Fairland Aquatics Swim Team
FAST Qualifier Meet
November 29-30, 2003
Fairland Aquatic Center
PVC-04-10
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Cribbs, Matthew C 18 PGKS-PV 23.62 23.43
2 Holmes, Zach D 15 Machine-PV 23.97 23.45
3 Ogren, Tad A 15 Curl-PV 23.92 23.47
4 Swann, Rafi P 17 Machine-PV 23.67 23.80
5 Bell, Matt J 16 Curl-PV 24.45 23.91
6 Greenfield, Brandon A 17 Team Elite-PV 24.89 24.39
7 Garg, Udit X 16 AquaHoyas-PV 24.34 24.41
8 Mims, Hunter B 15 Machine-PV 25.44 24.64
9 Trampert, Paul J 15 Curl-PV 25.24 24.78
10 Link, Justin W 15 Rmsc-PV 24.59 24.81
11 Lewis, Jake W 14 Curl-PV 24.71 25.00
12 Leonard, Kevin V 17 Rmsc-PV 25.06 25.18
13 Stuver, Colin J 15 Machine-PV 25.59 25.31
14 Gullickson, John M 20 Unattached-PV 26.56 25.57
14 Korth, Josh L 15 Rmsc-PV 24.93 25.57
16 Kulczycki, Josh L 16 PGKS-PV 25.84 25.80
17 Callahan, Sean P 16 Machine-PV 25.74 25.92
18 Zalusky, Josh 17 TIBU-PV 26.24 26.78
19 Greenfield, Gary C 17 Team Elite-PV 26.11 26.88
20 Franklin, Jelani J 14 DCPR-PV 27.04 26.96
21 Goode, Michael S 16 DCPR-PV 29.82 27.43
22 Gagen, Matthew M 15 Fish-PV 27.65 27.44
23 Pepper, Chris A 17 TIBU-PV NT 27.61
24 Somers, David A 13 TIBU-PV 28.16 28.62
25 Conner, TY T 16 FAST-PV 32.14 31.91
-- Edmonds, Greg D 15 Curl-PV 25.07 NS
-- Smith, Colin T 15 Machine-PV 27.20 NS
-- Wang, Randy 15 PM-PV 25.95 NS
-- Rushing, Clifford L 16 Fish-PV 29.28 NS
-- Richardson, Mark A 17 Rmsc-PV 25.36 NS
-- Eskow, Jon T 17 Rmsc-PV 23.83 NS
-- Tesfaye, Andy A 15 DCPR-PV NT NS
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Finelli, Drew S 15 Curl-PV 52.60 51.60
2 Bell, Matt J 16 Curl-PV 55.08 51.67
3 Ogren, Tad A 15 Curl-PV 51.54 51.74
25.34 51.74 (26.40)
4 Eskow, Jon T 17 Rmsc-PV 52.24 52.28
24.94 52.28 (27.34)
5 Frantz, Scott S 16 Machine-PV 52.51 52.71
25.37 52.71 (27.34)
6 Garg, Udit X 16 AquaHoyas-PV 53.06 53.13
26.09 53.13 (27.04)
7 Burke, Ryan 17 TIBU-PV 53.02 53.29
25.19 53.29 (28.10)
8 Lewis, Jake W 14 Curl-PV 54.60 53.46
25.74 53.46 (27.72)
9 Trampert, Paul J 15 Curl-PV 56.89 53.51
25.88 53.51 (27.63)
10 Richardson, Andy M 15 Curl-PV 55.75 53.54
26.00 53.54 (27.54)
10 Leonard, Kevin V 17 Rmsc-PV 54.11 53.54
25.46 53.54 (28.08)
12 Patterson, Bradford H 17 Machine-PV 54.52 53.78
25.66 53.78 (28.12)
13 Link, Justin W 15 Rmsc-PV 53.15 53.86
25.68 53.86 (28.18)
14 Finelli, Paul M 16 Curl-PV 56.80 55.15
26.28 55.15 (28.87)
15 Greenfield, Brandon A 17 Team Elite-PV 54.70 55.35
25.86 55.35 (29.49)
16 Stuver, Colin J 15 Machine-PV 56.77 56.41
26.72 56.41 (29.69)
17 Korth, Josh L 15 Rmsc-PV 55.45 56.63
26.53 56.63 (30.10)
18 Jimenez, Daniel D 15 Curl-PV 56.50 56.66
26.99 56.66 (29.67)
19 Gullickson, John M 20 Unattached-PV 59.62 57.36
20 Anderson, Matt R 17 Rmsc-PV 57.05 57.72
27.60 57.72 (30.12)
21 Greenfield, Gary C 17 Team Elite-PV 1:00.08 58.51
27.62 58.51 (30.89)
22 Zalusky, Josh 17 TIBU-PV 57.29 58.82
27.82 58.82 (31.00)
23 Pepper, Chris A 17 TIBU-PV NT 1:00.77
29.29 1:00.77 (31.48)
24 Goode, Michael S 16 DCPR-PV 1:10.43 1:01.25
29.55 1:01.25 (31.70)
25 Franklin, Jelani J 14 DCPR-PV 1:01.80 1:02.16
29.05 1:02.16 (33.11)
26 Gagen, Matthew M 15 Fish-PV 1:06.87 1:02.79
29.46 1:02.79 (33.33)
-- Richards, Tim O 17 Curl-PV 51.87 NS
-- Tesfaye, Andy A 15 DCPR-PV NT NS
-- Wells, Trae T 15 Curl-PV 54.98 NS
-- Richardson, Mark A 17 Rmsc-PV 55.46 NS
-- Swann, Rafi P 17 Machine-PV 53.86 NS
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wise, Zack P 15 Curl-PV 1:55.34 1:51.75
26.06 54.75 (28.69) 1:24.10 (29.35) 1:51.75 (27.65)
2 Ogren, Tad A 15 Curl-PV 1:54.14 1:52.83
27.13 56.28 (29.15) 1:25.14 (28.86) 1:52.83 (27.69)
3 Trainor, Will F 15 Curl-PV 1:53.47 1:53.02
26.14 54.74 (28.60) 1:24.55 (29.81) 1:53.02 (28.47)
4 Conrad, Nick G 16 Rmsc-PV 1:54.26 1:55.45
25.44 54.35 (28.91) 1:24.99 (30.64) 1:55.45 (30.46)
5 Frantz, Scott S 16 Machine-PV 2:01.09 1:56.19
26.19 55.80 (29.61) 1:26.40 (30.60) 1:56.19 (29.79)
6 Holmes, Zach D 15 Machine-PV 1:59.25 1:58.39
26.87 56.95 (30.08) 1:27.88 (30.93) 1:58.39 (30.51)
7 Weick, Colin P 17 Rmsc-PV 1:50.01 1:58.50
26.19 55.79 (29.60) 1:26.89 (31.10) 1:58.50 (31.61)
8 Trampert, Paul J 15 Curl-PV 2:08.26 1:59.83
27.13 57.40 (30.27) 1:28.97 (31.57) 1:59.83 (30.86)
9 Bell, Matt J 16 Curl-PV 1:57.56 2:00.38
28.43 1:00.33 (31.90) 1:30.40 (30.07) 2:00.38 (29.98)
10 Burke, Ryan 17 TIBU-PV 2:00.18 2:00.49
27.22 58.24 (31.02) 1:31.00 (32.76) 2:00.49 (29.49)
11 Keune, Nick A 16 TIBU-PV 2:00.31 2:00.69
28.00 58.74 (30.74) 1:30.78 (32.04) 2:00.69 (29.91)
12 Leonard, Kevin V 17 Rmsc-PV 1:59.10 2:02.11
27.23 57.87 (30.64) 1:29.80 (31.93) 2:02.11 (32.31)
13 Swann, Rafi P 17 Machine-PV 2:01.89 2:02.22
27.77 59.26 (31.49) 1:31.48 (32.22) 2:02.22 (30.74)
14 Tierno, Nick C 17 Curl-PV 1:59.84 2:04.03
28.99 1:00.27 (31.28) 1:32.34 (32.07) 2:04.03 (31.69)
15 Link, Justin W 15 Rmsc-PV 2:06.03 2:04.42
27.40 58.45 (31.05) 1:30.94 (32.49) 2:04.42 (33.48)
16 Greenfield, Brandon A 17 Team Elite-PV 2:04.13 2:05.00
26.88 58.93 (32.05) 1:32.21 (33.28) 2:05.00 (32.79)
17 Miller, David M 15 DCPR-PV 2:03.26 2:07.28
27.99 59.91 (31.92) 1:34.89 (34.98) 2:07.28 (32.39)
18 Zalusky, Josh 17 TIBU-PV 2:04.67 2:07.47
28.31 1:01.50 (33.19) 1:36.15 (34.65) 2:07.47 (31.32)
19 Spindel, Tyler B 16 Rmsc-PV 1:59.32 2:07.71
28.10 59.84 (31.74) 1:33.81 (33.97) 2:07.71 (33.90)
20 Stuver, Colin J 15 Machine-PV 2:09.13 2:08.11
28.81 1:01.47 (32.66) 1:35.40 (33.93) 2:08.11 (32.71)
21 Anderson, Matt R 17 Rmsc-PV 2:05.07 2:09.69
29.09 1:01.58 (32.49) 1:35.45 (33.87) 2:09.69 (34.24)
22 Gullickson, John M 20 Unattached-PV 2:09.88 2:10.65
30.05 1:03.50 (33.45) 1:37.81 (34.31) 2:10.65 (32.84)
23 Pepper, Chris A 17 TIBU-PV NT 2:16.45
30.15 1:05.29 (35.14) 1:41.66 (36.37) 2:16.45 (34.79)
24 Greenfield, Gary C 17 Team Elite-PV 2:15.25 2:19.15
29.37 1:03.68 (34.31) 1:41.32 (37.64) 2:19.15 (37.83)
25 Gagen, Matthew M 15 Fish-PV 2:22.51 2:23.74
31.75 1:08.74 (36.99) 1:46.91 (38.17) 2:23.74 (36.83)
26 Franklin, Jelani J 14 DCPR-PV 2:33.28 2:24.06
31.15 1:08.11 (36.96) 1:47.89 (39.78) 2:24.06 (36.17)
27 Conner, TY T 16 FAST-PV NT 2:38.80
34.65 1:16.37 (41.72) 2:38.80 (1:22.43)
28 Stobie, Andrew G 15 FAST-PV NT 2:39.71
35.19 1:15.54 (40.35) 1:58.62 (43.08) 2:39.71 (41.09)
-- Wells, Trae T 15 Curl-PV 1:56.77 SCR
-- Lewis, Jake W 14 Curl-PV 1:59.35 SCR
-- Connor, Stephen D 16 PM-PV 2:03.85 SCR
-- Callahan, Sean P 16 Machine-PV 2:06.40 SCR
-- Richardson, Mark A 17 Rmsc-PV 2:07.75 SCR
-- Tesfaye, Andy A 15 DCPR-PV NT SCR
-- Rushing, Clifford L 16 Fish-PV NT SCR
-- Carman, Roger L 17 AquaHoyas-PV 1:52.61 SCR
-- Goode, Michael S 16 DCPR-PV 2:47.47 SCR
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ogren, Tad A 15 Curl-PV 59.36 57.27
28.76 57.27 (28.51)
2 Lewis, Jake W 14 Curl-PV 1:00.91 1:00.32
29.77 1:00.32 (30.55)
3 Mims, Hunter B 15 Machine-PV 1:01.05 1:00.63
30.06 1:00.63 (30.57)
4 Reutershan, Jamie P 16 Rmsc-PV 1:00.64 1:00.81
29.85 1:00.81 (30.96)
5 Bell, Matt J 16 Curl-PV 1:01.20 1:00.84
29.44 1:00.84 (31.40)
6 Korth, Josh L 15 Rmsc-PV 59.18 1:01.78
29.78 1:01.78 (32.00)
7 Conrad, Nick G 16 Rmsc-PV 1:01.62 1:02.79
31.33 1:02.79 (31.46)
8 Stuver, Colin J 15 Machine-PV 1:02.90 1:03.74
30.86 1:03.74 (32.88)
9 Anderson, Matt R 17 Rmsc-PV 1:03.35 1:04.38
31.36 1:04.38 (33.02)
10 Miller, David M 15 DCPR-PV 1:01.37 1:04.43
31.19 1:04.43 (33.24)
11 Gullickson, John M 20 Unattached-PV 1:08.07 1:06.09
32.04 1:06.09 (34.05)
12 Spindel, Tyler B 16 Rmsc-PV 1:04.23 1:08.42
33.14 1:08.42 (35.28)
13 Tierno, Nick C 17 Curl-PV 1:04.49 1:08.64
33.95 1:08.64 (34.69)
14 Burke, Ryan 17 TIBU-PV NT 1:09.12
33.63 1:09.12 (35.49)
15 Kulczycki, Josh L 16 PGKS-PV 1:05.89 1:09.30
16 Link, Justin W 15 Rmsc-PV 1:07.44 1:09.39
33.64 1:09.39 (35.75)
17 Stobie, Andrew G 15 FAST-PV NT 1:36.16
47.56 1:36.16 (48.60)
-- Richardson, Mark A 17 Rmsc-PV 1:07.42 NS
-- Edmonds, Greg D 15 Curl-PV 1:03.09 NS
-- Tesfaye, Andy A 15 DCPR-PV NT NS
-- Wells, Trae T 15 Curl-PV 1:05.31 NS
-- Connor, Stephen D 16 PM-PV 30.24 NS
-- Wang, Randy 15 PM-PV 1:05.42 NS
-- Rushing, Clifford L 16 Fish-PV 1:18.66 NS
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wise, Zack P 15 Curl-PV 2:06.11 2:03.24
29.58 1:32.71 ( ) 2:03.24 (30.53)
2 Frantz, Scott S 16 Machine-PV 2:05.99 2:04.44
1:33.47 ( ) 2:04.44 (30.97)
3 Ogren, Tad A 15 Curl-PV 2:07.43 2:04.67
1:01.59 ( ) 1:33.10 (31.51) 2:04.67 (31.57)
4 Leach, Alex C 15 Machine-PV 2:06.43 2:08.12
29.03 1:01.11 (32.08) 1:34.90 (33.79) 2:08.12 (33.22)
5 Lewis, Jake W 14 Curl-PV 2:10.92 2:10.59
31.35 1:04.42 (33.07) 1:37.67 (33.25) 2:10.59 (32.92)
6 Reutershan, Jamie P 16 Rmsc-PV 2:08.62 2:11.39
7 Finelli, Paul M 16 Curl-PV 2:13.66 2:12.36
31.42 1:04.50 (33.08) 1:38.71 (34.21) 2:12.36 (33.65)
8 Korth, Josh L 15 Rmsc-PV 2:08.80 2:14.24
30.36 1:03.82 (33.46) 1:38.91 (35.09) 2:14.24 (35.33)
9 Trampert, Paul J 15 Curl-PV 2:13.25 2:14.84
31.69 1:05.17 (33.48) 1:37.74 (32.57) 2:14.84 (37.10)
10 Leonard, Kevin V 17 Rmsc-PV 2:20.54 2:16.39
32.12 1:06.65 (34.53) 1:41.68 (35.03) 2:16.39 (34.71)
11 Edmonds, Greg D 15 Curl-PV 2:28.80 2:18.50
33.76 1:08.56 (34.80) 1:44.01 (35.45) 2:18.50 (34.49)
12 Anderson, Matt R 17 Rmsc-PV 2:18.35 2:18.56
32.38 1:07.02 (34.64) 1:42.91 (35.89) 2:18.56 (35.65)
13 Bell, Matt J 16 Curl-PV 2:15.97 2:19.98
33.10 1:08.49 (35.39) 1:45.10 (36.61) 2:19.98 (34.88)
14 Miller, David M 15 DCPR-PV 2:10.79 2:23.09
33.72 1:09.17 (35.45) 1:46.81 (37.64) 2:23.09 (36.28)
15 Gullickson, John M 20 Unattached-PV 2:31.86 2:23.92
33.65 1:10.03 (36.38) 1:47.11 (37.08) 2:23.92 (36.81)
16 Tierno, Nick C 17 Curl-PV 2:20.00 2:24.75
35.09 1:11.59 (36.50) 1:48.47 (36.88) 2:24.75 (36.28)
-- Wang, Randy 15 PM-PV 2:25.30 NS
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Cribbs, Matthew C 18 PGKS-PV 1:06.01 1:06.83
30.61 1:06.83 (36.22)
2 Weick, Colin P 17 Rmsc-PV 1:10.37 1:07.68
31.66 1:07.68 (36.02)
3 Keune, Nick A 16 TIBU-PV NT 1:10.95
33.95 1:10.95 (37.00)
4 Tierno, Nick C 17 Curl-PV 1:12.05 1:12.90
34.70 1:12.90 (38.20)
5 Spindel, Tyler B 16 Rmsc-PV 1:06.20 1:12.95
32.94 1:12.95 (40.01)
6 Trampert, Paul J 15 Curl-PV 1:12.28 1:13.45
34.54 1:13.45 (38.91)
7 Anderson, Matt R 17 Rmsc-PV 1:15.83 1:13.61
34.46 1:13.61 (39.15)
8 Kulczycki, Josh L 16 PGKS-PV 1:15.75 1:17.12
36.33 1:17.12 (40.79)
9 Zalusky, Josh 17 TIBU-PV 1:18.07 1:18.75
37.25 1:18.75 (41.50)
10 Franklin, Jelani J 14 DCPR-PV 1:25.81 1:20.56
37.98 1:20.56 (42.58)
11 Gagen, Matthew M 15 Fish-PV 1:20.72 1:22.43
39.02 1:22.43 (43.41)
12 Stobie, Andrew G 15 FAST-PV 1:36.30 1:32.14
43.01 1:32.14 (49.13)
12 Conner, TY T 16 FAST-PV 1:33.20 1:32.14
43.26 1:32.14 (48.88)
-- Williamson, Paul F 20 Machine-PV 1:09.43 NS
-- Connor, Stephen D 16 PM-PV 1:18.43 NS
-- Goode, Michael S 16 DCPR-PV NT NS
-- Smith, Colin T 15 Machine-PV 1:11.71 NS
-- Wise, Zack P 15 Curl-PV 1:17.19 NS
-- Wang, Randy 15 PM-PV 1:26.68 NS
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Holmes, Zach D 15 Machine-PV 2:30.77 2:25.35
31.85 1:08.76 (36.91) 1:47.03 (38.27) 2:25.35 (38.32)
2 Keune, Nick A 16 TIBU-PV 2:29.63 2:29.43
34.44 1:11.86 (37.42) 1:50.83 (38.97) 2:29.43 (38.60)
3 Cribbs, Matthew C 18 PGKS-PV 2:39.37 2:36.40
4 Tierno, Nick C 17 Curl-PV 2:35.56 2:37.58
36.28 1:16.30 (40.02) 1:56.72 (40.42) 2:37.58 (40.86)
5 Spindel, Tyler B 16 Rmsc-PV 2:30.41 2:44.91
35.36 1:16.70 (41.34) 2:00.55 (43.85) 2:44.91 (44.36)
6 Gagen, Matthew M 15 Fish-PV 2:56.94 2:55.88
39.29 1:25.14 (45.85) 2:11.75 (46.61) 2:55.88 (44.13)
7 Schade, Dustin R 14 JFD-PV NT 3:18.49
42.54 1:32.73 (50.19) 2:26.73 (54.00) 3:18.49 (51.76)
-- Wise, Zack P 15 Curl-PV 2:45.03 NS
-- Tesfaye, Andy A 15 DCPR-PV NT NS
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mims, Hunter B 15 Machine-PV 58.36 57.17
27.00 57.17 (30.17)
2 Edmonds, Greg D 15 Curl-PV 58.25 57.96
27.18 57.96 (30.78)
3 Finelli, Drew S 15 Curl-PV 1:03.28 58.30
27.31 58.30 (30.99)
4 Richardson, Andy M 15 Curl-PV 1:00.25 59.06
27.89 59.06 (31.17)
5 Reutershan, Jamie P 16 Rmsc-PV 59.16 59.32
28.02 59.32 (31.30)
6 Cribbs, Matthew C 18 PGKS-PV 59.30 59.55
7 Bell, Matt J 16 Curl-PV 1:06.15 59.81
27.19 59.81 (32.62)
8 Leach, Alex C 15 Machine-PV 1:02.36 1:00.03
28.15 1:00.03 (31.88)
9 Trampert, Paul J 15 Curl-PV 1:05.71 1:00.10
27.51 1:00.10 (32.59)
10 Patterson, Bradford H 17 Machine-PV 1:01.54 1:00.46
27.84 1:00.46 (32.62)
11 Garg, Udit X 16 AquaHoyas-PV 1:01.05 1:00.61
28.46 1:00.61 (32.15)
12 Callahan, Sean P 16 Machine-PV 1:00.95 1:00.91
28.21 1:00.91 (32.70)
13 Keune, Nick A 16 TIBU-PV 1:01.61 1:01.10
28.77 1:01.10 (32.33)
14 Burke, Ryan 17 TIBU-PV 1:01.91 1:01.11
15 Miller, David M 15 DCPR-PV 1:01.90 1:01.18
27.69 1:01.18 (33.49)
16 Link, Justin W 15 Rmsc-PV 1:01.28 1:01.19
28.43 1:01.19 (32.76)
17 Weick, Colin P 17 Rmsc-PV 1:00.75 1:01.20
28.81 1:01.20 (32.39)
18 Greenfield, Brandon A 17 Team Elite-PV 1:04.62 1:03.36
29.08 1:03.36 (34.28)
19 Jimenez, Daniel D 15 Curl-PV 1:05.36 1:05.11
30.27 1:05.11 (34.84)
20 Stuver, Colin J 15 Machine-PV 1:06.93 1:05.60
21 Gullickson, John M 20 Unattached-PV 1:12.21 1:06.09
30.31 1:06.09 (35.78)
22 Franklin, Jelani J 14 DCPR-PV 1:12.34 1:09.59
31.44 1:09.59 (38.15)
23 Zalusky, Josh 17 TIBU-PV 1:09.61 1:11.21
31.90 1:11.21 (39.31)
24 Pepper, Chris A 17 TIBU-PV NT 1:12.51
32.20 1:12.51 (40.31)
-- Wells, Trae T 15 Curl-PV 1:03.33 NS
-- Williamson, Paul F 20 Machine-PV NT NS
-- Swann, Rafi P 17 Machine-PV 58.12 NS
-- Richardson, Mark A 17 Rmsc-PV 1:02.17 NS
-- Wang, Randy 15 PM-PV 1:04.81 NS
-- Richards, Tim O 17 Curl-PV 59.88 NS
-- Goode, Michael S 16 DCPR-PV NT NS
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wise, Zack P 15 Curl-PV 2:12.45 2:03.83
27.20 58.46 (31.26) 1:31.33 (32.87) 2:03.83 (32.50)
2 Keune, Nick A 16 TIBU-PV 2:11.57 2:09.84
29.15 1:01.64 (32.49) 1:35.68 (34.04) 2:09.84 (34.16)
3 Eskow, Jon T 17 Rmsc-PV 2:13.38 2:12.00
28.20 1:00.17 (31.97) 1:34.94 (34.77) 2:12.00 (37.06)
4 Leonard, Kevin V 17 Rmsc-PV 2:19.71 2:17.22
28.42 1:39.12 (1:10.70) 2:17.22 (38.10)
5 Callahan, Sean P 16 Machine-PV 2:23.83 2:27.18
32.21 1:09.54 (37.33) 1:48.32 (38.78) 2:27.18 (38.86)
6 Miller, David M 15 DCPR-PV 2:20.33 2:36.91
30.42 1:08.37 (37.95) 1:51.91 (43.54) 2:36.91 (45.00)
-- Edmonds, Greg D 15 Curl-PV 2:18.17 NS
-- Reutershan, Jamie P 16 Rmsc-PV 2:18.64 NS
-- Garg, Udit X 16 AquaHoyas-PV NT NS
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Finelli, Drew S 15 Curl-PV 2:08.78 2:02.48
28.15 1:00.08 (31.93) 1:35.10 (35.02) 2:02.48 (27.38)
2 Wise, Zack P 15 Curl-PV 2:07.02 2:03.13
25.82 57.43 (31.61) 1:34.93 (37.50) 2:03.13 (28.20)
3 Ogren, Tad A 15 Curl-PV 2:10.33 2:09.05
28.83 1:01.17 (32.34) 1:39.77 (38.60) 2:09.05 (29.28)
4 Richardson, Andy M 15 Curl-PV 2:21.61 2:11.04
27.92 59.72 (31.80) 1:40.40 (40.68) 2:11.04 (30.64)
5 Edmonds, Greg D 15 Curl-PV 2:13.36 2:11.17
29.01 1:04.55 (35.54) 1:40.56 (36.01) 2:11.17 (30.61)
6 Weick, Colin P 17 Rmsc-PV 2:12.19 2:11.84
7 Leach, Alex C 15 Machine-PV 2:12.17 2:12.65
27.84 1:01.21 (33.37) 1:40.92 (39.71) 2:12.65 (31.73)
8 Mims, Hunter B 15 Machine-PV 2:17.85 2:13.00
27.95 1:00.91 (32.96) 1:41.65 (40.74) 2:13.00 (31.35)
9 Keune, Nick A 16 TIBU-PV 2:13.19 2:13.08
28.97 1:04.06 (35.09) 1:43.12 (39.06) 2:13.08 (29.96)
10 Leonard, Kevin V 17 Rmsc-PV 2:15.20 2:15.41
27.78 1:03.34 (35.56) 1:43.28 (39.94) 2:15.41 (32.13)
11 Callahan, Sean P 16 Machine-PV 2:19.86 2:19.42
29.47 1:04.87 (35.40) 1:47.31 (42.44) 2:19.42 (32.11)
12 Eskow, Jon T 17 Rmsc-PV 2:14.76 2:19.89
28.12 1:05.01 (36.89) 1:46.49 (41.48) 2:19.89 (33.40)
13 Spindel, Tyler B 16 Rmsc-PV 2:18.50 2:20.21
30.95 1:07.75 (36.80) 1:48.65 (40.90) 2:20.21 (31.56)
14 Tierno, Nick C 17 Curl-PV 2:18.91 2:20.60
30.71 1:08.40 (37.69) 1:49.02 (40.62) 2:20.60 (31.58)
15 Jimenez, Daniel D 15 Curl-PV 2:25.87 2:24.23
31.69 1:08.09 (36.40) 1:50.64 (42.55) 2:24.23 (33.59)
16 Link, Justin W 15 Rmsc-PV 2:25.13 2:25.01
28.50 1:04.24 (35.74) 1:49.48 (45.24) 2:25.01 (35.53)
17 Anderson, Matt R 17 Rmsc-PV 2:24.07 2:26.51
32.26 1:08.17 (35.91) 1:52.26 (44.09) 2:26.51 (34.25)
18 Miller, David M 15 DCPR-PV 2:19.99 2:26.83
28.28 1:06.51 (38.23) 1:53.54 (47.03) 2:26.83 (33.29)
19 Parker, Robbie J 13 Machine-PV NT 2:34.49
32.55 1:11.45 (38.90) 1:58.68 (47.23) 2:34.49 (35.81)
20 Franklin, Jelani J 14 DCPR-PV 2:46.68 2:41.71
31.93 1:17.40 (45.47) 2:05.87 (48.47) 2:41.71 (35.84)
21 Cho, Kevin S 13 Fish-PV NT 2:59.42
38.99 1:26.08 (47.09) 2:20.13 (54.05) 2:59.42 (39.29)
-- Gagen, Matthew M 15 Fish-PV 2:46.00 DQ
38.84 1:22.13 (43.29) 2:09.84 (47.71) DQ (37.00)
-- Conner, TY T 16 FAST-PV NT SCR
43.09 1:30.55 (47.46) 2:28.74 (58.19)
-- Pepper, Chris A 17 TIBU-PV NT SCR
-- Goode, Michael S 16 DCPR-PV NT SCR
-- Stuver, Colin J 15 Machine-PV 2:23.39 SCR
-- Wells, Trae T 15 Curl-PV 2:13.39 SCR
-- Richards, Tim O 17 Curl-PV 2:20.43 SCR
-- Wang, Randy 15 PM-PV 2:24.29 SCR
-- Richardson, Mark A 17 Rmsc-PV NT SCR
-- Cribbs, Matthew C 18 PGKS-PV 2:20.77 SCR
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Callahan, Sean P 16 Machine-PV 5:02.87 4:58.63
30.73 1:07.86 (37.13) 1:45.92 (38.06) 2:23.22 (37.30)
3:06.74 (43.52) 3:50.19 (43.45) 4:24.95 (34.76) 4:58.63 (33.68)
-- Patterson, Bradford H 17 Machine-PV 5:11.65 NS
-- Gordon, Ben C 16 Rmsc-PV 4:26.16 NS
-- Wells, Trae T 15 Curl-PV 4:43.76 NS
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Machine Aquatics-PV 'A' NT 1:40.22
26.21 50.21 (24.00) 1:15.08 (24.87) 1:40.22 (25.14)
2 Hydro-Sonic Tiburones-PV 'A' 1:40.56 1:43.36
1) Zalusky, Josh 17 2) Somers, David A 13
3) Keune, Nick A 16 4) Burke, Ryan 17
26.84 54.62 (27.78) 1:20.16 (25.54) 1:43.36 (23.20)
3 Hydro-Sonic Tiburones-PV 'B' 1:45.54 1:50.59
1) Pepper, Chris A 17 2) Pizer, Matt R 13
3) Callanan, Kevin J 14 4) Ridenour, Richard T 13
27.01 57.44 (30.43) 1:23.50 (26.06) 1:50.59 (27.09)
4 DC Parks&Recreation-PV 'A' 1:48.00 1:52.14
1) Miller, David M 15 2) Franklin, Jelani J 14
3) Franklin, Shae D 12 4) Goode, Michael S 16
24.54 50.95 (26.41) 1:25.13 (34.18) 1:52.14 (27.01)
5 Machine Aquatics-PV 'B' NT 1:58.60
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Machine Aquatics-PV 'A' NT 1:55.39
28.98 1:02.37 (33.39) 1:30.70 (28.33) 1:55.39 (24.69)
2 Machine Aquatics-PV 'B' NT 2:00.21
32.96 1:06.89 (33.93) 1:34.35 (27.46) 2:00.21 (25.86)
3 Hydro-Sonic Tiburones-PV 'A' 1:57.59 2:00.68
1) Keune, Nick A 16 2) Burke, Ryan 17
3) Pepper, Chris A 17 4) Zalusky, Josh 17
31.44 1:04.62 (33.18) 1:34.51 (29.89) 2:00.68 (26.17)
4 Hydro-Sonic Tiburones-PV 'B' 1:59.62 2:03.39
1) Callanan, Kevin J 14 2) Ridenour, Richard T 13
3) Pizer, Matt R 13 4) Somers, David A 13
29.91 1:01.61 (31.70) 1:34.03 (32.42) 2:03.39 (29.36)
5 Fairland Aquatics S.T.-PV 'A' NT 2:35.74
1) Stobie, Andrew G 15 2) Conner, TY T 16
3) Allen, Brian C 14 4) Schwartz, Zachary 13
43.28 1:27.14 (43.86) 1:58.24 (31.10) 2:35.74 (37.50)
-- DC Parks&Recreation-PV 'A' 2:00.00 NS
1) Miller, David M 15 2) Goode, Michael S 16
3) Franklin, Jelani J 14 4) Tesfaye, Andy A 15