PVS LONG COURSE 14 & UNDER
CHAMPIONSHIPS
George Mason University
July 17-20, 2003
PVS-03-61

Meet Results




Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Hinkle, Katy A      14 AAC-PV                 27.84      27.57         20
  2 Balint, Andrea A    14 Sea Devils-PV          28.03      27.63         17
  3 Harvey, Katura M    14 Rmsc-PV                28.65      27.87         16
  4 Ritter, Lauren M    14 Snowbirds-PV           28.68      27.92         15
  5 Gazo, Theresa M     14 Rmsc-PV                28.49      28.37         14
  6 King, Tana M        13 PM-PV                  29.25      29.00         13
  7 Waters, Megan J     13 Rmsc-PV                29.15      29.19         12
  8 Boyle, Kaeley M     14 SDS-PV                 29.27      29.59         11
B - Final
  9 Fimian, Kristin     14 Machine-PV             29.70      28.89          9
 10 Schwee, Suzanne E   13 CUBU-PV                29.80      29.03          7
 11 Radloff, Katie A    14 AAC-PV                 29.39      29.24          6
 12 Marsilii, Caitlin   13 Fish-PV                29.62      29.31          4.5
 12 Naber, Patricia J   14 PM-PV                  29.29      29.31          4.5
 14 Hatfield, Samantha  14 Rmsc-PV                29.77      29.39          3
 15 Gaddi, Courtney D   13 FAST-PV                29.70      29.76          2
 16 Daczkowski, Courtn  13 Snowbirds-PV           29.81      30.06          1
Preliminaries
 14 Swiger, Lynn D      14 Snowbirds-PV           29.75
 17 McNerney, Molly I   14 SDS-PV                 29.81
 19 Shi, Eileen         13 Rmsc-PV                29.85
 20 Smith, Alexis A     14 SDS-PV                 29.86
 21 Reyes, Vanessa E    14 Rmsc-PV                29.90
 22 Stiles, Madeline L  13 Machine-PV             30.08
 23 Kromer, Thea D      13 SDS-PV                 30.10
 24 Adams, Chelsie L    13 SDS-PV                 30.14
 25 Kranz, Lauren O     13 PM-PV                  30.17
 26 Grabarek, Kelly E   14 Rmsc-PV                30.19
 27 Balk, Meghan A      14 Rmsc-PV                30.22
 28 Perez, Dominique    14 Rmsc-PV                30.28
 29 Sheerin, Cate M     14 Rmsc-PV                30.31
 30 Ramey, Sarah J      13 CUBU-PV                30.38
 31 Hewitt, Hailey K    13 CUBU-PV                30.43
 32 Decrosta, Katherin  13 SDS-PV                 30.51
 33 Swanson, Erica L    14 Snowbirds-PV           30.59
 34 Crider, Amy A       13 OCCS-PV                30.60
 35 Riley, Sara E       14 Rmsc-PV                30.67
 36 Barry, Cortney M    13 FAST-PV                30.70
 37 Emery, Molly C      13 CUBU-PV                30.79
 38 Boland, Mary Teres  14 Snowbirds-PV           31.02
 38 Schmalzbach, Molly  14 AAC-PV                 31.02
 40 Bushmire, Kasey L   13 OCCS-PV                31.06
 41 Weldon, Lauren A    13 H2oyas-PV              31.20
 42 Fitzgerald, Ashley  13 OCCS-PV                31.30
 43 Ange, Ashleigh E    14 CUBU-PV                31.53
 44 McCRONE, Colette    13 HACC-PV                31.57
 45 Dinenna, Mairid C   14 UN-CU-PV               31.62
 -- Mortensen, Michell  13 CUBU-PV                  DQ

Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Hinkle, Katy A            14 AAC-PV                 28.26      27.84
  2 Balint, Andrea A          14 Sea Devils-PV          28.30      28.03
  3 Gazo, Theresa M           14 Rmsc-PV                29.05      28.49
  4 Harvey, Katura M          14 Rmsc-PV                28.47      28.65
  5 Ritter, Lauren M          14 Snowbirds-PV           29.59      28.68
  6 Waters, Megan J           13 Rmsc-PV                29.14      29.15
  7 King, Tana M              13 PM-PV                  29.51      29.25
  8 Boyle, Kaeley M           14 SDS-PV                 30.22      29.27
-------------------------------------------------------------------------
  9 Naber, Patricia J         14 PM-PV                  29.52      29.29
 10 Radloff, Katie A          14 AAC-PV                 29.22      29.39
 11 Marsilii, Caitlin T       13 Fish-PV                30.18      29.62
 12 Fimian, Kristin           14 Machine-PV             29.34      29.70
 12 Gaddi, Courtney D         13 FAST-PV                30.54      29.70
 14 Swiger, Lynn D            14 Snowbirds-PV           29.56      29.75
 15 Hatfield, Samantha F      14 Rmsc-PV                30.82      29.77
 16 Schwee, Suzanne E         13 CUBU-PV                29.48      29.80
-------------------------------------------------------------------------
 17 McNerney, Molly I         14 SDS-PV                 29.61      29.81
 17 Daczkowski, Courtney M    13 Snowbirds-PV           30.06      29.81
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 19 Shi, Eileen               13 Rmsc-PV                30.57      29.85
 20 Smith, Alexis A           14 SDS-PV                 30.14      29.86
 21 Reyes, Vanessa E          14 Rmsc-PV                30.44      29.90
 22 Stiles, Madeline L        13 Machine-PV             29.82      30.08
 23 Kromer, Thea D            13 SDS-PV                 30.54      30.10
 24 Adams, Chelsie L          13 SDS-PV                 30.40      30.14
 25 Kranz, Lauren O           13 PM-PV                  30.15      30.17
 26 Grabarek, Kelly E         14 Rmsc-PV                30.27      30.19
 27 Balk, Meghan A            14 Rmsc-PV                30.99      30.22
 28 Perez, Dominique          14 Rmsc-PV                30.98      30.28
 29 Sheerin, Cate M           14 Rmsc-PV                30.34      30.31
 30 Ramey, Sarah J            13 CUBU-PV                29.74      30.38
 31 Hewitt, Hailey K          13 CUBU-PV                30.66      30.43
 32 Decrosta, Katherine E     13 SDS-PV                 30.21      30.51
 33 Swanson, Erica L          14 Snowbirds-PV           31.02      30.59
 34 Crider, Amy A             13 OCCS-PV                30.53      30.60
 35 Riley, Sara E             14 Rmsc-PV                30.35      30.67
 36 Barry, Cortney M          13 FAST-PV                30.65      30.70
 37 Emery, Molly C            13 CUBU-PV                31.19      30.79
 38 Boland, Mary Teresa       14 Snowbirds-PV           31.04      31.02
 38 Schmalzbach, Molly C      14 AAC-PV                 31.20      31.02
 40 Bushmire, Kasey L         13 OCCS-PV                30.82      31.06
 41 Weldon, Lauren A          13 H2oyas-PV              30.94      31.20
 42 Fitzgerald, Ashley N      13 OCCS-PV                31.17      31.30
 43 Ange, Ashleigh E          14 CUBU-PV                31.06      31.53
 44 McCRONE, Colette          13 HACC-PV                31.02      31.57
 45 Dinenna, Mairid C         14 UN-CU-PV               30.48      31.62
 -- Mortensen, Michelle M     13 CUBU-PV                31.21         DQ

Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Balint, Andrea A    14 Sea Devils-PV        1:01.11    1:00.12         20
  2 Ritter, Lauren M    14 Snowbirds-PV         1:01.46    1:00.21         16.5
  2 Harvey, Katura M    14 Rmsc-PV              1:00.97    1:00.21         16.5
  4 King, Tana M        13 PM-PV                1:03.21    1:02.68         15
  5 Macedonia, Anna M   13 AAC-PV               1:03.92    1:03.08         14
  6 Denman, Heather N   13 Flying Gull-PV       1:03.85    1:03.36         13
  7 Waters, Megan J     13 Rmsc-PV              1:03.54    1:03.65         12
  8 Chuang, Christine   14 Rmsc-PV              1:02.90    1:04.06         11
B - Final
  9 Naber, Patricia J   14 PM-PV                1:04.60    1:02.98          9
 10 Boyle, Kaeley M     14 SDS-PV               1:04.75    1:03.67          7
 11 Reyes, Vanessa E    14 Rmsc-PV              1:04.81    1:04.23          6
 12 Reynolds, Melissa   14 SDS-PV               1:05.11    1:04.41          5
 13 Barry, Cortney M    13 FAST-PV              1:05.25    1:04.50          4
 14 Smith, Alexis A     14 SDS-PV               1:04.86    1:04.69          3
 15 Gaddi, Courtney D   13 FAST-PV              1:05.18    1:05.00          2
Preliminaries
  4 Hinkle, Katy A      14 AAC-PV               1:01.60
B - Final
 11 Radloff, Katie A    14 AAC-PV               1:04.65
Preliminaries
 15 Orman, Jackie E     13 Rmsc-PV              1:04.95
 18 Marsilii, Caitlin   13 Fish-PV              1:05.25
 20 Shi, Eileen         13 Rmsc-PV              1:05.41
 21 Stiles, Madeline L  13 Machine-PV           1:05.55
 22 Crider, Amy A       13 OCCS-PV              1:05.69
 23 Adams, Chelsie L    13 SDS-PV               1:05.73
 23 Swiger, Lynn D      14 Snowbirds-PV         1:05.73
 25 Fimian, Kristin     14 Machine-PV           1:05.89
 26 Sheerin, Cate M     14 Rmsc-PV              1:06.24
 27 Ramey, Sarah J      13 CUBU-PV              1:06.30
 28 Nebinski, Dana      14 SDS-PV               1:06.56
 29 Webb, Morgan A      14 Rmsc-PV              1:06.77
 30 Wells, Caroline V   13 CUBU-PV              1:06.83
 31 Grabarek, Kelly E   14 Rmsc-PV              1:07.14
 32 Dvorak, Margaret E  13 OCCS-PV              1:07.55
 33 Swanson, Erica L    14 Snowbirds-PV         1:07.87
 34 Decrosta, Katherin  13 SDS-PV               1:07.95
 35 Lee, Liz M          14 CUBU-PV              1:08.07
 36 Erickson, Sarah P   13 CUBU-PV              1:08.26
 37 McCRONE, Colette    13 HACC-PV              1:08.29
 38 Riley, Sara E       14 Rmsc-PV              1:09.13
 39 Boland, Mary Teres  14 Snowbirds-PV         1:09.53

Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Harvey, Katura M          14 Rmsc-PV              1:01.09    1:00.97
  2 Balint, Andrea A          14 Sea Devils-PV        1:01.10    1:01.11
  3 Ritter, Lauren M          14 Snowbirds-PV         1:03.19    1:01.46
  4 Hinkle, Katy A            14 AAC-PV               1:02.80    1:01.60
  5 Chuang, Christine S       14 Rmsc-PV              1:03.87    1:02.90
  6 King, Tana M              13 PM-PV                1:05.25    1:03.21
  7 Waters, Megan J           13 Rmsc-PV              1:02.93    1:03.54
  8 Denman, Heather N         13 Flying Gull-PV       1:02.51    1:03.85
-------------------------------------------------------------------------
  9 Macedonia, Anna M         13 AAC-PV               1:05.54    1:03.92
 10 Naber, Patricia J         14 PM-PV                1:05.94    1:04.60
 11 Radloff, Katie A          14 AAC-PV               1:03.34    1:04.65
 12 Boyle, Kaeley M           14 SDS-PV               1:03.78    1:04.75
 13 Reyes, Vanessa E          14 Rmsc-PV              1:06.13    1:04.81
 14 Smith, Alexis A           14 SDS-PV               1:05.84    1:04.86
 15 Orman, Jackie E           13 Rmsc-PV              1:05.90    1:04.95
 16 Reynolds, Melissa P       14 SDS-PV               1:04.91    1:05.11
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gaddi, Courtney D         13 FAST-PV              1:06.28    1:05.18
 18 Barry, Cortney M          13 FAST-PV              1:07.10    1:05.25
 18 Marsilii, Caitlin T       13 Fish-PV              1:04.95    1:05.25
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 20 Shi, Eileen               13 Rmsc-PV              1:06.94    1:05.41
 21 Stiles, Madeline L        13 Machine-PV           1:06.66    1:05.55
 22 Crider, Amy A             13 OCCS-PV              1:06.43    1:05.69
 23 Adams, Chelsie L          13 SDS-PV               1:05.31    1:05.73
 23 Swiger, Lynn D            14 Snowbirds-PV         1:03.27    1:05.73
 25 Fimian, Kristin           14 Machine-PV           1:06.65    1:05.89
 26 Sheerin, Cate M           14 Rmsc-PV              1:05.40    1:06.24
 27 Ramey, Sarah J            13 CUBU-PV              1:02.68    1:06.30
 28 Nebinski, Dana            14 SDS-PV               1:07.37    1:06.56
 29 Webb, Morgan A            14 Rmsc-PV              1:06.50    1:06.77
 30 Wells, Caroline V         13 CUBU-PV              1:07.33    1:06.83
 31 Grabarek, Kelly E         14 Rmsc-PV              1:06.87    1:07.14
 32 Dvorak, Margaret E        13 OCCS-PV              1:07.11    1:07.55
 33 Swanson, Erica L          14 Snowbirds-PV         1:07.09    1:07.87
 34 Decrosta, Katherine E     13 SDS-PV               1:06.75    1:07.95
 35 Lee, Liz M                14 CUBU-PV              1:06.41    1:08.07
 36 Erickson, Sarah P         13 CUBU-PV              1:07.08    1:08.26
 37 McCRONE, Colette          13 HACC-PV              1:06.90    1:08.29
 38 Riley, Sara E             14 Rmsc-PV              1:06.40    1:09.13
 39 Boland, Mary Teresa       14 Snowbirds-PV         1:05.69    1:09.53

Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Ritter, Lauren M    14 Snowbirds-PV         2:12.24    2:08.24         20
  2 Harvey, Katura M    14 Rmsc-PV              2:11.49    2:08.43         17
  3 Balint, Andrea A    14 Sea Devils-PV        2:15.25    2:14.11         16
  4 Chuang, Christine   14 Rmsc-PV              2:18.46    2:15.88         15
  5 Kelly, Emily L      14 Rmsc-PV              2:17.69    2:16.51         14
  6 Urubshurow, Delghi  14 Rmsc-PV              2:16.78    2:17.43         13
  7 King, Tana M        13 PM-PV                2:17.77    2:17.47         12
  8 Boyle, Kaeley M     14 SDS-PV               2:16.65    2:18.07         11
B - Final
  9 Swiger, Lynn D      14 Snowbirds-PV         2:19.43    2:17.62          9
 10 Waters, Megan J     13 Rmsc-PV              2:19.74    2:17.72          7
 11 Kranz, Lauren O     13 PM-PV                2:18.52    2:18.58          6
 12 Marsilii, Caitlin   13 Fish-PV              2:19.48    2:18.95          5
 13 Denman, Heather N   13 Flying Gull-PV       2:18.87    2:19.01          4
 14 Barry, Cortney M    13 FAST-PV              2:19.94    2:20.69          3
 15 Shi, Eileen         13 Rmsc-PV              2:21.04    2:22.08          2
 16 Reynolds, Melissa   14 SDS-PV               2:21.30    2:22.33          1
Preliminaries
  8 Hinkle, Katy A      14 AAC-PV               2:18.33
 18 Webb, Morgan A      14 Rmsc-PV              2:22.28
 19 Grabarek, Kelly E   14 Rmsc-PV              2:22.37
 20 Crider, Amy A       13 OCCS-PV              2:22.59
 21 Kozlowski, Mary C   14 CUBU-PV              2:22.99
 22 Erickson, Sarah P   13 CUBU-PV              2:23.23
 23 Riley, Sara E       14 Rmsc-PV              2:23.48
 24 Ramey, Sarah J      13 CUBU-PV              2:23.58
 25 Adams, Chelsie L    13 SDS-PV               2:24.14
 26 Giangi, Calie M     14 Snowbirds-PV         2:24.53
 27 Smith, Alexis A     14 SDS-PV               2:24.72
 28 Hughes, Kristie E   13 Rmsc-PV              2:24.75
 29 McNerney, Molly I   14 SDS-PV               2:25.00
 30 Wells, Caroline V   13 CUBU-PV              2:25.12
 31 Kim, Catherine J    13 Fish-PV              2:25.37
 32 Stiles, Madeline L  13 Machine-PV           2:25.55
 33 Gaddi, Courtney D   13 FAST-PV              2:25.59
 34 Hess, Frani E       14 CUBU-PV              2:25.89
 35 Hurley, Kelly E     14 CUBU-PV              2:26.08
 36 Emery, Molly C      13 CUBU-PV              2:26.47
 37 Dunsmore, Debbie F  14 Rmsc-PV              2:27.92
 38 Daczkowski, Courtn  13 Snowbirds-PV         2:28.99
 39 Tagai, Rachel E     13 CUBU-PV              2:29.31
 40 Boland, Mary Teres  14 Snowbirds-PV         2:29.60
 41 Hewitt, Hailey K    13 CUBU-PV              2:29.75
 42 Dvorak, Margaret E  13 OCCS-PV              2:30.73
 43 Nebinski, Dana      14 SDS-PV               2:31.41
 44 McCRONE, Colette    13 HACC-PV              2:32.17
 45 Harding, Arielle R  13 CUBU-PV              2:37.16

Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Harvey, Katura M          14 Rmsc-PV              2:13.06    2:11.49
  2 Ritter, Lauren M          14 Snowbirds-PV         2:13.67    2:12.24
  3 Balint, Andrea A          14 Sea Devils-PV        2:17.71    2:15.25
  4 Boyle, Kaeley M           14 SDS-PV               2:16.78    2:16.65
  5 Urubshurow, Delghi K      14 Rmsc-PV              2:18.40    2:16.78
  6 Kelly, Emily L            14 Rmsc-PV              2:18.75    2:17.69
  7 King, Tana M              13 PM-PV                2:22.10    2:17.77
  8 Hinkle, Katy A            14 AAC-PV               2:22.12    2:18.33
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chuang, Christine S       14 Rmsc-PV              2:18.82    2:18.46
 10 Kranz, Lauren O           13 PM-PV                2:22.38    2:18.52
 11 Denman, Heather N         13 Flying Gull-PV       2:17.27    2:18.87
 12 Swiger, Lynn D            14 Snowbirds-PV         2:18.37    2:19.43
 13 Marsilii, Caitlin T       13 Fish-PV              2:19.78    2:19.48
 14 Waters, Megan J           13 Rmsc-PV              2:17.73    2:19.74
 15 Barry, Cortney M          13 FAST-PV              2:22.71    2:19.94
 16 Shi, Eileen               13 Rmsc-PV              2:25.36    2:21.04
-------------------------------------------------------------------------
 17 Reynolds, Melissa P       14 SDS-PV               2:20.25    2:21.30
 18 Webb, Morgan A            14 Rmsc-PV              2:22.79    2:22.28
-------------------------------------------------------------------------
 19 Grabarek, Kelly E         14 Rmsc-PV              2:25.11    2:22.37
 20 Crider, Amy A             13 OCCS-PV              2:24.56    2:22.59
 21 Kozlowski, Mary C         14 CUBU-PV              2:21.89    2:22.99
 22 Erickson, Sarah P         13 CUBU-PV              2:23.84    2:23.23
 23 Riley, Sara E             14 Rmsc-PV              2:26.20    2:23.48
 24 Ramey, Sarah J            13 CUBU-PV              2:17.86    2:23.58
 25 Adams, Chelsie L          13 SDS-PV               2:24.31    2:24.14
 26 Giangi, Calie M           14 Snowbirds-PV         2:27.33    2:24.53
 27 Smith, Alexis A           14 SDS-PV               2:25.39    2:24.72
 28 Hughes, Kristie E         13 Rmsc-PV              2:25.93    2:24.75
 29 McNerney, Molly I         14 SDS-PV               2:22.23    2:25.00
 30 Wells, Caroline V         13 CUBU-PV              2:27.60    2:25.12
 31 Kim, Catherine J          13 Fish-PV              2:24.80    2:25.37
 32 Stiles, Madeline L        13 Machine-PV           2:25.86    2:25.55
 33 Gaddi, Courtney D         13 FAST-PV              2:27.37    2:25.59
 34 Hess, Frani E             14 CUBU-PV              2:26.36    2:25.89
 35 Hurley, Kelly E           14 CUBU-PV              2:25.72    2:26.08
 36 Emery, Molly C            13 CUBU-PV              2:26.82    2:26.47
 37 Dunsmore, Debbie F        14 Rmsc-PV              2:28.24    2:27.92
 38 Daczkowski, Courtney M    13 Snowbirds-PV         2:23.27    2:28.99
 39 Tagai, Rachel E           13 CUBU-PV              2:27.73    2:29.31
 40 Boland, Mary Teresa       14 Snowbirds-PV         2:27.14    2:29.60
 41 Hewitt, Hailey K          13 CUBU-PV              2:25.86    2:29.75
 42 Dvorak, Margaret E        13 OCCS-PV              2:25.48    2:30.73
 43 Nebinski, Dana            14 SDS-PV               2:22.06    2:31.41
 44 McCRONE, Colette          13 HACC-PV              2:27.96    2:32.17
 45 Harding, Arielle R        13 CUBU-PV              2:28.29    2:37.16

Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Harvey, Katura M    14 Rmsc-PV              4:34.44    4:35.69         20
  2 Ritter, Lauren M    14 Snowbirds-PV         4:37.40    4:35.73         17
  3 Gemunder, Casey M   14 Rmsc-PV              4:52.47    4:47.93         16
  4 Swiger, Lynn D      14 Snowbirds-PV         4:50.89    4:48.06         15
  5 Barry, Cortney M    13 FAST-PV              4:55.73    4:51.03         14
  6 Kelly, Emily L      14 Rmsc-PV              4:52.63    4:51.67         13
  7 Boyle, Kaeley M     14 SDS-PV               4:49.55    4:51.89         12
  8 Waters, Megan J     13 Rmsc-PV              4:47.65    4:54.12         11
  9 Erickson, Sarah P   13 CUBU-PV              4:56.41    4:55.32          9
 10 Kozlowski, Mary C   14 CUBU-PV              4:56.66    4:55.66          7
 11 Webb, Morgan A      14 Rmsc-PV              4:53.55    4:56.72          6
 12 Geckler, Chelsea E  14 Fish-PV              4:41.88    4:57.23          5
 13 King, Tana M        13 PM-PV                4:57.39    4:57.55          4
 14 Grabarek, Kelly E   14 Rmsc-PV              5:01.60    4:58.47          3
 15 Hess, Frani E       14 CUBU-PV              5:04.85    4:58.61          2
 16 Gazo, Theresa M     14 Rmsc-PV              5:06.18    4:58.69          1
 17 Lewis, Caiti I      14 Rmsc-PV              4:57.23    4:59.93
 18 Hughes, Kristie E   13 Rmsc-PV              5:01.69    5:00.34
 19 Reynolds, Melissa   14 SDS-PV               4:57.59    5:00.56
 20 Emery, Molly C      13 CUBU-PV              5:09.70    5:01.32
 21 Shi, Eileen         13 Rmsc-PV              5:12.39    5:01.63
 22 Adams, Chelsie L    13 SDS-PV               5:09.30    5:06.41
 23 Ramey, Sarah J      13 CUBU-PV              4:49.94    5:09.03
 24 Hurley, Kelly E     14 CUBU-PV              5:03.51    5:09.09
 25 Lincoln, Molly C    13 Rmsc-PV              5:09.35    5:09.32
 26 Smith, Alexis A     14 SDS-PV               5:10.04    5:09.86
 27 Tagai, Rachel E     13 CUBU-PV              5:10.29    5:10.10
 28 Stiles, Madeline L  13 Machine-PV           5:08.90    5:12.77
 29 Hewitt, Hailey K    13 CUBU-PV              5:05.68    5:13.78
 30 Kelly, Alyssa B     13 CUBU-PV              5:09.09    5:14.47

Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Christensen, Mei L  14 CUBU-PV              1:07.74    1:07.29         20
  2 Ritter, Lauren M    14 Snowbirds-PV         1:11.69    1:09.10         17
  3 Waters, Megan J     13 Rmsc-PV              1:11.01    1:10.83         16
  4 Boyle, Kaeley M     14 SDS-PV               1:09.93    1:10.85         15
  5 Urubshurow, Delghi  14 Rmsc-PV              1:12.88    1:10.99         14
  6 Kelly, Emily L      14 Rmsc-PV              1:10.48    1:11.07         13
  7 Crider, Amy A       13 OCCS-PV              1:12.85    1:11.67         11.5
  7 Schwee, Suzanne E   13 CUBU-PV              1:12.86    1:11.67         11.5
B - Final
  9 Mortensen, Michell  13 CUBU-PV              1:14.40    1:12.47          9
 10 Hewitt, Hailey K    13 CUBU-PV              1:14.24    1:12.93          7
 11 Naber, Patricia J   14 PM-PV                1:13.64    1:13.16          6
 12 Radloff, Katie A    14 AAC-PV               1:14.84    1:13.21          5
 13 Harvey, Katura M    14 Rmsc-PV              1:14.14    1:14.87          4
 14 Daczkowski, Courtn  13 Snowbirds-PV         1:14.73    1:15.27          2.5
 14 Kranz, Lauren O     13 PM-PV                1:14.85    1:15.27          2.5
 16 Bushmire, Kasey L   13 OCCS-PV              1:14.69    1:15.76          1
Preliminaries
 17 Giangi, Calie M     14 Snowbirds-PV         1:14.88
 18 Macedonia, Anna M   13 AAC-PV               1:14.98
 19 Wells, Caroline V   13 CUBU-PV              1:15.03
 20 Swanson, Erica L    14 Snowbirds-PV         1:15.17
 21 Benevento, Laura J  13 CUBU-PV              1:15.19
 22 Moores, Kristen N   14 UN-CU-PV             1:15.27
 23 Lidd, Stephanie M   14 FAST-PV              1:15.83
 24 Kim, Jessica J      14 Fish-PV              1:16.01
 25 Dvorak, Margaret E  13 OCCS-PV              1:16.06
 26 Hughes, Kristie E   13 Rmsc-PV              1:16.46
 27 Schade, Morganne L  13 SDS-PV               1:16.88
 28 Shi, Eileen         13 Rmsc-PV              1:17.00
 29 Decrosta, Katherin  13 SDS-PV               1:17.07
 30 Henderson, Lissa B  14 Machine-PV           1:17.87
 31 Weldon, Lauren A    13 H2oyas-PV            1:17.88
 32 Emery, Molly C      13 CUBU-PV              1:18.10
 33 Fitzgerald, Ashley  13 OCCS-PV              1:18.65
 34 McNerney, Molly I   14 SDS-PV               1:18.81
 35 Cabrera, Sonia      13 Rmsc-PV              1:19.05
 36 Forlenza, Stephani  13 Rmsc-PV              1:19.10
 37 Truluck, Macy M     14 SDS-PV               1:19.27
 38 Ange, Ashleigh E    14 CUBU-PV              1:19.82
 38 Dinenna, Mairid C   14 UN-CU-PV             1:19.82
 40 Zepp, Erin J        13 Rmsc-PV              1:19.89
 41 Riley, Sara E       14 Rmsc-PV              1:19.93
 42 Floria, Charlotte   13 Rmsc-PV              1:20.98
 43 Chang, Kellie       14 CUBU-PV              1:21.26
 44 Catoe, Jillian C    13 SDS-PV               1:27.44
 -- Hinkle, Katy A      14 AAC-PV                   DQ

Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Christensen, Mei L        14 CUBU-PV              1:07.77    1:07.74
  2 Boyle, Kaeley M           14 SDS-PV               1:11.70    1:09.93
  3 Kelly, Emily L            14 Rmsc-PV              1:10.82    1:10.48
  4 Waters, Megan J           13 Rmsc-PV              1:13.56    1:11.01
  5 Ritter, Lauren M          14 Snowbirds-PV         1:09.81    1:11.69
  6 Crider, Amy A             13 OCCS-PV              1:14.01    1:12.85
  7 Schwee, Suzanne E         13 CUBU-PV              1:11.28    1:12.86
  8 Urubshurow, Delghi K      14 Rmsc-PV              1:12.46    1:12.88
-------------------------------------------------------------------------
  9 Naber, Patricia J         14 PM-PV                1:18.38    1:13.64
 10 Harvey, Katura M          14 Rmsc-PV              1:15.41    1:14.14
 11 Hewitt, Hailey K          13 CUBU-PV              1:13.77    1:14.24
 12 Mortensen, Michelle M     13 CUBU-PV              1:16.29    1:14.40
 13 Bushmire, Kasey L         13 OCCS-PV              1:17.97    1:14.69
 14 Daczkowski, Courtney M    13 Snowbirds-PV         1:14.58    1:14.73
 15 Radloff, Katie A          14 AAC-PV               1:13.64    1:14.84
 16 Kranz, Lauren O           13 PM-PV                1:14.33    1:14.85
-------------------------------------------------------------------------
 17 Giangi, Calie M           14 Snowbirds-PV         1:17.26    1:14.88
 18 Macedonia, Anna M         13 AAC-PV               1:15.07    1:14.98
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wells, Caroline V         13 CUBU-PV              1:16.40    1:15.03
 20 Swanson, Erica L          14 Snowbirds-PV         1:17.42    1:15.17
 21 Benevento, Laura J        13 CUBU-PV              1:16.84    1:15.19
 22 Moores, Kristen N         14 UN-CU-PV             1:14.18    1:15.27
 23 Lidd, Stephanie M         14 FAST-PV              1:17.15    1:15.83
 24 Kim, Jessica J            14 Fish-PV              1:14.40    1:16.01
 25 Dvorak, Margaret E        13 OCCS-PV              1:18.56    1:16.06
 26 Hughes, Kristie E         13 Rmsc-PV              1:19.11    1:16.46
 27 Schade, Morganne L        13 SDS-PV               1:19.16    1:16.88
 28 Shi, Eileen               13 Rmsc-PV              1:18.21    1:17.00
 29 Decrosta, Katherine E     13 SDS-PV               1:16.96    1:17.07
 30 Henderson, Lissa B        14 Machine-PV           1:17.79    1:17.87
 31 Weldon, Lauren A          13 H2oyas-PV            1:17.87    1:17.88
 32 Emery, Molly C            13 CUBU-PV              1:16.02    1:18.10
 33 Fitzgerald, Ashley N      13 OCCS-PV              1:17.92    1:18.65
 34 McNerney, Molly I         14 SDS-PV               1:18.77    1:18.81
 35 Cabrera, Sonia            13 Rmsc-PV              1:19.40    1:19.05
 36 Forlenza, Stephanie A     13 Rmsc-PV              1:18.39    1:19.10
 37 Truluck, Macy M           14 SDS-PV               1:20.47    1:19.27
 38 Ange, Ashleigh E          14 CUBU-PV              1:20.02    1:19.82
 38 Dinenna, Mairid C         14 UN-CU-PV             1:17.08    1:19.82
 40 Zepp, Erin J              13 Rmsc-PV              1:18.45    1:19.89
 41 Riley, Sara E             14 Rmsc-PV              1:17.74    1:19.93
 42 Floria, Charlotte E       13 Rmsc-PV              1:16.95    1:20.98
 43 Chang, Kellie             14 CUBU-PV              1:20.42    1:21.26
 44 Catoe, Jillian C          13 SDS-PV               1:20.22    1:27.44
 -- Hinkle, Katy A            14 AAC-PV               1:12.69         DQ

Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Ritter, Lauren M    14 Snowbirds-PV         2:32.40    2:24.23         20
  2 Christensen, Mei L  14 CUBU-PV              2:30.35    2:24.39         17
  3 Boyle, Kaeley M     14 SDS-PV               2:32.31    2:30.28         16
  4 Schwee, Suzanne E   13 CUBU-PV              2:34.91    2:32.56         15
  5 Waters, Megan J     13 Rmsc-PV              2:36.83    2:35.29         14
  6 Hewitt, Hailey K    13 CUBU-PV              2:38.32    2:35.61         13
  7 Kelly, Emily L      14 Rmsc-PV              2:38.56    2:38.42         12
 -- Urubshurow, Delghi  14 Rmsc-PV              2:34.54         DQ
B - Final
  9 Mortensen, Michell  13 CUBU-PV              2:39.40    2:33.92          9
 10 Marsilii, Caitlin   13 Fish-PV              2:40.99    2:36.44          7
 11 Kranz, Lauren O     13 PM-PV                2:40.60    2:37.75          6
 12 Wells, Caroline V   13 CUBU-PV              2:41.18    2:38.90          5
 13 Swanson, Erica L    14 Snowbirds-PV         2:41.37    2:39.02          4
 14 Giangi, Calie M     14 Snowbirds-PV         2:44.26    2:40.91          3
 15 Barry, Cortney M    13 FAST-PV              2:44.73    2:41.31          2
 16 Lidd, Stephanie M   14 FAST-PV              2:43.24    2:43.27          1
Preliminaries
  9 Macedonia, Maggie   13 AAC-PV               2:38.80
 11 Hinkle, Katy A      14 AAC-PV               2:40.48
 16 Radloff, Katie A    14 AAC-PV               2:42.25
 20 Daczkowski, Courtn  13 Snowbirds-PV         2:44.98
 21 Weldon, Lauren A    13 H2oyas-PV            2:45.56
 22 Forlenza, Stephani  13 Rmsc-PV              2:45.64
 23 Naber, Patricia J   14 PM-PV                2:46.19
 24 Smith, Alexis A     14 SDS-PV               2:46.79
 25 Benevento, Laura J  13 CUBU-PV              2:47.63
 26 Ange, Ashleigh E    14 CUBU-PV              2:47.69
 27 Rosenthal, Shira F  13 Rmsc-PV              2:47.91
 28 Grabarek, Kelly E   14 Rmsc-PV              2:49.71
 29 Decrosta, Katherin  13 SDS-PV               2:49.73
 30 Emery, Molly C      13 CUBU-PV              2:50.74
 31 Chang, Kellie       14 CUBU-PV              2:50.91
 32 Truluck, Macy M     14 SDS-PV               2:52.00
 33 Jones, Brein D      13 Fish-PV              2:52.01
 34 Floria, Charlotte   13 Rmsc-PV              2:52.19
 35 O'Leary, Carey L    14 SDS-PV               2:52.63
 36 Conroy, Meg G       13 CUBU-PV              2:52.68
 37 Fitzgerald, Ashley  13 OCCS-PV              2:53.12
 38 Hurley, Kelly E     14 CUBU-PV              2:54.72
 39 Kelly, Alyssa B     13 CUBU-PV              2:55.87
 40 Leach, Lauren E     13 FAST-PV              2:55.88
 41 Falcone, Stephanie  13 H2oyas-PV            2:59.28
 -- Hughes, Kristie E   13 Rmsc-PV                  DQ

Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Christensen, Mei L        14 CUBU-PV              2:27.76    2:30.35
  2 Boyle, Kaeley M           14 SDS-PV               2:31.30    2:32.31
  3 Ritter, Lauren M          14 Snowbirds-PV         2:27.03    2:32.40
  4 Urubshurow, Delghi K      14 Rmsc-PV              2:33.59    2:34.54
  5 Schwee, Suzanne E         13 CUBU-PV              2:38.39    2:34.91
  6 Waters, Megan J           13 Rmsc-PV              2:38.55    2:36.83
  7 Hewitt, Hailey K          13 CUBU-PV              2:37.12    2:38.32
  8 Kelly, Emily L            14 Rmsc-PV              2:37.98    2:38.56
-------------------------------------------------------------------------
  9 Macedonia, Maggie A       13 AAC-PV               2:38.43    2:38.80
 10 Mortensen, Michelle M     13 CUBU-PV              2:47.80    2:39.40
 11 Hinkle, Katy A            14 AAC-PV               2:43.36    2:40.48
 12 Kranz, Lauren O           13 PM-PV                2:39.66    2:40.60
 13 Marsilii, Caitlin T       13 Fish-PV              2:41.56    2:40.99
 14 Wells, Caroline V         13 CUBU-PV              2:43.89    2:41.18
 15 Swanson, Erica L          14 Snowbirds-PV         2:40.60    2:41.37
 16 Radloff, Katie A          14 AAC-PV               2:39.41    2:42.25
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lidd, Stephanie M         14 FAST-PV              2:42.01    2:43.24
 18 Giangi, Calie M           14 Snowbirds-PV         2:51.02    2:44.26
-------------------------------------------------------------------------
 19 Barry, Cortney M          13 FAST-PV              2:48.70    2:44.73
 20 Daczkowski, Courtney M    13 Snowbirds-PV         2:43.68    2:44.98
 21 Weldon, Lauren A          13 H2oyas-PV            2:45.36    2:45.56
 22 Forlenza, Stephanie A     13 Rmsc-PV              2:47.93    2:45.64
 23 Naber, Patricia J         14 PM-PV                2:46.31    2:46.19
 24 Smith, Alexis A           14 SDS-PV               2:44.28    2:46.79
 25 Benevento, Laura J        13 CUBU-PV              2:49.21    2:47.63
 26 Ange, Ashleigh E          14 CUBU-PV              2:53.82    2:47.69
 27 Rosenthal, Shira F        13 Rmsc-PV              2:56.82    2:47.91
 28 Grabarek, Kelly E         14 Rmsc-PV              2:43.31    2:49.71
 29 Decrosta, Katherine E     13 SDS-PV               2:44.70    2:49.73
 30 Emery, Molly C            13 CUBU-PV              2:53.01    2:50.74
 31 Chang, Kellie             14 CUBU-PV              2:50.51    2:50.91
 32 Truluck, Macy M           14 SDS-PV               2:52.48    2:52.00
 33 Jones, Brein D            13 Fish-PV              2:54.59    2:52.01
 34 Floria, Charlotte E       13 Rmsc-PV              2:49.72    2:52.19
 35 O'Leary, Carey L          14 SDS-PV               2:57.12    2:52.63
 36 Conroy, Meg G             13 CUBU-PV              2:45.62    2:52.68
 37 Fitzgerald, Ashley N      13 OCCS-PV              2:49.73    2:53.12
 38 Hurley, Kelly E           14 CUBU-PV              2:54.05    2:54.72
 39 Kelly, Alyssa B           13 CUBU-PV              2:54.34    2:55.87
 40 Leach, Lauren E           13 FAST-PV              2:53.51    2:55.88
 41 Falcone, Stephanie A      13 H2oyas-PV            2:56.10    2:59.28
 -- Hughes, Kristie E         13 Rmsc-PV              2:42.18         DQ

Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Haase, Colleen H    14 Rmsc-PV              1:19.44    1:19.47         20
  2 Boland, Mary Teres  14 Snowbirds-PV         1:21.90    1:21.14         17
  3 Orman, Jackie E     13 Rmsc-PV              1:22.29    1:21.33         16
  4 Harding, Arielle R  13 CUBU-PV              1:22.39    1:21.69         15
  5 Reyes, Vanessa E    14 Rmsc-PV              1:22.29    1:21.79         14
  6 Nelson, Catelyn E   14 CUBU-PV              1:21.03    1:21.96         13
  7 McHale, Caitlin M   14 CUBU-PV              1:22.95    1:22.48         12
  8 Gesumaria, Codie D  14 Rmsc-PV              1:22.64    1:23.74         11
B - Final
  9 Sullivan, Lauren E  14 CUBU-PV              1:23.40    1:22.39          9
 10 DeMocker, Tracy M   13 SDS-PV               1:24.92    1:22.68          7
 11 Lewis, Caiti I      14 Rmsc-PV              1:24.41    1:23.99          6
 12 O'Leary, Carey L    14 SDS-PV               1:25.35    1:25.18          5
 13 Dillon, Laura C     13 CUBU-PV              1:26.54    1:25.99          4
 14 Kromer, Thea D      13 SDS-PV               1:26.95    1:26.28          3
 15 Kelly, Alyssa B     13 CUBU-PV              1:27.95    1:27.25          2
 16 Reynolds, Melissa   14 SDS-PV               1:26.11    1:28.05          1
Preliminaries
 15 Macedonia, Maggie   13 AAC-PV               1:26.67
 17 Macedonia, Anna M   13 AAC-PV               1:27.83
 19 Maneely, Morgan K   13 Rmsc-PV              1:28.62
 20 Ganssle, Tess M     13 CUBU-PV              1:28.83
 21 Dicesare, Elyse R   13 CUBU-PV              1:29.15
 22 Sokolove, Sofia G   14 Rmsc-PV              1:29.16
 23 Wolla, Kristen E    13 Machine-PV           1:29.48
 24 Smith, Emily H      13 CUBU-PV              1:29.60
 25 Mull, Rachael W     14 Snowbirds-PV         1:29.78
 26 Karanian, Rachel A  13 Rmsc-PV              1:29.83
 27 Richardson, Kasey   13 Rmsc-PV              1:30.30
 28 Nebinski, Dana      14 SDS-PV               1:30.38
 29 Rubin, Meredith F   14 SDS-PV               1:31.69
 30 Floria, Charlotte   13 Rmsc-PV              1:31.72
 31 Kim, Jessica J      14 Fish-PV              1:33.09
 32 Catoe, Jillian C    13 SDS-PV               1:33.12

Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Haase, Colleen H          14 Rmsc-PV              1:21.50    1:19.44
  2 Nelson, Catelyn E         14 CUBU-PV              1:21.59    1:21.03
  3 Boland, Mary Teresa       14 Snowbirds-PV         1:21.57    1:21.90
  4 Orman, Jackie E           13 Rmsc-PV              1:25.65    1:22.29
  4 Reyes, Vanessa E          14 Rmsc-PV              1:21.58    1:22.29
  6 Harding, Arielle R        13 CUBU-PV              1:22.12    1:22.39
  7 Gesumaria, Codie D        14 Rmsc-PV              1:24.00    1:22.64
  8 McHale, Caitlin M         14 CUBU-PV              1:24.93    1:22.95
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sullivan, Lauren E        14 CUBU-PV              1:22.85    1:23.40
 10 Lewis, Caiti I            14 Rmsc-PV              1:25.18    1:24.41
 11 DeMocker, Tracy M         13 SDS-PV               1:28.98    1:24.92
 12 O'Leary, Carey L          14 SDS-PV               1:29.52    1:25.35
 13 Reynolds, Melissa P       14 SDS-PV               1:27.59    1:26.11
 14 Dillon, Laura C           13 CUBU-PV              1:26.24    1:26.54
 15 Macedonia, Maggie A       13 AAC-PV               1:24.47    1:26.67
 16 Kromer, Thea D            13 SDS-PV               1:25.93    1:26.95
-------------------------------------------------------------------------
 17 Macedonia, Anna M         13 AAC-PV               1:26.83    1:27.83
 18 Kelly, Alyssa B           13 CUBU-PV              1:29.67    1:27.95
-------------------------------------------------------------------------
 19 Maneely, Morgan K         13 Rmsc-PV              1:27.25    1:28.62
 20 Ganssle, Tess M           13 CUBU-PV              1:28.14    1:28.83
 21 Dicesare, Elyse R         13 CUBU-PV                   NT    1:29.15
 22 Sokolove, Sofia G         14 Rmsc-PV              1:26.76    1:29.16
 23 Wolla, Kristen E          13 Machine-PV           1:28.51    1:29.48
 24 Smith, Emily H            13 CUBU-PV              1:28.90    1:29.60
 25 Mull, Rachael W           14 Snowbirds-PV         1:29.49    1:29.78
 26 Karanian, Rachel A        13 Rmsc-PV              1:28.74    1:29.83
 27 Richardson, Kasey C       13 Rmsc-PV              1:30.05    1:30.30
 28 Nebinski, Dana            14 SDS-PV               1:26.75    1:30.38
 29 Rubin, Meredith F         14 SDS-PV               1:25.80    1:31.69
 30 Floria, Charlotte E       13 Rmsc-PV              1:27.77    1:31.72
 31 Kim, Jessica J            14 Fish-PV              1:30.36    1:33.09
 32 Catoe, Jillian C          13 SDS-PV               1:28.88    1:33.12

Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Haase, Colleen H    14 Rmsc-PV              2:49.51    2:45.64         20
  2 Boland, Mary Teres  14 Snowbirds-PV         2:56.52    2:53.31         17
  3 Sullivan, Lauren E  14 CUBU-PV              3:00.20    2:56.98         16
  4 Nelson, Catelyn E   14 CUBU-PV              2:57.95    2:58.73         15
  5 Webb, Morgan A      14 Rmsc-PV              3:02.02    2:59.26         14
  6 McHale, Caitlin M   14 CUBU-PV              3:03.65    2:59.27         13
  7 Harding, Arielle R  13 CUBU-PV              3:04.11    3:01.01         12
  8 Orman, Jackie E     13 Rmsc-PV              3:03.42    3:01.14         11
B - Final
  9 Lewis, Caiti I      14 Rmsc-PV              3:06.12    2:59.47          9
 10 Reyes, Vanessa E    14 Rmsc-PV              3:04.76    3:00.47          7
 11 Dillon, Laura C     13 CUBU-PV              3:08.80    3:02.45          6
 12 Richardson, Kasey   13 Rmsc-PV              3:05.32    3:03.38          5
 13 Gesumaria, Codie D  14 Rmsc-PV              3:06.75    3:03.45          4
 14 DeMocker, Tracy M   13 SDS-PV               3:09.96    3:04.09          3
 15 O'Leary, Carey L    14 SDS-PV               3:04.13    3:04.22          2
 16 Ganssle, Tess M     13 CUBU-PV              3:11.04    3:06.91          1
Preliminaries
 17 Kelly, Alyssa B     13 CUBU-PV              3:11.70
 18 Maneely, Morgan K   13 Rmsc-PV              3:12.56
 19 Karanian, Rachel A  13 Rmsc-PV              3:13.48
 20 Keedy, Ali M        13 Machine-PV           3:19.88
 21 Floria, Charlotte   13 Rmsc-PV              3:21.31
 -- Catoe, Jillian C    13 SDS-PV                   DQ

Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Haase, Colleen H          14 Rmsc-PV              2:51.63    2:49.51
  2 Boland, Mary Teresa       14 Snowbirds-PV         3:00.37    2:56.52
  3 Nelson, Catelyn E         14 CUBU-PV              2:55.74    2:57.95
  4 Sullivan, Lauren E        14 CUBU-PV              2:57.75    3:00.20
  5 Webb, Morgan A            14 Rmsc-PV              3:03.64    3:02.02
  6 Orman, Jackie E           13 Rmsc-PV              3:05.94    3:03.42
  7 McHale, Caitlin M         14 CUBU-PV              3:08.88    3:03.65
  8 Harding, Arielle R        13 CUBU-PV              3:02.65    3:04.11
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Leary, Carey L          14 SDS-PV               3:08.42    3:04.13
 10 Reyes, Vanessa E          14 Rmsc-PV              3:03.97    3:04.76
 11 Richardson, Kasey C       13 Rmsc-PV              3:11.78    3:05.32
 12 Lewis, Caiti I            14 Rmsc-PV              3:01.74    3:06.12
 13 Gesumaria, Codie D        14 Rmsc-PV              3:07.89    3:06.75
 14 Dillon, Laura C           13 CUBU-PV              3:01.27    3:08.80
 15 DeMocker, Tracy M         13 SDS-PV               3:15.36    3:09.96
 16 Ganssle, Tess M           13 CUBU-PV              3:10.16    3:11.04
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kelly, Alyssa B           13 CUBU-PV              3:12.45    3:11.70
 18 Maneely, Morgan K         13 Rmsc-PV              3:09.45    3:12.56
-------------------------------------------------------------------------
 19 Karanian, Rachel A        13 Rmsc-PV              3:11.16    3:13.48
 20 Keedy, Ali M              13 Machine-PV           3:11.54    3:19.88
 21 Floria, Charlotte E       13 Rmsc-PV              3:09.68    3:21.31
 -- Catoe, Jillian C          13 SDS-PV               3:11.88         DQ

Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Denman, Heather N   13 Flying Gull-PV       1:08.43    1:07.67         20
  2 Christensen, Mei L  14 CUBU-PV              1:09.24    1:08.29         17
  3 Schwee, Suzanne E   13 CUBU-PV              1:10.03    1:08.46         16
  4 Chuang, Christine   14 Rmsc-PV              1:10.57    1:08.56         15
  5 Kelly, Emily L      14 Rmsc-PV              1:10.33    1:09.37         14
  6 Gemunder, Casey M   14 Rmsc-PV              1:09.53    1:09.59         13
  7 Kromer, Thea D      13 SDS-PV               1:09.19    1:10.12         12
  8 Geckler, Chelsea E  14 Fish-PV              1:09.60    1:12.58         11
B - Final
  9 Sheerin, Cate M     14 Rmsc-PV              1:10.72    1:09.52          9
 10 Balint, Andrea A    14 Sea Devils-PV        1:13.18    1:10.70          7
 11 Crider, Amy A       13 OCCS-PV              1:11.44    1:11.09          6
 12 Henderson, Lissa B  14 Machine-PV           1:13.77    1:11.79          5
 13 Dillon, Laura C     13 CUBU-PV              1:13.09    1:12.41          4
 14 Benevento, Laura J  13 CUBU-PV              1:13.64    1:12.62          3
 15 Moores, Kristen N   14 UN-CU-PV             1:13.80    1:12.97          2
 16 Orman, Jackie E     13 Rmsc-PV              1:12.98    1:13.98          1
Preliminaries
 11 Hinkle, Katy A      14 AAC-PV               1:12.59
 18 Nelson, Catelyn E   14 CUBU-PV              1:13.84
 19 Ramey, Sarah J      13 CUBU-PV              1:14.28
 20 Fimian, Kristin     14 Machine-PV           1:14.42
 21 Lewis, Caiti I      14 Rmsc-PV              1:14.45
 22 King, Tana M        13 PM-PV                1:15.21
 23 Glass, Lelia M      13 Rmsc-PV              1:15.22
 24 Shi, Eileen         13 Rmsc-PV              1:15.42
 25 Sullivan, Lauren E  14 CUBU-PV              1:15.96
 26 Hewitt, Hailey K    13 CUBU-PV              1:16.20
 27 Weldon, Lauren A    13 H2oyas-PV            1:16.26
 28 Truluck, Macy M     14 SDS-PV               1:16.72
 29 Fitzgerald, Ashley  13 OCCS-PV              1:18.10
 30 Riley, Sara E       14 Rmsc-PV              1:18.41
 31 Adams, Chelsie L    13 SDS-PV               1:19.36
 32 Dinenna, Mairid C   14 UN-CU-PV             1:20.06
 33 Harding, Arielle R  13 CUBU-PV              1:20.70
 34 Dvorak, Margaret E  13 OCCS-PV              1:24.58

Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Denman, Heather N         13 Flying Gull-PV       1:09.43    1:08.43
  2 Kromer, Thea D            13 SDS-PV               1:10.62    1:09.19
  3 Christensen, Mei L        14 CUBU-PV              1:09.92    1:09.24
  4 Gemunder, Casey M         14 Rmsc-PV              1:11.44    1:09.53
  5 Geckler, Chelsea E        14 Fish-PV              1:06.54    1:09.60
  6 Schwee, Suzanne E         13 CUBU-PV              1:08.34    1:10.03
  7 Kelly, Emily L            14 Rmsc-PV              1:11.63    1:10.33
  8 Chuang, Christine S       14 Rmsc-PV              1:08.54    1:10.57
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sheerin, Cate M           14 Rmsc-PV              1:11.22    1:10.72
 10 Crider, Amy A             13 OCCS-PV              1:12.83    1:11.44
 11 Hinkle, Katy A            14 AAC-PV               1:12.15    1:12.59
 12 Orman, Jackie E           13 Rmsc-PV              1:13.41    1:12.98
 13 Dillon, Laura C           13 CUBU-PV              1:13.68    1:13.09
 14 Balint, Andrea A          14 Sea Devils-PV        1:11.11    1:13.18
 15 Benevento, Laura J        13 CUBU-PV              1:14.76    1:13.64
 16 Henderson, Lissa B        14 Machine-PV           1:15.61    1:13.77
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moores, Kristen N         14 UN-CU-PV             1:13.58    1:13.80
 18 Nelson, Catelyn E         14 CUBU-PV              1:15.23    1:13.84
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ramey, Sarah J            13 CUBU-PV              1:09.45    1:14.28
 20 Fimian, Kristin           14 Machine-PV           1:13.24    1:14.42
 21 Lewis, Caiti I            14 Rmsc-PV              1:13.98    1:14.45
 22 King, Tana M              13 PM-PV                1:16.15    1:15.21
 23 Glass, Lelia M            13 Rmsc-PV              1:18.52    1:15.22
 24 Shi, Eileen               13 Rmsc-PV              1:17.30    1:15.42
 25 Sullivan, Lauren E        14 CUBU-PV              1:16.15    1:15.96
 26 Hewitt, Hailey K          13 CUBU-PV              1:15.18    1:16.20
 27 Weldon, Lauren A          13 H2oyas-PV            1:17.13    1:16.26
 28 Truluck, Macy M           14 SDS-PV               1:18.64    1:16.72
 29 Fitzgerald, Ashley N      13 OCCS-PV              1:19.01    1:18.10
 30 Riley, Sara E             14 Rmsc-PV              1:13.91    1:18.41
 31 Adams, Chelsie L          13 SDS-PV               1:16.99    1:19.36
 32 Dinenna, Mairid C         14 UN-CU-PV             1:16.20    1:20.06
 33 Harding, Arielle R        13 CUBU-PV              1:18.53    1:20.70
 34 Dvorak, Margaret E        13 OCCS-PV              1:16.58    1:24.58

Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Gemunder, Casey M   14 Rmsc-PV              2:31.09    2:30.02         20
  2 Schwee, Suzanne E   13 CUBU-PV              2:34.42    2:30.13         17
  3 Chuang, Christine   14 Rmsc-PV              2:32.26    2:31.50         16
  4 Christensen, Mei L  14 CUBU-PV              2:34.48    2:34.52         15
  5 Kozlowski, Mary C   14 CUBU-PV              2:40.50    2:34.65         14
  6 Denman, Heather N   13 Flying Gull-PV       2:46.76    2:39.16         13
  7 Sheerin, Cate M     14 Rmsc-PV              2:45.44    2:40.19         12
  8 Kromer, Thea D      13 SDS-PV               2:43.02    2:42.73         11
B - Final
  9 Geckler, Chelsea E  14 Fish-PV              2:48.46    2:40.56          9
 10 King, Tana M        13 PM-PV                2:58.52    2:46.43          7
 11 Henderson, Lissa B  14 Machine-PV           2:52.58    2:46.82          6
 12 Riley, Sara E       14 Rmsc-PV              2:56.33    2:47.88          5
 13 Benevento, Laura J  13 CUBU-PV              2:51.53    2:48.98          4
Preliminaries
  5 Kelly, Emily L      14 Rmsc-PV              2:36.26
B - Final
 13 Balint, Andrea A    14 Sea Devils-PV        2:52.85
Preliminaries
 16 Walsh, Laura F      13 Rmsc-PV              2:59.19
 -- Glass, Lelia M      13 Rmsc-PV                  DQ

Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Gemunder, Casey M         14 Rmsc-PV              2:34.72    2:31.09
  2 Chuang, Christine S       14 Rmsc-PV              2:38.15    2:32.26
  3 Schwee, Suzanne E         13 CUBU-PV              2:38.99    2:34.42
  4 Christensen, Mei L        14 CUBU-PV              2:32.10    2:34.48
  5 Kelly, Emily L            14 Rmsc-PV              2:39.62    2:36.26
  6 Kozlowski, Mary C         14 CUBU-PV              2:45.05    2:40.50
  7 Kromer, Thea D            13 SDS-PV               2:42.77    2:43.02
  8 Sheerin, Cate M           14 Rmsc-PV              2:45.44    2:45.44
-------------------------------------------------------------------------
  9 Denman, Heather N         13 Flying Gull-PV       2:47.42    2:46.76
 10 Geckler, Chelsea E        14 Fish-PV              2:40.14    2:48.46
 11 Benevento, Laura J        13 CUBU-PV              3:02.79    2:51.53
 12 Henderson, Lissa B        14 Machine-PV           2:52.95    2:52.58
 13 Balint, Andrea A          14 Sea Devils-PV        2:46.85    2:52.85
 14 Riley, Sara E             14 Rmsc-PV              2:49.57    2:56.33
 15 King, Tana M              13 PM-PV                2:53.24    2:58.52
 16 Walsh, Laura F            13 Rmsc-PV              3:02.80    2:59.19
-------------------------------------------------------------------------
 -- Glass, Lelia M            13 Rmsc-PV              3:03.60         DQ

Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Christensen, Mei L  14 CUBU-PV              2:34.71    2:30.59         20
  2 Urubshurow, Delghi  14 Rmsc-PV              2:34.84    2:32.70         17
  3 Schwee, Suzanne E   13 CUBU-PV              2:35.04    2:34.31         16
  4 Balint, Andrea A    14 Sea Devils-PV        2:36.14    2:35.48         15
  5 Chuang, Christine   14 Rmsc-PV              2:37.49    2:35.92         14
  6 Kozlowski, Mary C   14 CUBU-PV              2:40.42    2:36.63         13
  7 Kranz, Lauren O     13 PM-PV                2:36.02    2:37.01         11.5
  7 Lewis, Caiti I      14 Rmsc-PV              2:36.44    2:37.01         11.5
B - Final
  9 Wells, Caroline V   13 CUBU-PV              2:44.04    2:38.94          9
 10 Reynolds, Melissa   14 SDS-PV               2:43.79    2:40.67          7
 11 Bushmire, Kasey L   13 OCCS-PV              2:45.21    2:40.74          6
 12 Sullivan, Lauren E  14 CUBU-PV              2:43.40    2:41.64          5
 13 Sheerin, Cate M     14 Rmsc-PV              2:41.89    2:41.75          4
 14 Kromer, Thea D      13 SDS-PV               2:45.83    2:43.27          3
Preliminaries
  8 Haase, Colleen H    14 Rmsc-PV              2:38.93
 10 Macedonia, Maggie   13 AAC-PV               2:41.74
 11 Orman, Jackie E     13 Rmsc-PV              2:41.75
 13 Nelson, Catelyn E   14 CUBU-PV              2:42.51
 14 Denman, Heather N   13 Flying Gull-PV       2:43.07
B - Final
 18 Erickson, Sarah P   13 CUBU-PV              2:44.61
 21 Dillon, Laura C     13 CUBU-PV              2:46.53
Preliminaries
 22 Stiles, Madeline L  13 Machine-PV           2:46.88
 23 Reyes, Vanessa E    14 Rmsc-PV              2:47.68
 24 Harding, Arielle R  13 CUBU-PV              2:51.99

Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Christensen, Mei L        14 CUBU-PV              2:34.66    2:34.71
  2 Urubshurow, Delghi K      14 Rmsc-PV              2:35.91    2:34.84
  3 Schwee, Suzanne E         13 CUBU-PV              2:34.12    2:35.04
  4 Kranz, Lauren O           13 PM-PV                2:38.65    2:36.02
  5 Balint, Andrea A          14 Sea Devils-PV        2:32.56    2:36.14
  6 Lewis, Caiti I            14 Rmsc-PV              2:36.64    2:36.44
  7 Chuang, Christine S       14 Rmsc-PV              2:37.77    2:37.49
  8 Haase, Colleen H          14 Rmsc-PV              2:43.19    2:38.93
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kozlowski, Mary C         14 CUBU-PV              2:42.60    2:40.42
 10 Macedonia, Maggie A       13 AAC-PV               2:42.65    2:41.74
 11 Orman, Jackie E           13 Rmsc-PV              2:45.66    2:41.75
 12 Sheerin, Cate M           14 Rmsc-PV              2:40.57    2:41.89
 13 Nelson, Catelyn E         14 CUBU-PV              2:42.33    2:42.51
 14 Denman, Heather N         13 Flying Gull-PV       2:38.69    2:43.07
 15 Sullivan, Lauren E        14 CUBU-PV              2:46.48    2:43.40
 16 Reynolds, Melissa P       14 SDS-PV               2:40.93    2:43.79
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wells, Caroline V         13 CUBU-PV              2:43.58    2:44.04
 18 Erickson, Sarah P         13 CUBU-PV              2:41.46    2:44.61
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bushmire, Kasey L         13 OCCS-PV              2:45.51    2:45.21
 20 Kromer, Thea D            13 SDS-PV               2:41.40    2:45.83
 21 Dillon, Laura C           13 CUBU-PV              2:41.43    2:46.53
 22 Stiles, Madeline L        13 Machine-PV           2:40.69    2:46.88
 23 Reyes, Vanessa E          14 Rmsc-PV              2:46.86    2:47.68
 24 Harding, Arielle R        13 CUBU-PV              2:46.00    2:51.99

Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Arlington Aquatic Club-PV  'A'              1:54.62    1:53.06         40
     1) Hinkle, Katy A 14               2) Macedonia, Maggie A 13
     3) Macedonia, Anna M 13            4) Radloff, Katie A 14
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      1:55.14    1:56.62         34
     1) Harvey, Katura M 14             2) Waters, Megan J 13
     3) Chuang, Christine S 14          4) Orman, Jackie E 13
  3 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  1:57.30    1:58.04         32
     1) Adams, Chelsie L 13             2) Kromer, Thea D 13
     3) Smith, Alexis A 14              4) Boyle, Kaeley M 14
  4 Potomac Marlins-PV  'A'                     1:57.53    1:59.73         30
     1) Kranz, Lauren O 13              2) Naber, Patricia J 14
     3) Snyder, Lisa 13                 4) King, Tana M 13
  5 Snowbird Aquatics-PV  'A'                   1:59.98    1:59.91         28
     1) Daczkowski, Courtney M 13       2) Ritter, Lauren M 14
     3) Swiger, Lynn D 14               4) Boland, Mary Teresa 14
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                1:55.21    2:00.28         26
     1) Christensen, Mei L 14           2) Kozlowski, Mary C 14
     3) Lee, Liz M 14                   4) Schwee, Suzanne E 13
  7 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      2:07.07    2:00.35         24
     1) Urubshurow, Delghi K 14         2) Grabarek, Kelly E 14
     3) Sheerin, Cate M 14              4) Shi, Eileen 13
  8 Sea Devil Swimming-PV  'B'                  2:00.97    2:02.65         22
     1) Reynolds, Melissa P 14          2) Decrosta, Katherine E 13
     3) Truluck, Macy M 14              4) Nebinski, Dana 14
  9 Machine Aquatics-PV  'A'                    2:01.36    2:03.80         18
     1) Stiles, Madeline L 13           2) Henderson, Lissa B 14
     3) Keedy, Ali M 13                 4) Fimian, Kristin 14
 10 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                2:00.20    2:03.92         14
     1) Wells, Caroline V 13            2) Hewitt, Hailey K 13
     3) Erickson, Sarah P 13            4) Emery, Molly C 13
 11 The Fish-PV  'A'                            2:05.52    2:07.55         12
     1) Fitz, Stephanie L 13            2) Jones, Brein D 13
     3) Geckler, Chelsea E 14           4) Marsilii, Caitlin T 13

Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      4:15.14    4:15.88         40
     1) Harvey, Katura M 14             2) Waters, Megan J 13
     3) Chuang, Christine S 14          4) Urubshurow, Delghi K 14
  2 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  4:14.01    4:16.94         34
     1) Reynolds, Melissa P 14          2) McNerney, Molly I 14
     3) Kromer, Thea D 13               4) Boyle, Kaeley M 14
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      4:25.89    4:23.14         32
     1) Sheerin, Cate M 14              2) Orman, Jackie E 13
     3) Reyes, Vanessa E 14             4) Kelly, Emily L 14
  4 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:10.20    4:23.70         30
     1) Ramey, Sarah J 13               2) Christensen, Mei L 14
     3) Benevento, Laura J 13           4) Wells, Caroline V 13
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:22.89    4:30.51         28
     1) Schwee, Suzanne E 13            2) Tagai, Rachel E 13
     3) Emery, Molly C 13               4) Hewitt, Hailey K 13
  6 Sea Devil Swimming-PV  'B'                  4:21.05    4:30.54         26
     1) Adams, Chelsie L 13             2) Smith, Alexis A 14
     3) Nebinski, Dana 14               4) Truluck, Macy M 14
  7 The Fish-PV  'A'                            4:44.29    4:35.36         24
     1) Kim, Catherine J 13             2) Jones, Brein D 13
     3) Geckler, Chelsea E 14           4) Marsilii, Caitlin T 13

Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      9:20.31    9:12.77         40
     1) Waters, Megan J 13              2) Urubshurow, Delghi K 14
     3) Chuang, Christine S 14          4) Harvey, Katura M 14
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      9:44.00    9:27.97         34
     1) Gemunder, Casey M 14            2) Kelly, Emily L 14
     3) Webb, Morgan A 14               4) Riley, Sara E 14
  3 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  9:16.36    9:29.04         32
     1) Adams, Chelsie L 13             2) Reynolds, Melissa P 14
     3) Nebinski, Dana 14               4) Boyle, Kaeley M 14
  4 The Fish-PV  'A'                            9:36.43    9:31.91         30
     1) Kim, Catherine J 13             2) Jones, Brein D 13
     3) Geckler, Chelsea E 14           4) Marsilii, Caitlin T 13
  5 Sea Devil Swimming-PV  'B'                  9:32.99    9:52.82         28
     1) Smith, Alexis A 14              2) Decrosta, Katherine E 13
     3) Kromer, Thea D 13               4) Truluck, Macy M 14
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                9:34.39   10:10.46         26
     1) Hewitt, Hailey K 13             2) Mortensen, Michelle M 13
     3) Ange, Ashleigh E 14             4) Benevento, Laura J 13
 -- Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                9:03.58         DQ
     1) Schwee, Suzanne E 13            2) Kozlowski, Mary C 14
     3) Emery, Molly C 13               4) Wells, Caroline V 13

Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Arlington Aquatic Club-PV  'A'              2:10.55    2:09.51         40
     1) Macedonia, Maggie A 13          2) Macedonia, Anna M 13
     3) Hinkle, Katy A 14               4) Radloff, Katie A 14
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      2:08.21    2:10.42         34
     1) Waters, Megan J 13              2) Haase, Colleen H 14
     3) Chuang, Christine S 14          4) Harvey, Katura M 14
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                2:07.42    2:10.83         32
     1) Christensen, Mei L 14           2) Nelson, Catelyn E 14
     3) Schwee, Suzanne E 13            4) Kozlowski, Mary C 14
  4 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  2:11.65    2:11.96         30
     1) Boyle, Kaeley M 14              2) O'Leary, Carey L 14
     3) Kromer, Thea D 13               4) McNerney, Molly I 14
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      2:15.67    2:12.93         28
     1) Kelly, Emily L 14               2) Reyes, Vanessa E 14
     3) Sheerin, Cate M 14              4) Urubshurow, Delghi K 14
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                2:11.07    2:14.47         26
     1) Hewitt, Hailey K 13             2) Harding, Arielle R 13
     3) Ramey, Sarah J 13               4) Emery, Molly C 13
  7 Snowbird Aquatics-PV  'A'                   2:15.32    2:16.16         24
     1) Daczkowski, Courtney M 13       2) Boland, Mary Teresa 14
     3) Ritter, Lauren M 14             4) Swiger, Lynn D 14
  8 Machine Aquatics-PV  'A'                         NT    2:20.89         22
     1) Stiles, Madeline L 13           2) Wolla, Kristen E 13
     3) Henderson, Lissa B 14           4) Fimian, Kristin 14
  9 The Fish-PV  'A'                            2:17.99    2:21.48         18
     1) Jones, Brein D 13               2) Kim, Jessica J 14
     3) Geckler, Chelsea E 14           4) Marsilii, Caitlin T 13
 10 Sea Devil Swimming-PV  'B'                  2:17.91    2:21.60         14
     1) Truluck, Macy M 14              2) Rubin, Meredith F 14
     3) Adams, Chelsie L 13             4) Smith, Alexis A 14
 11 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'              2:26.69    2:29.20         12
     1) Lidd, Stephanie M 14            2) Leach, Lauren E 13
     3) Gaddi, Courtney D 13            4) Barry, Cortney M 13

Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      4:49.01    4:45.96         40
     1) Waters, Megan J 13              2) Orman, Jackie E 13
     3) Chuang, Christine S 14          4) Harvey, Katura M 14
  2 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:37.58    4:46.60         34
     1) Christensen, Mei L 14           2) Nelson, Catelyn E 14
     3) Schwee, Suzanne E 13            4) Ramey, Sarah J 13
  3 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  4:44.06    4:52.01         32
     1) Boyle, Kaeley M 14              2) DeMocker, Tracy M 13
     3) Kromer, Thea D 13               4) Smith, Alexis A 14
  4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      5:03.12    4:53.15         30
     1) Kelly, Emily L 14               2) Reyes, Vanessa E 14
     3) Sheerin, Cate M 14              4) Urubshurow, Delghi K 14
  5 Potomac Marlins-PV  'A'                     5:07.26    5:09.47         28
     1) Snyder, Lisa 13                 2) Naber, Patricia J 14
     3) King, Tana M 13                 4) Kranz, Lauren O 13
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:46.17    5:11.03         26
     1) Mortensen, Michelle M 13        2) Wells, Caroline V 13
     3) Benevento, Laura J 13           4) Lee, Liz M 14
  7 Sea Devil Swimming-PV  'B'                  4:56.54    5:14.85         24
     1) Truluck, Macy M 14              2) O'Leary, Carey L 14
     3) Adams, Chelsie L 13             4) Reynolds, Melissa P 14
  8 The Fish-PV  'A'                            4:58.32    5:18.90         22
     1) Jones, Brein D 13               2) Kim, Jessica J 14
     3) Geckler, Chelsea E 14           4) Marsilii, Caitlin T 13
  9 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'              5:36.35    5:27.50         18
     1) Lidd, Stephanie M 14            2) Leach, Lauren E 13
     3) Gaddi, Courtney D 13            4) Barry, Cortney M 13

Girls 14 & Under 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Urubshurow, Delghi  14 Rmsc-PV              9:55.06    9:38.28         20
  2 Swiger, Lynn D      14 Snowbirds-PV         9:57.67    9:38.71         17
  3 Gemunder, Casey M   14 Rmsc-PV             10:10.88    9:45.22         16
  4 Marsilii, Caitlin   13 Fish-PV             10:11.54    9:49.36         15
  5 Webb, Morgan A      14 Rmsc-PV             10:24.27   10:02.67         14
  6 Geckler, Chelsea E  14 Fish-PV              9:29.91   10:02.85         13
  7 Haase, Colleen H    14 Rmsc-PV             10:32.48   10:05.49         12
  8 Hughes, Kristie E   13 Rmsc-PV             10:15.94   10:08.84         11
  9 Kozlowski, Mary C   14 CUBU-PV             10:31.19   10:12.21          9
 10 Naber, Patricia J   14 PM-PV               10:58.23   10:12.23          7
 11 Barry, Cortney M    13 FAST-PV             10:15.18   10:12.57          6
 12 Giangi, Calie M     14 Snowbirds-PV        10:51.86   10:13.48          5
 13 Erickson, Sarah P   13 CUBU-PV             10:26.22   10:15.31          4
 14 Hess, Frani E       14 CUBU-PV             10:33.61   10:22.83          3
 15 Reynolds, Melissa   14 SDS-PV              10:25.68   10:28.68          2
 16 Lincoln, Molly C    13 Rmsc-PV             11:04.75   10:31.24          1
 17 Lidd, Stephanie M   14 FAST-PV             10:43.37   10:31.80
 18 Gaddi, Courtney D   13 FAST-PV             10:58.43   10:33.88
 19 Hurley, Kelly E     14 CUBU-PV             10:24.92   10:37.65
 20 Kelly, Alyssa B     13 CUBU-PV             11:07.61   10:41.43
 21 Hatfield, Samantha  14 Rmsc-PV             11:07.16   10:43.04
 22 Smith, Alexis A     14 SDS-PV              11:03.66   10:43.19
 23 Forlenza, Stephani  13 Rmsc-PV             11:07.41   10:44.53
 24 Leach, Lauren E     13 FAST-PV             11:13.57   10:56.76
 25 Collins, Siobhan E  13 CUBU-PV             10:50.62   10:57.21
 26 O'Leary, Carey L    14 SDS-PV              11:26.93   11:00.61
 27 Bieber, Abby R      12 Rmsc-PV             11:21.59   11:23.93
 28 Catoe, Jillian C    13 SDS-PV              11:35.79   11:51.83

Girls 14 & Under 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Swiger, Lynn D      14 Snowbirds-PV        18:50.72   18:23.46         20
  2 Geckler, Chelsea E  14 Fish-PV             18:03.94   19:03.75         17
  3 Marsilii, Caitlin   13 Fish-PV             19:16.00   19:13.29         16
  4 Webb, Morgan A      14 Rmsc-PV             19:42.34   19:25.55         15
  5 Hughes, Kristie E   13 Rmsc-PV             20:03.12   19:46.82         14
  6 Emery, Molly C      13 CUBU-PV             21:01.85   19:49.11         13
  7 Hess, Frani E       14 CUBU-PV             20:08.65   19:51.01         12
  8 Nelson, Catelyn E   14 CUBU-PV             21:46.18   19:53.20         11
  9 Lincoln, Molly C    13 Rmsc-PV             20:51.51   19:58.61          9
 10 Lidd, Stephanie M   14 FAST-PV             20:32.72   20:03.35          7
 11 Forlenza, Stephani  13 Rmsc-PV             21:16.10   20:09.71          6
 12 Hatfield, Samantha  14 Rmsc-PV             21:31.19   20:33.32          5
 13 DeMocker, Tracy M   13 SDS-PV              22:21.50   20:52.01          4
 14 Gerlach, Janene M   11 MSSC-PV             22:14.46   22:25.74          3

Girls 14 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Christensen, Mei L  14 CUBU-PV              5:26.16    5:26.46         20
  2 Lewis, Caiti I      14 Rmsc-PV              5:35.89    5:28.18         17
  3 Kozlowski, Mary C   14 CUBU-PV              5:43.60    5:28.93         16
  4 Haase, Colleen H    14 Rmsc-PV              5:40.18    5:29.72         15
  5 Kotonias, Jennifer  12 MSSC-PV              5:25.54    5:31.69         14
  6 Kranz, Lauren O     13 PM-PV                5:42.44    5:36.57         13
  7 Geckler, Chelsea E  14 Fish-PV              5:17.06    5:37.22         12
  8 Crider, Amy A       13 OCCS-PV              5:47.07    5:43.13         11
  9 Erickson, Sarah P   13 CUBU-PV              5:45.66    5:45.35          9
 10 Wells, Caroline V   13 CUBU-PV              5:59.42    5:45.75          7
 11 Sullivan, Lauren E  14 CUBU-PV              5:48.17    5:47.62          6
 12 Kelly, Alyssa B     13 CUBU-PV              6:00.92    5:53.62          5
 13 O'Leary, Carey L    14 SDS-PV               6:01.88    5:57.09          4
 14 Hurley, Kelly E     14 CUBU-PV              5:56.36    5:57.38          3
 15 Truluck, Macy M     14 SDS-PV               6:15.87    6:00.37          2
 16 Reyes, Vanessa E    14 Rmsc-PV              6:21.91    6:09.07          1
 17 Conroy, Meg G       13 CUBU-PV              6:10.59    6:10.74
 18 McCRONE, Colette    13 HACC-PV              6:17.02    6:11.20
 19 Leach, Lauren E     13 FAST-PV              6:19.13    6:13.33
 20 Maneely, Morgan K   13 Rmsc-PV              6:22.00    6:15.04