AAC v. FBST
So Other Children Can Eat
Held at Wakefield High School
Saturday January 25, 2003
PVD-03-109
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Litts, DJ B 7 FBST-PV 23.54 18.59
2 Gemma, David T 7 FBST-PV NT 24.12
3 Yohe, Taylor R 7 FBST-PV NT 24.79
4 Toms, Aidan P 6 FBST-PV NT 25.59
5 Sanner, Grayson D 7 AAC-PV 29.65 26.60
6 Compton, Jonathan E 6 FBST-PV 30.54 26.65
7 Volz, Christian 7 AAC-PV NT 33.25
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Litts, DJ B 7 FBST-PV 23.56 23.76
2 Yohe, Taylor R 7 FBST-PV NT 28.01
2 Costantino, Carter M 7 FBST-PV 28.40 28.01
4 Toms, Aidan P 6 FBST-PV NT 28.06
5 Gemma, David T 7 FBST-PV NT 34.67
6 Volz, Christian 7 AAC-PV NT 35.89
7 Sanner, Grayson D 7 AAC-PV 30.48 41.15
-- Compton, Jonathan E 6 FBST-PV 37.51 NS
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Yohe, Taylor R 7 FBST-PV NT 38.00
-- Toms, Aidan P 6 FBST-PV NT DQ
-- Gemma, David T 7 FBST-PV NT DQ
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Litts, DJ B 7 FBST-PV 24.08 20.39
-- Costantino, Carter M 7 FBST-PV NT NS
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stein, Josh C 8 FBST-PV 19.23 18.06
2 King, Joe L 8 FBST-PV 18.59 18.81
-- Onesty, Patrick L 8 AAC-PV 24.53 NS
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Onesty, Patrick L 8 AAC-PV 36.95 NS
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stein, Josh C 8 FBST-PV NT 30.61
-- Hughes, Nathan H 8 AAC-PV NT DQ
-- Onesty, Patrick L 8 AAC-PV 46.71 NS
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stein, Josh C 8 FBST-PV 24.41 25.59
2 King, Joe L 8 FBST-PV 28.66 27.42
-- Hughes, Nathan H 8 AAC-PV NT DQ
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Johnson, Alex I 10 AAC-PV NT 36.45
2 Dewine, Darby J 9 FBST-PV 40.04 36.99
3 Von Kolnitz, Mikell M 10 FBST-PV 38.97 38.52
4 Allen, Matthew T 10 AAC-PV 41.89 39.45
5 King, Jack F 9 FBST-PV 40.39 39.93
6 Kolle, Graham M 10 FBST-PV NT 45.66
7 Cashman, Cody K 9 FBST-PV NT 49.19
8 Starr, Ryan A 9 FBST-PV 47.38 54.83
-- Finnell, Evan T 9 AAC-PV 57.51 NS
-- Culligan, James J 9 FBST-PV 38.95 NS
-- Connor, Jonathan B 9 FBST-PV NT NS
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Doty, Will M 10 AAC-PV 39.67 39.91
2 Dewine, Darby J 9 FBST-PV 42.63 46.15
3 Hughes, Nathan H 8 AAC-PV 1:00.83 1:06.49
4 Connor, Jonathan B 9 FBST-PV NT 1:09.47
-- Culligan, James J 9 FBST-PV 44.68 NS
-- Finnell, Evan T 9 AAC-PV 53.63 NS
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Johnson, Alex I 10 AAC-PV 42.76 41.62
2 Place, Kevin A 10 AAC-PV 49.39 49.99
3 Dewine, Darby J 9 FBST-PV 50.89 50.89
4 King, Jack F 9 FBST-PV 56.40 53.34
5 Doty, Will M 10 AAC-PV 53.25 55.46
6 Allen, Matthew T 10 AAC-PV 54.93 55.57
7 Kolle, Graham M 10 FBST-PV NT 58.20
-- Doyle, Brendan T 10 FBST-PV 42.54 DQ
-- Cashman, Cody K 9 FBST-PV 1:06.53 DQ
-- Culligan, James J 9 FBST-PV 56.27 NS
-- Connor, Jonathan B 9 FBST-PV NT NS
-- Finnell, Evan T 9 AAC-PV 1:05.99 NS
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dona, Alex A 10 FBST-PV NT 40.22
2 Doty, Will M 10 AAC-PV 43.02 40.74
3 Von Kolnitz, Mikell M 10 FBST-PV 46.36 47.18
4 Place, Kevin A 10 AAC-PV NT 48.21
5 Kolle, Graham M 10 FBST-PV NT 57.89
6 Starr, Ryan A 9 FBST-PV NT 1:02.27
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dona, Alex A 10 FBST-PV 1:33.32 1:31.56
2 Johnson, Alex I 10 AAC-PV 1:31.94 1:31.66
3 Place, Kevin A 10 AAC-PV 1:44.37 1:39.95
4 Von Kolnitz, Mikell M 10 FBST-PV 1:50.48 1:45.35
5 Cashman, Cody K 9 FBST-PV NT 2:04.80
-- Doyle, Brendan T 10 FBST-PV 1:22.36 NS
Boys 12 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dow, Larry M 11 AAC-PV 1:07.96 1:06.09
2 Gehrs, Tyler G 11 AAC-PV NT 1:07.63
3 Ham, Conor D 11 AAC-PV 1:06.43 1:08.19
4 Dona, Alex A 10 FBST-PV 1:20.84 1:16.34
5 Starr, Kevin M 12 FBST-PV NT 1:24.59
6 Brennan, William J 11 AAC-PV 1:29.45 1:26.34
-- Doyle, Brendan T 10 FBST-PV 1:19.40 NS
Boys 12 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dow, Larry M 11 AAC-PV 35.30 34.57
2 Gehrs, Tyler G 11 AAC-PV 39.23 34.75
3 Volz, Carter G 11 AAC-PV 43.71 41.45
4 Brennan, William J 11 AAC-PV 47.64 46.18
Boys 12 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ham, Conor D 11 AAC-PV 39.36 39.54
2 Dow, Larry M 11 AAC-PV 45.05 47.07
3 Brennan, William J 11 AAC-PV 51.00 52.25
4 Starr, Kevin M 12 FBST-PV NT 53.20
Boys 12 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ham, Conor D 11 AAC-PV 2:05.66 1:35.48
-- Place, Kevin A 10 AAC-PV NT NS
Boys 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gehrs, Tyler G 11 AAC-PV NT 2:54.13
2 Allen, Matthew T 10 AAC-PV 3:51.60 3:38.13