Annapolis Swim Club Senior Meet 2003
Annapolis, MD
January 31 - February 2, 2003
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
15 Schwee, Suzanne E 13 AVST-PV 25.91 26.21
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
13 Schwee, Suzanne E 13 AVST-PV 25.95 25.91
26 Landers, Shannon M 12 AVST-PV 26.85 26.82
41 Adams, Chelsie L 12 AVST-PV 27.24 27.40
62 Mannino, Ally A 14 AVST-PV 27.57 28.07
100 Decker, Meghan K 13 AVST-PV 28.59 29.50
-- Latimer, Casie L 13 AVST-PV 26.18 NS
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
23 Boyle, Kaeley M 13 AVST-PV NT 57.20
27.84 57.20
38 Adams, Chelsie L 12 AVST-PV 58.64 58.20
28.17 58.20
43 Landers, Shannon M 12 AVST-PV 59.19 58.88
28.27 58.88
70 Mannino, Ally A 14 AVST-PV 1:00.59 59.96
28.81 59.96
91 Swanson, Erica L 14 AVST-PV 1:00.33 1:00.81
28.93 1:00.81
111 Winland, Emily L 12 AVST-PV 1:01.26 1:01.82
29.50 1:01.82
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
19 Boyle, Kaeley M 13 AVST-PV 2:02.39 2:02.79
28.65 1:00.09 1:32.66 2:02.79
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
20 Boyle, Kaeley M 13 AVST-PV NT 2:02.39
28.25 59.15 1:30.94 2:02.39
32 Adams, Chelsie L 12 AVST-PV 2:08.88 2:05.17
29.22 1:01.41 1:33.73 2:05.17
64 Swanson, Erica L 14 AVST-PV 2:12.53 2:11.53
29.75 1:03.45 1:37.83 2:11.53
81 Winland, Emily L 12 AVST-PV 2:19.92 2:15.65
31.18 1:05.42 1:40.87 2:15.65
87 Mannino, Ally A 14 AVST-PV 2:21.06 2:19.85
33.33 1:08.18 1:43.85 2:19.85
-- Latimer, Casie L 13 AVST-PV 2:05.02 NS
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
54 Adams, Chelsie L 12 AVST-PV 5:50.43 5:41.75
30.56 1:04.91 1:39.66 2:14.92 2:49.96 3:25.10 4:00.50 4:35.08
5:09.45 5:41.75
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
9 Boyle, Kaeley M 13 AVST-PV NT 1:02.50
30.92 1:02.50
28 Landers, Shannon M 12 AVST-PV 1:04.57 1:05.71
31.81 1:05.71
33 Swanson, Erica L 14 AVST-PV 1:07.53 1:06.08
32.09 1:06.08
67 Winland, Emily L 12 AVST-PV 1:07.57 1:08.64
33.29 1:08.64
85 Bostwick, Brooke C 13 AVST-PV 1:11.55 1:10.47
34.11 1:10.47
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
4 Boyle, Kaeley M 13 AVST-PV 2:12.04 2:09.25
30.76 1:03.34 1:36.48 2:09.25
C - Final
24 Swanson, Erica L 14 AVST-PV 2:19.07 2:22.41
33.13 1:09.29 1:45.86 2:22.41
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
6 Boyle, Kaeley M 13 AVST-PV NT 2:12.04
31.34 1:05.22 1:39.26 2:12.04
17 Swanson, Erica L 14 AVST-PV 2:23.45 2:19.07
32.71 1:08.14 1:43.74 2:19.07
31 Schwee, Suzanne E 13 AVST-PV 2:14.56 2:22.79
33.63 1:09.75 1:46.70 2:22.79
39 Winland, Emily L 12 AVST-PV 2:25.88 2:24.22
34.19 1:10.66 1:47.72 2:24.22
44 Landers, Shannon M 12 AVST-PV NT 2:25.86
34.65 1:12.25 1:49.89 2:25.86
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
16 Landers, Shannon M 12 AVST-PV 1:12.57 1:12.86
34.17 1:12.86
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
16 Landers, Shannon M 12 AVST-PV 1:11.91 1:12.57
34.06 1:12.57
20 Winland, Emily L 12 AVST-PV 1:13.15 1:13.17
34.90 1:13.17
47 Mannino, Ally A 14 AVST-PV 1:15.78 1:17.48
36.59 1:17.48
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
17 Winland, Emily L 12 AVST-PV 2:36.27 2:35.45
35.80 1:15.67 1:55.45 2:35.45
49 Bostwick, Dale H 16 AVST-PV 2:43.70 2:47.92
36.00 1:18.13 2:02.91 2:47.92
54 Mannino, Ally A 14 AVST-PV 2:50.72 2:52.13
38.68 1:21.77 2:07.28 2:52.13
59 Adams, Chelsie L 12 AVST-PV NT 2:59.16
40.07 1:25.60 2:12.49 2:59.16
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
9 Schwee, Suzanne E 13 AVST-PV 1:02.23 1:00.17
27.76 1:00.17
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
14 Schwee, Suzanne E 13 AVST-PV 59.75 1:02.23
28.72 1:02.23
66 Adams, Chelsie L 12 AVST-PV 1:07.94 1:09.94
32.11 1:09.94
78 Swanson, Erica L 14 AVST-PV 1:11.18 1:12.14
32.94 1:12.14
-- Latimer, Casie L 13 AVST-PV 1:04.45 NS
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
15 Schwee, Suzanne E 13 AVST-PV 2:13.51 2:17.16
29.12 1:03.63 1:39.95 2:17.16
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
38 Schwee, Suzanne E 13 AVST-PV 2:20.48 2:21.35
30.75 1:06.96 1:49.37 2:21.35
103 Swanson, Erica L 14 AVST-PV 2:30.48 2:31.78
33.50 1:11.41 1:59.42 2:31.78
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 3:56.25 NS
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
10 Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 4:15.32 4:17.72
1) Boyle, Kaeley M 13 2) Landers, Shannon M 12
3) Schwee, Suzanne E 13 4) Adams, Chelsie L 12
31.00 1:03.27 1:37.62 2:17.87 2:45.92 3:19.80 3:47.39 4:17.72
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
2 Boyle, Nate P 25 AVST-PV 21.86 21.63
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
2 Boyle, Nate P 25 AVST-PV 21.05 21.86
44 Traylor, James S 14 AVST-PV 24.26 24.87
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Boyle, Nate P 25 AVST-PV 45.21 46.74
22.63 46.74
33 Mears, Andy S 14 AVST-PV 51.27 52.58
25.25 52.58
55 Traylor, James S 14 AVST-PV 54.31 54.20
25.64 54.20
74 Replogle, David H 13 AVST-PV 57.19 56.74
27.29 56.74
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
2 Boyle, Nate P 25 AVST-PV 1:42.79 1:41.62
23.95 49.73 1:15.93 1:41.62
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Boyle, Nate P 25 AVST-PV 1:38.96 1:42.79
24.12 50.44 1:16.72 1:42.79
29 Mears, Andy S 14 AVST-PV 1:52.67 1:54.14
26.99 56.20 1:25.32 1:54.14
60 Traylor, James S 14 AVST-PV 2:02.24 2:02.80
26.73 57.07 1:29.63 2:02.80
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Boyle, Nate P 25 AVST-PV 4:34.06 NS
-- Mears, Andy S 14 AVST-PV 4:58.09 NS
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
25 Mears, Andy S 14 AVST-PV 1:00.77 1:00.49
29.67 1:00.49
54 Replogle, David H 13 AVST-PV 1:05.56 1:05.95
32.41 1:05.95
55 Traylor, James S 14 AVST-PV 1:04.68 1:05.98
31.88 1:05.98
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
16 Mears, Andy S 14 AVST-PV 2:07.36 2:08.12
30.24 1:02.63 1:35.80 2:08.12
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
15 Mears, Andy S 14 AVST-PV 2:06.36 2:07.36
29.83 1:02.33 1:35.26 2:07.36
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
-- Boyle, Nate P 25 AVST-PV 50.62 NS
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
62 Traylor, James S 14 AVST-PV 2:24.68 2:25.12
30.21 1:07.33 1:51.13 2:25.12
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Ashburn Village Swim Team-PV 'A' 4:06.07 NS