2003 PVS Age Group I Long Course
June 15, 2003

Event Results for Finals


Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV                32.79      34.31
  2 Yuan, Jessica X           10 Rmsc-PV                34.60      35.10
  3 Katis, Jayme C            10 Machine-PV             35.95      35.91
  4 O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV                NT      35.95
  5 Gillespie, Kate M          9 Rmsc-PV                37.08      36.25
  6 Smith, Taylor E            9 Curl-PV                40.72      36.68
  7 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV                36.33      36.79
  8 Ryan, Kelsey L            10 Curl-PV                37.42      37.06
  9 Bell, Lisa L              10 UN-CU-PV               36.56      37.37
 10 Mottola, Lindsay A        10 Machine-PV                NT      37.55
 11 Bennett, Elaine T         10 Machine-PV             37.60      37.87
 12 Levy, Yaly                 8 Rmsc-PV                   NT      38.38
 13 Fletcher, Samantha M       9 Machine-PV             39.13      38.51
 14 Sloan, Olivia D           10 Unattached             44.52      38.79
 15 Carroll, Kelly A           9 Rmsc-PV                38.27      39.16
 16 Rivera, Julia M           10 Rmsc-PV                37.92      39.32
 17 Pfannenstein, Alyssa N     9 Unattached                NT      41.73
 18 Newman, Taylor S          10 Rmsc-PV                41.01      41.82
 19 Sarman, Ann C              8 Curl-PV                47.90      42.00
 20 Ortega, Karina             9 Rmsc-PV                   NT      42.43
 21 Floria, Emily I            9 Rmsc-PV                45.51      42.45
 22 Scribner, India C          9 Curl-PV                41.76      42.51
 23 Stanley, Madeline J       10 Curl-PV                40.27      42.88
 24 Bolek, Emily E             9 Rmsc-PV                   NT      43.69
 25 Ferguson, Ashleigh E       9 Rmsc-PV                   NT      44.37
 26 VanderWeele, Chelsea N     9 Rmsc-PV                44.05      45.77
 27 Levy, Lauren E             9 Curl-PV                47.80      46.44
 28 Ratcliff, Carolina J       7 Unattached MACH-PV        NT      49.23
 29 Fotsch, Shawn O            9 Curl-PV                45.42      58.91
 30 Levy, Jessica C            7 Curl-PV              1:07.16    1:12.41
 -- Wilson, Amina C            9 Rmsc-PV                36.56         DQ

Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yuan, Jessica X           10 Rmsc-PV              5:42.04    5:53.53
  2 Pratt, Stephanie M        10 H2oyas-PV                 NT    6:04.03
  3 Ryan, Kelsey L            10 Curl-PV              5:41.23    6:07.54
  4 Bell, Lisa L              10 UN-CU-PV             6:53.00    6:07.86
  5 Gillespie, Kate M          9 Rmsc-PV                   NT    6:13.82
  6 Smith, Taylor E            9 Curl-PV              6:58.00    6:14.04
  7 Pfannenstein, Alyssa N     9 Unattached                NT    7:02.41

Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pratt, Stephanie M        10 H2oyas-PV            1:27.00    1:26.74
  2 Mottola, Lindsay A        10 Machine-PV                NT    1:29.74
  3 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV              1:35.35    1:34.22
  4 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              1:34.56    1:35.41
  5 Bennett, Elaine T         10 Machine-PV           1:34.16    1:36.22
  6 Katis, Jayme C            10 Machine-PV           1:37.67    1:37.49
  7 Pfannenstein, Ashley P    10 Unattached                NT    1:39.97
  8 Wilson, Amina C            9 Rmsc-PV              1:40.19    1:41.50
  9 Carroll, Kelly A           9 Rmsc-PV              1:37.36    1:42.41
 10 Floria, Emily I            9 Rmsc-PV                   NT    1:45.23
 11 Levy, Yaly                 8 Rmsc-PV                   NT    1:46.58
 12 Newman, Taylor S          10 Rmsc-PV              1:51.81    1:47.15
 13 VanderWeele, Chelsea N     9 Rmsc-PV              1:45.05    1:50.06
 14 Ratcliff, Georgia K        8 Unattached MACH-PV        NT    1:57.68
 15 Scribner, India C          9 Curl-PV                   NT    1:57.71
 16 Stanley, Madeline J       10 Curl-PV              2:10.59    2:02.12
 17 Levy, Lauren E             9 Curl-PV                   NT    2:05.72
 18 Ratcliff, Carolina J       7 Unattached MACH-PV        NT    2:13.90
 19 Levy, Jessica C            7 Curl-PV                   NT    2:39.91
 -- Sloan, Olivia D           10 Unattached           1:56.30         DQ
 -- Ortega, Karina             9 Rmsc-PV                   NT         DQ

Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV                46.39      46.73
  2 Rivera, Julia M           10 Rmsc-PV                44.12      47.25
  3 Pratt, Stephanie M        10 H2oyas-PV              48.50      47.97
  4 Pfannenstein, Ashley P    10 Unattached                NT      49.55
  5 Floria, Emily I            9 Rmsc-PV                49.22      50.68
  6 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV                49.42      50.96
  7 Levy, Yaly                 8 Rmsc-PV                53.63      51.49
  8 O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV                NT      51.59
  9 Fletcher, Samantha M       9 Machine-PV             50.01      51.76
 10 Pfannenstein, Alyssa N     9 Unattached                NT      52.41
 11 Bennett, Elaine T         10 Machine-PV             51.69      52.94
 12 Katis, Jayme C            10 Machine-PV             55.46      53.23
 13 Stonerock, Lauren E       10 Machine-PV             50.92      53.30
 14 Gillespie, Kate M          9 Rmsc-PV                   NT      53.98
 15 Ortega, Karina             9 Rmsc-PV                53.30      54.07
 16 Wilson, Amina C            9 Rmsc-PV                51.44      54.26
 17 Bolek, Emily E             9 Rmsc-PV                   NT      54.75
 18 Sloan, Olivia D           10 Unattached             58.77      55.84
 19 VanderWeele, Chelsea N     9 Rmsc-PV                56.05      58.73
 20 Stanley, Madeline J       10 Curl-PV                56.53      59.05
 21 Ratcliff, Georgia K        8 Unattached MACH-PV        NT    1:00.76
 22 Levy, Lauren E             9 Curl-PV                59.24    1:01.72
 23 Bell, Lisa L              10 UN-CU-PV             1:02.11    1:02.63
 24 Ferguson, Ashleigh E       9 Rmsc-PV                   NT    1:05.52
 25 Scribner, India C          9 Curl-PV                   NT    1:08.63
 26 Levy, Jessica C            7 Curl-PV                   NT    1:13.81
 27 Ratcliff, Carolina J       7 Unattached MACH-PV        NT    1:14.32

Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV              1:25.19    1:33.48
  2 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV              1:37.91    1:38.05
  3 Pfannenstein, Ashley P    10 Unattached                NT    1:43.64
  4 Stonerock, Lauren E       10 Machine-PV                NT    1:50.38
  5 Newman, Taylor S          10 Rmsc-PV              1:53.37    1:51.79
  6 Like-Mathews, Courtney M   9 Rmsc-PV              1:41.05    1:57.03

Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yuan, Jessica X           10 Rmsc-PV              3:08.56    3:04.00
  2 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV              3:12.82    3:09.78
  3 Ryan, Kelsey L            10 Curl-PV              3:09.25    3:10.17
  4 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              3:15.20    3:14.09
  5 Mottola, Lindsay A        10 Machine-PV                NT    3:16.61
  6 Smith, Taylor E            9 Curl-PV              3:32.99    3:21.88
  7 Carroll, Kelly A           9 Rmsc-PV              3:27.31    3:28.49
  8 O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV                NT    3:29.61
  9 Like-Mathews, Courtney M   9 Rmsc-PV              3:34.05    3:31.51
 10 Fletcher, Samantha M       9 Machine-PV           3:25.79    3:34.33
 11 Stonerock, Lauren E       10 Machine-PV           3:29.93    3:37.09
 12 Rivera, Julia M           10 Rmsc-PV                   NT    3:40.97

Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stiles, Madeline L        12 Machine-PV             30.26      30.96
  2 Gulliver, Chelsea R       12 Curl-PV                31.95      32.58
  3 Menguy, Anais             11 Rmsc-PV                32.62      32.99
  4 Yu, Dorothy               11 Rmsc-PV                32.68      33.02
  5 Stout, Erin M             12 Rmsc-PV                35.90      33.20
  6 Grabarek, Julie K         12 Rmsc-PV                32.04      33.27
  7 Vucic, Mina               12 Rmsc-PV                32.44      33.30
  8 Schlatter, Stasia A       12 Machine-PV             33.33      33.36
  9 Falcone, Stephanie A      12 H2oyas-PV              34.48      33.42
 10 Paris, Emma A             11 Rmsc-PV                34.67      33.93
 11 Maneely, Devan M          12 Rmsc-PV                38.12      34.01
 12 Thomas, Alena E           12 Curl-PV                34.62      34.06
 13 Ortmayer, Abigail R       11 Machine-PV             35.09      34.10
 14 Bell, Julia H             12 UN-CU-PV               32.38      34.24
 15 Morrill, Kara C           12 Rmsc-PV                33.52      34.25
 16 Amberg, Samantha N        12 Curl-PV                34.74      34.38
 17 Shanley, Meghan E         11 UN-CU-PV               37.07      34.71
 18 Mills, Kaitlin M          11 Rmsc-PV                35.14      34.93
 19 Grisham, Lilla K          12 JFD-PV                 34.19      34.96
 20 Bush, Adrienne P          11 FAST-PV                35.71      34.98
 21 Szymczak, Lindsey C       12 TIBU-PV                34.41      35.00
 22 Gunn, Kristen E           12 Rmsc-PV                34.60      35.06
 23 Simon, Jenna E            12 TIBU-PV                34.01      35.14
 24 Sullivan, Emma O          12 Rmsc-PV                42.12      35.75
 25 Bowes, Audrey F           12 Rmsc-PV                36.14      35.92
 26 Gatton, Dee Dee A         12 Rmsc-PV                   NT      36.06
 27 Pierobon, Jessica L       12 Rmsc-PV                   NT      36.07
 28 Temme, Hannah K           12 TIBU-PV                   NT      36.28
 29 Daen, Haley E             11 Rmsc-PV                39.00      36.51
 30 Spinnenweber, Julia I     11 Machine-PV                NT      36.89
 31 Ortega, Nicole            11 Rmsc-PV                36.46      37.35
 31 Wong, Nicole H            11 Rmsc-PV                   NT      37.35
 33 Ratcliff, Virginia B      11 Unattached MACH-PV     37.64      38.24
 34 Youngblood, Devon N       11 Machine-PV             40.14      39.32
 35 Wolla, Kaitlin A          11 Machine-PV                NT      39.40
 36 Bradley, Amanda S         12 Machine-PV                NT      40.22
 37 Riddle-Wilder, Annie      11 Rmsc-PV                   NT      40.28
 38 Bajorek, Theresa A        11 TIBU-PV                38.30      41.59
 39 Pierobon, Vanessa L       11 Rmsc-PV                   NT      44.52
 40 Brown, Kiki E             11 Machine-PV                NT      58.10

Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stiles, Madeline L        12 Machine-PV           5:13.32    5:08.90
  2 Grabarek, Julie K         12 Rmsc-PV              5:09.76    5:14.35
  3 Zepp, Erin J              12 Rmsc-PV              5:17.35    5:20.97
  4 Cabrera, Sonia            12 Rmsc-PV              5:42.04    5:22.85
  5 Murray, Katie G           11 Rmsc-PV              6:04.23    5:30.03
  6 Schlatter, Stasia A       12 Machine-PV                NT    5:33.65
  7 Menguy, Anais             11 Rmsc-PV                   NT    5:34.32
  8 Walpuck, Leah H           11 Rmsc-PV              5:34.32    5:35.73
  9 Brown, Chloe M            11 FAST-PV                   NT    5:35.84
 10 Bell, Julia H             12 UN-CU-PV             5:14.55    5:36.85
 11 Grisham, Lilla K          12 JFD-PV                    NT    5:38.86
 12 Stout, Erin M             12 Rmsc-PV              6:00.22    5:39.73
 13 Maneely, Devan M          12 Rmsc-PV              6:20.13    5:42.39
 14 Bieber, Abby R            12 Rmsc-PV              5:34.17    5:46.38
 15 Paris, Emma A             11 Rmsc-PV              5:52.18    5:49.85
 16 Rowe, Elizabeth A         12 Rmsc-PV              6:21.15    5:51.26
 17 Bush, Adrienne P          11 FAST-PV                   NT    5:54.09
 18 Szymczak, Lindsey C       12 TIBU-PV              5:39.00    5:55.93
 19 Falcone, Stephanie A      12 H2oyas-PV                 NT    5:56.80
 20 Mills, Kaitlin M          11 Rmsc-PV              6:09.64    5:56.96
 21 Sullivan, Emma O          12 Rmsc-PV              6:08.50    6:02.72
 22 Simon, Jenna E            12 TIBU-PV                   NT    6:09.16
 23 White, Shannon M          12 TIBU-PV              6:33.99    6:09.72

Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cabrera, Sonia            12 Rmsc-PV              1:19.40    1:21.50
  2 Falcone, Stephanie A      12 H2oyas-PV            1:21.76    1:23.23
  3 Vucic, Mina               12 Rmsc-PV              1:23.77    1:24.05
  4 Bell, Julia H             12 UN-CU-PV             1:20.40    1:24.26
  5 Rowe, Elizabeth A         12 Rmsc-PV              1:42.03    1:24.39
  6 Schlatter, Stasia A       12 Machine-PV           1:23.40    1:25.26
  7 Murray, Katie G           11 Rmsc-PV              1:30.99    1:25.98
  8 Morrill, Kara C           12 Rmsc-PV              1:23.98    1:26.04
  9 Gulliver, Chelsea R       12 Curl-PV              1:29.08    1:28.33
 10 Mills, Kaitlin M          11 Rmsc-PV              1:26.13    1:28.51
 11 Gunn, Kristen E           12 Rmsc-PV              1:26.38    1:28.77
 12 Ratcliff, Virginia B      11 Unattached MACH-PV   1:31.73    1:30.17
 13 Brown, Chloe M            11 FAST-PV                   NT    1:30.46
 14 Thomas, Alena E           12 Curl-PV              1:33.69    1:31.03
 15 Bowes, Audrey F           12 Rmsc-PV              1:27.67    1:31.98
 16 Sullivan, Emma O          12 Rmsc-PV              1:32.41    1:32.06
 17 Spinnenweber, Julia I     11 Machine-PV           1:33.09    1:34.42
 18 LI, Jing Jing             12 Rmsc-PV                   NT    1:35.95
 19 Pierobon, Jessica L       12 Rmsc-PV                   NT    1:36.24
 20 Varner, Emma J            11 Rmsc-PV              1:34.48    1:36.54
 21 White, Shannon M          12 TIBU-PV              1:34.50    1:36.65
 22 Mitchell, Maggie L        11 Rmsc-PV              1:35.69    1:37.32
 23 Daen, Haley E             11 Rmsc-PV              1:40.00    1:38.58
 24 Wolla, Kaitlin A          11 Machine-PV                NT    1:38.69
 25 Youngblood, Devon N       11 Machine-PV                NT    1:41.08
 26 Gatton, Dee Dee A         12 Rmsc-PV                   NT    1:43.72
 27 Amberg, Samantha N        12 Curl-PV              1:58.27    1:45.31
 28 Bradley, Amanda S         12 Machine-PV                NT    1:49.07
 29 Pierobon, Vanessa L       11 Rmsc-PV                   NT    1:49.67

Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gulliver, Chelsea R       12 Curl-PV                42.22      41.25
  2 Yu, Dorothy               11 Rmsc-PV                41.75      41.71
  3 Webb, Blair K             11 Rmsc-PV                41.37      41.95
  4 Riley, Rebecca H          11 Rmsc-PV                42.97      42.90
  5 Stiles, Madeline L        12 Machine-PV             42.21      43.18
  6 Molano, Chanele E         12 Curl-PV                41.83      43.35
  7 Amberg, Samantha N        12 Curl-PV                47.50      43.85
  8 Murray, Katie G           11 Rmsc-PV                51.29      44.65
  9 Temme, Hannah K           12 TIBU-PV                44.62      45.07
 10 Bush, Megan V             11 FAST-PV                44.68      45.27
 11 Simon, Jenna E            12 TIBU-PV                42.86      45.33
 12 Shanley, Meghan E         11 UN-CU-PV               47.94      46.18
 13 Gatton, Dee Dee A         12 Rmsc-PV                   NT      47.35
 14 Ortega, Nicole            11 Rmsc-PV                47.54      47.58
 15 Spinnenweber, Julia I     11 Machine-PV             46.69      47.63
 16 Brown, Chloe M            11 FAST-PV                   NT      47.69
 17 Watkins, Alicia           11 Rmsc-PV                49.73      48.70
 18 Youngblood, Devon N       11 Machine-PV             51.10      49.10
 19 Murray, KT M              11 Rmsc-PV                46.05      49.58
 20 Bajorek, Theresa A        11 TIBU-PV                51.84      50.23
 21 Szymczak, Lindsey C       12 TIBU-PV                53.95      50.73
 22 White, Shannon M          12 TIBU-PV                56.12      51.08
 23 Olson, Sarah R            12 Rmsc-PV                48.77      51.46
 24 Rogers, Patricia A        12 FAST-PV                   NT      51.53
 25 Daen, Haley E             11 Rmsc-PV                54.11      52.51
 26 Wolla, Kaitlin A          11 Machine-PV                NT      53.75
 27 Riddle-Wilder, Annie      11 Rmsc-PV                   NT      54.36
 28 Wong, Nicole H            11 Rmsc-PV                52.93      54.84
 29 Bradley, Amanda S         12 Machine-PV                NT      59.18

Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yu, Dorothy               11 Rmsc-PV              3:09.41    3:11.93
  2 Walpuck, Leah H           11 Rmsc-PV                   NT    3:20.38
  3 Bieber, Abby R            12 Rmsc-PV              3:25.06    3:22.32
  4 LI, Jing Jing             12 Rmsc-PV              3:31.90    3:30.14
  5 Ortmayer, Abigail R       11 Machine-PV                NT    3:33.35
  6 Rogers, Patricia A        12 FAST-PV                   NT    3:52.54

Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bowes, Audrey F           12 Rmsc-PV              1:19.88    1:20.62
  2 Zepp, Erin J              12 Rmsc-PV              1:26.26    1:24.23
  3 Riley, Rebecca H          11 Rmsc-PV              1:26.26    1:24.53
  4 Vucic, Mina               12 Rmsc-PV              1:23.40    1:25.33
  5 Molano, Chanele E         12 Curl-PV              1:24.89    1:25.63
  6 Bush, Megan V             11 FAST-PV                   NT    1:27.42
  7 Murray, KT M              11 Rmsc-PV              1:26.41    1:27.51
  8 Stout, Erin M             12 Rmsc-PV              1:32.89    1:28.87
  9 Watkins, Alicia           11 Rmsc-PV              1:30.07    1:30.26
 10 Maneely, Devan M          12 Rmsc-PV              1:34.89    1:32.64
 11 Grabarek, Julie K         12 Rmsc-PV              1:30.05    1:33.07
 12 Rowe, Elizabeth A         12 Rmsc-PV              1:34.44    1:34.78
 13 Olson, Sarah R            12 Rmsc-PV                   NT    1:41.33
 14 Mitchell, Maggie L        11 Rmsc-PV              1:34.53    1:45.07

Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Webb, Blair K             11 Rmsc-PV              2:45.95    2:45.51
  2 Molano, Chanele E         12 Curl-PV              2:50.22    2:51.27
  3 Riley, Rebecca H          11 Rmsc-PV              2:51.46    2:52.25
  4 Cabrera, Sonia            12 Rmsc-PV              2:58.61    2:57.26
  5 Zepp, Erin J              12 Rmsc-PV              3:06.30    2:59.43
  6 Walpuck, Leah H           11 Rmsc-PV              3:08.34    3:00.76
  7 Menguy, Anais             11 Rmsc-PV              3:07.33    3:01.02
  8 Murray, KT M              11 Rmsc-PV              3:03.37    3:02.52
  9 Paris, Emma A             11 Rmsc-PV              3:14.01    3:05.37
 10 Bieber, Abby R            12 Rmsc-PV              3:03.24    3:06.55
 11 Thomas, Alena E           12 Curl-PV              3:07.90    3:07.59
 12 Morrill, Kara C           12 Rmsc-PV                   NT    3:08.28
 13 LI, Jing Jing             12 Rmsc-PV                   NT    3:09.81
 14 Gunn, Kristen E           12 Rmsc-PV              3:17.11    3:10.81
 15 Rogers, Patricia A        12 FAST-PV              3:12.23    3:15.03
 16 Watkins, Alicia           11 Rmsc-PV              3:16.50    3:15.80
 17 Ortmayer, Abigail R       11 Machine-PV                NT    3:17.72
 18 Bush, Adrienne P          11 FAST-PV              3:39.98    3:18.44
 19 Ortega, Nicole            11 Rmsc-PV              3:22.42    3:23.71
 20 Varner, Emma J            11 Rmsc-PV              3:25.05    3:24.34
 21 Mitchell, Maggie L        11 Rmsc-PV              3:27.70    3:26.97
 22 Ratcliff, Virginia B      11 Unattached MACH-PV        NT    3:27.91
 23 Olson, Sarah R            12 Rmsc-PV              3:39.76    3:28.00
 24 Wong, Nicole H            11 Rmsc-PV                   NT    3:34.86
 -- Brown, Kiki E             11 Machine-PV                NT         DQ
 -- Bajorek, Theresa A        11 TIBU-PV                   NT         DQ