2003 NBAC/RAC Fall Festival
Catonsville, MD
November 7-9, 2003
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pratt, Stephanie M 10 AquaHoyas-PV 31.43 29.12
3 Bloch, Laurence S 10 AquaHoyas-PV NT 30.01
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Pratt, Stephanie M 10 AquaHoyas-PV 1:03.45 1:02.65
30.10 1:02.65 (32.55)
3 Bloch, Laurence S 10 AquaHoyas-PV 1:04.85 1:04.43
31.01 1:04.43 (33.42)
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pratt, Stephanie M 10 AquaHoyas-PV 2:24.53 2:17.79
31.55 1:06.83 (35.28) 1:42.98 (36.15) 2:17.79 (34.81)
4 Bloch, Laurence S 10 AquaHoyas-PV 2:24.81 2:21.22
32.18 1:08.27 (36.09) 1:45.65 (37.38) 2:21.22 (35.57)
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pratt, Stephanie M 10 AquaHoyas-PV 33.78 33.65
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pratt, Stephanie M 10 AquaHoyas-PV 1:12.95 1:12.10
34.90 1:12.10 (37.20)
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Bloch, Laurence S 10 AquaHoyas-PV 36.24 34.92
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
4 Bloch, Laurence S 10 AquaHoyas-PV 1:23.86 1:20.12
37.86 1:20.12 (42.26)
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Pratt, Stephanie M 10 AquaHoyas-PV 1:13.76 1:12.79
34.56 1:12.79 (38.23)
9 Bloch, Laurence S 10 AquaHoyas-PV 1:23.31 1:19.77
37.93 1:19.77 (41.84)
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Pratt, Stephanie M 10 AquaHoyas-PV 2:39.13 2:38.66
35.52 1:17.07 (41.55) 2:03.53 (46.46) 2:38.66 (35.13)
8 Bloch, Laurence S 10 AquaHoyas-PV 3:05.03 2:50.06
38.82 1:23.71 (44.89) 2:15.69 (51.98) 2:50.06 (34.37)
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
11 Bloch, Melanie S 12 AquaHoyas-PV NT 28.51
17 Anderson, Catherine L 12 AquaHoyas-PV NT 28.95
-- Wimer, Courtney L 12 AquaHoyas-PV 28.21 SCR
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Wimer, Courtney L 12 AquaHoyas-PV 1:02.66 NS
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Wimer, Courtney L 12 AquaHoyas-PV 2:16.77 NS
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Wimer, Courtney L 12 AquaHoyas-PV 5:59.10 NS
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Nalls, Jessie M 11 AquaHoyas-PV 33.67 NS
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
9 Anderson, Catherine L 12 AquaHoyas-PV 31.32 31.46
-- Wimer, Courtney L 12 AquaHoyas-PV 32.54 NS
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Wimer, Courtney L 12 AquaHoyas-PV 1:17.69 NS
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
-- AquaHoyas Swimming-PV 'A' 2:01.00 NS
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
-- AquaHoyas Swimming-PV 'A' 2:20.00 NS
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
5 McMillan, Mallory T 13 AquaHoyas-PV 25.53 26.37
16 Budner, Meredith B 14 AquaHoyas-PV 27.35 27.50
18 Weldon, Lauren A 13 AquaHoyas-PV 27.86 27.66
21 Astiz, Ana L 14 AquaHoyas-PV 28.63 27.91
33 Falcone, Stephanie A 13 AquaHoyas-PV 28.63 29.03
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
17 McMillan, Mallory T 13 AquaHoyas-PV 57.37 58.88
28.30 58.88 (30.58)
18 Budner, Meredith B 14 AquaHoyas-PV 59.49 58.96
28.42 58.96 (30.54)
25 Weldon, Lauren A 13 AquaHoyas-PV 1:01.81 1:00.27
28.94 1:00.27 (31.33)
39 Garg, Keva X 14 AquaHoyas-PV 1:01.81 1:02.34
29.56 1:02.34 (32.78)
42 Sokolove, Sofia G 14 AquaHoyas-PV 1:03.09 1:03.46
30.94 1:03.46 (32.52)
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
16 Budner, Meredith B 14 AquaHoyas-PV 2:10.06 2:08.14
29.57 1:01.93 (32.36) 1:35.25 (33.32) 2:08.14 (32.89)
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
22 Budner, Meredith B 14 AquaHoyas-PV 5:43.70 5:42.78
30.87 1:05.40 (34.53) 1:40.00 (34.60) 2:15.50 (35.50)
2:50.75 (35.25) 3:26.23 (35.48) 4:01.40 (35.17) 4:36.37 (34.97)
5:11.01 (34.64) 5:42.78 (31.77)
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
17 Weldon, Lauren A 13 AquaHoyas-PV 1:08.10 1:07.11
32.42 1:07.11 (34.69)
26 Garg, Keva X 14 AquaHoyas-PV 1:09.13 1:08.26
32.86 1:08.26 (35.40)
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
15 Weldon, Lauren A 13 AquaHoyas-PV 2:26.23 2:22.35
34.22 1:10.69 (36.47) 1:46.52 (35.83) 2:22.35 (35.83)
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Sokolove, Sofia G 14 AquaHoyas-PV 1:15.54 1:14.87
35.21 1:14.87 (39.66)
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
9 Sokolove, Sofia G 14 AquaHoyas-PV 2:46.65 2:42.42
36.46 1:17.64 (41.18) 2:00.34 (42.70) 2:42.42 (42.08)
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
12 Budner, Meredith B 14 AquaHoyas-PV NT 1:05.39
31.28 1:05.39 (34.11)
29 Weldon, Lauren A 13 AquaHoyas-PV 1:07.39 1:09.79
31.77 1:09.79 (38.02)
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
29 Weldon, Lauren A 13 AquaHoyas-PV 2:30.53 2:28.77
33.22 1:10.63 (37.41) 1:54.46 (43.83) 2:28.77 (34.31)
39 Sokolove, Sofia G 14 AquaHoyas-PV 2:29.97 2:32.86
33.20 1:13.53 (40.33) 1:55.79 (42.26) 2:32.86 (37.07)
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
3 AquaHoyas Swimming-PV 'A' 1:51.00 1:49.53
1) McMillan, Mallory T 13 2) Budner, Meredith B 14
3) Garg, Keva X 14 4) Falcone, Stephanie A 13
26.49 53.66 (27.17) 1:21.26 (27.60) 1:49.53 (28.27)
-- AquaHoyas Swimming-PV 'B' 1:55.00 SCR
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
4 AquaHoyas Swimming-PV 'A' 2:05.00 2:00.84
1) Weldon, Lauren A 13 2) Sokolove, Sofia G 14
3) Budner, Meredith B 14 4) McMillan, Mallory T 13
30.99 1:05.61 (34.62) 1:34.93 (29.32) 2:00.84 (25.91)
-- AquaHoyas Swimming-PV 'B' 2:15.00 NS
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
4 Falcone, Marina X 16 AquaHoyas-PV 25.60 25.62
17 Perlman, Jordan E 15 AquaHoyas-PV 26.38 27.31
-- Bloch, Melanie S 12 AquaHoyas-PV 29.62 SCR
-- Anderson, Catherine L 12 AquaHoyas-PV 29.61 SCR
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
9 Falcone, Marina X 16 AquaHoyas-PV 54.25 54.70
26.84 54.70 (27.86)
36 Perlman, Jordan E 15 AquaHoyas-PV 58.82 59.69
28.22 59.69 (31.47)
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
4 Falcone, Marina X 16 AquaHoyas-PV 1:55.73 1:57.16
27.86 57.72 (29.86) 1:27.14 (29.42) 1:57.16 (30.02)
41 Konopka, Kristen N 16 AquaHoyas-PV 2:12.78 2:21.75
31.79 1:07.46 (35.67) 1:44.74 (37.28) 2:21.75 (37.01)
-- McMillan, Mallory T 13 AquaHoyas-PV 2:12.54 NS
-- Sanderson, Kaitlin E 15 AquaHoyas-PV 2:11.65 NS
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 Falcone, Marina X 16 AquaHoyas-PV 5:14.43 5:15.42
28.55 59.27 (30.72) 1:30.87 (31.60) 2:02.62 (31.75)
2:34.19 (31.57) 3:06.33 (32.14) 3:39.21 (32.88) 4:12.02 (32.81)
4:44.19 (32.17) 5:15.42 (31.23)
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
16 Falcone, Marina X 16 AquaHoyas-PV 1:02.11 1:03.83
31.41 1:03.83 (32.42)
46 Sanderson, Kaitlin E 15 AquaHoyas-PV 1:11.77 1:11.28
34.65 1:11.28 (36.63)
-- Nalls, Jessie M 11 AquaHoyas-PV 1:09.14 NS
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
20 Konopka, Kristen N 16 AquaHoyas-PV 1:15.70 1:16.86
35.96 1:16.86 (40.90)
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
9 Konopka, Kristen N 16 AquaHoyas-PV 2:42.42 2:44.66
36.49 1:18.30 (41.81) 2:01.70 (43.40) 2:44.66 (42.96)
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
37 Sanderson, Kaitlin E 15 AquaHoyas-PV 1:07.94 1:10.26
32.73 1:10.26 (37.53)
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
16 Sanderson, Kaitlin E 15 AquaHoyas-PV 2:30.16 2:37.47
33.66 1:12.09 (38.43) 1:54.16 (42.07) 2:37.47 (43.31)
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
40 Konopka, Kristen N 16 AquaHoyas-PV 2:25.40 2:28.18
33.01 1:13.62 (40.61) 1:54.75 (41.13) 2:28.18 (33.43)
-- Sanderson, Kaitlin E 15 AquaHoyas-PV 2:28.10 NS
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
29 Sanderson, Kaitlin E 15 AquaHoyas-PV 5:11.78 5:18.75
32.68 1:10.07 (37.39) 1:49.24 (39.17) 2:27.56 (38.32)
3:12.93 (45.37) 4:00.30 (47.37) 4:39.52 (39.22) 5:18.75 (39.23)
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
3 AquaHoyas Swimming-PV 'A' 1:51.00 1:50.58
1) Falcone, Marina X 16 2) Perlman, Jordan E 15
3) Sanderson, Kaitlin E 15 4) Konopka, Kristen N 16
25.71 52.56 (26.85) 1:21.39 (28.83) 1:50.58 (29.19)
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
4 AquaHoyas Swimming-PV 'A' 2:10.00 2:04.77
1) Falcone, Marina X 16 2) Konopka, Kristen N 16
3) Sanderson, Kaitlin E 15 4) Perlman, Jordan E 15
30.50 1:06.53 (36.03) 1:38.04 (31.51) 2:04.77 (26.73)
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
13 Frampus, Joey W 14 AquaHoyas-PV 28.47 25.91
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
19 Frampus, Joey W 14 AquaHoyas-PV 1:03.66 56.51
27.35 56.51 (29.16)
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
15 Frampus, Joey W 14 AquaHoyas-PV 5:33.24 5:28.09
28.83 1:00.94 (32.11) 1:34.01 (33.07) 2:06.97 (32.96)
2:40.20 (33.23) 3:14.09 (33.89) 3:47.98 (33.89) 4:21.62 (33.64)
4:56.10 (34.48) 5:28.09 (31.99)
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Frampus, Joey W 14 AquaHoyas-PV 1:10.84 1:09.20
32.48 1:09.20 (36.72)
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Frampus, Joey W 14 AquaHoyas-PV 2:34.33 2:28.09
33.90 1:11.62 (37.72) 1:50.45 (38.83) 2:28.09 (37.64)
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
9 Frampus, Joey W 14 AquaHoyas-PV 1:05.78 1:04.18
30.12 1:04.18 (34.06)
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Frampus, Joey W 14 AquaHoyas-PV 2:20.26 DQ
29.83 1:06.46 (36.63) 1:45.12 (38.66) DQ (32.23)
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
17 Carman, Roger L 17 AquaHoyas-PV 23.63 24.05
18 O'Reilly, Liam B 15 AquaHoyas-PV 24.20 24.09
20 Hardy, Ryan K 18 AquaHoyas-PV 24.48 24.13
27 Cravedi, Kevin D 15 AquaHoyas-PV 24.58 24.73
32 Emery, Matt R 21 AquaHoyas-PV 23.48 24.85
-- Maher, Tim M 15 AquaHoyas-PV 24.94 DQ
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
16 Kim, Ryan X 18 AquaHoyas-PV 50.84 51.10
24.77 51.10 (26.33)
24 Carman, Roger L 17 AquaHoyas-PV 50.52 52.04
25.64 52.04 (26.40)
25 Hardy, Ryan K 18 AquaHoyas-PV 52.91 52.06
25.49 52.06 (26.57)
33 Garg, Udit X 16 AquaHoyas-PV 53.23 53.06
26.05 53.06 (27.01)
36 Cravedi, Kevin D 15 AquaHoyas-PV 53.94 53.30
25.53 53.30 (27.77)
50 O'Reilly, Liam B 15 AquaHoyas-PV 53.46 54.43
25.64 54.43 (28.79)
-- Sundeen, Kevin M 16 AquaHoyas-PV 55.28 NS
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
8 Hardy, Ryan K 18 AquaHoyas-PV 1:46.71 1:52.38
26.36 55.28 (28.92) 1:24.02 (28.74) 1:52.38 (28.36)
13 Carman, Roger L 17 AquaHoyas-PV 1:51.54 1:53.74
26.51 55.09 (28.58) 1:24.56 (29.47) 1:53.74 (29.18)
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
17 Carman, Roger L 17 AquaHoyas-PV 5:04.64 5:12.55
27.86 58.54 (30.68) 1:29.35 (30.81) 2:00.42 (31.07)
2:31.88 (31.46) 3:03.18 (31.30) 3:35.03 (31.85) 4:07.41 (32.38)
4:40.25 (32.84) 5:12.55 (32.30)
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
3 Kim, Ryan X 18 AquaHoyas-PV 51.78 54.18
26.45 54.18 (27.73)
15 Emery, Matt R 21 AquaHoyas-PV 56.91 58.12
28.34 58.12 (29.78)
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kim, Ryan X 18 AquaHoyas-PV 1:51.01 1:57.82
28.10 58.10 (30.00) 1:28.16 (30.06) 1:57.82 (29.66)
-- Emery, Matt R 21 AquaHoyas-PV 2:02.47 NS
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
10 Cooper, Mitch R 18 AquaHoyas-PV 1:04.16 1:07.13
31.53 1:07.13 (35.60)
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
10 Cooper, Mitch R 18 AquaHoyas-PV 2:29.15 2:27.91
33.89 1:12.81 (38.92) 1:51.09 (38.28) 2:27.91 (36.82)
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
9 Kim, Ryan X 18 AquaHoyas-PV 55.69 56.14
26.62 56.14 (29.52)
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
27 Emery, Matt R 21 AquaHoyas-PV 2:07.19 2:13.62
27.40 59.18 (31.78) 1:41.30 (42.12) 2:13.62 (32.32)
36 Hardy, Ryan K 18 AquaHoyas-PV 2:09.01 2:17.80
29.80 1:04.92 (35.12) 1:46.46 (41.54) 2:17.80 (31.34)
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
6 Kim, Ryan X 18 AquaHoyas-PV 4:25.71 4:21.74
28.50 1:01.11 (32.61) 1:33.45 (32.34) 2:04.75 (31.30)
2:42.87 (38.12) 3:20.79 (37.92) 3:51.98 (31.19) 4:21.74 (29.76)
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
4 AquaHoyas Swimming-PV 'A' 1:41.00 1:35.56
1) Kim, Ryan X 18 2) Hardy, Ryan K 18
3) O'Reilly, Liam B 15 4) Carman, Roger L 17
23.53 47.12 (23.59) 1:11.66 (24.54) 1:35.56 (23.90)
6 AquaHoyas Swimming-PV 'B' 1:45.00 1:37.53
1) Garg, Udit X 16 2) Cravedi, Kevin D 15
3) Maher, Tim M 15 4) Emery, Matt R 21
24.34 48.81 (24.47) 1:12.93 (24.12) 1:37.53 (24.60)
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
4 AquaHoyas Swimming-PV 'A' 1:45.00 1:46.76
1) Kim, Ryan X 18 2) Cooper, Mitch R 18
3) Emery, Matt R 21 4) Carman, Roger L 17
26.06 57.20 (31.14) 1:23.43 (26.23) 1:46.76 (23.33)
6 AquaHoyas Swimming-PV 'B' 1:51.00 1:52.88
1) Maher, Tim M 15 2) Cravedi, Kevin D 15
3) O'Reilly, Liam B 15 4) Hardy, Ryan K 18
29.44 1:02.15 (32.71) 1:28.48 (26.33) 1:52.88 (24.40)