PVS LONG COURSE 14 & UNDER
CHAMPIONSHIPS
George Mason University
July 17-20, 2003
PVS-03-61

Meet Results





Event 35  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Lynch, Sarah E      12 CUBU-PV              2:47.01    2:42.56         20
                  36.79     1:19.28 (42.49)     2:01.81 (42.53)     2:42.56 (40.75)
  2 Marchand, Lindsey   12 CUBU-PV              2:49.00    2:43.07         17
                  36.97     1:20.40 (43.43)     2:01.50 (41.10)     2:43.07 (41.57)
  3 Jones, Katherine L  12 PM-PV                2:51.53    2:49.66         16
                  36.84     1:18.72 (41.88)     2:04.13 (45.41)     2:49.66 (45.53)
  4 Diener, Emily C     12 Fish-PV              2:59.41    2:50.69         15
                  36.81     1:20.77 (43.96)     2:06.87 (46.10)     2:50.69 (43.82)
  5 Psaris, Alex H      12 Snowbirds-PV         3:00.87    2:50.96         14
                  37.06     1:21.97 (44.91)     2:07.15 (45.18)     2:50.96 (43.81)
  6 Bowes, Audrey F     12 Rmsc-PV              2:55.82    2:54.47         13
                  38.15     1:23.44 (45.29)     2:09.94 (46.50)     2:54.47 (44.53)
  7 Yeh, Joanna R       11 MSSC-PV              3:00.49    2:58.47         12
                  38.32     1:23.96 (45.64)     2:11.54 (47.58)     2:58.47 (46.93)
 -- Fein, Arielle W     11 Rmsc-PV              3:08.14         DQ
                  40.50     1:28.29 (47.79)     2:17.21 (48.92)          DQ (48.09)

Event 36  Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
  1 Fox, Brady C        12 Rmsc-PV              2:35.73    2:30.04         20
                  34.28     1:12.90 (38.62)     1:51.65 (38.75)     2:30.04 (38.39)
  2 Stewart, Sean P     12 Rmsc-PV              2:36.51    2:33.15         17
                  35.09     1:14.54 (39.45)     1:54.75 (40.21)     2:33.15 (38.40)
  3 Mackenzie, Doug R   12 Rmsc-PV              2:48.70    2:41.25         16
                  35.90     1:16.68 (40.78)     1:58.23 (41.55)     2:41.25 (43.02)
  4 Mai, Erik M         12 MAKO-PV              2:51.34    2:51.77         15
                  36.58     1:19.91 (43.33)     2:05.67 (45.76)     2:51.77 (46.10)
  5 Peng, Timothy       12 Rmsc-PV              3:07.43    2:55.50         14
                  39.75     1:23.22 (43.47)     2:10.11 (46.89)     2:55.50 (45.39)
  6 Dillon, Bradley J   11 CUBU-PV              3:11.62    2:56.66         13
                  37.71     1:22.68 (44.97)     2:09.95 (47.27)     2:56.66 (46.71)
  7 Grimmett-Norris, M  11 CUBU-PV              3:03.80    2:57.98         12
                  40.16     1:24.89 (44.73)     2:13.12 (48.23)     2:57.98 (44.86)
  8 Wojciechowski, Joh  11 CUBU-PV              3:03.54    3:04.01         11
                  39.15     1:26.96 (47.81)     2:15.02 (48.06)     3:04.01 (48.99)

Event 37  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
  1 Christensen, Mei L  14 CUBU-PV              2:34.71    2:30.59         20
                  31.45     1:08.39 (36.94)     1:54.70 (46.31)     2:30.59 (35.89)
  2 Urubshurow, Delghi  14 Rmsc-PV              2:34.84    2:32.70         17
                  33.29     1:11.80 (38.51)     1:57.61 (45.81)     2:32.70 (35.09)
  3 Schwee, Suzanne E   13 CUBU-PV              2:35.04    2:34.31         16
                  32.28     1:11.42 (39.14)     1:58.45 (47.03)     2:34.31 (35.86)
  4 Balint, Andrea A    14 Sea Devils-PV        2:36.14    2:35.48         15
                  33.56     1:13.50 (39.94)     2:01.28 (47.78)     2:35.48 (34.20)
  5 Chuang, Christine   14 Rmsc-PV              2:37.49    2:35.92         14
                  32.41     1:13.93 (41.52)     2:00.21 (46.28)     2:35.92 (35.71)
  6 Kozlowski, Mary C   14 CUBU-PV              2:40.42    2:36.63         13
                  33.97     1:14.77 (40.80)     2:01.97 (47.20)     2:36.63 (34.66)
  7 Lewis, Caiti I      14 Rmsc-PV              2:36.44    2:37.01         11.5
                  34.84     1:14.89 (40.05)     2:00.51 (45.62)     2:37.01 (36.50)
  7 Kranz, Lauren O     13 PM-PV                2:36.02    2:37.01         11.5
                  35.29     1:14.54 (39.25)     2:01.70 (47.16)     2:37.01 (35.31)
B - Final
  9 Wells, Caroline V   13 CUBU-PV              2:44.04    2:38.94          9
                  35.22     1:15.46 (40.24)     2:02.35 (46.89)     2:38.94 (36.59)
 10 Reynolds, Melissa   14 SDS-PV               2:43.79    2:40.67          7
                  35.52     1:17.52 (42.00)     2:04.75 (47.23)     2:40.67 (35.92)
 11 Bushmire, Kasey L   13 OCCS-PV              2:45.21    2:40.74          6
                  34.85     1:15.69 (40.84)     2:03.19 (47.50)     2:40.74 (37.55)
 12 Sullivan, Lauren E  14 CUBU-PV              2:43.40    2:41.64          5
                  34.57     1:18.11 (43.54)     2:03.75 (45.64)     2:41.64 (37.89)
 13 Sheerin, Cate M     14 Rmsc-PV              2:41.89    2:41.75          4
                  33.47     1:17.21 (43.74)     2:04.50 (47.29)     2:41.75 (37.25)
 14 Kromer, Thea D      13 SDS-PV               2:45.83    2:43.27          3
                  32.65     1:14.28 (41.63)     2:04.24 (49.96)     2:43.27 (39.03)

Event 38  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Grimmett-Norris, R  14 CUBU-PV              2:24.79    2:22.24         20
                  30.27     1:07.14 (36.87)     1:49.33 (42.19)     2:22.24 (32.91)
  2 Allen, Michael D    14 AAC-PV               2:27.88    2:24.19         17
                  30.97     1:07.97 (37.00)     1:50.50 (42.53)     2:24.19 (33.69)
  3 Knecht, Josef M     14 Rmsc-PV              2:26.27    2:24.34         16
                  30.80     1:08.87 (38.07)     1:51.51 (42.64)     2:24.34 (32.83)
  4 Yang, Yang          13 Rmsc-PV              2:30.05    2:26.65         15
                  31.78     1:09.87 (38.09)     1:52.62 (42.75)     2:26.65 (34.03)
  5 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV              2:29.48    2:26.88         14
                  31.76     1:10.59 (38.83)     1:53.28 (42.69)     2:26.88 (33.60)
  6 Nichols, Dan C      14 PM-PV                2:30.23    2:29.45         13
                  32.50     1:11.06 (38.56)     1:56.02 (44.96)     2:29.45 (33.43)
  7 Lee, Chris          14 CUBU-PV              2:29.84    2:29.73         12
                  33.41     1:11.10 (37.69)     1:55.45 (44.35)     2:29.73 (34.28)
  8 Moreland, Stephen   14 CUBU-PV              2:32.18    2:31.69         11
                  32.87     1:11.57 (38.70)     1:57.71 (46.14)     2:31.69 (33.98)
B - Final
  9 Miller, Haywood H   14 CUBU-PV              2:40.35    2:35.05          9
                  34.34     1:19.58 (45.24)     2:00.29 (40.71)     2:35.05 (34.76)
 10 Finn, Joseph W      13 Rmsc-PV              2:39.67    2:35.87          7
                  35.29     1:13.96 (38.67)     2:00.28 (46.32)     2:35.87 (35.59)
 11 Haley, Brendan A    14 FBST-PV              2:38.38    2:37.36          5.5
                  32.03     1:14.98 (42.95)     2:02.69 (47.71)     2:37.36 (34.67)
 11 Gerlach, Ethan E    13 MSSC-PV              2:38.97    2:37.36          5.5
                  34.03     1:15.22 (41.19)     2:02.34 (47.12)     2:37.36 (35.02)
 13 Larson, Michael T   13 Rmsc-PV              2:39.12    2:39.45          4
                  32.86     1:13.28 (40.42)     2:02.70 (49.42)     2:39.45 (36.75)
 14 Lucas, Ben N        13 UN-CU-PV             2:41.04    2:41.35          3
                  35.52     1:19.20 (43.68)     2:04.69 (45.49)     2:41.35 (36.66)
 15 Friedland, Eric T   13 Rmsc-PV              2:42.03    2:47.89          2
                  36.68     1:21.59 (44.91)     2:09.09 (47.50)     2:47.89 (38.80)

Event 39  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Danner, Ashley K    12 SDS-PV               2:38.13    2:34.60         20
                  34.38     1:14.40 (40.02)     1:58.46 (44.06)     2:34.60 (36.14)
  2 Talwar, Kylee R     12 CUBU-PV              2:40.92    2:36.83         17
                  34.12     1:15.23 (41.11)     1:59.75 (44.52)     2:36.83 (37.08)
  3 Kotonias, Jennifer  12 MSSC-PV              2:37.14    2:37.79         16
                  33.93     1:14.26 (40.33)     2:02.31 (48.05)     2:37.79 (35.48)
  4 O'Malley, Kayla E   12 Snowbirds-PV         2:40.85    2:41.08         15
                  33.97     1:14.56 (40.59)     2:04.30 (49.74)     2:41.08 (36.78)
  5 Webb, Blair K       11 Rmsc-PV              2:46.60    2:41.87         14
                  36.18     1:16.87 (40.69)     2:05.40 (48.53)     2:41.87 (36.47)
  6 Chuang, Cara Y      11 Rmsc-PV              2:46.83    2:43.57         13
                  35.55     1:17.32 (41.77)     2:07.29 (49.97)     2:43.57 (36.28)
  7 Dragacevac, Sara Z  12 Rmsc-PV              2:49.53    2:45.75         12
                  37.14     1:21.35 (44.21)     2:08.32 (46.97)     2:45.75 (37.43)
  8 Fritz, Hillary A    12 Fish-PV              2:48.43    2:46.14         11
                  37.83     1:19.02 (41.19)     2:08.43 (49.41)     2:46.14 (37.71)
B - Final
  9 Molano, Chanele E   12 CUBU-PV              2:50.50    2:48.01          9
                  36.18     1:19.33 (43.15)     2:10.67 (51.34)     2:48.01 (37.34)
 10 Cackler, Maggie L   12 Fish-PV              2:51.05    2:49.94          7
                  36.68     1:20.14 (43.46)     2:12.22 (52.08)     2:49.94 (37.72)
 11 Stout, Erin M       12 Rmsc-PV              2:53.70    2:51.59          6
                  39.82     1:26.86 (47.04)     2:13.35 (46.49)     2:51.59 (38.24)
 12 Burnett, Rachel E   11 PM-PV                2:56.56    2:52.37          5
                  36.98     1:22.59 (45.61)     2:13.45 (50.86)     2:52.37 (38.92)
 13 Yeh, Joanna R       11 MSSC-PV              2:55.07    2:52.84          4
                  36.98     1:24.16 (47.18)     2:14.56 (50.40)     2:52.84 (38.28)
 14 Crowley, Julia H    12 Snowbirds-PV         2:54.76    2:53.11          3
                  36.56     1:19.80 (43.24)     2:13.19 (53.39)     2:53.11 (39.92)
 15 DeOrnellas, Jean M  12 MAKO-PV              2:56.57    2:53.97          2
                  36.37     1:20.60 (44.23)     2:16.09 (55.49)     2:53.97 (37.88)
 16 Garfield, Maura A   12 Rmsc-PV              2:57.34    3:00.07          1
                  42.81     1:30.97 (48.16)     2:20.48 (49.51)     3:00.07 (39.59)

Event 40  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Josh W      12 Rmsc-PV              2:37.81    2:33.05         20
                  33.18     1:13.11 (39.93)     1:59.20 (46.09)     2:33.05 (33.85)
  2 Shen, David         12 PM-PV                2:39.38    2:33.25         17
                  33.03     1:13.62 (40.59)     1:59.84 (46.22)     2:33.25 (33.41)
  3 Wepasnick, Zack L   11 Rmsc-PV              2:40.51    2:36.58         16
                  35.41     1:15.75 (40.34)     2:00.32 (44.57)     2:36.58 (36.26)
  4 Gong, Wade T        12 CUBU-PV              2:38.68    2:37.75         15
                  36.14     1:13.46 (37.32)     2:00.88 (47.42)     2:37.75 (36.87)
  5 Krebs, Matt E       12 CUBU-PV              2:44.07    2:41.91         14
                  35.71     1:16.44 (40.73)     2:05.33 (48.89)     2:41.91 (36.58)
  6 DeGEORGES, Trey L   12 AAC-PV               2:48.89    2:47.22         13
                  36.83     1:21.60 (44.77)     2:08.71 (47.11)     2:47.22 (38.51)
  7 Mukri, Patrick R    12 Rmsc-PV              2:50.98    2:51.17         12
                  36.80     1:19.22 (42.42)     2:13.34 (54.12)     2:51.17 (37.83)
  8 Peng, Timothy       12 Rmsc-PV              2:52.64    2:52.19         11
                  38.16     1:20.27 (42.11)     2:15.69 (55.42)     2:52.19 (36.50)
B - Final
  9 Hazelton, Nicholas  11 CUBU-PV              2:52.96    2:47.62          9
                  37.03     1:21.88 (44.85)     2:11.13 (49.25)     2:47.62 (36.49)
 10 Phillips, Bradley   11 CUBU-PV              2:53.01    2:47.91          7
                  36.89     1:20.46 (43.57)     2:11.25 (50.79)     2:47.91 (36.66)
 11 Davey-Karlson, Mat  12 Rmsc-PV              2:54.46    2:48.24          6
                  37.13     1:20.00 (42.87)     2:12.37 (52.37)     2:48.24 (35.87)
 12 Wang, Victor G      12 Rmsc-PV              2:53.50    2:49.22          5
                  36.33     1:19.29 (42.96)     2:12.34 (53.05)     2:49.22 (36.88)
 13 Bowers, Devin J     12 Snowbirds-PV         2:54.57    2:51.57          4
                  36.43     1:19.54 (43.11)     2:13.64 (54.10)     2:51.57 (37.93)
 14 Stephens, Michael   12 Rmsc-PV              2:53.07    2:53.34          3
                  37.41     1:25.36 (47.95)     2:13.84 (48.48)     2:53.34 (39.50)
 15 Morres, Alexander   12 OCCS-PV              2:56.13    2:55.07          2
                  40.25     1:25.76 (45.51)     2:15.46 (49.70)     2:55.07 (39.61)
 16 Urubshurow, Donzen  12 Rmsc-PV              2:56.74    2:59.12          1
                  37.88     1:24.61 (46.73)     2:19.31 (54.70)     2:59.12 (39.81)

Event 41  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Leake, Natalie L    10 UNMKO-PV             1:32.15    1:29.30         20
                  40.79     1:29.30 (48.51)
  2 Smith, Sara M       10 Rmsc-PV              1:33.50    1:33.40         17
                  43.98     1:33.40 (49.42)
  3 Vincent, Mandy L    10 OCCS-PV              1:37.15    1:34.15         16
                  44.52     1:34.15 (49.63)
  4 Rivera, Julia M     10 Rmsc-PV              1:38.75    1:37.15         15
                  45.75     1:37.15 (51.40)
  5 Arzadon, Jasmine E  10 MAKO-PV              1:39.29    1:37.34         14
                  47.00     1:37.34 (50.34)
  6 Funsten, Anna L     10 Rmsc-PV              1:39.47    1:39.10         13
                  46.79     1:39.10 (52.31)
  7 Dula, Teresa M      10 PM-PV                1:40.48    1:40.18         12
                  47.28     1:40.18 (52.90)
  8 Kerico, Amber J     10 SDS-PV               1:39.88    1:40.82         11
                  44.20     1:40.82 (56.62)

Event 42  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sarman, Mark C      10 CUBU-PV              1:33.08    1:33.02         20
                  43.91     1:33.02 (49.11)
  2 Kotonias, Nicholas  10 MSSC-PV              1:37.81    1:38.66         17
                  46.98     1:38.66 (51.68)
  3 McKenzie, John T    10 SDS-PV               1:36.48    1:38.67         16
                  49.02     1:38.67 (49.65)
  4 Swallow, Matthew S  10 Rmsc-PV              1:42.35    1:38.82         15
                  47.29     1:38.82 (51.53)
  5 Trigonoplos, Paul   10 Rmsc-PV              1:39.28    1:39.89         14
                  46.97     1:39.89 (52.92)
  6 Katis, Charles C    10 Machine-PV           1:38.75    1:39.91         13
                  47.45     1:39.91 (52.46)
  7 Chi, Raymond        10 Rmsc-PV              1:40.38    1:42.75         12
                  48.39     1:42.75 (54.36)
  8 Marchand, Tyler J   10 CUBU-PV              1:43.39    1:45.69         11
                  51.24     1:45.69 (54.45)

Event 43  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Haase, Colleen H    14 Rmsc-PV              2:49.51    2:45.64         20
                  37.59     1:19.01 (41.42)     2:02.25 (43.24)     2:45.64 (43.39)
  2 Boland, Mary Teres  14 Snowbirds-PV         2:56.52    2:53.31         17
                  39.23     1:23.21 (43.98)     2:08.52 (45.31)     2:53.31 (44.79)
  3 Sullivan, Lauren E  14 CUBU-PV              3:00.20    2:56.98         16
                  40.48     1:25.67 (45.19)     2:11.24 (45.57)     2:56.98 (45.74)
  4 Nelson, Catelyn E   14 CUBU-PV              2:57.95    2:58.73         15
                  41.26     1:26.95 (45.69)     2:12.85 (45.90)     2:58.73 (45.88)
  5 Webb, Morgan A      14 Rmsc-PV              3:02.02    2:59.26         14
                  41.11     1:26.63 (45.52)     2:12.57 (45.94)     2:59.26 (46.69)
  6 McHale, Caitlin M   14 CUBU-PV              3:03.65    2:59.27         13
                  42.06     1:28.23 (46.17)     2:13.88 (45.65)     2:59.27 (45.39)
  7 Harding, Arielle R  13 CUBU-PV              3:04.11    3:01.01         12
                  41.11     1:27.01 (45.90)     2:15.83 (48.82)     3:01.01 (45.18)
  8 Orman, Jackie E     13 Rmsc-PV              3:03.42    3:01.14         11
                  40.22     1:25.54 (45.32)     2:13.57 (48.03)     3:01.14 (47.57)
B - Final
  9 Lewis, Caiti I      14 Rmsc-PV              3:06.12    2:59.47          9
                  40.65     1:25.81 (45.16)     2:12.71 (46.90)     2:59.47 (46.76)
 10 Reyes, Vanessa E    14 Rmsc-PV              3:04.76    3:00.47          7
                  41.15     1:26.79 (45.64)     2:13.79 (47.00)     3:00.47 (46.68)
 11 Dillon, Laura C     13 CUBU-PV              3:08.80    3:02.45          6
                  43.06     1:29.22 (46.16)     2:16.77 (47.55)     3:02.45 (45.68)
 12 Richardson, Kasey   13 Rmsc-PV              3:05.32    3:03.38          5
                  43.11     1:30.51 (47.40)     2:17.41 (46.90)     3:03.38 (45.97)
 13 Gesumaria, Codie D  14 Rmsc-PV              3:06.75    3:03.45          4
                  42.63     1:28.64 (46.01)     2:15.47 (46.83)     3:03.45 (47.98)
 14 DeMocker, Tracy M   13 SDS-PV               3:09.96    3:04.09          3
                  43.81     1:31.90 (48.09)     2:18.73 (46.83)     3:04.09 (45.36)
 15 O'Leary, Carey L    14 SDS-PV               3:04.13    3:04.22          2
                  41.48     1:28.61 (47.13)     2:15.63 (47.02)     3:04.22 (48.59)
 16 Ganssle, Tess M     13 CUBU-PV              3:11.04    3:06.91          1
                  43.29     1:30.78 (47.49)     2:19.24 (48.46)     3:06.91 (47.67)

Event 44  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, Haywood H   14 CUBU-PV              2:44.31    2:39.19         20
                  36.85     1:17.80 (40.95)     1:58.55 (40.75)     2:39.19 (40.64)
  2 Gibeily, Chris G    14 Rmsc-PV              2:48.63    2:43.28         17
                  37.11     1:19.68 (42.57)     2:00.87 (41.19)     2:43.28 (42.41)
  3 Yang, Yang          13 Rmsc-PV              2:49.15    2:43.59         16
                  37.10     1:18.09 (40.99)     2:00.44 (42.35)     2:43.59 (43.15)
  4 Knecht, Josef M     14 Rmsc-PV              2:48.86    2:43.93         15
                  38.72     1:20.92 (42.20)     2:02.52 (41.60)     2:43.93 (41.41)
  5 Pool, Jonathan D    14 CUBU-PV              2:49.03    2:49.62         14
                  38.50     1:22.52 (44.02)     2:07.07 (44.55)     2:49.62 (42.55)
  6 Duffin, Avery M     14 Rmsc-PV              2:53.68    2:53.31         13
                  39.75     1:23.86 (44.11)     2:09.55 (45.69)     2:53.31 (43.76)
  7 Dunlap, Tom M       14 Snowbirds-PV         2:57.80    2:53.93         12
                  39.63     1:24.54 (44.91)     2:09.27 (44.73)     2:53.93 (44.66)
  8 Lucas, Ben N        13 UN-CU-PV             2:55.30    2:55.10         11
                  39.18     1:24.01 (44.83)     2:09.86 (45.85)     2:55.10 (45.24)
B - Final
  9 Holmes, Zach D      14 Machine-PV           2:58.08    2:53.77          9
                  38.85     1:23.73 (44.88)     2:09.59 (45.86)     2:53.77 (44.18)
 10 Auger, Austin L     13 Sea Devils-PV        3:00.93    2:57.89          7
                  39.29     1:25.09 (45.80)     2:11.48 (46.39)     2:57.89 (46.41)
 11 Gil, Ryan J         14 JFD-PV               3:02.43    2:58.59          6
                  40.08     1:25.39 (45.31)     2:12.23 (46.84)     2:58.59 (46.36)
 12 Tollefson, Ross H   13 CUBU-PV              3:02.23    3:01.03          5
                  41.60     1:28.06 (46.46)     2:13.73 (45.67)     3:01.03 (47.30)
 13 Eckels, Ted C       13 Rmsc-PV              3:04.48    3:02.48          4
                  40.80     1:26.72 (45.92)     2:15.25 (48.53)     3:02.48 (47.23)
 14 Friedland, Eric T   13 Rmsc-PV              3:00.73    3:02.95          3
                  42.15     1:27.94 (45.79)     2:15.95 (48.01)     3:02.95 (47.00)
 15 Fields, John J      13 CUBU-PV              3:02.68    3:04.60          2
                  42.20     1:28.74 (46.54)     2:16.05 (47.31)     3:04.60 (48.55)

Event 45  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Danner, Ashley K    12 SDS-PV               1:21.87    1:20.40         20
                  37.71     1:20.40 (42.69)
  2 Dowd, Frances S     12 PM-PV                1:23.21    1:22.18         17
                  39.32     1:22.18 (42.86)
  3 Landers, Shannon M  12 SDS-PV               1:23.23    1:22.54         16
                  38.93     1:22.54 (43.61)
  4 Dragacevac, Sara Z  12 Rmsc-PV              1:25.33    1:24.00         15
                  39.79     1:24.00 (44.21)
  5 Lynch, Sarah E      12 CUBU-PV              1:24.79    1:24.07         14
                  39.31     1:24.07 (44.76)
  6 Arzadon, Rachel A   12 MAKO-PV              1:25.42    1:25.26         13
                  39.08     1:25.26 (46.18)
  7 McDaniel, Emily H   12 SDS-PV               1:25.38    1:25.73         12
                  39.98     1:25.73 (45.75)
  8 Yu, Dorothy         11 Rmsc-PV              1:25.84    1:26.71         11
                  41.08     1:26.71 (45.63)
B - Final
  9 Talwar, Kylee R     12 CUBU-PV              1:26.18    1:24.42          9
                  39.59     1:24.42 (44.83)
 10 Watson-Layeni, Kem  12 UN-DC-PV             1:26.91    1:25.51          7
                  40.19     1:25.51 (45.32)
 11 Fein, Arielle W     11 Rmsc-PV              1:26.99    1:26.76          6
                  40.75     1:26.76 (46.01)
 12 Stout, Erin M       12 Rmsc-PV              1:26.88    1:26.93          5
                  41.18     1:26.93 (45.75)
 13 Marchand, Lindsey   12 CUBU-PV              1:29.91    1:28.02          4
                  41.86     1:28.02 (46.16)
 14 Gulliver, Chelsea   12 CUBU-PV              1:28.98    1:28.09          3
                  42.14     1:28.09 (45.95)
 15 Conner, Sara E      12 FAST-PV              1:29.22    1:29.03          2
                  41.84     1:29.03 (47.19)
 16 Marron, Sara C      12 SDS-PV               1:28.60    1:29.38          1
                  41.33     1:29.38 (48.05)

Event 46  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Chab, Bobby         12 CUBU-PV              1:19.39    1:19.18         20
                  37.09     1:19.18 (42.09)
  2 Christensen, Jonat  12 CUBU-PV              1:22.92    1:20.88         17
                  38.76     1:20.88 (42.12)
  3 Wepasnick, Zack L   11 Rmsc-PV              1:23.69    1:21.09         16
                  37.74     1:21.09 (43.35)
  4 Hyndman, Stephen V  12 Rmsc-PV              1:26.44    1:25.36         15
                  38.58     1:25.36 (46.78)
  5 Mai, Erik M         12 MAKO-PV              1:24.60    1:25.81         14
                  40.77     1:25.81 (45.04)
  6 DeGEORGES, Trey L   12 AAC-PV               1:26.63    1:25.84         13
                  41.09     1:25.84 (44.75)
  7 Lytle, Patrick T    12 CUBU-PV              1:26.75    1:26.27         12
                  40.69     1:26.27 (45.58)
  8 Stephens, Michael   12 Rmsc-PV              1:27.64    1:28.33         11
                  42.22     1:28.33 (46.11)
B - Final
  9 Cook, Tommy M       12 Machine-PV           1:28.79    1:24.81          9
                  40.14     1:24.81 (44.67)
 10 Hong, Andrew J      12 CUBU-PV              1:28.72    1:26.75          7
                  40.77     1:26.75 (45.98)
 11 Reinheimer, Matthe  12 JFD-PV               1:30.08    1:29.03          6
                  41.27     1:29.03 (47.76)
 12 Morres, Alexander   12 OCCS-PV              1:29.29    1:30.58          5
                  43.55     1:30.58 (47.03)
 13 Hazelton, Nicholas  11 CUBU-PV              1:32.52    1:31.65          4
                  44.36     1:31.65 (47.29)
 14 Husson, Patrick A   11 MSSC-PV              1:31.47    1:32.87          3
                  43.37     1:32.87 (49.50)
 15 Karel, Greg I       11 Rmsc-PV              1:32.52    1:33.12          2
                  44.19     1:33.12 (48.93)
 -- Tram, Andrew R      12 SDS-PV               1:29.29         DQ
                  42.40          DQ (46.80)

Event 47  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Leake, Natalie L    10 UNMKO-PV               38.91      37.75         20
  2 Rogers, Katie L     10 Rmsc-PV                38.76      39.00         17
  3 Arzadon, Jasmine E  10 MAKO-PV                39.69      39.21         16
  4 Pratt, Stephanie M  10 H2oyas-PV              40.20      39.81         15
  5 Li, Madeleine       10 Rmsc-PV                39.92      40.08         14
  6 Pietrantonio, Anna  10 Fish-PV                41.47      40.60         13
  7 Kerins, Mary Kate   10 MAKO-PV                41.36      41.62         12
  8 Like-Mathews, Cour   9 Rmsc-PV                41.43      42.29         11

Event 48  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M   10 Machine-PV             36.77      36.44         20
  2 Germanis, Johnnie   10 Machine-PV             38.53      37.25         17
  3 Pickering, Jon G    10 CUBU-PV                39.98      39.09         16
  4 Sheerin, Danny W    10 Rmsc-PV                38.97      39.13         15
  5 Kundrat, John A     10 FAST-PV                40.02      39.32         14
  6 Gould, Serge A      10 CUBU-PV                39.14      39.50         13
  7 McKenzie, John T    10 SDS-PV                 40.12      39.89         12
  8 Raithel, Maxwell D  10 Rmsc-PV                40.63      40.73         11

Event 49  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Ritter, Lauren M    14 Snowbirds-PV         1:11.69    1:09.10         20
                  34.21     1:09.10 (34.89)
  2 Waters, Megan J     13 Rmsc-PV              1:11.01    1:10.83         17
                  33.86     1:10.83 (36.97)
  3 Boyle, Kaeley M     14 SDS-PV               1:09.93    1:10.85         16
                  34.32     1:10.85 (36.53)
  4 Urubshurow, Delghi  14 Rmsc-PV              1:12.88    1:10.99         15
                  34.37     1:10.99 (36.62)
  5 Kelly, Emily L      14 Rmsc-PV              1:10.48    1:11.07         14
                  35.92     1:11.07 (35.15)
  6 Crider, Amy A       13 OCCS-PV              1:12.85    1:11.67         12.5
                  35.02     1:11.67 (36.65)
  6 Schwee, Suzanne E   13 CUBU-PV              1:12.86    1:11.67         12.5
                  34.51     1:11.67 (37.16)
 -- Christensen, Mei L  14 CUBU-PV              1:07.74         DQ
                  32.94          DQ (34.35)
B - Final
  9 Mortensen, Michell  13 CUBU-PV              1:14.40    1:12.47          9
                  35.75     1:12.47 (36.72)
 10 Hewitt, Hailey K    13 CUBU-PV              1:14.24    1:12.93          7
                  35.08     1:12.93 (37.85)
 11 Naber, Patricia J   14 PM-PV                1:13.64    1:13.16          6
                  35.67     1:13.16 (37.49)
 12 Radloff, Katie A    14 AAC-PV               1:14.84    1:13.21          5
                  35.32     1:13.21 (37.89)
 13 Harvey, Katura M    14 Rmsc-PV              1:14.14    1:14.87          4
                  36.85     1:14.87 (38.02)
 14 Kranz, Lauren O     13 PM-PV                1:14.85    1:15.27          2.5
                  37.05     1:15.27 (38.22)
 14 Daczkowski, Courtn  13 Snowbirds-PV         1:14.73    1:15.27          2.5
                  37.34     1:15.27 (37.93)
 16 Bushmire, Kasey L   13 OCCS-PV              1:14.69    1:15.76          1
                  35.79     1:15.76 (39.97)

Event 50  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mechak, Ben P       14 Rmsc-PV              1:05.79    1:05.86         20
                  31.69     1:05.86 (34.17)
  2 McDonald, Adam C    14 CUBU-PV              1:08.33    1:06.08         17
                  32.37     1:06.08 (33.71)
  3 Richardson, Andy M  14 CUBU-PV              1:07.30    1:06.90         16
                  32.57     1:06.90 (34.33)
  4 Leach, Alex C       14 Machine-PV           1:07.57    1:07.38         15
                  32.74     1:07.38 (34.64)
  5 Haibel, Sandy J     13 Rmsc-PV              1:08.43    1:07.71         14
                  33.01     1:07.71 (34.70)
  6 Bollea, Drew L      14 CUBU-PV              1:07.45    1:07.89         13
                  33.58     1:07.89 (34.31)
  7 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV              1:08.98    1:08.82         12
                  33.79     1:08.82 (35.03)
  8 Lee, Chris          14 CUBU-PV              1:09.31    1:09.33         11
                  34.26     1:09.33 (35.07)
B - Final
  9 Wise, Zack P        14 CUBU-PV              1:09.78    1:07.38          9
                  33.53     1:07.38 (33.85)
 10 Nichols, Dan C      14 PM-PV                1:10.89    1:10.03          7
                  34.45     1:10.03 (35.58)
 11 Allsopp, David A    14 JFD-PV               1:13.08    1:10.56          6
                  34.36     1:10.56 (36.20)
 12 Lewis, Jake W       13 CUBU-PV              1:10.80    1:10.71          5
                  34.05     1:10.71 (36.66)
 13 Finn, Joseph W      13 Rmsc-PV              1:12.31    1:12.06          4
                  35.58     1:12.06 (36.48)
 14 Moreland, Stephen   14 CUBU-PV              1:12.63    1:13.29          3
                  35.75     1:13.29 (37.54)
 15 Parker, Justin M    14 Rmsc-PV              1:14.32    1:14.57          2
                  36.40     1:14.57 (38.17)
 -- Shannon, Matthew T  13 SDS-PV               1:12.30         DQ
                  34.71          DQ (37.19)

Event 51  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Landers, Shannon M  12 SDS-PV                 34.64      33.90         20
  2 Chuang, Cara Y      11 Rmsc-PV                34.41      34.12         17
  3 Fritz, Hillary A    12 Fish-PV                34.91      34.57         16
  4 Webb, Blair K       11 Rmsc-PV                35.19      34.72         15
  5 Soniak, Mackenzie   12 OCCS-PV                35.26      34.97         14
  6 Thompson, Bianca R  12 DCPR-PV                36.27      35.64         13
  7 Jacoby, Jenna C     12 CUBU-PV                36.39      36.14         12
  8 Arzadon, Rachel A   12 MAKO-PV                36.47      36.85         11
B - Final
  9 Boone, Brittany A   11 SDS-PV                 36.52      35.99          9
 10 Paris, Toni L       12 Fish-PV                37.89      36.16          7
 11 DeOrnellas, Jean M  12 MAKO-PV                36.91      36.21          6
 12 Tamberrino, Lucy D  12 Fish-PV                37.80      36.96          5
 13 Moody, Sarah E      12 CUBU-PV                37.17      37.27          4
 14 Vucic, Mina         12 Rmsc-PV                37.73      37.59          3
 15 Shook, Kirby M      12 SDS-PV                 37.57      37.83          2
 16 Kenis, Elizabeth F  12 HACC-PV                37.87      38.39          1

Event 52  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Sean P     12 Rmsc-PV                33.31      32.82         20
  2 Gong, Wade T        12 CUBU-PV                33.27      33.00         17
  3 Nichols, Robert E   11 CUBU-PV                34.26      33.65         16
  4 Sakaris, Stephen A  12 Rmsc-PV                35.39      34.51         15
  5 Krebs, Matt E       12 CUBU-PV                35.39      34.69         14
  6 Wang, Victor G      12 Rmsc-PV                35.40      34.84         13
  7 Shen, David         12 PM-PV                  35.11      34.91         12
  8 Flach, Michael F    12 Fish-PV                35.05      35.09         11
B - Final
  9 Stevens-Palmer, Qu  11 CUBU-PV                35.90      35.16          9
 10 Tollefson, Henry H  12 CUBU-PV                35.71      35.33          7
 11 Hong, Andrew J      12 CUBU-PV                36.42      35.61          6
 12 Stronko, Jake M     12 OCCS-PV                35.57      35.79          5
 13 Davey-Karlson, Mat  12 Rmsc-PV                36.82      35.99          4
 14 Fletcher, Sean D    11 Machine-PV             36.13      36.04          3
 15 Sologuren, Daniel   12 Rmsc-PV                36.37      36.92          2
 16 Pfister, Greg L     12 CUBU-PV                36.60      37.43          1

Event 53  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Hinkle, Katy A      14 AAC-PV                 27.84      27.57         20
  2 Balint, Andrea A    14 Sea Devils-PV          28.03      27.63         17
  3 Harvey, Katura M    14 Rmsc-PV                28.65      27.87         16
  4 Ritter, Lauren M    14 Snowbirds-PV           28.68      27.92         15
  5 Gazo, Theresa M     14 Rmsc-PV                28.49      28.37         14
  6 King, Tana M        13 PM-PV                  29.25      29.00         13
  7 Waters, Megan J     13 Rmsc-PV                29.15      29.19         12
  8 Boyle, Kaeley M     14 SDS-PV                 29.27      29.59         11
B - Final
  9 Fimian, Kristin     14 Machine-PV             29.70      28.89          9
 10 Schwee, Suzanne E   13 CUBU-PV                29.80      29.03          7
 11 Radloff, Katie A    14 AAC-PV                 29.39      29.24          6
 12 Marsilii, Caitlin   13 Fish-PV                29.62      29.31          4.5
 12 Naber, Patricia J   14 PM-PV                  29.29      29.31          4.5
 14 Hatfield, Samantha  14 Rmsc-PV                29.77      29.39          3
 15 Gaddi, Courtney D   13 FAST-PV                29.70      29.76          2
 16 Daczkowski, Courtn  13 Snowbirds-PV           29.81      30.06          1

Event 54  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mears, Andy S       14 SDS-PV                 26.66      25.81         20
  2 Leach, Alex C       14 Machine-PV             26.56      26.08         17
  3 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV                27.12      26.47         16
  4 Wise, Zack P        14 CUBU-PV                27.15      26.77         15
  5 Rubin, Jared S      14 SDS-PV                 27.29      27.23         14
  6 Holmes, Zach D      14 Machine-PV             27.33      27.34         13
  7 Haley, Brendan A    14 FBST-PV                27.51      27.37         12
  8 Bollea, Drew L      14 CUBU-PV                27.41      27.57         11
B - Final
  9 Killeri, Daniel Y   14 AAC-PV                 27.67      27.17          9
 10 Link, Justin W      14 Rmsc-PV                27.60      27.54          7
 11 Alekseyev, Eugene   14 JFD-PV                 28.07      27.79          6
 12 Lee, Chris          14 CUBU-PV                28.00      28.27          5
 13 Richardson, Andy M  14 CUBU-PV                28.85      28.28          4
 14 Lewis, Jake W       13 CUBU-PV                28.19      28.60          3
 15 Nichols, Dan C      14 PM-PV                  28.81      28.84          2
 16 Jefferies, Matt A   13 Rmsc-PV                28.75      29.02          1

Event 55  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
Finals
  1 Rogers, Katie L     10 Rmsc-PV              2:40.55    2:37.70         20
                  36.06     1:17.30 (41.24)     1:58.64 (41.34)     2:37.70 (39.06)
  2 Yuan, Jessica X     10 Rmsc-PV              2:40.71    2:39.03         17
                  37.62     1:18.54 (40.92)     1:59.63 (41.09)     2:39.03 (39.40)
  3 Pietrantonio, Anna  10 Fish-PV              2:41.90    2:40.65         16
                  35.86     1:17.22 (41.36)     1:58.96 (41.74)     2:40.65 (41.69)
  4 Pratt, Stephanie M  10 H2oyas-PV            2:43.97    2:45.18         15
                  38.57     1:20.96 (42.39)     2:04.49 (43.53)     2:45.18 (40.69)
  5 Smith, Sara M       10 Rmsc-PV              2:47.60    2:45.49         14
                  38.54     1:21.16 (42.62)     2:03.71 (42.55)     2:45.49 (41.78)
  6 Bell, Lisa L        10 CUBU-PV              2:45.91    2:46.62         13
                  38.68     1:21.43 (42.75)     2:05.38 (43.95)     2:46.62 (41.24)
  7 Gillespie, Kate M    9 Rmsc-PV              2:45.50    2:46.79         12
                  38.16     1:21.48 (43.32)     2:03.80 (42.32)     2:46.79 (42.99)
  8 Funsten, Anna L     10 Rmsc-PV              2:48.80    2:46.99         11
                  38.29     1:21.22 (42.93)     2:05.70 (44.48)     2:46.99 (41.29)

Event 56  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M   10 Machine-PV           2:31.27    2:29.35         20
                  34.41     1:12.92 (38.51)     1:52.20 (39.28)     2:29.35 (37.15)
  2 Kundrat, John A     10 FAST-PV              2:31.93    2:29.74         17
                  34.99     1:13.39 (38.40)     1:52.35 (38.96)     2:29.74 (37.39)
  3 Thomas, Matt C      10 Rmsc-PV              2:37.49    2:30.88         16
                  34.68     1:13.63 (38.95)     1:53.28 (39.65)     2:30.88 (37.60)
  4 Sarman, Mark C      10 CUBU-PV              2:32.18    2:31.34         15
                  34.70     1:13.77 (39.07)     1:53.50 (39.73)     2:31.34 (37.84)
  5 Wimer, Nicholas A   10 Rmsc-PV              2:38.83    2:36.21         14
                  35.86     1:16.21 (40.35)     1:56.75 (40.54)     2:36.21 (39.46)
  6 Kotonias, Nicholas  10 MSSC-PV              2:36.45    2:38.13         13
                  36.50     1:16.91 (40.41)     1:58.37 (41.46)     2:38.13 (39.76)
  7 Sheerin, Danny W    10 Rmsc-PV              2:41.35    2:39.32         12
                  36.41     1:17.87 (41.46)     1:59.44 (41.57)     2:39.32 (39.88)
  8 Camozzo, Danny L    10 CUBU-PV              2:37.68    2:41.48         11
                  36.55     1:17.93 (41.38)     1:59.70 (41.77)     2:41.48 (41.78)

Event 57  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kotonias, Jennifer  12 MSSC-PV              2:18.22    2:17.39         20
                  31.80     1:05.96 (34.16)     1:41.99 (36.03)     2:17.39 (35.40)
  2 O'Malley, Kayla E   12 Snowbirds-PV         2:22.23    2:19.75         17
                  32.22     1:07.29 (35.07)     1:43.74 (36.45)     2:19.75 (36.01)
  3 Jones, Katherine L  12 PM-PV                2:24.06    2:23.66         16
                  33.15     1:09.73 (36.58)     1:46.73 (37.00)     2:23.66 (36.93)
  4 Molano, Chanele E   12 CUBU-PV              2:25.45    2:24.18         15
                  32.86     1:09.23 (36.37)     1:47.71 (38.48)     2:24.18 (36.47)
  5 Webb, Blair K       11 Rmsc-PV              2:27.01    2:24.65         14
                  34.14     1:10.91 (36.77)     1:49.36 (38.45)     2:24.65 (35.29)
  6 Conner, Sara E      12 FAST-PV              2:25.83    2:25.18         13
                  33.49     1:10.90 (37.41)     1:48.27 (37.37)     2:25.18 (36.91)
  7 Cackler, Maggie L   12 Fish-PV              2:28.69    2:27.25         12
                  33.42     1:10.50 (37.08)     1:49.50 (39.00)     2:27.25 (37.75)
  8 Dragacevac, Sara Z  12 Rmsc-PV              2:27.07    2:28.20         11
                  34.06     1:12.11 (38.05)     1:50.14 (38.03)     2:28.20 (38.06)
B - Final
  9 Grabarek, Julie K   12 Rmsc-PV              2:32.59    2:26.73          9
                  33.50     1:11.29 (37.79)     1:49.58 (38.29)     2:26.73 (37.15)
 10 Bush, Megan V       11 FAST-PV              2:30.11    2:27.10          7
                  34.32     1:12.67 (38.35)     1:50.64 (37.97)     2:27.10 (36.46)
 11 Paris, Toni L       12 Fish-PV              2:30.69    2:28.10          6
                  33.51     1:10.74 (37.23)     1:49.94 (39.20)     2:28.10 (38.16)
 12 Murray, Katie G     11 Rmsc-PV              2:30.99    2:29.55          5
                  34.01     1:13.06 (39.05)     1:51.63 (38.57)     2:29.55 (37.92)
 13 Murray, KT M        11 Rmsc-PV              2:35.34    2:31.77          4
                  34.28     1:12.76 (38.48)     1:52.83 (40.07)     2:31.77 (38.94)
 14 Boone, Brittany A   11 SDS-PV               2:31.01    2:33.61          3
                  34.56     1:12.99 (38.43)     1:53.97 (40.98)     2:33.61 (39.64)
 15 Soniak, Mackenzie   12 OCCS-PV              2:34.73    2:35.58          2
                  34.24     1:13.36 (39.12)     1:55.16 (41.80)     2:35.58 (40.42)
 16 Yeh, Joanna R       11 MSSC-PV              2:34.81    2:36.17          1
                  36.29     1:16.54 (40.25)     1:57.19 (40.65)     2:36.17 (38.98)

Event 58  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Josh W      12 Rmsc-PV              2:20.15    2:13.55         20
                  30.58     1:03.89 (33.31)     1:38.81 (34.92)     2:13.55 (34.74)
  2 Mackenzie, Doug R   12 Rmsc-PV              2:21.22    2:19.10         17
                  32.37     1:07.44 (35.07)     1:43.70 (36.26)     2:19.10 (35.40)
  3 Flach, Michael F    12 Fish-PV              2:23.48    2:22.56         16
                  31.68     1:08.50 (36.82)     1:45.43 (36.93)     2:22.56 (37.13)
  4 Stevens, Matthew D  12 FAST-PV              2:25.70    2:24.12         15
                  33.54     1:10.43 (36.89)     1:47.52 (37.09)     2:24.12 (36.60)
  5 Benecki, Matthew B  12 Fish-PV              2:23.65    2:25.32         14
                  33.04     1:10.22 (37.18)     1:49.57 (39.35)     2:25.32 (35.75)
  6 Anderson, Mike P    11 Rmsc-PV              2:29.16    2:25.83         13
                  33.67     1:11.16 (37.49)     1:48.80 (37.64)     2:25.83 (37.03)
  7 Casey, Tom J        11 Snowbirds-PV         2:26.92    2:27.74         12
                  33.86     1:11.47 (37.61)     1:50.24 (38.77)     2:27.74 (37.50)
  8 Tollefson, Henry H  12 CUBU-PV              2:27.96    2:34.25         11
                  33.72     1:12.93 (39.21)     1:53.08 (40.15)     2:34.25 (41.17)
B - Final
  9 Nichols, Robert E   11 CUBU-PV              2:29.27    2:27.22          9
                  35.22     1:13.83 (38.61)     1:52.06 (38.23)     2:27.22 (35.16)
 10 Durazo, Danny M     12 Snowbirds-PV         2:31.73    2:28.34          7
                  33.65     1:11.39 (37.74)     1:50.38 (38.99)     2:28.34 (37.96)
 11 Sologuren, Daniel   12 Rmsc-PV              2:29.31    2:29.76          6
                  32.56     1:10.87 (38.31)     1:52.08 (41.21)     2:29.76 (37.68)
 12 Davey-Karlson, Mat  12 Rmsc-PV              2:31.60    2:30.03          5
                  34.77     1:13.13 (38.36)     1:52.92 (39.79)     2:30.03 (37.11)
 13 Urubshurow, Donzen  12 Rmsc-PV              2:31.72    2:30.05          4
                  34.49     1:12.78 (38.29)     1:51.99 (39.21)     2:30.05 (38.06)
 14 Stevens-Palmer, Qu  11 CUBU-PV              2:32.17    2:30.72          3
                  34.65     1:13.21 (38.56)     1:53.98 (40.77)     2:30.72 (36.74)
 15 Fay, Stephen G      12 HACC-PV              2:31.40    2:31.00          2
                  35.23     1:13.83 (38.60)     1:52.79 (38.96)     2:31.00 (38.21)
 16 Grimmett-Norris, M  11 CUBU-PV              2:31.93    2:31.61          1
                  35.36     1:14.43 (39.07)     1:54.33 (39.90)     2:31.61 (37.28)