26th Nike Maryand State Long Course Championships
Hosted by the Rockville-Montgomery Swim Club
and Sponsored by Nike Swim
May 30-June 1

Event Results for Finals


Girls Open 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 27.22  2002      Kassy Kugler, RMSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Colleen Law               15 CUBU                   23.78      27.41   20
  2 Elizabeth Kemp            15 CUBU                   23.95      27.77   17
  3 Katherine Finegan         15 CUBU                   23.90      27.80   16
  4 Jenny Basel               15 UN-AV                  24.06      28.11   15
  5 Kristin Cunningham        15 CUBU                   24.54      28.35   14
  6 Lauren Brandes            15 UN-TC                  25.04      28.56   13
  7 Allie Stevens             15 FAST                   25.29      28.67   12
  8 Marina Falcone            15 H2OYAS                 25.60      28.76   11
  9 Becky Horning             17 UN-AV                  24.25      28.87    9
 10 Dana West                 17 RMSC                   24.48      28.90    7
 11 Johanna Papa              17 RMSC                   24.89      29.17    6
 12 Rachel Tolbert            17 RMSC                   24.79      29.40    5
 13 Allie Smith               16 FISH                   25.36      29.49    4
 14 Caroline O'Sullivan       17 CUBU                   25.22      29.54    3
 15 Maegan Olivos             18 RMSC                   25.16      29.57    2
 16 Jill Vukmanic             19 RMSC                   25.11      29.74    1
 17 Laura Rainey              16 AAC                    26.36      29.81
 18 Christina Bowman          15 RMSC                   25.71      29.91
 18 McKay Elliott             17 H2OYAS                 26.80      29.91
 20 Caryn Albert              17 RMSC                   26.18      29.93
 21 Nina Wang                 15 FISH                   25.98      30.06
 22 Jennifer Morris           16 CUBU                   25.78      30.15
 23 Maria McElwain            16 UN-TC                  26.19      30.28
 24 Brittney Frew             16 RMSC                   26.27      30.30
 25 Malisa Arnold             16 RMSC                   26.66      30.33
 26 Caitrin O'Brien           15 CUBU                   26.37      30.38
 27 Wint Aye                  18 PM                     26.46      30.39
 28 Mihan Lee                 15 CUBU                   26.96      30.43
 29 Jordan Perlman            15 UN-TC                  26.38      30.51
 29 Kerry Urso                16 OCCS                   25.37      30.51
 31 Megan Zepp                16 RMSC                   27.18      30.58
 32 Rachel Parker             18 RMSC                   26.60      30.59
 33 Sara Foncannon            17 RMSC                   26.11      30.64
 34 Sonni Szymczak            15 RMSC                   27.19      30.72
 35 Paige Hulsizer            17 RMSC                   26.49      30.78
 36 Colleen Stewart           16 RMSC                   26.54      30.89
 37 Sara Steinnagel           15 RMSC                   27.18      30.95
 38 Kimberly Miller           16 RMSC                   26.31      31.35
 39 Raienne South             15 JFD                    27.22      31.37
 40 Lysette Deshields         16 RMSC                   26.23      31.38
 41 Sarah Taylor              15 OCCS                   26.40      31.41
 42 Erin Mealy                17 PM                     26.98      31.44
 42 Amanda Hauck              15 OCCS                   26.54      31.44
 44 Breanne Smith             22 UN-TC                  26.94      31.51
 45 Tessa Foster              17 UNAT                   27.42      31.57
 46 Kelly Hendershot          15 RMSC                   25.39      31.71
 47 Katie Lewis               17 CUBU                   26.27      31.77
 48 Ally Mannino              15 UN-AV                  27.57      31.84
 49 Claire Dufek              15 CUBU                   27.79      31.87
 50 Jill Lau                  15 FAST                   27.49      31.89
 51 Sarah Lindberg            16 OCCS                   26.34      31.91
 52 Cassie O'Connor           15 CUBU                   31.68L     32.54

Girls Open 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 58.75  1985      Michelle Grigilone, CURL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Colleen Law               15 CUBU                   51.10      58.48*  20
  2 Elizabeth Kemp            15 CUBU                   51.64    1:00.71   17
  3 Dana West                 17 RMSC                   51.43    1:01.39   16
  4 Julie O'Brien             16 CUBU                   54.52    1:02.13   15
  5 Kristin Cunningham        15 CUBU                   53.46    1:02.37   13.5
  5 Marina Falcone            15 H2OYAS                 54.25    1:02.37   13.5
  7 Emily Karel               16 RMSC                   53.25    1:02.46   12
  8 Jenny Basel               15 UN-AV                  52.67    1:02.50   11
  9 Andrea Nakazawa           17 UN-TC                  54.17    1:02.51    9
 10 Christine Nichols         15 CUBU                   53.04    1:02.57    7
 11 Leslie Swinley            15 CUBU                   52.68    1:02.71    6
 12 Erica Suguiyama           17 CUBU                   53.04    1:02.95    5
 13 Hiroka Sakamoto           21 CUBU                   54.96    1:03.06    4
 14 Allie Stevens             15 FAST                   54.40    1:03.11    3
 15 Laura Ullrich             19 CUBU                   51.76    1:03.14    2
 16 Michelle Parkhurst        15 MACHINE                54.06    1:03.18    1
 17 EB Kuhn                   15 UN-TC                  54.81    1:03.21
 18 Meghan Thiel              18 CUBU                   54.60    1:03.41
 19 Johanna Papa              17 RMSC                   53.53    1:03.57
 20 Rachael Burke             19 CUBU                   55.64    1:03.62
 21 Allie Smith               16 FISH                   54.96    1:03.92
 22 Roxanne Richardson        17 RMSC                   54.19    1:04.01
 23 Christina Bowman          15 RMSC                   55.34    1:04.38
 24 Christine Yurechko        16 UN-TC                  54.12    1:04.43
 25 Sammy Aponte              16 RMSC                   54.58    1:04.76
 26 Natalie Pitcher           15 CUBU                   55.85    1:04.97
 27 Kimberly Magnanelli       20 CUBU                   55.04    1:05.16
 28 Caroline O'Sullivan       17 CUBU                   54.36    1:05.19
 29 Maegan Olivos             18 RMSC                   54.44    1:05.30
 30 Amy Stark                 16 PM                     54.92    1:05.34
 31 Lauren Brandes            15 UN-TC                  54.22    1:05.36
 32 Caryn Albert              17 RMSC                   55.22    1:05.70
 33 Christine Currier         15 FISH                   57.10    1:05.80
 34 Megan Hurd                18 CUBU                   52.42    1:05.85
 35 Katie Hodges              16 CUBU                   56.08    1:06.09
 36 Rebecca Jimenez           18 CUBU                   55.06    1:06.14
 37 Annie Ferguson            17 UN-TC                  56.67    1:06.23
 38 Jennifer Morris           16 CUBU                   55.78    1:06.30
 39 Kerry Urso                16 OCCS                   54.93    1:06.33
 40 Nina Wang                 15 FISH                   56.17    1:06.51
 41 Devin Carey               18 RMSC                   54.58    1:06.87
 42 Sara Foncannon            17 RMSC                   56.83    1:06.91
 43 Laura Rainey              16 AAC                    57.90    1:06.98
 44 Sarah Lindberg            16 OCCS                   57.42    1:07.02
 45 Anna Scharfen             16 CUBU                   57.59    1:07.06
 46 Megan Zepp                16 RMSC                   57.88    1:07.08
 47 Becky Horning             17 UN-AV                  53.03    1:07.12
 48 Laura Galway              16 MACHINE                55.25    1:07.22
 49 Mihan Lee                 15 CUBU                   57.60    1:07.55
 50 Brittney Frew             16 RMSC                   57.90    1:07.64
 51 Meghan Tracy              17 CUBU                   55.95    1:07.70
 52 Colleen Stewart           16 RMSC                   58.03    1:07.73
 53 Malisa Arnold             16 RMSC                   57.64    1:07.74
 54 Lysette Deshields         16 RMSC                   57.07    1:08.34
 55 Kara Allen                17 RMSC                   58.18    1:08.48
 56 Shannon Flores            16 CUBU                   57.27    1:08.73
 57 Amanda Hauck              15 OCCS                   58.14    1:08.91
 58 Rachel Parker             18 RMSC                   56.75    1:08.96
 59 Whitney Broten            15 CUBU                   58.01    1:08.97
 60 Kimberly Miller           16 RMSC                   57.31    1:09.45
 61 Kim Ogren                 17 CUBU                   57.89    1:09.62
 62 Virginia Paradis          16 CUBU                   56.33    1:09.69
 63 Elana McDermott           19 CUBU                   55.20    1:10.09
 64 Katie Lewis               17 CUBU                   57.40    1:10.92
 65 Rebecca Burns             17 CUBU                   57.02    1:10.96

Girls Open 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:05.61  1994      Michelle Griglione, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Leslie Swinley            15 CUBU                 1:51.07    2:08.51   20
  2 Colleen Law               15 CUBU                 1:51.26    2:08.97   17
  3 Alice Henriques           22 CUBU                 1:55.37    2:10.93   16
  4 Meghan Thiel              18 CUBU                 1:52.17    2:11.67   15
  5 Julie O'Brien             16 CUBU                 1:53.62    2:12.46   14
  6 Marina Falcone            15 H2OYAS               1:55.85    2:13.46   13
  7 Samantha White            18 RMSC                 1:54.77    2:13.99   12
  8 Allie Smith               16 FISH                 1:58.14    2:14.22   11
  9 Yeng Lan Beller           14 CUBU                 1:52.17    2:14.23    9
 10 Danielle Mortensen        15 CUBU                 1:55.73    2:14.99    7
 11 Emily Karel               16 RMSC                 1:53.70    2:15.12    6
 12 Michelle Parkhurst        15 MACHINE              1:57.42    2:15.15    5
 13 Erica Suguiyama           17 CUBU                 1:52.07    2:15.23    4
 14 Caroline Bellis           16 CUBU                 1:54.10    2:15.49    3
 15 Kristen Beales            15 CUBU                 1:59.12    2:15.62    2
 16 Christine Nichols         15 CUBU                 1:53.03    2:16.67    1
 17 Alanna Ream               16 FISH                 2:02.18    2:17.90
 18 Sammy Aponte              16 RMSC                 1:56.91    2:18.11
 19 Christine Yurechko        16 UN-TC                1:55.40    2:18.24
 20 Christina Bowman          15 RMSC                 1:58.17    2:18.64
 21 Emerson Davis             17 CUBU                 1:56.05    2:19.55
 22 Ally St Claire            16 RMSC                 2:01.38    2:19.67
 23 Allie Stevens             15 FAST                 1:58.53    2:20.60
 24 Caryn Albert              17 RMSC                 1:58.47    2:20.76
 25 Anne Conroy               15 CUBU                 2:01.36    2:20.86
 26 Maegan Olivos             18 RMSC                 1:57.35    2:20.87
 27 Dana Constantino          15 CUBU                 1:58.41    2:20.98
 28 Roxanne Richardson        17 RMSC                 1:55.71    2:22.98
 29 Caitrin O'Brien           15 CUBU                 2:04.78    2:23.09
 30 Rebecca Jimenez           18 CUBU                 1:58.55    2:23.35
 31 Whitney Broten            15 CUBU                 2:00.63    2:23.51
 32 Lindsay Rogers            16 RMSC                 2:02.43    2:24.04
 33 Megan Zepp                16 RMSC                 2:02.89    2:24.40
 34 Katie Hodges              16 CUBU                 1:58.97    2:24.60
 35 Nancy Richardson          15 CUBU                 2:01.33    2:24.64
 36 Elana McDermott           19 CUBU                 1:58.00    2:25.02
 37 Amy Stark                 16 PM                   1:58.95    2:25.75
 38 Allyson Kight             17 CUBU                 2:02.64    2:26.11
 39 Nina Wang                 15 FISH                 2:03.23    2:26.23
 40 Meghan Tracy              17 CUBU                 2:01.12    2:26.97
 41 Jennifer Morris           16 CUBU                 2:00.83    2:27.12
 42 Virginia Paradis          16 CUBU                 2:02.79    2:28.83
 43 Jenn Martin               18 RMSC                 2:00.95    2:31.22
 44 Lindsay Erickson          16 RMSC                 2:04.56    2:36.43
 -- Johanna Papa              17 RMSC                 1:56.48         DQ

Girls Open 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:21.82  2000      Rachel Scibek, RMSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rachael Burke             19 CUBU                 4:45.13    4:23.02   20
  2 Leslie Swinley            15 CUBU                 4:48.38    4:27.18   17
  3 Kristen Beales            15 CUBU                 5:00.19    4:30.28   16
  4 Elizabeth Kemp            15 CUBU                 4:56.94    4:30.48   15
  5 Meghan Thiel              18 CUBU                 4:51.20    4:30.70   14
  6 Jessica Brosch            19 RMSC                 4:55.11    4:32.98   13
  7 Amanda Burke              18 CUBU                 4:55.96    4:33.42   12
  8 Alice Henriques           22 CUBU                 5:02.59    4:33.66   11
  9 Colleen Law               15 CUBU                 5:10.29    4:33.70    9
 10 Julie O'Brien             16 CUBU                 5:01.54    4:35.30    7
 11 Erica Suguiyama           17 CUBU                 4:59.85    4:35.59    6
 12 Marina Falcone            15 H2OYAS               5:14.43    4:40.27    5
 13 Alanna Ream               16 FISH                 5:09.09    4:42.84    4
 14 Allie Smith               16 FISH                 5:15.34    4:44.00    3
 15 Emily Karel               16 RMSC                 5:15.21    4:44.29    2
 16 Ally St Claire            16 RMSC                 5:12.39    4:46.93    1
 17 Caroline O'Sullivan       17 CUBU                 5:13.01    4:47.98
 18 Annie Ferguson            17 UN-TC                5:14.30    4:49.45
 18 Sammy Aponte              16 RMSC                 5:12.81    4:49.45
 20 Anne Conroy               15 CUBU                 5:08.74    4:49.46
 21 Caryn Albert              17 RMSC                 5:08.14    4:50.57
 22 Roxanne Richardson        17 RMSC                 5:11.39    4:54.50
 23 Elana McDermott           19 CUBU                 5:06.05    4:54.59

Girls Open 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 31.40  2002      Megan Knepper, UMD-PV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Megan Knepper             20 UMD                    54.86      31.69   20
  2 Alice Henriques           22 CUBU                   56.16      31.74   17
  3 Michelle Parkhurst        15 MACHINE                57.57      32.23   16
  4 Leeann Chang              17 RMSC                   59.84      32.79   15
  5 Yeng Lan Beller           14 CUBU                   56.66      32.88   14
  6 Hiroka Sakamoto           21 CUBU                 1:01.06      33.13   13
  7 Johanna Papa              17 RMSC                 1:00.40      33.79   12
  8 Breanne Smith             22 UN-TC                1:01.49      33.87   11
  9 Kassy Kugler              16 RMSC                   59.12      34.05    9
 10 Christine Yurechko        16 UN-TC                  59.59      34.16    7
 11 Rebecca Jimenez           18 CUBU                   58.03      34.31    6
 12 Colleen Stewart           16 RMSC                 1:02.32      34.35    5
 13 Natalie Pitcher           15 CUBU                 1:01.29      34.59    4
 14 EB Kuhn                   15 UN-TC                1:04.56      34.81    3
 15 Dana Constantino          15 CUBU                 1:01.09      34.84    2
 16 Lindsay Rogers            16 RMSC                 1:06.28      34.91    1
 17 Nina Wang                 15 FISH                 1:04.44      35.09
 18 Allie Smith               16 FISH                 1:01.65      35.13
 19 Katie Hodges              16 CUBU                 1:04.18      35.19
 19 Paige Hulsizer            17 RMSC                 1:00.59      35.19
 21 Megan Zepp                16 RMSC                 1:04.35      35.70
 22 Emily Karel               16 RMSC                 1:03.04      35.71
 23 Kassie Jarvis             15 PM                   1:03.72      36.03
 24 Emerson Davis             17 CUBU                 1:03.25      36.10
 25 Christina Bowman          15 RMSC                 1:06.84      36.68
 26 Kimberly Miller           16 RMSC                 1:06.76      37.03
 27 Susanna Ashley            17 UN-TC                1:05.99      37.06
 28 Amy Stark                 16 PM                   1:04.21      37.38
 29 Laura McCray              16 FAST                 1:06.64      37.75
 30 Jen Rowan                 18 RMSC                 1:00.72      37.92
 31 Alison Buki               17 UN-TC                1:05.74      38.05
 32 Melanie Stephens          16 UN-TC                1:04.79      38.68

Girls Open 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:06.26  1999      Bethany Lindberg, UNAT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Megan Knepper             20 UMD                    54.86    1:09.02   20
  2 Michelle Parkhurst        15 MACHINE                57.57    1:09.42   17
  3 Kassy Kugler              16 RMSC                   59.12    1:11.57   16
  4 Elizabeth Kemp            15 CUBU                   58.72    1:12.04   15
  5 Kimberly Magnanelli       20 CUBU                 1:00.04    1:12.68   14
  6 Dana West                 17 RMSC                   58.71    1:13.37   13
  7 Paige Hulsizer            17 RMSC                 1:00.59    1:14.78   12
  8 Maria McElwain            16 UN-TC                1:02.92    1:14.89   11
  9 Sarah Lindberg            16 OCCS                   59.71    1:15.06    9
 10 Colleen Stewart           16 RMSC                 1:02.32    1:15.52    7
 11 Becky Horning             17 UN-AV                1:01.21    1:15.69    6
 12 Laura Rainey              16 AAC                  1:04.71    1:15.80    5
 13 Rebecca Jimenez           18 CUBU                   58.03    1:15.87    4
 14 Kara Verducci             17 OCCS                 1:03.36    1:16.01    3
 15 Nina Wang                 15 FISH                 1:04.44    1:16.12    2
 16 Hannah Varner             16 RMSC                 1:01.95    1:16.17    1
 17 Andrea Nakazawa           17 UN-TC                1:03.93    1:16.18
 18 Caitrin O'Brien           15 CUBU                 1:03.78    1:16.49
 19 Natalie Pitcher           15 CUBU                 1:01.29    1:16.95
 20 Allie Smith               16 FISH                 1:01.65    1:17.06
 21 EB Kuhn                   15 UN-TC                1:04.56    1:17.14
 22 Amanda Hauck              15 OCCS                 1:02.48    1:17.42
 23 Nancy Richardson          15 CUBU                 1:03.23    1:17.57
 24 Katie Hodges              16 CUBU                 1:04.18    1:17.88
 25 Elli Travis               15 UN-TC                1:06.41    1:17.92
 26 Sara Reynolds             16 UN-TC                1:03.47    1:18.03
 27 Laurel Kehs               16 FISH                 1:05.94    1:18.30
 28 Anna Scharfen             16 CUBU                 1:03.12    1:18.41
 29 Whitney Broten            15 CUBU                 1:02.71    1:18.48
 30 Laura Galway              16 MACHINE              1:05.95    1:18.89
 31 Megan Zepp                16 RMSC                 1:04.35    1:18.95
 32 Christina Bowman          15 RMSC                 1:06.84    1:19.02
 33 Jen Rowan                 18 RMSC                 1:00.72    1:19.19
 34 Rebecca Burns             17 CUBU                 1:04.98    1:19.32
 35 Laura McCray              16 FAST                 1:06.64    1:19.76
 36 Mihan Lee                 15 CUBU                 1:05.93    1:20.42
 37 Emily Karel               16 RMSC                 1:03.04    1:20.78
 38 Kimberly Miller           16 RMSC                 1:06.76    1:22.13

Girls Open 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:19.73  1994      Michelle Griglione, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Alice Henriques           22 CUBU                 2:00.27    2:22.84   20
  2 Elizabeth Kemp            15 CUBU                 2:05.81    2:29.25   17
  3 Julie O'Brien             16 CUBU                 2:08.09    2:31.01   16
  4 Christine Yurechko        16 UN-TC                2:07.28    2:31.90   15
  5 Michelle Parkhurst        15 MACHINE              2:03.45    2:32.03   14
  6 Christina Huang           19 CUBU                 2:10.41    2:38.19   13
  7 Allie Smith               16 FISH                 2:10.32    2:38.86   12
  8 Paige Hulsizer            17 RMSC                 2:10.04    2:39.07   11
  9 Sarah Lindberg            16 OCCS                 2:10.92    2:39.82    9
 10 Sara Reynolds             16 UN-TC                2:13.77    2:39.94    7
 11 Colleen Stewart           16 RMSC                 2:15.69    2:40.22    6
 12 Lindsay Rogers            16 RMSC                 2:21.04    2:40.26    5
 13 Maria McElwain            16 UN-TC                2:15.92    2:41.34    4
 14 Caitrin O'Brien           15 CUBU                 2:15.75    2:41.40    3
 15 Laura Rainey              16 AAC                  2:40.67L   2:41.64    2
 16 Laurel Kehs               16 FISH                 2:18.83    2:42.01    1
 17 Laura McCray              16 FAST                 2:18.39    2:42.13
 18 Hannah Varner             16 RMSC                 2:11.79    2:42.22
 19 Kara Verducci             17 OCCS                 2:17.06    2:42.24
 20 Anna Scharfen             16 CUBU                 2:16.90    2:43.97
 21 Megan Zepp                16 RMSC                 2:22.10    2:44.45
 22 Amanda Hauck              15 OCCS                 2:19.62    2:45.67
 23 Nina Wang                 15 FISH                 2:17.90    2:46.89
 24 Sarah Taylor              15 OCCS                 2:21.99    2:51.45
 25 Jennifer Sokolower        15 RMSC                 2:21.11    2:51.59
 26 Katie Lewis               17 CUBU                 2:20.30    2:54.40

Girls Open 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.82  2002      Masami Tanaka, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hiroka Sakamoto           21 CUBU                 1:03.38      34.38   20
  2 Lindsay Rogers            16 RMSC                 1:05.86      35.91   17
  3 Leeann Chang              17 RMSC                 1:04.64      36.69   16
  4 Kristen Beales            15 CUBU                 1:06.53      37.20   15
  5 Erin Mealy                17 PM                   1:09.71      37.98   14
  6 Dale Bostwick             17 UN-AV                1:12.28      38.40   13
  7 Kimberly Miller           16 RMSC                 1:12.60      38.42   12
  8 Andrea Nakazawa           17 UN-TC                1:11.77      38.46   11
  9 Sal Lincoln               16 RMSC                 1:11.45      38.62    9
 10 Lauren Brandes            15 UN-TC                1:09.61      38.76    7
 11 Sara Foncannon            17 RMSC                 1:09.20      38.84    6
 12 Laura Hoopengardner       16 UN-TC                1:13.69      38.87    5
 13 Katie Suthard             15 RMSC                 1:12.15      38.98    4
 14 Sara Steinnagel           15 RMSC                 1:11.56      39.16    3
 15 Julia Hollister           15 CUBU                 1:13.37      39.31    1.5
 15 Kara Allen                17 RMSC                 1:11.40      39.31    1.5
 17 Megan Smith               16 RMSC                 1:10.29      39.38
 18 Maegan Olivos             18 RMSC                 1:13.04      39.39
 19 Liz Cobble                17 AAC                  1:10.34      39.56
 20 Samantha Nasakaitis       16 PM                   1:11.86      39.87
 21 Sami Keedy                15 MACHINE              1:13.75      40.33
 22 Ellen Boryan              15 AAC                  1:24.99L     40.42
 22 Christine Currier         15 FISH                 1:13.00      40.42
 22 Kelly Suthard             15 RMSC                 1:13.69      40.42
 25 Lindsay Erickson          16 RMSC                 1:14.36      40.94
 26 Jennifer Sokolower        15 RMSC                 1:12.51      41.45
 27 Lysette Deshields         16 RMSC                 1:13.81      41.61
 28 Ketrin Nielsen            15 FAST                 1:13.63      43.38
 29 Anna Blasiak              18 JFD                  1:17.57      43.67
 30 Kelly Lefevere            15 FAST                 1:18.87      43.78

Girls Open 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:13.18  2001      Lindsey Ertter, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hiroka Sakamoto           21 CUBU                 1:03.38    1:13.63   20
  2 Leeann Chang              17 RMSC                 1:04.64    1:17.76   17
  3 Lindsay Rogers            16 RMSC                 1:05.86    1:17.95   16
  4 Christine Nichols         15 CUBU                 1:11.57    1:20.10   15
  5 Kristen Beales            15 CUBU                 1:06.53    1:20.18   14
  6 Rebecca Brofft            15 UN-PM                1:06.74    1:20.74   13
  7 Christina Huang           19 CUBU                 1:11.02    1:21.56   12
  8 Shannon Flores            16 CUBU                 1:09.61    1:22.29   11
  9 Katie Connor              15 CUBU                 1:08.71    1:23.61    9
 10 Dale Bostwick             17 UN-AV                1:12.28    1:23.64    7
 11 Liz Cobble                17 AAC                  1:10.34    1:23.73    6
 12 Ellen Flader              16 MACHINE              1:07.49    1:23.97    5
 13 Sami Keedy                15 MACHINE              1:13.75    1:24.04    4
 14 Caitrin O'Brien           15 CUBU                 1:14.18    1:24.21    2.5
 14 Erin Mealy                17 PM                   1:09.71    1:24.21    2.5
 16 Yeng Lan Beller           14 CUBU                 1:10.67    1:24.34    1
 17 Hannah Varner             16 RMSC                 1:08.90    1:24.52
 18 Sara Foncannon            17 RMSC                 1:09.20    1:25.05
 18 Emma Denvir               15 UN-TC                1:11.04    1:25.05
 20 Megan Smith               16 RMSC                 1:10.29    1:25.51
 21 Katie Suthard             15 RMSC                 1:12.15    1:25.64
 22 Meghan Thiel              18 CUBU                 1:10.10    1:25.76
 23 Christine Currier         15 FISH                 1:13.00    1:25.80
 24 Kimberly Miller           16 RMSC                 1:12.60    1:26.19
 25 Allie Stevens             15 FAST                 1:10.05    1:26.62
 26 Katie Lewis               17 CUBU                 1:12.89    1:26.87
 27 Samantha Nasakaitis       16 PM                   1:11.86    1:27.14
 28 Allyson Kight             17 CUBU                 1:10.89    1:27.15
 29 Sara Myers                17 MACHINE              1:13.96    1:27.55
 30 Sara Steinnagel           15 RMSC                 1:11.56    1:27.69
 31 Laura Hoopengardner       16 UN-TC                1:13.69    1:27.82
 32 Kara Allen                17 RMSC                 1:11.40    1:27.94
 33 Jennifer Sokolower        15 RMSC                 1:12.51    1:28.33
 34 Nancy Richardson          15 CUBU                 1:11.59    1:29.13
 35 Kelly Suthard             15 RMSC                 1:13.69    1:29.33
 36 Lindsay Erickson          16 RMSC                 1:14.36    1:29.55
 37 Ashleigh Walker           18 CUBU                 1:12.72    1:30.40
 38 Jennifer Morris           16 CUBU                 1:13.90    1:30.58
 39 Felice Physioc            16 CUBU                 1:13.78    1:31.24
 40 Lysette Deshields         16 RMSC                 1:13.81    1:32.55

Girls Open 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:32.41  2002      Masami Tanaka, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hiroka Sakamoto           21 CUBU                 2:15.33    2:38.17   20
  2 Leeann Chang              17 RMSC                 2:16.87    2:42.45   17
  3 Lindsay Rogers            16 RMSC                 2:20.89    2:47.51   16
  4 Kristen Beales            15 CUBU                 2:18.73    2:48.77   15
  5 Jenny Basel               15 UN-AV                2:18.99    2:49.30   14
  6 Rebecca Brofft            15 UN-PM                2:28.89    2:53.64   13
  7 Lauren Brandes            15 UN-TC                2:29.56    2:53.82   12
  8 Christina Huang           19 CUBU                 2:27.71    2:54.74   11
  9 Christine Nichols         15 CUBU                 2:26.49    2:57.96    9
 10 Christine Currier         15 FISH                 2:33.47    2:58.31    7
 11 Julia Hollister           15 CUBU                 2:36.84    3:00.28    6
 12 Caitrin O'Brien           15 CUBU                 2:40.12    3:01.64    5
 13 Kim Ogren                 17 CUBU                 2:31.51    3:01.76    4
 14 Ellen Flader              16 MACHINE              2:27.53    3:02.07    3
 15 Katie Ganssle             15 CUBU                 2:36.95    3:04.27    2
 16 Sara Foncannon            17 RMSC                 2:31.88    3:04.59    1
 17 Megan Smith               16 RMSC                 2:30.47    3:04.71
 18 Kimberly Miller           16 RMSC                 2:35.73    3:04.75
 19 Erin Mealy                17 PM                   2:33.21    3:05.08
 20 Sara Steinnagel           15 RMSC                 2:36.03    3:05.14
 21 Shannon Flores            16 CUBU                 2:33.73    3:05.76
 22 Liz Cobble                17 AAC                  2:32.79    3:05.77
 23 Sal Lincoln               16 RMSC                 2:35.59    3:05.97
 24 Nancy Richardson          15 CUBU                 2:38.15    3:06.33
 25 Annie Ferguson            17 UN-TC                2:30.54    3:06.68
 26 Samantha Nasakaitis       16 PM                   2:40.72    3:07.64
 27 Jennifer Sokolower        15 RMSC                 2:35.57    3:08.49
 28 Katie Suthard             15 RMSC                 2:36.64    3:08.52
 29 Katie Lewis               17 CUBU                 2:38.62    3:08.91
 30 Sami Keedy                15 MACHINE              2:39.51    3:09.63
 31 Alanna Ream               16 FISH                 2:41.80    3:09.68
 32 Ellen Boryan              15 AAC                  2:43.13    3:10.57
 33 Lindsay Erickson          16 RMSC                 2:37.36    3:12.25
 34 Kara Allen                17 RMSC                 2:35.96    3:13.21
 35 Kelly Lefevere            15 FAST                 2:43.05    3:13.88
 36 Malisa Arnold             16 RMSC                 2:41.52    3:15.09
 37 Kristen Konopka           16 H2OYAS               2:42.62    3:15.24
 38 Dale Bostwick             17 UN-AV                2:43.70    3:15.28
 39 Kelsey Dean               15 RMSC                 2:45.08    3:15.42
 40 Laura Hoopengardner       16 UN-TC                2:43.93    3:16.43
 41 Kelly Suthard             15 RMSC                 2:40.95    3:19.23
 42 Laurel Kehs               16 FISH                 2:43.81    3:20.42
 43 Anna Blasiak              18 JFD                  2:45.21    3:20.62

Girls Open 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.43  2000      Bridget Mallon, UMD
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Becky Horning             17 UN-AV                  56.82      29.71   20
  2 Laura Ullrich             19 CUBU                   55.16      30.83   17
  3 Erica Suguiyama           17 CUBU                   57.05      31.05   16
  4 Natalie Pitcher           15 CUBU                 1:03.18      31.46   15
  5 Allie Stevens             15 FAST                   57.87      31.49   14
  6 Dana West                 17 RMSC                   57.47      31.66   13
  7 Christine Yurechko        16 UN-TC                  58.22      31.70   12
  8 Kassy Kugler              16 RMSC                 1:00.87      31.80   11
  9 Maria McElwain            16 UN-TC                1:00.05      32.11    9
 10 Rebecca Brofft            15 UN-PM                1:00.63      32.19    7
 11 Colleen Law               15 CUBU                 1:00.79      32.22    6
 12 Marina Falcone            15 H2OYAS               1:02.92      32.26    5
 13 Johanna Papa              17 RMSC                 1:00.03      32.33    4
 14 Ellen Flader              16 MACHINE              1:00.17      32.58    3
 15 Megan Hurd                18 CUBU                   59.06      32.67    2
 16 Jen Rowan                 18 RMSC                 1:00.28      32.73    1
 17 Alanna Ream               16 FISH                 1:01.85      32.89
 18 Breanne Smith             22 UN-TC                1:04.15      32.99
 19 Caroline O'Sullivan       17 CUBU                 1:00.73      33.37
 20 Maegan Olivos             18 RMSC                 1:04.11      34.05
 21 Kerry Urso                16 OCCS                 1:04.29      34.53
 22 Rachel Parker             18 RMSC                 1:00.90      35.65
 23 Jenn Martin               18 RMSC                 1:07.08      36.01
 24 Kaitlin MacDONALD         16 RMSC                 1:07.50      36.39

Girls Open 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:02.00  1992      Michelle Griglione, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Yeng Lan Beller           14 CUBU                   55.47    1:05.25   20
  2 Alice Henriques           22 CUBU                   58.56    1:05.44   17
  3 Caroline Bellis           16 CUBU                   58.25    1:06.43   16
  4 Erica Suguiyama           17 CUBU                   57.05    1:06.63   15
  5 Allie Stevens             15 FAST                   57.87    1:07.19   14
  6 Leeann Chang              17 RMSC                   58.50    1:07.99   13
  7 Kassy Kugler              16 RMSC                 1:00.87    1:08.92   12
  8 Colleen Law               15 CUBU                 1:00.79    1:09.48   11
  9 Rebecca Brofft            15 UN-PM                1:00.63    1:11.12    9
 10 Emerson Davis             17 CUBU                   58.79    1:11.65    7
 11 Alanna Ream               16 FISH                 1:01.97    1:11.70    6
 12 Natalie Pitcher           15 CUBU                 1:03.18    1:11.72    5
 13 Dana Constantino          15 CUBU                 1:00.58    1:11.73    4
 14 Caroline O'Sullivan       17 CUBU                 1:00.73    1:12.80    3
 15 Marina Falcone            15 H2OYAS               1:02.92    1:12.89    2
 16 Leslie Swinley            15 CUBU                 1:02.20    1:13.34    1
 17 Laura Rainey              16 AAC                  1:04.06    1:13.78
 18 Susanna Ashley            17 UN-TC                1:03.16    1:14.01
 19 Paige Hulsizer            17 RMSC                 1:02.03    1:15.33
 20 Kassie Jarvis             15 PM                   1:02.04    1:15.38
 21 Jen Rowan                 18 RMSC                 1:00.28    1:16.00
 22 Allyson Kight             17 CUBU                 1:01.13    1:16.15
 23 Meghan Thiel              18 CUBU                 1:04.43    1:17.15
 24 Melanie Stephens          16 UN-TC                1:03.23    1:17.28
 25 Jennifer Morris           16 CUBU                 1:03.16    1:17.47
 26 Sarah Lindberg            16 OCCS                 1:01.70    1:17.53
 27 Alison Buki               17 UN-TC                1:02.52    1:18.91

Girls Open 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:13.45  1992      Michelle Griglione, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rachael Burke             19 CUBU                 2:06.53    2:27.51   20
  2 Erica Suguiyama           17 CUBU                 2:04.51    2:28.70   17
  3 Elizabeth Kemp            15 CUBU                 2:06.76    2:28.97   16
  4 Julie O'Brien             16 CUBU                 2:08.25    2:29.89   15
  5 Becky Horning             17 UN-AV                2:11.86    2:31.91   14
  6 Alanna Ream               16 FISH                 2:09.38    2:38.42   13
  7 Leslie Swinley            15 CUBU                 2:10.09    2:40.23   12
  8 Caroline O'Sullivan       17 CUBU                 2:13.41    2:42.86   11
  9 Kaitlin MacDONALD         16 RMSC                 2:23.00    2:53.17    9
 10 Jenn Martin               18 RMSC                 2:19.80    3:00.07    7

Girls Open 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:23.90  1985      Julia Gorman, NBAC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hiroka Sakamoto           21 CUBU                 2:04.19    2:24.83   20
  2 Leeann Chang              17 RMSC                 2:04.24    2:28.41   17
  3 Julie O'Brien             16 CUBU                 2:06.95    2:29.22   16
  4 Jenny Basel               15 UN-AV                2:05.22    2:32.75   15
  5 Kassy Kugler              16 RMSC                 2:13.74    2:33.40   14
  6 Christine Nichols         15 CUBU                 2:06.73    2:33.51   13
  7 Kristen Beales            15 CUBU                 2:12.08    2:33.98   12
  8 Colleen Law               15 CUBU                 2:07.25    2:33.99   11
  9 Christina Huang           19 CUBU                 2:12.42    2:34.59    9
 10 Christine Currier         15 FISH                 2:16.31    2:35.13    7
 11 Lindsay Rogers            16 RMSC                 2:14.44    2:35.31    6
 12 Allie Stevens             15 FAST                 2:15.67    2:35.45    5
 13 Lauren Brandes            15 UN-TC                2:14.39    2:36.79    4
 14 Christine Yurechko        16 UN-TC                2:10.50    2:37.00    3
 15 Leslie Swinley            15 CUBU                 2:10.92    2:37.18    2
 16 Rebecca Brofft            15 UN-PM                2:13.27    2:39.15    1
 17 Kristin Cunningham        15 CUBU                 2:14.30    2:39.42
 18 Meghan Thiel              18 CUBU                 2:18.63    2:39.51
 19 Hannah Varner             16 RMSC                 2:14.46    2:39.93
 20 Nancy Richardson          15 CUBU                 2:14.30    2:40.78
 21 Ellen Flader              16 MACHINE              2:10.72    2:41.34
 22 Melanie Stephens          16 UN-TC                2:18.73    2:42.01
 23 Caitrin O'Brien           15 CUBU                 2:17.26    2:42.03
 24 Annie Ferguson            17 UN-TC                2:17.62    2:42.63
 25 Devin Carey               18 RMSC                 2:09.81    2:42.68
 26 Paige Hulsizer            17 RMSC                 2:16.15    2:43.18
 27 Caryn Albert              17 RMSC                 2:14.85    2:43.30
 28 Sara Foncannon            17 RMSC                 2:16.73    2:44.38
 29 Sammy Aponte              16 RMSC                 2:17.32    2:44.54
 30 Maria McElwain            16 UN-TC                2:21.39    2:45.07
 31 Laura Rainey              16 AAC                  2:19.05    2:45.44
 32 Sara Reynolds             16 UN-TC                2:19.61    2:45.77
 33 Jennifer Sokolower        15 RMSC                 2:19.53    2:45.81
 34 Ellen Boryan              15 AAC                  2:40.79L   2:46.32
 35 Amy Stark                 16 PM                   2:21.36    2:47.17
 36 Whitney Broten            15 CUBU                 2:15.96    2:48.45
 37 Megan Smith               16 RMSC                 2:20.76    2:48.92
 38 Jennifer Morris           16 CUBU                 2:21.22    2:49.11
 39 Samantha Nasakaitis       16 PM                   2:19.85    2:49.81
 40 Ashleigh Walker           18 CUBU                 2:20.97    2:51.51
 41 Kerry Urso                16 OCCS                 2:19.76    2:52.20
 -- Maegan Olivos             18 RMSC                 2:19.21         DQ
 -- Johanna Papa              17 RMSC                 2:14.82         DQ

Girls Open 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:55.52  1995      Michelle Griglione, CURL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hiroka Sakamoto           21 CUBU                 4:25.99    5:11.28   20
  2 Julie O'Brien             16 CUBU                 4:24.05    5:16.04   17
  3 Kristen Beales            15 CUBU                 4:32.90    5:20.83   16
  4 Leeann Chang              17 RMSC                 4:26.16    5:20.86   15
  5 Leslie Swinley            15 CUBU                 4:32.42    5:24.87   14
  6 Christina Huang           19 CUBU                 4:33.41    5:25.32   13
  7 Samantha White            18 RMSC                 4:42.75    5:26.31   12
  8 Katie Connor              15 CUBU                 4:37.06    5:28.37   11
  9 Alanna Ream               16 FISH                 4:42.95    5:29.22    9
 10 Danielle Mortensen        15 CUBU                 4:42.29    5:30.69    7
 11 Christine Currier         15 FISH                 4:43.48    5:31.52    6
 12 Felice Physioc            16 CUBU                 4:43.70    5:34.05    5
 13 Christine Yurechko        16 UN-TC                4:42.33    5:34.80    4
 14 Hannah Varner             16 RMSC                 4:45.72    5:38.63    3
 15 Caryn Albert              17 RMSC                 4:44.47    5:40.90    2
 16 Sammy Aponte              16 RMSC                 4:44.96    5:40.93    1
 17 Nancy Richardson          15 CUBU                 4:47.32    5:42.76
 18 Whitney Broten            15 CUBU                 4:41.96    5:44.17
 19 Melanie Stephens          16 UN-TC                4:51.41    5:50.21

Girls Open 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:52.41  2002      Curl-Burke Swim Club, CUBU
                         C Law, L Ullrich, M Hurd, L Ertter
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         1:35.31    1:52.61   40
     1) Colleen Law 15                  2) Elizabeth Kemp 15
     3) Christine Nichols 15            4) Kristin Cunningham 15
  2 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'               1:38.78    1:53.76   34
     1) Kassy Kugler 16                 2) Emily Karel 16
     3) Johanna Papa 17                 4) Maegan Olivos 18
  3 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         1:36.80    1:57.34   32
     1) Erica Suguiyama 17              2) Julie O'Brien 16
     3) Leslie Swinley 15               4) Caroline O'Sullivan 17
  4 THE FISH  'A'                                     1:41.92    1:58.17   30
     1) Kate Ziegler 14                 2) Allie Smith 16
     3) Nina Wang 15                    4) Caitlin Marsilii 13
  5 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'               1:41.92    2:02.29   28
     1) Leeann Chang 17                 2) Lindsay Rogers 16
     3) Devin Carey 18                  4) Megan Smith 16
  6 FAIRLAND AQUATICS S.T.  'A'                       1:46.48    2:03.55   26
     1) Kelly Lefevere 15               2) Allie Stevens 15
     3) Laura McCray 16                 4) Katie Kundrat 13
  7 MACHINE AQUATICS  'A'                             1:42.95    2:06.22   24
     1) Ellen Flader 16                 2) Lissa Henderson 14
     3) Sami Keedy 15                   4) Michelle Parkhurst 15

Girls Open 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:02.35  2000      University of Maryland, UMD
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         1:49.35    2:05.49   40
     1) Alice Henriques 22              2) Hiroka Sakamoto 21
     3) Erica Suguiyama 17              4) Colleen Law 15
  2 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'               1:50.61    2:10.26   34
     1) Johanna Papa 17                 2) Lindsay Rogers 16
     3) Kassy Kugler 16                 4) Emily Karel 16
  3 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         1:46.56    2:15.25   32
     1) Julie O'Brien 16                2) Christine Nichols 15
     3) Caroline Bellis 16              4) Danielle Mortensen 15
  4 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'               1:53.21    2:15.83   30
     1) Colleen Stewart 16              2) Megan Smith 16
     3) Sandra Lee 13                   4) Maegan Olivos 18
  5 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         1:50.91   x2:16.47
     1) Rebecca Jimenez 18              2) Katie Connor 15
     3) Caroline O'Sullivan 17          4) Emerson Davis 17
  6 THE FISH  'A'                                     1:59.15    2:19.04   28
     1) Allie Smith 16                  2) Christine Currier 15
     3) Caitlin Marsilii 13             4) Kate Ziegler 14