2003 Nike Maryland State Long Course Championships
May 30-June 1, 2003
Rockville Swim Center
Hosted by the Rockville-Montgomery Swim Club and
Sponsored by Nike Swim
Psych Sheet - Sunday Morning Session

 
Event 75  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record:  5:14.14  1988        Brandy Wood, NBAC                          
 Meet Qualifying:  5:42.89
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Amilee Smith                  14 RMSC                      4:28.56        
  2  Chelsea Geckler               14 FISH                      4:34.83        
  3  Delghi Urubshurow             14 RMSC                      4:37.91        
  4  Maresa Like-Mathews           14 RMSC                      4:41.62        
  5  Caiti Lewis                   14 RMSC                      4:47.64        
  6  Laura Dillon                  13 CUBU                      4:52.02        
  7  Sandra Lee                    13 RMSC                      4:52.33        
  8  Dana Nebinski                 14 UN-TC                     4:53.53        
  9  Mary Kozlowski                14 CUBU                      4:53.81        
 10  Christine Chuang              14 RMSC                      4:55.00        
 11  Susan Kim                     14 RMSC                      4:56.14        
 12  Amy Crider                    13 OCCS                      4:56.28        
 13  Sarah Erickson                13 CUBU                      4:56.64        
 14  Cate Sheerin                  14 RMSC                      4:58.24        
 15  Melissa Reynolds              14 UN-TC                     5:00.10        
 16  Colleen Haase                 14 RMSC                      5:00.68        
 17  Emily Winland                 13 UN-AV                     5:02.12        
 18  Jill Hamilton                 14 CUBU                      5:02.28        
 19  Catelyn Nelson                14 CUBU                      5:02.62        
 20  Caroline Wells                13 CUBU                      5:03.30        
 21  Lauren Sullivan               13 CUBU                      5:04.71        
 22  Alyssa Kelly                  13 CUBU                      5:05.29        
 23  Ashley Prescott               13 OCCS                      5:05.62        
 24  Morgan Webb                   13 RMSC                      5:07.18        
 
Event 76  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record:  4:55.83  2002        Alex Anderson, FISH -PV                    
 Meet Qualifying:  5:42.19
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Andy Brake                    14 UN-CU                     4:13.77        
  2  Phillip Hinrichsen            14 CUBU                      4:14.91        
  3  Drew Finelli                  14 CUBU                      4:16.13        
  4  Simone Melillo                14 CUBU                      4:23.27        
  5  Paul Gannett                  14 BAC                       4:30.76        
  6  Ben Mechak                    14 RMSC                      4:33.19        
  7  Josef Knecht                  14 RMSC                      4:34.27        
  8  Adam McDonald                 14 CUBU                      4:35.19        
  9  Nathan Swallow                14 RMSC                      4:39.09        
 10  Robert Grimmett-Norris        13 CUBU                      4:39.45        
 11  Jonathan Pool                 14 CUBU                      4:39.73        
 12  Alex Smith                    13 BAC                       4:40.46        
 13  Dan Nichols                   14 PM                        4:41.70        
 14  Yang Yang                     13 RMSC                      4:43.77        
 15  Ethan Benjamin                14 RMSC                      4:49.04        
 16  Trae Wells                    14 CUBU                      4:49.62        
 17  David Vuong                   13 RMSC                      4:50.74        
 18  Zac Wheatley                  13 AAC                       4:52.50        
 19  Joseph Finn                   13 RMSC                      4:55.12        
 20  Stephen Moreland              14 CUBU                      4:57.82        
 21  Ben Lucas                     13 UN-CU                     4:58.15        
 22  Alex Kim                      13 RMSC                      4:59.18        
 23  Michael Larson                13 RMSC                      4:59.73        
 24  Justin Parker                 14 RMSC                      4:59.79        
 25  Chris Cooper                  14 CUBU                      5:00.69        
 26  Andrew MacGregor              14 OCCS                      5:01.23        
 27  Robert Feasley                14 RMSC                      5:01.37        
 28  Brennon Ham                   14 RMSC                      5:03.35        
 29  Bryan Erickson                14 RMSC                      5:03.55        
 
Event 77  Girls Open 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record:  4:55.52  1995        Michelle Griglione, CURL                   
 Meet Qualifying:  5:30.59
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Julie O'Brien                 16 CUBU                      4:24.05        
  2  Hiroka Sakamoto               21 CUBU                      4:25.99        
  3  Leeann Chang                  17 RMSC                      4:26.16        
  4  Christine Nichols             15 CUBU                      4:30.88        
  5  Leslie Swinley                15 CUBU                      4:32.42        
  6  Kristen Beales                15 CUBU                      4:32.90        
  7  Christina Huang               19 CUBU                      4:33.41        
  8  Katie Connor                  15 CUBU                      4:37.06        
  9  Ashley Petak                  18 RMSC                      4:37.34        
 10  Whitney Broten                15 CUBU                      4:41.96        
 11  Danielle Mortensen            15 CUBU                      4:42.29        
 12  Christine Yurechko            16 UN-TC                     4:42.33        
 13  Samantha White                18 RMSC                      4:42.75        
 14  Alanna Ream                   16 FISH                      4:42.95        
 15  Christine Currier             15 FISH                      4:43.48        
 16  Katherine Finegan             15 CUBU                      4:43.56        
 17  Felice Physioc                16 CUBU                      4:43.70        
 18  Caryn Albert                  17 RMSC                      4:44.47        
 19  Sammy Aponte                  16 RMSC                      4:44.96        
 20  Hannah Varner                 16 RMSC                      4:45.72        
 21  Marissa Heebner               16 CUBU                      4:45.88        
 22  Annie Ferguson                17 UN-TC                     4:46.73        
 23  Nancy Richardson              15 CUBU                      4:47.32        
 24  Paige Hulsizer                17 RMSC                      4:48.65        
 25  Melanie Stephens              16 UN-TC                     4:51.41        
 26  Sara Reynolds                 16 UN-TC                     4:55.07        
 
Event 78  Boys Open 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record:  4:32.61  1994        Tom Dolan, CUBU                            
 Meet Qualifying:  5:06.89
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Michael Raab                  20 RMSC                      3:55.58        
  2  Ethan Bassett                 22 CUBU                      4:01.44        
  3  Ryan Hurley                   17 CUBU                      4:02.60        
  4  Cabot Pitts                   18 CUBU                      4:05.17        
  5  Erwan Jeffroy                 21 CUBU                      4:05.68        
  6  Daniel Velez                  19 RMSC                      4:05.87        
  7  John Hutchison                16 CUBU                      4:06.38        
  8  Sean Murray                   17 RMSC                      4:08.70        
  9  Jamie Grimes                  24 RMSC                      4:09.74        
 10  Alex Anderson                 15 FISH                      4:09.79        
 11  Dito Calderon                 15 BAC                       4:10.46        
 12  David Kraft                   16 PM                        4:12.17        
 13  Luke Wang                     16 RMSC                      4:14.28        
 14  Kirk Weldon                   19 H2OYAS                    4:14.52        
 15  Chris Jarvis                  15 CUBU                      4:14.73        
 16  Cory Sanderson                18 RMSC                      4:15.05        
 17  Guillermo Garcia              17 CUBU                      4:16.21        
 18  Ben Miller                    16 CUBU                      4:16.73        
 19  Alex Jendzejec                17 CUBU                      4:16.91        
 20  Jimmy McLaughlin              15 UN-CU                     4:17.94        
 21  Garrett Stevens-Palmer        15 CUBU                      4:18.23        
 22  James Morris                  19 CUBU                      4:18.31        
 23  Alex Chen                     15 BAC                       4:19.16        
 24  Richard Matthews              17 CUBU                      4:19.62        
 25  Andrew Foss                   18 CUBU                      4:19.63        
 26  Joey Mechak                   16 RMSC                      4:22.10        
 27  Drew Hellmann                 17 UN-TC                     4:22.94        
 28  Daniel Davison                17 CUBU                      4:23.32        
 29  Turan Kayagil                 18 CUBU                      4:23.42        
 30  Keith Diggs                   15 UN-TC                     4:23.60        
 31  Andrew Wingert                16 RMSC                      4:24.42        
 32  Mike Honigberg                17 CUBU                      4:26.59        
 33  Ryan Newmeyer                 15 CUBU                      4:26.80        
 34  Ian Wandner                   16 CUBU                      4:26.80        
 35  Jack Curran                   15 RMSC                      4:29.50        
 36  Ben Gordon                    16 RMSC                      4:30.25        
 37  Tommy Chandler                15 CUBU                      4:30.38        
 38  Nicholas Raithel              15 CUBU                      4:31.36        
 39  Christopher Hepp              15 RMSC                      4:31.97        
 40  David Iselin                  15 RMSC                      4:33.33        
 41  Joshua Kinas                  15 CUBU                      4:33.70        
 42  Frank Byscov                  27 UN                        4:45.20L       
 
Event 79  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  1:04.67  1998        Jessica Brosch, RMSC                       
 Meet Qualifying:  1:17.39
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mei Christensen               14 CUBU                        58.16        
  2  Kate Ziegler                  14 FISH                        59.15        
  3  Chelsea Geckler               14 FISH                        59.84        
  4  Andrea Balint                 14 UN-TC                       59.91        
  5  Christine Chuang              14 RMSC                      1:00.27        
  6  Carly Gibson                  14 CUBU                      1:00.40        
  7  Kristin Fimian                14 MACHINE                   1:00.57        
  8  Thea Kromer                   13 UN-TC                     1:01.08        
  9  Casey Gemunder                14 RMSC                      1:01.12        
 10  Katy Hinkle                   14 AAC                       1:01.18        
 11  Rachel Glasser                13 FAST                      1:01.71        
 12  Cate Sheerin                  14 RMSC                      1:01.79        
 13  Emily Kelly                   14 RMSC                      1:02.49        
 14  Sarah Ramey                   13 CUBU                      1:02.93        
 15  Amy Crider                    13 OCCS                      1:03.45        
 16  Mary Kozlowski                14 CUBU                      1:03.90        
 17  Laura Benevento               13 CUBU                      1:03.91        
 18  Rachel Greene                 14 CUBU                      1:04.04        
 19  Caiti Lewis                   14 RMSC                      1:04.19        
 20  Jackie Orman                  13 RMSC                      1:04.37        
 21  Sara Riley                    14 RMSC                      1:04.63        
 22  Kaeley Boyle                  14 UN-AV                     1:04.89        
 23  Kristen Moores                14 TNT                       1:05.03        
 24  Mairid Dinenna                14 TNT                       1:05.14        
 25  Ashley Prescott               13 OCCS                      1:05.15        
 26  Hailey Hewitt                 13 CUBU                      1:05.27        
 27  Lissa Henderson               14 MACHINE                   1:05.81        
 28  Margaret Dvorak               13 OCCS                      1:06.03        
 29  Macy Truluck                  14 UN-TC                     1:06.22        
 30  Caitlin Marsilii              13 FISH                      1:06.39        
 31  Susan Kim                     14 RMSC                      1:06.44        
 32  MacKenzie Green               14 UN-TC                     1:06.47        
 33  Eileen Shi                    13 RMSC                      1:06.53        
 34  Shannon Phelan                14 TNT                       1:06.57        
 35  Tana King                     13 PM                        1:06.70        
 36  Lelia Glass                   13 RMSC                      1:06.75        
 37  Chelsie Adams                 13 UN-AV                     1:06.81        
 38  Katie Kundrat                 13 FAST                      1:07.05        
 39  Morgan Ribar                  13 CUBU                      1:07.30        
 40  Danielle Levy                 14 CUBU                      1:07.32        
 41  Lauren Weldon                 13 H2OYAS                    1:07.39        
 42  Megan Waters                  13 RMSC                      1:07.81        
 43  Arielle Harding               13 CUBU                      1:07.88        
 44  Brittany Tulloch              14 FAST                      1:08.16        
 45  Meredith Rubin                14 UN-TC                     1:08.19        
 46  Kara Dengler                  14 RMSC                      1:08.19        
 47  Lisa Long                     13 CUBU                      1:08.33        
 48  Keva Garg                     13 H2OYAS                    1:16.97L       
 49  Katie Radloff                 14 AAC                       1:17.39L       
 
Event 80  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  1:01.33  1991        Mike Luther, ARAC                          
 Meet Qualifying:  1:12.59
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Andy Brake                    14 UN-CU                       52.80        
  2  Paul Gannett                  14 BAC                         56.54        
  3  Phillip Hinrichsen            14 CUBU                        56.56        
  4  Josef Knecht                  14 RMSC                        56.89        
  5  Ben Mechak                    14 RMSC                        57.39        
  6  Daniel Killeri                14 AAC                         57.60        
  7  Jonathan Pool                 14 CUBU                        57.63        
  8  Zack Wise                     14 CUBU                        57.78        
  9  Peter Humphries               14 FAST                        58.00        
 10  Drew Bollea                   14 CUBU                        58.99        
 11  Jared Rubin                   14 UN-TC                       59.34        
 12  Robert Grimmett-Norris        13 CUBU                      1:00.18        
 13  Andy Richardson               14 CUBU                      1:00.25        
 14  Greg Edmonds                  14 CUBU                      1:00.81        
 15  Stephen Janos                 14 RMSC                      1:01.09        
 16  Justin Link                   14 RMSC                      1:01.28        
 17  Robert Canner                 13 FAST                      1:01.33        
 18  Brock Park                    13 CUBU                      1:01.39        
 19  Will Trainor                  14 CUBU                      1:01.72        
 20  Dan Nichols                   14 PM                        1:01.91        
 21  Alex Ray                      14 CUBU                      1:02.05        
 22  David Allsopp                 14 JFD                       1:02.39        
 23  Alex Kim                      13 RMSC                      1:02.85        
 24  Christopher Nagy              13 CUBU                      1:03.82        
 25  Robert Feasley                14 RMSC                      1:03.93        
 26  Yang Yang                     13 RMSC                      1:04.07        
 27  David Miller                  14 DCPR                      1:04.36        
 28  Zac Wheatley                  13 AAC                       1:12.02L       
 
Event 81  Girls Open 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  1:02.00  1992        Michelle Griglione, CUBU                   
 Meet Qualifying:  1:12.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Laura Ullrich                 19 CUBU                        55.16        
  2  Yeng Lan Beller               14 CUBU                        55.47        
  3  Jessica Brosch                19 RMSC                        55.64        
  4  Kathryn Gold                  18 RMSC                        56.52        
  5  Becky Horning                 17 UN-AV                       56.82        
  6  Erica Suguiyama               17 CUBU                        57.05        
  7  Dana West                     17 RMSC                        57.47        
  8  Jordan Zarin                  16 RMSC                        57.50        
  9  Allie Stevens                 15 FAST                        57.87        
 10  Caroline Bellis               16 CUBU                        58.25        
 11  Jill Vukmanic                 19 RMSC                        58.29        
 12  Leeann Chang                  17 RMSC                        58.50        
 13  Alice Henriques               22 CUBU                        58.56        
 14  Emerson Davis                 17 CUBU                        58.79        
 15  Becky Mobley                  16 PM                          58.87        
 16  Megan Hurd                    18 CUBU                        59.06        
 17  Masami Tanaka                 24 CUBU                        59.52        
 18  Britney Richardson            15 RMSC                        59.71        
 19  Johanna Papa                  17 RMSC                      1:00.03        
 20  Maria McElwain                16 UN-TC                     1:00.05        
 21  Kelly Hendershot              15 RMSC                      1:00.09        
 22  Kristin Cunningham            15 CUBU                      1:00.12        
 23  Jen Rowan                     18 RMSC                      1:00.28        
 24  Dana Constantino              15 CUBU                      1:00.58        
 25  Rebecca Burns                 17 CUBU                      1:00.58        
 26  Rebecca Brofft                15 UN-PM                     1:00.63        
 27  Caroline O'Sullivan           17 CUBU                      1:00.73        
 28  Colleen Law                   15 CUBU                      1:00.79        
 29  Kassy Kugler                  16 RMSC                      1:00.87        
 30  Katherine Finegan             15 CUBU                      1:00.94        
 31  Allyson Kight                 17 CUBU                      1:01.13        
 32  Sarah Lindberg                16 OCCS                      1:01.70        
 33  Alanna Ream                   16 FISH                      1:01.97        
 34  Paige Hulsizer                17 RMSC                      1:02.03        
 35  Kassie Jarvis                 15 PM                        1:02.04        
 36  Devin Carey                   18 RMSC                      1:02.15        
 37  Leslie Swinley                15 CUBU                      1:02.20        
 38  Alison Buki                   17 UN-TC                     1:02.52        
 39  Marina Falcone                15 H2OYAS                    1:02.92        
 40  Jennifer Morris               16 CUBU                      1:03.16        
 41  Susanna Ashley                17 UN-TC                     1:03.16        
 42  Natalie Pitcher               15 CUBU                      1:03.18        
 43  Melanie Stephens              16 UN-TC                     1:03.23        
 44  Sarah Chuzi                   17 UN-TC                     1:03.24        
 45  Laura Rawson                  18 RMSC                      1:03.95        
 46  Virginia Paradis              16 CUBU                      1:04.01        
 47  Laura Rainey                  16 AAC                       1:04.06        
 48  Breanne Smith                 22 UN-TC                     1:04.15        
 49  Kerry Urso                    16 OCCS                      1:04.29        
 50  Meghan Thiel                  18 CUBU                      1:04.43        
 
Event 82  Boys Open 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  56.93  1990        Mark Henderson, CUBU                         
 Meet Qualifying:  1:05.89
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Michael Raab                  20 RMSC                        49.18        
  2  Chris Gibson                  19 CUBU                        50.11        
  3  Steve Maher                   23 CUBU                        50.12        
  4  Juan Rodela                   23 CUBU                        50.26        
  5  Kevin Fisher                  19 CUBU                        51.07        
  6  Juan Valdivieso               22 CUBU                        51.21        
  7  Jeff Roddin                   34 YORK                        51.47        
  8  Eric Wellington               20 CUBU                        51.50        
  9  Evan Elsaesser                19 CUBU                        51.79        
 10  Estebe Salgado                19 CUBU                        52.06        
 11  Rob Persico                   19 RMSC                        52.23        
 12  Joe Pascale                   19 CUBU                        52.25        
 13  Frank Byscov                  27 UN                          52.47        
 14  Chris Meleski                 18 CUBU                        52.83        
 15  Ben Miller                    16 CUBU                        52.89        
 16  Chris Tappis                  18 RMSC                        53.02        
 17  Josh Hafkin                   15 RMSC                        53.07        
 18  Ian Mackinnon                 18 RMSC                        53.18        
 19  Sean Spencer                  18 RMSC                        53.68        
 20  John Lyles                    16 CUBU                        53.80        
 21  AJ Blood                      15 CUBU                        54.03        
 22  Kevin Walsh                   20 H2OYAS                      54.10        
 23  Michael Balint                18 UN-TC                       54.36        
 24  Patrick Cureton               18 UN-TC                       54.45        
 25  Andrew Mendelsohn             18 CUBU                        54.62        
 26  Kyle Edgemon                  17 OCCS                        54.78        
 27  Turan Kayagil                 18 CUBU                        54.96        
 28  David Hahn                    16 CUBU                        55.00        
 29  Ryan Hurley                   17 CUBU                        55.08        
 30  Jimmy McLaughlin              15 UN-CU                       55.13        
 31  Adrian Astiz                  15 RMSC                        55.30        
 32  Scott Spencer                 16 RMSC                        55.40        
 33  Mike Galasso                  17 CUBU                        55.46        
 34  Joey Mechak                   16 RMSC                        55.55        
 35  Ian Wandner                   16 CUBU                        55.85        
 36  Jon Eskow                     16 RMSC                        55.92        
 37  Chris Foley                   16 CUBU                        56.01        
 38  Arlen Connolly                16 OCCS                        56.18        
 39  Stephen Scheren               16 PM                          56.20        
 40  Daniel Mengering              15 RMSC                        56.21        
 41  Nicholas Raithel              15 CUBU                        56.33        
 42  Warner Allison                16 CUBU                        56.67        
 43  Brian Brett                   16 CUBU                        56.83        
 44  Drew Hellmann                 17 UN-TC                       56.88        
 45  Luke Wang                     16 RMSC                        56.91        
 46  Josh Quase                    18 CUBU                        57.20        
 47  Daniel Santin                 20 CUBU                        57.41        
 48  Matt Bowes                    15 RMSC                        57.49        
 49  Kevin Mukri                   17 RMSC                        57.52        
 50  Alex Chen                     15 BAC                         57.56        
 51  Christopher Moreland          17 CUBU                        57.65        
 52  Kennard Smith                 17 RMSC                        57.68        
 53  Robert Kreitler               15 PM                          57.77        
 54  Richard Matthews              17 CUBU                        57.80        
 55  Michael Chauvin               16 MACHINE                     58.02        
 56  Tommy Chandler                15 CUBU                        58.05        
 57  Rahul Gandhi                  17 RMSC                        58.05        
 58  Stephen Vu                    16 PM                          58.11        
 59  Tim Richards                  17 CUBU                        58.19        
 60  Kyle Wisor                    15 RMSC                        58.19        
 61  Dito Calderon                 15 BAC                         58.20        
 62  Matthew Ward                  17 RMSC                        58.22        
 63  Rob Swendiman                 17 RMSC                        58.23        
 
Event 83  Girls 13-14 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  32.69  2002        Mei Christensen, UNAT-PV                     
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mei Christensen               14 CUBU                        56.73        
  2  Megan Waters                  13 RMSC                        59.50        
  3  Delghi Urubshurow             14 RMSC                        59.55        
  4  Kate Ziegler                  14 FISH                        59.82        
  5  Emily Kelly                   14 RMSC                      1:01.06        
  6  Katy Hinkle                   14 AAC                       1:01.23        
  7  Maggie Macedonia              13 AAC                       1:01.90        
  8  Katie Radloff                 14 AAC                       1:02.36        
  9  Heather Alvord                14 RMSC                      1:02.49        
 10  Hailey Hewitt                 13 CUBU                      1:03.54        
 11  Kristen Moores                14 TNT                       1:04.06        
 12  Katura Harvey                 14 RMSC                      1:04.10        
 13  Jessica Kim                   14 FISH                      1:04.35        
 14  Lisa Snyder                   13 PM                        1:04.38        
 15  Laura Benevento               13 CUBU                      1:04.58        
 16  Anna Macedonia                13 AAC                       1:04.80        
 17  Sandra Lee                    13 RMSC                      1:05.07        
 18  Caroline Wells                13 CUBU                      1:05.69        
 19  MacKenzie Green               14 UN-TC                     1:05.91        
 20  Erica Swanson                 14 UN-AV                     1:06.08        
 21  Brittany Tulloch              14 FAST                      1:06.17        
 22  Katherine Decrosta            13 UN-TC                     1:06.43        
 23  Sara Riley                    14 RMSC                      1:06.49        
 24  Maria McIntyre                14 CUBU                      1:06.76        
 25  Kristie Hughes                13 RMSC                      1:06.82        
 26  Stephanie Lidd                14 FAST                      1:06.86        
 27  Molly McNerney                14 UN-TC                     1:07.11        
 28  Margaret Dvorak               13 OCCS                      1:07.14        
 29  Lissa Henderson               14 MACHINE                   1:07.36        
 30  Ashley Fitzgerald             13 OCCS                      1:07.41        
 31  Kellie Chang                  14 CUBU                      1:07.43        
 32  Macy Truluck                  14 UN-TC                     1:07.52        
 33  Lauren Weldon                 13 H2OYAS                    1:08.10        
 34  Alexis Smith                  14 UN-TC                     1:08.12        
 35  Meredith Rubin                14 UN-TC                     1:08.20        
 36  Mairid Dinenna                14 TNT                       1:08.36        
 37  Laura Dillon                  13 CUBU                      1:08.45        
 38  Kara Dengler                  14 RMSC                      1:08.58        
 39  Charlotte Floria              13 RMSC                      1:08.73        
 40  Lauren Wert                   13 RMSC                      1:08.84        
 41  Eliza Staley                  14 RMSC                      1:08.94        
 42  Stephanie Forlenza            13 RMSC                      1:08.96        
 43  Cortney Barry                 13 FAST                      1:09.07        
 44  Emily Smith                   13 CUBU                      1:09.10        
 45  Catherine Kim                 13 FISH                      1:09.16        
 46  Colleen Haase                 14 RMSC                      1:09.52        
 47  Cynthia Iselin                13 RMSC                      1:09.62        
 48  Jackie Orman                  13 RMSC                      1:09.72        
 49  Tylisha Deshields             14 RMSC                      1:10.30        
 50  Claire Davey-Karlson          14 RMSC                      1:10.42        
 51  Sarah Erickson                13 CUBU                      1:12.42        
 52  Molly Lincoln                 13 RMSC                      1:15.32        
 
Event 84  Boys 13-14 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  30.99  2000        John Kreitler, PM                            
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Peter Humphries               14 FAST                        55.87        
  2  Andy Mears                    14 UN-AV                       58.61        
  3  Michael Allen                 14 AAC                         58.84        
  4  Stephen Janos                 14 RMSC                        59.01        
  5  Ben Mechak                    14 RMSC                        59.08        
  6  Andy Richardson               14 CUBU                        59.32        
  7  Sandy Haibel                  13 RMSC                        59.71        
  8  David Allsopp                 14 JFD                       1:01.57        
  9  Ethan Benjamin                14 RMSC                      1:01.79        
 10  Daniel Killeri                14 AAC                       1:02.30        
 11  James Traylor                 14 UN-AV                     1:02.35        
 12  Jake Lewis                    13 CUBU                      1:03.07        
 13  Matthew Leegan                13 CUBU                      1:03.10        
 14  Ryan Gil                      14 JFD                       1:03.19        
 15  Will Trainor                  14 CUBU                      1:03.63        
 16  Joseph Finn                   13 RMSC                      1:03.70        
 17  Tim Daniels                   13 MACHINE                   1:03.73        
 18  Alex Kim                      13 RMSC                      1:04.34        
 19  Ryan Lichtenfels              13 FISH                      1:04.43        
 20  Jonathan Gordon               13 RMSC                      1:04.70        
 21  Justin Parker                 14 RMSC                      1:04.91        
 22  David Vuong                   13 RMSC                      1:04.91        
 23  Nicolas Fernandez-Arias       13 CUBU                      1:05.19        
 24  John-Howard Sidman            13 CUBU                      1:05.51        
 25  Brennon Ham                   14 RMSC                      1:05.87        
 26  Matthew Dantas                14 RMSC                      1:05.89        
 27  Andrew Feldt                  14 CUBU                      1:06.48        
 28  Eugene Alekseyev              14 JFD                       1:07.21        
 29  Andrew Relihan                13 RMSC                      1:08.65        
 30  Chris Cooper                  14 CUBU                      1:10.15        
 31  Alex Leach                    14 MACHINE                        NT        
 
Event 85  Girls Open 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  31.40  2002        Megan Knepper, UMD-PV                        
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Megan Knepper                 20 UMD                         54.86        
  2  Alice Henriques               22 CUBU                        56.16        
  3  Yeng Lan Beller               14 CUBU                        56.66        
  4  Michelle Parkhurst            15 MACHINE                     57.57        
  5  Rebecca Jimenez               18 CUBU                        58.03        
  6  Dana West                     17 RMSC                        58.71        
  7  Kassy Kugler                  16 RMSC                        59.12        
  8  Christine Yurechko            16 UN-TC                       59.59        
  9  Leeann Chang                  17 RMSC                        59.84        
 10  Paige Hulsizer                17 RMSC                      1:00.59        
 11  Jen Rowan                     18 RMSC                      1:00.72        
 12  Hiroka Sakamoto               21 CUBU                      1:01.06        
 13  Dana Constantino              15 CUBU                      1:01.09        
 14  Becky Mobley                  16 PM                        1:01.17        
 15  Natalie Pitcher               15 CUBU                      1:01.29        
 16  Breanne Smith                 22 UN-TC                     1:01.49        
 17  Allie Smith                   16 FISH                      1:01.65        
 18  Colleen Stewart               16 RMSC                      1:02.32        
 19  Maria McElwain                16 UN-TC                     1:02.92        
 20  Emily Karel                   16 RMSC                      1:03.04        
 21  Emerson Davis                 17 CUBU                      1:03.25        
 22  Kara Verducci                 17 OCCS                      1:03.36        
 23  Sara Reynolds                 16 UN-TC                     1:03.47        
 24  Kassie Jarvis                 15 PM                        1:03.72        
 25  Andrea Nakazawa               17 UN-TC                     1:03.93        
 26  Samantha Ladeveze                GMU                       1:04.00        
 27  Katie Hodges                  16 CUBU                      1:04.18        
 28  Amy Stark                     16 PM                        1:04.21        
 29  Megan Zepp                    16 RMSC                      1:04.35        
 30  Nina Wang                     15 FISH                      1:04.44        
 31  EB Kuhn                       15 UN-TC                     1:04.56        
 32  Melanie Stephens              16 UN-TC                     1:04.79        
 33  Alison Buki                   17 UN-TC                     1:05.74        
 34  Mihan Lee                     15 CUBU                      1:05.93        
 35  Laura Galway                  16 MACHINE                   1:05.95        
 36  Susanna Ashley                17 UN-TC                     1:05.99        
 37  Lindsay Rogers                16 RMSC                      1:06.28        
 38  Danielle Mortensen            15 CUBU                      1:06.56        
 39  Laura McCray                  16 FAST                      1:06.64        
 40  Kimberly Miller               16 RMSC                      1:06.76        
 41  Christina Bowman              15 RMSC                      1:06.84        
 42  Katie Beckett                 15 CUBU                           NT        
 
Event 86  Boys Open 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  28.33  2001        Mark Liscinsky, RMSC                         
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mark Liscinsky                21 CUBU                        49.72        
  2  Juan Rodela                   23 CUBU                        49.79        
  3  Chris Gibson                  19 CUBU                        50.00        
  4  Kevin Mukri                   17 RMSC                        51.12        
  5  Chris Dufek                   18 CUBU                        51.72        
  6  Josh Hafkin                   15 RMSC                        51.98        
  7  Ian Mackinnon                 18 RMSC                        52.90        
  8  John Lyles                    16 CUBU                        53.01        
  9  Cabot Pitts                   18 CUBU                        53.12        
 10  Evan Elsaesser                19 CUBU                        53.18        
 11  Jason Blanken                 17 RMSC                        53.30        
 12  Sean Murray                   17 RMSC                        53.71        
 13  Joe Pascale                   19 CUBU                        54.18        
 14  Michael Balint                18 UN-TC                       54.76        
 15  Ben Gordon                    16 RMSC                        55.30        
 16  Chris Meleski                 18 CUBU                        55.39        
 17  John Dragelin                 16 CUBU                        55.63        
 18  Cory Sanderson                18 RMSC                        55.75        
 19  Keith Diggs                   15 UN-TC                       55.94        
 20  Jimmy McLaughlin              15 UN-CU                       56.34        
 21  Peter Laidlaw                 18 RMSC                        56.39        
 22  Vincent Reydams               15 AAC                         56.47        
 23  Matt Bowes                    15 RMSC                        57.00        
 24  Gary Deshayes                 18 RMSC                        57.73        
 25  Patrick Cureton               18 UN-TC                       57.95        
 26  David Iselin                  15 RMSC                        58.22        
 27  Garrett Stevens-Palmer        15 CUBU                        58.32        
 28  Tim Gutteridge                17 CUBU                        58.79        
 29  Adrian Astiz                  15 RMSC                        59.04        
 30  Josh Korth                    15 RMSC                        59.18        
 31  Barry Revzin                  17 JFD                         59.37        
 32  Michael Hasemann              15 RMSC                        59.45        
 33  Arlen Connolly                16 OCCS                        59.77        
 34  Ben Solomon                   16 RMSC                      1:00.10        
 35  Jamie Reutershan              16 RMSC                      1:00.77        
 36  Michael Chauvin               16 MACHINE                   1:00.78        
 37  Andrew Frampton               16 RMSC                      1:00.79        
 38  Rahul Gandhi                  17 RMSC                      1:00.83        
 39  Ellis Domenech                16 UN-AV                     1:00.98        
 40  Kyle Edgemon                  17 OCCS                      1:01.04        
 41  Chris Blau                    16 FAST                      1:01.16        
 42  Hunter Mims                   15 MACHINE                   1:01.26        
 43  Mark Enterline                17 MACHINE                        NT        
 
Event 87  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  1:13.52  1997        Lindsey Ertter, TCSD                       
 Meet Qualifying:  1:29.49
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Amilee Smith                  14 RMSC                      1:06.52        
  2  Susan Kim                     14 RMSC                      1:06.93        
  3  Catelyn Nelson                14 CUBU                      1:09.46        
  4  Andrea Balint                 14 UN-TC                     1:09.93        
  5  Lauren Jacoby                 14 CUBU                      1:10.64        
  6  Lauren Sullivan               13 CUBU                      1:11.28        
  7  Colleen Haase                 14 RMSC                      1:11.58        
  8  Maggie Macedonia              13 AAC                       1:11.63        
  9  Caitlin McHale                14 CUBU                      1:11.75        
 10  Vanessa Reyes                 13 RMSC                      1:11.85        
 11  MacKenzie Green               14 UN-TC                     1:12.49        
 12  Thea Kromer                   13 UN-TC                     1:12.54        
 13  Jackie Orman                  13 RMSC                      1:12.60        
 14  Arielle Harding               13 CUBU                      1:12.65        
 15  Codie Gesumaria               13 RMSC                      1:12.66        
 16  Caiti Lewis                   14 RMSC                      1:12.75        
 17  Laura Dillon                  13 CUBU                      1:12.90        
 18  Emily Winland                 13 UN-AV                     1:12.91        
 19  Danielle Levy                 14 CUBU                      1:13.26        
 20  Anna Macedonia                13 AAC                       1:13.44        
 21  Meredith Rubin                14 UN-TC                     1:13.46        
 22  Cate Sheerin                  14 RMSC                      1:13.84        
 23  Rachel Karanian               13 RMSC                      1:14.91        
 24  Jessica Kim                   14 FISH                      1:14.99        
 25  Dana Nebinski                 14 UN-TC                     1:15.03        
 26  Emily Smith                   13 CUBU                      1:15.10        
 27  Hailey Szymczak               13 RMSC                      1:15.10        
 28  Morgan Maneely                13 RMSC                      1:15.14        
 29  Tracy DeMocker                13 UN-TC                     1:15.17        
 30  Sofia Sokolove                14 RMSC                      1:15.23        
 31  Alyssa Kelly                  13 CUBU                      1:15.81        
 32  Lindsey Leake                 14 YORK                      1:15.83        
 33  Morgan Webb                   13 RMSC                      1:16.31        
 34  Kristen Wolla                 13 MACHINE                   1:16.50        
 35  Katy Hinkle                   14 AAC                       1:16.54        
 36  Carey O'Leary                 13 UN-TC                     1:16.79        
 37  Margaret Dvorak               13 OCCS                      1:16.86        
 38  Esther Erbe                   14 CUBU                      1:16.95        
 39  Erica Bechtol                 14 RMSC                      1:17.03        
 40  Christie Lin                  14 RMSC                      1:17.16        
 41  Chelsea Hill                  14 MACHINE                   1:17.23        
 42  Maria McIntyre                14 CUBU                      1:17.34        
 43  Kelly Hurley                  14 CUBU                      1:17.97        
 44  Charlotte Floria              13 RMSC                      1:18.16        
 45  Tylisha Deshields             14 RMSC                      1:18.30        
 46  Kasey Richardson              13 RMSC                      1:18.34        
 47  Jillian Catoe                 13 UN-TC                     1:28.88L       
 
Event 88  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  1:10.79  1986        Michael Haynes, NBAC                       
 Meet Qualifying:  1:23.29
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Simone Melillo                14 CUBU                      1:02.82        
  2  Greg Edmonds                  14 CUBU                      1:04.37        
  3  Matthew Leegan                13 CUBU                      1:05.41        
  4  Josef Knecht                  14 RMSC                      1:05.43        
  5  Chris Gibeily                 13 RMSC                      1:05.46        
  6  Zach Holmes                   14 MACHINE                   1:05.82        
  7  Michael Allen                 14 AAC                       1:06.10        
  8  Haywood Miller                14 CUBU                      1:06.12        
  9  Daniel Killeri                14 AAC                       1:07.56        
 10  Ross Tollefson                13 CUBU                      1:08.06        
 11  Thomas Graham                 14 UN-TC                     1:08.46        
 12  Ryan Gil                      14 JFD                       1:08.72        
 13  Max Gustafson                 14 UN-TC                     1:08.81        
 14  Yang Yang                     13 RMSC                      1:09.09        
 15  John Stodter                  14 RMSC                      1:09.80        
 16  Austin Auger                  13 MACHINE                   1:10.01        
 17  Andrew MacGregor              14 OCCS                      1:10.74        
 18  Chris Lee                     14 CUBU                      1:11.11        
 19  Drew Finelli                  14 CUBU                      1:11.28        
 20  Eugene Alekseyev              14 JFD                       1:11.28        
 21  Jared Rubin                   14 UN-TC                     1:11.67        
 22  Jack Sminkey                  14 BAC                       1:12.48        
 23  Peter Donahue                 13 RMSC                      1:12.52        
 24  James Eu                      14 CUBU                      1:13.06        
 25  Ben Lucas                     13 UN-CU                     1:13.09        
 26  Cole Brown                    13 RMSC                      1:13.10        
 
Event 89  Girls Open 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  1:13.18  2001        Lindsey Ertter, CUBU                       
 Meet Qualifying:  1:24.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Masami Tanaka                 24 CUBU                      1:00.36        
  2  Hiroka Sakamoto               21 CUBU                      1:03.38        
  3  Leeann Chang                  17 RMSC                      1:04.64        
  4  Lindsay Rogers                16 RMSC                      1:05.86        
  5  Kristen Beales                15 CUBU                      1:06.53        
  6  Rebecca Brofft                15 UN-PM                     1:06.74        
  7  Ashley Petak                  18 RMSC                      1:06.82        
  8  Ellen Flader                  16 MACHINE                   1:07.49        
  9  Devin Carey                   18 RMSC                      1:07.53        
 10  Christina Boland              19 CUBU                      1:08.11        
 11  Katie Connor                  15 CUBU                      1:08.71        
 12  Hannah Varner                 16 RMSC                      1:08.90        
 13  Sara Foncannon                17 RMSC                      1:09.20        
 14  Lauren Brandes                15 UN-TC                     1:09.61        
 15  Shannon Flores                16 CUBU                      1:09.61        
 16  Erin Mealy                    17 PM                        1:09.71        
 17  Allie Stevens                 15 FAST                      1:10.05        
 18  Meghan Thiel                  18 CUBU                      1:10.10        
 19  Megan Smith                   16 RMSC                      1:10.29        
 20  Liz Cobble                    17 AAC                       1:10.34        
 21  Yeng Lan Beller               14 CUBU                      1:10.67        
 22  Allyson Kight                 17 CUBU                      1:10.89        
 23  Christina Huang               19 CUBU                      1:11.02        
 24  Emma Denvir                   15 UN-TC                     1:11.04        
 25  Kara Allen                    17 RMSC                      1:11.40        
 26  Sal Lincoln                   16 RMSC                      1:11.45        
 27  Sara Steinnagel               15 RMSC                      1:11.56        
 28  Christine Nichols             15 CUBU                      1:11.57        
 29  Nancy Richardson              15 CUBU                      1:11.59        
 30  Andrea Nakazawa               17 UN-TC                     1:11.77        
 31  Samantha Nasakaitis           16 PM                        1:11.86        
 32  Annie Ferguson                17 UN-TC                     1:12.12        
 33  Katie Suthard                 15 RMSC                      1:12.15        
 34  Dale Bostwick                 17 UN-AV                     1:12.28        
 35  Jennifer Sokolower            15 RMSC                      1:12.51        
 36  Kimberly Miller               16 RMSC                      1:12.60        
 37  Ashleigh Walker               18 CUBU                      1:12.72        
 38  Katie Lewis                   17 CUBU                      1:12.89        
 39  Christine Currier             15 FISH                      1:13.00        
 40  Ketrin Nielsen                15 FAST                      1:13.63        
 41  Laura Hoopengardner           16 UN-TC                     1:13.69        
 42  Kelly Suthard                 15 RMSC                      1:13.69        
 43  Sami Keedy                    15 MACHINE                   1:13.75        
 44  Felice Physioc                16 CUBU                      1:13.78        
 45  Lysette Deshields             16 RMSC                      1:13.81        
 46  Jennifer Morris               16 CUBU                      1:13.90        
 47  Caitrin O'Brien               15 CUBU                      1:14.18        
 48  Lindsay Erickson              16 RMSC                      1:14.36        
 
Event 90  Boys Open 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  1:04.17  2000        Ed Moses, CUBU                             
 Meet Qualifying:  1:17.69
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Ed Moses                      22 CUBU                        53.14        
  2  Kevin Furlong                 20 CUBU                        53.87        
  3  Dominick Szabo                20 CUBU                        54.52        
  4  Jarrod Marrs                  28 CUBU                        54.90        
  5  Daniel Velez                  19 RMSC                        55.93        
  6  Ryan Hurley                   17 CUBU                        57.86        
  7  Jonathan Kaufman              19 RMSC                        58.12        
  8  Luis Emilio                   24 RMSC                        58.29        
  9  Ethan Bassett                 22 CUBU                        58.33        
 10  David Cooper                  20 GMU                         58.50        
 11  Andy Pelenberg                18 PM                          58.64        
 12  Ari Molina                    16 CUBU                        59.51        
 13  Sean Sullivan                 17 CUBU                        59.53        
 14  Alex Jendzejec                17 CUBU                      1:00.83        
 15  Jon Farrell                   18 RMSC                      1:01.39        
 16  Rob Swendiman                 17 RMSC                      1:01.50        
 17  David Richards                18 UN-TC                     1:02.07        
 18  Luke Wang                     16 RMSC                      1:02.50        
 19  Chris Blau                    16 FAST                      1:02.71        
 20  Chris Jarvis                  15 CUBU                      1:03.63        
 21  Turan Kayagil                 18 CUBU                      1:03.94        
 22  Kennard Smith                 17 RMSC                      1:04.41        
 23  Andrew Wingert                16 RMSC                      1:04.50        
 24  Barry Revzin                  17 JFD                       1:04.61        
 25  Brian Brett                   16 CUBU                      1:04.92        
 26  Mitch Cooper                  17 H2OYAS                    1:05.12        
 27  Chris Tappis                  18 RMSC                      1:05.18        
 28  David Hahn                    16 CUBU                      1:05.63        
 29  Jake Quase                    18 CUBU                      1:05.74        
 30  Josh Quase                    18 CUBU                      1:06.13        
 31  Joshua Kinas                  15 CUBU                      1:06.16        
 32  Tyler Spindel                 16 RMSC                      1:06.20        
 33  Chris Meleski                 18 CUBU                      1:06.23        
 34  Colin Carroll                 18 H2OYAS                    1:06.32        
 35  Ming-Wei Hsu                  15 RMSC                      1:06.36        
 36  Arlen Connolly                16 OCCS                      1:06.50        
 37  Scott Spencer                 16 RMSC                      1:06.50        
 38  Mark Trigonoplos              15 RMSC                      1:06.85        
 39  Daniel Killeri                14 AAC                       1:07.56        
 40  AJ Blood                      15 CUBU                      1:07.89        
 41  Felix Wang                    16 RMSC                      1:08.31        
 42  John Hutchison                16 CUBU                      1:08.36        
 
Event 91  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  2:08.22  2002        Leslie Swinley, CUBU                       
 Meet Qualifying:  2:27.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Kate Ziegler                  14 FISH                      1:52.40        
  2  Lauren Jacoby                 14 CUBU                      1:54.54        
  3  Andrea Balint                 14 UN-TC                     1:55.72        
  4  Amilee Smith                  14 RMSC                      1:56.66        
  5  Katura Harvey                 14 RMSC                      1:57.36        
  6  Kaeley Boyle                  14 UN-AV                     1:58.24        
  7  Delghi Urubshurow             14 RMSC                      1:58.35        
  8  Megan Waters                  13 RMSC                      2:00.15        
  9  Christine Chuang              14 RMSC                      2:00.72        
 10  Casey Gemunder                14 RMSC                      2:00.88        
 11  Carly Gibson                  14 CUBU                      2:01.03        
 12  Emily Kelly                   14 RMSC                      2:01.19        
 13  Melissa Reynolds              14 UN-TC                     2:01.45        
 14  Tana King                     13 PM                        2:01.84        
 15  Dana Nebinski                 14 UN-TC                     2:02.12        
 16  Mary Kozlowski                14 CUBU                      2:02.44        
 17  Maresa Like-Mathews           14 RMSC                      2:02.50        
 18  Sarah Ramey                   13 CUBU                      2:02.72        
 19  Caitlin Marsilii              13 FISH                      2:02.85        
 20  Chelsie Adams                 13 UN-AV                     2:02.85        
 21  Thea Kromer                   13 UN-TC                     2:03.11        
 22  Molly McNerney                14 UN-TC                     2:03.39        
 23  Jill Hamilton                 14 CUBU                      2:03.93        
 24  Heather Alvord                14 RMSC                      2:04.11        
 25  Morgan Ribar                  13 CUBU                      2:04.16        
 26  Kristen Moores                14 TNT                       2:04.51        
 27  Alexis Smith                  14 UN-TC                     2:04.67        
 28  Amy Crider                    13 OCCS                      2:05.07        
 29  Cortney Barry                 13 FAST                      2:05.16        
 30  Kelly Grabarek                14 RMSC                      2:05.46        
 31  Frani Hess                    14 CUBU                      2:05.49        
 32  Morgan Webb                   13 RMSC                      2:05.59        
 33  Mairid Dinenna                14 TNT                       2:05.59        
 34  Ashley Prescott               13 OCCS                      2:05.68        
 35  Sandra Lee                    13 RMSC                      2:05.83        
 36  Hailey Hewitt                 13 CUBU                      2:05.90        
 37  Vanessa Reyes                 13 RMSC                      2:06.36        
 38  Alyssa Kelly                  13 CUBU                      2:06.79        
 39  Jessica Kim                   14 FISH                      2:06.81        
 40  Kelly Hurley                  14 CUBU                      2:06.88        
 41  Catherine Kim                 13 FISH                      2:06.94        
 42  Lisa Snyder                   13 PM                        2:06.94        
 43  Claire Weems                  14 CUBU                      2:06.98        
 44  Margaret Dvorak               13 OCCS                      2:07.24        
 45  Kristie Hughes                13 RMSC                      2:07.63        
 46  Molly Lincoln                 13 RMSC                      2:07.80        
 47  Rachel Glasser                13 FAST                      2:08.06        
 48  Maria McIntyre                14 CUBU                      2:08.56        
 49  Sara Riley                    14 RMSC                      2:08.58        
 50  Jeannie Benedetti             14 RMSC                      2:09.06        
 51  Sarah Erickson                13 CUBU                      2:09.14        
 52  Debbie Dunsmore               14 RMSC                      2:09.36        
 53  Erica Swanson                 14 UN-AV                     2:09.52        
 54  Courtney Gaddi                13 FAST                      2:09.58        
 55  Lauren Sullivan               13 CUBU                      2:09.67        
 56  Eileen Shi                    13 RMSC                      2:09.73        
 57  Kellie Chang                  14 CUBU                      2:10.12        
 58  Erica Bechtol                 14 RMSC                      2:10.19        
 59  Laura Dillon                  13 CUBU                      2:10.30        
 60  Brittany Tulloch              14 FAST                      2:10.58        
 
Event 92  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  2:02.14  1994        Jon Lowell, VSC                            
 Meet Qualifying:  2:22.39
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Drew Bollea                   14 CUBU                        58.59        
  2  Drew Finelli                  14 CUBU                      1:48.67        
  3  Andy Mears                    14 UN-AV                     1:49.08        
  4  Alex Ray                      14 CUBU                      1:49.91        
  5  Phillip Hinrichsen            14 CUBU                      1:49.93        
  6  Adam McDonald                 14 CUBU                      1:50.87        
  7  Peter Humphries               14 FAST                      1:50.92        
  8  Robert Grimmett-Norris        13 CUBU                      1:52.97        
  9  Paul Gannett                  14 BAC                       1:53.76        
 10  Will Trainor                  14 CUBU                      1:55.21        
 11  Zack Wise                     14 CUBU                      1:55.34        
 12  Nathan Swallow                14 RMSC                      1:55.53        
 13  Jared Rubin                   14 UN-TC                     1:56.17        
 14  Trae Wells                    14 CUBU                      1:56.77        
 15  Ethan Benjamin                14 RMSC                      1:57.43        
 16  Alex Smith                    13 BAC                       1:57.70        
 17  Stephen Janos                 14 RMSC                      1:57.78        
 18  Stephen Moreland              14 CUBU                      1:58.24        
 19  Andy Richardson               14 CUBU                      1:58.51        
 20  Josef Knecht                  14 RMSC                      1:59.12        
 21  Brock Park                    13 CUBU                      1:59.34        
 22  Jake Lewis                    13 CUBU                      1:59.35        
 23  James Traylor                 14 UN-AV                     1:59.53        
 24  Eugene Alekseyev              14 JFD                       2:00.11        
 25  Robert Canner                 13 FAST                      2:00.44        
 26  Dan Nichols                   14 PM                        2:00.57        
 27  Chris Lee                     14 CUBU                      2:00.95        
 28  Yang Yang                     13 RMSC                      2:01.17        
 29  Bryan Erickson                14 RMSC                      2:01.33        
 30  David Vuong                   13 RMSC                      2:01.71        
 31  Peter Donahue                 13 RMSC                      2:02.14        
 32  Michael Hepp                  13 RMSC                      2:02.62        
 33  Matthew Leegan                13 CUBU                      2:02.68        
 34  Andrew Feldt                  14 CUBU                      2:02.68        
 35  Ryan Rubush                   14 BAC                       2:02.81        
 36  James Eu                      14 CUBU                      2:03.20        
 37  Ryan Lichtenfels              13 FISH                      2:04.03        
 38  Tim Daniels                   13 MACHINE                   2:04.29        
 39  Zach Holmes                   14 MACHINE                   2:04.38        
 40  Ben Lucas                     13 UN-CU                     2:04.61        
 41  Joseph Finn                   13 RMSC                      2:04.94        
 42  Simone Melillo                14 CUBU                      2:05.03        
 43  John-Howard Sidman            13 CUBU                      2:05.09        
 44  Robert Feasley                14 RMSC                      2:05.39        
 
Event 93  Girls Open 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  2:05.61  1994        Michelle Griglione, CUBU                   
 Meet Qualifying:  2:20.79
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Jessica Brosch                19 RMSC                      1:50.37        
  2  Leslie Swinley                15 CUBU                      1:51.07        
  3  Colleen Law                   15 CUBU                      1:51.26        
  4  Christina Boland              19 CUBU                      1:52.06        
  5  Erica Suguiyama               17 CUBU                      1:52.07        
  6  Yeng Lan Beller               14 CUBU                      1:52.17        
  7  Meghan Thiel                  18 CUBU                      1:52.17        
  8  Laura Ullrich                 19 CUBU                      1:52.86        
  9  Christine Nichols             15 CUBU                      1:53.03        
 10  Megan Hurd                    18 CUBU                      1:53.32        
 11  Julie O'Brien                 16 CUBU                      1:53.62        
 12  Emily Karel                   16 RMSC                      1:53.70        
 13  Caroline Bellis               16 CUBU                      1:54.10        
 14  Katherine Finegan             15 CUBU                      1:54.24        
 15  Samantha White                18 RMSC                      1:54.77        
 16  Alice Henriques               22 CUBU                      1:55.37        
 17  Christine Yurechko            16 UN-TC                     1:55.40        
 18  Roxanne Richardson            17 RMSC                      1:55.71        
 19  Danielle Mortensen            15 CUBU                      1:55.73        
 20  Marina Falcone                15 H2OYAS                    1:55.85        
 21  Emerson Davis                 17 CUBU                      1:56.05        
 22  Kathryn Gold                  18 RMSC                      1:56.09        
 23  Johanna Papa                  17 RMSC                      1:56.48        
 24  Sammy Aponte                  16 RMSC                      1:56.91        
 25  Kimberly Magnanelli           20 CUBU                      1:56.92        
 26  Caroline O'Sullivan           17 CUBU                      1:57.32        
 27  Maegan Olivos                 18 RMSC                      1:57.35        
 28  Michelle Parkhurst            15 MACHINE                   1:57.42        
 29  Kristin Cunningham            15 CUBU                      1:57.45        
 30  Elana McDermott               19 CUBU                      1:58.00        
 31  Marissa Heebner               16 CUBU                      1:58.05        
 32  Allie Smith                   16 FISH                      1:58.14        
 33  Christina Bowman              15 RMSC                      1:58.17        
 34  Dana Constantino              15 CUBU                      1:58.41        
 35  Caryn Albert                  17 RMSC                      1:58.47        
 36  Allie Stevens                 15 FAST                      1:58.53        
 37  Rebecca Jimenez               18 CUBU                      1:58.55        
 38  Felice Physioc                16 CUBU                      1:58.77        
 39  Amy Stark                     16 PM                        1:58.95        
 40  Katie Hodges                  16 CUBU                      1:58.97        
 41  Andrea Nakazawa               17 UN-TC                     1:59.02        
 42  Kristen Beales                15 CUBU                      1:59.12        
 43  EB Kuhn                       15 UN-TC                     1:59.29        
 44  Kerry Urso                    16 OCCS                      1:59.41        
 45  Whitney Broten                15 CUBU                      2:00.63        
 46  Jennifer Morris               16 CUBU                      2:00.83        
 47  Annie Ferguson                17 UN-TC                     2:00.93        
 48  Jenn Martin                   18 RMSC                      2:00.95        
 49  Meghan Tracy                  17 CUBU                      2:01.12        
 50  Lauren Brandes                15 UN-TC                     2:01.21        
 51  Nancy Richardson              15 CUBU                      2:01.33        
 52  Anne Conroy                   15 CUBU                      2:01.36        
 53  Ally St Claire                16 RMSC                      2:01.38        
 54  Alanna Ream                   16 FISH                      2:02.18        
 55  Kelly Hendershot              15 RMSC                      2:02.35        
 56  Lindsay Rogers                16 RMSC                      2:02.43        
 57  Allyson Kight                 17 CUBU                      2:02.64        
 58  Virginia Paradis              16 CUBU                      2:02.79        
 59  Megan Zepp                    16 RMSC                      2:02.89        
 60  Nina Wang                     15 FISH                      2:03.23        
 61  Sara Foncannon                17 RMSC                      2:03.81        
 62  Rebecca Burns                 17 CUBU                      2:03.81        
 63  Lindsay Erickson              16 RMSC                      2:04.56        
 64  Sara Reynolds                 16 UN-TC                     2:04.59        
 65  Caitrin O'Brien               15 CUBU                      2:04.78        
 
Event 94  Boys Open 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  1:55.65  1998        Nate Boyle, AVST                           
 Meet Qualifying:  2:07.59
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mark Liscinsky                21 CUBU                      1:36.71        
  2  Yuri Suguiyama                20 CUBU                      1:39.77        
  3  Nate Boyle                    25 UN-AV                     1:40.14        
  4  Juan Rodela                   23 CUBU                      1:41.22        
  5  Andrew Foss                   18 CUBU                      1:41.45        
  6  Juan Valdivieso               22 CUBU                      1:41.97        
  7  Ed Moses                      22 CUBU                      1:42.06        
  8  Rob Persico                   19 RMSC                      1:42.08        
  9  Estebe Salgado                19 CUBU                      1:42.20        
 10  Jamie Grimes                  24 RMSC                      1:42.28        
 11  Erwan Jeffroy                 21 CUBU                      1:42.67        
 12  Kevin Fisher                  19 CUBU                      1:42.90        
 13  Steve Maher                   23 CUBU                      1:43.12        
 14  Jonathan Mengering            18 RMSC                      1:43.14        
 15  Chris Dufek                   18 CUBU                      1:43.18        
 16  Dominick Szabo                20 CUBU                      1:43.38        
 17  Ethan Bassett                 22 CUBU                      1:43.49        
 18  Jason Adler                   16 CUBU                      1:43.56        
 19  Kevin Mukri                   17 RMSC                      1:43.84        
 20  Matt Dugan                    16 CUBU                      1:43.90        
 21  Cabot Pitts                   18 CUBU                      1:44.02        
 22  Kevin Furlong                 20 CUBU                      1:44.39        
 23  Frank Byscov                  27 UN                        1:44.50        
 24  Chris Tappis                  18 RMSC                      1:44.66        
 25  Tim Boyd                      32 CUBU                      1:44.76        
 26  Andrew Mendelsohn             18 CUBU                      1:45.05        
 27  Peter Laidlaw                 18 RMSC                      1:45.18        
 28  Garrett Stevens-Palmer        15 CUBU                      1:45.24        
 29  Ben Miller                    16 CUBU                      1:45.39        
 30  John Hutchison                16 CUBU                      1:45.46        
 31  Stephen Scheren               16 PM                        1:45.73        
 32  Gary Deshayes                 18 RMSC                      1:46.11        
 33  Jason Blanken                 17 RMSC                      1:46.15        
 34  Daniel Mengering              15 RMSC                      1:46.16        
 35  Jon Dugan                     19 CUBU                      1:46.18        
 36  Daniel Davison                17 CUBU                      1:46.22        
 37  Alex Chen                     15 BAC                       1:46.34        
 38  Ted Hamilton                  17 CUBU                      1:46.40        
 39  Josh Hafkin                   15 RMSC                      1:46.52        
 40  Kyle Wisor                    15 RMSC                      1:46.78        
 41  Alex Anderson                 15 FISH                      1:46.87        
 42  Richard Matthews              17 CUBU                      1:47.06        
 43  John Dragelin                 16 CUBU                      1:47.16        
 44  Guillermo Garcia              17 CUBU                      1:47.30        
 45  Joey Mechak                   16 RMSC                      1:47.35        
 46  Dito Calderon                 15 BAC                       1:47.45        
 47  John Lyles                    16 CUBU                      1:47.57        
 48  AJ Blood                      15 CUBU                      1:47.65        
 49  Eric Wellington               20 CUBU                      1:48.50        
 50  Matthew McGillicuddy          19 GMU                       1:48.51        
 51  Vincent Reydams               15 AAC                       1:48.95        
 52  Keith Diggs                   15 UN-TC                     1:49.15        
 53  Chris Jarvis                  15 CUBU                      1:49.27        
 54  James Morris                  19 CUBU                      1:49.32        
 55  Matt Bowes                    15 RMSC                      1:49.97        
 56  Colin Weick                   16 RMSC                      1:50.01        
 57  Ryan Newmeyer                 15 CUBU                      1:50.06        
 58  David Hahn                    16 CUBU                      1:50.21        
 59  Joe Pascale                   19 CUBU                      1:50.24        
 60  Brian Brett                   16 CUBU                      1:50.70        
 61  Drew Hellmann                 17 UN-TC                     1:50.71        
 62  Mike Honigberg                17 CUBU                      1:50.86        
 63  Jack Curran                   15 RMSC                      1:50.89        
 64  Daniel Santin                 20 CUBU                      1:51.24        
 65  Matthew Ward                  17 RMSC                      1:51.39        
 66  Chris Foley                   16 CUBU                      1:51.41        
 67  Roger Carman                  17 RMSC                      1:51.54        
 68  Adrian Astiz                  15 RMSC                      1:51.88        
 69  Sean Spencer                  18 RMSC                      1:52.15        
 70  David Iselin                  15 RMSC                      1:52.25        
 71  Andrew Frampton               16 RMSC                      1:52.28        
 72  Mike Galasso                  17 CUBU                      1:52.35        
 73  Tommy Chandler                15 CUBU                      1:52.36        
 74  Alex Jendzejec                17 CUBU                      1:52.44        
 75  Stephen Vu                    16 PM                        1:52.47        
 76  Joshua Kinas                  15 CUBU                      2:05.11L       
 77  Andrew Wingert                16 RMSC                      2:07.10L       
 
Event 95  Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:  2:08.31  2002        Curl-Burke Swim Club, CUBU                 
                        E KEMP, C Nichols, Y BELLER, C Law                
     Team
===============================================================================
  1  CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                                  1:49.84        
  2  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'                        1:51.62        
  3  CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                                  1:53.98        
  4  ARLINGTON AQUATIC CLUB  'A'                                1:56.36        
  5  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'                        1:57.43        
  6  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'C'                        2:01.19        
  7  OCCOQUAN SWIMMING  'A'                                     2:02.24        
  8  FAIRLAND AQUATICS S.T.  'A'                                2:07.80        
  9  AQUAHOYAS SWIMMING  'A'                                    2:13.75        
 
Event 96  Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:  2:01.60  2000        Curl-Burke Swim Club, CUBU                 
     Team
===============================================================================
  1  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'                        1:45.01        
  2  CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                                  1:48.12        
  3  CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                                  1:49.33        
  4  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'                        1:50.43        
  5  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'C'                        1:55.21        
  6  BOWIE AQUATIC CLUB  'A'                                    2:06.87        
 
Event 97  Girls Open 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:  2:02.35  2000        University of Maryland, UMD                
     Team
===============================================================================
  1  CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                                  1:46.56        
  2  CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                                  1:49.35        
  3  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'                        1:50.61        
  4  CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                                  1:50.91        
  5  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'                        1:53.21        
  6  MACHINE AQUATICS  'A'                                      1:57.20        
  7  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'C'                        1:58.23        
  8  THE FISH  'A'                                              1:59.15        
  9  OCCOQUAN SWIMMING  'A'                                     2:00.44        
 10  FAIRLAND AQUATICS S.T.  'A'                                2:00.64        
 11  AQUAHOYAS SWIMMING  'A'                                    2:07.91        
 
Event 98  Boys Open 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:  1:47.92  2000        Curl-Burke Swim Club, CUBU                 
     Team
===============================================================================
  1  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'                        1:36.93        
  2  CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                                  1:37.90        
  3  CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                                  1:39.90        
  4  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'                        1:41.23        
  5  CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                                  1:41.41        
  6  MACHINE AQUATICS  'A'                                      1:43.44        
  7  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'C'                        1:44.90        
  8  FAIRLAND AQUATICS S.T.  'A'                                1:53.38