PVS Age Group II Long Course Meet at Lee District
June 29, 2003
Lee District Recreation Center
Franconia, VA

PVS-03-58


 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarman, Mark C            10 CUBU-PV              1:11.71    1:11.66  
  2 Camozzo, Danny L          10 CUBU-PV              1:17.26    1:15.10  
  3 Gould, Serge A            10 CUBU-PV              1:14.23    1:15.74  
  4 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV              1:27.85    1:23.25  
  5 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV              1:20.00    1:23.28  
  6 Pickering, Jon G          10 CUBU-PV              1:23.05    1:25.74  
  7 Curl, Nick D               9 CUBU-PV              1:25.01    1:26.14  
  8 Wojciechowski, Louis P     9 CUBU-PV                   NT    1:26.36  
  9 Kutlucinar, Atley         10 CUBU-PV              1:17.00    1:27.28  
 10 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV         1:37.96    1:28.91  
 11 Dost, Kyle R              10 CUBU-PV                   NT    1:30.46  
 12 Koons, Andrew S           10 CUBU-PV              1:29.58    1:30.54  
 13 Xue, Richard               9 CUBU-PV                   NT    1:35.40  
 14 Phillips, Brian D          9 CUBU-PV                   NT    1:42.78  
 15 Cudahy, Conor J            8 HACC-PV              1:35.72    1:45.74  
 16 May, Daniel S             10 CUBU-PV                   NT    1:49.58  
 17 Stronko, Samuel            8 OCCS-PV                   NT    1:54.58  
 -- Fotsch, DJ J              10 CUBU-PV              1:28.28         NS  
 -- Fiala, CJ J               10 CUBU-PV              1:29.51         NS  
 -- Newman, David M            9 CUBU-PV              1:33.82         NS  
 -- Tollefson, Fletcher H      9 CUBU-PV              1:21.89         NS  
 -- Hansen, Cory A             8 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Maquera, David D          10 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Fiala, Brandon C           8 CUBU-PV                   NT         NS  
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarman, Mark C            10 CUBU-PV              2:30.69    2:33.55  
  2 Camozzo, Danny L          10 CUBU-PV              2:49.03    2:42.52  
  3 Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                   NT    2:51.48  
  4 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV              3:01.12    2:56.94  
  5 Curl, Nick D               9 CUBU-PV              3:18.00    2:57.42  
  6 Pickering, Jon G          10 CUBU-PV              2:52.27    2:58.05  
  7 Sturm, Zachary J           9 CUBU-PV              3:12.56    3:05.57  
  8 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV              3:35.80    3:06.95  
  9 Kutlucinar, Atley         10 CUBU-PV              2:59.55    3:06.97  
 10 Grimmett-Norris, Christo   8 CUBU-PV              3:25.00    3:10.93  
 11 Dost, Kyle R              10 CUBU-PV                   NT    3:17.03  
 12 Humphreys, Grant R        10 CUBU-PV              3:23.50    3:28.73  
 13 Cudahy, Conor J            8 HACC-PV                   NT    3:36.72  
 -- Fiala, CJ J               10 CUBU-PV                   NT         NS  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarman, Mark C            10 CUBU-PV                39.12      38.38  
  2 Pickering, Jon G          10 CUBU-PV                38.63      39.52  
  3 Gould, Serge A            10 CUBU-PV                38.97      39.75  
  4 Inomata, Yusuke           10 CUBU-PV                41.35      43.72  
  5 Wojciechowski, Louis P     9 CUBU-PV                44.97      44.44  
  6 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV           43.26      45.28  
  7 Camozzo, Danny L          10 CUBU-PV                44.36      45.62  
  8 Humphreys, Grant R        10 CUBU-PV                48.00      47.65  
  9 Kutlucinar, Atley         10 CUBU-PV                41.47      48.03  
 10 Dost, Kyle R              10 CUBU-PV                   NT      48.13  
 11 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV                49.74      49.67  
 12 Anderson, Brandon S       10 OCCS-PV                   NT      50.20  
 13 Phillips, Brian D          9 CUBU-PV                   NT      51.47  
 14 May, Daniel S             10 CUBU-PV                   NT      51.53  
 15 Grimmett-Norris, Christo   8 CUBU-PV                51.00      52.34  
 16 Cudahy, Conor J            8 HACC-PV                50.85      53.62  
 17 Stronko, Samuel            8 OCCS-PV                   NT      56.81  
 18 Gulliver, Jasper C        10 CUBU-PV                50.40      58.23  
 19 Pfannenstein, Jeffrey P    6 Unattached                NT    1:03.71  
 -- Hansen, Cory A             8 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Fiala, Brandon C           8 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Fotsch, DJ J              10 CUBU-PV                48.81         NS  
 -- Newman, David M            9 CUBU-PV                53.09         NS  
 -- Maquera, David D          10 CUBU-PV                   NT         NS  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV              1:52.08    1:50.43  
  2 Inomata, Yusuke           10 CUBU-PV              1:49.81    1:51.67  
  3 Koons, Andrew S           10 CUBU-PV              1:48.56    1:52.28  
  4 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV              1:52.71    1:53.66  
  5 Sturm, Zachary J           9 CUBU-PV              1:53.15    1:55.76  
  6 Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                   NT    1:56.48  
  7 Xue, Richard               9 CUBU-PV                   NT    1:57.75  
  8 Curl, Nick D               9 CUBU-PV              1:58.90    1:58.83  
  9 Gulliver, Jasper C        10 CUBU-PV              2:15.26    2:01.77  
 -- Anderson, Brandon S       10 OCCS-PV                   NT         NS  
 -- Tollefson, Fletcher H      9 CUBU-PV              1:48.80         NS  
 -- Hansen, Cory A             8 CUBU-PV                   NT         NS  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Serge A            10 CUBU-PV                36.63      37.68  
  2 Wojciechowski, Louis P     9 CUBU-PV                42.04      39.04  
  3 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV                42.62      42.25  
  4 Xue, Richard               9 CUBU-PV                   NT      42.28  
  5 Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                   NT      43.57  
  6 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV           46.47      44.71  
  7 Sturm, Zachary J           9 CUBU-PV                43.03      45.81  
  8 Anderson, Brandon S       10 OCCS-PV                   NT      46.02  
  9 Grimmett-Norris, Christo   8 CUBU-PV                42.14      46.49  
 10 Humphreys, Grant R        10 CUBU-PV                49.00      49.93  
 11 Inomata, Yusuke           10 CUBU-PV                46.27      50.84  
 12 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV              1:05.82      50.86  
 13 May, Daniel S             10 CUBU-PV                   NT      51.91  
 14 Phillips, Brian D          9 CUBU-PV                   NT      52.15  
 15 Gulliver, Jasper C        10 CUBU-PV              1:07.25      55.18  
 16 Koons, Andrew S           10 CUBU-PV                54.27      55.35  
 -- Tollefson, Fletcher H      9 CUBU-PV                41.75         NS  
 -- Fotsch, DJ J              10 CUBU-PV                45.43         NS  
 -- Newman, David M            9 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Fiala, Brandon C           8 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Maquera, David D          10 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Fiala, CJ J               10 CUBU-PV                   NT         NS  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Jesse A       12 CUBU-PV              1:01.35    1:03.17  
  2 Stevens-Palmer, Quinn J   11 CUBU-PV              1:11.78    1:08.88  
  3 Jansen, Devin A           12 OCCS-PV              1:13.86    1:11.35  
  4 Casey, Tom J              11 UN-SN-PV             1:15.95    1:11.98  
  5 Morres, Alexander         12 OCCS-PV              1:14.89    1:12.51  
  6 Smith, Zachary T          11 CUBU-PV              1:17.13    1:14.02  
  7 Ogren, Tyler T            12 CUBU-PV              1:24.01    1:14.96  
  8 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV              1:19.15    1:15.04  
  9 Jones, Daniel M           12 CUBU-PV              1:18.69    1:15.37  
 10 Curl, Tyler S             11 CUBU-PV              1:19.95    1:15.66  
 11 Bower, Sam R              11 Snowbirds-PV         1:19.37    1:16.85  
 12 Namath, Imre              12 CUBU-PV              1:14.69    1:17.05  
 13 Reed, Edward F            12 CUBU-PV              1:21.00    1:18.11  
 14 Swinimer, Nicholas J      12 Snowbirds-PV         1:15.69    1:18.18  
 15 Namath, Stephan           12 CUBU-PV              1:19.73    1:19.18  
 16 Sasser, Andrew J          12 OCCS-PV              1:24.88    1:22.82  
 17 Higginbotham, Zach C      11 CUBU-PV                   NT    1:22.85  
 18 Kenny, Grant J            12 CUBU-PV              1:30.34    1:23.77  
 19 Giroux, Quinn T           11 PM-PV                     NT    1:27.31  
 20 Fields, Peter J           11 CUBU-PV              1:29.01    1:34.66  
 21 Hansen, Erik B            11 CUBU-PV              1:33.95    1:34.74  
 22 Rice, Alexander           11 HACC-PV              1:43.05    1:48.08  
 -- Kapaldo, Nathaniel O      11 MAKO-PV              1:27.24         NS  
 -- Cooke, Owen M             11 CUBU-PV              1:20.22         NS  
 -- Chab, Bobby               12 CUBU-PV              1:13.14         NS  
 -- Smeby, Mathew M           12 FBST-PV              1:17.05         NS  
 -- Tollefson, Henry H        12 CUBU-PV              1:06.14         NS  
 -- Tollefson, Andrew H       11 CUBU-PV              1:16.37         NS  
 -- Phelan, Brendan P         12 CUBU-PV              1:16.52         NS  
 -- Litman, Ethan A           12 CUBU-PV              1:20.08         NS  
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Jonathan L   12 CUBU-PV              2:30.57    2:28.19  
  2 Gong, Wade T              12 CUBU-PV              2:30.18    2:28.38  
  3 Stevens-Palmer, Quinn J   11 CUBU-PV              2:32.46    2:29.91  
  4 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV         2:33.43    2:31.70  
  5 Casey, Tom J              11 UN-SN-PV             2:37.15    2:33.54  
  6 Nichols, Robert E         11 CUBU-PV              2:31.38    2:34.81  
  7 Shen, David               12 PM-PV                     NT    2:35.83  
  8 Wojciechowski, John A     11 CUBU-PV                   NT    2:36.39  
  9 Ogren, Tyler T            12 CUBU-PV              3:03.78    2:40.66  
 10 Phillips, Bradley D       11 CUBU-PV              2:33.30    2:41.11  
 11 Grimmett-Norris, Michael  11 CUBU-PV              2:34.23    2:41.47  
 12 Smith, Zachary T          11 CUBU-PV              2:50.46    2:42.82  
 13 Spina, Alex M             12 CUBU-PV              2:55.10    2:45.59  
 14 Hazelton, Nicholas H      11 CUBU-PV              2:37.60    2:48.63  
 15 Bower, Sam R              11 Snowbirds-PV         2:56.26    2:49.53  
 16 Curl, Tyler S             11 CUBU-PV              2:57.82    2:49.78  
 17 Reed, Edward F            12 CUBU-PV              2:56.00    2:51.98  
 18 Shebat, Michael J         11 CUBU-PV              3:31.00    2:54.25  
 19 Wenzinger, Eric J         11 OCCS-PV                   NT    2:54.34  
 20 Lucas, Cameron R          11 UN-CU-PV             2:55.96    3:00.86  
 21 Ramey, Lloyd N            11 CUBU-PV              2:56.29    3:02.56  
 22 Jaeger, Marck F           11 OCCS-PV                   NT    3:25.60  
 -- Kapaldo, Nathaniel O      11 MAKO-PV              2:43.00         NS  
 -- Smeby, Mathew M           12 FBST-PV                   NT         NS  
 -- Tollefson, Andrew H       11 CUBU-PV              2:44.64         NS  
 -- Cooke, Owen M             11 CUBU-PV              2:54.46         NS  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV                37.04      36.49  
  2 Shen, David               12 PM-PV                  38.11      36.78  
  3 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV           37.53      37.91  
  4 Spina, Alex M             12 CUBU-PV                41.08      38.31  
  5 Jansen, Devin A           12 OCCS-PV                39.94      38.37  
  6 Casey, Tom J              11 UN-SN-PV               39.21      38.59  
  7 Bowers, Devin J           12 Snowbirds-PV           39.71      39.31  
  8 Dillon, Bradley J         11 CUBU-PV                38.05      39.50  
  9 Namath, Imre              12 CUBU-PV                37.72      39.64  
 10 Sasser, Andrew J          12 OCCS-PV                42.10      40.46  
 11 Jones, Daniel M           12 CUBU-PV                44.31      41.46  
 12 Namath, Stephan           12 CUBU-PV                   NT      42.40  
 13 Higginbotham, Zach C      11 CUBU-PV                   NT      42.55  
 14 Verducci, Matthew A       12 OCCS-PV                45.94      42.80  
 15 Swinimer, Nicholas J      12 Snowbirds-PV           41.16      42.87  
 16 Bower, Sam R              11 Snowbirds-PV           41.25      43.20  
 17 Kenny, Grant J            12 CUBU-PV                51.24      44.19  
 18 Mai, Alexander J          11 MAKO-PV                46.87      45.41  
 19 Giroux, Quinn T           11 PM-PV                     NT      46.25  
 20 Jaeger, Marck F           11 OCCS-PV                47.55      46.84  
 21 Shebat, Michael J         11 CUBU-PV                46.00      46.96  
 22 Rice, Alexander           11 HACC-PV                52.66      53.10  
 -- Tollefson, Henry H        12 CUBU-PV                35.61         NS  
 -- Chab, Bobby               12 CUBU-PV                40.72         NS  
 -- Phelan, Brendan P         12 CUBU-PV                39.91         NS  
 -- Cooke, Owen M             11 CUBU-PV                41.76         NS  
 -- Doyle, Brendan T          11 FBST-PV                42.18         NS  
 -- Litman, Ethan A           12 CUBU-PV                41.59         NS  
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gong, Wade T              12 CUBU-PV              2:43.00    2:35.81  
  2 Christensen, Jonathan L   12 CUBU-PV              2:42.34    2:43.51  
  3 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV         2:50.07    2:46.27  
  4 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              2:58.00    2:48.60  
  5 Nichols, Robert E         11 CUBU-PV              2:52.05    2:49.45  
  6 Stevens-Palmer, Quinn J   11 CUBU-PV              2:53.80    2:55.36  
  7 Dillon, Bradley J         11 CUBU-PV              2:53.67    2:58.51  
  8 Phillips, Bradley D       11 CUBU-PV              2:54.80    3:01.93  
  9 Bowers, Devin J           12 Snowbirds-PV         3:04.96    3:02.19  
 10 Grimmett-Norris, Michael  11 CUBU-PV              2:58.90    3:03.97  
 11 Hazelton, Nicholas H      11 CUBU-PV              2:57.60    3:04.04  
 12 Wenzinger, Eric J         11 OCCS-PV                   NT    3:13.41  
 13 Curl, Tyler S             11 CUBU-PV              3:12.00    3:13.43  
 14 Reed, Edward F            12 CUBU-PV              3:21.00    3:15.40  
 15 Sasser, Andrew J          12 OCCS-PV                   NT    3:16.15  
 16 Higginbotham, Zach C      11 CUBU-PV                   NT    3:23.03  
 17 Mai, Alexander J          11 MAKO-PV                   NT    3:28.01  
 -- Namath, Imre              12 CUBU-PV                   NT         DQ  
 -- Tollefson, Henry H        12 CUBU-PV              2:49.38         NS  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Jesse A       12 CUBU-PV              1:20.70    1:21.70  
  2 Christensen, Jonathan L   12 CUBU-PV              1:20.53    1:23.23  
  3 Shen, David               12 PM-PV                1:32.36    1:27.78  
  3 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              1:29.16    1:27.78  
  5 Ogren, Tyler T            12 CUBU-PV              1:32.82    1:29.16  
  6 Gong, Wade T              12 CUBU-PV              1:37.80    1:30.19  
  7 Morres, Alexander         12 OCCS-PV              1:27.06    1:31.59  
  8 Hazelton, Nicholas H      11 CUBU-PV              1:34.66    1:32.96  
  9 Namath, Stephan           12 CUBU-PV              1:40.71    1:43.05  
 10 Verducci, Matthew A       12 OCCS-PV              1:48.20    1:46.14  
 11 Wenzinger, Eric J         11 OCCS-PV                   NT    1:47.52  
 12 Giroux, Quinn T           11 PM-PV                1:51.03    1:47.94  
 13 Lucas, Cameron R          11 UN-CU-PV             1:42.76    1:50.06  
 14 Fields, Peter J           11 CUBU-PV              2:01.86    1:51.66  
 15 Shebat, Michael J         11 CUBU-PV              1:47.00    1:51.98  
 16 Hansen, Erik B            11 CUBU-PV              2:01.16    1:53.81  
 17 Ramey, Lloyd N            11 CUBU-PV              1:54.00    2:00.32  
 18 Rice, Alexander           11 HACC-PV              2:02.11    2:02.77  
 19 Jaeger, Marck F           11 OCCS-PV              2:02.87    2:05.49  
 -- Litman, Ethan A           12 CUBU-PV              1:48.17         NS  
 -- Doyle, Brendan T          11 FBST-PV              1:46.56         NS  
 -- Phelan, Brendan P         12 CUBU-PV              1:37.18         NS  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Jesse A       12 CUBU-PV                31.05      31.78  
  2 Mai, Erik M               12 MAKO-PV                33.92      32.59  
  3 Wojciechowski, John A     11 CUBU-PV                33.53      33.03  
  4 Nichols, Robert E         11 CUBU-PV                36.59      35.05  
  5 Smith, Zachary T          11 CUBU-PV                35.40      35.18  
  6 Dillon, Bradley J         11 CUBU-PV                35.02      35.25  
  7 Jansen, Devin A           12 OCCS-PV                37.22      35.43  
  8 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV                36.27      36.07  
  9 Bowers, Devin J           12 Snowbirds-PV           37.67      37.27  
 10 Jones, Daniel M           12 CUBU-PV                38.30      38.90  
 11 Spina, Alex M             12 CUBU-PV                37.80      39.34  
 12 Morres, Alexander         12 OCCS-PV                   NT      39.78  
 13 Lucas, Cameron R          11 UN-CU-PV               45.25      40.15  
 14 Mai, Alexander J          11 MAKO-PV                46.75      40.49  
 15 Swinimer, Nicholas J      12 Snowbirds-PV           40.79      42.20  
 16 Ramey, Lloyd N            11 CUBU-PV                43.35      42.81  
 17 Verducci, Matthew A       12 OCCS-PV                42.45      42.90  
 18 Kenny, Grant J            12 CUBU-PV                45.29      45.76  
 19 Hansen, Erik B            11 CUBU-PV                45.79      47.17  
 20 Fields, Peter J           11 CUBU-PV                58.20      51.12  
 -- Doyle, Brendan T          11 FBST-PV                39.32         NS  
 -- Smeby, Mathew M           12 FBST-PV                37.22         NS  
 -- Chab, Bobby               12 CUBU-PV                36.12         NS  
 -- Tollefson, Andrew H       11 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Kapaldo, Nathaniel O      11 MAKO-PV                40.67         NS  
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wojciechowski, John A     11 CUBU-PV                   NT    3:02.09  
  2 Phillips, Bradley D       11 CUBU-PV              3:12.90    3:10.73  
  3 Grimmett-Norris, Michael  11 CUBU-PV              3:07.97    3:11.85