CUBU vs NBAC Dual Meet
CUBU vs NBAC Dual Meet
American University
November 3, 2002
Sanction #PVD-03-103
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Phillips, Bradley 10 CUBU-PV 28.66 29.96
2 Seipp, Patrick L 10 North Baltimore-MD 32.04 30.42
3 Gould, Serge A 10 CUBU-PV 32.12 30.84
4 Dillon, Bradley J 10 CUBU-PV 29.20 30.90
5 Stephens, Jes E 9 North Baltimore-MD 31.24 31.31
6 Chan, Geoffrey Y 10 North Baltimore-MD 33.26 31.44
7 Pfister, Alex F 10 CUBU-PV NT 32.18
8 Casados, Derrick M 9 North Baltimore-MD 34.84 34.80
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dillon, Bradley J 10 CUBU-PV 2:16.16 2:18.44
2 Moynahan, Paddy S 10 CUBU-PV 2:31.29 2:27.03
3 Stephens, Jes E 9 North Baltimore-MD 2:29.88 2:27.11
4 Seipp, Patrick L 10 North Baltimore-MD 2:42.88 2:30.31
5 Smith, Zachary T 10 CUBU-PV 2:30.68 2:33.84
6 Curl, Tyler S 10 CUBU-PV 2:34.81 2:37.98
7 Healy, Joseph S 8 North Baltimore-MD NT 3:00.66
8 Sweet, Justin D 10 North Baltimore-MD 3:05.78 3:07.50
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cosgarea, Andrew D 9 North Baltimore-MD 1:15.51 1:14.46
2 Seipp, Patrick L 10 North Baltimore-MD 1:24.50 1:17.02
3 Gould, Serge A 10 CUBU-PV 1:22.10 1:18.69
4 Moynahan, Paddy S 10 CUBU-PV 1:20.01 1:21.03
5 Blumhard, Matthew 10 North Baltimore-MD 1:24.59 1:21.95
6 McDermott, Danny J 10 CUBU-PV 1:20.63 1:23.98
7 Pickering, Jon G 9 CUBU-PV 1:20.08 1:25.94
8 Sweet, Justin D 10 North Baltimore-MD 1:31.88 1:31.53
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tollefson, Andrew 10 CUBU-PV 1:22.76 1:26.55
2 Sarman, Mark C 9 CUBU-PV 1:27.48 1:27.79
3 Stephens, Jes E 9 North Baltimore-MD 1:37.67 1:33.43
4 Kalisz, Chase T 8 North Baltimore-MD NT 1:34.58
5 Schwartz, Jason A 10 CUBU-PV 1:33.23 1:34.88
6 Casados, Derrick M 9 North Baltimore-MD 1:44.38 1:38.61
7 Yates, Dylan T 10 North Baltimore-MD 1:40.43 1:40.45
-- McKissick, James D 10 CUBU-PV 1:32.34 NS
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cosgarea, Andrew D 9 North Baltimore-MD 1:16.49 1:13.57
2 Smith, Zachary T 10 CUBU-PV 1:12.51 1:15.00
3 Pfister, Alex F 10 CUBU-PV NT 1:25.79
4 Chan, Geoffrey Y 10 North Baltimore-MD NT 1:26.07
5 Curl, Tyler S 10 CUBU-PV 1:28.40 1:27.01
6 McKissick, James D 10 CUBU-PV NT 1:31.40
7 Roddy, Brendan M 9 North Baltimore-MD NT 1:46.44
-- Ramey, Lloyd N 10 CUBU-PV 1:33.28 SCR
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dillon, Bradley J 10 CUBU-PV 2:37.11 2:34.35
2 Cosgarea, Andrew D 9 North Baltimore-MD 2:45.93 2:34.53
3 Phillips, Bradley 10 CUBU-PV 2:39.57 2:37.54
4 Sarman, Mark C 9 CUBU-PV 2:42.00 2:44.33
5 Blumhard, Matthew 10 North Baltimore-MD NT 3:02.75
6 Kalisz, Chase T 8 North Baltimore-MD 3:08.56 3:04.07
7 Roddy, Brendan M 9 North Baltimore-MD 3:22.93 3:12.37
-- Tollefson, Andrew 10 CUBU-PV 2:42.22 DQ
Boys 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 4:51.99 4:36.58
1) Phillips, Bradley D 10 2) Sarman, Mark C 9
3) Tollefson, Andrew H 10 4) Curl, Tyler S 10
2 Curl-Burke Swim Club-PV 'C' NT 5:07.53
1) Pickering, Jon G 9 2) Schwartz, Jason A 10
3) McDermott, Danny J 10 4) McKissick, James D 10
3 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 4:22.67 5:18.83
1) Chan, Geoffrey Y 10 2) Blumhard, Matthew D 10
3) Roddy, Brendan M 9 4) Sweet, Justin D 10
4 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' NT 5:31.80
1) Casados, Derrick M 9 2) Yates, Dylan T 10
3) Healy, Joseph S 8 4) Kalisz, Chase T 8
-- North Baltimore Aquatic Club-MD 'C' NT NS
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 2:09.45 2:14.14
1) Dillon, Bradley J 10 2) Tollefson, Andrew H 10
3) Smith, Zachary T 10 4) Phillips, Bradley D 10
2 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 2:00.42 2:23.92
1) Seipp, Patrick L 10 2) Kalisz, Chase T 8
3) Cosgarea, Andrew D 9 4) Stephens, Jes E 9
3 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' NT 2:25.25
1) McDermott, Danny J 10 2) Curl, Tyler S 10
3) Moynahan, Paddy S 10 4) Sarman, Mark C 9
4 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' NT 2:41.31
1) Blumhard, Matthew D 10 2) Yates, Dylan T 10
3) Chan, Geoffrey Y 10 4) Sweet, Justin D 10
-- Curl-Burke Swim Club-PV 'C' NT DQ
1) Pickering, Jon G 9 2) Schwartz, Jason A 10
3) Gould, Serge A 10 4) McKissick, James D 10
-- North Baltimore Aquatic Club-MD 'C' NT DQ
1) Healy, Joseph S 8 2) Casados, Derrick M 9
3) Roddy, Brendan M 9 4) Martin, Noah W 8
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tollefson, Henry H 11 CUBU-PV 26.74 26.93
2 Surhoff, Austin J 11 North Baltimore-MD 26.44 27.10
3 Sullivan, Patrick 12 CUBU-PV 27.72 27.59
4 Piantedosi, Michae 12 CUBU-PV 27.44 27.62
5 Marsteller, Kevin 11 North Baltimore-MD 27.26 27.71
6 Mintz, Bomani J 12 CUBU-PV 28.13 28.38
7 Sakell, Willie A 11 North Baltimore-MD 29.45 29.15
8 Morlock, Kevin M 11 North Baltimore-MD 30.76 29.98
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tollefson, Ross H 12 CUBU-PV 2:07.57 2:07.00
2 Surhoff, Austin J 11 North Baltimore-MD 2:07.70 2:08.20
3 Tomechko, Nick J 12 North Baltimore-MD 2:08.93 2:08.89
4 Tollefson, Henry H 11 CUBU-PV 2:13.43 2:12.41
5 Hutchinson, Neil T 12 North Baltimore-MD 2:12.11 2:13.02
6 Nichols, Robert E 11 CUBU-PV 2:13.50 2:17.63
7 Sullivan, Patrick 12 CUBU-PV 2:17.19 2:17.82
8 Morlock, Kevin M 11 North Baltimore-MD 2:21.14 2:18.93
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sidman, John-Howar 12 CUBU-PV 1:07.83 1:06.75
2 Nichols, Robert E 11 CUBU-PV 1:08.21 1:06.88
3 Carey Jr., David W 12 North Baltimore-MD 1:06.68 1:07.57
4 Fernandez-Arias, N 12 CUBU-PV 1:09.23 1:08.82
5 Marsteller, Kevin 11 North Baltimore-MD 1:07.94 1:08.96
6 Gong, Wade T 12 CUBU-PV 1:08.80 1:09.26
7 Jenkins III, Edwar 12 North Baltimore-MD 1:15.91 1:11.68
8 Sakell, Willie A 11 North Baltimore-MD 1:13.99 1:14.77
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tollefson, Ross H 12 CUBU-PV 1:11.18 1:12.59
2 Christensen, John 12 CUBU-PV 1:13.16 1:15.20
3 Chab, Bobby 11 CUBU-PV 1:21.17 1:19.09
4 Roddy, Sean P 11 North Baltimore-MD 1:16.37 1:19.14
5 Ogren, Tyler T 11 CUBU-PV 1:21.23 1:20.98
6 Dayton, Kelly K 11 North Baltimore-MD 1:21.06 1:21.04
7 Jenkins III, Edwar 12 North Baltimore-MD 1:28.53 1:21.68
8 Simard, Philippe F 12 North Baltimore-MD 1:33.54 1:23.67
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tomechko, Nick J 12 North Baltimore-MD 1:07.79 1:06.45
2 Piantedosi, Michae 12 CUBU-PV 1:11.77 1:08.56
3 Hutchinson, Neil T 12 North Baltimore-MD 1:08.45 1:09.04
4 Kramer, Christophe 11 North Baltimore-MD 1:08.12 1:11.72
5 Simard, Philippe F 12 North Baltimore-MD 1:15.70 1:12.75
6 Stevens-Palmer, Qu 11 CUBU-PV 1:15.98 1:14.96
7 Connor, Joey E 12 CUBU-PV 1:15.57 1:15.12
8 Rawles, Stephan M 12 CUBU-PV 1:13.58 1:16.41
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kramer, Christophe 11 North Baltimore-MD 2:24.92 2:23.51
2 Christensen, John 12 CUBU-PV 2:23.93 2:24.14
3 Sidman, John-Howar 12 CUBU-PV 2:31.02 2:29.33
4 Carey Jr., David W 12 North Baltimore-MD 2:31.43 2:30.97
5 Fernandez-Arias, N 12 CUBU-PV 2:37.36 2:34.35
6 Roddy, Sean P 11 North Baltimore-MD 2:28.45 2:35.33
7 Dayton, Kelly K 11 North Baltimore-MD 2:43.24 2:36.89
8 Rawles, Stephan M 12 CUBU-PV 2:36.43 2:37.10
Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:18.68 3:58.32
1) Kinas, Joshua A 14 2) Ogren, Tad A 14
3) McDonald, Adam C 14 4) Stevens-Palmer, Garrett M 14
2 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:52.14 3:58.86
1) Surhoff, Austin J 11 2) Tomechko, Nick J 12
3) Carey Jr., David W 12 4) Kramer, Christopher J 11
3 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' NT 4:13.11
1) Park, Brock 13 2) Jarvis, Chris D 14
3) Hinrichsen, Phillip P 14 4) Bollea, Drew L 14
4 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' NT 4:14.74
1) Marsteller, Kevin C 11 2) Hutchinson, Neil T 12
3) Sakell, Willie A 11 4) Roddy, Sean P 11
5 North Baltimore Aquatic Club-MD 'C' NT 4:27.34
1) Morlock, Kevin M 11 2) Dayton, Kelly K 11
3) Simard, Philippe F 12 4) Jenkins III, Edward R 12
6 Curl-Burke Swim Club-PV 'C' NT 4:27.73
1) Wells, Trae T 14 2) Trainor, Will F 14
3) Richardson, Andy M 14 4) Grimmett-Norris, Robert W 13
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 1:53.55 1:58.69
1) Sidman, John-Howar H 12 2) Tollefson, Ross H 12
3) Piantedosi, Michael J 12 4) Tollefson, Henry H 11
2 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 1:56.71 2:04.97
1) Carey Jr., David W 12 2) Roddy, Sean P 11
3) Tomechko, Nick J 12 4) Surhoff, Austin J 11
3 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' NT 2:05.14
1) Nichols, Robert E 11 2) Christensen, John L 12
3) Fernandez-Arias, Nicolas E 12 4) Sullivan, Patrick P 12
4 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' NT 2:06.67
1) Marsteller, Kevin C 11 2) Kramer, Christopher J 11
3) Hutchinson, Neil T 12 4) Sakell, Willie A 11
5 Curl-Burke Swim Club-PV 'C' NT 2:09.01
1) Gong, Wade T 12 2) Chab, Bobby 11
3) Connor, Joey E 12 4) Mintz, Bomani J 12
6 North Baltimore Aquatic Club-MD 'C' NT 2:16.18
1) Morlock, Kevin M 11 2) Dayton, Kelly K 11
3) Simard, Philippe F 12 4) Jenkins III, Edward R 12
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Martin, Kenny D 14 North Baltimore-MD 24.29 24.14
2 Park, Brock 13 CUBU-PV 23.23 24.35
3 Kinas, Joshua A 14 CUBU-PV NT 24.49
4 Bollea, Drew L 14 CUBU-PV 24.97 24.70
5 Ogren, Tad A 14 CUBU-PV 24.97 24.84
6 Scarlett, Brian L 13 North Baltimore-MD 25.70 25.88
7 Zoltani, Keve G 14 North Baltimore-MD 26.13 26.23
8 Foster, Harry B 13 North Baltimore-MD 26.82 27.25
-- Trainor, Will F 14 CUBU-PV 24.39 SCR
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stevens-Palmer, Ga 14 CUBU-PV 1:47.30 1:49.42
2 Martin, Kenny D 14 North Baltimore-MD 1:56.41 1:51.61
3 Finelli, Drew S 14 CUBU-PV 1:55.96 1:55.08
4 Kinas, Joshua A 14 CUBU-PV 1:56.92 1:56.07
5 Weinberg, Shaun P 14 North Baltimore-MD 1:57.59 1:56.47
6 Spath, Kevin M 13 North Baltimore-MD 2:00.00 1:59.81
7 Robertson-Phillips 13 North Baltimore-MD 2:01.33 2:00.27
8 Wells, Trae T 14 CUBU-PV 1:59.02 2:00.97
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stevens-Palmer, Ga 14 CUBU-PV 2:02.85 2:03.79
2 Weinberg, Shaun P 14 North Baltimore-MD 2:06.54 2:06.46
3 Bollea, Drew L 14 CUBU-PV 2:08.96 2:10.63
4 Spath, Kevin M 13 North Baltimore-MD 2:11.00 2:11.18
5 Robertson-Phillips 13 North Baltimore-MD 2:15.17 2:12.85
6 Scarlett, Brian L 13 North Baltimore-MD 2:13.92 2:13.62
7 Finelli, Drew S 14 CUBU-PV 2:13.29 2:14.45
8 Richardson, Andy M 14 CUBU-PV 2:12.97 2:15.67
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kobb, Jordan A 14 North Baltimore-MD 2:16.57 2:19.02
2 Jarvis, Chris D 14 CUBU-PV 2:17.88 2:20.72
3 Melillo, Simone 13 CUBU-PV 2:22.96 2:21.33
4 McDonald, Adam C 14 CUBU-PV 2:20.79 2:26.77
5 Pool, Jon D 14 CUBU-PV 2:25.65 2:27.47
6 Zoltani, Keve G 14 North Baltimore-MD 2:40.61 2:28.98
7 McAdorey, Hugh O 14 North Baltimore-MD 2:33.89 2:31.96
8 Sievers, BO M 13 North Baltimore-MD 2:40.96 2:37.58
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wills, Connor C 14 North Baltimore-MD 2:03.67 2:03.66
2 Pool, Jon D 14 CUBU-PV 2:17.96 2:12.22
3 Grimmett-Norris, R 13 CUBU-PV 2:13.50 2:13.04
4 Rowe, Ian R 13 North Baltimore-MD 2:15.70 2:21.18
5 Sakell, Nick W 13 North Baltimore-MD 2:24.88 2:22.73
6 Richardson, Andy M 14 CUBU-PV 2:23.61 2:33.05
-- Hinrichsen, Philli 14 CUBU-PV 2:00.34 NS
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wills, Connor C 14 North Baltimore-MD 4:28.36 4:20.99
2 Hinrichsen, Philli 14 CUBU-PV 4:22.50 4:21.09
3 Kobb, Jordan A 14 North Baltimore-MD 4:23.20 4:21.32
4 Melillo, Simone 13 CUBU-PV 4:34.89 4:32.37
5 Jarvis, Chris D 14 CUBU-PV 4:30.28 4:34.41
6 McDonald, Adam C 14 CUBU-PV 4:35.19 4:39.24
7 Rowe, Ian R 13 North Baltimore-MD 4:48.56 4:52.59
8 Sievers, BO M 13 North Baltimore-MD 5:34.75 4:57.06
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:28.03 3:29.85
1) Martin, Kenny D 14 2) Weinberg, Shaun P 14
3) Kobb, Jordan A 14 4) Wills, Connor C 14
2 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:46.63 3:31.20
1) Tollefson, Henry H 11 2) Fernandez-Arias, Nicolas E 12
3) Tollefson, Ross H 12 4) Nichols, Robert E 11
3 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' NT 3:35.10
1) Piantedosi, Michael J 12 2) Pfister, Greg L 12
3) Gong, Wade T 12 4) Sullivan, Patrick P 12
4 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' NT 3:44.36
1) Scarlett, Brian L 13 2) Sakell, Nick W 13
3) Spath, Kevin M 13 4) Robertson-Phillips, Zachary E 1
5 Curl-Burke Swim Club-PV 'C' NT 3:45.41
1) Chab, Bobby 11 2) Connor, Joey E 12
3) Mintz, Bomani J 12 4) Stevens-Palmer, Quinn J 11
6 North Baltimore Aquatic Club-MD 'C' NT 4:00.37
1) Foster, Harry B 13 2) Rowe, Ian R 13
3) Zoltani, Keve G 14 4) McAdorey, Hugh O 14
Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:50.44 3:49.28
1) Weinberg, Shaun P 14 2) Kobb, Jordan A 14
3) Wills, Connor C 14 4) Martin, Kenny D 14
2 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:49.91 3:50.93
1) Bollea, Drew L 14 2) Jarvis, Chris D 14
3) Pool, Jon D 14 4) Stevens-Palmer, Garrett M 14
3 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' NT 4:00.40
1) Richardson, Andy M 14 2) McDonald, Adam C 14
3) Hinrichsen, Phillip P 14 4) Ogren, Tad A 14
4 Curl-Burke Swim Club-PV 'C' NT 4:01.87
1) Grimmett-Norris, Robert W 13 2) Kinas, Joshua A 14
3) Finelli, Drew S 14 4) Park, Brock 13
5 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' NT 4:10.09
1) Spath, Kevin M 13 2) Zoltani, Keve G 14
3) Rowe, Ian R 13 4) Robertson-Phillips, Zachary E 1
6 North Baltimore Aquatic Club-MD 'C' NT 4:21.59
1) Sakell, Nick W 13 2) McAdorey, Hugh O 14
3) Scarlett, Brian L 13 4) Foster, Harry B 13