2003 PVS Age Group I Long Course
June 15, 2003

Event Results for Finals


Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 McKenzie, John T          10 UN-VS-PV               33.81      33.12
  2 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV                34.07      35.10
  3 Wojciechowski, Louis P     9 CUBU-PV                35.87      36.69
  4 Dost, Kyle R              10 CUBU-PV                38.42      37.88
  5 Fiala, CJ J               10 CUBU-PV                   NT      38.03
  6 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV           39.14      39.06
  7 Allen, Matthew T          10 AAC-PV                 47.60      39.51
  8 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV                39.89      40.12
  9 O'Leary, Brian J          10 UN-TC-PV               42.17      40.31
 10 Anderson, Brandon S       10 OCCS-PV                   NT      42.00
 11 Johnson, Nick L           10 Rays-VA                47.51      42.73
 12 Maquera, David D          10 CUBU-PV                   NT      43.33
 13 Cudahy, Conor J            9 HACC-PV                42.66      44.32
 14 Freedman, Adam             9 UN-AV-PV                  NT      46.66
 15 Johnson, Greg D            8 Rays-VA                48.65      47.73
 16 Hong, Brian J              9 CUBU-PV                47.23      48.39
 17 Stronko, Samuel            8 OCCS-PV                   NT      50.38
 18 Hansen, Cory A             8 CUBU-PV                   NT      51.04
 19 Ramos-Lobo, Zitu W         8 DCPR-PV              1:08.57      56.95

Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 McKenzie, John T          10 UN-VS-PV             6:33.12    5:51.66
  2 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV                   NT    6:02.21
  3 Doty, Will M              10 AAC-PV                    NT    7:04.51

Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV         1:35.99    1:37.72
  2 Maquera, David D          10 CUBU-PV                   NT    1:43.66
  3 Doty, Will M              10 AAC-PV               1:39.19    1:47.77
  4 Cudahy, Conor J            9 HACC-PV              2:00.10    1:50.53
  5 Hong, Brian J              9 CUBU-PV              2:05.94    1:53.52
  6 Anderson, Brandon S       10 OCCS-PV                   NT    1:54.26
  7 Johnson, Nick L           10 Rays-VA              2:18.89    2:11.09
  8 Ramos-Lobo, Zitu W         8 DCPR-PV                   NT    2:38.75
  9 Johnson, Greg D            8 Rays-VA              2:54.56    2:46.12

Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 McKenzie, John T          10 UN-VS-PV               47.59      46.19
  2 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV                48.04      47.58
  3 O'Leary, Brian J          10 UN-TC-PV               50.62      50.43
  4 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV                49.27      50.70
  5 Anderson, Brandon S       10 OCCS-PV                   NT      50.85
  6 Wojciechowski, Louis P     9 CUBU-PV                   NT      50.94
  7 Fiala, CJ J               10 CUBU-PV                50.65      51.37
  8 Xue, Richard               9 CUBU-PV                   NT      53.61
  9 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV                51.64      54.46
 10 Johnson, Nick L           10 Rays-VA                56.08      57.06
 11 Cudahy, Conor J            9 HACC-PV              1:03.00      59.66
 12 Hong, Brian J              9 CUBU-PV              1:10.91    1:02.86
 13 Freedman, Adam             9 UN-AV-PV                  NT    1:09.01
 14 Stronko, Samuel            8 OCCS-PV                   NT    1:09.45
 15 Ramos-Lobo, Zitu W         8 DCPR-PV                   NT    1:13.87
 -- Johnson, Greg D            8 Rays-VA                   NT         DQ

Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     9 CUBU-PV                   NT    1:36.67
  2 Dost, Kyle R              10 CUBU-PV                   NT    1:48.47
  3 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV              1:49.99    1:49.37
  4 Xue, Richard               9 CUBU-PV                   NT    1:52.88

Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV              3:28.64    3:28.02
  2 Fiala, CJ J               10 CUBU-PV              3:55.71    3:31.50
  3 Dost, Kyle R              10 CUBU-PV              3:35.96    3:32.12
  4 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV         3:49.37    3:41.20
  5 Maquera, David D          10 CUBU-PV                   NT    3:43.18
  6 Xue, Richard               9 CUBU-PV                   NT    3:44.51
  7 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV                   NT    3:49.91
  8 Doty, Will M              10 AAC-PV                    NT    4:06.99

Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 Cimons, Ben M             12 UN-TC-PV               30.84      30.23
  2 Nichols, Robert E         11 CUBU-PV                31.58      30.76
  3 Wojciechowski, John A     11 CUBU-PV                31.63      31.28
  4 Jansen, Devin A           12 OCCS-PV                31.71      31.67
  5 Marshall, Jeff B          12 UN-VS-PV               36.68      31.73
  6 Smeby, Antonio M          12 FBST-PV                   NT      32.17
  7 Grant, Max M              12 AAC-PV                    NT      32.27
  8 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV                32.76      32.38
  9 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV           32.70      32.57
 10 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV                 32.63      32.65
 10 Freedman, Jeremy S        12 UN-AV-PV               36.97      32.65
 12 Jones, Daniel M           11 CUBU-PV                32.44      33.02
 13 Paster, Ethan D           12 PM-PV                  34.06      33.50
 14 Tram, Andrew R            12 UN-AV-PV               34.64      33.89
 15 Bowers, Devin J           12 Snowbirds-PV           33.98      33.94
 16 Kapaldo, Nathaniel O      11 MAKO-PV                34.23      34.35
 17 Dow, Larry M              11 AAC-PV                    NT      35.10
 18 Des Roches, Jake J        12 UN-VS-PV               34.78      35.81
 19 Perlman, Michael H        11 UN-TC-PV               35.33      37.02
 20 Taylor, Eric T            12 OCCS-PV                38.99      37.12
 21 Bauernfeind, David R      12 PM-PV                     NT      38.49
 22 Lawson, Sean C            11 Snowbirds-PV           38.64      38.85
 23 Fields, Peter J           11 CUBU-PV                39.81      39.20
 24 Giroux, Quinn T           11 PM-PV                  41.89      39.59
 25 Jaeger, Marck F           11 OCCS-PV                39.42      39.75
 26 Rice, Alexander           11 HACC-PV                46.75      47.87

Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              5:18.23    5:17.96
  2 Nichols, Robert E         11 CUBU-PV              5:20.85    5:17.98
  3 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV         5:27.27    5:18.47
  4 Karlovich, Zach Z         11 Rays-VA              6:04.98    5:29.65
  5 Bowers, Devin J           12 Snowbirds-PV         5:45.59    5:39.04
  6 Hong, Andrew J            12 CUBU-PV                   NT    5:41.16
  7 Freedman, Jeremy S        12 UN-AV-PV                  NT    5:42.60
  8 Paster, Ethan D           12 PM-PV                5:44.36    5:48.65
  9 Spina, Alex M             12 CUBU-PV              5:49.06    5:52.92
 10 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV                   NT    5:56.50
 11 Kapaldo, Nathaniel O      11 MAKO-PV              5:56.11    5:56.52
 12 Jansen, Devin A           12 OCCS-PV                   NT    5:58.71
 13 Weaver, Colin C           12 CUBU-PV                   NT    6:03.08
 14 Des Roches, Jake J        12 UN-VS-PV             5:59.16    6:12.02
 15 Smeby, Antonio M          12 FBST-PV                   NT    6:14.30

Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 Nichols, Robert E         11 CUBU-PV              1:17.87    1:16.48
  2 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV         1:19.31    1:19.26
  3 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV              1:21.54    1:19.80
  4 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV              1:19.83    1:20.20
  5 Hong, Andrew J            12 CUBU-PV              1:42.78    1:21.23
  6 Spina, Alex M             12 CUBU-PV              1:22.05    1:22.89
  7 Bowers, Devin J           12 Snowbirds-PV         1:24.61    1:24.05
  8 Jansen, Devin A           12 OCCS-PV              1:26.30    1:25.14
  9 Ogren, Tyler T            12 CUBU-PV                   NT    1:25.35
 10 Karlovich, Zach Z         11 Rays-VA              1:23.00    1:25.80
 11 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV                    NT    1:27.64
 12 Des Roches, Jake J        12 UN-VS-PV             1:26.18    1:29.32
 13 Dow, Larry M              11 AAC-PV                    NT    1:29.96
 14 Bauernfeind, David R      12 PM-PV                     NT    1:32.42
 15 Kapaldo, Nathaniel O      11 MAKO-PV              1:29.37    1:32.73
 16 Weaver, Colin C           12 CUBU-PV              1:35.79    1:32.86
 17 Taylor, Eric T            12 OCCS-PV              1:51.86    1:33.75
 18 Doyle, Brendan T          11 FBST-PV              1:36.27    1:35.52
 19 Mai, Alexander J          11 MAKO-PV              1:33.53    1:36.70
 20 Giroux, Quinn T           11 PM-PV                     NT    1:40.68
 21 Perlman, Michael H        11 UN-TC-PV             1:50.69    1:41.69
 22 Fields, Peter J           11 CUBU-PV              1:47.33    1:46.26
 23 Jaeger, Marck F           11 OCCS-PV              1:42.28    1:50.96
 24 Rice, Alexander           11 HACC-PV              1:58.76    1:58.85

Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 Ogren, Tyler T            12 CUBU-PV                41.09      39.86
  2 Morres, Alexander         12 OCCS-PV                40.99      41.20
  3 Tram, Andrew R            12 UN-AV-PV               42.51      42.56
  4 Whipkey, Brendan S        12 UN-TC-PV               54.76      43.53
  5 Grant, Max M              12 AAC-PV                    NT      43.88
  6 Wojciechowski, John A     11 CUBU-PV                   NT      45.40
  7 Weaver, Colin C           12 CUBU-PV                   NT      45.97
  8 Freedman, Jeremy S        12 UN-AV-PV                  NT      47.16
  9 Doyle, Brendan T          11 FBST-PV                55.66      47.49
 10 Fields, Peter J           11 CUBU-PV                   NT      48.95
 11 Giroux, Quinn T           11 PM-PV                  51.99      48.97
 12 Pitler, Will B            12 UN-TC-PV               48.00      50.07
 13 Lawson, Sean C            11 Snowbirds-PV           49.65      51.23
 14 Hansen, Erik B            11 CUBU-PV                54.62      51.50
 15 Rice, Alexander           11 HACC-PV                56.09      56.45
 16 Perlman, Michael H        11 UN-TC-PV             1:04.07      58.31
 -- Krebs, Matt E             12 CUBU-PV                40.32         DQ

Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 Krebs, Matt E             12 CUBU-PV              3:10.82    3:11.67
  2 Morres, Alexander         12 OCCS-PV                   NT    3:11.96
  3 Tram, Andrew R            12 UN-AV-PV             3:22.28    3:18.30
  4 Cimons, Ben M             12 UN-TC-PV             3:22.32    3:19.81
  5 Verducci, Matthew A       12 OCCS-PV                   NT    3:53.60

Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              1:13.47    1:15.78
  2 Wojciechowski, John A     11 CUBU-PV              1:17.90    1:16.08
  3 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV                    NT    1:23.21
  4 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV              1:29.82    1:24.00
  5 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV              1:23.91    1:24.59
  6 Marshall, Jeff B          12 UN-VS-PV             1:37.18    1:28.94
  7 Spina, Alex M             12 CUBU-PV              1:41.23    1:29.52
  8 Jones, Daniel M           11 CUBU-PV              1:29.05    1:34.39
  9 Paster, Ethan D           12 PM-PV                1:37.75    1:34.95
 10 Smeby, Antonio M          12 FBST-PV                   NT    1:35.37
 11 Verducci, Matthew A       12 OCCS-PV              1:40.31    1:40.51
 12 Dow, Larry M              11 AAC-PV                    NT    1:40.57
 13 Mai, Alexander J          11 MAKO-PV              1:35.27    1:42.74
 14 Hansen, Erik B            11 CUBU-PV              1:46.40    1:48.18
 15 Doyle, Brendan T          11 FBST-PV              1:41.29    1:49.41
 16 Bauernfeind, David R      12 PM-PV                     NT    1:54.75

Boys 11-12 200 LC Meter IM
========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
========================================================================
  1 Krebs, Matt E             12 CUBU-PV              2:48.08    2:46.13
  2 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              2:47.03    2:48.97
  3 Hong, Andrew J            12 CUBU-PV              3:19.82    2:50.24
  4 Cimons, Ben M             12 UN-TC-PV             2:48.97    2:51.68
  5 Karlovich, Zach Z         11 Rays-VA              3:00.00    2:54.19
  6 Ogren, Tyler T            12 CUBU-PV              3:02.69    2:56.08
  7 Morres, Alexander         12 OCCS-PV              2:59.76    2:57.06
  8 Whipkey, Brendan S        12 UN-TC-PV             3:04.33    3:03.12
  9 Jones, Daniel M           11 CUBU-PV              3:06.76    3:08.76
 10 Taylor, Eric T            12 OCCS-PV                   NT    3:19.63
 11 Verducci, Matthew A       12 OCCS-PV              2:45.81    3:20.42
 12 Mai, Alexander J          11 MAKO-PV              3:35.55    3:22.54
 13 Hansen, Erik B            11 CUBU-PV                   NT    3:35.70
 14 Lawson, Sean C            11 Snowbirds-PV              NT    3:46.11
 15 Jaeger, Marck F           11 OCCS-PV                   NT    3:51.86