2003 Nike Maryland State Long Course Championships
May 30-June 1, 2003
Rockville Swim Center
Hosted by the Rockville-Montgomery Swim Club and
Sponsored by Nike Swim
Psych Sheet - Friday Evening Session

 
Event 1  Girls 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  4:43.14  1989        Janney Hooff, AYFF                         
 Meet Qualifying:  5:29.29
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Jennifer Kotonias             12 MSSC                      5:21.05        
  2  Lauren Kranz                  12 PM                        5:25.10        
  3  Chanele Molano                12 CUBU                      5:29.37        
  4  Katherine Jones               12 PM                        5:34.54        
  5  Blair Webb                    11 RMSC                      5:38.62        
  6  Julie Grabarek                12 RMSC                      5:39.69        
  7  Sara Dragacevac               12 RMSC                      5:40.12        
  8  Sara Conner                   12 FAST                      5:40.97        
  9  Lindsey Marchand              12 CUBU                      5:42.81        
 10  Erin Zepp                     12 RMSC                      5:45.97        
 11  Rebecca Riley                 11 RMSC                      5:52.45        
 12  Lindsey Magaw                 12 BAC                       5:54.09        
 13  Megan Bush                    11 FAST                      5:54.49        
 14  Courtney Wimer                12 RMSC                      5:59.10        
 15  KT Murray                     11 RMSC                      6:01.21        
 16  Maura Garfield                12 RMSC                      6:01.90        
 17  Lucy Tamberrino               12 FISH                      6:04.19        
 18  Emalee Firestein              11 FISH                      6:05.19        
 19  Patricia Rogers               12 FAST                      6:07.22        
 20  Toni Paris                    12 FISH                      6:07.25        
 
Event 2  Boys 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  4:37.72  1982        Frank DeSando, RMSC                        
 Meet Qualifying:  5:26.69
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Josh Thomas                   12 RMSC                      5:16.34        
  2  Brady Fox                     12 RMSC                      5:20.40        
  3  Doug Mackenzie                12 RMSC                      5:34.63        
  4  Zack Wepasnick                11 RMSC                      5:45.78        
  5  Matthew Stevens               12 FAST                      5:46.17        
  6  Donzen Urubshurow             12 RMSC                      5:50.57        
  7  Michael Grimmett-Norris       11 CUBU                      5:52.88        
  8  Quinn Stevens-Palmer          11 CUBU                      5:54.89        
  9  Michael Jolly                 12 RMSC                      5:55.08        
 10  Matthew Benecki               12 FISH                      5:55.32        
 11  Colin Douville                12 FAST                      5:56.08        
 12  Brian Abdo                    12 FAST                      5:57.09        
 13  Daniel Sologuren              12 RMSC                      5:57.88        
 14  Henry Tollefson               12 CUBU                      5:57.96        
 15  Victor Wang                   11 RMSC                      5:58.44        
 16  Thomas Casey                  11 UN-AV                     5:58.56        
 17  Bradley Dillon                11 CUBU                      5:58.90        
 18  Bomani Mintz                  12 CUBU                      5:58.90        
 19  Nicholas Kotonias             10 MSSC                      6:00.22        
 20  John Kundrat                  10 FAST                      6:00.29        
 
Event 3  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  4:22.21  2002        Kate Ziegler, FISH -PV                     
 Meet Qualifying:  5:01.59
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Kate Ziegler                  14 FISH                      4:50.85        
  2  Chelsea Geckler               14 FISH                      5:08.00        
  3  Katura Harvey                 14 RMSC                      5:09.60        
  4  Amilee Smith                  14 RMSC                      5:13.59        
  5  Kaeley Boyle                  14 UN-AV                     5:14.59        
  6  Casey Gemunder                14 RMSC                      5:17.66        
  7  Jill Hamilton                 14 CUBU                      5:22.39        
  8  Christine Chuang              14 RMSC                      5:22.72        
  9  Maresa Like-Mathews           14 RMSC                      5:23.18        
 10  Emily Kelly                   14 RMSC                      5:23.86        
 11  Heather Alvord                14 RMSC                      5:24.69        
 12  Melissa Reynolds              14 UN-TC                     5:25.46        
 13  Sarah Ramey                   13 CUBU                      5:25.67        
 14  Tana King                     13 PM                        5:25.79        
 15  Morgan Webb                   13 RMSC                      5:28.22        
 16  Rachel Glasser                13 FAST                      5:28.77        
 17  Caitlin Marsilii              13 FISH                      5:30.03        
 18  Carly Gibson                  14 CUBU                      5:31.29        
 19  Cortney Barry                 13 FAST                      5:31.71        
 20  Frani Hess                    14 CUBU                      5:31.81        
 21  Caiti Lewis                   14 RMSC                      5:32.06        
 22  Kristie Hughes                13 RMSC                      5:32.79        
 23  Molly Lincoln                 13 RMSC                      5:34.05        
 24  Kelly Hurley                  14 CUBU                      5:34.71        
 25  Jeannie Benedetti             14 RMSC                      5:35.01        
 26  Kelly Grabarek                14 RMSC                      5:35.26        
 27  Lisa Snyder                   13 PM                        5:35.69        
 28  Cate Sheerin                  14 RMSC                      5:36.25        
 29  Chelsie Adams                 13 UN-AV                     5:36.79        
 30  Alyssa Kelly                  13 CUBU                      5:36.80        
 31  Rachel Tagai                  13 CUBU                      5:37.23        
 32  Theresa Gazo                  14 RMSC                      5:37.59        
 33  Catelyn Nelson                14 CUBU                      5:37.72        
 
Event 4  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  4:15.91  1994        David Hartzel, WAC                         
 Meet Qualifying:  5:00.09
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Phillip Hinrichsen            14 CUBU                      4:45.13        
  2  Drew Finelli                  14 CUBU                      4:47.91        
  3  Paul Gannett                  14 BAC                       4:56.79        
  4  Andy Mears                    14 UN-AV                     4:56.95        
  5  Simone Melillo                14 CUBU                      4:58.19        
  6  Robert Grimmett-Norris        13 CUBU                      5:03.45        
  7  Andy Brake                    14 UN-CU                     5:06.99        
  8  Nathan Swallow                14 RMSC                      5:09.47        
  9  Alex Smith                    13 BAC                       5:10.57        
 10  Michael Allen                 14 AAC                       5:13.26        
 11  Ethan Gerlach                 13 MSSC                      5:16.12        
 12  Trae Wells                    14 CUBU                      5:17.86        
 13  Michael Hepp                  13 RMSC                      5:22.78        
 14  Stephen Moreland              14 CUBU                      5:23.49        
 15  Sean Douville                 14 FAST                      5:26.55        
 16  Ryan Rubush                   14 BAC                       5:27.66        
 17  Ben Lucas                     13 UN-CU                     5:31.64        
 18  Justin Parker                 14 RMSC                      5:33.39        
 19  Bryan Erickson                14 RMSC                      5:33.45        
 20  Chris Pham                    13 RMSC                      5:35.19        
 21  Cole Brown                    13 RMSC                      5:35.78        
 22  Ryan Lichtenfels              13 FISH                      5:36.06        
 
Event 5  Girls Open 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  4:21.82  2000        Rachel Scibek, RMSC                        
 Meet Qualifying:  4:41.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Rachael Burke                 19 CUBU                      4:45.13        
  2  Leslie Swinley                15 CUBU                      4:48.38        
  3  Meghan Thiel                  18 CUBU                      4:51.20        
  4  Jessica Brosch                19 RMSC                      4:55.11        
  5  Amanda Burke                  18 CUBU                      4:55.96        
  6  Elizabeth Kemp                15 CUBU                      4:56.94        
  7  Erica Suguiyama               17 CUBU                      4:59.85        
  8  Kristen Beales                15 CUBU                      5:00.19        
  9  Samantha White                18 RMSC                      5:01.29        
 10  Julie O'Brien                 16 CUBU                      5:01.54        
 11  Alice Henriques               22 CUBU                      5:02.59        
 12  Christina Boland              19 CUBU                      5:04.52        
 13  Kathryn Gold                  18 RMSC                      5:04.86        
 14  Elana McDermott               19 CUBU                      5:06.05        
 15  Caryn Albert                  17 RMSC                      5:08.14        
 16  Anne Conroy                   15 CUBU                      5:08.74        
 17  Alanna Ream                   16 FISH                      5:09.09        
 18  Colleen Law                   15 CUBU                      5:10.29        
 19  Roxanne Richardson            17 RMSC                      5:11.39        
 20  Ally St Claire                16 RMSC                      5:12.39        
 21  Sammy Aponte                  16 RMSC                      5:12.81        
 22  Caroline O'Sullivan           17 CUBU                      5:13.01        
 23  Annie Ferguson                17 UN-TC                     5:14.30        
 24  Marina Falcone                15 H2OYAS                    5:14.43        
 25  Emily Karel                   16 RMSC                      5:15.21        
 26  Allie Smith                   16 FISH                      5:15.34        
 
Event 6  Boys Open 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  3:56.89  2000        Tom Dolan, CUBU                            
 Meet Qualifying:  4:24.79
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Yuri Suguiyama                20 CUBU                      4:25.80        
  2  Juan Valdivieso               22 CUBU                      4:27.01        
  3  Erwan Jeffroy                 21 CUBU                      4:29.12        
  4  Jamie Grimes                  24 RMSC                      4:29.26        
  5  Michael Raab                  20 RMSC                      4:31.42        
  6  Matt Dugan                    16 CUBU                      4:33.23        
  7  Nate Boyle                    25 UN-AV                     4:34.06        
  8  Estebe Salgado                19 CUBU                      4:34.26        
  9  Ethan Bassett                 22 CUBU                      4:34.45        
 10  Jonathan Mengering            18 RMSC                      4:35.20        
 11  Jason Adler                   16 CUBU                      4:35.78        
 12  Jon Dugan                     19 CUBU                      4:37.01        
 13  Ted Hamilton                  17 CUBU                      4:39.23        
 14  Alex Anderson                 15 FISH                      4:41.00        
 15  David Kraft                   16 PM                        4:44.79        
 16  Tommy Scanlon                 17 CUBU                      4:44.96        
 17  Chris Tappis                  18 RMSC                      4:45.45        
 18  Guillermo Garcia              17 CUBU                      4:45.50        
 19  Joey Mechak                   16 RMSC                      4:45.99        
 20  Luke Wang                     16 RMSC                      4:46.11        
 21  Dito Calderon                 15 BAC                       4:47.31        
 22  Jack Curran                   15 RMSC                      4:47.71        
 23  Daniel Mengering              15 RMSC                      4:47.75        
 24  Gary Deshayes                 18 RMSC                      4:49.16        
 25  James Morris                  19 CUBU                      4:49.38        
 26  Alex Chen                     15 BAC                       4:50.69        
 27  Keith Diggs                   15 UN-TC                     4:52.20        
 28  Kyle Wisor                    15 RMSC                      4:54.58        
 29  Frank Byscov                  27 UN                        4:14.84L       
 
Event 7  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  2:32.32  2000        Jenny Basel, AVST                          
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Lauren Kranz                  12 PM                        1:03.94        
  2  Cara Chuang                   11 RMSC                      1:05.38        
  3  Blair Webb                    11 RMSC                      1:05.63        
  4  Erin Zepp                     12 RMSC                      1:07.15        
  5  Hillary Fritz                 12 FISH                      1:07.25        
  6  Jenna Jacoby                  12 CUBU                      1:07.81        
  7  Katherine Jones               12 PM                        1:07.87        
  8  Sarah Moody                   12 CUBU                      1:08.35        
  9  Lindsey Magaw                 12 BAC                       1:08.60        
 10  Lindsey Marchand              12 CUBU                      1:09.38        
 11  Lucy Tamberrino               12 FISH                      1:09.42        
 12  Rebecca Riley                 11 RMSC                      1:09.98        
 13  Sonia Cabrera                 12 RMSC                      1:10.09        
 14  Rachel Burnett                11 PM                        1:10.80        
 15  Maggie Cackler                12 FISH                      1:10.93        
 16  Kara Morrill                  12 RMSC                      1:11.43        
 17  Toni Paris                    12 FISH                      1:11.45        
 18  Julie Grabarek                12 RMSC                      1:11.61        
 19  Dorothy Yu                    11 RMSC                      1:11.72        
 20  Sara Marron                   12 UN-AV                     1:11.75        
 21  Julie Klatzkin                12 RMSC                      1:11.93        
 22  Stephanie Falcone             12 H2OYAS                    1:12.58        
 23  Mina Vucic                    12 RMSC                      1:13.07        
 24  KT Murray                     11 RMSC                      1:13.89        
 25  Abby Bieber                   12 RMSC                      1:14.56        
 26  Kristen Gunn                  12 UN-RM                     1:14.65        
 27  Katie Murray                  11 RMSC                      1:14.96        
 28  Kaitlin Mills                 11 RMSC                      1:15.16        
 29  Allison Gabala                11 RMSC                      1:15.24        
 30  Heather Parmelee              12 RMSC                      1:24.72L       
 31  Lilla Grisham                 12 JFD                       1:24.80L       
 
Event 8  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  2:31.85  2000        Shaun Weinberg, GBSA                       
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Brady Fox                     12 RMSC                      1:03.10        
  2  Sean Stewart                  12 RMSC                      1:03.69        
  3  Josh Thomas                   12 RMSC                      1:04.96        
  4  Matt Krebs                    12 CUBU                      1:05.67        
  5  Matt Davey-Karlson            12 RMSC                      1:05.75        
  6  Stephen Sakaris               12 RMSC                      1:07.34        
  7  Matthew Stevens               12 FAST                      1:08.22        
  8  Zack Wepasnick                11 RMSC                      1:08.60        
  9  Michael Jolly                 12 RMSC                      1:08.61        
 10  Victor Wang                   11 RMSC                      1:08.99        
 11  Patrick Mukri                 12 RMSC                      1:09.00        
 12  Matthew Gannett               12 BAC                       1:09.08        
 13  Greg Hoge                     12 BAC                       1:09.08        
 14  Matthew Allsopp               11 JFD                       1:09.68        
 15  Timothy Peng                  12 RMSC                      1:09.82        
 16  Daniel Sologuren              12 RMSC                      1:10.01        
 17  Kevin Mulquin                 12 RMSC                      1:10.29        
 18  Alex Spina                    12 CUBU                      1:11.03        
 19  Robert Coe                    12 RMSC                      1:11.53        
 20  John Wojciechowski            11 CUBU                      1:12.24        
 21  Thomas Casey                  11 UN-AV                     1:12.78        
 22  Stephen Kraft                 12 PM                        1:13.02        
 23  Andrew Fisher                 12 TNT                       1:13.28        
 24  Matthew Benecki               12 FISH                      1:20.88        
 
Event 9  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  2:25.74  1986        Heather Ray, NBAC                          
 Meet Qualifying:  2:50.79
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mei Christensen               14 CUBU                      2:04.41        
  2  Delghi Urubshurow             14 RMSC                      2:07.13        
  3  Kaeley Boyle                  14 UN-AV                     2:08.57        
  4  Emily Kelly                   14 RMSC                      2:13.35        
  5  Maggie Macedonia              13 AAC                       2:13.42        
  6  Heather Alvord                14 RMSC                      2:14.30        
  7  Maresa Like-Mathews           14 RMSC                      2:14.51        
  8  Katie Radloff                 14 AAC                       2:15.25        
  9  Hailey Hewitt                 13 CUBU                      2:15.31        
 10  Sandra Lee                    13 RMSC                      2:18.81        
 11  Morgan Ribar                  13 CUBU                      2:18.82        
 12  Jill Hamilton                 14 CUBU                      2:18.91        
 13  Erica Swanson                 14 UN-AV                     2:19.07        
 14  Courtney Lesnik               13 TNT                       2:19.90        
 15  Thea Kromer                   13 UN-TC                     2:19.98        
 16  Caroline Wells                13 CUBU                      2:20.51        
 17  Lisa Snyder                   13 PM                        2:20.68        
 18  Kristie Hughes                13 RMSC                      2:20.73        
 19  Claire Weems                  14 CUBU                      2:21.00        
 20  Ashley Prescott               13 OCCS                      2:21.08        
 21  Kelly Grabarek                14 RMSC                      2:21.25        
 22  Emily Winland                 13 UN-AV                     2:21.47        
 23  Brittany Tulloch              14 FAST                      2:21.84        
 24  Kristen Moores                14 TNT                       2:22.04        
 25  Stephanie Lidd                14 FAST                      2:22.13        
 26  Kellie Chang                  14 CUBU                      2:22.29        
 27  Lauren Wert                   13 RMSC                      2:23.38        
 28  Laura Benevento               13 CUBU                      2:23.66        
 29  Christy Nicholas              14 CUBU                      2:24.15        
 30  Patricia Naber                14 PM                        2:24.48        
 31  Eliza Staley                  14 RMSC                      2:24.77        
 32  Katherine Decrosta            13 UN-TC                     2:25.00        
 33  Cortney Barry                 13 FAST                      2:25.46        
 34  Macy Truluck                  14 UN-TC                     2:25.47        
 35  Lauren Weldon                 13 H2OYAS                    2:26.23        
 36  Melissa Reynolds              14 UN-TC                     2:26.34        
 37  Lissa Henderson               14 MACHINE                   2:26.75        
 38  Ashley Fitzgerald             13 OCCS                      2:27.27        
 39  Charlotte Floria              13 RMSC                      2:27.60        
 40  Eileen Shi                    13 RMSC                      2:27.88        
 41  Kara Dengler                  14 RMSC                      2:28.19        
 42  Stephanie Forlenza            13 RMSC                      2:28.89        
 43  Alexis Smith                  14 UN-TC                     2:29.23        
 44  Tylisha Deshields             14 RMSC                      2:29.99        
 45  Cynthia Iselin                13 RMSC                      2:30.17        
 46  Sarah Erickson                13 CUBU                      2:30.56        
 47  Claire Davey-Karlson          14 RMSC                      2:31.12        
 48  Molly Lincoln                 13 RMSC                      2:31.56        
 49  Debbie Dunsmore               14 RMSC                      2:31.56        
 50  Meg Conroy                    13 CUBU                      2:47.80L       
 
Event 10  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  2:15.95  1994        Jeff Sommensato, YORK                      
 Meet Qualifying:  2:46.09
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Peter Humphries               14 FAST                      1:59.85        
  2  Phillip Hinrichsen            14 CUBU                      2:02.79        
  3  Adam McDonald                 14 CUBU                      2:02.97        
  4  Andy Brake                    14 UN-CU                     2:03.89        
  5  Michael Allen                 14 AAC                       2:04.39        
  6  Paul Gannett                  14 BAC                       2:05.25        
  7  Drew Bollea                   14 CUBU                      2:05.77        
  8  Andy Richardson               14 CUBU                      2:05.88        
  9  Andy Mears                    14 UN-AV                     2:06.36        
 10  Alex Leach                    14 MACHINE                   2:06.43        
 11  Chris Lee                     14 CUBU                      2:07.04        
 12  Stephen Janos                 14 RMSC                      2:08.68        
 13  Sandy Haibel                  13 RMSC                      2:09.13        
 14  Nathan Swallow                14 RMSC                      2:11.37        
 15  Stephen Moreland              14 CUBU                      2:11.93        
 16  Jake Lewis                    13 CUBU                      2:12.59        
 17  Dan Nichols                   14 PM                        2:13.65        
 18  Ethan Benjamin                14 RMSC                      2:13.86        
 19  Joseph Finn                   13 RMSC                      2:14.42        
 20  Alex Smith                    13 BAC                       2:14.71        
 21  Jonathan Gordon               13 RMSC                      2:16.28        
 22  David Allsopp                 14 JFD                       2:16.83        
 23  Trae Wells                    14 CUBU                      2:16.98        
 24  Justin Parker                 14 RMSC                      2:17.85        
 25  Andrew Feldt                  14 CUBU                      2:18.72        
 26  James Traylor                 14 UN-AV                     2:18.84        
 27  Alex Kim                      13 RMSC                      2:19.32        
 28  Ryan Lichtenfels              13 FISH                      2:19.43        
 29  Michael Hepp                  13 RMSC                      2:19.50        
 30  Brock Park                    13 CUBU                      2:20.01        
 31  Ryan Gil                      14 JFD                       2:20.87        
 32  Chris Cooper                  14 CUBU                      2:20.93        
 33  Michael Larson                13 RMSC                      2:21.61        
 34  Andrew Relihan                13 RMSC                      2:21.68        
 35  Brennon Ham                   14 RMSC                      2:22.20        
 36  Ethan Gerlach                 13 MSSC                      2:22.62        
 37  Matthew Dantas                14 RMSC                      2:22.65        
 38  Steven Hoisington             13 UN-AV                     2:23.20        
 39  Robert Canner                 13 FAST                      2:23.61        
 40  Will Trainor                  14 CUBU                      2:37.66L       
 
Event 11  Girls Open 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  2:19.73  1994        Michelle Griglione, CUBU                   
 Meet Qualifying:  2:41.09
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Alice Henriques               22 CUBU                      2:00.27        
  2  Michelle Parkhurst            15 MACHINE                   2:03.45        
  3  Elizabeth Kemp                15 CUBU                      2:05.81        
  4  Christine Yurechko            16 UN-TC                     2:07.28        
  5  Julie O'Brien                 16 CUBU                      2:08.09        
  6  Kimberly Magnanelli           20 CUBU                      2:09.04        
  7  Rachel Parker                 18 RMSC                      2:09.15        
  8  Jordan Zarin                  16 RMSC                      2:09.36        
  9  Paige Hulsizer                17 RMSC                      2:10.04        
 10  Allie Smith                   16 FISH                      2:10.32        
 11  Christina Huang               19 CUBU                      2:10.41        
 12  Sarah Lindberg                16 OCCS                      2:10.92        
 13  Hannah Varner                 16 RMSC                      2:11.79        
 14  Jen Rowan                     18 RMSC                      2:12.19        
 15  Sara Reynolds                 16 UN-TC                     2:13.77        
 16  Amanda Burke                  18 CUBU                      2:15.66        
 17  Colleen Stewart               16 RMSC                      2:15.69        
 18  Caitrin O'Brien               15 CUBU                      2:15.75        
 19  Maria McElwain                16 UN-TC                     2:15.92        
 20  Anna Scharfen                 16 CUBU                      2:16.90        
 21  Kara Verducci                 17 OCCS                      2:17.06        
 22  Elana McDermott               19 CUBU                      2:17.81        
 23  Breanne Smith                 22 UN-TC                     2:17.87        
 24  Nina Wang                     15 FISH                      2:17.90        
 25  Laura McCray                  16 FAST                      2:18.39        
 26  Laurel Kehs                   16 FISH                      2:18.83        
 27  Melanie Stephens              16 UN-TC                     2:19.27        
 28  Amanda Hauck                  15 OCCS                      2:19.62        
 29  Katie Lewis                   17 CUBU                      2:20.30        
 30  Katie Beckett                 15 CUBU                      2:20.71        
 31  Shannon Landers               12 UN-AV                     2:20.71        
 32  Lindsay Rogers                16 RMSC                      2:21.04        
 33  Jennifer Sokolower            15 RMSC                      2:21.11        
 34  Susanna Ashley                17 UN-TC                     2:21.85        
 35  Sarah Taylor                  15 OCCS                      2:21.99        
 36  Megan Zepp                    16 RMSC                      2:22.10        
 37  Laura Rainey                  16 AAC                       2:40.67L       
 
Event 12  Boys Open 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:  2:04.01  2000        Tom Dolan, CUBU                            
 Meet Qualifying:  2:30.39
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mark Liscinsky                21 CUBU                      1:45.81        
  2  Chris Gibson                  19 CUBU                      1:48.60        
  3  Juan Rodela                   23 CUBU                      1:48.75        
  4  Ryan Kim                      18 H2OYAS                    1:51.01        
  5  Chris Dufek                   18 CUBU                      1:51.53        
  6  Rob Persico                   19 RMSC                      1:52.54        
  7  Erwan Jeffroy                 21 CUBU                      1:53.36        
  8  Josh Hafkin                   15 RMSC                      1:53.58        
  9  Kevin Fisher                  19 CUBU                      1:54.11        
 10  Sean Murray                   17 RMSC                      1:54.11        
 11  Cory Sanderson                18 RMSC                      1:55.33        
 12  Ian Mackinnon                 18 RMSC                      1:56.37        
 13  Gary Deshayes                 18 RMSC                      1:57.78        
 14  Ted Hamilton                  17 CUBU                      1:57.97        
 15  Daniel Velez                  19 RMSC                      1:58.92        
 16  Ben Gordon                    16 RMSC                      1:59.02        
 17  Jason Adler                   16 CUBU                      2:00.14        
 18  Keith Diggs                   15 UN-TC                     2:00.52        
 19  Jack Curran                   15 RMSC                      2:00.67        
 20  David Iselin                  15 RMSC                      2:01.23        
 21  Matt Bowes                    15 RMSC                      2:01.99        
 22  Chris Foley                   16 CUBU                      2:02.63        
 23  Vincent Reydams               15 AAC                       2:03.69        
 24  Matthew Ward                  17 RMSC                      2:05.49        
 25  Frank Byscov                  27 UN                        2:06.79        
 26  Matthew Clark                 16 CUBU                      2:07.31        
 27  Jamie Reutershan              16 RMSC                      2:08.62        
 28  Matthew Harris                15 MSSC                      2:08.67        
 29  Josh Korth                    15 RMSC                      2:08.80        
 30  Tim Gutteridge                17 CUBU                      2:08.93        
 31  Ben Solomon                   16 RMSC                      2:09.41        
 32  John Yeany                    17 CUBU                      2:09.43        
 33  Steven Benecki                15 FISH                      2:11.50        
 34  Scott Frantz                  15 MACHINE                   2:11.63        
 35  Andrew Wingert                16 RMSC                      2:11.69        
 36  Michael Hasemann              15 RMSC                      2:12.45        
 
Event 13  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  27.54  2002        Colleen Law, CUBU                            
 Meet Qualifying:  32.69
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Katy Hinkle                   14 AAC                         24.57        
  2  Carly Gibson                  14 CUBU                        24.68        
  3  Katura Harvey                 14 RMSC                        24.78        
  4  Maggie Macedonia              13 AAC                         25.09        
  5  Rachel Greene                 14 CUBU                        25.19        
  6  Theresa Gazo                  14 RMSC                        25.37        
  7  Katie Radloff                 14 AAC                         25.69        
  8  Anna Macedonia                13 AAC                         25.73        
  9  Tana King                     13 PM                          25.81        
 10  Claire Weems                  14 CUBU                        25.84        
 11  Patricia Naber                14 PM                          25.93        
 12  Jackie Orman                  13 RMSC                        25.95        
 13  Caitlin Marsilii              13 FISH                        26.05        
 14  Kaeley Boyle                  14 UN-AV                       26.06        
 15  Morgan Ribar                  13 CUBU                        26.11        
 16  Elissa Fischel                13 RMSC                        26.41        
 17  Katherine Decrosta            13 UN-TC                       26.42        
 18  Thea Kromer                   13 UN-TC                       26.49        
 19  Chelsie Adams                 13 UN-AV                       26.53        
 20  Lisa Long                     13 CUBU                        26.73        
 21  Catelyn Nelson                14 CUBU                        26.75        
 22  Vanessa Reyes                 13 RMSC                        26.79        
 23  Alexis Smith                  14 UN-TC                       26.82        
 24  Susan Kim                     14 RMSC                        26.89        
 25  Kelly Grabarek                14 RMSC                        26.93        
 26  Brooke Veoni                  14 AAC                         26.97        
 27  Dominique Perez               14 RMSC                        27.09        
 28  Caroline Wells                13 CUBU                        27.15        
 29  Ashley Fitzgerald             13 OCCS                        27.16        
 30  Courtney Gaddi                13 FAST                        27.17        
 31  Shannon Phelan                14 TNT                         27.19        
 32  Christy Nicholas              14 CUBU                        27.28        
 33  Brittany Tulloch              14 FAST                        27.31        
 34  Eileen Shi                    13 RMSC                        27.35        
 35  Tylisha Deshields             14 RMSC                        27.40        
 36  Cortney Barry                 13 FAST                        27.44        
 37  Rachel Karanian               13 RMSC                        27.45        
 38  Erica Swanson                 14 UN-AV                       27.45        
 39  Hailey Hewitt                 13 CUBU                        27.46        
 40  Samantha Hatfield             14 RMSC                        27.47        
 41  Macy Truluck                  14 UN-TC                       27.62        
 42  Debbie Dunsmore               14 RMSC                        27.66        
 43  Kathleen Marshall             13 CUBU                        27.67        
 44  Kelly Hurley                  14 CUBU                        27.67        
 45  Christie Lin                  14 RMSC                        27.71        
 46  Alexis Deegan                 14 PM                          27.71        
 47  Codie Gesumaria               13 RMSC                        27.78        
 48  Catherine Kim                 13 FISH                        27.83        
 49  Lauren Weldon                 13 H2OYAS                      27.86        
 50  Laura Benevento               13 CUBU                        27.87        
 51  Courtney Lesnik               13 TNT                         27.92        
 52  Meredith Budner               14 H2OYAS                      27.98        
 53  Katrin Kutlucinar             13 CUBU                        27.99        
 54  Kara Dengler                  14 RMSC                        28.04        
 55  Cara Sullivan                 13 RMSC                        28.05        
 56  Kellie Chang                  14 CUBU                        28.09        
 57  Shira Rosenthal               13 RMSC                        28.12        
 58  Erica Bechtol                 14 RMSC                        28.17        
 59  Caitlin Delaney               14 RMSC                        28.19        
 60  Molly Schmalzbach             14 AAC                         28.21        
 61  Elisabeth Hicok               13 RMSC                        28.23        
 62  Hailey Szymczak               13 RMSC                        28.24        
 63  Claire Davey-Karlson          14 RMSC                        28.25        
 64  Jillian Catoe                 13 UN-TC                       28.26        
 65  Emily Winland                 13 UN-AV                       28.26        
 66  Sarah Erickson                13 CUBU                        28.29        
 67  Kristie Hughes                13 RMSC                        28.33        
 68  Charlotte Floria              13 RMSC                        28.36        
 69  Katie Kundrat                 13 FAST                        28.37        
 70  Sharon Chen                   14 RMSC                        28.46        
 71  Keva Garg                     13 H2OYAS                      28.50        
 72  Liana Castro                  13 DCPR                        28.54        
 73  Caitlin McHale                14 CUBU                        28.59        
 74  Meghan Balk                   14 RMSC                        31.87L       
 
Event 14  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  25.07  1994        Jon Lowell, VSC                              
 Meet Qualifying:  30.59
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Alex Leach                    14 MACHINE                     22.89        
  2  Brock Park                    13 CUBU                        23.06        
  3  Will Trainor                  14 CUBU                        23.36        
  4  Adam McDonald                 14 CUBU                        23.37        
  5  James Traylor                 14 UN-AV                       23.59        
  6  Andy Mears                    14 UN-AV                       23.64        
  7  Daniel Killeri                14 AAC                         24.09        
  8  Zach Holmes                   14 MACHINE                     24.27        
  9  Stephen Janos                 14 RMSC                        24.29        
 10  Drew Bollea                   14 CUBU                        24.41        
 11  Justin Link                   14 RMSC                        24.59        
 12  Tim Daniels                   13 MACHINE                     24.79        
 13  David Miller                  14 DCPR                        24.87        
 14  Ethan Benjamin                14 RMSC                        25.00        
 15  Jake Lewis                    13 CUBU                        25.03        
 16  Christopher Nagy              13 CUBU                        25.08        
 17  Robert Canner                 13 FAST                        25.17        
 18  David Allsopp                 14 JFD                         25.22        
 19  Matt Jefferies                13 RMSC                        25.51        
 20  John Gigioli                  13 CUBU                        25.58        
 21  Ryan Rubush                   14 BAC                         25.59        
 22  Ryan Gil                      14 JFD                         25.87        
 23  Bryan Erickson                14 RMSC                        25.90        
 24  Ross Tollefson                13 CUBU                        25.93        
 25  Andy Richardson               14 CUBU                        25.96        
 26  Nicolas Fernandez-Arias       13 CUBU                        26.15        
 27  Max Gustafson                 14 UN-TC                       26.16        
 28  JP Perez                      13 RMSC                        26.16        
 29  Ethan Gerlach                 13 MSSC                        26.44        
 30  Robert Feasley                14 RMSC                        26.48        
 31  Adam Essink                   13 CUBU                        26.50        
 32  Robbie Carmack                13 RMSC                        26.66        
 33  Peter Donahue                 13 RMSC                        26.68        
 34  Joseph Finn                   13 RMSC                        26.72        
 35  Jim Laist                     13 TNT                         26.78        
 36  Chris Lee                     14 CUBU                        30.59L       
 
Event 15  Girls Open 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  27.22  2002        Kassy Kugler, RMSC                           
 Meet Qualifying:  31.69
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Colleen Law                   15 CUBU                        23.78        
  2  Katherine Finegan             15 CUBU                        23.90        
  3  Elizabeth Kemp                15 CUBU                        23.95        
  4  Jessica Brosch                19 RMSC                        23.97        
  5  Jenny Basel                   15 UN-AV                       24.06        
  6  Becky Horning                 17 UN-AV                       24.25        
  7  Dana West                     17 RMSC                        24.48        
  8  Samantha Ladeveze                GMU                         24.50        
  9  Emily Karel                   16 RMSC                        24.53        
 10  Kristin Cunningham            15 CUBU                        24.54        
 11  Becky Mobley                  16 PM                          24.63        
 12  Christina Boland              19 CUBU                        24.70        
 13  Rachel Tolbert                17 RMSC                        24.79        
 14  Johanna Papa                  17 RMSC                        24.89        
 15  Britney Richardson            15 RMSC                        24.92        
 16  Lauren Brandes                15 UN-TC                       25.04        
 17  Jill Vukmanic                 19 RMSC                        25.11        
 18  Kristin Fimian                14 MACHINE                     25.12        
 19  Maegan Olivos                 18 RMSC                        25.16        
 20  Caroline O'Sullivan           17 CUBU                        25.22        
 21  Allie Stevens                 15 FAST                        25.29        
 22  Allie Smith                   16 FISH                        25.36        
 23  Kerry Urso                    16 OCCS                        25.37        
 24  Kelly Hendershot              15 RMSC                        25.39        
 25  Alison Buki                   17 UN-TC                       25.56        
 26  Marina Falcone                15 H2OYAS                      25.60        
 27  Christina Bowman              15 RMSC                        25.71        
 28  Jennifer Morris               16 CUBU                        25.78        
 29  Shannon Flores                16 CUBU                        25.79        
 30  Jordan Zarin                  16 RMSC                        25.84        
 31  Christine Selzer              17 RMSC                        25.91        
 32  Nina Wang                     15 FISH                        25.98        
 33  Sara Foncannon                17 RMSC                        26.11        
 34  Caryn Albert                  17 RMSC                        26.18        
 35  Maria McElwain                16 UN-TC                       26.19        
 36  Lysette Deshields             16 RMSC                        26.23        
 37  Katie Lewis                   17 CUBU                        26.27        
 38  Brittney Frew                 16 RMSC                        26.27        
 39  Kimberly Miller               16 RMSC                        26.31        
 40  Sarah Lindberg                16 OCCS                        26.34        
 41  Jen Rowan                     18 RMSC                        26.35        
 42  Laura Rainey                  16 AAC                         26.36        
 43  Caitrin O'Brien               15 CUBU                        26.37        
 44  Jordan Perlman                15 UN-TC                       26.38        
 45  Sarah Taylor                  15 OCCS                        26.40        
 46  Wint Aye                      18 PM                          26.46        
 47  Paige Hulsizer                17 RMSC                        26.49        
 48  Amanda Hauck                  15 OCCS                        26.54        
 49  Colleen Stewart               16 RMSC                        26.54        
 50  Juliana Yano                  17 RMSC                        26.57        
 51  Rachel Parker                 18 RMSC                        26.60        
 52  Malisa Arnold                 16 RMSC                        26.66        
 53  McKay Elliott                 17 H2OYAS                      26.80        
 54  Susanna Ashley                17 UN-TC                       26.94        
 55  Breanne Smith                 22 UN-TC                       26.94        
 56  Mihan Lee                     15 CUBU                        26.96        
 57  Erin Mealy                    17 PM                          26.98        
 58  Kara Allen                    17 RMSC                        27.00        
 59  Katie Beckett                 15 CUBU                        27.09        
 60  Megan Zepp                    16 RMSC                        27.18        
 61  Sara Steinnagel               15 RMSC                        27.18        
 62  Sonni Szymczak                15 RMSC                        27.19        
 63  Raienne South                 15 JFD                         27.22        
 64  Tessa Foster                  17 TNT                         27.42        
 65  Rachael Burke                 19 CUBU                        27.47        
 66  Jill Lau                      15 FAST                        27.49        
 67  Ally Mannino                  15 UN-AV                       27.57        
 68  Elli Travis                   15 UN-TC                       27.61        
 69  Sasha Ghaffari                15 RMSC                        27.72        
 70  Claire Dufek                  15 CUBU                        27.79        
 71  Cassie O'Connor               15 CUBU                        31.68L       
 
Event 16  Boys Open 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:  24.12  1988        Todd Dudley, CURL                            
 Meet Qualifying:  27.79
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Mark Liscinsky                21 CUBU                        20.82        
  2  Dominick Szabo                20 CUBU                        21.03        
  3  Nate Boyle                    25 UN-AV                       21.21        
  4  Stephen Scheren               16 PM                          21.45        
  5  Steve Maher                   23 CUBU                        21.45        
  6  Chris Tappis                  18 RMSC                        21.65        
  7  Chris Dufek                   18 CUBU                        21.67        
  8  Chris Gibson                  19 CUBU                        21.74        
  9  Matthew McGillicuddy          19 GMU                         21.80        
 10  Juan Valdivieso               22 CUBU                        21.92        
 11  Kevin Fisher                  19 CUBU                        21.94        
 12  Estebe Salgado                19 CUBU                        22.02        
 13  Ian Mackinnon                 18 RMSC                        22.17        
 14  Sean Spencer                  18 RMSC                        22.19        
 15  Warner Allison                16 CUBU                        22.27        
 16  Gary Deshayes                 18 RMSC                        22.42        
 17  Nick Conrad                   15 RMSC                        22.43        
 18  Luis Emilio                   24 RMSC                        22.56        
 19  Rob Swendiman                 17 RMSC                        22.62        
 20  Yuri Suguiyama                20 CUBU                        22.63        
 21  Peter Laidlaw                 18 RMSC                        22.73        
 22  Adrian Astiz                  15 RMSC                        22.73        
 23  Ellis Domenech                16 UN-AV                       23.09        
 24  Tim Gutteridge                17 CUBU                        23.12        
 25  John Yeany                    17 CUBU                        23.31        
 26  Kyle Wisor                    15 RMSC                        23.33        
 27  Scott Spencer                 16 RMSC                        23.34        
 28  Roger Carman                  17 RMSC                        23.46        
 29  David Kraft                   16 PM                          23.55        
 30  Matt Bowes                    15 RMSC                        23.60        
 31  Mark Enterline                17 MACHINE                     23.60        
 32  Ryan Kim                      18 H2OYAS                      23.62        
 33  Colin Weick                   16 RMSC                        23.74        
 34  Ben Solomon                   16 RMSC                        23.74        
 35  Daniel Velez                  19 RMSC                        23.75        
 36  Patrick Detzner               16 RMSC                        23.77        
 37  Jonathan Kaufman              19 RMSC                        23.77        
 38  Andrew Frampton               16 RMSC                        23.83        
 39  Chris Blau                    16 FAST                        23.92        
 40  Felix Wang                    16 RMSC                        23.92        
 41  Christopher Moreland          17 CUBU                        23.99        
 42  Matthew Harris                15 MSSC                        24.03        
 43  Jason Adler                   16 CUBU                        24.05        
 44  Rahul Gandhi                  17 RMSC                        24.12        
 45  Victor Policarpio             16 MSSC                        24.16        
 46  Jason Cross                   15 RMSC                        24.22        
 47  Scott Frantz                  15 MACHINE                     24.22        
 48  JM Gerlach                    17 MSSC                        24.24        
 49  Tyler Spindel                 16 RMSC                        24.28        
 50  Timothy Allen                 16 AAC                         24.28        
 51  Luke Wiedeman                 17 FAST                        24.31        
 52  Michael Hasemann              15 RMSC                        24.39        
 53  Ari Molina                    16 CUBU                        24.43        
 54  Colin Carroll                 18 H2OYAS                      24.45        
 55  Ari Halper-Stromberg          16 RMSC                        24.46        
 56  Sean Whipkey                  15 UN-TC                       24.47        
 57  Jon Eskow                     16 RMSC                        27.69L       
 58  John Hickman                  16 CUBU                        27.74L