26th Nike Maryand State Long Course Championships
Hosted by the Rockville-Montgomery Swim Club
and Sponsored by Nike Swim
May 30-June 1

Event Results for Finals


Boys Open 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.12  1988      Todd Dudley, CURL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Nate Boyle                25 UN-AV                  21.21      24.15   20
  2 Dominick Szabo            20 CUBU                   21.03      24.89   17
  3 Steve Maher               23 CUBU                   21.45      24.95   16
  4 Mark Liscinsky            21 CUBU                   20.82      25.06   15
  5 Yuri Suguiyama            20 CUBU                   22.63      25.13   14
  6 Stephen Scheren           16 PM                     21.45      25.17   13
  7 Kevin Fisher              19 CUBU                   21.94      25.20   12
  8 Chris Gibson              19 CUBU                   21.74      25.28   11
  9 Chris Tappis              18 RMSC                   21.65      25.51    9
 10 Rob Swendiman             17 RMSC                   22.62      25.99    7
 11 Estebe Salgado            19 CUBU                   22.02      26.14    6
 12 Sean Spencer              18 RMSC                   22.19      26.24    5
 13 Warner Allison            16 CUBU                   22.27      26.36    4
 14 Ian Mackinnon             18 RMSC                   22.17      26.50    3
 15 Peter Laidlaw             18 RMSC                   22.73      26.52    2
 16 Gary Deshayes             18 RMSC                   22.42      26.60    1
 17 Chris Dufek               18 CUBU                   21.67      26.67
 18 Jonathan Kaufman          19 RMSC                   23.77      26.71
 19 David Kraft               16 PM                     23.55      26.87
 20 Matthew Harris            15 MSSC                   24.03      26.97
 21 Matt Bowes                15 RMSC                   23.60      26.98
 22 Adrian Astiz              15 RMSC                   22.73      27.13
 23 JM Gerlach                17 MSSC                   24.24      27.17
 24 Jon Eskow                 16 RMSC                   27.69L     27.18
 25 Christopher Moreland      17 CUBU                   23.99      27.20
 25 Mark Enterline            17 MACHINE                23.60      27.20
 27 Andrew Frampton           16 RMSC                   23.83      27.22
 28 Daniel Velez              19 RMSC                   23.75      27.24
 29 Timothy Allen             16 AAC                    24.28      27.25
 30 Sean Whipkey              15 UN-TC                  24.47      27.31
 31 Ellis Domenech            16 UN-AV                  23.09      27.43
 32 Jason Cross               15 RMSC                   24.22      27.46
 33 Colin Carroll             18 H2OYAS                 24.45      27.55
 34 Chris Blau                16 FAST                   23.92      27.67
 35 Scott Spencer             16 RMSC                   23.34      27.75
 36 Felix Wang                16 RMSC                   23.92      27.79
 37 Patrick Detzner           16 RMSC                   23.77      27.84
 38 Ben Solomon               16 RMSC                   23.74      27.85
 38 Luke Wiedeman             17 FAST                   24.31      27.85
 40 John Hickman              16 CUBU                   27.74L     27.91
 41 Michael Hasemann          15 RMSC                   24.39      27.94
 42 Victor Policarpio         16 MSSC                   24.16      28.06
 43 Roger Carman              17 RMSC                   23.46      28.13
 44 Rahul Gandhi              17 RMSC                   24.12      28.14
 44 Scott Frantz              15 MACHINE                24.22      28.14
 46 Ari Halper-Stromberg      16 RMSC                   24.46      28.39
 47 Colin Weick               16 RMSC                   23.74      28.63
 48 Tyler Spindel             16 RMSC                   24.28      29.69

Boys Open 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 52.86  1998      Nate Boyle, AVST
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Nate Boyle                25 UN-AV                  46.26      53.25   20
  2 Mark Liscinsky            21 CUBU                   44.65      54.00   17
  3 Joe Pascale               19 CUBU                   47.15      55.23   16
  4 Dominick Szabo            20 CUBU                   46.91      55.27   15
  5 Steve Maher               23 CUBU                   46.81      55.29   14
  6 Erwan Jeffroy             21 CUBU                   48.71      55.47   13
  7 Kevin Fisher              19 CUBU                   48.85      55.68   12
  8 Estebe Salgado            19 CUBU                   47.01      55.83   11
  9 Chris Tappis              18 RMSC                   46.79      55.90    9
 10 Jamie Grimes              24 RMSC                   48.12      55.98    7
 11 Juan Valdivieso           22 CUBU                   49.19      56.00    6
 12 Michael Raab              20 RMSC                   47.13      56.02    5
 13 Stephen Scheren           16 PM                     47.48      56.05    4
 14 Andrew Foss               18 CUBU                   48.15      56.30    3
 15 Chris Gibson              19 CUBU                   47.08      56.47    2
 16 John Kreitler             16 PM                     46.94      56.95    1
 17 Vincent Reydams           15 AAC                    49.92      57.24
 18 Matt Dugan                16 CUBU                   52.49      57.25
 19 Peter Laidlaw             18 RMSC                   48.44      57.42
 20 Jonathan Mengering        18 RMSC                   49.92      57.45
 21 Warner Allison            16 CUBU                   49.12      57.55
 22 Ethan Bassett             22 CUBU                   52.49      57.64
 23 John Lyles                16 CUBU                   49.09      57.65
 24 Sean Spencer              18 RMSC                   51.43      57.79
 25 Gary Deshayes             18 RMSC                   48.14      57.80
 26 Alex Anderson             15 FISH                   50.85      57.87
 27 Alex Chen                 15 BAC                    49.78      58.04
 28 Hugh Sullivan             17 CUBU                   48.33      58.12
 29 Kyle Wisor                15 RMSC                   48.80      58.15
 30 Chris Foley               16 CUBU                   49.98      58.18
 31 Daniel Mengering          15 RMSC                   49.51      58.19
 32 Josh Hafkin               15 RMSC                   49.50      58.21
 33 Brendan Spencer           18 AAC                    50.84      58.29
 34 Matt Bowes                15 RMSC                   50.69      58.35
 35 Rob Swendiman             17 RMSC                   48.75      58.40
 36 Chris Dufek               18 CUBU                   46.93      58.69
 37 David Kraft               16 PM                     50.42      58.82
 38 Jon Dugan                 19 CUBU                   51.81      58.83
 39 Matthew Harris            15 MSSC                   59.46L     59.14
 40 Drew Hellmann             17 UN-TC                  51.13      59.33
 40 Daniel Santin             20 CUBU                   52.30      59.33
 42 Andrew Frampton           16 RMSC                   51.84      59.39
 43 Christopher Moreland      17 CUBU                   51.66      59.41
 44 Joey Mechak               16 RMSC                   50.33      59.52
 45 Adrian Astiz              15 RMSC                   50.31      59.66
 46 Keith Diggs               15 UN-TC                  50.40      59.75
 47 Matthew Ward              17 RMSC                   52.28    1:00.13
 48 Tim Richards              17 CUBU                   51.87    1:00.18
 49 Ellis Domenech            16 UN-AV                  51.64    1:00.25
 50 Arlen Connolly            16 OCCS                   50.92    1:00.27
 51 Luke Wiedeman             17 FAST                   52.25    1:00.32
 52 Roger Carman              17 RMSC                   50.52    1:00.60
 53 Ryan Newmeyer             15 CUBU                   52.22    1:00.70
 54 JM Gerlach                17 MSSC                   52.24    1:00.85
 55 Scott Spencer             16 RMSC                   52.26    1:01.14
 56 Jon Eskow                 16 RMSC                   52.24    1:01.35
 57 Jake Quase                18 CUBU                   51.56    1:01.38
 58 James Morris              19 CUBU                   52.44    1:01.43
 59 Colin Carroll             18 H2OYAS                 52.38    1:01.70
 60 Kevin Furlong             20 CUBU                   47.91    1:01.78
 61 Michael Balint            18 UN-TC                  48.34    1:02.51
 62 Colin Weick               16 RMSC                   50.66    1:03.70
 63 Chris Blau                16 FAST                   52.40    1:04.29
 -- Rob Persico               19 RMSC                   47.78         DQ

Boys Open 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:55.65  1998      Nate Boyle, AVST
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mark Liscinsky            21 CUBU                 1:36.71    1:55.44*  20
  2 Yuri Suguiyama            20 CUBU                 1:39.77    1:57.36   17
  3 Jamie Grimes              24 RMSC                 1:42.28    1:59.01   16
  4 Erwan Jeffroy             21 CUBU                 1:42.67    1:59.87   15
  5 Ethan Bassett             22 CUBU                 1:43.49    2:00.36   14
  6 Matt Dugan                16 CUBU                 1:43.90    2:00.59   13
  7 Jonathan Mengering        18 RMSC                 1:43.14    2:01.20   12
  8 Andrew Foss               18 CUBU                 1:41.45    2:01.38   11
  9 Estebe Salgado            19 CUBU                 1:42.20    2:01.41    9
 10 Steve Maher               23 CUBU                 1:43.12    2:01.44    7
 11 Kevin Fisher              19 CUBU                 1:42.90    2:01.82    6
 12 Frank Byskov              27 CUBU                 1:44.50    2:02.92    5
 13 Alex Anderson             15 FISH                 1:46.87    2:03.07    4
 14 Juan Rodela               23 CUBU                 1:41.22    2:04.08    3
 15 Daniel Mengering          15 RMSC                 1:46.16    2:04.26    2
 16 Ben Miller                16 CUBU                 1:45.39    2:04.61    1
 17 Garrett Stevens-Palmer    15 CUBU                 1:45.24    2:04.77
 18 Kevin Mukri               17 RMSC                 1:43.84    2:05.09
 19 Guillermo Garcia          17 CUBU                 1:47.30    2:05.62
 20 Jack Curran               15 RMSC                 1:50.89    2:06.44
 21 Joey Mechak               16 RMSC                 1:47.35    2:06.89
 22 Keith Diggs               15 UN-TC                1:49.15    2:07.30
 23 Peter Laidlaw             18 RMSC                 1:45.18    2:07.41
 24 Alex Chen                 15 BAC                  1:46.34    2:07.50
 25 Chris Foley               16 CUBU                 1:51.41    2:07.62
 26 Daniel Santin             20 CUBU                 1:51.24    2:08.07
 27 Richard Matthews          17 CUBU                 1:47.06    2:08.53
 28 Matt Bowes                15 RMSC                 1:49.97    2:08.59
 29 Daniel Davison            17 CUBU                 1:46.22    2:08.76
 30 Gary Deshayes             18 RMSC                 1:46.11    2:08.98
 31 James Morris              19 CUBU                 1:49.32    2:09.18
 32 Chris Dufek               18 CUBU                 1:43.18    2:09.20
 33 Dito Calderon             15 BAC                  1:47.45    2:09.65
 34 Andrew Wingert            16 RMSC                 2:07.10L   2:09.91
 35 Vincent Reydams           15 AAC                  1:48.95    2:10.11
 36 John Lyles                16 CUBU                 1:47.57    2:10.38
 37 Josh Hafkin               15 RMSC                 1:46.52    2:10.50
 38 John Dragelin             16 CUBU                 1:47.16    2:10.54
 39 Stephen Scheren           16 PM                   1:45.73    2:10.61
 40 David Iselin              15 RMSC                 1:52.25    2:11.32
 41 Adrian Astiz              15 RMSC                 1:51.88    2:11.44
 42 Matthew Ward              17 RMSC                 1:51.39    2:11.72
 43 Andrew Frampton           16 RMSC                 1:52.28    2:12.27
 44 Roger Carman              17 RMSC                 1:51.54    2:13.32
 45 Ryan Newmeyer             15 CUBU                 1:50.06    2:13.89
 46 Dominick Szabo            20 CUBU                 1:43.38    2:13.93
 47 John Hutchison            16 CUBU                 1:45.46    2:14.10
 48 David Hahn                16 CUBU                 1:50.21    2:14.48
 49 Brian Brett               16 CUBU                 1:50.70    2:15.70
 50 Joshua Kinas              15 CUBU                 2:05.11L   2:16.65
 51 Mike Galasso              17 CUBU                 1:52.35    2:19.57
 52 Colin Weick               16 RMSC                 1:50.01    2:19.73
 53 Tommy Chandler            15 CUBU                 1:52.36    2:19.81
 54 Alex Jendzejec            17 CUBU                 1:52.44    2:44.79

Boys Open 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 3:56.89  2000      Tom Dolan, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Nate Boyle                25 UN-AV                4:34.06    4:05.96   20
  2 Jamie Grimes              24 RMSC                 4:29.26    4:05.97   17
  3 Juan Valdivieso           22 CUBU                 4:27.01    4:08.53   16
  4 Yuri Suguiyama            20 CUBU                 4:25.80    4:08.72   15
  5 Ethan Bassett             22 CUBU                 4:34.45    4:10.47   14
  6 Michael Raab              20 RMSC                 4:31.42    4:12.28   13
  7 Matt Dugan                16 CUBU                 4:33.23    4:12.99   12
  8 Erwan Jeffroy             21 CUBU                 4:29.12    4:14.74   11
  9 David Kraft               16 PM                   4:44.79    4:16.74    9
 10 Alex Anderson             15 FISH                 4:41.00    4:17.32    7
 11 Jon Dugan                 19 CUBU                 4:37.01    4:19.62    6
 12 Daniel Mengering          15 RMSC                 4:47.75    4:20.06    5
 13 Chris Tappis              18 RMSC                 4:45.45    4:20.29    4
 14 Guillermo Garcia          17 CUBU                 4:45.50    4:20.54    3
 15 Frank Byskov              27 CUBU                 4:14.84L   4:21.47    2
 16 Keith Diggs               15 UN-TC                4:52.20    4:23.15    1
 17 Dito Calderon             15 BAC                  4:47.31    4:23.77
 18 Alex Chen                 15 BAC                  4:50.69    4:24.06
 19 Gary Deshayes             18 RMSC                 4:49.16    4:24.70
 20 Jack Curran               15 RMSC                 4:47.71    4:25.08
 21 Joey Mechak               16 RMSC                 4:45.99    4:26.90
 22 Estebe Salgado            19 CUBU                 4:34.26    4:28.63
 23 Tommy Scanlon             17 CUBU                 4:44.96    4:30.85
 24 Jonathan Mengering        18 RMSC                 4:35.20    4:31.07
 25 Luke Wang                 16 RMSC                 4:46.11    4:31.29

Boys Open 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 28.33  2001      Mark Liscinsky, RMSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Juan Rodela               23 CUBU                   49.79      28.43   20
  2 Mark Liscinsky            21 CUBU                   49.72      28.53   17
  3 Chris Gibson              19 CUBU                   50.00      28.77   16
  4 Josh Hafkin               15 RMSC                   51.98      28.91   15
  5 Kevin Mukri               17 RMSC                   51.12      29.38   14
  6 John Lyles                16 CUBU                   53.01      29.63   13
  7 Chris Dufek               18 CUBU                   51.72      29.77   12
  8 Ian Mackinnon             18 RMSC                   52.90      29.82   11
  9 Ben Gordon                16 RMSC                   55.30      30.86    9
 10 Gary Deshayes             18 RMSC                   57.73      31.01    7
 11 Chris Meleski             18 CUBU                   55.39      31.11    6
 12 Peter Laidlaw             18 RMSC                   56.39      31.16    5
 13 Keith Diggs               15 UN-TC                  55.94      31.55    4
 14 Sean Murray               17 RMSC                   53.71      31.67    3
 15 Vincent Reydams           15 AAC                    56.47      31.80    2
 16 Jimmy McLaughlin          15 UN-CU                  56.34      31.93    1
 17 Matt Bowes                15 RMSC                   57.00      32.05
 18 Garrett Stevens-Palmer    15 CUBU                   58.32      32.06
 19 John Dragelin             16 CUBU                   55.63      32.22
 20 David Iselin              15 RMSC                   58.22      32.25
 21 Barry Revzin              17 JFD                    59.37      32.33
 22 Chris Blau                16 FAST                 1:01.16      32.84
 23 Josh Korth                15 RMSC                   59.18      32.99
 24 Arlen Connolly            16 OCCS                   59.77      33.45
 25 Rahul Gandhi              17 RMSC                 1:00.83      33.56
 26 Jamie Reutershan          16 RMSC                 1:00.77      33.77

Boys Open 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 59.07  2000      Brian Walters, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Juan Rodela               23 CUBU                   49.79      59.97   20
  2 Mark Liscinsky            21 CUBU                   49.72    1:01.86   17
  3 Chris Gibson              19 CUBU                   50.00    1:02.71   16
  4 Josh Hafkin               15 RMSC                   51.98    1:03.93   15
  5 Kevin Fisher              19 CUBU                   53.19    1:04.69   14
  6 Chris Dufek               18 CUBU                   51.72    1:04.90   13
  7 Ben Gordon                16 RMSC                   55.30    1:05.53   12
  8 Chris Foley               16 CUBU                   55.36    1:05.76   11
  9 John Lyles                16 CUBU                   53.01    1:06.13    9
 10 Ian Mackinnon             18 RMSC                   52.90    1:06.18    7
 11 Andrew Foss               18 CUBU                   55.45    1:06.23    6
 12 Hugh Sullivan             17 CUBU                   53.74    1:06.26    5
 13 Scott Frantz              15 MACHINE                58.27    1:06.37    4
 14 Sean Murray               17 RMSC                   53.71    1:06.87    3
 15 David Iselin              15 RMSC                   58.22    1:07.39    2
 16 Peter Laidlaw             18 RMSC                   56.39    1:07.58    1
 17 Gary Deshayes             18 RMSC                   57.73    1:07.85
 18 John Kreitler             16 PM                     54.57    1:07.93
 19 Matt Bowes                15 RMSC                   57.00    1:08.28
 20 Tommy Chandler            15 CUBU                   56.89    1:08.67
 21 John Hutchison            16 CUBU                   56.60    1:08.82
 22 Michael Hasemann          15 RMSC                   59.45    1:09.71
 23 Vincent Reydams           15 AAC                    56.47    1:09.94
 24 Michael Balint            18 UN-TC                  54.76    1:10.00
 25 Jamie Reutershan          16 RMSC                 1:00.77    1:10.15
 26 Ben Solomon               16 RMSC                 1:00.10    1:11.05
 27 Matthew Harris            15 MSSC                   59.62    1:11.13
 28 Josh Korth                15 RMSC                   59.18    1:11.52
 29 Matthew Ward              17 RMSC                   57.50    1:11.82
 30 Thant Thein               16 PM                     59.47    1:11.99
 31 Stephen Scheren           16 PM                     58.63    1:12.28
 32 Andrew Frampton           16 RMSC                 1:00.79    1:12.34
 33 Arlen Connolly            16 OCCS                   59.77    1:12.78
 34 Rahul Gandhi              17 RMSC                 1:00.83    1:13.30
 35 Scott Spencer             16 RMSC                   58.98    1:13.86
 36 Matt Spencer              16 AAC                    59.87    1:14.50
 37 Joseph Magnanelli         17 CUBU                 1:00.82    1:14.59
 38 Ellis Domenech            16 UN-AV                1:00.98    1:14.70
 39 Kyle Edgemon              17 OCCS                 1:01.04    1:15.44
 40 Mike Galasso              17 CUBU                   58.79    1:15.84
 41 Joe Pascale               19 CUBU                   54.18    1:16.15

Boys Open 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.01  2000      Tom Dolan, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mark Liscinsky            21 CUBU                 1:45.81    2:08.30   20
  2 Juan Rodela               23 CUBU                 1:48.75    2:09.90   17
  3 Kevin Fisher              19 CUBU                 1:54.11    2:14.50   16
  4 Chris Gibson              19 CUBU                 1:48.60    2:16.38   15
  5 Erwan Jeffroy             21 CUBU                 1:53.36    2:16.42   14
  6 Josh Hafkin               15 RMSC                 1:53.58    2:17.01   13
  7 Sean Murray               17 RMSC                 1:54.11    2:19.46   12
  8 Ben Gordon                16 RMSC                 1:59.02    2:20.41   11
  9 Daniel Velez              19 RMSC                 1:58.92    2:20.75    9
 10 Chris Foley               16 CUBU                 2:02.63    2:21.56    7
 11 Frank Byskov              27 CUBU                 2:06.79    2:21.75    6
 12 Chris Dufek               18 CUBU                 1:51.53    2:21.94    5
 13 David Iselin              15 RMSC                 2:01.23    2:23.56    4
 14 Matt Bowes                15 RMSC                 2:01.99    2:24.38    3
 15 Ian Mackinnon             18 RMSC                 1:56.37    2:24.63    2
 16 Gary Deshayes             18 RMSC                 1:57.78    2:25.26    1
 17 Keith Diggs               15 UN-TC                2:00.52    2:25.50
 18 Jack Curran               15 RMSC                 2:00.67    2:27.54
 19 Andrew Wingert            16 RMSC                 2:11.69    2:28.06
 20 Vincent Reydams           15 AAC                  2:03.69    2:28.95
 21 Matthew Harris            15 MSSC                 2:08.67    2:29.81
 22 Josh Korth                15 RMSC                 2:08.80    2:30.71
 23 Jamie Reutershan          16 RMSC                 2:08.62    2:31.41
 24 Steven Benecki            15 FISH                 2:11.50    2:31.94
 25 Matthew Ward              17 RMSC                 2:05.49    2:32.71
 26 Michael Hasemann          15 RMSC                 2:12.45    2:33.36
 27 Ben Solomon               16 RMSC                 2:09.41    2:33.51
 28 Scott Frantz              15 MACHINE              2:11.63    2:36.50

Boys Open 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 28.79  2002      Ed Moses, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kevin Furlong             20 CUBU                   53.87      29.96   20
  2 Luis Emilio               24 RMSC                   58.29      30.51   17
  3 Dominick Szabo            20 CUBU                   54.52      30.80   16
  4 Daniel Velez              19 RMSC                   55.93      31.13   15
  5 Jonathan Kaufman          19 RMSC                   58.12      31.49   14
  6 Rob Swendiman             17 RMSC                 1:01.50      34.55   13
  7 Chris Blau                16 FAST                 1:02.71      34.62   12
  8 Colin Carroll             18 H2OYAS               1:06.32      35.19   11
  9 Alex Anderson             15 FISH                 1:06.22      35.34    9
 10 Andrew Wingert            16 RMSC                 1:04.50      35.47    7
 11 Tyler Spindel             16 RMSC                 1:06.20      35.54    6
 12 Ming-Wei Hsu              15 RMSC                 1:06.36      35.67    5
 13 Felix Wang                16 RMSC                 1:08.31      36.23    4
 14 Timothy Allen             16 AAC                  1:17.56L     36.57    3

Boys Open 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.17  2000      Ed Moses, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dominick Szabo            20 CUBU                   54.52    1:06.53   20
  2 Daniel Velez              19 RMSC                   55.93    1:08.35   17
  3 Ethan Bassett             22 CUBU                   58.33    1:09.97   16
  4 Ryan Hurley               17 CUBU                   57.86    1:11.86   15
  5 Jonathan Kaufman          19 RMSC                   58.12    1:11.96   14
  6 Ari Molina                16 CUBU                   59.51    1:12.12   13
  7 Andy Pelenberg            18 PM                     58.64    1:12.41   12
  8 Alex Jendzejec            17 CUBU                 1:00.83    1:15.12   11
  9 Turan Kayagil             18 CUBU                 1:03.94    1:15.44    9
 10 Luke Wang                 16 RMSC                 1:02.50    1:16.51    7
 11 Rob Swendiman             17 RMSC                 1:01.50    1:16.65    6
 12 Chris Blau                16 FAST                 1:02.71    1:16.73    5
 13 Chris Meleski             18 CUBU                 1:06.23    1:17.00    4
 14 Andrew Wingert            16 RMSC                 1:04.50    1:17.37    3
 15 David Hahn                16 CUBU                 1:05.63    1:17.56    2
 16 Ming-Wei Hsu              15 RMSC                 1:06.36    1:18.13    1
 17 Barry Revzin              17 JFD                  1:04.61    1:18.28
 18 Josh Quase                18 CUBU                 1:06.13    1:19.33
 19 Arlen Connolly            16 OCCS                 1:06.50    1:19.39
 20 Joshua Kinas              15 CUBU                 1:06.16    1:20.37
 21 Jake Quase                18 CUBU                 1:05.74    1:20.40
 22 Felix Wang                16 RMSC                 1:08.31    1:20.92
 23 Colin Carroll             18 H2OYAS               1:06.32    1:21.02
 24 Brian Brett               16 CUBU                 1:04.92    1:21.16
 25 Tyler Spindel             16 RMSC                 1:06.20    1:22.47
 26 Mark Trigonoplos          15 RMSC                 1:06.85    1:25.62
 -- John Hutchison            16 CUBU                 1:08.36         DQ

Boys Open 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:17.59  2002      Ed Moses, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ed Moses                  22 CUBU                 1:51.88    2:26.00   20
  2 Dominick Szabo            20 CUBU                 1:57.78    2:26.11   17
  3 Jarrod Marrs              28 CUBU                 2:04.23    2:30.98   16
  4 Ethan Bassett             22 CUBU                 2:03.43    2:34.24   15
  5 Daniel Velez              19 RMSC                 2:01.79    2:34.55   14
  6 Ryan Hurley               17 CUBU                 2:01.92    2:35.82   13
  7 Andy Pelenberg            18 PM                   2:06.31    2:36.74   12
  8 Frank Byskov              27 CUBU                 2:14.65    2:38.06   11
  9 Kevin Furlong             20 CUBU                 2:04.50    2:40.54    9
 10 Jonathan Kaufman          19 RMSC                 2:08.41    2:40.89    7
 11 Ari Molina                16 CUBU                 2:11.58    2:43.03    6
 12 David Kraft               16 PM                   2:24.91    2:45.98    5
 13 Luke Wang                 16 RMSC                 2:17.36    2:46.40    4
 14 Rob Swendiman             17 RMSC                 2:19.23    2:48.28    3
 15 Chris Blau                16 FAST                 2:23.80    2:48.78    2
 16 Andrew Wingert            16 RMSC                 2:20.66    2:49.10    1
 17 Alex Anderson             15 FISH                 2:21.79    2:50.43
 18 Nicholas Raithel          15 CUBU                 2:28.62    2:53.42
 19 Dito Calderon             15 BAC                  2:28.53    2:54.46
 20 Arlen Connolly            16 OCCS                 2:26.19    2:55.07
 21 Joey Quase                16 CUBU                 2:28.12    2:57.46
 22 Chris Bosco               15 PM                   2:25.82    2:57.60
 23 Ming-Wei Hsu              15 RMSC                 2:28.45    2:59.69
 24 Timothy Allen             16 AAC                  2:24.89    3:02.03

Boys Open 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 26.18  2000      Delonte Stephens, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Michael Raab              20 RMSC                   49.18      26.59   20
  2 Nate Boyle                25 UN-AV                  50.62      26.80   17
  3 Juan Rodela               23 CUBU                   50.26      26.85   16
  4 Chris Gibson              19 CUBU                   50.11      27.11   15
  5 Joe Pascale               19 CUBU                   52.25      27.35   14
  6 Josh Hafkin               15 RMSC                   53.07      27.37   13
  7 Jeff Roddin               34 YORK                   51.47      27.39   12
  8 Steve Maher               23 CUBU                   50.12      27.64   11
  9 Estebe Salgado            19 CUBU                   52.06      27.85    9
 10 Turan Kayagil             18 CUBU                   54.96      28.17    7
 11 Adrian Astiz              15 RMSC                   55.30      28.51    6
 12 Kevin Walsh               20 H2OYAS                    NT      28.57    4.5
 12 Sean Spencer              18 RMSC                   53.68      28.57    4.5
 14 Scott Spencer             16 RMSC                   55.40      28.79    3
 15 John Lyles                16 CUBU                   53.80      28.88    1.5
 15 Chris Tappis              18 RMSC                   53.02      28.88    1.5
 17 Ian Mackinnon             18 RMSC                   53.18      28.94
 17 Daniel Mengering          15 RMSC                   56.21      28.94
 19 Michael Balint            18 UN-TC                  54.36      29.09
 20 Warner Allison            16 CUBU                   56.67      29.47
 21 Rahul Gandhi              17 RMSC                   58.05      29.84
 22 Joey Mechak               16 RMSC                   55.55      29.92
 23 Ian Wandner               16 CUBU                   55.85      30.00
 24 Kyle Edgemon              17 OCCS                   54.78      30.23
 25 Michael Hasemann          15 RMSC                   59.54      30.42
 26 Ellis Domenech            16 UN-AV                1:03.14      30.52
 27 Jon Eskow                 16 RMSC                   55.92      30.53
 28 Nicholas Raithel          15 CUBU                   56.33      30.54
 29 Matthew Harris            15 MSSC                   58.04      30.68
 30 Christopher Moreland      17 CUBU                   57.65      30.73
 31 Tim Richards              17 CUBU                   58.19      30.82
 32 Vincent Reydams           15 AAC                    58.29      31.06
 33 Justin Uratani            15 FAST                 1:01.16      31.29
 34 Robert Kreitler           15 PM                     57.77      31.43
 35 David Benjamin            17 RMSC                 1:02.57      32.05

Boys Open 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 56.93  1990      Mark Henderson, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Michael Raab              20 RMSC                   49.18      57.33   20
  2 Kevin Fisher              19 CUBU                   51.07      58.60   17
  3 Chris Gibson              19 CUBU                   50.11      59.14   16
  4 Jeff Roddin               34 YORK                   51.47      59.82   15
  5 Juan Rodela               23 CUBU                   50.26    1:00.62   14
  6 Frank Byskov              27 CUBU                   52.47    1:00.71   13
  7 Rob Persico               19 RMSC                   52.23    1:01.06   12
  8 Evan Elsaesser            19 CUBU                   51.79    1:01.12   11
  9 Turan Kayagil             18 CUBU                   54.96    1:01.86    9
 10 Estebe Salgado            19 CUBU                   52.06    1:02.18    7
 11 Josh Hafkin               15 RMSC                   53.07    1:02.23    6
 12 Sean Spencer              18 RMSC                   53.68    1:02.70    5
 13 Luke Wang                 16 RMSC                   56.91    1:02.72    4
 14 Daniel Mengering          15 RMSC                   56.21    1:02.73    3
 15 Chris Meleski             18 CUBU                   52.83    1:02.75    2
 16 Kevin Walsh               20 H2OYAS                 54.10    1:02.77    1
 17 Adrian Astiz              15 RMSC                   55.30    1:03.03
 18 Ben Miller                16 CUBU                   52.89    1:03.37
 19 Kevin Mukri               17 RMSC                   57.52    1:03.48
 20 John Lyles                16 CUBU                   53.80    1:03.79
 21 Ian Mackinnon             18 RMSC                   53.18    1:03.96
 22 Ryan Hurley               17 CUBU                   55.08    1:04.11
 23 Chris Foley               16 CUBU                   56.01    1:04.20
 24 David Hahn                16 CUBU                   55.00    1:04.48
 25 Arlen Connolly            16 OCCS                   56.18    1:04.91
 26 Scott Spencer             16 RMSC                   55.40    1:04.92
 27 Josh Quase                18 CUBU                   57.20    1:05.39
 28 Nicholas Raithel          15 CUBU                   56.33    1:05.56
 29 Ian Wandner               16 CUBU                   55.85    1:05.69
 30 Warner Allison            16 CUBU                   56.67    1:05.95
 31 Brian Brett               16 CUBU                   56.83    1:06.34
 32 Alex Chen                 15 BAC                    57.56    1:06.42
 33 Rob Swendiman             17 RMSC                   58.23    1:06.56
 34 Jimmy McLaughlin          15 UN-CU                  55.13    1:06.74
 35 Joey Mechak               16 RMSC                   55.55    1:06.93
 36 Michael Balint            18 UN-TC                  54.36    1:06.96
 37 Dito Calderon             15 BAC                    58.20    1:07.14
 38 Matt Bowes                15 RMSC                   57.49    1:07.18
 39 Rahul Gandhi              17 RMSC                   58.05    1:07.59
 40 Christopher Moreland      17 CUBU                   57.65    1:07.60
 41 Mike Galasso              17 CUBU                   55.46    1:07.76
 42 Jon Eskow                 16 RMSC                   55.92    1:08.18
 43 Matthew Ward              17 RMSC                   58.22    1:08.33
 43 Robert Kreitler           15 PM                     57.77    1:08.33
 45 Richard Matthews          17 CUBU                   57.80    1:08.58
 46 Stephen Scheren           16 PM                     56.20    1:08.74
 47 Tommy Chandler            15 CUBU                   58.05    1:10.06
 48 Tim Richards              17 CUBU                   58.19    1:12.26

Boys Open 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:05.74  2002      Juan Valdivieso, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Michael Raab              20 RMSC                 1:47.18    2:03.88*  20
  2 Juan Valdivieso           22 CUBU                 1:47.11    2:04.34*  17
  3 Kevin Fisher              19 CUBU                 1:53.12    2:17.06   16
  4 Jamie Grimes              24 RMSC                 1:58.31    2:18.01   15
  5 Luke Wang                 16 RMSC                 1:58.94    2:19.69   14
  6 Ian Wandner               16 CUBU                 1:58.35    2:19.83   13
  7 Dito Calderon             15 BAC                  1:59.04    2:20.95   12
  8 Turan Kayagil             18 CUBU                 2:02.64    2:22.83   11
  9 Kirk Weldon               19 H2OYAS               1:55.99    2:22.97    9
 10 Ryan Hurley               17 CUBU                 1:54.25    2:23.64    7
 11 Drew Hellmann             17 UN-TC                2:04.35    2:24.07    6
 12 Sean Spencer              18 RMSC                 2:06.11    2:24.59    5
 13 Alex Chen                 15 BAC                  2:03.74    2:25.77    4
 14 Daniel Mengering          15 RMSC                 2:00.25    2:27.18    3
 15 Adrian Astiz              15 RMSC                 2:06.52    2:27.81    2
 16 Joey Mechak               16 RMSC                 2:00.89    2:28.12    1
 17 Michael Hasemann          15 RMSC                 2:13.84    2:28.79
 18 Nicholas Raithel          15 CUBU                 2:04.42    2:29.99
 19 Jake Quase                18 CUBU                 2:05.27    2:30.17
 20 Matthew Harris            15 MSSC                 2:29.90L   2:30.83
 21 Kevin Walsh               20 H2OYAS               2:00.59    2:30.90
 22 Kyle Edgemon              17 OCCS                 2:04.81    2:31.07
 23 Tommy Chandler            15 CUBU                 2:12.31    2:32.40
 24 Rahul Gandhi              17 RMSC                 2:10.99    2:34.10
 25 John Hutchison            16 CUBU                 2:08.55    2:34.64
 26 Mike Galasso              17 CUBU                 2:00.04    2:35.92
 27 Robert Kreitler           15 PM                   2:09.66    2:37.95
 28 Justin Uratani            15 FAST                 2:13.49    2:39.76
 29 David Benjamin            17 RMSC                 2:12.36    2:48.75
 30 Jon Eskow                 16 RMSC                 2:13.38    2:52.87

Boys Open 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:06.02  2000      Tom Dolan, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mark Liscinsky            21 CUBU                 1:47.52    2:10.91   20
  2 Erwan Jeffroy             21 CUBU                 1:55.56    2:16.71   17
  3 Frank Byskov              27 CUBU                 1:56.78    2:16.97   16
  4 Daniel Velez              19 RMSC                 1:53.78    2:17.14   15
  5 Ethan Bassett             22 CUBU                 1:55.54    2:17.37   14
  6 Jamie Grimes              24 RMSC                 1:58.34    2:19.11   13
  7 Kirk Weldon               19 H2OYAS               2:01.81    2:19.34   12
  8 Chris Dufek               18 CUBU                 1:52.67    2:19.78   11
  9 Guillermo Garcia          17 CUBU                 1:59.78    2:21.05    9
 10 Alex Anderson             15 FISH                 2:00.74    2:22.01    7
 11 Keith Diggs               15 UN-TC                2:04.22    2:22.38    6
 12 David Kraft               16 PM                   2:03.95    2:22.60    5
 13 Peter Laidlaw             18 RMSC                 2:02.27    2:22.71    4
 14 Turan Kayagil             18 CUBU                 2:04.84    2:24.69    3
 15 Sean Murray               17 RMSC                 1:56.99    2:24.79    2
 16 John Hutchison            16 CUBU                 1:54.93    2:25.05    1
 17 Alex Chen                 15 BAC                  2:06.60    2:25.61
 18 Luke Wang                 16 RMSC                 2:00.79    2:26.04
 19 Jeff Roddin               34 YORK                 2:00.51    2:26.05
 20 Andrew Wingert            16 RMSC                 2:04.48    2:26.12
 21 Drew Hellmann             17 UN-TC                2:05.86    2:26.88
 22 Jonathan Kaufman          19 RMSC                 2:00.46    2:27.22
 23 Dito Calderon             15 BAC                  2:00.91    2:27.74
 24 Daniel Santin             20 CUBU                 2:05.33    2:28.05
 25 Andy Pelenberg            18 PM                   2:02.55    2:29.10
 26 Tommy Chandler            15 CUBU                 2:04.86    2:30.36
 27 Ari Molina                16 CUBU                 2:06.21    2:31.52
 28 Matthew Ward              17 RMSC                 2:06.41    2:31.72
 29 John Kreitler             16 PM                   2:04.19    2:32.86
 30 Ryan Newmeyer             15 CUBU                 2:07.01    2:33.01
 31 Chris Blau                16 FAST                 2:06.89    2:34.38
 32 Kevin Furlong             20 CUBU                 1:56.95    2:37.60

Boys Open 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:32.61  1994      Tom Dolan, CUBU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ethan Bassett             22 CUBU                 4:01.44    4:43.77   20
  2 Jamie Grimes              24 RMSC                 4:09.74    4:47.88   17
  3 Alex Anderson             15 FISH                 4:09.79    4:54.88   16
  4 Frank Byskov              27 CUBU                 4:05.69    4:55.48   15
  5 Dito Calderon             15 BAC                  4:10.46    4:59.47   14
  6 David Kraft               16 PM                   4:12.17    4:59.51   13
  7 Ryan Hurley               17 CUBU                 4:02.60    5:00.15   12
  8 Daniel Velez              19 RMSC                 4:05.87    5:00.61   11
  9 Guillermo Garcia          17 CUBU                 4:16.21    5:01.82    9
 10 Ben Miller                16 CUBU                 4:16.73    5:04.51    7
 11 Garrett Stevens-Palmer    15 CUBU                 4:18.23    5:04.69    6
 12 Keith Diggs               15 UN-TC                4:23.60    5:05.96    5
 13 Andrew Wingert            16 RMSC                 4:24.42    5:07.31    4
 14 Richard Matthews          17 CUBU                 4:19.62    5:07.52    3
 15 Alex Chen                 15 BAC                  4:19.16    5:08.88    2
 16 Luke Wang                 16 RMSC                 4:14.28    5:09.64    1
 17 Jack Curran               15 RMSC                 4:29.50    5:12.61
 18 David Iselin              15 RMSC                 4:33.33    5:13.04
 19 John Hutchison            16 CUBU                 4:06.38    5:13.26
 20 Sean Murray               17 RMSC                 4:08.70    5:13.93
 21 Ben Gordon                16 RMSC                 4:30.25    5:14.71
 22 Daniel Davison            17 CUBU                 4:23.32    5:15.82
 23 Ian Wandner               16 CUBU                 4:26.80    5:17.95
 24 Nicholas Raithel          15 CUBU                 4:31.36    5:18.68
 25 Jimmy McLaughlin          15 UN-CU                4:17.94    5:20.04
 26 Joey Mechak               16 RMSC                 4:22.10    5:20.40
 27 Joshua Kinas              15 CUBU                 4:33.70    5:21.89
 28 Tommy Chandler            15 CUBU                 4:30.38    5:22.92
 29 Ryan Newmeyer             15 CUBU                 4:26.80    5:33.70
 30 Christopher Hepp          15 RMSC                 4:31.97    5:34.25
 -- Alex Jendzejec            17 CUBU                 4:16.91         DQ

Boys Open 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:37.73  2000      Curl-Burke Swim Club, CUBU
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         1:24.83    1:38.19   40
     1) Joe Pascale 19                  2) Steve Maher 23
     3) Dominick Szabo 20               4) Mark Liscinsky 21
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         1:26.77    1:40.31   34
     1) Kevin Furlong 20                2) Chris Gibson 19
     3) Andrew Foss 18                  4) Kevin Fisher 19
  3 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         1:28.02   x1:43.00
     1) Estebe Salgado 19               2) Erwan Jeffroy 21
     3) Frank Byskov 27                 4) John Lyles 16
  4 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'               1:28.40    1:44.28   32
     1) Chris Tappis 18                 2) Sean Spencer 18
     3) Peter Laidlaw 18                4) Rob Swendiman 17
  5 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'               1:30.24    1:47.77   30
     1) Gary Deshayes 18                2) Jonathan Kaufman 19
     3) Jonathan Mengering 18           4) Adrian Astiz 15

Boys Open 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:47.92  2000      Curl-Burke Swim Club, CUBU
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         1:37.90    1:48.61   40
     1) Juan Rodela 23                  2) Dominick Szabo 20
     3) Chris Gibson 19                 4) Mark Liscinsky 21
  2 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'A'               1:36.93    1:52.74   34
     1) Kevin Mukri 17                  2) Daniel Velez 19
     3) Josh Hafkin 15                  4) Peter Laidlaw 18
  3 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         1:39.90    1:54.09   32
     1) Kevin Fisher 19                 2) Ethan Bassett 22
     3) Chris Meleski 18                4) Steve Maher 23
  4 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         1:41.41   x1:55.88
     1) Chris Dufek 18                  2) Ryan Hurley 17
     3) Estebe Salgado 19               4) Andrew Foss 18
  5 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB  'B'               1:41.23    2:00.94   30
     1) Ben Gordon 16                   2) Rob Swendiman 17
     3) Sean Murray 17                  4) Ian Mackinnon 18