolove, Sofia 15 AquaHoyas 2:37.00 2:35.71
35.36 1:14.57 (39.21) 1:54.87 (40.30) 2:35.71 (40.84)
Women Open 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
16 Falcone, Marina 16 AquaHoyas 2:26.74 2:21.55
29.92 1:05.09 (35.17) 1:49.70 (44.61) 2:21.55 (31.85)
Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
11 Reed, Matt 14 AquaHoyas 25.21 25.15
-- Pastis, Michael 13 AquaHoyas 25.32 NS
Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
12 Reed, Matt 14 AquaHoyas 54.95 55.56
27.12 55.56 (28.44)
23 Frampus, Joey 14 AquaHoyas 56.51 57.28
27.49 57.28 (29.79)
-- Pastis, Michael 13 AquaHoyas 56.75 NS
Men 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
16 Reed, Matt 14 AquaHoyas 2:03.93 2:00.88
27.64 58.35 (30.71) 1:30.12 (31.77) 2:00.88 (30.76)
Men 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
9 Reed, Matt 14 AquaHoyas 5:34.43 5:24.70 9
28.82 1:00.85 (32.03) 2:08.17 (1:07.32) 2:41.58 (33.41)
3:15.19 (33.61) 3:48.25 (33.06)
5:24.84 ( ) 5:24.70 ( )
Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
3 Frampus, Joey 14 AquaHoyas 2:24.22 2:24.27 16
33.16 1:09.65 (36.49) 1:47.12 (37.47) 2:24.27 (37.15)
Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
3 Frampus, Joey 14 AquaHoyas 2:22.56 2:24.22
33.83 1:10.54 (36.71) 1:47.40 (36.86) 2:24.22 (36.82)
-- Pastis, Michael 13 AquaHoyas 2:34.85 NS
Men Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
-- Kim, Ryan 18 AquaHoyas 23.53 NS
-- Sundeen, Kevin 17 AquaHoyas 24.41 NS
-- Carman, Roger 17 AquaHoyas 23.00 NS
Men Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
27 Sundeen, Kevin 17 AquaHoyas 52.19 53.24
26.05 53.24 (27.19)
-- Carman, Roger 17 AquaHoyas 49.63 NS
Men Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
15 Kim, Ryan 18 AquaHoyas 1:55.69 1:54.72 2
26.99 55.89 (28.90) 1:25.54 (29.65) 1:54.72 (29.18)
Men Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
16 Kim, Ryan 18 AquaHoyas 1:46.76 1:55.69
26.33 54.18 (27.85) 1:24.09 (29.91) 1:55.69 (31.60)
Men Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Carman, Roger 17 AquaHoyas 5:03.60 SCR
Men Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
-- Kim, Ryan 18 AquaHoyas 51.78 NS
Men Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
-- Kim, Ryan 18 AquaHoyas 1:51.01 NS
Men Open 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
5 Kim, Ryan 18 AquaHoyas 2:02.44 2:03.29
27.42 57.46 (30.04) 1:34.21 (36.75) 2:03.29 (29.08)
Men Open 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Kim, Ryan 18 AquaHoyas 4:21.74 SCR