2004 U. S. Olympic Team Trials
Long Beach, CA
July 7-14, 2004
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Time Trial
2 Payne, Lindsay 21 Curl-Burke Swim 27.39 27.42
Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
44 Burke, Rachael 20 Curl-Burke Swim/U V 4:14.13 4:21.44
30.30 1:02.34 (32.04) 1:34.93 (32.59) 2:07.65 (32.72)
2:40.58 (32.93) 3:13.81 (33.23) 3:47.55 (33.74) 4:21.44 (33.89)
58 Thiel, Meghan 19 Curl-Burke Swim 4:19.26 4:25.41
31.25 1:03.76 (32.51) 1:36.86 (33.10) 2:10.21 (33.35)
2:43.88 (33.67) 3:17.65 (33.77) 3:51.68 (34.03) 4:25.41 (33.73)
62 Swinley, Leslie 16 Curl-Burke Swim 4:18.74 4:31.31
31.96 1:05.39 (33.43) 1:39.07 (33.68) 2:13.24 (34.17)
2:47.67 (34.43) 3:22.19 (34.52) 3:57.06 (34.87) 4:31.31 (34.25)
Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Time Trial
3 Thiel, Meghan 19 Curl-Burke Swim 8:52.99 9:01.14
31.82 1:04.84 (33.02) 1:37.95 (33.11) 2:11.40 (33.45)
2:44.84 (33.44) 3:18.52 (33.68) 3:52.18 (33.66) 4:26.14 (33.96)
5:00.05 (33.91) 5:34.26 (34.21) 6:08.54 (34.28) 6:42.79 (34.25)
7:17.26 (34.47) 7:51.75 (34.49) 8:26.50 (34.75) 9:01.14 (34.64)
Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
15 Burke, Rachael 20 Curl-Burke Swim/U V 8:37.61 8:45.70
30.79 1:03.00 (32.21) 1:35.50 (32.50) 2:07.98 (32.48)
2:40.52 (32.54) 3:13.16 (32.64) 3:46.61 (33.45) 4:20.31 (33.70)
4:54.27 (33.96) 5:28.34 (34.07) 6:02.05 (33.71) 6:35.30 (33.25)
7:08.29 (32.99) 7:40.93 (32.64) 8:13.59 (32.66) 8:45.70 (32.11)
-- Swinley, Leslie 16 Curl-Burke Swim 8:47.67 SCR
Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
48 Henriques, Alice 23 Curl-Burke Swim/Spi 1:04.33 1:07.19
32.90 1:07.19 (34.29)
Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
45 Henriques, Alice 23 Curl-Burke Swim/Spi 2:15.89 2:25.38
33.42 1:09.45 (36.03) 1:47.22 (37.77) 2:25.38 (38.16)
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Time Trial
4 Payne, Lindsay 21 Curl-Burke Swim 1:13.48 1:15.74
36.09 1:15.74 (39.65)
Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
53 Payne, Lindsay 21 Curl-Burke Swim 1:12.09 1:15.30
35.18 1:15.30 (40.12)
Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
-- Beller, Yeng Lan 16 Curl-Burke Swim 2:16.68 SCR
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Time Trial
2 Brado, Matthew 24 Curl-Burke Swim 24.70 24.59
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
31 Brado, Matthew 24 Curl-Burke Swim 50.83 52.07
25.17 52.07 (26.90)
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
40 Liscinsky, William 22 Curl-Burke Swim/Ame 1:52.06 1:52.90
25.90 54.16 (28.26) 1:23.53 (29.37) 1:52.90 (29.37)
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
-- Suguiyama, Yuri 21 Curl-Burke Swim 3:56.02 SCR
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
-- Liscinsky, William 22 Curl-Burke Swim/Ame 2:01.91 SCR
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
6 Moses, Ed 24 Curl-Burke Swim/U V 1:01.82 1:02.28
29.09 1:02.28 (33.19)
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Time Trial
1 Bassett, Ethan 23 Curl-Burke Swim/Ame 1:05.09 1:03.91
30.27 1:03.91 (33.64)
3 Hurley, Ryan 18 Curl-Burke Swim NT 1:05.76
31.22 1:05.76 (34.54)
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
4 Moses, Ed 24 Curl-Burke Swim/U V 1:02.27 1:01.82
28.83 1:01.82 (32.99)
14 Marrs, Jarrod 29 Curl-Burke Swim 1:04.00 1:04.22
29.87 1:04.22 (34.35)
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
4 Moses, Ed 24 Curl-Burke Swim/U V 1:00.21 1:02.27
29.30 1:02.27 (32.97)
16 Marrs, Jarrod 29 Curl-Burke Swim 1:01.31 1:04.00
30.03 1:04.00 (33.97)
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
4 Moses, Ed 24 Curl-Burke Swim/U V 2:15.00 2:14.12
29.78 1:03.41 (33.63) 1:38.31 (34.90) 2:14.12 (35.81)
7 Bassett, Ethan 23 Curl-Burke Swim/Ame 2:16.19 2:16.03
30.51 1:04.63 (34.12) 1:39.90 (35.27) 2:16.03 (36.13)
8 Hurley, Ryan 18 Curl-Burke Swim 2:16.41 2:17.72
31.03 1:05.56 (34.53) 1:40.53 (34.97) 2:17.72 (37.19)
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
5 Moses, Ed 24 Curl-Burke Swim/U V 2:15.86 2:15.00
29.72 1:03.56 (33.84) 1:38.70 (35.14) 2:15.00 (36.30)
7 Bassett, Ethan 23 Curl-Burke Swim/Ame 2:17.74 2:16.19
31.20 1:05.49 (34.29) 1:40.82 (35.33) 2:16.19 (35.37)
8 Hurley, Ryan 18 Curl-Burke Swim 2:18.24 2:16.41
31.59 1:06.32 (34.73) 1:41.29 (34.97) 2:16.41 (35.12)
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
3 Moses, Ed 24 Curl-Burke Swim/U V 2:10.40 2:15.86
29.59 1:03.01 (33.42) 1:38.60 (35.59) 2:15.86 (37.26)
9 Bassett, Ethan 23 Curl-Burke Swim/Ame 2:18.14 2:17.74
31.04 1:06.16 (35.12) 1:41.50 (35.34) 2:17.74 (36.24)
11 Hurley, Ryan 18 Curl-Burke Swim 2:18.16 2:18.24
31.78 1:06.02 (34.24) 1:41.38 (35.36) 2:18.24 (36.86)
-- Marrs, Jarrod 29 Curl-Burke Swim 2:15.01 SCR
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
25 Liscinsky, William 22 Curl-Burke Swim/Ame 2:02.99 2:06.47
26.89 58.67 (31.78) 1:36.02 (37.35) 2:06.47 (30.45)
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Time Trial
2 Bassett, Ethan 23 Curl-Burke Swim/Ame 4:30.09 4:33.89
28.74 1:01.02 (32.28) 1:37.27 (36.25) 2:13.01 (35.74)
2:51.34 (38.33) 3:29.31 (37.97) 4:02.28 (32.97) 4:33.89 (31.61)