PVS 2004 LONG COURSE 14 & UNDER
CHAMPIONSHIPS
July 22-25, 2004
George Mason University
PVS-04-60



Event Results for Preliminaries and Finals


Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Wojciechowski, Lou  10 CUBU-PV                33.63      32.47         20
  2 Hashemi, Cyrus      10 Fish-PV                32.69      32.58         17
  3 Witkop, Bobby T     10 H2oyas-PV              33.90      33.45         16
  4 McJunkin, Matthew   10 Machine-PV             33.80      33.80         15
  5 Chavez, Alejandro   10 FAST-PV                34.28      33.87         14
  6 Irish, Trevor R     10 Rmsc-PV                34.59      34.07         13
  7 Watkins, Adam       10 Rmsc-PV                34.49      34.31         12
  8 Melhuish, Tim E     10 Snowbirds-PV           34.55      34.63         11
Preliminaries
  9 Tollefson, Fletche  10 CUBU-PV                34.61
 10 Maloney, Bailey T    9 Rmsc-PV                34.79
 11 Kiehl, Joshua B      9 Rmsc-PV                34.95
 12 Curl, Nick D        10 CUBU-PV                34.97
 13 Soevik, Odin        10 Rmsc-PV                35.13
 14 Michael, James P    10 Sea Devils-PV          35.15
 15 Xue, Richard        10 CUBU-PV                35.27
 16 Grimmett-Norris, C   9 CUBU-PV                35.48
 17 Foley, Eoghan M     10 Snowbirds-PV           35.56
 18 Carlson, Elliot H   10 Rmsc-PV                35.76
 19 Benecki, Kevin T    10 Fish-PV                35.97
 20 Espinoza, Carlos E   9 Rmsc-PV                36.03
 21 Garfield, Evan M    10 Rmsc-PV                36.06
 22 McJunkin, James P    8 Machine-PV             36.49
 23 Menguy, Hugo         8 Rmsc-PV                36.95
 24 Ortmayer, Torey T   10 Machine-PV             36.99
 25 Cook, Danny H       10 Machine-PV             37.10
 26 Murphy, Blake D     10 CUBU-PV                37.31
 27 Tyrrell, Kyle E     10 CUBU-PV                37.68
 28 Chestnut, Eric R    10 MAKO-PV                38.47
 29 Royer, Matt W       10 Snowbirds-PV           38.83
 30 Cudahy, Conor J      9 HACC-PV                39.32
 31 Stronko, Samuel      9 OCCS-PV                39.36
 32 Lam, Huy T           9 Rmsc-PV                43.08
 -- Fiala, Brandon C     9 CUBU-PV                  NS
 -- HU, Phillip Y        9 CUBU-PV                  NS
 -- Kirsch, Mitchell R   9 Rmsc-PV                  NS
 -- Clendenin, William  10 AST-PV                   NS

Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Hashemi, Cyrus            10 Fish-PV                36.05      32.69
  2 Wojciechowski, Louis P    10 CUBU-PV                33.64      33.63
  3 McJunkin, Matthew R       10 Machine-PV             34.31      33.80
  4 Witkop, Bobby T           10 H2oyas-PV              33.65      33.90
  5 Chavez, Alejandro E       10 FAST-PV                35.33      34.28
  6 Watkins, Adam             10 Rmsc-PV                34.09      34.49
  7 Melhuish, Tim E           10 Snowbirds-PV           36.53      34.55
  8 Irish, Trevor R           10 Rmsc-PV                34.96      34.59
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tollefson, Fletcher H     10 CUBU-PV                37.42      34.61
 10 Maloney, Bailey T          9 Rmsc-PV                35.41      34.79
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kiehl, Joshua B            9 Rmsc-PV                37.42      34.95
 12 Curl, Nick D              10 CUBU-PV                35.25      34.97
 13 Soevik, Odin              10 Rmsc-PV                35.05      35.13
 14 Michael, James P          10 Sea Devils-PV          34.56      35.15
 15 Xue, Richard              10 CUBU-PV                38.12      35.27
 16 Grimmett-Norris, Christo   9 CUBU-PV                35.67      35.48
 17 Foley, Eoghan M           10 Snowbirds-PV           37.60      35.56
 18 Carlson, Elliot H         10 Rmsc-PV                36.47      35.76
 19 Benecki, Kevin T          10 Fish-PV                35.78      35.97
 20 Espinoza, Carlos E         9 Rmsc-PV                37.40      36.03
 21 Garfield, Evan M          10 Rmsc-PV                36.63      36.06
 22 McJunkin, James P          8 Machine-PV             39.32      36.49
 23 Menguy, Hugo               8 Rmsc-PV                35.72      36.95
 24 Ortmayer, Torey T         10 Machine-PV             36.91      36.99
 25 Cook, Danny H             10 Machine-PV             38.52      37.10
 26 Murphy, Blake D           10 CUBU-PV                38.24      37.31
 27 Tyrrell, Kyle E           10 CUBU-PV                35.08      37.68
 28 Chestnut, Eric R          10 MAKO-PV                38.49      38.47
 29 Royer, Matt W             10 Snowbirds-PV           40.28      38.83
 30 Cudahy, Conor J            9 HACC-PV                39.17      39.32
 31 Stronko, Samuel            9 OCCS-PV                40.26      39.36
 32 Lam, Huy T                 9 Rmsc-PV                39.51      43.08
 -- Kirsch, Mitchell R         9 Rmsc-PV                33.77         NS
 -- Clendenin, William F      10 AST-PV                 37.31         NS
 -- HU, Phillip Y              9 CUBU-PV                35.40         NS
 -- Fiala, Brandon C           9 CUBU-PV                39.38         NS

Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Wojciechowski, Lou  10 CUBU-PV              1:10.79    1:10.39         20
                  33.38     1:10.39 (37.01)
  2 Kirsch, Mitchell R   9 Rmsc-PV              1:12.07    1:12.04         17
                  34.70     1:12.04 (37.34)
  3 Hashemi, Cyrus      10 Fish-PV              1:14.38    1:13.57         16
                  35.13     1:13.57 (38.44)
  4 Curl, Nick D        10 CUBU-PV              1:13.51    1:14.39         15
                  35.93     1:14.39 (38.46)
  5 Grimmett-Norris, C   9 CUBU-PV              1:13.60    1:14.69         14
                  35.57     1:14.69 (39.12)
  6 Watkins, Adam       10 Rmsc-PV              1:13.87    1:15.40         13
                  35.76     1:15.40 (39.64)
  7 Xiao, Brian         10 Rmsc-PV              1:13.56    1:15.97         12
                  36.63     1:15.97 (39.34)
  8 Powell, Garrett     10 Rmsc-PV              1:14.87    1:16.17         11
                  36.84     1:16.17 (39.33)
Preliminaries
  9 Irish, Trevor R     10 Rmsc-PV              1:15.10                     9
 10 Wooster, Tyler      10 Rmsc-PV              1:15.46                     7
 11 Tomajczyk, Drew M   10 Machine-PV           1:15.52                     6
 12 Witkop, Bobby T     10 H2oyas-PV            1:17.03                     5
 13 Kiehl, Joshua B      9 Rmsc-PV              1:17.98                     4
 14 Soevik, Odin        10 Rmsc-PV              1:18.01                     3
 15 Maloney, Bailey T    9 Rmsc-PV              1:18.71                     2
 16 Daen, Riley H       10 UN-RM-PV             1:19.03                     1
 17 Michael, James P    10 Sea Devils-PV        1:19.45
 18 Carlson, Elliot H   10 Rmsc-PV              1:19.58
 19 Harris, Michael M   10 UN-RM-PV             1:20.44
 20 Garfield, Evan M    10 Rmsc-PV              1:20.61
 21 Murphy, Blake D     10 CUBU-PV              1:20.67
 22 Foley, Eoghan M     10 Snowbirds-PV         1:21.43
 23 Downey, Adrien P    10 H2oyas-PV            1:21.72
 24 Menguy, Hugo         8 Rmsc-PV              1:21.85
 25 Cudahy, Conor J      9 HACC-PV              1:22.46
 26 Chestnut, Eric R    10 MAKO-PV              1:23.55
 27 Tyrrell, Kyle E     10 CUBU-PV              1:25.55
 28 LeGall, Morgan      10 Rmsc-PV              1:27.43
 29 Fiala, Brandon C     9 CUBU-PV              1:28.80
 30 Levy, Nir           10 Rmsc-PV              1:29.19
 31 Lam, Huy T           9 Rmsc-PV              1:29.41
 -- Furst, Dean A       10 Machine-PV               NS
 -- McJunkin, Matthew   10 Machine-PV               NS
 -- Fenninger, Tom D    10 Fish-PV                  NS
 -- Maquera, Cubby C     9 CUBU-PV                  NS
 -- Espinoza, Carlos E   9 Rmsc-PV                  NS

Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P    10 CUBU-PV              1:15.96    1:10.79
                  33.62     1:10.79 (37.17)
  2 Kirsch, Mitchell R         9 Rmsc-PV              1:12.57    1:12.07
                  34.49     1:12.07 (37.58)
  3 Curl, Nick D              10 CUBU-PV              1:15.52    1:13.51
                  35.47     1:13.51 (38.04)
  4 Xiao, Brian               10 Rmsc-PV              1:16.35    1:13.56
                  35.49     1:13.56 (38.07)
  5 Grimmett-Norris, Christo   9 CUBU-PV              1:18.31    1:13.60
                  35.96     1:13.60 (37.64)
  6 Watkins, Adam             10 Rmsc-PV              1:13.79    1:13.87
                  35.40     1:13.87 (38.47)
  7 Hashemi, Cyrus            10 Fish-PV              1:22.48    1:14.38
                  34.50     1:14.38 (39.88)
  8 Powell, Garrett           10 Rmsc-PV              1:20.69    1:14.87
                  36.35     1:14.87 (38.52)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Irish, Trevor R           10 Rmsc-PV              1:16.41    1:15.10
                  34.66     1:15.10 (40.44)
 10 Wooster, Tyler            10 Rmsc-PV              1:16.30    1:15.46
                  36.03     1:15.46 (39.43)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tomajczyk, Drew M         10 Machine-PV           1:16.61    1:15.52
                  36.27     1:15.52 (39.25)
 12 Witkop, Bobby T           10 H2oyas-PV            1:18.13    1:17.03
                  37.35     1:17.03 (39.68)
 13 Kiehl, Joshua B            9 Rmsc-PV              1:22.37    1:17.98
                  36.85     1:17.98 (41.13)
 14 Soevik, Odin              10 Rmsc-PV              1:18.05    1:18.01
                  35.67     1:18.01 (42.34)
 15 Maloney, Bailey T          9 Rmsc-PV              1:24.68    1:18.71
                  36.83     1:18.71 (41.88)
 16 Daen, Riley H             10 UN-RM-PV             1:19.76    1:19.03
                  37.69     1:19.03 (41.34)
 17 Michael, James P          10 Sea Devils-PV        1:19.92    1:19.45
                  37.94     1:19.45 (41.51)
 18 Carlson, Elliot H         10 Rmsc-PV              1:19.64    1:19.58
                  37.06     1:19.58 (42.52)
 19 Harris, Michael M         10 UN-RM-PV             1:23.63    1:20.44
                  37.95     1:20.44 (42.49)
 20 Garfield, Evan M          10 Rmsc-PV              1:19.02    1:20.61
                  38.90     1:20.61 (41.71)
 21 Murphy, Blake D           10 CUBU-PV              1:22.13    1:20.67
                  37.48     1:20.67 (43.19)
 22 Foley, Eoghan M           10 Snowbirds-PV         1:26.61    1:21.43
                  38.12     1:21.43 (43.31)
 23 Downey, Adrien P          10 H2oyas-PV            1:26.35    1:21.72
                  38.86     1:21.72 (42.86)
 24 Menguy, Hugo               8 Rmsc-PV              1:30.35    1:21.85
                  39.44     1:21.85 (42.41)
 25 Cudahy, Conor J            9 HACC-PV              1:27.40    1:22.46
                  40.16     1:22.46 (42.30)
 26 Chestnut, Eric R          10 MAKO-PV              1:29.77    1:23.55
                  38.85     1:23.55 (44.70)
 27 Tyrrell, Kyle E           10 CUBU-PV              1:21.45    1:25.55
                  40.87     1:25.55 (44.68)
 28 LeGall, Morgan            10 Rmsc-PV              1:29.45    1:27.43
                  41.23     1:27.43 (46.20)
 29 Fiala, Brandon C           9 CUBU-PV              1:30.48    1:28.80
                  41.73     1:28.80 (47.07)
 30 Levy, Nir                 10 Rmsc-PV              1:25.31    1:29.19
                  39.92     1:29.19 (49.27)
 31 Lam, Huy T                 9 Rmsc-PV              1:30.03    1:29.41
                  42.46     1:29.41 (46.95)
 -- Furst, Dean A             10 Machine-PV           1:17.22         NS
 -- McJunkin, Matthew R       10 Machine-PV           1:19.48         NS
 -- Fenninger, Tom D          10 Fish-PV              1:22.08         NS
 -- Maquera, Cubby C           9 CUBU-PV              1:29.12         NS
 -- Espinoza, Carlos E         9 Rmsc-PV              1:23.93         NS

Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Curl, Nick D        10 CUBU-PV              2:34.41    2:34.57         20
                  35.76     1:15.69 (39.93)     1:55.58 (39.89)     2:34.57 (38.99)
  2 Gibson, Matthew W    9 Rmsc-PV              2:36.46    2:36.91         17
                  36.47     1:16.74 (40.27)     1:57.40 (40.66)     2:36.91 (39.51)
  3 Wooster, Tyler      10 Rmsc-PV              2:38.06    2:37.10         16
                  36.95     1:16.94 (39.99)     1:57.57 (40.63)     2:37.10 (39.53)
  4 Grimmett-Norris, C   9 CUBU-PV              2:36.47    2:37.52         15
                  36.35     1:17.61 (41.26)     1:57.47 (39.86)     2:37.52 (40.05)
  5 Kirsch, Mitchell R   9 Rmsc-PV              2:37.94    2:39.12         14
                  37.03     1:17.86 (40.83)     1:59.49 (41.63)     2:39.12 (39.63)
  6 Xiao, Brian         10 Rmsc-PV              2:37.37    2:39.38         13
                  36.97     1:17.82 (40.85)     1:59.76 (41.94)     2:39.38 (39.62)
  7 Watkins, Adam       10 Rmsc-PV              2:39.22    2:40.05         12
                  36.99     1:18.45 (41.46)     2:00.62 (42.17)     2:40.05 (39.43)
  8 Sturm, Zachary J    10 CUBU-PV              2:37.39    2:40.32         11
                  36.53     1:18.35 (41.82)     1:59.90 (41.55)     2:40.32 (40.42)
Preliminaries
  9 Irish, Trevor R     10 Rmsc-PV              2:40.76                     9
 10 Tomajczyk, Drew M   10 Machine-PV           2:40.87                     7
 11 Hashemi, Cyrus      10 Fish-PV              2:43.60                     6
 12 HU, Phillip Y        9 CUBU-PV              2:46.29                     5
 13 Benecki, Kevin T    10 Fish-PV              2:46.81                     4
 14 Daen, Riley H       10 UN-RM-PV             2:50.86                     3
 15 Kiehl, Joshua B      9 Rmsc-PV              2:51.98                     2
 16 Xue, Richard        10 CUBU-PV              2:52.10                     1
 17 Carlson, Elliot H   10 Rmsc-PV              2:52.92
 18 Downey, Adrien P    10 H2oyas-PV            2:53.36
 19 Maloney, Bailey T    9 Rmsc-PV              2:53.97
 20 Murphy, Blake D     10 CUBU-PV              2:54.83
 21 Witkop, Bobby T     10 H2oyas-PV            2:54.95
 22 Bowers, Brad W      10 Snowbirds-PV         2:56.13
 23 Chavez, Alejandro   10 FAST-PV              2:59.47
 24 Cudahy, Conor J      9 HACC-PV              3:01.85
 25 Tyrrell, Kyle E     10 CUBU-PV              3:04.82
 26 Levy, Nir           10 Rmsc-PV              3:11.60
 27 LeGall, Morgan      10 Rmsc-PV              3:15.25
 28 Lam, Huy T           9 Rmsc-PV              3:15.49
 29 Liu, Winston W      10 Rmsc-PV              3:23.66
 -- Espinoza, Carlos E   9 Rmsc-PV                  NS
 -- Powell, Garrett     10 Rmsc-PV                  NS
 -- Soevik, Odin        10 Rmsc-PV                  NS

Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Curl, Nick D              10 CUBU-PV              2:39.21    2:34.41
                  35.52     1:15.81 (40.29)     1:55.71 (39.90)     2:34.41 (38.70)
  2 Gibson, Matthew W          9 Rmsc-PV              2:39.05    2:36.46
                  36.20     1:16.71 (40.51)     1:57.82 (41.11)     2:36.46 (38.64)
  3 Grimmett-Norris, Christo   9 CUBU-PV              2:43.51    2:36.47
                  36.78     1:18.26 (41.48)     1:57.75 (39.49)     2:36.47 (38.72)
  4 Xiao, Brian               10 Rmsc-PV              2:40.42    2:37.37
                  36.65     1:16.85 (40.20)     1:58.18 (41.33)     2:37.37 (39.19)
  5 Sturm, Zachary J          10 CUBU-PV              2:46.07    2:37.39
                  36.22     1:17.51 (41.29)     1:59.14 (41.63)     2:37.39 (38.25)
  6 Kirsch, Mitchell R         9 Rmsc-PV              2:49.58    2:37.94
                  36.82     1:18.20 (41.38)     1:58.57 (40.37)     2:37.94 (39.37)
  7 Wooster, Tyler            10 Rmsc-PV              2:42.18    2:38.06
                  36.84     1:17.29 (40.45)     1:58.31 (41.02)     2:38.06 (39.75)
  8 Watkins, Adam             10 Rmsc-PV              2:44.12    2:39.22
                  35.94     1:16.51 (40.57)     1:57.78 (41.27)     2:39.22 (41.44)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Irish, Trevor R           10 Rmsc-PV              2:46.80    2:40.76
                  37.77     1:20.61 (42.84)     2:00.57 (39.96)     2:40.76 (40.19)
 10 Tomajczyk, Drew M         10 Machine-PV           2:40.91    2:40.87
                  36.96     1:18.92 (41.96)     2:00.61 (41.69)     2:40.87 (40.26)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hashemi, Cyrus            10 Fish-PV              3:10.31    2:43.60
                  35.84     1:18.75 (42.91)     2:02.57 (43.82)     2:43.60 (41.03)
 12 HU, Phillip Y              9 CUBU-PV              2:47.80    2:46.29
                  37.77     1:21.45 (43.68)     2:05.87 (44.42)     2:46.29 (40.42)
 13 Benecki, Kevin T          10 Fish-PV              2:48.71    2:46.81
                  37.75     1:20.42 (42.67)     2:04.68 (44.26)     2:46.81 (42.13)
 14 Daen, Riley H             10 UN-RM-PV             2:53.01    2:50.86
                  39.91     1:25.46 (45.55)     2:08.00 (42.54)     2:50.86 (42.86)
 15 Kiehl, Joshua B            9 Rmsc-PV              2:56.78    2:51.98
                  39.59     1:25.14 (45.55)     2:10.56 (45.42)     2:51.98 (41.42)
 16 Xue, Richard              10 CUBU-PV              2:58.63    2:52.10
                  38.01     1:22.49 (44.48)     2:07.30 (44.81)     2:52.10 (44.80)
 17 Carlson, Elliot H         10 Rmsc-PV              2:52.50    2:52.92
                  37.30     1:21.04 (43.74)     2:08.15 (47.11)     2:52.92 (44.77)
 18 Downey, Adrien P          10 H2oyas-PV            3:00.86    2:53.36
                  39.98     1:25.57 (45.59)     2:10.85 (45.28)     2:53.36 (42.51)
 19 Maloney, Bailey T          9 Rmsc-PV              3:03.26    2:53.97
                  39.62     1:24.13 (44.51)     2:10.96 (46.83)     2:53.97 (43.01)
 20 Murphy, Blake D           10 CUBU-PV              3:01.04    2:54.83
                  38.09     1:22.31 (44.22)     2:10.00 (47.69)     2:54.83 (44.83)
 21 Witkop, Bobby T           10 H2oyas-PV            2:58.47    2:54.95
                  40.62     1:26.25 (45.63)     2:11.47 (45.22)     2:54.95 (43.48)
 22 Bowers, Brad W            10 Snowbirds-PV         3:04.74    2:56.13
                  40.67     1:27.41 (46.74)     2:13.22 (45.81)     2:56.13 (42.91)
 23 Chavez, Alejandro E       10 FAST-PV              3:05.82    2:59.47
                  40.17     1:26.28 (46.11)     2:13.91 (47.63)     2:59.47 (45.56)
 24 Cudahy, Conor J            9 HACC-PV              3:12.39    3:01.85
                  43.48     1:31.34 (47.86)     2:19.36 (48.02)     3:01.85 (42.49)
 25 Tyrrell, Kyle E           10 CUBU-PV              3:02.78    3:04.82
                  41.91     1:28.96 (47.05)     2:18.46 (49.50)     3:04.82 (46.36)
 26 Levy, Nir                 10 Rmsc-PV              3:05.65    3:11.60
                  41.10     1:28.98 (47.88)     2:20.74 (51.76)     3:11.60 (50.86)
 27 LeGall, Morgan            10 Rmsc-PV              3:11.02    3:15.25
                  45.24     1:35.12 (49.88)     2:26.40 (51.28)     3:15.25 (48.85)
 28 Lam, Huy T                 9 Rmsc-PV              3:12.17    3:15.49
                  45.55     1:35.51 (49.96)     2:25.97 (50.46)     3:15.49 (49.52)
 29 Liu, Winston W            10 Rmsc-PV              3:09.30    3:23.66
                  45.55     1:37.51 (51.96)     2:30.98 (53.47)     3:23.66 (52.68)
 -- Espinoza, Carlos E         9 Rmsc-PV              3:09.28         NS
 -- Powell, Garrett           10 Rmsc-PV              2:43.42         NS
 -- Soevik, Odin              10 Rmsc-PV              2:53.03         NS

Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sturm, Zachary J    10 CUBU-PV              5:48.72    5:28.19         20
                  36.54     1:17.75 (41.21)     1:59.87 (42.12)     2:41.92 (42.05)
        3:24.29 (42.37)     4:06.31 (42.02)     4:48.62 (42.31)     5:28.19 (39.57)
  2 Gibson, Matthew W    9 Rmsc-PV              5:24.46    5:29.46         17
                  36.25     1:17.57 (41.32)     1:59.95 (42.38)     2:42.24 (42.29)
        3:24.38 (42.14)     4:06.65 (42.27)     4:49.07 (42.42)     5:29.46 (40.39)
  3 Curl, Nick D        10 CUBU-PV              6:04.89    5:30.36         16
                  37.40     1:19.66 (42.26)     2:00.82 (41.16)     2:42.88 (42.06)
        3:23.35 (40.47)     4:02.60 (39.25)     4:50.98 (48.38)     5:30.36 (39.38)
  4 Watkins, Adam       10 Rmsc-PV              6:00.00    5:31.25         15
                  37.32     1:18.22 (40.90)     2:00.37 (42.15)     2:42.26 (41.89)
        3:24.90 (42.64)     4:07.09 (42.19)     4:49.86 (42.77)     5:31.25 (41.39)
  5 Tomajczyk, Drew M   10 Machine-PV           5:36.06    5:32.33         14
                  36.81     1:19.17 (42.36)     2:01.53 (42.36)     2:44.58 (43.05)
        3:27.60 (43.02)     4:10.51 (42.91)     4:52.53 (42.02)     5:32.33 (39.80)
  6 Grimmett-Norris, C   9 CUBU-PV              5:58.59    5:35.77         13
                  38.34     1:21.24 (42.90)     2:03.75 (42.51)     2:47.29 (43.54)
        3:29.55 (42.26)     4:12.63 (43.08)     4:54.81 (42.18)     5:35.77 (40.96)
  7 Xiao, Brian         10 Rmsc-PV              5:47.22    5:36.02         12
                  37.99     1:21.27 (43.28)     2:04.28 (43.01)     2:47.36 (43.08)
        3:30.19 (42.83)     4:13.53 (43.34)     4:54.87 (41.34)     5:36.02 (41.15)
  8 Benecki, Kevin T    10 Fish-PV              6:10.71    5:51.69         11
                  38.26     1:22.95 (44.69)     2:07.53 (44.58)     2:53.28 (45.75)
        3:37.19 (43.91)     4:23.03 (45.84)     5:07.85 (44.82)     5:51.69 (43.84)
  9 Xue, Richard        10 CUBU-PV              6:08.27    5:52.71          9
                  39.63     1:25.21 (45.58)     2:10.32 (45.11)     2:54.69 (44.37)
        3:40.84 (46.15)     4:25.67 (44.83)     5:10.62 (44.95)     5:52.71 (42.09)
 10 Downey, Adrien P    10 H2oyas-PV            6:09.79    6:03.38          7
                  40.28     1:27.23 (46.95)     2:13.49 (46.26)     2:59.57 (46.08)
        3:46.47 (46.90)     4:33.56 (47.09)     5:19.63 (46.07)     6:03.38 (43.75)
 11 Cudahy, Conor J      9 HACC-PV              6:26.31    6:16.69          6
                  42.54     1:30.76 (48.22)     2:19.40 (48.64)     3:07.33 (47.93)
        3:55.37 (48.04)     4:43.64 (48.27)     5:32.17 (48.53)     6:16.69 (44.52)
 -- Fenninger, Tom D    10 Fish-PV              6:57.51        SCR

Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Gibson, Matthew W    9 Rmsc-PV                37.90      37.38         20
  2 Wojciechowski, Lou  10 CUBU-PV                38.33      37.39         17
  3 Sturm, Zachary J    10 CUBU-PV                38.18      37.41         16
  4 Seliskar, Stephen   10 YORK-PV                38.90      37.49         15
  5 Irish, Trevor R     10 Rmsc-PV                40.05      39.14         14
  6 Kirsch, Mitchell R   9 Rmsc-PV                40.02      40.15         13
  7 Tyrrell, Kyle E     10 CUBU-PV                40.51      40.23         12
  8 Melhuish, Tim E     10 Snowbirds-PV           41.31      41.08         11
Preliminaries
  9 Hashemi, Cyrus      10 Fish-PV                41.56                     9
 10 Bowers, Brad W      10 Snowbirds-PV           41.60                     7
 11 Kiehl, Joshua B      9 Rmsc-PV                41.64                     6
 12 McJunkin, Matthew   10 Machine-PV             41.67                     5
 13 Witkop, Bobby T     10 H2oyas-PV              41.69                     4
 14 Curl, Nick D        10 CUBU-PV                41.82                     3
 15 Benecki, Kevin T    10 Fish-PV                41.92                     2
 16 Wooster, Tyler      10 Rmsc-PV                42.14                     1
 17 Murphy, Blake D     10 CUBU-PV                42.16
 18 Carlson, Elliot H   10 Rmsc-PV                42.61
 19 Menguy, Hugo         8 Rmsc-PV                42.81
 20 Foley, Eoghan M     10 Snowbirds-PV           42.92
 21 Garfield, Evan M    10 Rmsc-PV                42.99
 22 Fellows, Kenneth J   9 PM-PV                  43.42
 23 Royer, Matt W       10 Snowbirds-PV           43.50
 24 Michael, James P    10 Sea Devils-PV          43.81
 25 Tollefson, Fletche  10 CUBU-PV                44.02
 26 Levy, Nir           10 Rmsc-PV                44.05
 27 Maloney, Bailey T    9 Rmsc-PV                44.51
 28 Daen, Riley H       10 UN-RM-PV               44.70
 29 Fritz, Tyler A       9 Fish-PV                45.00
 30 Chavez, Alejandro   10 FAST-PV                45.84
 31 Liu, Winston W      10 Rmsc-PV                45.90
 32 Cudahy, Conor J      9 HACC-PV                46.27
 33 Cook, Danny H       10 Machine-PV             46.93
 34 Chestnut, Eric R    10 MAKO-PV                47.21
 35 Fiala, Brandon C     9 CUBU-PV                47.25
 36 Crapco, Christophe  10 PM-PV                  47.83
 37 Harris, Michael M   10 UN-RM-PV               47.99
 38 LeGall, Morgan      10 Rmsc-PV                50.78
 -- Marlin, Christophe   8 PM-PV                    NS
 -- Furst, Dean A       10 Machine-PV               NS
 -- Ortmayer, Torey T   10 Machine-PV               NS
 -- Espinoza, Carlos E   9 Rmsc-PV                  NS
 -- Soevik, Odin        10 Rmsc-PV                  NS
 -- Maquera, Cubby C     9 CUBU-PV                  NS
 -- Lair Ferrari, Andr   9 Sea Devils-PV            NS
 -- Zhang, Thomas R     10 FAST-PV                  NS
 -- Powell, Garrett     10 Rmsc-PV                  NS

Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Gibson, Matthew W          9 Rmsc-PV                39.36      37.90
  2 Sturm, Zachary J          10 CUBU-PV                39.95      38.18
  3 Wojciechowski, Louis P    10 CUBU-PV                38.33      38.33
  4 Seliskar, Stephen M       10 YORK-PV                40.01      38.90
  5 Kirsch, Mitchell R         9 Rmsc-PV                40.12      40.02
  6 Irish, Trevor R           10 Rmsc-PV                40.01      40.05
  7 Tyrrell, Kyle E           10 CUBU-PV                41.25      40.51
  8 Melhuish, Tim E           10 Snowbirds-PV           41.32      41.31
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hashemi, Cyrus            10 Fish-PV                43.94      41.56
 10 Bowers, Brad W            10 Snowbirds-PV           42.09      41.60
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kiehl, Joshua B            9 Rmsc-PV                44.20      41.64
 12 McJunkin, Matthew R       10 Machine-PV             43.72      41.67
 13 Witkop, Bobby T           10 H2oyas-PV              45.94      41.69
 14 Curl, Nick D              10 CUBU-PV                41.77      41.82
 15 Benecki, Kevin T          10 Fish-PV                40.84      41.92
 16 Wooster, Tyler            10 Rmsc-PV                44.19      42.14
 17 Murphy, Blake D           10 CUBU-PV                43.66      42.16
 18 Carlson, Elliot H         10 Rmsc-PV                41.44      42.61
 19 Menguy, Hugo               8 Rmsc-PV                44.95      42.81
 20 Foley, Eoghan M           10 Snowbirds-PV           44.39      42.92
 21 Garfield, Evan M          10 Rmsc-PV                43.23      42.99
 22 Fellows, Kenneth J         9 PM-PV                  47.06      43.42
 23 Royer, Matt W             10 Snowbirds-PV           44.95      43.50
 24 Michael, James P          10 Sea Devils-PV          43.18      43.81
 25 Tollefson, Fletcher H     10 CUBU-PV                43.01      44.02
 26 Levy, Nir                 10 Rmsc-PV                42.61      44.05
 27 Maloney, Bailey T          9 Rmsc-PV                48.92      44.51
 28 Daen, Riley H             10 UN-RM-PV               48.95      44.70
 29 Fritz, Tyler A             9 Fish-PV                47.01      45.00
 30 Chavez, Alejandro E       10 FAST-PV                48.14      45.84
 31 Liu, Winston W            10 Rmsc-PV                47.03      45.90
 32 Cudahy, Conor J            9 HACC-PV                48.53      46.27
 33 Cook, Danny H             10 Machine-PV             48.03      46.93
 34 Chestnut, Eric R          10 MAKO-PV                48.52      47.21
 35 Fiala, Brandon C           9 CUBU-PV                45.09      47.25
 36 Crapco, Christopher J     10 PM-PV                  48.77      47.83
 37 Harris, Michael M         10 UN-RM-PV               46.79      47.99
 38 LeGall, Morgan            10 Rmsc-PV                46.24      50.78
 -- Marlin, Christopher W      8 PM-PV                  49.81         NS
 -- Furst, Dean A             10 Machine-PV             39.70         NS
 -- Ortmayer, Torey T         10 Machine-PV             46.90         NS
 -- Espinoza, Carlos E         9 Rmsc-PV                48.97         NS
 -- Soevik, Odin              10 Rmsc-PV                46.64         NS
 -- Maquera, Cubby C           9 CUBU-PV                45.47         NS
 -- Lair Ferrari, Andreas Y    9 Sea Devils-PV          49.71         NS
 -- Zhang, Thomas R           10 FAST-PV                48.81         NS
 -- Powell, Garrett           10 Rmsc-PV                44.87         NS

Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Sturm, Zachary J    10 CUBU-PV              1:20.38    1:19.90         20
                  38.57     1:19.90 (41.33)
  2 Gibson, Matthew W    9 Rmsc-PV              1:22.19    1:20.03         17
                  39.58     1:20.03 (40.45)
  3 Curl, Nick D        10 CUBU-PV              1:27.76    1:24.64         16
                  41.69     1:24.64 (42.95)
  4 Tomajczyk, Drew M   10 Machine-PV           1:27.01    1:24.78         15
                  41.29     1:24.78 (43.49)
  5 Wojciechowski, Lou  10 CUBU-PV              1:25.74    1:25.31         14
                  40.80     1:25.31 (44.51)
  6 Benecki, Kevin T    10 Fish-PV              1:26.38    1:26.58         13
                  41.97     1:26.58 (44.61)
  7 Irish, Trevor R     10 Rmsc-PV              1:28.66    1:28.34         12
                  43.05     1:28.34 (45.29)
  8 Melhuish, Tim E     10 Snowbirds-PV         1:28.91    1:30.52         11
                  44.65     1:30.52 (45.87)
Preliminaries
  9 Tyrrell, Kyle E     10 CUBU-PV              1:30.05                     9
 10 Powell, Garrett     10 Rmsc-PV              1:30.42                     7
 11 Xiao, Brian         10 Rmsc-PV              1:31.68                     6
 12 Foley, Eoghan M     10 Snowbirds-PV         1:31.71                     5
 13 Carlson, Elliot H   10 Rmsc-PV              1:33.11                     4
 14 Downey, Adrien P    10 H2oyas-PV            1:33.25                     3
 15 Bowers, Brad W      10 Snowbirds-PV         1:33.26                     2
 16 Kiehl, Joshua B      9 Rmsc-PV              1:33.45                     1
 17 Murphy, Blake D     10 CUBU-PV              1:34.42
 18 Coar, Trevor J      10 Fish-PV              1:34.80
 19 Fellows, Kenneth J   9 PM-PV                1:35.63
 20 Liu, Winston W      10 Rmsc-PV              1:36.97
 21 Ortmayer, Torey T   10 Machine-PV           1:37.58
 22 Soevik, Odin        10 Rmsc-PV              1:38.30
 23 Royer, Matt W       10 Snowbirds-PV         1:38.44
 24 Cudahy, Conor J      9 HACC-PV              1:39.14
 25 Cook, Danny H       10 Machine-PV           1:41.35
 26 Fitta, Nebiyu T      9 Rmsc-PV              1:44.42
 -- Hashemi, Cyrus      10 Fish-PV                  DQ
 -- Chestnut, Eric R    10 MAKO-PV                  DQ
 -- Fiala, Brandon C     9 CUBU-PV                  NS
 -- Kirsch, Mitchell R   9 Rmsc-PV                  NS
 -- Maquera, Cubby C     9 CUBU-PV                  NS

Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Sturm, Zachary J          10 CUBU-PV              1:23.49    1:20.38
                  38.84     1:20.38 (41.54)
  2 Gibson, Matthew W          9 Rmsc-PV              1:23.87    1:22.19
                  40.05     1:22.19 (42.14)
  3 Wojciechowski, Louis P    10 CUBU-PV              1:23.84    1:25.74
                  41.25     1:25.74 (44.49)
  4 Benecki, Kevin T          10 Fish-PV              1:28.85    1:26.38
                  41.50     1:26.38 (44.88)
  5 Tomajczyk, Drew M         10 Machine-PV           1:25.66    1:27.01
                  42.37     1:27.01 (44.64)
  6 Curl, Nick D              10 CUBU-PV              1:30.60    1:27.76
                  42.82     1:27.76 (44.94)
  7 Irish, Trevor R           10 Rmsc-PV              1:26.44    1:28.66
                  42.12     1:28.66 (46.54)
  8 Melhuish, Tim E           10 Snowbirds-PV         1:31.07    1:28.91
                  43.81     1:28.91 (45.10)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tyrrell, Kyle E           10 CUBU-PV              1:34.56    1:30.05
                  44.42     1:30.05 (45.63)
 10 Powell, Garrett           10 Rmsc-PV              1:32.17    1:30.42
                  45.48     1:30.42 (44.94)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Xiao, Brian               10 Rmsc-PV              1:38.22    1:31.68
                  44.41     1:31.68 (47.27)
 12 Foley, Eoghan M           10 Snowbirds-PV         1:34.13    1:31.71
                  45.20     1:31.71 (46.51)
 13 Carlson, Elliot H         10 Rmsc-PV              1:33.29    1:33.11
 14 Downey, Adrien P          10 H2oyas-PV            1:35.90    1:33.25
                  46.24     1:33.25 (47.01)
 15 Bowers, Brad W            10 Snowbirds-PV         1:32.61    1:33.26
                  46.36     1:33.26 (46.90)
 16 Kiehl, Joshua B            9 Rmsc-PV              1:35.54    1:33.45
                  46.62     1:33.45 (46.83)
 17 Murphy, Blake D           10 CUBU-PV              1:31.73    1:34.42
                  44.73     1:34.42 (49.69)
 18 Coar, Trevor J            10 Fish-PV              1:41.83    1:34.80
                  46.09     1:34.80 (48.71)
 19 Fellows, Kenneth J         9 PM-PV                1:40.99    1:35.63
                  46.76     1:35.63 (48.87)
 20 Liu, Winston W            10 Rmsc-PV              1:38.87    1:36.97
                  46.16     1:36.97 (50.81)
 21 Ortmayer, Torey T         10 Machine-PV           1:42.57    1:37.58
                  47.20     1:37.58 (50.38)
 22 Soevik, Odin              10 Rmsc-PV              1:38.33    1:38.30
                  47.37     1:38.30 (50.93)
 23 Royer, Matt W             10 Snowbirds-PV         1:43.50    1:38.44
                  48.10     1:38.44 (50.34)
 24 Cudahy, Conor J            9 HACC-PV              1:38.60    1:39.14
                  48.32     1:39.14 (50.82)
 25 Cook, Danny H             10 Machine-PV           1:40.15    1:41.35
                  49.59     1:41.35 (51.76)
 26 Fitta, Nebiyu T            9 Rmsc-PV              1:42.22    1:44.42
 -- Hashemi, Cyrus            10 Fish-PV              1:41.81         DQ
 -- Chestnut, Eric R          10 MAKO-PV              1:41.73         DQ
                  47.54          DQ (50.43)
 -- Fiala, Brandon C           9 CUBU-PV              1:43.17         NS
 -- Kirsch, Mitchell R         9 Rmsc-PV              1:30.20         NS
 -- Maquera, Cubby C           9 CUBU-PV              1:45.46         NS

Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Michael, James P    10 Sea Devils-PV          43.36      42.46         20
  2 Garfield, Evan M    10 Rmsc-PV                44.16      43.78         17
  3 Melhuish, Tim E     10 Snowbirds-PV           44.60      43.90         16
  4 Downey, Adrien P    10 H2oyas-PV              47.08      46.35         15
  5 Maloney, Bailey T    9 Rmsc-PV                48.08      46.96         14
  6 Chavez, Alejandro   10 FAST-PV                48.52      47.74         13
  7 Tollefson, Fletche  10 CUBU-PV                47.71      47.83         12
Preliminaries
  9 Levy, Nir           10 Rmsc-PV                49.91                     9
 10 Fellows, Kenneth J   9 PM-PV                  51.69                     7
 11 Fiala, Brandon C     9 CUBU-PV                51.69         J           6
 12 Chitwood, Ryan K     9 Sea Devils-PV          51.74                     5
 13 Coar, Trevor J      10 Fish-PV                51.93                     4
 14 LeGall, Morgan      10 Rmsc-PV                52.84                     3
 15 Irish, Trevor R     10 Rmsc-PV                54.20                     2
 16 Royer, Matt W       10 Snowbirds-PV           54.74                     1
 17 Lam, Huy T           9 Rmsc-PV                55.52
 18 Alloway, John R     10 Sea Devils-PV          56.45
 19 Lucas, Kaleb A       9 Rmsc-PV                56.84
Finals
 -- Foley, Eoghan M     10 Snowbirds-PV           49.41         DQ
Preliminaries
 -- Phillips, Brian D   10 CUBU-PV                  NS
 -- Furst, Dean A       10 Machine-PV               NS
 -- Fenninger, Tom D    10 Fish-PV                  NS

Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Michael, James P          10 Sea Devils-PV          42.72      43.36
  2 Garfield, Evan M          10 Rmsc-PV                45.20      44.16
  3 Melhuish, Tim E           10 Snowbirds-PV           43.68      44.60
  4 Downey, Adrien P          10 H2oyas-PV              47.41      47.08
  5 Tollefson, Fletcher H     10 CUBU-PV                49.12      47.71
  6 Maloney, Bailey T          9 Rmsc-PV                51.94      48.08
  7 Chavez, Alejandro E       10 FAST-PV                47.82      48.52
  8 Foley, Eoghan M           10 Snowbirds-PV           50.55      49.41
-------------------------------------------------------------------------
  9 Levy, Nir                 10 Rmsc-PV                49.47      49.91
 10 Fellows, Kenneth J         9 PM-PV                  51.68      51.69
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fiala, Brandon C           9 CUBU-PV                51.99     J51.69
 12 Chitwood, Ryan K           9 Sea Devils-PV          50.88      51.74
 13 Coar, Trevor J            10 Fish-PV                52.96      51.93
 14 LeGall, Morgan            10 Rmsc-PV                53.09      52.84
 15 Irish, Trevor R           10 Rmsc-PV                55.03      54.20
 16 Royer, Matt W             10 Snowbirds-PV           53.58      54.74
 17 Lam, Huy T                 9 Rmsc-PV                54.99      55.52
 18 Alloway, John R           10 Sea Devils-PV          54.24      56.45
 19 Lucas, Kaleb A             9 Rmsc-PV                54.13      56.84
 -- Phillips, Brian D         10 CUBU-PV                54.66         NS
 -- Furst, Dean A             10 Machine-PV             45.08         NS
 -- Fenninger, Tom D          10 Fish-PV                54.50         NS

Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Michael, James P    10 Sea Devils-PV        1:35.36    1:28.16         20
                  43.20     1:28.16 (44.96)
  2 Garfield, Evan M    10 Rmsc-PV              1:34.52    1:32.83         17
                  44.33     1:32.83 (48.50)
  3 Melhuish, Tim E     10 Snowbirds-PV         1:39.08    1:35.45         16
                  45.19     1:35.45 (50.26)
  4 Xue, Richard        10 CUBU-PV              1:40.67    1:40.63         15
                  47.97     1:40.63 (52.66)
  5 Tollefson, Fletche  10 CUBU-PV              1:43.00    1:42.09         14
                  48.71     1:42.09 (53.38)
  6 Downey, Adrien P    10 H2oyas-PV            1:43.55    1:43.33         13
                  48.45     1:43.33 (54.88)
  7 HU, Phillip Y        9 CUBU-PV              1:42.82    1:43.64         12
                  49.56     1:43.64 (54.08)
  8 Cook, Danny H       10 Machine-PV           1:45.14    1:48.73         11
                  51.06     1:48.73 (57.67)
Preliminaries
  9 Clendenin, William  10 AST-PV               1:45.19                     9
 10 Chavez, Alejandro   10 FAST-PV              1:45.45                     7
 11 Foley, Eoghan M     10 Snowbirds-PV         1:46.40                     6
 12 Levy, Nir           10 Rmsc-PV              1:46.56                     5
 13 Coar, Trevor J      10 Fish-PV              1:51.10                     4
 14 Fiala, Brandon C     9 CUBU-PV              1:53.19                     3
 15 LeGall, Morgan      10 Rmsc-PV              1:53.47                     2
 16 Royer, Matt W       10 Snowbirds-PV         1:53.68                     1
 -- Ortmayer, Torey T   10 Machine-PV               NS
 -- Phillips, Brian D   10 CUBU-PV                  NS

Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Garfield, Evan M          10 Rmsc-PV              1:36.54    1:34.52
                  44.57     1:34.52 (49.95)
  2 Michael, James P          10 Sea Devils-PV        1:34.08    1:35.36
                  46.50     1:35.36 (48.86)
  3 Melhuish, Tim E           10 Snowbirds-PV         1:39.80    1:39.08
                  47.00     1:39.08 (52.08)
  4 Xue, Richard              10 CUBU-PV              1:46.64    1:40.67
                  47.43     1:40.67 (53.24)
  5 HU, Phillip Y              9 CUBU-PV              1:48.90    1:42.82
                  50.28     1:42.82 (52.54)
  6 Tollefson, Fletcher H     10 CUBU-PV              1:48.80    1:43.00
                  49.03     1:43.00 (53.97)
  7 Downey, Adrien P          10 H2oyas-PV            1:45.02    1:43.55
                  49.40     1:43.55 (54.15)
  8 Cook, Danny H             10 Machine-PV           1:55.26    1:45.14
                  49.76     1:45.14 (55.38)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clendenin, William F      10 AST-PV               1:47.51    1:45.19
                  49.86     1:45.19 (55.33)
 10 Chavez, Alejandro E       10 FAST-PV              1:48.55    1:45.45
                  48.96     1:45.45 (56.49)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Foley, Eoghan M           10 Snowbirds-PV         1:48.22    1:46.40
                  50.33     1:46.40 (56.07)
 12 Levy, Nir                 10 Rmsc-PV              1:47.88    1:46.56
                  49.63     1:46.56 (56.93)
 13 Coar, Trevor J            10 Fish-PV              1:55.75    1:51.10
                  53.82     1:51.10 (57.28)
 14 Fiala, Brandon C           9 CUBU-PV              1:58.17    1:53.19
                  53.63     1:53.19 (59.56)
 15 LeGall, Morgan            10 Rmsc-PV              1:55.94    1:53.47
                  54.87     1:53.47 (58.60)
 16 Royer, Matt W             10 Snowbirds-PV         1:55.28    1:53.68
                  54.13     1:53.68 (59.55)
 -- Ortmayer, Torey T         10 Machine-PV           1:49.76         NS
 -- Phillips, Brian D         10 CUBU-PV              1:55.34         NS

Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Grimmett-Norris, C   9 CUBU-PV                37.01      36.42         20
  2 Wojciechowski, Lou  10 CUBU-PV                37.43      36.81         17
  3 Kirsch, Mitchell R   9 Rmsc-PV                37.65      36.97         16
  4 Wooster, Tyler      10 Rmsc-PV                37.64      37.93         15
  5 HU, Phillip Y        9 CUBU-PV                37.68      38.01         14
  6 McJunkin, Matthew   10 Machine-PV             38.79      38.11         13
  7 Watkins, Adam       10 Rmsc-PV                38.76      39.17         12
  8 Xue, Richard        10 CUBU-PV                38.88      39.19         11
Preliminaries
  9 Tollefson, Fletche  10 CUBU-PV                39.57                     9
 10 Bowers, Brad W      10 Snowbirds-PV           40.29                     7
 11 Harris, Michael M   10 UN-RM-PV               40.34                     6
 12 Benecki, Kevin T    10 Fish-PV                40.36                     5
 13 Fellows, Kenneth J   9 PM-PV                  40.60                     4
 14 Hashemi, Cyrus      10 Fish-PV                40.72                     3
 15 Clendenin, William  10 AST-PV                 40.75                     2
 16 Witkop, Bobby T     10 H2oyas-PV              40.87                     1
 17 Maloney, Bailey T    9 Rmsc-PV                41.87
 18 Tyrrell, Kyle E     10 CUBU-PV                42.43
 19 Daen, Riley H       10 UN-RM-PV               44.06

Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, Christo   9 CUBU-PV                37.55      37.01
  2 Wojciechowski, Louis P    10 CUBU-PV                36.69      37.43
  3 Wooster, Tyler            10 Rmsc-PV                38.12      37.64
  4 Kirsch, Mitchell R         9 Rmsc-PV                36.92      37.65
  5 HU, Phillip Y              9 CUBU-PV                37.27      37.68
  6 Watkins, Adam             10 Rmsc-PV                39.50      38.76
  7 McJunkin, Matthew R       10 Machine-PV             37.90      38.79
  8 Xue, Richard              10 CUBU-PV                40.29      38.88
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tollefson, Fletcher H     10 CUBU-PV                38.97      39.57
 10 Bowers, Brad W            10 Snowbirds-PV           41.18      40.29
-------------------------------------------------------------------------
 11 Harris, Michael M         10 UN-RM-PV               44.81      40.34
 12 Benecki, Kevin T          10 Fish-PV                40.61      40.36
 13 Fellows, Kenneth J         9 PM-PV                  45.42      40.60
 14 Hashemi, Cyrus            10 Fish-PV                46.10      40.72
 15 Clendenin, William F      10 AST-PV                 46.27      40.75
 16 Witkop, Bobby T           10 H2oyas-PV              38.75      40.87
 17 Maloney, Bailey T          9 Rmsc-PV                41.24      41.87
 18 Tyrrell, Kyle E           10 CUBU-PV                42.66      42.43
 19 Daen, Riley H             10 UN-RM-PV               42.27      44.06

Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Grimmett-Norris, C   9 CUBU-PV              1:23.53    1:19.78         20
                  38.63     1:19.78 (41.15)
  2 Gibson, Matthew W    9 Rmsc-PV              1:25.79    1:22.84         17
                  39.15     1:22.84 (43.69)
  3 Tomajczyk, Drew M   10 Machine-PV           1:30.01    1:25.19         16
                  40.36     1:25.19 (44.83)
  4 Watkins, Adam       10 Rmsc-PV              1:28.46    1:25.79         15
                  39.91     1:25.79 (45.88)
  5 Xiao, Brian         10 Rmsc-PV              1:27.14    1:26.18         14
                  39.80     1:26.18 (46.38)
  6 Sturm, Zachary J    10 CUBU-PV              1:28.43    1:29.46         13
                  41.30     1:29.46 (48.16)
  7 McJunkin, Matthew   10 Machine-PV           1:31.55    1:29.93         12
                  41.50     1:29.93 (48.43)
  8 Tollefson, Fletche  10 CUBU-PV              1:29.07    1:30.46         11
                  40.61     1:30.46 (49.85)
Preliminaries
  2 Wooster, Tyler      10 Rmsc-PV              1:23.86
 10 Powell, Garrett     10 Rmsc-PV              1:31.93
 11 Xue, Richard        10 CUBU-PV              1:33.87
 12 Wojciechowski, Lou  10 CUBU-PV              1:35.97
 13 Bowers, Brad W      10 Snowbirds-PV         1:39.32
 14 Fellows, Kenneth J   9 PM-PV                1:45.29
 15 Coar, Trevor J      10 Fish-PV              1:46.81
 -- Witkop, Bobby T     10 H2oyas-PV                NS
 -- HU, Phillip Y        9 CUBU-PV                  NS

Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, Christo   9 CUBU-PV              1:21.96    1:23.53
                  37.08     1:23.53 (46.45)
  2 Wooster, Tyler            10 Rmsc-PV              1:31.74    1:23.86
                  37.40     1:23.86 (46.46)
  3 Gibson, Matthew W          9 Rmsc-PV              1:25.71    1:25.79
                  40.33     1:25.79 (45.46)
  4 Xiao, Brian               10 Rmsc-PV              1:34.40    1:27.14
                  40.88     1:27.14 (46.26)
  5 Sturm, Zachary J          10 CUBU-PV              1:33.21    1:28.43
                  41.42     1:28.43 (47.01)
  6 Watkins, Adam             10 Rmsc-PV              1:34.82    1:28.46
                  40.43     1:28.46 (48.03)
  7 Tollefson, Fletcher H     10 CUBU-PV              1:39.63    1:29.07
                  40.76     1:29.07 (48.31)
  8 Tomajczyk, Drew M         10 Machine-PV           1:29.28    1:30.01
                  44.63     1:30.01 (45.38)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McJunkin, Matthew R       10 Machine-PV           1:35.68    1:31.55
                  42.20     1:31.55 (49.35)
 10 Powell, Garrett           10 Rmsc-PV              1:30.99    1:31.93
                  42.90     1:31.93 (49.03)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Xue, Richard              10 CUBU-PV              1:40.78    1:33.87
                  41.27     1:33.87 (52.60)
 12 Wojciechowski, Louis P    10 CUBU-PV              1:25.31    1:35.97
                  44.21     1:35.97 (51.76)
 13 Bowers, Brad W            10 Snowbirds-PV         1:42.34    1:39.32
                  45.30     1:39.32 (54.02)
 14 Fellows, Kenneth J         9 PM-PV                1:44.70    1:45.29
                  48.74     1:45.29 (56.55)
 15 Coar, Trevor J            10 Fish-PV              1:46.29    1:46.81
                  49.88     1:46.81 (56.93)
 -- Witkop, Bobby T           10 H2oyas-PV            1:46.05         NS
 -- HU, Phillip Y              9 CUBU-PV              1:30.45         NS

Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Sturm, Zachary J    10 CUBU-PV              2:57.16    2:56.95         20
                  39.74     1:22.11 (42.37)     2:17.47 (55.36)     2:56.95 (39.48)
  2 Gibson, Matthew W    9 Rmsc-PV              3:01.84    2:57.84         17
                  38.23     1:22.97 (44.74)     2:18.87 (55.90)     2:57.84 (38.97)
  3 Tomajczyk, Drew M   10 Machine-PV           3:01.42    2:59.03         16
                  41.19     1:26.27 (45.08)     2:19.43 (53.16)     2:59.03 (39.60)
  4 HU, Phillip Y        9 CUBU-PV              3:06.00    3:05.41         15
                  40.26     1:28.45 (48.19)     2:24.26 (55.81)     3:05.41 (41.15)
  5 Garfield, Evan M    10 Rmsc-PV              3:11.72    3:05.82         14
                  45.09     1:33.70 (48.61)     2:25.85 (52.15)     3:05.82 (39.97)
  6 Powell, Garrett     10 Rmsc-PV              3:12.34    3:05.99         13
                  40.62     1:29.37 (48.75)     2:27.21 (57.84)     3:05.99 (38.78)
  7 Michael, James P    10 Sea Devils-PV        3:09.79    3:07.89         12
                  42.95     1:32.73 (49.78)     2:25.33 (52.60)     3:07.89 (42.56)
  8 Wooster, Tyler      10 Rmsc-PV              3:10.80    3:17.71         11
                  40.07     1:29.98 (49.91)   2:35.47 (1:05.49)     3:17.71 (42.24)
Preliminaries
  9 McJunkin, Matthew   10 Machine-PV           3:13.25                     9
 10 Melhuish, Tim E     10 Snowbirds-PV         3:20.91                     7
 11 Bowers, Brad W      10 Snowbirds-PV         3:21.21                     6
 12 Soevik, Odin        10 Rmsc-PV              3:23.04                     5
 13 Harris, Michael M   10 UN-RM-PV             3:23.21                     4
 14 Murphy, Blake D     10 CUBU-PV              3:23.95                     3
 15 Kiehl, Joshua B      9 Rmsc-PV              3:25.29                     2
 16 Fellows, Kenneth J   9 PM-PV                3:30.57                     1
 17 Levy, Nir           10 Rmsc-PV              3:30.79
 18 Chavez, Alejandro   10 FAST-PV              3:36.53
 19 LeGall, Morgan      10 Rmsc-PV              3:37.48
 20 Daen, Riley H       10 UN-RM-PV             3:39.60
 -- Xiao, Brian         10 Rmsc-PV                  NS

Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Sturm, Zachary J          10 CUBU-PV              3:09.87    2:57.16
                  40.27     1:22.22 (41.95)     2:17.05 (54.83)     2:57.16 (40.11)
  2 Tomajczyk, Drew M         10 Machine-PV           2:59.39    3:01.42
                  42.89     1:27.41 (44.52)     2:20.45 (53.04)     3:01.42 (40.97)
  3 Gibson, Matthew W          9 Rmsc-PV              3:00.98    3:01.84
                  39.23     1:24.10 (44.87)     2:20.82 (56.72)     3:01.84 (41.02)
  4 HU, Phillip Y              9 CUBU-PV              3:12.37    3:06.00
                  40.19     1:27.62 (47.43)     2:23.55 (55.93)     3:06.00 (42.45)
  5 Michael, James P          10 Sea Devils-PV        3:07.33    3:09.79
                  42.89     1:35.63 (52.74)     2:27.78 (52.15)     3:09.79 (42.01)
  6 Wooster, Tyler            10 Rmsc-PV              3:21.47    3:10.80
                  38.35     1:26.79 (48.44)   2:29.83 (1:03.04)     3:10.80 (40.97)
  7 Garfield, Evan M          10 Rmsc-PV              3:14.94    3:11.72
                  46.05     1:34.85 (48.80)     2:28.87 (54.02)     3:11.72 (42.85)
  8 Powell, Garrett           10 Rmsc-PV              3:10.11    3:12.34
                  42.99     1:33.69 (50.70)     2:30.47 (56.78)     3:12.34 (41.87)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McJunkin, Matthew R       10 Machine-PV           3:21.48    3:13.25
                  43.26     1:32.03 (48.77)     2:31.85 (59.82)     3:13.25 (41.40)
 10 Melhuish, Tim E           10 Snowbirds-PV         3:30.66    3:20.91
                  46.27     1:39.21 (52.94)     2:37.30 (58.09)     3:20.91 (43.61)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bowers, Brad W            10 Snowbirds-PV         3:22.62    3:21.21
                  45.06     1:37.18 (52.12)   2:39.94 (1:02.76)     3:21.21 (41.27)
 12 Soevik, Odin              10 Rmsc-PV              3:29.41    3:23.04
                  46.94     1:39.36 (52.42)   2:41.38 (1:02.02)     3:23.04 (41.66)
 13 Harris, Michael M         10 UN-RM-PV             3:45.11    3:23.21
                  42.92     1:37.75 (54.83)   2:42.04 (1:04.29)     3:23.21 (41.17)
 14 Murphy, Blake D           10 CUBU-PV              3:27.54    3:23.95
                  44.48     1:35.34 (50.86)   2:40.51 (1:05.17)     3:23.95 (43.44)
 15 Kiehl, Joshua B            9 Rmsc-PV              3:26.97    3:25.29
                  46.61     1:40.97 (54.36)   2:43.95 (1:02.98)     3:25.29 (41.34)
 16 Fellows, Kenneth J         9 PM-PV                3:37.29    3:30.57
                  45.52     1:40.42 (54.90)   2:43.33 (1:02.91)     3:30.57 (47.24)
 17 Levy, Nir                 10 Rmsc-PV              3:30.45    3:30.79
                  51.20     1:42.77 (51.57)     2:41.97 (59.20)     3:30.79 (48.82)
 18 Chavez, Alejandro E       10 FAST-PV              3:29.31    3:36.53
                  51.54     1:47.98 (56.44)   2:50.89 (1:02.91)     3:36.53 (45.64)
 19 LeGall, Morgan            10 Rmsc-PV              3:41.99    3:37.48
                  53.36     1:51.04 (57.68)   2:53.66 (1:02.62)     3:37.48 (43.82)
 20 Daen, Riley H             10 UN-RM-PV             3:39.04    3:39.60
                  46.31     1:40.30 (53.99)   2:55.70 (1:15.40)     3:39.60 (43.90)
 -- Xiao, Brian               10 Rmsc-PV              3:15.70         NS

Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      2:08.71    2:15.80         40
     1) Gibson, Matthew W 9             2) Soevik, Odin 10
     3) Irish, Trevor R 10              4) Watkins, Adam 10
                  33.60     1:08.80 (35.20)     1:42.20 (33.40)     2:15.80 (33.60)
  2 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                2:11.65    2:16.10         34
     1) Wojciechowski, Louis P 10       2) Curl, Nick D 10
     3) Grimmett-Norris, Christopher D  4) Sturm, Zachary J 10
                  49.30     1:07.63 (18.33)     1:42.11 (34.48)     2:16.10 (33.99)
  3 Machine Aquatics-PV  'A'                    2:25.77    2:19.77         32
     1) McJunkin, Matthew R 10          2) Tomajczyk, Drew M 10
     3) Ortmayer, Torey T 10            4) Furst, Dean A 10
                  34.15     1:11.23 (37.08)     1:46.67 (35.44)     2:19.77 (33.10)
  4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      2:19.09    2:20.82         30
     1) Powell, Garrett 10              2) Maloney, Bailey T 9
     3) Menguy, Hugo 8                  4) Xiao, Brian 10
                  35.40     1:10.73 (35.33)     1:46.40 (35.67)     2:20.82 (34.42)
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'      2:28.90   x2:20.83
     1) Carlson, Elliot H 10            2) Kiehl, Joshua B 9
     3) Garfield, Evan M 10             4) Wooster, Tyler 10
                  52.55     1:11.78 (19.23)     1:47.28 (35.50)     2:20.83 (33.55)
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                2:19.88    2:23.15         28
     1) Tyrrell, Kyle E 10              2) Murphy, Blake D 10
     3) Tollefson, Fletcher H 10        4) Xue, Richard 10
                  37.19     1:14.73 (37.54)     1:49.39 (34.66)     2:23.15 (33.76)
  7 Snowbird Aquatics-PV  'A'                   2:30.00    2:27.41         26
     1) Melhuish, Tim E 10              2) Bowers, Brad W 10
     3) Foley, Eoghan M 10              4) Royer, Matt W 10
                  34.93     1:12.75 (37.82)     1:48.67 (35.92)     2:27.41 (38.74)
 -- Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                2:36.44         NS

Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      2:28.24    2:30.43         40
     1) Gibson, Matthew W 9             2) Garfield, Evan M 10
     3) Wooster, Tyler 10               4) Kirsch, Mitchell R 9
                  37.58     1:20.97 (43.39)   2:30.43 (1:09.46)
  2 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                2:29.07    2:37.16         34
     1) Sturm, Zachary J 10             2) Wojciechowski, Louis P 10
     3) Grimmett-Norris, Christopher D  4) Curl, Nick D 10
                  40.03     1:26.79 (46.76)   2:37.16 (1:10.37)
  3 Machine Aquatics-PV  'A'                    2:40.89    2:39.46         32
     1) Furst, Dean A 10                2) Tomajczyk, Drew M 10
     3) McJunkin, Matthew R 10          4) Ortmayer, Torey T 10
                  38.79     1:26.36 (47.57)   2:39.46 (1:13.10)
  4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      2:36.10    2:43.90         30
     1) Irish, Trevor R 10              2) Maloney, Bailey T 9
     3) Watkins, Adam 10                4) Menguy, Hugo 8
                  41.48     1:29.61 (48.13)     2:08.64 (39.03)     2:43.90 (35.26)
  5 Snowbird Aquatics-PV  'A'                   2:45.00    2:46.08         28
     1) Royer, Matt W 10                2) Melhuish, Tim E 10
     3) Bowers, Brad W 10               4) Foley, Eoghan M 10
                1:01.26     1:31.28 (30.02)     2:11.19 (39.91)     2:46.08 (34.89)
  6 The Fish-PV  'A'                            2:58.55    2:47.74         26
     1) Fritz, Tyler A 9                2) Coar, Trevor J 10
     3) Benecki, Kevin T 10             4) Hashemi, Cyrus 10
                1:02.82     1:34.79 (31.97)     2:14.75 (39.96)     2:47.74 (32.99)
  7 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                2:34.88    2:48.22         24
     1) Murphy, Blake D 10              2) Tollefson, Fletcher H 10
     3) HU, Phillip Y 9                 4) Tyrrell, Kyle E 10
                  59.26     1:31.86 (32.60)   2:48.22 (1:16.36)
  8 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'      2:44.31   x2:51.45
     1) Carlson, Elliot H 10            2) Levy, Nir 10
     3) Xiao, Brian 10                  4) Kiehl, Joshua B 9
                  59.62     1:36.07 (36.45)     2:16.17 (40.10)     2:51.45 (35.28)
 -- Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                2:51.22         NS