RMSC vs SNOW Dual Swim Meet
Olney and Rockville Swim Center
Saturday-Sunday February 8-9, 2003
PVD-03-106
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Berry, Dylan 10 Rmsc-PV 34.15 33.13
2 Fahmy, Tamir 10 Rmsc-PV 35.97 33.23
3 Jackson, Warren 10 Rmsc-PV 33.74 33.72
4 Kannan, Matthew 10 Rmsc-PV 35.63 34.03
5 Chi, Raymond 9 Rmsc-PV 35.75 34.07
6 Gouterman, Michael 10 Rmsc-PV 44.45 34.25
7 Lynch, Thomas 10 Rmsc-PV NT 34.61
8 Hepp, David 10 Rmsc-PV 34.89 34.62
9 Kirsch, Mitchell 8 Rmsc-PV 35.73 34.69
10 Ray, Jordan 10 Rmsc-PV 35.00 34.87
10 Spinard, Alexander 9 Rmsc-PV 35.28 34.87
12 Powell, Ethan 9 Rmsc-PV 35.84 35.05
12 Chen, Michael 10 Rmsc-PV 35.00 35.05
14 Wooster, Tyler 9 Rmsc-PV 37.58 35.23
15 Raithel, Maxwell 9 Rmsc-PV 35.87 35.39
16 Levy, Nir 9 Rmsc-PV 34.70 35.42
17 Garfield, Evan 9 Rmsc-PV 35.56 35.43
18 Flamand, Michael 10 Rmsc-PV 36.22 35.46
19 Bowers, Brad 9 Snowbirds-PV 37.49 35.54
20 Nasseri, Cyrus 10 Rmsc-PV 37.21 35.90
21 Sokolove, William 10 Rmsc-PV 37.50 37.03
22 Hazlett, Zachary 9 Rmsc-PV 37.87 37.17
23 Lee, Ryan 8 Rmsc-PV NT 38.49
24 Pepper, Joseph 9 Rmsc-PV 38.11 39.57
-- Carlson, Elliot 9 Rmsc-PV 36.36 NS
-- Jefferies, Quentin 10 Rmsc-PV 34.77 NS
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kannan, Matthew 10 Rmsc-PV 1:19.07 1:12.79
2 Gouterman, Michael 10 Rmsc-PV 1:18.00 1:13.10
3 Fahmy, Tamir 10 Rmsc-PV 1:17.33 1:13.74
4 Finn, Thomas 9 Rmsc-PV 1:13.89 1:15.34
5 Berry, Dylan 10 Rmsc-PV 1:13.63 1:16.28
6 Flamand, Michael 10 Rmsc-PV 1:15.42 1:16.36
7 Hepp, David 10 Rmsc-PV 1:15.43 1:16.45
8 LI, Dennis 9 Rmsc-PV 1:17.99 1:16.77
9 Kirsch, Mitchell 8 Rmsc-PV 1:18.36 1:16.87
10 Garfield, Evan 9 Rmsc-PV 1:18.96 1:17.94
11 Chi, Raymond 9 Rmsc-PV 1:22.75 1:19.07
12 Nasseri, Cyrus 10 Rmsc-PV 1:22.47 1:19.71
13 Lynch, Thomas 10 Rmsc-PV 1:18.53 1:19.98
14 Sokolove, William 10 Rmsc-PV 1:20.01 1:20.09
15 Levy, Nir 9 Rmsc-PV 1:19.62 1:21.35
16 Ray, Jordan 10 Rmsc-PV 1:20.47 1:22.15
17 Pepper, Joseph 9 Rmsc-PV 1:27.09 1:26.96
18 Lee, Ryan 8 Rmsc-PV 1:33.36 1:30.63
19 Hazlett, Zachary 9 Rmsc-PV 1:27.94 1:35.27
-- Jefferies, Quentin 10 Rmsc-PV 1:17.37 NS
-- Carlson, Elliot 9 Rmsc-PV 1:22.99 NS
-- Asbury, Colin 9 Rmsc-PV 1:14.95 NS
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Trigonoplos, Paul 10 Rmsc-PV NT 2:32.57
2 Fahmy, Tamir 10 Rmsc-PV NT 2:39.87
3 Berry, Dylan 10 Rmsc-PV 2:46.96 2:43.63
4 LI, Dennis 9 Rmsc-PV NT 2:46.72
5 Chi, Raymond 9 Rmsc-PV NT 2:49.36
6 Powell, Ethan 9 Rmsc-PV 2:51.30 2:49.87
7 Wooster, Tyler 9 Rmsc-PV NT 2:50.87
8 Spinard, Alexander 9 Rmsc-PV 2:52.61 3:00.54
9 Lynch, Thomas 10 Rmsc-PV NT 3:01.62
10 Pepper, Joseph 9 Rmsc-PV 3:10.08 3:03.23
11 Carlson, Elliot 9 Rmsc-PV 3:01.98 3:20.64
-- Asbury, Colin 9 Rmsc-PV 2:45.57 NS
-- Jefferies, Quentin 10 Rmsc-PV NT NS
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kirsch, Kyle 10 Rmsc-PV NT 6:34.86
2 Kelly, Alex 10 Rmsc-PV NT 6:42.64
3 Wimer, Nicholas 10 Rmsc-PV NT 6:42.77
4 Trigonoplos, Paul 10 Rmsc-PV NT 6:51.11
5 Shu, Jack 10 Rmsc-PV NT 6:51.37
6 Knecht, Samuel 10 Rmsc-PV NT 6:51.43
7 Finn, Thomas 9 Rmsc-PV NT 7:04.07
8 Berry, Dylan 10 Rmsc-PV 7:28.03 7:04.82
9 Pepper, Joseph 9 Rmsc-PV 7:59.75 8:06.67
-- Kao, Allen 8 Rmsc-PV NT SCR
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jackson, Warren 10 Rmsc-PV 34.78 35.59
2 Finn, Thomas 9 Rmsc-PV 39.37 38.73
3 Kannan, Matthew 10 Rmsc-PV 41.58 39.06
4 Levy, Nir 9 Rmsc-PV 39.65 39.40
5 Bowers, Brad 9 Snowbirds-PV 42.11 39.86
6 Trigonoplos, Paul 10 Rmsc-PV 39.53 40.14
7 Kirsch, Mitchell 8 Rmsc-PV 40.88 40.48
8 Garfield, Evan 9 Rmsc-PV 40.33 40.83
9 Hepp, David 10 Rmsc-PV 40.26 40.88
10 Spinard, Alexander 9 Rmsc-PV NT 41.19
11 Nasseri, Cyrus 10 Rmsc-PV 41.57 41.47
12 Flamand, Michael 10 Rmsc-PV 41.70 41.69
13 Pepper, Joseph 9 Rmsc-PV 42.46 42.34
14 Wooster, Tyler 9 Rmsc-PV 40.58 42.64
15 Asbury, Colin 9 Rmsc-PV 41.15 43.37
16 Powell, Ethan 9 Rmsc-PV 41.87 43.75
17 Ray, Jordan 10 Rmsc-PV 43.56 43.76
18 Xiao, Brian 9 Rmsc-PV 44.24 44.72
19 Lawson, Sean 10 Snowbirds-PV 46.42 45.57
20 Berry, Dylan 10 Rmsc-PV 42.26 45.99
21 Lynch, Thomas 10 Rmsc-PV NT 46.32
-- Jefferies, Quentin 10 Rmsc-PV NT NS
-- Foley, Michael 10 Rmsc-PV 44.92 NS
-- Carlson, Elliot 9 Rmsc-PV 43.56 NS
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kannan, Matthew 10 Rmsc-PV 1:28.29 1:23.62
2 Hepp, David 10 Rmsc-PV 1:27.75 1:25.42
3 Trigonoplos, Paul 10 Rmsc-PV NT 1:25.44
4 Flamand, Michael 10 Rmsc-PV 1:26.33 1:25.78
5 Sokolove, William 10 Rmsc-PV 1:25.24 1:26.12
6 Levy, Nir 9 Rmsc-PV 1:30.24 1:26.45
7 Nasseri, Cyrus 10 Rmsc-PV 1:29.54 1:31.84
8 Garfield, Evan 9 Rmsc-PV 1:33.72 1:32.58
9 Pepper, Joseph 9 Rmsc-PV 1:33.42 1:34.47
10 Kirsch, Mitchell 8 Rmsc-PV NT 1:37.07
11 Powell, Ethan 9 Rmsc-PV 1:35.84 1:38.47
12 Ray, Jordan 10 Rmsc-PV NT 1:38.58
13 Hazlett, Zachary 9 Rmsc-PV NT 1:51.33
-- Wooster, Tyler 9 Rmsc-PV NT DQ
-- Spinard, Alexander 9 Rmsc-PV NT DQ
-- Carlson, Elliot 9 Rmsc-PV 1:36.65 NS
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Olivos, Zachary 10 Rmsc-PV 46.71 44.18
2 Kirsch, Kyle 10 Rmsc-PV 55.90 45.05
3 Finn, Thomas 9 Rmsc-PV 45.72 45.45
4 Raithel, Maxwell 9 Rmsc-PV 46.16 45.97
5 LI, Dennis 9 Rmsc-PV 47.02 46.31
6 Lawson, Sean 10 Snowbirds-PV 48.76 46.98
7 Hazlett, Zachary 9 Rmsc-PV 51.27 47.85
8 Levy, Nir 9 Rmsc-PV 47.38 49.20
-- Foley, Michael 10 Rmsc-PV 48.72 NS
-- Wimer, Nicholas 10 Rmsc-PV 45.85 NS
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wimer, Nicholas 10 Rmsc-PV 1:43.63 1:36.31
2 Olivos, Zachary 10 Rmsc-PV 1:39.01 1:37.37
3 Flamand, Michael 10 Rmsc-PV 1:52.70 1:41.94
4 Levy, Nir 9 Rmsc-PV 1:41.97 1:45.87
5 Hazlett, Zachary 9 Rmsc-PV 1:51.31 1:50.43
6 Berry, Dylan 10 Rmsc-PV NT 1:50.91
7 Ray, Jordan 10 Rmsc-PV NT 1:56.17
8 Lynch, Thomas 10 Rmsc-PV NT 2:04.63
-- Raithel, Maxwell 9 Rmsc-PV 1:40.93 DQ
-- Kim, Matthew 9 Rmsc-PV 1:51.70 NS
-- Foley, Michael 10 Rmsc-PV 1:47.67 NS
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jackson, Warren 10 Rmsc-PV 33.84 34.55
2 Wooster, Tyler 9 Rmsc-PV 40.20 38.05
3 Kirsch, Mitchell 8 Rmsc-PV 41.05 39.08
4 LI, Dennis 9 Rmsc-PV 39.14 39.58
5 Powell, Ethan 9 Rmsc-PV 40.38 39.87
6 Bowers, Brad 9 Snowbirds-PV 41.23 41.46
7 Lynch, Thomas 10 Rmsc-PV NT 42.18
8 Sokolove, William 10 Rmsc-PV 43.37 43.35
9 Asbury, Colin 9 Rmsc-PV NT 44.00
10 Xiao, Brian 9 Rmsc-PV 44.85 45.21
11 Lee, Ryan 8 Rmsc-PV 57.13 56.54
-- Swallow, Matthew 10 Rmsc-PV 39.46 NS
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 LI, Dennis 9 Rmsc-PV NT 1:34.13
2 Kirsch, Mitchell 8 Rmsc-PV NT 1:35.38
3 Sokolove, William 10 Rmsc-PV 1:44.12 1:37.42
4 Powell, Ethan 9 Rmsc-PV 1:35.55 1:37.99
5 Lee, Ryan 8 Rmsc-PV NT 1:55.75
-- Trigonoplos, Paul 10 Rmsc-PV NT DQ
-- Thomas, Matt 10 Rmsc-PV NT DQ
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kannan, Matthew 10 Rmsc-PV 1:30.40 1:24.33
2 Finn, Thomas 9 Rmsc-PV 1:27.00 1:25.04
3 Garfield, Evan 9 Rmsc-PV 1:28.87 1:26.04
4 Flamand, Michael 10 Rmsc-PV 1:28.02 1:28.06
5 Chi, Raymond 9 Rmsc-PV 1:33.68 1:28.76
6 Spinard, Alexander 9 Rmsc-PV 1:30.94 1:29.57
7 Asbury, Colin 9 Rmsc-PV 1:31.45 1:30.88
8 Ray, Jordan 10 Rmsc-PV 1:36.35 1:33.96
9 Xiao, Brian 9 Rmsc-PV 1:42.99 1:34.25
-- Chen, Michael 10 Rmsc-PV 1:30.29 DQ
-- Carlson, Elliot 9 Rmsc-PV 1:52.64 NS
-- Kim, Matthew 9 Rmsc-PV 1:39.84 NS
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wimer, Nicholas 10 Rmsc-PV NT 2:55.23
2 Fahmy, Tamir 10 Rmsc-PV NT 3:03.98
3 Kannan, Matthew 10 Rmsc-PV 3:09.75 3:06.01
4 Raithel, Maxwell 9 Rmsc-PV 3:12.08 3:08.22
5 Chen, Michael 10 Rmsc-PV 3:12.18 3:09.64
6 Wooster, Tyler 9 Rmsc-PV NT 3:19.50
-- Finn, Thomas 9 Rmsc-PV 3:07.89 DQ
-- Kim, Matthew 9 Rmsc-PV NT NS
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lawson, Callum 12 Snowbirds-PV 29.72 29.03
2 Berry, Johnny 11 Rmsc-PV 31.29 29.99
3 Chen, Peter 12 Rmsc-PV 30.38 30.14
4 Stephens, Michael 12 Rmsc-PV 30.25 30.20
5 Fiotes, Michael 12 Rmsc-PV 31.17 30.50
6 Soodak, Ethan 11 Rmsc-PV 31.64 31.33
7 Tranamil, Rodrigo 12 Rmsc-PV 32.30 32.83
8 Kannan, Andrew 12 Rmsc-PV 34.70 35.43
9 Jaffe, Logan 11 Rmsc-PV 39.42 38.98
-- LeGall, Solen 11 Rmsc-PV 33.47 NS
-- Sologuren, Daniel 12 Rmsc-PV 30.77 NS
-- Coe, Robert 12 Rmsc-PV 32.22 NS
-- Carlson, Tyler 12 Rmsc-PV 31.58 NS
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Verboncoeur, Chris 11 Rmsc-PV 1:04.35 1:03.07
2 Morstein, Andrew 12 Rmsc-PV 1:01.84 1:03.25
3 Hyndman, Stephen 12 Rmsc-PV 1:03.95 1:03.60
4 Steinnagel, Zachary 11 Rmsc-PV 1:05.24 1:04.94
5 Mukri, Patrick 12 Rmsc-PV 1:05.45 1:05.43
6 Peng, Timothy 12 Rmsc-PV 1:07.04 1:05.53
7 Katz, Justin 12 Rmsc-PV 1:08.43 1:05.99
8 Berry, Johnny 11 Rmsc-PV 1:07.97 1:06.43
9 Chen, Peter 12 Rmsc-PV 1:10.26 1:06.91
10 Fiotes, Michael 12 Rmsc-PV 1:08.97 1:07.61
11 Holcomb, Drew 12 Rmsc-PV 1:09.47 1:08.07
12 Savinov, Nikita 12 Rmsc-PV 1:24.23 1:08.11
13 Deshields, Antonio 11 Rmsc-PV 1:12.26 1:08.41
14 Soodak, Ethan 11 Rmsc-PV 1:10.31 1:09.74
15 Kannan, Andrew 12 Rmsc-PV 1:14.08 1:11.20
16 Suthard, Frank 11 Rmsc-PV 1:11.30 1:12.39
17 LeGall, Solen 11 Rmsc-PV 1:14.13 1:15.49
18 Papanikolaou, Jason 12 Rmsc-PV NT 1:16.52
-- Carlson, Tyler 12 Rmsc-PV 1:07.40 NS
-- Bogachev, Timofei 11 Rmsc-PV 1:24.40 NS
-- Durbin, Patrick 11 Rmsc-PV 1:05.69 NS
-- Tjonneland, Frederik 11 Rmsc-PV 1:13.02 NS
-- Stephens, Michael 12 Rmsc-PV 1:07.29 NS
-- Coe, Robert 12 Rmsc-PV NT NS
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Morstein, Andrew 12 Rmsc-PV 2:11.69 2:14.13
2 Peng, Timothy 12 Rmsc-PV 2:23.91 2:21.43
3 Mukri, Patrick 12 Rmsc-PV 2:21.96 2:22.52
4 Hyndman, Stephen 12 Rmsc-PV 2:22.81 2:24.54
5 Steinnagel, Zachary 11 Rmsc-PV 2:52.23 2:25.12
6 Ceron, Oswaldo 12 Rmsc-PV NT 2:25.62
7 Chen, Peter 12 Rmsc-PV 2:28.81 2:26.49
8 Berry, Johnny 11 Rmsc-PV 2:29.26 2:27.65
-- Tjonneland, Frederik 11 Rmsc-PV 2:31.58 NS
-- Carlson, Tyler 12 Rmsc-PV 2:29.75 NS
-- Durbin, Patrick 11 Rmsc-PV 2:34.49 NS
-- Bogachev, Timofei 11 Rmsc-PV NT NS
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Morstein, Andrew 12 Rmsc-PV 5:47.27 5:57.03
2 Durazo, Danny 12 Snowbirds-PV 6:11.25 6:10.27
3 Font, Keefer 12 Snowbirds-PV NT 6:13.56
4 Mukri, Patrick 12 Rmsc-PV 6:10.36 6:14.52
5 Peng, Timothy 12 Rmsc-PV 6:19.64 6:19.05
6 Bowers, Devin 11 Snowbirds-PV NT 6:23.99
7 Anderson, Casey 12 Rmsc-PV 6:25.30 6:35.14
8 Lawson, Callum 12 Snowbirds-PV NT 6:37.18
9 Hyndman, Stephen 12 Rmsc-PV NT 6:38.22
10 Steinnagel, Zachary 11 Rmsc-PV NT 6:42.52
-- Tjonneland, Frederik 11 Rmsc-PV 7:01.01 SCR
-- Carlson, Tyler 12 Rmsc-PV 6:38.04 SCR
-- Durbin, Patrick 11 Rmsc-PV NT SCR
-- Bower, Sam 11 Snowbirds-PV NT SCR
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Steinnagel, Zachary 11 Rmsc-PV 34.72 34.26
2 Fiotes, Michael 12 Rmsc-PV NT 34.86
3 Verboncoeur, Chris 11 Rmsc-PV 37.86 36.05
4 Katz, Justin 12 Rmsc-PV 34.84 36.64
5 Anderson, Mike 11 Rmsc-PV 35.01 36.98
6 Soodak, Ethan 11 Rmsc-PV 37.41 39.13
-- Perez, JP 12 Rmsc-PV 36.98 DQ
-- Hyndman, Stephen 12 Rmsc-PV NT DQ
-- Tjonneland, Frederik 11 Rmsc-PV 38.88 NS
-- Bower, Sam 11 Snowbirds-PV 36.62 NS
-- Durbin, Patrick 11 Rmsc-PV 35.58 NS
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fiotes, Michael 12 Rmsc-PV 1:18.25 1:16.23
2 Anderson, Mike 11 Rmsc-PV 1:18.64 1:17.69
3 Verboncoeur, Chris 11 Rmsc-PV 1:18.21 1:18.44
4 Savinov, Nikita 12 Rmsc-PV NT 1:21.30
5 Ceron, Oswaldo 12 Rmsc-PV NT 1:24.35
6 Papanikolaou, Jason 12 Rmsc-PV NT 1:29.15
-- Katz, Justin 12 Rmsc-PV NT DQ
-- Carlson, Tyler 12 Rmsc-PV 1:24.51 NS
-- Perez, JP 12 Rmsc-PV 1:22.22 NS
-- Tjonneland, Frederik 11 Rmsc-PV 1:22.01 NS
-- Stephens, Michael 12 Rmsc-PV 1:19.96 NS
-- Coe, Robert 12 Rmsc-PV 1:15.33 NS
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kannan, Andrew 12 Rmsc-PV 42.18 39.61
2 Rivera, Jordan 12 Rmsc-PV 39.13 40.13
3 Steinnagel, Zachary 11 Rmsc-PV 39.25 40.53
4 Deshields, Antonio 11 Rmsc-PV 41.07 40.54
5 Mukri, Patrick 12 Rmsc-PV 41.68 40.70
6 Jaffe, Logan 11 Rmsc-PV NT 41.23
7 Tranamil, Rodrigo 12 Rmsc-PV NT 41.67
8 Lee, Mark 11 Rmsc-PV 41.10 42.83
-- LeGall, Solen 11 Rmsc-PV 43.11 NS
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Soodak, Ethan 11 Rmsc-PV 1:24.11 1:21.73
2 Deshields, Antonio 11 Rmsc-PV 1:29.42 1:25.07
3 Rivera, Jordan 12 Rmsc-PV 1:26.93 1:25.89
4 Mukri, Patrick 12 Rmsc-PV NT 1:27.34
5 Peng, Timothy 12 Rmsc-PV 1:26.99 1:27.62
6 Kannan, Andrew 12 Rmsc-PV 1:31.04 1:28.69
7 Jaffe, Logan 11 Rmsc-PV 1:36.37 1:30.56
8 Tranamil, Rodrigo 12 Rmsc-PV 1:29.89 1:30.65
9 Lee, Mark 11 Rmsc-PV 1:26.46 1:32.52
10 LeGall, Solen 11 Rmsc-PV NT 1:34.77
-- Hedinger, Lucas 12 Rmsc-PV NT DQ
-- Bogachev, Timofei 11 Rmsc-PV 1:34.03 NS
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Berry, Johnny 11 Rmsc-PV 33.95 32.87
2 Font, Keefer 12 Snowbirds-PV 39.19 33.49
3 Bowers, Devin 11 Snowbirds-PV 35.59 33.89
4 Durazo, Danny 12 Snowbirds-PV 35.25 34.05
5 Katz, Justin 12 Rmsc-PV 34.01 34.30
6 Suthard, Frank 11 Rmsc-PV 33.77 34.79
7 Deshields, Antonio 11 Rmsc-PV 37.40 37.03
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Anderson, Mike 11 Rmsc-PV 1:17.33 1:16.47
2 Suthard, Frank 11 Rmsc-PV 1:16.87 1:16.73
3 Fiotes, Michael 12 Rmsc-PV 1:19.91 1:18.28
-- Ceron, Oswaldo 12 Rmsc-PV 1:36.90 DQ
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Steinnagel, Zachary 11 Rmsc-PV 1:14.89 1:13.53
2 Peng, Timothy 12 Rmsc-PV 1:14.81 1:14.17
3 Stephens, Michael 12 Rmsc-PV 1:14.46 1:14.95
4 Mukri, Patrick 12 Rmsc-PV 1:14.46 1:16.13
5 Anderson, Mike 11 Rmsc-PV 1:14.07 1:16.39
6 Anderson, Casey 12 Rmsc-PV 1:16.41 1:16.47
7 Soodak, Ethan 11 Rmsc-PV 1:18.74 1:17.47
8 Chen, Peter 12 Rmsc-PV 1:18.58 1:18.35
9 Lee, Mark 11 Rmsc-PV 1:20.23 1:23.97
-- Carlson, Tyler 12 Rmsc-PV 1:25.74 NS
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Stephens, Michael 12 Rmsc-PV 2:42.24 2:43.90
2 Soodak, Ethan 11 Rmsc-PV 2:50.85 2:47.17
3 Rivera, Jordan 12 Rmsc-PV 2:54.72 2:56.40
Boys 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fox, Brady 12 Rmsc-PV 2:19.43 2:14.60
2 Stewart, Sean 12 Rmsc-PV 2:22.87 2:16.70
3 Thomas, Josh 12 Rmsc-PV 2:28.15 2:17.09
4 Haibel, Sandy 12 Rmsc-PV 2:36.88 2:17.27
5 Gordon, Jonathan 12 Rmsc-PV 2:24.02 2:17.49
6 Wepasnick, Zack 11 Rmsc-PV 2:30.78 2:21.80
7 Relihan, Andrew 12 Rmsc-PV 2:29.72 2:25.78
8 Sakaris, Stephen 12 Rmsc-PV 2:28.93 2:26.41
9 Hepp, Michael 12 Rmsc-PV 2:34.28 2:27.51
10 Spencer, Adam 12 Rmsc-PV 2:31.04 2:28.63
11 Pham, Chris 12 Rmsc-PV NT 2:32.29
12 Durazo, Danny 12 Snowbirds-PV 2:38.92 2:32.82
13 Mulquin, Kevin 11 Rmsc-PV 2:31.29 2:33.87
14 Morstein, Andrew 12 Rmsc-PV 2:38.63 2:35.73
15 Wang, Victor 11 Rmsc-PV 2:35.81 2:35.83
16 Anderson, Mike 11 Rmsc-PV NT 2:39.88
17 Bowers, Devin 11 Snowbirds-PV NT 2:44.47
-- Font, Keefer 12 Snowbirds-PV NT DQ
-- Sologuren, Daniel 12 Rmsc-PV 2:39.48 NS
-- Bower, Sam 11 Snowbirds-PV 2:55.99 NS
-- Coe, Robert 12 Rmsc-PV NT NS
-- Tjonneland, Frederik 11 Rmsc-PV NT NS
-- Kirsch, Kyle 10 Rmsc-PV NT NS
-- Kelly, Alex 10 Rmsc-PV NT NS
-- Durbin, Patrick 11 Rmsc-PV 2:46.25 NS
Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
2 Thomas, Josh 12 Rmsc-PV 2:37.93 2:36.74
3 Wepasnick, Zack 11 Rmsc-PV 2:41.30 2:37.99
7 Friedland, Eric 12 Rmsc-PV 2:50.63 2:42.27
8 Pham, Chris 12 Rmsc-PV 2:46.22 2:42.54
12 Lawson, Callum 12 Snowbirds-PV 3:05.35 3:02.20
13 Mulquin, Kevin 11 Rmsc-PV 3:01.30 3:02.67
14 Gordon, Jonathan 12 Rmsc-PV NT 3:04.73
15 Rivera, Jordan 12 Rmsc-PV NT 3:14.09
16 Lee, Mark 11 Rmsc-PV NT 3:27.42
-- Lawson, Sean 10 Snowbirds-PV NT DQ
-- Deshields, Antonio 11 Rmsc-PV 3:05.28 DQ
-- Shu, Jack 10 Rmsc-PV NT NS
-- Knecht, Samuel 10 Rmsc-PV NT NS
-- Urubshurow, Donzen 11 Rmsc-PV 2:55.46 NS
Boys 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fox, Brady 12 Rmsc-PV 2:22.22 2:24.31
2 Perez, JP 12 Rmsc-PV 2:40.98 2:30.64
3 Hepp, Michael 12 Rmsc-PV 2:35.72 2:33.19
4 Relihan, Andrew 12 Rmsc-PV 2:32.17 2:35.43
5 Friedland, Eric 12 Rmsc-PV 2:32.34 2:38.47
6 Peng, Timothy 12 Rmsc-PV 2:44.97 2:41.10
7 Verboncoeur, Chris 11 Rmsc-PV NT 2:42.04
8 Wang, Victor 11 Rmsc-PV 2:56.65 2:43.27
9 Anderson, Casey 12 Rmsc-PV NT 2:47.23
10 Stephens, Michael 12 Rmsc-PV NT 2:50.82
11 Chen, Peter 12 Rmsc-PV NT 2:56.71
12 Suthard, Frank 11 Rmsc-PV NT 3:00.64
13 Fiotes, Michael 12 Rmsc-PV NT 3:03.69
-- Urubshurow, Donzen 11 Rmsc-PV 2:43.58 NS
-- Stewart, Sean 12 Rmsc-PV 2:26.73 NS
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Erickson, Bryan 14 Rmsc-PV 26.20 25.90
2 Haibel, Chris 14 Rmsc-PV 26.22 26.16
3 Weiss, Matt 14 Rmsc-PV 28.81 26.30
4 Carmack, Robbie 13 Rmsc-PV 26.89 26.66
5 Donahue, Peter 13 Rmsc-PV 27.17 26.68
6 Larson, Michael 13 Rmsc-PV 27.25 27.32
7 Finn, Joseph 13 Rmsc-PV 27.68 27.64
8 Kim, Alex 13 Rmsc-PV 27.00 27.98
9 Ham, Brennon 13 Rmsc-PV 26.81 28.11
-- Reed, Matthew 13 Rmsc-PV 27.31 NS
-- Sconocchia, Tommaso 13 Rmsc-PV 31.27 NS
-- Carroll, Patrick 14 Rmsc-PV 26.74 NS
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Erickson, Bryan 14 Rmsc-PV 56.81 56.12
2 Stodter, John 14 Rmsc-PV 56.95 56.42
3 Donahue, Peter 13 Rmsc-PV 58.05 57.03
4 Jefferies, Matt 13 Rmsc-PV 58.90 58.34
5 Carmack, Robbie 13 Rmsc-PV 58.58 59.30
6 Larson, Michael 13 Rmsc-PV 58.70 59.32
7 Haibel, Chris 14 Rmsc-PV 58.70 1:01.17
8 Opsahl, Martin 13 Rmsc-PV 1:00.26 1:07.53
-- Carroll, Patrick 14 Rmsc-PV 59.01 DQ
-- Brown, Cole 13 Rmsc-PV 1:01.39 NS
-- Reed, Matthew 13 Rmsc-PV 1:01.07 NS
-- Feasley, Robert 13 Rmsc-PV 57.87 NS
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Erickson, Bryan 14 Rmsc-PV 2:03.43 2:01.33
2 Donahue, Peter 13 Rmsc-PV 2:04.57 2:02.14
3 Finn, Joseph 13 Rmsc-PV 2:13.83 2:04.94
4 Larson, Michael 13 Rmsc-PV 2:07.11 2:06.99
5 Carmack, Robbie 13 Rmsc-PV 2:08.17 2:08.90
6 Opsahl, Martin 13 Rmsc-PV 2:15.31 2:09.40
7 Duffin, Avery 13 Rmsc-PV 2:05.88 2:09.97
8 Reutershan, Greg 13 Rmsc-PV 2:18.22 2:14.31
-- Feasley, Robert 13 Rmsc-PV 2:05.39 NS
-- Reed, Matthew 13 Rmsc-PV 2:11.35 NS
-- Link, Justin 14 Rmsc-PV 2:06.03 NS
-- Brown, Cole 13 Rmsc-PV 2:08.61 NS
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Erickson, Bryan 14 Rmsc-PV 5:37.87 5:33.45
2 Larson, Michael 13 Rmsc-PV 5:42.71 5:36.74
3 Finn, Joseph 13 Rmsc-PV 5:51.66 5:37.83
4 Donahue, Peter 13 Rmsc-PV 5:50.04 5:53.33
5 Dunlap, Tom 13 Snowbirds-PV 6:43.14 6:42.23
-- Reed, Matthew 13 Rmsc-PV 5:57.78 SCR
-- Brown, Cole 13 Rmsc-PV 5:35.78 SCR
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Duffin, Avery 13 Rmsc-PV NT 1:07.45
-- Sconocchia, Tommaso 13 Rmsc-PV 1:13.88 NS
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kim, Alex 13 Rmsc-PV 2:27.54 2:20.15
2 Ham, Brennon 13 Rmsc-PV 2:27.13 2:23.01
3 Carmack, Robbie 13 Rmsc-PV 2:37.30 2:40.67
-- Feasley, Robert 13 Rmsc-PV 2:25.72 NS
-- Sconocchia, Tommaso 13 Rmsc-PV 2:33.37 NS
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Weiss, Matt 14 Rmsc-PV 1:19.60 1:13.54
2 Benjamin, Ethan 14 Rmsc-PV 1:17.60 1:14.68
3 Eckels, Ted 13 Rmsc-PV 1:17.50 1:14.87
4 Ham, Brennon 13 Rmsc-PV 1:16.21 1:14.89
5 Reutershan, Greg 13 Rmsc-PV 1:17.40 1:15.24
6 Finn, Joseph 13 Rmsc-PV 1:15.54 1:15.67
7 Carmack, Robbie 13 Rmsc-PV 1:15.85 1:16.34
8 Haibel, Chris 14 Rmsc-PV 1:17.07 1:18.20
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mechak, Ben 14 Rmsc-PV 2:43.90 2:35.38
4 Dunlap, Tom 13 Snowbirds-PV 2:45.19 2:38.57
5 Finn, Joseph 13 Rmsc-PV 2:44.34 2:40.15
6 Swallow, Nathan 14 Rmsc-PV 2:43.95 2:41.15
8 Eckels, Ted 13 Rmsc-PV 2:44.00 2:42.54
10 Carmack, Robbie 13 Rmsc-PV 2:50.16 2:45.72
11 Larson, Michael 13 Rmsc-PV NT 2:49.05
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kim, Alex 13 Rmsc-PV 1:11.87 1:04.99
2 Jefferies, Matt 13 Rmsc-PV 1:07.48 1:05.44
3 Chamberlain, Dan 14 Rmsc-PV NT 1:07.40
4 Opsahl, Martin 13 Rmsc-PV 1:09.46 1:09.30
5 Carroll, Patrick 14 Rmsc-PV 1:06.27 1:09.78
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Benjamin, Ethan 14 Rmsc-PV 2:30.68 2:24.14
2 Vuong, David 13 Rmsc-PV 2:28.91 2:32.86
-- Feasley, Robert 13 Rmsc-PV 2:30.59 NS
-- Carroll, Patrick 14 Rmsc-PV 2:42.24 NS
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Benjamin, Ethan 14 Rmsc-PV 2:22.85 2:18.95
2 Erickson, Bryan 14 Rmsc-PV 2:23.25 2:19.77
3 Duffin, Avery 13 Rmsc-PV 2:25.60 2:21.12
4 Ham, Brennon 13 Rmsc-PV 2:24.55 2:21.23
5 Finn, Joseph 13 Rmsc-PV 2:26.13 2:22.78
6 Kim, Alex 13 Rmsc-PV 2:27.30 2:23.93
7 Donahue, Peter 13 Rmsc-PV 2:25.46 2:25.89
8 Larson, Michael 13 Rmsc-PV 2:24.79 2:26.49
9 Eckels, Ted 13 Rmsc-PV 2:30.86 2:31.05
-- Parker, Justin 14 Rmsc-PV 2:23.22 NS
-- Feasley, Robert 13 Rmsc-PV 2:28.24 NS
-- Brown, Cole 13 Rmsc-PV 2:31.25 NS
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Benjamin, Ethan 14 Rmsc-PV 5:18.93 4:59.11
2 Ham, Brennon 13 Rmsc-PV 5:13.42 5:10.35
3 Reutershan, Greg 13 Rmsc-PV 5:23.03 5:20.76
-- Gibeily, Chris 13 Rmsc-PV 5:28.04 DQ