PVS LONG COURSE 14 & UNDER
CHAMPIONSHIPS
George Mason University
July 17-20, 2003
PVS-03-61

Meet Results





Event 69  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      1:58.97    2:03.54         40
     1) Chuang, Cara Y 11               2) Grabarek, Julie K 12
     3) Webb, Blair K 11                4) Dragacevac, Sara Z 12
                  30.62     1:01.98 (31.36)     1:32.46 (30.48)     2:03.54 (31.08)
  2 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                1:56.62    2:03.66         34
     1) Molano, Chanele E 12            2) Lynch, Sarah E 12
     3) Marchand, Lindsey R 12          4) Gulliver, Chelsea R 12
                  30.64     1:01.14 (30.50)     1:32.10 (30.96)     2:03.66 (31.56)
  3 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  2:00.83    2:05.51         32
     1) Shook, Kirby M 12               2) Landers, Shannon M 12
     3) Marron, Sara C 12               4) Gibson, Nadine S 12
                  31.22     1:00.97 (29.75)     1:33.64 (32.67)     2:05.51 (31.87)
  4 Mason Makos Swim Team-PV  'A'               2:10.34    2:05.91         30
     1) Kendall, Amanda E 12            2) Arzadon, Rachel A 12
     3) De La Baume, Jen E 12           4) DeOrnellas, Jean M 12
                  29.60     1:01.63 (32.03)     1:34.78 (33.15)     2:05.91 (31.13)
  5 The Fish-PV  'A'                            2:08.72    2:07.49         28
     1) Cackler, Maggie L 12            2) Fritz, Hillary A 12
     3) Tamberrino, Lucy D 12           4) Paris, Toni L 12
                  31.71     1:04.30 (32.59)     1:35.48 (31.18)     2:07.49 (32.01)
  6 Snowbird Aquatics-PV  'A'                   2:10.12    2:10.64         26
     1) O'Malley, Kayla E 12            2) Wright, Nicole A 12
     3) Crowley, Julia H 12             4) Psaris, Alex H 12
                  30.75     1:03.31 (32.56)     1:36.65 (33.34)     2:10.64 (33.99)
  7 Potomac Marlins-PV  'A'                     2:10.49    2:11.13         24
     1) Burnett, Rachel E 11            2) Jones, Katherine L 12
     3) Yensen, Alexandra E 12          4) Dowd, Frances S 12
                  32.87     1:05.47 (32.60)     1:38.58 (33.11)     2:11.13 (32.55)
  8 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      2:03.10    2:11.41         22
     1) Wimer, Courtney L 12            2) Riley, Rebecca H 11
     3) Vucic, Mina 12                  4) Menguy, Anais 11
                  32.36     1:04.89 (32.53)     1:39.23 (34.34)     2:11.41 (32.18)
  9 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                2:01.66    2:11.47         18
     1) Talwar, Kylee R 12              2) Moody, Sarah E 12
     3) Jacoby, Jenna C 12              4) Massie, Kristina W 12
                  33.22     1:06.18 (32.96)     1:37.90 (31.72)     2:11.47 (33.57)
 10 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'      2:06.13   x2:12.89
     1) Yu, Dorothy 11                  2) Gentry, Marissa M 11
     3) Murray, KT M 11                 4) Irish, Kendall M 12
                  52.36     1:07.26 (14.90)     1:55.95 (48.69)     2:12.89 (16.94)
 11 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'              2:11.80    2:13.81         14
     1) Bush, Megan V 11                2) Bush, Adrienne P 11
     3) Brown, Chloe M 11               4) Rogers, Patricia A 12
                  47.90     1:07.36 (19.46)     1:39.86 (32.50)     2:13.81 (33.95)
 12 Sea Devil Swimming-PV  'B'                  2:11.49    2:14.27         12
     1) Zhang, Lei Lei L 12             2) Boone, Brittany A 11
     3) Makarsky, Ashley M 11           4) Gregg, Lindsey N 12
                  33.54     1:06.18 (32.64)     1:40.84 (34.66)     2:14.27 (33.43)
 13 Occoquan Swimming-PV  'A'                   2:16.12    2:16.18         10
     1) Schomp, Taylor K 12             2) Hough, Jordan E 12
     3) Henry, Caitlin E 11             4) Soniak, Mackenzie L 12
                  34.38     1:09.43 (35.05)     1:43.89 (34.46)     2:16.18 (32.29)
 14 The Fish-PV  'B'                            2:29.39    2:19.83          8
     1) Richards, Maddie J 12           2) Diener, Emily C 12
     3) Ream, Brooke E 11               4) Firestein, Emalee G 11
                  35.35     1:09.90 (34.55)     1:44.67 (34.77)     2:19.83 (35.16)
 15 Herndon Aquatic Club-PV  'A'                2:21.54    2:21.38          6
     1) Bracaglia, Laurie G 12          2) Kenis, Sarah 11
     3) Kenis, Elizabeth F 12           4) Rice, Rebecca M 12
                  36.70     1:12.92 (36.22)     1:48.33 (35.41)     2:21.38 (33.05)

Event 70  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      1:58.08    1:56.59         40
     1) Thomas, Josh W 12               2) Stewart, Sean P 12
     3) Fox, Brady C 12                 4) Mackenzie, Doug R 12
                  28.52       56.99 (28.47)     1:26.72 (29.73)     1:56.59 (29.87)
  2 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                1:54.19    2:01.53         34
     1) Gong, Wade T 12                 2) Tollefson, Henry H 12
     3) Krebs, Matt E 12                4) Nichols, Robert E 11
                  30.44       59.74 (29.30)     1:30.26 (30.52)     2:01.53 (31.27)
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      2:02.12    2:03.90         32
     1) Sakaris, Stephen A 12           2) Davey-Karlson, Matt 12
     3) Hyndman, Stephen V 12           4) Wepasnick, Zack L 11
                  30.12     1:01.56 (31.44)     1:33.40 (31.84)     2:03.90 (30.50)
  4 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                2:04.89    2:04.62         30
     1) Pfister, Greg L 12              2) Chab, Bobby 12
     3) Wojciechowski, John A 11        4) Hong, Andrew J 12
                  31.48     1:02.85 (31.37)     1:34.41 (31.56)     2:04.62 (30.21)
  5 The Fish-PV  'A'                            2:07.12    2:06.98         28
     1) Park, Jungmin 12                2) Benecki, Matthew B 12
     3) Miller, Alex O 12               4) Flach, Michael F 12
                  32.61     1:05.41 (32.80)     1:36.63 (31.22)     2:06.98 (30.35)
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                2:13.48   x2:07.49
     1) Christensen, Jonathan L 12      2) Stevens-Palmer, Quinn J 11
     3) Krebs, Sam T 11                 4) Jones, Daniel M 12
                  32.05     1:03.21 (31.16)     1:35.85 (32.64)     2:07.49 (31.64)
  7 Occoquan Swimming-PV  'A'                   2:12.22    2:07.90         26
     1) MacDonald, Angus J 11           2) Stronko, Jake M 12
     3) Jansen, Devin A 12              4) Morres, Alexander 12
                  47.77     1:04.37 (16.60)     1:35.32 (30.95)     2:07.90 (32.58)
  8 Snowbird Aquatics-PV  'A'                   2:10.02    2:08.29         24
     1) Durazo, Danny M 12              2) Casey, Tom J 11
     3) Bowers, Devin J 12              4) Swinimer, Nicholas J 12
                  48.17     1:04.19 (16.02)     1:36.03 (31.84)     2:08.29 (32.26)
  9 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'      2:07.13   x2:09.64
     1) Durbin, Patrick J 12            2) Wang, Victor G 12
     3) Steinnagel, Zachary D 11        4) Verboncoeur, Chris P 11
                  32.51     1:03.82 (31.31)     1:58.94 (55.12)     2:09.64 (10.70)

Event 71  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Arlington Aquatic Club-PV  'A'              1:54.62    1:53.06         40
     1) Hinkle, Katy A 14               2) Macedonia, Maggie A 13
     3) Macedonia, Anna M 13            4) Radloff, Katie A 14
                  27.86       55.98 (28.12)     1:24.56 (28.58)     1:53.06 (28.50)
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      1:55.14    1:56.62         34
     1) Harvey, Katura M 14             2) Waters, Megan J 13
     3) Chuang, Christine S 14          4) Orman, Jackie E 13
                  28.47       57.64 (29.17)     1:27.27 (29.63)     1:56.62 (29.35)
  3 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  1:57.30    1:58.04         32
     1) Adams, Chelsie L 13             2) Kromer, Thea D 13
     3) Smith, Alexis A 14              4) Boyle, Kaeley M 14
                  30.16       59.88 (29.72)     1:29.28 (29.40)     1:58.04 (28.76)
  4 Potomac Marlins-PV  'A'                     1:57.53    1:59.73         30
     1) Kranz, Lauren O 13              2) Naber, Patricia J 14
     3) Snyder, Lisa 13                 4) King, Tana M 13
                  29.12       59.21 (30.09)     1:30.92 (31.71)     1:59.73 (28.81)
  5 Snowbird Aquatics-PV  'A'                   1:59.98    1:59.91         28
     1) Daczkowski, Courtney M 13       2) Ritter, Lauren M 14
     3) Swiger, Lynn D 14               4) Boland, Mary Teresa 14
                  30.39       59.08 (28.69)     1:28.85 (29.77)     1:59.91 (31.06)
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                1:55.21    2:00.28         26
     1) Christensen, Mei L 14           2) Kozlowski, Mary C 14
     3) Lee, Liz M 14                   4) Schwee, Suzanne E 13
                  29.40       59.91 (30.51)     1:31.00 (31.09)     2:00.28 (29.28)
  7 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      2:07.07    2:00.35         24
     1) Urubshurow, Delghi K 14         2) Grabarek, Kelly E 14
     3) Sheerin, Cate M 14              4) Shi, Eileen 13
                  29.70     1:00.14 (30.44)     1:30.14 (30.00)     2:00.35 (30.21)
  8 Sea Devil Swimming-PV  'B'                  2:00.97    2:02.65         22
     1) Reynolds, Melissa P 14          2) Decrosta, Katherine E 13
     3) Truluck, Macy M 14              4) Nebinski, Dana 14
                  30.91     1:00.99 (30.08)     1:32.91 (31.92)     2:02.65 (29.74)
  9 Machine Aquatics-PV  'A'                    2:01.36    2:03.80         18
     1) Stiles, Madeline L 13           2) Henderson, Lissa B 14
     3) Keedy, Ali M 13                 4) Fimian, Kristin 14
                  30.72     1:01.77 (31.05)     1:33.86 (32.09)     2:03.80 (29.94)
 10 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                2:00.20    2:03.92         14
     1) Wells, Caroline V 13            2) Hewitt, Hailey K 13
     3) Erickson, Sarah P 13            4) Emery, Molly C 13
                  31.13     1:01.53 (30.40)     1:32.44 (30.91)     2:03.92 (31.48)
 11 The Fish-PV  'A'                            2:05.52    2:07.55         12
     1) Fitz, Stephanie L 13            2) Jones, Brein D 13
     3) Geckler, Chelsea E 14           4) Marsilii, Caitlin T 13
                  48.14     1:04.97 (16.83)   2:07.55 (1:02.58)

Event 72  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                1:48.50    1:48.91         40
     1) McDonald, Adam C 14             2) Wise, Zack P 14
     3) Grimmett-Norris, Robert W 14    4) Bollea, Drew L 14
                  26.84       54.22 (27.38)     1:21.47 (27.25)     1:48.91 (27.44)
  2 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  1:50.94    1:51.72         34
     1) Rubin, Jared S 14               2) Gustafson, Max J 14
     3) Hagy, Trey E 14                 4) Mears, Andy S 14
                  27.47       55.88 (28.41)     1:26.20 (30.32)     1:51.72 (25.52)
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      1:47.04    1:52.89         32
     1) Link, Justin W 14               2) Mechak, Ben P 14
     3) Benjamin, Ethan A 14            4) Swallow, Nathan C 14
                  28.00       55.60 (27.60)     1:24.74 (29.14)     1:52.89 (28.15)
  4 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                1:51.68    1:53.46         30
     1) Richardson, Andy M 14           2) Lee, Chris R 14
     3) Lewis, Jake W 13                4) Pool, Jonathan D 14
                  28.63       56.95 (28.32)     1:25.26 (28.31)     1:53.46 (28.20)
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      1:58.02    1:57.81         28
     1) Haibel, Sandy J 13              2) Jefferies, Matt A 13
     3) Perez, JP P 13                  4) Haibel, Chris G 14
                  28.62       57.98 (29.36)     1:27.97 (29.99)     1:57.81 (29.84)

Event 75  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Talwar, Kylee R           12 CUBU-PV              3:02.19    3:01.00
                  41.85     1:28.86 (47.01)     2:15.65 (46.79)     3:01.00 (45.35)
  2 Yu, Dorothy               11 Rmsc-PV              3:09.41    3:03.15
                  41.50     1:27.75 (46.25)     2:15.39 (47.64)     3:03.15 (47.76)
  3 Dragacevac, Sara Z        12 Rmsc-PV              3:03.20    3:04.45
                  41.56     1:28.32 (46.76)     2:15.98 (47.66)     3:04.45 (48.47)
  4 Arzadon, Rachel A         12 MAKO-PV              3:03.05    3:04.59
                  42.32     1:29.76 (47.44)     2:17.11 (47.35)     3:04.59 (47.48)
  5 Maneely, Devan M          12 Rmsc-PV              3:08.79    3:08.16
                  42.43     1:31.04 (48.61)     2:19.39 (48.35)     3:08.16 (48.77)
  6 Watson-Layeni, Kemi O     12 UN-DC-PV             3:03.91    3:08.21
                  42.30     1:29.75 (47.45)     2:19.11 (49.36)     3:08.21 (49.10)
  7 McDaniel, Emily H         12 SDS-PV               3:14.68    3:08.26
                  42.38     1:31.46 (49.08)     2:19.44 (47.98)     3:08.26 (48.82)
  8 Stout, Erin M             12 Rmsc-PV              3:11.73    3:11.40
                  43.56     1:34.23 (50.67)     2:22.87 (48.64)     3:11.40 (48.53)
-------------------------------------------------------------------------
  9 De La Baume, Jen E        12 MAKO-PV              3:29.13    3:12.98
                  43.46     1:31.50 (48.04)     2:22.21 (50.71)     3:12.98 (50.77)
 10 Marron, Sara C            12 SDS-PV               3:17.86    3:15.17
                  44.23     1:33.26 (49.03)     2:24.23 (50.97)     3:15.17 (50.94)
 11 Fritz, Hillary A          12 Fish-PV              3:10.71    3:16.54
                  43.42     1:33.73 (50.31)     2:24.89 (51.16)     3:16.54 (51.65)
 12 Conner, Sara E            12 FAST-PV              3:08.70    3:17.07
                  44.69     1:34.94 (50.25)     2:26.95 (52.01)     3:17.07 (50.12)
 13 Garfield, Maura A         12 Rmsc-PV              3:17.42    3:17.60
                  44.94     1:36.17 (51.23)     2:27.59 (51.42)     3:17.60 (50.01)
 14 Paris, Emma A             11 Rmsc-PV              3:18.32    3:21.75
                  44.57     1:35.65 (51.08)     2:28.51 (52.86)     3:21.75 (53.24)
 15 Shook, Kirby M            12 SDS-PV               3:17.09    3:22.89
                  44.43     1:36.78 (52.35)     2:31.39 (54.61)     3:22.89 (51.50)
 16 Bieber, Abby R            12 Rmsc-PV              3:22.32    3:25.20
                  45.83     1:39.13 (53.30)     2:32.43 (53.30)     3:25.20 (52.77)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wright, Nicole A          12 Snowbirds-PV         3:24.45    3:26.84
                  47.63     1:39.83 (52.20)     2:32.62 (52.79)     3:26.84 (54.22)
 18 Diener, Emily C           12 Fish-PV              3:18.89    3:27.27
                  47.00     1:39.05 (52.05)     2:33.34 (54.29)     3:27.27 (53.93)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Portare, Erin A           12 SDS-PV               3:22.29    3:31.96
                  47.89     1:43.79 (55.90)     2:39.14 (55.35)     3:31.96 (52.82)
 -- Fitz, Natalie M           11 Fish-PV              3:18.82         DQ
                  45.39     1:35.39 (50.00)     2:27.56 (52.17)          DQ (50.95)

Event 76  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Christensen, Jonathan L   12 CUBU-PV              2:54.29    2:55.47
                  39.50     1:24.61 (45.11)     2:11.83 (47.22)     2:55.47 (43.64)
  2 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              2:56.26    2:57.97
                  39.87     1:24.73 (44.86)     2:11.71 (46.98)     2:57.97 (46.26)
  3 Chab, Bobby               12 CUBU-PV              2:54.37    2:59.40
                  38.58     1:22.96 (44.38)     2:11.12 (48.16)     2:59.40 (48.28)
  4 Cook, Tommy M             12 Machine-PV           3:07.53    3:05.88
                  41.32     1:29.60 (48.28)     2:18.03 (48.43)     3:05.88 (47.85)
  5 Stephens, Michael A       12 Rmsc-PV              3:09.42    3:10.15
                  43.51     1:31.83 (48.32)     2:21.80 (49.97)     3:10.15 (48.35)
  6 Hong, Andrew J            12 CUBU-PV              3:15.87    3:10.44
                  43.16     1:31.60 (48.44)     2:22.09 (50.49)     3:10.44 (48.35)
  7 Morres, Alexander         12 OCCS-PV              3:11.96    3:13.25
                  44.64     1:34.27 (49.63)     2:24.96 (50.69)     3:13.25 (48.29)
  8 Tram, Andrew R            12 SDS-PV               3:18.30    3:14.73
                  44.05     1:33.49 (49.44)     2:24.03 (50.54)     3:14.73 (50.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ogren, Tyler T            12 CUBU-PV              3:12.59    3:15.08
                  45.46     1:36.74 (51.28)     2:26.48 (49.74)     3:15.08 (48.60)
 10 Reinheimer, Matthew T     12 JFD-PV               3:15.06    3:15.32
                  44.25     1:35.73 (51.48)     2:26.81 (51.08)     3:15.32 (48.51)
 11 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV              3:03.60    3:17.53
                  44.72     1:35.31 (50.59)     2:27.57 (52.26)     3:17.53 (49.96)
 12 Cimons, Ben M             12 SDS-PV               3:19.81    3:22.58
                  45.73     1:36.07 (50.34)     2:30.59 (54.52)     3:22.58 (51.99)
 13 Karel, Greg I             11 Rmsc-PV              3:26.28    3:23.04
                  47.62     1:39.70 (52.08)     2:31.42 (51.72)     3:23.04 (51.62)
 14 Jolly, Michael A          12 Rmsc-PV              3:29.02    3:26.65
                  48.97     1:42.25 (53.28)     2:35.72 (53.47)     3:26.65 (50.93)
 15 Husson, Patrick A         11 MSSC-PV              3:28.03    3:31.00
                  47.41     1:41.59 (54.18)     2:37.27 (55.68)     3:31.00 (53.73)
 16 Deshields, Antonio C      11 Rmsc-PV              3:28.12    3:39.15
                  48.96     1:44.48 (55.52)     2:42.23 (57.75)     3:39.15 (56.92)

Event 79  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Christensen, Mei L        14 CUBU-PV              2:27.76    2:30.35
                  35.35     1:14.10 (38.75)     1:52.68 (38.58)     2:30.35 (37.67)
  2 Boyle, Kaeley M           14 SDS-PV               2:31.30    2:32.31
                  35.83     1:14.51 (38.68)     1:53.68 (39.17)     2:32.31 (38.63)
  3 Ritter, Lauren M          14 Snowbirds-PV         2:27.03    2:32.40
                  36.78     1:15.62 (38.84)     1:52.22 (36.60)     2:32.40 (40.18)
  4 Urubshurow, Delghi K      14 Rmsc-PV              2:33.59    2:34.54
                  36.08     1:14.67 (38.59)     1:54.88 (40.21)     2:34.54 (39.66)
  5 Schwee, Suzanne E         13 CUBU-PV              2:38.39    2:34.91
                  36.92     1:16.07 (39.15)     1:55.57 (39.50)     2:34.91 (39.34)
  6 Waters, Megan J           13 Rmsc-PV              2:38.55    2:36.83
                  36.49     1:16.51 (40.02)     1:57.47 (40.96)     2:36.83 (39.36)
  7 Hewitt, Hailey K          13 CUBU-PV              2:37.12    2:38.32
                  36.56     1:16.33 (39.77)     1:57.82 (41.49)     2:38.32 (40.50)
  8 Kelly, Emily L            14 Rmsc-PV              2:37.98    2:38.56
                  38.33     1:19.63 (41.30)     2:01.02 (41.39)     2:38.56 (37.54)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Macedonia, Maggie A       13 AAC-PV               2:38.43    2:38.80
                  36.92     1:17.15 (40.23)     1:58.36 (41.21)     2:38.80 (40.44)
 10 Mortensen, Michelle M     13 CUBU-PV              2:47.80    2:39.40
                  36.63     1:15.87 (39.24)     1:57.20 (41.33)     2:39.40 (42.20)
 11 Hinkle, Katy A            14 AAC-PV               2:43.36    2:40.48
                  37.04     1:17.34 (40.30)     1:59.77 (42.43)     2:40.48 (40.71)
 12 Kranz, Lauren O           13 PM-PV                2:39.66    2:40.60
                  37.81     1:18.75 (40.94)     2:00.32 (41.57)     2:40.60 (40.28)
 13 Marsilii, Caitlin T       13 Fish-PV              2:41.56    2:40.99
                  36.98     1:17.80 (40.82)     1:59.90 (42.10)     2:40.99 (41.09)
 14 Wells, Caroline V         13 CUBU-PV              2:43.89    2:41.18
                  38.65     1:19.51 (40.86)     2:00.48 (40.97)     2:41.18 (40.70)
 15 Swanson, Erica L          14 Snowbirds-PV         2:40.60    2:41.37
                  38.48     1:20.01 (41.53)     2:01.91 (41.90)     2:41.37 (39.46)
 16 Radloff, Katie A          14 AAC-PV               2:39.41    2:42.25
                  38.13     1:18.37 (40.24)     2:00.83 (42.46)     2:42.25 (41.42)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lidd, Stephanie M         14 FAST-PV              2:42.01    2:43.24
                  37.73     1:19.18 (41.45)     2:02.39 (43.21)     2:43.24 (40.85)
 18 Giangi, Calie M           14 Snowbirds-PV         2:51.02    2:44.26
                  38.82     1:20.39 (41.57)     2:02.72 (42.33)     2:44.26 (41.54)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Barry, Cortney M          13 FAST-PV              2:48.70    2:44.73
                  38.23     1:19.60 (41.37)     2:02.80 (43.20)     2:44.73 (41.93)
 20 Daczkowski, Courtney M    13 Snowbirds-PV         2:43.68    2:44.98
                  39.71     1:21.27 (41.56)     2:03.78 (42.51)     2:44.98 (41.20)
 21 Weldon, Lauren A          13 H2oyas-PV            2:45.36    2:45.56
                  39.54     1:21.63 (42.09)     2:04.09 (42.46)     2:45.56 (41.47)
 22 Forlenza, Stephanie A     13 Rmsc-PV              2:47.93    2:45.64
                  38.59     1:20.50 (41.91)     2:02.86 (42.36)     2:45.64 (42.78)
 23 Naber, Patricia J         14 PM-PV                2:46.31    2:46.19
                  40.04     1:21.53 (41.49)     2:04.59 (43.06)     2:46.19 (41.60)
 24 Smith, Alexis A           14 SDS-PV               2:44.28    2:46.79
                  38.31     1:20.09 (41.78)     2:03.75 (43.66)     2:46.79 (43.04)
 25 Benevento, Laura J        13 CUBU-PV              2:49.21    2:47.63
                  37.32     1:19.92 (42.60)     2:03.98 (44.06)     2:47.63 (43.65)
 26 Ange, Ashleigh E          14 CUBU-PV              2:53.82    2:47.69
                  38.34     1:20.27 (41.93)     2:04.72 (44.45)     2:47.69 (42.97)
 27 Rosenthal, Shira F        13 Rmsc-PV              2:56.82    2:47.91
                  38.07     1:20.27 (42.20)     2:04.39 (44.12)     2:47.91 (43.52)
 28 Grabarek, Kelly E         14 Rmsc-PV              2:43.31    2:49.71
                  38.97     1:21.33 (42.36)     2:05.85 (44.52)     2:49.71 (43.86)
 29 Decrosta, Katherine E     13 SDS-PV               2:44.70    2:49.73
                  39.79     1:22.24 (42.45)     2:06.24 (44.00)     2:49.73 (43.49)
 30 Emery, Molly C            13 CUBU-PV              2:53.01    2:50.74
                  39.80     1:22.66 (42.86)     2:07.44 (44.78)     2:50.74 (43.30)
 31 Chang, Kellie             14 CUBU-PV              2:50.51    2:50.91
                  41.30     1:24.57 (43.27)     2:08.61 (44.04)     2:50.91 (42.30)
 32 Truluck, Macy M           14 SDS-PV               2:52.48    2:52.00
                  40.01     1:23.24 (43.23)     2:08.97 (45.73)     2:52.00 (43.03)
 33 Jones, Brein D            13 Fish-PV              2:54.59    2:52.01
                  39.96     1:24.88 (44.92)     2:10.28 (45.40)     2:52.01 (41.73)
 34 Floria, Charlotte E       13 Rmsc-PV              2:49.72    2:52.19
                  40.28     1:23.91 (43.63)     2:08.41 (44.50)     2:52.19 (43.78)
 35 O'Leary, Carey L          14 SDS-PV               2:57.12    2:52.63
                  40.54     1:23.28 (42.74)     2:08.41 (45.13)     2:52.63 (44.22)
 36 Conroy, Meg G             13 CUBU-PV              2:45.62    2:52.68
                  41.70     1:25.22 (43.52)     2:09.86 (44.64)     2:52.68 (42.82)
 37 Fitzgerald, Ashley N      13 OCCS-PV              2:49.73    2:53.12
                  39.71     1:23.02 (43.31)     2:08.44 (45.42)     2:53.12 (44.68)
 38 Hurley, Kelly E           14 CUBU-PV              2:54.05    2:54.72
                  40.65     1:24.68 (44.03)     2:09.83 (45.15)     2:54.72 (44.89)
 39 Kelly, Alyssa B           13 CUBU-PV              2:54.34    2:55.87
                  40.46     1:24.84 (44.38)     2:10.44 (45.60)     2:55.87 (45.43)
 40 Leach, Lauren E           13 FAST-PV              2:53.51    2:55.88
                  41.93     1:26.90 (44.97)     2:11.96 (45.06)     2:55.88 (43.92)
 41 Falcone, Stephanie A      13 H2oyas-PV            2:56.10    2:59.28
                  41.83     1:26.81 (44.98)     2:13.01 (46.20)     2:59.28 (46.27)
 -- Hughes, Kristie E         13 Rmsc-PV              2:42.18         DQ
                  38.43     1:19.58 (41.15)     2:01.45 (41.87)          DQ (41.24)

Event 80  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              2:28.56    2:23.73
                  33.42     1:09.71 (36.29)     1:46.69 (36.98)     2:23.73 (37.04)
  2 McDonald, Adam C          14 CUBU-PV              2:24.54    2:25.78
                  35.02     1:11.77 (36.75)     1:48.98 (37.21)     2:25.78 (36.80)
  3 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV              2:24.38    2:27.11
                  34.54     1:12.30 (37.76)     1:49.91 (37.61)     2:27.11 (37.20)
  4 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              2:29.06    2:27.81
                  36.12     1:13.23 (37.11)     1:50.76 (37.53)     2:27.81 (37.05)
  5 Lee, Chris                14 CUBU-PV              2:28.93    2:28.12
                  35.21     1:12.44 (37.23)     1:50.71 (38.27)     2:28.12 (37.41)
  6 Nichols, Dan C            14 PM-PV                2:33.99    2:29.03
                  35.38     1:13.28 (37.90)     1:51.45 (38.17)     2:29.03 (37.58)
  7 Bollea, Drew L            14 CUBU-PV              2:28.84    2:29.49
                  33.91     1:11.25 (37.34)     1:50.82 (39.57)     2:29.49 (38.67)
  8 Wise, Zack P              14 CUBU-PV              2:29.56    2:30.03
                  35.46     1:13.74 (38.28)     1:53.26 (39.52)     2:30.03 (36.77)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leach, Alex C             14 Machine-PV           2:36.50    2:30.84
                  35.68     1:14.72 (39.04)     1:53.80 (39.08)     2:30.84 (37.04)
 10 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV              2:35.77    2:31.38
                  35.44     1:13.78 (38.34)     1:52.80 (39.02)     2:31.38 (38.58)
 10 Vuong, David C            13 Rmsc-PV              2:36.53    2:31.38
                  36.15     1:14.07 (37.92)     1:53.37 (39.30)     2:31.38 (38.01)
 12 Haibel, Sandy J           13 Rmsc-PV              2:34.97    2:32.92
                  36.97     1:15.80 (38.83)     1:56.01 (40.21)     2:32.92 (36.91)
 13 Mears, Andy S             14 SDS-PV               2:29.35    2:33.38
                  36.08     1:15.69 (39.61)     1:55.73 (40.04)     2:33.38 (37.65)
 14 Ray, Alex K               14 CUBU-PV              2:33.05    2:35.38
                  36.05     1:14.94 (38.89)     1:55.24 (40.30)     2:35.38 (40.14)
 15 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV              2:35.99    2:35.56
                  36.76     1:16.08 (39.32)     1:55.92 (39.84)     2:35.56 (39.64)
 16 Moreland, Stephen C       14 CUBU-PV              2:32.58    2:38.01
                  37.57     1:17.40 (39.83)     1:58.19 (40.79)     2:38.01 (39.82)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gordon, Jonathan A        13 Rmsc-PV              2:41.94    2:39.45
                  37.58     1:18.24 (40.66)     1:59.05 (40.81)     2:39.45 (40.40)
 18 Shannon, Matthew T        13 SDS-PV               2:43.98    2:39.83
                  36.39     1:16.70 (40.31)     1:58.17 (41.47)     2:39.83 (41.66)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Parker, Justin M          14 Rmsc-PV              2:45.31    2:41.96
                  37.91     1:18.83 (40.92)     2:00.83 (42.00)     2:41.96 (41.13)
 20 Kim, Alex J               13 Rmsc-PV              2:41.89    2:43.38
                  38.09     1:19.21 (41.12)     2:01.73 (42.52)     2:43.38 (41.65)
 21 Relihan, Andrew J         13 Rmsc-PV              2:49.97    2:46.23
                  38.84     1:20.83 (41.99)     2:03.70 (42.87)     2:46.23 (42.53)
 22 Feasley, Robert A         14 Rmsc-PV              2:48.01    2:46.71
                  38.34     1:20.24 (41.90)     2:03.26 (43.02)     2:46.71 (43.45)
 23 Hagy, Trey E              14 SDS-PV               2:47.88    2:47.12
                  38.74     1:21.09 (42.35)     2:05.07 (43.98)     2:47.12 (42.05)
 -- Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV              2:33.91   X2:32.06
                  34.66     1:13.50 (38.84)     1:53.62 (40.12)     2:32.06 (38.44)

Event 81  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Fritz, Hillary A          12 Fish-PV              1:15.20    1:14.36
                  35.73     1:14.36 (38.63)
  2 Chuang, Cara Y            11 Rmsc-PV              1:16.23    1:14.66
                  36.77     1:14.66 (37.89)
  3 Landers, Shannon M        12 SDS-PV               1:14.79    1:14.89
                  35.86     1:14.89 (39.03)
  4 Jacoby, Jenna C           12 CUBU-PV              1:17.85    1:15.30
                  37.23     1:15.30 (38.07)
  5 Soniak, Mackenzie L       12 OCCS-PV              1:20.43    1:15.61
                  37.23     1:15.61 (38.38)
  6 Webb, Blair K             11 Rmsc-PV              1:14.85    1:15.71
                  37.03     1:15.71 (38.68)
  7 Boone, Brittany A         11 SDS-PV               1:19.58    1:18.06
                  38.25     1:18.06 (39.81)
  8 Marchand, Lindsey R       12 CUBU-PV              1:19.43    1:19.05
                  38.36     1:19.05 (40.69)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tamberrino, Lucy D        12 Fish-PV              1:20.95    1:19.72
                  38.70     1:19.72 (41.02)
 10 Riley, Rebecca H          11 Rmsc-PV              1:20.38    1:20.38
                  39.20     1:20.38 (41.18)
 11 DeOrnellas, Jean M        12 MAKO-PV              1:19.65    1:20.40
                  38.37     1:20.40 (42.03)
 12 Yensen, Alexandra E       12 PM-PV                1:22.70    1:21.03
                  39.08     1:21.03 (41.95)
 13 Moody, Sarah E            12 CUBU-PV              1:20.63    1:21.21
                  38.77     1:21.21 (42.44)
 14 Marron, Sara C            12 SDS-PV               1:21.91    1:21.27
                  39.07     1:21.27 (42.20)
 15 Thompson, Bianca R        12 DCPR-PV              1:23.86    1:21.45
                  38.49     1:21.45 (42.96)
 16 Crowley, Julia H          12 Snowbirds-PV         1:25.39    1:21.49
                  39.87     1:21.49 (41.62)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Grabarek, Julie K         12 Rmsc-PV              1:20.90    1:21.63
                  39.55     1:21.63 (42.08)
 18 Paris, Toni L             12 Fish-PV              1:22.95    1:22.03
                  39.82     1:22.03 (42.21)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gentry, Marissa M         11 Rmsc-PV              1:24.87    1:22.06
                  39.23     1:22.06 (42.83)
 20 Bracaglia, Laurie G       12 HACC-PV              1:24.15    1:22.21
                  40.28     1:22.21 (41.93)
 21 Gabala, Allison K         11 Rmsc-PV              1:24.22    1:22.67
                  40.22     1:22.67 (42.45)
 22 Watson-Layeni, Kemi O     12 UN-DC-PV             1:25.80    1:22.89
                  39.73     1:22.89 (43.16)
 23 Rowe, Elizabeth A         12 Rmsc-PV              1:24.39    1:23.37
                  40.28     1:23.37 (43.09)
 24 Kenis, Elizabeth F        12 HACC-PV              1:27.97    1:23.69
                  40.20     1:23.69 (43.49)
 25 Schlatter, Stasia A       12 Machine-PV           1:23.40    1:23.72
                  40.71     1:23.72 (43.01)
 26 Mills, Kaitlin M          11 Rmsc-PV              1:27.12    1:23.86
                  41.07     1:23.86 (42.79)
 27 Klatzkin, Julie A         12 Rmsc-PV              1:27.92    1:24.06
                  40.89     1:24.06 (43.17)
 28 Vucic, Mina               12 Rmsc-PV              1:23.94    1:24.52
                  41.53     1:24.52 (42.99)
 29 Morrill, Kara C           12 Rmsc-PV              1:23.98    1:24.74
                  41.29     1:24.74 (43.45)
 30 Makarsky, Ashley M        11 SDS-PV               1:22.33    1:24.87
                  41.06     1:24.87 (43.81)
 31 Gunn, Kristen E           12 Rmsc-PV              1:26.38    1:25.11
                  41.76     1:25.11 (43.35)
 32 Gibson, Nadine S          12 SDS-PV               1:27.69    1:25.35
                  40.35     1:25.35 (45.00)
 33 Zhang, Lei Lei L          12 SDS-PV               1:26.57    1:25.37
                  41.18     1:25.37 (44.19)
 34 Schomp, Taylor K          12 OCCS-PV              1:26.72    1:25.51
                  41.25     1:25.51 (44.26)
 35 Irish, Kendall M          12 Rmsc-PV              1:26.04    1:25.87
                  41.90     1:25.87 (43.97)
 36 Betman, Hannah E          11 Rmsc-PV              1:27.23    1:25.97
                  41.87     1:25.97 (44.10)
 37 Psaris, Alex H            12 Snowbirds-PV         1:24.58    1:26.97
                  42.38     1:26.97 (44.59)
 38 Gibeily, Allie Y          12 Rmsc-PV              1:26.40    1:27.44
                  42.28     1:27.44 (45.16)
 39 Kenis, Sarah              11 HACC-PV              1:29.27    1:28.02
                  42.52     1:28.02 (45.50)
 40 Guild, Michaela C         12 MSSC-PV              1:29.23    1:28.16
                  42.96     1:28.16 (45.20)
 41 Finelli, Laura K          11 CUBU-PV              1:29.80    1:28.39
                  43.38     1:28.39 (45.01)
 42 Ratcliff, Virginia B      12 Unattached MACH-PV   1:30.17    1:28.98
                  43.25     1:28.98 (45.73)
 43 Massie, Kristina W        12 CUBU-PV              1:27.47    1:29.38
                  43.48     1:29.38 (45.90)
 44 Ream, Brooke E            11 Fish-PV              1:30.17    1:30.71
                  44.21     1:30.71 (46.50)
 45 Hough, Jordan E           12 OCCS-PV              1:26.44    1:33.80
 46 Murphy, Kelly A           12 Rmsc-PV              1:30.15    1:34.58
                  44.44     1:34.58 (50.14)
 -- Rice, Rebecca M           12 HACC-PV              1:28.92         DQ
                  44.02          DQ (47.27)

Event 82  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              1:11.62    1:09.21
                  33.80     1:09.21 (35.41)
  2 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV              1:12.05    1:11.67
                  34.60     1:11.67 (37.07)
  3 Gong, Wade T              12 CUBU-PV              1:13.44    1:12.38
                  34.79     1:12.38 (37.59)
  4 Krebs, Matt E             12 CUBU-PV              1:15.34    1:14.86
                  36.59     1:14.86 (38.27)
  5 Nichols, Robert E         11 CUBU-PV              1:16.48    1:15.11
                  37.57     1:15.11 (37.54)
  6 Shen, David               12 PM-PV                1:18.49    1:15.85
                  36.36     1:15.85 (39.49)
  7 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV              1:19.58    1:16.39
                  37.49     1:16.39 (38.90)
  8 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              1:18.59    1:16.57
                  37.59     1:16.57 (38.98)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              1:16.27    1:16.70
                  37.14     1:16.70 (39.56)
 10 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV              1:19.83    1:17.41
                  37.53     1:17.41 (39.88)
 11 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV         1:19.26    1:17.50
                  37.99     1:17.50 (39.51)
 12 Stevens-Palmer, Quinn J   11 CUBU-PV              1:20.80    1:17.51
                  37.21     1:17.51 (40.30)
 13 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              1:19.33    1:17.62
                  37.35     1:17.62 (40.27)
 14 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV           1:18.41    1:17.86
                  37.50     1:17.86 (40.36)
 15 Wang, Victor G            12 Rmsc-PV              1:19.98    1:18.47
                  37.74     1:18.47 (40.73)
 16 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV              1:19.80    1:18.70
                  37.82     1:18.70 (40.88)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tollefson, Henry H        12 CUBU-PV              1:18.66    1:18.74
                  37.89     1:18.74 (40.85)
 18 Peng, Timothy             12 Rmsc-PV              1:26.56    1:19.26
                  38.69     1:19.26 (40.57)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV              1:19.04    1:19.33
                  39.19     1:19.33 (40.14)
 20 Miller, Alex O            12 Fish-PV              1:26.62    1:19.80
                  39.24     1:19.80 (40.56)
 21 Jolly, Michael A          12 Rmsc-PV              1:17.64    1:19.91
                  39.60     1:19.91 (40.31)
 22 Benecki, Matthew B        12 Fish-PV              1:20.88    1:20.86
                  38.77     1:20.86 (42.09)
 23 Jansen, Devin A           12 OCCS-PV              1:25.14    1:21.99
                  39.50     1:21.99 (42.49)
 24 Hong, Andrew J            12 CUBU-PV              1:21.23    1:22.03
                  38.23     1:22.03 (43.80)
 25 Casey, Tom J              11 Snowbirds-PV         1:23.78    1:22.05
                  39.58     1:22.05 (42.47)
 26 Spina, Alex M             12 CUBU-PV              1:22.05    1:22.55
                  39.95     1:22.55 (42.60)
 27 Pfister, Greg L           12 CUBU-PV              1:21.35    1:22.71
                  37.60     1:22.71 (45.11)
 28 Namath, Imre              12 CUBU-PV              1:23.68    1:22.79
                  40.71     1:22.79 (42.08)
 29 Bowers, Devin J           12 Snowbirds-PV         1:24.05    1:23.72
                  40.69     1:23.72 (43.03)
 30 Cimons, Ben M             12 SDS-PV               1:23.30    1:25.41
                  39.86     1:25.41 (45.55)
 31 Fay, Stephen G            12 HACC-PV              1:27.51    1:25.80
                  40.53     1:25.80 (45.27)
 32 Mulquin, Kevin M          12 Rmsc-PV              1:23.18    1:25.91
                  41.85     1:25.91 (44.06)
 33 Shu, Jack S               11 Rmsc-PV              1:27.96    1:28.11
                  43.23     1:28.11 (44.88)
 34 Des Roches, Jake J        12 SDS-PV               1:26.18    1:28.31
                  42.70     1:28.31 (45.61)
 35 Ogren, Tyler T            12 CUBU-PV              1:25.35    1:28.61
                  43.70     1:28.61 (44.91)

Event 85  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Harvey, Katura M          14 Rmsc-PV              1:01.09    1:00.97
                  29.54     1:00.97 (31.43)
  2 Balint, Andrea A          14 Sea Devils-PV        1:01.10    1:01.11
                  29.63     1:01.11 (31.48)
  3 Ritter, Lauren M          14 Snowbirds-PV         1:03.19    1:01.46
                  30.02     1:01.46 (31.44)
  4 Hinkle, Katy A            14 AAC-PV               1:02.80    1:01.60
                  30.35     1:01.60 (31.25)
  5 Chuang, Christine S       14 Rmsc-PV              1:03.87    1:02.90
                  30.74     1:02.90 (32.16)
  6 King, Tana M              13 PM-PV                1:05.25    1:03.21
                  30.15     1:03.21 (33.06)
  7 Waters, Megan J           13 Rmsc-PV              1:02.93    1:03.54
                  30.77     1:03.54 (32.77)
  8 Denman, Heather N         13 Flying Gull-PV       1:02.51    1:03.85
                  30.89     1:03.85 (32.96)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Macedonia, Anna M         13 AAC-PV               1:05.54    1:03.92
                  30.76     1:03.92 (33.16)
 10 Naber, Patricia J         14 PM-PV                1:05.94    1:04.60
                  31.23     1:04.60 (33.37)
 11 Radloff, Katie A          14 AAC-PV               1:03.34    1:04.65
                  31.15     1:04.65 (33.50)
 12 Boyle, Kaeley M           14 SDS-PV               1:03.78    1:04.75
                  31.11     1:04.75 (33.64)
 13 Reyes, Vanessa E          14 Rmsc-PV              1:06.13    1:04.81
                  31.49     1:04.81 (33.32)
 14 Smith, Alexis A           14 SDS-PV               1:05.84    1:04.86
                  30.82     1:04.86 (34.04)
 15 Orman, Jackie E           13 Rmsc-PV              1:05.90    1:04.95
                  31.71     1:04.95 (33.24)
 16 Reynolds, Melissa P       14 SDS-PV               1:04.91    1:05.11
                  31.34     1:05.11 (33.77)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gaddi, Courtney D         13 FAST-PV              1:06.28    1:05.18
                  31.38     1:05.18 (33.80)
 18 Barry, Cortney M          13 FAST-PV              1:07.10    1:05.25
                  31.92     1:05.25 (33.33)
 18 Marsilii, Caitlin T       13 Fish-PV              1:04.95    1:05.25
                  31.75     1:05.25 (33.50)
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 20 Shi, Eileen               13 Rmsc-PV              1:06.94    1:05.41
                  31.44     1:05.41 (33.97)
 21 Stiles, Madeline L        13 Machine-PV           1:06.66    1:05.55
                  31.45     1:05.55 (34.10)
 22 Crider, Amy A             13 OCCS-PV              1:06.43    1:05.69
                  31.41     1:05.69 (34.28)
 23 Adams, Chelsie L          13 SDS-PV               1:05.31    1:05.73
                  31.72     1:05.73 (34.01)
 23 Swiger, Lynn D            14 Snowbirds-PV         1:03.27    1:05.73
                  31.66     1:05.73 (34.07)
 25 Fimian, Kristin           14 Machine-PV           1:06.65    1:05.89
                  30.78     1:05.89 (35.11)
 26 Sheerin, Cate M           14 Rmsc-PV              1:05.40    1:06.24
                  31.71     1:06.24 (34.53)
 27 Ramey, Sarah J            13 CUBU-PV              1:02.68    1:06.30
                  31.58     1:06.30 (34.72)
 28 Nebinski, Dana            14 SDS-PV               1:07.37    1:06.56
                  31.93     1:06.56 (34.63)
 29 Webb, Morgan A            14 Rmsc-PV              1:06.50    1:06.77
                  32.04     1:06.77 (34.73)
 30 Wells, Caroline V         13 CUBU-PV              1:07.33    1:06.83
                  32.32     1:06.83 (34.51)
 31 Grabarek, Kelly E         14 Rmsc-PV              1:06.87    1:07.14
                  31.65     1:07.14 (35.49)
 32 Dvorak, Margaret E        13 OCCS-PV              1:07.11    1:07.55
                  32.58     1:07.55 (34.97)
 33 Swanson, Erica L          14 Snowbirds-PV         1:07.09    1:07.87
                  32.04     1:07.87 (35.83)
 34 Decrosta, Katherine E     13 SDS-PV               1:06.75    1:07.95
                  32.06     1:07.95 (35.89)
 35 Lee, Liz M                14 CUBU-PV              1:06.41    1:08.07
                  32.65     1:08.07 (35.42)
 36 Erickson, Sarah P         13 CUBU-PV              1:07.08    1:08.26
                  32.91     1:08.26 (35.35)
 37 McCRONE, Colette          13 HACC-PV              1:06.90    1:08.29
                  32.56     1:08.29 (35.73)
 38 Riley, Sara E             14 Rmsc-PV              1:06.40    1:09.13
                  32.43     1:09.13 (36.70)
 39 Boland, Mary Teresa       14 Snowbirds-PV         1:05.69    1:09.53
                  32.97     1:09.53 (36.56)

Event 86  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV                59.07      57.45
                  27.64       57.45 (29.81)
  1 McDonald, Adam C          14 CUBU-PV                57.57      57.45
                  27.88       57.45 (29.57)
  3 Mears, Andy S             14 SDS-PV                 58.25      58.45
                  27.98       58.45 (30.47)
  4 Holmes, Zach D            14 Machine-PV           1:01.18      59.40
                  28.66       59.40 (30.74)
  5 Wise, Zack P              14 CUBU-PV                57.32      59.55
                  28.99       59.55 (30.56)
  6 Leach, Alex C             14 Machine-PV           1:01.72      59.79
                  27.96       59.79 (31.83)
  7 Ray, Alex K               14 CUBU-PV                57.98      59.97
                  28.81       59.97 (31.16)
  8 Bollea, Drew L            14 CUBU-PV              1:00.30    1:00.00
                  28.99     1:00.00 (31.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rubin, Jared S            14 SDS-PV               1:00.82    1:00.20
                  28.77     1:00.20 (31.43)
 10 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              1:01.40    1:00.33
                  28.77     1:00.33 (31.56)
 11 Link, Justin W            14 Rmsc-PV              1:01.46    1:00.41
                  28.90     1:00.41 (31.51)
 12 Haley, Brendan A          14 FBST-PV              1:00.76    1:00.52
                  29.31     1:00.52 (31.21)
 13 Alekseyev, Eugene V       14 JFD-PV               1:01.55    1:01.13
                  29.31     1:01.13 (31.82)
 14 Pool, Jonathan D          14 CUBU-PV              1:03.21    1:01.86
                  29.75     1:01.86 (32.11)
 15 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              1:05.16    1:02.28
                  28.98     1:02.28 (33.30)
 16 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV              1:01.61    1:02.35
                  30.09     1:02.35 (32.26)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV              1:02.33    1:02.65
                  29.54     1:02.65 (33.11)
 18 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV              1:05.11    1:04.24
                  30.44     1:04.24 (33.80)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tollefson, Ross H         13 CUBU-PV              1:05.47    1:04.27
                  30.66     1:04.27 (33.61)
 20 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV              1:05.68    1:04.53
                  31.27     1:04.53 (33.26)
 21 McCorkle, Jacob A         13 Snowbirds-PV         1:05.14    1:04.93
                  30.66     1:04.93 (34.27)
 22 Jefferies, Matt A         13 Rmsc-PV              1:05.49    1:05.39
                  30.94     1:05.39 (34.45)
 23 Miller, Haywood H         14 CUBU-PV              1:05.61    1:05.66
                  31.22     1:05.66 (34.44)
 24 Haibel, Sandy J           13 Rmsc-PV              1:04.52    1:09.02
                  32.28     1:09.02 (36.74)

Event 87  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Kendall, Amanda E         12 MAKO-PV                29.56      29.36
  2 Chuang, Cara Y            11 Rmsc-PV                30.29      30.10
  3 Molano, Chanele E         12 CUBU-PV                30.12      30.28
  4 Landers, Shannon M        12 SDS-PV                 30.56      30.40
  5 Lynch, Sarah E            12 CUBU-PV                30.23      30.45
  6 DeOrnellas, Jean M        12 MAKO-PV                30.42      30.58
  7 Paris, Toni L             12 Fish-PV                30.60      30.72
  8 Marchand, Lindsey R       12 CUBU-PV                31.26      30.82
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shook, Kirby M            12 SDS-PV                 30.81      30.84
 10 Watson-Layeni, Kemi O     12 UN-DC-PV               32.91      31.18
 11 Thompson, Bianca R        12 DCPR-PV                30.94      31.39
 12 Burnett, Rachel E         11 PM-PV                  31.96      31.41
 13 Bush, Megan V             11 FAST-PV                31.79      31.43
 14 Riley, Rebecca H          11 Rmsc-PV                31.51      31.51
 15 Moody, Sarah E            12 CUBU-PV                32.26      31.55
 16 Arzadon, Rachel A         12 MAKO-PV                31.61      31.58
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hill, Lenore              12 DCPR-PV                32.53      32.00
 18 Gentry, Marissa M         11 Rmsc-PV                32.79      32.15
-------------------------------------------------------------------------
 19 Menguy, Anais             11 Rmsc-PV                32.62      32.20
 20 Wright, Nicole A          12 Snowbirds-PV           31.55      32.21
 21 Brown, Chloe M            11 FAST-PV                33.45      32.42
 22 Vucic, Mina               12 Rmsc-PV                32.48      32.47
 23 Grabarek, Julie K         12 Rmsc-PV                32.04      32.53
 24 Gibson, Nadine S          12 SDS-PV                 32.44      32.56
 25 Yu, Dorothy               11 Rmsc-PV                32.68      32.68
 26 Murray, Katie G           11 Rmsc-PV                33.09      32.86
 27 Anderson, Catherine L     12 JFD-PV                 33.67      32.93
 28 LI, Jing Jing             12 Rmsc-PV                34.59      32.98
 29 Soniak, Mackenzie L       12 OCCS-PV                33.84      33.04
 30 Gulliver, Chelsea R       12 CUBU-PV                31.95      33.06
 31 Morrill, Kara C           12 Rmsc-PV                33.52      33.07
 32 Moriarty, Maggie          12 Machine-PV             32.39      33.08
 33 Garfield, Maura A         12 Rmsc-PV                33.69      33.16
 34 Shanley, Meghan E         11 UN-CU-PV               34.71      33.31
 35 Paris, Emma A             11 Rmsc-PV                33.93      33.42
 35 Jacoby, Jenna C           12 CUBU-PV                33.15      33.42
 37 Yensen, Alexandra E       12 PM-PV                  32.61      33.49
 37 Rice, Rebecca M           12 HACC-PV                33.52      33.49
 39 Ortmayer, Abigail R       11 Machine-PV             34.10      33.64
 40 Irish, Kendall M          12 Rmsc-PV                33.26      33.69
 41 Schomp, Taylor K          12 OCCS-PV                33.85      33.71
 42 Massie, Kristina W        12 CUBU-PV                33.84      33.79
 43 Gunn, Kristen E           12 Rmsc-PV                34.60      33.86
 44 Rogers, Patricia A        12 FAST-PV                33.83      33.90
 45 Henry, Caitlin E          11 OCCS-PV                34.55      34.23
 46 Hough, Jordan E           12 OCCS-PV                33.88      37.50

Event 88  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV                28.96      28.75
  2 Tollefson, Henry H        12 CUBU-PV                30.32      29.69
  3 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV                30.22      29.77
  4 Chodnicki, Kevin D        12 JFD-PV                 31.02      30.19
  5 Flach, Michael F          12 Fish-PV                30.04      30.28
  6 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV                30.46      30.33
  7 Chab, Bobby               12 CUBU-PV                30.86      30.47
  8 Gong, Wade T              12 CUBU-PV                30.30      30.56
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV             30.67      30.63
 10 Pfister, Greg L           12 CUBU-PV                30.82      30.69
 11 Lytle, Patrick T          12 CUBU-PV                32.51      30.81
 12 Krebs, Matt E             12 CUBU-PV                30.61      30.84
 13 Hong, Andrew J            12 CUBU-PV                31.87      30.95
 14 Jansen, Devin A           12 OCCS-PV                31.67      31.13
 15 Miller, Alex O            12 Fish-PV                31.09      31.16
 16 Fay, Stephen G            12 HACC-PV                31.65      31.34
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wang, Victor G            12 Rmsc-PV                32.26      31.59
 17 Smith, Zachary T          11 CUBU-PV                33.56      31.59
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 19 Wojciechowski, John A     11 CUBU-PV                31.28      31.61
 20 Reinheimer, Matthew T     12 JFD-PV                 32.87      31.64
 21 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV                33.33      31.67
 22 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV                30.69      31.74
 23 Hazelton, Nicholas H      11 CUBU-PV                33.53      31.93
 24 Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV                32.53      32.05
 25 Casey, Tom J              11 Snowbirds-PV           33.51      32.25
 26 Anderson, Mike P          11 Rmsc-PV                32.82      32.26
 27 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV                 32.63      32.55
 28 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV                32.38      32.59
 29 Jones, Daniel M           12 CUBU-PV                32.44      32.65
 30 Soodak, Ethan M           11 Rmsc-PV                33.80      32.68
 31 Swinimer, Nicholas J      12 Snowbirds-PV           32.79      32.84
 32 Bowers, Devin J           12 Snowbirds-PV           32.06      32.92
 33 Mulquin, Kevin M          12 Rmsc-PV                33.43      33.14
 34 Park, Jungmin             12 Fish-PV                33.21      33.20
 35 Krebs, Sam T              11 CUBU-PV                32.48      33.27
 36 Tollefson, Andrew H       11 CUBU-PV                33.49      33.42
 37 Ogren, Tyler T            12 CUBU-PV                34.74      33.99
 38 Tram, Andrew R            12 SDS-PV                 33.89      34.43
 39 Chen, Peter E             12 Rmsc-PV                34.76      34.47
 40 Des Roches, Jake J        12 SDS-PV                 34.78      34.51
 41 Deshields, Antonio C      11 Rmsc-PV                34.51      34.83

Event 91  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Gemunder, Casey M         14 Rmsc-PV              2:34.72    2:31.09
                  33.54     1:11.59 (38.05)     1:51.35 (39.76)     2:31.09 (39.74)
  2 Chuang, Christine S       14 Rmsc-PV              2:38.15    2:32.26
                  33.57     1:12.70 (39.13)     1:51.50 (38.80)     2:32.26 (40.76)
  3 Schwee, Suzanne E         13 CUBU-PV              2:38.99    2:34.42
                  33.47     1:13.31 (39.84)     1:53.84 (40.53)     2:34.42 (40.58)
  4 Christensen, Mei L        14 CUBU-PV              2:32.10    2:34.48
                  34.02     1:13.07 (39.05)     1:53.59 (40.52)     2:34.48 (40.89)
  5 Kelly, Emily L            14 Rmsc-PV              2:39.62    2:36.26
                  35.39     1:16.61 (41.22)     1:58.10 (41.49)     2:36.26 (38.16)
  6 Kozlowski, Mary C         14 CUBU-PV              2:45.05    2:40.50
                  34.48     1:14.46 (39.98)     1:56.77 (42.31)     2:40.50 (43.73)
  7 Kromer, Thea D            13 SDS-PV               2:42.77    2:43.02
                  34.90     1:15.26 (40.36)     1:59.24 (43.98)     2:43.02 (43.78)
  8 Sheerin, Cate M           14 Rmsc-PV              2:45.44    2:45.44
                  35.12     1:16.99 (41.87)     2:00.30 (43.31)     2:45.44 (45.14)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Denman, Heather N         13 Flying Gull-PV       2:47.42    2:46.76
                  36.18     1:17.98 (41.80)     2:02.88 (44.90)     2:46.76 (43.88)
 10 Geckler, Chelsea E        14 Fish-PV              2:40.14    2:48.46
                  35.10     1:18.52 (43.42)     2:03.21 (44.69)     2:48.46 (45.25)
 11 Benevento, Laura J        13 CUBU-PV              3:02.79    2:51.53
                  36.19     1:18.62 (42.43)     2:02.42 (43.80)     2:51.53 (49.11)
 12 Henderson, Lissa B        14 Machine-PV           2:52.95    2:52.58
                  35.77     1:17.87 (42.10)     2:04.64 (46.77)     2:52.58 (47.94)
 13 Balint, Andrea A          14 Sea Devils-PV        2:46.85    2:52.85
                  35.63     1:18.80 (43.17)     2:05.66 (46.86)     2:52.85 (47.19)
 14 Riley, Sara E             14 Rmsc-PV              2:49.57    2:56.33
                  37.20     1:19.76 (42.56)     2:07.50 (47.74)     2:56.33 (48.83)
 15 King, Tana M              13 PM-PV                2:53.24    2:58.52
                  36.44     1:20.64 (44.20)     2:09.44 (48.80)     2:58.52 (49.08)
 16 Walsh, Laura F            13 Rmsc-PV              3:02.80    2:59.19
                  39.02     1:25.45 (46.43)     2:12.36 (46.91)     2:59.19 (46.83)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Glass, Lelia M            13 Rmsc-PV              3:03.60         DQ
                  37.19     1:21.52 (44.33)     2:07.52 (46.00)          DQ (46.79)

Event 92  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, Robert   14 CUBU-PV              2:19.67    2:22.22
                  32.55     1:09.29 (36.74)     1:45.97 (36.68)     2:22.22 (36.25)
  2 Knecht, Josef M           14 Rmsc-PV              2:33.32    2:23.75
                  32.76     1:09.49 (36.73)     1:46.24 (36.75)     2:23.75 (37.51)
  3 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:34.37    2:30.86
                  33.06     1:11.64 (38.58)     1:50.51 (38.87)     2:30.86 (40.35)
  4 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              2:32.06    2:31.41
                  32.74     1:10.80 (38.06)     1:50.71 (39.91)     2:31.41 (40.70)
  5 Pool, Jonathan D          14 CUBU-PV              2:31.49    2:33.44
                  34.03     1:13.55 (39.52)     1:53.54 (39.99)     2:33.44 (39.90)
  6 Larson, Michael T         13 Rmsc-PV              2:52.18    2:43.00
                  36.61     1:18.76 (42.15)     2:01.45 (42.69)     2:43.00 (41.55)
  7 Feasley, Robert A         14 Rmsc-PV              2:48.11    2:44.77
                  36.93     1:19.91 (42.98)     2:01.68 (41.77)     2:44.77 (43.09)
  8 Kim, Alex J               13 Rmsc-PV              2:48.58    2:54.36
                  39.45     1:23.77 (44.32)     2:08.30 (44.53)     2:54.36 (46.06)

Event 93  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 O'Malley, Kayla E         12 Snowbirds-PV         1:11.47    1:12.19
                  33.69     1:12.19 (38.50)
  2 Kotonias, Jennifer N      12 MSSC-PV              1:10.87    1:12.79
                  33.39     1:12.79 (39.40)
  3 Lynch, Sarah E            12 CUBU-PV              1:12.97    1:13.07
                  34.21     1:13.07 (38.86)
  4 Jones, Katherine L        12 PM-PV                1:18.73    1:15.69
                  35.76     1:15.69 (39.93)
  5 Massie, Kristina W        12 CUBU-PV              1:18.17    1:17.09
                  35.64     1:17.09 (41.45)
  6 Talwar, Kylee R           12 CUBU-PV              1:15.20    1:18.32
                  36.54     1:18.32 (41.78)
  7 Psaris, Alex H            12 Snowbirds-PV         1:18.56    1:20.43
                  37.60     1:20.43 (42.83)
  8 VanDoren, Sarah N         11 CUBU-PV              1:23.37    1:20.70
                  38.04     1:20.70 (42.66)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Diener, Emily C           12 Fish-PV              1:19.27    1:22.28
                  36.80     1:22.28 (45.48)
 10 LI, Jing Jing             12 Rmsc-PV              1:26.10    1:22.70
                  37.44     1:22.70 (45.26)
 11 Crowley, Julia H          12 Snowbirds-PV         1:20.09    1:22.99
                  38.92     1:22.99 (44.07)
 12 Murray, Katie G           11 Rmsc-PV              1:28.10    1:24.33
                  38.87     1:24.33 (45.46)
 13 Kendall, Amanda E         12 MAKO-PV              1:21.93    1:24.84
                  38.18     1:24.84 (46.66)
 14 Bush, Megan V             11 FAST-PV              1:27.42    1:24.98
                  40.03     1:24.98 (44.95)
 15 Gregg, Lindsey N          12 SDS-PV               1:30.37    1:25.55
                  39.84     1:25.55 (45.71)
 16 Vucic, Mina               12 Rmsc-PV              1:24.40    1:25.57
                  39.84     1:25.57 (45.73)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kenis, Elizabeth F        12 HACC-PV              1:28.18    1:26.31
                  39.36     1:26.31 (46.95)
 18 Thompson, Bianca R        12 DCPR-PV              1:23.18    1:26.49
                  38.91     1:26.49 (47.58)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Burnett, Rachel E         11 PM-PV                1:26.20    1:26.68
                  40.56     1:26.68 (46.12)
 20 Gentry, Marissa M         11 Rmsc-PV              1:25.19    1:27.51
                  38.30     1:27.51 (49.21)
 21 Schomp, Taylor K          12 OCCS-PV              1:29.60    1:27.85
                  40.09     1:27.85 (47.76)
 22 Stout, Erin M             12 Rmsc-PV              1:28.87    1:28.34
                  39.79     1:28.34 (48.55)
 23 Watkins, Alicia           11 Rmsc-PV              1:30.07    1:28.79
                  39.39     1:28.79 (49.40)
 24 Betman, Hannah E          11 Rmsc-PV              1:27.83    1:28.89
                  41.88     1:28.89 (47.01)
 25 Makarsky, Ashley M        11 SDS-PV               1:29.71    1:31.33
                  41.04     1:31.33 (50.29)
 -- Klatzkin, Julie A         12 Rmsc-PV              1:20.96         DQ
                  37.30          DQ (44.07)
 -- Gabala, Allison K         11 Rmsc-PV              1:21.13         DQ
                  35.45          DQ (41.72)

Event 94  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              1:08.87    1:09.12
                  32.42     1:09.12 (36.70)
  2 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              1:15.78    1:11.52
                  33.55     1:11.52 (37.97)
  3 Shen, David               12 PM-PV                1:18.28    1:12.10
                  33.86     1:12.10 (38.24)
  4 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              1:15.05    1:14.69
                  34.63     1:14.69 (40.06)
  5 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              1:18.65    1:16.16
                  35.85     1:16.16 (40.31)
  6 Wojciechowski, John A     11 CUBU-PV              1:16.08    1:16.73
                  34.38     1:16.73 (42.35)
  7 Flach, Michael F          12 Fish-PV              1:14.28    1:17.23
                  36.26     1:17.23 (40.97)
  8 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV           1:17.10    1:17.68
                  35.74     1:17.68 (41.94)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Benecki, Matthew B        12 Fish-PV              1:21.03    1:18.62
                  37.61     1:18.62 (41.01)
 10 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               1:23.21    1:19.35
                  36.27     1:19.35 (43.08)
 11 Smith, Zachary T          11 CUBU-PV              1:24.11    1:20.04
                  36.43     1:20.04 (43.61)
 12 Urubshurow, Donzen K      12 Rmsc-PV              1:29.49    1:20.51
                  37.22     1:20.51 (43.29)
 13 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              1:23.84    1:20.93
                  37.88     1:20.93 (43.05)
 14 Peng, Timothy             12 Rmsc-PV              1:22.57    1:21.11
                  38.27     1:21.11 (42.84)
 15 Grimmett-Norris, Michael  11 CUBU-PV              1:23.40    1:22.06
                  38.88     1:22.06 (43.18)
 16 Lytle, Patrick T          12 CUBU-PV              1:23.14    1:22.36
                  37.89     1:22.36 (44.47)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stephens, Michael A       12 Rmsc-PV              1:25.79    1:22.67
                  38.06     1:22.67 (44.61)
 18 Anderson, Mike P          11 Rmsc-PV              1:28.35    1:22.73
                  39.22     1:22.73 (43.51)
-------------------------------------------------------------------------
 19 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV              1:23.91    1:23.39
                  34.99     1:23.39 (48.40)
 20 Chen, Peter E             12 Rmsc-PV              1:29.73    1:24.63
                  38.45     1:24.63 (46.18)
 21 Krebs, Sam T              11 CUBU-PV              1:29.56    1:24.66
                  39.13     1:24.66 (45.53)
 22 Wang, Victor G            12 Rmsc-PV              1:20.50    1:24.91
                  37.57     1:24.91 (47.34)
 23 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV              1:24.00    1:27.11
                  40.39     1:27.11 (46.72)
 24 Suthard, Frank G          11 Rmsc-PV              1:24.88    1:27.75
                  39.47     1:27.75 (48.28)
 25 Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV              1:21.85    1:30.61
                  39.56     1:30.61 (51.05)
 26 Jones, Daniel M           12 CUBU-PV              1:29.05    1:30.67
                  41.37     1:30.67 (49.30)

Event 195  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      4:49.01    4:45.96         40
     1) Waters, Megan J 13              2) Orman, Jackie E 13
     3) Chuang, Christine S 14          4) Harvey, Katura M 14
                  35.18   1:11.64 (1:11.64)                         1:29.51 (17.87)
        1:50.75 (21.24)   4:00.41 (2:30.90)     4:14.86 (14.45)     4:45.96 (45.55)
  2 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:37.58    4:46.60         34
     1) Christensen, Mei L 14           2) Nelson, Catelyn E 14
     3) Schwee, Suzanne E 13            4) Ramey, Sarah J 13
                  33.61   1:08.97 (1:08.97)     1:48.11 (39.14)   2:32.08 (1:23.11)
        3:03.11 (31.03)   3:40.67 (1:08.59)     4:12.22 (31.55)   4:46.60 (1:05.93)
  3 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  4:44.06    4:52.01         32
     1) Boyle, Kaeley M 14              2) DeMocker, Tracy M 13
     3) Kromer, Thea D 13               4) Smith, Alexis A 14
                  35.38   1:11.79 (1:11.79)     1:51.89 (40.10)   2:36.44 (1:24.65)
        3:09.44 (33.00)   3:47.04 (1:10.60)     4:17.24 (30.20)   4:52.01 (1:04.97)
  4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      5:03.12    4:53.15         30
     1) Kelly, Emily L 14               2) Reyes, Vanessa E 14
     3) Sheerin, Cate M 14              4) Urubshurow, Delghi K 14
                  35.57   1:12.45 (1:12.45)     1:50.43 (37.98)   2:35.29 (1:22.84)
        3:08.32 (33.03)   3:48.31 (1:13.02)   4:53.15 (1:04.84)
  5 Potomac Marlins-PV  'A'                     5:07.26    5:09.47         28
     1) Snyder, Lisa 13                 2) Naber, Patricia J 14
     3) King, Tana M 13                 4) Kranz, Lauren O 13
                  36.95   1:18.69 (1:18.69)     1:59.44 (40.75)   2:49.15 (1:30.46)
        3:23.85 (34.70)   4:04.89 (1:15.74)     4:35.13 (30.24)   5:09.47 (1:04.58)
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:46.17    5:11.03         26
     1) Mortensen, Michelle M 13        2) Wells, Caroline V 13
     3) Benevento, Laura J 13           4) Lee, Liz M 14
                  37.03   1:17.07 (1:17.07)     1:58.95 (41.88)   2:46.06 (1:28.99)
        3:21.34 (35.28)   4:02.29 (1:16.23)     4:34.97 (32.68)   5:11.03 (1:08.74)
  7 Sea Devil Swimming-PV  'B'                  4:56.54    5:14.85         24
     1) Truluck, Macy M 14              2) O'Leary, Carey L 14
     3) Adams, Chelsie L 13             4) Reynolds, Melissa P 14
                  38.85   1:21.17 (1:21.17)     1:59.52 (38.35)   2:46.70 (1:25.53)
                            3:06.50 (19.80)   4:40.21 (1:33.71)   5:14.85 (2:08.35)
  8 The Fish-PV  'A'                            4:58.32    5:18.90         22
     1) Jones, Brein D 13               2) Kim, Jessica J 14
     3) Geckler, Chelsea E 14           4) Marsilii, Caitlin T 13
                  39.05   1:21.35 (1:21.35)                         1:46.46 (25.11)
        2:04.99 (18.53)   2:55.18 (1:08.72)   4:43.79 (1:48.61)   5:18.90 (2:23.72)
  9 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'              5:36.35    5:27.50         18
     1) Lidd, Stephanie M 14            2) Leach, Lauren E 13
     3) Gaddi, Courtney D 13            4) Barry, Cortney M 13
                  37.86   1:17.75 (1:17.75)     2:03.11 (45.36)   2:54.76 (1:37.01)
        3:31.68 (36.92)   4:19.86 (1:25.10)     4:51.45 (31.59)   5:27.50 (1:07.64)

Event 196  Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:19.58    4:27.23         40
     1) Richardson, Andy M 14           2) McDonald, Adam C 14
     3) Wise, Zack P 14                 4) Grimmett-Norris, Robert W 14
                  33.26   1:08.30 (1:08.30)                         1:25.96 (17.66)
        1:44.43 (18.47)     2:22.89 (56.93)     2:53.69 (30.80)   4:27.23 (2:04.34)
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      4:33.10    4:31.75         34
     1) Mechak, Ben P 14                2) Gibeily, Chris G 14
     3) Knecht, Josef M 14              4) Link, Justin W 14
                  32.91   1:07.98 (1:07.98)                         1:27.12 (19.14)
        1:43.25 (16.13)     2:23.84 (56.72)     2:55.03 (31.19)   4:31.75 (2:07.91)
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:26.05    4:34.78         32
     1) Bollea, Drew L 14               2) Miller, Haywood H 14
     3) Pool, Jonathan D 14             4) Ray, Alex K 14
                  34.19   1:09.29 (1:09.29)                         1:29.79 (20.50)
        1:44.69 (14.90)     2:24.88 (55.09)     2:57.21 (32.33)   4:34.78 (2:09.90)
  4 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  4:42.14    4:41.99         30
     1) Shannon, Matthew T 13           2) Gustafson, Max J 14
     3) Rubin, Jared S 14               4) Mears, Andy S 14
                  35.15   1:13.04 (1:13.04)     1:49.45 (36.41)   2:31.96 (1:18.92)
        3:04.38 (32.42)   3:43.15 (1:11.19)     4:10.75 (27.60)     4:41.99 (58.84)
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      4:57.74    4:48.12         28
     1) Vuong, David C 13               2) Yang, Yang 13
     3) Feasley, Robert A 14            4) Swallow, Nathan C 14
                  35.60   1:12.32 (1:12.32)     1:51.37 (39.05)   2:35.06 (1:22.74)
        3:07.67 (32.61)   3:48.11 (1:13.05)     4:16.61 (28.50)   4:48.12 (1:00.01)

Event 197  Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:49.48    5:03.04         40
     1) Jacoby, Jenna C 12              2) Talwar, Kylee R 12
     3) Lynch, Sarah E 12               4) Molano, Chanele E 12
                  37.74   1:17.39 (1:17.39)     1:58.25 (40.86)   2:44.40 (1:27.01)
        3:18.79 (34.39)   3:57.70 (1:13.30)     4:28.58 (30.88)   5:03.04 (1:05.34)
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      4:54.77    5:03.05         34
     1) Webb, Blair K 11                2) Dragacevac, Sara Z 12
     3) Gabala, Allison K 11            4) Chuang, Cara Y 11
                  36.06   1:14.50 (1:14.50)     1:54.82 (40.32)   2:40.13 (1:25.63)
                            2:56.27 (16.14)   4:29.05 (1:32.78)   5:03.05 (2:06.78)
  3 Potomac Marlins-PV  'A'                     5:16.19    5:14.11         32
     1) Yensen, Alexandra E 12          2) Dowd, Frances S 12
     3) Jones, Katherine L 12           4) Burnett, Rachel E 11
                  40.05   1:23.38 (1:23.38)                       2:46.68 (1:23.30)
        3:22.65 (35.97)   4:02.45 (1:15.77)     4:36.00 (33.55)   5:14.11 (1:11.66)
  4 The Fish-PV  'A'                            5:14.52    5:14.36         30
     1) Fritz, Hillary A 12             2) Fitz, Natalie M 11
     3) Diener, Emily C 12              4) Cackler, Maggie L 12
                  36.26   1:16.48 (1:16.48)     1:58.58 (42.10)   2:45.97 (1:29.49)
        3:22.53 (36.56)   4:07.65 (1:21.68)     4:39.03 (31.38)   5:14.36 (1:06.71)
  5 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  5:02.99    5:20.35         28
     1) Landers, Shannon M 12           2) Shook, Kirby M 12
     3) Boone, Brittany A 11            4) Gibson, Nadine S 12
                  36.98   1:16.12 (1:16.12)     1:57.54 (41.42)   2:46.12 (1:30.00)
                            3:06.85 (20.73)   4:43.51 (1:36.66)   5:20.35 (2:13.50)
  6 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      5:05.20    5:26.32         26
     1) Riley, Rebecca H 11             2) Yu, Dorothy 11
     3) Bowes, Audrey F 12              4) Grabarek, Julie K 12
                  40.43   1:22.92 (1:22.92)     2:03.97 (41.05)   2:49.99 (1:27.07)
                            3:05.37 (15.38)   4:47.63 (1:42.26)   5:26.32 (2:20.95)
  7 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:54.86    5:28.95         24
     1) Moody, Sarah E 12               2) Massie, Kristina W 12
     3) Marchand, Lindsey R 12          4) Gulliver, Chelsea R 12
                  39.54   1:24.16 (1:24.16)     2:06.38 (42.22)   2:58.04 (1:33.88)
        3:32.96 (34.92)   4:16.92 (1:18.88)     4:50.72 (33.80)   5:28.95 (1:12.03)
  8 Mason Makos Swim Team-PV  'A'               5:12.95    5:29.75         22
     1) Arzadon, Rachel A 12            2) De La Baume, Jen E 12
     3) DeOrnellas, Jean M 12           4) Kendall, Amanda E 12
                  41.12   1:24.42 (1:24.42)     2:05.49 (41.07)   2:51.81 (1:27.39)
                            3:07.92 (16.11)   4:52.31 (1:44.39)   5:29.75 (2:21.83)
  9 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'      5:13.22   x5:36.23
     1) Vucic, Mina 12                  2) Stout, Erin M 12
     3) Klatzkin, Julie A 12            4) Murray, Katie G 11
                2:07.47                                                 2:54.37 ( )
        3:35.66 (41.29)   4:26.84 (1:32.47)     4:59.59 (32.75)   5:36.23 (1:09.39)
 10 Sea Devil Swimming-PV  'B'                  5:30.55    5:36.82         18
     1) Marron, Sara C 12               2) McDaniel, Emily H 12
     3) Gregg, Lindsey N 12             4) Makarsky, Ashley M 11
                  39.48   1:21.61 (1:21.61)     2:02.23 (40.62)   2:48.81 (1:27.20)
        3:29.46 (40.65)   4:19.28 (1:30.47)     4:56.32 (37.04)   5:36.82 (1:17.54)
 11 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'              5:09.89    5:36.95         14
     1) Brown, Chloe M 11               2) Conner, Sara E 12
     3) Bush, Megan V 11                4) Bush, Adrienne P 11
                  40.80   1:24.87 (1:24.87)     2:06.71 (41.84)   2:54.59 (1:29.72)
        3:34.84 (40.25)   4:19.91 (1:25.32)   5:36.95 (1:17.04)
 12 The Fish-PV  'B'                            5:46.79    5:49.54         12
     1) Tamberrino, Lucy D 12           2) Richards, Maddie J 12
     3) Firestein, Emalee G 11          4) Paris, Toni L 12
                  38.85   1:20.83 (1:20.83)     2:06.36 (45.53)   3:00.81 (1:39.98)
        3:43.44 (42.63)   4:37.19 (1:36.38)     5:10.27 (33.08)   5:49.54 (1:12.35)

Event 198  Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      4:57.31    4:45.71         40
     1) Stewart, Sean P 12              2) Wepasnick, Zack L 11
     3) Fox, Brady C 12                 4) Thomas, Josh W 12
  2 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:44.80    4:57.00         34
     1) Gong, Wade T 12                 2) Chab, Bobby 12
     3) Wojciechowski, John A 11        4) Tollefson, Henry H 12
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:51.88    5:04.78         32
     1) Krebs, Matt E 12                2) Christensen, Jonathan L 12
     3) Nichols, Robert E 11            4) Stevens-Palmer, Quinn J 11
  4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      5:08.91    5:13.19         30
     1) Mukri, Patrick R 12             2) Hyndman, Stephen V 12
     3) Mackenzie, Doug R 12            4) Sakaris, Stephen A 12
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                4:59.99   x5:21.68
     1) Hong, Andrew J 12               2) Lytle, Patrick T 12
     3) Grimmett-Norris, Michael T 11   4) Smith, Zachary T 11
  6 The Fish-PV  'A'                            5:44.26    5:31.76         28
     1) Benecki, Matthew B 12           2) Luciani, Danny P 11
     3) Flach, Michael F 12             4) Miller, Alex O 12
 -- Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'      5:20.81         DQ
     1) Jolly, Michael A 12             2) Stephens, Michael A 12
     3) Wang, Victor G 12               4) Davey-Karlson, Matt 12