22nd Annual Reindeer Mini-Meet - 2003
December 6-7, 2003
Providence Recreation Ctr
PVC-04-11
Event Results for Finals
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Menguy, Hugo 7 Rmsc-PV 16.07 15.99 20
2 McJunkin, James P 7 Machine-PV 16.63 16.30 17
3 Gibson, Andrew S 7 Rmsc-PV 17.76 16.91 16
4 Marlin, Chris W 7 PM-PV 17.55 17.79 15
5 Scoggin, Shane 7 HACC-PV NT 18.14 14
6 Young, Cameron D 7 OCCS-PV 20.45 18.43 12.5
6 McMahon, Will J 7 AAC-PV 17.00 18.43 12.5
8 Mackenzie, Kevin J 7 Rmsc-PV 20.04 18.92 11
9 Hoffmann, Cody R 7 Curl-PV 22.11 19.37 9
10 Pins, Jonathon M 7 Rays-VA 21.28 19.48 7
11 Mann, Garrett M 7 Curl-PV NT 19.55 6
12 Olsen, Kevin H 7 OCCS-PV 25.79 19.79 5
13 Draim, Kyle A 7 Curl-PV 19.97 19.81 4
14 Pomajevich, Peter J 7 OCCS-PV 21.81 19.92 3
15 Koczyk, Charlie H 7 PM-PV 23.42 20.23 2
16 Santoro, Cameron J 7 MAKO-PV NT 20.26 1
17 Myers, Teddy K 7 Curl-PV 19.78 20.45
18 Tomajczyk, Bret M 7 Machine-PV 20.53 20.55
19 Kemmerer, Will G 7 Fish-PV NT 20.59
20 Robinson, Hunter S 7 HACC-PV 17.82 20.69
21 Murphy, Danny R 6 Curl-PV 22.73 20.88
22 MacDonald, Alexander L 7 OCCS-PV 22.31 21.29
23 Gibeily, Tommy A 7 Rmsc-PV 21.70 21.75
24 Diener, Wesley S 7 Fish-PV 29.13 21.81
25 Webster, Dante E 7 Snow-PV NT 21.99
26 Lambert, Roger 7 HACC-PV 24.88 22.01
27 Speer, Eric W 7 Sea Devils-PV 21.36 22.63
28 Baird, Graham M 7 AquaHoyas-PV 22.50 22.88
29 Doyle, Brandon J 7 OCCS-PV 17.78 23.41
30 Froberg, Timothy D 7 MAKO-PV 24.91 23.95
31 Lyons, Brendan W 7 YORK-PV 21.28 23.97
32 Schmidt, Christian D 7 Rmsc-PV 25.77 24.02
33 Sensibaugh, Crosby F 7 AAC-PV 23.84 24.59
34 Ruginski, Collin N 7 AquaHoyas-PV 20.62 24.63
35 VanderWeele, Andrew A 7 Rmsc-PV 26.87 24.80
36 Strasbourger, Garrett S 7 Fish-PV NT 24.81
37 Liu, Daniel 7 Rmsc-PV 25.38 25.25
38 Milani, Adib S 7 PM-PV NT 25.54
39 Kirks, Bryan M 7 Rmsc-PV 24.17 25.81
40 Lopez, Tommy A 7 Machine-PV 26.42 27.12
41 Phipps, Jackson C 7 HACC-PV NT 27.42
42 Arcayan, Kevin C 7 YORK-PV NT 28.45
43 Rau, William C 7 Fish-PV NT 28.46
44 Witkin, Alex J 7 Rmsc-PV 25.01 28.48
45 Rexroad, Samuel R 7 Snow-PV NT 28.55
46 Wamsted, Timothy J 7 YORK-PV 27.06 29.50
47 Sovereign, Jonathon J 7 Snow-PV NT 31.57
48 Lee, Matt J 7 HACC-PV NT 33.08
49 Posner, Kiel N 7 Sea Devils-PV NT 35.09
50 O'Toole, Frankie S 7 YORK-PV NT 36.54
51 Crook, Peter O 7 FBST-PV 34.52 36.71
Boys 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Menguy, Hugo 7 Rmsc-PV NT 36.35 20
2 McMahon, Will J 7 AAC-PV 40.07 38.58 17
3 Mahoney, Mark J 7 MAKO-PV 39.69 38.88 16
4 Doyle, Brandon J 7 OCCS-PV 39.70 39.10 15
5 McJunkin, James P 7 Machine-PV 37.69 39.32 14
6 Marlin, Chris W 7 PM-PV 42.45 39.89 13
7 Soevik, Njord 7 Rmsc-PV 42.02 40.22 12
8 Scoggin, Shane 7 HACC-PV NT 40.31 11
9 Fonteno, Michael R 7 Rays-VA 40.81 40.42 9
10 Olsen, Kevin H 7 OCCS-PV 44.15 42.05 7
11 Strang, Kyle D 7 FAST-PV NT 42.60 6
12 Patriates, Matthew R 7 JFD-PV 50.90 43.15 5
13 Gray, Connor R 7 Curl-PV NT 43.71 4
14 Mackenzie, Kevin J 7 Rmsc-PV 45.00 45.11 3
15 Jones, Luke T 6 MAKO-PV 47.52 45.84 2
16 MacDonald, Alexander L 7 OCCS-PV 53.12 45.90 1
17 Gibeily, Tommy A 7 Rmsc-PV 48.08 45.93
18 Gent, William B 7 Machine-PV 46.94 46.76
19 Wainer, Julian N 6 Rmsc-PV NT 46.92
20 Kemmerer, Will G 7 Fish-PV NT 47.66
21 Myers, Teddy K 7 Curl-PV NT 48.11
22 Snodderly, Joey 7 Rmsc-PV NT 48.61
23 Noordhuizen, Jack W 7 Fish-PV NT 48.99
24 Robinson, Hunter S 7 HACC-PV 53.59 49.77
25 Diener, Wesley S 7 Fish-PV 1:01.97 50.32
26 Kirks, Bryan M 7 Rmsc-PV NT 51.47
27 Dragacevac, Bogdan 7 Rmsc-PV NT 52.63
28 Vissering, Carsten H 6 Rmsc-PV NT 53.09
29 Witkin, Alex J 7 Rmsc-PV NT 53.63
30 Simon, Connor T 7 YORK-PV 53.97 53.98
31 Honnold, Matthew J 7 Curl-PV NT 54.34
32 Schmidt, Christian D 7 Rmsc-PV NT 54.48
33 Lin, Eric 7 Rmsc-PV NT 55.16
34 Tebor, David 7 AAC-PV NT 57.26
35 Rodakowski, Matthew 7 HACC-PV NT 57.47
36 VanderWeele, Andrew A 7 Rmsc-PV 1:02.59 58.58
37 Hughes, James M 7 YORK-PV NT 58.99
38 Wamsted, Timothy J 7 YORK-PV NT 59.40
39 Murray, Michael R 7 Curl-PV NT 59.92
40 Rau, William C 7 Fish-PV NT 1:00.09
41 Presgraves, Sam N 7 Snow-PV 1:36.18 1:02.36
42 Thomas, Cole J 7 YORK-PV NT 1:04.16
43 Posner, Kiel N 7 Sea Devils-PV NT 1:10.56
44 Smith, Asher C 6 PM-PV NT 1:12.55
45 Crook, Peter O 7 FBST-PV 1:16.63 1:21.81
-- Lyons, Brendan W 7 YORK-PV 50.19 DQ
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fonteno, Michael R 7 Rays-VA 19.29 19.98 20
2 McJunkin, James P 7 Machine-PV 20.43 20.15 17
3 Doyle, Brandon J 7 OCCS-PV 22.59 21.38 16
4 Strang, Kyle D 7 FAST-PV NT 21.61 15
5 Koczyk, Charlie H 7 PM-PV 32.11 22.24 14
6 Mahoney, Mark J 7 MAKO-PV 22.65 22.34 13
7 McMahon, Will J 7 AAC-PV 21.71 22.36 12
8 Snodderly, Joey 7 Rmsc-PV 24.84 22.73 11
9 Soevik, Njord 7 Rmsc-PV 21.19 22.76 9
10 Young, Cameron D 7 OCCS-PV 24.52 22.86 7
11 Patriates, Matthew R 7 JFD-PV 26.22 22.99 6
12 Menguy, Hugo 7 Rmsc-PV 21.18 23.21 5
13 MacDonald, Alexander L 7 OCCS-PV 24.76 23.84 4
14 Gent, William B 7 Machine-PV 25.00 23.85 3
15 Felt, Gunnar J 7 Rmsc-PV 24.99 24.45 2
16 Vissering, Carsten H 6 Rmsc-PV 29.59 25.04 1
17 Pomajevich, Peter J 7 OCCS-PV 27.21 25.09
18 Mackenzie, Kevin J 7 Rmsc-PV 24.84 25.13
19 Jones, Luke T 6 MAKO-PV 24.42 25.52
20 Schmidt, Christian D 7 Rmsc-PV 27.95 25.62
20 Huang, Brian A 7 Rmsc-PV 25.33 25.62
22 Diener, Wesley S 7 Fish-PV 31.18 25.82
23 Lyons, Brendan W 7 YORK-PV 26.24 26.07
24 Gray, Connor R 7 Curl-PV 25.00 26.41
25 Simon, Connor T 7 YORK-PV 25.80 26.69
26 Olsen, Kevin H 7 OCCS-PV 30.50 27.30
27 Gibeily, Tommy A 7 Rmsc-PV 25.68 27.32
28 Honnold, Matthew J 7 Curl-PV 24.99 28.34
29 Kemmerer, Will G 7 Fish-PV NT 28.36
30 Kirks, Bryan M 7 Rmsc-PV 26.98 28.40
31 Wainer, Julian N 6 Rmsc-PV 31.52 28.44
32 Santoro, Cameron J 7 MAKO-PV NT 28.60
33 VanderWeele, Andrew A 7 Rmsc-PV 27.07 28.73
34 Noordhuizen, Jack W 7 Fish-PV NT 28.78
35 Deker, John F 6 Snow-PV 29.25 29.13
36 Presgraves, Sam N 7 Snow-PV 29.08 29.74
37 Rodakowski, Matthew 7 HACC-PV NT 30.05
38 Milani, Adib S 7 PM-PV 34.46 30.08
39 Witkin, Alex J 7 Rmsc-PV 32.97 30.21
40 Lin, Eric 7 Rmsc-PV 32.24 30.44
41 Robinson, Hunter S 7 HACC-PV 27.92 30.58
42 Posner, Kiel N 7 Sea Devils-PV NT 31.45
43 Murray, Michael R 7 Curl-PV 25.53 31.51
44 Hughes, James M 7 YORK-PV 32.10 31.63
45 Dragacevac, Bogdan 7 Rmsc-PV 26.52 31.85
46 Lopez, Tommy A 7 Machine-PV 33.92 31.98
47 Thomas, Cole J 7 YORK-PV 50.36 32.16
48 Wamsted, Timothy J 7 YORK-PV 31.42 32.58
49 Van Vierssen, Dylan M 7 HACC-PV NT 32.68
50 O'Toole, Frankie S 7 YORK-PV NT 37.04
51 Crook, Peter O 7 FBST-PV 36.83 38.90
52 Tebor, David 7 AAC-PV NT 38.97
53 Rosenthal, Eric M 7 JFD-PV NT 44.76
Boys 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McJunkin, James P 7 Machine-PV 44.58 43.27 20
2 Fonteno, Michael R 7 Rays-VA 56.53 44.01 17
3 Scoggin, Shane 7 HACC-PV 46.11 46.55 16
4 Young, Cameron D 7 OCCS-PV 1:00.02 48.44 15
5 Patriates, Matthew R 7 JFD-PV NT 48.94 14
6 Marlin, Chris W 7 PM-PV 54.90 52.40 13
7 MacDonald, Alexander L 7 OCCS-PV 55.24 52.51 12
8 Doyle, Brandon J 7 OCCS-PV 50.11 52.70 11
9 Webster, Dante E 7 Snow-PV NT 54.13 9
10 Sensibaugh, Crosby F 7 AAC-PV 1:00.16 57.10 7
11 VanderWeele, Andrew A 7 Rmsc-PV 1:03.25 57.40 6
12 Lyons, Brendan W 7 YORK-PV 57.81 58.14 5
13 Diener, Wesley S 7 Fish-PV 1:12.33 58.16 4
14 Pins, Jonathon M 7 Rays-VA 1:19.00 58.39 3
15 Tomajczyk, Bret M 7 Machine-PV 1:10.81 58.53 2
16 Baird, Graham M 7 AquaHoyas-PV NT 58.60 1
17 Ruginski, Collin N 7 AquaHoyas-PV NT 59.62
18 Strasbourger, Garrett S 7 Fish-PV NT 1:02.23
19 Murphy, Danny R 6 Curl-PV NT 1:03.56
20 Liu, Daniel 7 Rmsc-PV NT 1:04.58
21 Rexroad, Samuel R 7 Snow-PV NT 1:04.63
22 Rau, William C 7 Fish-PV NT 1:04.93
23 Arcayan, Kevin C 7 YORK-PV NT 1:06.20
24 Posner, Kiel N 7 Sea Devils-PV NT 1:09.47
25 Sovereign, Jonathon J 7 Snow-PV NT 1:11.60
26 Lee, Matt J 7 HACC-PV NT 1:19.39
27 Crook, Peter O 7 FBST-PV 1:10.72 1:20.77
-- Gibeily, Tommy A 7 Rmsc-PV 1:05.48 DQ
-- Froberg, Timothy D 7 MAKO-PV NT DQ
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Patriates, Matthew R 7 JFD-PV 23.84 23.09 20
2 Menguy, Hugo 7 Rmsc-PV 25.63 23.83 17
3 Scoggin, Shane 7 HACC-PV 25.01 24.17 16
4 Young, Cameron D 7 OCCS-PV 24.40 24.99 15
5 Gibeily, Tommy A 7 Rmsc-PV 25.09 25.02 14
6 Mackenzie, Kevin J 7 Rmsc-PV 26.59 25.15 13
7 Marlin, Chris W 7 PM-PV 27.87 26.24 12
8 McMahon, Will J 7 AAC-PV 27.28 26.54 11
9 Jones, Luke T 6 MAKO-PV 27.50 26.70 9
10 Gray, Connor R 7 Curl-PV 30.25 27.21 7
11 Strang, Kyle D 7 FAST-PV NT 27.22 6
12 Felt, Gunnar J 7 Rmsc-PV 29.03 27.30 5
13 Pomajevich, Peter J 7 OCCS-PV 29.87 27.45 3.5
13 Mahoney, Mark J 7 MAKO-PV 25.73 27.45 3.5
15 Huang, Brian A 7 Rmsc-PV 30.43 28.01 2
16 Olsen, Kevin H 7 OCCS-PV 29.54 28.45 1
17 Milani, Adib S 7 PM-PV 31.02 28.48
18 Koczyk, Charlie H 7 PM-PV 36.54 28.63
19 Myers, Teddy K 7 Curl-PV 30.53 28.73
20 Witkin, Alex J 7 Rmsc-PV 31.24 29.09
21 Tebor, David 7 AAC-PV NT 29.27
22 Lyons, Brendan W 7 YORK-PV NT 29.53
23 Schmidt, Christian D 7 Rmsc-PV NT 29.80
24 Wamsted, Timothy J 7 YORK-PV 31.10 31.64
25 Simon, Connor T 7 YORK-PV 37.22 32.49
26 Honnold, Matthew J 7 Curl-PV 33.76 32.62
27 Lopez, Tommy A 7 Machine-PV NT 33.45
28 Dragacevac, Bogdan 7 Rmsc-PV 37.81 34.13
29 Pfannenstein, Jeffrey P 6 Curl-PV NT 36.49
30 Deker, John F 6 Snow-PV NT 39.61
31 Kemmerer, Will G 7 Fish-PV NT 41.70
-- Murray, Michael R 7 Curl-PV NT DQ
-- Hughes, James M 7 YORK-PV NT DQ
-- Posner, Kiel N 7 Sea Devils-PV NT DQ
-- Noordhuizen, Jack W 7 Fish-PV NT DQ
-- Gent, William B 7 Machine-PV NT DQ
-- Lin, Eric 7 Rmsc-PV 37.47 DQ
-- Diener, Wesley S 7 Fish-PV NT DQ
-- Van Vierssen, Dylan M 7 HACC-PV NT DQ
-- Rodakowski, Matthew 7 HACC-PV NT DQ
-- Presgraves, Sam N 7 Snow-PV NT DQ
-- Kirks, Bryan M 7 Rmsc-PV NT DQ
-- Thomas, Cole J 7 YORK-PV NT DQ
-- MacDonald, Alexander L 7 OCCS-PV 59.18 DQ
-- Santoro, Cameron J 7 MAKO-PV NT DQ
-- Vissering, Carsten H 6 Rmsc-PV 29.50 DQ
Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fonteno, Michael R 7 Rays-VA 54.00 53.39 20
2 Patriates, Matthew R 7 JFD-PV 51.46 53.47 17
3 Gibson, Andrew S 7 Rmsc-PV NT 53.97 16
4 Mackenzie, Kevin J 7 Rmsc-PV 55.83 54.39 15
5 Jones, Luke T 6 MAKO-PV 1:01.09 59.05 14
6 Larson, Mark C 7 Rmsc-PV NT 59.85 13
7 Olsen, Kevin H 7 OCCS-PV NT 1:00.54 12
8 Marlin, Chris W 7 PM-PV 1:07.66 1:02.17 11
9 Koczyk, Charlie H 7 PM-PV NT 1:02.48 9
10 Taft, Graham 6 Rmsc-PV NT 1:04.89 7
11 Simon, Noah C 6 Curl-PV NT 1:06.21 6
12 Froberg, Timothy D 7 MAKO-PV NT 1:06.29 5
13 Speer, Eric W 7 Sea Devils-PV NT 1:07.34 4
14 Milani, Adib S 7 PM-PV 1:17.07 1:08.89 3
15 Lambert, Roger 7 HACC-PV 1:14.16 1:09.72 2
16 Phipps, Jackson C 7 HACC-PV NT 1:10.44 1
17 Diener, Wesley S 7 Fish-PV NT 1:10.77
-- Wamsted, Timothy J 7 YORK-PV NT DQ
-- Liu, Daniel 7 Rmsc-PV NT DQ
-- Myers, Teddy K 7 Curl-PV NT DQ
-- Kirks, Bryan M 7 Rmsc-PV NT DQ
-- Zucker, Coby S 6 Rmsc-PV NT DQ
-- Gibeily, Tommy A 7 Rmsc-PV 1:00.63 DQ
-- Vissering, Carsten H 6 Rmsc-PV NT DQ
-- Friedman, Joaquin R 6 YORK-PV NT DQ
-- Arcayan, Kevin C 7 YORK-PV NT DQ
-- Webster, Dante E 7 Snow-PV NT DQ
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Menguy, Hugo 7 Rmsc-PV 18.68 18.66 20
2 McJunkin, James P 7 Machine-PV 19.77 19.04 17
3 Gibson, Andrew S 7 Rmsc-PV 20.73 20.59 16
4 Fonteno, Michael R 7 Rays-VA 18.88 20.76 15
5 Scoggin, Shane 7 HACC-PV NT 21.00 14
6 Draim, Kyle A 7 Curl-PV 21.66 22.05 13
7 Patriates, Matthew R 7 JFD-PV 24.91 23.02 12
8 Mann, Garrett M 7 Curl-PV NT 24.38 11
9 Kemmerer, Will G 7 Fish-PV NT 24.58 9
10 Olsen, Kevin H 7 OCCS-PV 23.43 24.67 7
11 Pins, Jonathon M 7 Rays-VA 45.00 25.86 6
12 Schmidt, Christian D 7 Rmsc-PV NT 26.03 5
13 Larson, Mark C 7 Rmsc-PV 27.54 26.16 4
14 Kirks, Bryan M 7 Rmsc-PV NT 26.83 3
15 Gillespie, Tommy J 6 Rmsc-PV 29.83 27.37 2
16 Lambert, Roger 7 HACC-PV NT 28.44 1
17 Pomajevich, Peter J 7 OCCS-PV NT 29.34
18 Speer, Eric W 7 Sea Devils-PV 27.69 29.58
19 Lopez, Tommy A 7 Machine-PV 29.72 29.95
20 Murphy, Danny R 6 Curl-PV NT 31.60
21 Santoro, Cameron J 7 MAKO-PV NT 34.08
22 Strasbourger, Garrett S 7 Fish-PV NT 34.91
23 Ruginski, Collin N 7 AquaHoyas-PV NT 35.22
24 Witkin, Alex J 7 Rmsc-PV 40.35 37.41
25 Wamsted, Timothy J 7 YORK-PV NT 37.91
-- Phipps, Jackson C 7 HACC-PV NT DQ
-- Lyons, Brendan W 7 YORK-PV NT DQ
-- Friedman, Joaquin R 6 YORK-PV 44.83 DQ
-- Myers, Teddy K 7 Curl-PV 24.88 DQ
-- McMahon, Will J 7 AAC-PV 22.49 DQ
-- Baird, Graham M 7 AquaHoyas-PV NT DQ
-- Robinson, Hunter S 7 HACC-PV NT DQ
-- Posner, Kiel N 7 Sea Devils-PV NT DQ
-- McElhattan, Neal V 5 Machine-PV NT DQ
-- Raghu, Akhil O 6 Rays-VA 1:08.00 DQ
-- Mackenzie, Kevin J 7 Rmsc-PV 28.97 DQ
-- Doyle, Brandon J 7 OCCS-PV 25.29 DQ
-- Steingass, Evan H 6 Curl-PV NT DQ
-- Wainer, Julian N 6 Rmsc-PV NT DQ
-- Rexroad, Samuel R 7 Snow-PV NT DQ
-- MacDonald, Alexander L 7 OCCS-PV 32.55 DQ
-- Hoffmann, Cody R 7 Curl-PV 35.77 DQ
Boys 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fonteno, Michael R 7 Rays-VA 45.09 43.61 20
2 Scoggin, Shane 7 HACC-PV NT 45.73 17
3 McJunkin, James P 7 Machine-PV NT 46.78 16
4 Soevik, Njord 7 Rmsc-PV NT 49.19 15
5 Young, Cameron D 7 OCCS-PV NT 59.39 14
6 Doyle, Brandon J 7 OCCS-PV NT 1:03.79 13
Boys 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Occoquan Swimming-PV 'A' 1:22.35 1:20.65 40
2 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 1:13.99 1:22.67 34
3 Rockville-Montgomery S.C.-PV 'B' 1:15.09 1:28.11 32
4 Machine Aquatics-PV 'A' 1:26.05 1:33.84 30
5 Herndon Aquatic Club-PV 'A' 1:31.71 1:36.46 28
6 Snowbird Aquatics-PV 'A' NT 1:47.24 26
7 York Swim Club-PV 'A' 1:38.40 1:50.75 24
-- Rockville-Montgomery S.C.-PV 'A' 1:10.97 DQ
-- Rockville-Montgomery S.C.-PV 'C' 1:20.98 DQ
Boys 7 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rockville-Montgomery S.C.-PV 'A' 1:24.68 1:25.33 40
2 Occoquan Swimming-PV 'A' 1:30.37 1:30.91 34
3 Mason Makos Swim Team-PV 'A' NT 1:37.38 32
4 Rockville-Montgomery S.C.-PV 'B' 1:29.09 1:40.26 30
5 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 1:23.83 1:47.49 28
6 York Swim Club-PV 'A' 2:03.01 2:02.16 26
-- Rockville-Montgomery S.C.-PV 'C' 1:34.56 DQ