2003 PVS Senior I Long Course
June 8, 2003

Event Results for Finals


Boys 13 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Harrington, Willie        20 FBST                   55.92      56.24   20
  2 Meleski, Chris            18 CUBU                   54.64      56.41   17
  3 Rappold, Thomas           20 CUBU                   55.00      57.44   16
  4 Blood, AJ                 15 CUBU                   57.15      57.70   15
  5 Darwin, Scott             18 MAKO                   55.96      57.74   14
  6 McLean, Matt              15 Snowbirds              58.46      58.45   13
  7 Dragelin, John            16 CUBU                   57.99      58.54   12
  8 Wise, Zack                14 CUBU                   59.13      58.68   11
  9 Adler, Jared              16 AAC                  1:04.64      58.79    9
 10 Reydams, Vincent          15 AAC                    58.49      58.86    6.5
 10 Shomberger, Stephen       18 CUBU                   58.47      58.86    6.5
 12 Hale-Kupiec, Thomas       14 OCCS                 1:01.00      59.07    5
 13 Elsaesser, Evan           19 CUBU                   58.54      59.12    4
 14 Mears, Andy               14 UN-AV                  59.68      59.28    3
 15 Koucheravy, Tom           18 Unattached-Vsc         59.92      59.29    2
 16 Jendzejec, Alex           17 CUBU                   59.22      59.31    1
 17 Diggs, Keith              15 UN-TC                  58.70      59.60
 18 Spring, Jonathan          16 UN-TC                1:01.06      59.68
 19 Connolly, Arlen           16 OCCS                 1:00.27      59.81
 20 Maddux, Tom               17 Snowbirds              57.57      59.83
 21 Ogren, Tad                15 CUBU                 1:00.63      59.90
 22 Hellmann, Drew            17 UN-TC                  59.83      59.95
 23 Blair, Brad               16 OCCS                 1:01.79    1:00.32
 24 Rubin, Jared              14 UN-TC                1:01.21    1:00.82
 25 Curl, Pat                 15 CUBU                 1:02.76    1:00.94
 26 Sanders, Patrick          17 MAKO                   57.69    1:01.02
 27 Giangi, Chris             16 Snowbirds              59.21    1:01.16
 28 Holmes, Zach              14 Machine                   NT    1:01.18
 29 Brett, Brian              16 CUBU                   59.47    1:01.61
 30 Killeri, Daniel           14 AAC                  1:01.60    1:01.69
 31 Marquart, Matt            15 Snowbirds              58.78    1:01.71
 32 Trainor, Will             14 CUBU                   59.06    1:01.79
 33 Domenech, Ellis           16 UN-AV                  59.46    1:01.81
 34 Durazo, Bryan             15 Snowbirds              58.88    1:01.92
 35 Wells, Trae               14 CUBU                 1:02.84    1:01.96
 36 Frames, Steven            16 UN-TC                1:02.70    1:02.02
 36 Leach, Alex               14 Machine                   NT    1:02.02
 38 Dow, Josh                 16 AAC                  1:03.00    1:02.07
 39 McGee, Patrick            15 UN-TC                1:05.65    1:02.54
 40 Richardson, Andy          14 CUBU                 1:03.52    1:02.55
 41 Lewis, Jake               13 CUBU                 1:03.38    1:02.61
 42 Traylor, James            14 UN-AV                1:01.15    1:02.72
 42 Kim, Alex                 17 CUBU                 1:00.42    1:02.72
 44 Edgemon, Kyle             17 OCCS                 1:01.18    1:02.92
 45 Sturke, Peter             17 UN-AV                1:03.24    1:02.96
 46 Trampert, Paul            15 CUBU                 1:04.13    1:03.25
 47 Gonzalez, Jerry           15 MAKO                 1:00.36    1:03.48
 48 Frantz, Scott             15 Machine              1:04.17    1:04.28
 49 Patterson, Bradford       16 Machine                   NT    1:04.35
 50 Mims, Hunter              15 Machine              1:06.65    1:04.39
 51 Whipkey, Sean             15 UN-TC                1:01.14    1:05.10
 52 Andrew, Brian             16 Snowbirds            1:05.03    1:05.15
 53 Mastapeter, John          15 UN-AV                1:11.57    1:05.26
 54 Leslie, Brian             16 OCCS                 1:03.22    1:05.58
 55 Tierno, Nick              16 CUBU                 1:04.24    1:05.78
 56 Barrett, Kyle             16 CUBU                 1:01.96    1:06.46
 57 Miller, Haywood           14 CUBU                 1:09.61    1:06.65
 58 Bumiller, Mark            13 CUBU                 1:07.40    1:07.55
 59 Piantedosi, Michael       13 CUBU                 1:12.34    1:07.74
 60 Campanella, Paul          15 AAC                  1:09.73    1:08.15
 61 Hagy, Trey                14 Unattached-Vsc       1:09.17    1:08.20
 62 Maddux, Andy              14 Snowbirds            1:07.89    1:08.22
 63 Beuzeville, Javier        14 UN-AV                1:11.93    1:08.34
 64 Anderson, Brian           14 OCCS                 1:10.22    1:08.84
 65 Martocci, Joe             15 Unattached-Vsc       1:09.29    1:08.97
 66 Dunlap, Tom               13 Snowbirds            1:11.57    1:08.99
 67 Cawley, Max               14 UN-TC                     NT    1:09.34
 68 Freedman, Brian           14 UN-AV                1:17.41    1:09.51
 69 Maxwell, Tom              13 UN-CU                     NT    1:09.73
 70 Paradis, Luke             14 CUBU                 1:09.54    1:09.82
 71 Lewis, Michael            15 OCCS                 1:13.22    1:10.29
 72 Mintz, Bomani             13 CUBU                 1:09.97    1:10.40
 73 Lawson, Callum            13 Snowbirds            1:12.74    1:11.78
 74 Collins, Jack             13 FBST                 1:12.94    1:12.13
 75 King, Alex                14 UN-AV                1:17.76    1:12.68
 76 Gullickson, John G.       20 Unattached           1:12.55    1:12.70
 77 Skyler, Dusty             13 Snowbirds            1:13.78    1:13.10
 78 Huether, Stephen          13 MAKO                 1:12.71    1:14.27
 79 Moriarty, S.Harris        13 CUBU                 1:12.26    1:15.51
 80 Travis, Tor               13 UN-TC                1:24.09    1:16.10
 81 Emory, Danny              13 UN-TC                1:19.18    1:18.20
 82 Kapaldo, James            14 MAKO                 1:22.19    1:24.61
 83 Severin, Marshall         13 HACC                 1:28.44    1:30.66

Boys 13 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Meleski, Chris            18 CUBU                 1:57.59    2:01.10   20
  2 Stevens-Palmer, Garrett   15 CUBU                 2:02.26    2:05.06   17
  3 Dufresne, B. J.           17 Unattached-Vsc       2:03.36    2:05.67   16
  4 Matthews, Richard         17 CUBU                 2:04.24    2:05.70   15
  5 Koucheravy, Tom           18 Unattached-Vsc       2:07.21    2:05.91   14
  6 Dragelin, John            16 CUBU                 2:05.28    2:05.95   13
  7 Harrington, Willie        20 FBST                 2:04.81    2:06.20   12
  8 Blood, AJ                 15 CUBU                 2:07.44    2:06.71   11
  9 McLean, Matt              15 Snowbirds            2:05.60    2:09.49    9
 10 Hellmann, Drew            17 UN-TC                2:07.71    2:09.57    7
 11 Spring, Jonathan          16 UN-TC                2:10.53    2:10.04    6
 12 Grimmett-Norris, Robert   13 CUBU                 2:09.00    2:11.15    5
 13 Diggs, Keith              15 UN-TC                2:09.28    2:11.23    4
 14 Hale-Kupiec, Thomas       14 OCCS                 2:10.33    2:11.84    3
 15 Brett, Brian              16 CUBU                 2:11.06    2:12.33    2
 16 Durazo, Bryan             15 Snowbirds            2:10.33    2:12.64    1
 17 Mears, Andy               14 UN-AV                2:14.18    2:13.19
 18 Wise, Zack                14 CUBU                      NT    2:13.78
 19 Trainor, Will             14 CUBU                 2:14.45    2:13.98
 20 Rubin, Jared              14 UN-TC                2:14.85    2:14.02
 21 Allen, Michael            14 AAC                  2:21.32    2:14.17
 22 Ogren, Tad                15 CUBU                      NT    2:14.50
 23 Curl, Pat                 15 CUBU                 2:19.00    2:14.56
 24 Richardson, Andy          14 CUBU                 2:16.90    2:14.72
 25 Layne, Matt               17 MAKO                 2:08.80    2:16.69
 26 Kim, Alex                 17 CUBU                 2:11.99    2:17.21
 27 Honigberg, Mike           17 CUBU                 2:07.70    2:17.22
 28 McGee, Patrick            15 UN-TC                2:23.99    2:17.98
 29 Giangi, Chris             16 Snowbirds            2:09.23    2:18.20
 30 Kapaldo, Michael          16 MAKO                 2:09.88    2:18.27
 31 Lee, Chris                14 CUBU                      NT    2:18.31
 32 Holmes, Zach              14 Machine              2:43.14    2:18.32
 33 Frames, Steven            16 UN-TC                2:19.26    2:18.56
 34 Dow, Josh                 16 AAC                  2:21.64    2:19.14
 35 Tierno, Nick              16 CUBU                 2:23.00    2:19.88
 36 Marquart, Matt            15 Snowbirds            2:10.45    2:20.53
 37 Mastapeter, John          15 UN-AV                2:28.14    2:21.33
 38 Traylor, James            14 UN-AV                2:20.42    2:22.13
 39 Sturke, Peter             17 UN-AV                2:12.39    2:22.15
 40 Blair, Brad               16 OCCS                 2:18.82    2:22.30
 41 Giorgis, Matthew          14 CUBU                 2:19.80    2:22.90
 42 Sanders, Patrick          17 MAKO                 2:10.93    2:23.39
 43 Walton, Kevin             16 OCCS                 2:21.22    2:24.19
 44 Frantz, Scott             15 Machine                   NT    2:24.64
 45 Trampert, Paul            15 CUBU                 2:26.72    2:25.30
 46 Miller, Haywood           14 CUBU                 2:30.24    2:26.03
 47 Maddux, Andy              14 Snowbirds            2:23.43    2:26.60
 48 Andrew, Brian             16 Snowbirds            2:22.34    2:27.17
 49 Campanella, Paul          15 AAC                  2:38.17    2:27.25
 50 Lucas, Ben                13 UN-CU                2:26.49    2:27.65
 51 Maxwell, Tom              13 UN-CU                     NT    2:27.99
 52 Bumiller, Mark            13 CUBU                 2:36.98    2:28.78
 53 Hagy, Trey                14 Unattached-Vsc       2:43.24    2:28.99
 54 Martocci, Joe             15 Unattached-Vsc       2:30.15    2:29.10
 55 Freedman, Brian           14 UN-AV                2:41.48    2:29.33
 56 Font, Keefer              13 Snowbirds            2:34.15    2:30.12
 57 Shannon, Matthew          13 UN-AV                2:54.11    2:32.57
 58 Lewis, Michael            15 OCCS                 3:08.06    2:32.86
 59 Leslie, Brian             16 OCCS                 2:25.22    2:33.64
 60 Dunlap, Tom               13 Snowbirds            2:57.55    2:33.89
 61 Cawley, Max               14 UN-TC                2:30.82    2:33.91
 62 Piantedosi, Michael       13 CUBU                 2:31.20    2:35.01
 63 Mintz, Bomani             13 CUBU                 2:32.50    2:35.69
 64 Anderson, Brian           14 OCCS                 2:43.22    2:36.58
 65 Paradis, Luke             14 CUBU                 2:48.38    2:38.46
 66 Lawson, Callum            13 Snowbirds            2:36.04    2:41.13
 67 Collins, Jack             13 FBST                 2:35.99    2:41.62
 68 Skyler, Dusty             13 Snowbirds            2:44.53    2:44.35
 69 King, Alex                14 UN-AV                2:58.58    2:45.26
 70 Travis, Tor               13 UN-TC                2:47.42    2:45.52
 71 Emory, Danny              13 UN-TC                2:49.27    2:48.50
 72 Kapaldo, James            14 MAKO                 2:59.37    3:02.44

Boys 13 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Maddux, Tom               17 Snowbirds            1:08.53    1:12.20   20
  2 Jendzejec, Alex           17 CUBU                 1:14.33    1:14.57   17
  3 Durazo, Bryan             15 Snowbirds            1:11.30    1:14.95   16
  4 Layne, Matt               17 MAKO                 1:10.55    1:15.08   15
  5 Miller, Haywood           14 CUBU                 1:16.54    1:17.54   14
  6 Holmes, Zach              14 Machine              1:19.92    1:17.94   13
  7 Connolly, Arlen           16 OCCS                 1:18.10    1:20.02   12
  8 Gustafson, Max            14 UN-TC                1:22.18    1:20.07   11
  9 Fifer, Matt               15 HACC                 1:17.80    1:20.46    9
 10 Lee, Chris                14 CUBU                 1:18.58    1:21.22    7
 11 McLaughlin, Jimmy         15 UN-CU                1:24.50    1:21.31    6
 12 Maddux, Andy              14 Snowbirds            1:16.43    1:21.37    5
 13 Adler, Jared              16 AAC                  1:25.60    1:21.79    4
 14 Dunlap, Tom               13 Snowbirds            1:24.05    1:23.44    3
 15 Hellmann, Drew            17 UN-TC                1:37.35    1:23.50    2
 16 Ogren, Tad                15 CUBU                 1:25.95    1:23.75    1
 17 Matthews, Richard         17 CUBU                 1:23.80    1:23.85
 18 Tierno, Nick              16 CUBU                 1:22.85    1:23.92
 19 Hagy, Trey                14 Unattached-Vsc       1:24.76    1:24.26
 20 Lucas, Ben                13 UN-CU                1:25.12    1:26.48
 21 Collins, Jack             13 FBST                 1:28.84    1:26.55
 22 Huether, Stephen          13 MAKO                 1:20.16    1:26.64
 23 Giorgis, Matthew          14 CUBU                 1:24.53    1:26.97
 24 Walton, Kevin             16 OCCS                 1:30.29    1:26.99
 25 Piantedosi, Michael       13 CUBU                 1:28.00    1:27.01
 26 Andrew, Brian             16 Snowbirds            1:26.96    1:29.48
 27 Beuzeville, Javier        14 UN-AV                1:33.73    1:29.66
 28 Lewis, Michael            15 OCCS                 1:32.81    1:29.85
 29 Wise, Zack                14 CUBU                      NT    1:29.95
 30 Kim, Alex                 17 CUBU                 1:28.73    1:30.13
 31 Blair, Brad               16 OCCS                 1:33.19    1:31.38
 32 Bumiller, Mark            13 CUBU                      NT    1:31.63
 33 Lawson, Callum            13 Snowbirds            1:31.40    1:33.05
 34 Font, Keefer              13 Snowbirds            1:40.51    1:35.06
 35 Anderson, Brian           14 OCCS                 1:43.22    1:35.58
 36 Maxwell, Tom              13 UN-CU                1:38.35    1:36.35
 37 Mintz, Bomani             13 CUBU                 1:46.00    1:39.42
 38 Freedman, Brian           14 UN-AV                     NT    1:41.56
 39 Kapaldo, James            14 MAKO                 1:44.09    1:46.40

Boys Open 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Meleski, Chris            18 CUBU                 2:16.43    2:21.78   20
  2 Dragelin, John            16 CUBU                 2:21.43    2:22.54   17
  3 Darwin, Scott             18 MAKO                 2:11.96    2:22.67   16
  4 Stevens-Palmer, Garrett   15 CUBU                 2:21.02    2:23.19   15
  5 McLaughlin, Jimmy         15 UN-CU                2:18.30    2:24.09   14
  6 Shomberger, Stephen       18 CUBU                 2:07.63    2:24.79   13
  7 Rappold, Thomas           20 CUBU                 2:15.50    2:25.99   12
  8 Grimmett-Norris, Robert   13 CUBU                 2:29.30    2:29.56   11
  9 Allen, Michael            14 AAC                  2:48.90    2:30.08    9
 10 Giangi, Chris             16 Snowbirds            2:23.98    2:31.22    7
 11 Marquart, Matt            15 Snowbirds            2:34.09    2:31.28    6
 12 Connolly, Arlen           16 OCCS                 2:40.62    2:32.90    5
 13 Gonzalez, Jerry           15 MAKO                 2:29.04    2:36.28    4
 14 Lewis, Jake               13 CUBU                      NT    2:36.41    3
 15 Leach, Alex               14 Machine                   NT    2:36.50    2
 16 Mears, Andy               14 UN-AV                2:33.74    2:37.14    1
 17 Edgemon, Kyle             17 OCCS                 2:35.09    2:37.33
 18 Mastapeter, John          15 UN-AV                2:53.75    2:37.85
 19 Trampert, Paul            15 CUBU                 2:39.29    2:37.90
 20 Frantz, Scott             15 Machine              2:36.81    2:38.19
 21 Gong, Wade                12 CUBU                 2:43.00    2:40.54
 22 Herrmann, Ricky           13 Unattached-Vsc       2:40.50    2:41.21
 23 Domenech, Ellis           16 UN-AV                2:39.15    2:43.61
 24 Shannon, Matthew          13 UN-AV                2:50.30    2:43.98
 25 McGee, Patrick            15 UN-TC                2:49.99    2:44.38
 26 Mims, Hunter              15 Machine                   NT    2:45.23
 27 Christensen, Jonathan     12 CUBU                 2:42.45    2:45.80
 28 Traylor, James            14 UN-AV                2:46.17    2:47.20
 29 Allen, Timothy            16 AAC                       NT    2:47.67
 30 Leslie, Brian             16 OCCS                 2:40.22    2:50.25
 31 Martocci, Joe             15 Unattached-Vsc       2:48.86    2:53.53
 32 Paradis, Luke             14 CUBU                 2:51.37    2:54.91
 33 Dillon, Bradley           11 CUBU                 2:54.00    2:55.42
 34 Gullickson, John G.       20 Unattached           2:58.62    3:01.26
 35 Phillips, Bradley         11 CUBU                 2:58.00    3:02.81
 36 Hazelton, Nicholas        11 CUBU                 2:58.90    3:06.12
 37 Emory, Danny              13 UN-TC                     NT    3:15.71
 38 Severin, Marshall         13 HACC                      NT    3:16.07
 -- Cawley, Max               14 UN-TC                2:57.04         DQ

Boys Open 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Edgemon, Kyle             17 OCCS                 2:27.11    2:25.01   20
  2 Diggs, Keith              15 UN-TC                2:25.74    2:26.48   17
  3 Rappold, Thomas           20 CUBU                 2:15.50    2:27.21   16
  4 Barrett, Kyle             16 CUBU                 2:17.97    2:27.59   15
  5 Blood, AJ                 15 CUBU                 2:36.51    2:32.10   14
  6 Kapaldo, Michael          16 MAKO                 2:26.77    2:33.26   13
  7 Allen, Michael            14 AAC                  2:58.55    2:34.37   12
  8 Sturke, Peter             17 UN-AV                2:47.38    2:35.86   11
  9 Killeri, Daniel           14 AAC                       NT    2:38.33    9
 10 Honigberg, Mike           17 CUBU                 2:43.68    2:38.88    7
 11 Herrmann, Ricky           13 Unattached-Vsc       2:53.88    2:41.12    6
 12 Dow, Josh                 16 AAC                       NT    2:44.52    5
 13 Mims, Hunter              15 Machine                   NT    2:45.43    4
 14 Rubin, Jared              14 UN-TC                     NT    2:50.14    3
 15 Mai, Eric                 12 MAKO                      NT    2:50.88    2
 16 Campanella, Paul          15 AAC                       NT    2:57.38    1
 17 Christensen, Jonathan     12 CUBU                 2:45.00    2:58.98
 18 Sarman, Mark              10 CUBU                 2:48.90    3:00.24
 19 Skyler, Dusty             13 Snowbirds            3:30.11    3:02.60
 20 Dillon, Bradley           11 CUBU                 2:59.90    3:06.49
 21 King, Alex                14 UN-AV                     NT    3:11.97
 22 Grimmett-Norris, Michael  11 CUBU                 3:12.78    3:12.37

Boys Open 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Matthews, Richard         17 CUBU                 5:06.40    5:01.57   20
  2 Stevens-Palmer, Garrett   15 CUBU                 5:05.00    5:01.83   17
  3 McLaughlin, Jimmy         15 UN-CU                5:01.40    5:02.40   16
  4 Grimmett-Norris, Robert   13 CUBU                 5:11.50    5:10.37   15
  5 Maddux, Tom               17 Snowbirds            5:07.22    5:11.55   14
  6 Dufresne, B. J.           17 Unattached-Vsc       5:22.79    5:12.07   13
  7 McLean, Matt              15 Snowbirds            5:08.47    5:12.44   12
  8 Spring, Jonathan          16 UN-TC                5:31.99    5:22.14   11
  9 Fifer, Matt               15 HACC                 5:37.77    5:31.52    9
 10 Hale-Kupiec, Thomas       14 OCCS                 5:13.22    5:32.06    7
 11 Lee, Chris                14 CUBU                      NT    5:36.58    6
 12 Honigberg, Mike           17 CUBU                 5:13.38    5:40.64    5
 13 Reydams, Vincent          15 AAC                  5:50.46    5:44.04    4
 14 Allen, Timothy            16 AAC                       NT    5:44.49    3
 15 Giorgis, Matthew          14 CUBU                 5:43.31    5:45.79    2
 16 Walton, Kevin             16 OCCS                 5:59.13    5:48.02    1
 17 Lucas, Ben                13 UN-CU                6:21.11    5:53.11
 18 Whipkey, Sean             15 UN-TC                     NT    5:57.93
 19 Gong, Wade                12 CUBU                 6:12.00    5:58.56
 20 Phillips, Bradley         11 CUBU                 6:19.00    6:09.18
 21 Grimmett-Norris, Michael  11 CUBU                 6:24.52    6:11.13
 22 Patterson, Bradford       16 Machine                   NT    6:13.74
 23 Hazelton, Nicholas        11 CUBU                 5:56.70    6:23.06
 24 Travis, Tor               13 UN-TC                     NT    6:33.00
 -- Sarman, Mark              10 CUBU                 6:19.34         DQ