Lancaster Aquatic Club Cloister Classic A/B/C
Lancaster, PA
July 9-11, 2004
Girls 8-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
C - Division
5 Vincent, Taylor 8 OCCS-PV NT 38.04 14
Girls 8-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Vincent, Taylor 8 OCCS-PV NT X1:29.64
Girls 8-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Vincent, Taylor 8 OCCS-PV NT 3:15.04 13
1:33.37 3:15.04 (1:41.67)
Girls 8-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Vincent, Taylor 8 OCCS-PV NT 48.29 15
Girls 8-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
8 Vincent, Taylor 8 OCCS-PV NT 53.46 11
Girls 8-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Vincent, Taylor 8 OCCS-PV NT X1:59.28
Girls 8-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Vincent, Taylor 8 OCCS-PV NT 49.17 13
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Higdon, Britany 12 OCCS-PV 31.61 30.63 17
5 Vincent, Mandy 11 OCCS-PV 31.53 31.16 14
C - Division
4 Murphy, Briana 11 OCCS-PV 37.80 32.82 15
10 Pendergraft, Kelsey 12 OCCS-PV NT 35.44 7
13 Russell, Caitlin 12 OCCS-PV NT 36.15 4
36 DiMattina, Angela 12 OCCS-PV 50.83 44.76
-- Proper, Sarah 11 OCCS-PV NT NS
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Vincent, Mandy 11 OCCS-PV 1:07.45 1:06.33 17
6 Higdon, Britany 12 OCCS-PV 1:10.37 1:08.66 13
BB - Division
1 Murphy, Briana 11 OCCS-PV 1:15.13 1:12.33 20
C - Division
14 Pendergraft, Kelsey 12 OCCS-PV 1:28.29 1:22.06 3
25 Russell, Caitlin 12 OCCS-PV 1:30.31 1:29.07
29 DiMattina, Angela 12 OCCS-PV 1:46.91 1:45.88
-- Proper, Sarah 11 OCCS-PV 1:36.77 NS
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Vincent, Mandy 11 OCCS-PV 2:26.52 2:23.04 17
1:08.49 2:23.04 (1:14.55)
BB - Division
4 Murphy, Briana 11 OCCS-PV 2:49.37 2:38.60 15
1:15.78 2:38.60 (1:22.82)
C - Division
2 Higdon, Britany 12 OCCS-PV NT 2:33.16 17
1:13.58 2:33.16 (1:19.58)
16 Pendergraft, Kelsey 12 OCCS-PV 3:05.69 2:57.38 1
1:27.35 2:57.38 (1:30.03)
28 DiMattina, Angela 12 OCCS-PV NT 3:42.83
1:46.02 3:42.83 (1:56.81)
-- Proper, Sarah 11 OCCS-PV NT NS
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Vincent, Mandy 11 OCCS-PV 5:00.44 4:53.59 17
1:07.83 2:21.48 (1:13.65) 3:38.71 (1:17.23) 4:53.59 (1:14.88)
C - Division
1 Higdon, Britany 12 OCCS-PV NT 5:30.12 20
1:16.48 2:40.33 (1:23.85) 4:04.46 (1:24.13) 5:30.12 (1:25.66)
3 Murphy, Briana 11 OCCS-PV 7:28.12 5:38.34 16
1:17.81 2:44.17 (1:26.36) 4:11.45 (1:27.28) 5:38.34 (1:26.89)
-- Proper, Sarah 11 OCCS-PV NT NS
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Higdon, Britany 12 OCCS-PV 43.43 37.84 17
3 Vincent, Mandy 11 OCCS-PV 56.12 38.03 16
4 Murphy, Briana 11 OCCS-PV 44.10 39.36 15
12 Pendergraft, Kelsey 12 OCCS-PV NT 42.37 5
32 DiMattina, Angela 12 OCCS-PV 57.43 52.45
-- Proper, Sarah 11 OCCS-PV NT NS
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
4 Vincent, Mandy 11 OCCS-PV 1:19.59 1:19.62 15
6 Higdon, Britany 12 OCCS-PV 1:25.52 1:21.47 13
C - Division
6 Murphy, Briana 11 OCCS-PV NT 1:27.76 13
26 DiMattina, Angela 12 OCCS-PV 2:15.04 1:50.05
-- Proper, Sarah 11 OCCS-PV NT SCR
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
12 Higdon, Britany 12 OCCS-PV 44.05 46.43 5
C - Division
8 Russell, Caitlin 12 OCCS-PV NT 45.09 11
23 Murphy, Briana 11 OCCS-PV 54.98 49.39
34 Pendergraft, Kelsey 12 OCCS-PV NT 54.56
36 DiMattina, Angela 12 OCCS-PV 1:12.62 55.63
-- Proper, Sarah 11 OCCS-PV NT NS
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
4 Vincent, Mandy 11 OCCS-PV 1:31.15 1:32.19 15
BB - Division
1 Higdon, Britany 12 OCCS-PV 1:35.34 1:31.57 20
C - Division
6 Russell, Caitlin 12 OCCS-PV 1:43.52 1:36.45 13
22 Murphy, Briana 11 OCCS-PV NT 1:49.09
25 Pendergraft, Kelsey 12 OCCS-PV NT 1:52.37
31 DiMattina, Angela 12 OCCS-PV 2:32.05 2:05.33
-- Proper, Sarah 11 OCCS-PV 1:56.48 NS
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
1 Vincent, Mandy 11 OCCS-PV 32.69 32.18 20
3 Higdon, Britany 12 OCCS-PV 33.95 34.22 16
C - Division
18 Murphy, Briana 11 OCCS-PV 45.01 40.38
21 Pendergraft, Kelsey 12 OCCS-PV 44.62 42.80
39 DiMattina, Angela 12 OCCS-PV 1:11.72 56.18
-- Proper, Sarah 11 OCCS-PV NT SCR
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
3 Vincent, Mandy 11 OCCS-PV 1:12.33 1:14.65 16
4 Higdon, Britany 12 OCCS-PV 1:18.01 1:17.55 15
C - Division
21 Pendergraft, Kelsey 12 OCCS-PV NT 1:40.35
23 Murphy, Briana 11 OCCS-PV NT 1:42.09
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
1 Vincent, Mandy 11 OCCS-PV 2:54.19 2:42.94 20
1:17.75 2:42.94 (1:25.19)
4 Higdon, Britany 12 OCCS-PV 2:53.49 2:51.52 15
1:21.82 2:51.52 (1:29.70)
C - Division
13 Murphy, Briana 11 OCCS-PV NT 3:12.06 4
1:30.29 3:12.06 (1:41.77)
30 DiMattina, Angela 12 OCCS-PV NT 4:19.14
1:57.11 4:19.14 (2:22.03)
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
9 Soniak, Mackenzie 13 OCCS-PV 30.43 30.63 8
C - Division
2 Baker, Taylor 13 OCCS-PV 35.99 31.34 17
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
4 Soniak, Mackenzie 13 OCCS-PV 1:03.92 1:04.54 15
16 Baker, Taylor 13 OCCS-PV 1:10.93 1:08.03 1
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Soniak, Mackenzie 13 OCCS-PV 2:20.56 2:18.74 17
1:06.07 2:18.74 (1:12.67)
13 Baker, Taylor 13 OCCS-PV 2:29.06 2:25.51 4
1:11.00 2:25.51 (1:14.51)
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Soniak, Mackenzie 13 OCCS-PV 4:59.68 4:54.29 16
1:07.04 2:22.11 (1:15.07) 3:38.18 (1:16.07) 4:54.29 (1:16.11)
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
9 Baker, Taylor 13 OCCS-PV 1:17.96 1:21.39 9
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
C - Division
2 Soniak, Mackenzie 13 OCCS-PV 1:54.40 1:36.27 17
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Soniak, Mackenzie 13 OCCS-PV NT 3:25.16 13
1:38.38 3:25.16 (1:46.78)
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
7 Baker, Taylor 13 OCCS-PV 1:17.42 1:16.44 12
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
7 Baker, Taylor 13 OCCS-PV 2:46.70 2:45.36 12
1:16.78 2:45.36 (1:28.58)
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
C - Division
-- Vincent, Taylor 8 OCCS-PV 48.69 NS
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Vincent, Taylor 8 OCCS-PV NT NS
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Vincent, Taylor 8 OCCS-PV 3:27.55 NS
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
5 Soniak, Mackenzie 13 OCCS-PV 1:11.75 1:13.60 14
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Soniak, Mackenzie 13 OCCS-PV 2:36.04 2:34.89 17
1:13.72 2:34.89 (1:21.17)
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
C - Division
-- Vincent, Taylor 8 OCCS-PV 2:09.87 NS
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
7 Vincent, Mandy 11 OCCS-PV 2:41.24 2:45.69 12
1:19.95 2:45.69 (1:25.74)
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
3 Dunne, Ryan 11 OCCS-PV 33.53 32.51 16
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Dunne, Ryan 11 OCCS-PV 1:12.69 1:11.70 14
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
3 Dunne, Ryan 11 OCCS-PV 37.98 38.23 16
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
C - Division
3 Dunne, Ryan 11 OCCS-PV 1:40.26 1:22.42 16
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
5 Dunne, Ryan 11 OCCS-PV 35.03 34.09 14
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
-- Dunne, Ryan 11 OCCS-PV 1:25.16 NS
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
C - Division
2 Dunne, Ryan 11 OCCS-PV NT 2:57.65 17
1:25.87 2:57.65 (1:31.78)
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
11 Gonzales, Nicolas 14 OCCS-PV 29.18 30.15 6
C - Division
-- Sasser, Andrew 13 OCCS-PV 33.88 NS
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
7 Gonzales, Nicolas 14 OCCS-PV 1:09.32 1:11.30 12
-- Sasser, Andrew 13 OCCS-PV 1:11.23 NS
C - Division
1 Morres, Alexander 13 OCCS-PV 1:12.51 1:05.51 20
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Sasser, Andrew 13 OCCS-PV 2:39.14 NS
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Gonzales, Nicolas 14 OCCS-PV NT 1:21.08 17
-- Sasser, Andrew 13 OCCS-PV 1:32.12 NS
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
-- Sasser, Andrew 13 OCCS-PV 2:51.15 NS
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Morres, Alexander 13 OCCS-PV 1:21.05 1:22.48 17
C - Division
-- Sasser, Andrew 13 OCCS-PV 1:40.91 NS
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
2 Gonzales, Nicolas 14 OCCS-PV 3:14.24 3:10.93 17
1:31.97 3:10.93 (1:38.96)
C - Division
-- Sasser, Andrew 13 OCCS-PV NT NS
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Morres, Alexander 13 OCCS-PV NT 1:17.12 16
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Morres, Alexander 13 OCCS-PV 2:36.00 2:35.14 17
1:15.97 2:35.14 (1:19.17)
C - Division
5 Gonzales, Nicolas 14 OCCS-PV 3:00.27 2:54.91 14
1:19.74 2:54.91 (1:35.17)
-- Sasser, Andrew 13 OCCS-PV 3:35.94 NS
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Morres, Alexander 13 OCCS-PV NT 30.18 16
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
4 Morres, Alexander 13 OCCS-PV 2:20.91 2:22.37 15
1:09.06 2:22.37 (1:13.31)
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Gonzales, Nicolas 14 OCCS-PV 1:26.25 1:29.91 16
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Morres, Alexander 13 OCCS-PV 2:54.70 2:55.42 17
1:26.68 2:55.42 (1:28.74)
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
C - Division
2 Morres, Alexander 13 OCCS-PV NT 2:58.45 17
1:23.33 2:58.45 (1:35.12)
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Morres, Alexander 13 OCCS-PV 5:34.29 5:38.20 20
1:21.53 2:47.38 (1:25.85) 4:20.71 (1:33.33) 5:38.20 (1:17.49)
C - Division
-- Sasser, Andrew 13 OCCS-PV NT NS