14th Annual Poseidon Classic
Richmond, VA
May 15-18, 2003
VS-03-54
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 30.24 5/19/2000 Katie E Hoff, UNPS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Arzadon, Jasmine E 10 MAKO-PV 29.34Y 33.57 20
13 Smith, Alison K 10 MAKO-PV 31.52Y 37.05 4
14 Zirzow, Caylin L 10 MAKO-PV 32.38Y 37.13 3
15 Avery, Taylor C 10 MAKO-PV 32.34Y 37.55 2
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 1:05.73 5/20/2000 Katie E Hoff, UNPS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Arzadon, Jasmine E 10 MAKO-PV 1:04.67Y 1:14.48 20
18 Herb, Stephanie A 10 MAKO-PV 1:11.64Y 1:22.08
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 2:24.25 5/21/2000 Katie E Hoff, UNPS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Arzadon, Jasmine E 10 MAKO-PV 2:23.75Y 2:40.88 16
1:18.99 2:40.88
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 34.79 5/20/2000 Katie E Hoff, UNPS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
9 Arzadon, Jasmine E 10 MAKO-PV 36.11Y 42.50 9
15 Zirzow, Caylin L 10 MAKO-PV 36.12Y 43.46 2
17 Avery, Taylor C 10 MAKO-PV 37.99Y 43.54
18 Smith, Alison K 10 MAKO-PV 38.05Y 43.70
19 Kerins, Mary Kate X 10 MAKO-PV 37.51Y 43.74
23 Herb, Stephanie A 10 MAKO-PV 37.54Y 45.62
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 38.96 5/1/1998 Ellis Beier, CUBU
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Smith, Alison K 10 MAKO-PV 41.09Y 46.19 16
4 Arzadon, Jasmine E 10 MAKO-PV 41.06Y 46.50 15
9 Walden, Hannah E 10 MAKO-PV 41.70Y 47.34 9
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 1:25.70 5/21/2000 Katie E Hoff, UNPS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Arzadon, Jasmine E 10 MAKO-PV 1:28.55Y 1:40.80 15
6 Walden, Hannah E 10 MAKO-PV 1:29.37Y 1:45.24 13
-- Smith, Alison K 10 MAKO-PV 1:28.71Y NS
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 33.18 5/19/2000 Katie E Hoff, UNPS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Avery, Taylor C 10 MAKO-PV 35.50Y 39.19 16
5 Smith, Alison K 10 MAKO-PV 35.30Y 40.47 14
6 Kerins, Mary Kate X 10 MAKO-PV 37.20Y 40.62 13
7 Arzadon, Jasmine E 10 MAKO-PV 35.97Y 40.90 12
14 Herb, Stephanie A 10 MAKO-PV 37.29Y 42.75 3
17 Wilkinson, Shannon N 10 MAKO-PV 37.23Y 44.03
18 Zirzow, Caylin L 10 MAKO-PV 37.25Y 44.05
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 1:11.90 5/20/2000 Katie E Hoff, UNPS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Kerins, Mary Kate X 10 MAKO-PV 1:25.74Y 1:35.86 14
8 Wilkinson, Shannon N 10 MAKO-PV 1:26.56Y 1:41.45 11
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
Classic: + 2:37.75 5/19/2000 Katie E Hoff, UNPS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Arzadon, Jasmine E 10 MAKO-PV 2:46.23Y 3:10.00 15
1:35.41 3:10.00
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Classic: + 2:14.89 5/1/1999 Tcsd A
Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 2:10.71Y 2:25.82
1) Smith, Alison K 10 2) Zirzow, Caylin L 10
3) Arzadon, Jasmine E 10 4) Herb, Stephanie A 10
1:13.95 2:25.82
3 Mason Makos Swim Team-PV 'B' 2:13.55Y 2:31.25
1) Avery, Taylor C 10 2) Kerins, Mary Kate X 10
3) Walden, Hannah E 10 4) Wilkinson, Shannon N 10
1:17.34 2:31.25
Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Classic: + 2:31.28 5/19/2000 Curl-Burke Swim Club
H HEWITT, D Smith, L DILLON, C Gibson
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 2:24.83Y 2:42.25
1) Zirzow, Caylin L 10 2) Smith, Alison K 10
3) Avery, Taylor C 10 4) Arzadon, Jasmine E 10
1:28.55 2:42.25
-- Mason Makos Swim Team-PV 'B' 2:32.29Y SCR
1) Kerins, Mary Kate X 10 2) Herb, Stephanie A 10
3) Wilkinson, Shannon N 10 4)
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 29.01 5/19/2000 Colleen M Law, CUBU
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Kendall, Amanda E 12 MAKO-PV 27.61Y 31.06 17
13 Arzadon, Rachel A 12 MAKO-PV 27.86Y 32.11 4
14 Dang, K.C. K 12 MAKO-PV 29.06Y 32.18 3
17 Rinaldo, Briana M 11 MAKO-PV 29.08Y 32.55
18 Harvey, Theresa A 12 MAKO-PV 28.51Y 32.57
28 Kavanaugh, Kelly F 12 MAKO-PV 29.81Y 33.14
29 De La Baume, Jen E 12 MAKO-PV 29.06Y 33.17
32 Dang, Hillary H 12 MAKO-PV 29.57Y 33.25
34 Cormier, Allison M 12 MAKO-PV 28.72Y 33.35
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 1:03.12 5/20/2000 Megan M Newell, AVST
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
11 Kendall, Amanda E 12 MAKO-PV 1:01.24Y 1:10.19 6
19 Dang, K.C. K 12 MAKO-PV 1:04.99Y 1:11.94
23 Harvey, Theresa A 12 MAKO-PV 1:02.83Y 1:12.34
33 Rinaldo, Briana M 11 MAKO-PV 1:04.28Y 1:14.61
-- Cormier, Allison M 12 MAKO-PV 1:04.65Y NS
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 2:17.05 5/20/2001 Katie E Hoff, PSDN
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
9 Kendall, Amanda E 12 MAKO-PV 2:15.46Y 2:34.41 9
1:16.88 2:34.41
12 Dang, K.C. K 12 MAKO-PV 2:17.00Y 2:37.64 5
1:16.76 2:37.64
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 33.30 5/20/2000 Liz A Kemp, CUBU
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Kavanaugh, Kelly F 12 MAKO-PV 33.06Y 36.93 14
15 Arzadon, Rachel A 12 MAKO-PV 31.39Y 37.94 2
33 Nguyen, Stephanie 12 MAKO-PV 34.28Y 40.51
-- Cormier, Allison M 12 MAKO-PV 33.20Y NS
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 1:11.37 5/19/2000 Liz A Kemp, CUBU
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
8 Kavanaugh, Kelly F 12 MAKO-PV 1:11.57Y 1:20.76 11
32 Nguyen, Stephanie 12 MAKO-PV 1:11.62Y 1:26.32
37 Dang, K.C. K 12 MAKO-PV 1:14.22Y 1:27.71
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 2:34.39 5/18/2003 Meghan K Leddy, EEX -NJ
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
9 Kavanaugh, Kelly F 12 MAKO-PV 2:45.77Y 2:53.34 9
1:25.50 2:53.34
23 Dang, K.C. K 12 MAKO-PV 2:38.90Y 3:02.90
1:31.14 3:02.90
-- Nguyen, Stephanie 12 MAKO-PV 2:44.24Y SCR
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 37.00 5/19/2001 Katie E Hoff, PSDN
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 De La Baume, Jen E 12 MAKO-PV 36.48Y 39.70 17
4 Arzadon, Rachel A 12 MAKO-PV 33.83Y 40.18 15
8 Watt, Alexandra M 11 MAKO-PV 37.73Y 43.08 11
11 Dang, Hillary H 12 MAKO-PV 37.09Y 43.85 6
16 Kendall, Amanda E 12 MAKO-PV 37.75Y 45.22 1
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 1:21.03 5/20/2001 Katie E Hoff, PSDN
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Arzadon, Rachel A 12 MAKO-PV 1:13.27Y 1:25.83 16
12 Watt, Alexandra M 11 MAKO-PV 1:20.21Y 1:37.89 5
13 Dang, Hillary H 12 MAKO-PV 1:22.18Y 1:39.60 4
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 2:58.59 5/17/2003 Meaghan P Holloway, SEVA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Arzadon, Rachel A 12 MAKO-PV 2:36.96Y 3:03.05 16
1:30.78 3:03.05
14 De La Baume, Jen E 12 MAKO-PV 2:58.33Y 3:30.13 3
1:41.51 3:30.13
17 Dang, Hillary H 12 MAKO-PV 3:02.17Y 3:34.77
1:45.73 3:34.77
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 31.62 5/19/2000 Stephanie A Jones, TIDE
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Kendall, Amanda E 12 MAKO-PV 32.37Y 35.21 13
9 Arzadon, Rachel A 12 MAKO-PV 31.04Y 35.75 9
11 De La Baume, Jen E 12 MAKO-PV 31.97Y 35.91 6
20 Dang, Hillary H 12 MAKO-PV 32.49Y 37.39
23 Cormier, Allison M 12 MAKO-PV 32.69Y 38.91
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 1:09.05 5/19/2001 Katie E Hoff, PSDN
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
14 Kendall, Amanda E 12 MAKO-PV 1:12.47Y 1:23.08 3
24 De La Baume, Jen E 12 MAKO-PV 1:13.74Y 1:27.81
25 Cormier, Allison M 12 MAKO-PV 1:13.60Y 1:30.20
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Classic: + 2:30.78 5/18/2001 Katie E Hoff, PSDN
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
11 Arzadon, Rachel A 12 MAKO-PV 2:28.32Y 2:52.36 6
1:25.76 2:52.36
21 Dang, K.C. K 12 MAKO-PV 2:34.50Y 2:58.08
1:27.69 2:58.08
24 Kendall, Amanda E 12 MAKO-PV 2:36.84Y 2:59.99
1:27.68 2:59.99
35 De La Baume, Jen E 12 MAKO-PV 2:37.61Y 3:08.02
1:30.27 3:08.02
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Classic: + 1:58.36 5/20/2000 Curl-Burke Swim Club
C Law, E Kemp, K Conner, L Swinley
Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 1:53.90Y 2:07.79
1) Arzadon, Rachel A 12 2) Cormier, Allison M 12
3) Harvey, Theresa A 12 4) Kendall, Amanda E 12
1:03.93 2:07.79
8 Mason Makos Swim Team-PV 'B' 1:56.32Y 2:13.04
1) Rinaldo, Briana M 11 2) De La Baume, Jen E 12
3) Kavanaugh, Kelly F 12 4) Dang, K.C. K 12
1:07.21 2:13.04
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Classic: + 2:16.96 5/18/2001 Poseidon Swimming
R DEACON, K HOFF, E DABNEY, A CIN
Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 2:06.47Y 2:27.32
1) Kavanaugh, Kelly F 12 2) Arzadon, Rachel A 12
3) De La Baume, Jen E 12 4) Kendall, Amanda E 12
1:19.30 2:27.32
7 Mason Makos Swim Team-PV 'B' 2:11.86Y 2:35.36
1) Dang, K.C. K 12 2) Dang, Hillary H 12
3) Cormier, Allison M 12 4) Harvey, Theresa A 12
1:25.26 2:35.36
-- Mason Makos Swim Team-PV 'C' NT DQ
1) Nguyen, Stephanie 12 2) Watt, Alexandra M 11
3) Rinaldo, Briana M 11 4) hall, elizabeth M 11
1:21.71 DQ
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 28.15 5/20/2001 Christine I Marshall, SEVA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Stathem, Morgan L 14 MAKO-PV 26.34Y 30.29 15
6 Matheny, Natalie L 13 MAKO-PV 26.56Y 30.32 13
9 Henderson, Kelly B 14 MAKO-PV 26.49Y 30.78 9
11 Setter, Sarah F 13 MAKO-PV 27.28Y 31.03 6
13 Arzadon, Ashley N 14 MAKO-PV 27.58Y 31.14 4
19 McCreary, Melea A 13 MAKO-PV 26.69Y 31.79
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 1:00.73 5/17/2002 Leslie A Swinley, CUBU -PV
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
8 Henderson, Kelly B 14 MAKO-PV 1:06.87 1:06.99 11
B - Final
14 Matheny, Natalie L 13 MAKO-PV 1:08.36 1:08.12 3
16 Stathem, Morgan L 14 MAKO-PV 1:08.63 1:08.89 1
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 1:00.73 5/17/2002 Leslie A Swinley, CUBU -PV
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
7 Henderson, Kelly B 14 MAKO-PV 58.71Y 1:06.87
16 Matheny, Natalie L 13 MAKO-PV 58.18Y 1:08.36
17 Stathem, Morgan L 14 MAKO-PV 59.44Y 1:08.63
25 McCreary, Melea A 13 MAKO-PV 58.96Y 1:09.92
28 Arzadon, Ashley N 14 MAKO-PV 59.89Y 1:10.15
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 2:10.92 5/18/2002 Colleen M Law, CUBU -PV
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
10 Henderson, Kelly B 14 MAKO-PV 2:26.04 2:23.52 7
1:10.25 2:23.52
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 2:10.92 5/18/2002 Colleen M Law, CUBU -PV
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
10 Henderson, Kelly B 14 MAKO-PV 2:05.68Y 2:26.04
1:11.67 2:26.04
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 4:28.10 5/18/2001 Leslie Swinley, CUBU
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
20 Henderson, Kelly B 14 MAKO-PV 5:33.32Y 5:09.46
1:12.30 2:30.69 3:50.09 5:09.46
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 1:08.78 5/19/2001 Sara E Black, PSDN
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
7 McCreary, Melea A 13 MAKO-PV 1:16.65 1:16.81 12
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 1:08.78 5/19/2001 Sara E Black, PSDN
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
7 McCreary, Melea A 13 MAKO-PV 1:05.06Y 1:16.65
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 2:27.49 5/18/2001 Sara E Black, PSDN
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
11 McCreary, Melea A 13 MAKO-PV 2:43.17 2:43.52 6
1:19.40 2:43.52
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 2:27.49 5/18/2001 Sara E Black, PSDN
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
9 McCreary, Melea A 13 MAKO-PV 2:20.47Y 2:43.17
1:19.75 2:43.17
19 Setter, Sarah F 13 MAKO-PV 2:23.38Y 2:47.74
1:19.70 2:47.74
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 1:17.79 5/17/2002 Kristen E Beales, UNCUB-PV
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
9 Arzadon, Ashley N 14 MAKO-PV 1:28.78 1:28.63 9
10 Matheny, Natalie L 13 MAKO-PV 1:30.09 1:30.09 7
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 1:17.79 5/17/2002 Kristen E Beales, UNCUB-PV
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
10 Arzadon, Ashley N 14 MAKO-PV 1:14.78Y 1:28.78
12 Matheny, Natalie L 13 MAKO-PV 1:14.10Y 1:30.09
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 2:45.64 5/18/2002 Kristen E Beales, UNCUB-PV
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
11 Arzadon, Ashley N 14 MAKO-PV 2:40.69Y 3:11.77
1:34.62 3:11.77
-- Matheny, Natalie L 13 MAKO-PV 2:40.51Y DQ
1:36.81 DQ
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
Classic: + 2:30.88 5/19/2001 Julie D O'Brien, CUBU
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
39 Arzadon, Ashley N 14 MAKO-PV 2:25.19Y 2:53.09
1:25.98 2:53.09
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Classic: + 4:17.97 5/19/2001 Poseidon Swimming
L FRALEY, S BLACK, G LENZI, C THRASH
Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 3:55.29Y 4:31.36
1) Matheny, Natalie L 13 2) Henderson, Kelly B 14
3) McCreary, Melea A 13 4) Stathem, Morgan L 14
1:07.04 2:16.99 3:25.17 4:31.36
-- Mason Makos Swim Team-PV 'B' 4:03.00Y SCR
Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Classic: + 4:49.38 5/18/2001 Poseidon Swimming
S BLACK, M KOWALCHUK, G LENZI, L FRALEY
Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 4:24.38Y 5:06.83
1) McCreary, Melea A 13 2) Arzadon, Ashley N 14
3) Henderson, Kelly B 14 4) Matheny, Natalie L 13
1:17.12 2:43.69 4:00.14 5:06.83
-- Mason Makos Swim Team-PV 'B' 4:36.00Y SCR
Girls Senior 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 27.89 5/1/1998 M. Stoever - MAC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Greenlee, Maureen T 17 MAKO-PV 24.86Y 29.24 17
11 Wattenbarger, Tiffany D 15 MAKO-PV 25.49Y 30.30 6
13 DeOrnellas, Elizabeth A 16 MAKO-PV 25.79Y 30.33 4
15 Ho, Chrystina V 16 MAKO-PV 27.01Y 30.60 2
16 Hardin, Mariesa M 17 MAKO-PV 26.15Y 30.67 0.5
Girls Senior 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 59.50 5/16/2003 Colleen M Law, CUBU -PV
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
16 Wattenbarger, Tiffany D 15 MAKO-PV 1:05.72 1:08.56 1
Girls Senior 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 59.50 5/16/2003 Colleen M Law, CUBU -PV
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
20 Wattenbarger, Tiffany D 15 MAKO-PV 56.98Y 1:05.72
23 Greenlee, Maureen T 17 MAKO-PV 55.25Y 1:06.16
36 Ho, Chrystina V 16 MAKO-PV 58.18Y 1:07.38
41 DeOrnellas, Elizabeth A 16 MAKO-PV 57.35Y 1:07.56
Girls Senior 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 2:06.60 5/18/2002 Leslie A Swinley, CUBU -PV
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
50 Greenlee, Maureen T 17 MAKO-PV 2:03.57Y 2:29.86
1:13.53 2:29.86
52 Ho, Chrystina V 16 MAKO-PV 2:03.59Y 2:30.91
1:13.53 2:30.91
Girls Senior 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 4:20.65 5/17/2002 Leslie A Swinley, CUBU -PV
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
-- Wattenbarger, Tiffany D 15 MAKO-PV 5:35.08Y SCR
Girls Senior 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 1:05.89 5/1/1999 Lauren Stinnett, CUBU
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
12 Wattenbarger, Tiffany D 15 MAKO-PV 1:16.40 1:15.80 5
Girls Senior 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 1:05.89 5/1/1999 Lauren Stinnett, CUBU
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
16 Wattenbarger, Tiffany D 15 MAKO-PV 1:03.59Y 1:16.40
Girls Senior 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 1:11.17 5/17/2002 Masami Tanaka, CUBU -PV
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
4 Muir, Anne C 18 MAKO-PV 1:20.77 1:19.82 15
B - Final
13 Hardin, Mariesa M 17 MAKO-PV 1:26.20 1:26.14 4
Girls Senior 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 1:11.17 5/17/2002 Masami Tanaka, CUBU -PV
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
4 Muir, Anne C 18 MAKO-PV 1:08.43Y 1:20.77
16 Hardin, Mariesa M 17 MAKO-PV 1:09.51Y 1:26.20
Girls Senior 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 2:30.91 5/18/2002 Masami Tanaka, CUBU -PV
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
4 Muir, Anne C 18 MAKO-PV 2:58.96 2:56.16 15
1:26.53 2:56.16
B - Final
15 Hardin, Mariesa M 17 MAKO-PV 3:11.82 3:13.31 2
1:32.24 3:13.31
Girls Senior 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 2:30.91 5/18/2002 Masami Tanaka, CUBU -PV
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
9 Muir, Anne C 18 MAKO-PV 2:30.08Y 2:58.96
1:27.77 2:58.96
19 Hardin, Mariesa M 17 MAKO-PV 2:38.12Y 3:11.82
1:31.78 3:11.82
Girls Senior 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 1:01.87 5/1/1998 Inky DeBruijn, SOLO
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
30 Wattenbarger, Tiffany D 15 MAKO-PV 1:00.47Y 1:17.45
Girls Senior 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Classic: + 4:10.71 5/1/1998 Psdn,Cruick,Stanton,Whitt,Colg
Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 3:47.76Y 4:29.80
1) Greenlee, Maureen T 17 2) Wattenbarger, Tiffany D 15
3) DeOrnellas, Elizabeth A 16 4) Ho, Chrystina V 16
1:07.53 2:13.71 3:20.10 4:29.80
Girls Senior 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Classic: + 4:38.53 5/1/1998 Psdn-Colgin,Acker,Kidd,Cruicks
Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 4:09.21Y 5:06.48
1) Wattenbarger, Tiffany D 15 2) Muir, Anne C 18
3) Ho, Chrystina V 16 4) Greenlee, Maureen T 17
1:22.03 2:42.33 3:59.65 5:06.48
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 30.83 5/17/2002 Henry H Tollefson, CUBU -PV
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
13 Jones, Tyler A 10 MAKO-PV 31.79Y 37.06 4
15 Osiecki, Matthew T 10 MAKO-PV 31.89Y 37.55 2
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 36.58 5/1/1998 David Walters, FTE
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
11 Osiecki, Matthew T 10 MAKO-PV 37.23Y 42.61 6
17 Jones, Tyler A 10 MAKO-PV 37.43Y 46.18
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 34.35 5/19/2000 Robert T Walsh, TIDE
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
13 Jones, Tyler A 10 MAKO-PV 36.09Y 44.83 4
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Classic: + 2:13.92 5/18/2002 Curl-Burke Swim Club, CUBU -PV
H Tollefson, B PHILLIPS, B DILLON, Z SMITH
Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Mason Makos Swim Team-PV 'A' NT 2:35.74
1) Osiecki, Matthew T 10 2) Zirzow, William A 8
3) Nguyen, Kevin Q 10 4) Jones, Tyler A 10
1:18.33 2:35.74
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 28.53 5/1/1999 Daniel Rohleder, TCSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Wingert, Tim J 12 MAKO-PV 26.35Y 30.29 14
7 Phillips, Mitch J 11 MAKO-PV 26.46Y 30.85 12
8 Sitts, Adam G 12 MAKO-PV 28.20Y 31.23 11
15 Mai, Erik M 12 MAKO-PV 28.57Y 32.13 2
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 1:02.14 5/17/2003 Tucker E Smith, BAC -VA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Wingert, Tim J 12 MAKO-PV 58.44Y 1:07.79 13
7 Phillips, Mitch J 11 MAKO-PV 58.65Y 1:08.32 12
16 Sitts, Adam G 12 MAKO-PV 1:01.50Y 1:11.55 1
20 Mai, Erik M 12 MAKO-PV 1:02.93Y 1:12.99
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 2:12.25 5/18/2003 Tucker E Smith, BAC -VA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Wingert, Tim J 12 MAKO-PV 2:11.46Y 2:29.68 15
1:13.52 2:29.68
6 Phillips, Mitch J 11 MAKO-PV 2:11.42Y 2:31.02 13
1:11.35 2:31.02
11 Mai, Erik M 12 MAKO-PV 2:15.77Y 2:33.65 6
1:14.65 2:33.65
16 Sitts, Adam G 12 MAKO-PV 2:15.98Y 2:36.92 1
1:16.92 2:36.92
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
11-12 Classi: + 4:37.61 5/17/2003 Tucker E Smith, BAC -VA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
11 Mai, Erik M 12 MAKO-PV 5:56.56Y 5:29.50 6
1:16.34 2:40.97 4:05.41 5:29.50
-- Phillips, Mitch J 11 MAKO-PV 5:53.71Y DQ
1:17.97 2:44.77 4:13.27 DQ
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 35.24 5/17/2003 Bobby Chab, CUBU -PV
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
11 Sitts, Adam G 12 MAKO-PV 36.41Y 42.86 6
15 Chestnut, Michael G 11 MAKO-PV 37.19Y 45.51 2
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 1:21.72 5/1/1999 Matthew Kittrell - Psdn
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
5 Wingert, Tim J 12 MAKO-PV 1:14.59Y 1:27.69 14
6 Mai, Erik M 12 MAKO-PV 1:15.48Y 1:29.16 13
12 Sitts, Adam G 12 MAKO-PV 1:19.49Y 1:34.27 5
13 Chestnut, Michael G 11 MAKO-PV 1:21.20Y 1:34.84 4
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 31.19 5/18/2001 Phillip P Hinrichsen, CUBU
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Mai, Erik M 12 MAKO-PV 29.11Y 33.92 16
4 Wingert, Tim J 12 MAKO-PV 29.97Y 34.23 15
9 Sitts, Adam G 12 MAKO-PV 31.75Y 36.03 9
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 1:07.86 5/19/2001 Phillip P Hinrichsen, CUBU
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Mai, Erik M 12 MAKO-PV 1:04.93Y 1:16.91 17
7 Wingert, Tim J 12 MAKO-PV 1:07.33Y 1:21.43 12
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Classic: + 2:32.40 5/18/2001 Phillip P Hinrichsen, CUBU
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Mai, Erik M 12 MAKO-PV 2:30.41Y 2:47.03 16
1:18.43 2:47.03
10 Wingert, Tim J 12 MAKO-PV 2:28.84Y 2:50.36 7
1:23.94 2:50.36
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Classic: + 2:00.12 5/1/1999 Cubu A
Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 1:49.58Y 2:05.53
1) Wingert, Tim J 12 2) Phillips, Mitch J 11
3) Sitts, Adam G 12 4) Mai, Erik M 12
1:04.16 2:05.53
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Classic: + 2:13.38 5/1/1999 Cubu A
Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 2:04.09Y 2:23.88
1) Sitts, Adam G 12 2) Wingert, Tim J 12
3) Mai, Erik M 12 4) Phillips, Mitch J 11
1:19.02 2:23.88
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 25.67 5/1/1998 Derrick Mulder-CYAC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
10 Dee, Jonathan E 14 MAKO-PV 25.09Y 29.57 7
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 1:10.80 5/1/1999 Richard Eddy, SNOW
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
3 Huether, Stephen B 13 MAKO-PV 1:23.55 1:22.38 16
6 Dee, Jonathan E 14 MAKO-PV 1:26.86 1:26.13 13
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Classic: + 1:10.80 5/1/1999 Richard Eddy, SNOW
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
3 Huether, Stephen B 13 MAKO-PV 1:09.28Y 1:23.55
5 Dee, Jonathan E 14 MAKO-PV 1:09.28Y 1:26.86
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 1:02.36 5/18/2002 Bryan S Pinkston, VACS -VA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
17 Dee, Jonathan E 14 MAKO-PV 1:01.29Y 1:14.22
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Classic: + 4:05.14 5/1/1998 Psdn-Kittrell,Cohoon,Fraley,Ca
Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 3:56.74Y 4:40.26
1) Dee, Jonathan E 14 2) Nguyen, Charlie 13
3) Huether, Stephen B 13 4) Weinberg, Matt E 13
1:08.49 2:13.89 3:26.50 4:40.26
Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Classic: + 4:40.47 5/1/1999 Psdn A
Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 4:24.04Y 5:13.25
1) Huether, Stephen B 13 2) Dee, Jonathan E 14
3) Nguyen, Charlie 13 4) Weinberg, Matt E 13
1:20.36 2:48.33 4:04.30 5:13.25
Boys 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
15&O Classic: + 8:19.05 5/18/2000 Fred Hviid, CUBU
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
25 Schwindt, Chris F 16 MAKO-PV 10:44.10Y 10:03.89
1:10.01 2:25.02 3:41.18 4:58.63 6:16.01 7:33.56 8:49.77 10:03.89
Boys 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
15&O Classic: + 16:21.52 5/20/2001 Yuri F Suguiyama, CUBU
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Schwindt, Chris F 16 MAKO-PV 17:53.99Y SCR
Boys Senior 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 24.70 5/19/2002 Tyler R Gustafson, VAST -VA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Sanders, Patrick C 17 MAKO-PV 23.05Y 27.20 15
6 Kapaldo, Michael I 16 MAKO-PV 23.66Y 27.57 13
9 Gonzalez, Jerry X 15 MAKO-PV 23.31Y 28.03 9
-- Kieler, Luke P 17 MAKO-PV 23.31Y SCR
Boys Senior 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 52.94 5/17/2002 Tyler R Gustafson, VAST -VA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
22 Sanders, Patrick C 17 MAKO-PV 50.53Y 1:00.13
27 Kapaldo, Michael I 16 MAKO-PV 51.26Y 1:00.74
34 Gonzalez, Jerry X 15 MAKO-PV 52.94Y 1:02.35
-- Kieler, Luke P 17 MAKO-PV 51.77Y SCR
Boys Senior 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 1:54.14 5/20/2000 Tom Dolan, CUBU
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
37 Kapaldo, Michael I 16 MAKO-PV 1:54.13Y 2:17.35
1:08.05 2:17.35
38 Sanders, Patrick C 17 MAKO-PV 1:54.39Y 2:17.46
1:05.65 2:17.46
Boys Senior 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Classic: + 4:00.07 5/19/2000 Tom Dolan, CUBU
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
28 Schwindt, Chris F 16 MAKO-PV 5:11.65Y 4:52.00
1:08.75 4:52.00
Boys Senior 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 59.78 5/17/2003 Mark M Liscinsky, CUBU -PV
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
16 Gonzalez, Jerry X 15 MAKO-PV 1:09.73 1:11.37 1
Boys Senior 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Classic: + 59.78 5/17/2003 Mark M Liscinsky, CUBU -PV
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
18 Gonzalez, Jerry X 15 MAKO-PV 59.18Y 1:09.73
Boys Senior 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 58.35 5/18/2002 Peter J Verhoef, Coast Guard
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
30 Schwindt, Chris F 16 MAKO-PV 58.28Y 1:11.01
31 Sanders, Patrick C 17 MAKO-PV 57.99Y 1:11.86
-- Kieler, Luke P 17 MAKO-PV 54.91Y SCR
Boys Senior 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 2:07.46 5/19/2000 Juan P Valdivieso, CUBU
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
13 Kapaldo, Michael I 16 MAKO-PV 2:33.97 2:33.24 4
1:12.91 2:33.24
14 Schwindt, Chris F 16 MAKO-PV 2:41.89 2:38.03 3
1:14.82 2:38.03
Boys Senior 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Classic: + 2:07.46 5/19/2000 Juan P Valdivieso, CUBU
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
14 Kapaldo, Michael I 16 MAKO-PV 2:08.98Y 2:33.97
1:13.32 2:33.97
15 Schwindt, Chris F 16 MAKO-PV 2:08.99Y 2:41.89
1:13.58 2:41.89
Boys Senior 400 LC Meter IM
===============================================================================
Classic: + 4:40.19 5/1/1999 Richard Long - Fte
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
12 Schwindt, Chris F 16 MAKO-PV 4:37.08Y 5:39.12 5
1:15.12 2:44.22 4:22.77 5:39.12
Boys Senior 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Classic: + 3:49.61 5/20/2000 Fort Eustis Swim Team
T COWLING, D KRAUS, L BABCOCK, J HARTMANN
Team Seed Finals Points
===============================================================================
3 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 3:26.50Y 4:11.12
1) Sanders, Patrick C 17 2) Kapaldo, Michael I 16
3) Schwindt, Chris F 16 4) Gonzalez, Jerry X 15
1:01.79 2:02.48 3:07.96 4:11.12
Boys Senior 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Classic: + 4:10.35 5/1/1999 Fte A
Team Seed Finals Points
===============================================================================
4 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 3:53.00Y 4:47.46
1) Kapaldo, Michael I 16 2) Gonzalez, Jerry X 15
3) Schwindt, Chris F 16 4) Sanders, Patrick C 17
1:13.54 2:37.24 3:47.36 4:47.46