PVS LONG COURSE 14 & UNDER
CHAMPIONSHIPS
George Mason University
July 17-20, 2003
PVS-03-61

Meet Results




Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mears, Andy S       14 SDS-PV                 26.66      25.81         20
  2 Leach, Alex C       14 Machine-PV             26.56      26.08         17
  3 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV                27.12      26.47         16
  4 Wise, Zack P        14 CUBU-PV                27.15      26.77         15
  5 Rubin, Jared S      14 SDS-PV                 27.29      27.23         14
  6 Holmes, Zach D      14 Machine-PV             27.33      27.34         13
  7 Haley, Brendan A    14 FBST-PV                27.51      27.37         12
  8 Bollea, Drew L      14 CUBU-PV                27.41      27.57         11
B - Final
  9 Killeri, Daniel Y   14 AAC-PV                 27.67      27.17          9
 10 Link, Justin W      14 Rmsc-PV                27.60      27.54          7
 11 Alekseyev, Eugene   14 JFD-PV                 28.07      27.79          6
 12 Lee, Chris          14 CUBU-PV                28.00      28.27          5
 13 Richardson, Andy M  14 CUBU-PV                28.85      28.28          4
 14 Lewis, Jake W       13 CUBU-PV                28.19      28.60          3
 15 Nichols, Dan C      14 PM-PV                  28.81      28.84          2
 16 Jefferies, Matt A   13 Rmsc-PV                28.75      29.02          1
Preliminaries
 11 Klotz, Josh B       14 SDS-PV                 27.80
 18 Perez, JP P         13 Rmsc-PV                29.30
 19 Erickson, Bryan P   14 Rmsc-PV                29.31
 20 Haibel, Chris G     14 Rmsc-PV                29.39
 21 Evans, Zack W       14 Snowbirds-PV           29.46
 22 Haibel, Sandy J     13 Rmsc-PV                29.50
 23 Tollefson, Ross H   13 CUBU-PV                29.54
 24 Larson, Michael T   13 Rmsc-PV                29.75
 24 Finn, Joseph W      13 Rmsc-PV                29.75
 26 Gerlach, Ethan E    13 MSSC-PV                30.08
 27 Maxwell, Tom J      13 CUBU-PV                30.24
 28 Allsopp, David A    14 JFD-PV                 30.65

Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Leach, Alex C             14 Machine-PV             27.19      26.56
  2 Mears, Andy S             14 SDS-PV                 26.98      26.66
  3 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV                27.23      27.12
  4 Wise, Zack P              14 CUBU-PV                27.73      27.15
  5 Rubin, Jared S            14 SDS-PV                 27.32      27.29
  6 Holmes, Zach D            14 Machine-PV             27.96      27.33
  7 Bollea, Drew L            14 CUBU-PV                27.96      27.41
  8 Haley, Brendan A          14 FBST-PV                27.65      27.51
-------------------------------------------------------------------------
  9 Link, Justin W            14 Rmsc-PV                27.67      27.60
 10 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV                 27.20      27.67
 11 Klotz, Josh B             14 SDS-PV                 28.25      27.80
 12 Lee, Chris                14 CUBU-PV                28.10      28.00
 13 Alekseyev, Eugene V       14 JFD-PV                 28.24      28.07
 14 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV                28.23      28.19
 15 Jefferies, Matt A         13 Rmsc-PV                29.59      28.75
 16 Nichols, Dan C            14 PM-PV                  28.95      28.81
-------------------------------------------------------------------------
 17 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV                28.40      28.85
 18 Perez, JP P               13 Rmsc-PV                29.57      29.30
-------------------------------------------------------------------------
 19 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV                29.75      29.31
 20 Haibel, Chris G           14 Rmsc-PV                29.55      29.39
 21 Evans, Zack W             14 Snowbirds-PV           29.87      29.46
 22 Haibel, Sandy J           13 Rmsc-PV                29.25      29.50
 23 Tollefson, Ross H         13 CUBU-PV                29.48      29.54
 24 Larson, Michael T         13 Rmsc-PV                30.08      29.75
 24 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV                29.97      29.75
 26 Gerlach, Ethan E          13 MSSC-PV                30.24      30.08
 27 Maxwell, Tom J            13 CUBU-PV                30.05      30.24
 28 Allsopp, David A          14 JFD-PV                 28.79      30.65

Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV                57.45      56.50         20
  2 McDonald, Adam C    14 CUBU-PV                57.45      56.76         17
  3 Mears, Andy S       14 SDS-PV                 58.45      57.38         16
  4 Ray, Alex K         14 CUBU-PV                59.97      58.21         15
  5 Leach, Alex C       14 Machine-PV             59.79      58.37         14
  6 Holmes, Zach D      14 Machine-PV             59.40      58.82         13
  7 Wise, Zack P        14 CUBU-PV                59.55      58.85         12
  8 Bollea, Drew L      14 CUBU-PV              1:00.00      59.59         11
B - Final
  9 Rubin, Jared S      14 SDS-PV               1:00.20      59.08          9
 10 Link, Justin W      14 Rmsc-PV              1:00.41      59.34          7
 11 Swallow, Nathan C   14 Rmsc-PV              1:00.33      59.57          6
 12 Haley, Brendan A    14 FBST-PV              1:00.52    1:01.36          5
 13 Lewis, Jake W       13 CUBU-PV              1:02.65    1:02.15          4
 14 Richardson, Andy M  14 CUBU-PV              1:02.35    1:02.87          3
 15 Finn, Joseph W      13 Rmsc-PV              1:04.53    1:03.94          2
 16 Tollefson, Ross H   13 CUBU-PV              1:04.27    1:04.54          1
Preliminaries
 13 Alekseyev, Eugene   14 JFD-PV               1:01.13
 14 Pool, Jonathan D    14 CUBU-PV              1:01.86
 15 Yang, Yang          13 Rmsc-PV              1:02.28
 18 Erickson, Bryan P   14 Rmsc-PV              1:04.24
 21 McCorkle, Jacob A   13 Snowbirds-PV         1:04.93
 22 Jefferies, Matt A   13 Rmsc-PV              1:05.39
 23 Miller, Haywood H   14 CUBU-PV              1:05.66
 24 Haibel, Sandy J     13 Rmsc-PV              1:09.02

Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV                59.07      57.45
  1 McDonald, Adam C          14 CUBU-PV                57.57      57.45
  3 Mears, Andy S             14 SDS-PV                 58.25      58.45
  4 Holmes, Zach D            14 Machine-PV           1:01.18      59.40
  5 Wise, Zack P              14 CUBU-PV                57.32      59.55
  6 Leach, Alex C             14 Machine-PV           1:01.72      59.79
  7 Ray, Alex K               14 CUBU-PV                57.98      59.97
  8 Bollea, Drew L            14 CUBU-PV              1:00.30    1:00.00
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rubin, Jared S            14 SDS-PV               1:00.82    1:00.20
 10 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              1:01.40    1:00.33
 11 Link, Justin W            14 Rmsc-PV              1:01.46    1:00.41
 12 Haley, Brendan A          14 FBST-PV              1:00.76    1:00.52
 13 Alekseyev, Eugene V       14 JFD-PV               1:01.55    1:01.13
 14 Pool, Jonathan D          14 CUBU-PV              1:03.21    1:01.86
 15 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              1:05.16    1:02.28
 16 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV              1:01.61    1:02.35
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV              1:02.33    1:02.65
 18 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV              1:05.11    1:04.24
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tollefson, Ross H         13 CUBU-PV              1:05.47    1:04.27
 20 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV              1:05.68    1:04.53
 21 McCorkle, Jacob A         13 Snowbirds-PV         1:05.14    1:04.93
 22 Jefferies, Matt A         13 Rmsc-PV              1:05.49    1:05.39
 23 Miller, Haywood H         14 CUBU-PV              1:05.61    1:05.66
 24 Haibel, Sandy J           13 Rmsc-PV              1:04.52    1:09.02

Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 McDonald, Adam C    14 CUBU-PV              2:08.61    2:05.26         20
  2 Grimmett-Norris, R  14 CUBU-PV              2:07.04    2:05.41         17
  3 Swallow, Nathan C   14 Rmsc-PV              2:07.75    2:08.18         16
  4 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV              2:09.84    2:08.25         15
  5 Mears, Andy S       14 SDS-PV               2:11.99    2:09.80         14
  6 Bollea, Drew L      14 CUBU-PV              2:13.51    2:12.55         13
  7 Richardson, Andy M  14 CUBU-PV              2:11.85    2:13.36         12
  8 Rubin, Jared S      14 SDS-PV               2:14.09    2:15.11         11
B - Final
  9 Link, Justin W      14 Rmsc-PV              2:14.45    2:13.12          9
 10 Moreland, Stephen   14 CUBU-PV              2:14.42    2:14.42          7
 11 Nichols, Dan C      14 PM-PV                2:15.64    2:14.78          6
 12 Lee, Chris          14 CUBU-PV              2:19.12    2:15.03          5
 13 Gerlach, Ethan E    13 MSSC-PV              2:15.06    2:15.25          4
 14 Finn, Joseph W      13 Rmsc-PV              2:20.64    2:17.78          3
 15 Haley, Brendan A    14 FBST-PV              2:19.21    2:17.95          2
 16 Yang, Yang          13 Rmsc-PV              2:16.01    2:19.73          1
Preliminaries
  7 Ray, Alex K         14 CUBU-PV              2:12.46
  8 Benjamin, Ethan A   14 Rmsc-PV              2:12.65
 16 Lewis, Jake W       13 CUBU-PV              2:17.19
 20 Erickson, Bryan P   14 Rmsc-PV              2:20.79
 21 McCorkle, Jacob A   13 Snowbirds-PV         2:20.83
 22 Gordon, Jonathan A  13 Rmsc-PV              2:21.52
 23 Daniels, Tim F      13 Machine-PV           2:21.54
 24 Lucas, Ben N        13 UN-CU-PV             2:23.95
 25 Opsahl, Martin T    13 Rmsc-PV              2:24.42
 26 Giorgis, Matthew R  14 CUBU-PV              2:24.72
 27 Miller, Haywood H   14 CUBU-PV              2:24.85
 28 Hepp, Michael J     13 Rmsc-PV              2:24.92
 29 Maxwell, Tom J      13 CUBU-PV              2:25.46
 30 Tollefson, Ross H   13 CUBU-PV              2:29.30
 31 Yeh, Asaph R        13 MSSC-PV              2:31.52

Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, Robert   14 CUBU-PV              2:06.01    2:07.04
  2 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              2:10.54    2:07.75
  3 McDonald, Adam C          14 CUBU-PV              2:05.60    2:08.61
  4 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              2:10.33    2:09.84
  5 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV              2:14.72    2:11.85
  6 Mears, Andy S             14 SDS-PV               2:08.92    2:11.99
  7 Ray, Alex K               14 CUBU-PV              2:06.00    2:12.46
  8 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV              2:17.04    2:12.65
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bollea, Drew L            14 CUBU-PV              2:14.28    2:13.51
 10 Rubin, Jared S            14 SDS-PV               2:14.02    2:14.09
 11 Moreland, Stephen C       14 CUBU-PV              2:15.63    2:14.42
 12 Link, Justin W            14 Rmsc-PV              2:21.15    2:14.45
 13 Gerlach, Ethan E          13 MSSC-PV              2:20.90    2:15.06
 14 Nichols, Dan C            14 PM-PV                2:21.09    2:15.64
 15 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              2:17.45    2:16.01
 16 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV              2:18.64    2:17.19
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lee, Chris                14 CUBU-PV              2:18.31    2:19.12
 18 Haley, Brendan A          14 FBST-PV              2:15.01    2:19.21
-------------------------------------------------------------------------
 19 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV              2:23.77    2:20.64
 20 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV              2:25.55    2:20.79
 21 McCorkle, Jacob A         13 Snowbirds-PV         2:23.43    2:20.83
 22 Gordon, Jonathan A        13 Rmsc-PV              2:25.68    2:21.52
 23 Daniels, Tim F            13 Machine-PV           2:25.74    2:21.54
 24 Lucas, Ben N              13 UN-CU-PV             2:27.65    2:23.95
 25 Opsahl, Martin T          13 Rmsc-PV              2:27.34    2:24.42
 26 Giorgis, Matthew R        14 CUBU-PV              2:22.90    2:24.72
 27 Miller, Haywood H         14 CUBU-PV              2:26.03    2:24.85
 28 Hepp, Michael J           13 Rmsc-PV              2:24.39    2:24.92
 29 Maxwell, Tom J            13 CUBU-PV              2:27.99    2:25.46
 30 Tollefson, Ross H         13 CUBU-PV              2:21.94    2:29.30
 31 Yeh, Asaph R              13 MSSC-PV              2:26.94    2:31.52

Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McDonald, Adam C    14 CUBU-PV              4:32.89    4:28.45         20
  2 Grimmett-Norris, R  14 CUBU-PV              4:32.51    4:32.05         17
  3 Swallow, Nathan C   14 Rmsc-PV              4:34.47    4:32.29         16
  4 Allen, Michael D    14 AAC-PV               4:41.12    4:41.64         15
  5 Gerlach, Ethan E    13 MSSC-PV              4:45.62    4:45.23         14
  6 Mears, Andy S       14 SDS-PV               4:32.34    4:45.92         13
  7 Richardson, Andy M  14 CUBU-PV              4:44.00    4:46.22         12
  8 Benjamin, Ethan A   14 Rmsc-PV              4:49.41    4:46.99         11
  9 Moreland, Stephen   14 CUBU-PV              4:48.95    4:51.42          9
 10 Link, Justin W      14 Rmsc-PV              4:59.41    4:53.95          7
 11 McCorkle, Jacob A   13 Snowbirds-PV         4:53.57    4:54.14          6
 12 Larson, Michael T   13 Rmsc-PV              5:07.98    4:54.71          5
 13 Giorgis, Matthew R  14 CUBU-PV              4:52.85    4:55.63          4
 14 Lucas, Ben N        13 UN-CU-PV             4:59.83    4:55.82          3
 15 Hepp, Michael J     13 Rmsc-PV              4:57.40    4:56.01          2
 16 Gordon, Jonathan A  13 Rmsc-PV              5:05.08    4:57.66          1
 17 Miller, Haywood H   14 CUBU-PV              4:55.84    5:01.24
 18 Wheatley, Zac M     13 AAC-PV               5:03.60    5:01.52
 19 Rubin, Jared S      14 SDS-PV               4:41.17    5:01.59
 20 Maxwell, Tom J      13 CUBU-PV              5:01.02    5:02.10
 21 Erickson, Bryan P   14 Rmsc-PV              5:08.09    5:06.47
 22 Brown, Cole A       13 Rmsc-PV              5:06.92    5:06.71
 23 Parker, Justin M    14 Rmsc-PV              5:04.59    5:08.17

Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mechak, Ben P       14 Rmsc-PV              1:05.79    1:05.86         20
  2 McDonald, Adam C    14 CUBU-PV              1:08.33    1:06.08         17
  3 Richardson, Andy M  14 CUBU-PV              1:07.30    1:06.90         16
  4 Leach, Alex C       14 Machine-PV           1:07.57    1:07.38         15
  5 Haibel, Sandy J     13 Rmsc-PV              1:08.43    1:07.71         14
  6 Bollea, Drew L      14 CUBU-PV              1:07.45    1:07.89         13
  7 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV              1:08.98    1:08.82         12
  8 Lee, Chris          14 CUBU-PV              1:09.31    1:09.33         11
B - Final
  9 Wise, Zack P        14 CUBU-PV              1:09.78    1:07.38          9
 10 Nichols, Dan C      14 PM-PV                1:10.89    1:10.03          7
 11 Allsopp, David A    14 JFD-PV               1:13.08    1:10.56          6
 12 Lewis, Jake W       13 CUBU-PV              1:10.80    1:10.71          5
 13 Finn, Joseph W      13 Rmsc-PV              1:12.31    1:12.06          4
 14 Moreland, Stephen   14 CUBU-PV              1:12.63    1:13.29          3
 15 Parker, Justin M    14 Rmsc-PV              1:14.32    1:14.57          2
 -- Shannon, Matthew T  13 SDS-PV               1:12.30         DQ
Preliminaries
 10 Benjamin, Ethan A   14 Rmsc-PV              1:10.62
 13 Mears, Andy S       14 SDS-PV               1:11.60
 19 Gil, Ryan J         14 JFD-PV               1:14.77
 20 Gordon, Jonathan A  13 Rmsc-PV              1:15.16
 21 Kim, Alex J         13 Rmsc-PV              1:15.61
 22 Pool, Jonathan D    14 CUBU-PV              1:16.76
 23 Sidman, John-Howar  13 CUBU-PV              1:17.23
 -- Herrmann, Ricky A   13 SDS-PV                   DQ

Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              1:08.99    1:05.79
  2 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV              1:08.56    1:07.30
  3 Bollea, Drew L            14 CUBU-PV              1:08.40    1:07.45
  4 Leach, Alex C             14 Machine-PV           1:09.53    1:07.57
  5 McDonald, Adam C          14 CUBU-PV              1:08.29    1:08.33
  6 Haibel, Sandy J           13 Rmsc-PV              1:10.74    1:08.43
  7 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              1:10.33    1:08.98
  8 Lee, Chris                14 CUBU-PV              1:09.09    1:09.31
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wise, Zack P              14 CUBU-PV              1:08.62    1:09.78
 10 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV              1:13.32    1:10.62
 11 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV              1:12.68    1:10.80
 12 Nichols, Dan C            14 PM-PV                1:12.07    1:10.89
 13 Mears, Andy S             14 SDS-PV               1:11.58    1:11.60
 14 Shannon, Matthew T        13 SDS-PV               1:17.38    1:12.30
 15 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV              1:12.44    1:12.31
 16 Moreland, Stephen C       14 CUBU-PV              1:10.97    1:12.63
-------------------------------------------------------------------------
 17 Allsopp, David A          14 JFD-PV               1:09.30    1:13.08
 18 Parker, Justin M          14 Rmsc-PV              1:17.00    1:14.32
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gil, Ryan J               14 JFD-PV               1:11.34    1:14.77
 20 Gordon, Jonathan A        13 Rmsc-PV              1:16.46    1:15.16
 21 Kim, Alex J               13 Rmsc-PV              1:16.84    1:15.61
 22 Pool, Jonathan D          14 CUBU-PV              1:15.07    1:16.76
 23 Sidman, John-Howard H     13 CUBU-PV              1:14.82    1:17.23
 -- Herrmann, Ricky A         13 SDS-PV               1:15.26         DQ

Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 McDonald, Adam C    14 CUBU-PV              2:25.78    2:20.78         20
  2 Bollea, Drew L      14 CUBU-PV              2:29.49    2:25.18         17
  3 Richardson, Andy M  14 CUBU-PV              2:27.11    2:25.70         16
  4 Swallow, Nathan C   14 Rmsc-PV              2:27.81    2:26.02         15
  5 Lee, Chris          14 CUBU-PV              2:28.12    2:27.26         14
  6 Wise, Zack P        14 CUBU-PV              2:30.03    2:27.56         13
  7 Nichols, Dan C      14 PM-PV                2:29.03    2:28.93         12
  8 Leach, Alex C       14 Machine-PV           2:30.84    2:29.19         11
B - Final
  9 Ray, Alex K         14 CUBU-PV              2:35.38    2:28.15          9
 10 Lewis, Jake W       13 CUBU-PV              2:31.38    2:30.46          7
 11 Haibel, Sandy J     13 Rmsc-PV              2:32.92    2:30.73          6
 12 Vuong, David C      13 Rmsc-PV              2:31.38    2:30.77          5
 13 Moreland, Stephen   14 CUBU-PV              2:38.01    2:31.01          4
 14 Finn, Joseph W      13 Rmsc-PV              2:35.56    2:32.33          3
 15 Shannon, Matthew T  13 SDS-PV               2:39.83    2:38.31          2
 16 Gordon, Jonathan A  13 Rmsc-PV              2:39.45    2:38.68          1
Preliminaries
  1 Mechak, Ben P       14 Rmsc-PV              2:23.73
 13 Mears, Andy S       14 SDS-PV               2:33.38
 19 Parker, Justin M    14 Rmsc-PV              2:41.96
 20 Kim, Alex J         13 Rmsc-PV              2:43.38
 21 Relihan, Andrew J   13 Rmsc-PV              2:46.23
 22 Feasley, Robert A   14 Rmsc-PV              2:46.71
 23 Hagy, Trey E        14 SDS-PV               2:47.12
 -- Benjamin, Ethan A   14 Rmsc-PV              2:32.06         X

Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              2:28.56    2:23.73
  2 McDonald, Adam C          14 CUBU-PV              2:24.54    2:25.78
  3 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV              2:24.38    2:27.11
  4 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              2:29.06    2:27.81
  5 Lee, Chris                14 CUBU-PV              2:28.93    2:28.12
  6 Nichols, Dan C            14 PM-PV                2:33.99    2:29.03
  7 Bollea, Drew L            14 CUBU-PV              2:28.84    2:29.49
  8 Wise, Zack P              14 CUBU-PV              2:29.56    2:30.03
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leach, Alex C             14 Machine-PV           2:36.50    2:30.84
 10 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV              2:35.77    2:31.38
 10 Vuong, David C            13 Rmsc-PV              2:36.53    2:31.38
 12 Haibel, Sandy J           13 Rmsc-PV              2:34.97    2:32.92
 13 Mears, Andy S             14 SDS-PV               2:29.35    2:33.38
 14 Ray, Alex K               14 CUBU-PV              2:33.05    2:35.38
 15 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV              2:35.99    2:35.56
 16 Moreland, Stephen C       14 CUBU-PV              2:32.58    2:38.01
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gordon, Jonathan A        13 Rmsc-PV              2:41.94    2:39.45
 18 Shannon, Matthew T        13 SDS-PV               2:43.98    2:39.83
-------------------------------------------------------------------------
 19 Parker, Justin M          14 Rmsc-PV              2:45.31    2:41.96
 20 Kim, Alex J               13 Rmsc-PV              2:41.89    2:43.38
 21 Relihan, Andrew J         13 Rmsc-PV              2:49.97    2:46.23
 22 Feasley, Robert A         14 Rmsc-PV              2:48.01    2:46.71
 23 Hagy, Trey E              14 SDS-PV               2:47.88    2:47.12
 -- Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV              2:33.91   X2:32.06

Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 McDonald, Adam C    14 CUBU-PV              1:15.76    1:13.40         20
  2 Miller, Haywood H   14 CUBU-PV              1:16.62    1:14.29         17
  3 Gibeily, Chris G    14 Rmsc-PV              1:15.84    1:14.59         16
  4 Pool, Jonathan D    14 CUBU-PV              1:17.58    1:16.05         15
  5 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV              1:17.57    1:16.38         14
  6 Gustafson, Max J    14 SDS-PV               1:17.11    1:16.42         13
  7 Yang, Yang          13 Rmsc-PV              1:18.72    1:16.87         12
  8 Holmes, Zach D      14 Machine-PV           1:18.58    1:16.91         11
B - Final
  9 Knecht, Josef M     14 Rmsc-PV              1:18.94    1:16.92          9
 10 Weiss, Matt B       14 Rmsc-PV              1:19.28    1:17.47          7
 11 Lee, Chris          14 CUBU-PV              1:19.84    1:17.99          6
 12 Duffin, Avery M     14 Rmsc-PV              1:20.24    1:19.23          5
 13 Gil, Ryan J         14 JFD-PV               1:20.56    1:20.06          4
 14 Allen, Michael D    14 AAC-PV               1:20.55    1:20.16          3
 15 Lucas, Ben N        13 UN-CU-PV             1:21.42    1:20.29          2
 16 Dunlap, Tom M       14 Snowbirds-PV         1:20.51    1:20.40          1
Preliminaries
 17 Evans, Zack W       14 Snowbirds-PV         1:22.38
 18 Friedland, Eric T   13 Rmsc-PV              1:22.70
 19 Auger, Austin L     13 Sea Devils-PV        1:22.79
 20 Tollefson, Ross H   13 CUBU-PV              1:23.47
 21 Hagy, Trey E        14 SDS-PV               1:23.70
 22 Eckels, Ted C       13 Rmsc-PV              1:23.84
 23 Killeri, Daniel Y   14 AAC-PV               1:24.52
 24 Cook, Justin W      14 Machine-PV           1:24.58
 25 Giorgis, Matthew R  14 CUBU-PV              1:25.19
 26 Fields, John J      13 CUBU-PV              1:25.20
 27 Brown, Cole A       13 Rmsc-PV              1:25.93
 28 Collins, Jack F     13 FBST-PV              1:27.30
 -- Opsahl, Martin T    13 Rmsc-PV                  DQ

Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 McDonald, Adam C          14 CUBU-PV              1:14.96    1:15.76
  2 Gibeily, Chris G          14 Rmsc-PV              1:15.04    1:15.84
  3 Miller, Haywood H         14 CUBU-PV              1:13.88    1:16.62
  4 Gustafson, Max J          14 SDS-PV               1:19.91    1:17.11
  5 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              1:17.01    1:17.57
  6 Pool, Jonathan D          14 CUBU-PV              1:14.11    1:17.58
  7 Holmes, Zach D            14 Machine-PV           1:17.94    1:18.58
  8 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              1:22.13    1:18.72
-------------------------------------------------------------------------
  9 Knecht, Josef M           14 Rmsc-PV              1:18.47    1:18.94
 10 Weiss, Matt B             14 Rmsc-PV              1:24.23    1:19.28
 11 Lee, Chris                14 CUBU-PV              1:18.58    1:19.84
 12 Duffin, Avery M           14 Rmsc-PV              1:24.39    1:20.24
 13 Dunlap, Tom M             14 Snowbirds-PV         1:23.44    1:20.51
 14 Allen, Michael D          14 AAC-PV               1:19.83    1:20.55
 15 Gil, Ryan J               14 JFD-PV               1:18.28    1:20.56
 16 Lucas, Ben N              13 UN-CU-PV             1:25.09    1:21.42
-------------------------------------------------------------------------
 17 Evans, Zack W             14 Snowbirds-PV         1:27.91    1:22.38
 18 Friedland, Eric T         13 Rmsc-PV              1:29.19    1:22.70
-------------------------------------------------------------------------
 19 Auger, Austin L           13 Sea Devils-PV        1:21.47    1:22.79
 20 Tollefson, Ross H         13 CUBU-PV              1:20.97    1:23.47
 21 Hagy, Trey E              14 SDS-PV               1:24.26    1:23.70
 22 Eckels, Ted C             13 Rmsc-PV              1:26.47    1:23.84
 23 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV               1:25.26    1:24.52
 24 Cook, Justin W            14 Machine-PV           1:26.55    1:24.58
 25 Giorgis, Matthew R        14 CUBU-PV              1:24.53    1:25.19
 26 Fields, John J            13 CUBU-PV              1:26.69    1:25.20
 27 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV              1:26.96    1:25.93
 28 Collins, Jack F           13 FBST-PV              1:26.55    1:27.30
 -- Opsahl, Martin T          13 Rmsc-PV              1:29.94         DQ

Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, Haywood H   14 CUBU-PV              2:44.31    2:39.19         20
  2 Gibeily, Chris G    14 Rmsc-PV              2:48.63    2:43.28         17
  3 Yang, Yang          13 Rmsc-PV              2:49.15    2:43.59         16
  4 Knecht, Josef M     14 Rmsc-PV              2:48.86    2:43.93         15
  5 Pool, Jonathan D    14 CUBU-PV              2:49.03    2:49.62         14
  6 Duffin, Avery M     14 Rmsc-PV              2:53.68    2:53.31         13
  7 Dunlap, Tom M       14 Snowbirds-PV         2:57.80    2:53.93         12
  8 Lucas, Ben N        13 UN-CU-PV             2:55.30    2:55.10         11
B - Final
  9 Holmes, Zach D      14 Machine-PV           2:58.08    2:53.77          9
 10 Auger, Austin L     13 Sea Devils-PV        3:00.93    2:57.89          7
 11 Gil, Ryan J         14 JFD-PV               3:02.43    2:58.59          6
 12 Tollefson, Ross H   13 CUBU-PV              3:02.23    3:01.03          5
 13 Eckels, Ted C       13 Rmsc-PV              3:04.48    3:02.48          4
 14 Friedland, Eric T   13 Rmsc-PV              3:00.73    3:02.95          3
 15 Fields, John J      13 CUBU-PV              3:02.68    3:04.60          2
Preliminaries
  7 Allen, Michael D    14 AAC-PV               2:54.90
 10 Gustafson, Max J    14 SDS-PV               2:57.85
B - Final
 18 Hagy, Trey E        14 SDS-PV               3:06.47
Preliminaries
 19 Brown, Cole A       13 Rmsc-PV              3:07.87

Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Miller, Haywood H         14 CUBU-PV              2:38.51    2:44.31
  2 Gibeily, Chris G          14 Rmsc-PV              2:46.66    2:48.63
  3 Knecht, Josef M           14 Rmsc-PV              2:55.44    2:48.86
  4 Pool, Jonathan D          14 CUBU-PV              2:51.85    2:49.03
  5 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              2:53.93    2:49.15
  6 Duffin, Avery M           14 Rmsc-PV              3:00.29    2:53.68
  7 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:52.70    2:54.90
  8 Lucas, Ben N              13 UN-CU-PV             2:57.95    2:55.30
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dunlap, Tom M             14 Snowbirds-PV         3:05.41    2:57.80
 10 Gustafson, Max J          14 SDS-PV               3:01.50    2:57.85
 11 Holmes, Zach D            14 Machine-PV           2:55.76    2:58.08
 12 Friedland, Eric T         13 Rmsc-PV              2:58.02    3:00.73
 13 Auger, Austin L           13 Sea Devils-PV        3:01.80    3:00.93
 14 Tollefson, Ross H         13 CUBU-PV              2:59.24    3:02.23
 15 Gil, Ryan J               14 JFD-PV               2:53.61    3:02.43
 16 Fields, John J            13 CUBU-PV              3:07.74    3:02.68
-------------------------------------------------------------------------
 17 Eckels, Ted C             13 Rmsc-PV              3:10.20    3:04.48
 18 Hagy, Trey E              14 SDS-PV               3:03.06    3:06.47
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV              3:09.98    3:07.87

Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Wise, Zack P        14 CUBU-PV              1:04.08    1:02.52         20
  2 Knecht, Josef M     14 Rmsc-PV              1:06.64    1:04.63         17
  3 Bollea, Drew L      14 CUBU-PV              1:06.54    1:05.36         16
  4 Killeri, Daniel Y   14 AAC-PV               1:06.18    1:05.66         15
  5 Mechak, Ben P       14 Rmsc-PV              1:06.20    1:05.95         14
  6 Pool, Jonathan D    14 CUBU-PV              1:07.07    1:06.30         13
  7 Haley, Brendan A    14 FBST-PV              1:08.90    1:08.32         12
  8 Allen, Michael D    14 AAC-PV               1:07.96    1:08.73         11
B - Final
  9 Rubin, Jared S      14 SDS-PV               1:09.70    1:07.74          9
 10 Link, Justin W      14 Rmsc-PV              1:11.71    1:09.84          7
 11 Larson, Michael T   13 Rmsc-PV              1:10.99    1:12.09          6
 12 Gerlach, Ethan E    13 MSSC-PV              1:14.01    1:12.64          5
 13 Nichols, Quyen A    13 PM-PV                1:13.12    1:13.72          4
 14 Beuzeville, Javier  14 SDS-PV               1:15.97    1:13.73          3
 10 Herrmann, Ricky A   13 SDS-PV               1:10.26
Preliminaries
 13 Benjamin, Ethan A   14 Rmsc-PV              1:12.05
 16 Wheatley, Zac M     13 AAC-PV               1:14.62
B - Final
 17 McCorkle, Jacob A   13 Snowbirds-PV         1:15.24
Preliminaries
 18 Haibel, Sandy J     13 Rmsc-PV              1:15.48
 20 Ray, Alex K         14 CUBU-PV              1:16.28
 21 Kim, Alex J         13 Rmsc-PV              1:16.67
 22 Allsopp, David A    14 JFD-PV               1:17.95
 23 Hagy, Trey E        14 SDS-PV               1:20.38

Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Wise, Zack P              14 CUBU-PV              1:05.68    1:04.08
  2 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV               1:06.52    1:06.18
  3 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              1:06.88    1:06.20
  4 Bollea, Drew L            14 CUBU-PV              1:06.96    1:06.54
  5 Knecht, Josef M           14 Rmsc-PV              1:06.62    1:06.64
  6 Pool, Jonathan D          14 CUBU-PV              1:07.10    1:07.07
  7 Allen, Michael D          14 AAC-PV               1:07.53    1:07.96
  8 Haley, Brendan A          14 FBST-PV              1:09.13    1:08.90
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rubin, Jared S            14 SDS-PV               1:08.72    1:09.70
 10 Herrmann, Ricky A         13 SDS-PV               1:09.87    1:10.26
 11 Larson, Michael T         13 Rmsc-PV              1:17.15    1:10.99
 12 Link, Justin W            14 Rmsc-PV              1:13.66    1:11.71
 13 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV              1:16.60    1:12.05
 14 Nichols, Quyen A          13 PM-PV                1:16.30    1:13.12
 15 Gerlach, Ethan E          13 MSSC-PV              1:15.91    1:14.01
 16 Wheatley, Zac M           13 AAC-PV               1:15.06    1:14.62
-------------------------------------------------------------------------
 17 McCorkle, Jacob A         13 Snowbirds-PV         1:15.69    1:15.24
 18 Haibel, Sandy J           13 Rmsc-PV              1:17.66    1:15.48
-------------------------------------------------------------------------
 19 Beuzeville, Javier        14 SDS-PV               1:13.37    1:15.97
 20 Ray, Alex K               14 CUBU-PV              1:08.32    1:16.28
 21 Kim, Alex J               13 Rmsc-PV              1:16.86    1:16.67
 22 Allsopp, David A          14 JFD-PV               1:10.65    1:17.95
 23 Hagy, Trey E              14 SDS-PV               1:17.33    1:20.38

Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Grimmett-Norris, R  14 CUBU-PV              2:22.22    2:20.04         20
  2 Knecht, Josef M     14 Rmsc-PV              2:23.75    2:24.04         17
  3 Mechak, Ben P       14 Rmsc-PV              2:31.41    2:26.55         16
  4 Pool, Jonathan D    14 CUBU-PV              2:33.44    2:28.00         15
  5 Allen, Michael D    14 AAC-PV               2:30.86    2:29.71         14
  6 Feasley, Robert A   14 Rmsc-PV              2:44.77    2:39.02         13
  7 Larson, Michael T   13 Rmsc-PV              2:43.00    2:39.96         12
  8 Kim, Alex J         13 Rmsc-PV              2:54.36    2:43.97         11

Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grimmett-Norris, Robert   14 CUBU-PV              2:19.67    2:22.22
  2 Knecht, Josef M           14 Rmsc-PV              2:33.32    2:23.75
  3 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:34.37    2:30.86
  4 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              2:32.06    2:31.41
  5 Pool, Jonathan D          14 CUBU-PV              2:31.49    2:33.44
  6 Larson, Michael T         13 Rmsc-PV              2:52.18    2:43.00
  7 Feasley, Robert A         14 Rmsc-PV              2:48.11    2:44.77
  8 Kim, Alex J               13 Rmsc-PV              2:48.58    2:54.36

Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Grimmett-Norris, R  14 CUBU-PV              2:24.79    2:22.24         20
  2 Allen, Michael D    14 AAC-PV               2:27.88    2:24.19         17
  3 Knecht, Josef M     14 Rmsc-PV              2:26.27    2:24.34         16
  4 Yang, Yang          13 Rmsc-PV              2:30.05    2:26.65         15
  5 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV              2:29.48    2:26.88         14
  6 Nichols, Dan C      14 PM-PV                2:30.23    2:29.45         13
  7 Lee, Chris          14 CUBU-PV              2:29.84    2:29.73         12
  8 Moreland, Stephen   14 CUBU-PV              2:32.18    2:31.69         11
B - Final
  9 Miller, Haywood H   14 CUBU-PV              2:40.35    2:35.05          9
 10 Finn, Joseph W      13 Rmsc-PV              2:39.67    2:35.87          7
 11 Gerlach, Ethan E    13 MSSC-PV              2:38.97    2:37.36          5.5
 11 Haley, Brendan A    14 FBST-PV              2:38.38    2:37.36          5.5
 13 Larson, Michael T   13 Rmsc-PV              2:39.12    2:39.45          4
 14 Lucas, Ben N        13 UN-CU-PV             2:41.04    2:41.35          3
 15 Friedland, Eric T   13 Rmsc-PV              2:42.03    2:47.89          2
Preliminaries
  9 Wise, Zack P        14 CUBU-PV              2:32.45
 10 Killeri, Daniel Y   14 AAC-PV               2:32.59
 14 Rubin, Jared S      14 SDS-PV               2:39.34
 16 Wheatley, Zac M     13 AAC-PV               2:40.04
B - Final
 18 Klotz, Josh B       14 SDS-PV               2:40.61
Preliminaries
 21 Relihan, Andrew J   13 Rmsc-PV              2:42.08
 22 Gibeily, Chris G    14 Rmsc-PV              2:44.08
 23 Erickson, Bryan P   14 Rmsc-PV              2:44.81
 24 Giorgis, Matthew R  14 CUBU-PV              2:47.35
 25 Hagy, Trey E        14 SDS-PV               2:48.90
 -- Herrmann, Ricky A   13 SDS-PV                   DQ

Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, Robert   14 CUBU-PV              2:28.12    2:24.79
  2 Knecht, Josef M           14 Rmsc-PV              2:34.56    2:26.27
  3 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:30.59    2:27.88
  4 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              2:30.41    2:29.48
  5 Lee, Chris                14 CUBU-PV              2:32.05    2:29.84
  6 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              2:37.29    2:30.05
  7 Nichols, Dan C            14 PM-PV                2:31.62    2:30.23
  8 Moreland, Stephen C       14 CUBU-PV              2:32.78    2:32.18
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wise, Zack P              14 CUBU-PV              2:39.56    2:32.45
 10 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV               2:35.13    2:32.59
 11 Haley, Brendan A          14 FBST-PV              2:37.95    2:38.38
 12 Gerlach, Ethan E          13 MSSC-PV              2:40.12    2:38.97
 13 Larson, Michael T         13 Rmsc-PV              2:44.24    2:39.12
 14 Rubin, Jared S            14 SDS-PV               2:35.94    2:39.34
 15 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV              2:42.41    2:39.67
 16 Wheatley, Zac M           13 AAC-PV               2:43.12    2:40.04
-------------------------------------------------------------------------
 17 Miller, Haywood H         14 CUBU-PV              2:38.28    2:40.35
 18 Klotz, Josh B             14 SDS-PV               2:41.89    2:40.61
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lucas, Ben N              13 UN-CU-PV             2:44.37    2:41.04
 20 Friedland, Eric T         13 Rmsc-PV              2:44.23    2:42.03
 21 Relihan, Andrew J         13 Rmsc-PV              2:44.72    2:42.08
 22 Gibeily, Chris G          14 Rmsc-PV              2:40.82    2:44.08
 23 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV              2:43.67    2:44.81
 24 Giorgis, Matthew R        14 CUBU-PV              2:43.82    2:47.35
 25 Hagy, Trey E              14 SDS-PV               2:45.10    2:48.90
 -- Herrmann, Ricky A         13 SDS-PV               2:44.34         DQ

Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                1:48.50    1:48.91         40
     1) McDonald, Adam C 14             2) Wise, Zack P 14
     3) Grimmett-Norris, Robert W 14    4) Bollea, Drew L 14
  2 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  1:50.94    1:51.72         34
     1) Rubin, Jared S 14               2) Gustafson, Max J 14
     3) Hagy, Trey E 14                 4) Mears, Andy S 14
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      1:47.04    1:52.89         32
     1) Link, Justin W 14               2) Mechak, Ben P 14
     3) Benjamin, Ethan A 14            4) Swallow, Nathan C 14
  4 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                1:51.68    1:53.46         30
     1) Richardson, Andy M 14           2) Lee, Chris R 14
     3) Lewis, Jake W 13                4) Pool, Jonathan D 14
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      1:58.02    1:57.81         28
     1) Haibel, Sandy J 13              2) Jefferies, Matt A 13
     3) Perez, JP P 13                  4) Haibel, Chris G 14

Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                3:50.05    3:57.60         40
     1) Wise, Zack P 14                 2) McDonald, Adam C 14
     3) Grimmett-Norris, Robert W 14    4) Bollea, Drew L 14
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      4:08.71    4:06.87         34
     1) Link, Justin W 14               2) Swallow, Nathan C 14
     3) Knecht, Josef M 14              4) Benjamin, Ethan A 14
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      4:18.23    4:09.56         32
     1) Mechak, Ben P 14                2) Haibel, Sandy J 13
     3) Erickson, Bryan P 14            4) Yang, Yang 13
  4 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:00.76    4:12.18         30
     1) Richardson, Andy M 14           2) Tollefson, Ross H 13
     3) Lewis, Jake W 13                4) Pool, Jonathan D 14
  5 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  4:13.13    4:15.59         28
     1) Mears, Andy S 14                2) Rubin, Jared S 14
     3) Gustafson, Max J 14             4) Hagy, Trey E 14

Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                8:25.95    8:48.71         40
     1) Wise, Zack P 14                 2) McDonald, Adam C 14
     3) Bollea, Drew L 14               4) Grimmett-Norris, Robert W 14
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      9:01.22    9:03.78         34
     1) Swallow, Nathan C 14            2) Mechak, Ben P 14
     3) Link, Justin W 14               4) Knecht, Josef M 14
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                8:48.57    9:17.94         32
     1) Ray, Alex K 14                  2) Richardson, Andy M 14
     3) Moreland, Stephen C 14          4) Lewis, Jake W 13
  4 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  9:20.96    9:23.65         30
     1) Rubin, Jared S 14               2) Mears, Andy S 14
     3) Gustafson, Max J 14             4) Shannon, Matthew T 13
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      9:31.98    9:33.79         28
     1) Yang, Yang 13                   2) Vuong, David C 13
     3) Finn, Joseph W 13               4) Gordon, Jonathan A 13

Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                2:01.98    2:02.70         40
     1) Bollea, Drew L 14               2) Miller, Haywood H 14
     3) Grimmett-Norris, Robert W 14    4) McDonald, Adam C 14
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      2:03.86    2:03.15         34
     1) Swallow, Nathan C 14            2) Yang, Yang 13
     3) Kim, Alex J 13                  4) Benjamin, Ethan A 14
  3 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  2:07.20    2:04.32         32
     1) Mears, Andy S 14                2) Gustafson, Max J 14
     3) Herrmann, Ricky A 13            4) Rubin, Jared S 14
  4 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                2:04.82    2:05.26         30
     1) Richardson, Andy M 14           2) Lee, Chris R 14
     3) Wise, Zack P 14                 4) Ray, Alex K 14
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      2:10.78    2:09.81         28
     1) Mechak, Ben P 14                2) Gibeily, Chris G 14
     3) Knecht, Josef M 14              4) Link, Justin W 14

Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:19.58    4:27.23         40
     1) Richardson, Andy M 14           2) McDonald, Adam C 14
     3) Wise, Zack P 14                 4) Grimmett-Norris, Robert W 14
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      4:33.10    4:31.75         34
     1) Mechak, Ben P 14                2) Gibeily, Chris G 14
     3) Knecht, Josef M 14              4) Link, Justin W 14
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:26.05    4:34.78         32
     1) Bollea, Drew L 14               2) Miller, Haywood H 14
     3) Pool, Jonathan D 14             4) Ray, Alex K 14
  4 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  4:42.14    4:41.99         30
     1) Shannon, Matthew T 13           2) Gustafson, Max J 14
     3) Rubin, Jared S 14               4) Mears, Andy S 14
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      4:57.74    4:48.12         28
     1) Vuong, David C 13               2) Yang, Yang 13
     3) Feasley, Robert A 14            4) Swallow, Nathan C 14

Boys 14 & Under 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, R  14 CUBU-PV              9:21.23    9:11.62         20
  2 Swallow, Nathan C   14 Rmsc-PV              9:35.04    9:19.52         17
  3 Allen, Michael D    14 AAC-PV               9:52.64    9:29.69         16
  4 Mechak, Ben P       14 Rmsc-PV              9:41.06    9:30.21         15
  5 Giorgis, Matthew R  14 CUBU-PV             10:16.01    9:59.89         14
  6 Gordon, Jonathan A  13 Rmsc-PV             10:34.87   10:00.01         13
  7 Hepp, Michael J     13 Rmsc-PV             10:12.31   10:01.24         12
  8 Maxwell, Tom J      13 CUBU-PV             10:33.04   10:02.83         11
  9 Wheatley, Zac M     13 AAC-PV              10:41.08   10:21.75          9
 10 Nichols, Quyen A    13 PM-PV               10:50.76   10:40.07          7
 11 Fields, John J      13 CUBU-PV             11:07.96   11:10.04          6

Boys 14 & Under 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, R  14 CUBU-PV             17:50.78   17:38.64         20
  2 Gerlach, Ethan E    13 MSSC-PV             18:42.28   18:19.83         17
  3 Vuong, David C      13 Rmsc-PV             19:08.71   18:27.04         16
  4 Hepp, Michael J     13 Rmsc-PV             19:28.05   19:02.10         15
  5 Giorgis, Matthew R  14 CUBU-PV             19:07.59   19:05.44         14
  6 Maxwell, Tom J      13 CUBU-PV             19:46.56   19:27.18         13
  7 McCorkle, Jacob A   13 Snowbirds-PV        19:45.09   19:39.99         12
  8 Morstein, Andrew M  13 Rmsc-PV             20:20.49   19:50.19         11
  9 Brown, Cole A       13 Rmsc-PV             21:18.78   19:56.17          9
 10 Nichols, Quyen A    13 PM-PV               20:46.62   20:07.14          7

Boys 14 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Knecht, Josef M     14 Rmsc-PV              5:23.37    5:08.95         20
  2 Swallow, Nathan C   14 Rmsc-PV              5:15.11    5:10.22         17
  3 Mechak, Ben P       14 Rmsc-PV              5:19.82    5:13.64         16
  4 Yang, Yang          13 Rmsc-PV              5:35.43    5:15.20         15
  5 Nichols, Dan C      14 PM-PV                5:27.59    5:17.51         14
  6 Moreland, Stephen   14 CUBU-PV              5:26.88    5:28.58         13
  7 Larson, Michael T   13 Rmsc-PV              5:55.38    5:33.17         12
  8 Mai, Erik M         12 MAKO-PV              6:10.00    5:43.49         11
  9 Kim, Alex J         13 Rmsc-PV              5:55.97    5:45.93          9
 10 Relihan, Andrew J   13 Rmsc-PV              5:59.66    5:46.56          7
 11 Tollefson, Ross H   13 CUBU-PV              5:54.74    5:54.54          6
 12 Parker, Justin M    14 Rmsc-PV              5:59.79    5:54.64          5