FSSC Five Star Winter Carnival A/BB/C Meet
January 10-12, 2003
Lititz Community Center
Lititz, PA
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
2 Humphrey, Jacob 10 YORK-PV 31.30 30.99
BB - Division
5 Gains, Zach 9 YORK-PV 33.33 32.39
9 Perrot, Cabell 9 YORK-PV 33.29 32.93
10 Ratcliff, Kurt 9 YORK-PV 32.65 33.02
14 Richards, Andrew 10 YORK-PV 34.95 34.95
-- Howard, Steven 10 YORK-PV 34.32 NS
-- Sharer, Stephen 10 YORK-PV 34.01 NS
C - Division
3 Land, Michael 10 YORK-PV 36.46 34.55
11 Pickus, Ben 10 YORK-PV 37.10 38.38
12 Butler, Sam 9 YORK-PV 37.70 38.82
17 Ashe, Jay 9 YORK-PV 38.19 39.71
21 O'Brien, Jamie 9 YORK-PV 42.92 41.32
22 Housman, Mitch 10 YORK-PV 41.18 41.63
26 Rothschild, Brian 9 YORK-PV 38.56 42.39
29 Condron, Collin 10 YORK-PV 40.72 44.45
30 Denney, Max 9 YORK-PV NT 46.27
31 Denney, Patrick 9 YORK-PV 48.51 47.25
32 Cheetham, Brian 10 YORK-PV 48.07 47.98
-- Sharer, Carter 9 YORK-PV 42.59 NS
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
9 Perrot, Cabell 9 YORK-PV 1:17.04 1:14.02
35.35 1:14.02
10 Gains, Zach 9 YORK-PV 1:16.39 1:14.22
36.97 1:14.22
14 Ratcliff, Kurt 9 YORK-PV 1:15.03 1:14.85
35.63 1:14.85
C - Division
11 Land, Michael 10 YORK-PV 1:31.49 1:25.37
38.58 1:25.37
14 Pickus, Ben 10 YORK-PV 1:30.25 1:28.96
40.25 1:28.96
25 Condron, Collin 10 YORK-PV 1:39.63 1:42.78
48.42 1:42.78
-- Sharer, Carter 9 YORK-PV 1:44.29 NS
-- Sharer, Stephen 10 YORK-PV 1:20.25 NS
-- Ashe, Jay 9 YORK-PV NT NS
-- O'Brien, Jamie 9 YORK-PV 1:34.89 NS
-- Rothschild, Brian 9 YORK-PV 1:28.08 NS
-- Cheetham, Brian 10 YORK-PV 1:50.84 NS
-- Howard, Steven 10 YORK-PV 1:23.14 NS
-- Butler, Sam 9 YORK-PV 1:30.89 NS
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
2 Humphrey, Jacob 10 YORK-PV NT 2:34.31
34.18 1:14.82 1:56.02 2:34.31
5 Gains, Zach 9 YORK-PV 2:54.97 2:47.10
40.08 1:23.53 2:06.92 2:47.10
-- Housman, Mitch 10 YORK-PV NT NS
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
3 Humphrey, Jacob 10 YORK-PV 34.94 36.58
5 Ratcliff, Kurt 9 YORK-PV 38.40 39.96
BB - Division
8 Perrot, Cabell 9 YORK-PV 39.84 40.71
10 Gains, Zach 9 YORK-PV 43.74 42.24
11 Butler, Sam 9 YORK-PV 42.48 42.29
15 Ashe, Jay 9 YORK-PV 42.51 45.80
-- Sharer, Stephen 10 YORK-PV 43.45 NS
-- Howard, Steven 10 YORK-PV 40.64 NS
C - Division
3 Land, Michael 10 YORK-PV 44.11 44.86
5 Richards, Andrew 10 YORK-PV 46.42 45.20
6 Pickus, Ben 10 YORK-PV 47.79 45.85
9 O'Brien, Jamie 9 YORK-PV 47.89 47.11
13 Condron, Collin 10 YORK-PV 48.44 49.79
15 Housman, Mitch 10 YORK-PV 48.28 50.43
17 Rothschild, Brian 9 YORK-PV 46.09 51.84
23 Denney, Patrick 9 YORK-PV 53.70 54.47
27 Cheetham, Brian 10 YORK-PV 1:00.09 58.36
29 Denney, Max 9 YORK-PV 1:01.13 1:00.07
30 Morris, Patrick 10 YORK-PV NT 1:02.58
-- Sharer, Carter 9 YORK-PV 51.95 NS
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
-- Humphrey, Jacob 10 YORK-PV 1:17.91 DQ
36.53 DQ
BB - Division
7 Ratcliff, Kurt 9 YORK-PV 1:25.06 1:27.31
42.35 1:27.31
9 Butler, Sam 9 YORK-PV 1:31.74 1:32.66
45.27 1:32.66
C - Division
4 Perrot, Cabell 9 YORK-PV NT 1:28.08
42.17 1:28.08
-- Condron, Collin 10 YORK-PV 1:50.52 DQ
51.49 DQ
-- Cheetham, Brian 10 YORK-PV 1:58.76 NS
-- Howard, Steven 10 YORK-PV NT NS
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
7 Sharer, Stephen 10 YORK-PV 43.82 46.38
10 Perrot, Cabell 9 YORK-PV 47.09 46.61
-- Howard, Steven 10 YORK-PV 46.02 NS
C - Division
4 Ratcliff, Kurt 9 YORK-PV 50.16 48.49
5 Land, Michael 10 YORK-PV 49.76 48.92
7 Humphrey, Jacob 10 YORK-PV 48.74 49.39
18 Morris, Patrick 10 YORK-PV 1:01.38 57.69
21 O'Brien, Jamie 9 YORK-PV 58.56 1:00.61
22 Sharer, Carter 9 YORK-PV 1:00.20 1:03.13
-- Denney, Patrick 9 YORK-PV NT X57.00
-- Butler, Sam 9 YORK-PV 1:16.75 DQ
-- Housman, Mitch 10 YORK-PV 1:04.41 NS
-- Cheetham, Brian 10 YORK-PV 51.75 NS
-- Ashe, Jay 9 YORK-PV 54.31 NS
-- Rothschild, Brian 9 YORK-PV 1:01.61 NS
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
-- Howard, Steven 10 YORK-PV 1:43.32 NS
C - Division
2 Ratcliff, Kurt 9 YORK-PV 1:45.82 1:41.96
48.22 1:41.96
5 Land, Michael 10 YORK-PV 1:46.57 1:44.84
50.89 1:44.84
7 Pickus, Ben 10 YORK-PV NT 1:51.18
53.49 1:51.18
11 Ashe, Jay 9 YORK-PV NT 1:53.35
53.36 1:53.35
12 Cheetham, Brian 10 YORK-PV 1:55.66 1:53.81
54.61 1:53.81
19 Denney, Patrick 9 YORK-PV 2:04.39 2:07.31
59.73 2:07.31
22 Denney, Max 9 YORK-PV NT 2:12.13
1:00.25 2:12.13
23 Housman, Mitch 10 YORK-PV 2:17.20 2:14.31
1:03.31 2:14.31
-- Condron, Collin 10 YORK-PV NT DQ
1:05.06 DQ
-- Rothschild, Brian 9 YORK-PV NT DQ
1:04.35 DQ
-- Sharer, Stephen 10 YORK-PV NT NS
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Gains, Zach 9 YORK-PV 39.38 36.79
5 Ratcliff, Kurt 9 YORK-PV 40.51 38.84
7 Humphrey, Jacob 10 YORK-PV 41.17 39.77
C - Division
4 Pickus, Ben 10 YORK-PV 47.83 41.62
10 O'Brien, Jamie 9 YORK-PV 46.91 46.55
12 Land, Michael 10 YORK-PV 47.39 47.36
16 Butler, Sam 9 YORK-PV 50.43 53.57
17 Condron, Collin 10 YORK-PV 55.41 53.61
-- Rothschild, Brian 9 YORK-PV 52.14 NS
-- Sharer, Stephen 10 YORK-PV 42.27 NS
-- Ashe, Jay 9 YORK-PV NT NS
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ratcliff, Kurt 9 YORK-PV 1:47.73 1:30.17
40.35 1:30.17
2 Gains, Zach 9 YORK-PV 1:45.66 1:33.96
44.88 1:33.96
3 Perrot, Cabell 9 YORK-PV NT 1:34.96
41.16 1:34.96
4 Humphrey, Jacob 10 YORK-PV NT 1:37.26
44.09 1:37.26
6 Condron, Collin 10 YORK-PV NT 2:14.81
58.61 2:14.81
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
4 Perrot, Cabell 9 YORK-PV 1:23.79 1:22.23
36.62 1:22.23
5 Humphrey, Jacob 10 YORK-PV 1:27.62 1:23.03
36.93 1:23.03
8 Ratcliff, Kurt 9 YORK-PV 1:27.26 1:26.87
39.97 1:26.87
12 Sharer, Stephen 10 YORK-PV 1:28.53 1:31.29
43.00 1:31.29
C - Division
2 Gains, Zach 9 YORK-PV 1:33.43 1:27.97
40.75 1:27.97
10 Pickus, Ben 10 YORK-PV 1:38.73 1:33.35
41.56 1:33.35
14 Land, Michael 10 YORK-PV 1:33.65 1:34.74
43.97 1:34.74
22 O'Brien, Jamie 9 YORK-PV 1:40.18 1:41.09
45.08 1:41.09
28 Condron, Collin 10 YORK-PV 1:55.98 1:49.64
46.77 1:49.64
31 Sharer, Carter 9 YORK-PV 1:53.10 1:59.30
54.36 1:59.30
-- Denney, Max 9 YORK-PV NT X1:56.55
54.17 1:56.55
-- Housman, Mitch 10 YORK-PV 1:55.05 NS
-- Ashe, Jay 9 YORK-PV 1:36.49 NS
-- Rothschild, Brian 9 YORK-PV 1:42.74 NS
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
2 Humphrey, Jacob 10 YORK-PV 2:59.96 2:58.36
41.04 1:22.28 2:20.47 2:58.36
3 Ratcliff, Kurt 9 YORK-PV 3:07.53 2:59.33
39.38 1:23.81 2:20.23 2:59.33
C - Division
2 Perrot, Cabell 9 YORK-PV NT 3:04.80
41.69 1:28.62 2:26.84 3:04.80
5 Rothschild, Brian 9 YORK-PV NT 3:45.11
48.65 1:45.46 2:56.22 3:45.11
-- O'Brien, Jamie 9 YORK-PV NT DQ
48.68 1:46.24 2:55.82 DQ
-- Gains, Zach 9 YORK-PV NT DQ
41.29 1:31.32 2:32.66 DQ
-- Morris, Patrick 10 YORK-PV NT NS
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
5 Perrot, Hunter 12 YORK-PV 30.52 29.61
8 Cubeta, Robert 12 YORK-PV 29.08 29.93
10 Kearns, Chris 12 YORK-PV 30.05 30.00
12 Shifflett, Chris 11 YORK-PV 29.83 30.30
14 Williams, Jeff 12 YORK-PV 31.00 30.85
C - Division
1 Risse, Bill 11 YORK-PV NT 30.49
5 Quandt, Russell 12 YORK-PV 32.51 31.27
9 Wright, Scott 11 YORK-PV 31.33 32.10
13 Slattery, Peter 12 YORK-PV 34.93 32.85
14 Perez, Matthew 12 YORK-PV 33.98 33.19
15 Aydlette, Oscar 12 YORK-PV 33.93 33.40
16 Clark, Carlos 11 YORK-PV 36.20 33.43
17 Baer, Mitch 11 YORK-PV 35.10 33.74
19 Salomon, Jared 12 YORK-PV 33.57 34.00
20 Martin, Zane 11 YORK-PV 36.12 34.12
25 Parker, Samuel 11 YORK-PV NT 35.47
26 Zapple, Chris 11 YORK-PV 37.22 35.80
27 Cochran, Lucas 12 YORK-PV NT 35.99
27 Calhoun, Nick 11 YORK-PV 36.63 35.99
29 Levine, Brian 11 YORK-PV 35.48 37.23
30 Udler, Bert 11 YORK-PV 55.89 37.87
32 Greene, Will 11 YORK-PV 38.81 38.20
34 Corish, Ben 12 YORK-PV 40.28 39.05
-- Kinney, Francis 11 YORK-PV 39.02 NS
-- Loomis, Stuart 11 YORK-PV 37.84 NS
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
7 Shifflett, Chris 11 YORK-PV 1:05.59 1:07.12
31.85 1:07.12
C - Division
1 Perrot, Hunter 12 YORK-PV 1:12.84 1:06.55
31.16 1:06.55
10 Quandt, Russell 12 YORK-PV NT 1:14.21
34.51 1:14.21
11 Clark, Carlos 11 YORK-PV 1:14.94 1:15.62
36.56 1:15.62
13 Slattery, Peter 12 YORK-PV 1:20.07 1:16.09
36.33 1:16.09
15 Martin, Zane 11 YORK-PV 1:22.16 1:20.09
37.69 1:20.09
16 Salomon, Jared 12 YORK-PV 1:17.53 1:21.05
36.76 1:21.05
17 Baer, Mitch 11 YORK-PV 1:21.20 1:22.41
37.92 1:22.41
18 Levine, Brian 11 YORK-PV 1:19.41 1:23.73
39.82 1:23.73
19 Zapple, Chris 11 YORK-PV 1:24.98 1:26.98
39.14 1:26.98
22 Corish, Ben 12 YORK-PV 1:40.91 1:40.51
50.30 1:40.51
-- Cubeta, Robert 12 YORK-PV NT X1:08.56
31.98 1:08.56
-- Morris, Blake 12 YORK-PV 1:42.42 NS
-- Loomis, Stuart 11 YORK-PV 1:27.27 NS
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
6 Shifflett, Chris 11 YORK-PV 2:24.09 2:29.33
33.37 1:11.14 1:48.44 2:29.33
7 Aydlette, Oscar 12 YORK-PV 2:21.37 2:50.92
36.27 1:19.26 2:04.20 2:50.92
C - Division
10 Clark, Carlos 11 YORK-PV 2:47.13 2:48.53
37.64 1:20.73 2:05.22 2:48.53
11 Martin, Zane 11 YORK-PV NT 2:57.94
37.08 1:21.62 2:08.62 2:57.94
12 Levine, Brian 11 YORK-PV 3:24.40 2:59.48
39.38 1:27.29 2:13.62 2:59.48
13 Greene, Will 11 YORK-PV 3:13.62 3:11.90
40.59 1:29.46 2:20.32 3:11.90
-- Morris, Blake 12 YORK-PV 3:31.25 NS
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
1 Cubeta, Robert 12 YORK-PV 33.38 33.39
BB - Division
5 Williams, Jeff 12 YORK-PV 35.51 36.38
7 Kearns, Chris 12 YORK-PV 36.49 37.44
10 Shifflett, Chris 11 YORK-PV 36.52 39.83
C - Division
3 Risse, Bill 11 YORK-PV NT 38.09
8 Perrot, Hunter 12 YORK-PV 39.14 40.08
9 Levine, Brian 11 YORK-PV 41.02 40.52
10 Zapple, Chris 11 YORK-PV 42.85 40.91
11 Salomon, Jared 12 YORK-PV 40.95 40.99
12 Aydlette, Oscar 12 YORK-PV 48.65 41.00
17 Perez, Matthew 12 YORK-PV 40.35 41.33
19 Martin, Zane 11 YORK-PV 42.69 41.82
20 Wright, Scott 11 YORK-PV 42.46 41.90
21 Quandt, Russell 12 YORK-PV 48.15 41.98
22 Slattery, Peter 12 YORK-PV 41.22 42.80
23 Clark, Carlos 11 YORK-PV 40.64 43.01
26 Calhoun, Nick 11 YORK-PV 43.16 43.98
27 Baer, Mitch 11 YORK-PV 43.82 44.68
28 Parker, Samuel 11 YORK-PV 40.93 45.16
29 Greene, Will 11 YORK-PV 44.26 45.34
31 Udler, Bert 11 YORK-PV 51.10 50.41
35 Corish, Ben 12 YORK-PV 52.63 56.40
-- Loomis, Stuart 11 YORK-PV 43.42 NS
-- Kinney, Francis 11 YORK-PV 52.90 NS
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
1 Cubeta, Robert 12 YORK-PV 1:11.81 1:15.24
36.48 1:15.24
BB - Division
4 Shifflett, Chris 11 YORK-PV 1:18.82 1:19.66
38.76 1:19.66
C - Division
1 Williams, Jeff 12 YORK-PV 1:21.79 1:19.35
38.04 1:19.35
2 Perrot, Hunter 12 YORK-PV NT 1:23.48
41.38 1:23.48
6 Kearns, Chris 12 YORK-PV 1:21.80 1:25.33
40.87 1:25.33
9 Perez, Matthew 12 YORK-PV 1:28.89 1:28.09
43.21 1:28.09
10 Martin, Zane 11 YORK-PV 1:33.03 1:28.98
43.77 1:28.98
11 Salomon, Jared 12 YORK-PV 1:36.76 1:29.25
42.77 1:29.25
12 Parker, Samuel 11 YORK-PV 1:31.91 1:31.97
44.23 1:31.97
14 Wright, Scott 11 YORK-PV 1:30.15 1:33.55
44.93 1:33.55
16 Calhoun, Nick 11 YORK-PV NT 1:35.62
46.60 1:35.62
18 Greene, Will 11 YORK-PV 1:42.13 1:43.68
19 Baer, Mitch 11 YORK-PV 1:42.37 1:45.42
50.51 1:45.42
20 Udler, Bert 11 YORK-PV NT 1:50.89
52.91 1:50.89
-- Loomis, Stuart 11 YORK-PV NT NS
-- Morris, Blake 12 YORK-PV 1:47.62 NS
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
5 Aydlette, Oscar 12 YORK-PV 40.95 41.43
6 Wright, Scott 11 YORK-PV 40.98 41.65
C - Division
1 Quandt, Russell 12 YORK-PV 45.59 39.65
3 Slattery, Peter 12 YORK-PV 41.14 40.01
8 Baer, Mitch 11 YORK-PV 42.74 43.33
10 Parker, Samuel 11 YORK-PV 44.98 43.83
12 Williams, Jeff 12 YORK-PV 45.62 44.28
14 Salomon, Jared 12 YORK-PV 46.48 44.95
17 Udler, Bert 11 YORK-PV 51.43 46.91
18 Clark, Carlos 11 YORK-PV 47.33 47.28
19 Kinney, Francis 11 YORK-PV 49.90 48.84
20 Zapple, Chris 11 YORK-PV 55.82 50.27
22 Greene, Will 11 YORK-PV 52.79 52.14
-- Corish, Ben 12 YORK-PV NT DQ
-- Loomis, Stuart 11 YORK-PV 49.79 NS
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Slattery, Peter 12 YORK-PV 1:30.54 1:28.69
42.29 1:28.69
2 Quandt, Russell 12 YORK-PV 1:33.67 1:29.36
42.14 1:29.36
7 Perrot, Hunter 12 YORK-PV 1:41.28 1:31.76
44.27 1:31.76
9 Wright, Scott 11 YORK-PV 1:30.95 1:32.62
44.18 1:32.62
12 Aydlette, Oscar 12 YORK-PV 1:30.25 1:36.21
42.56 1:36.21
13 Shifflett, Chris 11 YORK-PV 1:31.40 1:36.57
45.14 1:36.57
14 Williams, Jeff 12 YORK-PV NT 1:36.58
44.97 1:36.58
15 Perez, Matthew 12 YORK-PV 1:44.68 1:37.61
45.21 1:37.61
16 Baer, Mitch 11 YORK-PV 1:39.36 1:39.01
46.21 1:39.01
17 Parker, Samuel 11 YORK-PV 1:36.05 1:39.73
47.17 1:39.73
19 Salomon, Jared 12 YORK-PV 1:39.34 1:42.28
47.38 1:42.28
22 Clark, Carlos 11 YORK-PV NT 1:46.07
50.07 1:46.07
23 Levine, Brian 11 YORK-PV 2:08.24 1:46.75
50.89 1:46.75
24 Udler, Bert 11 YORK-PV 1:56.99 1:49.57
50.66 1:49.57
25 Martin, Zane 11 YORK-PV 1:57.45 1:50.35
51.67 1:50.35
27 Cochran, Lucas 12 YORK-PV NT 1:51.77
50.84 1:51.77
28 Greene, Will 11 YORK-PV 1:53.15 1:54.33
53.61 1:54.33
-- Loomis, Stuart 11 YORK-PV 1:55.80 NS
-- Kinney, Francis 11 YORK-PV 1:52.02 NS
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
6 Kearns, Chris 12 YORK-PV 35.25 33.89
7 Williams, Jeff 12 YORK-PV 35.11 35.52
C - Division
10 Wright, Scott 11 YORK-PV 38.95 38.12
11 Perrot, Hunter 12 YORK-PV NT 38.38
13 Shifflett, Chris 11 YORK-PV 37.07 38.89
15 Levine, Brian 11 YORK-PV 39.67 39.16
19 Zapple, Chris 11 YORK-PV 41.90 40.61
20 Quandt, Russell 12 YORK-PV 54.22 40.80
23 Parker, Samuel 11 YORK-PV 41.70 42.94
24 Perez, Matthew 12 YORK-PV 41.78 43.02
25 Calhoun, Nick 11 YORK-PV 39.89 43.84
26 Slattery, Peter 12 YORK-PV NT 44.75
27 Kinney, Francis 11 YORK-PV 45.88 45.72
28 Udler, Bert 11 YORK-PV 1:02.76 47.99
29 Greene, Will 11 YORK-PV 50.91 52.76
30 Corish, Ben 12 YORK-PV NT 57.73
-- Salomon, Jared 12 YORK-PV NT DQ
-- Loomis, Stuart 11 YORK-PV 42.53 NS
-- Cubeta, Robert 12 YORK-PV 39.17 NS
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
1 Kearns, Chris 12 YORK-PV 1:16.95 1:17.94
34.49 1:17.94
C - Division
5 Shifflett, Chris 11 YORK-PV 1:26.51 1:32.74
42.47 1:32.74
7 Parker, Samuel 11 YORK-PV 1:46.14 1:44.92
46.93 1:44.92
8 Calhoun, Nick 11 YORK-PV NT 1:52.03
45.30 1:52.03
-- Clark, Carlos 11 YORK-PV NT DQ
47.17 DQ
-- Greene, Will 11 YORK-PV 2:05.78 NS
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
8 Kearns, Chris 12 YORK-PV 1:18.38 1:18.06
34.90 1:18.06
9 Williams, Jeff 12 YORK-PV 1:18.85 1:18.76
35.73 1:18.76
C - Division
3 Perrot, Hunter 12 YORK-PV 1:27.24 1:18.42
38.55 1:18.42
4 Shifflett, Chris 11 YORK-PV 1:19.51 1:18.69
37.17 1:18.69
8 Quandt, Russell 12 YORK-PV 1:33.65 1:22.84
39.91 1:22.84
9 Wright, Scott 11 YORK-PV 1:22.42 1:23.09
40.47 1:23.09
13 Cubeta, Robert 12 YORK-PV 1:25.75 1:24.54
35.82 1:24.54
14 Salomon, Jared 12 YORK-PV 1:25.48 1:24.59
39.20 1:24.59
16 Slattery, Peter 12 YORK-PV 1:27.51 1:25.84
43.00 1:25.84
17 Perez, Matthew 12 YORK-PV 1:26.08 1:25.90
40.28 1:25.90
18 Aydlette, Oscar 12 YORK-PV NT 1:26.15
41.56 1:26.15
20 Parker, Samuel 11 YORK-PV NT 1:27.10
40.77 1:27.10
21 Clark, Carlos 11 YORK-PV 1:38.94 1:27.62
42.02 1:27.62
23 Baer, Mitch 11 YORK-PV 1:33.14 1:31.20
45.47 1:31.20
24 Levine, Brian 11 YORK-PV 1:28.02 1:32.87
41.81 1:32.87
25 Kinney, Francis 11 YORK-PV 1:42.60 1:32.91
42.61 1:32.91
26 Calhoun, Nick 11 YORK-PV 1:32.46 1:34.43
42.90 1:34.43
28 Udler, Bert 11 YORK-PV 1:55.69 1:40.25
45.46 1:40.25
29 Greene, Will 11 YORK-PV 1:41.41 1:40.97
46.67 1:40.97
-- Zapple, Chris 11 YORK-PV 1:35.91 DQ
40.16 DQ
-- Corish, Ben 12 YORK-PV NT DQ
-- Morris, Blake 12 YORK-PV 2:15.32 NS
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
3 Shifflett, Chris 11 YORK-PV 2:48.61 2:53.16
38.62 1:22.36 2:14.04 2:53.16
C - Division
3 Risse, Bill 11 YORK-PV NT 2:51.09
34.52 1:19.11 2:10.65 2:51.09
4 Perrot, Hunter 12 YORK-PV NT 2:52.46
39.89 1:27.07 2:15.84 2:52.46
5 Williams, Jeff 12 YORK-PV 3:12.87 2:57.21
34.94 1:19.63 2:15.72 2:57.21
6 Salomon, Jared 12 YORK-PV 3:25.55 3:12.31
44.65 1:31.65 2:27.53 3:12.31
7 Levine, Brian 11 YORK-PV 3:15.07 3:14.01
41.50 1:28.53 2:26.77 3:14.01
9 Greene, Will 11 YORK-PV 3:52.64 3:33.00
49.37 1:42.04 2:44.51 3:33.00
-- Loomis, Stuart 11 YORK-PV NT NS
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
7 Burke, Kevin 13 YORK-PV 56.73 58.36
27.70 58.36
8 Calhoun, Tommy 13 YORK-PV 57.52 59.17
28.88 59.17
BB - Division
7 Selgas, Martin 13 YORK-PV 59.76 59.42
27.87 59.42
8 Willess, Brent 14 YORK-PV 1:00.74 59.50
29.05 59.50
12 Nelson, Evan 14 YORK-PV 1:01.21 1:00.63
29.47 1:00.63
13 Kearns, Zach 14 YORK-PV 1:01.59 1:00.76
28.81 1:00.76
15 Wright, Kevin 13 YORK-PV 1:01.48 1:03.00
30.41 1:03.00
C - Division
8 Ediger, Jacob 13 YORK-PV 1:03.60 1:04.40
30.27 1:04.40
12 Willess, Adam 14 YORK-PV 1:03.05 1:05.99
31.41 1:05.99
17 Mellor, Mitch 13 YORK-PV 1:13.49 1:15.08
34.58 1:15.08
-- Kane, Andrew 14 YORK-PV NT NS
-- Howard, William 13 YORK-PV 1:15.60 SCR
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
10 Burke, Kevin 13 YORK-PV 2:14.35 2:11.86
30.78 1:03.91 1:38.31 2:11.86
11 Nelson, Evan 14 YORK-PV 2:13.16 2:13.48
30.71 1:04.18 1:38.89 2:13.48
14 Kearns, Zach 14 YORK-PV 2:16.51 2:14.12
29.59 1:03.59 1:39.59 2:14.12
15 Willess, Brent 14 YORK-PV 2:16.59 2:28.87
32.72 1:11.27 1:50.74 2:28.87
C - Division
8 Wright, Kevin 13 YORK-PV 2:26.88 2:17.12
32.05 1:07.29 1:42.36 2:17.12
9 Selgas, Martin 13 YORK-PV 2:18.42 2:17.33
29.91 1:04.39 1:40.88 2:17.33
10 Ediger, Jacob 13 YORK-PV 2:24.27 2:17.78
32.09 1:07.80 1:42.42 2:17.78
16 Calhoun, Tommy 13 YORK-PV NT 2:21.07
31.59 1:07.15 1:45.47 2:21.07
18 Willess, Adam 14 YORK-PV 2:20.04 2:25.77
33.45 1:10.70 1:49.18 2:25.77
20 Mellor, Mitch 13 YORK-PV 3:06.84 2:43.61
34.83 1:16.88 2:00.78 2:43.61
-- Kane, Andrew 14 YORK-PV 2:50.04 NS
Boys 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Kane, Andrew 14 YORK-PV NT SCR
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
4 Kearns, Zach 14 YORK-PV 1:06.20 1:06.75
32.89 1:06.75
C - Division
8 Willess, Brent 14 YORK-PV 1:11.72 1:11.82
35.83 1:11.82
10 Willess, Adam 14 YORK-PV 1:11.80 1:12.24
35.35 1:12.24
11 Burke, Kevin 13 YORK-PV NT 1:12.39
35.73 1:12.39
15 Nelson, Evan 14 YORK-PV 1:10.51 1:12.87
35.67 1:12.87
18 Ediger, Jacob 13 YORK-PV 1:14.02 1:13.57
35.82 1:13.57
21 Nette, Kyle 13 YORK-PV 1:14.49 1:16.55
37.15 1:16.55
23 Calhoun, Tommy 13 YORK-PV 1:22.55 1:20.82
39.52 1:20.82
24 Mellor, Mitch 13 YORK-PV 1:21.83 1:24.75
41.30 1:24.75
-- Kane, Andrew 14 YORK-PV 1:34.75 NS
-- Howard, William 13 YORK-PV NT NS
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
4 Kearns, Zach 14 YORK-PV 2:29.62 2:24.85
33.62 1:11.21 1:49.44 2:24.85
6 Willess, Brent 14 YORK-PV 2:30.85 2:38.46
35.96 1:16.04 1:58.03 2:38.46
-- Nelson, Evan 14 YORK-PV 2:28.86 DQ
36.43 1:14.31 1:53.63 DQ
C - Division
9 Willess, Adam 14 YORK-PV 2:33.92 2:41.10
36.81 1:59.46 2:41.10
10 Ediger, Jacob 13 YORK-PV 2:34.54 2:41.57
37.82 1:19.26 2:00.21 2:41.57
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
-- Calhoun, Tommy 13 YORK-PV 1:14.17 NS
C - Division
2 Willess, Brent 14 YORK-PV 1:18.43 1:16.21
35.79 1:16.21
5 Selgas, Martin 13 YORK-PV 1:19.20 1:17.28
36.05 1:17.28
8 Willess, Adam 14 YORK-PV 1:21.41 1:19.02
37.15 1:19.02
14 Wright, Kevin 13 YORK-PV 1:19.88 1:21.17
39.87 1:21.17
15 Nette, Kyle 13 YORK-PV 1:22.52 1:22.46
38.57 1:22.46
22 Mellor, Mitch 13 YORK-PV 1:28.75 1:32.11
43.13 1:32.11
-- Howard, William 13 YORK-PV 1:37.01 NS
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
5 Willess, Brent 14 YORK-PV 2:48.68 2:50.48
37.74 1:22.07 2:07.71 2:50.48
6 Calhoun, Tommy 13 YORK-PV 2:46.16 2:51.07
39.57 1:22.39 2:06.71 2:51.07
C - Division
4 Willess, Adam 14 YORK-PV 2:53.36 2:53.31
38.54 1:23.38 2:08.70 2:53.31
6 Wright, Kevin 13 YORK-PV 2:55.72 2:57.67
40.39 1:26.07 2:11.28 2:57.67
10 Mellor, Mitch 13 YORK-PV NT 3:16.64
43.67 1:33.11 2:25.57 3:16.64
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
7 Burke, Kevin 13 YORK-PV 1:08.18 1:10.18
32.87 1:10.18
C - Division
3 Selgas, Martin 13 YORK-PV 1:10.44 1:08.41
30.59 1:08.41
8 Nelson, Evan 14 YORK-PV 1:16.32 1:12.04
33.01 1:12.04
13 Nette, Kyle 13 YORK-PV 1:15.81 1:16.80
35.88 1:16.80
16 Ediger, Jacob 13 YORK-PV 1:18.27 1:23.19
38.38 1:23.19
-- Kane, Andrew 14 YORK-PV NT NS
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
11 Nelson, Evan 14 YORK-PV 2:31.87 2:35.45
33.11 1:13.10 1:59.94 2:35.45
C - Division
7 Selgas, Martin 13 YORK-PV NT 2:37.01
31.41 1:13.98 2:00.39 2:37.01
9 Burke, Kevin 13 YORK-PV 2:39.88 2:37.91
32.43 1:14.44 2:03.52 2:37.91
12 Nette, Kyle 13 YORK-PV 2:39.45 2:45.40
36.14 1:18.05 2:05.85 2:45.40
13 Ediger, Jacob 13 YORK-PV 2:49.94 2:50.77
38.18 1:18.37 2:12.74 2:50.77
16 Mellor, Mitch 13 YORK-PV 2:55.24 3:04.26
41.72 1:28.74 2:20.83 3:04.26
-- Kane, Andrew 14 YORK-PV NT NS
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
5 Aydlette, Sam 16 YORK-PV 57.09 57.43
28.40 57.43
8 Nette, Alex 16 YORK-PV 57.78 57.97
28.46 57.97
10 Cubeta, Jeff 15 YORK-PV 59.86 1:00.94
28.50 1:00.94
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
6 Aydlette, Sam 16 YORK-PV 2:09.05 2:06.10
29.06 1:01.32 1:33.65 2:06.10
C - Division
2 Cubeta, Jeff 15 YORK-PV 2:52.27 2:15.55
31.24 1:05.26 1:40.00 2:15.55
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
4 Nette, Alex 16 YORK-PV 1:04.77 1:06.25
32.34 1:06.25
C - Division
3 Cubeta, Jeff 15 YORK-PV 1:07.25 1:07.95
32.49 1:07.95
4 Aydlette, Sam 16 YORK-PV 1:11.41 1:09.07
33.41 1:09.07
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
4 Nette, Alex 16 YORK-PV 2:23.50 2:26.20
33.61 1:10.37 1:47.81 2:26.20
C - Division
1 Cubeta, Jeff 15 YORK-PV 2:28.09 2:25.44
34.50 1:11.95 1:48.77 2:25.44
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
3 Nette, Alex 16 YORK-PV 1:10.50 1:13.15
34.39 1:13.15
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nette, Alex 16 YORK-PV 2:34.87 2:38.11
34.51 1:14.21 1:55.23 2:38.11
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
A - Division
8 Aydlette, Sam 16 YORK-PV 1:00.36 1:02.88
29.41 1:02.88
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
C - Division
4 Aydlette, Sam 16 YORK-PV NT 2:44.23
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
BB - Division
2 Aydlette, Sam 16 YORK-PV 2:21.92 2:20.41
30.44 1:06.71 1:48.98 2:20.41