26th Nike Maryand State Long Course Championships
Hosted by the Rockville-Montgomery Swim Club
and Sponsored by Nike Swim
May 30-June 1

Event Results for Finals



Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 30.55  1991      Lauren Stinnett, SOLO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Marissa Gentry            10 RMSC                   28.77      32.79   20
  2 Natalie Leake             10 YORK                   28.82      32.85   17
  3 Janene Gerlach            10 MSSC                   29.96      33.26   16
  4 Katie Rogers              10 RMSC                   30.33      33.60   15
  5 Courtney Walsh            10 CUBU                   29.49      34.26   14
  6 Stephanie Pratt           10 H2OYAS                 31.43      34.42   13
  7 Jessica Yuan              10 RMSC                   31.66      34.60   12
  8 Anna Pietrantonio         10 FISH                   32.20      34.85   11
  9 Laurence Bloch            10 H2OYAS                 35.54L     35.13    9
 10 Madeleine Li              10 RMSC                   31.59      35.88    7
 11 Colleen Traylor           10 UN-AV                  36.39L     36.00    6
 12 Ali Benjamin              10 RMSC                   31.45      36.33    5
 13 Jayme Katis               10 MACHINE                32.36      36.61    4
 14 Sara Kwon                  9 RMSC                   32.58      36.62    3
 15 Taylor Smith               9 CUBU                   32.93      36.96    2
 16 Jeccica Royce             10 CUBU                   32.50      36.98    1
 17 Kate Gillespie             9 RMSC                   32.84      37.08
 18 Sara Smith                10 RMSC                   31.61      37.17
 19 Michelle Szymczak         10 RMSC                   33.51      37.26
 20 Teresa Dula               10 PM                     32.65      37.33
 21 Eva Greene                 9 UN-TC                  33.28      37.48
 22 Alice Paris               10 RMSC                   33.50      37.82
 23 Julia Hondros             10 UNAT                   32.31      37.96
 24 Elizabeth Pepper          10 RMSC                   32.77      38.01
 25 Kristen Callahan          10 CUBU                   32.61      38.03
 26 Amina Wilson               9 RMSC                   31.65      38.16
 27 Courtney Like-Mathews      9 RMSC                   37.42L     38.86
 28 Julia Rivera              10 RMSC                   33.29      39.08
 29 Elaine Bennett            10 MACHINE                32.96      39.13
 30 Joanna Ladas              10 RMSC                   33.51      39.24
 31 Haley Sanner              10 AAC                    38.09L     39.44

Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.99  1991      Lauren Stinnett, SOLO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Marissa Gentry            10 RMSC                 1:02.78    1:14.45   20
  2 Katie Rogers              10 RMSC                 1:04.78    1:14.54   17
  3 Natalie Leake             10 YORK                 1:09.57    1:15.90   16
  4 Stephanie Pratt           10 H2OYAS               1:07.12    1:15.93   15
  5 Jessica Yuan              10 RMSC                 1:05.76    1:17.17   14
  6 Courtney Walsh            10 CUBU                 1:05.28    1:17.49   13
  7 Laurence Bloch            10 H2OYAS               1:09.32    1:17.68   12
  8 Sara Smith                10 RMSC                 1:11.02    1:19.53   11
  9 Anna Pietrantonio         10 FISH                 1:08.30    1:19.54    9
 10 Anna Funsten              10 RMSC                 1:11.67    1:20.10    7
 11 Kate Gillespie             9 RMSC                 1:10.95    1:20.26    6
 12 Taylor Smith               9 CUBU                 1:14.12    1:20.91    5
 13 Teresa Dula               10 PM                   1:14.57    1:21.02    4
 14 Kristen Callahan          10 CUBU                 1:12.31    1:22.16    3
 15 Rebecca Yost              10 FISH                 1:10.36    1:22.76    2
 16 Katie Delaney              9 MSSC                 1:13.24    1:23.16    1
 17 Madeleine Li              10 RMSC                 1:12.19    1:23.49
 18 Sara Kwon                  9 RMSC                 1:10.23    1:23.58
 19 Michelle Szymczak         10 RMSC                 1:14.62    1:24.33
 20 Olivia Sloan              10 UN-CU                1:15.54    1:25.16
 21 Joanna Ladas              10 RMSC                 1:14.17    1:25.20
 22 Ali Benjamin              10 RMSC                 1:10.87    1:25.50
 23 Courtney Like-Mathews      9 RMSC                 1:14.45    1:26.05
 24 Julia Rivera              10 RMSC                 1:14.55    1:26.20
 25 Julia Hondros             10 UNAT                 1:14.29    1:28.27
 -- Eliza Davis               10 CUBU                 1:08.52         DQ

Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:28.88  1988      Suzanne Breeback, NBAC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katie Rogers              10 RMSC                 2:19.04    2:41.84   20
  2 Jessica Yuan              10 RMSC                 2:21.42    2:42.82   17
  3 Kate Gillespie             9 RMSC                 2:34.19    2:48.91   16
  4 Stephanie Pratt           10 H2OYAS               2:35.25    2:50.30   15
  5 Courtney Walsh            10 CUBU                 2:27.44    2:52.22   14
  6 Anna Pietrantonio         10 FISH                 2:31.46    2:52.54   13
  7 Elizabeth Pepper          10 RMSC                 2:31.14    2:53.28   12
  8 Kristen Callahan          10 CUBU                 2:34.29    2:54.34   11
  9 Sara Smith                10 RMSC                 2:30.91    2:54.49    9
 10 Sara Kwon                  9 RMSC                 2:38.30    2:54.51    7
 11 Michelle Szymczak         10 RMSC                 2:40.09    2:58.61    6
 12 Joanna Ladas              10 RMSC                 2:39.80    3:00.82    5
 -- Anna Funsten              10 RMSC                 2:27.88         DQ

Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 33.94  1991      Lauren Stinnett, SOLO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Marissa Gentry            10 RMSC                   33.19      37.96   20
  2 Natalie Leake             10 YORK                   33.82      38.41   17
  3 Courtney Like-Mathews      9 RMSC                   36.52      40.81   16
  4 Janene Gerlach            10 MSSC                   40.86      40.90   15
  5 Eva Greene                 9 UN-TC                  36.63      41.12   14
  6 Kelsey Ryan               10 CUBU                   35.86      41.85   13
  7 Teresa Dula               10 PM                     38.08      41.86   12
  8 Stephanie Pratt           10 H2OYAS                 38.11      41.89   11
  9 Sara Kwon                  9 RMSC                   39.62      42.46    9
 10 Anna Pietrantonio         10 FISH                   38.24      42.47    7
 11 Katie Delaney              9 MSSC                   37.64      42.95    6
 12 Jeccica Royce             10 CUBU                   36.60      43.31    5
 13 Madeleine Li              10 RMSC                   36.07      43.47    4
 14 Jordana Coronel           10 RMSC                   41.14      43.51    3
 15 Ali Benjamin              10 RMSC                   39.22      44.10    2
 16 Catherine Mulquin          8 RMSC                   37.46      44.21    1
 17 Jayme Katis               10 MACHINE                38.30      44.53
 18 Elizabeth Pepper          10 RMSC                   37.71      44.63
 19 Elaine Bennett            10 MACHINE                38.63      44.75
 20 Julia Hondros             10 UNAT                   40.94      45.00
 21 Yaly Levy                  8 RMSC                   41.04      45.19
 21 Jennifer Lue              10 RMSC                   39.03      45.19
 23 Amina Wilson               9 RMSC                   36.99      45.26
 24 Taylor Smith               9 CUBU                   39.42      45.27
 25 Olivia Sloan              10 UN-CU                  40.09      45.68
 26 Karen Gragnani             9 RMSC                   40.61      45.76
 27 Joanna Ladas              10 RMSC                   38.73      45.85
 28 Kelly Carroll              9 RMSC                   40.59      45.95
 29 Jessica Welch             10 RMSC                   39.68      46.82
 30 Emily Nguyen              10 RMSC                   39.70      46.87
 31 Natalya Ares               8 RMSC                   39.30      46.93
 32 Haley Sanner              10 AAC                    41.39      47.04
 33 Moyra Schauffler           9 RMSC                   41.03      47.56
 34 Lauren Stonerock          10 MACHINE                41.05      49.18
 35 Emily Floria               9 RMSC                   41.24      49.53
 36 Kate Gillespie             9 RMSC                   40.65      50.81

Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:15.17  1991      Lauren Stinnett, SOLO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Natalie Leake             10 YORK                 1:12.92    1:24.61   20
  2 Marissa Gentry            10 RMSC                 1:11.93    1:24.87   17
  3 Stephanie Pratt           10 H2OYAS               1:19.04    1:27.00   16
  4 Teresa Dula               10 PM                   1:23.54    1:29.71   15
  5 Jessica Yuan              10 RMSC                 1:18.10    1:29.92   14
  6 Anna Pietrantonio         10 FISH                 1:21.63    1:32.88   13
  7 Sara Kwon                  9 RMSC                 1:20.97    1:33.41   12
  8 Courtney Like-Mathews      9 RMSC                 1:28.09L   1:34.75   11
  9 Ali Benjamin              10 RMSC                 1:24.83    1:35.35    9
 10 Taylor Smith               9 CUBU                 1:25.89    1:36.87    7
 11 Jayme Katis               10 MACHINE              1:22.52    1:37.67    6
 12 Kelly Carroll              9 RMSC                 1:26.47    1:37.86    5
 13 Laurence Bloch            10 H2OYAS               1:27.56    1:38.78    4
 14 Rebecca Yost              10 FISH                 1:25.13    1:38.95    3
 15 Megan Kelly               10 CUBU                 1:24.44    1:38.97    2
 16 Madeleine Li              10 RMSC                 1:26.57    1:39.09    1
 17 Jessica Welch             10 RMSC                 1:24.03    1:39.20
 18 Emily Nguyen              10 RMSC                 1:23.38    1:39.69
 19 Julia Hondros             10 UNAT                 1:27.61    1:42.39

Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.27  1994      Kelly Quinn, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Natalie Leake             10 YORK                   37.00      42.72   20
  2 Sara Smith                10 RMSC                   38.05      43.17   17
  3 Julia Rivera              10 RMSC                   38.45      44.12   16
  4 Courtney Walsh            10 CUBU                   41.09      44.80   15
  5 Eliza Davis               10 CUBU                   39.42      46.28   14
  6 Anna Funsten              10 RMSC                   40.55      46.60   13
  7 Kristen Callahan          10 CUBU                   40.70      46.93   12
  8 Emily Stevens             10 FAST                   41.61      46.98   11
  9 Nikki Carmack             10 RMSC                   42.91      47.21    9
 10 Teresa Dula               10 PM                     43.93      47.83    7
 11 Jessica Yuan              10 RMSC                   42.54      48.23    6
 12 Katie Delaney              9 MSSC                   42.91      48.28    5
 13 Alice Paris               10 RMSC                   44.05      48.29    4
 14 Jessica Welch             10 RMSC                   42.24      49.20    3
 15 Madeline Dahut             9 UNAT                   50.21L     49.34    2
 16 Jennifer Lue              10 RMSC                   44.39      50.22    1
 17 Lauren Gil                 9 JFD                    43.66      50.54
 18 Julia Hondros             10 UNAT                   40.41      50.75
 19 Emily Floria               9 RMSC                   43.30      50.76
 20 Lauren Stonerock          10 MACHINE                44.74      50.92
 21 Michelle Szymczak         10 RMSC                   44.26      51.03
 22 Emily Nguyen              10 RMSC                   44.37      52.36
 23 Yaly Levy                  8 RMSC                   44.06      53.63

Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:25.11  1994      Kelly Quinn, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Natalie Leake             10 YORK                 1:27.79    1:32.73   20
  2 Courtney Walsh            10 CUBU                 1:20.62    1:36.13   17
  3 Sara Smith                10 RMSC                 1:22.80    1:36.14   16
  4 Julia Rivera              10 RMSC                 1:26.74    1:37.07   15
  5 Kristen Callahan          10 CUBU                 1:27.74    1:40.21   14
  6 Teresa Dula               10 PM                   1:34.84    1:41.77   13
  7 Emily Stevens             10 FAST                 1:30.11    1:42.47   12
  8 Jessica Yuan              10 RMSC                 1:30.28    1:42.55   11
  9 Katie Delaney              9 MSSC                 1:33.25    1:43.36    9
 10 Jessica Welch             10 RMSC                 1:31.74    1:44.05    7
 11 Anna Funsten              10 RMSC                 1:30.65    1:44.62    6
 12 Nikki Carmack             10 RMSC                 1:32.53    1:46.17    5
 13 Michelle Szymczak         10 RMSC                 1:35.49    1:48.28    4
 14 Alice Paris               10 RMSC                 1:33.73    1:48.76    3
 15 Rachel Clark               9 RMSC                 1:38.86    1:49.18    1.5
 15 Anna Pietrantonio         10 FISH                 1:37.57    1:49.18    1.5
 17 Jennifer Lue              10 RMSC                 1:36.08    1:49.49
 18 Karen Gragnani             9 RMSC                 1:37.67    1:50.38
 19 Julia Hondros             10 UNAT                 1:34.79    1:50.56
 20 Elaine Bennett            10 MACHINE              1:38.38    1:51.65
 21 Lauren Stonerock          10 MACHINE              1:39.27    1:51.75
 22 Jenny Huang               10 RMSC                 1:40.16    1:54.08
 23 Lily Amberg               10 CUBU                 1:38.95    1:55.73
 24 Emily Floria               9 RMSC                 1:37.91    1:56.41
 25 Amina Wilson               9 RMSC                 1:40.20    1:58.68

Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 32.39  1991      Lauren Stinnett, SOLO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Marissa Gentry            10 RMSC                   30.94      35.65   20
  2 Natalie Leake             10 YORK                   32.01      35.98   17
  3 Teresa Dula               10 PM                     36.62      37.90   16
  4 Katie Rogers              10 RMSC                   34.71      38.88   15
  5 Madeleine Li              10 RMSC                   34.98      39.22   14
  6 Eliza Davis               10 CUBU                   35.48      39.24   13
  7 Kristen Callahan          10 CUBU                   35.99      39.99   12
  8 Rebecca Yost              10 FISH                   38.88      40.15   11
  9 Taylor Smith               9 CUBU                   37.02      40.82    9
 10 Madeline Dahut             9 UNAT                   35.83      40.91    7
 11 Ali Benjamin              10 RMSC                   36.09      41.21    6
 12 Hanna Taft                 9 RMSC                   37.94      41.51    5
 13 Katie Relihan              9 RMSC                   38.86      42.14    4
 14 Anna Pietrantonio         10 FISH                   38.72      42.27    3
 15 Katie Delaney              9 MSSC                   36.96      42.36    2
 16 Julia Hondros             10 UNAT                   36.57      42.44    1
 17 Laurence Bloch            10 H2OYAS                 36.49      42.84
 18 Colleen Traylor           10 UN-AV                  38.87      42.86
 19 Kate Gillespie             9 RMSC                   38.79      43.43
 20 Natalya Ares               8 RMSC                   38.65      44.10
 21 Taylor Newman             10 RMSC                   37.76      46.89
 22 Katy Verboncoeur           9 RMSC                   38.30      47.16
 23 Yaly Levy                  8 RMSC                   38.62      47.57
 24 Courtney Like-Mathews      9 RMSC                   38.93      48.01

Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.67  1988      Kathleen Flannery, UNAT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Marissa Gentry            10 RMSC                 1:11.77    1:25.19   20
  2 Kelsey Ryan               10 CUBU                 1:12.32    1:27.09   17
  3 Katie Rogers              10 RMSC                 1:15.36    1:32.57   16
  4 Janene Gerlach            10 MSSC                 1:23.26    1:36.91   15
  5 Ali Benjamin              10 RMSC                 1:25.41    1:38.05   14
  6 Emily Nguyen              10 RMSC                 1:23.52    1:40.12   13
  7 Taylor Smith               9 CUBU                 1:27.34    1:40.24   12
  8 Anna Funsten              10 RMSC                 1:25.29    1:40.51   11
  9 Madeleine Li              10 RMSC                 1:26.39    1:40.76    9
 10 Laurence Bloch            10 H2OYAS               1:25.42    1:46.02    7

Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:43.00  1991      Lauren Stinnett, SOLO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katie Rogers              10 RMSC                 2:39.12    3:02.92   20
  2 Janene Gerlach            10 MSSC                 2:45.52    3:05.45   17
  3 Jessica Yuan              10 RMSC                 2:47.35    3:08.56   16
  4 Sara Smith                10 RMSC                 2:43.26    3:10.97   15
  5 Kelsey Ryan               10 CUBU                 2:48.49    3:11.57   14
  6 Stephanie Pratt           10 H2OYAS               2:51.18    3:12.97   13
  7 Anna Funsten              10 RMSC                 2:51.04    3:15.20   12
  8 Courtney Walsh            10 CUBU                 2:47.27    3:15.90   11
  9 Kristen Callahan          10 CUBU                 2:53.72    3:16.61    9
 10 Katie Delaney              9 MSSC                 2:52.41    3:17.60    7
 11 Emily Nguyen              10 RMSC                 2:57.53    3:19.75    6
 12 Ali Benjamin              10 RMSC                 3:04.37    3:21.91    5
 13 Kate Gillespie             9 RMSC                 2:56.57    3:23.63    4
 14 Laurence Bloch            10 H2OYAS               3:05.03    3:24.36    3
 15 Taylor Smith               9 CUBU                 2:59.31    3:26.05    2
 16 Kelly Carroll              9 RMSC                 3:29.11L   3:27.31    1
 17 Michelle Szymczak         10 RMSC                 3:05.36    3:28.79
 18 Lauren Stonerock          10 MACHINE              3:02.41    3:29.93
 19 Jessica Welch             10 RMSC                 3:00.22    3:30.78
 20 Nikki Carmack             10 RMSC                 3:06.02    3:32.23
 21 Alice Paris               10 RMSC                 3:07.31    3:32.30
 22 Eva Greene                 9 UN-TC                3:05.93    3:33.71
 -- Sara Kwon                  9 RMSC                 3:03.17         DQ

Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:11.87  2000      Curl-Burke Swim Club, CUBU
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'               1:58.04    2:20.22   40
     1) Jessica Yuan 10                 2) Marissa Gentry 10
     3) Katie Rogers 10                 4) Madeleine Li 10
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         1:55.56    2:23.78   34
     1) Courtney Walsh 10               2) Kristen Callahan 10
     3) Eliza Davis 10                  4) Taylor Smith 9
  3 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'               2:04.22    2:29.79   32
     1) Kate Gillespie 9                2) Ali Benjamin 10
     3) Sara Kwon 9                     4) Michelle Szymczak 10
 -- ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'C'               2:08.99         DQ
     1) Alice Paris 10                  2) Courtney Like-Mathews 9
     3) Julia Rivera 10                 4) Joanna Ladas 10

Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:28.18  1998      Curl-Burke, CUBU
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'               2:11.32    2:40.13   40
     1) Courtney Like-Mathews 9         2) Sara Smith 10
     3) Marissa Gentry 10               4) Katie Rogers 10
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         2:06.40    2:43.88   34
     1) Jeccica Royce 10                2) Kristen Callahan 10
     3) Kelsey Ryan 10                  4) Courtney Walsh 10
  3 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'               2:16.44    2:47.81   32
     1) Madeleine Li 10                 2) Julia Rivera 10
     3) Sara Kwon 9                     4) Jessica Yuan 10
  4 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'C'               2:21.11   x2:49.71
     1) Jordana Coronel 10              2) Anna Funsten 10
     3) Ali Benjamin 10                 4) Kate Gillespie 9