13th Bunkey Lewis Memorial Mini Meet
May 15-16, 2004
Event Results for Finals
Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kirsch, Mitchell R 9 RMSC-PV 29.18 30.06 20
2 Gibson, Matthew W 9 RMSC-PV 30.66 30.09 17
3 HU, Phillip Y 9 CUBU-PV 29.81 30.15 16
4 Soevik, Odin 9 RMSC-PV 31.38 30.70 15
5 Seliskar, Stephen 9 YORK-PV 31.03 31.56 14
6 Powell, Garrett 9 RMSC-PV 32.81 31.60 13
7 Soltesz, Kip W 9 CUBU-PV 32.01 31.62 12
8 Michael, James P 9 SEA DEVILS-PV 32.71 31.75 11
9 Grimmett-Norris, C 9 CUBU-PV 32.91 32.09 9
10 Maloney, Bailey T 9 RMSC-PV 31.88 33.60 7
11 Kiehl, Joshua B 9 RMSC-PV 33.61 33.86 6
12 Cudahy, Conor J 9 HACC-PV 34.59 34.06 5
13 Plummer, Cullen C 9 CUBU-PV 36.31 34.16 4
14 Draganov, Andrew A 9 UN-PV-PV 34.26 34.34 3
15 Owens, Evan T 9 YORK-PV 34.89 34.49 2
16 Barrand, Connor J 9 FISH-PV 35.92 34.98 1
17 Loiacono, Brandon 9 RMSC-PV 36.01 35.06
18 Gan, Gabriel H 9 AQUAHOYAS-PV 38.09 35.91
19 Lam, Huy T 9 RMSC-PV 38.64 36.25
20 Fritz, Tyler A 9 FISH-PV 35.96 36.36
21 Miller, Bayard R 9 CUBU-PV 34.95 36.84
22 Lichtenfels, Willi 9 FISH-PV 39.62 37.07
23 Pomajevich, Matthe 9 OCCS-PV 36.71 37.23
24 Coar, Trevor J 9 FISH-PV 37.07 37.26
25 Camp, Cory D 9 RMSC-PV 38.98 37.35
26 Gonzalez, Gene R 9 MACHINE-PV 37.79 37.45
27 O'Hara, Aidan C 9 CUBU-PV 40.59 37.65
28 Johnson, Cory C 9 SEA DEVILS-PV 39.06 37.75
29 Bloom, William G 9 PM-PV NT 38.19
30 Petty, Brett C 9 HACC-PV 47.77 38.62
30 Newman, David M 9 CUBU-PV 36.94 38.62
32 LeGall, Morgan 9 RMSC-PV 36.23 38.94
33 Nickerson, Chris J 9 RMSC-PV 41.61 39.07
34 Rush, Derek P 9 MACHINE-PV 42.66 39.09
35 Watkins, Pickle C 9 RMSC-PV 41.24 39.37
36 Plummer, Luke A 9 CUBU-PV 40.22 39.66
37 Dengler, Joseph 9 RMSC-PV NT 40.14
38 Lobo Ramos, Joseph 9 RMSC-PV NT 40.63
39 Pennington, Alex S 9 FISH-PV 39.68 40.68
40 Billingslea, Jeffr 9 PM-PV 45.87 41.21
41 Plummer, Ryan C 9 CUBU-PV 42.76 42.24
42 Woodmancy, Matthew 9 FISH-PV 45.73 43.05
43 Duvall, John S 9 JFD-PV 44.59 44.03
44 Kemp, Nicholas M 9 FISH-PV 45.63 44.37
45 Dubois, Jacques A 9 PM-PV 42.37 44.43
46 Osherovich, Mitche 9 RMSC-PV 45.33 44.52
47 Bergstresser, Scot 9 CUBU-PV 49.12 45.63
48 Brzeski, Janek 9 RMSC-PV 55.63 45.93
49 Tobin, Keith T 9 JFD-PV 53.78 46.43
50 Ashley, Matthew G 9 SEA DEVILS-PV 52.94 51.57
51 Mantelli, Harlan 9 HACC-PV 59.20 54.31
52 Rajkumar, Rohit V 9 SEA DEVILS-PV NT 54.43
53 Strunk, Christophe 9 AAC-PV NT 55.38
54 Tam, Nicholas L 9 RMSC-PV NT 1:02.85
-- Menendez, Ricky 9 MACHINE-PV 36.78 NS
-- Gyenis, Andrew I 9 YORK-PV 30.42 NS
-- Fasolyak, Andrew D 9 RMSC-PV NT NS
-- Bieda, Josef C 9 RMSC-PV NT NS
-- Daronco, Matt P 9 CUBU-PV 36.18 NS
-- Burstein, Sean M 9 CUBU-PV 44.65 NS
-- Maquera, Cubby C 9 CUBU-PV 36.14 NS
-- Espinoza, Carlos E 9 RMSC-PV 33.23 NS
-- Stevens-Palmer, We 9 CUBU-PV 44.54 NS
-- Mangold, Barry J 9 RMSC-PV 40.29 NS
-- Jones, Marcus A 9 CUBU-PV 47.11 NS
Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Seliskar, Stephen 9 YORK-PV 36.28 35.15 20
2 Gibson, Matthew W 9 RMSC-PV 34.51 35.60 17
3 HU, Phillip Y 9 CUBU-PV 36.61 35.84 16
4 Kirsch, Mitchell R 9 RMSC-PV 34.46 36.10 15
5 Soevik, Odin 9 RMSC-PV 39.31 38.16 14
6 Kiehl, Joshua B 9 RMSC-PV 38.23 39.73 13
7 Draganov, Andrew A 9 UN-PV-PV 40.24 40.51 12
8 Grimmett-Norris, C 9 CUBU-PV 37.38 40.60 11
9 Maloney, Bailey T 9 RMSC-PV 46.42 41.09 9
10 Owens, Evan T 9 YORK-PV 40.03 41.21 7
11 Loiacono, Brandon 9 RMSC-PV NT 42.62 6
12 Rush, Derek P 9 MACHINE-PV NT 42.76 5
13 Coar, Trevor J 9 FISH-PV 42.89 43.37 4
14 Fritz, Tyler A 9 FISH-PV 42.19 43.66 3
15 Newman, David M 9 CUBU-PV 42.75 43.78 2
16 Johnson, Cory C 9 SEA DEVILS-PV 55.20 44.81 1
17 LeGall, Morgan 9 RMSC-PV 40.39 45.46
17 Pomajevich, Matthe 9 OCCS-PV 43.46 45.46
19 Lichtenfels, Willi 9 FISH-PV 45.24 45.59
20 Gan, Gabriel H 9 AQUAHOYAS-PV 46.13 45.65
21 Miller, Bayard R 9 CUBU-PV 41.99 45.85
22 Bloom, William G 9 PM-PV 44.53 45.87
22 O'Hara, Aidan C 9 CUBU-PV 45.20 45.87
24 Pennington, Alex S 9 FISH-PV 43.43 46.98
25 Fasolyak, Andrew D 9 RMSC-PV NT 47.32
26 Woodmancy, Matthew 9 FISH-PV 51.91 47.73
27 Gonzalez, Gene R 9 MACHINE-PV 48.33 47.74
28 Lobo Ramos, Joseph 9 RMSC-PV NT 48.25
29 Nickerson, Chris J 9 RMSC-PV 49.52 48.42
30 Petty, Brett C 9 HACC-PV 52.64 48.76
31 Ashley, Matthew G 9 SEA DEVILS-PV NT 49.40
32 Billingslea, Jeffr 9 PM-PV 50.15 51.17
33 Duvall, John S 9 JFD-PV NT 56.91
34 Kemp, Nicholas M 9 FISH-PV 52.44 57.30
35 Mantelli, Harlan 9 HACC-PV 1:05.99 57.52
36 Rajkumar, Rohit V 9 SEA DEVILS-PV NT 59.28
37 Bergstresser, Scot 9 CUBU-PV 1:02.60 1:00.82
38 Dengler, Joseph 9 RMSC-PV NT 1:01.81
-- Tobin, Keith T 9 JFD-PV 49.41 DQ
-- Brzeski, Janek 9 RMSC-PV NT DQ
-- Camp, Cory D 9 RMSC-PV 45.95 DQ
-- Cudahy, Conor J 9 HACC-PV 41.41 DQ
-- Stevens-Palmer, We 9 CUBU-PV 58.47 NS
-- Mangold, Barry J 9 RMSC-PV 41.52 NS
-- Daronco, Matt P 9 CUBU-PV 45.68 NS
-- Tam, Nicholas L 9 RMSC-PV NT NS
-- Maquera, Cubby C 9 CUBU-PV 40.42 NS
-- Gyenis, Andrew I 9 YORK-PV 34.77 NS
-- Place, Alexander P 9 AAC-PV 52.28 NS
-- Jones, Marcus A 9 CUBU-PV 58.50 NS
-- Espinoza, Carlos E 9 RMSC-PV 44.57 NS
-- Bieda, Josef C 9 RMSC-PV 47.47 NS
-- Menendez, Ricky 9 MACHINE-PV 45.51 NS
Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Michael, James P 9 SEA DEVILS-PV 40.48 39.23 20
2 HU, Phillip Y 9 CUBU-PV 43.45 41.50 17
3 Soltesz, Kip W 9 CUBU-PV 43.79 43.84 16
4 Draganov, Andrew A 9 UN-PV-PV 43.77 44.68 15
5 Soevik, Odin 9 RMSC-PV 47.11 45.40 14
6 Powell, Garrett 9 RMSC-PV 45.28 45.62 13
7 Maloney, Bailey T 9 RMSC-PV 51.95 46.29 12
8 Barrand, Connor J 9 FISH-PV 45.35 46.49 11
9 O'Hara, Aidan C 9 CUBU-PV 50.91 46.84 9
10 Plummer, Luke A 9 CUBU-PV 46.39 46.96 7
11 LeGall, Morgan 9 RMSC-PV 45.77 47.10 6
12 Owens, Evan T 9 YORK-PV 46.08 47.28 5
13 Kiehl, Joshua B 9 RMSC-PV 46.47 47.68 4
14 Rush, Derek P 9 MACHINE-PV 50.60 47.86 3
15 Newman, David M 9 CUBU-PV 50.07 49.46 2
16 Lam, Huy T 9 RMSC-PV 48.79 50.48 1
17 Lichtenfels, Willi 9 FISH-PV 50.05 50.78
18 Pomajevich, Matthe 9 OCCS-PV 49.46 51.44
19 Kemp, Nicholas M 9 FISH-PV 50.37 52.09
20 Camp, Cory D 9 RMSC-PV 56.21 52.96
21 Ashley, Matthew G 9 SEA DEVILS-PV 53.17 54.81
22 Fritz, Tyler A 9 FISH-PV 57.82 58.71
23 Gonzalez, Gene R 9 MACHINE-PV NT 59.03
24 Johnson, Cory C 9 SEA DEVILS-PV 1:02.47 59.27
25 Billingslea, Jeffr 9 PM-PV NT 59.40
26 Osherovich, Mitche 9 RMSC-PV 1:04.37 1:04.60
27 Bergstresser, Scot 9 CUBU-PV 1:11.52 1:07.47
28 Mantelli, Harlan 9 HACC-PV 1:12.23 1:11.40
-- Brzeski, Janek 9 RMSC-PV NT DQ
-- Rajkumar, Rohit V 9 SEA DEVILS-PV NT DQ
-- Tobin, Keith T 9 JFD-PV 58.36 DQ
-- Fasolyak, Andrew D 9 RMSC-PV NT NS
-- Menendez, Ricky 9 MACHINE-PV 46.49 NS
-- Bieda, Josef C 9 RMSC-PV 57.88 NS
-- Jones, Marcus A 9 CUBU-PV NT NS
-- Stevens-Palmer, We 9 CUBU-PV 1:00.39 NS
-- Burstein, Sean M 9 CUBU-PV 1:00.49 NS
-- Maquera, Cubby C 9 CUBU-PV 51.39 NS
-- Watkins, Pickle C 9 RMSC-PV 49.47 NS
-- Place, Alexander P 9 AAC-PV 57.13 NS
Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 HU, Phillip Y 9 CUBU-PV 33.55 33.46 18.5
1 Grimmett-Norris, C 9 CUBU-PV 33.67 33.46 18.5
3 Gibson, Matthew W 9 RMSC-PV 33.57 33.57 16
4 Kirsch, Mitchell R 9 RMSC-PV 33.75 33.93 15
5 Powell, Garrett 9 RMSC-PV 35.71 36.15 14
6 Michael, James P 9 SEA DEVILS-PV 36.72 37.43 13
7 Plummer, Cullen C 9 CUBU-PV 41.11 39.78 12
8 Seliskar, Stephen 9 YORK-PV 35.56 40.06 11
9 Miller, Bayard R 9 CUBU-PV 40.80 40.66 9
10 Loiacono, Brandon 9 RMSC-PV 40.75 42.26 7
11 Cudahy, Conor J 9 HACC-PV 44.80 42.42 6
12 Lam, Huy T 9 RMSC-PV 42.88 42.66 5
13 Coar, Trevor J 9 FISH-PV 43.51 43.27 4
14 Barrand, Connor J 9 FISH-PV 49.28 44.18 3
15 Eig, Eric J 9 JFD-PV 44.86 45.75 2
16 Gonzalez, Gene R 9 MACHINE-PV NT 48.83 1
17 Plummer, Ryan C 9 CUBU-PV 48.12 49.54
18 Gan, Gabriel H 9 AQUAHOYAS-PV 42.39 50.34
19 Dubois, Jacques A 9 PM-PV 50.90 54.10
20 Nickerson, Chris J 9 RMSC-PV 47.58 55.17
21 Bloom, William G 9 PM-PV NT 56.53
22 Osherovich, Mitche 9 RMSC-PV NT 59.17
23 Pennington, Alex S 9 FISH-PV 1:02.77 1:01.24
23 Petty, Brett C 9 HACC-PV NT 1:01.24
25 Woodmancy, Matthew 9 FISH-PV 1:10.15 1:07.41
-- Dengler, Joseph 9 RMSC-PV NT DQ
-- Billingslea, Jeffr 9 PM-PV NT DQ
-- Tobin, Keith T 9 JFD-PV NT DQ
-- Espinoza, Carlos E 9 RMSC-PV 42.20 NS
-- Mangold, Barry J 9 RMSC-PV 46.61 NS
-- Daronco, Matt P 9 CUBU-PV 51.44 NS
-- Gyenis, Andrew I 9 YORK-PV 35.99 NS
Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gibson, Matthew W 9 RMSC-PV 1:14.95 1:16.55 20
2 Michael, James P 9 SEA DEVILS-PV 1:19.05 1:18.98 17
3 Kirsch, Mitchell R 9 RMSC-PV 1:23.92 1:20.89 16
4 Powell, Garrett 9 RMSC-PV 1:20.34 1:21.34 15
5 Grimmett-Norris, C 9 CUBU-PV 1:25.18 1:22.63 14
6 Seliskar, Stephen 9 YORK-PV 1:22.33 1:23.78 13
7 Maloney, Bailey T 9 RMSC-PV 1:24.79 1:25.31 12
8 Draganov, Andrew A 9 UN-PV-PV 1:26.02 1:25.35 11
9 Kiehl, Joshua B 9 RMSC-PV 1:31.47 1:27.09 9
10 Cudahy, Conor J 9 HACC-PV 1:32.91 1:27.65 7
11 Soltesz, Kip W 9 CUBU-PV 1:22.59 1:28.03 6
12 Owens, Evan T 9 YORK-PV 1:32.60 1:30.65 5
13 Barrand, Connor J 9 FISH-PV 1:28.45 1:30.88 4
14 Coar, Trevor J 9 FISH-PV 1:31.73 1:31.03 3
15 Rush, Derek P 9 MACHINE-PV 2:00.49 1:33.04 2
16 Camp, Cory D 9 RMSC-PV 1:40.13 1:34.24 1
17 O'Hara, Aidan C 9 CUBU-PV 1:36.84 1:34.76
18 Lam, Huy T 9 RMSC-PV 1:35.88 1:35.16
19 Lichtenfels, Willi 9 FISH-PV 1:41.01 1:35.84
20 LeGall, Morgan 9 RMSC-PV 1:39.83 1:35.90
21 Fritz, Tyler A 9 FISH-PV 1:35.66 1:36.73
22 Newman, David M 9 CUBU-PV 1:34.26 1:37.73
23 Gan, Gabriel H 9 AQUAHOYAS-PV 1:40.18 1:40.35
24 Pomajevich, Matthe 9 OCCS-PV 1:37.05 1:41.81
25 Gonzalez, Gene R 9 MACHINE-PV NT 1:43.90
26 Plummer, Ryan C 9 CUBU-PV 1:56.86 1:44.62
27 Plummer, Luke A 9 CUBU-PV 1:50.69 1:45.27
28 Nickerson, Chris J 9 RMSC-PV 1:43.63 1:46.87
29 Eig, Eric J 9 JFD-PV 1:58.14 1:48.50
30 Pennington, Alex S 9 FISH-PV 1:52.55 1:50.16
31 Ashley, Matthew G 9 SEA DEVILS-PV 1:56.81 1:54.87
-- Soevik, Odin 9 RMSC-PV 1:27.13 DQ
-- Woodmancy, Matthew 9 FISH-PV NT DQ
-- Plummer, Cullen C 9 CUBU-PV 1:31.95 DQ
-- Petty, Brett C 9 HACC-PV 2:03.07 DQ
-- Dengler, Joseph 9 RMSC-PV NT DQ
-- Mangold, Barry J 9 RMSC-PV 1:41.64 NS
-- Daronco, Matt P 9 CUBU-PV 1:40.60 NS
-- Menendez, Ricky 9 MACHINE-PV 1:38.89 NS
-- Maquera, Cubby C 9 CUBU-PV 1:37.24 NS
-- Bergstresser, Scot 9 CUBU-PV 2:19.77 NS
-- Gyenis, Andrew I 9 YORK-PV 1:18.76 NS
-- Watkins, Pickle C 9 RMSC-PV NT NS
-- Espinoza, Carlos E 9 RMSC-PV 1:36.61 NS
Boys 9 Year Olds 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV 'A' 2:19.99 2:10.90 40
2 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV 'C' 2:26.78 2:15.34 34
3 THE FISH-PV 'A' 2:28.97 2:25.71 32
4 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV 'B' 2:20.98 2:37.98 30
5 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV 'B' 2:34.99 2:38.13 28
6 JOE FLAHERTY'S DOLPHINS-PV 'A' NT 2:51.91 26
-- ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV 'A' 2:13.93 DQ