PVS Long Course
Senior and Age Group II Open Meet
June 27, 2004
Fairland Aquatic Center
Hosted by Fairland Aquatics Swim Team
Meet Results for Timed Finals-Long Course Meters
Women 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Floria, Emily I 10 Rmsc-PV 35.14 36.83
2 Schwartz, Nancy L 10 MSSC-PV 43.87 37.50
3 Wei, Laurie X 10 Un-AquaHoyas-PV NT 39.14
4 Bolek, Emily E 10 Rmsc-PV 43.69 39.16
5 Collier, Campbell E 10 Machine-PV NT 39.43
6 Cason, Molly P 9 Rmsc-PV 40.54 39.44
7 Deshields, Diana V 10 Rmsc-PV 40.43 39.63
8 Tjonneland, Ida M 9 Rmsc-PV 41.85 40.35
9 Baird, Susannah R 10 AquaHoyas-PV 38.75 40.59
10 Shpak, Eva I 10 Rmsc-PV 44.09 41.75
11 VanderWeele, Chelsea N 10 Rmsc-PV 41.25 41.77
12 Ratcliff, Georgia K 9 Machine-PV 42.19 42.40
13 Ferguson, Ashleigh E 10 Rmsc-PV 41.90 43.78
14 Anderson, Rebecca K 10 Machine-PV 39.61 44.11
15 Ruttenberg, Caroline E 9 Unattached-PV 43.08 44.20
16 Zegarra-Schmidt, Nina S 9 Rmsc-PV NT 45.27
17 Ratcliff, Carolina J 8 Machine-PV 47.38 45.29
18 Chouikha, Tatyana R 8 Rmsc-PV NT 45.33
19 Anderson, Victoria H 9 Machine-PV NT 46.22
20 Gerlach, Helen E 8 MSSC-PV NT 46.32
21 Shifflett, Kimberly C 7 Machine-PV 49.07 51.13
22 Kousen, Amanda T 9 Machine-PV NT 54.75
-- Newton, Sophie M 10 Unattached-PV 41.10 DQ
-- Peress, Marli L 8 Machine-PV NT SCR
-- Reed, Abigail E 10 Machine-PV 45.15 SCR
-- Gent, Anne E 9 Machine-PV NT SCR
-- Johnson, Nicole R 9 Machine-PV NT SCR
-- Pasztor, Abby J 10 Unattached-PV 38.90 SCR
-- Lair, Gina R 10 Unattached-PV 42.01 SCR
-- Levy, Yaly 9 Rmsc-PV 35.88 SCR
-- Pollock, Apolonia S 9 Unattached-PV 35.67 SCR
-- Bagley, Laura M 10 Unattached-PV 40.66 SCR
-- Ortega, Karina 10 Rmsc-PV 37.88 SCR
-- Green, Kathryn L 10 Unattached-PV 34.75 SCR
-- Kellan, Laura F 9 Machine-PV NT SCR
-- Urovsky, Tessa M 10 Rmsc-PV 35.03 SCR
-- Kellan, Melissa M 9 Machine-PV NT SCR
-- Taft, Hanna R 10 Rmsc-PV 36.24 SCR
-- Gillespie, Kate M 10 Rmsc-PV 34.13 SCR
-- Machlin, Cara D 10 Rmsc-PV 40.34 SCR
Women 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Like-Mathews, Courtney M 10 Rmsc-PV 6:03.62 5:49.55
1:27.53 2:58.72 (1:31.19) 4:27.43 (1:28.71) 5:49.55 (1:22.12)
2 Carroll, Kelly A 10 Rmsc-PV 6:26.04 5:49.81
1:26.81 2:58.26 (1:31.45) 4:27.52 (1:29.26) 5:49.81 (1:22.29)
3 Wilson, Amina C 10 Rmsc-PV NT 6:01.69
1:26.81 2:58.47 (1:31.66) 4:30.13 (1:31.66) 6:01.69 (1:31.56)
4 Wei, Laurie X 10 Un-AquaHoyas-PV NT 6:07.97
1:27.04 3:01.48 (1:34.44) 4:35.14 (1:33.66) 6:07.97 (1:32.83)
5 Bolek, Emily E 10 Rmsc-PV NT 6:13.77
1:28.98 3:02.48 (1:33.50) 4:39.52 (1:37.04) 6:13.77 (1:34.25)
6 Swift, Taylor R 10 Rmsc-PV 6:52.06 6:14.08
1:29.87 3:06.06 (1:36.19) 4:41.69 (1:35.63) 6:14.08 (1:32.39)
7 Schwartz, Nancy L 10 MSSC-PV NT 6:31.73
-- Gillespie, Kate M 10 Rmsc-PV 5:39.75 SCR
-- Machlin, Cara D 10 Rmsc-PV NT SCR
Women 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Carroll, Kelly A 10 Rmsc-PV 1:28.51 1:28.77
2 Mulquin, Catherine E 9 Rmsc-PV 1:31.39 1:34.57
3 Schwartz, Nancy L 10 MSSC-PV 1:36.51 1:35.18
4 Bolek, Emily E 10 Rmsc-PV 1:32.59 1:35.60
5 Gong, Allison * 10 Rmsc-PV 1:41.08 1:37.10
6 Gragnani, Karen M 10 Rmsc-PV NT 1:40.03
7 Ferguson, Ashleigh E 10 Rmsc-PV 1:43.05 1:40.89
8 VanderWeele, Chelsea N 10 Rmsc-PV 1:34.11 1:43.25
9 Ratcliff, Georgia K 9 Machine-PV 1:47.18 1:45.95
10 Tjonneland, Ida M 9 Rmsc-PV 1:45.43 1:46.14
11 Gerlach, Helen E 8 MSSC-PV NT 1:46.89
12 Collier, Campbell E 10 Machine-PV NT 1:48.05
13 Baird, Susannah R 10 AquaHoyas-PV NT 1:48.71
14 Anderson, Rebecca K 10 Machine-PV 1:40.72 1:48.87
15 Chouikha, Tatyana R 8 Rmsc-PV NT 1:51.87
16 Shpak, Eva I 10 Rmsc-PV NT 1:52.21
17 Newton, Sophie M 10 Unattached-PV NT 1:54.01
18 Zegarra-Schmidt, Nina S 9 Rmsc-PV NT 1:59.54
19 Ratcliff, Carolina J 8 Machine-PV 2:13.90 2:01.38
-- Kousen, Amanda T 9 Machine-PV NT DQ
-- Ruttenberg, Caroline E 9 Unattached-PV NT DQ
-- Like-Mathews, Courtney M 10 Rmsc-PV 1:23.05 DQ
-- Shifflett, Kimberly C 7 Machine-PV NT DQ
-- Peress, Marli L 8 Machine-PV NT SCR
-- Pollock, Apolonia S 9 Unattached-PV NT SCR
-- Taft, Hanna R 10 Rmsc-PV 1:50.43 SCR
-- Bagley, Laura M 10 Unattached-PV NT SCR
-- Kellan, Melissa M 9 Machine-PV NT SCR
-- Johnson, Nicole R 9 Machine-PV NT SCR
-- Machlin, Cara D 10 Rmsc-PV 1:30.91 SCR
Women 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Floria, Emily I 10 Rmsc-PV 41.13 41.35
2 Cason, Molly P 9 Rmsc-PV 46.63 47.58
3 Ratcliff, Georgia K 9 Machine-PV 48.11 47.94
4 Wei, Laurie X 10 Un-AquaHoyas-PV NT 48.11
5 Wilson, Amina C 10 Rmsc-PV 47.91 49.18
6 Gragnani, Karen M 10 Rmsc-PV 48.89 49.81
7 Swift, Taylor R 10 Rmsc-PV 50.22 49.90
8 Shpak, Eva I 10 Rmsc-PV 53.54 51.57
9 Deshields, Diana V 10 Rmsc-PV 57.79 51.87
10 VanderWeele, Chelsea N 10 Rmsc-PV 53.46 53.46
11 Ruttenberg, Caroline E 9 Unattached-PV 55.00 53.69
12 Collier, Campbell E 10 Machine-PV NT 54.14
13 Ratcliff, Carolina J 8 Machine-PV 1:05.37 54.72
14 Baird, Susannah R 10 AquaHoyas-PV 53.90 56.12
15 Loversky, Zoe S 9 Rmsc-PV 54.84 56.15
16 Newton, Sophie M 10 Unattached-PV 58.61 56.90
17 Ferguson, Ashleigh E 10 Rmsc-PV 57.87 58.36
18 Anderson, Rebecca K 10 Machine-PV NT 59.00
19 Gerlach, Helen E 8 MSSC-PV NT 1:01.62
20 Chouikha, Tatyana R 8 Rmsc-PV NT 1:03.02
21 Kousen, Amanda T 9 Machine-PV NT 1:05.73
22 Anderson, Victoria H 9 Machine-PV NT 1:07.16
23 Shifflett, Kimberly C 7 Machine-PV NT 1:09.04
-- Zegarra-Schmidt, Nina S 9 Rmsc-PV NT DQ
-- Reed, Abigail E 10 Machine-PV 1:04.73 NS
-- Gent, Anne E 9 Machine-PV NT SCR
-- Peress, Marli L 8 Machine-PV NT SCR
-- Ortega, Karina 10 Rmsc-PV 47.37 SCR
-- Johnson, Nicole R 9 Machine-PV NT SCR
-- Bagley, Laura M 10 Unattached-PV 56.00 SCR
-- Pasztor, Abby J 10 Unattached-PV 52.30 SCR
-- Green, Kathryn L 10 Unattached-PV 47.16 SCR
-- Lair, Gina R 10 Unattached-PV 1:02.53 SCR
-- Kellan, Laura F 9 Machine-PV NT SCR
-- Kellan, Melissa M 9 Machine-PV NT SCR
-- Levy, Yaly 9 Rmsc-PV 45.24 SCR
Women 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gong, Allison * 10 Rmsc-PV 1:21.74 1:26.20
2 Mulquin, Catherine E 9 Rmsc-PV 1:37.04 1:37.17
3 Swift, Taylor R 10 Rmsc-PV 1:34.79 1:38.04
4 Loversky, Zoe S 9 Rmsc-PV 1:39.51 1:41.09
5 Deshields, Diana V 10 Rmsc-PV NT 1:54.59
6 Gragnani, Karen M 10 Rmsc-PV NT 1:56.26
6 Tjonneland, Ida M 9 Rmsc-PV NT 1:56.26
-- Kellan, Laura F 9 Machine-PV NT SCR
-- Urovsky, Tessa M 10 Rmsc-PV 1:25.87 SCR
-- Ortega, Karina 10 Rmsc-PV NT SCR
-- Reed, Abigail E 10 Machine-PV NT SCR
-- Green, Kathryn L 10 Unattached-PV 1:31.51 SCR
-- Pasztor, Abby J 10 Unattached-PV NT SCR
-- Taft, Hanna R 10 Rmsc-PV 1:43.71 SCR
Women 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Carroll, Kelly A 10 Rmsc-PV 3:10.18 3:04.36
1:29.24 3:04.36 (1:35.12)
2 Like-Mathews, Courtney M 10 Rmsc-PV 3:13.21 3:07.44
1:29.37 3:07.44 (1:38.07)
3 Wilson, Amina C 10 Rmsc-PV 3:19.80 3:09.34
1:29.55 3:09.34 (1:39.79)
4 Floria, Emily I 10 Rmsc-PV 3:10.78 3:11.14
1:37.32 3:11.14 (1:33.82)
5 Gong, Allison * 10 Rmsc-PV 3:16.05 3:17.35
1:34.23 3:17.35 (1:43.12)
6 Mulquin, Catherine E 9 Rmsc-PV 3:25.60 3:21.14
1:34.93 3:21.14 (1:46.21)
7 Bolek, Emily E 10 Rmsc-PV 3:18.01 3:21.22
1:37.39 3:21.22 (1:43.83)
8 Cason, Molly P 9 Rmsc-PV 3:23.73 3:25.22
1:45.55 3:25.22 (1:39.67)
9 Loversky, Zoe S 9 Rmsc-PV 3:31.55 3:35.78
-- Levy, Yaly 9 Rmsc-PV 3:23.13 SCR
-- Pollock, Apolonia S 9 Unattached-PV 3:53.82 SCR
-- Gillespie, Kate M 10 Rmsc-PV 3:11.69 SCR
-- Urovsky, Tessa M 10 Rmsc-PV 3:16.44 SCR
Women 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Webb, Blair K 12 Rmsc-PV 32.27 29.89
2 Gerlach, Janene M 12 MSSC-PV 31.33 31.79
3 Boone, Brittany A 12 Unattached-PV 32.17 32.01
4 Ortmayer, Abigail R 12 Machine-PV 32.65 32.06
5 Yu, Dorothy 12 Rmsc-PV 31.67 32.13
6 Pratt, Stephanie M 11 AquaHoyas-PV 31.97 32.22
7 Basel, Megan M 12 Unattached-PV 32.17 32.23
8 Yeh, Joanna R 12 MSSC-PV 32.75 32.24
9 Loversky, Leah D 12 Rmsc-PV 32.86 32.49
10 Kyle, Kati M 12 Rmsc-PV 32.54 32.54
11 Paris, Emma A 12 Rmsc-PV 31.13 32.76
12 Yuan, Jessica X 11 Rmsc-PV 32.69 32.99
13 Bloch, Laurence S 11 AquaHoyas-PV 32.32 33.15
14 Walden, Hannah E 11 Machine-PV 33.56 33.18
15 Guzsvany, Sabrina 12 Unattached-PV 34.28 33.82
16 Katis, Jayme C 11 Machine-PV 34.71 33.84
17 Link, Kara A 12 Rmsc-PV 34.99 33.92
18 Youngblood, Devon N 12 Machine-PV 34.19 33.95
19 Benjamin, Ali D 11 Rmsc-PV 33.97 34.21
20 Bush, Adrienne P 12 FAST-PV 34.98 34.85
20 McDonald, Tiarra A 12 Rmsc-PV 35.49 34.85
22 Cason, Mallory L 12 Rmsc-PV 35.10 35.07
23 Carmack, Nikki N 11 Rmsc-PV 35.30 35.09
24 Szymczak, Michelle L 11 Rmsc-PV 37.26 35.23
25 Stout, Kelly L 12 Rmsc-PV 35.30 35.54
26 Varner, Emma J 12 Rmsc-PV 36.90 35.84
27 Paris, Alice E 11 Rmsc-PV 36.36 35.94
28 Fernandez, Ana M 11 Machine-PV 37.34 36.06
29 Clark, Rachel B 11 Rmsc-PV 36.09 36.17
30 Bennett, Elaine T 11 Machine-PV 37.10 36.74
31 Miskiel, Ellie F 12 Tiburones-PV 37.54 37.26
32 Hancox, Lauren A 11 Unattached-PV 38.91 37.53
33 Newman, Taylor S 11 Rmsc-PV 41.01 38.74
34 Wallace, Taylor N 11 Rmsc-PV 39.19 38.99
35 Arai, Allison L 11 Rmsc-PV 38.79 39.53
36 Espinoza, Paola V 11 Rmsc-PV NT 40.37
37 Choi, Joowon M 11 Unattached-PV 40.30 41.01
-- Bajorek, Theresa A 12 Tiburones-PV 36.78 SCR
-- Rivera, Julia M 11 Rmsc-PV 37.92 SCR
-- Lerche, Susie E 12 Tiburones-PV 38.05 SCR
-- Ortega, Nicole 12 Rmsc-PV 32.08 SCR
-- Sengupta, Nirvan * 12 Rmsc-PV 35.30 SCR
-- Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV 33.16 SCR
-- Newsom, ally R 12 Rmsc-PV 38.95 SCR
-- O'Reilly, Katarina A 11 Machine-PV 35.30 SCR
-- Stonerock, Lauren E 11 Machine-PV NT SCR
-- Kerico, Amber J 11 Unattached-PV 35.29 SCR
-- Johnston, Taryn V 12 Unattached-PV 38.86 SCR
-- Lyakhovich, Sasha 12 FAST-PV 39.91 SCR
Women 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gentry, Marissa M 11 Rmsc-PV 5:05.22 5:07.56
1:13.61 2:32.73 (1:19.12) 3:51.35 (1:18.62) 5:07.56 (1:16.21)
2 Yeh, Joanna R 12 MSSC-PV 5:25.59 5:07.57
1:14.58 2:33.45 (1:18.87) 3:52.31 (1:18.86) 5:07.57 (1:15.26)
3 Kyle, Kati M 12 Rmsc-PV 5:24.82 5:17.15
1:16.14 2:37.39 (1:21.25) 3:58.25 (1:20.86) 5:17.15 (1:18.90)
4 Pratt, Stephanie M 11 AquaHoyas-PV 5:21.26 5:23.46
1:18.36 2:40.60 (1:22.24) 4:03.11 (1:22.51) 5:23.46 (1:20.35)
5 Pepper, Elizabeth 11 Rmsc-PV 5:36.26 5:24.45
1:20.11 2:44.27 (1:24.16) 4:04.65 (1:20.38) 5:24.45 (1:19.80)
6 Bloch, Laurence S 11 AquaHoyas-PV 5:20.69 5:26.10
1:17.22 2:41.84 (1:24.62) 4:06.48 (1:24.64) 5:26.10 (1:19.62)
7 Loversky, Leah D 12 Rmsc-PV 5:25.26 5:27.13
1:19.33 2:45.01 (1:25.68) 4:07.94 (1:22.93) 5:27.13 (1:19.19)
8 Stout, Kelly L 12 Rmsc-PV 5:25.69 5:32.20
1:21.77 2:46.44 (1:24.67) 4:10.37 (1:23.93) 5:32.20 (1:21.83)
9 Cason, Mallory L 12 Rmsc-PV 5:31.60 5:36.34
1:21.69 2:47.86 (1:26.17) 4:13.29 (1:25.43) 5:36.34 (1:23.05)
10 Peko - Spicer, Sarah G 12 FAST-PV 5:30.00 5:36.92
1:20.68 2:47.38 (1:26.70) 4:13.77 (1:26.39) 5:36.92 (1:23.15)
11 Schwartz, Rebecca M 12 MSSC-PV NT 5:37.01
1:21.23 2:47.66 (1:26.43) 4:13.87 (1:26.21) 5:37.01 (1:23.14)
12 Berry, Kaitlin E 12 Rmsc-PV 5:45.17 5:37.72
1:21.42 2:46.99 (1:25.57) 4:13.05 (1:26.06) 5:37.72 (1:24.67)
13 Varner, Emma J 12 Rmsc-PV 6:17.93 5:50.95
1:23.57 2:52.62 (1:29.05) 4:22.52 (1:29.90) 5:50.95 (1:28.43)
14 Willett, Ciara L 12 FAST-PV NT 5:57.68
1:24.79 2:57.21 (1:32.42) 4:29.61 (1:32.40) 5:57.68 (1:28.07)
15 Fernandez, Ana M 11 Machine-PV NT 6:01.50
1:25.44 3:00.14 (1:34.70) 4:33.00 (1:32.86) 6:01.50 (1:28.50)
16 Szymczak, Michelle L 11 Rmsc-PV 6:33.93 6:17.27
1:31.72 3:09.78 (1:38.06) 4:45.11 (1:35.33) 6:17.27 (1:32.16)
17 Arai, Allison L 11 Rmsc-PV 6:38.85 6:23.56
1:34.29 3:11.93 (1:37.64) 4:48.65 (1:36.72) 6:23.56 (1:34.91)
-- Fein, Arielle W 12 Rmsc-PV 5:35.37 NS
-- Rivera, Julia M 11 Rmsc-PV 5:44.31 SCR
-- Betman, Hannah E 12 Rmsc-PV 5:07.64 SCR
Women 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Boone, Brittany A 12 Unattached-PV 1:14.74 1:15.93
2 Murray, Katie G 12 Rmsc-PV 1:25.98 1:19.16
3 Pratt, Stephanie M 11 AquaHoyas-PV 1:19.67 1:20.23
4 Berry, Kaitlin E 12 Rmsc-PV 1:30.20 1:23.82
5 Pepper, Elizabeth 11 Rmsc-PV 1:23.42 1:23.94
6 Loversky, Leah D 12 Rmsc-PV 1:23.74 1:24.61
7 Gabala, Allison K 12 Rmsc-PV 1:22.67 1:24.68
7 Yuan, Jessica X 11 Rmsc-PV 1:22.82 1:24.68
9 Wolla, Kaitlin A 12 Machine-PV 1:31.66 1:28.71
10 Willett, Ciara L 12 FAST-PV 1:39.28 1:29.69
11 Bennett, Elaine T 11 Machine-PV 1:32.67 1:32.38
12 Katis, Jayme C 11 Machine-PV 1:37.49 1:32.67
13 Carmack, Nikki N 11 Rmsc-PV 1:35.63 1:36.17
14 Kovalcik, Anna T 11 Rmsc-PV NT 1:42.74
-- Lerche, Susie E 12 Tiburones-PV 1:32.96 SCR
-- Sengupta, Nirvan * 12 Rmsc-PV NT SCR
-- Johnston, Taryn V 12 Unattached-PV 1:38.58 SCR
-- Hancox, Lauren A 11 Unattached-PV 1:46.48 SCR
-- Betman, Hannah E 12 Rmsc-PV 1:21.84 SCR
-- Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV 1:22.48 SCR
-- Mills, Kaitlin M 12 Rmsc-PV 1:15.06 SCR
Women 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ortmayer, Abigail R 12 Machine-PV 40.61 40.09
2 Webb, Blair K 12 Rmsc-PV 41.37 40.49
3 Walden, Hannah E 11 Machine-PV 41.46 41.39
4 Murray, Katie G 12 Rmsc-PV 44.65 41.84
5 Menguy, Anais 12 Rmsc-PV 42.84 42.46
6 Walpuck, Leah H 12 Rmsc-PV 41.43 42.73
7 Youngblood, Devon N 12 Machine-PV 47.22 43.16
8 Paris, Emma A 12 Rmsc-PV 41.90 43.63
9 Gentry, Marissa M 11 Rmsc-PV 49.42 43.74
10 Chuang, Cara Y 12 Rmsc-PV 45.35 43.81
11 Link, Kara A 12 Rmsc-PV 44.24 44.19
12 McDonald, Tiarra A 12 Rmsc-PV 44.48 44.56
13 Paris, Alice E 11 Rmsc-PV 44.91 44.81
14 Guzsvany, Sabrina 12 Unattached-PV 44.16 45.11
15 Carmack, Nikki N 11 Rmsc-PV 44.00 45.76
16 Bush, Adrienne P 12 FAST-PV 50.71 46.09
17 Wolla, Kaitlin A 12 Machine-PV 53.75 47.21
18 Miskiel, Ellie F 12 Tiburones-PV 48.13 48.13
19 Wallace, Taylor N 11 Rmsc-PV 49.44 48.50
20 Bennett, Elaine T 11 Machine-PV 49.52 48.72
21 Choi, Joowon M 11 Unattached-PV 48.40 48.84
22 Hancox, Lauren A 11 Unattached-PV 52.50 50.02
23 Arai, Allison L 11 Rmsc-PV 53.96 50.22
24 Katis, Jayme C 11 Machine-PV 52.87 51.06
25 Fitta, Meron A 11 Rmsc-PV 56.41 53.56
-- Stonerock, Lauren E 11 Machine-PV 50.07 NS
-- Sengupta, Nirvan * 12 Rmsc-PV 50.23 SCR
-- Neff, Melanie R 11 Rmsc-PV 54.63 SCR
-- Fein, Arielle W 12 Rmsc-PV 37.09 SCR
-- Ortega, Nicole 12 Rmsc-PV 42.80 SCR
-- Lyakhovich, Sasha 12 FAST-PV NT SCR
-- O'Reilly, Katarina A 11 Machine-PV 46.62 SCR
-- Kerico, Amber J 11 Unattached-PV 42.90 SCR
Women 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Varner, Emma J 12 Rmsc-PV 3:13.95 3:08.63
1:33.00 3:08.63 (1:35.63)
2 Walden, Hannah E 11 Machine-PV NT 3:13.85
1:32.72 3:13.85 (1:41.13)
3 Riley, Rebecca H 12 Rmsc-PV 3:18.18 3:16.15
1:35.37 3:16.15 (1:40.78)
4 Youngblood, Devon N 12 Machine-PV NT 3:17.34
1:35.52 3:17.34 (1:41.82)
5 Ortmayer, Abigail R 12 Machine-PV 3:33.35 3:20.42
1:35.18 3:20.42 (1:45.24)
6 Menguy, Anais 12 Rmsc-PV NT 3:21.14
1:36.95 3:21.14 (1:44.19)
7 Clark, Rachel B 11 Rmsc-PV NT 3:28.99
1:42.26 3:28.99 (1:46.73)
8 Bush, Adrienne P 12 FAST-PV 3:34.71 3:30.35
1:42.58 3:30.35 (1:47.77)
9 McDonald, Tiarra A 12 Rmsc-PV NT 3:32.82
1:40.02 3:32.82 (1:52.80)
10 Guzsvany, Sabrina 12 Unattached-PV 3:42.08 3:36.55
1:42.77 3:36.55 (1:53.78)
11 Link, Kara A 12 Rmsc-PV NT 3:45.63
1:46.46 3:45.63 (1:59.17)
12 Miskiel, Ellie F 12 Tiburones-PV NT 3:46.27
1:49.55 3:46.27 (1:56.72)
13 Choi, Joowon M 11 Unattached-PV NT 3:49.96
1:50.53 3:49.96 (1:59.43)
14 Fitta, Meron A 11 Rmsc-PV NT 4:06.91
2:01.94 4:06.91 (2:04.97)
-- Gerlach, Janene M 12 MSSC-PV 3:35.01 DQ
1:43.47 DQ (1:49.21)
-- Paris, Emma A 12 Rmsc-PV 3:17.63 NS
-- Paris, Alice E 11 Rmsc-PV 3:30.78 NS
-- Bajorek, Theresa A 12 Tiburones-PV 3:18.97 SCR
-- Kerico, Amber J 11 Unattached-PV 3:35.18 SCR
-- Ortega, Nicole 12 Rmsc-PV 3:15.64 SCR
-- Stonerock, Lauren E 11 Machine-PV NT SCR
-- Newsom, ally R 12 Rmsc-PV 3:32.16 SCR
Women 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Webb, Blair K 12 Rmsc-PV 1:14.99 1:13.02
2 Gentry, Marissa M 11 Rmsc-PV 1:18.64 1:16.79
3 Gabala, Allison K 12 Rmsc-PV 1:14.36 1:17.29
4 Boone, Brittany A 12 Unattached-PV 1:18.06 1:19.46
5 Walpuck, Leah H 12 Rmsc-PV 1:18.67 1:21.78
6 Menguy, Anais 12 Rmsc-PV NT 1:22.09
7 Riley, Rebecca H 12 Rmsc-PV 1:22.55 1:22.55
8 Berry, Kaitlin E 12 Rmsc-PV 1:28.03 1:24.92
9 Basel, Megan M 12 Unattached-PV 1:19.57 1:25.00
10 Fernandez, Ana M 11 Machine-PV 1:36.09 1:31.26
11 Schwartz, Rebecca M 12 MSSC-PV 1:37.88 1:31.92
12 Benjamin, Ali D 11 Rmsc-PV 1:25.30 1:32.11
13 Wolla, Kaitlin A 12 Machine-PV 1:31.61 1:36.51
14 Kovalcik, Anna T 11 Rmsc-PV 1:46.57 1:47.73
15 Newman, Taylor S 11 Rmsc-PV 1:46.17 1:49.72
16 Espinoza, Paola V 11 Rmsc-PV NT 1:53.35
-- Yu, Dorothy 12 Rmsc-PV NT NS
-- O'Reilly, Katarina A 11 Machine-PV 1:34.01 SCR
-- Fein, Arielle W 12 Rmsc-PV 1:23.53 SCR
-- Johnston, Taryn V 12 Unattached-PV NT SCR
-- Neff, Melanie R 11 Rmsc-PV 1:49.88 SCR
-- Mottola, Lindsay A 11 Machine-PV 1:25.71 SCR
-- Mills, Kaitlin M 12 Rmsc-PV 1:41.11 SCR
Women 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chuang, Cara Y 12 Rmsc-PV 2:43.57 2:41.17
1:15.63 2:41.17 (1:25.54)
2 Murray, Katie G 12 Rmsc-PV 2:51.06 2:43.61
1:18.93 2:43.61 (1:24.68)
3 Yeh, Joanna R 12 MSSC-PV 2:47.19 2:47.72
1:22.13 2:47.72 (1:25.59)
4 Gerlach, Janene M 12 MSSC-PV 2:53.57 2:48.11
1:20.98 2:48.11 (1:27.13)
5 Yu, Dorothy 12 Rmsc-PV 2:48.48 2:49.13
1:20.77 2:49.13 (1:28.36)
6 Gabala, Allison K 12 Rmsc-PV 2:55.19 2:52.08
1:22.03 2:52.08 (1:30.05)
7 Yuan, Jessica X 11 Rmsc-PV 2:53.97 2:53.04
1:23.05 2:53.04 (1:29.99)
8 Kyle, Kati M 12 Rmsc-PV 3:16.95 2:54.91
1:20.13 2:54.91 (1:34.78)
9 Basel, Megan M 12 Unattached-PV 2:49.20 2:55.45
1:21.60 2:55.45 (1:33.85)
10 Cason, Mallory L 12 Rmsc-PV 2:54.70 2:55.56
1:25.23 2:55.56 (1:30.33)
11 Pepper, Elizabeth 11 Rmsc-PV 3:04.50 2:57.08
1:22.98 2:57.08 (1:34.10)
12 Bloch, Laurence S 11 AquaHoyas-PV 3:02.27 3:00.76
13 Schwartz, Rebecca M 12 MSSC-PV 3:09.40 3:02.25
1:26.33 3:02.25 (1:35.92)
14 Stout, Kelly L 12 Rmsc-PV 3:05.45 3:07.13
1:34.20 3:07.13 (1:32.93)
15 Clark, Rachel B 11 Rmsc-PV 3:07.09 3:07.96
1:31.72 3:07.96 (1:36.24)
16 Willett, Ciara L 12 FAST-PV 3:29.82 3:19.01
1:34.59 3:19.01 (1:44.42)
17 Szymczak, Michelle L 11 Rmsc-PV 3:22.32 3:23.37
1:45.40 3:23.37 (1:37.97)
18 Wallace, Taylor N 11 Rmsc-PV NT 3:26.32
1:40.90 3:26.32 (1:45.42)
19 Espinoza, Paola V 11 Rmsc-PV NT 3:26.75
1:37.81 3:26.75 (1:48.94)
20 Kovalcik, Anna T 11 Rmsc-PV 3:29.61 3:30.13
1:47.04 3:30.13 (1:43.09)
21 Newman, Taylor S 11 Rmsc-PV 3:37.45 3:31.82
1:43.57 3:31.82 (1:48.25)
22 Fitta, Meron A 11 Rmsc-PV NT 3:49.87
1:57.11 3:49.87 (1:52.76)
-- Benjamin, Ali D 11 Rmsc-PV 3:11.45 DQ
1:28.81 DQ (1:43.36)
-- Neff, Melanie R 11 Rmsc-PV 3:35.85 SCR
-- Bajorek, Theresa A 12 Tiburones-PV 3:10.78 SCR
-- Lerche, Susie E 12 Tiburones-PV 3:19.24 SCR
-- Rivera, Julia M 11 Rmsc-PV 3:08.88 SCR
-- Mills, Kaitlin M 12 Rmsc-PV 2:53.83 SCR
-- Walpuck, Leah H 12 Rmsc-PV 2:52.97 SCR
-- Newsom, ally R 12 Rmsc-PV NT SCR
-- Lyakhovich, Sasha 12 FAST-PV 3:31.80 SCR