2004 Patriot District Swim/ Dive Championship
January 30-31, 2004
Lee District Recreation Center
Individual Rankings - Through Event 24
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Scheren, Steve 05 ROBINSON HS 21.71 21.53 20
2 McVey, Nick 05 LAKE BRADDOCK SS 22.81 22.53 17
3 Allison, Warner 05 T.C. WILLIAMS HS 22.99 22.56 16
4 Trainor, Will 06 ROBINSON HS 23.00 22.58 15
5 Schultz, Jesse 04 HAYFIELD SS 22.73 22.80 14
6 Holmes, Zach 07 ROBINSON HS 23.57 23.24 13
7 Leddon, Justin 04 WEST SPRINGFIELD 23.42 23.39 12
8 Kuhmerker, Jared 05 T.C. WILLIAMS HS 23.59 23.43 11
B - Final
9 Laiti, Patrick 04 ROBINSON HS 23.76 22.47 9
10 Lorenz, Jimmy 05 LAKE BRADDOCK SS 23.62 23.57 7
11 Kozlowski, Will 05 LAKE BRADDOCK SS 23.68 23.87 6
12 Collier, Matt 06 WEST SPRINGFIELD 23.89 23.97 5
13 Winward, Steve 04 LAKE BRADDOCK SS 24.34 24.20 4
14 Walsh, Blake 04 HAYFIELD SS 24.43 24.24 3
15 Decot, Brian 06 WEST SPRINGFIELD 24.38 24.31 2
16 Tordella, Brian 05 ANNANDALE HS 24.40 24.96 1
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Scheren, Steve 05 ROBINSON HS 21.68 21.71
2 Schultz, Jesse 04 HAYFIELD SS 23.06 22.73
3 McVey, Nick 05 LAKE BRADDOCK SS 23.16 22.81
4 Allison, Warner 05 T.C. WILLIAMS HS 22.47 22.99
5 Trainor, Will 06 ROBINSON HS 22.81 23.00
6 Leddon, Justin 04 WEST SPRINGFIELD 23.98 23.42
7 Holmes, Zach 07 ROBINSON HS 23.27 23.57
8 Kuhmerker, Jared 05 T.C. WILLIAMS HS 23.40 23.59
-------------------------------------------------------------------------
9 Lorenz, Jimmy 05 LAKE BRADDOCK SS 23.88 23.62
10 Kozlowski, Will 05 LAKE BRADDOCK SS 23.77 23.68
11 Laiti, Patrick 04 ROBINSON HS 23.07 23.76
12 Collier, Matt 06 WEST SPRINGFIELD 23.37 23.89
13 Winward, Steve 04 LAKE BRADDOCK SS 24.47 24.34
14 Decot, Brian 06 WEST SPRINGFIELD 24.52 24.38
15 Tordella, Brian 05 ANNANDALE HS 24.16 24.40
16 Walsh, Blake 04 HAYFIELD SS 24.44 24.43
-------------------------------------------------------------------------
17 Bracken, Jason 04 ANNANDALE HS 24.56 24.69
18 Ashe, Evan 04 ANNANDALE HS 24.62 24.79
-------------------------------------------------------------------------
19 McCormack, Jason 06 HAYFIELD SS 24.69 24.84
20 Politte, Jonathan 05 WEST POTOMAC HS 25.18 24.86
21 Yeager, Victor 06 HAYFIELD SS 25.63 25.09
22 Brygider, David 05 WEST POTOMAC HS 25.03 25.25
23 Coffey, Billy 07 WEST SPRINGFIELD 25.01 25.64
24 Smith, Brett 06 WEST POTOMAC HS 26.54 26.30
25 Fitz, Chris 07 ANNANDALE HS 27.69 27.15
26 Carroll, Andrew 06 T.C. WILLIAMS HS 27.31 27.44
27 Thomas, Louis-Claude 05 WEST POTOMAC HS 26.50 28.09
28 Gonzales, Edgar 05 T.C. WILLIAMS HS 31.13 30.98
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Scheren, Steve 05 ROBINSON HS 47.48 47.00 20
2 Trainor, Will 06 ROBINSON HS 50.31 49.02 17
3 Allison, Warner 05 T.C. WILLIAMS HS 49.96 49.46 16
4 Lyles, John 04 LAKE BRADDOCK SS 49.55 49.62 15
5 McVey, Nick 05 LAKE BRADDOCK SS 51.81 50.57 14
6 Bell, Matt 05 ROBINSON HS 51.50 51.03 13
7 Lorenz, Jimmy 05 LAKE BRADDOCK SS 51.05 51.45 12
8 Schultz, Jesse 04 HAYFIELD SS 51.66 51.81 11
B - Final
9 Sronce, Jared 04 HAYFIELD SS 53.51 53.21 9
10 McGurk, Hugh 06 WEST POTOMAC HS 54.08 54.37 7
11 Kozlowski, Will 05 LAKE BRADDOCK SS 56.14 54.97 6
12 Bracken, Jason 04 ANNANDALE HS 55.00 55.50 5
13 Horner, Spencer 04 WEST SPRINGFIELD 55.00 55.78 4
14 Coffey, Billy 07 WEST SPRINGFIELD 57.34 55.81 3
15 Melim, Andrew 06 HAYFIELD SS 57.22 56.41 2
16 Sanders, Patrick 04 ROBINSON HS 55.45 56.66 1
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Scheren, Steve 05 ROBINSON HS 47.21 47.48
2 Lyles, John 04 LAKE BRADDOCK SS 49.86 49.55
3 Allison, Warner 05 T.C. WILLIAMS HS 50.06 49.96
4 Trainor, Will 06 ROBINSON HS 49.58 50.31
5 Lorenz, Jimmy 05 LAKE BRADDOCK SS 52.13 51.05
6 Bell, Matt 05 ROBINSON HS 51.47 51.50
7 Schultz, Jesse 04 HAYFIELD SS 52.84 51.66
8 McVey, Nick 05 LAKE BRADDOCK SS 52.50 51.81
-------------------------------------------------------------------------
9 Sronce, Jared 04 HAYFIELD SS 52.99 53.51
10 McGurk, Hugh 06 WEST POTOMAC HS 52.63 54.08
11 Bracken, Jason 04 ANNANDALE HS 56.11 55.00
11 Horner, Spencer 04 WEST SPRINGFIELD 56.45 55.00
13 Sanders, Patrick 04 ROBINSON HS 53.97 55.45
14 Kozlowski, Will 05 LAKE BRADDOCK SS 54.25 56.14
15 Melim, Andrew 06 HAYFIELD SS 56.92 57.22
16 Coffey, Billy 07 WEST SPRINGFIELD 58.89 57.34
-------------------------------------------------------------------------
17 Brygider, David 05 WEST POTOMAC HS 57.78 57.41
18 Orr, Addison 06 ANNANDALE HS 55.68 57.63
-------------------------------------------------------------------------
19 Davis, Anders 07 T.C. WILLIAMS HS 57.03 58.03
20 Anderson, Scott 05 ANNANDALE HS 58.54 58.12
21 Smolinske, Joe 04 HAYFIELD SS 57.88 59.12
22 Cardinale, Justin 06 WEST SPRINGFIELD 1:00.83 59.34
23 Jones, Dan 05 WEST SPRINGFIELD 1:02.12 1:00.65
24 Mertins, Taylor 06 WEST POTOMAC HS 1:02.72 1:01.29
25 Mathewson, Adam 07 WEST POTOMAC HS 1:03.53 1:02.08
26 Fitz, Chris 07 ANNANDALE HS 1:04.75 1:02.34
27 Davivongs, Sakapan 07 T.C. WILLIAMS HS 1:11.90 1:10.97
28 Gonzales, Edgar 05 T.C. WILLIAMS HS 1:14.66 1:15.63
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Finelli, Drew 06 ROBINSON HS 1:48.51 1:46.29 20
2 Newmeyer, Ryan 05 WEST SPRINGFIELD 1:50.33 1:47.70 17
3 Chandler, Tommy 05 LAKE BRADDOCK SS 1:50.60 1:49.27 16
4 Bell, Matt 05 ROBINSON HS 1:51.52 1:51.28 15
5 Vu, Stephen 05 ROBINSON HS 1:52.99 1:51.74 14
6 Dow, Joshua 05 T.C. WILLIAMS HS 1:53.29 1:52.18 13
7 Ogren, Tad 06 LAKE BRADDOCK SS 1:53.10 1:52.50 12
8 Wells, Trahern 07 WEST SPRINGFIELD 1:51.83 1:53.07 11
B - Final
9 Kraft, Logan 05 LAKE BRADDOCK SS 1:54.18 1:53.94 9
10 Lee, James 05 HAYFIELD SS 1:54.15 1:54.47 7
11 Finelli, Paul 05 ROBINSON HS 1:55.34 1:55.36 6
12 Haley, Brendan 06 WEST POTOMAC HS 1:54.28 1:56.35 5
13 Siren, Patrick 06 T.C. WILLIAMS HS 1:59.70 1:58.59 4
14 Wilson, Brendan 05 LAKE BRADDOCK SS 1:59.84 2:01.15 3
15 Sronce, Jared 04 HAYFIELD SS 2:00.27 2:01.41 2
16 Beale, Dan 06 WEST SPRINGFIELD 2:04.74 2:02.46 1
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Finelli, Drew 06 ROBINSON HS 1:47.38 1:48.51
2 Newmeyer, Ryan 05 WEST SPRINGFIELD 1:49.85 1:50.33
3 Chandler, Tommy 05 LAKE BRADDOCK SS 1:51.16 1:50.60
4 Bell, Matt 05 ROBINSON HS 1:53.94 1:51.52
5 Wells, Trahern 07 WEST SPRINGFIELD 1:56.61 1:51.83
6 Vu, Stephen 05 ROBINSON HS 1:53.33 1:52.99
7 Ogren, Tad 06 LAKE BRADDOCK SS 1:52.41 1:53.10
8 Dow, Joshua 05 T.C. WILLIAMS HS 1:54.55 1:53.29
-------------------------------------------------------------------------
9 Lee, James 05 HAYFIELD SS 1:55.71 1:54.15
10 Kraft, Logan 05 LAKE BRADDOCK SS 1:54.15 1:54.18
11 Haley, Brendan 06 WEST POTOMAC HS 1:56.81 1:54.28
12 Finelli, Paul 05 ROBINSON HS 1:55.78 1:55.34
13 Siren, Patrick 06 T.C. WILLIAMS HS 1:55.63 1:59.70
14 Wilson, Brendan 05 LAKE BRADDOCK SS 2:01.10 1:59.84
15 Sronce, Jared 04 HAYFIELD SS 1:59.53 2:00.27
16 Beale, Dan 06 WEST SPRINGFIELD 2:07.50 2:04.74
-------------------------------------------------------------------------
17 Martocci, Joe 06 HAYFIELD SS 2:02.49 2:04.87
18 Orr, Addison 06 ANNANDALE HS 2:03.15 2:05.92
-------------------------------------------------------------------------
19 Fite, Wes 05 HAYFIELD SS 2:06.72 2:06.53
20 Anderson, Scott 05 ANNANDALE HS 2:12.70 2:13.34
21 Arbuckle, Michael 07 T.C. WILLIAMS HS 2:15.66 2:15.18
22 Rushton, Cam 07 WEST SPRINGFIELD 2:17.68 2:17.22
23 Wan, Chen-Hui 06 ANNANDALE HS 2:23.50 2:23.84
24 Ross, Patrick 06 WEST POTOMAC HS 2:29.73 2:27.77
25 DeRose, Chris 07 WEST POTOMAC HS 2:31.30 2:29.57
26 Hirsch, Jared 06 ANNANDALE HS 2:29.50 2:29.70
27 Montiel, Edward 06 T.C. WILLIAMS HS 2:44.08 2:37.06
28 Trouton, Stuart 05 WEST POTOMAC HS 2:35.15 2:37.71
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Finelli, Drew 06 ROBINSON HS 4:49.52 4:41.96 20
2 Newmeyer, Ryan 05 WEST SPRINGFIELD 4:58.41 4:54.63 17
3 Chandler, Tommy 05 LAKE BRADDOCK SS 5:01.48 5:03.72 16
4 Wells, Trahern 07 WEST SPRINGFIELD 5:04.52 5:08.40 15
5 Haley, Brendan 06 WEST POTOMAC HS 5:09.29 5:08.51 14
6 Hooker, Kyle 05 LAKE BRADDOCK SS 5:11.41 5:08.84 13
7 Vu, Stephen 05 ROBINSON HS 5:09.20 5:16.36 12
8 Siren, Patrick 06 T.C. WILLIAMS HS 5:14.90 5:19.96 11
B - Final
9 Finelli, Paul 05 ROBINSON HS 5:15.13 5:13.55 9
10 Kraft, Logan 05 LAKE BRADDOCK SS 5:15.83 5:16.18 7
11 Gavarkavich, Dan 05 ROBINSON HS 5:27.62 5:24.47 6
12 Martocci, Joe 06 HAYFIELD SS 5:32.38 5:26.50 5
13 Thompson, Jason 06 HAYFIELD SS 5:43.88 5:38.61 4
14 Wilson, Brendan 05 LAKE BRADDOCK SS 5:41.80 5:39.63 3
15 Beale, Dan 06 WEST SPRINGFIELD 5:47.94 5:45.68 2
16 Flory, Jason 05 WEST SPRINGFIELD 5:58.87 5:51.20 1
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Finelli, Drew 06 ROBINSON HS 4:47.16 4:49.52
2 Newmeyer, Ryan 05 WEST SPRINGFIELD 4:56.11 4:58.41
3 Chandler, Tommy 05 LAKE BRADDOCK SS 4:58.78 5:01.48
4 Wells, Trahern 07 WEST SPRINGFIELD 5:14.31 5:04.52
5 Vu, Stephen 05 ROBINSON HS 5:07.52 5:09.20
6 Haley, Brendan 06 WEST POTOMAC HS 5:32.93 5:09.29
7 Hooker, Kyle 05 LAKE BRADDOCK SS 5:10.52 5:11.41
8 Siren, Patrick 06 T.C. WILLIAMS HS 5:11.77 5:14.90
-------------------------------------------------------------------------
9 Finelli, Paul 05 ROBINSON HS 5:21.30 5:15.13
10 Kraft, Logan 05 LAKE BRADDOCK SS 5:17.88 5:15.83
11 Gavarkavich, Dan 05 ROBINSON HS 5:23.54 5:27.62
12 Martocci, Joe 06 HAYFIELD SS 5:28.42 5:32.38
13 Wilson, Brendan 05 LAKE BRADDOCK SS 5:31.24 5:41.80
14 Thompson, Jason 06 HAYFIELD SS 5:33.90 5:43.88
15 Beale, Dan 06 WEST SPRINGFIELD 5:44.36 5:47.94
16 Flory, Jason 05 WEST SPRINGFIELD 5:49.80 5:58.87
-------------------------------------------------------------------------
17 Hawkins, Brent 05 WEST POTOMAC HS 5:28.77 6:07.56
18 Smith, Brett 06 WEST POTOMAC HS 5:52.90 6:32.95
-------------------------------------------------------------------------
19 Bailey, Adam 05 HAYFIELD SS 6:35.31 6:47.24
20 Nelson, Eric 07 HAYFIELD SS 6:37.68 6:49.68
21 Wan, Chen-Hui 06 ANNANDALE HS 6:57.16 6:50.61
22 Connor, Jimmy 05 ANNANDALE HS 6:44.90 6:54.15
23 Hirsch, Jared 06 ANNANDALE HS 7:04.50 7:08.57
-- Nguyen, Long 06 WEST POTOMAC HS 7:42.89 SCR
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Lyles, John 04 LAKE BRADDOCK SS 54.14 54.53 20
2 Davison, Daniel 04 ROBINSON HS 56.85 55.11 17
3 Hutchison, John 04 WEST SPRINGFIELD 56.58 56.11 16
4 Bollea, Drew 06 LAKE BRADDOCK SS 59.30 58.08 15
5 Ogren, Tad 06 LAKE BRADDOCK SS 58.34 58.31 14
6 Jennings, Matt 05 ROBINSON HS 59.12 58.46 13
7 Clark, Matt 04 ROBINSON HS 59.91 58.47 12
8 Patterson, Bradford 05 ROBINSON HS 59.88 59.40 11
B - Final
9 Collier, Matt 06 WEST SPRINGFIELD 1:00.01 59.28 9
10 McCormack, Jason 06 HAYFIELD SS 1:04.39 1:02.70 7
11 Burakow, Mike 06 LAKE BRADDOCK SS 1:03.65 1:03.33 6
12 Hafey, JT 06 WEST SPRINGFIELD 1:06.11 1:06.37 5
13 Thompson, Jason 06 HAYFIELD SS 1:10.27 1:06.75 4
14 Nations, Nick 07 HAYFIELD SS 1:06.20 1:06.76 3
15 Sopher, Chris 05 ANNANDALE HS 1:08.75 1:06.82 2
16 Hawkins, Brent 05 WEST POTOMAC HS 1:09.03 1:09.78 1
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Lyles, John 04 LAKE BRADDOCK SS 54.84 54.14
2 Hutchison, John 04 WEST SPRINGFIELD 57.28 56.58
3 Davison, Daniel 04 ROBINSON HS 55.12 56.85
4 Ogren, Tad 06 LAKE BRADDOCK SS 59.21 58.34
5 Jennings, Matt 05 ROBINSON HS 59.70 59.12
6 Bollea, Drew 06 LAKE BRADDOCK SS 1:01.34 59.30
7 Patterson, Bradford 05 ROBINSON HS 59.45 59.88
8 Clark, Matt 04 ROBINSON HS 1:00.15 59.91
-------------------------------------------------------------------------
9 Collier, Matt 06 WEST SPRINGFIELD 1:02.13 1:00.01
10 Burakow, Mike 06 LAKE BRADDOCK SS 1:05.57 1:03.65
11 McCormack, Jason 06 HAYFIELD SS 1:03.49 1:04.39
12 Hafey, JT 06 WEST SPRINGFIELD 1:07.37 1:06.11
13 Nations, Nick 07 HAYFIELD SS 1:05.63 1:06.20
14 Sopher, Chris 05 ANNANDALE HS 1:08.54 1:08.75
15 Hawkins, Brent 05 WEST POTOMAC HS 1:06.63 1:09.03
16 Thompson, Jason 06 HAYFIELD SS 1:05.03 1:10.27
-------------------------------------------------------------------------
17 Rosenthal-Mix, Michael 06 WEST POTOMAC HS 1:08.38 1:12.03
18 Davis, Anders 07 T.C. WILLIAMS HS 1:10.91 1:13.03
-------------------------------------------------------------------------
19 Wildes, Andrew 07 ANNANDALE HS 1:14.16 1:14.31
20 Nelson, Eric 07 HAYFIELD SS NT 1:14.96
21 Baldrighi, Eric 06 WEST SPRINGFIELD 1:13.53 1:16.34
22 Litts, Ben 06 WEST POTOMAC HS 1:22.13 1:19.66
23 Artemel, John 06 T.C. WILLIAMS HS 1:24.08 1:24.57
24 Armstrong, Sean 07 ANNANDALE HS 1:23.23 1:24.58
25 Romero, Sergio 07 T.C. WILLIAMS HS 1:55.34 1:52.45
-- Lenneman, Charles 06 T.C. WILLIAMS HS 1:39.45 DQ
-- Nguyen, Long 06 WEST POTOMAC HS 1:19.12 SCR
-- Tolpa, Chris 05 HAYFIELD SS 1:06.22 SCR
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Edmonds, Greg 06 HAYFIELD SS 1:02.79 1:02.64 20
2 Laiti, Patrick 04 ROBINSON HS 1:04.38 1:03.38 17
3 Kuhmerker, Jared 05 T.C. WILLIAMS HS 1:02.97 1:04.16 16
4 Marriott, Tyler 04 ROBINSON HS 1:04.59 1:04.64 15
5 Portare, Andrew 04 HAYFIELD SS 1:05.31 1:05.04 14
6 Tordella, Brian 05 ANNANDALE HS 1:04.94 1:05.64 13
7 Holmes, Zach 07 ROBINSON HS 1:05.81 1:05.99 12
8 Politte, Jonathan 05 WEST POTOMAC HS 1:05.94 1:07.02 11
B - Final
9 Root, Mike 05 ROBINSON HS 1:07.45 1:06.24 9
10 Lee, Chung 04 ANNANDALE HS 1:06.46 1:06.93 7
11 Hagy, Trey 07 WEST SPRINGFIELD 1:08.46 1:07.50 6
12 Dalton, Bradley 06 WEST POTOMAC HS 1:07.84 1:07.64 5
13 Segal, JT 04 LAKE BRADDOCK SS 1:08.97 1:10.59 4
14 Ashe, Evan 04 ANNANDALE HS 1:12.07 1:10.87 3
15 Horner, Spencer 04 WEST SPRINGFIELD 1:11.21 1:11.73 2
16 Melim, Andrew 06 HAYFIELD SS 1:13.30 1:14.02 1
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Edmonds, Greg 06 HAYFIELD SS 1:03.05 1:02.79
2 Kuhmerker, Jared 05 T.C. WILLIAMS HS 1:04.49 1:02.97
3 Laiti, Patrick 04 ROBINSON HS 1:03.84 1:04.38
4 Marriott, Tyler 04 ROBINSON HS 1:03.79 1:04.59
5 Tordella, Brian 05 ANNANDALE HS 1:04.76 1:04.94
6 Portare, Andrew 04 HAYFIELD SS 1:05.12 1:05.31
7 Holmes, Zach 07 ROBINSON HS 1:05.02 1:05.81
8 Politte, Jonathan 05 WEST POTOMAC HS 1:06.09 1:05.94
-------------------------------------------------------------------------
9 Lee, Chung 04 ANNANDALE HS 1:06.82 1:06.46
10 Root, Mike 05 ROBINSON HS 1:06.03 1:07.45
11 Dalton, Bradley 06 WEST POTOMAC HS 1:08.23 1:07.84
12 Hagy, Trey 07 WEST SPRINGFIELD 1:06.82 1:08.46
13 Segal, JT 04 LAKE BRADDOCK SS 1:08.45 1:08.97
14 Horner, Spencer 04 WEST SPRINGFIELD 1:11.27 1:11.21
15 Ashe, Evan 04 ANNANDALE HS 1:12.63 1:12.07
16 Melim, Andrew 06 HAYFIELD SS 1:11.75 1:13.30
-------------------------------------------------------------------------
17 Walsh, Blake 04 HAYFIELD SS 1:12.99 1:13.53
18 Burakow, Mike 06 LAKE BRADDOCK SS 1:15.81 1:13.56
-------------------------------------------------------------------------
19 Galvin, Andy 05 LAKE BRADDOCK SS 1:15.91 1:14.99
20 Bourne, Daniel 07 WEST POTOMAC HS 1:18.64 1:15.44
21 Silano, Alex 04 ANNANDALE HS 1:15.85 1:16.24
22 Lamb, Justin 07 LAKE BRADDOCK SS NT 1:18.36
23 Ross, Patrick 06 WEST POTOMAC HS 1:21.38 1:19.11
24 Shipp, Taylor 05 T.C. WILLIAMS HS 1:18.63 1:19.40
25 Cardinale, Justin 06 WEST SPRINGFIELD 1:19.97 1:20.17
26 Jones, Dan 05 WEST SPRINGFIELD 1:18.28 1:21.26
27 Cohen, Drew 06 T.C. WILLIAMS HS 1:27.81 1:25.80
28 Colligan, Dylan 07 T.C. WILLIAMS HS 1:30.71 1:30.00
-- Kawamoto, Ryan 04 LAKE BRADDOCK SS 1:07.06 SCR
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Brake, Andy 07 LAKE BRADDOCK SS 53.83 53.28 20
2 Hess, RJ 05 ROBINSON HS 55.67 56.14 17
3 Leddon, Justin 04 WEST SPRINGFIELD 55.62 56.52 16
4 Lee, James 05 HAYFIELD SS 57.38 57.21 15
5 Bollea, Drew 06 LAKE BRADDOCK SS 57.77 57.50 14
6 Dow, Joshua 05 T.C. WILLIAMS HS 58.30 57.95 13
7 Edmonds, Greg 06 HAYFIELD SS 58.77 58.03 12
8 Decot, Brian 06 WEST SPRINGFIELD 58.87 58.49 11
B - Final
9 Campione, Robert 04 ROBINSON HS 59.90 1:00.13 9
10 Sanders, Patrick 04 ROBINSON HS 1:01.00 1:00.30 7
11 Patterson, Bradford 05 ROBINSON HS 1:00.19 1:00.71 6
12 Fite, Wes 05 HAYFIELD SS 1:02.30 1:01.40 5
13 Patterson, Diego 04 LAKE BRADDOCK SS 1:05.02 1:01.74 4
14 Hafey, JT 06 WEST SPRINGFIELD 1:02.35 1:02.05 3
15 Lee, Chung 04 ANNANDALE HS 1:03.49 1:02.29 2
16 Winward, Steve 04 LAKE BRADDOCK SS 1:03.70 1:04.37 1
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Brake, Andy 07 LAKE BRADDOCK SS 53.78 53.83
2 Leddon, Justin 04 WEST SPRINGFIELD 58.00 55.62
3 Hess, RJ 05 ROBINSON HS 55.56 55.67
4 Lee, James 05 HAYFIELD SS 57.78 57.38
5 Bollea, Drew 06 LAKE BRADDOCK SS 59.40 57.77
6 Dow, Joshua 05 T.C. WILLIAMS HS 58.53 58.30
7 Edmonds, Greg 06 HAYFIELD SS 58.05 58.77
8 Decot, Brian 06 WEST SPRINGFIELD 59.02 58.87
-------------------------------------------------------------------------
9 Campione, Robert 04 ROBINSON HS 1:01.51 59.90
10 Patterson, Bradford 05 ROBINSON HS 1:00.24 1:00.19
11 Sanders, Patrick 04 ROBINSON HS 1:00.37 1:01.00
12 Fite, Wes 05 HAYFIELD SS 1:00.86 1:02.30
13 Hafey, JT 06 WEST SPRINGFIELD 1:02.62 1:02.35
14 Lee, Chung 04 ANNANDALE HS 1:02.37 1:03.49
15 Winward, Steve 04 LAKE BRADDOCK SS 1:02.34 1:03.70
16 Patterson, Diego 04 LAKE BRADDOCK SS 1:04.48 1:05.02
-------------------------------------------------------------------------
17 Martin, Jason 05 ANNANDALE HS 1:06.42 1:06.09
18 Sachse, Justin 07 HAYFIELD SS 1:03.56 1:08.23
-------------------------------------------------------------------------
19 Galeano, Edgar 06 ANNANDALE HS 1:11.97 1:10.78
20 Arbuckle, Michael 07 T.C. WILLIAMS HS 1:14.80 1:14.65
21 Carroll, Andrew 06 T.C. WILLIAMS HS 1:10.93 1:15.37
22 Litts, Ben 06 WEST POTOMAC HS 1:16.06 1:17.38
23 Armstrong, Sean 07 ANNANDALE HS 1:14.52 1:18.12
24 Montiel, Edward 06 T.C. WILLIAMS HS 1:17.72 1:19.27
25 Rosenthal-Mix, Michael 06 WEST POTOMAC HS 1:16.19 1:22.24
26 Spataro, Nicholas 07 WEST POTOMAC HS 1:25.43 1:26.58
27 Philips, Spencer 07 WEST POTOMAC HS 1:23.79 1:26.86
-- Henson, Shaun 06 WEST SPRINGFIELD 1:15.97 DQ
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Brake, Andy 07 LAKE BRADDOCK SS 1:58.63 1:58.25 20
2 Davison, Daniel 04 ROBINSON HS 2:01.23 1:58.99 17
3 Hutchison, John 04 WEST SPRINGFIELD 1:59.22 2:00.89 16
4 Hess, RJ 05 ROBINSON HS 2:04.57 2:04.20 15
5 Marriott, Tyler 04 ROBINSON HS 2:09.64 2:07.57 14
6 Jennings, Matt 05 ROBINSON HS 2:11.66 2:08.18 13
7 Portare, Andrew 04 HAYFIELD SS 2:12.66 2:09.56 12
8 McGurk, Hugh 06 WEST POTOMAC HS 2:11.90 2:13.16 11
B - Final
9 Hooker, Kyle 05 LAKE BRADDOCK SS 2:13.10 2:11.23 9
10 Hagy, Trey 07 WEST SPRINGFIELD 2:25.87 2:16.93 7
11 Dalton, Bradley 06 WEST POTOMAC HS 2:22.67 2:19.92 5.5
11 Patterson, Diego 04 LAKE BRADDOCK SS 2:22.42 2:19.92 5.5
13 Flory, Jason 05 WEST SPRINGFIELD 2:26.13 2:24.80 4
14 Lamb, Justin 07 LAKE BRADDOCK SS 2:28.24 2:26.22 3
15 Nations, Nick 07 HAYFIELD SS 2:28.47 2:27.76 2
16 Loughner, David 04 HAYFIELD SS 2:29.34 2:27.96 1
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Brake, Andy 07 LAKE BRADDOCK SS 1:58.01 1:58.63
2 Hutchison, John 04 WEST SPRINGFIELD 1:59.11 1:59.22
3 Davison, Daniel 04 ROBINSON HS 2:00.15 2:01.23
4 Hess, RJ 05 ROBINSON HS 2:04.21 2:04.57
5 Marriott, Tyler 04 ROBINSON HS 2:08.04 2:09.64
6 Jennings, Matt 05 ROBINSON HS 2:12.85 2:11.66
7 McGurk, Hugh 06 WEST POTOMAC HS 2:13.29 2:11.90
8 Portare, Andrew 04 HAYFIELD SS 2:10.81 2:12.66
-------------------------------------------------------------------------
9 Hooker, Kyle 05 LAKE BRADDOCK SS 2:11.44 2:13.10
10 Patterson, Diego 04 LAKE BRADDOCK SS 2:21.93 2:22.42
11 Dalton, Bradley 06 WEST POTOMAC HS 2:22.62 2:22.67
12 Hagy, Trey 07 WEST SPRINGFIELD 2:17.10 2:25.87
13 Flory, Jason 05 WEST SPRINGFIELD 2:26.34 2:26.13
14 Lamb, Justin 07 LAKE BRADDOCK SS 2:23.90 2:28.24
15 Nations, Nick 07 HAYFIELD SS 2:28.06 2:28.47
16 Loughner, David 04 HAYFIELD SS 2:29.76 2:29.34
-------------------------------------------------------------------------
17 Martin, Jason 05 ANNANDALE HS 2:29.73 2:33.85
18 Baldrighi, Eric 06 WEST SPRINGFIELD 2:31.49 2:37.75
-------------------------------------------------------------------------
19 Shipp, Taylor 05 T.C. WILLIAMS HS 2:39.53 2:42.49
20 Wildes, Andrew 07 ANNANDALE HS 2:39.34 2:42.63
21 Sopher, Chris 05 ANNANDALE HS 2:37.87 2:43.46
22 Connor, Jimmy 05 ANNANDALE HS 2:38.13 2:44.00
23 Mertins, Taylor 06 WEST POTOMAC HS 2:48.55 2:48.00
24 Artemel, John 06 T.C. WILLIAMS HS 2:55.18 2:56.11
25 Spataro, Nicholas 07 WEST POTOMAC HS 2:58.56 2:59.84
26 Cohen, Drew 06 T.C. WILLIAMS HS NT 3:24.71
-- Sachse, Justin 07 HAYFIELD SS 2:22.66 DQ
Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hudson, Scott 04 LAKE BRADDOCK SS NT 430.80 20
2 Papageorge, Mike 06 ROBINSON HS NT 420.15 17
3 Metzker, Ryan 06 LAKE BRADDOCK SS NT 391.75 16
4 Orchard, Austin 07 ANNANDALE HS NT 280.15 15
5 Richardson, Will 06 WEST SPRINGFIELD 206.40 258.45 14
6 Orchard, Ben 04 ANNANDALE HS NT 243.25 13
7 Gaines, Kyle 04 ANNANDALE HS NT 241.55 12
8 Moreau, Paul 07 WEST SPRINGFIELD 153.25 224.50 11
9 Kopasz, Ryan 05 HAYFIELD SS NT 215.10 9
10 Sullivan, Sean 04 ANNANDALE HS NT 209.30 7
11 Landers, Michael 07 HAYFIELD SS NT 207.95 6
12 Gulley, Connor 07 HAYFIELD SS NT 199.30 5
13 Mallette, Justin 06 LAKE BRADDOCK SS NT 199.20 4
14 Makinen, Kyle 04 ROBINSON HS NT 160.90 3
15 Wilder, Dan 05 ROBINSON HS NT 154.45 2
16 Iqab, Sam 06 ROBINSON HS NT 151.40 1
-- Silver, Nick 05 WEST SPRINGFIELD 140.05 NS
-- Kelly, Alan 06 WEST POTOMAC HS 135.65 NS
-- Green, Will 06 WEST POTOMAC HS 144.50 NS
-- Hall, Caton 04 HAYFIELD SS NT SCR
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 ROBINSON HIGH SCHOOL 1:31.42 1:30.45 40
1) Hess, RJ 05 2) Holmes, Zach 07
3) Laiti, Patrick 04 4) Scheren, Steve 05
2 LAKE BRADDOCK SECONDAY SCHOOL 1:31.88 1:30.85 34
1) Ogren, Tad 06 2) Lorenz, Jimmy 05
3) McVey, Nick 05 4) Lyles, John 04
3 WEST SPRINGFIELD HIGH SCHOOL 1:33.59 1:32.37 32
1) Hutchison, John 04 2) Collier, Matt 06
3) Leddon, Justin 04 4) Newmeyer, Ryan 05
4 T.C. WILLIAMS HIGH SCHOOL 1:34.56 1:34.30 30
1) Kuhmerker, Jared 05 2) Davis, Anders 07
3) Dow, Joshua 05 4) Allison, Warner 05
5 HAYFIELD SECONDARY SCHOOL 1:35.42 1:36.37 28
1) Walsh, Blake 04 2) Portare, Andrew 04
3) Sronce, Jared 04 4) Schultz, Jesse 04
6 ANNANDALE HIGH SCHOOL 1:38.90 1:37.41 26
1) Ashe, Evan 04 2) Tordella, Brian 05
3) Anderson, Scott 05 4) Bracken, Jason 04
7 WEST POTOMAC HIGH SCHOOL 1:42.93 1:40.41 24
1) Politte, Jonathan 05 2) Brygider, David 05
3) Hawkins, Brent 05 4) Smith, Brett 06
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 ROBINSON HIGH SCHOOL 3:18.26 3:16.11 40
1) Davison, Daniel 04 2) Finelli, Drew 06
3) Scheren, Steve 05 4) Trainor, Will 06
2 LAKE BRADDOCK SECONDAY SCHOOL 3:27.27 3:27.83 34
1) Chandler, Tommy 05 2) Brake, Andy 07
3) Ogren, Tad 06 4) Lorenz, Jimmy 05
3 HAYFIELD SECONDARY SCHOOL 3:33.05 3:33.65 32
1) Lee, James 05 2) Melim, Andrew 06
3) Sronce, Jared 04 4) Schultz, Jesse 04
4 WEST SPRINGFIELD HIGH SCHOOL 3:29.16 3:35.11 30
1) Decot, Brian 06 2) Horner, Spencer 04
3) Wells, Trahern 07 4) Collier, Matt 06
5 WEST POTOMAC HIGH SCHOOL 3:42.75 3:40.70 28
1) McGurk, Hugh 06 2) Haley, Brendan 06
3) Dalton, Bradley 06 4) Brygider, David 05
6 ANNANDALE HIGH SCHOOL 3:45.37 3:48.37 26
1) Anderson, Scott 05 2) Bracken, Jason 04
3) Orr, Addison 06 4) Lee, Chung 04
7 T.C. WILLIAMS HIGH SCHOOL 3:47.51 3:49.82 24
1) Arbuckle, Michael 07 2) Carroll, Andrew 06
3) Davis, Anders 07 4) Siren, Patrick 06
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 LAKE BRADDOCK SECONDAY SCHOOL 1:42.53 1:39.64 40
1) Lyles, John 04 2) Brake, Andy 07
3) Chandler, Tommy 05 4) McVey, Nick 05
2 ROBINSON HIGH SCHOOL 1:41.59 1:39.80 34
1) Davison, Daniel 04 2) Laiti, Patrick 04
3) Hess, RJ 05 4) Trainor, Will 06
3 WEST SPRINGFIELD HIGH SCHOOL 1:46.40 1:46.30 32
1) Hutchison, John 04 2) Hagy, Trey 07
3) Leddon, Justin 04 4) Newmeyer, Ryan 05
4 T.C. WILLIAMS HIGH SCHOOL 1:46.53 1:47.18 30
1) Siren, Patrick 06 2) Kuhmerker, Jared 05
3) Dow, Joshua 05 4) Allison, Warner 05
5 HAYFIELD SECONDARY SCHOOL 1:46.28 1:48.24 28
1) McCormack, Jason 06 2) Portare, Andrew 04
3) Edmonds, Greg 06 4) Walsh, Blake 04
6 WEST POTOMAC HIGH SCHOOL 1:48.72 1:50.48 26
1) Haley, Brendan 06 2) McGurk, Hugh 06
3) Politte, Jonathan 05 4) Dalton, Bradley 06
7 ANNANDALE HIGH SCHOOL 1:50.68 1:53.25 24
1) Sopher, Chris 05 2) Tordella, Brian 05
3) Lee, Chung 04 4) Ashe, Evan 04