PVS LONG COURSE 14 & UNDER
CHAMPIONSHIPS
George Mason University
July 17-20, 2003
PVS-03-61

Meet Results


 
 
Event 41  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Leake, Natalie L          10 UNMKO-PV             1:32.73    1:32.15        
                  42.67     1:32.15 (49.48)                                                                                                                        
  2 Smith, Sara M             10 Rmsc-PV              1:34.10    1:33.50        
                  44.32     1:33.50 (49.18)                                                                                                                        
  3 Vincent, Mandy L          10 OCCS-PV              1:43.57    1:37.15        
                  45.84     1:37.15 (51.31)                                                                                                                        
  4 Rivera, Julia M           10 Rmsc-PV              1:37.07    1:38.75        
                  45.41     1:38.75 (53.34)                                                                                                                        
  5 Arzadon, Jasmine E        10 MAKO-PV              1:40.80    1:39.29        
                  46.99     1:39.29 (52.30)                                                                                                                        
  6 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              1:41.43    1:39.47        
                  46.64     1:39.47 (52.83)                                                                                                                        
  7 Kerico, Amber J           10 SDS-PV               1:56.32    1:39.88        
                  43.37     1:39.88 (56.51)                                                                                                                        
  8 Dula, Teresa M            10 PM-PV                1:41.77    1:40.48        
                  48.40     1:40.48 (52.08)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Welch, Jessica N          10 Rmsc-PV              1:44.05    1:42.81        
                  48.61     1:42.81 (54.20)                                                                                                                        
 10 Delaney, Katie L           9 MSSC-PV              1:43.36    1:44.07        
                  48.54     1:44.07 (55.53)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV           1:48.86    1:44.69        
                  48.95     1:44.69 (55.74)                                                                                                                        
 12 Floria, Emily I            9 Rmsc-PV              1:49.89    1:46.61        
                  48.76     1:46.61 (57.85)                                                                                                                        
 13 Stonerock, Lauren E       10 Machine-PV           1:51.75    1:47.59        
                  52.01     1:47.59 (55.58)                                                                                                                        
 14 Fletcher, Samantha M       9 Machine-PV           1:52.60    1:47.76        
                  51.58     1:47.76 (56.18)                                                                                                                        
 15 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV              1:46.89    1:48.92        
                  51.41     1:48.92 (57.51)                                                                                                                        
 16 Ledwell, Kimberly P       10 Snowbirds-PV         1:51.60    1:48.94        
                  51.90     1:48.94 (57.04)                                                                                                                        
 17 Pfannenstein, Alyssa N     9 Unattached           1:56.55    1:50.46        
                  53.16     1:50.46 (57.30)                                                                                                                        
 18 Bennett, Elaine T         10 Machine-PV           1:51.65    1:50.49        
                  52.08     1:50.49 (58.41)                                                                                                                        
 19 Collins, Elizabeth B      10 FBST-PV              1:46.90    1:50.54        
                  52.09     1:50.54 (58.45)                                                                                                                        
 20 Parry, Taylor J            9 CUBU-PV              1:57.07    1:54.67        
                  55.05     1:54.67 (59.62)                                                                                                                        
 21 McGough, Katya J           9 GAEL-PV              2:01.26    1:55.36        
                  55.26   1:55.36 (1:00.10)                                                                                                                        
 22 Parry, Jordan M            9 CUBU-PV              1:55.82    1:55.40        
                  56.93     1:55.40 (58.47)                                                                                                                        
 23 Wilson, Amina C            9 Rmsc-PV              1:58.68    1:55.72        
                  55.12   1:55.72 (1:00.60)                                                                                                                        
 24 Sovereign, Monica E        9 Snowbirds-PV         1:57.23    1:56.49        
                  56.92     1:56.49 (59.57)                                                                                                                        
 25 Katis, Jayme C            10 Machine-PV           1:58.45    1:56.79        
                  55.44   1:56.79 (1:01.35)                                                                                                                        
 26 Sloan, Olivia D           10 Unattached           1:57.69    1:56.95        
                  55.82   1:56.95 (1:01.13)                                                                                                                        
 27 Haufler, Allison T         9 Snowbirds-PV         1:57.88    1:56.99        
                  55.71   1:56.99 (1:01.28)                                                                                                                        
 28 Newman, Taylor S          10 Rmsc-PV              2:00.99    1:58.21        
                  57.79   1:58.21 (1:00.42)                                                                                                                        
 29 Green, Kathryn L           9 SDS-PV               1:57.69    1:58.27        
                  55.72   1:58.27 (1:02.55)                                                                                                                        
 30 Ogren, Carly A            10 CUBU-PV              1:57.96    1:59.40        
                  58.52   1:59.40 (1:00.88)                                                                                                                        
 31 Wells, Meredith D          9 CUBU-PV              1:57.44    1:59.73        
                  57.04   1:59.73 (1:02.69)                                                                                                                        
 32 Urovsky, Tessa M           9 Rmsc-PV              2:00.63    2:01.26        
                  57.81   2:01.26 (1:03.45)                                                                                                                        
 33 McDonough, Alison K        8 OCCS-PV              2:01.88    2:05.01        
                1:00.02   2:05.01 (1:04.99)                                                                                                                        
 -- Gustafson, Alexandra M    10 SDS-PV               1:58.40         NS        
 -- Levy, Yaly                 8 Rmsc-PV              1:52.46         NS        
 -- Dahut, Madeline E          9 UN-CU-PV             1:51.29         NS        
 -- Ortega, Karina             9 Rmsc-PV              1:58.57         NS        
 -- Amberg, Lily A            10 CUBU-PV              1:55.73         NS        
 -- Lue, Jennifer L           10 Rmsc-PV              1:49.49         NS        
 
Event 42  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sarman, Mark C            10 CUBU-PV              1:34.54    1:33.08        
                  44.07     1:33.08 (49.01)                                                                                                                        
  2 McKenzie, John T          10 SDS-PV               1:39.78    1:36.48        
                  46.10     1:36.48 (50.38)                                                                                                                        
  3 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:37.19    1:37.81        
                  46.89     1:37.81 (50.92)                                                                                                                        
  4 Katis, Charles C          10 Machine-PV           1:37.54    1:38.75        
                  45.26     1:38.75 (53.49)                                                                                                                        
  5 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:36.04    1:39.28        
                  46.56     1:39.28 (52.72)                                                                                                                        
  6 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              1:39.35    1:40.38        
                  47.68     1:40.38 (52.70)                                                                                                                        
  7 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:38.55    1:42.35        
                  48.83     1:42.35 (53.52)                                                                                                                        
  8 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV              1:49.09    1:43.39        
                  49.60     1:43.39 (53.79)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 LI, Dennis                10 Rmsc-PV              1:48.18    1:43.86        
                  49.79     1:43.86 (54.07)                                                                                                                        
 10 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           1:49.20    1:45.31        
                  50.08     1:45.31 (55.23)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fiala, CJ J               10 CUBU-PV              1:48.48    1:45.89        
                  50.01     1:45.89 (55.88)                                                                                                                        
 12 O'Leary, Brian J          10 SDS-PV               1:49.28    1:46.55        
                  51.12     1:46.55 (55.43)                                                                                                                        
 13 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV              1:52.71    1:47.23        
                  52.14     1:47.23 (55.09)                                                                                                                        
 14 Spinard, Alexander F      10 Rmsc-PV              1:44.50    1:47.43        
                  50.91     1:47.43 (56.52)                                                                                                                        
 15 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              1:52.36    1:48.44        
                  51.69     1:48.44 (56.75)                                                                                                                        
 16 Tollefson, Fletcher H      9 CUBU-PV              1:48.80    1:49.54        
                  51.89     1:49.54 (57.65)                                                                                                                        
 17 Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV              1:56.48    1:50.00        
                  51.29     1:50.00 (58.71)                                                                                                                        
 18 Wojciechowski, Louis P     9 CUBU-PV              1:55.61    1:52.27        
                  52.10   1:52.27 (1:00.17)                                                                                                                        
 19 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              1:51.61    1:53.64        
                  54.83     1:53.64 (58.81)                                                                                                                        
 20 Foley, Michael D          10 Rmsc-PV              1:56.83    1:54.01        
                  53.30   1:54.01 (1:00.71)                                                                                                                        
 21 Xue, Richard               9 CUBU-PV              1:57.75    1:55.70        
                  55.53   1:55.70 (1:00.17)                                                                                                                        
 -- Levy, Nir                  9 Rmsc-PV              1:54.51         NS        
 -- Inomata, Yusuke           10 CUBU-PV              1:51.67         NS        
 
Event 47  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rogers, Katie L           10 Rmsc-PV                40.17      38.76        
  2 Leake, Natalie L          10 UNMKO-PV               38.41      38.91        
  3 Arzadon, Jasmine E        10 MAKO-PV                42.50      39.69        
  4 Li, Madeleine             10 Rmsc-PV                43.46      39.92        
  5 Pratt, Stephanie M        10 H2oyas-PV              40.47      40.20        
  6 Kerins, Mary Kate X       10 MAKO-PV                43.74      41.36        
  7 Like-Mathews, Courtney M   9 Rmsc-PV                40.52      41.43        
  8 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV                41.35      41.47        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Traylor, Colleen B        10 SDS-PV                 48.41      41.60        
 10 Kwon, Sara C              10 Rmsc-PV                42.46      41.63        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wilson, Amina C            9 Rmsc-PV                44.78      41.77        
 12 Yuan, Jessica X           10 Rmsc-PV                42.22      42.07        
 13 Dula, Teresa M            10 PM-PV                  41.86      42.14        
 13 Delaney, Katie L           9 MSSC-PV                42.86      42.14        
 15 Ryan, Kelsey L            10 CUBU-PV                41.25      42.19        
 16 Bennett, Elaine T         10 Machine-PV             43.24      42.23        
 17 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV                42.79      42.54        
 18 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV                44.10      42.96        
 19 Greene, Eva J              9 SDS-PV                 41.12      43.06        
 20 Gold, Jordan E             9 Snowbirds-PV           43.70      43.22        
 21 Yost, Rebecca M           10 Fish-PV                43.25      43.29        
 22 Katis, Jayme C            10 Machine-PV             43.51      43.38        
 23 Carroll, Kelly A           9 Rmsc-PV                45.17      43.47        
 24 Eule, Sarah M             10 SDS-PV                 45.37      43.49        
 25 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV                45.14      43.66        
 26 Bell, Lisa L              10 CUBU-PV                44.32      43.71        
 27 Murphy, Briana            10 OCCS-PV                45.85      44.10        
 28 Welch, Jessica N          10 Rmsc-PV                46.82      44.19        
 29 Bracaglia, Katie F        10 HACC-PV                46.79      44.20        
 30 Cudahy, Molly             10 HACC-PV                48.53      44.40        
 31 Hough, Kendall R           9 OCCS-PV                45.64      44.51        
 32 Robinson, Chelsea         10 HACC-PV                43.91      44.53        
 33 Rice, Carolyn A            9 HACC-PV                46.06      44.68        
 34 Pfannenstein, Ashley P    10 Unattached             46.93      44.95        
 35 Sloan, Olivia D           10 Unattached             45.68      45.30        
 36 Floria, Emily I            9 Rmsc-PV                46.77      45.65        
 37 Fletcher, Samantha M       9 Machine-PV             46.86      46.21        
 38 Gillespie, Kate M          9 Rmsc-PV                48.72      46.26        
 39 Kelly, Megan R            10 CUBU-PV                46.51      46.42        
 40 Ledwell, Kimberly P       10 Snowbirds-PV           47.61      47.16        
 41 Rivera, Julia M           10 Rmsc-PV                49.03      47.57        
 42 Yohe, Nikki L              9 FBST-PV                47.16      47.66        
 43 Stonerock, Lauren E       10 Machine-PV             49.18      47.97        
 44 Parry, Jordan M            9 CUBU-PV                46.50      48.11        
 45 Parry, Taylor J            9 CUBU-PV                47.60      48.17        
 46 Fernandez, Ana M          10 Fish-PV                47.83      48.33        
 47 Urovsky, Tessa M           9 Rmsc-PV                46.97      48.52        
 48 Harris, Margaret L        10 MSSC-PV                49.37      48.90        
 49 Ogren, Carly A            10 CUBU-PV                47.92      49.53        
 50 Sovereign, Monica E        9 Snowbirds-PV           49.59      49.75        
 51 Newman, Taylor S          10 Rmsc-PV                50.09      50.78        
 -- Royce, Jeccica M          10 CUBU-PV                43.31         NS        
 -- Lue, Jennifer L           10 Rmsc-PV                45.19         NS        
 -- Levy, Yaly                 8 Rmsc-PV                45.19         NS        
 -- Gustafson, Alexandra M    10 SDS-PV                 44.92         NS        
 
Event 48  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             35.47      36.77        
  2 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             38.80      38.53        
  3 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV                40.67      38.97        
  4 Gould, Serge A            10 CUBU-PV                38.97      39.14        
  5 Pickering, Jon G          10 CUBU-PV                38.63      39.98        
  6 Kundrat, John A           10 FAST-PV                40.53      40.02        
  7 McKenzie, John T          10 SDS-PV                 40.64      40.12        
  8 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV                42.20      40.63        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                41.40      40.94        
 10 Katis, Charles C          10 Machine-PV             41.78      40.99        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sundel, Blake A           10 PM-PV                  42.13      42.10        
 12 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                42.88      42.25        
 13 Finn, Thomas E            10 Rmsc-PV                43.91      42.44        
 14 Dost, Kyle R              10 CUBU-PV                48.13      42.60        
 15 Benecki, Kevin T           9 Fish-PV                42.23      42.85        
 16 Dolton, Peter N           10 Fish-PV                42.98      42.90        
 17 Sturm, Zachary J           9 CUBU-PV                45.82      43.05        
 18 Wojciechowski, Louis P     9 CUBU-PV                44.44      43.26        
 19 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV                46.02      43.37        
 20 Ratcliff, Kurtis M        10 Unattached MACH-PV     43.41      43.51        
 21 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV           45.03      43.59        
 22 Doty, Will M              10 AAC-PV                 43.22      43.62        
 23 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV             45.66      44.09        
 24 Wooster, Tyler             9 Rmsc-PV                46.09      44.19        
 25 Watkins, Adam C            9 Rmsc-PV                45.25      44.31        
 26 Curl, Nick D               9 CUBU-PV                48.71      44.49        
 27 Humphreys, Grant R        10 CUBU-PV                47.65      44.68        
 28 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV                42.66      44.94        
 29 Carlson, Elliot H          9 Rmsc-PV                46.67      45.24        
 30 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV                42.61      45.29        
 31 Kutlucinar, Atley         10 CUBU-PV                42.28      45.61        
 32 Fiala, CJ J               10 CUBU-PV                45.34      46.39        
 33 Anderson, Brandon S       10 OCCS-PV                50.20      46.57        
 34 Harris, Michael M          9 MSSC-PV                48.88      47.79        
 35 Foley, Michael D          10 Rmsc-PV                48.81      47.98        
 36 Tollefson, Fletcher H      9 CUBU-PV                43.38      49.12        
 37 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV                50.09      50.67        
 38 Gulliver, Jasper C        10 CUBU-PV                50.40      52.49        
 -- Powell, Ethan V           10 Rmsc-PV                44.39         NS        
 -- Inomata, Yusuke           10 CUBU-PV                43.51         NS        
 -- Irish, Trevor R            9 Rmsc-PV                45.09         NS        
 -- Levy, Nir                  9 Rmsc-PV                43.73         NS        
 
Event 55  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rogers, Katie L           10 Rmsc-PV              2:41.84    2:40.55        
                  37.00     1:18.92 (41.92)     2:01.89 (42.97)     2:40.55 (38.66)                                                                                
  2 Yuan, Jessica X           10 Rmsc-PV              2:42.82    2:40.71        
                  38.53     1:21.61 (43.08)     2:02.62 (41.01)     2:40.71 (38.09)                                                                                
  3 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV              2:51.04    2:41.90        
                  36.45     1:18.64 (42.19)     2:00.12 (41.48)     2:41.90 (41.78)                                                                                
  4 Pratt, Stephanie M        10 H2oyas-PV            2:46.60    2:43.97        
                                1:20.79 ( )     2:02.83 (42.04)     2:43.97 (41.14)                                                                                
  5 Gillespie, Kate M          9 Rmsc-PV              2:48.91    2:45.50        
                  38.33     1:20.67 (42.34)     2:04.67 (44.00)     2:45.50 (40.83)                                                                                
  6 Bell, Lisa L              10 CUBU-PV              2:51.41    2:45.91        
                                1:21.86 ( )     2:04.11 (42.25)     2:45.91 (41.80)                                                                                
  7 Smith, Sara M             10 Rmsc-PV              2:54.49    2:47.60        
                                1:23.45 ( )     2:05.96 (42.51)     2:47.60 (41.64)                                                                                
  8 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              2:51.61    2:48.80        
                  38.13     1:22.13 (44.00)     2:06.34 (44.21)     2:48.80 (42.46)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Taylor E            9 CUBU-PV              2:57.64    2:49.76        
                                1:23.10 ( )     2:07.52 (44.42)     2:49.76 (42.24)                                                                                
 10 Ryan, Kelsey L            10 CUBU-PV              2:53.45    2:50.48        
                  38.81     1:23.01 (44.20)     2:06.97 (43.96)     2:50.48 (43.51)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kwon, Sara C              10 Rmsc-PV              2:54.51    2:53.36        
                  39.19     1:24.64 (45.45)     2:12.50 (47.86)     2:53.36 (40.86)                                                                                
 12 Gold, Jordan E             9 Snowbirds-PV         2:57.35    2:56.34        
                  39.19     1:24.09 (44.90)     2:11.22 (47.13)     2:56.34 (45.12)                                                                                
 13 Cudahy, Molly             10 HACC-PV              3:12.23    2:57.55        
                  41.39     1:28.94 (47.55)     2:14.47 (45.53)     2:57.55 (43.08)                                                                                
 14 Traylor, Colleen B        10 SDS-PV               3:00.61    3:01.64        
                  39.62     1:26.53 (46.91)     2:14.98 (48.45)     3:01.64 (46.66)                                                                                
 15 Rice, Carolyn A            9 HACC-PV              3:04.64    3:02.35        
                  40.09     1:25.97 (45.88)     2:15.63 (49.66)     3:02.35 (46.72)                                                                                
 16 Carroll, Kelly A           9 Rmsc-PV              3:08.29    3:03.38        
                  41.73     1:28.40 (46.67)     2:17.64 (49.24)     3:03.38 (45.74)                                                                                
 17 Greene, Eva J              9 SDS-PV               3:10.04    3:04.21        
                                1:26.82 ( )     2:15.17 (48.35)     3:04.21 (49.04)                                                                                
 18 Rivera, Julia M           10 Rmsc-PV              3:09.36    3:05.14        
                  40.65     1:28.30 (47.65)     2:18.16 (49.86)     3:05.14 (46.98)                                                                                
 19 Pfannenstein, Ashley P    10 Unattached           3:07.25    3:07.74        
                                1:26.66 ( )         1:26.66 ( )   3:07.74 (1:41.08)                                                                                
 20 Stonerock, Lauren E       10 Machine-PV           3:21.28    3:07.76        
                                1:31.98 ( )         1:31.98 ( )   3:07.76 (1:35.78)                                                                                
 21 Sloan, Olivia D           10 Unattached           3:15.82    3:14.66        
                  43.90     1:36.02 (52.12)     2:26.28 (50.26)     3:14.66 (48.38)                                                                                
 22 Kelly, Megan R            10 CUBU-PV              3:23.90    3:16.92        
                  42.31     1:32.68 (50.37)     2:25.95 (53.27)     3:16.92 (50.97)                                                                                
 -- Amberg, Lily A            10 CUBU-PV              3:22.84        SCR        
 
Event 56  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           2:41.45    2:31.27        
                  34.55     1:13.58 (39.03)     1:53.09 (39.51)     2:31.27 (38.18)                                                                                
  2 Kundrat, John A           10 FAST-PV              2:36.63    2:31.93        
                  34.57     1:13.35 (38.78)     1:53.47 (40.12)     2:31.93 (38.46)                                                                                
  3 Sarman, Mark C            10 CUBU-PV              2:30.69    2:32.18        
                  34.64     1:14.24 (39.60)     1:53.82 (39.58)     2:32.18 (38.36)                                                                                
  4 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:38.22    2:36.45        
                  36.22     1:16.76 (40.54)     1:56.97 (40.21)     2:36.45 (39.48)                                                                                
  5 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:36.85    2:37.49        
                  35.63     1:16.52 (40.89)     1:58.10 (41.58)     2:37.49 (39.39)                                                                                
  6 Camozzo, Danny L          10 CUBU-PV              2:42.52    2:37.68        
                  35.85     1:17.60 (41.75)     1:58.73 (41.13)     2:37.68 (38.95)                                                                                
  7 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              2:43.76    2:38.83        
                  36.30     1:17.52 (41.22)     1:59.09 (41.57)     2:38.83 (39.74)                                                                                
  8 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              2:44.88    2:41.35        
                  35.66     1:17.64 (41.98)     2:00.02 (42.38)     2:41.35 (41.33)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 McKenzie, John T          10 SDS-PV               2:54.73    2:43.19        
                  36.68     1:17.86 (41.18)     2:00.80 (42.94)     2:43.19 (42.39)                                                                                
 10 Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV              2:51.48    2:43.90        
                  37.14     1:19.87 (42.73)     2:03.12 (43.25)     2:43.90 (40.78)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gould, Serge A            10 CUBU-PV              2:45.59    2:44.12        
                  36.04     1:17.79 (41.75)     2:01.44 (43.65)     2:44.12 (42.68)                                                                                
 12 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV              2:56.94    2:44.59        
                  37.49     1:20.68 (43.19)     2:04.18 (43.50)     2:44.59 (40.41)                                                                                
 13 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              2:52.23    2:45.08        
                  37.85     1:20.46 (42.61)     2:04.26 (43.80)     2:45.08 (40.82)                                                                                
 14 LI, Dennis                10 Rmsc-PV              2:57.93    2:51.48        
                  38.86     1:22.20 (43.34)     2:06.80 (44.60)     2:51.48 (44.68)                                                                                
 15 Finn, Thomas E            10 Rmsc-PV              2:52.65    2:51.82        
                  38.10     1:21.96 (43.86)     2:07.97 (46.01)     2:51.82 (43.85)                                                                                
 16 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           2:56.75    2:52.80        
                  40.91     1:26.10 (45.19)     2:11.18 (45.08)     2:52.80 (41.62)                                                                                
 17 Ratcliff, Kurtis M        10 Unattached MACH-PV   2:50.49    2:53.21        
                                1:25.99 ( )     2:11.93 (45.94)     2:53.21 (41.28)                                                                                
 18 Sturm, Zachary J           9 CUBU-PV              3:05.57    2:54.27        
                  40.14     1:25.26 (45.12)     2:10.34 (45.08)     2:54.27 (43.93)                                                                                
 19 O'Leary, Brian J          10 SDS-PV               3:01.92    2:55.05        
                  40.86     1:25.41 (44.55)     2:11.93 (46.52)     2:55.05 (43.12)                                                                                
 20 Grimmett-Norris, Christo   8 CUBU-PV              3:10.99    2:56.20        
                  40.45     1:26.05 (45.60)     2:12.99 (46.94)     2:56.20 (43.21)                                                                                
 21 Wooster, Tyler             9 Rmsc-PV              3:01.75    2:56.53        
                  39.87     1:24.64 (44.77)     2:11.50 (46.86)     2:56.53 (45.03)                                                                                
 22 Spinard, Alexander F      10 Rmsc-PV              3:07.46    2:56.72        
                  40.44     1:26.72 (46.28)     2:13.91 (47.19)     2:56.72 (42.81)                                                                                
 23 Pickering, Jon G          10 CUBU-PV              2:52.27    2:57.97        
                  39.05     1:26.83 (47.78)     2:13.16 (46.33)     2:57.97 (44.81)                                                                                
 24 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              2:58.95    2:59.10        
                  40.75     1:28.21 (47.46)     2:14.68 (46.47)     2:59.10 (44.42)                                                                                
 25 Curl, Nick D               9 CUBU-PV              2:57.42    3:00.28        
                  41.57     1:28.47 (46.90)     2:16.16 (47.69)     3:00.28 (44.12)                                                                                
 26 Kutlucinar, Atley         10 CUBU-PV              3:06.97    3:12.21        
                  41.33     1:30.92 (49.59)     2:23.34 (52.42)     3:12.21 (48.87)                                                                                
 27 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              3:13.27    3:13.04        
                  42.37     1:33.18 (50.81)     2:23.63 (50.45)     3:13.04 (49.41)                                                                                
 -- Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              2:58.15        SCR        
 
Event 61  Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Fish-PV  'A'                            2:57.36    1:48.81        
     1) Anderson, Carsen E 10           2) Fernandez, Ana M 10            
     3) Yost, Rebecca M 10              4) Pietrantonio, Anna E 10        
                  41.63     1:33.00 (51.37)     1:48.81 (15.81)                                                                                                    
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      2:39.08    1:53.24        
     1) Like-Mathews, Courtney M 9      2) Rivera, Julia M 10             
     3) Benjamin, Ali D 10              4) Gillespie, Kate M 9            
                  42.65     1:27.29 (44.64)     1:53.24 (25.95)                                                                                                    
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      2:31.38    2:35.28        
     1) Rogers, Katie L 10              2) Smith, Sara M 10               
     3) Li, Madeleine 10                4) Yuan, Jessica X 10             
                  40.15     1:22.80 (42.65)     2:00.78 (37.98)     2:35.28 (34.50)                                                                                
  4 Machine Aquatics-PV  'A'                    2:36.79    2:42.77        
     1) Mottola, Lindsay A 10           2) Fletcher, Samantha M 9         
     3) O'Reilly, Katarina A 10         4) Katis, Jayme C 10              
                  40.53     1:30.21 (49.68)     2:06.61 (36.40)     2:42.77 (36.16)                                                                                
  5 Sea Devil Swimming-PV  'A'                  2:44.47    2:44.77        
     1) Traylor, Colleen B 10           2) Kerico, Amber J 10             
     3) Eule, Sarah M 10                4) Greene, Eva J 9                
                  43.00     1:25.24 (42.24)   2:25.55 (1:00.31)     2:44.77 (19.22)                                                                                
  6 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'      2:47.18   x2:52.81        
     1) Kwon, Sara C 10                 2) Funsten, Anna L 10             
     3) Nguyen, Emily 10                4) Wilson, Amina C 9              
                  44.30     1:30.33 (46.03)     2:13.60 (43.27)     2:52.81 (39.21)                                                                                
  7 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                2:26.50    2:53.14        
     1) Bell, Lisa L 10                 2) Parry, Jordan M 9              
     3) Ryan, Kelsey L 10               4) Smith, Taylor E 9              
                1:07.96     1:38.10 (30.14)     2:16.25 (38.15)     2:53.14 (36.89)                                                                                
  8 Occoquan Swimming-PV  'A'                   3:01.59    2:56.71        
     1) Hough, Kendall R 9              2) McDonough, Alison K 8          
     3) Vincent, Mandy L 10             4) Murphy, Briana 10              
                  45.46     1:41.87 (56.41)     2:18.66 (36.79)     2:56.71 (38.05)                                                                                
  9 Herndon Aquatic Club-PV  'A'                3:10.47    2:59.41        
     1) Bracaglia, Katie F 10           2) Rice, Carolyn A 9              
     3) Robinson, Chelsea 10            4) Cudahy, Molly 10               
                  44.46     1:36.60 (52.14)   2:59.41 (1:22.81)                                                                                                    
 10 Snowbird Aquatics-PV  'A'                   3:00.24    3:02.22        
     1) Sovereign, Monica E 9           2) Ledwell, Kimberly P 10         
     3) Haufler, Allison T 9            4) Gold, Jordan E 9               
                  52.67     1:42.62 (49.95)   3:02.22 (1:19.60)                                                                                                    
 11 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                2:36.99    3:03.96        
     1) Kelly, Megan R 10               2) Wells, Meredith D 9            
     3) Parry, Taylor J 9               4) Ogren, Carly A 10              
                  48.69     1:44.83 (56.14)     2:43.27 (58.44)     3:03.96 (20.69)                                                                                
 
Event 62  Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                2:29.07    2:35.61        
     1) Pickering, Jon G 10             2) Sarman, Mark C 10              
     3) Gould, Serge A 10               4) Camozzo, Danny L 10            
                  41.66     1:24.97 (43.31)   2:28.67 (1:03.70)      2:35.61 (6.94)                                                                                
  2 Machine Aquatics-PV  'A'                    2:46.13    2:37.22        
     1) Putnam, Charlie M 10            2) Katis, Charles C 10            
     3) Germanis, Johnnie W 10          4) McJunkin, Matthew R 9          
                  36.59     1:23.51 (46.92)     2:02.27 (38.76)     2:37.22 (34.95)                                                                                
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      2:28.24    2:39.87        
     1) Raithel, Maxwell D 10           2) Trigonoplos, Paul A 10         
     3) Wooster, Tyler 9                4) Thomas, Matt C 10              
                  39.89     1:25.98 (46.09)     2:07.01 (41.03)     2:39.87 (32.86)                                                                                
  4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      2:36.40    2:45.36        
     1) Sheerin, Danny W 10             2) Swallow, Matthew S 10          
     3) Finn, Thomas E 10               4) Wimer, Nicholas A 10           
                  41.70     1:28.12 (46.42)     2:13.42 (45.30)     2:45.36 (31.94)                                                                                
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                2:35.99    2:55.04        
     1) Kutlucinar, Atley 10            2) Marchand, Tyler J 10           
     3) Wojciechowski, Louis P 9        4) Hutchison, Robert J 10         
                  45.99     1:37.77 (51.78)     2:21.04 (43.27)     2:55.04 (34.00)                                                                                
  6 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'      2:44.09   x2:55.92        
     1) Watkins, Adam C 9               2) Chi, Raymond 10                
     3) LI, Dennis 10                   4) Kannan, Matthew W 10           
                  50.05     1:35.59 (45.54)     2:18.31 (42.72)     2:55.92 (37.61)                                                                                
  7 The Fish-PV  'A'                            3:06.21    3:00.92        
     1) Dolton, Peter N 10              2) Fenninger, Tom D 9             
     3) Benecki, Kevin T 9              4) Paris, Benjamin F 10           
                                1:39.42 ( )     2:26.49 (47.07)     3:00.92 (34.43)                                                                                
 -- Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                2:41.55         NS        
     1) Tollefson, Fletcher H 9         2) Fiala, CJ J 10                 
     3) Dost, Kyle R 10                 4) Sturm, Zachary J 9             
 -- Sea Devil Swimming-PV  'A'                  3:23.64        SCR