2003 Nike Maryland State Long Course Championships
May 30-June 1, 2003
Rockville Swim Center
Hosted by the Rockville-Montgomery Swim Club and
Sponsored by Nike Swim
Psych Sheet - Saturday Morning Session

                 
 
Event 17  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  2:22.44  1998        Jessica Brosch, RMSC                       
 Meet Qualifying:  2:47.79
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mei Christensen               14 CUBU                      2:11.58        
  2  Christine Chuang              14 RMSC                      2:12.16        
  3  Casey Gemunder                14 RMSC                      2:14.45        
  4  Chelsea Geckler               14 FISH                      2:15.15        
  5  Rachel Glasser                13 FAST                      2:17.77        
  6  Ashley Prescott               13 OCCS                      2:18.13        
  7  Cate Sheerin                  14 RMSC                      2:18.57        
  8  Amy Crider                    13 OCCS                      2:18.94        
  9  Mary Kozlowski                14 CUBU                      2:19.32        
 10  Maresa Like-Mathews           14 RMSC                      2:19.44        
 11  Sandra Lee                    13 RMSC                      2:23.23        
 12  Lauren Sullivan               13 CUBU                      2:23.74        
 13  Tana King                     13 PM                        2:23.98        
 
Event 18  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  2:18.35  1986        Blake Porch, NBAC                          
 Meet Qualifying:  2:41.19
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Andy Brake                    14 UN-CU                     1:57.63        
  2  Phillip Hinrichsen            14 CUBU                      1:59.28        
  3  Paul Gannett                  14 BAC                       2:03.02        
  4  Peter Humphries               14 FAST                      2:04.43        
  5  Simone Melillo                14 CUBU                      2:04.82        
  6  Jonathan Pool                 14 CUBU                      2:06.84        
  7  Robert Grimmett-Norris        13 CUBU                      2:10.64        
  8  Ben Mechak                    14 RMSC                      2:10.97        
  9  Drew Bollea                   14 CUBU                      2:11.62        
 10  Nathan Swallow                14 RMSC                      2:15.25        
 11  Dan Nichols                   14 PM                        2:15.83        
 12  Stephen Moreland              14 CUBU                      2:15.98        
 13  Alex Smith                    13 BAC                       2:17.94        
 14  Zac Wheatley                  13 AAC                       2:17.98        
 15  Jared Rubin                   14 UN-TC                     2:20.18        
 16  Robert Feasley                14 RMSC                      2:22.06        
 17  Alex Kim                      13 RMSC                      2:22.68        
 
Event 19  Girls Open 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  2:13.45  1992        Michelle Griglione, CUBU                   
 Meet Qualifying:  2:43.59
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Jessica Brosch                19 RMSC                      2:01.03        
  2  Kathryn Gold                  18 RMSC                      2:03.52        
  3  Erica Suguiyama               17 CUBU                      2:04.51        
  4  Jordan Zarin                  16 RMSC                      2:05.14        
  5  Rachael Burke                 19 CUBU                      2:06.53        
  6  Elizabeth Kemp                15 CUBU                      2:06.76        
  7  Julie O'Brien                 16 CUBU                      2:08.25        
  8  Alanna Ream                   16 FISH                      2:09.38        
  9  Leslie Swinley                15 CUBU                      2:10.09        
 10  Becky Horning                 17 UN-AV                     2:11.86        
 11  Caroline O'Sullivan           17 CUBU                      2:13.41        
 12  Susanna Ashley                17 UN-TC                     2:16.73        
 13  Sarah Chuzi                   17 UN-TC                     2:19.19        
 14  Jenn Martin                   18 RMSC                      2:19.80        
 15  Kelly Hendershot              15 RMSC                      2:22.35        
 16  Melanie Stephens              16 UN-TC                     2:22.70        
 17  Kaitlin MacDONALD             16 RMSC                      2:23.00        
 
Event 20  Boys Open 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  2:05.74  2002        Juan Valdivieso, CUBU                      
 Meet Qualifying:  2:31.89
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Juan Valdivieso               22 CUBU                      1:47.11        
  2  Michael Raab                  20 RMSC                      1:47.18        
  3  Kevin Fisher                  19 CUBU                      1:53.12        
  4  Ryan Hurley                   17 CUBU                      1:54.25        
  5  Kirk Weldon                   19 H2OYAS                    1:55.99        
  6  Jamie Grimes                  24 RMSC                      1:58.31        
  7  Ian Wandner                   16 CUBU                      1:58.35        
  8  Luke Wang                     16 RMSC                      1:58.94        
  9  Dito Calderon                 15 BAC                       1:59.04        
 10  Mike Galasso                  17 CUBU                      2:00.04        
 11  Daniel Mengering              15 RMSC                      2:00.25        
 12  Kevin Walsh                   20 H2OYAS                    2:00.59        
 13  Joey Mechak                   16 RMSC                      2:00.89        
 14  Turan Kayagil                 18 CUBU                      2:02.64        
 15  Alex Chen                     15 BAC                       2:03.74        
 16  Drew Hellmann                 17 UN-TC                     2:04.35        
 17  Nicholas Raithel              15 CUBU                      2:04.42        
 18  Kyle Edgemon                  17 OCCS                      2:04.81        
 19  Jake Quase                    18 CUBU                      2:05.27        
 20  Sean Spencer                  18 RMSC                      2:06.11        
 21  Adrian Astiz                  15 RMSC                      2:06.52        
 22  James Morris                  19 CUBU                      2:08.55        
 23  John Hutchison                16 CUBU                      2:08.55        
 24  Robert Kreitler               15 PM                        2:09.66        
 25  Hunter Mims                   15 MACHINE                   2:10.59        
 26  Rahul Gandhi                  17 RMSC                      2:10.99        
 27  Cory Sanderson                18 RMSC                      2:12.27        
 28  Tommy Chandler                15 CUBU                      2:12.31        
 29  David Benjamin                17 RMSC                      2:12.36        
 30  Jon Eskow                     16 RMSC                      2:13.38        
 31  Justin Uratani                15 FAST                      2:13.49        
 32  Michael Hasemann              15 RMSC                      2:13.84        
 33  Matthew Harris                15 MSSC                      2:29.90L       
 
Event 21  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  2:40.99  1990        Anita Nall, NBAC                           
 Meet Qualifying:  3:11.19
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Amilee Smith                  14 RMSC                      2:19.10        
  2  Susan Kim                     14 RMSC                      2:24.10        
  3  Catelyn Nelson                14 CUBU                      2:31.79        
  4  Colleen Haase                 14 RMSC                      2:33.80        
  5  Lauren Sullivan               13 CUBU                      2:35.19        
  6  Caiti Lewis                   14 RMSC                      2:35.31        
  7  Laura Dillon                  13 CUBU                      2:35.44        
  8  Chelsea Geckler               14 FISH                      2:35.66        
  9  Caitlin McHale                14 CUBU                      2:36.31        
 10  Dana Nebinski                 14 UN-TC                     2:36.56        
 11  Vanessa Reyes                 13 RMSC                      2:36.78        
 12  Jackie Orman                  13 RMSC                      2:38.60        
 13  Morgan Webb                   13 RMSC                      2:40.40        
 14  Caroline Wells                13 CUBU                      2:41.17        
 15  Arielle Harding               13 CUBU                      2:41.24        
 16  Meredith Rubin                14 UN-TC                     2:42.35        
 17  Danielle Levy                 14 CUBU                      2:42.47        
 18  Carey O'Leary                 13 UN-TC                     2:42.52        
 19  Kasey Richardson              13 RMSC                      2:42.99        
 20  Sandra Lee                    13 RMSC                      2:43.22        
 21  Alyssa Kelly                  13 CUBU                      2:43.23        
 22  Rachel Karanian               13 RMSC                      2:43.40        
 23  Codie Gesumaria               13 RMSC                      2:44.02        
 24  Emily Smith                   13 CUBU                      2:44.16        
 25  Sofia Sokolove                14 RMSC                      2:44.70        
 26  Morgan Maneely                13 RMSC                      2:44.74        
 27  Charlotte Floria              13 RMSC                      2:45.05        
 28  Tracy DeMocker                13 UN-TC                     2:45.09        
 29  Yoriko Nakamura               14 MACHINE                   2:45.77        
 30  Katie Schickler               14 JFD                       2:45.77        
 31  Esther Erbe                   14 CUBU                      2:46.85        
 32  Hailey Szymczak               13 RMSC                      2:47.80        
 33  Lindsey Leake                 14 YORK                      2:48.42        
 
Event 22  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  2:33.25  1986        Greg Burgess, UNAT                         
 Meet Qualifying:  3:02.79
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Simone Melillo                14 CUBU                      2:15.50        
  2  Drew Finelli                  14 CUBU                      2:19.95        
  3  Jonathan Pool                 14 CUBU                      2:20.37        
  4  Haywood Miller                14 CUBU                      2:20.45        
  5  Greg Edmonds                  14 CUBU                      2:22.28        
  6  Michael Allen                 14 AAC                       2:22.94        
  7  Chris Gibeily                 13 RMSC                      2:24.13        
  8  Matthew Leegan                13 CUBU                      2:26.32        
  9  Thomas Graham                 14 UN-TC                     2:26.70        
 10  Max Gustafson                 14 UN-TC                     2:29.11        
 11  Ross Tollefson                13 CUBU                      2:29.75        
 12  John Stodter                  14 RMSC                      2:30.87        
 13  Austin Auger                  13 MACHINE                   2:31.52        
 14  Ben Lucas                     13 UN-CU                     2:32.47        
 15  Ryan Gil                      14 JFD                       2:32.80        
 16  Avery Duffin                  14 RMSC                      2:36.86        
 17  Peter Donahue                 13 RMSC                      2:36.96        
 18  Cole Brown                    13 RMSC                      2:37.39        
 19  Jack Sminkey                  14 BAC                       2:38.67        
 20  Greg Reutershan               13 RMSC                      2:39.73        
 21  Joseph Finn                   13 RMSC                      2:40.15        
 22  Zac Wheatley                  13 AAC                       2:59.68L       
 
Event 23  Girls Open 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  2:32.41  2002        Masami Tanaka, CUBU                        
 Meet Qualifying:  3:08.19
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Masami Tanaka                 24 CUBU                      2:08.24        
  2  Hiroka Sakamoto               21 CUBU                      2:15.33        
  3  Leeann Chang                  17 RMSC                      2:16.87        
  4  Kristen Beales                15 CUBU                      2:18.73        
  5  Jenny Basel                   15 UN-AV                     2:18.99        
  6  Lindsay Rogers                16 RMSC                      2:20.89        
  7  Christine Nichols             15 CUBU                      2:26.49        
  8  Ellen Flader                  16 MACHINE                   2:27.53        
  9  Christina Huang               19 CUBU                      2:27.71        
 10  Rebecca Brofft                15 UN-PM                     2:28.89        
 11  Lauren Brandes                15 UN-TC                     2:29.56        
 12  Megan Smith                   16 RMSC                      2:30.47        
 13  Annie Ferguson                17 UN-TC                     2:30.54        
 14  Kim Ogren                     17 CUBU                      2:31.51        
 15  Sara Foncannon                17 RMSC                      2:31.88        
 16  Liz Cobble                    17 AAC                       2:32.79        
 17  Erin Mealy                    17 PM                        2:33.21        
 18  Christine Currier             15 FISH                      2:33.47        
 19  Shannon Flores                16 CUBU                      2:33.73        
 20  Jennifer Sokolower            15 RMSC                      2:35.57        
 21  Sal Lincoln                   16 RMSC                      2:35.59        
 22  Kimberly Miller               16 RMSC                      2:35.73        
 23  Kara Allen                    17 RMSC                      2:35.96        
 24  Sara Steinnagel               15 RMSC                      2:36.03        
 25  Ashleigh Walker               18 CUBU                      2:36.15        
 26  Katie Suthard                 15 RMSC                      2:36.64        
 27  Julia Hollister               15 CUBU                      2:36.84        
 28  Katie Ganssle                 15 CUBU                      2:36.95        
 29  Lindsay Erickson              16 RMSC                      2:37.36        
 30  Nancy Richardson              15 CUBU                      2:38.15        
 31  Katie Lewis                   17 CUBU                      2:38.62        
 32  Sami Keedy                    15 MACHINE                   2:39.51        
 33  Caitrin O'Brien               15 CUBU                      2:40.12        
 34  Samantha Nasakaitis           16 PM                        2:40.72        
 35  Kelly Suthard                 15 RMSC                      2:40.95        
 36  Malisa Arnold                 16 RMSC                      2:41.52        
 37  Alanna Ream                   16 FISH                      2:41.80        
 38  Kristen Konopka               16 H2OYAS                    2:42.62        
 39  Kelly Lefevere                15 FAST                      2:43.05        
 40  Ellen Boryan                  15 AAC                       2:43.13        
 41  Christine Selzer              17 RMSC                      2:43.37        
 42  Marissa Heebner               16 CUBU                      2:43.64        
 43  Dale Bostwick                 17 UN-AV                     2:43.70        
 44  Laurel Kehs                   16 FISH                      2:43.81        
 45  Laura Hoopengardner           16 UN-TC                     2:43.93        
 46  Sarah Taylor                  15 OCCS                      2:43.96        
 47  Kelsey Dean                   15 RMSC                      2:45.08        
 48  Jennifer Thai                 17 RMSC                      2:45.16        
 49  Anna Blasiak                  18 JFD                       2:45.21        
 50  Alexis Deegan                 14 PM                        2:45.56        
 
Event 24  Boys Open 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  2:17.59  2002        Ed Moses, CUBU                             
 Meet Qualifying:  2:48.89
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Ed Moses                      22 CUBU                      1:51.88        
  2  Dominick Szabo                20 CUBU                      1:57.78        
  3  Daniel Velez                  19 RMSC                      2:01.79        
  4  Ryan Hurley                   17 CUBU                      2:01.92        
  5  Ethan Bassett                 22 CUBU                      2:03.43        
  6  Jarrod Marrs                  28 CUBU                      2:04.23        
  7  Kevin Furlong                 20 CUBU                      2:04.50        
  8  Andy Pelenberg                18 PM                        2:06.31        
  9  David Cooper                  20 GMU                       2:07.50        
 10  Jonathan Kaufman              19 RMSC                      2:08.41        
 11  Sean Sullivan                 17 CUBU                      2:11.22        
 12  Ari Molina                    16 CUBU                      2:11.58        
 13  Jon Farrell                   18 RMSC                      2:13.47        
 14  Chris Jarvis                  15 CUBU                      2:13.97        
 15  Frank Byscov                  27 UN                        2:14.65        
 16  Luke Wang                     16 RMSC                      2:17.36        
 17  Rob Swendiman                 17 RMSC                      2:19.23        
 18  Andrew Wingert                16 RMSC                      2:20.66        
 19  Alex Anderson                 15 FISH                      2:21.79        
 20  John Yeany                    17 CUBU                      2:23.28        
 21  Chris Blau                    16 FAST                      2:23.80        
 22  Joshua Kinas                  15 CUBU                      2:24.73        
 23  Timothy Allen                 16 AAC                       2:24.89        
 24  David Kraft                   16 PM                        2:24.91        
 25  Kennard Smith                 17 RMSC                      2:25.60        
 26  Chris Bosco                   15 PM                        2:25.82        
 27  Arlen Connolly                16 OCCS                      2:26.19        
 28  Mark Trigonoplos              15 RMSC                      2:27.69        
 29  Joey Quase                    16 CUBU                      2:28.12        
 30  Ming-Wei Hsu                  15 RMSC                      2:28.45        
 31  Dito Calderon                 15 BAC                       2:28.53        
 32  Nicholas Raithel              15 CUBU                      2:28.62        
 33  Colin Carroll                 18 H2OYAS                    2:28.82        
 
Event 25  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  59.62  2002        Colleen Law, CUBU                            
 Meet Qualifying:  1:08.49
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Andrea Balint                 14 UN-TC                       52.62        
  2  Lauren Jacoby                 14 CUBU                        52.89        
  3  Kate Ziegler                  14 FISH                        53.09        
  4  Katy Hinkle                   14 AAC                         53.64        
  5  Katura Harvey                 14 RMSC                        53.84        
  6  Carly Gibson                  14 CUBU                        54.19        
  7  Katie Radloff                 14 AAC                         54.89        
  8  Maggie Macedonia              13 AAC                         55.07        
  9  Megan Waters                  13 RMSC                        55.26        
 10  Maria McIntyre                14 CUBU                        55.44        
 11  Delghi Urubshurow             14 RMSC                        55.73        
 12  Tana King                     13 PM                          55.91        
 13  Sarah Ramey                   13 CUBU                        56.04        
 14  Kaeley Boyle                  14 UN-AV                       56.12        
 15  Amy Crider                    13 OCCS                        56.48        
 16  Rachel Greene                 14 CUBU                        56.56        
 17  Morgan Ribar                  13 CUBU                        56.59        
 18  Caitlin Marsilii              13 FISH                        56.70        
 19  Molly McNerney                14 UN-TC                       56.77        
 20  Cate Sheerin                  14 RMSC                        56.83        
 21  Mary Kozlowski                14 CUBU                        56.90        
 22  Claire Weems                  14 CUBU                        56.97        
 23  MacKenzie Green               14 UN-TC                       56.97        
 24  Dana Nebinski                 14 UN-TC                       56.98        
 25  Chelsie Adams                 13 UN-AV                       56.98        
 26  Theresa Gazo                  14 RMSC                        57.13        
 27  Morgan Webb                   13 RMSC                        57.30        
 28  Alexis Smith                  14 UN-TC                       57.38        
 29  Casey Gemunder                14 RMSC                        57.41        
 30  Anna Macedonia                13 AAC                         57.51        
 31  Margaret Dvorak               13 OCCS                        57.65        
 32  Thea Kromer                   13 UN-TC                       57.66        
 33  Kristen Moores                14 TNT                         57.78        
 34  Cortney Barry                 13 FAST                        58.13        
 35  Jill Hamilton                 14 CUBU                        58.23        
 36  Vanessa Reyes                 13 RMSC                        58.29        
 37  Sara Riley                    14 RMSC                        58.35        
 38  Jackie Orman                  13 RMSC                        58.40        
 39  Christy Nicholas              14 CUBU                        58.58        
 40  Courtney Gaddi                13 FAST                        58.63        
 41  Lisa Long                     13 CUBU                        58.73        
 42  Heather Alvord                14 RMSC                        58.81        
 43  Rachel Glasser                13 FAST                        58.90        
 44  Katherine Decrosta            13 UN-TC                       58.92        
 45  Shannon Phelan                14 TNT                         58.94        
 46  Ashley Prescott               13 OCCS                        59.08        
 47  Kelly Grabarek                14 RMSC                        59.10        
 48  Brittany Tulloch              14 FAST                        59.12        
 49  Tylisha Deshields             14 RMSC                        59.22        
 50  Sarah Erickson                13 CUBU                        59.31        
 51  Hailey Hewitt                 13 CUBU                        59.44        
 52  Eileen Shi                    13 RMSC                        59.49        
 53  Katie Schickler               14 JFD                         59.51        
 54  Debbie Dunsmore               14 RMSC                        59.59        
 55  Lissa Henderson               14 MACHINE                     59.67        
 56  Alyssa Kelly                  13 CUBU                        59.68        
 57  Jessica Kim                   14 FISH                        59.68        
 58  Frani Hess                    14 CUBU                        59.76        
 59  Courtney Lesnik               13 TNT                         59.76        
 60  Katie Kundrat                 13 FAST                        59.91        
 61  Arielle Harding               13 CUBU                        59.96        
 62  Emily Winland                 13 UN-AV                       59.97        
 63  Kathleen Marshall             13 CUBU                      1:00.03        
 64  Rachel Karanian               13 RMSC                      1:00.03        
 65  Rachel Tagai                  13 CUBU                      1:00.04        
 66  Meredith Rubin                14 UN-TC                     1:00.09        
 67  Macy Truluck                  14 UN-TC                     1:00.13        
 68  Samantha Hatfield             14 RMSC                      1:07.99L       
 69  Kara Dengler                  14 RMSC                      1:08.43L       
 
Event 26  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  55.27  1994        Jon Lowell, VSC                              
 Meet Qualifying:  1:06.19
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Andy Mears                    14 UN-AV                       50.03        
  2  Will Trainor                  14 CUBU                        50.07        
  3  Brock Park                    13 CUBU                        50.41        
  4  Adam McDonald                 14 CUBU                        51.03        
  5  Alex Leach                    14 MACHINE                     51.21        
  6  Zack Wise                     14 CUBU                        51.35        
  7  James Traylor                 14 UN-AV                       52.09        
  8  Drew Finelli                  14 CUBU                        52.60        
  9  Peter Humphries               14 FAST                        52.64        
 10  Stephen Janos                 14 RMSC                        52.77        
 11  Jared Rubin                   14 UN-TC                       53.11        
 12  Justin Link                   14 RMSC                        53.15        
 13  Matthew Leegan                13 CUBU                        53.34        
 14  Paul Gannett                  14 BAC                         53.38        
 15  Daniel Killeri                14 AAC                         53.50        
 16  Alex Smith                    13 BAC                         53.90        
 17  Ethan Benjamin                14 RMSC                        53.93        
 18  Zach Holmes                   14 MACHINE                     53.93        
 19  Eugene Alekseyev              14 JFD                         54.01        
 20  Drew Bollea                   14 CUBU                        54.07        
 21  Robert Canner                 13 FAST                        54.19        
 22  Nathan Swallow                14 RMSC                        54.36        
 23  Robert Grimmett-Norris        13 CUBU                        54.50        
 24  Greg Edmonds                  14 CUBU                        54.53        
 25  Christopher Giovinazzo        14 PM                          54.57        
 26  Jake Lewis                    13 CUBU                        54.60        
 27  David Miller                  14 DCPR                        54.73        
 28  Sandy Haibel                  13 RMSC                        54.93        
 29  Tim Daniels                   13 MACHINE                     54.97        
 30  Trae Wells                    14 CUBU                        55.02        
 31  Dan Nichols                   14 PM                          55.60        
 32  Andrew MacGregor              14 OCCS                        55.65        
 33  Andy Richardson               14 CUBU                        55.75        
 34  Ryan Rubush                   14 BAC                         56.09        
 35  Bryan Erickson                14 RMSC                        56.12        
 36  David Allsopp                 14 JFD                         56.39        
 37  Christopher Nagy              13 CUBU                        56.54        
 38  Andrew Feldt                  14 CUBU                        56.71        
 39  Ryan Lichtenfels              13 FISH                        56.77        
 40  Peter Donahue                 13 RMSC                        57.03        
 41  John Gigioli                  13 CUBU                        57.12        
 42  James Eu                      14 CUBU                        57.14        
 43  Ethan Gerlach                 13 MSSC                        57.15        
 44  Nicolas Fernandez-Arias       13 CUBU                        57.16        
 45  Robert Feasley                14 RMSC                        57.87        
 46  David Vuong                   13 RMSC                        57.87        
 47  Brennon Ham                   14 RMSC                        58.12        
 48  Zac Wheatley                  13 AAC                         58.13        
 49  JP Perez                      13 RMSC                        58.23        
 50  Matt Jefferies                13 RMSC                      1:05.89L       
 
Event 27  Girls Open 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  58.75  1985        Michelle Grigilone, CURL                     
 Meet Qualifying:  1:06.19
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Colleen Law                   15 CUBU                        51.10        
  2  Dana West                     17 RMSC                        51.43        
  3  Jessica Brosch                19 RMSC                        51.54        
  4  Masami Tanaka                 24 CUBU                        51.61        
  5  Elizabeth Kemp                15 CUBU                        51.64        
  6  Laura Ullrich                 19 CUBU                        51.76        
  7  Megan Hurd                    18 CUBU                        52.42        
  8  Jenny Basel                   15 UN-AV                       52.67        
  9  Leslie Swinley                15 CUBU                        52.68        
 10  Christina Boland              19 CUBU                        52.90        
 11  Becky Horning                 17 UN-AV                       53.03        
 12  Christine Nichols             15 CUBU                        53.04        
 13  Erica Suguiyama               17 CUBU                        53.04        
 14  Emily Karel                   16 RMSC                        53.25        
 15  Kristin Cunningham            15 CUBU                        53.46        
 16  Johanna Papa                  17 RMSC                        53.53        
 17  Samantha Ladeveze                GMU                         54.00        
 18  Michelle Parkhurst            15 MACHINE                     54.06        
 19  Jill Vukmanic                 19 RMSC                        54.07        
 20  Christine Yurechko            16 UN-TC                       54.12        
 21  Andrea Nakazawa               17 UN-TC                       54.17        
 22  Roxanne Richardson            17 RMSC                        54.19        
 23  Lauren Brandes                15 UN-TC                       54.22        
 24  Marina Falcone                15 H2OYAS                      54.25        
 25  Caroline O'Sullivan           17 CUBU                        54.36        
 26  Allie Stevens                 15 FAST                        54.40        
 27  Alexia Pool                   18 CUBU                        54.44        
 28  Becky Mobley                  16 PM                          54.44        
 29  Maegan Olivos                 18 RMSC                        54.44        
 30  Julie O'Brien                 16 CUBU                        54.52        
 31  Sammy Aponte                  16 RMSC                        54.58        
 32  Devin Carey                   18 RMSC                        54.58        
 33  Meghan Thiel                  18 CUBU                        54.60        
 34  EB Kuhn                       15 UN-TC                       54.81        
 35  Amy Stark                     16 PM                          54.92        
 36  Kerry Urso                    16 OCCS                        54.93        
 37  Allie Smith                   16 FISH                        54.96        
 38  Hiroka Sakamoto               21 CUBU                        54.96        
 39  Kathryn Gold                  18 RMSC                        55.02        
 40  Kimberly Magnanelli           20 CUBU                        55.04        
 41  Rebecca Jimenez               18 CUBU                        55.06        
 42  Elana McDermott               19 CUBU                        55.20        
 43  Caryn Albert                  17 RMSC                        55.22        
 44  Laura Galway                  16 MACHINE                     55.25        
 45  Christina Bowman              15 RMSC                        55.34        
 46  Kristin Fimian                14 MACHINE                     55.44        
 47  Rachael Burke                 19 CUBU                        55.64        
 48  Jennifer Morris               16 CUBU                        55.78        
 49  Natalie Pitcher               15 CUBU                        55.85        
 50  Meghan Tracy                  17 CUBU                        55.95        
 51  Katie Hodges                  16 CUBU                        56.08        
 52  Nina Wang                     15 FISH                        56.17        
 53  Virginia Paradis              16 CUBU                        56.33        
 54  Amanda Burke                  18 CUBU                        56.36        
 55  Kelly Hendershot              15 RMSC                        56.49        
 56  Annie Ferguson                17 UN-TC                       56.67        
 57  McKay Elliott                 17 H2OYAS                      56.73        
 58  Rachel Parker                 18 RMSC                        56.75        
 59  Sara Foncannon                17 RMSC                        56.83        
 60  Christine Selzer              17 RMSC                        56.96        
 61  Rebecca Burns                 17 CUBU                        57.02        
 62  Lysette Deshields             16 RMSC                        57.07        
 63  Christine Currier             15 FISH                        57.10        
 64  Alison Buki                   17 UN-TC                       57.23        
 65  Shannon Flores                16 CUBU                        57.27        
 66  Kimberly Miller               16 RMSC                        57.31        
 67  Katie Lewis                   17 CUBU                        57.40        
 68  Sarah Lindberg                16 OCCS                        57.42        
 69  Anna Scharfen                 16 CUBU                        57.59        
 70  Mihan Lee                     15 CUBU                        57.60        
 71  Malisa Arnold                 16 RMSC                        57.64        
 72  Marissa Heebner               16 CUBU                        57.75        
 73  Megan Zepp                    16 RMSC                        57.88        
 74  Kim Ogren                     17 CUBU                        57.89        
 75  Brittney Frew                 16 RMSC                        57.90        
 76  Laura Rainey                  16 AAC                         57.90        
 77  Whitney Broten                15 CUBU                        58.01        
 78  Colleen Stewart               16 RMSC                        58.03        
 79  Sarah Taylor                  15 OCCS                        58.13        
 80  Amanda Hauck                  15 OCCS                        58.14        
 81  Kara Allen                    17 RMSC                        58.18        
 
Event 28  Boys Open 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  52.86  1998        Nate Boyle, AVST                             
 Meet Qualifying:  59.69
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mark Liscinsky                21 CUBU                        44.65        
  2  Nate Boyle                    25 UN-AV                       46.26        
  3  Tim Boyd                      32 CUBU                        46.27        
  4  Chris Tappis                  18 RMSC                        46.79        
  5  Steve Maher                   23 CUBU                        46.81        
  6  Dominick Szabo                20 CUBU                        46.91        
  7  Chris Dufek                   18 CUBU                        46.93        
  8  John Kreitler                 16 PM                          46.94        
  9  Estebe Salgado                19 CUBU                        47.01        
 10  Chris Gibson                  19 CUBU                        47.08        
 11  Michael Raab                  20 RMSC                        47.13        
 12  Joe Pascale                   19 CUBU                        47.15        
 13  Yuri Suguiyama                20 CUBU                        47.24        
 14  Ed Moses                      22 CUBU                        47.40        
 15  Stephen Scheren               16 PM                          47.48        
 16  Eric Wellington               20 CUBU                        47.50        
 17  Rob Persico                   19 RMSC                        47.78        
 18  Kevin Furlong                 20 CUBU                        47.91        
 19  Jamie Grimes                  24 RMSC                        48.12        
 20  Gary Deshayes                 18 RMSC                        48.14        
 21  Andrew Foss                   18 CUBU                        48.15        
 22  Hugh Sullivan                 17 CUBU                        48.33        
 23  Michael Balint                18 UN-TC                       48.34        
 24  Peter Laidlaw                 18 RMSC                        48.44        
 25  Matthew McGillicuddy          19 GMU                         48.50        
 26  Erwan Jeffroy                 21 CUBU                        48.71        
 27  Rob Swendiman                 17 RMSC                        48.75        
 28  Kyle Wisor                    15 RMSC                        48.80        
 29  Kevin Fisher                  19 CUBU                        48.85        
 30  John Lyles                    16 CUBU                        49.09        
 31  Warner Allison                16 CUBU                        49.12        
 32  Daniel Davison                17 CUBU                        49.13        
 33  Juan Valdivieso               22 CUBU                        49.19        
 34  Josh Hafkin                   15 RMSC                        49.50        
 35  Daniel Mengering              15 RMSC                        49.51        
 36  Luis Emilio                   24 RMSC                        49.66        
 37  Cabot Pitts                   18 CUBU                        49.76        
 38  Alex Chen                     15 BAC                         49.78        
 39  Sean Sullivan                 17 CUBU                        49.79        
 40  Vincent Reydams               15 AAC                         49.92        
 41  Jonathan Mengering            18 RMSC                        49.92        
 42  Chris Foley                   16 CUBU                        49.98        
 43  Adrian Astiz                  15 RMSC                        50.31        
 44  Joey Mechak                   16 RMSC                        50.33        
 45  Jason Adler                   16 CUBU                        50.37        
 46  Keith Diggs                   15 UN-TC                       50.40        
 47  David Kraft                   16 PM                          50.42        
 48  Nick Conrad                   15 RMSC                        50.47        
 49  Roger Carman                  17 RMSC                        50.52        
 50  Colin Weick                   16 RMSC                        50.66        
 51  Matt Bowes                    15 RMSC                        50.69        
 52  Josh Quase                    18 CUBU                        50.77        
 53  Brendan Spencer               18 AAC                         50.84        
 54  Alex Anderson                 15 FISH                        50.85        
 55  Tim Gutteridge                17 CUBU                        50.91        
 56  Arlen Connolly                16 OCCS                        50.92        
 57  Drew Hellmann                 17 UN-TC                       51.13        
 58  Mark Enterline                17 MACHINE                     51.27        
 59  Sean Spencer                  18 RMSC                        51.43        
 60  Chris Jarvis                  15 CUBU                        51.46        
 61  Jake Quase                    18 CUBU                        51.56        
 62  Ellis Domenech                16 UN-AV                       51.64        
 63  Christopher Moreland          17 CUBU                        51.66        
 64  Jon Dugan                     19 CUBU                        51.81        
 65  Andrew Frampton               16 RMSC                        51.84        
 66  Tim Richards                  17 CUBU                        51.87        
 67  Joshua Kinas                  15 CUBU                        51.98        
 68  Ryan Newmeyer                 15 CUBU                        52.22        
 69  Matthew Clark                 16 CUBU                        52.24        
 70  Jon Eskow                     16 RMSC                        52.24        
 71  JM Gerlach                    17 MSSC                        52.24        
 72  Luke Wiedeman                 17 FAST                        52.25        
 73  Scott Spencer                 16 RMSC                        52.26        
 74  Matthew Ward                  17 RMSC                        52.28        
 75  Daniel Santin                 20 CUBU                        52.30        
 76  Colin Carroll                 18 H2OYAS                      52.38        
 77  Chris Blau                    16 FAST                        52.40        
 78  James Morris                  19 CUBU                        52.44        
 79  Ethan Bassett                 22 CUBU                        52.49        
 80  Matt Dugan                    16 CUBU                        52.49        
 81  Matthew Harris                15 MSSC                        59.46L       
 
Event 29  Girls 13-14 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  30.35  2000        Dana West, RMSC                              
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mei Christensen               14 CUBU                        58.16        
  2  Kate Ziegler                  14 FISH                        59.15        
  3  Chelsea Geckler               14 FISH                        59.84        
  4  Andrea Balint                 14 UN-TC                       59.91        
  5  Christine Chuang              14 RMSC                      1:00.27        
  6  Carly Gibson                  14 CUBU                      1:00.40        
  7  Casey Gemunder                14 RMSC                      1:01.12        
  8  Katy Hinkle                   14 AAC                       1:01.18        
  9  Rachel Glasser                13 FAST                      1:01.71        
 10  Cate Sheerin                  14 RMSC                      1:01.79        
 11  Emily Kelly                   14 RMSC                      1:02.49        
 12  Sarah Ramey                   13 CUBU                      1:02.93        
 13  Laura Dillon                  13 CUBU                      1:03.34        
 14  Laura Benevento               13 CUBU                      1:03.91        
 15  Jackie Orman                  13 RMSC                      1:04.37        
 16  Sara Riley                    14 RMSC                      1:04.63        
 17  Kristen Moores                14 TNT                       1:05.03        
 18  Macy Truluck                  14 UN-TC                     1:06.22        
 19  Caitlin Marsilii              13 FISH                      1:06.39        
 20  MacKenzie Green               14 UN-TC                     1:06.47        
 21  Eileen Shi                    13 RMSC                      1:06.53        
 22  Shannon Phelan                14 TNT                       1:06.57        
 23  Katura Harvey                 14 RMSC                      1:06.72        
 24  Lelia Glass                   13 RMSC                      1:06.75        
 25  Chelsie Adams                 13 UN-AV                     1:06.81        
 26  Jessica Kim                   14 FISH                      1:06.92        
 27  Katie Kundrat                 13 FAST                      1:07.05        
 28  Lauren Weldon                 13 H2OYAS                    1:07.39        
 29  Megan Waters                  13 RMSC                      1:07.81        
 30  Maria McIntyre                14 CUBU                      1:07.99        
 31  Emily Smith                   13 CUBU                      1:08.11        
 32  Kara Dengler                  14 RMSC                      1:08.19        
 33  Katie Radloff                 14 AAC                       1:17.39        
 34  Keva Garg                     13 H2OYAS                    1:16.97L       
 
Event 30  Boys 13-14 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  27.94  2002        Josh Hafkin, RMSC                            
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Andy Brake                    14 UN-CU                       52.80        
  2  Ben Mechak                    14 RMSC                        57.39        
  3  Daniel Killeri                14 AAC                         57.60        
  4  Christopher Giovinazzo        14 PM                          58.06        
  5  Michael Allen                 14 AAC                       1:00.36        
  6  Justin Link                   14 RMSC                      1:01.28        
  7  Robert Canner                 13 FAST                      1:01.33        
  8  Brock Park                    13 CUBU                      1:01.39        
  9  Alex Kim                      13 RMSC                      1:02.85        
 10  Christopher Nagy              13 CUBU                      1:03.82        
 11  Robert Feasley                14 RMSC                      1:03.93        
 12  John-Howard Sidman            13 CUBU                      1:04.11        
 13  James Eu                      14 CUBU                      1:04.22        
 14  Alex Leach                    14 MACHINE                        NT        
 15  David Miller                  14 DCPR                           NT        
 
Event 31  Girls Open 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  29.43  2000        Bridget Mallon, UMD                          
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Laura Ullrich                 19 CUBU                        55.16        
  2  Jessica Brosch                19 RMSC                        55.64        
  3  Kathryn Gold                  18 RMSC                        56.52        
  4  Becky Horning                 17 UN-AV                       56.82        
  5  Erica Suguiyama               17 CUBU                        57.05        
  6  Dana West                     17 RMSC                        57.47        
  7  Jordan Zarin                  16 RMSC                        57.50        
  8  Allie Stevens                 15 FAST                        57.87        
  9  Christine Yurechko            16 UN-TC                       58.22        
 10  Becky Mobley                  16 PM                          58.86        
 11  Megan Hurd                    18 CUBU                        59.06        
 12  Johanna Papa                  17 RMSC                      1:00.03        
 13  Maria McElwain                16 UN-TC                     1:00.05        
 14  Kelly Hendershot              15 RMSC                      1:00.09        
 15  Ellen Flader                  16 MACHINE                   1:00.17        
 16  Jen Rowan                     18 RMSC                      1:00.28        
 17  Rebecca Brofft                15 UN-PM                     1:00.63        
 18  Caroline O'Sullivan           17 CUBU                      1:00.73        
 19  Colleen Law                   15 CUBU                      1:00.79        
 20  Kassy Kugler                  16 RMSC                      1:00.87        
 21  Rachel Parker                 18 RMSC                      1:00.90        
 22  Alanna Ream                   16 FISH                      1:01.85        
 23  Alison Buki                   17 UN-TC                     1:02.52        
 24  Marina Falcone                15 H2OYAS                    1:02.92        
 25  Susanna Ashley                17 UN-TC                     1:03.16        
 26  Natalie Pitcher               15 CUBU                      1:03.18        
 27  Sarah Chuzi                   17 UN-TC                     1:03.24        
 28  Laura Rawson                  18 RMSC                      1:03.95        
 29  Virginia Paradis              16 CUBU                      1:04.01        
 30  Maegan Olivos                 18 RMSC                      1:04.11        
 31  Breanne Smith                 22 UN-TC                     1:04.15        
 32  Kerry Urso                    16 OCCS                      1:04.29        
 33  Jenn Martin                   18 RMSC                      1:07.08        
 34  Kaitlin MacDONALD             16 RMSC                      1:07.50        
 
Event 32  Boys Open 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:  26.18  2000        Delonte Stephens, CUBU                       
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Michael Raab                  20 RMSC                        49.18        
  2  Chris Gibson                  19 CUBU                        50.11        
  3  Steve Maher                   23 CUBU                        50.12        
  4  Juan Rodela                   23 CUBU                        50.26        
  5  Nate Boyle                    25 UN-AV                       50.62        
  6  Juan Valdivieso               22 CUBU                        51.21        
  7  Jeff Roddin                   34 YORK                        51.47        
  8  Eric Wellington               20 CUBU                        51.50        
  9  Estebe Salgado                19 CUBU                        52.06        
 10  Joe Pascale                   19 CUBU                        52.25        
 11  Chris Tappis                  18 RMSC                        53.02        
 12  Josh Hafkin                   15 RMSC                        53.07        
 13  Ian Mackinnon                 18 RMSC                        53.18        
 14  Sean Spencer                  18 RMSC                        53.68        
 15  John Lyles                    16 CUBU                        53.80        
 16  Michael Balint                18 UN-TC                       54.36        
 17  Patrick Cureton               18 UN-TC                       54.45        
 18  Kyle Edgemon                  17 OCCS                        54.78        
 19  Turan Kayagil                 18 CUBU                        54.96        
 20  Adrian Astiz                  15 RMSC                        55.30        
 21  Scott Spencer                 16 RMSC                        55.40        
 22  Joey Mechak                   16 RMSC                        55.55        
 23  Ian Wandner                   16 CUBU                        55.85        
 24  Jon Eskow                     16 RMSC                        55.92        
 25  Daniel Mengering              15 RMSC                        56.21        
 26  Nicholas Raithel              15 CUBU                        56.33        
 27  Warner Allison                16 CUBU                        56.67        
 28  Christopher Moreland          17 CUBU                        57.65        
 29  Kennard Smith                 17 RMSC                        57.68        
 30  Robert Kreitler               15 PM                          57.77        
 31  Michael Chauvin               16 MACHINE                     58.02        
 32  Matthew Harris                15 MSSC                        58.04        
 33  Rahul Gandhi                  17 RMSC                        58.05        
 34  Tim Richards                  17 CUBU                        58.19        
 35  Kyle Wisor                    15 RMSC                        58.19        
 36  Vincent Reydams               15 AAC                         58.29        
 37  Michael Hasemann              15 RMSC                        59.54        
 38  Jason Adler                   16 CUBU                      1:00.96        
 39  Justin Uratani                15 FAST                      1:01.16        
 40  David Benjamin                17 RMSC                      1:02.57        
 41  Ellis Domenech                16 UN-AV                     1:03.14        
 42  Kevin Walsh                   20 H2OYAS                         NT        
 
Event 33  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  1:07.57  1995        Bethany Lindberg, OCCS                     
 Meet Qualifying:  1:18.49
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mei Christensen               14 CUBU                        56.73        
  2  Megan Waters                  13 RMSC                        59.50        
  3  Delghi Urubshurow             14 RMSC                        59.55        
  4  Kate Ziegler                  14 FISH                        59.82        
  5  Emily Kelly                   14 RMSC                      1:01.06        
  6  Katy Hinkle                   14 AAC                       1:01.23        
  7  Kaeley Boyle                  14 UN-AV                     1:01.42        
  8  Maggie Macedonia              13 AAC                       1:01.90        
  9  Morgan Ribar                  13 CUBU                      1:02.13        
 10  Katie Radloff                 14 AAC                       1:02.36        
 11  Heather Alvord                14 RMSC                      1:02.49        
 12  Amy Crider                    13 OCCS                      1:02.75        
 13  Hailey Hewitt                 13 CUBU                      1:03.54        
 14  Kristen Moores                14 TNT                       1:04.06        
 15  Katura Harvey                 14 RMSC                      1:04.10        
 16  Lisa Snyder                   13 PM                        1:04.38        
 17  Jessica Kim                   14 FISH                      1:04.45        
 18  Laura Benevento               13 CUBU                      1:04.58        
 19  Anna Macedonia                13 AAC                       1:04.80        
 20  Claire Weems                  14 CUBU                      1:04.83        
 21  Caroline Wells                13 CUBU                      1:05.69        
 22  Christy Nicholas              14 CUBU                      1:05.81        
 23  MacKenzie Green               14 UN-TC                     1:05.91        
 24  Courtney Lesnik               13 TNT                       1:05.98        
 25  Erica Swanson                 14 UN-AV                     1:06.08        
 26  Jill Hamilton                 14 CUBU                      1:06.15        
 27  Lisa Long                     13 CUBU                      1:06.16        
 28  Brittany Tulloch              14 FAST                      1:06.17        
 29  Rachel Greene                 14 CUBU                      1:06.28        
 30  Katherine Decrosta            13 UN-TC                     1:06.43        
 31  Lauren Jacoby                 14 CUBU                      1:06.46        
 32  Maria McIntyre                14 CUBU                      1:06.76        
 33  Kristie Hughes                13 RMSC                      1:06.82        
 34  Stephanie Lidd                14 FAST                      1:06.86        
 35  Kellie Chang                  14 CUBU                      1:06.87        
 36  Ashley Prescott               13 OCCS                      1:06.93        
 37  Kelly Grabarek                14 RMSC                      1:06.97        
 38  Molly McNerney                14 UN-TC                     1:07.11        
 39  Margaret Dvorak               13 OCCS                      1:07.14        
 40  Lissa Henderson               14 MACHINE                   1:07.36        
 41  Ashley Fitzgerald             13 OCCS                      1:07.41        
 42  Macy Truluck                  14 UN-TC                     1:07.52        
 43  Emily Winland                 13 UN-AV                     1:07.57        
 44  Lauren Weldon                 13 H2OYAS                    1:08.10        
 45  Alexis Smith                  14 UN-TC                     1:08.12        
 46  Tana King                     13 PM                        1:08.16        
 47  Theresa Gazo                  14 RMSC                      1:08.38        
 48  Kara Dengler                  14 RMSC                      1:08.58        
 49  Charlotte Floria              13 RMSC                      1:08.73        
 50  Lauren Wert                   13 RMSC                      1:08.84        
 51  Eliza Staley                  14 RMSC                      1:08.94        
 52  Stephanie Forlenza            13 RMSC                      1:08.96        
 53  Cortney Barry                 13 FAST                      1:09.07        
 54  Emily Smith                   13 CUBU                      1:09.10        
 55  Rachel Tagai                  13 CUBU                      1:09.45        
 56  Melissa Reynolds              14 UN-TC                     1:09.48        
 57  Colleen Haase                 14 RMSC                      1:09.52        
 58  Cynthia Iselin                13 RMSC                      1:09.62        
 
Event 34  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  1:02.36  1994        Jeff Sommensato, YORK                      
 Meet Qualifying:  1:15.19
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Peter Humphries               14 FAST                        55.87        
  2  Alex Leach                    14 MACHINE                     56.82        
  3  Adam McDonald                 14 CUBU                        57.74        
  4  Drew Bollea                   14 CUBU                        57.96        
  5  Zack Wise                     14 CUBU                        58.59        
  6  Andy Mears                    14 UN-AV                       58.81        
  7  Stephen Janos                 14 RMSC                        59.01        
  8  Ben Mechak                    14 RMSC                        59.08        
  9  Andy Richardson               14 CUBU                        59.32        
 10  Chris Lee                     14 CUBU                        59.36        
 11  Robert Grimmett-Norris        13 CUBU                        59.61        
 12  Sandy Haibel                  13 RMSC                        59.71        
 13  David Allsopp                 14 JFD                       1:01.35        
 14  Nathan Swallow                14 RMSC                      1:01.42        
 15  Stephen Moreland              14 CUBU                      1:01.62        
 16  Ethan Benjamin                14 RMSC                      1:01.79        
 17  James Traylor                 14 UN-AV                     1:02.35        
 18  Brock Park                    13 CUBU                      1:02.79        
 19  Jake Lewis                    13 CUBU                      1:03.07        
 20  Ryan Gil                      14 JFD                       1:03.19        
 21  Will Trainor                  14 CUBU                      1:03.63        
 22  Joseph Finn                   13 RMSC                      1:03.70        
 23  Tim Daniels                   13 MACHINE                   1:03.73        
 24  Alex Kim                      13 RMSC                      1:04.34        
 25  Ryan Lichtenfels              13 FISH                      1:04.43        
 26  Robert Canner                 13 FAST                      1:04.51        
 27  Jonathan Gordon               13 RMSC                      1:04.70        
 28  Zach Holmes                   14 MACHINE                   1:04.77        
 29  John Gigioli                  13 CUBU                      1:04.82        
 30  Justin Parker                 14 RMSC                      1:04.91        
 31  David Vuong                   13 RMSC                      1:04.91        
 32  Nicolas Fernandez-Arias       13 CUBU                      1:05.19        
 33  Trae Wells                    14 CUBU                      1:05.31        
 34  John-Howard Sidman            13 CUBU                      1:05.51        
 35  Brennon Ham                   14 RMSC                      1:05.87        
 
Event 35  Girls Open 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  1:06.26  1999        Bethany Lindberg, UNAT                     
 Meet Qualifying:  1:16.79
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Megan Knepper                 20 UMD                         54.86        
  2  Michelle Parkhurst            15 MACHINE                     57.57        
  3  Rebecca Jimenez               18 CUBU                        58.03        
  4  Dana West                     17 RMSC                        58.71        
  5  Elizabeth Kemp                15 CUBU                        58.72        
  6  Kassy Kugler                  16 RMSC                        59.12        
  7  Jordan Zarin                  16 RMSC                        59.33        
  8  Sarah Lindberg                16 OCCS                        59.71        
  9  Kimberly Magnanelli           20 CUBU                      1:00.04        
 10  Paige Hulsizer                17 RMSC                      1:00.59        
 11  Jen Rowan                     18 RMSC                      1:00.72        
 12  Becky Horning                 17 UN-AV                     1:01.21        
 13  Natalie Pitcher               15 CUBU                      1:01.29        
 14  Breanne Smith                 22 UN-TC                     1:01.49        
 15  Allie Smith                   16 FISH                      1:01.65        
 16  Jill Vukmanic                 19 RMSC                      1:01.65        
 17  Hannah Varner                 16 RMSC                      1:01.95        
 18  Colleen Stewart               16 RMSC                      1:02.32        
 19  Amanda Hauck                  15 OCCS                      1:02.48        
 20  Alexia Pool                   18 CUBU                      1:02.53        
 21  Whitney Broten                15 CUBU                      1:02.71        
 22  Maria McElwain                16 UN-TC                     1:02.92        
 23  Emily Karel                   16 RMSC                      1:03.04        
 24  Anna Scharfen                 16 CUBU                      1:03.12        
 25  Nancy Richardson              15 CUBU                      1:03.23        
 26  Kara Verducci                 17 OCCS                      1:03.36        
 27  Sara Reynolds                 16 UN-TC                     1:03.47        
 28  Katie Beckett                 15 CUBU                      1:03.50        
 29  Caitrin O'Brien               15 CUBU                      1:03.78        
 30  Andrea Nakazawa               17 UN-TC                     1:03.93        
 31  Katie Hodges                  16 CUBU                      1:04.18        
 32  Kathryn Gold                  18 RMSC                      1:04.30        
 33  Megan Zepp                    16 RMSC                      1:04.35        
 34  Nina Wang                     15 FISH                      1:04.44        
 35  EB Kuhn                       15 UN-TC                     1:04.56        
 36  Laura Rainey                  16 AAC                       1:04.71        
 37  Melanie Stephens              16 UN-TC                     1:04.79        
 38  Rebecca Burns                 17 CUBU                      1:04.98        
 39  Sarah Taylor                  15 OCCS                      1:05.28        
 40  Alison Buki                   17 UN-TC                     1:05.74        
 41  Mihan Lee                     15 CUBU                      1:05.93        
 42  Laurel Kehs                   16 FISH                      1:05.94        
 43  Laura Galway                  16 MACHINE                   1:05.95        
 44  Susanna Ashley                17 UN-TC                     1:05.99        
 45  Elli Travis                   15 UN-TC                     1:06.41        
 46  Laura McCray                  16 FAST                      1:06.64        
 47  Kimberly Miller               16 RMSC                      1:06.76        
 48  Christina Bowman              15 RMSC                      1:06.84        
 
Event 36  Boys Open 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  59.07  2000        Brian Walters, CUBU                          
 Meet Qualifying:  1:09.39
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mark Liscinsky                21 CUBU                        49.72        
  2  Juan Rodela                   23 CUBU                        49.79        
  3  Chris Gibson                  19 CUBU                        50.00        
  4  Chris Dufek                   18 CUBU                        51.72        
  5  Josh Hafkin                   15 RMSC                        51.98        
  6  Rob Persico                   19 RMSC                        52.21        
  7  Ian Mackinnon                 18 RMSC                        52.90        
  8  John Lyles                    16 CUBU                        53.01        
  9  Cabot Pitts                   18 CUBU                        53.12        
 10  Kevin Fisher                  19 CUBU                        53.19        
 11  Sean Murray                   17 RMSC                        53.71        
 12  Hugh Sullivan                 17 CUBU                        53.74        
 13  Joe Pascale                   19 CUBU                        54.18        
 14  John Kreitler                 16 PM                          54.57        
 15  Brendan Spencer               18 AAC                         54.62        
 16  Michael Balint                18 UN-TC                       54.76        
 17  Ben Gordon                    16 RMSC                        55.30        
 18  Chris Foley                   16 CUBU                        55.36        
 19  Andrew Foss                   18 CUBU                        55.45        
 20  Cory Sanderson                18 RMSC                        55.75        
 21  Ted Hamilton                  17 CUBU                        56.31        
 22  Peter Laidlaw                 18 RMSC                        56.39        
 23  Vincent Reydams               15 AAC                         56.47        
 24  John Hutchison                16 CUBU                        56.60        
 25  Tommy Chandler                15 CUBU                        56.89        
 26  Matt Bowes                    15 RMSC                        57.00        
 27  Daniel Davison                17 CUBU                        57.13        
 28  Matthew Ward                  17 RMSC                        57.50        
 29  Gary Deshayes                 18 RMSC                        57.73        
 30  Matthew Clark                 16 CUBU                        57.92        
 31  Patrick Cureton               18 UN-TC                       57.95        
 32  David Iselin                  15 RMSC                        58.22        
 33  Scott Frantz                  15 MACHINE                     58.27        
 34  Stephen Scheren               16 PM                          58.63        
 35  Tim Gutteridge                17 CUBU                        58.79        
 36  Mike Galasso                  17 CUBU                        58.79        
 37  Scott Spencer                 16 RMSC                        58.98        
 38  Josh Korth                    15 RMSC                        59.18        
 39  Michael Hasemann              15 RMSC                        59.45        
 40  Thant Thein                   16 PM                          59.47        
 41  Matthew Harris                15 MSSC                        59.62        
 42  Arlen Connolly                16 OCCS                        59.77        
 43  Matt Spencer                  16 AAC                         59.87        
 44  Ben Solomon                   16 RMSC                      1:00.10        
 45  Jamie Reutershan              16 RMSC                      1:00.77        
 46  Michael Chauvin               16 MACHINE                   1:00.78        
 47  Andrew Frampton               16 RMSC                      1:00.79        
 48  Joseph Magnanelli             17 CUBU                      1:00.82        
 49  Rahul Gandhi                  17 RMSC                      1:00.83        
 50  Josh Quase                    18 CUBU                      1:00.90        
 51  Ellis Domenech                16 UN-AV                     1:00.98        
 52  Kyle Edgemon                  17 OCCS                      1:01.04        
 53  Matt Bell                     15 CUBU                      1:01.20        
 54  Hunter Mims                   15 MACHINE                   1:01.26        
 55  Mark Enterline                17 MACHINE                   1:01.36        
 56  Jason Adler                   16 CUBU                      1:01.39        
 
Event 37  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record:  2:26.57  1998        Rachael Burke, RMSC                        
 Meet Qualifying:  2:47.09
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mei Christensen               14 CUBU                      2:09.15        
  2  Amilee Smith                  14 RMSC                      2:11.88        
  3  Andrea Balint                 14 UN-TC                     2:11.99        
  4  Delghi Urubshurow             14 RMSC                      2:12.29        
  5  Christine Chuang              14 RMSC                      2:15.74        
  6  Chelsea Geckler               14 FISH                      2:15.92        
  7  Thea Kromer                   13 UN-TC                     2:15.96        
  8  Maresa Like-Mathews           14 RMSC                      2:16.51        
  9  Susan Kim                     14 RMSC                      2:17.04        
 10  Caiti Lewis                   14 RMSC                      2:17.22        
 11  Laura Dillon                  13 CUBU                      2:17.84        
 12  Sandra Lee                    13 RMSC                      2:19.59        
 13  Mary Kozlowski                14 CUBU                      2:19.80        
 14  Sarah Ramey                   13 CUBU                      2:19.97        
 15  Caroline Wells                13 CUBU                      2:20.13        
 16  Colleen Haase                 14 RMSC                      2:20.15        
 17  Dana Nebinski                 14 UN-TC                     2:20.28        
 18  Amy Crider                    13 OCCS                      2:20.92        
 19  Melissa Reynolds              14 UN-TC                     2:21.59        
 20  Emily Winland                 13 UN-AV                     2:22.43        
 21  Catelyn Nelson                14 CUBU                      2:22.76        
 22  Morgan Ribar                  13 CUBU                      2:23.10        
 23  Jill Hamilton                 14 CUBU                      2:23.31        
 24  Lisa Snyder                   13 PM                        2:23.38        
 25  Meredith Rubin                14 UN-TC                     2:23.42        
 26  Sarah Erickson                13 CUBU                      2:23.70        
 27  Carly Gibson                  14 CUBU                      2:24.03        
 28  Morgan Webb                   13 RMSC                      2:24.08        
 29  Lauren Sullivan               13 CUBU                      2:24.29        
 30  Caitlin Marsilii              13 FISH                      2:24.35        
 31  Katie Kundrat                 13 FAST                      2:24.52        
 32  Megan Waters                  13 RMSC                      2:24.69        
 33  Kristin Fimian                14 MACHINE                   2:24.69        
 34  Vanessa Reyes                 13 RMSC                      2:24.95        
 35  Rachel Karanian               13 RMSC                      2:25.12        
 36  Margaret Dvorak               13 OCCS                      2:25.15        
 37  Sara Riley                    14 RMSC                      2:25.84        
 38  Chelsie Adams                 13 UN-AV                     2:26.26        
 39  Alyssa Kelly                  13 CUBU                      2:26.53        
 40  Lisa Long                     13 CUBU                      2:26.56        
 41  Theresa Gazo                  14 RMSC                      2:26.92        
 42  Patricia Naber                14 PM                        2:27.12        
 43  Rachel Tagai                  13 CUBU                      2:27.52        
 
Event 38  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record:  2:20.38  1994        Jeff Sommensato, YORK                      
 Meet Qualifying:  2:41.39
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Andy Brake                    14 UN-CU                     2:00.33        
  2  Phillip Hinrichsen            14 CUBU                      2:01.18        
  3  Simone Melillo                14 CUBU                      2:04.39        
  4  Michael Allen                 14 AAC                       2:06.93        
  5  Adam McDonald                 14 CUBU                      2:07.61        
  6  Drew Finelli                  14 CUBU                      2:08.78        
  7  Jonathan Pool                 14 CUBU                      2:09.07        
  8  Ben Mechak                    14 RMSC                      2:10.44        
  9  Jared Rubin                   14 UN-TC                     2:11.85        
 10  Chris Lee                     14 CUBU                      2:12.01        
 11  Daniel Killeri                14 AAC                       2:12.58        
 12  Matthew Leegan                13 CUBU                      2:13.71        
 13  Zack Wise                     14 CUBU                      2:13.74        
 14  Dan Nichols                   14 PM                        2:14.56        
 15  Trae Wells                    14 CUBU                      2:14.70        
 16  Stephen Moreland              14 CUBU                      2:15.98        
 17  John Stodter                  14 RMSC                      2:17.20        
 18  Chris Gibeily                 13 RMSC                      2:19.17        
 19  Andrew MacGregor              14 OCCS                      2:19.32        
 20  Bryan Erickson                14 RMSC                      2:19.77        
 21  David Vuong                   13 RMSC                      2:20.06        
 22  Ryan Lichtenfels              13 FISH                      2:20.22        
 23  Ben Lucas                     13 UN-CU                     2:20.37        
 24  Avery Duffin                  14 RMSC                      2:21.12        
 25  Brennon Ham                   14 RMSC                      2:21.23        
 26  Alex Smith                    13 BAC                       2:21.40        
 27  James Eu                      14 CUBU                      2:21.69        
 28  James Traylor                 14 UN-AV                     2:22.27        
 29  Ethan Gerlach                 13 MSSC                      2:40.12L       
 
Event 39  Girls Open 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record:  2:23.90  1985        Julia Gorman, NBAC                         
 Meet Qualifying:  2:40.79
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Masami Tanaka                 24 CUBU                      2:03.09        
  2  Hiroka Sakamoto               21 CUBU                      2:04.19        
  3  Leeann Chang                  17 RMSC                      2:04.24        
  4  Jenny Basel                   15 UN-AV                     2:05.22        
  5  Christine Nichols             15 CUBU                      2:06.73        
  6  Julie O'Brien                 16 CUBU                      2:06.95        
  7  Colleen Law                   15 CUBU                      2:07.25        
  8  Devin Carey                   18 RMSC                      2:09.81        
  9  Christine Yurechko            16 UN-TC                     2:10.50        
 10  Ellen Flader                  16 MACHINE                   2:10.72        
 11  Amanda Burke                  18 CUBU                      2:10.82        
 12  Leslie Swinley                15 CUBU                      2:10.92        
 13  Christina Boland              19 CUBU                      2:11.17        
 14  Rachel Tolbert                17 RMSC                      2:11.26        
 15  Kristen Beales                15 CUBU                      2:12.08        
 16  Christina Huang               19 CUBU                      2:12.42        
 17  Jill Vukmanic                 19 RMSC                      2:12.99        
 18  Rebecca Brofft                15 UN-PM                     2:13.27        
 19  Jordan Zarin                  16 RMSC                      2:13.66        
 20  Kassy Kugler                  16 RMSC                      2:13.74        
 21  Kristin Cunningham            15 CUBU                      2:14.30        
 22  Nancy Richardson              15 CUBU                      2:14.30        
 23  Lauren Brandes                15 UN-TC                     2:14.39        
 24  Lindsay Rogers                16 RMSC                      2:14.44        
 25  Laura Ullrich                 19 CUBU                      2:14.45        
 26  Hannah Varner                 16 RMSC                      2:14.46        
 27  Johanna Papa                  17 RMSC                      2:14.82        
 28  Caryn Albert                  17 RMSC                      2:14.85        
 29  Britney Richardson            15 RMSC                      2:15.34        
 30  Allie Stevens                 15 FAST                      2:15.67        
 31  Whitney Broten                15 CUBU                      2:15.96        
 32  Paige Hulsizer                17 RMSC                      2:16.15        
 33  Christine Currier             15 FISH                      2:16.31        
 34  Alexia Pool                   18 CUBU                      2:16.61        
 35  Sara Foncannon                17 RMSC                      2:16.73        
 36  Marissa Heebner               16 CUBU                      2:17.04        
 37  Caitrin O'Brien               15 CUBU                      2:17.26        
 38  Sammy Aponte                  16 RMSC                      2:17.32        
 39  Annie Ferguson                17 UN-TC                     2:17.62        
 40  Meghan Thiel                  18 CUBU                      2:18.63        
 41  Melanie Stephens              16 UN-TC                     2:18.73        
 42  Rebecca Jimenez               18 CUBU                      2:18.90        
 43  Laura Rainey                  16 AAC                       2:19.05        
 44  Maegan Olivos                 18 RMSC                      2:19.21        
 45  Jennifer Sokolower            15 RMSC                      2:19.53        
 46  Sara Reynolds                 16 UN-TC                     2:19.61        
 47  Kerry Urso                    16 OCCS                      2:19.76        
 48  Samantha Nasakaitis           16 PM                        2:19.85        
 49  Megan Smith                   16 RMSC                      2:20.76        
 50  Ashleigh Walker               18 CUBU                      2:20.97        
 51  Jennifer Morris               16 CUBU                      2:21.22        
 52  Amy Stark                     16 PM                        2:21.36        
 53  Rebecca Burns                 17 CUBU                      2:21.37        
 54  Maria McElwain                16 UN-TC                     2:21.39        
 55  Ellen Boryan                  15 AAC                       2:40.79L       
 
Event 40  Boys Open 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record:  2:06.02  2000        Tom Dolan, CUBU                            
 Meet Qualifying:  2:23.89
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mark Liscinsky                21 CUBU                      1:47.52        
  2  Ed Moses                      22 CUBU                      1:52.55        
  3  Chris Dufek                   18 CUBU                      1:52.67        
  4  Daniel Velez                  19 RMSC                      1:53.78        
  5  John Hutchison                16 CUBU                      1:54.93        
  6  Ethan Bassett                 22 CUBU                      1:55.54        
  7  Erwan Jeffroy                 21 CUBU                      1:55.56        
  8  Ryan Hurley                   17 CUBU                      1:56.43        
  9  Cabot Pitts                   18 CUBU                      1:56.68        
 10  Frank Byscov                  27 UN                        1:56.78        
 11  Kevin Furlong                 20 CUBU                      1:56.95        
 12  Sean Murray                   17 RMSC                      1:56.99        
 13  Jamie Grimes                  24 RMSC                      1:58.34        
 14  Daniel Davison                17 CUBU                      1:59.09        
 15  Guillermo Garcia              17 CUBU                      1:59.78        
 16  Jonathan Kaufman              19 RMSC                      2:00.46        
 17  Jeff Roddin                   34 YORK                      2:00.51        
 18  Chris Jarvis                  15 CUBU                      2:00.68        
 19  Alex Anderson                 15 FISH                      2:00.74        
 20  Luke Wang                     16 RMSC                      2:00.79        
 21  Dito Calderon                 15 BAC                       2:00.91        
 22  Andrew Foss                   18 CUBU                      2:01.36        
 23  Cory Sanderson                18 RMSC                      2:01.60        
 24  Kirk Weldon                   19 H2OYAS                    2:01.81        
 25  Peter Laidlaw                 18 RMSC                      2:02.27        
 26  Andy Pelenberg                18 PM                        2:02.55        
 27  David Kraft                   16 PM                        2:03.95        
 28  John Kreitler                 16 PM                        2:04.19        
 29  Keith Diggs                   15 UN-TC                     2:04.22        
 30  Andrew Wingert                16 RMSC                      2:04.48        
 31  Turan Kayagil                 18 CUBU                      2:04.84        
 32  Tommy Chandler                15 CUBU                      2:04.86        
 33  Daniel Santin                 20 CUBU                      2:05.33        
 34  Drew Hellmann                 17 UN-TC                     2:05.86        
 35  Ari Molina                    16 CUBU                      2:06.21        
 36  Matthew Ward                  17 RMSC                      2:06.41        
 37  Alex Chen                     15 BAC                       2:06.60        
 38  Chris Blau                    16 FAST                      2:06.89        
 39  Ryan Newmeyer                 15 CUBU                      2:07.01        
 40  Joshua Kinas                  15 CUBU                      2:21.71L       
 41  Jack Curran                   15 RMSC                      2:22.43L       
 
Event 41  Girls 13-14 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  35.87  2001        Lindsay Rogers, RMSC                         
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Catelyn Nelson                14 CUBU                      1:09.46        
  2  Andrea Balint                 14 UN-TC                     1:09.93        
  3  Lauren Jacoby                 14 CUBU                      1:10.64        
  4  Lauren Sullivan               13 CUBU                      1:11.28        
  5  Colleen Haase                 14 RMSC                      1:11.58        
  6  Caitlin McHale                14 CUBU                      1:11.75        
  7  Vanessa Reyes                 13 RMSC                      1:11.85        
  8  MacKenzie Green               14 UN-TC                     1:12.49        
  9  Codie Gesumaria               13 RMSC                      1:12.66        
 10  Caiti Lewis                   14 RMSC                      1:12.75        
 11  Danielle Levy                 14 CUBU                      1:13.28        
 12  Anna Macedonia                13 AAC                       1:13.44        
 13  Rachel Karanian               13 RMSC                      1:14.91        
 14  Jessica Kim                   14 FISH                      1:14.99        
 15  Hailey Szymczak               13 RMSC                      1:15.01        
 16  Emily Smith                   13 CUBU                      1:15.10        
 17  Morgan Maneely                13 RMSC                      1:15.14        
 18  Tracy DeMocker                13 UN-TC                     1:15.17        
 19  Sofia Sokolove                14 RMSC                      1:15.23        
 20  Lindsey Leake                 14 YORK                      1:15.27        
 21  Katie Schickler               14 JFD                       1:15.32        
 22  Carey O'Leary                 13 UN-TC                     1:16.79        
 23  Esther Erbe                   14 CUBU                      1:16.95        
 24  Christie Lin                  14 RMSC                      1:17.16        
 25  Kelly Hurley                  14 CUBU                      1:17.97        
 26  Charlotte Floria              13 RMSC                      1:18.16        
 27  Tylisha Deshields             14 RMSC                      1:18.30        
 28  Kasey Richardson              13 RMSC                      1:18.34        
 29  Jillian Catoe                 13 UN-TC                     1:18.80        
 
Event 42  Boys 13-14 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  33.14  2000        Ryan Hurley, CUBU                            
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Greg Edmonds                  14 CUBU                      1:04.37        
  2  Chris Gibeily                 13 RMSC                      1:05.46        
  3  Haywood Miller                14 CUBU                      1:06.12        
  4  Ross Tollefson                13 CUBU                      1:08.06        
  5  Thomas Graham                 14 UN-TC                     1:08.46        
  6  Ryan Gil                      14 JFD                       1:08.72        
  7  Max Gustafson                 14 UN-TC                     1:08.81        
  8  Tim Daniels                   13 MACHINE                   1:09.72        
  9  John Stodter                  14 RMSC                      1:09.80        
 10  Austin Auger                  13 MACHINE                   1:10.01        
 11  Andrew MacGregor              14 OCCS                      1:10.74        
 12  Eugene Alekseyev              14 JFD                       1:11.28        
 13  Avery Duffin                  14 RMSC                      1:12.06        
 14  Jack Sminkey                  14 BAC                       1:12.48        
 15  Peter Donahue                 13 RMSC                      1:12.52        
 16  Ben Lucas                     13 UN-CU                     1:13.09        
 17  Cole Brown                    13 RMSC                      1:13.10        
 
Event 43  Girls Open 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  32.82  2002        Masami Tanaka, CUBU                          
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Masami Tanaka                 24 CUBU                      1:00.36        
  2  Hiroka Sakamoto               21 CUBU                      1:03.38        
  3  Leeann Chang                  17 RMSC                      1:04.64        
  4  Lindsay Rogers                16 RMSC                      1:05.86        
  5  Rachel Tolbert                17 RMSC                      1:06.11        
  6  Kristen Beales                15 CUBU                      1:06.53        
  7  Christina Boland              19 CUBU                      1:08.11        
  8  Sara Foncannon                17 RMSC                      1:09.20        
  9  Lauren Brandes                15 UN-TC                     1:09.61        
 10  Erin Mealy                    17 PM                        1:09.71        
 11  Megan Smith                   16 RMSC                      1:10.29        
 12  Liz Cobble                    17 AAC                       1:10.34        
 13  Kara Allen                    17 RMSC                      1:11.40        
 14  Sal Lincoln                   16 RMSC                      1:11.45        
 15  Sara Steinnagel               15 RMSC                      1:11.56        
 16  Andrea Nakazawa               17 UN-TC                     1:11.77        
 17  Samantha Nasakaitis           16 PM                        1:11.86        
 18  Katie Suthard                 15 RMSC                      1:12.15        
 19  Dale Bostwick                 17 UN-AV                     1:12.28        
 20  Jennifer Sokolower            15 RMSC                      1:12.51        
 21  Kimberly Miller               16 RMSC                      1:12.60        
 22  Christine Currier             15 FISH                      1:13.00        
 23  Maegan Olivos                 18 RMSC                      1:13.04        
 24  Katie Ganssle                 15 CUBU                      1:13.17        
 25  Julia Hollister               15 CUBU                      1:13.37        
 26  Ketrin Nielsen                15 FAST                      1:13.63        
 27  Laura Hoopengardner           16 UN-TC                     1:13.69        
 28  Kelly Suthard                 15 RMSC                      1:13.69        
 29  Sami Keedy                    15 MACHINE                   1:13.75        
 30  Lysette Deshields             16 RMSC                      1:13.81        
 31  Lindsay Erickson              16 RMSC                      1:14.36        
 32  Christine Selzer              17 RMSC                      1:15.11        
 33  Jennifer Thai                 17 RMSC                      1:15.59        
 34  Malisa Arnold                 16 RMSC                      1:16.36        
 35  Anna Blasiak                  18 JFD                       1:17.57        
 36  Kelly Lefevere                15 FAST                      1:18.87        
 37  Ellen Boryan                  15 AAC                       1:24.99L       
 
Event 44  Boys Open 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:  28.79  2002        Ed Moses, CUBU                               
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Ed Moses                      22 CUBU                        52.31        
  2  Jarrod Marrs                  28 CUBU                        53.51        
  3  Kevin Furlong                 20 CUBU                        53.87        
  4  Dominick Szabo                20 CUBU                        54.52        
  5  Daniel Velez                  19 RMSC                        55.93        
  6  Jonathan Kaufman              19 RMSC                        58.12        
  7  Luis Emilio                   24 RMSC                        58.29        
  8  David Cooper                  20 GMU                         58.50        
  9  Sean Sullivan                 17 CUBU                        59.53        
 10  Jon Farrell                   18 RMSC                      1:01.39        
 11  Rob Swendiman                 17 RMSC                      1:01.50        
 12  David Richards                18 UN-TC                     1:02.07        
 13  Chris Blau                    16 FAST                      1:02.71        
 14  Kennard Smith                 17 RMSC                      1:04.41        
 15  Andrew Wingert                16 RMSC                      1:04.50        
 16  Mitch Cooper                  17 H2OYAS                    1:05.12        
 17  Tyler Spindel                 16 RMSC                      1:06.20        
 18  Alex Anderson                 15 FISH                      1:06.22        
 19  Colin Carroll                 18 H2OYAS                    1:06.32        
 20  Ming-Wei Hsu                  15 RMSC                      1:06.36        
 21  Scott Spencer                 16 RMSC                      1:06.50        
 22  Mark Trigonoplos              15 RMSC                      1:06.85        
 23  Brendan Spencer               18 AAC                       1:07.15        
 24  Felix Wang                    16 RMSC                      1:08.31        
 25  Timothy Allen                 16 AAC                       1:17.56L       
 
Event 45  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:  1:53.78  2002        Curl-Burke Swim Club, CUBU                 
                        L SWINLEY, C Nichols, E KEMP, C Law               
     Team
===============================================================================
  1  CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                                  1:39.40        
  2  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'                        1:40.31        
  3  ARLINGTON AQUATIC CLUB  'A'                                1:41.08        
  4  CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                                  1:43.45        
  5  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'                        1:43.80        
  6  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'C'                        1:46.77        
  7  OCCOQUAN SWIMMING  'A'                                     1:48.37        
  8  FAIRLAND AQUATICS S.T.  'A'                                1:49.37        
  9  AQUAHOYAS SWIMMING  'A'                                    1:53.53        
 
Event 46  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:  1:46.61  1994        Wilmington Aquatic, WAC                    
     Team
===============================================================================
  1  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'                        1:33.56        
  2  CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                                  1:33.62        
  3  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'                        1:37.54        
  4  CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                                  1:37.66        
  5  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'C'                        1:42.23        
  6  BOWIE AQUATIC CLUB  'A'                                    1:46.05        
 
Event 47  Girls Open 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:  1:52.41  2002        Curl-Burke Swim Club, CUBU                 
                        C Law, L Ullrich, M Hurd, L Ertter                
     Team
===============================================================================
  1  CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                                  1:35.31        
  2  CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                                  1:36.80        
  3  CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                                  1:38.56        
  4  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'                        1:38.78        
  5  THE FISH  'A'                                              1:41.92        
  6  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'                        1:41.92        
  7  MACHINE AQUATICS  'A'                                      1:42.95        
  8  OCCOQUAN SWIMMING  'A'                                     1:44.54        
  9  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'C'                        1:45.56        
 10  FAIRLAND AQUATICS S.T.  'A'                                1:46.48        
 11  AQUAHOYAS SWIMMING  'A'                                    1:48.24        
 
Event 48  Boys Open 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:  1:37.73  2000        Curl-Burke Swim Club, CUBU                 
     Team
===============================================================================
  1  CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                                  1:24.83        
  2  CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                                  1:26.77        
  3  CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                                  1:28.02        
  4  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'                        1:28.40        
  5  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'                        1:30.24        
  6  ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'C'                        1:33.12        
  7  FAIRLAND AQUATICS S.T.  'A'                                1:37.81