CUBU vs NBAC Dual Meet
American University
November 3, 2002
Sanction #PVD-03-103

                               
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harris, Laura W     10 North Baltimore-MD     29.38      28.84        
  2 Plack, Martha M     10 North Baltimore-MD     30.24      30.49        
  3 Down, Ashley R      10 North Baltimore-MD     31.83      31.26        
  4 Davis, Eliza J      10 CUBU-PV                32.23      31.28        
  5 Walsh, Courtney E   10 CUBU-PV                31.46      31.71        
  6 Danelle, Larissa A   9 North Baltimore-MD     31.80      32.21        
  7 Zarella, Victoria    9 CUBU-PV                34.01      34.49        
  8 Finelli, Laura K    10 CUBU-PV                36.70      37.38        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kucherich, Julia A  10 North Baltimore-MD   2:14.03    2:13.96        
  2 Carter, Caitlin A   10 North Baltimore-MD   2:25.73    2:26.88        
  3 Jenkins, Allyn L    10 North Baltimore-MD   2:29.49    2:32.96        
  4 Danelle, Larissa A   9 North Baltimore-MD   2:37.19    2:40.33        
  5 Walsh, Courtney E   10 CUBU-PV              2:40.53    2:43.56        
  6 Callahan, Kristen   10 CUBU-PV                   NT    2:47.56        
  7 Carter, Kelsey M     9 CUBU-PV              2:47.22    2:48.38        
  8 Zarella, Victoria    9 CUBU-PV                   NT    2:55.88        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harris, Laura W     10 North Baltimore-MD   1:11.77    1:10.58        
  2 Dotzel, Sarah C     10 North Baltimore-MD   1:16.40    1:13.68        
  3 Carter, Caitlin A   10 North Baltimore-MD   1:16.14    1:17.31        
  4 Plack, Martha M     10 North Baltimore-MD   1:18.02    1:19.28        
  5 Newman, Rebecca J   10 CUBU-PV              1:28.80    1:30.23        
  6 Finelli, Laura K    10 CUBU-PV              1:22.83    1:30.41        
  7 King, Jill M        10 CUBU-PV              1:34.72    1:31.46        
  8 Kelly, Megan R      10 CUBU-PV              1:33.95    1:36.74        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kucherich, Julia A  10 North Baltimore-MD   1:16.69    1:17.30        
  2 Down, Ashley R      10 North Baltimore-MD   1:33.08    1:27.54        
  3 Gerlak, Anneke J    10 North Baltimore-MD   1:34.30    1:30.27        
  4 Jenkins, Allyn L    10 North Baltimore-MD   1:30.70    1:30.98        
  5 Jones, Jasmine D    10 CUBU-PV              1:35.78    1:32.42        
  6 Davis, Eliza J      10 CUBU-PV              1:32.35    1:32.60        
  7 Callahan, Kristen   10 CUBU-PV              1:31.30    1:33.87        
  8 Ahmadi, Arianna J   10 CUBU-PV              1:50.67    1:43.42        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Staub, Andrea R     10 North Baltimore-MD   1:08.22    1:10.53        
  2 Dotzel, Sarah C     10 North Baltimore-MD   1:12.09    1:13.52        
  3 Bixler, Caroline M   8 North Baltimore-MD   1:25.13    1:21.08        
  4 Ryan, Kelsey L      10 CUBU-PV              1:21.54    1:21.61        
  5 Hammond, Christine   9 North Baltimore-MD   1:23.53    1:30.41        
  6 Maynard, Mercedes   10 CUBU-PV              1:32.85    1:34.74        
  7 Newman, Rebecca J   10 CUBU-PV              1:44.28    1:37.75        
 -- Hickman, Marie E     9 CUBU-PV              2:11.31         DQ        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Staub, Andrea R     10 North Baltimore-MD   2:26.53    2:28.58        
  2 Brown, Maggie O     10 North Baltimore-MD   2:51.88    2:47.80        
  3 Ryan, Kelsey L      10 CUBU-PV              2:56.12    2:55.54        
  4 Martin, Cayman J    10 North Baltimore-MD   3:12.99    2:56.49        
  5 Hammond, Christine   9 North Baltimore-MD   3:00.19    3:02.11        
  6 Reeves, Samantha A  10 CUBU-PV              3:19.67    3:15.99        
  7 Maynard, Mercedes   10 CUBU-PV              3:15.14    3:16.00        
 -- Carter, Kelsey M     9 CUBU-PV              3:36.01         DQ        
 
Girls 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'        4:17.04    4:19.96        
     1) Kucherich, Julia A 10           2) Staub, Andrea R 10             
     3) Harris, Laura W 10              4) Carter, Caitlin A 10           
  2 North Baltimore Aquatic Club-MD  'B'             NT    4:43.00        
     1) Plack, Martha M 10              2) Dotzel, Sarah C 10             
     3) Down, Ashley R 10               4) Jenkins, Allyn L 10            
  3 North Baltimore Aquatic Club-MD  'C'             NT    4:54.38        
     1) Brown, Maggie O 10              2) Danelle, Larissa A 9           
     3) Gerlak, Anneke J 10             4) Martin, Cayman J 10            
  4 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:34.30    4:58.03        
     1) Ryan, Kelsey L 10               2) Walsh, Courtney E 10           
     3) Newman, Rebecca J 10            4) Davis, Eliza J 10              
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                     NT    5:19.21        
     1) Callahan, Kristen A 10          2) Reeves, Samantha A 10          
     3) Carter, Kelsey M 9              4) Zarella, Victoria N 9          
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                     NT    5:41.85        
     1) Ahmadi, Arianna J 10            2) Jones, Jasmine D 10            
     3) Kelly, Megan R 10               4) King, Jill M 10                
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'        2:08.52    2:11.92        
     1) Harris, Laura W 10              2) Kucherich, Julia A 10          
     3) Staub, Andrea R 10              4) Plack, Martha M 10             
  2 North Baltimore Aquatic Club-MD  'B'             NT    2:23.20        
     1) Carter, Caitlin A 10            2) Jenkins, Allyn L 10            
     3) Surhoff, Kendall B 9            4) Dotzel, Sarah C 10             
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                2:04.68    2:26.62        
     1) Walsh, Courtney E 10            2) Callahan, Kristen A 10         
     3) Ryan, Kelsey L 10               4) Davis, Eliza J 10              
  4 North Baltimore Aquatic Club-MD  'C'             NT    2:26.70        
     1) Hammond, Christine M 9          2) Down, Ashley R 10              
     3) Danelle, Larissa A 9            4) Brown, Maggie O 10             
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                     NT    2:40.08        
     1) Finelli, Laura K 10             2) Ahmadi, Arianna J 10           
     3) Newman, Rebecca J 10            4) Maynard, Mercedes M 10         
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                     NT    2:44.07        
     1) Kelly, Megan R 10               2) Jones, Jasmine D 10            
     3) Hickman, Marie E 9              4) Carter, Kelsey M 9             
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Molano, Chanele E   12 CUBU-PV                26.41      27.17        
  2 Schaefer, Danielle  11 North Baltimore-MD     27.24      27.29        
  3 Long, Lisa          12 CUBU-PV                26.70      27.54        
  4 Boyer, Kelsey N     12 North Baltimore-MD     27.83      27.99        
  5 Jordan, Temara E    11 CUBU-PV                28.27      28.22        
  6 Hammond, Morgan E   12 North Baltimore-MD     28.45      28.62        
  7 Watson, Kemi L      11 CUBU-PV                28.28      28.74        
  8 Fowler, Jamie E     12 North Baltimore-MD     29.09      29.00        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hammond, Morgan E   12 North Baltimore-MD   2:08.47    2:06.72        
  2 Molano, Chanele E   12 CUBU-PV              2:04.90    2:08.38        
  3 O'Donnell, Erin R   12 North Baltimore-MD   2:11.82    2:09.01        
  4 Tagai, Rachel E     12 CUBU-PV              2:10.21    2:09.32        
  5 Marchand, Lindsey   12 CUBU-PV              2:13.43    2:15.47        
  6 Siegel, Brittany J  12 North Baltimore-MD   2:17.61    2:16.17        
  7 Long, Lisa          12 CUBU-PV              2:12.51    2:17.48        
  8 Stephens, Kerry F   11 North Baltimore-MD   2:21.53    2:22.20        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalisz, Courtney C  12 North Baltimore-MD   1:03.24    1:01.15        
  2 Ribar, Morgan E     12 CUBU-PV              1:02.35    1:03.85        
  3 Wells, Caroline V   12 CUBU-PV              1:07.45    1:07.60        
  4 Benevento, Laura J  12 CUBU-PV              1:07.86    1:10.45        
  5 Boyer, Kelsey N     12 North Baltimore-MD   1:11.49    1:11.41        
  6 Brown, Allie E      11 North Baltimore-MD   1:07.37    1:11.52        
  7 Jacoby, Jenna C     12 CUBU-PV              1:09.58    1:12.01        
  8 Stephens, Kerry F   11 North Baltimore-MD   1:17.66    1:15.95        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harding, Arielle R  12 CUBU-PV              1:12.95    1:13.60        
  2 Lynch, Sarah E      11 CUBU-PV              1:14.11    1:14.67        
  3 Hammond, Morgan E   12 North Baltimore-MD   1:15.01    1:16.60        
  4 Smith, Emily H      12 CUBU-PV              1:16.10    1:17.03        
  5 Perreault, Tamara   12 North Baltimore-MD   1:19.94    1:17.97        
  6 Schaefer, Danielle  11 North Baltimore-MD   1:16.07    1:18.15        
  7 Watson, Kemi L      11 CUBU-PV              1:18.07    1:20.01        
  8 Siegel, Brittany J  12 North Baltimore-MD   1:20.06    1:21.52        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell, Erin R   12 North Baltimore-MD   1:04.48    1:04.83        
  2 Benevento, Laura J  12 CUBU-PV              1:07.03    1:06.30        
  3 Lynch, Sarah E      11 CUBU-PV              1:06.23    1:06.58        
  4 Marchand, Lindsey   12 CUBU-PV              1:07.79    1:07.96        
  5 McAdorey, Meghan L  12 North Baltimore-MD   1:10.51    1:08.77        
  6 Massie, Kristina W  12 CUBU-PV              1:10.47    1:09.63        
  7 Munchel, Carly E    11 North Baltimore-MD   1:10.92    1:10.37        
  8 Sherrer, Sara C     11 North Baltimore-MD   1:07.75    1:14.36        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalisz, Courtney C  12 North Baltimore-MD   2:16.33    2:14.10        
  2 Brown, Allie E      11 North Baltimore-MD   2:26.70    2:24.61        
  3 Ribar, Morgan E     12 CUBU-PV              2:23.10    2:26.58        
  4 Harding, Arielle R  12 CUBU-PV              2:26.67    2:28.77        
  5 Tagai, Rachel E     12 CUBU-PV              2:30.93    2:30.65        
  6 Munchel, Carly E    11 North Baltimore-MD   2:41.36    2:32.01        
  7 Collins, Siobhan E  12 CUBU-PV              2:31.56    2:33.78        
  8 Sherrer, Sara C     11 North Baltimore-MD   2:36.01    2:42.98        
 
Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                3:33.38    3:59.02        
     1) Law, Colleen M 14               2) Kemp, Liz A 14                 
     3) Gibson, Carly M 13              4) Beller, Yeng Lan E 14          
  2 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'        3:59.30    4:04.06        
     1) Kalisz, Courtney C 12           2) Hammond, Morgan E 12           
     3) Schaefer, Danielle R 11         4) Brown, Allie E 11              
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                     NT    4:09.14        
     1) Beales, Kristen E 14            2) McIntyre, Maria B 13           
     3) Lee, Mihan R 14                 4) Ramey, Sarah J 13              
  4 North Baltimore Aquatic Club-MD  'B'             NT    4:13.87        
     1) Boyer, Kelsey N 12              2) Fowler, Jamie E 12             
     3) O'Donnell, Erin R 12            4) Sherrer, Sara C 11             
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                     NT    4:17.72        
     1) Kozlowski, Mary C 13            2) Creveling, Emily E 14          
     3) Greene, Rachel M 14             4) Hewitt, Hailey K 13            
  6 North Baltimore Aquatic Club-MD  'C'             NT    4:21.55        
     1) McAdorey, Meghan L 12           2) Perreault, Tamara R 12         
     3) Siegel, Brittany J 12           4) Munchel, Carly E 11            
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                1:55.50    1:58.19        
     1) Ribar, Morgan E 12              2) Harding, Arielle R 12          
     3) Benevento, Laura J 12           4) Long, Lisa 12                  
  2 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'        1:55.37    2:00.51        
     1) Kalisz, Courtney C 12           2) Schaefer, Danielle R 11        
     3) O'Donnell, Erin R 12            4) Boyer, Kelsey N 12             
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                     NT    2:02.73        
     1) Wells, Caroline V 12            2) Lynch, Sarah E 11              
     3) Marchand, Lindsey R 12          4) Molano, Chanele E 12           
  4 North Baltimore Aquatic Club-MD  'B'             NT    2:07.08        
     1) Brown, Allie E 11               2) Perreault, Tamara R 12         
     3) Sherrer, Sara C 11              4) Fowler, Jamie E 12             
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                     NT    2:07.79        
     1) Jordan, Temara E 11             2) Smith, Emily H 12              
     3) Massie, Kristina W 12           4) Jacoby, Jenna C 12             
  6 North Baltimore Aquatic Club-MD  'C'             NT    2:11.33        
     1) Munchel, Carly E 11             2) Siegel, Brittany J 12          
     3) McAdorey, Meghan L 12           4) Stephens, Kerry F 11           
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Botek, Anne Marie   14 North Baltimore-MD     23.99      24.45        
  2 Law, Colleen M      14 CUBU-PV                23.78      24.81        
  3 Delp, Kristina M    13 North Baltimore-MD     24.84      25.43        
  4 McIntyre, Maria B   13 CUBU-PV                25.36      25.58        
  5 Gibson, Carly M     13 CUBU-PV                25.23      25.75        
  6 Greene, Rachel M    14 CUBU-PV                26.08      25.92        
  7 Hock, Stephanie M   13 North Baltimore-MD     27.04      26.90        
 -- Karabelas, Georgia  13 North Baltimore-MD     27.28         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Law, Colleen M      14 CUBU-PV              1:53.74    1:58.09        
  2 Kemp, Liz A         14 CUBU-PV              1:56.32    1:58.74        
  3 Delp, Kristina M    13 North Baltimore-MD   1:57.56    1:59.19        
  4 Lanphier, Katelyn   13 North Baltimore-MD   2:01.51    2:03.09        
  5 Barnes, Allison N   13 North Baltimore-MD   2:03.52    2:03.91        
  6 Ramey, Sarah J      13 CUBU-PV              1:59.84    2:04.57        
  7 Long, Amanda C      14 North Baltimore-MD   2:03.81    2:05.91        
  8 Kozlowski, Mary C   13 CUBU-PV              2:03.87    2:06.61        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beller, Yeng Lan E  14 CUBU-PV              2:04.62    2:05.20        
  2 Botek, Anne Marie   14 North Baltimore-MD   2:06.81    2:12.40        
  3 Barnes, Allison N   13 North Baltimore-MD   2:18.93    2:15.65        
  4 Payne, Jennifer L   14 North Baltimore-MD   2:17.80    2:17.82        
  5 Guntner, Lauren N   13 North Baltimore-MD   2:21.04    2:18.48        
  6 Creveling, Emily E  14 CUBU-PV              2:23.48    2:19.41        
  7 Hamilton, Jill L    14 CUBU-PV              2:21.84    2:21.01        
  8 Hewitt, Hailey K    13 CUBU-PV              2:23.04    2:23.29        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beales, Kristen E   14 CUBU-PV              2:19.71    2:21.60        
  2 Peloquin, Kelly R   14 North Baltimore-MD   2:19.81    2:21.93        
  3 Gonzalez, Jackie R  13 North Baltimore-MD   2:29.42    2:30.44        
  4 Christensen, Mei L  14 CUBU-PV              2:36.26    2:36.04        
  5 Hock, Stephanie M   13 North Baltimore-MD   2:37.82    2:38.81        
  6 Ganssle, Katie K    14 CUBU-PV              2:36.95    2:39.29        
  7 Cook, Jackie S      13 North Baltimore-MD   2:37.39    2:40.41        
  8 Sullivan, Lauren E  13 CUBU-PV              2:38.76    2:40.77        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Knapik, Ashley M    14 North Baltimore-MD   2:07.60    2:03.61        
  2 Harpole, Nicole A   13 North Baltimore-MD   2:12.83    2:11.77        
  3 Christensen, Mei L  14 CUBU-PV              2:10.77    2:12.69        
  4 Kemp, Liz A         14 CUBU-PV              2:11.71    2:15.72        
  5 Morlock, Amy A      14 North Baltimore-MD   2:18.69    2:16.93        
  6 Gass, Kaitlin N     14 North Baltimore-MD   2:18.10    2:17.89        
  7 Ramey, Sarah J      13 CUBU-PV              2:23.56    2:30.28        
  8 Sullivan, Lauren E  13 CUBU-PV              2:31.20    2:30.65        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beller, Yeng Lan E  14 CUBU-PV              4:28.16    4:29.91        
  2 Peloquin, Kelly R   14 North Baltimore-MD   4:33.07    4:35.65        
  3 Knapik, Ashley M    14 North Baltimore-MD   4:39.10    4:37.49        
  4 Beales, Kristen E   14 CUBU-PV              4:35.66    4:41.05        
  5 Gonzalez, Jackie R  13 North Baltimore-MD   4:32.71    4:41.69        
  6 Morlock, Amy A      14 North Baltimore-MD   4:41.45    4:47.18        
  7 Hamilton, Jill L    14 CUBU-PV              5:02.79    5:02.28        
  8 Nelson, Catelyn E   13 CUBU-PV              5:02.62    5:08.78        
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                3:46.56    3:39.44        
     1) Ribar, Morgan E 12              2) Molano, Chanele E 12           
     3) Long, Lisa 12                   4) Lynch, Sarah E 11              
  2 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'        3:36.42    3:43.19        
     1) Delp, Kristina M 13             2) Botek, Anne Marie T 14         
     3) Knapik, Ashley M 14             4) Peloquin, Kelly R 14           
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                     NT    3:49.23        
     1) Tagai, Rachel E 12              2) Marchand, Lindsey R 12         
     3) Benevento, Laura J 12           4) Harding, Arielle R 12          
  4 North Baltimore Aquatic Club-MD  'B'             NT    3:50.44        
     1) Karabelas, Georgia M 13         2) Morlock, Amy A 14              
     3) Gonzalez, Jackie R 13           4) Barnes, Allison N 13           
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                     NT    3:54.21        
     1) Collins, Siobhan E 12           2) Watson, Kemi L 11              
     3) Jordan, Temara E 11             4) Smith, Emily H 12              
  6 North Baltimore Aquatic Club-MD  'C'             NT    3:54.83        
     1) Guntner, Lauren N 13            2) Hock, Stephanie M 13           
     3) Harpole, Nicole A 13            4) Long, Amanda C 14              
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'        3:56.59    3:57.30        
     1) Botek, Anne Marie T 14          2) Peloquin, Kelly R 14           
     3) Knapik, Ashley M 14             4) Delp, Kristina M 13            
  2 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                3:58.74    4:00.62        
     1) Kemp, Liz A 14                  2) Beales, Kristen E 14           
     3) Beller, Yeng Lan E 14           4) Law, Colleen M 14              
  3 North Baltimore Aquatic Club-MD  'B'             NT    4:11.93        
     1) Hock, Stephanie M 13            2) Gonzalez, Jackie R 13          
     3) Harpole, Nicole A 13            4) Barnes, Allison N 13           
  4 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                     NT    4:12.05        
     1) Christensen, Mei L 14           2) Sullivan, Lauren E 13          
     3) Ramey, Sarah J 13               4) Gibson, Carly M 13             
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                     NT    4:20.44        
     1) Hewitt, Hailey K 13             2) Nelson, Catelyn E 13           
     3) Kozlowski, Mary C 13            4) Lee, Mihan R 14                
  6 North Baltimore Aquatic Club-MD  'C'             NT    4:20.72        
     1) Guntner, Lauren N 13            2) Cook, Jackie S 13              
     3) Morlock, Amy A 14               4) Karabelas, Georgia M 13