2003 PVS Age Group II Long Course
June 29, 2003

Event Results for Finals


Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Katis, Charles C          10 Machine-PV           1:20.03    1:17.79
  2 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:18.56    1:19.14
  3 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:19.63    1:19.73
  4 Finn, Thomas E            10 Rmsc-PV              1:20.78    1:20.23
  5 LI, Dennis                10 Rmsc-PV              1:20.59    1:22.46
  6 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV                NT    1:23.43
  7 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              1:21.75    1:23.84
  8 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:18.26    1:24.06
  9 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              1:23.36    1:24.75
 10 Powell, Ethan V           10 Rmsc-PV              1:23.19    1:25.01
 11 Spinard, Alexander F      10 Rmsc-PV              1:31.84    1:25.03
 12 Wooster, Tyler             9 Rmsc-PV              1:29.93    1:25.04
 13 Levy, Nir                  9 Rmsc-PV              1:26.77    1:25.31
 14 Carlson, Elliot H          9 Rmsc-PV              1:29.23    1:26.87
 15 Doty, Will M              10 AAC-PV               1:24.31    1:30.72
 16 Xiao, Brian                9 Rmsc-PV              1:31.79    1:32.37
 17 Kim, Matthew D             9 Rmsc-PV              1:35.70    1:35.08
 18 Medina, Daniel            10 Rmsc-PV                   NT    1:36.46

Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:38.22    2:39.12
  2 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           2:41.70    2:41.45
  3 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              2:56.41    2:52.23
  4 Finn, Thomas E            10 Rmsc-PV              3:00.25    2:52.65
  5 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              2:47.05    2:55.74
  6 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           2:56.98    2:56.75
  7 LI, Dennis                10 Rmsc-PV              3:03.57    2:57.93
  8 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              3:04.34    2:58.15
  9 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              2:56.33    2:59.36
 10 Wooster, Tyler             9 Rmsc-PV              3:08.33    3:01.75
 11 O'Leary, Brian J          10 UN-TC-PV             3:21.11    3:01.92
 12 Levy, Nir                  9 Rmsc-PV              3:16.69    3:05.65
 13 Spinard, Alexander F      10 Rmsc-PV              3:18.25    3:07.46
 14 Carlson, Elliot H          9 Rmsc-PV              3:25.05    3:15.22
 15 Irish, Trevor R            9 Rmsc-PV              3:21.10    3:18.52
 16 Kim, Matthew D             9 Rmsc-PV                   NT    3:23.28

Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             35.47      38.93
  2 Katis, Charles C          10 Machine-PV             42.14      41.78
  3 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV                43.62      42.20
  4 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV                45.87      43.04
  5 Finn, Thomas E            10 Rmsc-PV                45.07      43.91
  6 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV                41.44      44.03
  7 Powell, Ethan V           10 Rmsc-PV                44.39      45.00
  8 Irish, Trevor R            9 Rmsc-PV                47.39      45.09
  9 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV                NT      45.66
 10 Doty, Will M              10 AAC-PV                 43.22      46.52
 11 Foley, Michael D          10 Rmsc-PV                   NT      48.81
 12 LI, Dennis                10 Rmsc-PV                46.77      50.86
 13 Carlson, Elliot H          9 Rmsc-PV                46.67      50.98
 14 Xiao, Brian                9 Rmsc-PV                47.79      51.27
 15 Ratcliff, Kurtis M        10 Unattached MACH-PV        NT      54.53
 16 Ortmayer, Torey T          9 Machine-PV                NT      55.06

Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:36.04    1:37.43
  2 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:40.42    1:37.74
  3 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              1:47.54    1:39.35
  4 Spinard, Alexander F      10 Rmsc-PV              1:43.59    1:45.45
  5 Michael, James P           8 UN-TC-PV                  NT    1:48.61
  6 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           1:49.78    1:49.20
  7 O'Leary, Brian J          10 UN-TC-PV             1:49.28    1:50.10
  8 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              1:55.28    1:52.36
  9 Levy, Nir                  9 Rmsc-PV              1:57.23    1:54.51
 10 Medina, Daniel            10 Rmsc-PV              1:57.80    1:55.18
 11 Foley, Michael D          10 Rmsc-PV                   NT    1:56.83

Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ratcliff, Kurtis M        10 Unattached MACH-PV        NT      38.30
  2 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV                39.05      39.21
  3 Katis, Charles C          10 Machine-PV             38.55      40.50
  4 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             38.92      40.96
  5 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV             40.98      41.15
  6 Wooster, Tyler             9 Rmsc-PV                41.24      41.38
  7 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV                38.91      41.39
  8 Powell, Ethan V           10 Rmsc-PV                41.11      43.31
  9 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV             47.68      47.97
 10 Xiao, Brian                9 Rmsc-PV                47.44      48.74
 11 Foley, Michael D          10 Rmsc-PV                   NT      50.24
 12 Doty, Will M              10 AAC-PV                    NT      50.82
 13 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV                47.03      51.97
 14 O'Leary, Brian J          10 UN-TC-PV               53.61      52.76
 15 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV                47.61      53.69
 16 Ortmayer, Torey T          9 Machine-PV                NT      56.28
 -- Irish, Trevor R            9 Rmsc-PV                57.82         DQ

Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV              1:03.54    1:02.10
  2 Vallario, Kevin M         12 Flying Gull-PV            NT    1:04.03
  3 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV              1:06.09    1:04.35
  4 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              1:07.52    1:05.13
  5 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV           1:08.06    1:08.62
  6 Chodnicki, Kevin O        12 Rmsc-PV                   NT    1:08.83
  7 Whipkey, Brendan S        12 UN-TC-PV             1:16.94    1:09.66
  8 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV              1:10.87    1:09.86
  9 Jolly, Michael A          12 Rmsc-PV              1:15.27    1:10.84
 10 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               1:12.18    1:11.58
 11 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              1:12.87    1:13.08
 12 Peng, Timothy             12 Rmsc-PV              1:19.87    1:13.62
 13 Stephens, Michael A       12 Rmsc-PV              1:18.05    1:13.79
 14 Karel, Greg I             11 Rmsc-PV              1:17.25    1:14.04
 15 Chen, Peter E             12 Rmsc-PV              1:19.14    1:14.39
 16 Coe, Robert C             12 Rmsc-PV              1:15.43    1:14.62
 17 Cook, Tommy M             12 Machine-PV                NT    1:14.71
 18 Fiotes, Michael P         12 Rmsc-PV              1:14.67    1:15.62
 19 Carlson, Tyler A          12 Rmsc-PV              1:19.86    1:16.22
 20 Berry, Johnny R           12 Rmsc-PV              1:15.93    1:16.39
 21 Dow, Larry M              11 AAC-PV               1:16.60    1:17.14
 22 Thein, Tyler A            11 LBA-MD               1:12.92    1:17.29
 23 Rivera, Jordan P          12 Rmsc-PV                   NT    1:17.53
 24 Suthard, Frank G          11 Rmsc-PV              1:19.30    1:17.77
 25 Deshields, Antonio C      11 Rmsc-PV              1:18.88    1:18.96
 26 Kannan, Andrew W          12 Rmsc-PV              1:20.64    1:19.73
 27 Clark, Andrew K           12 Rmsc-PV              1:22.05    1:20.92
 28 Emr, Chris P              11 TIBU-PV              1:18.84    1:21.38
 29 LeGall, Solen             11 Rmsc-PV              1:24.23    1:24.24
 30 Bogachev, Timofei         12 Rmsc-PV              1:35.81    1:24.43

Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Vallario, Kevin M         12 Flying Gull-PV            NT    2:29.65
  2 Whipkey, Brendan S        12 UN-TC-PV             2:34.44    2:30.99
  3 Jolly, Michael A          12 Rmsc-PV              2:34.50    2:33.11
  4 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              2:36.05    2:34.44
  5 Cimons, Ben M             12 UN-TC-PV                  NT    2:34.52
  6 Anderson, Mike P          11 Rmsc-PV              2:35.99    2:35.80
  7 Mulquin, Kevin M          12 Rmsc-PV              2:43.12    2:35.99
  8 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV              2:44.58    2:36.69
  9 Cook, Tommy M             12 Machine-PV                NT    2:38.98
 10 Karel, Greg I             11 Rmsc-PV              2:44.46    2:39.15
 11 Shifflett, Chris D        11 Unattached MACH-PV        NT    2:39.29
 12 Stephens, Michael A       12 Rmsc-PV              2:49.65    2:42.13
 13 Fiotes, Michael P         12 Rmsc-PV              2:42.70    2:43.74
 14 Chen, Peter E             12 Rmsc-PV              2:52.43    2:44.69
 15 Suthard, Frank G          11 Rmsc-PV              2:52.66    2:45.85
 16 Rivera, Jordan P          12 Rmsc-PV                   NT    2:46.83
 17 Deshields, Antonio C      11 Rmsc-PV              2:49.91    2:49.13
 18 Kannan, Andrew W          12 Rmsc-PV                   NT    2:49.81
 19 Carlson, Tyler A          12 Rmsc-PV              2:50.88    2:54.21
 20 Perlman, Michael H        11 UN-TC-PV             3:04.66    3:10.14

Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV                34.92      34.02
  2 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV                35.79      36.54
  3 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV             35.48      36.93
  4 Chodnicki, Kevin O        12 Rmsc-PV                   NT      37.18
  5 Coe, Robert C             12 Rmsc-PV                36.67      38.12
  6 Cimons, Ben M             12 UN-TC-PV               45.38      40.11
  7 Anderson, Mike P          11 Rmsc-PV                43.44      40.28
  8 Thein, Tyler A            11 LBA-MD                 38.76      40.47
  9 Fiotes, Michael P         12 Rmsc-PV                39.11      40.57
 10 Chen, Peter E             12 Rmsc-PV                45.93      41.23
 11 Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV                41.34      41.31
 12 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV                 40.79      41.36
 13 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV                   NT      41.47
 14 Dow, Larry M              11 AAC-PV                 40.60      41.62
 15 Emr, Chris P              11 TIBU-PV                40.79      42.64
 16 Berry, Johnny R           12 Rmsc-PV                41.75      42.67
 17 Perlman, Michael H        11 UN-TC-PV               44.54      46.90
 18 Clark, Andrew K           12 Rmsc-PV                46.16      47.13
 19 Erdene, Bilguudei         11 Rmsc-PV                45.21      52.07

Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              2:57.05    2:45.99
  2 Peng, Timothy             12 Rmsc-PV              3:02.05    2:52.05
  3 Whipkey, Brendan S        12 UN-TC-PV                  NT    2:53.55
  4 Mulquin, Kevin M          12 Rmsc-PV              2:57.13    2:59.11
  5 Shifflett, Chris D        11 Unattached MACH-PV        NT    3:07.06
  6 Byrd, Matthew E           11 Rmsc-PV                   NT    3:07.41
  7 Dow, Larry M              11 AAC-PV                    NT    3:15.70
  8 Emr, Chris P              11 TIBU-PV              3:10.90    3:22.81
  9 Carlson, Tyler A          12 Rmsc-PV              3:19.05    3:25.03
 -- Coe, Robert C             12 Rmsc-PV              3:03.70         DQ
 -- Shu, Jack S               10 Rmsc-PV                   NT         DQ
 -- Anderson, Mike P          11 Rmsc-PV              2:58.67         DQ

Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cook, Tommy M             12 Machine-PV                NT    1:28.11
  2 Thein, Tyler A            11 LBA-MD               1:28.09    1:28.12
  3 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              1:46.10    1:30.12
  4 Jolly, Michael A          12 Rmsc-PV              1:42.69    1:33.93
  5 Cimons, Ben M             12 UN-TC-PV                  NT    1:34.99
  6 Karel, Greg I             11 Rmsc-PV              1:36.66    1:35.59
  7 Rivera, Jordan P          12 Rmsc-PV              1:38.06    1:36.54
  8 Deshields, Antonio C      11 Rmsc-PV              1:35.67    1:38.14
  9 Kannan, Andrew W          12 Rmsc-PV              1:38.45    1:38.92
 10 Mulquin, Kevin M          12 Rmsc-PV              1:36.32    1:39.68
 11 Clark, Andrew K           12 Rmsc-PV              1:43.14    1:42.42
 12 Bogachev, Timofei         12 Rmsc-PV              1:48.25    1:45.07
 13 LeGall, Solen             11 Rmsc-PV              1:46.95    1:48.47
 -- Erdene, Bilguudei         11 Rmsc-PV              2:03.08         DQ

Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Vallario, Kevin M         12 Flying Gull-PV            NT      31.53
  2 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV                31.71      32.30
  3 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV             33.24      34.11
  4 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV                37.45      34.93
  5 Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV                35.47      35.17
  6 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV                35.26      35.81
  7 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV                 39.71      36.38
  8 Stephens, Michael A       12 Rmsc-PV                38.42      36.79
  9 Suthard, Frank G          11 Rmsc-PV                40.37      37.01
 10 Berry, Johnny R           12 Rmsc-PV                37.28      37.26
 11 Byrd, Matthew E           11 Rmsc-PV                42.35      40.55
 12 LeGall, Solen             11 Rmsc-PV                40.15      40.75
 13 Bogachev, Timofei         12 Rmsc-PV                42.72      41.42
 14 Shifflett, Chris D        11 Unattached MACH-PV        NT      42.72
 15 Erdene, Bilguudei         11 Rmsc-PV                   NT      53.64

Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              2:54.04    2:44.82
  2 Peng, Timothy             12 Rmsc-PV              3:07.05    3:02.08
  3 Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV              3:05.91    3:23.17
 -- Byrd, Matthew E           11 Rmsc-PV                   NT         DQ